Diskuze k článku

Karadžič říká, že by měl být odměněn, místo obviňován

Příspěvků 17

22.10.2012 16:58

Kto by ho mal odmeniť, jeho kamarát holbrooke?

Zhuānxū 91.?.?.?

Hanbím sa, že som si kedysi želal, aby ho nenašli.
Je to zbabelá krysa čo si chce zachrániť gule pripomenutím dohody s bilderbergovcami. Tá totiž platí na veky vekov, nikto ju nesmie porušiť, Holbrooke vylezie z pekla, presadí ju, zahladí obvinenia zo zločinov a karadžiča súd odškodní za preveľké utrpenie a pošle domov pokračovať v šarlatánskej medicíne.
Podľa vlastných slov usiloval o mier, armádu zastavil keď boli blízko víťazstva, videl ako šialené získať kontrolu nad viac ako 60 % územia Bosny? Prečo ho potom nezbavili velenia počas vojny, nepopravili ako defétistu pre porazenecké nálady a zradu? Zomierajú desaťtisíce a pritom všetci si želajú mier? Veril medzinárodnému spoločenstvu, aj lžiam a propagande, teda bol len bezcennou bábkou, čo sa pridával k lžiam, lži jeho navonok podriadených opakoval.
Vlastne si neželal víťazstvo, len sa tak bezúčelne zomieralo, úplne bez príčiny, možno sa len kochal pohľadom na zdochliny, pričom si prial mier.

277611

22.10.2012 21:41

RE: Kto by ho mal odmeniť, jeho kamarát holbrooke?

Libcin 93.?.?.?

Reakce na 277611

Nějak Vám nerozumím! To, že chcete mír ještě neznamená, že si necháte uříznout hlavu!

277627

23.10.2012 16:59

RE: Kto by ho mal odmeniť, jeho kamarát holbrooke?

Zhuānxū 178.?.?.?

Reakce na 277627

To by znamenalo, že ich mierumilovných niekto do vojny vtiahol, srbi by boli bezúhonnými lebo oni nezačali.
Alebo si predstavovali „mier“ ako porážku druhých bez boja, bez vlastných strát.
O mieri blúzni až teraz na súde, vypúšťa rovnaké povedačky ako nemci, že vraj im vyhlásila vojnu Judea už v roku 1933.

277676

23.10.2012 19:40

RE: Kto by ho mal odmeniť, jeho kamarát holbrooke?

Libcin 93.?.?.?

Reakce na 277676

Co mu u doposud soudu dokázali, můžete mi říct?

277690

23.10.2012 20:13

Pan Nohejl nám to vyhlášení války Německu inzeroval již

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 277676

několikrát, i když největší židovské organizace protiněmecké bojkoty (velmi rozšířené v USA) nepodporovaly. Židé měli v bohatém Německu až do Křišťálové noci stále výnosné obchody (Hitler tehdy nařídil SS chránit židovská zlatnictví).
Jugoslávci (ne pouze Srbové) bojovali proti separatistům (stejně samozvaným jako v článku uvedení bosenští Srbové) dle mezinárodního práva a dohod o neměnitelnosti evropských hranic z Helsinek apod., na jejich plném potření později nebyl zájem (Západ, zejména evropský, na to určitý čas zejména v Bosně čekal). Pochopitelně byla snaha pomoci etnickým Srbům, aby dosáhli odtržení od historicky nepřátelských Chorvatů a zejména muslimů. Později Miloševič ve snaze udobřit si Západ obětoval chorvatské Srby a omezil i pomoc Srbům v Bosně. Hranice mezi republikami byly uměle vytvořené a etnické rozdělení vnímaly jen omezeně.
Miloševiče odrovnat zřejmě museli, není náhodou, že jeho obhajovací řeč se nachází v češtině na netu pouze v zavirované podobě...
Ale srbské oběti agrese NATO nebyly nadarmo, neboť nemalému počtu vnímavých ukázaly, kam až jsou plutokraté schopni zajít při prosazování svých plánů (a jaké asi jsou).
Je zajímavé, že zde uplatněná doktrína (protiprávní) "humanitární intervence" byla vypiplávána již od problematického zásahu USA na Grenadě r.1982.

277693

22.10.2012 17:49

dožije sa spravodlivosti?

pravicový boľševik 87.?.?.?

Zomrie aj Karadžič vo väzení?

