Diskuze k článku

O čem k čertu je frakování?

Příspěvků 15

11.12.2012 2:13

veru ...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

skoda, ze je to zase o politike ... (alebo aspon autor to tak vykreslil) ... priroda, zaklad, je kde ...?

280377

11.12.2012 8:50

Týká se to i nás

Ekolog 90.?.?.?

V ČR je snaha provádět frakování na Valašsku, Trutnovsku a Berounsku. Účel - navýšení ceny akcií firem provádějících průzkum. Ložiska břidlicového plynu jsou u nás nevyužitelná. Frakování způsobí zničení zásob pitné vody v uvedených oblastech.
Toto uvádím jako naprostou realitu, vodními zdroji se zabývám celý život. Stačí provedení jednoho průzkumného vrtu. Podrobě viz: http://stophf.cz/

280382

11.12.2012 11:10

Podivný článek

Vopice 87.?.?.?

Článek je splácán dohromady z polopravd předkládánych do médií společnostmi, které se chtějí napakovat na letadle zvaném břidlicový plyn a krutou pravdou o nedozírných následcích devastace životního prostředí.

K žádné soběstačnosti nedojde. O tom vykládají firmy, které potřebují peníze od investorů. Je to taková hezká plynová bublina. Tato těžba je samozřejmě nákladnější, než klasická, proto nemůže dojít k poklesu ceny.

Ložiska mohou být chvíli výdělečná, ale rychle dochází k jejich vyčerpání. Je škoda, že se lži firem, které se na tom chtějí napakovat, šíří jako věrohodná informace.

280386

11.12.2012 16:26

RE: Podivný článek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 280386

>Článek je splácán dohromady z polopravd předkládánych do
>médií společnostmi, které se chtějí napakovat
Pane Rafe Mair, byvaly ministre pro zivotni prostredi ve vlade kanadske Britske Kolumbie, nase diskutujici "Vopice" tvrdi, ze vas "clanek je splacan dohromady z polopravd". Ja, vychazeje ze sveho pristupu k podobnym situacim, verim, ze vi, o cem mluvi. Prece by si nevymyslela. Pane exministre, neveste nam buliky na nos, jo! A vy, "Vopice", muzete zde predlozit ty dukazy o tom, ze clanek je OPRAVDU splacan z polopravd? Rad bych se na vasi stranu pridal a temi dukazy se ohanel. Dekuji.

280394

11.12.2012 18:37

RE: Podivný článek

Vopice 178.?.?.?

Reakce na 280394

Děkuji pane anonyme za velmi podnětný a zajímavý příspěvek. Dozvěděl jsem se mnoho nových věcí, například, že když něco říká Rafe Mair, tak to MUSÍ být pravda. To je další zajímavé zjištění, skoro stejně zajímavé, jako to, že čím více lidí přijde k volbám, tím méně sviní bude ve vládě. Tady se ale člověk dozví věcí.

No a k tomu nadhodnocování významu břidlicového plynu:

"Američané přiznali, že místní plynařské společnosti uvedly veřejnost do omylu ohledně prozkoumaných zásob, a záměrně uváděly nižší výši vlastních nákladů. To vše kvůli zvýšení cen na burzách." zdroj: Břidlicový plyn jako jablko energetického sváru

"Podle informací NYT z interních dokumentů producentských společností plyne jiný obraz než z oficiálně hyperoptimistických veřejných prohlášení. I když existují některá velmi aktivní ložiska břidlicového plynu, jsou často oblopena jinými, u nichž náklady na vytěžení plynu převyšují výnos. Ukazuje se také, že množství vytěženého plynu klesá mnohem rychleji, než se předpokládalo." zdroj: Insideři: "Břidlicový plyn je investiční bublina"

"There is no doubt that the investment banking community has been the driving force behind shale production since the economic downturn." zdroj: FINANCIAL CO-DEPENDENCY: HOW WALL STREET HAS KEPT SHALE ALIVE

"Last year, The New York Times documented how gas drillers were dumping millions of gallons of irradiated wastewater loaded with toxic chemicals into Pennsylvania's rivers and streams, largely without regulatory oversight. At the same time, scientists began to conclude that America's reserves of natural gas have been overhyped. In January, the Energy Department cut its estimate of the amount of gas available in the Marcellus Shale by nearly 70 percent." zdroj:
The Big Fracking Bubble: The Scam Behind Aubrey McClendon's Gas Boom

"Shale gas supplies are overestimated, and it is not as cheap as it has been touted to be. The big reason is that shale gas wells, unlike oil wells, peter out really quickly." zdroj: "In 2008, the peak of the drilling bubble, there were at one point over 1,600 rigs drilling for natural gas in the US. During the financial crisis, the rig count fell off a cliff, then recovered a bit, but now is in free fall again. Last year at this time, there were 882 rigs drilling for gas. Two weeks ago, the count was down to 691. Last week it was down to 670 rigs (Baker Hughes)." zdroj: Shale Gas Hype: Subprime 2.0?

