Diskuze k článku

Moc a její původ

Příspěvků 19

16.9.2011 4:13

Jedna cast moci spociva ve znalosti politickeho deni a osobni moudrosti

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 59.?.?.?

Vložený obrázek
Pokud nevite,kdo je Vasim nepritelem,tak je Vam zbran,kterou mate doma na nic.Nejvetsi zbrani lidstva je hlad,ktery zabiji po milionech,predchudcem vsech katastrof jesou lzi a propaganda.Kdo myslite je dnes Vasim nejvetsim nepritelem,ten,ktereho vidite na videu a nebo ten,jez jim otevrel hranice,aby mohli prijit.Ve stredoveku zradci otevreli mestke brany,aby muslimska vojska touto zradou dobila krestanskych mest za prislib pro zradce,ze budou moci ve svych cachrech-obchodu nerusene pokracovat.
Podivejte se sem a zauvazyujte,kdo je na vine,kdo je vasim opravdovym nepritelem (vlastni politici,ovsem)Sveho casu evropske shromazdeni v Bruselu rozhodlo,ze jeste nekolik milionu cizizch pracovniku musi prijit do Evropy,aby nahradili ubytek mladych lidi, emigrace je podle nich nutna!
Http://downloads.cbn.com/cbnnewsplayer/cbnplayer.swf?aid=17933
Vsichni nasi politici jsou vetsinou pravnici,takze by se dalo rici,ze vse se deje dle zakonu a tak pouzijte zakon za zradu na vlastnim narode a ukazte silu-moc lidu nad politickymi hostaplery,kdyz ne,tak Vas domov, kde jste se narodili a kde ziji Vase deti, se zmeni v nepratelske uzemi. Moc zpociva v kazdem z nas,jeden zmuze malo,ale tisic lidi hodne.Zaklad moci,znalosti spociva ve sebevzdelavani a znalost historie.Zatimco cesti vojaci budou bojovat v Afganistanu a jinde,tak,tim casem za svymi zady ztrati svuj domov.Politici v okrasnych recich mluvi o hrdinech,ale ve zkutecnosti potrebuji hlupaky,aby sami vynikli na poli politickem v pravu a zakonu,ktery je same nepostihuje,naopak zarucuje jim beztrestnost.Svet se meni a proces pokracuje,nebot masi lidi jsou netecny k temto zmenam a ve volbach neprojevi svuj demokraticky hlas volbou kandidata, ktereho sami vyberou a na zaklade umluvy o jeho cinnosti a volbe clenu ustanovi do funkce ze ktere muze byt volici okamzite odvolan,pokud nesplnuje podminky volicu,zni to jednoduse,ale za sto let jsme to ani jednou nedokazali.Tady zadny Blanicti rytiri a nebo husite nepomuzou,kdyz se sami nezaslouzime o sva prava.
Nenavideny a stale odsuzujici osoba Adolfa Hitlera, nezmeni smysl toho,co tento nemecky vudce rekl: NAROD JEZ NEBOJUJE O SVOU SVOBODU,SI SVOBODU NEZASLOUZI!
Osobne si myslim,kdyby Adolf videl tento video zaznam, jak vipada dnesni Evropa,tak by rval smichy,kam jsme to dopracovali,nakonec v poslednim dopise riskeho marsala Georinga je predpoved pro Churchilla,jak, Evropa zkonci a nebo nahledneme,co rekl Nosterdamus.Vypada to ,jakoby s enekdo snazil,aby tyto predpovedi se staly zkutecnosti. V Kanade a ve Skotsku jiz pocitaji se zanikem bile populace.
Scotianbank Prepares White for Minority Status-by Henry Makow Ph.D
Na druho stranu probihaji provokace ,ke konfliktu s nepravym nepritelem,magazin NEXUS stve proti muslimum,ale,nestve proti nezotpovednym politikum.
Report Indentifies Organizational NEXUS Of Islamophobia
http://www.opinion-maker.org/20.....
Nakonec,zde mame desitky roku varovani od Benjamin Freedman,kteremu Americane nenaslouchaji, ten rekl Americanum to,co dnes prozi...Automaticky kráceno

253470

16.9.2011 18:59

RE: Jedna cast moci spociva ve znalosti politickeho deni a osobni moudrosti

ppppp 78.?.?.?

