Diskuze k článku

K čemu je nám letní čas?

Příspěvků 41

10.4.2012 1:39

Mě letní čas se-re

Janeček 24.?.?.?

Se-re mě alespoň z těchto důvodů:

1) Za svůj život jsem už porouchal alespoň troje hodiny, při posouvání letního času.
2) Nikdy nevím, který je ten původní čas, ač jsem o tom vždy poučovám ostatními.
3) Je to globální záležitost a tak za tím musí být nějaká židovina.[smích]
4) Klidně bych chodil určité období do práce o hodinu dřív nebo později, nejsem takový idiot, abych to nepochopil i bez změny času.

Poznámka: V Rusku se to zdá se vyřešili velice dramaticky. Z původních dvanácti časových pásem udělali čtyři a zrušili letní čas.

Indiánská reservace někde na jihu Arizony neposouvá čas vůbec, asi je to indiánům velmi nepřirozené a nebo spíš šumafuk.

266622

10.4.2012 11:08

RE: Mě letní čas se-re

Alen 89.?.?.?

Reakce na 266622

Pane Janečku, Rusové letní čas nezrušili, ale zavedli letní čas celoročně. Já se domnívám, že je to dobrá volba. Osobně letní čas praktikuji rovněž celoročně již několik let a velmi mi to vyhovuje, ovšem nutno podotknout, že si to mohu dovolit.

266653

11.4.2012 19:52

RE: Mě letní čas se-re

jak.mak 188.?.?.?

Reakce na 266653

Prikláňam sa k tomuto názoru.
Nechať letný čas a viac sa o tom nebaviť.

266761

11.4.2012 10:44

RE: Mě letní čas se-re

stefan usdoc (zavináč) post (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 266622

jo spravwne

266728

11.4.2012 12:11

RE: Mě letní čas se-re

stefan usdoc (zavináč) post (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 266622

jo spravwne

266735

10.4.2012 1:52

Proč z komára dělat velblouda

KR 88.?.?.?

Není snad lepší když v létě po práci máte o hodinu déle světlo?

266623

10.4.2012 5:11

(Letní) čas jsou peníze a pro kurvy i v noci

Saša 24.?.?.?

Reakce na 266623

Letní čas byl zaveden v době první světové války. Pracovní síla je nejvýkonnější krátce po probuzení a za denního světla, což je jediným důvodem proč byl zaveden. Získat tedy z člověka nejvyšší výkon v době přirozené největší fysiologické aktivity. Typicky je výhodný pro majitele fabrik.
Čas je řízen ziskem, dosáhnout ze zaměstnance maximálního výkonu. Častá změna biologického rytmu jako, práce na směny je prokazatelně nezdravá a přispívá k vzrůstu cukrovky typ 2 apod. To však státu a mocným na srdci vůbec neleží. [oči v sloup]

266632

10.4.2012 13:10

RE:(Letní) čas jsou peníze a pro kurvy i v noci

Alesw 46.?.?.?

Reakce na 266632

Já bych zrušil ten zimní čas a nechal jen letní, protože když přijdu v zimě dle zimního času po práci domů, tak už je tma, kdežto dle letního by bylo ještě hodinu světlo a já bych stihl ještě nějakou práci i na baráku. A na druhou stranu ráno by mi bylo šumák, jestli jsem v práci o hodinu déle po tmě, protože většinou se stejně v zimě svítí celý den. Zimní čas mi prostě vůbec nevyhovuje.

266664

10.4.2012 10:47

RE: Proč z komára dělat velblouda

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 266623

Jestliže vstávám pravidelně ve stejnou dobu ráno do zaměstnání, tak bych podle vašeho modelu měl spánek o hodinu kratší. A to by se na mě během pracovního procesu podepsalo.

266650

10.4.2012 2:00

Je to blbost

Pavel -Čert- Němec 94.?.?.?

V lete bych naopak ten cas posunul obracene, aby byl driv vecer a trochu se pred spanim stihlo vyvetrat(klimu opravdu nevlastnim). Narusenej bioritmus mi nevadi, to mam kazdy pondeli, ale po jarnim posunu je to pondeli kazdopadne jeste horsi, letos i utery a streda...

