Diskuze k článku

Limonádový Joe jako filozoficko-satirická prognóza

Příspěvků 18

5.2.2012 1:33

Pan Zelenka se mýlí.

hc 90.?.?.?

To nebyla žádná jasnozřivost. To byl popis toho, co autoři znali z předkomunistických dob. I ta věta "Co je dobré pro Kolaloku, to je dobré i pro zákon." je parafrází "Co je dobré pro Shell Oil, to je dobré i pro Británii."

262613

6.2.2012 0:19

RE: Pan Zelenka se mýlí.

udo1 udo321123zavinacazetbodkask 91.?.?.?

Reakce na 262613

Hlavne symbol "Kola-loca"=šialený konzum..Coca(droga) cola ako krásne zvolený symbol konzumu a jeho doslovne šialený prívlastok..
pekne..pekne..je tam toho hodne [smích]

Podobnými analýzami sa dostávame bližšie k tomu, aby sa ľudia viac zamýšľali nad tým, ako im je vymývaný, programovaný mozog cez Médeyne privátne de-in-formačné médiá, kým a aké majú dotyční ciele.
"Podľa skutkov poznáte ich"..a stavu snešnej spoločnosti..
Agitácia(formovanie=zobrazovanie=zhmotňovanie=vytváranie situácie, budúcnosti,"osudu" ) za šťastie, alebo jeho opak?

Aj u nás sa raz základy tzv.socio-kultúrneho inžinieringu a s ním spojenej bezpečnosti psychohygieny budú učiť na etike relígie(vzťahu) na ZŠ. Nebolo by na škodu našich detí príliš dlho s tým neváhať, aby sme neprespali dobu a nezvyšovali zbytočne riziko nepríjemných variánt vývoja nášho osudu.

M.Zelenka má okrem iného pravdu aj v tom, že interpretácii filmov(hlavne tzv.block-busteroch=ničiteľov blokov, na ktorých sú formované bloky nové) je mnoho.
No, ako sme tu neraz rozoberali..
Ide o to, ktorá interpretácia je najbližšie objektívnej realite.
Kritérium posúdenia úspešnosti interpretácie je relácia(vzťah, súvislosť) s dominantnými socio-prírodnými procesmi a ich smerovaním, pravdepodobným cieľom = prognostika(predikcia=proroctvo).

Kvôli občasným nedorozumeniam v skratke k ďalšej príbuznej terminológii:
"Ezoterika" sú tzv.skryté znalosti(pre úzky kruh "zasvätených" ) a "exoterika" sú oficiálne prezentované de-formácie pre plebs. "Mystika" je nepoznané, no nie nepoznateľné.
"Mágia" je na "mystiku" naviazaná schopnosť in-formovania(s-trojenia=tvorenia), atď..etymológický rozbor nateraz obmedzíme..

Teda..miera chápania interpreta akéhokoľvek umeleckého diela a jeho morálne štandardy(ego- či neegocentrické). Kto má vyššie chápanie a využíva svoje znalosti prioritne pre seba a svoj úzky klan, okolie, brzdí rozvoj spoločnosti. To je v rozpore s pravdepodobnými logickými cieľmi HNR(Hierarchicky najvyššieho riadenia=Boha). Ohraničením druhého extrému je samozrejme tzv."sebaobetovanie" a podobné nezmysly, ktoré určite žiadny normálny [smích] Boh nechce, pričom zároveň platí:
"Aby som mohol pomôcť ostatným, musím byť ja a moje okolie čo najviac v poriadku"

Konceptuálno-kulturologická forma vedenia komunikácie je v širokej miere používaná ako najvyšší známy spôsob vedenia de-a in-formačnej(studenej) vojny vedenej min.posledných 3500 rokov. Aj dnes sú v tejto oblasti vyvíjané stále novšie technológie.
Preto by bolo fajn, keby na verejnosti prebiehalo čo najviac podobných debát.
Priemerná miera chápania populácie je totiž proporcionálna miere jej bezpečnosti..pri súčasnom neopomenutí rozvíjania morálnych štandardov.

262665

5.2.2012 3:03

Doplněk

doktor Kalina 78.?.?.?

