Diskuze k článku

Sulejmání a různé úhly pohledu

Příspěvků 14

6.1.2020 8:16

Preemtive strike, flexible response, massive retaliation

Honi soit qui mal y pense 46.?.?.?

Můžeme jen spekulovat , kdo měl vlastně být tím skutečným terčem útoku. Mohl to být snad jen Muhandis, coby hlava Katáib a vražda „Ajatolláhova meče“ generála Suleimaniho, je jen šťastná náhoda, která má nyní ale rozhodně větší význam.
Ze strany USA tak může jít skutečně o připravené stupňování tlaku na Teherán tak, aby se tím či oním způsobem nechal vyprovokovat a nějaký typ odvetné akce podnikl. Pravděpodobné nicméně je, že Teherán se vyprovokovat nedá a prostě jen dosadí do vedení IRGC / Quds jednoho ze 2 – 3 možných nástupců, které mají vrcholové orgány podobných „buněčných organizací“ permanentně v záloze. Čili tak trochu v duchu „kdyby sis oči (Ameriko) vyplakala, život půjde dál…“
USA resp. firma Pentagon&Wallstreet je ta velmoc, která vládne světu. Její bankovní a průmyslové korporace řídí politickou reprezentaci a strategii státu USA. Vybírají své kandidáty, uplácejí volby, privatizují zisky a neplatí z nich žádné daně. A tento řídící model nazývaný korporátní fašismus úspěšně exportují do zemí svých vazalů, jež Barnett nazývá Core.
Globálně působící korporace samy od sebe nemají naprosto žádný zájem dělit se s někým o moc, a nikdy ho mít nebudou. Maximalizace zisku, a tím i politické moci je pro ono jedno planetární promile vyvolených železným zákonem tohoto systému.
Slouží jim k tomu FED, IMF, WB, WTO, BIS, NATO a think tanks, kde militarističtí exponenti jako jsou Brzezinski, Kissinger, Friedman, Barnett, Bannon a další, kteří veřejně hlásájí již léta doktrínu jediné velmoci a strategii světové nadvlády.
Povinná literatura pro všechny, kteří se zajímají o budoucnost USA a tímto i o osud Západu:
The Grand Chessboard
Project for the New American Century
The Pentagon´s new map
Blueprint for action
Full Spectrum Dominance,US National Security Doctrine in the New Global Security Environment
The Storm before the calm

P.S. Ovšem jejich učitele a mentory hledejme v perfidním Albionu a v Heartland Theory.
Již v roce 1904, kdy nad britským impériem slunce ještě nezapadalo, přednesl Sir Halford John Mackinder dnes zapomenutou přednášku s názvem: „The Geographical Pivot of History“, jejíž hlavní téze říká, že kdo ovládá Heartland, ovládá svět.

375793

6.1.2020 10:01

Může mít íránská odveta podobu atentátu na prezidenta Trumpa?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Donalda Trumpa čeká v brzské době předvolební kampaň k jeho znovuzvolení. Podobně jako v roce 2016, bude i nyní Trump mnohokrát řečnit před davem svých příznivců. Na pódiu bude ideálním cílem atentátu. Propašování střelné zbraně přes bezpečnostní rámy u vchodů nebude pro atentátníka vyslaného Íránci představovat problém. Pak už stačí jen ve vhodnou chvíli vystřelit. Ochranka tomu nezabrání, bude-li atentátník na tento úkol dobře vycvičen.

375794

6.1.2020 10:03

Aké "odstránenie"?

Malý a zvedavý 185.?.?.?

Pán autor, to nebolo "odstránenie", to bola sprostá zákerná politická vražda, politický atentát.

375795

6.1.2020 11:21

RE: Aké

vousy13 84.?.?.?

Reakce na 375795

Reálně se v dějinách vždy takový akt rovnal vyhlášení války.

375798

6.1.2020 11:47

RE: Aké

Lovec idiotů 91.?.?.?

Reakce na 375798

Prozatím Íránci reagují v klidu, neboť vyvolenému národu nechtějí dát záminku, aby je vyhladil atomovkami. Co mě však pobavilo, bylo Trumpovo prohlášení, že se z Iráku pakovat nebudou, dokud jim Iráčani nezaplatí za okupaci a pak na ně stejně uvalí smrtící sankce. Mezitím dojde k "hlídání" ropných vrtů, podobně jako v Sýrii, aby k nim neměla přístup irácká vláda. Ale Irák nikdy nebyl o ropě, že? Američané mají ropy až dost, jak by řekl přiblblý klasik.