266624

10.4.2012 2:02

Měla by se uskutečnit celospolečenská seriozní diskuze

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Především, co a jaké úspory zavedení posouvání času přináší.
Přeci je schopna státní správa vyčíslit úspory a klady posouvání času.
Pokud nejsou úspory a jde již o nějakou podivnou "zvyklost",je nejvyšší čas přestat letní čas uplatňovat.
Sám nemám názor,protože nemám relevantní informace.
Trochu mne to připomíná situaci se státním dluhem, kdy také jsou občané vyzýváni k zaplacení dluhu slouženkou od debila Kalouska, ačkoliv na výšši státního dluhu nemá běžný občan žádný vliv a také nemá možnost si výběr daní zkontrolovat,protože je tajný!!!! Prostě klasický Kocourkov!
Budete si občané měnit čas, protože jsem se já,královna Koloběžka první, co teď vládnu Evropě,tak rozhodla! [velký smích] [velký smích] [velký smích]

266625

10.4.2012 5:34

ŠíleneJ' článek

MoUdrostrak 90.?.?.?

Letní a zimní čas si nepřeřizují jen pravicující, zinkaající a lídlující Pepíci a Mařen/ky, ale i např. obyvatelé Jižního Walesu v Eustrélii (narozdíl od oVčanů Queenslandu). Proto nechápu idiotské navazování oslích můstků v souvislosti s letním časem proti EUropské Unii...

Obyvatelé mírného pásmu prostě potřebují "ponocného", aby je vždy jednou za rok zahnal na jaře od zimních gum na zahrady a ke grillům. A na podzim naopak pěkně zpátky k TV.

Idiocie lidstva (žít podle kalendáře) je nezměrná: ženy v kožiších v březnu, kdy již někdy bývá přes den až přes 20C - zvedá se mi pajšl, když za mnou dorazí některá kolegyně na jednání - a má propocená záda, vlasy a kabát či kožich, když ji z něho pomáhám. Nebo naopak stesky žen, jak mají v srpnu či září promrzlé nohy v lodičkách - a venku je jen lehce nad 10 stupňů.

Vložený obrázek

A tyhle (sice inteligentní, ale od života odtržené) "nanyny" vychovávají (a rozhodují o oblékání) děti a manžele a zbytek rodiny. Naštěstí existují chlapi, kteří v zimě dokáží chodit v kraťasech a jsou spokojení. A v létě si obléci trenchcoat, protože naopak se podívají zavčasu na předpověď, na teploměr a z okna.

Vložený obrázek

Dokud ale budou existovat v zimě a na jaře opocené anebo v létě a na podzim poloztuhlé velitelky rodin a věrozvěstky bon tonu, potřebuje lidstvo v mírných pásmech zavelení k letnímu či zimnímu času.
Protože JAK by jinak na to (maminky, dcery, milenky, kolegyně, babičky...) přišly, že už "nemusí" v "nových" kozačkách či kožichu?!

266633

10.4.2012 8:47

RE: ŠíleneJ' článek

baba_Blažková 89.?.?.?

Reakce na 266633

Posuzujete to zvláštním způsobem, já takové případy neznám. Naopak jsem byla zděšena v UK, kde v prosinci dámy nonšalntně chodily v šatičkách, sandálcích a bez pučocháčů. Je však taky pravdou, že jsem tam běžně vídala distingované okostýmkované dámy středního věku v osm večer opouštějící restaurační zařízení, jež měly velké obtíže s udržením rovnováhy a také artikulací. Tyto situace byly spíše pravidlem než výjimkou. A že prý Češi jsou nekulturní chlastometři. Ale to jsem trošičku odbočila.

Ten letní čas tak, jak je, skutečně vymyslela EU. U nás byl naposledy letní čas zaveden v roce 1979, kdy byl půl roku SEČ a půl roku SELČ. Když jsme vstoupili do EU, doba trvání nepřirozeného času byla o měsíc prodloužena (a tedy období trvání "přirozeného času" bylo o měsíc zkráceno), takže v tuto chvíli máme ten "opravdový", tedy astronomický čas pouze 5 měsíců. To je ještě ujetější, než už dost ujetý fakt, že nám někdo manipuluje s časem bez jakéhokoli zdůvodnění jen proto, že může. A proto, že může, tak vlaky stojí nebo naopak se musí posilovat spoje v místech, kde vlak musí dohnat čas, operační systémy v počítačích v sobě musí mít implementovány tyto změny, které navíc nejsou konstantní.

Argumenty typu "je déle světlo" neberu, protože ono fakticky déle není. Poledne je, když je slunce v nejvyšším bodě své zdánlivé dráhy po obloze. Tečka. Zeptejte se kytek. To by mi taky někdo mohl začít tvrdit (a zákonem zavést), že poledne je o půlnoci.