Jak Jiří Brdečka (1917), tak Oldřich Lipský (1924), zažili První republiku a pravidla předválečného kapitalismu. Joe se objevil poprvé na veřejnosti v roce 1940 (povídky v Ahoji...), koncem války na prknech divadýlka Větrník (exceloval zde Zdeněk Řehoř, který pak přišel dle vlastních slov o roli ve filmu kvůli nemoci), ještě před nástupem komunismu vyšel Joe jako román... Jasnozřivosti tvůrců bych se vskutku nedivil a asi bych ani neobjevoval Ameriku... Musíte pochopit, že ani tzv. socialističtí tvůrci nebyli idioti, prostě měli jen tu smůlu (ale s ohledem na dnešní stav Barrandova spíš štěstí), že žili v době s ideologickou nálepkou... (Dnešní nálepku raději nekomentuji). Dr. Kalina

262617

5.2.2012 11:31

RE: Doplněk

fohat 88.?.?.?

Reakce na 262617

díky dr.Kalino z Radia Limonádový Joe....

262627

5.2.2012 13:35

RE: Doplněk

J. Hruška 79.?.?.?

Reakce na 262617

Dodal bych, že Brdečka byl před válkou nějaký čas v USA, tak ví, o čem mluví. A ještě něco: Některým scénám jsme za komunistů nemohli uvěřit a mysleli si, že jsou úlitbou režimu. Dnes se jeví jako nejpravdivější.
J. Hruška

262630

6.2.2012 13:26

Joe zpívá Evropě ? (1940)

karin 90.?.?.?

Reakce na 262617

Podívejte se, Vážení, kdy ten Limonádový Joe spatřil světlo světa !? 1940. A copak je to za rok? Inu, tzv. 3.Říše tak nějak dosáhla zenitu, vrcholu moci. V české wikipedii se píše u hesla rok 1940 : "K. von Neurath a K. H. Frank předkládají A. Hitlerovi návrhy na způsob likvidace českého národa." (31. srpna) Návrhy jsou návrhy, Brdečka zatím publikuje v Ahoji parodii na western a Madla zpívá Evropě http://www.csfd.cz/film/793-madla-zpiva-evrope/ . Kdybych chtěloa hnidopišit, tak se moc nedivím, že Joe náckům nevadí. Nebyli snad nársocialisté oficiálně proti Wall Streetu - stejně jako bolševici? Nechci kazit legraci, mě Joe baví a s učeným výkladem autorovým celkem souhlasím. Jen mě napadá, že ideologičtí vykladači všech režimů (nazi, kom i nynější "neo" - ať liberální nebo konzervy) post hoc řeší blbiny, když zkoumají "jak to asi mohlo projít" a "co tím chtěl autor říct" - pokud vnímají dobu vzniku díla zase jen optikou jiných - doktrinářských filmů. O 2.světové se toho ze Schindlerova seznemu moc nedozvíte, taková Hlava 22 je ovšem zatraceně pravdivý obrázek toho, jak to ve válce chodí. Život je vždycky trochu složitější a každá ideologie a "totalita" má milion výjimek typu "kdo je žid, o tom rozhoduju já" , výjezdní doložky, bony atd. Největší chudák je v každém režimu ten, kdo naivně věří v oficiální ideály. Ten si to taky odskáče. Ale Badman - Goodmanům nikod nemusí vykládat, že padouch nebo hrdina - "rodina je základ státu."

262692

6.2.2012 14:29

RE: Joe zpívá Evropě ? (1940)

hc 90.?.?.?

Reakce na 262692

V článku je řeč o filmu a ten vzniknul v roce 1964.

262694

6.2.2012 19:31

RE: Joe zpívá Evropě ? (1940)

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 262694

Film je skutečně poměrně dost odlišný od knihy a většina detailů či dialogů popisovaných v článku se v knize nevyskytuje. V knize se parodie na kovbojky (jak se tehdy říkalo) vyskytuje v jemnější podobě a dle mého názoru je z knihy cítit sympatie autora k tomuto druhu literatury i jeho informovanost o "Divokém západě". Skutečné záměry autorů a podíly jednotlivých účastníků na tvorbě filmu a jeho jednotlivých prvcích si netroufám odhadovat. Článek byl míněn do značné míry jako nadsázka.
M.Z.

262724

8.2.2012 21:59

Další důkaz toho, že Wiki se musí prověřovat spíš než jí slepě důvěřovat

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 83.?.?.?

Reakce na 262692

- likvidovat národ měl údajně Heydrich, von Neurath byl měkkýš (jinak by ho v Norimberce pověsili) .
Ale i ten chtěl likvidovat "jenom" nepřátele říše "dobré rasy" (tj. schopné vlastenecké jedince.
Hlava 22 byla židovskou "skrytou" kritikou vietnamské války, která měla jinak (navzdory legendám šířeným nyní triumfující levotou) většinovou podporu, zejména mezi tehdy dominantní bílou mládeží - dokud Nixon neohlásil r. 1968 postupné stažení. Podobný případ je MASH, kdy byla použita mnohem méně populární (coby akce OSN) válka korejská ...