375799

6.1.2020 10:39

Skvělé směrování úvahy

Ali-ste BEL 185.?.?.?

Skvělé směrování úvahy, neboť i tímto státně/teroristickým činem/atentátem (proč to nazývat jinak?) jsou zase o něco zjevnější praskliny na hliněných nohách našeho civilizačního okruhu (chceme-li nebo ne jsme jeho součástí), jenž je doposud nejmocnějším impériem na této planetě s jasně definovaným centrem a imperátorem (nejmocnějším z nejmocnějších). Jestli by příspěvek konstatoval jen něco v tomto duchu, pak nic moc objevného. Skvělé je ale vést úvahu směrem ke zjištění, že si imperátor (ať už je ovládaný kýmkoli) uvědomuje riziko "protržení hráze".

Dolar je symbol a stěžejní nástroj hegemonie - to bez diskuze. Po dokončení všech stěžejních plynovodů (Síla Sibiře, Turecký prouda a Nordstream 2) bude naplněna nutná podmínka pro dedolarizaci, která již ve skutečnosti funguje ve vzájemném obchodu mezi Ruskem a Čínou (obdržené chuany jsou bezprodleně měněny na šanghajské burze za fyzické zlato). Alternativy systémů mezinárodních finančních transakcí, úvěrových rámců a regulací finanční stability jsou hotovy. Ano, je řada zemí (a jejich seznam se rozrůstá), které jsou k dedolarizaci připraveny a některé až natěšeny. Čína by však ráda ještě utratila obrovské množství dolarů za gigantický projekt nové hedvábné stezky a to dříve, než bude jejich hodnota zlomková/poloviční. Určení míry znehodnocení se nechytejte, neb i ta půlka je pro impérium katastrofa, která je v rámci obchodní války rovna použití zbraně hromadného ničení.

Může pak Imperátor odpovědět použitím "jiné" (a jaké?) zbraně hromadného ničení?

Připomenu jen loňská Putinova slova: "My neodcházíme od dolaru, ale dolar odchází od nás" a jelikož jsem se již dávných dobách naučil číst mezi řádky, zjednodušil jsem si již tak jednoduché sdělení na: "DOLAR ODCHÁZÍ".

Podstatnější jsou však opět vyvolané otázky. Kdy? a Co nastane pak?

375796

6.1.2020 11:20

Širšie súvislosti?

omar 109.?.?.?

Kerry’s daughter Vanessa is married to an Iranian national and physician. His best man at the ceremony was the son of Mohammad Javad Zarif, Iran’s Minister of Foreign Affairs — the position comparable to U.S. Sec of State.


https://truepundit.com/family-business-john-kerrys...

Možno to povie viacej o "deep state" a Trumpovi ako "mierotvorcovi"?

https://www.youtube.com/watch?v=0ZksgA027Xg&fe...
(v nemčine)

375797

6.1.2020 12:11

N+1 tedy přebytečný kohout na smetišti.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

Co když se zase nestane naprosto nic, protože byl opět jen úspěšně vyřešen problém nadpočetného kohouta na smetišti ? Všichni mohou být spokojeni, zviditelnit se, a přitom být strašně rádi, že se nic podstatně nezměnilo, a vše je zase při starém. Žádný strom neroste do nebe, a když doroste nějaké mimořádnější výšky, začne stínit ostatním, a brzy poté co začne vadit, prostě zmizí...


[velký smích]

375800

6.1.2020 12:56

RE: N+1 tedy přebytečný kohout na smetišti.

Ali-ste BEL 185.?.?.?

Reakce na 375800

No to samozřejmě taky padá v úvahu - že se v podstatě nestane nic. V příspěvku a v následné diskuzi jde o analýzu příčin a důsledků, přičemž v rovině důsledků jde o predikce s různou a subjektivně vnímanou mírou pravděpodobnosti. A není to jen zbytečné tlachání, neb těch v důsledcích jde o celý řetězec, který má i na naše životy docela velký vliv. Abychom jimi neděsili děti a ženy, bavíme se (diskutujeme) zde a tím si ujasňujeme onu míru pravděpodobnosti. Pokud si ji stanovíte pro důsledek - nestane se prakticky nic 50%+, pak můžete zůstat v klidu a už vůbec se nemusíte zaobírat tím, co činit.

