Diskuze k článku

Mezioceánský kanál v Nikaragui, čili „Ortegův syndrom“

Příspěvků 17

3.11.2012 2:04

Děkuji

C.H. 78.?.?.?

Děkuji za skutečně pozoruhodný článek, příště ale při překladu prosím přechylujte ženská příjmení - tedy pokud je to možné. Čeština je velice flexní jazyk a přechylování ženských jmen vyžaduje, to nemluvím o tom, že je to dáno přímo zákonem (286 Sb). Divím se, že Vám to jako rodilému mluvčímu cit pro jazyk nenapovídá. Tahle móda nepřechylování může totiž někdy vést k pěkným pitomostem, třeba že se někdo "setkal s bývalým americkým presidentem Clintonem a jeho manželkou Clinton".
Jinak Vás upřímně zdravím.

278266

3.11.2012 5:40

RE: Děkuji

Saša 24.?.?.?

Reakce na 278266

>že je to dáno přímo zákonem (286 Sb).

Je to sice zcela mimo téma, ale můžete dát směrník na citovaný zákon?

Dohadovat se tady o přechylování je hnidopišství. Ty ženy se nejmenují „–ová“, podobné zprznění jména je uráží, nerozumí mu a neslyší na to, v matrice mají přece úplně jiné jméno. Ústav pro jazyk český to ponechává na lidech a považuje srozumitelnost za podstatnější než formu. Tedy jména známá a historicky zažitá nepřechylovat. Jistě je to otázkou názoru, ale přechyloval bych tam, kde musím jméno skloňovat. Člověk však se jmenuje tak jak se představí. Nějak se mně přechylování za každou cenu zdá stejně blbé jako pavlačově slušné „paní inženýrová a paní doktorová“.

Nepřechylujte tam, kde to za vás řeší matriční zákon
§ 69 o přechylování ženských jmen
na základě žádosti ženy, jíž se uzavření manželství týká, lze uvést v matriční knize příjmení, které bude po uzavření manželství užívat, v mužském tvaru. Totéž se týká nejen nevěst a cizinek ale i občanek, jejíchž jeden z rodičů je cizincem.

Počeštění by mělo mít nějaký význam, ale ne za každou cenu!

278270

3.11.2012 13:45

RE: Děkuji

C.H. 78.?.?.?

Reakce na 278270

K tématu jsem se vyjádřil poděkováním za dobrý článek.
No a k tomu hnidopišství, pokuste se nezaujatě přečíst toto:
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7046

To jste si dosud nevšiml, že všechny výplody posledních dvaceti let nemusejí být nutně to pravé?

278283

3.11.2012 17:10

RE: Děkuji

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 278283

Pokud se nepletu, před několika dny byl schválen (nebo poslán dále, nevím), zákon, který právě přechylování ODSTRANUJE..
Takže se neradujte, že máte pravdu - jen do doby, než nabude účinnosti. [cool]

278286

4.11.2012 3:57

RE: Děkuji

Saša 24.?.?.?

Reakce na 278283

>To jste si dosud nevšiml, že všechny výplody posledních
>dvaceti let nemusejí být nutně to pravé?

Jistě jsem si víc než jen všiml, že výplody posledních let nejsou to pravé! [chechtot] Přiznávám, že nejsem zcela objektivní. Obdobný spor ohledně přechylování byl však již před těmi dvaceti a snad i čtyřiceti lety a mám za to, že v tom se dr. Knappová mýlí, obdobně jako v překladu jmen, jinak by se přeci ve Vršovicích jmenovala dr. Přiléhavá. Její kolega s českým jménem dr. Oliva se zdá více nerozhodný. Čeština je živý jazyk a její vývoj mě netěší a to nejsem jazykozpytec a dokonce bych do toho neměl ani mluvit neb od dětství žiji v zahraničí. Názor je pouze názor a „problémy“ přechylování se mně zdají nicotné, lze úspěšně argumentovat oběma směry. Omluvy za hnidopišství, míra důležitosti je relativní k pohledu.