262836

8.2.2012 23:59

RE: Další důkaz toho, že Wiki se musí prověřovat spíš než jí slepě důvěřovat

hc 90.?.?.?

Reakce na 262836

Ehm, Hellerova Hlava XXII těžko mohla být kritikou vietnamské války, když vyšla ještě před ní.

262843

9.2.2012 10:27

RE: Další důkaz toho, že Wiki se musí prověřovat spíš než jí slepě důvěřovat

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 178.?.?.?

Reakce na 262843

>Ehm, Hellerova Hlava XXII těžko mohla být kritikou vietnamské
>války, když vyšla ještě před ní.

Je pravda, že vyšla pred vietnamskou vojnou, ale ten román poukazuje na absurditu každej vojny.

262872

5.2.2012 8:09

Dobrý nápad pane Zelenko

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 83.?.?.?

Souhlasím sice s autory předchozích příspěvků, že autoři filmu dobře a jasně věděli, co chteji říci a znali v článku popsané vlastnosti předkomunistického kapitalismu. (jinak by se jeho tak přesné vystižení, pokud bylo záměrem rovnalo zázraku) Ale zároveň musím pana Zelenku pochválit za tuto filosoficko-satirickou analýzu filmu. Je nejen vtipná (už samotný nápad popsaný v úvodu), ale i užitečná, protože bez ohledu na výchozí předmět analýzy, dospívá v zásadě k pravdivým a jasně formulovaným závěrům, které mohou leckomu pomoci lépe pochopit systém v němž žije. Chci jen dodat, že vývoj se nezastavil. Ani vnímání dobra a zla. Ačkoliv základní rysy chování jednotlivých článků kapitalistického systému a jeho subjektů je v zásadě stejné, s rostoucí mocí jeho vrcholných subjektů klesá strach z následků svých činů. Dobré svědomí vůči Bohu a druhým lidem je jen pro sprostý lid. Zatímco dříve měl člověk alespoň slušnou cenu pracovní síly (viz příklad Bati), není daleko doba, kdy poptávka a hodnota pracovní síly (popřípadě vojenské síly) bude tak nízká, že nastane nerudovská otázka: Kam s tím neužitečným zbytkem, o který se nevyplatí starat. Jako jsou staří a nemocní lidé a lidé, kteří už nemají šanci získat místo na trhu práce. Hodnota člověka se už dnes zjevně smrskla jen na míru užitečnosti jedince, pro systém. Ještě chci dodat, že vzestupy a pády moci v minulosti vždy končily rozkladem zevnitř, který nakonec ukončila nově nastupující moc. Naposledy měli v křesťanském světě takovou moc církev a feudál. Dnes, je tomu nejblíž asi bankovní kapitál. Ale to už je na jiný článek. Ještě jednou děkuji panu Zelenkovi za dobrý nápad.

262623

5.2.2012 11:24

Lidová demokracie 21.10.1986

fohat 88.?.?.?

Skladatel Jan Rychlík přinášel do vinárny nejruznější bizarní knížky.Jedna z nich byla parodie na westen od irského satirika Chilsholma zvaná Žlutý kun,do svérázné češtiny přeložena panem Vorlem, která vyšla omylem jako řádná kovbojka v Curwoodově odkazu. Knížka fascinovala Jiřího tak,že napsal českou parodii,která vycházela na pokračování v A hoji,pak to byla divadelní hra Limonádový Joe,knížka v několika vydáních,po válce znovu hra,pak muzikál a posléze film.Tak zasáhla přátelská posezení do české kultury....

262625

5.2.2012 19:34

Brilantní

micha michaVej (zavináč) seznam (tečka) cz 92.?.?.?