Reakce na 253470

Na první pohled ze zdá fantastické, jak mohl Nostradamus predpovídat trendy. Pokud se ale človek více zamyslí, tak tento človek pouze generoval možná rešení, které jsou v souladu s "jízdou z kopce", nebo v souladu s principem teče voda dolu brehem. Dekadentní, rozkladné modely vždy budou fungovat, protože jsou spontánní, a nevyžadují snahu, námahu, energii, vuli neco usporádat. Taky peníze a jiné výhody jde generovat pomocí jízdy z kopce. Predpokládejme kulturu, kde existují dobré vztahy, duvera. Pak prijde jeden, co začne podvádet, a jistou chvíli se mu logicky bude darit. Než se vytvorí mechanismy pokusu o eliminaci jedincu, pokud jich není moc. Stoupají ale komplikace, "energetické" náklady, režie, a systém prestáva bežet rekneme optimálne. Podobne jako potreba antiviru k viru, léku k často umelým nemocem a parazitum, prebujení neproduktivních činností na úkor produktivních, zákonu, které stoupající nepoužitelností prestávají sloužit svému základnímu účelu.
Pak začne být jedno, zda to Nostradamus uhodl, nebo ho nekdo pochopil, a jde v jeho šlépejích, oprašuje starou písničku.
Jde o to, jakým zpusobem se každý človek rozhoduje žít, nebo taky nežít.

253506

16.9.2011 8:33

Výklad podstaty moci je aj v knihe „Červená inkvizícia“

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 188.?.?.?

Podstatu moci, aj pre laika v zrozumiteľnom podaní, vysvetľuje tzv. Harwardský projekt so svojou „tézou o latentnej homosexualite Vladimíra Iľjiča Lenina”.
Prácu GP Klimova si môžete prečítať v slovenskom preklade pod titulom „Červená inkvizícia“.
"- vládnu nám ľudia,ktorých k moci priviedol osobitý ráz ich povahy".

253472

16.9.2011 8:55

Moc - k čemu jsem došel

eda521 eda (zavináč) napismi (tečka) cz 193.?.?.?

Nekladl jsem si otázku o moci. Kladl jsem jsem si jinou a došel jsem nepřímo k definici moci. Podělím se (stručně) s rizikem, řekněme, nepochopení.
Moje otázka zněla: Jaká je harmonie člena teroristické skupiny? Východiskem je, že každá živá bytost, a tedy i člověk, je niterně nastavena na harmonizaci s okolím. Je evidentní, že převažující většina živých bytostí své okolí nevolí, ale je jim přiděleno osudem. Člen TS se harmonizuje s rozkazy šéfa, co je a co není harmonické, o tom rozhoduje šéf komanda. Harmonizace člena TS nemá žádnou vazbu na disharmonii, kterou působí jeho teror jiným lidem, jejich harmonie je mu ukradená. To, co je a co není v TS žádoucí neboli harmonické, o tom rozhoduje šéf, je to jeho moc.
To, o čem šéf TS rozhoduje by se dalo pojmenovat jako harmonický rámec. Harmonický rámec je tedy souhrn většinou nepsaných pravidel, která říkají co je harmonizující a čím naopak budete mít v daném HR problém. HR je ve vztazích všudypřítomný. HR je zde v měkké podobě i tady na Zvědavci, HR vám nastavují vaší blízcí i přátelé, HR nastavuje firma, ve které pracujete.
A v tomto kontextu může dojít na definici moci: Moc je reálná schopnost nastavit harmonický rámec.
Touto cestou je možné si říct o moci přírody. Jsou to pravidla, která nemůžeme změnit, jen poznat a jednat v souladu s nimi. Porušení harmonického rámce života příroda neodpouští, buď se naučíme žít v souladu s touto mocí, nebo dospějeme k zániku. Je to na nás a hraje se o to možná právě teď.

253474

16.9.2011 9:09

Moc

Lot 199.?.?.?

Já tedy vcelku souhlasím s tou definicí. Ta která se líbí mě je, že moc znamená možnost přimět konat druhé proti jejich vůli.

Ale prosímvás v čem mají ti kdož půjčují peníze moc přinutit Vás jednat proti vaší vůli? Ať se zadlužuje člověk nebo stát, tak je to dlužník kdo přichází k věřiteli s prosíkem. Není k tomu nucen. Chce si žít nad poměry.

V článku se objevuje několik klasických ekonomických bludů.