266641

11.4.2012 10:12

RE: ŠíleneJ' článek

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 266641

Vážená Bábo Blažková, já nehoruji ani pro ani proti letnímu času (DST).

Ale nechápu spojování "zlé" EU s "nastolením DST".

Na mapce je jasně vidět, že DST není výmyslem zlé EU:

Vložený obrázek

Chápu, že farmáři nedonutí respektovat krávu, aby dojila ze dne na den podle DST. Ale proč by měl člověk vstávat vždy podle budíku? Normální lidská bytost 8 hodin pracuje, 8 hodin relaxuje a 8 hodin spí. Sám nejsem přespříliš vyjímkou. Když mne čeká náročnější program od brzkého rána, jdu spát dříve. Když pár dnů nestíhám, dospím se pak podle potřeby do syta.

Nechápu, proč by měl člověk být nařízený jak robot?! Naštěstí ani v dětství mi nikdo nijak neprogramoval. A později jsem do školy vstával "dobrovolně" o hodinu, hodinu a půl dříve, nežli začínala. A četl si, hrál si nebo už nějak jinak fungoval. Určit jsem nemusel být vytahován budíkem nebo rodiči. V zimě se to občas stávalo a stává, ale jinak se budím s dotykem denního světla na víčka - a myslím si, že je to tak nejzdravější...

Takže zavilé "odpůrce" DST moc nechápu: V zimě nemají kam spěchat, tak ať si poleží - ráno i večer za pecí. V létě jim ale DST dává šanci mít víc času k osobnímu životu: na zahradě, ve společnosti na garden parties či při různých koníčcích.

Proč by se mělo po práci doma dělat BBQ - a svítit při něm baterkou?!

266725

10.4.2012 8:00

Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi

coder 81.?.?.?

ale možná tohle téma mnoho lidí nezajímá, neboť jsou spokojeni s tím co je.
Překvapuje mě, že se většina lidí soustředí na ekonomické aspekty, které jsou v dnešní době údajně zanedbatelné (asi tím, že na svícení dnes jde jen zlomek spotřebované elektřiny, který se ještě zmenšil rozmachem úsporných žárovek).
Ale co další, ne-ekonomické aspekty? Spousta lidí se přeci těší na delší večery, které umožní vyšší míru volnočasových aktivit. Pro relaxaci a odreagování to má přeci velký význam. Lidé se na léto těší i proto, že si užijí delší teplé večery. K čemu by nám bylo, že ráno vychází slunce ve tři hodiny? (o letním slunovratu podle zimního času).
Argumenty pekařů a jiných, pracujících na směny, kteří vstávají (pro většinu lidí) ještě v noci, jsou dojemné, ale prostě mají povolání, které vyžaduje, aby byli v zaměstnání dřív, než všichni ostatní. To oni se (dobrovolně) přizpůsobují svým brzkým vstáváním ostatním, (aby měli čerstvé pečivo, noviny, apod. když vstávají), ne naopak.

266636

10.4.2012 8:50

RE: Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi

baba_Blažková 89.?.?.?

Reakce na 266636

>K čemu by nám bylo, že ráno vychází slunce ve tři hodiny?

K čemu nám je vůbec celá příroda, vesmír a vůbec?
Zrušme je!

266642

10.4.2012 9:00

RE: Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi

Saša 24.?.?.?

Reakce na 266636

>Ale co další, ne-ekonomické aspekty?

Pracovat budete v době, kdy to vyhovuje zaměstnavateli. Letní čas nemáte pro radost z dlouhých večerů! Pracovní dobu by bylo možné upravit, lépe spolknete lež, že se v daném pásmu změnil čas, podobně jako když Vám prodají nepatrně menší balení. Stát vyhovuje mocným dostat z Vás optimální a větší výkon a v tom je ten ekonomický aspekt. [chechtot] Žádné "dobro". S průmyslem v Číně, bude práce pro šťastnou většinu ve službách po dlouhých večerech [velký smích]

266643

10.4.2012 9:56

RE: Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi

baba_Blažková 89.?.?.?

Reakce na 266643

Taky si říkám, k čemu jsou vlahé letní večery lidem pracujícím na směny...

266647

10.4.2012 10:52

RE: Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi

KR 88.?.?.?

