Diskuze k článku

Permakultura nefunguje, říkají ekologičtí farmáři

Příspěvků 123

6.8.2011 20:39

jak ze systému...

fohat 88.?.?.?

http://www.youtube.com/watch?v=g107XKK4iNc&feature=player_embedded

249966

6.8.2011 22:52

Souhlas s panem Editorem

MoUdrostrak 90.?.?.?

Opět musím souhlasit s panem Editorem. A píšu to i v replice pod včerejším článkem:

Permakultura je Utopie nedouků, kteří NIKDY po více týdnů nepřežívali ve zvlhlém prádle, příbytku, prostředí.

A pokud někdy zavítali i do subtropů a tropů, tak tam byli nonstop zkulení a příliš rozhledu si tam nenavýšili.

Vložený obrázek

Pokud dojde k nedostatku energií, zhroutí se doprava, severní a jižní mírný pás se takřka vylidní během několika let
- a v subtropech tropech budou lidé přežívat bez kvalitních léčiv s parazity, nedostatkem vody a s Predátory, Vrchností a Shabes/GOJ/im nastoleném neo/feudaliSSmu pro větší rodinné Orlíky a Toskánské Špindly!

Pravicující Ovčané se nebrání poslední desetiletí, kdy šlo a ještě jde o VŠECHNO, nebudou se bránit / ani až budou zubožení. [mrknutí jedním okem]

249980

7.8.2011 11:07

RE: Souhlas s panem Editorem

HHBB 85.?.?.?

Reakce na 249980

Co předvádíš, to nemá se souhlasením/nesouhlasením nic společnýho. To jsou výkřiky zoufalé oběti civilizačního procesu.
Nejde o to, že nějaká "permakultura nefunguje". Jde o to, že současný stav je neudržitelný. Snaha vrátit se k udržitelnému hospodaření není "utopií nedouků", ale snahou jednotlivých lidí situaci začít řešit (pžedevším sami za sebe). Oni na nějaké "doučené" pitomy kašlou a jednají. Tragédie je, že ti "doučení" nejsou daleko od toho, začít je označovat za teroristy (předurčené k budoucímu rozkulačení).

Permakultura není šťastné slovo. Je to stejně divné jako "ekovesnice". O to ale nejde. O udržitelné hospodaření a kulturní prostor se snaží mnohý zahrádkář, akorát tomu tak neříká. Vše, aby si nepřekáželo, tak si musí rozumět. U rostlin to platí také. A to nejde ze dne na den, to snad dá rozum i mudrostrace, ale ona se toho zároveň bojí, protože nedovede vzít rostlinku do ruky a raději si počká na "vyrobenou" hromadu, ze které lze snadněji něco uzobnout v přerozdělovacím procesu. [mrknutí jedním okem]

250003

7.8.2011 19:24

RE: Souhlas s panem Editorem

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250003

Jak "jednají"?! Žádný ekozemědělec by nepřežil, pokud by nebyl obklopený konSSumem, dotacemi, vysokými výkupními cenami díky jednotné zemědělské politice EU.

Každou chvíli mi některý spřátelný "alternativec" vypráví zvěsti o kamarádovi, co se vykašlal na práci, začal obdělávat s přítelkyní nebo manželkou pole - a po roce a něco zjistil, že bez dotací a předjednaného výkupu od "zlých" nealternativců (alternativci obvykle mají s koupí drazších produktů VĎY problémy) by nepřežil. A alternativně by umřel hlady!

Tak na mne, prosím, moUdře laskavě neprskej. Protože KDYBY TO BYLA CESTA, určitě by permakulturistů přibývalo mírou větší, nežli malou. Jde ale jen a jen o sprostý kšeft pro otuplé naivní oVčany: [url]http://zvedavec.org/nazory_4551.htm#ptr250004[/ulr]

250064

7.8.2011 19:29

RE: Souhlas s panem Editorem

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 250064

Mormoni si jedou v USA furt po svým a kupodivu po více jak stovce nevymřeli, semtam se do civilizace zajdou podívat. Kupodivu se o módní trendy nezajímají, a co mi přijde ještě zajímavější žádný blbce na okolo se jim nesměje. Jsou respektovaná komunita. Problém je jinde, až to začne být hustý, tak davy z města by mohli jít rabovat na venkov. A bez farmářů to prostě nejde, to zjistili i bolševici, kdy soudruh Lenin byl přinucený přijnmout byť s velkým ideologickým odporem NEP. [velký smích]

250065

7.8.2011 21:20

RE: Souhlas s panem Editorem

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250065

Pane René, nejenom Mormoni, ale třeba i Amish, jejichž produkty i já vyhledávám. Ale to nemá nic společného s přežitím dnešního počtu obyvatel. I Amish v kritických chvílích zajdou do nemocnic, opírají se z nemalé části o dnešní výzkum a vědu (i když se snaží navenek vypadat jako "nepolíbení"[mrknutí jedním okem]. A to nejdůležitější: nepřispívají na obranu a vnější části infrastruktury.

Kromě toho jsou semknutí právě proto, protože umožňují dospívajícím jedincům dočasně komunitu opustit a "nastavit si individuální zrcadlo" a hodnotový žebříček ve vnějším prožluklém světě tuneliSSmu/bombardériSSmu. Většina se jich pak vrací zpět do lůna Amish. Černé oVce samy odpadnou.

Tenhle "ideální (ale upracovaný) ráj" by asi byl velice těžko udržitelný globálně. Černé oVce by "ráj" velice, velice, ale velice ovlivňovaly. A nikdy by nemohl být tak svobodomyslným a lehkoběžným jako je uvnitř hroutících se a bankrotujících JůYsEj [mrknutí jedním okem]

250090

7.8.2011 19:52

RE: Souhlas s panem Editorem

HHBB 192.?.?.?

Reakce na 250064

Myslím, že si tu pleteš nějaké "podnikatelské aktivity" (diktované evropským sojuzem) se vztahem člověka ke svému okolí a jeho snahou změnit své chování škůdce a parazita, dokud to ještě jde.
Pokud nějaké prskance na sobě vidíš, budou nejspíš jiného původu (drž si při psaní před ústy kapesník). [mrknutí jedním okem]

250070

7.8.2011 21:35

RE: Souhlas s panem Editorem

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250070

Člověk se "mění"?!

Nikoliv, jen pár vychcanců a naivů "dojí" dotace a ještě naivnější donátory a návštěvníky podvodných přednášek. Nejen proto, že mám celkem dostatek půdy na různých místech světa ( z velké části ne vlastním přičiněním), dokázal jsem se častokrát unášet představami a kalkulacemi, zda bych byl na jednom místě schopen přežít, pokud bych byl odkázaný "jen na půdu".

Možná bych dokázal hlady a zimou neumřít pár zim. A to jsem měl ryze skautskou výchovu ještě dříve, nežli jsem uměl číst a psát. Nedokážu si vůbec představit, jak by dnešní jedno/potomkové rodiny (pokud vůbec mají děti...) se přenesly přes nápory nemocí, záplav, neúrod, loupeživých band a nedostatku farmacie, chemie a energie.

Možná by přežil tak 1/1000 nebo 1/10000 současných pozemšťanů žijících v mírném pásu.

250091

7.8.2011 20:41

RE: Souhlas s panem Editorem

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 178.?.?.?

Reakce na 250064

Vážený pán M. pozeráte sa nato zo zlej strany, systém permakultúry je funkčný, keby nie, tak by na Zemi neboli lesy, stepy a pralesy. Idea permakultúry vychádza z toho že hocijaké PRÍRODNÉ spoločenstvo dokáže existovať aj bez zásahu človeka.
Práve systém permakultúry presadzuje aby sme využívali prírodné procesy vo svoj prospech namiesto bojovania s prírodou (súčasné poľnohospodárstvo).

Druhá vec je, že väčšina "alternatívnych" má problémy typu:
1)sú zafixovaný na peniaze
2)predstavujú si to ako Hurvínek vojnu
3) sú príliš fixované na jeden produkt
4)chcú to robiť vo veľkom
5) sú z mesta

Tu a tu (stiahnuť, rozbaliť pozrieť -potom kecať [mrknutí jedním okem]) je dobre vidieť vidieť, že to pán Holzer (?) má rozdelené na viacero menších zón kde pestuje kopu rastlín.
Ten farmár najprv pozoroval prírodu, potom skúšal a snažil sa učiť zo svojich chýb a pokiaľ hovorí pravdu ten dokument tak vôbec nepotrebuje dotácie, lebo pestuje viacero druhov- má príjmy z viacero produktov.
Takže pokiaľ človek chce byť potravinovo sebestačný tak to má robiť naraz na cca 1 ha permakultúru, pozorovať učiť a skúšať pokiaľ nemá zázemie, pokiaľ mladosti pracoval v záhrade, tak mu zakladanie permakultúry ide ľahšie.

250084

7.8.2011 21:45

RE: Souhlas s panem Editorem

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250084

Pane Oracle, viděl jsem už během života velký kus světa. Přesto nebo právě proto je mi na první pohled jasné, PROČ je permakultúra "IN". Je to jen a jen pro zástupy naivů, kteří permakulturníky šatí, dotují, vyživují a sexuálně potěšují. Stačí popojet na Podkarpatskou Ukrajinu a poptat se v některé vesnici, kdo dokáže vyžít "jen ze záhumenku". Bez práce ve městě, v zahraničí, darů a podpory od příbuzných, známých a sousedů nebo bez důchodu a příjmů od státu. Nemyslím si, že by člověk napočítal do několika tisíc na v celém regionu. Stačí se podívat na bídu zapadlých hnízd v Gruzii, Arménii, Střední Asii, And, Jižní Koreje a/nebo i Řecka či Balkánu vůbec. Úmyslně se vyhýbám v posuzování subtropům a tropům, protože ty mají zase naprosto jiná specifika, aby lidstvo přežilo v přibližně nynějším počtu pozemšťanů.

250092

7.8.2011 22:31

RE: Souhlas s panem Editorem

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 178.?.?.?

Reakce na 250092

Myslím si, že sa vyjadril dosť jasne keď som napísal, že mnohí to predstavujú ako Hurvínek vojnu (narážal som na naivky). Druhá vec je že mnohí živoria hlavne preto, že sú fixovaný na PENIAZE (i v tých najzapadlejších krajoch), keby ich primárnym cieľom bol zabezpečiť svoju rodinu v súlade s prírodou, tak by nemali také problémy, nehovoriac o tom že pestujú monokultúry a používajú "moderné" metódy. Preto som použil úvodzovky lebo obrátiť hore nohami najplodnejšie časti pôdy nie je moderná metóda, a vedie to k erózií pôd a k ďalším problémom ako neustála potreba k doplneniu živín-hnojenie, státia a striedania plodín.

Zaujímavé je, že Irokézsky indiáni používali postup podobný k dnešnej permakultúre, totiž oni pestovali na jednom políčku . Podobný systém sa začína rozširovať i v Indii, k veľkej nevôle koncernov, takže podľa mňa sa permakultúra nepresadila v masovom merítku len preto, lebo jednak o tom ľudia nevedia a jednak zatiaľ! necítia potrebu k zmene. Keď už pocítia bude to neskoro, žiaľ.

250103

7.8.2011 22:50

RE: Souhlas s panem Editorem

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250103

Já s Vámi souhlasím. Ale na druhou stranu Irokézové žili na kontinentu s tehdejším počtem ani ne pár desítek milionů obyvatel.

Indové obývají pásmo, kde jsou i 3-4 sklizně ročně (záleží i na druhu plodiny). Přesto teprve moderními metodami došlo k několika znásobení indické populace. Dříve byla Indie naopak proslulá obrovskou úmrtností a hladověním.

Jsou to určitě vodítka a návody, ale ne přenositelná řešení pro dnešní dobu, rozsah populace a problémů.

Navíc "zemědělec" byl vždy submiSSivní tvor, lehce zotročitelný "lovcem(bojovníkem)"

Tak tomu bylo, je a bude. I v blízké budoucnosti, až nastane boj o půdu, vodní zdroje a transportní koridory. Zemědělci budou opět jako vždy podléhat lovcům, Predátorům, Shabes/GOJ/im a Vrchnosti. Nebudou si rozhodovat sami o sobě - ani o "permakultuře"

250106

8.8.2011 8:51

RE: Souhlas s panem Editorem

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 178.?.?.?

Reakce na 250106

>Já s Vámi souhlasím. Ale na druhou stranu Irokézové žili na
>kontinentu s tehdejším počtem ani ne pár desítek milionů
>obyvatel.

To sú jednak odhady jednak ich doba bola po tom čo Španieli zavliekli choroby v 15.-16 storočí, ktovie potom ako zdecimovali
pôvodnú populáciu a či vôbec dôsiahli predchádzajúce hodnoty.

>
>Indové obývají pásmo, kde jsou i 3-4 sklizně ročně
>(záleží i na druhu plodiny). Přesto teprve moderními
>metodami došlo k několika znásobení indické populace.
>Dříve byla Indie naopak proslulá obrovskou úmrtností a
>hladověním.

Pravda, žiaľ vďaka moderným metódam strácajú pôdu vďaka zvýšeniu slanosti pôdy, erózie atď.

>
>Jsou to určitě vodítka a návody, ale ne přenositelná
>řešení pro dnešní dobu, rozsah populace a problémů.

Súhlas, ale nikdy som nepovedal že jednak je to všeliek a jednak má robiť každý živý človek. Z dvoch dôvodov:
1)niet miesta
2)nie každý o to bude mať záujem

>
>Navíc "zemědělec" byl vždy submiSSivní tvor, lehce
>zotročitelný "lovcem(bojovníkem)"

Otázne.

>
>Tak tomu bylo, je a bude. I v blízké budoucnosti, až nastane
>boj o půdu, vodní zdroje a transportní koridory.

Až také čierne to nie je, hoci čakajú nás krušné časy.

>Zemědělci budou opět jako vždy podléhat lovcům, Predátorům,
>Shabes/GOJ/im a Vrchnosti. Nebudou si rozhodovat sami o sobě -
>ani o "permakultuře"

5-6 rokov a budeme mať od nich pokoj, a o 20 rokov zmiznú úplne.

2 n.z.
>Nezavislost, samorozhodovani a svoboda - vzdy a vsem!
Zabudli ste na pravdu, správne by to malo byť:
Pravdu, nezávislosť, samo-rozhodovanie a slobodu - vždy a každému! [cool]

250133

30.7.2015 9:09

Zkuste Akvaponický skleník, jako permakultura funguje super.

Rak 79.?.?.?

Reakce na 249980

Ideální pro naši zeměpisnou polohu.

1. akvaponický skleník v ČR : https://www.youtube.com/watch?v=qm9lzUDTArw

337312

6.8.2011 23:26

Neznám pojem Permakultura, ale udržitelný způsob hospodaření je dobře propracován a znám.

Dobroděj 88.?.?.?

Západní civilizace příliš spotřebovává a to je možné omezit, aniž se příliš změní kvalita a komfort života.
Důsledný režim úspor a zavádění nových technologií, je velmi výhodný a ziskový.
Máme ještě několik desítek let na konverzi na mix obnovitelných zdrojů energie, ale už je nevyšší čas poctivě začít.
Fosilní zdroje a bohužel i jádro je "fosilní",protože jaderného paliva je také konečné množství,musí stále klesat jako zdroje energie až se stanou pouze zdroji doplňkovými.
U jádra je ještě navrch těžký problém s bezpečností! Nikdo dnes není schopen zaručit 100% bezpečnost jaderných bloků a to jak stávajících, tak plánovaných.
Největší a zatím kardinální problém, je přesun kapitálu a zisků s fosilního způsobu získávání energie na důsledný mix obnovitelných zdrojů, kde musí být v rozumné míře zahrnut vítr a FTV.
Abychom zde dlouho neklábosili, nic jiného do budoucna, než jsou obnovitelné zdroje energie stejně nemáme, takže jakákoliv diskuze je v tomto směru zbytečná a zavádějící!
Jenom se musíme uklidňovat, že nám fosilní zdroje vydrží až do konce a bude dost času na důsledný přechod na OZE. [smích] [smích] [smích]

249983

7.8.2011 0:18

Staré české přísloví praví :

Petr Gejdoš 88.?.?.?

"Z ho... bič neukroutíš a jestli ano, tak s ním nezapráskáš !!"

Nezbývá, než souhlasit. Kdysi dost již dávno jsem tu napsal článeček "Máme ještě čas ?" a tam jsem pravda neuměle možná popsal, kterak to s lidstvem jde s kopce - míněno s potravinama.

Nemá vůbec smysl bavit se o nějaké permakultuře. A ježí se mi chlupy a kudla v pase otvírá k tomu, když poslouchám/čtu ty intelektuálsky přitroublé cancy o udržitelném rozvoji a permakultuře k tomu. To nejčastěji mluví lidé, co by někde ve volné přírodě, třebas v amazonském pralese, zdechli hlady za dva dny.

O udržitelném rozvoji mělo lidstvo uvažovat před aspoň 100 roky a nezkoušet vymýšlet ten tzv. "pokrok", který ze vcelku tehdy ještě fyzicky i duševně zdatného lidstva udělal několikamiliardový dav churavějících ubožáků bez rozumu. A vůbec největší neštěstí byla ona opěvovaná "zelená revoluce" - stalo se z nás společenství genetických kriplů.