Výrobní přebytky? Co je to? Prostě spotřební statky. Nejsou žádné přebytky. Mluvit o "odstraňování přebytků" to mi připadá jako když se někde zkazí tuna neprodaných ryb a je třeba ji smést do moře. Pak možná ano. Ale já mám spíš pocit, že pojem "výrobní přebytek" má odkazovat na Marxovu "krizi z nadvýroby".
Na kritiku tohoto pojmu zde není místo. Kdo má skutečný zájem tak si najde sám...

Autor textu dál tvrdí, že konzumní způsob života nás přinesl do "dluhové pasti". Pokud se tím myslí stát, tak to není pravda. Stát si může odmitnout půjčovat a mít vyrovnaný rozpočet. Pokud jde o jednotlivce kteří se zadlužují, tak ti tak snad jednají ze své svobodné vůle. Nebo je snad věřitel nějak nutí aby tu plasmovou televizi, auto, dům zakoupili ještě dnes? V jakém smyslu je věřitel mocný?

Dále se třeba píše: "Výrobou zboží s nízkou trvanlivostí došlo k vytvoření soustavné poptávky, a tím i k vytvoření obrovských domácích trhů, čímž zmizel původní hlavní význam málo rozvinutých zemí (kolonií) jakožto odbytišť."
Otázka ale zní. Vnucuje producent zboží spotřebiteli, nebo spotřebitel svojí poptávkou určuje co se bude vyrábět. Kdo prodá a kdo neprodá své výrobky? Zboží s nízkou trvanlivostí (ať už jde o vejce, pomeranče, nebo třeba rádia z číny) je vyráběno protože je po něm poptávka. Kdo zde tedy třímá moc? Spotřebitel. To on určuje co se bude vyrábět.

Autor textu se pokouší určitá slova rovnou hodnotově zabarvit. Například slovo konzum má být synonymem zla. Pokud bychom přijali jeho hodnotovou stupnici a vidění světa tak by se s tím možná dalo "ideologicky" souhlasit. Ale rozum mi říká že to tak není.

253478

18.9.2011 9:45

RE: Moc

Kadlik 88.?.?.?

Reakce na 253478

Tak na todle musim reagovat clovece vy si snad nevidite na spicku nosu. Vezmu to poporadku od toho Marxe bohuzel si presne nepamakuju v kerym zahranicnim platku kterej emerickej ekonom presne to rekl ale kdyz si pustite radio show alexe jonese tak se to urcite dozvite pac ten to tam vytrubuje minimalne 1x dene. Jo a ted ktomu co relk respektive co mu vyslo z jeho studiji a to je to zarazejici pac on tvtdi ze Marx mel vpodstate pravdu a kapitalistickou ekonomiku zahubi nadvyroba zbytecnyho zbozi ktery nigdo nechce. Staci se podivat na dnesi stav veci ve svete pomalu ale jiste lidi odmitaj kupovat shit co jim je k nicem a nebo si to proste nemuzou dovolit protoze uz bydlej ve stanovym mestecku misto ve svym dome kterej jim banka sebrala protoze nemel na to zaplatit zanej 4 nasobnou hodnotu jeho skutecny ceny.
"Stát si může odmitnout půjčovat a mít vyrovnaný rozpočet" Tak todle snad nemuzete myslet vazne ukazte my nakyho politika klidne i zahranicniho kterej bude takovej blazen a bude riskovat vlastni zivot aby prosadil vyrovnanej rozpocet a zrusil statni dluh pomoci kterych dnes nadnarodni banky ovladaji vetsinu statu sveta.
"Nebo je snad věřitel nějak nutí aby tu plasmovou televizi, auto, dům zakoupili ještě dnes?" ano presne tak a jestly si myslite ze to tak nejni puste si televizi a skuste chvilku sledovat reklamy, jo a pak se taky podivejte komu ty velke nadnarodni firmy vyrabejici treba nove plazmy patri... ano hledal jste sprave jsou to opet nad narodni bankovni domy pokud tam stale tu moc tech veritelu nevidite tak vam asi neni pomoci.
"Spotřebitel. To on určuje co se bude vyrábět." no tak to uz jste uplne spadnul z visne , zkon poptavka nabidka funguje jen v pocitacovejch modelech ekonomie a to jeste ne ve vsech. tvrdit ze ro funguje v realnym zivote je totalne zcestny. BTW pokud chcete videt opravdu funkci model ekonomie nainstalujete si EVE online a prostudujte jak tam funguje market to je prikladny model poptavky a nabidky a fungije jen proto ze je to uzavreny system s limity a hranicemy tubiz neco ceho se v realne zivode neda dosahnou.

