Diskuze k článku

Skrytý smysl katalánského separatismu

Příspěvků 7

5.10.2017 9:02

Katalánsko má právo na secesi.

senil1 hrubisko (zavináč) centrum (tečka) cz 94.?.?.?

Katalánsko má právo na secesi. Elity mají plná ústa svobody a demokracie a propagují ji jen tehdy, když jim to přijde vhod. Když jim to vhod nepřijde, tak říkají, že se jedná o nebezpečný populismus musí to být zakázáno. Elitám jde jenom o moc, o nic dalšího, teď vidíme důkaz. EU a EU elity jsou diktátorské.


http://www.epshark.cz/clanek/148/demokracie-v-kata...

360317

5.10.2017 12:54

Rozbití stávajících státních celků na menší je řekněme ambivalentní.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

A srovnání Katalánska se zmíněným Skotskem to jen potvrzuje. A to v žádném případě nechci naznačovat, že jedno je černé a druhé bílé. A samozřejmě i případná suverenita Skotska bude zapracována v propočtech příštích tahů na "Velké šachovnici" - jak jinak, i tito pánové prostě hrajou s tím, co je.

V případě Skotska je ale skutečně obzvlášť markantní - za prvé - nakolik tamní hnutí za nezávislost vůbec i samotná SNP ve skutečnosti převzaly původní autentickou agendu Labour Party, ze které tato strana hanebně vycouvala - nejpozději od předčasné smrti lídra Johna Smithe v´94 (btw Smith byl Skot jak poleno) a nástupu blairismu. Zpronevěřila se přitom prakticky všem podstatným předvolebním slibům od roku 1997 dále, a bylo přitom už naprosto jedno, jestli lídrovi říkali Brown nebo i tím zcela trapným nickem "Red Ed". (Miliband otec, osobně poctivý trockista zemřelý rovněž myslím v´94 musel chudák v zemi rotovat). SNP není protianglická - je protithatcherovská, protiblairovská - a tím je i proti "globálním elitám". Přes všechny mouchy má pozitivní program. V podstatě podobný tomu, co se pokouší obnovit Corbyn v Anglii. S tím rozdílem, že zatímco třeba NHS v Anglii už je jen fasáda pro privatizaci, komercializaci, financializaci, Skotsko si drží ještě pořád autonomní systém zdravotnictví podle původních zásad. Takhle by se dalo pokračovat školstvím a tak dále. A hlavně - skotská společnost se tak do značné míry mobilizovala kolem takových problémů. Reálných politických témat - ne kolem nenávisti vůči Londýnu nebo Anglánům. (Co by za to Corbyn dal, kdyby měl aspoň takovou výchozí pozici v samotné Anglii, že ??)

A - za druhé - elitám a médiím se přizom podařilo z velké části vymazat z povědomí lidí, o čem ten spor ve skutečnosti je, podařilo se jim udělat negativní kampaní ze SNP totální vidlácká hovada. (I můj oblíbený Steve Bell nedokázal v době referenda nic lepšího, než kreslit do Guardianu karikatury Alexe Salmonda tu vyčuhujícího páně Murdochovi ze saka, tu stojícího na hromadě nějakého hnoje s tupým výrazem v ksichtu pomalovaném svatoondřejským křížem. Imperiální instinkt fungoval i u levičáků - zde přitom objektivně ve prospěch "globálních elit"[mrknutí jedním okem]

Ale samozřejmě, ani nejlepší úmysly nezaručují, že boj za nezávislost nebude zneužit. Kurdové by mohli povídat, a ještě budou mít mnoho příležitostí, obávám se.

Nakonec v konkrétní situaci stejně nejvíc záleží na tom, kam až události stačily dospět a jaké volby situace umožňuje. Osobně pořád myslím, že rozdělení Československa byla strategická chyba a na tom se shodneme i s mnohými kamarády Slováky. Jenže se shodneme i tak, že řekněme v momentě, kdy Klaus jednal s Mečiarem v Šalingradu, už nebyla rozumná šance nějak rozumně to udržet - bez toho, aby nutně vzniklý bordel nebyl přece jen příliš drahým špá...Automaticky kráceno

360324

5.10.2017 12:55

(dokončení příspěvku)

Velekněz Ratata 88.?.?.?

(...)v momentě, kdy Klaus jednal s Mečiarem u šaliňáků v Tugendhat, už nebyla rozumná šance nějak rozumně to udržet - bez toho, aby nutně vzniklý bordel nebyl přece jen příliš drahým špásem. Teda já říkám, čistě teoreticky by byla - ale to by znamenalo např. (v nadsázce) internovat půlku tehdejší politické třídy atd. a tím pádem se odstřihnout i od Západu, mít úplně jinou koncepci privatizace (což o to, ona byla, ale), atd atd. Kdo by tohle tehdy ustál??

