Diskuze k článku

Nástup fašismu

Příspěvků 53

23.9.2014 0:40

Nástup fašizmu

agh 176.?.?.?

Dobrý článok ale tvrdenie: "Fašismus je princip nadřazující zájmy celku nad zájmy jednotlivce" je ako charakteristika fašizmu prinajmenšom zavádzajúca a nevhodná. Toto spojenie degraduje zákon o zachovaní komunity, národa a života vôbec...príkladov je nespočetne, nejdem ich tu rozvádzať.
Zdôraznil by som len že fašizmus bol na Ukrajine v podzemí počas celého SSSR a aj po jeho rozpade. Sám som videl na vlastné oči v Ľvove v roku 1991 u jednej rodiny (a neboli to nejaký prostučký choroši, skôr naopak) obraz Stepana Banderu na čestnom mieste. Na moju otázku kto to je (meno som pochopiteľne poznal ale ksicht nie) mi bolo domácou paňou odpovedané že je to ich národný hrdina !!!! Pritom jej syn bol riaditeľom miestneho veľkého podniku a uvedomelý bolševik. Podobné skúsenosti mám aj z Kijeva. Ukrajinci tak ako Poliaci boli vždy riadni pokrytci. Stačí si preštudovať ich dejiny a spisovateľov.

317851

23.9.2014 7:00

RE: Nástup fašizmu

valek 94.?.?.?

Reakce na 317851

Co chte od polských židů a zapšklých klerikálů. Protože ti jsou tam dnes u moci. Skutečné křesťanství tam už přesává být skutečností a vítězí zlaté tele kapitalizmu.

317862

23.9.2014 7:27

RE: Nástup fašizmu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 194.?.?.?

Reakce na 317851

Je i jiná definice fašismu:

"Fašismus je spojení státu a soukromých obřích korporací."

Podle toho je dnešní neožidoliberální tržní demogracie fašismus jako vyšitý. V Reichu Schicklgrubera-Hitlera měl ale přeci jen stát mírně vrch nad korporaceni, dnešní fašismus č.1 USrael to má obráceně.

317864

23.9.2014 15:07

RE: Nástup fašizmu

Botičky od Diora 94.?.?.?

Reakce na 317864

Kapitalismus a katolicismus jsou široce otevřená okna k fašismu a krásně se navzájem doplňují a restitučně podporují...

317889

24.9.2014 3:50

RE: Nástup fašizmu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 109.?.?.?

Reakce na 317889

ten vatikánský římsko-katolicismus je od začátku židovská sekta i se Zlatým Teletem, i perverzí Starého Zákona (všude po Vatikánu mají sochy a obrazy malých nahatých dětí) a "moderně" rovnou nosí papež, kardinálové a biskupové šábesdekly, "církevně-restituční" zlodějský tanec pod "českou" sionistickou vládou, Duka a spol. v čele s židovským černokněžníkem Halíkem už jen vše dokresluje. [bliji]

317930

23.9.2014 18:10

RE: Nástup fašizmu

Trenbolon 109.?.?.?

Reakce na 317864

Sám Mussolini definoval fašismus jako korporátní socialismus.

317899

23.9.2014 11:15

RE: Nástup fašizmu

Dobrý den 46.?.?.?

Reakce na 317851

Ale ono to tak je, fašismus je nějaký způsob kolektivismu a kolektivismus hlásá, že jedinec je bez mnoha nic, nebo že skupina je to, co rozhoduje o osudu jednotlivce.
Pokud tvrdíte, že "Toto spojenie degraduje zákon o zachovaní komunity, národa a života vôbec...", pak nejspíš proto, že jste od přírody kolektivistický, a tedy se vám nelíbí, že "zájem celku nadřazený jednotlivci" souvisí i s fašizmem, kteréžto slovo Vám prostě v této souvislosti nevoní. Postavte se k tomu čelem, nepohoršujte se nad okolím, otočte zrcadlo na sebe a vyslovte "fašoun".
Ostatně nejste v tom vůbec sám, toto myšlení je více než běžné a lidé se chtějí semknout, zbavit se zodpovědnosti a nechat o sobě rozhodovat, což je zbavuje frustrace ze sebe samotných, a již začleněni se cítí být silní, spravedliví… a něčemu užiteční.
Ale nejen v Itálii lidé vzpomínají na Duceho, ale i Franco se těší velké popularitě ve Španělsku dodnes. A co další, včetně Hitlera, tuší vůbec někdo, co si „masy“ doopravdy myslí? Koho bude volit třeba Francie a další nyní?
Fašismus je kolektivismus specifický v tom, že korporátní sféra se dostává do služeb státu a stát zde znamenají především silové složky (silovici), tedy tajná služba, armáda, policie, které pak sjednocuje vůdcovský princip, a to je, jak píše i pan Vít, právě v kontrastu s liberalismem. V liberálním státě můžete hlavu státu kritizovat, jak se vám zlíbí, v kolektivistickém režimu je vůdce svatý a kritik je buď udán a zatčen, nebo rovnou ušlapán, protože vůdce představuje sjednocující princip, což vede ke zbožšťování a zbožňování. Principy jsou pak vyjádřeny říznými hesly, která sjednocují masy za něco proti něčemu. Tento aktivismus je tu velice důležitý, neboť mobilizuje k výkonům a dav vydá velké množství energie.
A když tu problematiku, kterou pan Vít nakousl, ještě zobecníme, dojdeme k tomu, že kolektivistický způsob uvažovaní je vlastní především náboženství a tudíž se na scéně objevil i ve své klerofašistické a ateistické podobě jako boj antagonismů. Proto tam klidně můžeme začlenit i bolševiky, kteří by se bez vydatné korporátní pomoci k moci nedostali také, a ani by se u ní neudrželi. Ačkoli se Stalinův režim jevil jako opozice korporátnímu fašismu, sám se držel u moci opět jen díky skryté korporátní podpoře. Bolševci a fašisté jsou vlastně takoví rodní bratři.
Nicméně i dnešní kremelský mejnstrým rád obviňuje z fašismu druhé, aniž by se sám na sebe chtěl podívat. Ono je to vlastně problém, z toho věčného nastavování zrcadel vlastně není ani čas se sám do něj podívat. Totiž spíše je to Ukrajina, která se rozpadá, silové složky kolabují, aparát krachuje, hesla jsou vyčpělá… no, paradoxně, nebyl právě Bandera fašisty uvězněn hned na začátku války, a je to vůbec Ukrajina, co je tu hrozbou?

317876

23.9.2014 19:12

RE: Nástup fašizmu

ghm 89.?.?.?

Reakce na 317876

Dobry den....Škoda polemiky, si troll. Tvoje argumentacie sa sú primitívne a srší z nich rusofóbia na sto honov. Takých je plný net. Nejak tebe a podobnym unika ze korporátny fašizmus a primitívny fažizmus je to isté až na to že korporátny je sofistikovanejší práve preto aby ovladaní "ovčania" ako ty uverili blábolom o liberárnom štáte. Koľko máš vlastne rokov keď uvažuješ a argumentuješ ako po brainstormingu v Mosade?

317907

23.9.2014 21:42

RE: Nástup fašizmu

Dobrý den 62.?.?.?