Dneska se s tím nedá nic dělat. A ty blazeované s prominutím blbečky rozmazlené, co mají v hubě permakulturu a podobné - ty je třeba vysadit s holým zadkem na nějaký pustý ostrov a ať tam ukážou, co vlastně umí. Když tata s mamou dřou, tak rozmazlené blbé děcka chodí do čajoven a podobně zobat klíčky, zapíjejí to exotickými čajíčky a vedou unyle blbé kecy o tom, jak oni zachrání svět třebas tou permakulturou.

Na planetě, kde na hlavu každého člověka z toho sedmimiliardového hladového zástupu připadá asi tak čtvrt hektaru všelijak již zničené půdy, tak když slyším někoho mluvit o permakultuře a podobné "sprosťárny", tak tady si nemůžu nepoťukat charakteristickým způsobem na hlavu - že jako dotyčný to tam jakože nemá v pořádku.

Lidstvo je nakročené do hladomoru nad-biblických rozměrů a nenaděláme s tím nic. Bude to hrozný fičák a bude to bolet. Tečka...

249984

7.8.2011 6:27

RE: Staré české přísloví praví :

Galaktický okruh 85.?.?.?

Reakce na 249984

Maličké světélko na konci tunelu snad ještě svítí. V současné době je zde další neodvratná krize tohoto jako zombie přežívajícího společenského systému. Vždyť technologický i agrární rozvoj je na takové výši, že by dokázal uspokojit jakoukoli rozumnou potřebu obyvatele této planety. Avšak systém, který je za své podstaty závislý na nedostatku jakéhokoli zboží (to aby ho bylo možno se ziskem prodat), tento nedostatek uměle vytváří (to i za cenu obrovských regionálních hladomorů). Stačí se jen podívat na přiškrcený výkon našeho hospodářství.
Bylo by potřebné aby se již lidstvo ve svém zaslouženém rozvoji dotklo horní křivky vyplývající z tohoto dokumentu:

http://dotsub.com/view/8facd416-c3ac-45e1-97a5-ce352b7d59cb

Mocní toto vědí, ale neradi se vzdávají svých výhod i když jsou vývojově sebezničující.

(Populační exploze se dá řešit bez tragédií jen na vyšší společenské a hospodářské místní úrovni).

Snad není již pozdě a lidstvo se zas cyklicky neponoří do tisíce let trvajícího temna.

249989

7.8.2011 8:44

mudrlanti teoretici, kuk sem:

Hugo Kalmyk 109.?.?.?

http://ekozahrady.com/

http://permalot.org/

http://www.zajezka.sk/

atd., atd
Permakulture 3x huraaa

249992

7.8.2011 9:25

Perakultura sice nefuguje na poli, ale za to slušně vynáší.

meloun 89.?.?.?

Sice nefunguje na poli, ale těm co za dlouhé peníze poskytují školení jistě dobře vynáší. Jak dlouho se člověk zabývá zemědělstvím? Jsou to tisíce let pozorování a zkušeností předávaných z generace na generaci. Jen existence pranostik dokazuje že člověk přírodu pečlivě po generace pozoroval a najednou se zjeví nějaký metrosexuál a řekne "všechno děláte špatně! dejte mi vaše vydřené peníze a já vám za ně prozradím, jak bez nákladů a práce toho vypěstovat ještě více". No nekup to za ty prachy [překvapení]

249994

7.8.2011 9:41

Krameterhof

Permakulťák 88.?.?.?

Než se to tu úplně zvrhne do plytkého subjektivního kritizování, přidávám odkaz na statek, kde to funguje. Je to rakouský sedlák, který má s permakulturou spoustu zkušeností.

http://www.krameterhof.at/

V češtině je ke koupi i jeho kniha "Zahrada k nakousnutí".

http://www.bux.cz/knihy/94679-zahrada-k-nakousnuti-permakultura-podle-seppa-holzera.html

249995

7.8.2011 10:37

RE: Krameterhof

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 249995

Že v současných podmínkách "života na okraji bohaté velekonSSumní společnosti" přežije, neznamená, že AŽ to BOUCHNE, tak bude naprosto stejně žít dál!!!

V Rumunsku, Gruzii, Arménii aj. DODNES žijí sedláci půl roku na pastvinách v horách

a aby neumřeli zimou, hladem nebo nestrádali, MUSÍ zimu přečkat "v odporné civilizaci" pod horami.

I ve "slavném" Švýcarském Spříseženectví se museli sedláci dávat najímat/naverbovávat na zimu do vojsk nejen okolních států!
Btw. Od té doby se tradují v různých zemích tzv. udatné Švýcarské gardy

Že někdo přežije DNES na pokraji společnosti (vybaven mnoha jejími nástroji, produkty, ochranou a záložní pomocí) neznamená, že by přežil i po pádu tuneliSSmu/bombardériSSmu v počtu 1-2 milliard obyvatelmírného pásma.

Ve celém středověku a raném novověku žilo na celé ZEMI ani ne 500.000.000 obyvatel.
Dnes je nás 14x VÍCE!
Bez obřích vlečných rybářských sítí, gigantických traktorů, obřích zavlažovacích čerpadel, hnojiv a léčiv - A zejm. bez komfortního topení a klimatizace by se brzy život středověku opět podobal.

I s Predátory, Shabes/GOJ/im a Vrchností!

Jen by se v každé zubožené osadě tyčily pobočky Yad Vashem s OBŘÍ POKLADNIČKOU permanentní sbírky na Holocaust, namísto kostelů, mešit, či podobných chrámů VĚČNOSTI [mrknutí jedním okem]

249999

7.8.2011 10:48

RE: Krameterhof

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 249999

Celé je to podvod pro naivy!

...Ein anderer Kritikpunkt betrifft den angeblich übermäßig massiven Maschineneinsatz durch Holzer...

http://de.wikipedia.org/wiki/Sepp_Holzer

Opět jen jedna z mediálních sensací a podvodů na pravicující oVčanské čtenáře či diváky [bliji]

250000

7.8.2011 11:11

RE: Krameterhof

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250000

A ještě další perla:

Největší evropskou hvězdu permakultury jsem si nemohla nechat ujít, přestože šlo o záležitost dosti drahou,
kurzovné na tři dny plus strava stály 300 euro. Sepp Holzer pak všechno doplňoval a odpovídal na dotazy. Pro nás zasvěcenější nic moc nového, hovořil dosti obecně – naslouchat přírodě, vžívat se do ní, pozorovat ji, nebojovat s ní atd. Celkově působil dojmem zemitého rakouského sedláka, který využívá své chytrosti k tomu, aby se co nejlépe uživil.
............
čekala jsem, že budeme aktivně řešit různé úkoly přímo na pozemku, ale první den jsme stále někde postávali v mrazu kolem Seppa a on vedl dlouhatánské a značně repetitivní monology, zase na té obecné úrovni. I na konkrétní otázky odpovídal velmi obecně, takže to pro mě byla zkouška trpělivosti
................................

Také kázal vyhloubit bagrem na pozemku tři metry hlubokou rýhu, ve které se měla skoro určitě objevit voda – neobjevila se,
............
Na kurz přijelo (2000 km autem od Moskvy) i šest Rusů – anastazijců z tamního Centra Seppa Holzera. Vysvětlili nám, že v Rusku je asi 80 anastazijských osad, v každé několik desítek rodin, ale že ti lidé se narodili „na asfaltu“ (tj. ve městě) a z pozemků se nedokáží uživit. Centrum se snaží zprostředkovat jim Holzerovo know-how. Někteří anastazijci se ale uzavírají do sebe a nekomunikují s nikým, protože v posledních letech hnutí získalo vinou skandalizujících médií image náboženské sekty. Před 15 lety byla situace mnohem lepší, hnutí se těšilo popularitě. Prý jen asi deset procent anastazijců žije na svých pozemcích nastálo, ostatní dojíždějí („dačniki“). Autor Anastasie Vladimir Megre se s Holzerem nikdy nesetkal, prý žije v Německu a spíše se skrývá.

http://permakultura.cz/index.php?option=com_conten...

250004

7.8.2011 12:10

RE: Krameterhof

jezírkář 81.?.?.?

Reakce na 250004

Zdravim,nedávno ukazovali v tv zemědělce ve zbídačené Indii,predátoři jim léta prodávali hnojiva,ale nic moc nerostlo tak jak by se chtělo.Nějaký "brahmán"(či jak ho nazvat),vzal rozum do hrsti a mezi rostliny(nevim co už to bylo)nasázel jiny druh rostlin,rostliny se zastínily a vzajemně se podpořili.Zemědělec přestal nakupovat od predátoru moudré připravky a světe div se ono to funguje,jenom predátorům se to nelíbí.Nevim jestli tento priklad je ukázka permakultury,moc o tom nevim a připadá mi to ja ko nový výraz pro něco nového co už tu dávno bylo.http://media.bloguje.cz/899795-ekozahrady.php no a tady je ukázka permakultury zhulených pravicujích pivních Pepíku . [mrknutí jedním okem]

250009

7.8.2011 19:50

RE: Krameterhof

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250009

Já mám úplně jinou zkušenost s "brahmány". Nikdy jsem je neviděl vykonat nic jiného, nežli zastrašovat a vydírat své krajany, žebrat a uspokojovat tělesné potřeby obtloustlých a obstarožních "meditujících" žen ze Západu - a počítat v ústraní "vykoledované" a vysouložené obolusy...

Vložený obrázek

Ale co nebylo, může jako zázrak i být... Pokud by to ale mělo s "brahmány" skutečně ve vlivu na zemědělství fungovat, museli by se tamní zemědělci topit v blahobytu - a zatím?!

Nic nemám proti "ekozahradám". Na druhou stranu iHned na počátku filmu je hlásáno: s podporou Magistrátu Prahy etc. A vypadá to jako z poplatnických peněz bezrizikově provozované mejdanové doupátko...

Na filozofii permakultury mi vadí zejména fakt, že aby získali permakulturisti dotace a obří vstupné na podvodná show a presentace, tvrdí, že permakultura je CESTA. Přitom nejsou bez vybírání dotací a obřích vstupných za podvodné presentace, schopni přežít ani od podzimu od jara. A lživě tvrdí, že permakultura by byla schopna nahradit současnou přetechnizovanou a vyžilou civilizaci.

Tvrdím, že nebyla. Permakulturisté by jen přivedli lidstvo do slepé uličky - a pak by se šíleně zhulili, aby unikli skutečné realitě. Bez dotací, garancí rizik, obřích inkas ze vstupných na podvodné "přednášky" ... a bez fotrovských prkenic!

250069

7.8.2011 20:07

RE: Krameterhof

HHBB 85.?.?.?

Reakce na 250069

>Permakulturisté by jen přivedli lidstvo do slepé uličky
výborně, ještě chvíli a nebude problém, za kolektivního souhlasu moudrostraků, takové "permakulturní šílence" označit za nebezpečné "vlky samotáře", pro EU socilastickou společnost škodlivé, nezákonné a teroristické.

250076

7.8.2011 22:29

RE: Krameterhof

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250076

Pro mne za mne, když se najde dost oVcí jako jsi Ty, aby je sponSSorovaly nebo platily za přednášky stovky euros - proti ghustu žádný dišputát [chechtot]

250102

8.8.2011 8:58

RE: Krameterhof

HHBB 46.?.?.?

Reakce na 250102

Tento dojem už kazí jen tvá představa o tom, co se tu vůbec diskutuje. [smích]
Situace je totiž zcela opačná. Miliardy ovcí sponzorují současný systém vedoucí ke kolektivní salaši, nad kterou pak hořce pláčí...

250134

8.8.2011 10:37

RE: Krameterhof

Luxor 195.?.?.?

Reakce na 250134

Já nepláči a jsem spokojený. Ani neznám žádné miliardy plačících ovcí, kterým by vadilo, že si můžou koupit citrón v krámě aniž by musely kvůli tomu budovat skleník v paneláku

250145

8.8.2011 10:52

RE: Krameterhof

HHBB 46.?.?.?

Reakce na 250145

To jistě ne, to je spojeno s tím, co musíte podniknout, abyste byl schopen s tím úsměvem dojít si pořídit to, co považujete za potravinu. Nemám pocit, že tu nad současným stavem (tedy kromě Vás) někdo hromadně jásá.

250150

8.8.2011 11:58

RE: Krameterhof

Luxor 195.?.?.?

Reakce na 250150

Nějak nemohu to vaše poselství rozlousknout. Jediné co pro nákup potravin musím podniknout je sehnat peníze, protože nic jiného mi v krámě nechtějí brát. A nad tím opravdu jásám, protože moje práce mě baví víc než farmaření. Nechci chovat v akvárku tresky a sklízet na terase obilí. Co je na tom divného ? Jaká další záludnost je v tom, podle vás, skryta ?

250154

8.8.2011 12:42

RE: Krameterhof

HHBB 46.?.?.?

Reakce na 250154

To je v pořádku. Ani nečekám, že je každý louskání schopen, nebo se mu vůbec louskat chce.
Společnost má problém. A ten se týká nesvobody. Dnes by se dal vyjádřit pojmem „dluhová past“. Je to dáno charakterem prostředků a omezené vazby na zdroje. Vazba je narušena, proto potřebujeme peníze. Dnešní peníze však nejsou jen prostředkem směny, ale také závazkem.
>Jediné co pro nákup potravin musím podniknout je sehnat peníze, protože nic jiného mi v krámě nechtějí brát.
A tím na sebe berete závazek, v čemž se skrývá ona „další záludnost“. Záludnost proto, že v systému velmi pokročilé dělby práce nemůže být každý se svou pozicí spokojen. Skutečnost se má tak, že práce je pro tu skutečnou produktivní skupinu vyčerpávající robota a existenční nutnost, kterou díky systému akumulace a následnému přerozdělení v ekonomicko – byrokratickém procesu živí takzvanou sféru služeb (a to ještě za tím), kde může parazitovat cokoliv, co vytváří dojem nezbytnosti obvykle líbivou formou kombinovanou strašením. Takto diferencovaný systém bere lidem kontrolu nad tím, co dělají a systém se tak sune do stále hlubší krize díky své zakódované nerovnováze.
Je tu samozřejmě mnoho spokojených, ale stále více bude narůstat počet nespokojených. Ovšem ne každému dochází, že to je právě tou přerušenou vazbou na zdroje. A jedním ze základních je půda a schopnost na ní hospodařit.

250159

8.8.2011 22:11

RE: Krameterhof

jansmith1984 193.?.?.?

Reakce na 250159

Tak co, Dr.Solferne, kdy vyjevíš svůj názor na "PRAVDU, která není pro všechny"??? a kdy se dočkám tvého jistě zasvěceného rozboru??? ..[smích]


Koukám, že si se místo přímé odpovědi (po vzoru Protokolů) přesunul JINAM, dnes do debaty o Permakultuře a žongluješ slovíčky jako v debatách s quidem2, nyní s Luxorem nebo MoU (kdy tvoje zrcadlo Jemelík/Křivý ti tentokrát pod nickem ppppp zdárně sekunduje).

Líbí se ti Permakultura? Ty si nečetl nadpis? (Permakultura nefunguje, říkají ekologičtí farmáři) a nevidíš, že i její prosazování smrdí Protokoly? Za chvíli, kdo vystoupí proti zneužité a deformované Permakultuře a začne vysvětlovat, jak se věci doopravdy mají, bude označen za popírače. Už jen chybí, aby Permakultura byla podobně jako 4%menšina propagována Pride pochody..[smích] Tím netvrdím, že mi buzíci vadí..[smích] Ať se přátelí a užívají si, vždy tak činili. Ale ať se veřejně a velmi často vulgárně nenatřásají před ostatními a v souladu s Protokoly a podporou shabesGojím politiků nepovyšují úchylku a rozklad rodinných a přirozených partnerských vztahů na normální a přirozené chování.


Ale vraťme se k tvým příspěvkům. Není načase být konečně konkrétnější?

Ptám se tě tímto, KDO tlačí svět a gojímskou populaci do morálních a ekonomických sraček, do kterých se evidentně řítí? Je to podle tebe tak, že Nikdo? Protože ovce si za své problémy mohou samy a měly by více číst toru a pracovat na sobě??..[smích] Nebo je za tím Vojtova evoluce a lidská přirozenost? Nebo je to tvá oblíbená KC a maltézáci? Nebo začne přihořívat a budou to ještírci, kteří ovládají světový bankovní Systém a politiku a po WW2 protlačili skrze London City vznik státu Izrael? A kterým žádná sofi lež a Pokrytectví k obrání a zblbnutí gojů/gojímů není dost dobrá???


Zkusme to tentokrát přes SOLŽENICINA a jeho knihu "200 let pospolu". Nevypadá to, že by koshertisté dopustili, aby byla opakovaně vydávána. Solženicin se v ní totiž objektivně zabývá historií rusko-židovských vztahů v letech 1795–1916 a v letech 1917–1995 (2 SVAZKY). Po jejím přečtení zjišťujeme, že "Kagan" není žádná konspirace, ale čirá pravda a dovídáme se mnohem více detailů o genocidě Slovanů... Co myslíš doktore, proč není po jejím vydání o Solženicina zájem, proč není k mání a proč zmizela?


Popis zde: kosmas.cz

a pokud má někdo zájem, tak ke stažení je zde: 200 LET POSPOLU.

V Rusku pak vyšla kniha V.Uškujnika Kagan a jeho bek vydaná v zahraničí ještě v sovětských časech.