Reakce na 266643

Vy musíte být opravdu hodně naivní. Tohle platilo možná tak do 70. let, lidé nebyli tak závislí na nočních aktivitách jako sledování tv, internet apod.. Dnes je většina naopak dopoledne unavená a ne tak produktivní. Dnes změna času nenese vůbec žádný ekonomický aspekt. Navíc dnešní produktivitu nevykonávají zaměstnanci, ale technologie, není potřeba zaměstnávat tolik lidí, státu by dnes nečinilo problém vyhlásit o den kratší pracovní týden. A odporujete si - pracovat budete, kdy to vyhovuje zaměstnavateli a na druhou stranu je možné si pracovní dobu upravit? Děláte si legraci? Dokážete si představit zaměstnavatele, který Vám do pracovní smlouvy zanese to, že si v létě chcete užít o chvíli déle světlo? Mně osobně letní čas vyhovuje, většina lidí stráví dopoledne a část odpoledne v práci, snad každý chce mít nějaký produktivní čas pro sebe.

266651

10.4.2012 12:34

RE: Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi

Peptalkin 62.?.?.?

Reakce na 266636

Spousta lidí se přeci těší na delší večery, které umožní vyšší míru volnočasových aktivit.

- spousta lidi maka vo fabrikach od nevidim do nevidim a nema cas sa tesit na nejake dlhsie vecery. Kde zijes? V CZ/SK je to proste tak. Podla mna je posuvanie casu kravina nad kravinu sleduje len ekonomicke zaujmy. Vymysleli to len kvoli peniazom.

266658

10.4.2012 14:05

RE: Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 266636

Také jsem čekal inteligentnější diskusi, zejména od lidí, kteří posouvání času podporují. Nicméně vaše argumenty jsou tak slaboučké, že nemá cenu to nějak rozebírat. Takže když se ráno vstane dříve, tak jsou delší večery? A nemusí se jít spát dříve, aby se mohlo dříve vstávat? Ne, to asi nemusí, když jsou ty večery tak teplé a vlahé... [chechtot]

266667

10.4.2012 9:11

Názor

danny1691 90.?.?.?

Budu upřímný- je mi též šumafuk. Večer jdu spát a ráno se probudím. Chytrý telefon, PC a starý dobrý videorekordér se přetočí automaticky. A hodinky zvládnu sám. Bez destrukce.

A pokud jsem v práci, tak se raduji, že má směnu kratší nebo v opačném případě brblám.

266644

10.4.2012 11:20

A co paměť?

Oldřich 213.?.?.?

Copak už si nikdo nevzpomíná čím bylo zdůvodňováno zavedení letního času za komunistů? Ve stručnosti. Ranní směna začne o hodinu dříve, protože je dříve světlo. To znamená, že o hodinu dříve skončí a odpolední směna o hodinu dříve nastoupí. Odpolední směna o hodinu dříve skončí. Večerní svícení při odpolední směně se o hodinu zkrátí - úspora elektrické enenrgie. A do toho televize: NESVÍTÍ NĚKDE ZBYTEČNĚ?"

266654

10.4.2012 20:02

RE: A co paměť?

Jarmila 88.?.?.?

Reakce na 266654

Podle mého názoru se v letním umělém čase elektrická energie naopak promrhá a né že se ušetří. Ráno se svítí o hodinu víc, protože se musí vstávat za tmy (normálně by se vstávalo už za přirozeného světla). A večer se opět jedna hodina promrhá, protože mnoha lidem se ještě nechce spát, jelikož biologické hodiny jim napovídají, že je teprve devět hodin večer, a tak svítí opět o hodinu víc. Takže ČEZ má z letního času velký užitek a né že ne.

266691

10.4.2012 20:34

RE: A co paměť?

steve 166.?.?.?

Reakce na 266691

.. soupani s hodinama sem a tam je klasicky magorismus. Opodstatneni nutnosti tohoto pocinani bych videl pouze v pripade, ze bude zajistena vetsi bezpecnost izrahele !! A smytec !!

266694

13.4.2012 19:50

RE: A co paměť?

Hladovec 88.?.?.?

