Diskuze k článku

Jak je to s uskladněním vyhořelého paliva ve Fukušimě - odpověď SÚJB

Příspěvků 84

18.3.2011 16:01

OK.

Rene Bartosek 69.?.?.?

Má se jednat o maximální hodnoty v SÚJB si nedovedou představit, že by se mohlo jít do maxima. Někdo tady psal, že Japonci jsou velmi dúkladní, třeba po těžbě dřeva, zůstane z lesa trochu hlíny a kamení. Ale nechme dohad dohadem, a zeptejme se na konkrétní čísla. Podle všeho to firma TEPCO aspoň pro veřejnost nepíše. Takže jaký je aktualní stav s vyhořelím palivem v prostoru JE elektrárny Fukušima? S důrazem na množství horizontálně uloženého vyhořelého paliva v bázénů, kde podle odborníku v USA není voda a nejde to chladit.

Jaké důvody může mít jaderný fyzik, aby veřejně řekl, že se má použít scénář sanace z Černobylu? Myslel jsem podle jména, že se jedná o místního odborníka, ale jde o absolventa Harvardu a teroretického fyzika ( teorie strun ) a popularizátora vědy, který vede doktorantské kurzy v NY. Vyšlo mu něco i česky. Teorie strun je poměrně v kurzu, takže mezi lidmi v jaderné fyzice by mělo být jeho jméno známé. Otázka je do jaké míry má přesná data? Můj názor je, že má pouze to, co vyšťárali týpci z USAID, přesněji řečeno to, co se mu rozhodli dát k dispozici. Může tedy na tom být lépe nebo v případě špatného odhadu či desinformace hůře než SÚJB. A jsme tam, kde jsme byli. Jak stojí skutečná situace?
http://mkaku.org/home/?page_id=5

239769

19.3.2011 15:35

RE: OK.

MW 193.?.?.?

Reakce na 239769

kaku je sasek a soumen, vicemene ideologicky popularizator teorie superstrun kterou uz dnes, s vyjimkou par fanatiku nebere nikdo z teoretickych fyziku vazne (prinejmensim ne jako kandiata na 'teorii vseho' je to proste jen pomerne komplikovana matematicka kreace v ne zcela zrejmem vztahu k fyzikalni realite.).
Takze mi to prijde ciste jako pokus o zviditelneni, zrejme jeho 'popularizacni' aktivity uz tolik nevynaseji. A samozrejme jeho kvalifikace ho v principu neopravnuje k vynaseni detailnich soudu o havarii, jednak neni na to vylozene specializovany odbornik (coz by sice mozna u hrubych a kvalitativnich odhadu tolik nevadilo), ale hlavne nema k dispozici zadne detailnejsi informace, vari taky z vody (no pun intended..).

Na cernobylsky scenar je casu dost, tak daleko situace ani zdaleka nedospela.

239822

19.3.2011 22:26

RE: OK.

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 239822

Kdo konkrétně z fyziků ho nebere vážně? Michio Kaku absolvent Harvardu, pracoval v Berkeley, Princenton. Vondra aspol. snad založili katedru jaderné fyziky v Plzni? Sakra člověče neuvádějte vcelku vyrovnané lidi mého typu do stavu paniky, bohatě stačí lidský faktor s jeho chybami. Nedej bože, aby k reaktoru byli připuštěni ideovolové. Vedení, které je zdrceno situací tomu lidsky rozumím, a tady bych na rozdíl od leader-jachtařů uplatnil srdce. Havárii, ale musí vést lidé, kteří budou dělat možné i nemožné pro to, aby dlouhodobé dopady byly co nejmenší. Záchránářům by měla být řečena i krutá pravda bez toho nelze lidi motovovat, když po nich požadujeme nemožné.
http://www.blisty.cz/art/57818.html
http://www.zvedavec.org/vezkratce-4991.htm

239842

18.3.2011 16:07

možná není odpad jako odpad

Lamber 89.?.?.?

Jsem laik,ale možná je radioaktivní odpad něco jiného než vyhořelé jaderné palivo které se používá k přepracování.Každopádně skladovat i těch 180tisíc sudů na pobřeží v takhle aktivní seismické lokalitě je hazard.

239771

18.3.2011 16:30

Nechápu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 173.?.?.?

Nechápu jak jaderné elektrárny umístěné těsně u moře nemají pro režim nejvyšší nouze stavidla pro zatopení reaktorů mořskou vodou a tím jejich ochlazení. Nyní chladí reaktory mořskou vodou z vrtulníků! V Japonsku sněží a voda je tedy studená a dobře by chladila. Jenomže to by musel někdo z konstruktérů při stavbě elektrárny přemýšlet!

