Diskuze k článku

Studna

Příspěvků 11

22.1.2004 8:18

Studna

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 195.?.?.?

Nevim, jak vy, ale kdyby nam najednou dosla voda, tak pujdu ke studance. Bydlim kousek od centra Prahy ....

24838

22.1.2004 12:08

Studna

Karel z Čech 212.?.?.?

Podle bájného vyprávění starců byly kdysi doby, kdy člověk šel přírodou a když měl žízeň, napil se vody z lesní studánky nebo potůčku. Hnojení polí umělými hnojivy a kyselé deště způsobily, že místa, kde by se člověk mohl napít nezávadné vody, již u nás prakticky neexistují. Pouze sem tam se najde minerální pramen, ke kterému se z tradice sjíždějí lidé z okolí pro "léčivou vodu", ovšem nikdo neví, zda voda je ještě vůbec pitná, tj. zda splňuje normy pro pitnou vodu.
Žiji v oblasti, kde podle hygienických rozborů v převážné části obresu neexistuje studna s nezávadnou vodou. Do měst se upravená (pitná) voda přivádí ze vzdálenosti desítek kilometrů potrubím z vodáren na řekách. Je sice někdy i hnědá s množstvím kalu, ale chlorovaná tak, že údajně zdravotně není závadná. Byly doby, kdy v důsledku výstavby města vody bylo málo a tak se pouštěla denně jen v některých hodinách.
Vesnice mají buď své vodovody z blízkých vodních zdrojů, nebo obyvatelé mají studny veřejné či vlastní. Ani převařením se většinou ze závadné vody nestane voda pitná, ale bezprostředně se po požití takové vody neumírá. Jsou sice případy, kdy malé dítě po vykoupání v takové vodě onemocní vyrážkami, ale na to jsou léky.
Vybudování obecního vodovodu je drahé a obce dostatek peněz nemají, jeho napojení na dálkový rozvod pitné vody mnohdy komplikované, protože kapacitně stávající dálkový rozvod je již plně vytížen.
Technické řešení problému je jednoduché. Rozvody vody zdvojit, zvláště vést vodu pitnou a zvlášť z místních zrojů vodu užitkovou. Ovšem není, kdo by to financoval.
Koho by u nás před 15ti lety panadlo, že se někdy bude prodávat balená pitná voda? Zvykli jsme si a jak rychle. Stát to nestojí nic a občan, když chce pitnou vodu, tak si ji může koupit v obchodě, pokud na to bude mít.
A bude hůř. Po mokrém létě 2002 přišlo léto suché 2003 a vesnické studny mají vody stále málo. Líp na tom nejsou ani mnohé přehradní nádrže pitné vody. Klima se otepluje a tak kromě místních záplav bude spíše sucho.
Voda určitě i v budoucnu bude. U někoho víc, u jiného míň. Podle toho, kolik si bude moci dovolit koupit.
Kdo bude mít vlastní studnu, ve které voda bude, bude na tom líp, pokud mu stát jeho vodu nějakým způsobem nezdaní.

24842

22.1.2004 14:39

Studna

Graham Murt dr_murt (zavináč) yahoo (tečka) de 193.?.?.?

Ja by som nevychádzal z toho, že sme na civilizácii závislí, ale že my sme civilizácia.

V ostatnom samozrejme má autor článku pravdu. Treba si individuálne pripravovať plán na prežitie, keď raz niečo v našom okolí skolabuje a budeme odkázaní sami na seba.
Treba mať zásoby potravín na tri až tridsať mesiacov, nezávislý zdroj vody, dostatok chemikálií na jej čistenie. Zbrane, strelivo, lekárske potreby a podobne. (Áno, je to drahé, ale treba to brať tak, že okrem množstva pekných vecí by sme si mali kupovať aj pár naozaj užitočných [smích] )

24850

22.1.2004 20:07

RE: Studna

Rastislav Paluš r (tečka) palus (zavináč) centrum (tečka) cz 212.?.?.?