277613

22.10.2012 19:56

RE: dožije sa spravodlivosti?

timur 85.?.?.?

Reakce na 277613

je ľahké súdiť - zvlášť ak ste víťaz - a pravda je na strane koho, veď aj Srebrenica je podvod, tak prečo nie je toto všetko podvod? pre koho sa tam zomieralo?- no pre Vatikán a VUSA

277621

23.10.2012 2:30

RE: dožije sa spravodlivosti?

lindsay ntqld (zavináč) mail (tečka) com 116.?.?.?

Reakce na 277613

Zabili Milosevice v kriminale v Haago velmi dobre se obhajoval. Zabili srbskeho generala ve vezeni v Haagu nemohu si vzpomenout na jeho jmeno, proc si myslite ze by nezabili Karazdice. Zabit jednoho ci nillion neznamena nic pro thle "zastupce spravedlnosti".

277643

23.10.2012 11:20

RE: dožije sa spravodlivosti?

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 203.?.?.?

Reakce na 277643

To byl asi general Mladic.Nakonec jsme v te dobe cetli"Albanian Terrorist Destroyed the Leshok Monastery,coz byla svetova pamatka v teto"Saint Anastasie"oblasti.To jsou ztraty ,ktere uz nejdou nahradit.
http://realitymacedonia.org.mk/news/s...irina04.html
Dokonce www.antiwar.com prinesly clanek"Report From the Kangaroo Court at The Hague.
http;//www.antiwar.com/orig/jared7.html
Evropa doplaci na svou zradu vykonanou evropskymi vladami a za prispeni bombardovani Belehradu na rozkaz Clarka_Nemenovskeho,ktery takto prinutil vzit Srby podminky zapadnich "demokratu",ale,vse nekonci,otevreli se Albancum zapadni hranice a tak Evropa byla zalavena dragama jdouci z techto mist,dnes 95% veskerych drag pochazi z Afganistanu a jsou pasovany pres tuto oblast.

277656

24.10.2012 4:15

RE: dožije sa spravodlivosti?

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 203.?.?.?

Reakce na 277656

V podstate jde o to dat kriminalite legalni status a uz to neni kriminalita a opacne,ciny ,jez se nestaly,tak je uvest na verejnost pomoci medii a propagandy,jako kriminalni cin.Toto,se deje cela staleti,ti,co opravdu vrazdi si nepospini ruce krvi nevinnych obeti,tuhle praci zadaji uzitecnym idiotum a nebo representantum moci totalitniho statu,ti,co vrazdili ve WACO urcite nemaji vycitky svedomi,nebot,jejich akce -vrazdeni,mela legalni potvrzeni,ze je to tak spravne,takze ,co muzem cekat od takovych zlocincu v obleceni co by souci,obhajci a zalobci,experti a jini.Po valce,nebyl soud s nacistickymi soudci,proc,asi? Byl soud s komunistickymi soudci,byl soud s ceskymi soudci behem nemecke okupace,ruske ,okupace,nikdy,soudce nestal na lavici obzalovanych,vsichni soudili dle prava te doby.Takze,dnesni soud pro valecne krinalni zlociny,je velice vynberovy-selektivni v zalobe,predem vyhlidnutych obeti uz predem napsanym rozsudkem.Druha svetova valka byla ukazkou lidske hlouposti a dalsi valky po ni.
prisoners of war from enemy nations, among them also a U.S. national. Newly released documents show that this PoW managed to convey what he had seen to the U.S. government using secret radio messages. Hence the Roosevelt administration knew since early 1943 that the German claims about the Soviet massacre were basically correct. (See Randy Herschaft, Vanessa Gera, “AP Exclusive: Memos show US hushed up Soviet crime
Vložený obrázek
V Bosnie a jinde ,udajne dle tisku,byly hromadne hroby,ale,stale je nemohli najit,takze i hroby se srbskymi obcany prisly vhod propagande,nemecka TV natacela udajne koncentrak s muzem jez mel viditelna zebra,problem byl v tom ,ze stal venku,ne uvnitr tak zvaneho koncentraku,odkud byl proveden "pravdivy zaber" kamery,pozdeji zjistili svuj omyl a reportaz stahli.
World War II: Newly released documents from the U.S. National Archives reveal that the U.S. government helped covering up the Soviet 1940 massacre on some 20,000 Poles at Katyn and other places — not just during the war, but even afterwards.Nakonec ,jiz drive ,jsme videli fotografie uriznutych hlav srbskych obrancu,jez byly publikovany i na Zvedavci,ovsem ,takove obrazky neshlidne dnesni "spravedlnost",je boj o Evropu,utok je veden z venci, Srbsko, i z vnitrku,muslimizace Evropy, na mnohem vi uriznutych hlav.Jugoslavci a jejich "zlocinny politici" byli ochranci Evropy na vychodni hranici ,krestanstvi-muslimstvi,zkorumplovani politici sveta, otevreli dvere do Evropy muslimum,kdo na tom mel nejvetsi zajem v ramci,jedne svetove vlady.Evropa si dednes neuvedomuje,co se vlastne stalo v byvale Jugoslavii,ale,Nemenovsky dobre vedel,co dela,ten v Srbsku navadel britskeho genrala zautocit na ruska vojska v Pristine-"krvavy Jack" odmitnul zahajit treti svetovou valku.