Reakce na 317907

Mám pár ruských přátel, ale svou rusofobii se snažím úporně tajit, protože jsem ještě mlád a potřebuji každý šekel... [mrknutí jedním okem]
Správně, korporace je také spolek a jako spolek jedná a dokonce má práva jako člověk, ač jde o dohodu (tedy něco fiktivního), tedy se k tomu máme vlastně chovat stejně, jako k něčemu fyzickému, má to tedy kolektivistické prvky podobně jako fašismus.
Avšak fašismus má původ již ve starém Římě, znamená to doslova "svazek" a tomu odpovídá i symbolika
Vložený obrázek
což symbolizuje výkon práva neboli moc v podobě úřadu (proto u Mussoliniho ten stát), přičemž úředník je vždy součástí mocenské skupiny (stejně jako kamarádi a soudruzi).
Obecně fašisté považují liberalismus za něco velice zkaženého. Například slovy Adolfa Hitlera je to tak zkažené, že to mají dokonce na svědomí Židi: "svět fašistických idejí je bezpochyby blíže křesťanství, než ten židovský liberalismus, či ateistický marxismus, důkazem je spojenectví fašistické Itálie a kat. církve."
Vy máte na mysli nejspíš liberalismus, který využívá korporátní sféra, aby se vymanila z vlivu státu a vytvořila si nekontrolovaný nadnárodní vliv. To je ovšem stav, kdy pro někoho mají platit pouze závazky a pro jiné (skryté za korporace) zase svobody. Takže si můžeme vybrat, zda se jedná o liberální fašismus, korporátní liberalismus, korporátní fašismus atd., ale to ke své existenci stále potřebuje ideje liberalismu, takže se stále ještě o fašistický režim nejedná.

317919

24.9.2014 4:22

RE: Nástup fašizmu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 109.?.?.?

Reakce na 317919

papouškováním ideologických pouček z tržně demogratického zdebilizovaného školství si nepomůžeš, třeba někdy začneš myslet kriticky a sám

317932

24.9.2014 8:36

RE: Nástup fašizmu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 317932

Pokud se budete chtít pouštět do nějaké polemiky, a ještě při tom psát, budete muset nějaké to školství navštívit a alespoň se seznámit s existencí toho, co chcete kritizovat, jinak se může stát, že budete pouze a jen bezmyšlenkovitě oponovat.

317938

24.9.2014 8:38

RE: Nástup fašizmu

Botičky od Diora 94.?.?.?

Reakce na 317932

Ten nastrčený vycvičený pošuk to neudělá - zadarmo i kuře nehrabe.

317939

24.9.2014 9:11

RE: Nástup fašizmu

Na-Iva tisk (tečka) amos (zavináč) gmail (tečka) com 85.?.?.?

Reakce na 317939

Jak má někdo jiný názor, hned je placený troll nebo ovčan...
Co takhle posuzovat skutečnosti místo vlastních představ.
Svět je popsatelný pomocí faktů a poznatelný rozumem, právě to ten člověk dělá, alespoň se o to upřimně snaží.
Emotivní výlevy sympatií a antipatií vůči čemukoliv, neochota pozorovat realitu a upínání se k zidealizované minulosti jsou určitě jednodužší, ale nikam to nevede. Jen se můžeme utvrzovat v opráněné nasr@nosti na svět a všechny co pohrdají našimi vyčpělými a překonanými idejemi.

317944

24.9.2014 9:12

RE: Nástup fašizmu

Dobrý den 46.?.?.?

Reakce na 317939

Myslíte, pane Botička, že mě poslal Mosad? Víte, možné je všechno, mohla to být i CIA, ale uznejte sám, prozradit bych Vám to beztak nemohl, ledaže byste je přeplatil. No tak se raději držme tématu, co říkáte, tedy jestli chcete diskutovat a máte vůbec co říci. [smích]

317945

24.9.2014 12:40

Nástup trollů

Botičky od Diora 94.?.?.?

Reakce na 317945

Schováváte se za lacinou ironii v naději že Vám to projde. Víte, když se někomu jako Vy 100x dá jasně najevo že jeho "názory" na tomto webu nepatří a že jeho mediální přítomnost zde není žádaná ale on přesto od rána do večera rozmazává zde své rádoby intelektuální blítky, tak nezaujatého člověka nechtěně napadnou různé myšlenky, třeba že ten duchovní hobbit Dobrý den si zde v potu tváře vydělává na svou skývu chleba a novou hnědou uniformu
[oči v sloup]
Zkuste šířit "upřímně" (dle výraziva Vašeho stájového kolegy) své bludy na iDěsu, tam budete mezi svými a íčková odměna Vás nemine. A držte se tématu [chechtot]

317953

24.9.2014 14:25

RE: Nástup trollů

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 317953

Tak dejme tomu, že jsem agent, jaký smysl tedy má to, že jsem jdu s jiným názorem? Abych na sebe upozornil pana Botičku a prozradil se? Četl jste Švejka, pane Botičko? Pokud ano, tak byste věděl, že jako agent mocnosti bych tu vykřikoval sláva Putinu a jde se na Chazara, čímž bych si tu budoval nehynoucí popularitu, editorovi bych posílal štědré příspěvky, abych si tu zajistil volný prostor pro nadávání na spiknuté entity a třeba i cestu do sdružení Z., a přitom všem bych si pečlivě vedl svůj archiv se seznamem potenciálních rebelů. Stejně tak bych si počínal i na jiných serverech, jedno jakého zaměření.
Jenže já se tu chovám liberálně a to je celkem nepohodlné, musím se pouštět do diskuze, a k tomu je navíc potřeba právě rozdílných postojů. Jako fašista bych se naopak držel někde semknut mezi svými a pokusy o diskuzi bych se snažil eliminovat jako škodlivé, podvratné a ve vyšším zájmu zachování státu, národa, rasy a víry nežádoucí. [smích]

317956

24.9.2014 17:47

RE: Nástup trollů

Echo 213.?.?.?

Reakce na 317953

To je podivná představa diskuse. Kde jsme se to octli?
Vedle mnoha místních blábolů plných nesmyslných slov a postrádajících myšlenku, vedle příspěvků plných zášti a ideologických žvástů - tam nikde se neobjeví výzva - když si nemyslýš to co mi, mlč.
To jste se soudruhu tedy vyznamenal. Blahopřeji.

317967

26.11.2014 10:51

RE: Nástup trollů

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 317953

A co že jste napsal k tématu vy? Jestli jednu větu, tak moc, jinak trolujete jak o duši. Pán, na kterého tak hloupě reagujete, napsal své názory, argumentačně a logicky podepřené. Jestli jsou pravdivé, to je na diskuzi, do té jste však nepřispěl vůbec ničím, krom osobních útoků. Kdo je tady tedy troll??

321996

24.9.2014 4:12

RE: Nástup fašizmu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 109.?.?.?

Reakce na 317876

"Ačkoli se Stalinův režim jevil jako opozice korporátnímu fašismu, sám se držel u moci opět jen díky skryté korporátní podpoře."

Stalin se naopak snažil -celkem úspěšně- tu "korporátní podporu" ve formě koncesí cizím bankám a korporacím na čerpání ruských zdrojů (ty koncese měli na těžbu ruských surovin Japonci až do konce WW2). Ty koncese byly vydány židobolševiky hned po puči 1917. Ne nadarmo dnes neotrockističtí pejzatí havlisté, ta "naše" pátá kolona, nenávidí Rusko a Putina (ve kterém vidí Stalina) a jsou to právě oni v dlouhém veřejnoprávně-masmediálním tržně-demogratickém zástupu s pěnou u huby od válečného štvaní, s chorobnou tisíciletou chazarskou nenávistí ke všemu ruskému a vůbec slovanskému.