278303

6.11.2012 8:09

RE: Děkuji

Karel z Čech 85.?.?.?

Reakce na 278303

Osobně jsem pro přechylování ženských příjmení. Chápu sice, že když již homosexuálové dosáhli úředního uznávání registrovaného partnerství, tak mají zájem, aby bylo veřejně snadno rozpoznatelné, kdo dělá muže a kdo ženu a v manželství při úřední rovnoprávnosti kdo je v rodině mužem a kdo zastává pozici ženy, ale podle mého názoru je to vnitřní záležitost daného rodinného svazku. Když slyším v televizních novinách ohlašování příspěvku redaktorky paní Smetany, tak mi hned v podvědomí naskakuje, že se jedná o buzerantku exhibicionistku.
S tím si může bez problémů do teploušského průvodu, ale proč s tím leze do televize?

278491

6.11.2012 8:46

RE: Děkuji

Saša 24.?.?.?

Reakce na 278491

>Osobně jsem pro přechylování ženských příjmení.

Samozřejmě ano! Tedy v ČR! Ovšem u žen, které žijí mimo slovanské země a nikdy neměly zdání, že by jejich jméno mohlo znít pro ně s exotickým ová? Nějak se mně zdá logické používat to jméno co má jedinec v pase/v dokladech. Jinak samozřejmě zastávám názor, že v Čechách je dobře, že alespoň dle jména poznáte pohlaví [chechtot]

Nežiji v ČR a má žena je při řídké návštěvě s -ová, na letišti však své -ová ztrácí. Což mě zřejmě ovlivňuje. Přechýlená cizí jména se obtížně vyslovují a nezdá se to pro ně praktické. Ten kdo žije v cizí zemi neví ani o kom se mluví.

278492

6.11.2012 9:06

RE: Děkuji

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 278492

Souhlasím s panem Sašou: Kdysi (za zlého BolšeVníka) jsem viděl jeden film na západě i v Česku. V Česku se jmenoval tuším Kandidáti života a smrti. Německy (v originálu) se jmenoval Fleisch/Maso ( http://www.youtube.com/watch?v=Nu-_tfl0dHc&fea... ). Popisoval (již v roce 1979 sic!) praktiky dnešních našich nejdemokratičtějších spojenců - KosoWARs. Únosy živých zdravých lidí pro kriminální transplantace. A považte: Odehrával se v Mekce dýmů/krásy ve slavných dnes již bankrotujících JůYsEj. A miloval jsem Juttu Speidel v hlavní roli!

Ale k věci: Heslem ve filmu bylo Fleisch, für Doktor Jackson!

Jakýpak byl šok, když nakonec byla hlavní organizátorkou transplantací Ž_E_N_A! Říkal jsem si, jaxe s tím asi později popasují při dabingu ve zlém přechylujícím ČSSR. Nepopasovali se N_I_J_A_K! Vyjímečně byl film uveden autocensurně ve zlém sociááálistickém a ženská jména přechylujícím ČSSR s titulky.

Od té doby mi bylo jasné, že sociáááálismus - ani přechylování cizích jmen - ve zlém ČSSR již dlouho nevydrží.

Více o filmu, který by (již tehdy) způsobil zinkajícím a pravicujícím Máničkám, s vlajkou s hvězdy a pruhami na rukávu trauma: http://de.wikipedia.org/wiki/Fleisch_%281979%29

Nicneříkající a obtěžující obrázek http://a2.tvspielfilm.de/imedia/9724/2009724,FdR3v... raději autocensurně nepřidám. Pan Editor mi to zakázal.

278493

6.11.2012 10:44

RE: Děkuji

mtk 88.?.?.?

