Diskuze k článku

NATO kope v Libyi hrob pro Evropu

Příspěvků 14

2.4.2011 4:22

Potraviny na čtyři měsíce.

Rene Bartosek 75.?.?.?

Riziko hladu je vynikající motivační faktor pro pěší Kadáfího jednotky. Pokud o tom neví, mělo by jim to velení sdělit. Mám pocit, že revolucionáře, kteří sestavili už centrální banku čekají krušné časy. Západ se pozemní inervenci, pokud chce odstranit Kadáfího nevyhne. A pokud jde o lybijskou ropu bez okupační armády to nepůjde ani náhodou. Problém je těžit ropu v Nigérii a mám takový pocit, že hromada zbraní ze západu i od Kadáfího se octne na černém trhu v Africe nebo už je předávána k organizacím, které mají strukturu. Víceméně to splňují radikální islamisté. Bylo by zajímavé vědět, co se děje s výzbrojí, když povstalci požadují kromě letecké podpory stále více zbraní a střeliva. V lepším případě zbraně při taktickém ústupu zahodí jako zbytečnou zátěž. Však dostanou nové. [velký smích] [velký smích]

Naši lybijští prozápadní demokraté jsou bílé límečky bez podpory zdola, poněvadž spodek opozice je chaotický a roztříštěný. Z toho plyne ta centrální banka a obchodní organizace s ropou. Tihle rádoby lídři jsou odtrženi od reality dole. Jinak řečeno nemají podporu, nemůžou sami udržet moc lokálně, natož centrálně. Víceméně kromě Kadáfího není nikdo schopen držet v Libyi centrální moc. Jenomže, když se podívám na mapu, tak Irák měl za sousedy Turecko, Irán, Saudskou Arábii, Syrii a Jordánsko. Tedy stabilní státy s pevnou centrální vládou. U Libye je situace zajímavější, vyzbrojit tenhle nestabilní region bude mazec do budoucna. Pokud na to kývli Egypťani, tak ztratili zdravý rozum. Ono humor přejde i blbce v Bruselu. Británie z toho bude schopna vycouvat s nějakými potížemi, USA lehce. A vše nasvědčuje tomu, že když to nepůjde podle optimistického scénaře, tak plán B je v tom nechat vymáchat Francii spolu s EU.

240934

2.4.2011 5:04

RE: Potraviny na čtyři měsíce.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 240934

Farrakhan warns, advises Obama on Libya policy
http://www.finalcall.com/artman/publish/World_News...

240935

2.4.2011 19:33

RE: Potraviny na čtyři měsíce.

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 240934

Pokud jde o taktiku. Nejrozumější, co Kadáfího jednotky můžou dělat je nestřílet, po tom co lítá ve vzduchu, ušetří techniku i vojáky. Ať si "inteligentní bomba" sama najde nepřítele. Zajímavá by mohla být infiltrace místních zdrojů komunikace pro značkování cílů, ale u jednotek kde si kdekdo bez rozkazu střílí do vzduch se nedá věřit ničemu, takže tihle označovat cíle pro letecké údery budou v současné situaci stěží. Od toho jsou tam SAS, instruktuři, agenti CIA s různým krytím...
http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/229610-letad...

240970

3.4.2011 1:08

Vsetko je na dobrej ceste...... pre USA

calimero 86.?.?.?

cokolvek sa v Libyji stane(a stat sa moze naozaj cokolvek) bude rozhodne dobre pre USA a rozhodne zle pre vsetkych ostatnych, hlavne EU. EU by to mozno videlo tiez, ale to by nasi mocni nesmeli mat hlavu zastrcenu v americkom zadku az po clenky,... no a najhorsie je ze aj Rusi sa zbabelo chlacholia vidinou drahej ropy a zdravy rozum tak aktualne nema vo svetovej politike uz ziadneho zastania.

USA teraz staci hrat podla osvedceneho scenara "Cim horsie, tym lepsie!" Je to strategia na ktorej sa neda nic pokazit, ked mame istotu ze cokolvek kdekolvek pokazime, odserie si to niekto iny.