Nepřekládal jsem to, ale snad vám to bude stačit.

280399

12.12.2012 6:34

RE: Podivný článek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 280399

Nejdrive jsem si precetl vami doporuceny clanek "Břidlicový plyn jako jablko energetického sváru". (Z tiraze originalu jsem vyrozumnel, ze se jedna o Ruske radio.) Clanek pojednava jen o politicko-ekonomickych zalezitostech s nejvetsim durazem na ekonomii.
2. clanek, o nez se opirate, vysel v Britskych listech. Jmenuje se "Insideři: Břidlicový plyn je investiční bublina". Doslova hned zkraje se pise: "Vedle řady známých environmentálních rizik a rizik pro veřejné zdraví investigativní práce New York Times a Bloombergu upozorňují na fakt, že ekonomika tzv. břidlicového plynu je riziková a drahý nekonvenční plyn..." Tedy zase jen a jen ekonomika, ekonomika, ekonomika.
3. vas operny bod je: "Financial Co-Dependency: How Wall Street Has Kept Shale Alive". Uz sam nazev prozrazuje jedinou orientaci - ekonomiku.
Ted preskocim 4. vas favorizovany clanek a rovnou prejdu na 5. vas operny bod: "Shale Gas Hype: Subprime 2.0?" Opet ekonomika. Za zvyrazneni stoji jeho autor Ed Dolan, "economist and educator with a Ph.D. from Yale University". Pusobil na americkych universitach, pak v Rusku, vychodoevropskych zemich, vcetne Prahy, a naposledy v Alma Ate jako "an adviser to the National Bank of Kazakhstan". Vsechno je vyrecne.
4. (preskoceny) clanek "The Big Fracking Bubble: The Scam Behind Aubrey McClendon's Gas Boom" zverejneny na strankach Rolling Stone Politics sice taky zacina ekonomikou, ale jen proto, aby se v podstate do ni zdrave pustil.
>The trouble started in 2007, when drilling operators made a run on the Marcellus Shale, a broad region of gas reserves that stretches through Pennsylvania and up into Ohio and New York. Almost overnight, fracking's technological miracle was recast as the next great environmental menace. The Oscar-nominated film Gasland exposed the dark underbelly of fracking, interviewing residents who could literally light their faucets on fire, thanks to the gas that had contaminated their drinking water. Last year, The New York Times documented how gas drillers were dumping millions of gallons of irradiated wastewater loaded with toxic chemicals into Pennsylvania's rivers and streams, largely without regulatory oversight.
>At the same time, scientists began to conclude that America's reserves of natural gas have been overhyped. In January, the Energy Department cut its estimate of the amount of gas available in the Marcellus Shale by nearly 70 percent, and a group affiliated with the Colorado School of Mines warns that there may be only 23 years' worth of economically recoverable gas left nationwide. Even worse, new studies suggest that because of fugitive emissions of methane from wellheads and pipelines, natural gas may actually be no better than coal when it comes to global warming:
(...)
>"It was about two guys who had drilled a big well in the Anadarko Basin that had blown out, and it was alleged to be the biggest blowout in the history of the country," McClendon recalls. "They sold their stake to Washington Gas and Light and got a $100 million check.
(Pokracovani)

280416

12.12.2012 6:38

RE: Podivný článek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 280399

(Pokracovani)
Ziju v severni Alberte a casto navstevuji pribuzne ve Fort McMurray. Mluvim s nimi velice casto na tema tamni tezby a vlivu na zivotni prostredi / tedy z meho pohledu na to nejdulezitejsi (nejzakladnejsi) tema. Treba o jednom ne moc vzdalenem kopci vysokem asi 30 metru prohlasili: Pred dvema roky jeste nebyl videt. Byl skryt vodou. Nyni jezero neexistuje. Staci? Co je pro cloveka dulezitejsi? Ekonomika? ZAJEDTE SI TAM DO TOHO PROSTREDI A PROMLUVTE SI S TEMI LIDMI. V clanku, pod nimz diskutujeme, je nejzavaznejsi a nejdulezitejsim mementem "horici" voda. Pro me hruza!!!!!!!!!!
A ted mi adresujte usklebky...

280417

12.12.2012 9:27

RE: Podivný článek

voyta 194.?.?.?

