Diskuze k článku

Jak by vypadala zahraniční politika „Amerika především“?

Příspěvků 14

28.11.2016 8:12

Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?

svt 193.?.?.?

Zdánlivě nesmyslná otázka, zdálo by se.
Ale po přečtení článku, se kterým lze jistě v některých ohledech souhlasit, je nastolení takové otázky nabíledni.
Totiž - situace Estonska po ztrátě garancí ze strany NATO by byla velice podobná situaci Československa před rokem 1938. Porovnejme si ji:
1) V obou zemích (Československo/Estonsko) existovala/existuje významná národnostní menšina, jejíž zájmy chtěl/chce bránit mocný soused (Německo/Rusko).
2) Oba mocní sousedé měli/mají své vnitřní ekonomické problémy, které lze řešit přeorientováním zájmu do blízkého zahraničí. (Nenamlouvejme si, že Rusko může dlouhodobě žít jen ze zásob surovin, stejně jako Německo bylo ochotno řešit svou tehdejší ekonomickou situaci zbrojením a následnou expanzí.)
3) Oba mocní sousedé nemohli/nemohou skousnout fakt, že "prohráli" 1. světovou válku/studenou válku.
4) Oba mocní sousedé se chtěli/chtějí považovat za světovou mocnost. (Prohlašovalo to jak Německo tehdy, tak i Rusko nyní.)
5) V obou zemích vládl/vládne autoritativní režim, jakkoli formálně vzešlý z demokratických voleb.
Těch podobností by se našlo jistě i více. Situace Estonska (a asi i ostatních pobaltských států) je tedy velice podobná situaci tehdejšího Československa. Pokud se nebudou moci pobaltské státy spolehnout na společnou obranu, pokud někdo jako autor tohoto článku uvažuje o tom, že bránit případně tyto státy (rád budu věřit tomu, že to nebude potřeba) proti možnému útoku z Ruska není v zájmu ostatních států, zařazuje se po bok Daladiera a Chamberlaina, kteří rovněž souhlasili s tím, že tehdejší Německo má právo na okleštění Československa.
Neochota bránit pobaltské státy znamená souhlas s platností (později zrušené) Mnichovské dohody.
Jistě - Rusko má jaderné zbraně... Aha - takže sbohem svobodo, vždy to bude jen "o nás bez nás".

353685

28.11.2016 9:52

RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?

NoN 62.?.?.?

Reakce na 353685

Dobre dopoledne,

take me zarazilo kam az tento clanek zasel, zakladni teze je spravna - uvolnit napeti, zrusit pomale obklicovani Ruska a pripravu na jeho napadnuti, zrusit USA radary ve vychodni Evrope a domluvit se na neutralizaci Ukrajiny, potud naprosto v poradku. Dale bych to tak jasne nevidel, pokud ma mit NATO jeste nejakou budoucnost a smysl, tak se nemuze vzdat prvniho a nejdulezitejsiho zavazku - obranu jakehokoliv clena v pripade utoku. NATO by se melo vratit ke svym korenum, stat se zase paktem obrany a ne jeho zneuzivani pro USA zajmy - tj. Afganistan, Irak, Syrie, ktera nekdy jde primo proti nekterym z jejich clenum - napr. konflikt v Syrii a jeho dopady na Evropu. Dnes jiz nikdo nemuze s jistotou rici, zda se NATO jake bylo dodnes dozije dalsiho roku...

S pozdravem
NoName312

353687

29.11.2016 10:58

RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?

vladimir7 195.?.?.?

Reakce na 353687

Človeče spamatujte sa. Ten prvý a najdôležitejší záväzok NATO myslíte asi "článok 5 zmluvy NATO". To jest, že po napadnutí člena NATO si pomáhajúca strana zvolí formu pomoci sama, čiže verbálna pomoc, t.j. no, no, no, agresore, alebo letecky zhodí napadnutej strane dve palety ryže a štyri palety patrónov. Celé NATO je o podvode.

353708

28.11.2016 10:19

RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?

E.R. 82.?.?.?

Reakce na 353685

Co to melete,člověče...NATO je garance pouze neustálých nátlaků,agresí, nervozity a paranoi a pochodů eSSáckých pohrobků,jako v Pobaltí a na Ukrajině...

Ty přiblblé evropské státečky by se v první řadě měly naučit slušnému chování a snažit domluvit a udržovat přiměřeně normální vztahy mezi sebou navzájem a i s Ruskem a nevyskalovat s USA/EU/NATO za zadkem,jako to dělají potrhlí, např.Poláci a ostatní zakomplexované a po prdeji se vrtící postkomunistické zemičky okolo USA a 4.říše....