253596

16.9.2011 10:00

poznámka k demokracii

0x0FF 173.?.?.?

S doporučením článku abychom zachovali nějakou formu demokracie jakožto to nejlepší (s výjimkou utopické(?) beztřídní společnosti) lze vpodstatě souhlasit. Akorát že to v čem žijeme žádná demokracie není. Je to debilní plutokratická demokratůra, jakási ubohá parodie, trapné absurdní divadélko (ano, onen herec se na místo presidenta opravdu výborně hodil..), jehož smyslem je předvším naplnění bodu 1), ovšem pouze ve smyslu iluze.
Nutnou podmínkou pro opravdovu svobodnou společnost je demokracie přímá (čímž nechci říct že to je postačující podmínka, např. to jistě bude fungovot jen velmi těžko popř. vůbec v prostředí informačního monopolu apod.). Stačí když si uvědomíme, že v té 'zastupitelské' je ve skutčenosti občan degradován do pozice jakéhosi nesvéprávného idiota, který je sám natolik neschopný že ani neví co je pro něj dobré a proto ho v plánování budoucnosti musí vždy někdo zastupovat. Asi aby si to ubohé hovádko samo neublížilo. A nebo spíš tolik neřvalo až ho povedou na porážku...
Pokud se vám to zdá poněkud přehnané, tak si zkuste představit kdyby vám v rámci tohoto principu 'zastupitelnosti' někdo 'vysvětlil' že pro vaše dobro/bezpečnost/osobní pohodlí bude nejlepší když mu po návratu z práce odevzdáte všechny peníze, podepíšete plnou moc k jakémukoliv jednání na úřadech a s výjimkou pár osobních věcí typu kartáček na zuby nebudete kecat do toho jak se nakládá s vaším majetkem a vším co jste si sami případně vytvořili...
Asi by se vám to moc nelíbilo, že? A přitom to je přesně to co dělá (nejen) naše vláda.

Zkrátka jediným pro člověka důstojným řešením je demokracie přímá (zvláště dnes, kdy je to technicky téměř triviální problém), plus nějaká postupná vylepšování, např. něco typu systému reputace kdy váha hlasu toho kdo přispěje k blahu společnosti se zvýší a naopak (tj. např. byl přijat nějaký zákon s nějakým odůvodněním resp. plánovanými důsledky, ukázalo se že je to blbost nebo dopadlo úplně jinak -> všem kdo hlasovali pro se o něco sníží váha hlasu a naopak, a navrhovateli se výrazně sníží priorita podávání návrhů apod.. prostě obecně jakýsi autokorekční mechanismus, podobně jako to co se využívá při učení umělých neuronových sítí).

253480

16.9.2011 10:50

Moc a nemoc

turabits nahoru (zavináč) seznam (tečka) cz 217.?.?.?

Dovolím si námitku hned k úvodním větám autora.

Mocný je ten kdo ovládá sám sebe. Je to jeho vlastnost, o kterou ho nelze připravit.Moc plyne ze sebevědomí ( sebe-vědomí, uvědomění si sebe sama, své podstaty a všech náležitostí s tím spojených)

Ti ostatní "mocní" mají pouze vnější moc, o kterou mohou i přijít, pokud ztratí peníze, postavení, přátele,...

Opakem moci je nemoc.

Nemocí trpí jednotlivci i lidstvo. Navenek se to projevuje jako bezmoc.

Pokud přijmeme tezi, že člověk je na zemi proto aby se učil, zesílil, nabral sebe-vědomí, pochopil, kdo je, odkud je, čí je, atd. atd., pak je snad jasné, že jediné, o co má smysl usilovat je pravá, vnitřní moc. Ta se potom u lidí k tomu povolaných projeví i jako vnější moc ( viz. Karel IV., TGM a další...)

V ostatních případech se jedná jen o úsilí nepovolaných o vnější moc, bez dostatečné opory v moci vnitřní. Výsledek je dočasný a předem odsouzený k zániku. I kdyby jejich "moc" měla trvat desítky let.
Jedná se o lidi nemocné, bezmocné, slabé.

253483

16.9.2011 13:27

RE: Moc a nemoc

Luxor 195.?.?.?

Reakce na 253483

No jo. Na mě taky občas padá bez-moc. Třeba když naše vládnoucí moc vládne tak moc, že si splete zda je den či noc.
Na naši vládu můžeme být právem "hrdí". Kníže Hajánek zase chrápal jak baryn na bezpečnostním fóru v Bělehradu.
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/244856-min...