Reakce na 280417

Co to proboha melete. Četl jste vůbec ten příspěvek od opice. proč by si tam měl s někým povídat. To jako aby si společně pobrečeli nad tím jak je to frakování hrozný? Já vám opravdu nerozumím. Ale je skvělé, že žijete v severní Albertě a jezdí do Fort McMurray. Jen tak dál. Jezděte sic vám kola budou stačit.

280420

12.12.2012 14:17

RE: Podivný článek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 280420

>Co to proboha melete. Četl jste vůbec ten příspěvek od
>opice.
Nemam tolik fantazie, abych rozpoznal, jesti se opravdu ptate. Nicmene si troufnu usoudit, ze tam asi prece jen mely otazniky, a tak jakoby do luftu odpovidam:
Vsechny odkazy pana ci pani Vopice (nevim, jestli se tak jmenuje, anebo se anonymuje) jsem procetl, byt mi dal usklebne najevo, ze mozna anglictina bude nad moji zdatnost, a cetl jsem dost soustredene. Clanek dal jakesi tema, ja zareagoval ve smyslu toho "jakesi", "Vopice" taky, ale uz ponekud rozprostrene, budiz i to, a ja posoudil to stezejni a soucasne i to nejdulezitejsi pro lidstvo, ze bychom se meli soustredit nejvic na vodu a ne na prachy. K cemu nam budou, kdyz vody nebude? Jeho odkazy nesporne vypovidaji proti mě, to je fakt, ale jeden, ten ctvrty, vyustuje proti nemu a ja jsem rad, ze jsem tu udernost nemusel ustedrit sam. [velký smích]

280431

13.12.2012 8:43

RE: Podivný článek

Vopice 199.?.?.?

Reakce na 280431

Vážený pane, je mi líto, že nejste schopen číst psaný text, jinak bychom si mohli tuto rozpravu ušetřit.

Přečtěte si znovu můj první příspěvek, kde jasně píšu, že článek míchá polopravdy (spása ve formě frakování) s krutou pravdou o ničení životního prostředí.

Jelikož jsem se domníval, že napadáte můj příspěvek kvůli tomu, že nesouhlasíte s názorem, že frakování je pouze investorská bublina, nikoliv spása, jak to podává autor článku, vypsal jsem vám argumenty popírající toto tvrzení.

Nyní však zjišťuji, že se vám jednalo o životní prostředí. A co jsem napsal já? "krutou pravdou o nedozírných následcích devastace životního prostředí"

Čili. Nejen, že břidlicový plyn nikoho nezachrání, ale navíc dojde k brutální devastaci přírody. Nevím, jak bych to měl napsat srozumitelněji.

Takže ještě jednou. Co máte s mým příspěvkem za problém? [oči v sloup]