Ten stav postkomunistické hysterie,nekritických ambicí a ozvěn starých křivd je naprosto zbytečný a uměle pěstovaný určitými silami za asistence místních politiků-psychopatů,silami,které mají své staronové plány s tímto evr.prostorem a na nic přitom neberou ohled..to je HLAVNÍ problém a né,jestli tu NATO bude,nebo nebude....Pokud NATO skončí,tak se snad teprve začnou navazovat opravdu normální vztahy mezi státy v Evropě.

Dostatečným důkazem nesnesitelnosti a neperspektivnosti stávajících vztahů mezi státy v Evropě je imbecilní EU,která čím víc se bude násilím sešněrovávat do "fascia",s tím větším praskotem a doprovodnými efekty se bude rozvalovat,přičemž všechny staré a nevyřešné vzájemné "resty" budou přilévat oleje do ohně.....
EU i NATO mají naprosto opačný účinek,než by Evropa potřebovala,namísto "zklidňování vášní" přilévá jen další a další adrenalín....[naštvaný]

353689

28.11.2016 15:10

RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?

Jacob 193.?.?.?

Reakce na 353685

Lépe by to Laudát nenapsal. Má to jenom malý háček. Československo bylo bohatým a průmyslově zdatným státem uprostřed Evropy. Pobaltské státe jsou zliberalizované, vylidněné, vybrakované země bez budoucnosti. Kdo by takovou nevěstu chtěl. A když se dobře podíváte na to jak EU a USA couvají z tohoto jimi zapomenutého regionu pak jako kouřovou clonu pouštění zkazky a proradném Rusku. Dopady rozvratu Ukrajiny se rozlévají na celé Pobaltí, které skončí rozvratem podobně jako Ukrajina.

353695

28.11.2016 15:15

RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?

eda521 92.?.?.?

Reakce na 353685

Teze pana svt o Mnichovu, to je opravdový úlet, i ta historická srovnání kulhají na všechny čtyři. Ani jsem netušil, že tady chodí lidé tvrdě poznamenaní propagandou ruské hrozby. Všechny státy typu Estonsko jsou dopovány omamnou drogou vlastní důležitosti, aby maximálně otevřely a poskytly svůj potenciál svému protektorovi. Ty státy důležité skutečně jsou, jako místo na mapě a komplexní zdroj do portfolia hegemona. O životní úroveň lidí, kulturu nebo dlouhodobý rozvoj, o to rozhodně nejde. Smrtelný omyl těchto států je v tom, že si to neuvědomují, jsou radostnými loutkami svého protektora, protože zprostředkující národní elita je za to královsky zaplacena. Rusko se mj. potýká s tímtéž, ale Putin zastavil připravený scénář a zaplaceným loutkám jde postupně po krku. Proto je tak nenáviděn.
Teze článku, kdyby měly být naplněny, jsou v pohledu Američanů čisté ústupky Rusku. Je to ale výsledek politik obou velmocí: USA jsou naplněny ambicemi na řízení světa, které narazily na limit sebeobrany a znovuzrození Ruska. Je tedy na Američanech, aby pochopili obrovskou nesymetrii svého chování ve světě a pochopili, že jejich "ústupky" jsou ve skutečnosti návratem do normálu. Právě proto, všechno, co je v článku psáno, se nakonec stane, protože svět s Ruskem jako významným hráčem se bude vracet do normálu a Trump a spol. mohou jen přispět svým pochopením vlastní situace a cíleně takové kroky provést. Na druhé straně stojí minimálně stoletá snaha banksterů o podmanění Ruska, která jen tak najednou nezmizí. Vždyť před 16 lety už se chystali medvěda porcovat.

353696

28.11.2016 20:58

RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?

Bedřich 90.?.?.?

Reakce na 353685

Melete nesmletelné dohromady. Pokud jde o Němce u nás, ti měli VÍCE PRÁV než tehdejší obyčejný občan. Etničtí Rusové jsou na tom podstatně hůře. Ale hlavní je, že o okupaci či zabrání Pobaltí nejvíce žvaní právě země NATO a EU, tedy my. Rusové nemají ani strategický zájem o tyto státy, za podmínek nepřátelství tamějších vlád. Svědčí o tom i to, že zboží dříve exportované přes přístavy těchto zemí je a bude přepravováno jinudy. Čímž rovněž "sadisticky" ubližují ekonomikám Pobaltí, že?
Jen tak mimochodem. My jsme také měli tehdy "společnou obranu" ve spolupráci s Anglií a především Francií. A co se stalo? Jinak reagujte spíše na článek. Učte se u zkrachovalého špióna Rezina, jinak pseudonymum Viktora Suvorova, jehož knihy vyšly i česky. I když píše bludy, píše je svým způsobem alespoň zajímavě.
Takže sbohem pravdo, sbohem Vy.