253496

16.9.2011 18:30

RE: Moc a nemoc

Satanist 50.?.?.?

Reakce na 253496

Co asi tak muzete ocekavat od nekompetentniho senilniho geronta? A co se tyce vladnouci moci v ceskym krateru tak ta uz velkymu procentu obyvatel snad nestoji ani za plivnutii do xychtu! Nakonec na debatach Idnes nebo na AktualneCZ to, ze ceskej obcan by nejradsi nakopal celymu ceskymu eraru prdel jen proto aby uz konecne prestal lidem skodit si muze kazdej precist!

253503

22.9.2011 8:58

RE: Moc a nemoc

Aristo 93.?.?.?

Reakce na 253483

Po přečtení článku jsem chtěl napsat podobnou reakci jenom o něco delší ještě, že jsem si přečetl všechny příspěvky [smích]
Napsal jste to krátce a výstižně, děkuji.

253750

16.9.2011 12:32

Jak chutná moc

fohat 88.?.?.?

http://www.youtube.com/watch?v=7NC8g2vZWTE

253492

16.9.2011 12:44

Pravá moc ne, iluze moci ano

to je fuk 78.?.?.?

Pravá moc začíná pouze poznáním a ovládáním sebe sama, všech složek své osobnosti.

Pokud tohoto člověk nedosáhne, tak sice může navenek sám ovládat životní podmínky miliónů jiných lidí a poskytovat jim různé iluze svobod, ale ve své podstatě bude jen loutka, prostředník pro toto ovládání, sám žijící svou iluzí moci.

Budou to buďto jiní lidé a jejich myšlenky co budete tohoto navenek mocného člověka ovládat. Nebo to budou jeho vlastní (často chorobné) touhy, obavy a vášně, co s ním bude zmítat. Případně v něm samotném rovnou převládnou duševní choroby a závislosti (hazardní, alkoholické, na moci, paranoia..) a pak se dá říct, že ty životní podmínky oněch miliónů neovládá ten člověk, ale prostě třeba jeho alkoholismus. Ten člověk sám nijak mocný není. Prostě jen dělá, co mu jeho závislosti, strachy a vášně, jeho ego a případně další vlivy poroučí.

Když to dotáhnete do extrému, je to jako tvrdit, že televize (myslím ty bedýnky) jsou mocné, protože ukazují lidem, co mají chtít a co myslet. Člověk zmítaný vlastními vášněmi je na tom podobně, jak ta bedýnka. Sice vysílá a lidi poslouchají, ale on sám jako bytost už dávno nijak neovlivní co vlastně přes něj projde.

Dá se říct, že s vzestupem vnější moci je na toho kdo tuto moc má stále větší tlak. Proto se tolik lidí změní po vstupu do politiky, po dosažení slávy. Proto jich tolik rezignuje na své původní ideály a zjevně propadne závislostem a stanou se "otroky své moci".

Proto kdokoli, kdo má v plánu shromažďovat jakoukoli vnější moc si musí dát velmi dobrý pozor, aby nebyl s jejím nárustem sám zcela ovládnut. A nakonec nebyl jen další loutka, která už dávno nedělá to, co původně když moc získávala chtěla.

Zkoumat jaké vlivy vlastně řídí tyto zdánlivě mocné lidské loutky přes jejich slabiny, ego, obavy, touhy a vášně, co demoluje jejich psychiku až jsou z nich lidské trosky a co zneužívá jejich talenty je mimo záběr tohoto článku i komentářů.

Každopádně vždy je dobré si uvědomit, nakolik jsou nebo nejsou tito "mocní lidé" pány svého vlastního života, své psychiky, svého myšlení a cítění, nakolik ovládají vlastní touhy a obavy, závislosti a vášně. Vesměs nejspíš dojdeme k tomu, že drtivá většina lidí, i těch "nejmocnějších" má minimální kontrolu nad vlastním životem i nad tím, jak budou zprostředkovávat ovlivňování životních podmínek jiných bytostí. Mluvit o svobodné vůli u těchto "mocných", to si mi lidé jako druh hodně fandíme a podléháme značné iluzi.

253493

17.9.2011 6:12

Tyto výroky jsou tak originální,

Esmate 178.?.?.?

že by se měly tesat do kamene: [velký smích]

"Osobně jsem přesvědčen, že moc spočívá v ovládnutí ostatních lidí, protože jen ten, kdo je schopen ovládat další samostatně myslící bytosti, je opravdu mocný."