277706

23.10.2012 9:27

Je, to cele smrtelna saskarna v pokracovani Nurimberskeho divadla.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 203.?.?.?

Americane si vyminili z posice sili,ze americky vojaci nemuzou byt souzeni za valecne zlociny,prvni dil byl ve Vietnamu - My Lay masakr civilniho obyvatelstva a velici dustojnik si moc v kriminalu v kriminale,dokonce byli v USA protesty proti jeho uvezneni,nedokazali prislusne organy si uvedomit,ze to bylo v ramci Talmudu.V Nuriberku sovetsky soudce soudil nacisty na sibenici za masakr polskych dustojniku v Katyni a vedel,ze to byla prace NKVD,rovnez britsky,francousky americky soudce, vsichni dohromady meli uz predem rozsudek napsany v kapse,to je to,co mame dnes,drahe divadlo za penize danovych poplatniku k oblbovani verejnosti s domelou "spravedlnosti"mit po ruce Krista,tak,jej pribiji na kriz take.Chruscev priznal praci NKVD,Berija a spol,vse v ramci Talmud,pod hlavickou bolseviku, takze dnes je to pod hlavickou demokracie a humanismu se stejnym vysledkem, co takhle byvala ministrne Britanie Tacherova,co nechala v mezinarodnich vodach v dobe krise o Malvinske ostrovi potopit skolni kriznik Argentiny,v ramci "spravedlive valky" tisice namornich mil od Anglie.Israel okupuje Golaske vysiny a to v UN nikoho nezajima a soud take ne,pouzivani plynu a fosforu na Palestince,takove zpravy v Hagu nectou.Kdo, vlastni nejvetsi zinkove doly v Byvale Jugoslavii,vlastnictvi Jugoslavcu,Soros a "Marenka".Ze Albanci prodavali lidske organy od zavrazdenych Srbu na pozadani od "zakaznika".
Nakonec,proc mezinarodni soud se nezabyval pripadem WACO,pouziti tanku a plynu proti vlastnim obcanum.
The chief Soviet prosecutor submitted false documentation in an attempt to indict defendants for the murder of thousands of Polish officers in the Katyn forest near Smolensk. However, the other Allied prosecutors refused to support the indictment and German lawyers promised to mount an embarrassing defence.
"Louis Marschalko, Special Correspondent; Playwright and Poet affirmed: "Out of 3,000 people employed on the staff at the Nuremberg Courts, 2,400 were Jews." . . Instead they should have handled it as if it needed no refutation. Jews have never once been guilty of crimes against the goyim. This is self-evident. [bliji] *http://www.vho.org/aaargh/fran/livres3/HoaxV2.pdf = the hoax of the century /data/holocaust pp 1-42 Roosevelt designated Judge Samuel Rosenman
The Nuremberg Trials 60th Anniversary "In late 1944 Lt. Colonel Murray C. Bernays, a naturalized American Jew of Lithuanian origin, and a graduate of Harvard Law School, who was heading head up ..."
www.adl.org/education/dimensions_19/section1/background.asp
Porazeny nema narok na spravedlnost,zrovna tak i lide chudi.

277650

24.10.2012 5:06

RE: Je, to cele smrtelna saskarna v pokracovani Nurimberskeho divadla.

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 203.?.?.?