SVT - Státem Vyplácený Troll
To tedy nebylo moc inteligentní zvolení přezdívky.
A pokud jste to, co si myslím nejen já, vaše peníze smrdí, ne že ne. Pokud to děláte zdarma, není slov.

353701

29.11.2016 7:22

RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?

svt 193.?.?.?

Reakce na 353701

Ohrazuji se proti označení SVT = státem vyplácený trol.
Rozhodně nejsem žádným "trolem" na diskuzních fórech, pokud ovšem tak nechcete označovat někoho, kdo na dané diskuzní fórum napíše tak 5 krát do roka, nikoho snad neuráží a dovolí si pouze napsat něco, s čím někteří další čtenáři (diskutující) zrovna nesouhlasí.
Nechci ukrývat svou mysl před názory obou stran spektra, což je možná důsledek toho, že se neuzavírám v bublině tvořené "přáteli" na Facebooku. Tam totiž hrozí to, že člověk vnímá pouze názory "spřízněných duší" (přátel) a má pak (neoprávněný) pocit, že všichni přeci sdílí jeho (jedině správné) názory. A to vede k tomu, že pak není schopen se seznámit s názory opačnými (a už vůbec je pochopit).

S pozdravem
Jan Svatek

PS 1: Své jméno uvádím jednak proto, že se za něj nestydím, a aby bylo jasné, že se nechci skrývat za nějaké zkratky, které vyplynuly kdysi z toho, že jsem ji (tu zkratku) měl kdysi jako (soukromou firmou přidělené) jméno před zavináčem ve firemním mailu (tedy nikoli z mé vůle) a tuto zkratku jsem pak následně začal používat i jinde.

PS 2. Nenapsal jsem, že situace pobaltských států je totožná, ale podobná situaci meziválečného Československa. A že to byl ze strany tehdejších spojenců UK a Francie podraz, je jasné, stejně jako je jasné, že neochota se postavit na obranu spojenců v této době (vyjádřena výroky některých důležitých osobností či publikovaná v článku) by byla velice podobným podrazem.

353706

28.11.2016 10:56

Vidím, že diskutujících ubývá.

Altman 93.?.?.?

Že by už "ministerstvo pravdy a lásky" začlo pracovat ? No a s tím novým koštětem a jeho způsobu zametání v US, je radno počkat. S Obamou to byly také velké naděje, aby se nakonec ukázalo kdo je tam skutečný pán.

Altman

353690

28.11.2016 14:30

RE: Vidím, že diskutujících ubývá.

tartus 213.?.?.?

Reakce na 353690

Většina slušných lidí odjede ked pod každým ich příspěvkem im niekto nadává.

Trump bude rovnaka želatina ako Obama.

353694

29.11.2016 1:42

RE: Vidím, že diskutujících ubývá.

Krtek007 138.?.?.?

Reakce na 353694

Spíše se nějak podezřele změnil vkus, názory a přístup k diskutujícím u editora. A to je výsledek. [zmaten]

353704

29.11.2016 15:26

RE: Vidím, že diskutujících ubývá.

MoUdrostrak 141.?.?.?

Reakce na 353704

Pan Editor ani jeho vkus se nezměnily. Pouze vznikly stovky dalších serverů s obdobným zaměřením. Stejně tak se nové generace "Zvědavců" už nepovažují za extrémní disent, ale naopak se posunulo celé "hřißte" - viz. Bango a Ortel na Slavíkách.
Za co dříve hrozit arest od Maißelovy 18 a jejich shabesgoyim v "nezávisle" soudní mafii, je dnes zveřejňováno a odkrýváno v odkazu antisemity a (rusofoba) Ferdinanda Peroutky. A Maißloffka mlčí, ani nedutá a je ráda, že jí v Gottlině na Čechy nasazený Reichsprotektor Шапиро (prozatím) není Čechy kamenován na Karlbrücke, kdykolv táhne z Tržißte 15 do Maißeloffky reportovat na Kaderbesprechung.
Doba se mění, my s ní a tudíž i Maißeloffka i čtenáři Zvědavce.

353711

29.11.2016 21:24

RE: Vidím, že diskutujících ubývá.

JN 80.?.?.?

Reakce na 353711

To je zase výplod teda ty bys asi napsal výplot.Ty budeš, myslím, hlava pomazaná[smích] Arest hrozil především za Tvého nejhodnějšího socialismu. A že nedržíš smutek za Fidela.