OMG - Není nad osobní přesvedčení. [velký smích]
Nejsem si zcela jistý, co všechno si pan autor představuje pod "samostatně myslícími bytostmi". [velký smích]

253526

17.9.2011 7:45

Satan ako zdroj všetkej moci na zemi

abc 188.?.?.?

Od kedy sa prví ľudia odpojili od zdroja moci a stratili možnosť žiť večne v slobode Božích detí vznikla otázka univerzálneho významu, ktorá sa rieši celé ľudské dejiny. Kto má moc vládnuť? Je to Stvoriteľ alebo jeho súper, ktorí zneužil svoju moc,aby ovládol násilím ľudí? Odpoveď je ponechaná na každého z nás. Každý z nás je podrobený skúške moci.

A keďže bolo prekrútené právo Stvoriteľa vládnuť nad svojim stvorením je otázka moci spojená s právom vládnuť. Sú to spojené nádoby.Preto počúvame stále okolo seba zvrátené definície práva a moci ako "moc leží na ulici, treba ju len zdvihnúť", "štátna moc je organizované násilie". Tieto sú dovedené do ad absurda v politickej moci umenia ovládať ľudí lžami a klamstvami, zastieraním skutočností o vláde ľudu, ktorá je fiktívna, lebo je zastupiteľská a nikomu nie je zodpovedná.Adekvátne k tomu sú aj jej výsledky. Všeobecná nespokojnosť, frustrácia, zhnusenie z demokracie, v ktorej človek nad človekom vládne zväčša na jeho škodu. A prečo je to tak? Lebo človek nebol stvorený tak, aby si úspešne vládol nezávisle na svojom Stvoriteľovi.

Biblia ako kniha kníh daná Stvoriteľom ľudstvu ako dar k pochopeniu prečo a ako bola zneužitá moc, preto otvorene píše: Zdrojom moci a autority ľudských vlád je Satan, a skutočnými “svetovládcami“ sú ‚zlé duchovné sily v nebeských miestach‘, démoni, ktorí majú moc nad ľudskými vládami. Potvrdzujú to aj každoročné stretnutia významných politikov na satanských rituálnych omšiach. Zdroj nadľudskej moci s ktorou sa radia potvrdzujú aj mágovia finančného matrixu, v ktorom sme všetci uväznení. O Rotchildovi sa vie, že vlastní tzv. Šalamúnov prsteň, prostredníctvom ktorého sa radí s nadľudským inteligentným tvorom. Inteligencia tohto pre ľudské oči neviditeľného tvora dá do vrecka inteligenciu všetkých ľudí dokopy, lebo je založná na podvode a deštrukcii moci, ktorej sa neprávom uchopil. Keďže sa mu však nepodarilo ovládnuť všetkých ľudí, vo svojej zvrátenosti by rád zničil celé ľudstvo, lebo sám bude zničený. Sme teda všetci chytení v pasci zneužitia moci, z ktorej sa dá dostať len poznaním Pravdy, ktorá nás oslobodí.

253528

17.9.2011 23:44

Revoluce v USA?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

Odkaz vede na live stream z akce "Occupy Wall Street" v NY:

http://www.livestream.com/globalrevolution

253574

19.9.2011 10:06

Je vzrušující vnímat moc jako objekt, ale není to fér I

Mrky 85.?.?.?