360325

5.10.2017 13:44

Mně se zdá

martin bares 46.?.?.?

Na rozdíl od poznámky editora se mi zdá článek smyslupný.

Jde o úhel pohledu, zde některé, třebas protichůdné, pocity:

- rozbití Španělska jako celého státu je pro globalisty dobré
- ovládání Evropy malých státečků ekononomicky silným Německem, které má dohody o poslušnosti k USA s USA z poválečného období, je pro USA ideální (viz rozbití Jugoslávie)
- zákrok španělských pořádkových sil nepřiměřený a hloupý a souhlasím, že je to daň velmi konzervativní vládě v Madridu, plížící se pomalu k ideálům generalissima Franka
- předchozí je voda na mlýn nacionalistům, placených bůhvíkým (Soros?), kteří se tak staví do role ochránců Katalánska, což je prázdný termín v dnešní době u politiků, podívejme se domů
- také trochu cítím ze článku "přání je otcem myšlenky" od ruského autora, příslušníka národa velkého a impéria, ale rozbíjení větších celků za účelem konečného cíle, ovládání, považuji za důležitější a prioritní, pokud se chci vyhnout válce. Ne z lidumilnosti, ale čistě z chtivé vypočítavosti. Typický USA přístup
- globalizaci se nevyhneme. jde o to a jde o to i Katalánsku a kataláncům, kam budeme my, či oni patřit. Zda my ke Slovanům, oni k Jihoevropanům, to je itálii, Francii a Španělsku, jako jazykově, geograficky a ekonomicky spřízněným zemím, či k anonymní chudé a zadlužené Jižní Evropě. To si lidé v houfu neuvědomují, viz náš 1989 listopad
- a podívejte se jak např. pan Fico na Slovensku začal. Chceme patřit ke tvrdému jádru EU, to jest jádru, směřující raketovou rychlostí do pr+ele. Jeho silácká řeč. Stále stejná písnička.

Díky za pozornost.[zmaten]

360327

7.10.2017 14:09

Tlaloc

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Je to zložitá situácia. S výnimkou absencie religiózneho aspektu to pripomína drzosť s akou České stavy v r. 1618 vystúpili z Habsburgského zväzku a zvolili si za kráľa Fridricha Falckého. Bližšie je skôr pokračovanie dlhoročného sporu Kataláncov so španielskymi okupantmi k bojom národov bývalej Rakúsko-Uhorskej monarchie za sebaurčenie, ale výsledky nemajú teraz veľa riešení. Ak sa nebudú obe strany ochotné dohodnúť na federalizácii monarchie, resp. akejsi monarchicko-republikánskej "personálnej únii", čo by bolo asi historické nóvum, ale aj vlk by bol sýty aj ovca celá, tak bude zle. Katalánsko je na tom presne opačne ako bol Východný Timor. Ten v gerilovej vojne proti Indonézskej vláde na začiatku storočia mal iba ozbrojené zložky ale žiadne financie, nijakú ekonomiku a hospodársku životaschopnosť. Nakoniec predsa suverenitu dosiahol. Katalánci majú všetko, čo povstalcom v dnešnom Východnom Timore chýbalo, ale nedisponujú ozbrojenými zložkami schopnými obstáť voči armáde Španielska. Ich reálna možnosť vybojovať si v prípade nutnosti, pri extrémnom vývine okolností samostatnosť ozbrojenou silou bude úplne odkázaná na dobrovoľnícke a zahraničné žoldnierske oddiely. To však nestačilo už českým separatistom v 17. storočí na úspech v dlhodobejšom konflikte a preto osud hroziaceho katalánskeho povstania by bol plne odkázaný na pomoc zo strany niektorého z veľkých bankárskych klanov globálneho prediktora. To však je realizovateľné vo vhodnej dobe, ktorá však je len tesne pred nami (obdobie 2019-2023) a nie je ešte súčasnosťou.

360378

7.10.2017 19:59

5 Catalan Cities Step Away From Spain With New Jewish History Network

r.m. 80.?.?.?

https://www.nytimes.com/2016/06/08/world/europe/ca...
Beside Girona, the other Catalan cities in the Spanish network are Besalú, Castelló d’Empúries, Tortosa and Barcelona.
Starostka Girony" “we think we can do better in terms of showcasing our Jewish patrimony.”
Na čele katalánské separace jsou opět nám známé figury. Má to být snad vděk Španělsku za omluvu a nabídku občanství sefardským vyhnaným po roce 1492? Asi ano. Jinak poděkovat zřejmě neumí.
Snad komplet seznam sítě židovských opěrných bodů: http://www.redjuderias.org/ciudades/
[velký smích]

360384

8.10.2017 8:21

V zájmu jednoty EU.

disident 83.?.?.?