Reakce na 266691

Asi ráno vyspáváte ale lidi co vstávají brzy dobře ví, že v nejvyšším létě se rozbřeskává už cca v 4.15 (v ČR, letního času) a od půl páté je už i normálně vidět. Lídí co vstává dřív je zcela zanedbatelně, v létě se tedy zavedením letního času ráno opravdu víc nesvítí. Zato večer v nejvyšším létě rozsvítíte v cca devět místo v osm a toho využije také 100% lidí. Takže letní čas ušetří podle aktuálního postavení slunce na ekliptice až celou 1 hod svícení denně. Kolik se tím ušetří GWh si věcí znalí celkem snadno by voko přepočtou. Jen pro ČR to háže dle mého hrubého odhadu cca 13 500 tun ušetřeného kvalitního hnědého uhlí za rok, které by se jinak prolítlo komínem v uhelkách. Připadá vám to málo? Každopádně mně letní čas vyhovuje. Jen se divím, že je pro někoho ta úspora na svícení tak nepochopitelná.

266895

14.4.2012 9:32

RE: A co paměť?

Jarmila 88.?.?.?

Reakce na 266895

Nevím jaké jsou poměry v nejvyšším létě- to budu teprve sledovat a pozorovat, ale teď v březnu jsou poměry takové, že když s mužem vstáváme v 5.30, tak je ještě tma jako v pytli a musí se tedy skutečně o hodinu svítit déle. To samé se děje večer. V letním čase chodíme spát později, to znamená, že zase déle svítíme. Do toho mohu ještě připočíst, že málokdy je v Česku díky postřikování chemtrailsu slunečné počasi, takže většina dnů je tma jak ve středověku- a musím svítit doma zas. A nejsem sama, svítí se všude- v obchodech, restauracích, úřadech, atd. Takže si rozhodně nemyslím, že by letní čas přinášel nějakou úsporu elektrické energie.

A jak již zde bylo řečeno, nezanedbatelná nejsou ani zdravotní hlediska. Dokonce kdesi vědci vykoumali, že i díky „nedospanosti“ obyvatel přibývá cukrovky. Já osobně na základě článku na Zvědavci jsem si uvědomila, že děláme s mužem chybu, když se řídíme nařízeným letním časem. Nikdo nás přece nehoní, a tak jsem dala budíka na šestou hodinu ráno, což je ve skutečnosti pět hodin ráno. A to už krásně svítá a ptáci zpívají. A to byste nevěřil, co ta pouhá půlhodinka s člověkem udělá. Budím se přirozeně sama, bez budíku, vyspaná, odpočatá, spokojená- a co je hlavní, všechny sny řádně dosněné. Říká se, že nejvíc objevů a kreativity u člověka vzniká, když se probouzí a zdají se mu sny. Ale když člověk nedospí, budík mu sny přetrhne vejpůl, vstává za tmy nevrlý a nedospaný, tak se vytrácí jeho spokojenost i kreativita a připomíná robota. A o to světovládcům asi jde- těší je, že mají obrovskou moc, s kterou mohou běžné občany týrat a ničit na tisíc způsobů.

266916

12.4.2012 20:39

RE: A co paměť?

hera 86.?.?.?

Reakce na 266654

Já si dokonce vzpomínám, že se to rozebíralo i ve veřejné diskusi na televizi. Sledovala se samozřejmě spotřeba elektřiny. Přesně si pamatuji, že jeden představitel centrálního dispečinku na distribuci elektřiny v televizi prohlásil, že se uspořila elektřina rovnající se výkonu jedné elektrárny za - a teď mám výpadek paměti. Bohužel si nemohu vzpomenout, zda to mělo být výroba elektřiny za jednu hodinu, za jeden den nebo dokonce i více. A také už nevím v poměru k čemu počítali průměr. Přepokládám, že se porovnával stejný den, ale rok před zavedením letního času. Jaksi detaily jsem už zapomněla, nicméně uváděla se úspora a to poměrně značná v poměru k tomu, že šlo pouze o jednu hodinu. O něco podobného, nebo možná identického, usilovali také Němci nebo to dokonce i provedli. A také si již nepamatuji, zda to bylo před 2.svět.válkou nebo během ní nebo ještě za 1.svět. války.

266828

10.4.2012 12:53

Letní čas, dobrá věc

Heriot 77.?.?.?

Osobně souhlasím s kolegou, který hledá jiné i důvody než ekonomické.
Také jde o tom,, že LČ do jisté míry kompenzuje pokřivenost životního civilizačního rytmu, jak se vyvinul. Vzpomínám, jak bylo za velkou přednost ve všem úžasného západu vydáváno, že tam mohou chodit do práce na 9 a žít v noci, kdežto v hrůzném socialismu se muselo vstávat na 6... Přičemž když se tu někdo zaklíná vesmírem a přírodou, tak je tomu právě obráceně, mnohem přirozenější je vstát co nejdříve po svítání a jít spát co nejdříve po setmění. V zemědělství, která má ze všech povolání k přírodě nejblíže se tak pracovalo vždy.
Kdyby nebyl posunutý čas, tak dnes je světlo pomalu od 4 hodin, když je většina lidí v hlubokém spánku.. Jaký smysl má za světla spát a za tmy svítit a pracovat ?
Takže ať žije letní čas.