Nevím sice co to slovo znamená,ale tak nějak bych označil tento film i tuto analýzu,děkuji.[smích]

262656

5.2.2012 22:49

Vážení, nehledejte něco tam, kde to není

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Limonádový Joe byla především neskutečná sranda a "prdel" pro všechny , kdo se zúčastnili! Možná, že scenáristé měli nějaký hlubší záměr, ale všichni od posledního osvětlovače a klapky, se naprosto neskutečně bavili a mnoho gegů a různých piškuntálií nebylo vůbec ve scénáři a vymyslela je ta celá parta až teprve na place, která film vytvořila. Třeba Hlinomaz má velké zásluhy a "sežrání" housli je geniální. Úplně ho vidím a směji se, tu jeho držku, to nikdo nemohl zahrát a vymyslet, jenom on! Tehdy byla herecká parta jedna rodina a když dostali peníze na film - parodie na americký western, tak toho 100% využila!Nezapomeňte , že jsme zde v Česku i za hlubokého socialismu byli skoro všichni odkojeni četbou Rodokapsů a jiného " škváru", který jsme nesmírně milovali pro jeho krásnou nadsázku a humor.Třeba"Klekavý kazatel",který bídáky střílel za chodu a ještě měl v pouzdrech kolty opačně zasunuté a tím byl nejrychlejší, byl dlouho můj miláček!
Pamatuji, jak jsem na chatě pod dekou hltal Rodokapsy s baterkou, aby rodiče nevěděli! Proto také Československo má jedinečné dějiny trampingu, skautingu a dalších "přírodních" hnutí a film Limonádový Joe byla skvělá možnost, jak se vyřádit do sytosti!Pokud budete mít možnost ještě dnes mluvit s nějakým pamětníkem, tak vám přesně potvrdí, co zde píši!
Tam nebyl jediný herec, jediný technik, jediný kaskadér, který by nepřišel za režisérem a scenáristou a nenabídl nějakou další "blbost", aby byl film ještě krásnější a "blbější" a tím naprosto nejkouzelnější! Kdyby se točil jenom podle scénáře, tak by byla sranda sotva poloviční. [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích]
Ještě dnes znovu film zhlédnu a už se řežu! Opravdu není tolik filmů,o kterých si celá ta parta, co ho vytvářela, nevyprávěla ještě roky po jeho realizaci!Musím jenom poděkovat, i když mnoho aktérů již nežije.

262663

6.2.2012 1:00

RE: Vážení, nehledejte něco tam, kde to není

udo1 udo321123zavinacazetbodkask 91.?.?.?

Reakce na 262663

Plne súhlasím, no mat(r)ica, keď je sformovaná a spustená sa prejavuje "prirodzenými" reakciami, emóciami účinkujúcich spolu s režisérom a scenáristom. Naozaj filmy, ktoré ovplyvnia celé generácia často vznikajú takmer len na báze mat(r)íc im nadradených, ktorých sú súčasťou..
..ako množiny na ZŠ, ak si pamätáte ten obraz.
V niektorých spomínaných odborných publikáciách sa to nazýva aj egregoriálna vojna, komunikácia(in-formačná interakcia) tvorených kolektívnych osobností v rámci pravidiel systémov "sociálnej mágie".

Nehľadajte prosím za všetkým "konšpiráciu" v dnešnom zmysle. Ide z pravidla takmer vždy o nepriame riadenie pomocou zmeny in-formačného prostredia a štatisticky kulturologickou analýzou preddefinované správanie sa cieľových objektov riadenia.
Teda o con-spirare = zladenie, spoločné dýchanie, hľadanie súvislostí v miernych odlišnostiach.
Intelektuálno-emočné, prípadne priamo intuitívne vnímanie mozaiky svojho okolia.

"Sociálnymi mágmi"=inžiniermi sformovaná Mat(r)ica pozostáva z danej kultúre dominujúcich symbolov, ich charakteristických interpretácii a modelovania=redefinícii ich vzťahových(relačných) vektorov, matíc, tenzorov,..
Sú to hmotné objekty, osobnosti, niekde sa nazývajú aj "duchmi". Ich telom sú na tejto úrovni chápania aj spomínanými technológiami riadené emócie, energia más.
(Vieme, že energiu nemožno oddeliť od hmoty..)
Ide o hru života, hru s-trojenia slovom, či iným kódom konkrétnej miery.

262668

6.2.2012 12:09

RE: Vážení, nehledejte něco tam, kde to není

fohat 88.?.?.?

Reakce na 262663

já ten film miluji ZADARMO.....že ,milý Limonádníku....

262689

6.2.2012 22:35

Docela dobrá analýza.

kubrt2 94.?.?.?

Ovšem už před několika desítkami let podobným způsobem rozebíral Vodňanský Sněhurku a 7 trpaslíků. Pochopitelně s režimově měkčí dikcí, ale na tu dobu byly narážky fantastický. Pokud je podobnost čistě náhodná, autorovi se pochopitelně předem omlouvám.

