Diskuze k článku

USA schválily pesticidy spojované s masovým vymíráním včelstev, EU zatím vzdoruje

Příspěvků 18

14.5.2013 2:56

Co je tohle za blby vyrok?

Janeček 24.?.?.?

>"...kdy včely opouští své úly, spolu s královnou, potomstvem a zásobami."
Tohle je popis normalniho rojeni. Akorat dost dobre nechapu to slovo "... pomomstvem...", zni to jako blbost a asi se tim mysli proste vcely.
Jinak se vcely v prirode mnozi pouze rojenim. Nechci hodnotit zda vcelstev ubyva nebo ne neb to je jina otazka nesouvisejici s rojenim. Rojeni je u "domacich" vcel nezadouci a vcelar je rozdeluje sam, ale v prirode je to bezna zalezitost.

289672

14.5.2013 5:16

RE: Co je tohle za blby vyrok?

Saša 24.?.?.?

Reakce na 289672

>>"...kdy včely opouští své úly, spolu s královnou,
>potomstvem a zásobami."

>Tohle je popis normalniho rojeni.

To je konstatování ze zprávy vědců USDA (tj. Amerického ministerstva zemědělství). Jak víte pane Janeček „vědci“ často vidí věci jinak a přesnost výroku mohla utrpět několik přepisy, zpráva vyšla na několika serverech. Překlad je však správný.

Though dire, the report does not offer any immediate solutions, as scientists continue to examine the potential causes for the mass colony collapses, during which adult bees abandon their hives, along with the queen, brood and food supplies.

289674

14.5.2013 9:17

RE: Co je tohle za blby vyrok?

MarMil 194.?.?.?

Reakce na 289674

To bolo skor myslene tak, ze robotnice odletia a zanechaju v uli kralovnu, potomstvo a zasoby.

289686

14.5.2013 13:33

Toto je spravny preklad

Janeček 24.?.?.?

Reakce na 289686

Souhlasim s Vami, prelozil jste to spravne. Clanek je v tomto bode nespravne prelozen, je zcela naopak.

Ted tedy rozumim co se pise, ale pak tomu vubec nerozumim neb je to vec neslychana. Neco stale schazi. Dospele vcely nebo-li delnice ve velkem ul nikdy neopusti naporad bez kralovny. Nekdy se stane, ze se nektera zatoula a vloudi se do jineho ulu a nebo pokud kralovna zahyne a v plastech uz neni cerstvy plod k vytvoreni kralovny nove pak tedy vcely ul opusti a vloudi se do jinych ulu pokud to tedy neni jiz v pozdni sezone kde jiz je velmi tezke se nekam vloudit.

Tento fenomen musi mit dle meho neco spolecneho s mrtvou nebo neplodnou kralovnou, jinak to neni mozne. Zajimalo be me take co se deje s trubci, ti v ule podle zpravy zustavaji nebo take odleti.

Vcely a vcelstvo ma velice pevny rad a hlavne predvitelne chovani coz je zaklad toho proc je clovek muze ovladat.

289694

16.5.2013 4:56

RE: Toto je spravny preklad

Satanist 75.?.?.?

Reakce na 289694

To je blbost, v kazdym zdravym silnym medonosnym vcelstvu v pripade ze vcela matka zahyne vcely delnice maj v zasobe dalsi. Totiz vcela matka produkuje feromon a delnice ho olizuji a predavaji ho jedna druhe a jakmile vcely zjisti ze prestava kolovat a jsou osirele zakladaj vokamzite nouzovy matecniky a najdete je je vzdy na okraji plastu a ne uprostred. Ma to svuj duvod a je to spojeny s rojenim vcel ktere je prirozenym rozmnozovanim vcelstev ....K zplozeni novy matky vcelstvo potrebuje otevreny plod vajicka nebo larvicky. Pokud ho vcelstvo nema je vodsouzeny k zaniku! Jinak je to jen vo krmeni, totiz vod zacatku do konce larvicku matky v larvarnim vyvoji vceli delnice krmi materi kasickou ve vetsim mnozstvi. Co se trubcu tyce tak jsou potrebni jen k oplodneni a protoze by uzirali v zime vcelstvu je delnice vyzenou nebo zabiji, pro vcelstvo ktere nema pastvu a potrebuje prezit jsou v ty dobe trubci nepotrebni.

289759

17.5.2013 6:46

RE: Toto je spravny preklad

Janeček 24.?.?.?