266662

10.4.2012 16:14

12:00

Duanitta 194.?.?.?

Letní čas - jednoznačně zrušit.. jde nejen o biorytmy, ale o zmatky a zbytečná nedorozumění v činnosti lidí a SW, nervozita celé září, říjen a březen, kdy to bude nebo nebude..
Jediná otázka tedy alespoň pro mne je - kdy? Jestli to nechat na zimním, nebo letním. Pro dlouhé letní večery bych byla pro letní.. upřímně, jo. Na druhé straně je zde ten krásný nebeský pořádek, kdy v poledne máme Slunce na jihu, v šest ráno ho máme na východě, v šest večer na západě, a o půlnoci sice schované pod obzorem nicméně na severu. Potažmo ve tři odpoledne jihozápad atd. atd.
[smích] Ta hodina navíc ne že by nešla odhadnout, no ale na jakou stranu to hodit už chce trochu námahy, což se tak úplně nechce..
K tomu ještě zohlednit to, kde v časovém pásu se zrovna nacházíme.. čím více šumu, tím méně krásy. Pevný a fascinující nebeský řád ani nebeské hodiny Malého Vozu si tento nepořádek nezaslouží..

266674

10.4.2012 16:45

RE: 12:00

Duanitta 194.?.?.?

Reakce na 266674

ještě dodám co se týče dlouhých večerů, nezdá se, že by Italové, kteří je mají kratší, si užívali méně než ve Skandinávii, kde zapadá v 11 v noci.
V červnu je třeba docela těžké zahnat děti do pelechu..
Mě by se docela líbila i ta hodinová symetrie, při které by nejen v zimě Slunce svítilo od 8 do 4, ale i v létě "pro změnu" od 4 do 8 (rovný dvojnásobek [smích] ), namísto dnešních naprosto neastronomických a nesymetrických od 5 do 9.

No, ve výsledku je mi to vlastně jedno [smích]

266677

10.4.2012 19:30

Pouze jeden čas

Danuše 178.?.?.?

Myslím, že ba se měl ponechat pouze jeden čas, buď pořád letní nebo celoročně zimní. Přechod na letní čas vnímám jako zbytečnou buzeraci občanů,která navíc nic dobrého pro společnost nepřináší. A výkonnost zaměstnaných klesá, protože jsou utahaní. Do oběda se vzpamatovávají z brzkého vstávání, pak udělají něco málo, ale brzy se jde domů. Letos mi taky došlo, že si budu soukromně chodit pořád podle jednoho času, ať si je oficiálně jaký chce. [chechtot] Sice mi to došlo pozdě,ale přeci. A jsem zvědavá kdy se to přestane nějakým úředníkům líbit, že si občánek dovolil nebdat jednoho z mnoha jejich nesmyslů. [vyplazený jazyk] [vyplazený jazyk] DD

266689

10.4.2012 20:26

nechat letní čas

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

jen o hodinu dříve čaj snídane miliony čezu to je pravy duvod ale je lepší letní čas na delší odpoledne a proto ho nechati

266692

10.4.2012 21:24

Slepice a vejce

nodis 89.?.?.?

Když pěstitelé slepic chtějí, aby snášely slpice více vajec, svítí jim déle. Podobný princip se uplatňuje u lidí v "případě letního" času. Lidi víc konzumují a někteří déle pracují. Řada z nich je více unavena a nadává a stává se více manupulativnější, jelikož se prostě lépe manipuluje se stresovanými lidmi. Tento princip je uplatňován pomocí medií, filmů, tisku "špatných zpráv". Smějeme se dětem, že věří na strašidla a sami jim podléháme. Jen ta strašidla dělají "sofistikovaněji", pro dospělé.
Ve zkratce. Jde o psychickou manipulaci, nikoli o úsporu energie. To je k smíchu.

266697

10.4.2012 21:44

Referendum!

Andrew Siddur 85.?.?.?