A Peace s tebou, kamaráde a věrný debatní obránce siomafií,

jansmith[smích]

250247

9.8.2011 6:58

RE: Krameterhof

HHBB 91.?.?.?

Reakce na 250247

Páni... [chechtot]
Kdyby permakultura (to, co to v pravém slova smyslu znamená) "nefungovala", tak si tu nepovídáme. To, že někdo napíše, že "nefunguje", tak jinými slovy říká, spějeme k zániku.
Tak to "smrdí protokoly" jo?
Hele, jendo, nechci tě mít na svědomí... když sem přestanu psát, slíbíš mi, že si najdeš nějaké hodné děvče? [mrknutí jedním okem]

250274

9.8.2011 9:25

RE: Krameterhof

Mgr. Jemelík 188.?.?.?

Reakce na 250274

Myslíte si, vážený pane HHBB, že ten dobrý palácový gaučový psík, co má obsesivní nutkání Vám občůrat (spojitost s teritoriálním vymezováním, které známe u řady zvířat a také graffitti sprejerů) téměř každý příspěvek svými offtopic výlevy, si dokáže najít holku?

Vložený obrázek

Tipuji, že spíše dopadne jako tento. Zůstane sám, bez respektu, bez znalosti stavu věcí, opuštěn u svého stále svítícího laptopu, jediného spojení se světem.
Protože odmítá pracovat na sobě (proč by taky, že), a jako správná ozbrojená pěst dělnické třídy štve proti něčemu, o čem nic neví (mimo tun spekulací). Proto se také tak obsesivně dožaduje Vaší odpovědi na nesmyslné otázky.
On si hledá tatíčka, a zřejmě už našel, ale potřebuje Vás nejprve konvertovat na svoji, rozumějte komunisticko-katolickou linii (vše, včetně Pravdy, má patřit všem, ovšem bez jakékoliv zodpovědnosti za jednání, které ze znalosti pravdy vychází). V tom také nekecá, když píše, že je Váš přítel a kamarád. Respektive, chtěl by jím být, a jak moc, ale vnitřně nemá na to, aby Vás respektoval, takového jaký jste, zejména Vaše názory a postřehy, které se snaží "vyvracet" svými neumětelskými výpotky bez názoru, případně nicneříkajícími linky na všeobecné manipulátory, jejichž hřištěm je alternativní proud. Nadáváním do "sofistů" a "obránce siomafií" (aniž by sám chápal co píše) si z Vás kamaráda také nikdy neudělá, v tom to vzal za horší konec, zřejmě měl v dětství problémy s výchovou, a obecně autoritami.
To je úděl všech, kteří se nechají vést Stranou či Církví, anebo obojím v případě agenta Smithe, hlídajícího bedlivě iluzorní realitu (Matrix), kterou si sám naprojektoval namísto řádného docházení k akademickým studiím, do vědeckých knihoven a na konference.
Otázkou také je, zda chodí častěji do kostela, do sídla Strany nebo na Zvědavec. Ale v důsledku: Chrám jako chrám a věřící jako věřící, že.

J.

250284

9.8.2011 12:28

RE: Krameterhof

jansmith1984 193.?.?.?

Reakce na 250284

Hábečko, kamaráde, alias Dr.Solferne, není třeba, aby ses podepisoval jako Jemelík nebo Křivý - HHBB také ujde ..[smích]


Na druhou stranu jako Jemelík si mne značně pobavil. Pokud tě irituje, že tě oslovuji jako přítele a kamaráda, tak snad sem to v minulosti DOSTATEČNĚ vysvětlil. PROSTĚ a jednoduše pro mne budeš debatní přítel a kamarád bez ohledu na spory a nepochopení, které naše polemiky generují a pokud bychom se někdy (což je z různých důvodů málo pravděpodobné) fyzicky setkali, tak bych tě ani neobčůral, ani nezulíbal..[smích] Jsi pro mne jednoduše kamarád protivník do diskuze, se kterým občas souhlasím (ale často pro příklon k sofismu a pokrytectví nikoli) a také tě vnímám jako lidskou bytost v určité etapě cesty osobního růstu, která mi NIJAK nevadí a se kterou se navzájem obohacujeme. Ty se mne na revanš snažíš v očích ostatních kosher způsobem popsat jako solitéra bez partnerky, neschopného navázat vztah s druhým pohlavím a který si na Zvědavci kompenzuje své komplexy. Dovol malý dotaz: Korektní homouš, tahající za pinďoura chlapa by ti na druhou stranu nevadil, kamaráde? [smích][smích]

POCHOP, že je úplně jedno CO JSEM ZAČ. Podstatné je, jaké názory zastávám a to je jediné, o čem se tady můžeme v rámci možností (pokud možno s humorem) PŘÍT. Nedokážeš to? Kroutíš se? Zastáváš se podprahovou dialektikou velmi sofistikovaně a neprůhledně kosher Vyvolených a pokud se ti argument debatního soupeře nehodí do not, tak na něj nereaguješ a přeskočíš dávat rozumy JINAM?? No, není to přesně (v minulosti obohacen blahosklonností a bonmoty) tvůj přístup, příteli??

A abych byl konkrétní, tak jako příklad mohu uvést můj poslední podnět o Solženicinovi (200 LET POSPOLU), kde se hovoří o Ž/židech a který si přehlédl jako "dělnickou třídu". Copak má debatér tvého formátu zapotřebí vyhýbat se dotazům a jasným odpovědím???

ASI ANO. V pořádku, dělej si co uznáš (pro tebe) za vhodné, ale "malého tyrana" se v osobě jendysmithů [smích], pro pobavení jeho i možná ostatních zvědavců, jen tak nezbavíš.

Závěrem poznámka k Permakultuře. Nemám nic proti férové a nedeformované obhajobě a příklonu k Permakultuře. Bohužel i tato oblast lidské činnosti (stejně jako multikulturalismus, práva menšin, glob.ekonomika, atd. atd.) - NEZŮSTÁVA, pro MOC a peníze do těch správných kosher kapes, ušetřena zájmu a zásahů drobných i globálních pokrytců a v tom smyslu byly myšleny mé předchozí řádky.

A Peace s tebou, i s Jemelíkem, Křivým i s <nicem>, hábečko,

jansmith[smích]

250306

9.8.2011 23:13

RE: Krameterhof

Mgr. Jemelík 74.?.?.?

Reakce na 250274

Tak už je tady pane HHBB. Označkovat jako vždy. Čmuchy čmuch, je třeba pokropit několika kapkami cokoliv, co se Vás nějak týká. Tentokrát to byl můj příspěvek.

Jeho rozsáhlé vymočení lze redukovat sem:

"malého tyrana" ... v osobě jendysmithů"

"který si na Zvědavci kompenzuje své komplexy."
To není na tatíčka, ale na pořádný řemen. Biologičtí rodiče chybili; zpovědník zaspal, nepodchytil rodící se dědičný(?) hřích.
Péče renomovaného psychologa by jen podnítila jeho tlachavost, ale od věci by nebyl pracovní tábor. "Ozbrojená pěst dělnické třídy", bojující za tzv. Pravdu pro všechny (katolicko-komunistická myšlenková splácanina, hlásající, že není třeba zodpovědnosti při hrabání se mastnýma rukama v Pravdě - pojem to veskrze Platónův a díky katolické církvi následně křesťanský - víme odkud vítr fouká...) by se tak konečně mohla seberealizovat, tvrdá poctivá práce a mozolnatějící ruce by mu patrně pomohly se lépe zorientovat ve světě (jako člověk inklinující k práci coby nejvyššímu ideálu marxistů i křesťanů - ORA et LABORA, kde již z definice není prostor pro kritické myšlení). Otázkou je, zda se více modlí ke Straně, Církvi či Zvědavci (svatá boží trojice). Pracovat na sobě však odmítá, protože je v hloubi své duše zbabělec. Bojí se. Především sám sebe, svého neprozkoumaného nitra. Proto jeho stále vztyčený prst (o předpokladu pro onanii topořením - kvůli absenci sexuální partnerky - ani nemluvě) ukazuje VEN (na židy, zednáře a další skupiny, které mu jeho alterstream guruové označí, jak pohodlné), nikoliv DOVNITŘ.
Začíná být také ke své škodě schizofrenní, resp. považuje mě za Vás, což mi může být pouze poctou. Navedl jste mě totiž na informační linie, vydávající stále svoje, z mého hlediska kvalitní, výsledky. Na rozdíl od hlídače iluzorního Matrixu - iluzorních vědomostí o stavu věcí (hojně šířených jezuitskými koadjuktory typu Alex Jones) který svoje CTRL+C a CTRL+V označuje za názor.

J.PS: Je to s jistotou latiník, modlí se po latinsku. Sice se to snažil zakrýt humorem, ale nedostatečně. Zdůraznil totiž AMEN - což znamená: Staniž se!

PPS: Označuje se také za góje. Tedy de facto uznal židovskou ideu sobě nadřazenou. Chudák, jak to vysvětlí ve Straně a Církvi, natož Zde?

"A kterým žádná sofi lež a Pokrytectví k obrání a zblbnutí gojů/gojímů není dost dobrá???"

250354

8.8.2011 0:07

RE: Krameterhof

jezírkář 81.?.?.?

Reakce na 250069

Děkuji za reakci a brahmánsky pravicujíce pivní obrázek.Taky se mi nelíbí"obří vstupné na podvodná show a presentace",ale permakultura může být cesta,ale jen těch co se tomu obětují pro své potomky a předají jim své zkušenosti a poznatky a to je cesta jako ta písen,co nikdy nekončí.Jako jezírkář jsem vlastně z permakultůristů živ, prošel jsem jejich zahrady a poznal po ovoci.Sám mám zahradu s ovcemi,ovocem,jezirkem,zeleninou a plevelem,ale je to víceméne zasluha mých předků a myslím nějak bych se uživil,ale bez práce těžko."Dotace" jsou,dle mého názoru,cestou do pekel v každém odvětví.A myslím že permakultura(zní to trochu jako pravdoláska)netvrdí"lživě"že"permakultura by byla schopna nahradit současnou přetechnizovanou a vyžilou civilizaci." Byla by schopna jen po omezeni počtu civilizace PERmahumanitarnim BOmBardováním.Pivním Pepíkům Zdar http://www.youtube.com/watch?v=_Y_DmmxJTQc&feature=related

250109

8.8.2011 8:48

RE: Krameterhof

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250109

Pane Jezířkáři, rozumím tomu tedy správně, že tvrdíme totéž:

Permakultura není CESTOU pro současný počet obyvatel planety Země?!

A vegetuje jen díky dotacím, vstupnému a donátorům?!

250132

8.8.2011 10:37

RE: Krameterhof

jezírkář 81.?.?.?

Reakce na 250132

Pane MoUdrostrak,Vy znáte lidi a i ja jich pár poznal,určitě se dá žít někde mezi plevelem a polykat sedmikrasky,ale ze zkušenosti vím pokud bych se takto stravoval nebyl bych schopen těžší práce,měl sem tu čest pracovat s nima a řeknu vám, že by vas utahali,ale jen proto že práci nakonec uděláte za ně.Na druhou stranu se mi líbí slaměné domy a podobné stavby,ale permakultura se vytahuje, podle mého soudu,jen proto aby připravili lidi na hlad a podobnych kursů a seminařů přibívá jako hub po dešti.A proti gustu žadný dišputát,ale za svoje.Pro pivni Pepiky http://www.youtube.com/watch?v=QLNViUsRCVU&feature=related

250142

8.8.2011 14:21

RE: Krameterhof

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250142

Pane Jezířkáři, jj - to je zaase něco podle mého ghusta!

Asi jsme v tomhle stejná krevní skupina[smích]

Doporučuji na oplátku např.: http://www.landartgenerator.org/blagi/

250177

8.8.2011 14:25

RE: Krameterhof

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250177

Z toho pána by ale pan Prof. Big Toonnel radost rozhodně, rozhodně, ale rozhodně NEMĚL!

Moc a moc to zavání technologiema sociálního státu Německa, Skandinávie apod., po kterých touží a jediné je ochotné platit ZLÁ RUDÁ COMMUNIStická Čína!

Pro pana Prof. Big Toonnela jsou jedinou "pravou" potravou toxické finanční deriváty a kouřící komíny! [bliji]

250178

8.8.2011 10:52

RE: Krameterhof

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 250004

Kriticke poznamky jste, z Vami citovaneho pramene (jedine plus), vyperlil snad vsechny, ale optimisticky zaver autorky se Vam jako jednostrannemu propagandistovi nehodil:"Musím říct, že nakonec nelituju, že jsem na kurz jela. Poté, co jsem viděla Seppa v akci, můžu říct, že jsem rámcově pochytila jeho metody a způsob myšlení."
Taky jste neuvedl, ze autorka neni "v oboru" zacatecnice, proto ji uvodni dny moc noveho neprinesli, tim by jste totiz anuloval svoji pomlouvacskou praci. Pro samozasobitelstvi je i dalsi veta:"Podle Holzera leží 97 % půdy v Rusku ladem, sami Rusové říkají, že pšenice se dováží z USA a že lidé u nich žijí z „ogorodov“ – zelinářských zahrad a ovocných sadů, jejichž výpěstky si kupují na tržištích, čili z takového částečného samozásobitelství."
Zadne moudro, spise straka, co vyzobe jen pozlatka a zlato necha. [velký smích]

250149

8.8.2011 12:28

RE: Krameterhof

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250149

Nesmysl! Sepp není o nic větší "génius", nežli jakýkoliv jiný vychcaný sedlák, který k zemědělství přimíchal i mediáliSSmus a kaSSírování idealistických naivů a vystrašených bulíků.

Nebojte se přiznat, že Vás článek, ODHALENÍ Seppových "PRAKTIK" a postřehy autorky ranil - o to víc, že autorka měla s čím srovnávat.
Jak můžete tvrdit, že zrovna já "nemám rád samozásobitelství"?!
V rodině jsem na straně zeleninových koutů a záhonů, přestože zeleninu nemusím, oproti převaze vzývatelů (a zejm. vzývatelek) konservativních okrasných zahrad! Naštěstí záhony pak neobdělávám.
Ale pohled na ně, stejně jako na plodící vysokokmeny mne naplňuje pohodou víc, nežli na japonský nebo anglický styl.
Když pan Editor řešil ex-post ortel nad svým stromem, také jsem mu nepochleboval, protože se biju i o mé (nejen plodící) "vlastní" stromy s mým okolím do posledního dechu. A připadalo mi, že on byl v boji o jeho strom na své nejbližší okolí příliš měkký, laskavý a shovívavý...

Proto jsem nemusel Seppa a jeho "knihu" dlouho "šacovat" a rychle uhádl, která tluče. Článek autorky (která není začátečnice(!)) mi jen dal šanci se ochránit proti nařčení, "že Seppu ne/znale a "urbano/laicky" ubližuji".

Že autorka Seppa "pochopila" a nelitovala několik set euros, neznamená, že ho vyzdvihuje. Naopak celkem jasně popisuje cirkus s pramenem/nepramenem, neplodné a nekonkrétní oblbování a zabíjení času draze zahlujících a zevlujících účastníků.

Je jasné, že jako MoUdrostrak musím povyšovat obsah nad formu (což není ani na Zvědavec.ORG příliš obvyklé), protože jinak bych byl brzy pivním zinkajícím pravicujícím Pepíkem, co za zlého Bolševíííka hrdinně a undergroudově naslouchal Kocábu, věřil Pracce Trhu a adoroval Prof. Big Toonnela a jeho Poučky.
A to by bylo - jako závdavek pro uspokojení současným stavem světa - i toho, co by mne v blízké budoucnosti čekalo, velice blbou prognóSSou [mrknutí jedním okem]

Pravicujme, zpoplatněně přednášejme, podvodné knihy vydávejme, tunelujme, humanitárně bombardujme
- dokud je ještě KOMU, KOHO a CO! [oči v sloup]

250158

8.8.2011 13:23

RE: Krameterhof

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 250158

Nesmysl! Jak by nekdo mohl byt vetsi genius nez zdejsi uSSiSSlanec.
>Že autorka Seppa "pochopila" a nelitovala několik set euros, neznamená, že ho vyzdvihuje.
Snad jasneji, nez zdejsi uSSiSSlany filtr, naznaci soudnemu ctenari citat o Seppu Holzerovi od teze autorky z jineho clanku, jak to doopravdy s tim pochopenim je: >> Nejslavnějším permakulturistou ve střední Evropě je určitě Rakušan Sepp Holzer, který hospodaří ve zdánlivě nehostinných alpských podmínkách, kde bez námahy pěstuje třeba citrony. <<
Rovnemu vse rovne, pokriveny hned dosadi namisto pochopila - "pochopila" a vse prepocitava na eura.
...Cujicim uSSisslancum naSSrat! [velký smích]

250166

17.9.2014 17:55

RE: Krameterhof

Kaška 37.?.?.?

Reakce na 249995

Však je to zase jen podvodník, který vydělává na naivitě ostatních. Podívejte se za kolik je u něj možno absolvovat kurz.
Jeho neživí farma, tu jenom ukazuje, jeho živí kurzovné...

317603

7.8.2011 10:26

Zdá se

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

že je to stejně debilní nápad jako "samozásobování" zeleninou na balkoně v paneláku...