USA si su dobre vedome ze cokolvek sa v Libyji zomelie do USA to nedoleti,ale....
1) ale hordy utecencov celkom isto doplavaju do Europy.
2) Cena ropy stupne na kazdy pad a s nou aj dopyt po zelenom toaletaku
3) a ak by sa este aj rozmohli moslimski radikali, tak tym lepsie. Rozplyvajuci sa prizrak fuzateho zurivca s rucnikom na hlave a dynamitom pod tielkom znovu dostane v ociach ustrasenych ovcanov realnejsie kontury.

240997

3.4.2011 4:53

RE: Vsetko je na dobrej ceste...... pre USA

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 184.?.?.?

Reakce na 240997

Kazdopadne je to dobre pro Rusko.
Timto chaosem v Libyji poleti cena ropy nahoru a ropne korporace jako Lukoil vydelaji miliardy.
To je take duvod, proc Rusove nevetovali no-fly zone proti Libyji.

241001

3.4.2011 17:53

RE: Vsetko je na dobrej ceste......

Arkan 24.?.?.?

Reakce na 241001

Když se podíváte na tabulku největších producentů ropy, tak tam najdete mezi tou pětkou největších: Rusko 12%, Saudská Arábie 12%, USA 12%, China 5%, Irán 4.9%. Libye nefiguruje ani mezi prvními 15 producenty ropy, v roce 2010 byla až na 17. místě (do USA denně dodávala 32 000 barelů, což představuje 0.37% denní US spotřeby ropy). To znamená, že Libye pro USA není opravdu důležitá jako dodavatel, kde je ale Libye důležitá je EU (Itálie, Francie, Německo apod.).

Pokud této situace využijí Rusové a zvýší své ceny, pak opravdu vydělají miliardy navíc a jen se "zahojí" za propad cen ropy v době Černobylu, kdy ty peníze opravdu potřebovali.

Jiná je otázka, kolik toho má Libye ještě v "podzemí"(kromě nesmírných zásob pitné vody, na to také jednou dojde); po této stránce patří mezi ty země s nejvyšším odhadovaným množstvím ropy a zemního plynu spolu s Ruskem, Saudskou Arábií, Venezuelou, Kanadou a Iránem, v této skupině nefigurují USA a Čína. Co ovšem ještě skrývá Aljaška, kde se v mnoha místech nesmí "vrtat", to nikdo neví - až dojde k nejhoršímu, tak ekologie půjde stranou, to samé platí o Mexickém zálivu a jiných místech kolem Kalifornie (až se zase trochu zapomene na BP katastrofu).

241023

3.4.2011 22:45

RE: Vsetko je na dobrej ceste......

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 241023

To jo, ale v kasínu na kredity stačili i méně významné události na pohyb cen. A hejlové a kafky se škubou během pohybu těch cen nahoru i dolů . Okurková sezóna je pro kasínový kapitalismus takova malá noční můra. Bude to mít samozřejmě drasticky dopad na ekonomiku, ale především na ceny potravin. Viděno optikou těch, co mají na živobytí dolar a drobné denně, a těch jsou přes dvě miliardy. Holt i zisk v kasínu něco reálně stojí.

241046

3.4.2011 10:25

Konec bombardování

Magnus Maximus 88.?.?.?

http://www.blisty.cz/art/58041.html

V této zpávě se hovoří o tom, že konflikt je v patové situaci. Obě strany hledají mírové řešení a USA oznámily, že už nebudou bombardovat. Vzbouřenci nemají disciplínu, odhodlání ani velení. Když na ně druhá strana začne střílet, utíkají ... Amíkům se toto nějak nepovedlo. Ted už začínám pomalu chápat proč Rusko se zdrželo hlasování a nebylo proti. Zdá se že čas ukáže že toto byl nakonec dobrý diplomatický tah, který zpočátku vypadal jako zrada ruských zájmů v oblasti. Nakonec na tom možná Rusové vydělají nejvíc. Myslím že vzbouřencům dochází že za plukovníka se měli lépe a pod USA a spol. tomu tak nebude.

241012

3.4.2011 12:08

RE: Konec bombardování

sslobo slobo (tečka) sloboda (zavináč) zoznam (tečka) sk 93.?.?.?