317931

24.9.2014 8:47

RE: Nástup fašizmu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 317931

To Vám chybí opět celkem základní informace, neboť rozsáhlá podpora ze strany západních korporací začala právě s nástupem Stalina do čela bolševické strany. Jedná se především o výstavbu strojírenských a těžařských komplexů a instalaci klíčových technologií, které pak Sověti víceméně replikovali.
>nenávidí Rusko a Putina (ve kterém vidí Stalina) a jsou to právě oni v dlouhém veřejnoprávně-masmediálním tržně-demogratickém zástupu s pěnou u huby od válečného štvaní, s chorobnou tisíciletou chazarskou nenávistí ke všemu ruskému a vůbec slovanskému.
Možná by to chtělo si doplnit opět nějaké informace i v této problematice, dnes je k tomu mnohem více možností, než bylo, dejme tomu, za Stalina. Stalin nebyl vůči Slovanům nijak vstřícný, ba naopak, nejhustší slovanská populace (hlavně v částech Polska a Ukrajiny) se stala cílem likvidační politiky právě za Stalina. Ostatně on sám Slovanem nebyl a Rusky hovořil s cizím akcentem.

317941

25.9.2014 18:09

RE: Nástup fašizmu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 109.?.?.?

Reakce na 317941

Stalin nebyl z ruského etnika, ovšem byl Rus jakožto člen ruské civilizace, a byl její ZACHRÁNCE, NIKDO KROMĚ NĚJ NEMĚL VE 20. STOLETÍ SKUTEČNÉ VŮDCOVSTVÍ, VŠICHNI OSTATNÍ BYLI LOUTKY, VČETNĚ HITLERA NEBO CHURCHILLA, naposled to byl před Stalinem Napoleon. A Stalin bude přehodnocen a to trockistické bláto bude odstraněno, protože pravda nakonec vždy vyjDe najevo, V Rusku už s tím začali, a proto světové organizované chazarstvo vřeští vzteky a od válečného štvaní má pěnu u huby, už si malovali, jak konečně zničí ruskou civilizaci.

318034

23.9.2014 0:50

Pojmy s dojmy

Oapk 78.?.?.?

Malé opáčko o fašismu:
"Táto idea bola vo vzduchu z toho dôvodu, že bola vnímaná ako alternatíva "zlyhávajúceho" systému voľného trhu /volnost, která vadila mocným monopolům/ a odstrašujúcej a desivej /pro mocné pozice/ myšlienky socializmu."
/poznámka - Jako ODPOVĚĎ MOCNÝCH NA EVENTUALITU SOCIALISMU MAS....Že by odpovědí mocných na socialismus byl socialismus? [velký smích] To by bylo velmi pochybné, když známe jejich lstivost a ochotu krýt se a vydávat za jakékoli názvy.

"O čom bola táto idea /mocných/? Môžeme to jednoducho zhrnúť do peknej frázy "plánovaná spoločnosť". Je založená na vodcovskom princípe a presvedčení, že ak má priemysel vôbec fungovať, musí byť riadený zhora najväčšími expertami s dôrazom na maximálnu efektivitu a spoločenské/politické priority.


Rooseveltov hlavný ekonomický poradca Rex Tugwell zosumarizoval celú filozofiu, čím hovoril za celú generáciu ekonómov, plánovačov, politických učencov a spoločenských vedcov, médií, ideologů a tajných služeb, byrokracie, korporátů a armádních struktur:
Z toho čo viem o ľudskej povahe, sa domnievam, že svet čaká veľký výlev energie akonáhle odstránime mŕtvu ruku konkurenčného prostredia, ktorá dusí impulzy vo verejnosti a nachádza využitie len v menej efektívnom a menej priaznivom vplyvu ľudského konania. Akonáhle sa priemysel stane vládou a vláda priemyslom, duálny konflikt v našich moderných inštitúciách opadne.

Vtipně tak každá země zavedla svou originální verzi fašismu a zároveň vymysleli jak tento fakt případně krýt: Takže fašismus v Německu kryli názvem "národní SOCIALISMUS". Fašismus v Rusku prostě tím, že říkali, že bojují PROTI fašismu (Což nebyla ani lež ani celá pravda, proti fašismu německému jakožto konkurentu pro dobytí Evropy, nikoli proti fašismu vlastnímu!) Fašismus v USA šlo a jde vykládat zase jinak...Japonsko mělo to "štěstí", že bylo natolik poraženo, že ani nemuseli vymýšlet svou verzi jak krýt fašismus mocných. A v Itálii to nemělo cenu skrývat, když tam vznikl jako pojem (mediacírkví).

317853

23.9.2014 18:53

RE: Pojmy s dojmy

Korpo-byro bloguje 78.?.?.?

Reakce na 317853

"jsou přesvědčeni, že odjakživa jednají v souladu s pokrokem a v nejlepším zájmu věci, protože věří/či předstírají, že jejich úspěšný ekonomický model byl od samého zárodku postaven na svobodné výměně zboží ...

Ve skutečnosti mají velmi špatnou pamětˇ- US a UK se v epoše svého ekonomického rozvoje neřídily ani jedním pravidlem, která dnes vnucují ostatním."

Čtěte více na http://kostlanova.blog.idnes.cz/c/389065/Svobodny-...

317905

24.9.2014 4:41

RE: Pojmy s dojmy

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 109.?.?.?

Reakce na 317905

Nemá tahle chazarská sionistka vroucně nenávidící Rusko Kostlánová něco společného s lidskocikánskoprávním chazarským sionistou Kostlánem, co taky vroucně nenávidí Rusko?

317933

23.9.2014 1:08

...a je moc zajímavé...

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

...že jinak vůči jakýmkoliv projevům, které lze alespoň vzdáleně označit byť jen za propagaci fašismu, se EU a USA ostře vymezují.

A přitom podporují tohle:
http://s923.photobucket.com/user/ax2cz/library/ban...

Jak zoufalí, musí být, když se o straně Svoboda a těchto pánech dávno ví, že si na neonácky jen nehrají - oni jimi jsou:

Oleg Tiahnybok chce pohřbít Banderu a "další hrdiny Ukrajiny" v Kyjevě:
http://en.voicesevas.ru/news/analytics/2827-tiahny...

Řádění Banderovců na Ukrajině - Volyň, 1944
https://translate.google.com/translate?sl=auto&...

Holt asi není spokojen s tím, že ho židovský Wiesenthal institut řadí v první desítce nejvíce židy nenávidějících veřejných osob (5 místo):
http://cs.wikipedia.org/wiki/Svoboda_%28politick%C...
"The Wiesenthal Center also cited Oleg Tyagnibok (No. 5) from the fascist Ukranian Svoboda party. He urged purges of the approximately 400,000 Jews and other minorities living in the Ukraine and has demanded that the country be liberated from the "Muscovite Jewish Mafia.""

Holt je to nově kámoš USA, takže takovéto návrhy jsou vlastně v pohodě, že? [velký smích] [velký smích] [velký smích]

317855

23.9.2014 5:32

nepravda -

timur 85.?.?.?