Nota bene když letos mi nehodlá růst na zahrádce ani naťová petržel a blbá pažitka což rostlo do posledních let dycky
a rajčata jsou zelený a dozrají tak v listopadu pokud vůbec kdy???
Papriky už ani nezkouším, naposledy byly co k čemu asi před 5ti lety.

Hlavně že na každým blbým poli jsou "biopaliva"!

Krysa

249997

7.8.2011 19:01

RE: Zdá se

Kevin 95.?.?.?

Reakce na 249997

Kryso, vidim ze uz prskas na vsechno ale zeptam se: neni nahodou chyba na tve strane ?? Bydlim jeste nejakych 70 kilometru severneji nez je Brno, ale na zahradce mam rajcata, pod folii papriku, mrkev a petrzel budou taky na zimu docela hezky... Pazitka a natova petrzel dorostla klukovi v kvetinacich jeste v dubnu...

250061

7.8.2011 10:34

Asi máte pravdu

Kosk 93.?.?.?

Myslí si, že zemedělci nejen že nemají peníze ale ani ty desítky let. Že je nemá celá tahle společnost. Navíc, jak to líčíte to vypadá až příliš křehce "jedna rostlina závisí na druhé..." to sice v přírodě taky ale tam si příroda během stovek tisíc let vývoje vytvořila mechanisky jak se vyrovnat s tím když něco neklapne.

Vytvářet umělý malý funkční ekosystém jen tak na zahrádce je velmi obtížné. Jinak taky jsem chtěl sehnat jeden druh jablka, o které jsem přišel. Byla to odrůda asi 25 let stará. V zásadě je to takřka bez šance. Tak ať Vám se to podaří.

249998

7.8.2011 10:52

Nehádejte se

Sam Ting Wong 81.?.?.?

vždyť v minulosti se lidi také živili jen prostřednictvím svých vlastních polí a dneska budou chytráci tvrdit, že to nejde.
Problém je spíše v tom, že už vlastně nevíme, jak to naši předci dokázali. Permakultura se snaží vytáhnout na světlo světa prověřené postupy, jak si vyprodukovat potravu a neničit přitom všechno kolem sebe.
To že permakulturní farmy a společnosti příliš nefungují je dané především tím, že zapojení lidé nejsou příliš společenští a tudíž jejich komunita postupně přestává fungovat - asi jako manželství, kdy počáteční euforii vystřídá tvrdá realita. A funkční komunita nebude existovat, pokud lidé nebudou vzájemně vycházet a pomáhat si. Je to ovšem o úplně jiném životním stylu.
Co se týká způsobu hospodaření s půdou - problémy orání a těžké techniky se začínají projevovat už velmi zřetelně a není to jen propaganda zelených mozků, odborníci pomalu přiznávají, že je něco špatně. Vůle k řešení však, jako obvykle, chybí.
I proto není od věci, mít svoji zahradu a mít ji vyprojektovanou s ohledem na principy, které permakultura odhaluje. Zahrada totiž nebude trpět neduhy běžných zahrad a dost pravděpodobně bude přinášet pestřejší a bohatší úrodu. Při vegetariánském stylu života a výměnném obchodu mezi sousedy je to možnost skromného žití v případě, kdy do Tesca nepřijede kamion s těmi sr*čkami, kterým tam říkají potraviny.

250001

7.8.2011 13:09

Permakultura?

Jiří Adamík 62.?.?.?

Reakce na 250001

Přátelé, jako studovaný zemědělec, zahr. architekt s vlastním zahradnictvím, léta praktikující biozemědělství pro vlastní potřebu, mohu na adresu permekultury říci jen následující: To, co funguje, jsou staré známé rady, které jsou ve všech knihách o zemědělství před nástupem jeho "ropné" cesty - tedy asi do roku 1960. Spousta věcí je sporných, třeba poučky o nepoužívání traktorů (přičemž se často masivně nasazuje těžká technika typu bagrů, rypadel a dozerů), ale jako vyložené LŽI permakultury považuji: 1)řeči o bezpracné produkci, které tak rádi slyší lidé z měst - pokud dojde ropa, budeme totiž muset VŠICHNI aspoň trochu zdraví, kromě podstatného snížení našich požadavků a životních standardů především hodně tvrdě pracovat I NA POLI. To samozřejmě, pokud nehovoříme o tomto hospodaření jenom jako o nějakém "doplňku" či "přilepšení", ale opravdu se snažíte o zajištění své CELOROČNÍ výživy, tak jak se o to již řadu let pokouším já. Víte například, kolik sníte za celý rok sacharidů, hlavního "pohonu" našich těl, a na jaké ploše je tak třeba pro jednu osobu pěstovat obiloviny, prakticky jejich jediný zdroj v našem pásmu (na stromech u nás nerostou.)? Nehledě na problém skladovatelnosti energie v jiných typech plodin, jelikož prostě u nás máme možnost být "bez meziskladu" zásobeni ze zahrady cca od června do listopadu, tedy po 6 měsíců, a co zbytek roku? S tím přímo souvisí lež č.2: tvrzení, že nás v mírném pásmu může celoročně uživit pozemek osázený typem jakéhosi sadu, či "lesa". To vyvrátili již první neolitičtí zemědělci, kteří se na našem území usazovali, krajinu totiž přeměňovali do podoby "kulturní stepi" s roztroušenými remízky. Já jsem zdědil víc jak 80 let starou zahradu, a tyto stromy zde mám, a dále vše vhodně doplňuji, a realita je např. letos taková, že přes léto nestíhám zpracovat všechno ovoce, (a pokud bych nezpracovával, ale přímo se tím živil, tak se mi už při pohledu na jablko může i zvedat žaludek), takže prostě nejíme jen ovoce. No a k tomu loni byla na těchto stromech úroda 0. (běžné cyklické sklizně u starých stromů, navíc v poslední době k tomu i nedostatek včel, pozdní mrazy do květů a silné vichřice s krupobitím na začátku léta - samozřejmě ne vše najednou v jednom roce, ale pokaždé něco. To bychom v případě závislosti jedli jako co? Navíc se v podrostu, i v blízkém lese dost množí slimáci, takže k jejich zvládnutí, abych na plochách mezi sady něco vypěstoval, musím mít hodně velké hejno kachen indických běžců, které dle mé evidence spořádalo za celý minulý rok přes tunu obilí jako doplňkového krmiva. Mohl bych k této problematice v případě zájmu uvést mnoho dalších příkladů, což se zde vše nevejde, ale pro mne je prostě permakultura jenom marketing pro neznalé lidi z města. (která přináší i hodně dobrých aspektů ...Automaticky kráceno

250024

7.8.2011 13:12

Permakultura? dokonč.

Jiří Adamík 62.?.?.?

Reakce na 250001

aspektů ve smyslu přiblížení se přírodě, ale určitě ne ve věci potravinové soběstačnosti). PS: i díky této PR podpoře se kachňata ind. běžců prodávají opravdu dobře [chechtot]

250025

7.8.2011 11:19

Farmaření na jeden den v týdnu?

Lin 85.?.?.?

Stejně, jako autor článku, slyším o permakultuře poprvé. Nemůžu tedy diskutovat, nic o tom nevím. Co ale můžu, je pochybovat nad větou "farmaření mu zabere jeden den v týdnu". To je podle mého blbost. Pokud cokoliv sklízíte, musíte hned a také to všechno hned nějak zpracovat nebo "uložit na zimu" (i kdyby jen přebrat a vytřídit, co je a není pro uložení vhodné a co se musí zpracovat ihned)). Také samotná příprava půdy, sázení a další péče před sklizní nějaký čas (a práci) vyžaduje, těžko by se dalo vměstnat do jednoho dne v týdnu (ani když vezmu nějaký pomyslný průměr na rok).
Pokud chováte zvířata, je to o každodenní péči. Však farmářské rodiny ani nemůžou mít dovolenou "klasicky" = že zavřou dům a odjedou. Vždycky musí být někdo, kdo se o zvířata postará a to v kteroukoliv roční dobu. Takže větu o jednom dni v týdnu může říct jen někdo, kdo nikdy v životě nefarmařil a neví, co to obnáší.

250005

7.8.2011 12:59

Kravina

Wigwam 217.?.?.?

Podle mě je to kravina a skutečně jenom namířená na blbce, kteří si zaplatí kurz nebo školení (s tím se poslední dobou rozthnul pytel) a jediné, co se naučí je na žádný další kurz/školení nechodit. Jak říkal můj mistr: "Nic novýho nevymyslíš!"
Já vím a mám to odzkoušené na sousedech, že k tomu, abych uživil 6ti člennou rodinu (tzn. také palivo do techniky, elektřinu, obalový materiál, amortizaci techniky, údržbu atd), musím obdělávat alespoň 30Ha půdy a to plodinami, které jsou na naše klima zvyklé, plodinami, které se za staletí pěstění aklimatizovaly. Permakultura a rostliny z celého světa? To mě poser.

250022

7.8.2011 13:35

výstižná citace v článku

ppppp 78.?.?.?

1. Málo farem, které existují z toho, co propagují. Plne souhlasím s autorkou citace.

Nade mnou byli uvedeny linky jako ekozahrada.cz a podobne. Ptal se zde nekdo, z čeho existují? Ze svých školení, ne ze své činnosti. Školí jiné v tom, co se jim ješte samým nepovedlo. Zkouší stylem "dejte mi lidi a kancelár a já vám to udelám". Kolik školitelu se takhle uživí, jeden z tisíc okolo? Bude každý chtít za rok nejaké další školení?

Ať to každý nejprve zkusí a až pak o tom káže, jsem rád, že mnohé príspevky odzneli v tomto duchu. Dnešní odrudy jsou podobne rozmazlené, jako my. Potrebují nadstandardní starostlivost, umelé podmínky, vadí jim mnoho vecí. Že pudu není treba provdušnit, nebo určitým zpusobem orat ať básní ten, komu neco vyrostlo a už to i snedl, prípadne mu zbylo neco i pro ostatní. Kopkat motyčkou? Človek, co píše podobne, neprokopal takhle ani akr, proste lže. Já jsem si cosi z toho vyzkoušel. Delat to není problém, ale je se treba zeptat, kolik z toho se dalo ve výsledku sníst. Kolik je takové pudy, která jde pohodlne obdelávat motyčkou, a pak nemusím do supermarketu?

2. Nesmysly a plagiáty o volné energii šírí samy monopoly, aby oddálily pokusy o skutečné rozumné využití energie. Mám podezrení, že i za temato naivními formama permakultury stojí nekteré giganty, kterým to takhle vyhovuje, protože o tom mají celkove lepší informace. Naivní formy propagace permakultury a podobne pokládám za šílené a nebezpečnejší, než je aktuální hospodarení. Horší, než by byl treba život úplne bez jakékoliv elektriny. Jak zde psali, pošlite je na "ostrov", ať ukážou, co umí, ani dane nebudou muset mít, výdaje na decka ve škole a pod.
Proč si ti Američané kolem New Jersey nezaloží permakulturu, nač jim jsou príspevky od státu?

3. Docela by ekologii pomohlo, aby se nemuselo tolik chemicky hnojit a ošetrovat. Verím tomu, že kdyby to bylo tak jednoduché, tak už se to delá, je to to první, co kdo zkouší, když nemá peníze na hnojivo, nebo ošetrení.

4. Stačilo by usnadnit chov a pestování na venkove, a bilance je rázem jinde. Klidne a lépe bez dotací. Tahle schéma ale nekomu moc, moc nevyhovuje.

250026

7.8.2011 14:17

Asi jde o kombinaci snobismu, hloubavosti a debility.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Několik let jsme pěstovali na zahradě zeleninu a chovali drobná zvířata. S masem jsme docílili soběstačnost snadno A skutečně jediná práce byla řezničina ,která zabrala velmi málo času a pak viceméně mazlení se s dobře zaopatřenými zvířaty. Bylo jen zapotřebí kupovat pár pytlů obilí, občas s nimi manipulovat, jinak většinou šlo vše zautomatizovat. Zvláštní kombinace, že? Asi nic pro rozmazlené měšťany zvyklé na sterilní prostředí nákupních center, ničemu by přeci neublížili natož aby zabíjeli nebo se jinak špinili... Se zeleninou a ovocem jsme docílili rovněž soběstačnosti, ale ta práce byla strašná a už jsme od toho upustili, protože jsme přišli na lepší systém. Dříve se jedl plevel a byliny jako dnes zelenina. Je ho všude mraky, víc jak půl roku jen sklízíte pokud nechcete jinak hnout prstem. Tak přestaňte myslet a víc čumte [smích] co roste okolo.

250030

7.8.2011 16:03

RE: Asi jde o kombinaci snobismu, hloubavosti a debility.

HHBB 38.?.?.?

Reakce na 250030

[chechtot] [cool]
asi tak...

250039

7.8.2011 18:54

RE: Asi jde o kombinaci snobismu, hloubavosti a debility.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 93.?.?.?

Reakce na 250030

Mohl byste být konkrétnější s tím plevelem a bylinami?
Máme nějaké pole a možná tam roste něco co se dá využít.
Děkuji.

250059

8.8.2011 13:13

RE: Asi jde o kombinaci snobismu, hloubavosti a debility.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 160.?.?.?

Reakce na 250059

jíst se nedá vše, na to pozor. Pampelišek, jetele se můžete ujíst, je to prakticky zelenina s bombastickým složením látek a vitamínů. Občas je výborná kopřiva, bříza, další plevele. Neco se smí jen trochu např. Výhony borovice. Je tu mnoho plodů. Vše bez chemie, bez genetické manipulace a čerstvé. Vše je mnohem vydatnější než ta umělá sláma z obchodu. Něco lze sušit či zmrazit. Knih je na to dost ale pozor s novými věcmi, některé knihy kecají. Nezrat vše hned ve velkém! Zajímavá je kombinace kachen nebo krut a pole , roste to všechno jako blázen- tedy to čeho ši nevšimnou nebo je za drobnou bariérou. Pro každého tohle není, nemá chuť dělat neco po práci. A pokud nechutná tato kuchyň tak alou do krámu.

250165

7.8.2011 15:22

Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...

obyčajny človek 91.?.?.?

Trvalo udrzatelne polnohospodarstvo , permakultura , aj biologicko dynamicke poln. funguje bohužial pre tych , ktory to neradi počuju..
Za teplo neplatim , stoji ma to iba fyzicky relax pri narezani topolov pestovanych na kurenie , uhoriek mam ešte z minuleho roku 50 poharov a uz kopu novych zavarenych , papriky a rajčin ako kazdy rok "kopec" , na dve zimy zavarenych čerešni , hrušiek, sliviek, marhuli , višni....teraz sa robia broskyne. Prve hrozno uz si veselo davam a posledne budem jest este v oktobri..Sušeneho ovocia si vo svojej sušiarni na pevne palivo narobim kolko chcem .Orechov a lieskovcov mam vrecia rovnako ako aj roznych bylin na čaje..Pivnica meter pod zemou je vzdy plna zeleniny a ovocia bez chemie az do jari..
A vobec sa nemusim zodrat aby som to stihol , stiham v klude chodit na rozne seminare, kurzy....dovolenky spominat nebudem , nechcem draždit odbornikov ktory sa tu vyjadrili .
Odbornici vy sa tu velmi nezdrzujte , potrebujete ešte obehat všetky hypermarkety na okoli :-}

250034

7.8.2011 17:04

RE: Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 178.?.?.?

Reakce na 250034

Pošlite my mail ako ste to urobili a kde (spolu s fotkami), a potom napíšte článok s fotkami.

250047

7.8.2011 18:46

RE: Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...

Kysučan 89.?.?.?

Reakce na 250034

Úplný súhlas, obyčajný človek,
všetko funguje,keď človek chce a baví ho to...ja ešte dodám, že musí tomu aj trochu rozumieť.

Ja som svoju mladosť prežil v pomerne drsnom, ale krásnom kraji-na Kysuciach.Môj dedo a babka prežili celý život, ako skutoční farmári aj dobu socializmu ( procesu kolektivizácie unikli vďaka tomu, že v takých podmienkach a pri "kvalitnej neznalosti" tamojších komunistov, založené JRD skrachovalo tuším po 3 rokoch a tak vyšší orgán mávol rukou...)a živili sa ako súkromní roľníci, ktorí museli odovzdávať tuším nejaký ten desiatok svojej produkcie štátu.
Obnášalo to však tvrdú drinu. Vo vegetačnom období , drina od rána do mrku, bola nevyhnutnosťou.Prostriedky mechanizácie boli veľmi obmedzené a pomoc rodiny bola nevyhnutná. Aj keď som sa tej skutočne tvrdej fyzickej drine snažil vyhnúť (ono je lepšie faganovi hrať futbal , tenis alebo ísť na ryby, ako s potom na čele kosiť sťa otrok...☺), tak niekedy hierarchia moci rozhodla o bezpodmienečnom nástupe a voči tomu nebolo odvolania...