Reakce na 277650

Po 67 rokach se dozvime milostive od nasich medii a pseudohistoriku,ze v USA zidovsky president Roosvelt-Rosenfelt vedel o zlocinech strycka Stalina-Dzugasvilliho,prakticky ,valecna populace se nedozila teto zpravy-zakonite odumreli,aby nova generace ,bez zajmu o vec prehlidla nanaucila se ,zvazovat dnesni udalosti s minulosti,nebot jde vzdy jen a jen o jedno ,kontrolovat a oblbovat verejnost.Takze,USA archivy nam ukazuji prvni damu,Roosvetovou ,co by zidovskou komunistku a jejiho muze,jez manipuloval s goyim,jak se mu zachtelo,az po poustni bouri,deti vyhazene z inkubatoru,Bushovo vnuknuti bohem,Swarzkovo dobrodruzstvi a usa ambasador s domluvou se Saddam Hussen,jez doplatil na to,ze veril "Americanum".
FILE - In this May 1943 file photo, a group of American and British POWs being held by the Germans, including Lt. Col. John H. Van Vliet Jr. and Capt. Donald B. Stewart, look over a mass grave where murdered Polish officers are buried, near Smolensk, Russia. The Soviet secret police killed the Poles in 1940, hoping to eliminate an elite that would have resisted Soviet control of Poland. Van Vliet and Stewart were among a group of British and American prisoners forced to see the horrifying site by the Germans, who wanted word to get out to the world of the Soviet atrocity. Newly declassified documents being opened to the public on Monday, Sept. 10, 2012, by the U.S. National Archives show that Van Vliet and Stewart sent coded messages to Washington after their visit saying they believed the German account of Soviet guilt. It is credible evidence that Washington had relatively early on, but of which it still chose to ignore in order not to jeopardize the alliance with Joseph Stalin. (AP Photo/File) less
Prakticky,dnes ,dostal ctenar tu nejcerstvejsi zpravu po 67 rokach,takze na udalosti v Jugoslavii,musime pockat dalsich 67 roku,se dozvedet neco pravdy,nebot, plna pravda nevyjde na svetlo Bozi,ani za sto roku-vis udalosti Lusatanie a smrt Jana Masaryka a jine.
In this Feb. 6, 1952 file photo, a masked former Polish soldier testifies on the 1940 Katyn Forest massacre to a house committee in Washington. Documents released Monday, Sept. 10, 2012 lend weight to the belief that suppression within the highest levels of the U.S. government helped cover up Soviet guilt in the killing of some 22,000 Polish officers and other prisoners in the Katyn forest and other locations in 1940. In a final report released in 1952,
Mimo jine,v mezinarodni komisi pro vysetreni zlocinu"komunismu" byl nam dobre znamy Gustav Husak,ktery byl na miste v Katyni za odbor intelateru Slovenska;kterym delal presidenta v techto odborech,samozrejme ,co by komunista nikdy nepipnul,co v Katyni videl, takze ,musel mit prehled,co je tak zvany bolsevismus a kdo v nem je.
This 1938 photo provided by the family shows Franciszek Herzog. Documents released Monday, Sept. 10, 2012, and seen in advance by The Associated Press lend further weight to the belief that sabotage within the highest levels of U.S. government helped cover up Soviet guilt in the killing of some 22,000 P...Automaticky kráceno

277707

24.10.2012 10:28

Pár poznámek "z terénu" I

dresdener 90.?.?.?