239773

18.3.2011 18:01

RE: Nechápu

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Reakce na 239773

Přesně tak!

Zdá se, že nikdo nechce přiznat vadný návrh celé elektrárny. A uskladňovat vyhořelé palivo v meziskladu pod střechou jaderných reaktorů je další zhůvěřilost.

Předpokládám, že ani jiné elektrárny nemají možnost ve stavu nouze zatopit mezisklady s vyhořelými články (nikoliv samotný reaktor, jak píšete vy) vodou.

239778

19.3.2011 11:52

RE: Nechápu

Kevin 78.?.?.?

Reakce na 239778

Vyhorele palivo, ktere se vybira z reaktoru je jeste velice horke. Obsahuje mnoho radionuklidu s kratkou dobou rozpadu, ktere palivovy soubor ohrivaji a navic je vysoce radioaktivni. Proto po vyjmuti z reaktoru musi okamzite do vymiraciho bazenu na dochlazeni a znizeni aktivity, transport na delsi vzdalenost je temer nerealny. Proto se bazeny buduji bezprostredne u reaktoru.

Po snizeni aktivity a dochlazeni se palivo z bazenu presunuje do AFR meziskladu, kde je v bazenu s vodou dalsich nekolik let. Voda slouzi jednak jako chladici medium a jednak jako radiacni stit. Kdyz je aktivita paliva snizena pod stanovenou mez, presunuje se do kontejneru v suchem AFR skladu, odkud je pak kontejner transportovan do zavodu na prepracovani paliva.

239815

19.3.2011 21:51

Když nechápete - mlčte! Nebo se zeptejte!

Václav Semerád vsemerad(zavinac)volny(tecka)c 83.?.?.?

Reakce na 239778

O, Lord, help me to keep my big mouth shut, until I knew, what I'm talking about!

Volně česky: Ó, Bože, pomoz mi držet hubu, když nevím, o čem mluvím!

Pane Stworo, mluví z vás naprostý Neználek! (I z jiných tady!) Proč musí být první vyhnívací bazén (omluvte slangové výrazy) hned vedle reaktoru? Protože to, co se vytáhne z reaktoru, prostě nesnese žádný delší transport než v téže místnosti! A to bez přítomnosti lidí, člověka by to na deset metrů zabilo za pár vteřin! Je to žhavé, probíhají v tom rozpady radioizotopů, tyhle reakce se hasit nedají, dá se to jedině chladit, chladit, chladit, dokud to nevyhnije. Tohle chcete někam dopravovat? Vyloučeno! Proto ten hluboký chlazený bazén pár metrů od reaktoru! Tak je to prostě všude (snad až na jaderné ponorky, ty ale mají i jiné výjimky, např. neutronová děla pro překonání jodové jámy, jenže jejich reaktor pak stojí odhadem jako 20 elektráren). Pod vodou odpad postupně vyhnije a až po půl roce(!) se s tím dá jakž takž manipulovat, byť pořád jen v horkých komorách (tj. bez přímé přítomnosti lidí - mechanické ruce + kamery). Pořád se na to nikdo neodváží ani podívat! Platí totiž zásada: Co svítí opravdu zabijácky, to se brzy vysvítí a naopak, co svítí dlouho, svítí málo. Odpad, čerstvě po vyndání z reaktoru zabiják, po 12 letech vezmu do holé ruky! Nekecám, měl jsem to v ruce, stejně jako recyklovaný uran. Transport vyhořelého paliva (kterému si pitomci lehají na koleje - tím déle to působí na obsluhu) je možný, až když se to vysvítí na tak snesitelnou úroveň, aby se odpad + mnohonásobně těžší stínění vešly na vagon. Ale to je možné až po letech, jasné? První půlrok je to zabiják, proto chápu Japonce, že jim naskakují vrásky. Chyba je, že to nejsou schopní uchladit, protože jim dvacetimetrová tsunami nejen smetla přívody, ale zalila bahnem i všechny mnohonásobně zálohované nouzové diesely! Být v chodu jeden jediný, žádné problémy by nebyly a elnu by určitě časem vyčistili a zprovoznili. Takhle mají vrak a oči pro pláč. Ano - je to jakási varianta nápisu: Titanic ani Bůh nepotopí!

(Což neznamená přestat stavět lodě a spoléhat se na sousedy - že ano, Germáni!)[smích]

Není to tedy zhůvěřilost, ale naprostá nutnost! Omluvte se konstruktérům, prosím! Nejsou to pitomci, jako ti, co je všude kritizují bez znalosti věci.