Reakce na 289759

>To je blbost,
Neni me jasne zda se se mnou souhlasite nebo ne, ale co pisete potvrzuje co pisu.

289864

16.5.2013 5:18

RE: Co je tohle za blby vyrok?

Satanist 75.?.?.?

Reakce na 289674

Zanik vcelstev vinou cloveka funguje na jinym principu. Vcely delnice se z pastvy nevracej zpatky do ulu a nikdo nevi proc . Ja si myslim ze to je tim, ze vcelstva tim krizenim po dlouhy dekady geneticky dokurvili. Tenhle ukaz vymirani vcelstev je ted v USA i v CDN stale castejsi.

289761

14.5.2013 3:26

právo

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Nejvíce decimující pro včelstva však "paradoxně?" byl a je zákn - právo. Totiž například o tom, že nalezená včelstva (jakby "divkoá ač jde o stejné druhy v podstatě a lépe "domácí" než ony navážené cizáckévariety, křížence, hybridy, kteří dnes tvoří chovnou většinu) se hlásí a likvidují - likvidují ! No chápete to? Tím v podstatě podsekli evoluci tohoto druhu! Je to zločin proti přírodě.

289673

14.5.2013 7:51

Vcelstev v USA i v Canade

Satanist 75.?.?.?

vopravdu ubejva, ale ne jen diky pesticidum. Dnes je vcela ktera byla pred 30 - 40 lety jeste vcelou protoze v USA a i v EU se vcelari snazili vypestovat supervcelstva tak doprznena - i na velikost ze se vymirani zdegenerovanejch vcelstev nemuze dnes nikdo divit. Staci se podivat na historii a zjistite ze se krizenim vcel africkejch a europskejch podarilo vypestovat killer bees a tem schvaleny pesticidy v USA kam tez uz dorazily vubec nevadej. Medonosnejm vcelam i dalsimu insectu dulezitymu pro opylovani jak v Kanade tak i v USA hrozi dalsi velka hrozba ne li vyhynuti a to agresivni subspecies nejvetsiho srsne sveta zavlecenyho na americkej continent z Asie, jedna se o Giant Hornet - Vespa mandarinia japonica proti kterymu nemaji zdejsi vcely tak jako druhy asijskejch vcel zadnou vobranu. Ja jsem asijsky srsne na americkym continentu spatril uz 2x , pred 4 lety v USA v Richmond Va. kdyz budovali hnizdo v parezu vetrem zlomeny sycamory a ty jsme tenkrat znicili za pomoci benzinu vohnem a pred 2 lety pri pozorovani Ruby-Throated Humingbird-( Archilochus Colubris) v Sarnia Ontario jsem japonsky srsne cirou nahodou zpozoroval kdyz likvidovali vosy kterejm se tu rika yellowjackets - (Vespula maculifrons) a muzu rict ze to tem nekolika japonskejm srsnum kteri napadli to velky hnizdo yellowjackets netrvalo moc dlouho.

289678

14.5.2013 8:40

Ubývá nejen včel,

WAZARI Milan (tečka) Javurek (zavináč) upce (tečka) cz 195.?.?.?

ale také chovatelů. Nejde jen o počty včelstev, ale také o jejich plošné rozprostření, tj. o více malovčelařů než velkovčelařů, majících svůj chov jen na určité ploše. Dolet včel se odhaduje tak na dva km. Ona je to docela těžká práce a to dnešním mladým moc neříká. A zbohatnout se tím příliš nedá.

289682

14.5.2013 18:13

zlozvyky unifikované, ukotvené do

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 289682

"Tým entomologů z University of Illinois našel možnou souvislost mezi rozšířenou praxí krmení včel komerčním fruktózovým sirupem a záhadným hroucení včelstev po celém světě. Tým popisuje svůj výzkum ve studii publikované ve vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
3. května 2013

Přibližně od roku 2006 jsou hlášena náhlá vymření včelstev bez zjevné příčiny. S časem se podobné záhadné případy množily po celém světě. Při hledání viníků, se nejčastěji jako hlavní podezřelý jevily pesticidy určené k hubení škůdců – například roztočů.

Nová studie však nabízí horkou stopu v podobě fruktózového sirupu, který včelaři sami dodávají včelstvům namísto medu, který jim odebírají. Tato praxe byla zavedena již 70. letech a dosud nebyly jištěny žádné negativní účinky takového postupu.