Tato zhůvěřilost je jednou z věcí, o které by se mělo hlasovat v celonár. referendu (které snad konečně bude odhlasováno, ovšem jistě v podobě nějakého paskvilu, jako obvykle).
Tedy o zrušení toho nemístného šíbování s hodinami a o zavedení celoročního času.
Přinejmenším bych nechal hlasovat mezi 2 možnostmi: "jediný pravý čas od Boha" UTC+1, nebo UTC+2 (mně v ČR daleko milejší).

266699

10.4.2012 21:58

RE: Referendum!

drfie 212.?.?.?

Reakce na 266699

Ještě by byla možnost zavést v každém případě "jediný pravý čas od Boha" a odhlasovat si, zda se posune pracovní doba. Pokud by se to schválilo, tak by stát prostě zákonem nařídil, že kdo pracoval od 8 do 4, tak bude pracovat od 7 - 3. Nevím, jestli je to vůbec možné, je to poměrně brutální, ale ve výsledku by mohli být všichni spokojeni - byl by tu správný čas a pokud by se na tom národ shodnul, tak i ty dlouhé večery.

266702

11.4.2012 5:18

Zamezení návratu k přírodě

Aleš Krejčí / Brno 84.?.?.?

Je možné, že existuje spousta pravidel, která nás vzdalují od přírody a letní čas může být jedním z nich.
Pravidelným "nabouráním" biorytmu se můžeme dostávat do disrezonance s vesmírem a než to dorovnáme, tak následuje další "nabourání" vrácením času zpět. Dostáním se do souladu s vesmírem se může prohlubovat duchovní vnímání světa a tím kvalitativně měnit život.
Je zřejmě pravdou, že čas polední polohy slunce je pravidelně každý den ve stejnou dobu a proto by měl být i biorytmus každé osoby na tento rytmus vázán a proto k zavedení pouze tohoto času a zrušení letního času se i já přimlouvám.

266713

11.4.2012 22:48

Ještě jedna připomínka k změně času

F&T 78.?.?.?

Třeba takové elektrárny musí uvažovat den s 25h a pak den s 23h, protože mají kontrakty po hodinách v rámci dne. To dělá strašný zmatky.

Při programování aplikací je nutno neustále brát ohledy na změnu času.

Nakonec to všechno dopadá tak, že se čas musí měřit v UTC a pak už na letním/zimním čase tolik nezáleží.

Ale i tak to způsobuje dost zbytečných problémů.

266778

12.4.2012 14:57

Letní čas zavedl Hitler,

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

jak už tady bylo psáno, aby podnikatelé ušetřili na energiích a zaplatilo to obyvatelstvo.

266807

13.4.2012 1:36

30 minut

L 77.?.?.?

A co ten čas na trvalo posunout jen o 30minut ať jsou spokojení všichni... [velký smích]

266844

11.9.2012 13:41

LETNÍ ČAS

Stázka stazka (tečka) slovackova (zavináč) seznam (tečka) cz 81.?.?.?

Letní čas mi nevyhovuje, jsem citlivější člověk, a s touto změnou se vyrovnávám až jeden měsíc. Cítím to jako násilí proti přirozenému životu a nesvobodu.
Navíc jsem zvyklá obědvat nebo večeřet cca v určitou hodinu, a tímto je vše posunuté o hodinu, což podle mě zatěžuje tělo ikdyž si to neuvědomujeme.
Pochybuji o nějakém ekonomickém přínosu, prostě je to zavedené ze zvyku a není vůle to zrušit.