Mezi námi - znáte odkaz Alfréda Nobela? (Předpokládám, že ne! Ale to už se sem fakt nevejde...)[smích]

P.S.: mám diplom ing. z jaderných reaktorů [smích]

239840

19.3.2011 22:51

RE: Když nechápete - mlčte! Nebo se zeptejte!

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 239839

Dobrá konstruktérům se omlouvám za svou laickou blbost. To by jsme měli, nelze manipulovat s příliš horkým a radioaktivním palivem. Zdravý rozum říká, že v areálu elektrárny, protože riziko havárie nelze nikdy vyloučit by nemělo být více vyhořelého palivo, než kolik ho nelze bezpečně přepravit. Tomu tak nebude podle všeho do Fukušimi se to vozilo z jiných elektráren. To nad reaktorem jestli tomu správně rozumím je zhruba 100 tun po čertech horkého a přeměně poloviny množství U235 v původním palivu na Pu a a další aktinidy, plus rozpadlé fragmenty jader počertech nebezpečné věcičky. Palivo ze čtvrtého bloku bylo vytaženo v říjnu 2010, 130 tun a vy říkáte, že to je teď ve stavu, kdy se k lidská noha nemůže přiblížit. Pokud je narušený bazén, tak naběhnutí chladicího okruhu, znamená konataminaci velkého rozsahu. Pokud se zasype pískem a betonem, tak to nebude možné chladit, že ano? V případě, že by se to podařilo zacelit případnou trhlinu vzniklou výbuchem nebo padem něčeho velkého. Jaké jsou šance, že se to neprotaví ven? Jak dlouho to bude chladnout?
http://www.blisty.cz/art/57818.html

239847

19.3.2011 22:55

RE: Když nechápete - mlčte! Nebo se zeptejte!

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 239847

Ještě jaké tomu důsledky na provoz čtvrtéhop reaktoru a okolí infrastruktury, kde se ta vyhnívací jáma 4 nachází?

239848

19.3.2011 23:15

RE: Když nechápete - mlčte! Nebo se zeptejte!

Václav Semerád vsemerad(zavinac)volny(tecka)c 83.?.?.?

Reakce na 239848

Opravdu jsem v Japonsku nebyl (jenom v Rusku) a taky lovím informace na internetu (+ mám znalosti z dřívějška) - otázka je, nakolik je to vůbec zajímavé. Některé věci jim prostě věřím, na jejich místě bych je dělal stejně. Dochlazování je jedna z nich - asi jako rychlobrzda ve vlaku - v případě nouze, když se řítím na kamion na přejezdu, zapnu brzdu (brzdí pak i beze mne) a děj se vůle Alláhova... maximálně se mohu utéci schovat vedle motorů, protože kabina bude na cucky. Což takový pilot udělat nemůže, že... Ptáte se mě na moc - tohle vám asi moc lidí nezodpoví. Fakt je, že z původně banální havárie (štěpnou reakci zastavili včas, zbylo jen běžné dochlazení) se stal problém, když v okolí několika desítek kilometrů nezbyl jediný nouzový diesel, jen trosky. Fakt smůla! (A taky Richter 9!)

239852

19.3.2011 10:12

RE: Nechápu

charon cmartin (zavináč) airnet-cz (tečka) info 62.?.?.?

Reakce na 239773

Ono by to asi možné bylo. Takový návrh by ale byl do značné míry dvojsečná zbraň - návrh totiž obvykle počítá s maximálním požadavkem na izolaci reaktoru. Pokud by reaktor ztratil těsnost za méně dramatických okolností (připousťme, že by to mohlo nastat), začala by se v přívodních kanálech na mořskou vodu hromadit voda unikající z něj a bylo by možné, že by začala unikat i do moře, kam by kanály ústily. Předpokládám, že konstruktéři se tomu chtěli vyhnout a o variantě nouzového zatopení vůbec neuvažovali.

Technicky k nouzovému zalití atomového reaktoru mořskou vodou došlo pouze několikrát v historii a stalo se to na ponorkách s jaderným pohonem v situaci, kdy selhalo chlazení nebo řízení reaktoru. Následně byla ponorka odtažena do doků a havárie zvládnuta jinými prostředky. Reaktor byl samozřejmě odepsán.

239809

19.3.2011 10:57

RE: Nechápu

Kevin 78.?.?.?