Co se týká Karadžićů, Mladićů, ale i Tuđmanů, Izetbegovićů a dalších - byly a jsou to stejné defektní osobnosti a psychopati, jaké my máme v celých hejnech v čelech našich zemí. Jen tihle ztratili jakoukoli "záklopku" a vyprovokovali naprosto šílenou válku. Pokud byl Karadžić takový nevinný hrdina, ptám se, proč se léta skrýval jako krysa v kanále. Z těch politiků se dá z tohoto ohledu pokládat za jediného hrdinu žena, a to doc. Biljana Plavšić, která hrdě šla do Haagu sama a dnes, již propuštěnou, ji u jejích věrných ovíjí aureola mučednice a hrdinky. Mě pořád zajímá ten psychologický moment, kdy relativně vyspělá a sekulární společnost zblbne, lidem to v palicích přepne a začnou vyznávat jakési středověké bludy spojené s vyhroceným náboženstvím. Zatím mi na to v těch končinách nikdo nebyl schopen odpovědět. Není pravdou, že by byli Balkánci nějak divočejší nebo "primitivnější" než my. Ovšem slavní historici opomíjejí jeden zásadní faktor, který vedl k hrozivé radikalizaci lidí, a to totální hospodářský kolaps, který Jugoslávie prodělala na přelomu 80. a 90. let - analogie s dnešním Řeckem je více než zjevná. Nicméně v Jugoslávii se kromě průmyslu zhroutila i měna a obrovská inflace zničila lidem veškeré úspory, firmám prakticky znemožňovala fungovat. Vybavuju si inzerát v novinách, který jsem viděl v sarajevském archivu: "Obuv ADIDAS: 58 DEM nebo úhrada v dinárech dle denního kurzu." Vedle skokového zbídačení obyvatel tam měla svůj obrovský podíl i propaganda, zejména televize v Záhřebu a v Bělehradě, které byly pevně v rukou tamních mocnářů. Tragédie Bosny je o to větší, že maršálu Titovi se povedl neuvěřitelný kousek - chudé a konzervativní bosenské "muslimy" celkem elegantně zmodernizoval natolik, že vztah k náboženství byl u nich na konci 80. let asi stejně silný jako vztah většiny Čechů ke katolicismu. Celkem malé skupinky radikálních náboženských blouznivců neměly valný vliv až do momentu hospodářského kolapsu, kdy se hledal na dotyčných územích "viník" a s ním i nová společná identita. Darebák Izetbegović sice vykládal o tom, jak usiluje o mnohonárodnostní stát, ale v praxi měl za cíl vybudování země, v níž hlavní roli hraje Islám. Po začátku války, když byli "muslimové" v naprosté defenzívě, dokonce byl ochoten přistoupit na jakýsi muslimanský "bambusistán" o rozloze pár set čtverečních km mezi Sarajevem, Zenicou a Tuzlou - hlavně proto, aby se jeho klan udržel u koryt. Tam ovšem tvrdě narazil u vojenských velitelů, kteří mu řekli, ať to tedy ráčí lidem sdělit osobně, že nebojují za civilizovanou zemi, ale za Kur´an a Proroka. Katastrofou ovšem je, že radikálové jak kolem Karadžiće, tak i kolem Izetbegoviće, jsou de facto vítězi války.

277715

24.10.2012 10:32

Pár poznámek "z terénu" II

dresdener 90.?.?.?

Bosna je po etnickém vyčištění rozdělena na dva samostatně zcela neživotaschopné laločnaté útvary, v srbské části politikové zjevně opisují projevy Konrada Henleina, v nesrbské části bují aktivity hodných strýčků z "vysoce civilizovaných" arabských zemí. Celkově jsou např. politikové jako Izetbegovićův syn Bakir stejně oblíbení jako u nás Kalousek. K tvrzení, že Sarajevo nebylo obklíčeno a nebylo nijak poškozováno, doporučuji návštěvu na místě. Karadžićovy jednotky například zničily veškerou civilní infrastrukturu za frontou na svém území - horské hotely, chaty a hvězdárnu na hoře Trebević nad centrem, a pokud jdete městem, tak ty šílené průstřely z těžkých zbraní skrz paneláky jsou "záhadně" vždycky ze směru údajně neexistující linie obklíčení. Tam nešlo o ty dva masakry na pijaci (nebo chcete-li Markale), ale o 1425 dní, v jejichž průběhu zařvalo přes 10 000 lidí, 50 000 chybí noha, ruka, zrak apod., nebo mají psychické problémy. Dalším vítězným bodem Karadžiće je "urbicida" Sarajeva, v němž se vyměnilo cca 50 % obyvatel. Vzdělaní lidé emigrovali již na začátku války nebo v jejím průběhu, srbská menšina z valné části uprchla pod vlivem propagandy a nátlakem svých politiků (většina z nich si staví 200 m od posledních paneláků za Dobrinjou tzv. Srpsko Sarajevo), do města přišly desítky tisíc nevzdělaných zaostalých venkovanů z východní Bosny, která byla dezinfikována od všeho nesrbského. Měli byste slyšet komentáře "starých" Sarajevanů na tyhle "seljaky", kteří v prvních letech nechávali boty na zastávce tramvaje při nástupu, chovali na balkonech paneláků slepice a kozy, nezvládali používat plynový sporák, báli se výtahu a - velice horlivě se věnují náboženství, takže mešity mají dostatek substrátu. Vzájemná averze je tam velice silná, tradiční Sarajlija vždycky upřednostňuje slivovici před Bohem a grilovačku před modlitebnou, tito noví obyvatelé cítí, že je starousedlíci moc neberou, ale zato mají veškerou politickou a naboženskou podporu - úřady jim dokonce dodatečně schvalují načerno postavené baráky ve vodárenských pásmech atd., což - jak mi bylo řečeno - by starousedlíkovi nikdy neprošlo, nemá-li na tučné úplatky. Bohužel nejen mě, ale zejména mnohým lidem v Bosně to přijde, že válka i poválečné uspořádání se udály v zájmu globálních mocností, které asi potřebují mít problémový region, kterým lze porůznu strašit (islámský radikalismus, křesťanský radikalismus, bída, úpadek..). Jo a podotýkám, že Bosnu s Kosovem nelze srovnávat už proto, že obyvatelé Bosny jsou od sebe jazykově i chováním k nerozeznání, jediné co je dělí, je ten podělaný nacionalismus a náboženství, které se dočkaly rozdmychání počátkem 90. let...