Reakce na 278492

Osobně bych v tom nechal jistou variabilitu, tam kde to zní přijatelně přechylovat, tam kde ne, nechat původní tvar; eventuelně nechat možnost výběru. Ová- nepovažuji ze degradaci jména. A určitá benevolence vychází kupř. z jiných názvů: zatímco ňu jork je ok, tak Mnichov neexistuje stejně jako Prag. Je nám něco po tom, že někdo neumí vyslovit h či ř? Co je to Dvoržak? Čeština přechyluje, je to její vyjímečnost. A komu se to nelíbí, nechť má možnost u cizích jmen nepřechylovat, ale neměl by se zlobit, že někdo druhý tu možnost k přechylování si ponechá.

278501

3.11.2012 11:52

USA verzus svět

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 93.?.?.?

6.listopadu proběhnou prezidentské volby v USA. Tam je třeba sledovat jejich případnou manipulaci, aby zase nezvítězil kandidát s neurčitelným počtem hlasů.

278278

4.11.2012 0:12

RE: USA verzus svět

Satanist 75.?.?.?

Reakce na 278278

Vono je uplne jedno ktery figurce ve Washington DC v ty bily chatrci prozrany cervotocem budou tahat za spagaty. Vedet amici s tim jejich denne vymyjvanym mozkem jaky jsou ty jejich democraticky volby fraska tak ani nevolej.......

278296

4.11.2012 15:05

Nikaragujská revoluce na jiný způsob? 1

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 177.?.?.?

Reakce na 278296

Nikaragujská revoluce na jiný způsob? Aneb Nepřehlížejme Latinskou Ameriku !
Čili
? Ohrožení všech zemí spojíte se ?

Plány Nikaragujského průplavu se objevují už v 19. století. Nakonec, patrně naštěstí pro Nikaraguu, byla vyspekulována Panama. Dnes se o tomto plánu znovu vážně uvažuje. Tím se zvyšuje hospodářský, geostrategický, politický a obecně vojenský význam země, zemí ALBA, BRICS i Comunidad de Estados Latinoamericanos y Caribenos, CELAC portugalsky Comunidade de Estados Latino-Americanos e Caribenhos, francouzsky Communauté des États Latino-Américains et Caribéens). Vzhledem k současnému rozložení sil je to bez většího rizika panamizace. Dle optimistů by vybudování tohoto průplavu změnilo Nikaraguu ve velmi bohatou zemi. Význam a užitek by měl především pro Jižní Ameriku, hlavně Venezuelu, pro Čínu a investory. Plán byl projednán Hugo Chavezem a Danielem Ortegou. Zájem projevil Irán, v roce 2009 také ruský prezident Dimitrij Medveděv, představitel Spojených arabských emirátů šejk Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan. Projednán byl také ekologicky přijatelnější tzv. Ecocanal. Oprávněné jsou obavy o negativní, ekologické následky (Nicaragua's "Dry Canal" - A Vital Focus of Resistance to Neoliberalism and for Building the "Globalization-for-People" Movement). Ekologické problémy má Nikaragua už v současnosti, pociťují je především indigenní lid Miskito (Nicaragua's Miskitos feel force of climate change). Byly však vzneseny take námitky týkající se samotného ekononomického efektu a obavy z kulturních a demografických důsledků, především pro indigenní obyvatele.
“These mega-projects will in fact further destabilize an already unsustainable world system, by helping promote the globalization of the current disastrous consumerist culture through which 20% of the world’s population (ab)uses 80% of the world’s limited resources, and, to which, countries like Nicaragua are necessarily indentured as sources of cheap raw materials and labor ... any Dry Canal requires such massive investment that military “protection” would almost certainly be deemed necessary, thus expanding US hegemony in the region, violating Nicaragua’s sovereignty, and denying its peoples their right to truly sustainable development, tailored to their own evaluation of local community needs and respectful of their immemorial traditions.”