Reakce na 239773

Ono to bude asi tim, ze elektrarna je skoro 10 metru NAD hladinou more. Ono pri tom navrhu elektrarny nebyli uplni idioti, i kdyz se to nekomu muze tak zdat. Elektrarna byla delana tak, aby bez problemu ustala zemetreseni sily 8 a to se i stalo. Reaktory se vypnuli, nabehlo dochlazovani. I blizici se tsunami nechavala operatory v klidu. Vlnolamy a umisteni elektrarny meli byt zarukou, ze se nic vazneho nestane. Vlnu 10m vysokou mela elektrarna prestat naprosto bez problemu.

Bohuzel vlna byla vyssi. Odhady se ruzni, mluvi se o 15-20 metrech. Vlna splachla vnejsi rozvodnu a tim odpojila elektrarnu od site a zatopila budovy dieselagregatu i nouzovych cerpadel. A rozvadec plny vody proste fungovat nebude...

239812

19.3.2011 12:17

RE: Nechápu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 173.?.?.?

Reakce na 239812

No vidite, opet soudruzi z NDR nekde udelali chybu.Vysvetlil jste to hezky, ale nikdo z navzdy evakuovanych si za to nic nekoupi.
Proste se jen rekne, nam se to tady ve Stredni Evrope nikdy nemuze stat a je vymalovano.Atomove - betonova parta hic si zase povede svou, penez k uplaceni politiku ma plne mesce, hospodarsky rust si rozvracet nedame!

239816

19.3.2011 15:44

RE: Nechápu

asdf 193.?.?.?

Reakce na 239816

Ale vždyť přece nic není absolutně bezpečné! Kdyby jen ostatní průmyslová odvětví na tom byla také tak jako ta jaderná.. Chemický průmysl nikdo nepostihuje za ty jedy co máte v potravě atd.. to je takzvaně 'normální'. I z hlediska počtu obětí jsou jaderné havárie naprosté NIC. Když vezmu v úvahu kolik lidí ročně jen u nás zabijí řidiči.. ale to je zřejmě také 'normální'. S touto logikou byste musel zakázat veškerou automobilovou osobní dopravu (ne že bych byl jako náruživý cyklista proti..)

239823

19.3.2011 18:03

RE: Nechápu

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 239816

Jaké budou dopady zemětřesení síly 9 na Temelín a na Prahu, která je nedaleko? Mám takový pocit, že Temelín to ustojí. To už bylo řečeno v diskuzi. Sice jsem proti ekologické devastaci, ale cestu zpátky na strom jako vývoj civilizace skutečně nepovažuju za pokrok. Alternativní zdroje jsou vhodné na lokální úroveň a místní spotřebu, ale centralní rozvodná síť nutná pro chod průmyslu musí být z důvodu stability a synchronizace napájená ze stabilních dodávek. Alternativní zdroje okolo 10% v centralní síti představují problém.Chtěl bych vidět jak by se Rakušené nebo Němci mohli dovolit okolo 20% alternnativních zdrojích nez možnosti stabilizace z uhelných a jaderných elektráren doma nebo v zahraničí.

Pokud jde o tíhnutí lidí v přírodě , třeba po měsíčním pobytu se většina i přijemném letním podnebí ráda vrací k masovému luxusu naší civilizace. To, že otočí kohoutkem a teče mi teplá voda, cvaknu vypínáčem a svití světlo, spalchovací záchod..., tak to já osobně považuju za luxus. Ne lambo před barákem a jiné s prominutím hovadiny. Ale dejte mi vědět jak jsou lidé ochotni se bratřit s přírodou v lese, když venku je mínus 20 a půl metrů sněhu. Nedávno jsem si docela zacvičil s lopatou při odhazování sněhu v Chicagu, vrátit se zpátky po pár hodinách do tepla a komfortu civilizace bylo příjemné. Samozřejmě vše je otázka úhlu pohledu, konzumistánec by nad mým chápáním komfortu pohrdlivě zvedl nosánek nahoru.

239828

20.3.2011 6:36

RE: Nechápu

Radovan 88.?.?.?

Reakce na 239828

Jaké budou dopady zemětřesení síly 9 na Temelín a na Prahu...

Také je potřeba počítat s tím, kolikrát za posledních deset milionů let se takové zemětřesení v dané lokalitě vyskytlo [mrknutí jedním okem] Co jsem se dočetl, tak 14.3. bylo u Bíliny zemětřesení o síle 2,9 stupně, při tom ještě ani necinkají skleničky.

239862

19.3.2011 20:52

RE: Nechápu

Kosk 93.?.?.?