[smích]
Takže zhrniem svoje poznatky historickej "permakultúry":

- výmera pôdy bola cca 5,5 ha, z toho cca 3 ha tvorili lesy,aktívne obrábaná pôda nepresahovala 1 ha, zbytok boli pasienky
- všetky produkty boli "bio", na hnojenie sa používal maštaľný hnoj, alebo v záhradkách kompost, žiadne pesticídy
- plodiny sa striedali, takmer ako za feudalizmu
- chovali sa 4 kravy,nejaké jalovice alebo býčky, 1 kôň, množstvo hydiny (sliepky,kačice,husy), králici, niekoľko sviniek
- vyše 10 úľov včiel
- množstvo ovocných stromov a kríkov
- 3 rodiny (13 ľudí) boli celoročne zabezpečené v oblasti mäsa,zemiakov,kapusty,ovocia(jablká,čerešne,višne,slivky,jahody,ríbezle,egreše - to čo na Kysuciach dozreje),všetkej koreňovej zeleniny, mlieka, tvarohu,sýru,vajíčok,medu,domáceho vína,paliva,krmenia pre zvieratá, okrem pšenice ...
- výnosy zemiakov alebo kapusty boli cca 70% súčasných intenzívne obrábaných polí,u jačmeňa a raži(krmenie) len cca 30%, pretože na Kysuciach sú chudobné podzolové pôdy
- prebytky produkcie sa vymieňali bártrovým obchodom alebo proste na báze dobrých medziľudských vzťahov za niečo...
- peniaze na iné tovary, ktoré boli pre bežný chod domácnosti potrebné sa získavali predajom zvierat alebo surového dreva
- žiaden luxus, ale chuť tých skutočných potravín mi ostala tak "zažratá" v podvedomí, že niektoré výdobytky modernej rakovinovo-alergickej priemyselnej výroby nemôžem doteraz ani cítiť, a tak moja rodina nakupuje gro potravín ( v Bratislave, kde ešte žijem...) stále od skutočných farmárov alebo drobných pestovateľov, či chovateľov zo širšieho okolia.Napr. takmer všetko mäso kupujem od maďarského farmára, ktorý má ruky zodraté rovnako, ako môj dedo...Ale na vlastné oči vidím, ako tam pracuje, ako sa to čo vloží do svojej produkcie zhmotňuje v kvalitný "ľudský" produkt!
Takže, čo na záver...Automaticky kráceno

250057

7.8.2011 18:57

RE: Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...

Kysučan 89.?.?.?

Reakce na 250034

Záver:

To, že si v kapitalizme mnohí robia živnosť , z akejkoľvek veci alebo činnosti, je v podstate jasné už len z funkcionality kapitalizmu!
Ak chcete žiť s prírodou, tak ju musíte dobre poznať,ak vyrastáte medzi panelákmi, tak Vaša snaha o nejakú permakultúru asi dopadne žalostne...
Ale aj keď ste spätý s prírodou, tak musíte začínať nie od holozeme, ale pokračovať niekde v pretrhnutej reťazi.Aby vám príroda dávala celostne svoje plody, musí na nej niekto predtým min. generáciu pracovať...Ináč začínate ako otrok a to celé martýrium, aj za pomoci modernejšej techniky, vydrží len možno pár percent ľudí!

Ale tie produkty sú potom...Mňam...
A určite budete silne odolní voči celému širokému spektru tzv. civilizačných chorôb (ja som napr. nebol u lekára cca 20 rokov, napriek tomu, že mám ročnú povinnú! lekársku prehliadku, vždy sa viem tým novodobým dochtorom vyhnúť, možno aj preto, že ich poznám...).
Môj dedo, ktorý zomrel v 93 rokoch na fyzické opotrebenie organizmu, ak si dobre pamätám, tak lekára len zdravil, ale ordináciu nenavštívil...prírodné,dlhodobo overené "bylinkárske" recepty na bežné prechladnutia úplne postačovali!

250060

8.8.2011 21:14

RE: Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...

Lin 85.?.?.?

Reakce na 250060

Zdravím - a hlásím, že se mi moc líbí, co jste popsal. Já na vesnici vyrůstala, tak vím. A to jsme neměli žádné "hospodářství", jen pár králíků a slepic a zahrádku jako dlaň. A jak já to nesnášela... [oči v sloup] Myslela jsem si, že se půjdu koupat - ale táta zavelel "žádný takový, jdeš obracet seno" - a bylo. Ze mě by asi žádný zemědělec nebyl a obávám se, že bych byla v onom "percentu" lidí, kteří to vzdají. [pláč]
Teď (zdánlivě) odbočím do doby tak 150 let zpátky. Má kamarádka uchovává "deníček" jednoho svého prapředka. Narodil se kdesi na Kolínsku a v "odkaze potomkům" krásně popisuje svůj život od dětství až do 1.války. Tam padl, takže (logicky) v psaní už nikdo nepokračoval. Hodně zajímavé čtení. [smích] Žádní boháči, spíš domkaři, otec pracoval kdesi v cihelně (tam se mu stal později úraz, takže nejstarší syn se stal "živitelem" ). Od šesti let hlídal mladší děti ženských, které musely na pole - za pytlík krup, mouku, vejce... V jedenácti začal chodil "s posílkou" do Kolína - 36km tam a 36km zpět (psal, že to bylo dobře placené). Ve čtrnácti šel pěšky za prací až na Žatecko - jako sezónní dělník na chmel. Spal venku a jídlo si zaopatřoval příležitostnou prací na statcích, v hospodách, případně i měšťanských domech. Občas ho kousek svezli povozem, ale přesto došel na chmel pozdě a už žádná práce nebyla. Byl zoufalý, sedl někde na mez a brečel. Byl hrozně unavený, hladový, v prostředí, kde se mluvilo německy (a to on moc neuměl) a s vědomím, že se vrátí bez krejcaru "na zimu". Našel ho tam nějaký sedlák a smiloval se. Dal mu práci na měsíc a na cestu domů přidal ještě výslužku.
Kolik z nás dneska by bylo schopných takový život žít v dospělosti - natož ho žít od dětství. Bavíme se tu o udržitelném zdroji obživy, ale.... Já se obávám, že pokud opravdu dojde na nejhorší, spousta lidí vůbec nebude vědět, co dělat. Bez řemeslné zručnosti, bez zkušeností. Však někteří "měšťáci" dodneška žijí v představě, jak se na vesnici mají, že stačí jen utrhnout nebo sebrat - a oni, chudáci, musí všechno draho kupovat.
Snad jsem to moc nezmotala a je mi "rozumět" , co chci říct.

250232

9.8.2011 0:26

RE: Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...

Kysučan 89.?.?.?

Reakce na 250232

Zdravím Lin,

ak ste na vesnici vyrastali a museli ste pracovať trebárs len na zahrádce, iste si uvedomujete, že práca na pôde je veľmi tvrdá a špinavá... [smích]
Trošku ma prekvapuje postoj niektorých, podľa mňa, neznalých vecí, ktorí píšu trebárs...To je utópia, Zem je premnožená, bez chemizácie a intenzívneho poľnohospodárstva sa nedá nasýtiť cca 6 mld. ľudí...atď.
Zopár faktov:
- cca 1/3 potravín vo vyspelých kapitalistických štátoch sa jednoducho ...vyhodí do odpadu
- spotreba potravín (zlej až hnusnej kvality) v USA je cca 2 krát vyššia ako v Európe
- vyše 1 mld. ľudí na tejto Zemi sa živí (skutočne len prežíva) z menej ako 1 USD/deň
- devastácia poľnohospodárstva vo vých. Európe nastala prakticky okamžite po revolúciach
- biznis s potravinárskymi komoditami ovláda prakticky vo svete menej ako 10 mamutích firiem.

Ja som vo svojom príspevku chcel naznačiť niekoľko základných prvkov existencie človeka na planete Zem:

1)Človek je súčasť prírody, aby mohol žiť a správne fungovať potrebuje zdravý vzduch, kvalitnú vodu a kvalitné potraviny...
To sú v súčasnej dobe veľmi obmedzené elementy.Kde sa ľudia dožívajú najvyššieho veku bez dochtorov? ( trebárs na Kaukaze ).
2)Nie každý prišiel na svet, aby pracoval na pôde...Pozrite sa na svoje ruky...ak máte štíhle, dlhé prsty, tak asi ste sem neprišli na tvrdú fyzickú prácu...

[smích]
3)Mnohí, ktorí sa chceli vymaniť z tohoto matrixu a nepochopili jeho význam sa stanú jeho obeťami! Napr. pred nejakým časom tu prebehol článok a diskusia okolo samovraždy jedného chlapíka, ktorý chcel systému uniknúť chovom kôz a životom mimo civilizácie (ak si dobre pamätám, tak p. Lhoták je jeho príbuzný).
4)Ako sa budete správať k prírode a čo vložíte Vy a Vaša rodina do úst je Vaše slobodné rozhodnutie! Majte, ale na pamäti, že tzv. "civilizačné choroby" sa neobjavili len tak náhodou...Sú dlhodobo projektované na fyzickú a psychickú devastáciu ľudí!
Ak máte možnosť, tak sa pozrite na jedálniček špičiek...špeciálne farmy,chovy,masírované zvieratá,ryby z prírody, žiadne margaríny...
5)Kapitalisticky biznis so zdravím ľudí je jeden z najvýnosnejších biznisov, ktoré dnešna fašistická elita dokázala vymyslieť.
6)Výroba (doslovne) potravín sa stala priemyselným odvetvím, do ktorého sa dostáva mnoho odpadu (to je skutočný fakt,ak máte možnosť navštíviť, alebo sa porozprávať s ľuďmi, ktorí v takýchto firmách pracujú,tak neváhajte...), ktoré nechce jesť ani pes (ak máte nejaké domáce zvieratko, tak mu dajte ochutnať niektoré civilizačné "výdobytky"[mrknutí jedním okem].
7)Intenzifikácia a chemizácia poľnohospodárstva spôsobuje človeku množstvo chorôb v dlhšom časovom horizonte!!! Mal som možnosť preštudovať si viaceré pred verejnosťou utajované testy svetových konglomerátov ako BASF, Monsanto, Bayer ai. na chronickú toxicitu, mutagenitu, teratogenita, metabolity...
To je úplný HNUS.....Automaticky kráceno

250257

7.8.2011 20:29

RE: Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...

clarc 188.?.?.?

Reakce na 250034

naprosty souhlas s obycajny clovek a kysucan

250083

7.8.2011 15:45

Samozřejmě že je to blbost.

J.Hruška 79.?.?.?

Když pro nic jiného tak proto, že se vždycky najdou lidé, kteří raději sklízejí z cizího než ze svého. Jihoameričtí indiáni mají vždy několik malých políček hluboko v pralese. Je to kvůli naději, že alespoň na některé lupiči nepřijdou.
J. Hruška

250037

7.8.2011 16:58

Ze zkusenosti

martas300 68.?.?.?

Do svych 17 let jsem vyrustal na vesnici.Vetsina lidi v okoli meli vlastni hospodarku,cili nekolik kraliku,slepic,hus ci kachen,ti pracovitejsi meli i kravu/vy a kone.Nepamatuji,ze by nekdo kupoval maso,vystacili si skoro sami.Obnasi to ale starost o zvirata.Doma jsme meli srotak,tak jsme mleli zrni i ostatnim.Do toho koprivy z okolnich louk,atd.S babickou jsem vstaval v 5 rano a hned krmeni.
Zahrada to same.Nic se neudela samo,zahradu je treba obcas pokosit,vyplit,pohnojit.Celkove ale vzpominam na ty roky s laskou,nebyly zadne Kauflandy,ale lidi se meli dobre bez vsech tech umelych sracek.

Tady ve statech jsem byl 6 let v Pansylvanii,po Ohiu druhy stat s nejvetsim poctem Amishu.Amishove uz 300 let delaji hlavne na svych farmach,do toho vyrabeji dreveny nabytek,nebo staveji domy.mnoho z nich vsak jeste doposud nepouziva elektrinu,takze kdyz clovek projizdi okresem,kde je jedna farma velde druhe mezi poli,ma skoro pocit ze se vratil o sto let nazpet.Vsude jen kone,kravy,a drocky.Vsiml jsem si vsak,kdyz jsme se zenou u nich nakupovali domaci produkty (vejce,med,zeleninu,atd.) ze jsou ti lide stastni,i kdyz drou na tech svych farmach kazdy den od rana do vecera cely zivot.Zda se,ze asi pouzivani starych osvecenych postupu se vyplaci.Mladi Amishove pry maji na vyber mezi 16 a 18 rokem,jestli chteji zit takto nebo odejit mezi americany.Jen male procento odejde a uz se nevrati k takovemu zpusobu zivota.

Vsechny ty kecy o zahradach,ktere vas uzivy jsou nesmysly.Nejsme nekde v tropech,abychom trhaly banany a kokosy ze stromu nonstop.Tyhle cancy pisou hodne vegetariani,kteri vam uz ale neporadi co budete jist v zime.Nebo kdyz je slaba uroda diky pocasi,a urodi se malo nebo nic.Bez kombinace s chovem zvirat to nejde.
A jeste pripominka.Z mych znamych co jeste na vesnici zijou,uz pomalu zeleninu nikdo nepestuje,nebot posledni roky se to zkratka nevyplati.Cas a prace s tim neodpovida vysledku.Ale at si to ti vegani z mesta zkusi,jsem zvedav jak dlouho u toho vydrzi.

250046

7.8.2011 19:58

RE: Ze zkusenosti

n.z. 99.?.?.?

Reakce na 250046

Clovece vy mi mluvite ze srdce, kousek pod vami pisu to same. I ja jsem ztravil detstvi na venkove a i ja jsem byl zapojen do domacich praci. Znam dobre pravidlo o kolacich.

A presne jak rikate o Amish plati i o Mennonites. Je to jen jiny odstin toho sameho zpusobu zivota a hodnot. Je to zivot ktery je v prudkem protikladu k stupidnimu a vychcankovskemu zivotu ve mestech (vim, ze mi pristehovalci musime do mest, nemame na venkove zazemi a nezapadli bychom tam). Ale je to radost ty lidi pozorovat, mluvit s nimi a od nich nakupovat. Na ne je potreba se podivat jako na vzor a nedeklamovat vegetariansky B.S (jak si ti debilove predstavuji hnojeni take nemam zdani). Jedna z veci ktere me fascinuji je, ze spolu obchoduji smenou a maji sve vlastni financni instituce.

Ti zdejsi Mennonites (v Ontariu) prisli prave z Pennsylvanie (britska sprava jim nabidla asi vyhodne podminky jelikoz potrebovali tuto oblast osidlit). Prichazeli sem asi od r.1835-38. Mnoho z tech puvodnich jmen jako Erb, Epp, Snyder a Martin se stale uchovava. Mluvil jsem take s jednim farmarem na stredozapade ktery mel ten samy puvod - byli to vetsinou Nemci. Ti zdejsi mluvi smesi anglictiny a nemciny: come here schnell!

250071

7.8.2011 22:37

RE: Ze zkusenosti

martas300 68.?.?.?

Reakce na 250071

Diky za reakci,a naoplatku zase muzu rici ja,ze to co popisujete z dob "tuheho komunismu" je presny odraz meho detstvi a dospivani.Nejlepsi na tom vsem je,ze kdyz to takhle reknu nekde nahlas,tak vetsinou uslysim ze jsem ja nebo rodina museli byt komunisti a pod.,ackoli 80% lidi te dediny a i okolnich ve strane nikdy nebyla.Ale to je vedlejsi.
Moje zena,ac z Prahy,travila sve deetstvi taky na vesnici u kulaku,a ma stejne vzpominky jake popisujete.

Mate pravdu o tom puvodu Amishu,puvodne Nemci a Holandane,v Pansylvanii v Lancaster county jeste maji mesto New Holland.Byl jsem dost prekvapen,kdyz jsem je nasel i tady na Floride.Jsou prispusobeni mistnim podminkam a klimatu,a tak misto orani pole,obstaravaji citrusove haje a pestuji zeleninu.Ano,smenny obchod je pro ne typicky,plus vzajemna pomoc.Pamatuji se z PA,ze kdyz jedne amishske rodine shorel dum,tak do tydne se za pomoci okolnich farmaru zacal stavet novy.Proste zastavili prace na svem,a sli pomoc jednomu ze svych.Zkratka nadhera.

Jeste odbocim k tomu farmareni.Urcite to je i jinde,ale kazdy vikend se zenou nakupujeme domaci produkty na farmarskych trzich.Ke koupi je vetsinou pecivo,zelenina a ovoce,med,apod.Ovsem ti lide to maji na privydelek,rikaji ze by se tim neuzivili.Cenove nemohou konkurovat retezcum typu Wallmart,i kdyz ten loni prislibil,ze zacne odebirta ovoce a zeleninu od mistnich,ale moc tomu neverim.
Ted jsem v tydnu slysel na radiu o skupine mladych nadsencu,kteri v New Yorku ( mysoim ze v Queensu) udelali na strese obrovske kancelarske budovy farmu.Uz jim to jede par let,a pry uspesne.Detaily neznam,ale urcite to pujde dohledat na netu.Byl s nema rozhovor,protoze si nasli brzy zakazniky z okoli,a tak se to o nich rozneslo.A ti se tim pry zivi.

250105

8.8.2011 0:15

RE: Ze zkusenosti

n.z. 99.?.?.?

Reakce na 250105

To rad slysim... ja fandim kazdemu, kdo konkuruje systemu. Ti lide o kterych ja i vy mluvite jsou nejlepsim obrazem toho, co by si mnoho diskuteru (alespon bych tak soudil z toho co ctu) predstavovalo jako ideal. Strcit to (vztyceny stredni prst) velkoobchodu a bankam primo pod nos!

Nezavislost, samorozhodovani a svoboda - vzdy a vsem!

250111

9.8.2011 2:12

RE: Ze zkusenosti

martas300 68.?.?.?