Reakce na 24850

Ked sa zacnu diat taketo vypadky, tak nikomu nepomoze ani "zopar uzitocnych veci". Budu totiz stale castejsie a cloveku, ktoreho bude chciet zabit polosialeny dav pre liter pitnej vody, prilis nepomoze ani samopal a vagon streliva. Vsetko nasvedcuje tomu, ze my sa toho dozijeme. Najhorsie na tom je, ze vsetci sa stale tvaria, ze nic sa nedeje. Som zvedavy naco budu vsetkym bohacom ich miliardy, ked sa nebudu mat coho napit a nebudu mat co jest. Lenze to uz bude neskoro nieco robit... [pláč]

24859

22.1.2004 18:23

Studna

izak izak (zavináč) sion-domination (tečka) com 193.?.?.?

Ja tedy mam za to, ze autor si z neznameho a nezduvodneneho duvodu pro sve panikareni vybral jednu z mnoha veci, ktere eventuelne se muzou pokazit. To by me tedy zajimalo, proc.

Predpokladam, ze se dockame pokracovani clanku na tema dalsich moznych vypadku a potizi ve vetsich sidlech. Uvadim potencialni namety pro inspiraci:
- vypadek elektriny
- vypadek telefonni site pevne
- vypadek telefonni site mobilni (vybrani operatori)
- vypadek telefonni site mobilni (vsichni operatori)
- vypadek televizniho signalu
- vypadek kanalizacni site
- vypadek vyroby detskych plenek na jedno pouziti
- vypadek zpracovani odpadu
- vypadek dodavky pohonnych hmot
- vypadek kanalizacni site
- vypadek dodavky potravin
- vypadek mestske hromadne dopravy
...
uz musim jit, jinak mi hrozi vypadek piva!

24857

23.1.2004 2:34

RE: Studna

jednorozec> kupredu (zavináč) vsemi (tečka) smery 81.?.?.?

Reakce na 24857

>Predpokladam, ze se dockame pokracovani clanku na tema
>dalsich moznych vypadku a potizi ve vetsich sidlech. Uvadim
>potencialni namety pro inspiraci:

> - vypadek elektriny
> - vypadek telefonni site pevne
> - vypadek telefonni site mobilni (vybrani operatori)
> - vypadek telefonni site mobilni (vsichni operatori)
> - vypadek televizniho signalu
> - vypadek kanalizacni site
> - vypadek vyroby detskych plenek na jedno pouziti
> - vypadek zpracovani odpadu
> - vypadek dodavky pohonnych hmot
> - vypadek kanalizacni site
> - vypadek dodavky potravin
> - vypadek mestske hromadne dopravy
>...
>uz musim jit, jinak mi hrozi vypadek piva!

Ta kanalizacni sit vám nějak musi ležet na srdci. Ja bych se z jejího výpadku nijak zvlašť nepotento.

24872

23.1.2004 5:01

RE: Studna

Sidonius Zdenekm (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 24857

>Ja tedy mam za to, ze autor si z neznameho a nezduvodneneho
>duvodu pro sve panikareni vybral jednu z mnoha veci, ktere
>eventuelne se muzou pokazit. To by me tedy zajimalo, proc.

>
>Predpokladam, ze se dockame pokracovani clanku na tema
>dalsich moznych vypadku a potizi ve vetsich sidlech. Uvadim
>potencialni namety pro inspiraci:

> - vypadek elektriny
> - vypadek telefonni site pevne
> - vypadek telefonni site mobilni (vybrani operatori)
> - vypadek telefonni site mobilni (vsichni operatori)
> - vypadek televizniho signalu
> - vypadek kanalizacni site
> - vypadek vyroby detskych plenek na jedno pouziti
> - vypadek zpracovani odpadu
> - vypadek dodavky pohonnych hmot
> - vypadek kanalizacni site
> - vypadek dodavky potravin
> - vypadek mestske hromadne dopravy
>...
>uz musim jit, jinak mi hrozi vypadek piva!
----------------------------------------------------------------
Tak tedy příteli, v prvé řadě jste uvedl jednu položku dvakrát,což je "výpadek kanalizační sítě" a ještě v souvislosti s další položkou, což je "zpracování odpadů". Mám dojem, že je to skoro to samé, anebo velmi blízko sebe. Nadále bych měl určité výhrady vůči položce "výpadek tel. sítě mobilní ", ono by asi už v podstatě nezáleželo na těch podružnostech, jež uvádíte, jako "všichni", nebo, "vybraní operátoři". Já žiju v Kanadě, tudíž nemám patřičnou informovanost o těch operátorech. A v neposlední řadě, to co dál uvádíte, např.výpadek dodávky plenek na jedno použití,nebo "probůh" televize, rovněž tak MHD, komu by to v přípedě ohrožení, prosím Vás chybělo ?! Vy myslíte, že lidi budou jezdit trmvají, či metrem sem a tam, nebo že televize je natolik důležitá ? Možná, že v některých případech ano, ale v celku je to k hov... Daleko větší pocit mám, že Vaše obvyklá hladina ( chcete-li hladinka ) chmelu, klesla pod normál, proto Vás obestřely tyhle chmury, ale když se tak zamyslím, myslím, že asi tak dvě, možná tři položky by se daly brát v úvahu, a to: elektřina, potraviny, možná i kanalizace, ale zapoměl jste na vodní zdroje, což je myslím velmi podstatné. HOWG !

24877

23.1.2004 13:35

RE: Studna

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 24857

>Ja tedy mam za to, ze autor si z neznameho a nezduvodneneho
>duvodu pro sve panikareni vybral jednu z mnoha veci, ktere
>eventuelne se muzou pokazit. To by me tedy zajimalo, proc.

Ono nám eventuelně předloni trochu víc zapršelo v západních Čechách. Kdybychom s takovou eventualitou dopředu počítali, tak nemusely být desetitiisíce lidí bez střechy nad hlavou a nemuselo dojít k zatopení pražského metra. Na druhou stranu je pravda, že kdyby k tomu nedošlo, tak noviny a televize neměly o čem zajímavém informovat a nebyl by odbyt.
Vloni eventuálně zase bylo trochu víc sucho a tak na dosti místech se neurodilo a vyschly studny.Dosud se stav vody nedoplnil.
Takový eventuální výpadek elektrické energie (v USA, Kanadě a v některých evropských zemích si v loňském létě lidé užili) nebo televizního signálu zvláště ve večerních hodinách a nedej bože opakovaný, by byl pro naší republiku úplnou tragédií. Mohl by se z toho narodit přebytek dětí a za 6 let by se musely obnovovat školy, které nyní rušíme.
Rozumný člověk proto možné problémy předvídá a dopředu přemýšlí, jak by nejlépe bez větších škod vzniklý problém mohl až nastane řešit, příp. jak možnému problému lze předejít.
Jen člověk-konzument ponechává problematické záležitosti jejich osudu a spoléhá na vládu, že za něj problém vyřeší. Vždyt si vládu a státní úředníky platí ze svých daní. A vláda a úředníci někdy trochu někomu pomůžou. Hlavně si však každý musí pomoci sám. Spoléhat se jen na stát, je hodně naivní.
Za starých časů se říkávalo : Přičiň se a Pánbůh ti pomůže.

24888

23.1.2004 15:11

Studna

gilhad 195.?.?.?

Graham Murt: plný souhlas.

Sidonius:
Kanály jsou kanály, popelnice se do nich nesypou (=zpracování odpadů)
Mobilní operátoři jsou u nás tři, výpadek jednoho postihne tedy necelou třetinu lidí (spousta lidí má mobily 2, většinou od různých operátorů), dost lidí nemá pevnou linku.
Výpadek televize = nepředstavitelně nas.aná většina voličů (a patrně též zhroucení telefonní sitě z důvodu přetížení).
Výpadek MHD v Praze znamená totální zhroucení dopravy. Většina lidí se nedostane do/z práce a do/z nejbližšího obchodu s potravinami.