Jak jsem napsal v nadpisu, diskuse nad mocí jako objektu (teď trošku filosofuji) může být trošku zavádějící, protože přijetím této skutečnosti, tzn. že moc sama o sobě je něco od jednotlivého člověka nějaká oddělená ve světě se projevující síla, je dle mého názoru mylná. Otázku moci můžeme rozdělit na mnoho různých pohledů, což si myslím velmi dobře demonstrovali moji předchůdci v diskusi, ale pro mne z těch všech odpovědí, až na tu víceméně náboženskou (Bible - Satan), zde chybí odpověď proč se tak děje. Kde se např. v V.I.Leninovy, A. Hitlerovi, J. Bushovy a spol. vzala ta inspirace, resp. touha pro následné uspokojování této potřeby při cestě "vzhůru" pro získávání stále větší a větší moci. Odpověď na tuto otázku neznám, ale rád bych se s Vámi podělil možná o několik postřehů. Ze své vlastní zkušennosti vím, že člověk má až téměř zakódovanou schopnost a touhu v určitém věku idealizovat si svět (své okolí), většinou dochází záhy k poznání, že svět není černobílý a odpověď ano - ne v naší společnosti neobstojí. Dochází k pokusům o tzv, identifikaci s okolím, mladý člověk vyhledává idoly např. hudební, herecké, historické či náboženské postavy. Velmi často i vnímá, že jím vybraný idol si téměř nezasluhuje, aby jej "zbožňoval" tak nekriticky, jak činí, ale nevidí v tom problém. Je mu zkrátka příjemné být pod vlivem takového idolu a to relativně zásadním způsobem (způsob vyjadřování, morální hodnoty, móda, výběr kamarádů, způsob trávení volného času) => harmonizuje se s jím vybraným idolem. Dobrovolně, téměř by se chtělo říci neškodně dovoluje svému idolu, aby mu říkal co si obléci, jak mluvit, co upředostnit, co potlačit, poti čemu bojovat a za co naopak bojovat a to i za cenu nejvyšší oběti. Velmi se mi líbila část představení J. Duška, který vyprávěl nazvěme to podobenstvím, kdy náboženský vůdce, který promlouvá k davu říká: "Jste ochotní ve jménu Boha bojovat?" Dav odpovídá:"Ano, jsme!" Vůdce pokračuje a říká: "Jste ve jménu našeho Boha ochotní i pro jeho jméno zemřít?" Dav spontánně odpovídá:"Ano, zemřeme pro jméno našeho Boha!" Na toto vůdce říká:"Ve jménu našeho Boha Vám všem nařizuji buďte šťastní!" Na toto se z davu ozvalo pouze nechápající brblání. J. Dušek zde demonstruje určitou nepochopitelnou vlastnost člověka a tou je schopnost oběti. Jsme podle něj více připraveni stát se obětí než těmi, kteří se vzepřou. Zde je dle mého názoru problém s MOCÍ. Moc není objektem, ale subjektem nás lidí. Každý z nás má moc činit ve svém okolí věci dobré i špatné. Na vlastnostech nás lidí záleží zda jsme např. charismatičtí a dokážeme oslovovat davy či ne.

253653

19.9.2011 10:09

Je vzrušující vnímat moc jako objekt, ale není to fér II

Mrky 85.?.?.?

Domnívám se, že církev, média, ale i výchova v rodinách (matriarchát vs. patriarchát) se významě podepisují na skutečnosti, že většina z nás se velmi ráda vzdává odpovědnosti za svůj život ve prospěch např. náboženství, politické ideje, mammonu, sexu, protože se nechce či neumí postavit existenciálním otázkám, které dle mého názoru bez duchovního rozměru musí skončit sebevraždou. Jsem bytostně přesvědčen, že i ti největší tyrani na počátku svých životů nesnili o nastolení tyranie. Pouze v určitou chvíli využili příležitosti, protože jim lidé moc dílem vnutili a dílem si jí nevážili a za slib pohodlných životů jim ji delegovali. Proto se domnívám, že opravdu mocní lidé pochopili, že pokud budou lidi uvádět ve zmatek (ekonomické krize, terorismus, konec světa, mimozemšťané, smrtelné epidemie nemocí, kriminalita), lidé na ně budou neustále odpovědnost za své životy delegovat a dávat jim tak moc nad jejich životy. Chceme moc nad svým životem zpět, musíme změnit náš přístup k vlastnímu životu, protože moc není objekt co je mimo nás a někdo nám ji může odejmout, ale je něco co je součastí nás samotných. Je to důvěra, víra v lidi, touha pomáhat potřebným, schopnost rozdělit se o to co nutně nepotřebuji, tolerance. Moc našich politiků, byrokratů, kněžích skončí v den, kdy jim přestaneme důvěřovat a většina lidí se jimi již nenechá ovlivňovat do té míry, aby plnili jejich vůli a to z jakýchkoliv důvodů. Nikdy žádný vojevůdce nevyhrál bitvu bez vojska a proto žádný mocný člověk nemůže vládnout bez následovníků.