Myslím si však, že to zřetelné důsledky mít bude, byť bude horlivost Iránců i Iráčanů (šíitská část) utlumena jejich významnými strategickými partnery, pro které ještě "vhodná chvíle" nenastala.

Tomu, že však i pro ně v dohledné budoucnosti nastane, dávám míru pravděpodobnosti 75%+, což je dost na to, abych se nejen účastnil této diskuze.

Nechám se rád korigovat a případně i konejšit, ale zatím to nezabírá [smích]

375801

6.1.2020 15:02

RE: N+1 tedy přebytečný kohout na smetišti.

Erwin 194.?.?.?

Reakce na 375801

Pokud bych si mohl osobně tipnout v % jako vy, dávám míru něco málo přes 0%. I kdyby to Íránci spolkli a v zájmu míru nepodnikli žádnou odvetu, odvetu si způsobí sami Američané (spíš "Američané" ). Něco v duchu 11. září.

375802

6.1.2020 15:42

RE: N+1 tedy přebytečný kohout na smetišti.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 108.?.?.?

Reakce na 375801

V Qom byla vyvěšena rudá vlajka, která znamená pro šítského muslima nespravedlivě prolitou nevinou krev. Velmi mazané a elegantní!! Povel k útoku za kterým oficiálně Irán nemá odpovědnost a žádný lokální velitel se tomu nemůže v muslimském světě postavit, jinak by spáchal de facto sebevraždu. Navíc to funguje i na jednotlivce, kteří přešli přes jistou míru radikalizace třeba právě teď. Co s tím USA mohou dělat? Dají mešitu v Qom na seznam teroristů? Když někdo dosáhne velké moci a převahy sklouzne časem do průšvihu, že všechno začne vidět skrze optiku hrubé síly. A ti co jsou "slabí a bezmocní" se buď stanou novodobými otroky nebo musí být chytří.

Utok v Keni. Ani v Rijádi se neodvážili veřejně kváknout ke kauze Sulejmani a to zcela jistě si ti hloupější z nich dali 'panáka' na oslavu, ale hezky privátně. I sunité jsou muslimové. Někdo ze služebnictva by si to mohl vyložit nesprávně a přitom může to být až do teď neotřesitelně věrný člen osobní ochranky. Erdogan byl velmi diplomatický, ale hned toho využil a vyslal armádu do Libye. Před týdnem by Turkům něco takového neprošlo, protože to znamená pokus odsunout EU i USA od surovin a oni přece za drahý peníz odstranili Kadáfího od moci. Třeba Turkům Trump pošle jako Iráku účtenku. Kdyby situace nebyla tak posraná, mohl jsem se nad "hokýnářskou diplomacií" od srdce zasmát.

Hackeři nabourali stránku a dali Trumpovi na fotce pěstí. Banalita, ale v tomto případě jde o útok na Trumpovu ješitnost. Zjevně i v Iránu mají realný psychologický profil. Čím více blbejch nebo siláckých keců zazní z Trumpovi administrativy, tím více to zesílí "efekt rudé vlajky" ! Nechápu proč poradci z propagandy mají vůbec ještě nějaký kredit. Sledovanost masových médií je horší než při pádu východního bloku, ale Trump jim naslouchá, protože lichotí mimo jiné jeho osobní ješitnosti. Pokud v této posrané době nezačne Trump poslouchat "Viktora čističe", který mu byl nebo velmi brzo bude nepochybně představen, aby minimalizoval škody a stabilizoval situaci. Tak nejenom nebude presidentem v dalším období, ale bude v base nebo nebude vůbec. Pouze USA mají privelegium přímo nebo nepřímo vraždit svoje presidenty. Všichni ostatní vědí, že do toho není radno se míchat.

I teď Trumpovi a to s nechutí pomáhám, protože americká politika potřebuje skutečně radikální změnu. Lidi dlohodobě sedící ve Washingtonu nedokážou vyjít za zajetých kolejí ...Pelosi je neomarxista, takže... Biden je zkušený diplomat. Hrubka Sulejmani u něho nepřichází v úvahu, ale není to správný muž až se zhroutí fiat money. Musí to být chlap - chladná mysl, sebedisciplína, buldočí vytrvalost, vůle, schopnost "vybrat správnou cestu", charisma které dokáže strhnout a nadchnout lidi... Bůh nám buď milostiv, aby se někdo takový vyskytl!

