Diskuze k článku

Jakou hru dům Saudů hraje?

Příspěvků 15

28.1.2015 6:25

Ďalšia varianta je "demokratická " Saudská arábia!

rfrfr1 185.?.?.?

Ovládanie kráľa je neisté! Lepšie sa ovládajú korumpovateľní demokrati bez vlastnej ekonomiky! Ako v Iraku! Aj keď sa Irak tvári ako suverénny štát, ropné kontrakty so západom nezrušil a nikdy ani o tom neuvažoval! A keď mu američania pod nosom vyzbrojili ISSIL, netrvalo ani mesiac a nepohodlného Malíkiho odvolali "poslanci" z premierskeho postu! Takáto bábkova "demokracia" závisla na odrobinkách z ropy je ďaleko istejšia ako sfanatizovaný kráľ!!!

325973

28.1.2015 10:53

RE: Ďalšia varianta je

R 88.?.?.?

Reakce na 325973

To že ovládat monarchii je těžší než politiky byl možná důvod, proč musela být 1. sv. válka, ve které musela padnout řada císařství v Evropě a přeměnit se na republiky.

325984

28.1.2015 16:24

RE: Ďalšia varianta je

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 325984

>To že ovládat monarchii je těžší než politiky byl možná důvod, proč musela být 1. sv. válka, ve které musela padnout řada císařství v Evropě a přeměnit se na republiky.
Jednim z duvodu, proc treba rakouska monarchie padla, byla take zdegenerovanost slechty. Vzdyt se podivejme na našeho uzuchlaneho knizete..., a takovych tam bylo!!! [oči v sloup] [bliji]

325994

28.1.2015 21:30

RE: Ďalšia varianta je

hc 90.?.?.?

Reakce na 325994

Když se byl otec Františka Josefa I. ucházet v Bavorsku o tamní princeznu Žofii, udělal tam takový dojem, že pak koloval vtip, jak královna matka musela zděšenou nevěstu přemlouvat: "Až přibydete do habsburského domu a uvidíte tam všechna ta individua, váš pan manžel vám přestane připadat zvláštní."

326005

28.1.2015 8:18

podiel

listonos 109.?.?.?

Vsetky tieto uvahy o rope vychadzaju z paradigmy, ze cim viac ropy sa minie, tym vacsiu cenu bude mat zvysna ropa a teda kto si jej najviac usteri ten v konecnom dosledku zarobi najviac. Co ale vobec nemusi byt pravda.

- eletroauta/auta na vodik
asi netreba rozoberat

- obnovitelne zdroje
v eu sa uz dnes vyraba 13% energie z obnovitelnych zdrojov, takze 13% niekto nedostal zaplatene za fosilne paliva a bude to stupat

- uskladnovanie energie (www.ambri.com)
tento rok maju spustat prve 4 instalacie

- metan
japonsko zacalo s experimentalnou tazbou metanu

Z tohoto pohladu to moze vyzerat aj tak, ze najviac zarobi ten kto jej preda najviac co najskor a najviac preda ten, kto ma najvacsi podiel na trhu. A Saudi vyhlasili, ze presne podiel je to, o co im ide.

325978

28.1.2015 13:21

RE: podiel

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 86.?.?.?

Reakce na 325978

O vsetkych tych snoch, ktore si spomenul, sa mozeme realne bavit, ked dosiahnu urcity (velmy vysoky) podiel na trhu.
Nie len dosiahnu, ale bude realna sanca na rast a udrzatelny stav.
To je najblizsich 15-25 rokov jednoducho nerealne, pretoze ropy, plynu, uranu, cezia... je dostatok.

A s tym stavom nepohne ani takzvana ekologia a ani vraj oteplovanie planety.
Oteplovanie je jednoducho vedecky overeny fakt, ku ktoremu pravidelne dochadza uz miliony rokov a to aj bez zasahu cloveka a jeho priemyslu.

Tazba metanu, ktoru spominas, je ako vystrihnuta z ucebnice ekoteroristu.
Ale toho naozajstneho, nie len pre zabavu.
Metan je jeden z najagresivnejsich sklenikovych plynov vobec.
On sam a aj jeho spalovanie, ma na sklenikovy efekt niekonasobne vacsi negativny efekt, ako terajsie emisie z ropy, plynu a priemyslu dokopy.