262736

Příspěvků: 18

05.02. 01:33 hc  Pan Zelenka se mýlí.
06.02. 00:19 udo1  RE: Pan Zelenka se mýlí.
05.02. 03:03 doktor Kalina  Doplněk
05.02. 11:31 fohat  RE: Doplněk
05.02. 13:35 J. Hruška  RE: Doplněk
06.02. 13:26 karin  Joe zpívá Evropě ? (1940)
06.02. 14:29 hc  RE: Joe zpívá Evropě ? (1940)
06.02. 19:31  RE: Joe zpívá Evropě ? (1940)
08.02. 21:59  Další důkaz toho, že Wiki se musí prověřovat spíš než jí slepě důvěřovat
08.02. 23:59 hc  RE: Další důkaz toho, že Wiki se musí prověřovat spíš než jí slepě důvěřovat
09.02. 10:27 Oracle  RE: Další důkaz toho, že Wiki se musí prověřovat spíš než jí slepě důvěřovat
05.02. 08:09  Dobrý nápad pane Zelenko
05.02. 11:24 fohat  Lidová demokracie 21.10.1986
05.02. 19:34 micha  Brilantní
05.02. 22:49  Vážení, nehledejte něco tam, kde to není
06.02. 01:00 udo1  RE: Vážení, nehledejte něco tam, kde to není
06.02. 12:09 fohat  RE: Vážení, nehledejte něco tam, kde to není
06.02. 22:35 kubrt2  Docela dobrá analýza.

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

27

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc duben přispělo 36 čtenářů částkou 9 294 korun, což je 27 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Feminacistky chtějí rovné zastoupení v NERV09.04.20 22:11 Česká republika 1

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“, žádá Rusko09.04.20 18:16 Rusko 5

Jean Paul Belmondo má dnes narozeniny09.04.20 17:43 Francie 1

Vláda po vzoru Lenina (NEP) schválila NERV - orgán, který bude radit, jak oživit ekonomiku09.04.20 14:06 Česká republika 2

Plánovaná panika09.04.20 11:40 Neurčeno 0

Zázračný americký lék na koronavirus09.04.20 08:46 USA 1

Nejnovější dezinformace....08.04.20 18:10 Česká republika 5

Hamáček chroptí blahem: asi se podaří prosadit 10 tisíc pokuty vybírané mestapem a policií08.04.20 17:36 Česká republika 10

Pandemie povzbudila plány na budování vysokorychlostních sítí 5G08.04.20 12:13 Neurčeno 0

Revoluce nese smrt?08.04.20 09:26 Neurčeno 4

Ve Španělsku se policie vymkla kontrole07.04.20 21:40 Španělsko 5

Zemřela novinářka Tereza Spencerová07.04.20 18:12 Česká republika 4

Trump potvrdil právo USA na těžbu přírodních zdrojů na Měsíci07.04.20 14:18 USA 4

Pokuta 25 tisíc korun za bezdůvodnou jízdu autem během epidemie?07.04.20 13:51 Austrálie 4

Bill Gates: “Bez očkování proti COVID-19 nikdo nesmí za hranice ani sehnat práci”07.04.20 07:56 USA 5

Někdo zaútočil na českou ambasádu v Moskvě. Petříček se zlobí: musíte nás ochránit!06.04.20 17:13 Rusko 5

Ropa ve Venezuele je nyní ve vlastnictví Ruska06.04.20 16:48 Venezuela 0

Na několika místech Velké Británie zapalují lidé vysílače 5G, podezírají je z podpory šíření koronaviru05.04.20 16:15 Británie 9

Staří bardi se probouzejí v zakrátko těžce zkoušené zemi05.04.20 13:02 USA 0

Vakcína ještě není, ale "odborníci" se už obávají reakce odmítáčů05.04.20 09:11 USA 8

Měnové kurzy

USD
24,67 Kč
Euro
26,99 Kč
Libra
30,75 Kč
Kanadský dolar
17,66 Kč
Australský dolar
15,63 Kč
Švýcarský frank
25,55 Kč
100 japonských jenů
22,76 Kč
Čínský juan
3,51 Kč
Polský zloty
5,93 Kč
100 maď. forintů
7,64 Kč
Ukrajinská hřivna
0,91 Kč
100 rublů
33,22 Kč
1 unce (31,1g) zlata
41 529,01 Kč
1 unce stříbra
376,69 Kč
Bitcoin
177 211,60 Kč

Poslední aktualizace: 10.4.2020 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 4 482