280472

13.12.2012 10:42

RE: Podivný článek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 280472

>Jelikož jsem se domníval, že napadáte můj příspěvek
>kvůli tomu, že nesouhlasíte s názorem, že frakování je
>pouze investorská bublina, nikoliv spása, jak to podává autor
>článku, vypsal jsem vám argumenty popírající toto
>tvrzení.
>
>Takže ještě jednou. Co máte s mým příspěvkem za problém?
Vazeny pane! Reagujete slusne a vecne bez podzebernich dloubancu a navic vnimam (podle sotva postrehnutelnych jemnych nuanci), ze jste clovekem vseobecne znalym, i ceskeho jazyka.
(Kvuli te posledni poznamce se omlouvam za svoji cestinu - mam computer naprogramovany tak, ze kdyz se snazim psat s diakritikou, u nasledujicich ctenaru jsou me texty plne otazniku, pomlcek a zavorek, tudiz slozite, tudiz necitelne. V te oblasti jsem vylozene tele a uz jinaci nebudu. Dekuji za pochopeni.)
Zivot me (uz dost dlouhy) naucil leccos tridit, symptomy pravdy ci lzi nevyjimaje. Davno jsem pochopil, co jsou Spojene staty, davno jsem pochopil, co jsou jejich politici, pravnici, ekonomove a byznysmeni, proste lide ruzne vynosne zamestnani ci podnikajici. Kdyz si pozorne projdete kdejake medium, trebaze ve sve vetsine je ta sfera k tem krkavcum priklonena, tu a tam pronikne zprava odhalujici ponekud rozlisne zakulisi. Nakonec kdyz si projdete Zvedavce, naleznete mnoho takovych poukazu. Klikl jsem si na vase cisilko 199 a to odhalilo, ze v mnohych pripadech jste i vy takovy.
Takze vase kritika autora clanku opirajici se o vyjadreni politicko-ekonomicka jsem po uvazeni neprijal. Zvlaste kdyz jsem si uvedomil, ze autor Rafe Mair byl nekdejsim ministrem vlady kanadske BC a uz je v pokrocilejsim veku jako ja. Jako ministr mel zcela urcite k dispozici ruzne odborne posudky ze vsech moznych uhlu a verim, ze stale, i kdyz jiste mene, takove dostava. Navic kdyz si uvedomim, k jakym zivotnim ocekavanim my, dedci bez vselijakych "diplomatickych" nutnosti, dospivame, ze nam uz neni zapotrebi honit se za prospechem, ze mame jenom zajem se priblizovat bez ruznych okolnosti k pravde, tak se nutne priklanim k jeho dnes v oficialnich mediich mensinovemu nahledu.
Ptam se vas: Vidite do problemu na zaklade sveho vedeckeho vyzkumu ci nejakeho blizkeho konkretniho kontaktu anebo se opirate (jako ja) JENOM o nazor nekoho jineho? Jste si stoprocentne jisty, ze tomu je tak, jak se vyjadruji ekonomove a media z pozic svych pracovnich povinnosti? Opravdu jim verite? Ja, samozrejme, taky musim brat s urcitou rezervou byvaleho ministra, ale citim, ze ne s takovou rezervou, jako sloužici politiky, media, ekonomy a pravniky, notabene americke. Proto se priklanim k nazoru autora clanku, proto si nemyslim, ze onen vyzkum Spojene staty ukoncily. Notabene v cizi zemi, treba v Kanade. A nasledne i ostatni svet. Vzdyt si jenom promitnete zajem o "POUHE" vyzkumne vrty v Beskydech..., kterych se podni(kr)kavci ne a ne vzdat. [smích]

280478

13.12.2012 11:46

RE: Podivný článek

Vopice 194.?.?.?

Reakce na 280478

Děkuji za reakci.

Myslím, že si pořád nerozumíme. Jde mi zejména o toto:

>Za méně než rok „frakování“ přeměnilo energetickou oblast tak, že USA, dlouho závislé u dodávek plynu na Středním východě a Kanadě, jsou na pokraji soběstačnosti, možná již v r. 2016

Obávám se, že toto tvrzení není pravdivé, což jsem se vám snažil dokázat citací některých článků, které jsem na toto téma našel. Víte, přijde mi mimořádně smutné, když bývalý ministr životního porstředí operuje s daty, která dostal od finančníků z Wall Street. Pokud by byl opravdu informován, naopak by použil jako argument proti frakování informace o tom, že břidlicový plyn je jedna velká spekulační bublina.

Zejména se jedná o počet vrtů, kterými je břidlicový plyn čerpán. Od roku 2008 se tento počet snížil na polovinu, díky rychle se zmenšující rentabilitě těžby rychle se vyčepávajících se ložisek. To jaksi neodpovídá tvrzení o plynové soběstačnosti USA do roku 2016.

Pokud by si dal pan exministr větší práci, mohl by si tato ekonomická data najít a argumentovat zejména jimi, neboť by pak poukazoval nejen na ekologickou zátěž, ale na lež, že břidlicový plyn může být adekvátní náhradou plynu z konvenčních nalezišť a hlavně o očekávané prosperitě způsobené levným plynem, na což slyší mnoho nepřemýšlejících jedinců.

Nicméně jsem rád, že jste na můj příspěvek nereagoval kvůli tomu, že si myslíte, že břidlicový plyn je přínosný a shodneme se, že je to pěkná čuňačina, kterou mohou podporovat jen asociálové, kterým je nějaký udržitelný stav přírody zcela u prdele. Třeba těm, kteří díky momentálnímu "nadbytku" plynu tento plyn prodávají skoro zadarmo, hlavně když na tom na chvíli vydělají.

Jinak samozřejmě nejsem nějak odborně vzdělán v této oblasti, nicméně si myslím, že si vystačím s konkrétními "výsledky" tohoto omylu a selským rozumem. A jsem rád, že jste mi poskytl osobní zkušenost z oblastí, kde se tento nebezpečný experiment provádí.

A pokud si chcete přečíst to, co mě opravdu zaujalo, je to zde:
Třetí potravinová revoluce, aneb Proč nejde o průmysl, ale o krk

[smích]

280483

13.12.2012 12:13

RE: Podivný článek

mtk 88.?.?.?