Nyní však entomologové varují, že ačkoli se účinky fruktózového sirupu neprojevily okamžitě, dlouhodobě oslaboval imunitu včel, a ty tak skutečně nejsou odolné vůči pesticidům, které by je dříve nezahubily. Fruktózový sirup není sám o sobě toxický, to nedostatek medu, který si lidé od včel berou, je oslabuje.

V medu jsou prospěšné látky nejen pro lidi, ale především i pro včely samotné. Ve fruktózovém sirupu jsou sice živiny, ale už ne látky, které by uměly obrnit včely vůči pesticidům, které ani nebyly vyvinuty proti nim.
Sirup je nebezpečný i pro lidi

Fruktuzový sirup přitom nepůsobí problémy jen včelám, ale i lidem. A nemá to co dělat se slavným výrokem, že lidstvo vymře tři roky po včelách (který není pravdivý).

Už přibližně 30 let se fruktóza rozsáhle používá v potravinářském průmyslu místo cukru – podle Wikipedie především v nealkoholických nápojích (limonádách, sodách, ochucených minerálních vodách, mléčných drincích, sportovních drincích, aj.), dále v různých omáčkách, dressincích, příchutích k jiným potravinám. Důvod je prostý – je až polovinu levnější než klasický cukr a má i pozitivní faktor – tělu dodá glykogen rychleji než ostatní sacharidy a škroby.

Druhou stranou mince je ovšem rychlejší růst obezity, protože aktivuje i rychlejší ukládání tuku v tkáních. Metabolizace fruktózy přispívá navíc k rozvoji dny a zvýšeného krevního tlaku. A fruktóza zároveň oslabuje přirozenou tvorbu inzulínu, a tak zvyšuje možnost propuknutí cukrovky."

http://www.national-geographic.cz/detail/decimovan...

289702

14.5.2013 21:15

RE: zlozvyky unifikované, ukotvené do

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 289702

"zlozvyky unifikované, ukotvené do "NOREM" A VYMÁHANÉ VČELAŘSKÝMI SVAZY A DALŠÍMI KOLABORANTY. tAKŽE se něco smí dělat jen JEDNÍM JEDINÝM "SCHVÁLENÝM" způsobem. Například je dokázáno, že nařízená velikost buněk plástvů je protipřirozená a tudíž včely degeneruje v mnoha ohledech.

289711

15.5.2013 7:31

RE: zlozvyky unifikované, ukotvené do

Satanist 75.?.?.?

Reakce na 289702

Idioti v supermarketu prodavali cervenej sirup na krmeni kolibriku i s krmitkem made in China coz ty kolibriky zabijelo. Tak sem 3 ty krmitka plny toho jedu koupil aby byla evidence a jeste ten samej den jsem je nahlasil za takovy svinstvo AOU ( american ornitologist union ) a za dva dni na to byli vsechny ty krmitka z regalu pryc i s tim jedem jak to slo rychle a stalo to ty supermarkety jak jsem se dozvedel peknejch par milionu v US $$$ ktery jim naparili z enviromental agency. Navic museli edukovat lidi a natisknout letaky ke vsem humingbird feeders ktery prodavali ze pro humingbird se micha pouze 1/4 az 1/3 cukru do 3/4 nebo 2/3 vody protoze mix medu nebo sirupu ty kolibriky zabiji a vracet zpatky lidem penize za ty cinsky krmitka nebo je vymenit za novy skleneny made in USA . At si rika v ceskym krateru kdo chce co chce, ale amici jsou na tyhle veci fakt kabrnaci a to ze se s tim nijak nesrali ne jen me vopravdu potesilo. A co me potesilo jeste vic byla pozvanka na podzimni migracni raptor counts ve state Utah kterej je kazdy 2 roky a ve vobalce erarni letenka United Airlines. To se nedalo vodrict a sem nelitoval. Kazdej z nas mel svuj usek a US erar se vo nas staral celejch tech 6 tejdnu moc dobre a tak jsme se mohli venovat pouze observations a identification spicies vod nevidim do nevidim. Domu sem si privez Kowa 88mm Prominar spotting scope TSN 880 series a heavy duty Manfrotto tripod a jeste me naky US $$$ zbyly. Letos na podzim dost mozna poletim do Utah znovu a se uz tesim. Z US environmental protection agency me listonos dorucil doporucene lejstro na dalsi akci v ty oblasti ktery sem jim teda vyplnil aby me mohli poslat kartu. Jediny cemu nerozumim je, proc v dotazniku je votazka jakej terrain spotters vyhovuje? Mozna ze budou chtit pocitat i Canyon Wrens (Catherpes mexicanus) ktery v statech Arizona, Utah a Colorado decimuje poluce tak ze by jsme pro zmenu prohlidli Canyon zezdola ....