274672

Příspěvků: 41

10.04. 01:39 Janeček  Mě letní čas se-re
10.04. 11:08 Alen  RE: Mě letní čas se-re
11.04. 19:52 jak.mak  RE: Mě letní čas se-re
11.04. 10:44 stefan  RE: Mě letní čas se-re
11.04. 12:11 stefan  RE: Mě letní čas se-re
10.04. 01:52 KR  Proč z komára dělat velblouda
10.04. 05:11 Saša  (Letní) čas jsou peníze a pro kurvy i v noci
10.04. 13:10 Alesw  RE:(Letní) čas jsou peníze a pro kurvy i v noci
10.04. 10:47  RE: Proč z komára dělat velblouda
10.04. 02:00 Pavel -Čert- Němec  Je to blbost
10.04. 02:02  Měla by se uskutečnit celospolečenská seriozní diskuze
10.04. 05:34 MoUdrostrak  ŠíleneJ' článek
10.04. 08:47 baba_Blažková  RE: ŠíleneJ' článek
11.04. 10:12 MoUdrostrak  RE: ŠíleneJ' článek
10.04. 08:00 coder  Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi
10.04. 08:50 baba_Blažková  RE: Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi
10.04. 09:00 Saša  RE: Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi
10.04. 09:56 baba_Blažková  RE: Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi
10.04. 10:52 KR  RE: Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi
10.04. 12:34 Peptalkin  RE: Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi
10.04. 14:05 hestroy  RE: Čekal jsem trochu inteligentnější diskuzi
10.04. 09:11 danny1691  Názor
10.04. 11:20 Oldřich  A co paměť?
10.04. 20:02 Jarmila  RE: A co paměť?
10.04. 20:34 steve  RE: A co paměť?
13.04. 19:50 Hladovec  RE: A co paměť?
14.04. 09:32 Jarmila  RE: A co paměť?
12.04. 20:39 hera  RE: A co paměť?
10.04. 12:53 Heriot  Letní čas, dobrá věc
10.04. 16:14 Duanitta  12:00
10.04. 16:45 Duanitta  RE: 12:00
10.04. 19:30 Danuše  Pouze jeden čas
10.04. 20:26  nechat letní čas
10.04. 21:24 nodis  Slepice a vejce
10.04. 21:44 Andrew Siddur  Referendum!
10.04. 21:58 drfie  RE: Referendum!
11.04. 05:18 Aleš Krejčí / Brno  Zamezení návratu k přírodě
11.04. 22:48 F&T  Ještě jedna připomínka k změně času
12.04. 14:57  Letní čas zavedl Hitler,
13.04. 01:36 L  30 minut
11.09. 13:41 Stázka  LETNÍ ČAS

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

46

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc duben přispělo 93 čtenářů částkou 16 150 korun, což je 46 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

České karikatury politiků vyhostí další 60 pracovníků ruské ambasády22.04.21 17:53 Česká republika 3

My z vás tu chuť bojovat proti banderovcům a ukronacistům vytlučeme22.04.21 15:04 Česká republika 0

Ruská FSB zveřejnila video z tajného rozhovoru agentů CIA připravujících puč v Bělorusku21.04.21 20:39 Rusko 3

Život vašich dětí a život dětí vrchnosti21.04.21 20:03 Česká republika 2

Češi dávají Rusku ultimátum! Trapnost už nemůže být větší21.04.21 19:29 Česká republika 6

Policista Chauvin shledán vinným ve všech třech bodech obžaloby21.04.21 14:51 USA 2

SÚKL hrozí Právu pokutou až půl milionu za články o ivermektinu21.04.21 11:15 Česká republika 3

„Nechápeš, že máš svobodu.“ Sedm Němců se chce přestěhovat do Běloruska20.04.21 23:17 Německo 3

Odvolali ředitele waldorfské školy, který umožnil netestovaným dětem výuku20.04.21 11:36 Česká republika 1

Tak se povedlo. Rusko je z tendru venku19.04.21 19:41 Česká republika 15

Mobilizace vlastenců proti novodobé cenzuře 19.04.21 12:21 Evropská unie 0

Pokus o státní převrat v Bělorusku odhalen18.04.21 10:28 Belorusko 5

Na výbuchu ve Vrběticích se podíleli ruští agenti, Česko vyhostí 18 diplomatů 17.04.21 21:02 Česká republika 16

Francie přijala drakonický zákon zakazující zveřejňovat foto policajtů16.04.21 18:47 Francie 4

O tom, co můžeme říkat, bude rozhodovat Evropská unie16.04.21 18:17 Evropská unie 1

Sítě 5G16.04.21 08:42 Neurčeno 6

Německo: Soud zakázal povinné nošení masek, rozestupů a testování žáků15.04.21 20:28 Německo 3

Kúdela dostal za rasismus deset zápasů14.04.21 23:51 Británie 5

Testování lidí ve firmách bylo nezákonné14.04.21 23:27 Česká republika 1

Další a další zhovadilosti14.04.21 19:56 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
21,53 Kč
Euro
25,86 Kč
Libra
29,82 Kč
Kanadský dolar
17,24 Kč
Australský dolar
16,63 Kč
Švýcarský frank
23,45 Kč
100 japonských jenů
19,90 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,67 Kč
100 maď. forintů
7,11 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
28,51 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 349,25 Kč
1 unce stříbra
564,08 Kč
Bitcoin
1 176 444,75 Kč

Poslední aktualizace: 22.4.2021 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 985