277717

25.10.2012 22:10

Sarajevo v letech 1992-1996: blokáda nikoli „obléhání“

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 277717

Říká se, že „obléhání Sarajeva“ bylo nejdelším obléháním v moderních dějinách, které trvalo až do 29. února 1996.
To je zajímavé, protože válka v Bosně a Hercegovině formálně skončila 14. prosince 1995, nicméně fakticky již 21. listopadu 1995. To znamená, že se zde tvrdí, že Sarajevo bylo vystaveno obléhání, které ve skutečnosti přetrvalo válku o tři měsíce.
Jak je ale možné pokračovat v obléhání v době míru? To je zjevně nemožné. To, že dochází k obléhání, znamená, že se aktivně válčí; a aktivní válčení znamená válku. „Obléhání Sarajeva“ ve skutečnosti mohlo přesáhnout o tři měsíce do doby míru jen proto, že o žádné obléhání nešlo.
Podle obecné definice znamená obléhání vojenskou blokádu pevnosti nebo města za účelem jejich dobytí. Sarajevo bylo do 29. února 1996 obklíčeno bosensko-srbskými jednotkami, ale ne každé obklíčení či blokáda znamená obléhání. Blokáda, která není prováděna za účelem dobytí, je zkrátka a pouze blokádou.
Pravda o „obléhání Sarajeva“ je taková, že „obléhající“ bosensko-srbská armáda nikdy neměla kapacity ani úmysl město dobýt. Bosensko-muslimské síly uvnitř Sarajeva značně převyšovaly síly bosenských Srbů okolo města. Výhody, kterými disponovali Srbové a které jim umožňovaly držet město uzavřené, spočívaly v jejich dělostřelecké převaze a kontrole vyvýšeného terénu kolem sarajevské kotliny. Nic z toho by jim ale příliš nepomohlo, pokud by se někdy pokusili město dobývat dům za domem.
Sarajevo krom toho pro Srby žádnou zvláštní hodnotu nemělo. Na rozdíl od bosenských Muslimů, kteří si nárokovali 100% území Bosny a Hercegoviny, bosenští Srbové vždy tvrdili, že by nějaký bosensko-muslimský stát existovat měl. Nahlíženo z jejich hlediska, oni neválčili proto, aby získali kontrolu nad každičkým coulem Bosny a Hercegoviny, ale aby donutili bosensko-muslimské vedení uznat existenci samostatného bosensko-srbského státu (náležitě geograficky určeného).

277847

26.10.2012 8:39

RE: Sarajevo v letech 1992-1996: blokáda nikoli „obléhání“

dresdener 90.?.?.?