289721

15.5.2013 9:52

RE: zlozvyky unifikované, ukotvené do

slak 77.?.?.?

Reakce na 289721

A Kalouskův padák by to neřešil? Nedoporučuji posléze v akci na něj myslet. Pořídil jsem si celestron 20*100 bino zoom (kanada), ale je to dělo na podstavec a na to tam tedy uchycení je. Bez toho lze obtížně vytěžit. Jenomže koupil jsem si konverzi na elektrokolo horského kola MTB 750W a od té řídící jednotky na rekuperaci jsem zatím uschopnil pouze sirénku. A dvacet drátů ke konektorům barvami drátů i zásuvek nedává smysl (počet sedí) a tak mám motivaci válčit nebo zajet s hozeným v kufru 100 kilometrů k prodejci, když dělá montáže a tohle bylo drátem do voka. Nedostatek adrenalinu mi nechybí a ani nemusím být aktivní. Starej dobrej faforit jezdí a schodil mne kdysi jen jednou a na správnou stranu kol projíždějících aut, když mu upadla šlapka. Chodil jsem pak jak kačer týden, když jsem půl dne lezl z příkopu. [chechtot] [mrknutí jedním okem]

289727

15.5.2013 16:30

RE: zlozvyky unifikované, ukotvené do

Satanist 75.?.?.?

Reakce na 289727

Jeste jsem nevidel na trhu zoom binocular aby nekurvil lidem voci...... Zbavte se toho kramu! Pokud potrebujete 20x power binocular, napriklad Pentax vyrabi vodotesnej porro prism 20x60 a necha se koupit za rozumnou cenu. By the way na Favorita kteryho sem udrzoval v cajku a von me za to vzdycky vsude dovez mam taky dobry vzpominky ...... [chechtot]

289732

15.5.2013 20:25

RE: zlozvyky unifikované, ukotvené do

slak 77.?.?.?

Reakce na 289732

Koupil jsem mikro čínu za stovku jako kukátko do divadla a až na to že je všechno do zelena překvapivě výkonná a přesná optika i se světelností. V divadle je to na mikroskopické bádání, ale zaostřit jde na kyklopy s dostatečným polem. Celestronu pofidérní stojánek nestačí a na stabilitu dostal 5 kilový šutr ovšem i tak na plný ceres se vejde měsíc tak z poloviny a chtělo by to rameno bagru proti záchvěvům. Na plno je tam prý zorné pole 22m na km. Křížení očí znám ze špatných dalekohledů, tenhle tím netrpí, ovšem hledátko na stojánku synchronizovat potřebuje protože trefit vzdálený objekt je kumšt i bez zoomu. [mrknutí jedním okem]

289744

16.5.2013 2:11

RE: zlozvyky unifikované, ukotvené do

Satanist 75.?.?.?

Reakce na 289744

Culimination musi bejt na dalekohledu perfektni a resolution taky , ty drahy jako Leica m Svarovsky a top of the line Kowa nebo Nikon 0 ale to uz mluvime uplne vo jiny kategorii za kterou vyplazne hodne penez ale ten kdo to pouziva denne jako ja tak nema jinou moznost. Na horsi kvalitu nez vlastnim bych si uz asi nezvyknul. Co takova Kowa Highlander 32 x 82 Fluorite binocular ? ..... ja vim - je to drahy ale rozhodne s tim uvidite na nocni vobloze vic nez s tim Celestron .... Kdysi jeste za komancu jsem mel moznost cumet na nocni voblohu v observatori kdy se me zachtelo a ty moznosti jsem vopravdu vyuzival ale ty casy jsou uz davno pryc. Tak ze mam aspon doma na stojanu starej prez pul metraku tezkej Fujinon 242 x 52 binocular telescope z valecny japonsky lode kterej pamatuje WW2 , koupil jsem ho v docela slusnym stavu na jedny maly aukci v Portland Oregon za US $400 i s originalnim stojanem a v Californii me ho zprovoznili do puvodniho stavu pred 7 lety za $ 2200. Ten repairmen v Pasadene kterej vodved superjob me rikal ze me klienta v Santa Monica kterej by ho vo de me vokamzite vodkoupi za $12 000. Neprodal jsem ho. Jednou za cas zkrz ty lenses taky cumim na stars a constalations nebo na Rockies protoze na nic jinyho nez na velkou vzdalenost se to neda pouzit.