Oteplovanie prinesie aj dalsiu lahodku, ktorou bude rozmrzanie permafrostu na Sibiri, ktory v sebe zadrziava enormne mnozstvo metanu (nabavime sa o miliardach metrov kubickych, ale niekolko radov vyssie).
Ked sa dostane do ovzdusia....narobi poriadny bordel.

Ci bude oteplovanie pomale, alebo len mierne pomalsie v podstate takmer neovplyvnime.
Vedia to vedci, vedia to svetove mocnosti....ale naco sa tym zaoberat.
Je to nemenna vec, ktorej nikto na tomto svete nezabrani.
A ani ju nikto velmi neurychli.
Ludska cinnost je v tomto smere ako kvapka v mori, nic neznamena.

Jedina vec, ako sa pred tym branit, je dobre sa na to pripravit, zabezpecit si sebestacne zdroje vody a potravin.
Pretoze voda bude (niekde uz je) "ropou" BLIZKEJ buducnosti.
Vsetko toto su len malichernosti, ktore pri prvej vlne smadu a hladu, upadnu do zabudnutia

Bez ropy/plynu sa da zit (tazsie, ale da) no bez vody a potravin.....

Tvoje informacie a argumenty/prepocty/vizie...maju vahu vzduchovky, ktorou chces zastrelit slona.

325989

29.1.2015 0:34

RE: podiel

Mentol 95.?.?.?

Reakce na 325989

Priznám sa, keď som si prečítal odstavec o agresívnom metáne tak som sa okamžite spotil. Od hrôzy. Chvalabohu, že ešte máme ten bezpečný zemný plyn z Ruska.

Zloženie zemného plynu na Slovensku:
Metán - 96,73%
Etán - 1,51%
Propán - 0,47%
Bután - 0,15%
atď ...

326011

28.1.2015 13:50

RE: podiel

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 95.?.?.?

Reakce na 325978

Aj keby to bola pravda to čo sem dávaš, aj tak sa bude najbližších 20-30 rokov fungovať na rope a plyne, pretože aj keby hneď dnes fungovala jadrová fúzia, niekto vymyslel ako lacno z vody vyrobiť vodík a podobne, tak aj tak výstavba nových zdrojov energie(elektrárne, továrne na vodík, továrne na syntetické palivo,...) a spolu s tým spojená infraštruktúra(elektrická sieť, nové pumpy na metán / vodík) a aj keby osvietilo naše západné jelitá, aj tak sa to skôr ako za 10 rokov nedá stihnúť!!! [mrknutí jedním okem]

325992

28.1.2015 15:47

Nepodléhejte iluzi

ROMAN1 85.?.?.?

Reakce na 325978

Masovější výrobu a nasazení elektromobilů bude podvazovat nedostatek vzácných prvků, jako je Lithium či Neodym. To prvé má dnes nejvíce v rezervě Bolívie (takže tam asi bude snaha časem udělat další Majdan s vývozem "demokracie"[mrknutí jedním okem], to druhé úspěšně skupuje Čína.
Vodík coby energetický zdroj v pozemských podmínkách je diskutabilní: Je poměrně nebezpečný, nestálý a nedá se snadno získávat (neroste na poli ani se nedá dolovat či těžit - vyrábí se ze zemního plynu, kdyby se měl vyrábět elektrolýzou, byl by minimálně 4x dražší než dnes). Každopádně jeho ERoEI je MENŠÍ NEŽ 1! Což vypovídá za vše. Je to v podstatě hodně nebezpečná baterie s jakousi účinností, podobně jako chemické články.
Obnovitelné zdroje v Evropě již pravděpodobně naráží na limity svého využití v daných zeměpisných šířkách. Ať již je to fotovoltaika, fototermika či využití biomasy. Dnešních 13% možná půjde v budoucnu našponovat (v EU) na 20%, ale to bude tak všechno.
Uskladňování energie při vysoké účinnosti a nízkých nákladech začnu věřit, až někdo úspěšně uvede tuto technologii do běžného provozu a vydrží ji alespoň 5 let rentabilně provozovat. Do té doby je třeba tyto zprávy brát silně s rezervou - jako další bublinu a spekulaci.
Metan je v podstatě zemní plyn -CNG- se svou zákonitostí těžební křivky, která má taktéž víceméně tvar zvonu se svým peakem. Tedy, pokud ten metan nezískáváte prděním krav či podobným způsobem.
Zapomněl jste ještě zmínit energii z jádra (JE).
Já si DOVEDU představit svět bez ropy (či s jejím minimálním využitím). Bude to však hodně nepohodlný a nevlídný svět, alespoň z dnešního úhlu pohledu. [pláč]