353718

30.11.2016 9:06

RE: Vidím, že diskutujících ubývá.

MoUdrostrak 82.?.?.?

Reakce na 353718

Být Tebou, napsal bych: "...hlava namazaná...", Ty nejhodnější socialisme :v [velký smích] [velký smích] [velký smích]

353726

Příspěvků: 14

28.11. 08:12 svt  Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?
28.11. 09:52 NoN  RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?
29.11. 10:58 vladimir7  RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?
28.11. 10:19 E.R.  RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?
28.11. 15:10 Jacob  RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?
28.11. 15:15 eda521  RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?
28.11. 20:58 Bedřich  RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?
29.11. 07:22 svt  RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?
28.11. 10:56 Altman  Vidím, že diskutujících ubývá.
28.11. 14:30 tartus  RE: Vidím, že diskutujících ubývá.
29.11. 01:42 Krtek007  RE: Vidím, že diskutujících ubývá.
29.11. 15:26 MoUdrostrak  RE: Vidím, že diskutujících ubývá.
29.11. 21:24 JN  RE: Vidím, že diskutujících ubývá.
30.11. 09:06 MoUdrostrak  RE: Vidím, že diskutujících ubývá.

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

39

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc prosinec přispělo 91 čtenářů částkou 11 734 korun, což je 39 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Fischer naštval větou o homosexuálech. Bylo to nešťastné, omlouvá se17.12.17 19:22 Česká republika 2

V Praze se koná setkání představitelů evropských protiimigračních stran16.12.17 15:44 Česká republika 2

Poslední Rakušané15.12.17 16:59 Rakousko 1

Tato dětská kniha se vážně prodává: Santa Claus je černý gay a má manžela bělocha.15.12.17 16:39 Neurčeno 7

Rambové provokují v Sýrii, iDnes mlží, jaká je pravda?15.12.17 09:50 Sýrie 1

Konšpirácie na vzostupe. Experti dvíhajú varovný prst14.12.17 23:03 Slovensko 5

Ani kluk, ani holka. Zpěvačka Pink vychovává dceru bezpohlavně. Není jediná!13.12.17 23:29 Neurčeno 11

'Stáli jsme tam a brečeli.' Dokumentaristé natočili hlady umírajícího ledního medvěda, důsledek oteplování13.12.17 19:55 Neurčeno 6

Ďalšia perla z Bruselu: Zákaz otvárania okien? Od roku 2020 vstúpi na Slovensku do platnosti nová smernica EÚ13.12.17 12:24 Evropská unie 3

České šachy budou mít nejmladšího velmistra v historii. Je jim Thai Dai Van Nguyen13.12.17 11:33 Česká republika 4

Tři slepice obvinily Trumpa ze sexuálního harašení. A jiná kráva obvinila Polanského, že ji před 40 lety fotil nahou13.12.17 10:59 USA 2

Zajímavý výzkum: v mozku ženy zůstává DNA každého muže, se kterým spala12.12.17 15:48 Neurčeno 6

Antikrist Bergoglio chce měnit Otčenáš12.12.17 00:46 Vatikán 9

Šílená EU: Systém přerozdělování kobylek Dublin IV bude znamenat jednoznačně konec, bude-li přijat11.12.17 21:16 Evropská unie 7

Český inženýr uspěl s pohádkami, jak se co dělá09.12.17 12:56 Česká republika 2

PL se ptaly politiků, co si mysli o plánu Junckera o otevření dveří migrantům08.12.17 11:04 Česká republika 6

Pavlík Morozov žije!08.12.17 10:25 Česká republika 4

Herečka filmů pro dospěle spáchala sebevraždu poté, co byla obviněna z homofobie07.12.17 20:22 USA 7

Schulz (SPD): nejpozději do r. 2025 založit Spojené státy Evropské07.12.17 20:06 Evropská unie 1

Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele06.12.17 22:08 USA 4

Měnové kurzy

USD
21,86 Kč
Euro
25,69 Kč
Libra
29,12 Kč
Kanadský dolar
16,99 Kč
Australský dolar
16,73 Kč
Švýcarský frank
22,07 Kč
100 japonských jenů
19,41 Kč
Čínský juan
3,31 Kč
Polský zloty
6,11 Kč
100 maď. forintů
8,17 Kč
Ukrajinská hřivna
0,79 Kč
100 rublů
37,15 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 439,40 Kč
1 unce stříbra
350,77 Kč
Bitcoin
421 194,64 Kč

Poslední aktualizace: 17.12.2017 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 1 925