Reakce na 241012

z radosti

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/229610-letadlo-nato-zrejme-omylem-zabilo-10-libyjskych-povstalcu.html

Muži prý byli zasaženi při útoku ve chvíli, když stříleli na oslavu do vzduchu. Svědek tvrdil, že po náletu viděl na místě hořet čtyři auta včetně sanitky.

Agentura Reuters získala jiný popis události. Povstalci se prý v pátek pozdě večer modlili nad čerstvými hroby svých padlých kolegů. Několik vojáků z tábora protivníků se mezi ně vmísilo a zahájilo palbu do vzduchu protiletadlovými zbraněmi. "Pak se objevilo letadlo NATO a začalo skupinu bombardovat," sdělil jeden z povstaleckých bojovníků Mustafá Alí Umar. Na místě zůstalo prý 14 mrtvých.

Jiný z bojovníků vzal vinu za incident na řady svých kolegů a přiznal, že povstalci prostě stříleli do vzduchu z radosti.
"Byla to chyba," řekl..


http://www.time.com/time/photogallery/0,29307,2055484_2248973,00.html

foto: Yuri Kozyrev / NOOR for TIME ( horici sanitka..)

241016

3.4.2011 20:18

NATO moc nechtělo

Lin 85.?.?.?

Libyjskou hurá akci nezrežírovalo NATO. To si teď jen vyžere, co někdo jiný spískal. Ode dneška se amíci stahují a jejich další účinkování na scéně bude možné pouze na ofic žádost od NATO, schválenou Pentagonem. Odcházejí právě ve chvíli, kdy by se podle velení NATO jejich podpora ještě hodila. V Libyi není vyřešené nic, stále se bojuje a stále teče krev. Postrádám smysl celé "hurá akce" a uniká mi smysl řečí o "nutnosti osvobozovat trpící a podporovat demokracii". Vyznívá mi to celé jako úmyslné zavlečení NATO do konfliktu. Zvláště za situace, kdy v Jemenu teče krev proudem a Sýrie je na tom podobně. Ne pár dní, jsou to dlouhé týdny a obávám se, že delší, než údajné krveprolití v Libyi. A neděje se nic. - nikdo neosvobozuje a nezachraňuje.
S uprchlíky se potýká hlavně Řecko a Itálie.

241031

3.4.2011 20:47

RE: NATO moc nechtělo

dub 94.?.?.?

Reakce na 241031

no zajímavé je, že se američani náhle stáhli právě v den, kdy byl zahájen summit zemí brics...

241033

3.4.2011 22:47

RE: NATO moc nechtělo

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 241033

To je v každém případě zajímavé. Možná až ten summit BRIC skončí, tak se zase začne střílet. Politická situace, jak by řekl soudruh nadporučík Troník není vůbec růžová.

241047

4.4.2011 18:13

RE: NATO moc nechtělo

Lin 85.?.?.?

Reakce na 241033

To je opravdu zvláštní... [smích]Jenže všechno je zas jinak a amíci, kteří oznámili, že od soboty nevystřelí už ani jednu ránu proti prokaddáfiovcům, byli NATO (kurňa to je tvar...prostě natem) požádání zůstat do úterka. Pak to prý už definitivně zabalí. Ovšem - kdo ví... V téhle divné vojně se to jen hemží protichůdnostmi a opravdu netuším, jestli je ten chaos sám od sebe nebo záměrný. Pro sebe si myslím, že druhé bude pravda a celá tahle anabáze má ještě mnohem důležitější význam, než se zatím vyspekulovalo.
Mezitím vláda Libye diplomaticky vyjednává, sám Kaddáfí se vyjádřil, že boje musí skončit. Už jsou do celé té věci zamotaní i dva jeho synové, spekuluje se, že mají "dodat" plán na odstavení svého otce "od moci" (asi jsem tupá, ale pořád nechápu, od jaké) a za odměnu získat vysoký post v nové libyjské vládě. Do toho všeho "konspirace", že oba synové i uprchlík Musa Kusa mají opravdu plán, ale společně s Kaddáfím a proti "koalici" . Čert už se v tom vyznej... [zmaten]