Reakce na 277847

Zkoušíte míchat stav de iure a de facto, které, jak víme, bývají i v naprostém protikladu. Možné to samozřejmě je. Formální ukončení války nebylo nic než podepsání papírů těmi, kteří tu válku ostatně rozpoutali (Izetbegović, Karadžić, Milošević, svou polívku si přihřál i Tuđman). V archivních sarajevských novinách najdete informace o přetrvávající střelbě z Karadžićova teritoria. 9. ledna 1996 někdo ze směru sídliště Grbavica trefil tramvaj plnou lidí u Marin Dvoru protipancéřovkou. 29. února 1996, kteréžto datum se uvádí jako konec obléhání, byly konečně staženy jednotky VRS z obvodu Srajeva. "Opkoljenje" Sarajeva začalo 2. května 1992 po pokusu VRS/JNA dobýt centrum a Sarajevo rozdělit, což se shodou náhod nezdařilo. Velitelství těchto sil mělo obavy právě z guerrilového boje, v němž by nepochodili, mj. proto, že na pozicích kolem Sarajeva bylo značné množství rezervistů z Niše a dalších srbských měst, kteří se ve městě jednoduše nevyznali a zácvik pomocí mapy je tam k ničemu, protože Sarajevo musí mít člověk "prošlápnutý" (osobně potvrzuju). Takže volili strategii "necháme je vyhnít" s postupnou devastací města. Na druhou stranu např. civilní infrastruktura byla ničena už od dubna 1992, kdy bylo palbou z minometů zničeno např. trolejbusové depo včetně zaparkovaných trolejbusů. Brutální útoky na civilní cíle se děly po celou válku, na sídlišti Alipašino polje se dodnes traduje historka spojená s použitím modifikovaných leteckých bomb, které na sklonku války zasáhly místní paneláky. V jednom případě vyrazil výbuch byty od 8. do 11. patra, odkud se zřítil ze svého pokoje jeden maník až do 7. patra k sousedce, které zmizel strop. Když se usadil prach a svinčík, sousedka ho uviděla a povídá "Kde se tady bereš?" a on jí jen povídá "Teta, já nevim..." Léta měl aureolu člověka, kterého pokakalo štěstí za deset jiných. Finální obnova "normálního" života pak proběhla v březnu 1996, kdy byla reintegrována Ilidža a Grbavica, odkud bylo 99 % srbských obyvatel vyhnáno špatným svědomím, strachem z budoucnosti a někteří odolní vůči propagandě i vlastními ozbrojenci, přičemž s sebou brali naprosto vše od radiátorů, van, elektroinstalací, oken, podlah, až po nebožtíky na hřbitovech. Momentálně se buduje "Srpsko Sarajevo" v polích za paneláky sídliště Dobrinja.

277859

26.10.2012 18:34

Nemyslím, že by Srby honilo špatné svědomí

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 277859

Konec konců samotnou válku nechtěli, bylo dohodnuto rozdělení Bosny s Chorvaty pod patronátem EU, které zmařil US velvyslanec Zimmermann poštíváním Izetbegoviče. Na konci boje ovládali Srbové o pár procent víc území než si nárokovali původně.
Podařilo se dokonce dodržet nezvyklý poměr zabitých civilistů (kterým místní orgány neumožnily odchod) a vojáků - Podle zprávy byla většina zemřelých v Sarajevu vojáci. Celkový počet obětí v Sarajevu byl 14.011 , z čehož bylo 5.604 civilistů a 8.407 vojáků. Závěry věrně odráží statistickou analýzu provedenou demografickým oddělením Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu (ICTY), které zjistilo, že 62,69 procent lidí zabitých v Sarajevu byli vojáci, 36,84 procent byli civilisté a 0,47 procent bylo neznámé vojenské identity. Zpráva ICTY také zjistila, že 82,33 procent obětí tvořili muži, ženy 17,64 procent a u 0.03 procent se nepodařilo zjistit pohlaví.
A jsou i jiné verze počátku bojů - Muslimské polovojenské jednotky napadly Jugoslávskou lidovou armádu (JNA) v kasárnách a útočily na ní, když se snažila opustit Sarajevo. 3.května 1992 muslimské Zelené barety zmasakrovaly oddíl vojáků na ulici Dobrovoljacka v Sarajevu, zatímco se pokoušel ustoupit z území Bosny. Útok byl mimořádně zákeřný, protože Muslimové zahájili útok poté co slíbili, že nechají vojáky pokojně projít. Když se 28.května 1992 pokoušela JNA stáhnout své poslední vojáky z Bosny, zaútočily muslimské polovojenské jednotky na vojáky JNA umístěné v kasárnách Jusufa Dzonliče a maršála Tita v Sarajevu. Takzvané „obléhání" začalo jako operace na záchranu vojáků JNA držených v zajetí polovojenskými Muslimy v kasárnách maršála Tita.
Během své výpovědi jako svědka obžaloby v procesu s Miloševičem dosvědčil zástupce generálního tajemníka OSN pro mír v Bosně David Harland, že od 28.března 1993 do 27.dubna 1994 porušila muslimská strana OSN zprostředkované zastavení palby v Sarajevu 514 krát. Harland řekl, „Muslimové rozhodně chápali, že když začnou střílet z města, vyvolá to novou srbskou střelbu, která znemožní normální život ve městě."