253654

19.9.2011 13:36

RE: Je vzrušující vnímat moc jako objekt, ale není to fér II

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 253654

Zajímavá úvaha, pane Mrky. Tématem MOC se také zabývá celá jedna kniha. Cituji:

Nejjednodušší definice moci říká, že je možností přinutit někoho, aby udělal něco proti své vůli. Na tom nemusí být nic špatného, moc a její výkon je součást chování všech sociálně žijících tvorů včetně lidí. Problémem je "patologická" moc, samoúčel, který se může projevovat syndromem mocenské pýchy neboli hybris syndromem. Mnoho lidí pije alkohol, závislost na alkoholu se ale vyvine jen u některých. Složkou vývoje závislosti je slast. Ta je i jedním ze základních prvků výkonu moci. Lze si tedy představit vznik závislosti na moci, jež se podobá závislosti na alkoholu. Kombinace mocenské pýchy s mocenskou závislostí se pak v kombinaci se skupinovou hloupostí může stát mocenskou posedlostí. ...

Knihu napsal František Koukolík a jmenuje se Mocenská posedlost. Vřele doporučuji. [smích]

253657

Příspěvků: 19

16.09. 04:13 Robert Nohejl  Jedna cast moci spociva ve znalosti politickeho deni a osobni moudrosti
16.09. 18:59 ppppp  RE: Jedna cast moci spociva ve znalosti politickeho deni a osobni moudrosti
16.09. 08:33  Výklad podstaty moci je aj v knihe „Červená inkvizícia“
16.09. 08:55 eda521  Moc - k čemu jsem došel
16.09. 09:09 Lot  Moc
18.09. 09:45 Kadlik  RE: Moc
16.09. 10:00 0x0FF  poznámka k demokracii
16.09. 10:50 turabits  Moc a nemoc
16.09. 13:27 Luxor  RE: Moc a nemoc
16.09. 18:30 Satanist  RE: Moc a nemoc
22.09. 08:58 Aristo  RE: Moc a nemoc
16.09. 12:32 fohat  Jak chutná moc
16.09. 12:44 to je fuk  Pravá moc ne, iluze moci ano
17.09. 06:12 Esmate  Tyto výroky jsou tak originální,
17.09. 07:45 abc  Satan ako zdroj všetkej moci na zemi
17.09. 23:44  Revoluce v USA?
19.09. 10:06 Mrky  Je vzrušující vnímat moc jako objekt, ale není to fér I
19.09. 10:09 Mrky  Je vzrušující vnímat moc jako objekt, ale není to fér II
19.09. 13:36 Vojta49  RE: Je vzrušující vnímat moc jako objekt, ale není to fér II

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

53

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 84 čtenářů částkou 18 584 korun, což je 53 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Slovenský lekár objednal pre svojich covidových pacientov Ivermectin. Colníci mu zásielku zabavili20.01.21 19:05 Slovensko 2

Na Seznamu se rozmáhá cenzura jako rakovina20.01.21 08:06 Česká republika 5

Sbohem, Kalousku. A zavři za sebou z druhé strany19.01.21 19:17 Česká republika 7

Chcete, aby skončil Lockdown? 26. ledna máte reálnou možnost to změnit19.01.21 10:14 Česká republika 3

Helena Duke poté, co udala vlastní rodinu, žebrá o peníze18.01.21 14:28 USA 3

Satanisté a jejich poskoci mají Vánoce17.01.21 23:15 Česká republika 3

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 3

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 1

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 2

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Obnovitelná energie mohla způsobit totální výpadek rozvodné sítě13.01.21 09:36 Rakousko 14

Smlouvy s výrobci vakcín jsou tajné, nemohou je vidět ani europoslanci12.01.21 19:03 Evropská unie 3

Probuďte se: Uzamčení jsou navržena tak, aby vydržela navždy12.01.21 16:01 Neurčeno 4

Současné prodlužování nouzového stavu je porušením mnoha zákonů12.01.21 11:46 Česká republika 0

Velký reset, krátký distopický film s čs titulky11.01.21 23:11 Neurčeno 0

Síť Parler přestala existovat11.01.21 19:03 USA 5

Policisté v Německu protestují proti povinnému očkování proti COVID-1911.01.21 16:39 Německo 4

Další krůček k otroctví11.01.21 11:42 Česká republika 3

Měnové kurzy

USD
21,51 Kč
Euro
26,10 Kč
Libra
29,44 Kč
Kanadský dolar
17,05 Kč
Australský dolar
16,72 Kč
Švýcarský frank
24,20 Kč
100 japonských jenů
20,81 Kč
Čínský juan
3,33 Kč
Polský zloty
5,76 Kč
100 maď. forintů
7,31 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
29,32 Kč
1 unce (31,1g) zlata
40 258,99 Kč
1 unce stříbra
557,29 Kč
Bitcoin
736 708,69 Kč

Poslední aktualizace: 21.1.2021 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 319