Čína prechádza na platby v Eurách za iránsku ropu

Článek na Zvědavci (http://zvedavec.org)

URL adresa článku:
http://zvedavec.org/komentare/2007/03/1977-cina-prechadza-na-platby-v-eurach-za-iransku-ropu.htm

Čínou vlastnená štátna firma Zhuhai Zhenrong Corp, ktorá je najväčším nákupcom iránskej ropy vo svete, začala platiť za ropu Eurom, v súvislosti s tým, ako sa Teherán rozhodol diverzifikovať rezervy zahraničných mien a opustiť dolár ako hlavnú rezervnú menu.

Čínska firma, ktorá nakupuje viac ako desatinu produkcie štvrtého svetového producenta ropy, zmenila platobnú menu za zmluvu znejúcu na 240 000 barelov ropy denne. Informovala o tom pobočka agentúry Reuters v Pekingu. Zatiaľ čo čínska Sinopec Corp., ázijská top rafinéria, ale minoritný odberateľ Iránskej ropy ešte stále platí v dolároch.

[ilustrační foto]

Japonské rafinérie, ktoré nakupujú okolo 500 000 barelov denne Iránskej ropy, čo predstavuje takmer štvrtinu iránskeho exportu, pokračujú i nadalej v platbách v dolároch, ale sú ochotné zmniť to na platby v Yenoch, ak o to budú požiadané. Uviedli to oficiálne i priemyselné zdroje.

“Sledujeme toto dianie, aby sme boli schopný zmeniť platby kedykoľvek, ale zatiaľ sme nedostali žiadne oficiálne požiadavky od národnej iránskej ropnej spoločnosti (NIOC). Zatialľ prebiehajú platby ešte stále v dolároch.”, povedal oficiálny zástupca japonskej rafinérie Nippon Oil corp., ktorá je jedným z veľkých nákupcov iránskej ropy.

Riaditeľ oddelenia pre zahranničné záležitosti v NIOC povedal, že okolo 60 percent všetkých platieb za ropu už bolo v nedolárových menách, po tom, ako takmer všetci Európsky a niektorý Ázisjký klienti súhlasili s nedolárovými platbami.

Iránsky presun od dolára, tak veľmi sledovaný zahraničnými obchodníkmi s menami, prichádza presne uprostred napätia medzi Teheránom a Washingtonom ohľadom Iránskeho nukleárneho programu.

článek China shifts to euros for Iran oil vyšel 27.3. na serveru presstv.ir. Preložil: Rudolf Bordza Lubenícky.

Článek byl publikován 27.3.2007


© 2020-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.