Mezi interbrigadisty byl i František Kriegel, známý u nás z doby Pražského Jara 1968 - Franz Kriegel bol ukrajinský chazar, predstavte si že nemal nikdy občianstvo ČSR, do Španielska šiel z CCCP,študoval v Prahe, a do Prahy sa vrátil ako agent KGB, keď zobrali celé UV v 68, tak on s nimi nebol, bol väznený - doslova a mal byť odsúdený za vlastizradu, vymodlil ho Svoboda, bolo povedané, načem suďba, on uže nebudet, lepšie povedané - skončil,

317861

28.9.2014 21:56

RE: nepravda -

Karel_AA 94.?.?.?

Reakce na 317861

Takto popisovat Františka Kriegela se mi zdá ne zcela korektní, jeho život byl velmi spletitý, ostatně jako celá doba. Tak třeba v roce 1968 byl odvezen spolu s ostatními do Moskvy, ale jako jediný odmítl podepsat tzv. Moskevský protokol; proto jej sovětské vedené do poslední chvíle zadržovalo.

http://cs.wikipedia.org/wiki/František_Kriegel

318224

23.9.2014 8:13

Co je fašismus?

Antitroll 78.?.?.?

Fašismus není rozdílný od liberalismu, nebo socialismu, apod. Ve skutečnosti fašismus je i obsahuje. Ve fašismu je nejen kult individualismu, ale i kolektivismu, ale musí odpovídsat duchu ideologie...

Liberalismus jak říkám, je fašismus jinými prostředky, méně ideologickými, ale je to taktéž fašismus liberální.

Nacionální socialismus je fašismus s rasistickým základem, kdežto klasický fašismus se řídí nerasistickým , ale ideologickým kolektivismem, jako internacionální socialismus=komunismus(chcete-li bolševismus)...

Proč se potom liberální západní svět tolik podobá fašismu, a někdy i nacismu, třeba v případě Ukrajinského konfliktu??? [bliji]

Dále se podívejme jak i naše alternativní kruhy(Ne-Bruselu, alias Národní demokracie), inklinuje k fašismu, a také k nacismu(spojení s DSSS, a jejími odnožemi v pravém Nacionálním socialismu 3 Říše, které mají k současné Ukrajinské a Americké imperiální politice, taktéž oklikou blíže, než si myslíme.

USA přijalo po 2.sv.válce většinu nacistickým pohlavárů, právě proto, že USA se až tak v korporátním fašismu nelišila od Nacionálního socialismu 3 Říše!!!!

PROTO STÁLE VOLTE FAŠISMUS, NAŠE ALTERNATIVNÍ KRUHY JSOU JIMI DÍKY KLAUSOVCŮM NADMÍRU ZAPLAVENY[smích]

A jaké je potom spojení mezi Sionisty a nacisty???
O tom se hodně píše, protože je to stejné spojení už po staletí???!!!

317867

23.9.2014 8:20

klonialni politika

vaclaus 188.?.?.?

Udalosti na Ukrajine jsou mistrovskou ukazkou kolonialni politiky USA. Behem nekolika mesicu se podarilo udelat z Ukrajiny, statu vice mene neutralnim vuci Rusku, stat vyslovene nepratelsky, ktery se pokousi vtahnout Rusko do valky. Podobnou politiku praktikovali Britove v Indii, v Iraku a v dalsich zemich, ktere byly jejich koloniemi, kde vyuzivali napeti mezi jednotlivymi skupinami obyvatelstva a sminimalnim usilim ovladaly velike staty. Pro USA je Ukrajina bez vyznamu, je ale prostredkem k destabilizaci a rozpadu Ruska. Je typicke, ze na Ukrajine se vyznamne angazuje postfasisticke Nemecko, jiz po treti za poslednich 100 let. V r. 1918 podporovalo neuspesne Ukrajinskou narodni republiku, pak behem 2. sv. valky Banderu a jeho hnuti, nyni vladu pucistu. Mimochodem Putin neni diktator ani jim nemuze byt. Putin je przidentem Ruske federace v souladu s Ustavou z r. 1993, kterou mimochodem psali poradci z USA. Jeho pravomoci jsou minimalni, srovnatelne s pravomocemi prezidenta v parlamentarni demoktracii.

317868

23.9.2014 21:05

RE: reptilni politika, bombamíč je prý z půlky greys

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 77.?.?.?

Reakce na 317868

http://inner-light.ning.com/forum/topics/mocenska-struktura-ne-mocnych-reptosu-se-jiz-nezadrzitelne-hrouti?xg_source=activity

[překvapení] [chechtot] [chechtot] [chechtot] [cool]

317917

23.9.2014 8:27

Nástup čehokoliv

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?

Nástup čehokoliv nelze odvodit z několika útržkovitých událostí, byť se opakují na mnoha místech.
Jak lze při posuzování autora pohlížet na snahy některých skupin o vyzdvihování dr. Tisa na dnešním Slovensku.
Je to návrat ľuďáckého fašizmu na Slovensko?

317869

23.9.2014 9:44

Článek je plný nepřesností

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 37.?.?.?

včetně data konání Jaltské konference, která se nekonala 1.2., ale 11.2. 1945, kdy po týdnu končila. Tuto chybu autor okopíroval i s údajným textem části Jaltských dohod z Protiproudu, ale musím se přiznat, že jsem pátral v českém i anglickém přepisu Jaltských dohod a tato pasáž, alespoň v dostupných přepisech zkrátka není. Pokud někdo zná link, kde bych tuto pasáž našel (jinde než na Protiproudu a jinde, než všude tam, kde to okopírovali z Protiproudu i s tím blbým datem), budu vděčný.
Dále je zde chybná definice fašismu. Tou hlavní charakteristikou je propojení státu s tou nejvyšší finanční oligarchií. Jinak samozřejmě ideologie vychází z marxismu, jen nahrazuje třídní boj rasismem a proletářský internacionalismus vypjatým nacionalismem.
Z hlediska propojení globálního kapitálu se současnou politickou vrstvou (a tedy designování zákonů na míru korporacím) a protlačování postmarxistických levicových ideologií, můžeme říci, že dnes již opět žijeme v skryté (nebo měkké) formě fašismu - oligokracii.

317874

23.9.2014 14:09

Navrhujem

Peter Krumpál 85.?.?.?

Navrhujem podpisovú iniciatívu : STOP NATO !

317884

23.9.2014 15:45

Pane autore, myslím, že jste se ve svých vývodech mnohdy dost uťal.

popaplus 93.?.?.?

"Fašismus je princip nadřazující zájmy celku nad zájmy jednotlivce". Podle toho principu je každá formace, jako třeba podnik, dílna živnostníka a dokonce i základ státu rodina, fašismem. I zde je zájem celku nadřazen nad zájmem jednotlivce.

317890

24.9.2014 2:30

RE: Pane autore, myslím, že jste se ve svých vývodech mnohdy dost uťal.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 62.?.?.?

Reakce na 317890

Chudáci číňania - so svojimi konfuciánskymi myšlienkami o povinnostiach voči Bohom, Predkom a Cisárovi (=štátu), ktoré majú prednosť pred záujmami jedinca, z toho vychádzajú ako najstarší fašisti na svete.
[chechtot]

317929

23.9.2014 16:36

Fašizmus večne živý!

lbosmat 195.?.?.?