Tak či tak, dnešním ROPÁKŮM se manipulací s cenou ropy v rozsahu 50 - 150 - 50 dolarů/brl během několika let povedlo jedno:
Přesvědčit mnohé, že zásoby této přetěžko nahraditelné energie i její cenotvorba jsou ve velmi nezodpovědných, nemorálních, a tudíž nesprávných rukou.
Buďto totiž je této suroviny opravdu dostatek - potom je výše uvedená volatilita ceny naprosto irelevatní - a vypovídá pouze o spekulaci, ziskuchtivosti a chamtivosti současných držitelů této suroviny, kterou si uzurpovali...
Anebo tomu tak není a světová těžba ropy je nenávratně za svým vrcholem (peakem). V tom případě je umělé sražení její ceny naprostým šílenstvím - posílá lidstvo v nanejvýš nevhodné době na trajektorii dalšího uhlovodíkového mejdanu, který nemůže skončit jinak než katastrofou.
Každopádně žijeme v zajímavé době. Užívejme si, dokud to jde. [smích]

325993

28.1.2015 17:42

RE: Nepodléhejte iluzi

bell 109.?.?.?

Reakce na 325993

ale to jsou male ryby -jsou to nejake procenta -bez ropy budete mít kostru železa- barvy kola nic da se vyrobit neco bez ropy? to jsou fakta pak zbyde odpad kerosin benzin nafta

325999

29.1.2015 21:49

RE: Nepodléhejte iluzi

pje 93.?.?.?

Reakce na 325993

Místo užívání si bychom měli pracovat na nových technologiích šetřících zdroje, nejen ty nedostatkové neobnovitelné přírodní. O to se snažím.

326048

30.1.2015 9:09

RE: Nepodléhejte iluzi

Ing. Bizon 37.?.?.?

Reakce na 325993

Naprostý souhlas. 95% vodíku a 65% elektřiny na světě pochází z fosilních zdrojů! Vodík rozhodně není zdroj energie, a elektromobil je prakticky uhlomobil (u nás naštěstí napůl atom-mobil...)

A k těm obnovitelným zdrojům, těch 13% je instalovaný výkon, ne podíl elektřiny který dodají do sítě.. To že můžou nahradit klasické velké zdroje je iluze, skladování takových objemů energie je ekonomicky nereálné.

A naprostý souhlas s tím že současná manipulace s cenami ropy je naprosto nezodpovědná, destabilizuje to celý svět...

326073

28.1.2015 22:30

RE: podiel

aris 194.?.?.?

Reakce na 325978

ropa to nie je len benzín a nafta

v skutočnosti sú to len druhotné produkty.

ropa to sú plasty, moderné poľnohospodárstvo a farmaceutický priemysel.
To nenahradíš vodíkom ani metánom.

326006

30.1.2015 2:33

Budoucí Ropa - Lithium

Winston Smith 77.?.?.?

Až jsem se rozesmál z toho titulku [smích]
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/92976-konecn...
Asi proto tušíte, proč to tam v Říjnu 2001 (poté co v tichosti proběhly zkušební testy) jeli naši přátelé "ochránit" [bliji]

Nicméně tohoto se bojím víc, když si dáte do souvislosti "obvyklé podezřelé" kamarády z Langley a jejich narko byznys...
http://www.kurzy.cz/zpravy/193558-nejvetsi-svetove...

Jejich náhlá "normalizace" vztahů z bratry Castrovými (aby donutili Rusy opustit jejich základny) je předvoj budoucích událostí,
protože Latinská Amerika je a vždy byla pro USA Ukrajinou ... Chce to pečlivě sledovat, jak se bude vyvíjet Rusko - Čínská
investice do paralelního plavebního kanálu v Nikarague, přímého byznys konkurenta Panamy, kterou vlastní USA ...