Reakce na 250111

Tak jsem nasel odkaz na ty nadsence z NewYorku,

http://rooftopfarms.org/

http://noteatingoutinny.com/2009/05/27/a-rooftop-farm-for-the-future/

250265

8.8.2011 19:05

RE: Ze zkusenosti

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 250105

[smích]

250218

8.8.2011 20:48

RE: Ze zkusenosti

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 250046

Taky si myslím, že ve středoevropských podmínkách je tento systém na pováženou. Bral bych to asi jen jako systém pro pěstování zeleniny a ovoce, ale hlavními potravinami v našem regionu jsou brambory a pak obiloviny na mouku a pro krmení zvířat (slepice, šrot pro prasata atd.). Prarodiče hospodařili na 0,6 ha a měli klasický trojpolní systém - na 1/3 brambory, 1/3 pšenice, 1/3 žito. Část byla trvale zatravněna na trávu pro králíky a kozu. Asi co čtvrtý rok děda 1/3 pole nechal odpočinout a zasel jetel nebo směsku, občas krmnou řepu atd. Tato plocha stačila na samozásobení pro cca 6-8 osob. Čili menší plocha není možná a bez práce to taky nejde. Brambory se musí opečovávat a obilí taky neroste jen tak na divoko. Takže asi dva závěry - pro samozásobení je nutná určitá plocha pole, která není zrovna malá a vyžaduje to stálou a časově náročnou práci (v sezóně samozřejmě). Pokud by se pole nechalo svému osudu, zaroste plevelem. Prostě jednoduché to není.

250231

8.8.2011 21:46

RE: Ze zkusenosti

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 250231

Vcelku souhlas, ale k bramboram je tady jina nenarocna technologie, kterou taky hodlam vyzkouset.[mrknutí jedním okem]

250239

9.8.2011 15:28

RE: Ze zkusenosti

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 250239

Ano je to zajímavé a můžete to být v malém množství i výhodné. Ovšem zase to je jen neobvyklé řešení, protože potřebujete hodně sena navíc. To lze, když máte půl zahrady na okrasu a trávu z ní můžete použít na ty brambory. Nebo od souseda, prostě mimo uzavřený cyklus. Na opravdovém hospodářství ale není (nebo spíše NEMŮŽE být) nic nevyužito a nemůžete třeba pro lán brambor mít jen tak lán trávy. Ta je potřebná na seno a v létě na krmení. Je proto nutné odlišovat ekozahradu (pro potěšení a částečný užitek) a hospodářství pro komplexní samozásobení (i masem a mlékem!!), na kterém jste životně závislý a kdy neúspěch nebo malá úroda znamená hlad.. Jinak děkuji za odkazy, jsou tam věci k zamyšlení..

250319

7.8.2011 18:19

Permakultura v Somalsku

Latinec 98.?.?.?

Psal se rok 1976, Vysoka skola zemedelska, Praha. Jiz v te dobe existovala celkem primitivni forma "multikultury", ale diky Bohu ne vnucene: Cizinci (tj. ze tretiho sveta, jako ze Stredniho Vychodu, Afriky, Vietnamu, etc.) studovali hezky segregovane od ceskych studentu pri Institutu Zahranicnich studentu. Pri statnicich se tehdy ptali Somalce, ktery po 5 letech koncil studium pri VSZ: "Soudruhu Barre, az se vratite do Somalska, tak dejme tomu ze budete vedoucim agronomem zemedelskeho druzstva. A pak, po zaseti psenice, kdy psenice se uz hezky zazelenala, vam najednou uhodi obrovske sucho, a psenice zacne odumirat. Co v takovem pripade udelate? Barre: "Zaorame to vsechno, a pockame az zacne prset, a pak zase znova zasejeme". Komise: "Soudruhu Barre, prosim vas, promyslete si tu odpoved. Prece ta mlada psenice potrebuje vodu, snad nejake zavlazovani ??" Barre: "Jak jsem rekl, zavorame to, a budeme cekat az zase zaprsi abychom znova zaseli" ... Mileho Barreho tenkrat vyhodili od statnic, ale na pristi pokus to "dostal": Joseph Barre, Ing. zemedelsvi. Toto vim od Arabu (kteri s Barrem studovali), a i od vyucujicich ... Zaplat Bohu ze tehdy, cesti studenti, aby se necemu naucili, byli v te dobe segregovani od "exotu".
A nedavno z multikulturnich internacionalnich zprav jsme se mohli dozvedet, ze pry Somalsko trpi hladem, obrovska sucha .. Mno, jestli takovi jako Barre jsou tam agronomy, a uplatnuji principy permakultury (Alahu dej nam vlahu!), snad jeden se nemusi divit.
Pura vida

250052

7.8.2011 18:26

Nacesani ovoce a stepy

n.z. 99.?.?.?

V Ontariu je takovych moznosti dost:
http://www.orangepippin.com/orchards/canada/ontari...
Jeden takovy sadar je zde: http://www.orangepippin.com/orchards/canada/ontari...
Dale verim, ze je jeste vice tech co nemaji webpage; bude treba se poptat, treba v takove Wellesley nebo St.Jacobs.

Co se tyce tech modnich vyrazu... nevim co to znamena. Ale, pamatuji se velmi zretelne jak jsme to delali za "tuheho komunismu" my. Meli jsme spolu s nekolika strycky a tetickami kus pole kde jsme pestovali brambory, psenici, obcas mak (dost vynasel ale vyssaval pudu) a ovoce vseho druhu. Tento zpusob prumyslove-zemedelskeho zivota byl v CSR bezny. Jo, tu a tam to chtelo trochu prace a zamestnali se tim i deti takze nemeli roupy. Po sklizni se obili odvezlo do mlyna a dostali jsme zpet mouku. Dokonce, za svestky (z tech co se neudelaly povidla) jsme z lihovaru dostali patricny pocet lahvi prave 70% slivovice. Doma jsme si vykrmili prase a bylo jidla na cely rok nemluve o slepicich a kachnach. Sakra, ten komunismus byl ale "tuhy a nesnesitelny"....

Ted jsme jiz ve svobodne spolecnosti a vymyslime kokotiny. Proc? V nasi konkretni situaci v Jiznim Ontariu kde par z nas zije mame ohromnou vyhodu - Menonity. Tito pilni, do cerneho odeni lide vyrobi a vypestuji vse. Pokud je zde mame je vystarano, zadnou obavu o nedostatek jidla nemam. Muzeme se dal venovat nasemu mestskemu, olejove zavislemu zivotu. Az olej dojde, Menonite nam prodaji kone a brycky a budeme zpet, kde jsme pred stoletimi zacali. Zaplat' pambu za ne.

250054

7.8.2011 18:38

RE: Nacesani ovoce a stepy

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Reakce na 250054

Díky za odkazy. Tyhle jsem neznal. A je fakt, že farmáři většinou nemají webpage.

250056

7.8.2011 19:30

Titulek je povinný!

Peptalkin 62.?.?.?

Co ste padnuti na hlavu? To je to posledne co sionisti potrebuju, aby gojimovia boli sebestacni a navyse este aj zdravi. Je jasne, aka vrstva pise o permakulture, ako o nevyhodnej...ta, komu vyhovuje dnesny stav, kde zeremie totalny humus a privodzujeme si cim dalej tym viac civilizacnych chorob a alergii. Ten kto nechce, aby ludia boli slobodni, ten isto nebude pisat ze permakultura je dobra a nebude ju podporovat. Tito isti zmrdi nam tu pchaju pred nos maso a tepelne upravene sracky(mrtva strava) a ucelovo hania vitarianstvo.

250066

7.8.2011 19:48

RE: Titulek je povinný!

martas300 68.?.?.?

Reakce na 250066

A Vy sam takto zijete ? Mate svou farmu,ze muzete rici zdali to funguje,zdali to Vas a Vasi rodinu celorocne uzivi ?Pisete ze ti isti zmrdi nam tu pchaju pred nos maso,cemuz vubec nerozumim,ale jsem si jist,ze kdyby jste to rekl komukoli,kdo ma vlastni hospodarku,tak se Vam vysmeje.Tady se nejedna o to,jestli je lepsi jist maso nebo jen zeleninu,ale o to jak zit a nebyt zavisli potravinove na systemu.A ja tvrdim,ze bez hospodarskych zvirat to nejde,a vedeli to uz po tisice let i nasi predkove.

250068

7.8.2011 20:44

funguje

clarc 188.?.?.?

permakultura funguje, ale je k tomu potreba vedet i trochu vic nez jen "vedecke" informace. prectete si Anastasii a a treba dalsi knihy od Megreho, pochopite...

250086

8.8.2011 8:44

HyperPermamegakultura

Luxor 195.?.?.?

Ano, permakultura není špatná. Ale mám lepší tip. Jmenuje se HyperPermamegakultura, ta nabízí ještě o 50% lepší výnosy a práce jen 1/2 dne v týdnu. Rostliny dokáží růst dokonce i ve stínu pod fotovoltaickými panely. Jako bonus nabízí odolnost vůči kůrovci a mandelince. Stačí vám jen 1 hod vysoce efektivní kurz, který provádím telepaticky, takže ušetříte i za benzín. Cena kurzu je pouhých 850 Euro, když zavoláte hned, dostanete 10% slevu. Takže neváhejte a vytočte linku 777888999.

250131

8.8.2011 13:34

RE: HyperPermamegakultura

martas300 68.?.?.?

Reakce na 250131

Ja mam jeste lepsi tip,uplna novinka. Jedna se o Supermegahyperpermakulturu.Vynosy jsou zatim stejne jako Vase,ale u tehle se uz nemusi pracovat vubec.Tedy,akorat se jednou za tyden pomodlite,a pak uz jen sbirate.
Kurzy nedelam,ale zaslu VHS na dobirku,kde vysvetlim jak si takovou farmu postavit.
Pripadni zajemci si mohou objednat na adrese:
jakdelatzlidiblbce@kocourkov.cz

250167

8.8.2011 13:58

RE: HyperPermamegakultura

Luxor 195.?.?.?

Reakce na 250167

Tak to je fakt pecka, Horst Fuchs puká závistí. A já se divím, že mi nikdo nevolá. [smích]

250172

8.8.2011 14:46

RE: HyperPermamegakultura

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250172

Pane Luxore, pane Marťasi, jste již (s velkým prominutím) opravdu, opravdu, ale opravdu mimo míSSu!!!

Nejlepší Parmapermapermaterracultůůůru nabízím již jen já - ve spolupráci s věhlasným panem Seppem, volejte iHned a iDnes

1-123-123-800

Permacultůůůůre Numbers for Worldwide Future Communications

P.S: Cena volání "jen" 800 Amero/min.

Důležité upozornění: pokud hovor přerušíte během 150 minut úvodního poučného Seppova slova, neváhejte začít s hovorem od počátku [mrknutí jedním okem]

Volající budou slosováni o nejcennější cenu - 10 vyloSSovaných Bulíku obdrží KNIHU s vlastnoručně vloženým mým a Milost/páně Seppovým vyliSSovaným permakultůůůrním lejnem!

250180

8.8.2011 14:57

RE: HyperPermamegakultura

Luxor 178.?.?.?

Reakce na 250180

Vrrrrr ... chvilka napětí... a letošní cenu svatého Václava Havla, ehm.pardon Klause, získává ... virbl ... pan MUDr.STRAK. Gratulujeme vítězi a předáváme putovní pohár "Zlatý Tunel" naplněný biomasou.

Omlouvám se fandům Permakultury, že zesměšňuji jejich idealismus, ale my co jsme zažili v dětství dřinu na poli, víme svoje [smích]

250182

8.8.2011 15:11

RE: HyperPermamegakultura

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 87.?.?.?

Reakce na 250182

Toto ale vypadá i na bití do hlavy. Máte to tu patrně zaplacené, jestli se nepletu.
Pomocí peněz se demence dostane asi všude.

250186

8.8.2011 15:33

RE: HyperPermamegakultura

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250186

Vytřískali jsme s pp. Luxorem a Marťasem na Perma/Kal/ČR Road Shows

na několik nových rodinných Orlíků

i

na mnoho pravicujících Toskánských Špindlů!

Ó, my se máme! [mrknutí jedním okem]

250188

8.8.2011 15:48

RE: HyperPermamegakultura

Luxor 178.?.?.?

Reakce na 250188

A starej Monsanto je v řiti a pořád škemrá ať mu prodáme alespoň jednu akcii

250190

8.8.2011 15:59

RE: HyperPermamegakultura

HHBB 85.?.?.?

Reakce na 250190

Vlastně mi to znovu potvrzujete a máte pravdu. Už jen pokoušet se přinést nějaké náznaky řešení do veřejného prostoru je velká chyba. Užijte si to, tak jak to je. [smích]

250192

8.8.2011 16:12

RE: HyperPermamegakultura

Luxor 178.?.?.?

Reakce na 250192

Ale kdeže náznak. Takové řešení je k hovnu. Musí se především napravit současný pokřivený systém hodnot, kdy litr mléka je levnější než litr benzínu a hnát kvótovací eurokomise sviňským krokem, tomu já říkám řešení.

250193

8.8.2011 16:46

RE: HyperPermamegakultura

steve 96.?.?.?

Reakce na 250193

Mam EKOnapad !! Budeme jezdit na mliko. Tim nastveme Libyjce, vydrbeme s Putinem a muzeme jezdit s rodinou na prohlidku koncentraku casteji .. A mliko muzeme kupovat z izraele. Vlastne - musime ! Vsak tam budeme jezdit! HA - a je po krizi. Porad tvrdim, ze kravicky nejsou blbe, vedi co delaji .. nadojime si zdravou ekonomiku a porazime teroristy s ropou ..
-----
.. treba - tady Kristince jsem o svem Ekonapadu jeste nerekl, a chudak holka se v tom placa, .. kvuli jednomu pismenku "A". No - neni to krava ?? Proc nedoji ? Asi uz vydojila ( poplatniky ) ...
http://www.realclearpolitics.com/video/2011/08/06/...

250199

8.8.2011 16:47

RE: HyperPermamegakultura

HHBB 192.?.?.?

Reakce na 250193

>Musí se především napravit
pindy...nic takového "se nenapraví"
Zemědělství je sníženo na průmyslovou nádeničinu, je totálně ve vleku stávajícího uspořádání. Jedna komise zmizí, deset se jich vylíhne. A líhnou se díky systému hodnot uhnízděných v hlavách lidí, co jsou pak schopni svoji debilitu ještě vydávat za humor, případně, pokud se jim podaří zorganizovat dostatečný počet tleskačů a řiťolezů, tak na tom založit i politickou kariéru.
Komise je produkt toho, co tu s kolegou předvádíte.
Komise zmizí jedině když nebude mít koryto. A koryto nebude mít jen tehdy, když nebude mít nádeníky. Proto musí lidi dostat hospodaření pod svoji kontrolu. A to půjde jedině tehdy, když budou chápat, co to je. A to je především činnost v souladu s prostředím, tedy je udržitelná. To, co tu zesměšńuješ, to je snaha lidí o udržitelný vyrovnaný systém, respektující prostředí s vědomím, že jsme jeho součástí.
Že méně zbyde pro parazita?
No, asi budeš muset s moudrostrakou na pastvu...

250200

8.8.2011 19:03

RE: HyperPermamegakultura

Luxor 178.?.?.?

Reakce na 250200

Ale Hábéčko, nač hned tolik negativních emocí ? Nač hned tolik urážek a podrážděných nesouvislých reakcí ? Vždyť se tady především přátelsky bavíme ne ? Jakože všichni dohromady, tak nějak normálně a kamarádsky diskutujeme, ne ? Máš s tím snad nějaký problém ? Asi jo, a také asi trochu pomaleji chápeš, takže to zkusím ještě jednou, pomalu a srozumitelně. Jako v čítance do pomocné školy.
Já jsem ve svém příspěvku konstatoval, že hlavní problém zemědělství je přílišné řízení úředníky, tj. byrokracie a nedostatečné ohodnocení. Ty toto konstatování označíš jako pindy a oponuješ tím, že je v nějaké vleku uspořádání, kdy se líhnou nové komise. Takže jinými slovy říkáme totéž. Jenže ty to samozřejmě musíš komentovat slovy o debilitě, parazitech a pindech.
Potom se snažíš oslnit zcela nesouvislým konstatováním, že hospodářství musí být v souladu s prostředím, tedy udržitelné. Gratuluji k objevu, navrhnu tě na nobelovku. Je to jako bych konstatoval, že stolice musí být především pravidelná, jinak vzniknou trávící potíže. Dále je vidět, že jsi trochu zamrzlý, protože uvádíš, že zesměšňuji „udržitelný vyrovnaný systém, respektující prostředí s vědomím, že jsme jeho součástí“. Nechápu jak jsi k tomu došel. Pointa mého příspěvku byla samozřejmě jinde- v dobírání si lidské hlouposti a hamižnosti. Kromě pomalejších jedinců jako ty, to všichni pochopili.
Prosím, pokud se rozhodneš reagovat, tak se snaž mluvit k věci a neodbíhat od tématu.

250217

8.8.2011 19:47

RE: HyperPermamegakultura

ppppp 95.?.?.?

Reakce na 250217

Udeláme rekurzi. Je treba vaše emoce chápat jako pozitivní? Pak bych asi vzal ty negativní. Na nekteré teXXty jsem si docela zvykl a hlavne v oBBlasti SSpermaKKultury me docela naDDchly. [cool]

250224

9.8.2011 0:48

RE: HyperPermamegakultura

Luxor 178.?.?.?