289753

17.5.2013 21:31

je to asi trochu jinak

Jarda113456789 89.?.?.?

pokud se podívýte na www.osel.cz , tak je tam článek o tom, že včelstva chcípají proto, že jim bereme všechen med a nahrazujeme sirupem. V pylu ( medu ) jsou nějaký látky, který včelám navyšují imunitu. Tím že jim to sebereme, nemají se jak "naočkovat".

Je to stejný, jako když moje babka říkala, že zdravý dítě má sníst půl kila špíny ročně a bude zdravý celej rok. A měla pravdu. V dnešní antiseptickej době stačí málo a lidi jsou skoro na smrt.

289926

Příspěvků: 18

14.05. 02:56 Janeček  Co je tohle za blby vyrok?
14.05. 05:16 Saša  RE: Co je tohle za blby vyrok?
14.05. 09:17 MarMil  RE: Co je tohle za blby vyrok?
14.05. 13:33 Janeček  Toto je spravny preklad
16.05. 04:56 Satanist  RE: Toto je spravny preklad
17.05. 06:46 Janeček  RE: Toto je spravny preklad
16.05. 05:18 Satanist  RE: Co je tohle za blby vyrok?
14.05. 03:26  právo
14.05. 07:51 Satanist  Vcelstev v USA i v Canade
14.05. 08:40 WAZARI  Ubývá nejen včel,
14.05. 18:13  zlozvyky unifikované, ukotvené do
14.05. 21:15  RE: zlozvyky unifikované, ukotvené do
15.05. 07:31 Satanist  RE: zlozvyky unifikované, ukotvené do
15.05. 09:52 slak  RE: zlozvyky unifikované, ukotvené do
15.05. 16:30 Satanist  RE: zlozvyky unifikované, ukotvené do
15.05. 20:25 slak  RE: zlozvyky unifikované, ukotvené do
16.05. 02:11 Satanist  RE: zlozvyky unifikované, ukotvené do
17.05. 21:31 Jarda113456789  je to asi trochu jinak

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

65

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 98 čtenářů částkou 22 644 korun, což je 65 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Pane Volný, to bylo hloupé21.01.21 17:14 Česká republika 16

Slovenský lekár objednal pre svojich covidových pacientov Ivermectin. Colníci mu zásielku zabavili20.01.21 19:05 Slovensko 2

Na Seznamu se rozmáhá cenzura jako rakovina20.01.21 08:06 Česká republika 7

Sbohem, Kalousku. A zavři za sebou z druhé strany19.01.21 19:17 Česká republika 8

Chcete, aby skončil Lockdown? 26. ledna máte reálnou možnost to změnit19.01.21 10:14 Česká republika 3

Helena Duke poté, co udala vlastní rodinu, žebrá o peníze18.01.21 14:28 USA 3

Satanisté a jejich poskoci mají Vánoce17.01.21 23:15 Česká republika 3

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 3

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 1

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 2

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Obnovitelná energie mohla způsobit totální výpadek rozvodné sítě13.01.21 09:36 Rakousko 14

Smlouvy s výrobci vakcín jsou tajné, nemohou je vidět ani europoslanci12.01.21 19:03 Evropská unie 3

Probuďte se: Uzamčení jsou navržena tak, aby vydržela navždy12.01.21 16:01 Neurčeno 4

Současné prodlužování nouzového stavu je porušením mnoha zákonů12.01.21 11:46 Česká republika 0

Velký reset, krátký distopický film s čs titulky11.01.21 23:11 Neurčeno 0

Síť Parler přestala existovat11.01.21 19:03 USA 5

Policisté v Německu protestují proti povinnému očkování proti COVID-1911.01.21 16:39 Německo 4

Měnové kurzy

USD
21,45 Kč
Euro
26,12 Kč
Libra
29,35 Kč
Kanadský dolar
16,87 Kč
Australský dolar
16,58 Kč
Švýcarský frank
24,23 Kč
100 japonských jenů
20,67 Kč
Čínský juan
3,31 Kč
Polský zloty
5,76 Kč
100 maď. forintů
7,31 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,54 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 790,95 Kč
1 unce stříbra
546,63 Kč
Bitcoin
695 784,10 Kč

Poslední aktualizace: 22.1.2021 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 3 776