Z článku a reakcií na článok vyplýva, že fašizmus veselo kvasí v každej stoke.

Najviac sa mi páči výrok : „Tou hlavní charakteristikou je propojení státu s tou nejvyšší finanční oligarchií“. Práve tu vidím ten zásadný rozdiel s „Komunizmom, socializmom alebo Boľševizmom“. Ináč sa svojou podstatou podobá fašistické zriadenie každej liberálnej demokracii, všetko tkvie len v tom nakoľko sa odkláňa prax od teórie.

V novodobej histórii pokladám za pivotmana, alebo prvého skutočného realizátora presadzovania moci a vedenia propagandy na „fašistický spôsob“ Miklósa Horthyho (1868 - 1957). To čo sa dialo v Maďarsku po roku 1919 môžeme smelo nazvať fašistickým šlabikárom.

Príprava a nástup pučistov k moci v Kyjeve sa náramne podobajú príprave pôdy pre triumfálny príchod Miklósa Horthyho do Budapešti 14. Novembra 1919. Spustenie občianskej vojny na Ukrajine a ATO je priam zrkadlovým obrazom činnosti Horthyovskej armády a ním podporovaných trestných oddielov.

Jedno je nad slnko jasné, v pozadí krvavých udalostí stáli so svojimi peniazmi stále tí istí hráči „nášho milovaného“ západu.

317891

23.9.2014 17:51

RE: Fašizmus večne živý!

Dobrý den 109.?.?.?

Reakce na 317891

Je to společenský systém, a proto je živý, v každém systému je jistý stupeň toho, co se dá vyjádřit jako fašizmus. Pokud nechcete fašizmus vůbec, odmítáte systém, což je anarchie.
Ale fašistovi se z liberála otvírá kudla v kapse, protože liberál je svobodomyslný a klade důraz na osobní odpovědnost každého bez rozdílu a je mu jedno, co se každému honí hlavou. Fašista naopak věří v sílu soudržnosti, řádu a vedení. Liberál však na rozdíl od anarchisty - "neřáda" požaduje ochranu svobod státem, což už je problém, protože k tomu je potřeba represe, a tady už se směřuje k řádu, a každý řád již omezuje volnost, tedy i liberál je omezován.
Zužovat tyto věci na Hitlera apod. nikam nevede, naopak, často se to děje jako odvedení pozornosti od toho, co se děje teď bez ohledu na to, kde se to děje. Mussolini stavěl nade vše silnou Itálii (silný stát), Hitler chtěl silnou pangermánii, komunisti zase internacionální třídní diktát, křesťané dokonce hovoří o Kristově panství nad světem, přičemž "církev je tělo Kristovo", a vždy se jedná o "spravedlivou věc" v nějakém "vyšším zájmu". A to je právě zájem nadřazený tomu "nižšímu", no a tím "nižším" se tu myslí právě zájem můj, tvůj, její, jeho... z čehož pak už plynou ty všudypřítomné pocity křivdy.

317896

23.9.2014 21:32

RE: Fašizmus večne živý!

lubosmat 84.?.?.?

Reakce na 317896

Práve v tom je veľký problém liberálov, nevážia si tradície a sú schopní podporovať vo vidine ziskov a výhod podobné kreatúry ako: Horthy, Hitler ... Porošenko, však za všetkými stáli pekne v rade a vystielali im cestičku.

Klaňať sa pochybným autoritám a potom na nich hádzať všetku vinu je alibizmus liberálov.

317918

24.9.2014 1:50

Systém nemůžeš milovat, živé ano.

Kryptofašismus 78.?.?.?

Reakce na 317891

"Revoluční energie pracujících byla vyčerpána právě v tomto procesu. Namísto soustředění se na boj proti fašismu, pracující se zapojili do nesmyslných a bezcílných experimentů v zájmu rozličných druhů byrokracie. Masy ztratily důvěru samy v sebe a ve "své" organizace. Masy se cítily podvedeny a zrazeny. Metody fašismu, diktovat pracujícím každý krok jejich života, potlačovat na svět se deroucí spontánní iniciativu, sabotovat všechny počáteční projevy třídního uvědomění, demoralizovat masy nespočetnými porážkami a učinit je impotentními – všechny tyto metody byly již vyvinuty během dvacet let odborové práce v souladu s bolševickými principy. Vítězství fašismu bylo tak snadné, protože předáci v odborových svazech a s nimi svázaných
politických stranách připravili pro fašisty lidský materiál, schopný přizpůsobení fašistickému schématu běhu společnosti."
(Otto Rühle- Boj proti fašismu začíná bojem proti bolševismu
www.jaime.cz)

"Přestože mezi těmito zeměmi existují jisté ideologické rozdíly, ideologie nikdy nemá primární důležitost. Ideologie jsou navíc proměnitelné a podobné změny nezbytně neodrážejí charakter
a funkce státního aparátu. Dále je druhořadou modifikací rovněž skutečnost, že v Německu a Itálii stále existuje soukromé vlastnictví. Zrušení soukromého vlastnictví není zárukou
socialismu. Soukromé vlastnictví může být zrušeno rovněž ještě v rámci "kapitalismu". Co skutečně determinuje socialistickou společnost – kromě toho, že skoncuje se soukromým /NIKOLI OSOBNÍM!/ vlastnictvím výrobních prostředků, je to, jestli pracující lidé mají kontrolu nad výsledky své práce a skoncování s námezdním systémem. Oba tyto výdobytky v Rusku nebyly naplněny,
stejně jako v Itálii a Německu. Přestože někdo může tvrdit, že Rusko má k socialismu o jeden krok blíže, než ostatní země, neplyne z toho, že "sovětský stát" pomáhá mezinárodnímu proletariátu jakýmkoli způsobem postoupit k dosažení cílů svého třídního boje. Právě naopak, protože Rusko se nazývá socialistickým státem, zavádí a klame pracující celého světa. Inteligentní pracující člověk ví, co je fašismus a bojuje proti němu, ale co se týče Ruska, příliš často je nakloněn přijmout mýtus o jeho socialistické podstatě. Tento klam znemožňuje úplný a zásadní rozchod s fašismem, protože znemožňuje principiální boj proti důvodům, podmínkám a okolnostem, které v Rusku stejně jako v Německu a Itálii vedly k nastolení identického státního a vládního systému. Ruský mýtus se tak proměňuje na ideologickou zbraň kontrarevoluce."

317926

24.9.2014 8:25

RE: Systém nemůžeš milovat, živé ano.

Emil Robot 46.?.?.?

Reakce na 317926

Zajímavé....,ale velice tručně řečeno:házet do jednoho pytle Stalinův socialismus a fašismus je nesmysl,neboť za Stalina byl držitelem výrobních prostředků stát a řídil je a využíval k naplnění svých cílů,tak naopak v např.italském fašismu-"fascio/souručenství" to bylo obráceně:výrobní prostředky vlastnily skupiny soukromých osob,přivlastňujících si stát,který se stal jejich soukromou obslužnou institucí- to vidíme i dnes běžně v EU i u nás,kdy pod pláštíkem tzv.demokratického, politického,politicky bezpohlavně multipartajního systému partají,vydržovaných oligarchy typu Berluconi,Babiš atd....