Toto nebylo míněno jako přidružený problém k případu ohrožení, ale jako samostatná příčina chaosu, srovnatelná s výpadkem vody.

24892

24.1.2004 16:09

Studna

Milan milo (tečka) ms (zavináč) centrum (tečka) cz 194.?.?.?

Ale,ale,pánové
objevili jste snad ameriku?Již za bolševika byl největším nepřítelem přírodní úkaz,jež se nazýval jaro,léto,podzim a zima.Jo.jo,napadne trochu sněhu,tu více zafouká nebo zaprší a kde je civilizace,jo,jo je prostě v prdeli.Noviny mají o čem psát,televize má o čem ....atd.I pragmatické iracionálno je v háji,a žvaní se a kecá.
Na něco se musí umřít...

Zdraví M.Š.

24932

27.1.2004 7:36

Studna

Alex Juchelka alexj (zavináč) xmission (tečka) com 209.?.?.?

..............

24996

Příspěvků: 11

22.01. 08:18  Studna
22.01. 12:08 Karel z Čech  Studna
22.01. 14:39 Graham Murt  Studna
22.01. 20:07 Rastislav Paluš  RE: Studna
22.01. 18:23 izak  Studna
23.01. 02:34 jednorozec>  RE: Studna
23.01. 05:01 Sidonius  RE: Studna
23.01. 13:35 Karel z Čech  RE: Studna
23.01. 15:11 gilhad  Studna
24.01. 16:09 Milan  Studna
27.01. 07:36 Alex Juchelka  Studna

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

46

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 64 čtenářů částkou 16 204 korun, což je 46 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Helena Duke poté, co udala vlastní rodinu, žebrá o peníze18.01.21 14:28 USA 1

Satanisté a jejich poskoci mají Vánoce17.01.21 23:15 Česká republika 3

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 2

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 1

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 2

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Obnovitelná energie mohla způsobit totální výpadek rozvodné sítě13.01.21 09:36 Rakousko 14

Smlouvy s výrobci vakcín jsou tajné, nemohou je vidět ani europoslanci12.01.21 19:03 Evropská unie 3

Probuďte se: Uzamčení jsou navržena tak, aby vydržela navždy12.01.21 16:01 Neurčeno 4

Současné prodlužování nouzového stavu je porušením mnoha zákonů12.01.21 11:46 Česká republika 0

Velký reset, krátký distopický film s čs titulky11.01.21 23:11 Neurčeno 0

Síť Parler přestala existovat11.01.21 19:03 USA 5

Policisté v Německu protestují proti povinnému očkování proti COVID-1911.01.21 16:39 Německo 4

Další krůček k otroctví11.01.21 11:42 Česká republika 3

Jaroslav Turánek 1. díl: Všichni nereagují na vakcíny stejně, část populace bude reagovat negativně09.01.21 17:58 Česká republika 1

Američtí manažeři sjíždějí fotky z obsazení Kapitolu. Když najdou svého zaměstnance, má padáka09.01.21 11:15 USA 3

Noc dlouhých nožů v USA09.01.21 10:28 USA 2

Zpěváka vyhodili ze soutěže, protože kritizoval opatření proti kovidu. 08.01.21 11:34 Německo 2

Měnové kurzy

USD
21,66 Kč
Euro
26,16 Kč
Libra
29,42 Kč
Kanadský dolar
16,98 Kč
Australský dolar
16,65 Kč
Švýcarský frank
24,32 Kč
100 japonských jenů
20,90 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,77 Kč
100 maď. forintů
7,28 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
29,29 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 822,05 Kč
1 unce stříbra
541,57 Kč
Bitcoin
786 034,04 Kč

Poslední aktualizace: 18.1.2021 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 660