Realizace tohoto plánu není pochopitelně není pochopitelně přijímána s porozuměním v USA a Panamě, a plán vyvolal spory s Kostarikou. Proto také na inuaguraci prezidenta Ortegy nebyly tyto země zastoupeny. Rovněž není bez souvislosti vojenský převrat v Hondurasu. Bez důsledků by nebyla nutně zvýšená role armády a bezpečnostních služeb v Nikaragui. Spojené státy i před rokem 2006 dělaly na Nikaraguu nátlak, aby likvidovala rakety země-vzduch Sam-7 (viz Hawks, Missiles, Pressure, Reasons and Resistance ). V roce 2002 viděl Ronald Hilton otázku průpl...Automaticky kráceno

278313

4.11.2012 15:11

revoluce na nikaragujsky zpusob 2

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 177.?.?.?

Reakce na 278296

V roce 2002 viděl Ronald Hilton otázku průplavu zase takto: ”I myself strongly favor the Nicaragua canal project. It would end the monopoly of Panama and greatly benefit the economy of Nicaragua. A canal across Cuba would be a great boon to the island, but Castro rejected the plan as an imperialist plot. Probably the same argument would be raised about the Nicaraguan canal. Can anyone tell us what happened to the Japan-led consortium which proposed to build it? Nicaragua and the proposed canal. Plán nerealizovaného kubánského průplavu zde. Důvody, proč Kuba tento project dosud nerealizovala, jsou pochopitelné. V minulosti si to nemohly přát ani USA ani SSSR, který potřeboval závislou Kubu a uzavřenou společnost; o dalších problémech nezávislých na politice obou bloků a dosud přetrvávajících nemluvě. Povede vybudování průplavu k vytvoření otevřené socialistické, ekonomicky silné a kulturně suveréní společnosti? Nebo k destabilizaci, morální destrukci, likvidaci národní, lidové, tradiční a revoluční kultury, začlenění do procesu totalizující globalizace, obnovy zdivočelého kapitalismu bez zábran, nebo v lepším případě pouze státního kapitalismu s rudým přelivem? Bude průplav anebo Eco/dry/canal nakonec vybudován?
Všem návštěvníkům nikaragujských hotelů a pláží přeji příjemný pobyt= http://www.youtube.com/watch?v=HZW8eaia9h4&feature=related

http://www.outsidermedia.cz/Nikaragujska-revoluce-na-jiny-zpusob-1.aspx

278314

4.11.2012 15:39

RE: USA verzus svět

Karel z Čech 85.?.?.?

Reakce na 278278

Na ty volby jsem skutečně zvědav. Lidé v NY si budou plést fronty na volby s frontami na balenou vodu či hamburger upečený na ulici.

278315

4.11.2012 20:35

RE: USA verzus svět

steve 174.?.?.?

Reakce na 278315

.. vzdyt ty volby jsou jeste vetsi saskarna nez ceske volby. Je uplne jedno kdo bude bbrezydend, protoze pujde podle befelu "shora" ...
Je to takove "showtime" ve smyslu - "Vari cela rodina" .. [chechtot]
.. narod to ma rad, tak proc mu to nedat, ze ano !? Kdyz uz si to narod zaplatil, tak at se na chvili - pomeje ..

278319

4.11.2012 23:45

RE: USA verzus svět

p. 61.?.?.?

Reakce na 278319

..jakze taky lide z Nicaraguy taky zvolili spatnou vladu jako v Iranu , Venezuele , Ukrajine a jinde treba na Kube je spatna vlada uz dlouho.., jak je tohle mozny v demokracii a proc si nevezmou jako vzor z US ??../.US nas vzor/ kde uz nemuzou ted zvolit/ani ti pomyleni/ lide spatne !!!...nedemokraticky...

278338

6.11.2012 0:49

RE: USA verzus svět

disident 88.?.?.?