241097

Příspěvků: 14

02.04. 04:22 Rene Bartosek  Potraviny na čtyři měsíce.
02.04. 05:04  RE: Potraviny na čtyři měsíce.
02.04. 19:33 Rene Bartosek  RE: Potraviny na čtyři měsíce.
02.04. 22:40 Saša  Občanská válka v Libyi je provokována USA
03.04. 01:08 calimero  Vsetko je na dobrej ceste...... pre USA
03.04. 04:53  RE: Vsetko je na dobrej ceste...... pre USA
03.04. 17:53 Arkan  RE: Vsetko je na dobrej ceste......
03.04. 22:45 Rene Bartosek  RE: Vsetko je na dobrej ceste......
03.04. 10:25 Magnus Maximus  Konec bombardování
03.04. 12:08 sslobo  RE: Konec bombardování
03.04. 20:18 Lin  NATO moc nechtělo
03.04. 20:47 dub  RE: NATO moc nechtělo
03.04. 22:47 Rene Bartosek  RE: NATO moc nechtělo
04.04. 18:13 Lin  RE: NATO moc nechtělo

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

66

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc březen přispělo 140 čtenářů částkou 23 155 korun, což je 66 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Milí čtenáři,

prosím zvažte, zda byste mohli přispět na provoz tohoto serveru. Zbývá několik dnů do konce měsíce a v pokladně chybí třetina potřebné čásky. Jsme bez reklamy, tudíž plně závislí jen na tom, co se sebere. Děkuji.

Ve zkratce

Rockefeller a pandemie29.03.20 12:55 Neurčeno 4

Fed nemůže opravit, to co je rozbité.28.03.20 19:25 USA 0

I na pokraji sil musí evropské státy platit „výpalné“ Bruselu v plné výši.28.03.20 15:29 Evropská unie 0

Pozorujte dnešní právní zrůdy, ceny a lichvu! Šílené!!27.03.20 18:19 Česká republika 6

Jourová varuje27.03.20 14:54 Evropská unie 7

Vědci zjistili u 600 lidí 40 různých mutací koronaviru26.03.20 22:20 Island 6

Holandsko a Švédsko začínají ustupovat od teorie stádní imunity26.03.20 22:07 Evropská unie 2

Vláda mění své rozhodnutí ohledně odškodnění - bojí se bankrotu (a právem)26.03.20 22:00 Česká republika 1

Indie vyhlásila 1,3 miliardě svých občanů stanné právo26.03.20 21:02 Indie 1

Koronavirus: Drakonická opatření v Bolívii26.03.20 09:03 Bolivie 7

VIDEO: Massimo Mazzucco zajímavé souvislosti a "náhody" COVID-1926.03.20 07:56 Itálie 0

Politická korektnost a krvelačnost chorých feminacistek vedla ke konci mluvčího FK UK25.03.20 11:07 Česká republika 12

Ministerstvo obrany chce uspořit až 2,9 miliardy korun25.03.20 07:00 Česká republika 1

Evropská unie vojensky podporuje Turecko24.03.20 17:34 Evropská unie 2

V USA začala ekonomická krize24.03.20 04:25 USA 3

Video: Allahu akbar! Nepokoje v uprchlickém táboře Eleonas v Aténách23.03.20 17:51 Řecko 0

Video:Německo už není zemí mléka a strdí, ale Afričanovi to nevysvětlíte23.03.20 17:45 Německo 1

Protesty proti omezením kvůli koronaviru v Paříži23.03.20 16:19 Francie 0

Stát zakázal výrobu dezinfekce Martinu Žufánkovi23.03.20 15:43 Česká republika 1

Rusko a Kuba posílají do Itálie své lékaře22.03.20 17:35 Rusko 4

Měnové kurzy

USD
24,73 Kč
Euro
27,40 Kč
Libra
30,61 Kč
Kanadský dolar
17,60 Kč
Australský dolar
15,18 Kč
Švýcarský frank
25,89 Kč
100 japonských jenů
23,04 Kč
Čínský juan
3,48 Kč
Polský zloty
6,03 Kč
100 maď. forintů
7,68 Kč
Ukrajinská hřivna
0,89 Kč
100 rublů
31,14 Kč
1 unce (31,1g) zlata
40 022,98 Kč
1 unce stříbra
345,74 Kč
Bitcoin
148 569,97 Kč

Poslední aktualizace: 30.3.2020 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 963