Co měly pro svůj klid tyto dva rozdílné systémy totalitní moci společné,je jistá dávka "sociálnosti" v podobě zavedení všeobecného(nikoli,jako toho dnešního selektivního) zdravotního a sociáního pojištění,povinného školství a fungující tuhé centrání správy země....
Takže můžeme směle a bez nadsázky prohlásit,že naše dnešní EU ovlivňovaná ve své vnitřní i vnější politice již zcela zfašizovanou USA,není nic jiného než "korporátní fašismus",který se jeví ještě o stupeň horším,než ten Musoliniho,neboť na rozdíl od něj,který sociální prvky do státu zaváděl,ten dnešní je houfně a za podpory,ale paradoxně brblajících pravicujících Pepíků a lídlujících Mařen,ruší.....
Musolini dával svým odpůrcům a neukázněným občanům pít ricinový olej,aby lépe pochopili jeho dobré úmysly,dnešní naše "evropské,bruselské souručenství" má poněkud sofistikovanější metody,které vzhledem k již dosažené značné debilizaci lidu obecného,nejsou vnímány ve svém pravém významu a účinku a proto jsme s tímto světem tam,kde jsme....na pokraji světové války......: [chechtot] [velký smích] [zmaten] [oči v sloup] [naštvaný] [bliji]

317936

24.9.2014 11:04

RE: Systém nemůžeš milovat, živé ano.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 317936

Pane Robote, v předchozím příspěvku se poukazuje na jistou příbuznost a společný charakter, to "házení do jednoho pytle" je naopak ignorantství mnoha zdejších příspěvkářů, kteří již nerozeznávají ani rozdíl mezi liberálem a fašistou
>jistá dávka "sociálnosti" v podobě zavedení všeobecného(nikoli,jako toho dnešního selektivního) zdravotního a sociáního pojištění,povinného školství a fungující tuhé centrání správy země....
To je právě ten problém, je to o socialismu a pseudosocialismu, či socialistickém mýtu tu a jinde. Je to v rozdílném chápání toho slova. Abych byl více názorný… když poskytnu dobytku veterináře a očkování zdarma, chovám se sociálně?
Ostatně máte to tam podáno celkem jasně: "Co skutečně determinuje socialistickou společnost – kromě toho, že skoncuje se soukromým /NIKOLI OSOBNÍM!/ vlastnictvím výrobních prostředků, je to, jestli pracující lidé mají kontrolu nad výsledky své práce"
Totiž ti "paradoxně brblající pravicující" jsou paradoxní jen pro ty, co podlehli pohádce o budování socialismu v Rusku.

317949

24.9.2014 13:14

RE: Systém nemůžeš milovat, živé ano.

Emil Robot 46.?.?.?

Reakce na 317949

....ano,lidé neměli praktickou,reálnou kontrolu nad výsledky své práce,nechali si ji vzít a někteří ani o to mít jí,nestáli.
Zrovna tak,jako dnes a "s takovejma ten sociálismus a ani kapitálismus nevybudujeme"....,jen jakousi sibiozu ýbrmenšů a jejich jim z vnějšku podobných hospodářských zvířat....trávících těch pár prchavých okamžiků života,zdánlivě svobodných,v nákupních a obchodních centrech konzumací odpadu všeho druhu.

Jinak ten veskrze zvrhlý liberálismus,tolik opěvovaný,čím větším grázlem,tím ve vyšší tónině i funkci,má jen jediné vyústění...a to je právě ten dnešní,klubající se sociál-fašismus,jehož počátky jsou ve vytváření dvojkolené společnosti,v níž jedni vytváří a druzí spotřebovávají,jedni platí daně dřív,než vytrčí nos z dílny a ti druzí nepatí a vše vyváží do daňových rájů a s těmito ušetřenými prostředky korumpují státní úředníky a politiky a přetváří společnost k obrazu svému.....

317954

24.9.2014 9:48

RE: Systém nemůžeš milovat, živé ano.

Dobrý den 46.?.?.?

Reakce na 317926

Rád bych tento příspěvek ocenil, ale jako odhalený agent bych tak pochopení věci asi neprospěl. [mrknutí jedním okem]
Je to tak, více než kritický přístup k problému se tu dál nekriticky pěstuje "Ruský mýtus", čemuž navíc notně přispívá i mejnstrým pěstováním "Ruského démona".

317946

23.9.2014 17:13

definícia Ukrajinca

Malý a zvedavý 46.?.?.?

Ukrajinec je etnický Rus (hovoriaci osobitým dialektom - zmesou ruského nárečia a poľštiny), ktorého Poliaci počas trvania Rzecipospolitej a Poľsko-litovskej únie presvedčili, že nie je Rus.

317894

23.9.2014 20:20

video z pražského Majdanu.

fohat 194.?.?.?

Ukazuje pražského taxikáře,který hraje dokola hymnu ČSFR a je nezákonně odvezen policií za svoje daně,kterými tu policii živí.Zajímavější video by bylo,kdyby se natáčelo a zvěřejnilo video,kde se k majdanu vyjadřuje Liga proti antisemitismu,Věra Tydlitátová a tiskový mluvčí Židovské obce.Dále by bylo zajímavé,jak by se zametlo trestní oznámení na magistrát,který to šapito na Staroměstském nám. povolil. [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup]

317912

24.9.2014 7:57

Fasizmus dostal vyprask

Bordelo Bill 66.?.?.?

Ještě měsíc nečinnosti a Ukrajina spadne do rukou Vladimíra Putina jako přezrálá bobule. A Západ bude pravděpodobně dokonce vděčný prezidentovi Ruska za to, že nastolí pořádek v této rozlehlé a špatně kontrolované zemi v centru Evropy, která nakonec ztratí atributy státnosti.Ukrajinci! Vzpamatujte se"- vyzývá bývalý ministr Koch.

http://www.novarepublika.cz/2014/09/ukrajina-se-uz-fakticky-rozpadla.html
„V současné době se skutečná demokracie přestěhovala do Ruska a v Americe a na Západě už téměř žádná není. Zdá se vám to paradaxoní? Můžete se však vsadit, že tomu tak je. Obviňovat Putina z jeho minulosti v KGB a nezmínit přitom minulost George Herberta Walkera Bushe v CIA je prostě směšné. Putin ze svých zkušensotí vytěžil to nejlepší. Dokázal reformovat Rusko, vzkřísil jeho zašlou slávu, která byla během sovětské éry potlačována. Zkrátka a dobře, přivedl skomírající zemi zpět k životu! Napravil bývalé omyly a i s až vášnivým puntičkářstvím je napravuje i nadále!“ 

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Americka-publicistka-v-ruskem-tisku-Obama-a-Porosenko-at-radeji-nectou-336183

317934

24.9.2014 8:47

RE: Fasizmus dostal vyprask

Botičky od Diora 94.?.?.?

Reakce na 317934

Tak proč zrovna ‚ruský aparátčík KGB‘ a post-sovětský agent Putin, jak ho nazývají média, nabírá ve světě tolik na popularitě? Nevím, kolik Rusko utrácí na PR. Ale vím, kolik na to utrácí Spojené státy, a ta suma je opravdu mega-obrovská. Ale i tak to stádo bílejch ovcí začíná více a více vidět, že něco je špatně. Začínají si uvědomovat, že Strýček Sam je už trochu moc provařený a v budoucnu bude ještě provařenější, a že ty americké povídačky o ‚teroristech‘ nic nezmění na tom, až vám pod okna vpadnou obrněné vozy a budou střílet žurnalisty, jako k tomu došlo ve Fergusonu. A vás vytáhnou bez soudu z baráku a na zbytek života strčí do žaláře CIA, např. třeba v Polsku. A tohle všechno je přeci v souladu s ‚demokratickými‘ právy, jako za časů NSDAP a požáru Reichstagu.