Reakce na 280483

>Třetí potravinová revoluce, aneb Proč nejde o průmysl, ale o krk
I mě se soused zatím stále směje, že místo kultivátorem, či traktůrkem, ryju ručně, nestříkám a hnojím jen tím, co se mi urodí na kompostu. Z druhé strany pak slyším souseda podivení, že nemám všude trávník a bazén, tak jako on. A vůbec nejméně popchopitelné pro ně je, že mě ta lopotina ještě docela baví. [smích]

280484

13.12.2012 15:56

RE: Podivný článek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 280484

>I mě se soused zatím stále směje, že místo kultivátorem,
>či traktůrkem, ryju ručně, nestříkám a hnojím jen tím,
>co se mi urodí na kompostu. Z druhé strany pak slyším souseda
>podivení, že nemám všude trávník a bazén, tak jako on. A
>vůbec nejméně popchopitelné pro ně je, že mě ta lopotina
>ještě docela baví.
A me krome toho lidi ani nechapou, jak jsem se dokazal zbavit auta (davno pred duchodem) a vsude zacal chodit pesky. A dnes kdyz nenaslapu 15 a vice km denne, nesmeju se na svet. [smích] Ale neudelal jsem to kvuli sobe, nejdulezitejsi pro me bylo a je prestat smradit vyfukem. To me nejvíc zadostiucinuje.

280498

17.10.2014 11:33

hodinky a holinky

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 212.?.?.?

„dávám přednost smrti na infarkt před rakovinou“
Zcela nepochybně preferuju smrt na infakrt před rakovinou. Vím totiž nevyvratitelně, že smrti se nevyhnu, i kdybych začal žít jako ve společnosti prvobytně pospolné. Tam ostatně byl průměrný věk kolem 21 let.

319261

Příspěvků: 15

11.12. 02:13  veru ...
11.12. 08:50 Ekolog  Týká se to i nás
11.12. 11:10 Vopice  Podivný článek
11.12. 16:26  RE: Podivný článek
11.12. 18:37 Vopice  RE: Podivný článek
12.12. 06:34  RE: Podivný článek
12.12. 06:38  RE: Podivný článek
12.12. 09:27 voyta  RE: Podivný článek
12.12. 14:17  RE: Podivný článek
13.12. 08:43 Vopice  RE: Podivný článek
13.12. 10:42  RE: Podivný článek
13.12. 11:46 Vopice  RE: Podivný článek
13.12. 12:13 mtk  RE: Podivný článek
13.12. 15:56  RE: Podivný článek
17.10. 11:33  hodinky a holinky

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

46

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 64 čtenářů částkou 16 204 korun, což je 46 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 1

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 1

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 2

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Obnovitelná energie mohla způsobit totální výpadek rozvodné sítě13.01.21 09:36 Rakousko 14

Smlouvy s výrobci vakcín jsou tajné, nemohou je vidět ani europoslanci12.01.21 19:03 Evropská unie 3

Probuďte se: Uzamčení jsou navržena tak, aby vydržela navždy12.01.21 16:01 Neurčeno 4

Současné prodlužování nouzového stavu je porušením mnoha zákonů12.01.21 11:46 Česká republika 0

Velký reset, krátký distopický film s čs titulky11.01.21 23:11 Neurčeno 0

Síť Parler přestala existovat11.01.21 19:03 USA 5

Policisté v Německu protestují proti povinnému očkování proti COVID-1911.01.21 16:39 Německo 4

Další krůček k otroctví11.01.21 11:42 Česká republika 3

Jaroslav Turánek 1. díl: Všichni nereagují na vakcíny stejně, část populace bude reagovat negativně09.01.21 17:58 Česká republika 1

Američtí manažeři sjíždějí fotky z obsazení Kapitolu. Když najdou svého zaměstnance, má padáka09.01.21 11:15 USA 3

Noc dlouhých nožů v USA09.01.21 10:28 USA 2

Zpěváka vyhodili ze soutěže, protože kritizoval opatření proti kovidu. 08.01.21 11:34 Německo 2

Na web Badatel bylo podáno trestní oznámení za "šíření poplašné zprávy"08.01.21 11:27 Slovensko 2

A další BLM/Antifa demonstrant v Kapitolu - Adrian De Los Dios08.01.21 07:16 USA 0

Měnové kurzy

USD
21,68 Kč
Euro
26,19 Kč
Libra
29,46 Kč
Kanadský dolar
17,02 Kč
Australský dolar
16,70 Kč
Švýcarský frank
24,34 Kč
100 japonských jenů
20,88 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,78 Kč
100 maď. forintů
7,27 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
29,49 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 619,31 Kč
1 unce stříbra
537,07 Kč
Bitcoin
778 872,54 Kč

Poslední aktualizace: 17.1.2021 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 3 259