Reakce na 250224

Zdravím kolego. Ne, to my si jen tak jako úplně normálně s panem diskutérem HBčkem tak jako normálně, slušně a kamarádsky diskutujeme.
Na spermakulturu mám stejný názor jako třeba výše pan Moudrostrak. T.j. bezoHHledné oblBBování lidí a odpudivé rýžování na ideálech

250259

8.8.2011 19:49

RE: HyperPermamegakultura

HHBB 77.?.?.?

Reakce na 250217

[smích] ale Luxore, sem tam někdo potřebuje probrat z blouznění...pak se dostaneme i k povídání...
Zastánci permakultury, nejsou totéž, co šmelináři s myšlenkami. Permakultura vychází z poznání, že současný stav je v rozporu s "udržitelností života". Proto "zesměšňování idealismu fandů permakultury" je totéž, jako že zesměšňuji „udržitelný vyrovnaný systém, respektující prostředí s vědomím, že jsme jeho součástí“...
Už chápeš, jak jsem k tomu došel? Stačí si projít diskuzi. [mrknutí jedním okem]
>Já jsem ve svém příspěvku konstatoval, že hlavní problém zemědělství je přílišné řízení úředníky, tj. byrokracie a nedostatečné ohodnocení
To je sice pěkné, ale těchto říkanek mají byrokraté a úředníci plná ústa. Toto konstatování, na základě zkušeností, považuji tudíž za pindy.
Náznak řešení v sobě právě obsahují myšlenky zastánců "udržitelného života", a tato souvislost ti patrně unikla díky duchaplnému vtipkování.
Problematika komisí je problematika mocenského uspořádání, které směřuje k evropskému kolektivismu, tedy tomu, co již známe jako socialismus, nyní však jako evropský byrokratický superstát. Bude-li a bude-li mít z čeho čerpat, bude i mnoho komisí.
Je to dosti k tématu a souvislé?
Budu-li mít možnost, nejasnosti rád (za sebe) osvětlím.

250225

9.8.2011 0:35

RE: HyperPermamegakultura

Luxor 178.?.?.?

Reakce na 250225

Budu-li mít možnost, nejasnosti rád (za sebe) osvětlím.
.

Ano prosím osvětluj a vysvětluj. Moc si tvé nabídky považuji. Pochybuji, že se dozvím něco nového, ale rád si tvůj výklad "Udržitelného života" přečtu. A vem to tak nějak z gruntu.
Mimo jiné by mě zajímalo, zda musím mít k "udržitelnému životu" dredy a šátek s třásněmi ?

250258

9.8.2011 7:14

RE: HyperPermamegakultura

HHBB 77.?.?.?

Reakce na 250258

>musím mít k "udržitelnému životu" dredy a šátek s třásněmi ?
no samozřejmě, moudrostrak ti to neřekl?
Podívej, filozofie "kdo mám peníz, může chtít jíst" vede k monsantu. Zemědělství jako průmyslová velkovýroba jde do poslední zoufalé fáze ve snaze udržet neudržitelné. Krajina dostává ránu za ranou. Mizí diverzita. Mizí půda. Ale urbanistická populace chce papat. No, než zajde, bude moci ještě chvíli mlsat potravinové suplementy. A dle dalších reakcí vidím, že nějaké další vysvětlování tu asi nemá smysl. [oči v sloup]

250275

9.8.2011 8:18

RE: HyperPermamegakultura

Luxor 195.?.?.?

Reakce na 250275

Tak to asi chcípnu hlady, poněvadž dredy si ze zbytků svých vlasů neupletu ani kdybych se rozkrájel.
Poslochejte HBčko, vy hned všechno ženete do extrému. Citlivá a promyšlená zemědělská výroba může fungovat a funguje. Velkostatky prosperovaly, dokonce i některá ta bolševická JZD fungovala. Ono stačí se k potravinám a přírodě chovat s respektem a citem. Permakultura je typický KREP (kopírovaný reálný europrd)
viz: http://www.dfens-cz.com/oldschool/clanek.php?clane....

250277

9.8.2011 9:10

RE: HyperPermamegakultura

HHBB 46.?.?.?

Reakce na 250277

To mluvíme každý o něčem jiném. Vyprázdnit lze každý pojem, zneužít jakoukoliv myšlenku. Já se bavím o tom, co to je, a ne o tom, co to není a co z toho je systém schopen udělat.
V extrému to již je, a stav se zdá být nezvratný. Akorát to málokdo chce vidět a už minimum si připustí, že by za to mohlo svým myšlením a chováním. Mohu tu z diskuzí vyhledat tisíce (i zde) populárních názorů, které nás ženou na hranu, ze které přijde pád. Stejně jako Luxor, tak 99% dalších si život bez průmyslové výroby potravin už nepředstaví, nechce a ani to nedovede.
Že to někdy fungovalo? Omyl. Možná jen v číslech. A ty klamou. To je jen pokračování nabalujících se potíží. Už tenkrát přicházelo zděšení z toho, kam to povede (ještě od lidí co, co věděli o co jde), ale venkov je příliš slabý na to, aby to mohl zvrátit (a stále slabší), navíc požadavky na krmení dramaticky přibývajících trubcovitých konzumentů přiváděly venkov do bídy a stále zoufalejšího stavu - proto je tu průmyslová velkovýroba. A ta se přímo vylučuje s výrokem "Ono stačí se k potravinám a přírodě chovat s respektem a citem"
Chtěl jsme dodat "je mi líto", ale není. Dostaneme co si zasloužíme.
Průmyslová krajina neudrží vodu. Rychle odcházející voda odplavuje i půdu. Požadavkům na plochy ustupují lesy. Mizení vody a půdy to urychluje. V dříve úrodných krajích vznikají pouště. Je stále více potřeba přešlechtěných vyskovýnosných produktů, které potřebují sterilní prostředí a více chemie. To opět urychluje výše zmíněné. Více chemie znamená více ropy a energií. To znamená více zdrojů, a to zase více zbraní. Více zbraní znamená více producentů, a to zase více konzumentů. Bludných kruhů je ještě více. Kde je ten prostor na respekt a cit?

250282

9.8.2011 10:36

RE: HyperPermamegakultura

Luxor 195.?.?.?

Reakce na 250282

Ano vyprázdnit lze každý pojem. Stejně tak obrátit smysl, podsouvat nevyřčené a fikaně překrucovat. Přeborník v tomto umění je jistý pan HHBB. Ale abych se vrátil k tématu, tedy konkrétně se bavíme „o tom co je a co to je, a ne o tom, co to není a nebo co by to teoreticky mohlo být a mohl z toho ten systém udělat.“
V prvé řadě mi nepodsouvej, že bych si neuměl představit život bez průmyslové výroby potravin. To jsem nikdy neřekl. Na jídlo jsem poměrně skromný a nepotřebuji příliš. Když to jenom trochu lze, tak základní potraviny kupuji přímo od producentů. Přečti si pozorněji diskusi- poukazoval jsem pouze na to, že je pro mě samozřejmě pohodlnější si tyto potraviny koupit, než je sám pěstovat.
A k dalšímu tvému tvrzení "Že to někdy fungovalo? Omyl.“ Obdivuji tvoje černobílé vidění světa. Samozřejmě, že to fungovalo, ne všude a ne dokonale, ale fungovalo. Střídaly se plodiny, aby se půda nevyčerpala. Někdy se i nechávala půda rok ležet ladem, aby si „odpočinula“. Udržovaly se meliorační kanály, potůčky, studánky. Zachovávaly se remízky. Víme ?
A když jsi tedy ten zatvrzelý odpůrce průmyslové výroby potravin a propagátor permakultury, tak předpokládám, že jdeš příkladem a zásadně konzumuješ pouze to, co si sám vyprodukuješ. Jak to zvládáš, pohoda ?

250292

9.8.2011 10:56

RE: HyperPermamegakultura

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 250292

>pro mě samozřejmě pohodlnější si tyto potraviny koupit, než je sám pěstovat.
to pro každého, a teď se podívej na poměr producentů a konzumentů... výsledekem musí být znásilnění produkce, což vylučuje "respektujícího a citlivého" pěstitele...
je ho třeba zesměšnit, aby snad nechtěl zabírat místo nějakému monsantu, které zatím nakrmí armády ignorantů?
(to už není na tebe a ani ve zlém) [smích]

250299

9.8.2011 11:08

RE: HyperPermamegakultura

Luxor 195.?.?.?

Reakce na 250299

Mno tak tedy nevím. Lidi od kterých nakupuji já rozhodně nejsou "znásilnění". Naopak mě vítají s úsměvem a dokonce někdy i nabízí donášku až domů. Mají spíše opačný problém- zajištění dostatečného odbytu, protože prodávat domácí mléko dvaceti lidem je nad vodou neudrží. Takže by chtěli více odběratelů a tím se dostáváme kam ... ? [smích]

250301

9.8.2011 11:48

RE: HyperPermamegakultura

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 250301

potřebují peníze... není to znásilnění bičem, ale jiné, psal jsem o tom o nějaké vlákno výše...

250303

9.8.2011 15:35

RE: HyperPermamegakultura

Luxor 195.?.?.?

Reakce na 250303

ježkovy voči, to snad už ani nemůžete myslet vážně [oči v sloup]

250320

9.8.2011 16:10

RE: HyperPermamegakultura

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 87.?.?.?

Reakce na 250320

Jako co... současný stav zemědělství, konzumace potravin a vztah k prostředí je komedie?
Farmáři se nudí, a tak chodí trávit čas na tržiště tím, že se usmívají na kolemjdoucí?
A cenová válka je důsledek "eurokomplotu" osadníků, kterým se utrhly ze řetězu kořínky a bylinky?
Třeba jo... [mrknutí jedním okem]

250322

8.8.2011 19:15

RE: HyperPermamegakultura

ppppp 95.?.?.?

Reakce na 250200

Nejen Moudrostrakovy variace na téma permakultura jsou docela zábavné. Co takhle zarídit lepší "udržitelnost" pomocí SPERMAKULTURY. Treba za príplatek k tem kursum. [chechtot]

...co když jsem to jen zpočátku špatne pochopil... [překvapení]

250219

8.8.2011 19:25

RE: HyperPermamegakultura

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 250200

Já myslím, že to chápou. Podívejte tady máte možnost předplatit od farmářů, co zrovna v sezóně roste. Akorát minimum vám toho přivezou bušl a je to bez konzervantů musí se tedy poměrně rychle sníst nebo zavařit. Buď se musí domluvit více lidí, i kamárřadky které fantasticky vaří, tak nezavařují a nekonzervují. Zatím, ale chtějí se to naučit.[mrknutí jedním okem] Dvakrát, jednou za měsíc dovoz přímo do baráku. Majitel našeho baráku během roku, přeměnil půlku travnaté plochy za zahrádku ve městě. Zelenina, léčivky, ale aby byl soběstačný při té ploše v městské zástavbě? No way. Má kompost, ale pokud by ho měl každý v hustě osídleném městě, byť jde o čtvrť rodiných baráků v Chicagu? Skutečně problém s hygienou v rámci hustého městského osídlení, ale takový městský člověk se může spolehnout na zemědělskou komunitu lokálního charakteru. Myslíte, že milióny lidí se můžou rychle přemístit na venkov? Místní obchody zaměřených na organické zemědělství, na sajně čtete organic amisch foods. Velký obchodní řetězec je WholeFoods, orientovaný na lokální produkci. Nárust organického zemědělství má přes obrovský vliv korporací jako Mosanto na politiku, média, legislativu neuvěřitelnou dynamiku. Už samotný fakt, že velké korporace jsou po desítkách let vymývání mozku nuceny sáhnout k restrikci v podobě Kodexu Alimentarius apod., tak to něco význámného vypovídá.

250220

8.8.2011 22:04

RE: HyperPermamegakultura

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250220

WholeFoods jsme tady už asi před půl rokem zpropagovali.
Naštěstí, lze ještě občas utéci před polystyrénem do EUropy nebo i dál na Východ. A přivonět k potravinám a připomenout si jejich chuť z dětství.
Což se mi v krachujících a on-line bankrotujících JůYsEj nedaří už ani ve WholeFoods. Z WholeFoods se stal řetězec BaťoStrojů - nejen na Union Square. Jen ten streSS - zda se ve WholeFoods "správně zařadím" před pokladnou podle poskakujících návěští, mne zbytečně zvedá adrenalííííín.
Řešily se tu i nevybíravé praktiky zaměstnavatelů k zaměstnancům v Amish krámech.

Amerika už nemá nez/kur/vené místo ani v ne/polystyrénu...

Zbývají už JEN francouzští "zlí" socialističtí zemědělci a jejich ne/hygieničtí polští kolegové. A možná zatím i Austrálie.

Jinak je s gurmetstvím ve světě téměř Ámen!

Pravicujme, tunelujme, humanitárně bombardujme, polystyrénujme, moSSantujme - dokud je ještě CO!

250245

8.8.2011 22:15

46 příspěvků od začátku měsíce - je teprve 8. den

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Reakce na 250245

Poslyšte, vážený, zneužíváte skutečnost, že máte předplatné, k tlachání. Omezte počet svých příspěvků. Druhé varování.

250249

9.8.2011 9:36

RE: 46 příspěvků od začátku měsíce - je teprve 8. den

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 250249

Poslyšte, vážený pane Editore - jde Vám o počet a/nebo o obsah?

46 (příspěvků) : 8 (dny) = 5,75 (příspěvku na den)

5,75 příspěvku denně

= 0,24 (příspěvku) za hodinu

tj. cca 1 příspěvek za 4-5 hodin


Můj největší zdejší přítel HHBB má od počátku měsíce příspěvků pod nickem HHBB(!) 26 - mimo nick HHBB raději počet jeho příspěvků nesumarizuji...
Nejsem tedy zdaleka určitě nějakým REKORDMANEM...
Ani co do počtu příspěvků - natož v útočnosti, svárlivosti nebo zasévání rozkolu a nepohody.
Velká část mých příspěvků je zdrojovaná, některé jsou opatřeny i obrázky - hluboko pod normou Vámi vyhlášenou (width="600"[mrknutí jedním okem].

Můj opakovaný dlouhodobý abonnement a Váš ceník se rovná hodnotě/ceně webhostingu na předních světových serverech pro téměř neomezený počet obrázků, dat, shlédnutí a přístupů.

Nedivte se, že mi Vaše politika účelového klacku není skutečně po chuti, protože se vymyká všem fairovým zvyklostem "mezi chlapy"[pláč]

Již minule jsem Vám navrhoval a nabízel, abyste mé opakovaně zmarňované subscriptions + finanční dary transparentně převedl na Vámi vybraný dobročinný účet - a můj účet poté spravoval jako omezený, dle Vaší libovůle +-10 příspěvky měsíčně.

A vypořádali se mezi sebou fair a chlapsky, jak se to mezi muži sluší a patří. Domnívám se, že intriky, zlovůle a zástupné důvody jsou spíše doménou zhrzeného ženského či spíše i dětinského světa - a mezi fairovými muži by neměly co pohledávat.

Budu si Vás o to víc vážit a neodradíte tím případné další návštěvníky, kteří by zvažovali "předplatné a sponsoring okusit".

Mně o peníze vždy šlo jen v první řadě. Ale ty z mého pohledu zanedbatelné částky jsou pro mne daleko důležitější z hlediska principu a očekávané svobody slova a názoru. Prosím, dokažte to laskavě i Vy, že jsem se při jejich poukazování nemýlil.

250285

8.8.2011 22:49

RE: HyperPermamegakultura

martas300 68.?.?.?

Reakce na 250245

Souhlas,v wholeFoods jsem byl dvakrat a nikdy vice.Tak predrazene zradlo jsem jeste nevidel.Prirodni losos z lososi farmy smrdel,ze jsem se malem poblil.

250252

9.8.2011 1:11

RE: HyperPermamegakultura

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 250252

Česnek Kalifornia byl dobrej, to samé jabka u Michiganu. Předražený to je. Lidi budou jezdit na venkov, až nebudou mít prachy. Zajímalo by mě jaké jsou výkupní ceny. Registrval jsme, že farmář v Číně spáchal sebevraždu, po té co pěstoval jenom zelí a za kilo mu "obchodník" nabídl dva centy. Pamtuju, že babička povídala, že když se neurodili brambory, tak se jedla pohanková kaše, protože starý zákazník měl přednost před domácíma.

250261

8.8.2011 14:02

RE: HyperPermamegakultura

steve 96.?.?.?

Reakce na 250167

.. akorat se jednou za tyden pomodlite .
---- .. martas300 - prosim Vas. - co to je ? Ta Vase nabidka. Jake VHS ? Jake vysvetlovani ? Zavrete tu svoji bezprizorni "Supermegahyper" a dejte se k nam. Ani modlit se nemusite. A budete mit plny spajz .., i kraliky .., treba.
Volejte na cislo zdarma: 1-800-C I G A N-S K L I Z I

250173

9.8.2011 2:18

RE: HyperPermamegakultura

martas300 68.?.?.?