277903

Příspěvků: 17

22.10. 16:58 Zhuānxū  Kto by ho mal odmeniť, jeho kamarát holbrooke?
22.10. 21:41 Libcin  RE: Kto by ho mal odmeniť, jeho kamarát holbrooke?
23.10. 16:59 Zhuānxū  RE: Kto by ho mal odmeniť, jeho kamarát holbrooke?
23.10. 19:40 Libcin  RE: Kto by ho mal odmeniť, jeho kamarát holbrooke?
23.10. 20:13  Pan Nohejl nám to vyhlášení války Německu inzeroval již
22.10. 17:49 pravicový boľševik  dožije sa spravodlivosti?
22.10. 19:56 timur  RE: dožije sa spravodlivosti?
23.10. 02:30 lindsay  RE: dožije sa spravodlivosti?
23.10. 11:20 Robert Nohejl  RE: dožije sa spravodlivosti?
24.10. 04:15 Robert Nohejl  RE: dožije sa spravodlivosti?
23.10. 09:27  Je, to cele smrtelna saskarna v pokracovani Nurimberskeho divadla.
24.10. 05:06 Robert Nohejl  RE: Je, to cele smrtelna saskarna v pokracovani Nurimberskeho divadla.
24.10. 10:28 dresdener  Pár poznámek "z terénu" I
24.10. 10:32 dresdener  Pár poznámek "z terénu" II
25.10. 22:10  Sarajevo v letech 1992-1996: blokáda nikoli „obléhání“
26.10. 08:39 dresdener  RE: Sarajevo v letech 1992-1996: blokáda nikoli „obléhání“
26.10. 18:34  Nemyslím, že by Srby honilo špatné svědomí

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

46

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 64 čtenářů částkou 16 204 korun, což je 46 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Satanisté a jejich poskoci mají Vánoce17.01.21 23:15 Česká republika 0

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 1

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 1

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 2

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Obnovitelná energie mohla způsobit totální výpadek rozvodné sítě13.01.21 09:36 Rakousko 14

Smlouvy s výrobci vakcín jsou tajné, nemohou je vidět ani europoslanci12.01.21 19:03 Evropská unie 3

Probuďte se: Uzamčení jsou navržena tak, aby vydržela navždy12.01.21 16:01 Neurčeno 4

Současné prodlužování nouzového stavu je porušením mnoha zákonů12.01.21 11:46 Česká republika 0

Velký reset, krátký distopický film s čs titulky11.01.21 23:11 Neurčeno 0

Síť Parler přestala existovat11.01.21 19:03 USA 5

Policisté v Německu protestují proti povinnému očkování proti COVID-1911.01.21 16:39 Německo 4

Další krůček k otroctví11.01.21 11:42 Česká republika 3

Jaroslav Turánek 1. díl: Všichni nereagují na vakcíny stejně, část populace bude reagovat negativně09.01.21 17:58 Česká republika 1

Američtí manažeři sjíždějí fotky z obsazení Kapitolu. Když najdou svého zaměstnance, má padáka09.01.21 11:15 USA 3

Noc dlouhých nožů v USA09.01.21 10:28 USA 2

Zpěváka vyhodili ze soutěže, protože kritizoval opatření proti kovidu. 08.01.21 11:34 Německo 2

Na web Badatel bylo podáno trestní oznámení za "šíření poplašné zprávy"08.01.21 11:27 Slovensko 2

Měnové kurzy

USD
21,68 Kč
Euro
26,19 Kč
Libra
29,46 Kč
Kanadský dolar
17,06 Kč
Australský dolar
16,66 Kč
Švýcarský frank
24,32 Kč
100 japonských jenů
20,88 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,77 Kč
100 maď. forintů
7,27 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
29,49 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 619,31 Kč
1 unce stříbra
537,07 Kč
Bitcoin
778 419,12 Kč

Poslední aktualizace: 17.1.2021 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 2 908