Reakce na 278338

Jako budoucí investoři tohoto významného díla se jeví především
východoasijské země,které mají obrovské dolarové finanční
prostředky(Čína,Japonsko,J.Korea).Tito též dovedou bezpečně posou-
dit smysluplnost a finanční návratnost projektu,který vzhledem k
jejich geografické poloze se jeví pro ně jako nesmírně zajímavý.
USA jako vždy,pokud se na projektu nepodílí se budou snažit díky
svému pocitu globální hegemonie toto dílo shodit.Budou tak činit
svými zavedenými prostředky:vyvoláváním chaosu,prostřednictvím
najatých pisálků vytvářet problémy tam,kde neexistují(na př.margi-
nální ekologické problémy nafouknou do obřích rozměrů viz projekt
Nord Stream),financováním různých "nezávislých"uskupení realizovat
"protesty" proti čemukoliv co souvisí s projektem.Doufejme,že na
všechny tyto provokace budou investoři připraveni.

278475

Příspěvků: 17

03.11. 02:04 C.H.  Děkuji
03.11. 05:40 Saša  RE: Děkuji
03.11. 13:45 C.H.  RE: Děkuji
03.11. 17:10  RE: Děkuji
04.11. 03:57 Saša  RE: Děkuji
06.11. 08:09 Karel z Čech  RE: Děkuji
06.11. 08:46 Saša  RE: Děkuji
06.11. 09:06 MoUdrostrak  RE: Děkuji
06.11. 10:44 mtk  RE: Děkuji
03.11. 11:52  USA verzus svět
04.11. 00:12 Satanist  RE: USA verzus svět
04.11. 15:05  Nikaragujská revoluce na jiný způsob? 1
04.11. 15:11  revoluce na nikaragujsky zpusob 2
04.11. 15:39 Karel z Čech  RE: USA verzus svět
04.11. 20:35 steve  RE: USA verzus svět
04.11. 23:45 p.  RE: USA verzus svět
06.11. 00:49 disident  RE: USA verzus svět

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

50

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 75 čtenářů částkou 17 554 korun, což je 50 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Chcete, aby skončil Lockdown? 26. ledna máte reálnou možnost to změnit19.01.21 10:14 Česká republika 1

Helena Duke poté, co udala vlastní rodinu, žebrá o peníze18.01.21 14:28 USA 3

Satanisté a jejich poskoci mají Vánoce17.01.21 23:15 Česká republika 3

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 2

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 1

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 2

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Obnovitelná energie mohla způsobit totální výpadek rozvodné sítě13.01.21 09:36 Rakousko 14

Smlouvy s výrobci vakcín jsou tajné, nemohou je vidět ani europoslanci12.01.21 19:03 Evropská unie 3

Probuďte se: Uzamčení jsou navržena tak, aby vydržela navždy12.01.21 16:01 Neurčeno 4

Současné prodlužování nouzového stavu je porušením mnoha zákonů12.01.21 11:46 Česká republika 0

Velký reset, krátký distopický film s čs titulky11.01.21 23:11 Neurčeno 0

Síť Parler přestala existovat11.01.21 19:03 USA 5

Policisté v Německu protestují proti povinnému očkování proti COVID-1911.01.21 16:39 Německo 4

Další krůček k otroctví11.01.21 11:42 Česká republika 3

Jaroslav Turánek 1. díl: Všichni nereagují na vakcíny stejně, část populace bude reagovat negativně09.01.21 17:58 Česká republika 1

Američtí manažeři sjíždějí fotky z obsazení Kapitolu. Když najdou svého zaměstnance, má padáka09.01.21 11:15 USA 3

Noc dlouhých nožů v USA09.01.21 10:28 USA 2

Měnové kurzy

USD
21,60 Kč
Euro
26,13 Kč
Libra
29,39 Kč
Kanadský dolar
16,98 Kč
Australský dolar
16,67 Kč
Švýcarský frank
24,25 Kč
100 japonských jenů
20,77 Kč
Čínský juan
3,33 Kč
Polský zloty
5,77 Kč
100 maď. forintů
7,27 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
29,25 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 744,27 Kč
1 unce stříbra
545,24 Kč
Bitcoin
785 416,52 Kč

Poslední aktualizace: 19.1.2021 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 2 805