317940

24.9.2014 8:28

K teme

Bordelo Bill 66.?.?.?

Takto to zacina co konci fasizmom

http://www.opednews.com/populum/pagem.php?f=Turnin...

My wife works as a cleaner in the Adelaide CBD. From an old pay-slip I’ve still got in front of me from months ago there were three holidays in it, Good Friday, Easter Monday and ANZAC Day. For those days she was paid at 2.5 times normal pay of just on $22 an hour. So she got $55 an hour. So add another 8% for the holiday pay she will get added from this sum (4 weeks annual leave) and add another 12% for superannuation the employer must now contribute. A couple of percent at least for the sick day entitlements, and we are talking real money. By my sums, it totals to over AU$67 per hour, or US$57 an hour in pay and entitlements. Aussie businesses have not been wiped out by these rates yet so do you really think taking away the $7.50? an hour minimum will be good for society? What do you want ... a race to the bottom where they dutch auction off themselves to a bowl of rice or so a day for 16 hours labor perhaps?

http://www.zerohedge.com/news/2014-09-23/welcome-oligarchy-%E2%80%93-us-leads-developed-world-low-wage-jobs

317937

24.9.2014 15:17

ukrajinský fašisimus

Jan Kavan kavanjan17 (zavináč) gmail (tečka) com 88.?.?.?

Vážený pane Víte, napsal jste výborný článek. Blahopřeju. Byl bych Vám neobyčejně vděčný kdybyste mi poslal odkaz na zdroj Vaší citace části Krymské deklarace o ukrajinském fašismu,pokud možno odkaz na původní text v angličtině. Nemohu to nikde najít a doufám,že jde o skutečně autentický citát.S pozdravem J.Kavan

317959

25.9.2014 3:45

Nastup fasismu.

Satanist 75.?.?.?

Tak vo tom kdo to jen troche sleduje se neda vubec pochybovat... Vsak taky v ceskym krateru skrze media pred vsema sporadanejma vovcanama milovanej erar i tema disinformacema co se tyce Ukrajiny fasismus bez studu podporoval jak jinak nez z penez polatniku dani a furt jeste podporuje! Jeste dobre ze v ceskym krateru erar nestacil vymejt mozkovnice vsem jinak by se lehce mohlo stat, ze lid by se zacal rozhlizet po pudach a vodsmejcil v koutech hakenkreuzfahne vod pavucin, rozvinul je a mazal pred staronovou synagogu a snemovnu hajlovanim povzbudit pred casem zvolenou Ukrajinskou vladu a tak dal najevo svuj vodpor k Putinovi za to, ze nenechal tak vobrovsky nerostny bohatstvi Ruska rozkradat chazarama z USA.

317998

26.9.2014 1:38

Hrozné chyby

Maut 213.?.?.?

a)Autor Vít převzal i s chlupama chazarské dějiny Výmarské republiky a ještě přidal zcestnost vlivu VŘSR na nástup fašismu. Zato největší expropriace majetku jakéhokoli národa v dějinách německými Židy za zlatem kryté USD amerických bratranců, ta se nějak politicky korektně nedostala na světlo. VŘSR Němcům na chleba a domy nesáhla, Versailles, a Warburgská banda ano.
b) Přesná definice Benita M. zní : Fašismus je vláda korporací prostřednictvím jimi kontrolovaného vojensko-policejního (dnes bychom řekli totalitního) státu-diktatury.
c) tolik pitomostí v tolika příspěvcích, kdy lidé mluví o věcech, které nechápou či citují pochybné zdroje, jsem dlouho nečetl.

318053

26.9.2014 9:15

RE: Hrozné chyby

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 318053

Pokud tuto definici pokládáte za nějakou přesnou citaci, doložte to, mělo by to být snadné, když se jedná o jednu větu. [smích]
Totiž v doktríně fašismu je poněkud něco jiného. Mussolini tvrdí, že korporativismus je efektivní ekonomický nástroj, který je v zájmu státu, ovšem stát má právo přímé intervence, pokud je s ním korporátní zájem v konfliktu.
Tedy pro Vás jednoduše - korporativismus a fašismus jsou rozdílné věci. Korporace jsou zájmové skupiny a jejich zájmy se liší podle charakteru skupiny, může jít o majetkovou skupinu, profesní skupinu, rodinný klan, nebo i společný světonázor (politická skupina).
Fašistický stát (a přímo dle Mussoliniho) následuje Řím a jeho imperiální tradicí. Jde o zákonný diktát, tedy vše je podřízenu zájmu státu, a zájem státu sjednocuje i zájem korporací, tedy různých zájmových skupin.
Není potřeba tápat a nějak si vmýšlet, pane Maut, studujte, pojednáno zde
http://www.fordham.edu/halsall/mod/mussolini-fasci...
Liberalismus popřel stát ve jménu individua a fašismus dělá opak
Doktrína zde
http://www.worldfuturefund.org/wffmaster/Reading/G...

318060

28.9.2014 23:46

OPRAVDU TO JE FAŠISMUS?

Pavel Mistr 88.?.?.?

Není to fašismus, je to čisé národní cítění UKRAJINCŮ. Moskevští potěmkinové balamutí ruský nrod.
Stepan Bandera se narodil jako jeden z šesti potomků řeckokatolického kněze. Jeho matka zemřela roku 1922 na tuberkulózu.
Pomník Polákům z vesnice Liszna, které zavraždila UPA

Od roku 1919 studoval Bandera na ukrajinském gymnasiu ve Stryji. Svá studia dokončil roku 1927. Již od svého mládí se politicky angažoval. Od roku 1929 byl členem Organizace ukrajinských nacionalistů, která bojovala za ukrajinskou samostatnost. Na území, kterému Bandera velel, byly metodou prosazování nezávislosti mimo jiné i teroristické akce a atentáty na představitele Polska.

Roku 1934 byl odsouzen za podíl na atentátu na polského ministra vnitra Bronisława Pierackého k trestu smrti, ale rozsudek mu byl později změněn na doživotní odnětí svobody. Z vězení byl propuštěn až Němci roku 1939. Téhož roku se OUN rozdělila na dvě části: banderovce (OUN-B) vedené Banderou a melnykovce (OUN-M) pod vedením Andrije Melnyka. Banderovci byli daleko radikálnější a nespoléhali tolik na Německo.

Po napadení Sovětského svazu Německem se pokusili ukrajinští nacionalisté vedení Banderou využít situace a 30. června 1941 ve Lvově vyhlásili samostatný ukrajinský stát s premiérem Jaroslavem Steckem. Téhož dne po vzájemné dohodě s Banderou učinil vyhlášení nezávislosti v jiné části země i Melnyk. Německé vedení bylo tímto krokem, které vyvolalo odezvu u ukrajinského obyvatelstva, zaskočeno. Reakce přišla až po dvanácti dnech, kdy byli ukrajinští představitelé zatčeni a odvezeni do Berlína, kde byli nuceni k tomu, aby proklamaci nezávislosti Ukrajiny odvolali. Jelikož tak neučinili, byli uvězněni v koncentračních táborech. Bandera byl vězněm v koncentračním táboře Sachsenhausen a propuštěn byl až na podzim 1944, kdy se jej Němci snažili získat pro spolupráci.