Pokud sledujeme světové dění po roce 1990,tak se žádnému separatistickému hnutí nepodařilo uskutečnit své záměry,pokud nebylo podporováno velmocemi.K tomu též přistupuje vnitřní slabost děleného státu.Příklady:SSSR,Jugoslávie,Československo(USA,EU,NATO),Súdan,Etiopie,Vých.Timor(celý západní svět),Abcházie,Osetie(Rusko),Krym,Donbas(Rusko),Brexit(USA).Události v Katalánsku jsou spíše spektáklem,který má varovat menší země EU,co by se jim stalo,pokud by s pomocí referenda chtěly opustit EU.Katalánští separatisté nejsou podporováni žádnou světovou velmocí,takže jejich boj skončí nějakou formou usmíření v rámci Španělska ke spokojenosti Bruselu.

360394

Příspěvků: 7

05.10. 09:02 senil1  Katalánsko má právo na secesi.
05.10. 12:54 Velekněz Ratata  Rozbití stávajících státních celků na menší je řekněme ambivalentní.
05.10. 12:55 Velekněz Ratata  (dokončení příspěvku)
05.10. 13:44 martin bares  Mně se zdá
07.10. 14:09  Tlaloc
07.10. 19:59 r.m.  5 Catalan Cities Step Away From Spain With New Jewish History Network
08.10. 08:21 disident  V zájmu jednoty EU.

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

50

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc září přispělo 101 čtenářů částkou 17 396 korun, což je 50 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Takhle se říká ne tyranii! Australané se postavili proti policejnímu státu24.09.21 18:44 Austrálie 0

35 000 neočkovaných řidičů kamionů bude blokovat od 27. září Itálii24.09.21 18:40 Itálie 1

Klimatičti alarmisté demonstrují v Praze24.09.21 15:45 Česká republika 2

Svědectví lidí po vakcinaci24.09.21 15:00 Izrael 4

Nový návrh zákona by omezil podporu v nezaměstnanosti pro ty, kteří byli propuštěni kvůli odmítnutí očkování24.09.21 11:40 Izrael 0

Patnáctiletý "hoch" ubodal v Sasku o rok starší dívku24.09.21 11:26 Německo 0

Až na konci roku Němci odstaví tři tisíce megawattů v jaderkách24.09.21 09:12 Německo 2

I obhájci obviněných ze zločinů nenávisti půjdou za katr23.09.21 12:55 Česká republika 2

Jak reagovali američtí astronauti, když měli přísahat na bibli, že se skutečně procházeli po měsíci23.09.21 08:31 USA 3

Vyšetřování dvou mnichů kvůli zapálení antén 5G21.09.21 16:34 Francie 16

Izraelský lidový výbor – Ještě žádná vakcína nikdy nezpůsobila tolik zranění. Zpráva o nežádoucích účincích vakcín.21.09.21 15:49 Izrael 2

Výzva lékařů a odborníků zabývajících se problematikou nemoci Covid-1921.09.21 15:45 Česká republika 1

Šest válek, které Rusko ostudně prohrává20.09.21 21:43 Rusko 7

Zaočkovaný arcibiskup Babjak sa počas návštevy pápeža nakazil covidom-19. Hovorí sa aj o ďalších menách20.09.21 15:24 Slovensko 1

Jak vypadá elektromobilita v praxi :-)20.09.21 15:21 Česká republika 8

Náhubky u dětí způsobily oslabení imunity a teď se plní ordinace20.09.21 01:35 Česká republika 1

Odsunutý sudeťák potomkem sv. Ludmily - církev opět ukázala, kdo je jejím skutečným spojencem19.09.21 12:00 Česká republika 5

Ópiová akože "epidémia" v USA: Ako vyzerá jedna ulica vo Philadelphii19.09.21 10:43 USA 0

Očkovaná učitelka nakazila 3 očkované učitele a 60 dětí musí do karantény :-)18.09.21 14:24 Česká republika 3

Izraelští vědci hlásí, že třetí dávka vakcíny může ochránit očkované 12 dnů :-)18.09.21 13:56 Izrael 5

Měnové kurzy

USD
21,68 Kč
Euro
25,40 Kč
Libra
29,67 Kč
Kanadský dolar
17,11 Kč
Australský dolar
15,73 Kč
Švýcarský frank
23,45 Kč
100 japonských jenů
19,59 Kč
Čínský juan
3,35 Kč
Polský zloty
5,51 Kč
100 maď. forintů
7,12 Kč
Ukrajinská hřivna
0,81 Kč
100 rublů
29,80 Kč
1 unce (31,1g) zlata
37 994,77 Kč
1 unce stříbra
487,52 Kč
Bitcoin
914 186,60 Kč

Poslední aktualizace: 24.9.2021 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 2 374