375803

6.1.2020 16:55

RE: N+1 tedy přebytečný kohout na smetišti.

Lovec idiotů 194.?.?.?

Reakce na 375800

Blábol.

375804

8.1.2020 17:28

RE: N+1 tedy přebytečný kohout na smetišti.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

Reakce na 375804

Jistě, úplnej blábol...

[velký smích]

375845

6.1.2020 19:29

Doufám v kompromis.

Jan Hanuš 77.?.?.?

V téhle oblasti má pořád ještě velký vliv Putin. Zatím ustál všechno, protože se nechce nechat vyprovokovat k válce. Snad se mu i zde podaří schladit horké hlavy a nic moc se nestane. Ale jistý si úplně nejsem. Mám pocit, že to je ještě silnější kafe, než letadlo nad Ukrajinou.

375805

Příspěvků: 14

06.01. 08:16 Honi soit qui mal y pense  Preemtive strike, flexible response, massive retaliation
06.01. 10:01  Může mít íránská odveta podobu atentátu na prezidenta Trumpa?
06.01. 10:03 Malý a zvedavý  Aké "odstránenie"?
06.01. 11:21 vousy13  RE: Aké
06.01. 11:47 Lovec idiotů  RE: Aké
06.01. 10:39 Ali-ste BEL  Skvělé směrování úvahy
06.01. 11:20 omar  Širšie súvislosti?
06.01. 12:11  N+1 tedy přebytečný kohout na smetišti.
06.01. 12:56 Ali-ste BEL  RE: N+1 tedy přebytečný kohout na smetišti.
06.01. 15:02 Erwin  RE: N+1 tedy přebytečný kohout na smetišti.
06.01. 15:42  RE: N+1 tedy přebytečný kohout na smetišti.
06.01. 16:55 Lovec idiotů  RE: N+1 tedy přebytečný kohout na smetišti.
08.01. 17:28  RE: N+1 tedy přebytečný kohout na smetišti.
06.01. 19:29 Jan Hanuš  Doufám v kompromis.

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

75

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 121 čtenářů částkou 26 160 korun, což je 75 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Lupo Anetta POLITIKA27.01.21 19:29 Česká republika 0

Rusko a USA podepsaly smlouvu START velmi rychle27.01.21 10:07 Neurčeno 1

Čiperka Prymula ukradl tváře herců na soukromou kampaň26.01.21 23:07 Česká republika 1

Vakcína od Astra Zenecy má prý jen 8% účinnost26.01.21 11:16 Německo 11

Poslanci používají legální restauraci, i když to plebsu zakázali25.01.21 17:14 Česká republika 5

Papaláši se chytili do vlastní sítě25.01.21 12:23 Česká republika 7

Začínám rozumět roli Navalného: užitečný idiot by mohl posloužit k zastavení Nord Stream 223.01.21 12:12 Evropská unie 4

Pane Volný, to bylo hloupé21.01.21 17:14 Česká republika 21

Slovenský lekár objednal pre svojich covidových pacientov Ivermectin. Colníci mu zásielku zabavili20.01.21 19:05 Slovensko 4

Na Seznamu se rozmáhá cenzura jako rakovina20.01.21 08:06 Česká republika 8

Sbohem, Kalousku. A zavři za sebou z druhé strany19.01.21 19:17 Česká republika 8

Chcete, aby skončil Lockdown? 26. ledna máte reálnou možnost to změnit19.01.21 10:14 Česká republika 3

Helena Duke poté, co udala vlastní rodinu, žebrá o peníze18.01.21 14:28 USA 3

Satanisté a jejich poskoci mají Vánoce17.01.21 23:15 Česká republika 3

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 4

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 1

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 2

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
21,56 Kč
Euro
26,08 Kč
Libra
29,48 Kč
Kanadský dolar
16,81 Kč
Australský dolar
16,45 Kč
Švýcarský frank
24,25 Kč
100 japonských jenů
20,68 Kč
Čínský juan
3,33 Kč
Polský zloty
5,73 Kč
100 maď. forintů
7,23 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,40 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 618,86 Kč
1 unce stříbra
540,83 Kč
Bitcoin
675 481,22 Kč

Poslední aktualizace: 28.1.2021 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 1 623