Po svém propuštění z koncentračního tábora Bandera řídil ze zahraničí Ukrajinskou povstaleckou armádu (UPA), která bojovala za vznik samostatné Ukrajiny takříkajíc proti všem. Její partyzánský boj trval v některých oblastech až do počátku 50. let.

Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyni bylo povražděno jednotkami UPA až 100,000 polských civilistů, dalších půl milionu Poláků z oblasti uprchlo.[1]

Bandera žil od roku 1946 v exilu v Mnichově, kde se nadále politicky angažoval.
Smrt

15. října 1959 jej před jeho domem v Kreittmayrstraße zavraždil agent KGB Bohdan Stašinskij pomocí kyanidu, kterým byl Bandera zasažen do obličeje. Stalo se tak na příkaz šéfa KGB Alexandra Šelepina a Nikity Chruščova. Německý nejvyšší soud v Karlsruhe konstatoval, že za smrt Bandery nese vinu vláda Sovětského svazu, což se po pádu SSSR jednoznačně potvrdilo.
Ocenění
Hlavní štáb Euromajdanu v budově obsazené kyjevské radnice, 14. ledna 2014

22. ledna 2010 byl oceněn titulem Hrdina Ukrajiny za „ob...Automaticky kráceno

318228

Příspěvků: 53

23.09. 00:40 agh  Nástup fašizmu
23.09. 07:00 valek  RE: Nástup fašizmu
23.09. 07:27  RE: Nástup fašizmu
23.09. 15:07 Botičky od Diora  RE: Nástup fašizmu
24.09. 03:50  RE: Nástup fašizmu
23.09. 18:10 Trenbolon  RE: Nástup fašizmu
23.09. 11:15 Dobrý den  RE: Nástup fašizmu
23.09. 19:12 ghm  RE: Nástup fašizmu
23.09. 21:42 Dobrý den  RE: Nástup fašizmu
24.09. 04:22  RE: Nástup fašizmu
24.09. 08:36  RE: Nástup fašizmu
24.09. 08:38 Botičky od Diora  RE: Nástup fašizmu
24.09. 09:11 Na-Iva  RE: Nástup fašizmu
24.09. 09:12 Dobrý den  RE: Nástup fašizmu
24.09. 12:40 Botičky od Diora  Nástup trollů
24.09. 14:25  RE: Nástup trollů
24.09. 17:47 Echo  RE: Nástup trollů
26.11. 10:51  RE: Nástup trollů
24.09. 04:12  RE: Nástup fašizmu
24.09. 08:47  RE: Nástup fašizmu
25.09. 18:09  RE: Nástup fašizmu
23.09. 00:50 Oapk  Pojmy s dojmy
23.09. 18:53 Korpo-byro bloguje  RE: Pojmy s dojmy
24.09. 04:41  RE: Pojmy s dojmy
23.09. 01:08 trodas  ...a je moc zajímavé...
23.09. 05:32 timur  nepravda -
28.09. 21:56 Karel_AA  RE: nepravda -
23.09. 08:13 Antitroll  Co je fašismus?
23.09. 08:20 vaclaus  klonialni politika
23.09. 21:05  RE: reptilni politika, bombamíč je prý z půlky greys
23.09. 08:27  Nástup čehokoliv
23.09. 09:44  Článek je plný nepřesností
23.09. 14:09 Peter Krumpál  Navrhujem
23.09. 15:45 popaplus  Pane autore, myslím, že jste se ve svých vývodech mnohdy dost uťal.
24.09. 02:30  RE: Pane autore, myslím, že jste se ve svých vývodech mnohdy dost uťal.
23.09. 16:36 lbosmat  Fašizmus večne živý!
23.09. 17:51 Dobrý den  RE: Fašizmus večne živý!
23.09. 21:32 lubosmat  RE: Fašizmus večne živý!
24.09. 01:50 Kryptofašismus  Systém nemůžeš milovat, živé ano.
24.09. 08:25 Emil Robot  RE: Systém nemůžeš milovat, živé ano.
24.09. 11:04  RE: Systém nemůžeš milovat, živé ano.
24.09. 13:14 Emil Robot  RE: Systém nemůžeš milovat, živé ano.
24.09. 09:48 Dobrý den  RE: Systém nemůžeš milovat, živé ano.
23.09. 17:13 Malý a zvedavý  definícia Ukrajinca
23.09. 20:20 fohat  video z pražského Majdanu.
24.09. 07:57 Bordelo Bill  Fasizmus dostal vyprask
24.09. 08:47 Botičky od Diora  RE: Fasizmus dostal vyprask
24.09. 08:28 Bordelo Bill  K teme
24.09. 15:17 Jan Kavan  ukrajinský fašisimus
25.09. 03:45 Satanist  Nastup fasismu.
26.09. 01:38 Maut  Hrozné chyby
26.09. 09:15  RE: Hrozné chyby
28.09. 23:46 Pavel Mistr  OPRAVDU TO JE FAŠISMUS?

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

46

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 64 čtenářů částkou 16 204 korun, což je 46 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 0

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 0

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 1

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Obnovitelná energie mohla způsobit totální výpadek rozvodné sítě13.01.21 09:36 Rakousko 13

Smlouvy s výrobci vakcín jsou tajné, nemohou je vidět ani europoslanci12.01.21 19:03 Evropská unie 3

Probuďte se: Uzamčení jsou navržena tak, aby vydržela navždy12.01.21 16:01 Neurčeno 4

Současné prodlužování nouzového stavu je porušením mnoha zákonů12.01.21 11:46 Česká republika 0

Velký reset, krátký distopický film s čs titulky11.01.21 23:11 Neurčeno 0

Síť Parler přestala existovat11.01.21 19:03 USA 5

Policisté v Německu protestují proti povinnému očkování proti COVID-1911.01.21 16:39 Německo 4

Další krůček k otroctví11.01.21 11:42 Česká republika 3

Jaroslav Turánek 1. díl: Všichni nereagují na vakcíny stejně, část populace bude reagovat negativně09.01.21 17:58 Česká republika 1

Američtí manažeři sjíždějí fotky z obsazení Kapitolu. Když najdou svého zaměstnance, má padáka09.01.21 11:15 USA 3

Noc dlouhých nožů v USA09.01.21 10:28 USA 2

Zpěváka vyhodili ze soutěže, protože kritizoval opatření proti kovidu. 08.01.21 11:34 Německo 2

Na web Badatel bylo podáno trestní oznámení za "šíření poplašné zprávy"08.01.21 11:27 Slovensko 2

A další BLM/Antifa demonstrant v Kapitolu - Adrian De Los Dios08.01.21 07:16 USA 0

Měnové kurzy

USD
21,68 Kč
Euro
26,19 Kč
Libra
29,45 Kč
Kanadský dolar
17,02 Kč
Australský dolar
16,70 Kč
Švýcarský frank
24,34 Kč
100 japonských jenů
20,88 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,78 Kč
100 maď. forintů
7,27 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
29,49 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 619,31 Kč
1 unce stříbra
537,07 Kč
Bitcoin
807 548,38 Kč

Poslední aktualizace: 16.1.2021 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 551