326061

30.1.2015 17:31

RE: Budoucí Ropa - Lithium

dub 89.?.?.?

Reakce na 326061

stavba kanálu již byla zahájena...

326108

Příspěvků: 15

28.01. 06:25 rfrfr1  Ďalšia varianta je "demokratická " Saudská arábia!
28.01. 10:53 R  RE: Ďalšia varianta je
28.01. 16:24  RE: Ďalšia varianta je
28.01. 21:30 hc  RE: Ďalšia varianta je
28.01. 08:18 listonos  podiel
28.01. 13:21  RE: podiel
29.01. 00:34 Mentol  RE: podiel
28.01. 13:50  RE: podiel
28.01. 15:47 ROMAN1  Nepodléhejte iluzi
28.01. 17:42 bell  RE: Nepodléhejte iluzi
29.01. 21:49 pje  RE: Nepodléhejte iluzi
30.01. 09:09 Ing. Bizon  RE: Nepodléhejte iluzi
28.01. 22:30 aris  RE: podiel
30.01. 02:33 Winston Smith  Budoucí Ropa - Lithium
30.01. 17:31 dub  RE: Budoucí Ropa - Lithium

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

50

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc říjen přispělo 111 čtenářů částkou 17 636 korun, což je 50 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Poučme se, co způsobil totální lockdown v Izraeli26.10.20 00:42 Izrael 3

Jak u Prymulových hrabou a hrabou (pod sebe)24.10.20 18:21 Česká republika 5

Poskytovatelé hudby prý řeší nadřazenost bělochů. Písně čeká přísná kontrola24.10.20 10:04 Neurčeno 6

Soud dnes rozdal podmíněné tresty oběma autorům nápisu v Letech23.10.20 21:43 Česká republika 0

Vipná analýza Prymulova kiksu23.10.20 18:35 Česká republika 7

Prymulův konec? Neradujme se předčasně23.10.20 13:06 Česká republika 2

Sám Prymula náhubek neměl a chodí do restaurace i přes to, že je zavřel23.10.20 08:35 Česká republika 11

Na Slovensku testují "když budeš hodný, můžeš ven" - hlavní cíl hysterie kolem koronaviru22.10.20 21:22 Slovensko 2

Udavač volal linku 158 na chlapa bez náhubku22.10.20 21:14 Česká republika 4

AGENDA 2030 – TVŮRCI NYNÍ ZHODNOTILI SVÉ ZRŮDNÉ PLÁNY22.10.20 13:37 Neurčeno 0

Plánovaná demonstrace 28. října v Praze22.10.20 08:53 Česká republika 0

Bělorusko versus Česko21.10.20 20:43 Neurčeno 13

Česko žádá o pomoc21.10.20 13:25 Česká republika 9

Za polibek bez náhubků 400 euro20.10.20 17:33 Itálie 5

Soud v Německu rozhodl, že omezit zavírací dobu restaurací není opodstatněné19.10.20 21:32 Německo 4

Co je s panem prezidentem?17.10.20 09:47 Česká republika 7

Je třeba říci dost, burcuje Klaus. Nejsme ve válce, nestrašte mrazáky s mrtvolami14.10.20 11:11 Česká republika 3

Erouška je pochybná aplikace s placebo negativním efektem14.10.20 10:15 Česká republika 5

Ve stavu nebezpečí si schválí cokoli bez demokratické kontroly13.10.20 19:31 Česká republika 0

Maďarská poslankyně skartovala knihu dětškých pohádek plnou gayů a leseb, aktivisté ječí13.10.20 18:08 Maďarsko 3

Měnové kurzy

USD
23,08 Kč
Euro
27,29 Kč
Libra
30,06 Kč
Kanadský dolar
17,46 Kč
Australský dolar
16,43 Kč
Švýcarský frank
25,45 Kč
100 japonských jenů
22,01 Kč
Čínský juan
3,44 Kč
Polský zloty
5,96 Kč
100 maď. forintů
7,47 Kč
Ukrajinská hřivna
0,81 Kč
100 rublů
30,21 Kč
1 unce (31,1g) zlata
43 944,01 Kč
1 unce stříbra
562,76 Kč
Bitcoin
297 763,25 Kč

Poslední aktualizace: 26.10.2020 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 225