Reakce na 250173

Sakra to je nabidka,to se neda odmitnout,zitra hned zavolam a dam se k vam
[velký smích] [velký smích] [velký smích]

250266

8.8.2011 14:07

Riešenie vždy existuje

calimero 188.?.?.?

príroda ho nájde sama, ide len o to, že sa nám možno nebude páčiť [smích]

Ľudia sa na planéte tak rozmnožili preto (a len pre to) že našli lacný zdroj energie. Až tento zdroj zmizne, budú iba dve možnosti.
1) nájsť iný/é zdroj/e
2) znížiť populáciu

Osobne si myslím, že v reále budeme svedkami kombinácie oboch s prevažujúcim podielom toho druhého. Na rozdiel od peňazí energiu si nemôžete požičať, takže spotrebovať možno len tú, ktorá je reálne k dispozícii. Myslím si že populácia sama klesne na rozumnú mieru dávno pred totálnym vyčerpaním zásob fosílnych palív hlavne počas toho, keď sa budeme o tie zbytky ropy rubať [smích]

250175

11.8.2011 22:07

Permakultura predsa funguje:-)

Rinkie carozem (zavináč) gmail (tečka) com 78.?.?.?

Mily pan autor,rada by som pridala svoj skromny prispevok k teme:
poznate farmu Seppa Holzera v Rakusku? Ak nie, tu je kontakt http://www.krameterhof.at. vrelo odporucam zajst osobne, mierne stredoeuropske pasmo, vysokohorske podmienky a uzasna rodivost, bohatstvo fauny a flory - a dizajn je permakultura; toto je jeden z dokazov, ze permakultura funguje; budovana cez 40 rokov, ale je; myslim, ze uz aj na uzemi sr a cr sa daju najst ciastkove dizajny, ale 10 rokov zrenia je predsa kratka doba; prajem vsetko dobre, Rinkie[smích]

250585

4.6.2013 16:09

Tak vám nevím

Sam Ting Wong 81.?.?.?

Když si pročítám komentáře, které brojí proti permakultuře, tak si říkám, jestli zdejší diskutéři nepodlehli slovní onanii vlastních přemoudřelých projevů, které mluví o koze, zatímco je řeč o voze.
Pokud se nelze uživit pěstováním vlastních potravin, tak mi řekněte, z čeho vlastně lidstvo žilo po celá ta tisíciletí?
To, že mi dneska nemáme jasnou představu, jak na to, ještě neznamená, že musíme napadat každého, kdo hledá cestu, jak opět dosáhnout stavu, kdy si lidi svojí potravu obstarají vlastním přičiněním.
Ano, existují perma-naivkové a perma-fanatici. V každé skupině lidí jsou moudří i debilní jedinci. Domnívám se, že tak jako ve všem i tady je potřeba vnímat celý obrázek - a to je ohleduplnost vůči planetě a zajištění kvalitního života.
Osobně jsem fanda permakultury a je mi jasné, že mnoho jejích principů mi usnadní péči o zahradu. Zároveň ale nejsem purista a klidně si vypomůžu současnými technologiemi.

290786

17.6.2013 15:59

Můj pohled na Permakulturu

HonzaS 193.?.?.?

Permakultura jako taková je vpodstatě napodobování přírody a využívání jejich přicnipu atd... takže svým spůsobem tvrdit že permakultura nefunguje je jako tvrdit že nefunguje příroda ... [smích]
Je to na dlouhou diskuzi a s lidmi kteří nejsou otevření ani nikam nepovede. Asi hlavní je že permakultura neříka jak co dělat ... nediktuje přesné postupy a ani nemůže protože nejsou ... každý kus krajiny je trochu jiný proto i každý postup musí být přispusoben situaci... a požadavkum ... pokud to někde zatím nefunguje znamená jen že se neco dělá špatně !!!
Jsem příznivcem přírody atd ... principy permakutury jsou mi blizke anichž bych v minulosti věděl že se tomu říka permakultura.
Hlavním cílem není učit lidi jak to mají dělat(to nejde) jde oto je naučit nebo chceteli změnit způsob jejich myšlení ... Nědelejme prosím s permakultury naboženství ani žádny fanatiký směr jako se to mnohdy stalo u Ekologie, Bio poravin atd ...
Jinak sám nejsem přesvěčen otom že pouze permakultura je budoucnost, ale bez návratu k přírodě žádna buddoucnost nebude ... Kurzy považuji za zbytečné myslím že větší přímos by měla přátelské setkání lidí kteří to zajímá než a vzájemě si vyměnili praktické zkušenosti ... [smích]
Realita je taková že konvenční zemědělství není bez chenie, umělých hnojiv , a hlaně dotací životaschopné a to jako že vůbec, ekologické zemědělství života schopné je ale i tak spotřebováva velké množství energie a zdrojů atd ... a myslím si že proto je potřeba se nechat inspirovat permakulturou ... a hledat nové cesty a přesně otom je permakultura otom jak dělat něco lépe a s menším množstvím energie atd ...
Tolik k mým názorum, co se týka zkušeností určitě to není otom ře to co dnes zasadím budou využívat až další generace to je trochu negativní postoj spíše je to otom že to co dnes udělám bude využívat <b>I</b> další generace ...
Sám hospodařím na 2 zahradách na jedné staré generační hospodařil naní i můj praděda a jedné zcela nové která byla ještě před nedávnem pole. Na te první se hospodáři velice dobře vzrostlé stromy plodí pravidelně chutné ovoce (jabka, krušky, třešně) ale už plodí i ty co jsem před lety zasadil sám(Vlažské ořechy, jabloně i švestky) cca před 10 lety je to prostě otom si na všechno počkat ... Oproti tomu vím jak špatně natom je konvenční hospodaření s půdou ... na drůhém pozemku jsem začal vatvářet zahradu kažý mi říkal to je urodna půda vždyď tam ještě nedávno bylo pole, musím ale říst že půda je v takovém stavu zě místy nechce růst ani tráva v okolí je stále pole na kterém vidím jak pravidelně hnojí(umělá hnojiva) a provádí se postřiky už třetím rokem to mohu pozorovat a vidím že tento způsob není cesta ...

291653

21.7.2014 7:51

Permakultura děkuje, má se dobře

KdokolivVšichni 89.?.?.?

Paní farmářko, co jste v článku uvedla, že v ČR není ani jeden důkaz, že permakultura funguje, jste totálně mimo. Nevím, kde žijete a na jakém kurzu jste vy, nebo váš muž, byla, ale já permakulturních fungujících zahrad znám hned několik a permakulturu dělám léta, takže to co tady tvrdíte je buď nevědomost nebo lež jako věž.

P.S.- Permakultura není jen zahrada, permakultura je životní styl. Někdo se s ní ztotožní a někdo ne, to je v pořádku. Ale proč ji haní někdo, kdo ji nikdy nezkusil a jen navštívil pár kurzů? To je snad otázka k zamyšlení (i pro mě).

Slunný den příznivcům i odpůrcům permakultury a zkrátka všem, všemu

313645

Příspěvků: 123

06.08. 20:39 fohat  jak ze systému...
06.08. 22:52 MoUdrostrak  Souhlas s panem Editorem
07.08. 11:07 HHBB  RE: Souhlas s panem Editorem
07.08. 19:24 MoUdrostrak  RE: Souhlas s panem Editorem
07.08. 19:29 Rene Bartosek  RE: Souhlas s panem Editorem
07.08. 21:20 MoUdrostrak  RE: Souhlas s panem Editorem
07.08. 19:52 HHBB  RE: Souhlas s panem Editorem
07.08. 21:35 MoUdrostrak  RE: Souhlas s panem Editorem
07.08. 20:41 Oracle  RE: Souhlas s panem Editorem
07.08. 21:45 MoUdrostrak  RE: Souhlas s panem Editorem
07.08. 22:31 Oracle  RE: Souhlas s panem Editorem
07.08. 22:50 MoUdrostrak  RE: Souhlas s panem Editorem
08.08. 08:51 Oracle  RE: Souhlas s panem Editorem
30.07. 09:09 Rak  Zkuste Akvaponický skleník, jako permakultura funguje super.
06.08. 23:26 Dobroděj  Neznám pojem Permakultura, ale udržitelný způsob hospodaření je dobře propracován a znám.
07.08. 00:18 Petr Gejdoš  Staré české přísloví praví :
07.08. 06:27 Galaktický okruh  RE: Staré české přísloví praví :
07.08. 08:44 Hugo Kalmyk  mudrlanti teoretici, kuk sem:
07.08. 09:25 meloun  Perakultura sice nefuguje na poli, ale za to slušně vynáší.
07.08. 09:41 Permakulťák  Krameterhof
07.08. 10:37 MoUdrostrak  RE: Krameterhof
07.08. 10:48 MoUdrostrak  RE: Krameterhof
07.08. 11:11 MoUdrostrak  RE: Krameterhof
07.08. 12:10 jezírkář  RE: Krameterhof
07.08. 19:50 MoUdrostrak  RE: Krameterhof
07.08. 20:07 HHBB  RE: Krameterhof
07.08. 22:29 MoUdrostrak  RE: Krameterhof
08.08. 08:58 HHBB  RE: Krameterhof
08.08. 10:37 Luxor  RE: Krameterhof
08.08. 10:52 HHBB  RE: Krameterhof
08.08. 11:58 Luxor  RE: Krameterhof
08.08. 12:42 HHBB  RE: Krameterhof
08.08. 22:11 jansmith1984  RE: Krameterhof
09.08. 06:58 HHBB  RE: Krameterhof
09.08. 09:25 Mgr. Jemelík  RE: Krameterhof
09.08. 12:28 jansmith1984  RE: Krameterhof
09.08. 23:13 Mgr. Jemelík  RE: Krameterhof
08.08. 00:07 jezírkář  RE: Krameterhof
08.08. 08:48 MoUdrostrak  RE: Krameterhof
08.08. 10:37 jezírkář  RE: Krameterhof
08.08. 14:21 MoUdrostrak  RE: Krameterhof
08.08. 14:25 MoUdrostrak  RE: Krameterhof
08.08. 10:52  RE: Krameterhof
08.08. 12:28 MoUdrostrak  RE: Krameterhof
08.08. 13:23  RE: Krameterhof
17.09. 17:55 Kaška  RE: Krameterhof
07.08. 10:26  Zdá se
07.08. 19:01 Kevin  RE: Zdá se
07.08. 10:34 Kosk  Asi máte pravdu
07.08. 10:52 Sam Ting Wong  Nehádejte se
07.08. 13:09 Jiří Adamík  Permakultura?
07.08. 13:12 Jiří Adamík  Permakultura? dokonč.
07.08. 11:19 Lin  Farmaření na jeden den v týdnu?
07.08. 12:59 Wigwam  Kravina
07.08. 13:35 ppppp  výstižná citace v článku
07.08. 14:17  Asi jde o kombinaci snobismu, hloubavosti a debility.
07.08. 16:03 HHBB  RE: Asi jde o kombinaci snobismu, hloubavosti a debility.
07.08. 18:54  RE: Asi jde o kombinaci snobismu, hloubavosti a debility.
08.08. 13:13  RE: Asi jde o kombinaci snobismu, hloubavosti a debility.
07.08. 15:22 obyčajny človek  Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...
07.08. 17:04 Oracle  RE: Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...
07.08. 18:46 Kysučan  RE: Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...
07.08. 18:57 Kysučan  RE: Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...
08.08. 21:14 Lin  RE: Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...
09.08. 00:26 Kysučan  RE: Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...
07.08. 20:29 clarc  RE: Všetko funguje ked človek chce a bavi ho to...
07.08. 15:45 J.Hruška  Samozřejmě že je to blbost.
07.08. 16:58 martas300  Ze zkusenosti
07.08. 19:58 n.z.  RE: Ze zkusenosti
07.08. 22:37 martas300  RE: Ze zkusenosti
08.08. 00:15 n.z.  RE: Ze zkusenosti
09.08. 02:12 martas300  RE: Ze zkusenosti
08.08. 19:05 Rene Bartosek  RE: Ze zkusenosti
08.08. 20:48  RE: Ze zkusenosti
08.08. 21:46  RE: Ze zkusenosti
09.08. 15:28  RE: Ze zkusenosti
07.08. 18:11 Ozyi  Kdo chce hledá spúsob, kdo nechce hledá dúvod..
07.08. 18:19 Latinec  Permakultura v Somalsku
07.08. 18:26 n.z.  Nacesani ovoce a stepy
07.08. 18:38 Vladimír Stwora  RE: Nacesani ovoce a stepy
07.08. 19:30 Peptalkin  Titulek je povinný!
07.08. 19:48 martas300  RE: Titulek je povinný!
07.08. 20:44 clarc  funguje
08.08. 08:44 Luxor  HyperPermamegakultura
08.08. 13:34 martas300  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 13:58 Luxor  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 14:46 MoUdrostrak  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 14:57 Luxor  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 15:11  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 15:33 MoUdrostrak  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 15:48 Luxor  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 15:59 HHBB  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 16:12 Luxor  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 16:46 steve  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 16:47 HHBB  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 19:03 Luxor  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 19:47 ppppp  RE: HyperPermamegakultura
09.08. 00:48 Luxor  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 19:49 HHBB  RE: HyperPermamegakultura
09.08. 00:35 Luxor  RE: HyperPermamegakultura
09.08. 07:14 HHBB  RE: HyperPermamegakultura
09.08. 08:18 Luxor  RE: HyperPermamegakultura
09.08. 09:10 HHBB  RE: HyperPermamegakultura
09.08. 10:36 Luxor  RE: HyperPermamegakultura
09.08. 10:56  RE: HyperPermamegakultura
09.08. 11:08 Luxor  RE: HyperPermamegakultura
09.08. 11:48  RE: HyperPermamegakultura
09.08. 15:35 Luxor  RE: HyperPermamegakultura
09.08. 16:10  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 19:15 ppppp  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 19:25 Rene Bartosek  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 22:04 MoUdrostrak  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 22:15 Vladimír Stwora  46 příspěvků od začátku měsíce - je teprve 8. den
09.08. 09:36 MoUdrostrak  RE: 46 příspěvků od začátku měsíce - je teprve 8. den
08.08. 22:49 martas300  RE: HyperPermamegakultura
09.08. 01:11 Rene Bartosek  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 14:02 steve  RE: HyperPermamegakultura
09.08. 02:18 martas300  RE: HyperPermamegakultura
08.08. 14:07 calimero  Riešenie vždy existuje
11.08. 22:07 Rinkie  Permakultura predsa funguje:-)
04.06. 16:09 Sam Ting Wong  Tak vám nevím
17.06. 15:59 HonzaS  Můj pohled na Permakulturu
21.07. 07:51 KdokolivVšichni  Permakultura děkuje, má se dobře

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

54

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 89 čtenářů částkou 18 870 korun, což je 54 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Šéf německého námořnictva skončil. Kvůli výrokům o Putinovi a Krymu23.01.22 11:47 Německo 2

Do ostravských hutí vozí uhlí z Austrálie23.01.22 11:43 Česká republika 1

DLR pozoruje asi 120 tisíc ukrajinských vojáků u linie dotyku!23.01.22 08:18 Ukrajina 1

Petice za zrušení pandemického zákona22.01.22 23:28 Česká republika 0

EMA zjistila, že "posilující dávky" imunitu naopak snižují22.01.22 07:42 Evropská unie 3

Lukašenko vyzývá "mezinárodní podvodníky" k ukončení pandemie koronaviru21.01.22 19:35 Belorusko 4

Srbsko zrušilo Austrálii licenci na těžbu lithia21.01.22 17:24 Srbsko 1

Už se to láme. Britský časopis si stěžuje na cenzuru FB a Novinky.cz to uveřejnily21.01.22 11:22 Británie 0

Česko dodá Ukrajině dělostřeleckou munici, uvedlo Ministerstvo obrany ČR21.01.22 10:03 Česká republika 9

Rusko chce zakázat těžbu krypta a omezit transakce20.01.22 17:18 Rusko 7

Pfizer od roku 2020 vydělal "asi 36 miliard dolarů", potvrzuje generální ředitel Albert Bourla20.01.22 16:18 Neurčeno 0

Studená sprcha pro Ukrajinu: Podle Bidena je členství Kyjeva v NATO v brzké době nepravděpodobné20.01.22 15:22 USA 1

Údajný vynálezce mRNA vakcín Malone málem zemřel po vakcíně proti COVIDu19.01.22 22:39 USA 4

Čína - země, kde zítra znamená včera19.01.22 16:43 Čína 0

WHO hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy pre podávanie posilňujúcich dávok „vakcín“ pre deti a mládež19.01.22 08:22 Neurčeno 0

Jan Kodeš k aféře Novak Djokovič19.01.22 08:08 Česká republika 5

O čem se mlčí - Jindřich Rajchl18.01.22 17:21 Česká republika 0

Majú rúška a respirátory v školách význam?18.01.22 09:37 Sierra Leone 0

Rusko stahuje své diplomaty a jejich rodiny z Ukrajiny18.01.22 07:03 Rusko 2

Soňa Peková: 15.1.2022 Lékařský dům17.01.22 22:01 Česká republika 6

Měnové kurzy

USD
21,53 Kč
Euro
24,39 Kč
Libra
29,18 Kč
Kanadský dolar
17,14 Kč
Australský dolar
15,45 Kč
Švýcarský frank
23,56 Kč
100 japonských jenů
18,90 Kč
Čínský juan
3,40 Kč
Polský zloty
5,39 Kč
100 maď. forintů
6,81 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
27,92 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 565,14 Kč
1 unce stříbra
520,85 Kč
Bitcoin
756 612,54 Kč

Poslední aktualizace: 24.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 11 876