Reakce na 239773

No a jak by jste potom chtěl, vy chytráku, zajistit bezpečnost proti vlnám tsunami, (Fukušima byla údajně schopná odolat vlně 7,5 metru - ale přišla 10m) když by jste reaktory zbudoval pod úrovní vodní hladiny a od moře oddělil jen nějakou hrází se stavidlem.

To by asi moc odolné proti přírodním živlům nebylo. Nemyslím že by bylo nějak extra ekologické po podobném průšvihu de facto přemístit elektárnu na mořské dno... [velký smích]

239838

19.3.2011 22:39

RE: Nechápu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 69.?.?.?

Reakce na 239838

Nevím, ale já bych si technicky dokázal představit jadernou elektrárnu, která by byla 10 m nad hladinou moře, ale reaktor a sklad vyhořelého paliva by byl na úrovni mořské hladiny. Zdi kolem elektrárny by mohly být 20 m vysoké. V případě katastrofy by se dala vyhodit do povětří stavidla a zaplavil by se reaktor a sklad studenou mořskou vodou, která by vše bezpečně ochladila. Pořád by to byl mnohem menší průšvih než to co se děje nyní.

239844

18.3.2011 17:19

rozdíl mezi vyhořelý jaderným palivem a RAO

Střelec 77.?.?.?

Jedno upřesnění. Radioaktivní odpad není totéž co vyhořelé jaderné palivo. Radioaktivní odpad pochází z průmyslového a jiného využití radioaktivních látek v otevřené nebo uzavřené formě. Jsou to například odložené defektoskopické zářiče, zářiče ze zdravotnických zařízení (onkologické ozařovače), indikační zářiče z elektropožární signalizace a mnoho dalších typů. Ty se musejí zajistit v nepropustných a jištěných obalech a evidované skladovat na místech, kam má přístup obsluha a která jsou přehledná. Skladiště musejí být v prostorách s nepropustným podložím. U nás jsou taková skladiště dvě, jedno pro přirozené zářiče a druhé pro umělé. Alespoň takto to bylo za starého režimu.

Vyhořelé jaderné palivo pochází z palivových tyčí z elektráren a je vysoce radioaktivní. Skladuje se nejprve v meziskladech a následně ve skladech vyhořelého paliva. Je to materiál, se kterým se dále počítá k využití v typech JE další generace, t.zv.množivých reaktorech, které se ve vyspělých zemích vyvíjejí. Mají to být JE, které nebudou produkovat mnoho odpadu. Například ruský množivý reaktor BREST se má stavět v Bělojarské jaderné elektrárně u Jekatěrinburgu.

Pane Stworo, to vám odpověděl nějaký inspektor, který je zvyklý odpovídat profesionálům. Divím se, že ho nenapadlo, že by se měl vyjadřovat stravitelně pro nás, kteří jsme v oboru JE laici.

239775

18.3.2011 17:27

RE: rozdíl mezi vyhořelý jaderným palivem a RAO

Střelec 77.?.?.?

Reakce na 239775

Ještě doplním. Berte v úvahu, že ten co vám stvořil odpověď je úředník (zřejmě ministerský rada)a že je z Prahy. Potom mu odpustíte.

239776

19.3.2011 5:06

RE: rozdíl mezi vyhořelý jaderným palivem a RAO

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 239776

>Berte v úvahu, že ten co vám stvořil
>odpověď je úředník (zřejmě ministerský rada)a že je z
>Prahy. Potom mu odpustíte.
Navic dnesni Japonsko patri pres kapitalisticky system k pratelum nasi republiky, nebo alespon k souznejicim, proto prece nemuzeme byt kriticti k jejich nejake pripadne technicke nedomyslenosti, kterou treba dokonce muzeme mit okopirovanou.
Vzpominate? Se Sovetskym svazem na vecne casy! Tak se kdysi pri kazdem prdu jasalo, trebaze nadseni lidi bylo opacne. Dnes to nadseni, v tomto pripade ze vseobecneho obdivu k technicke vyspelosti Japonska, muze byt podobne, trebaze si nasinec muze myslet opak. Takovi ubozaci jsme my, Cesi, uz hodne dlouho, mozna od Bile hory.

239804

19.3.2011 5:22

RE: rozdíl mezi vyhořelý jaderným palivem a RAO

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 239776

Jeste neco: Sledoval jsem CNN. Byl ve Washingtonu ctvrtek okolo 5 hodin odpoledne. Hlasatel, ktery obycejne je viden ve studiu, byl spolecne s dalsi hlasatelkou nekde na ulici (jemna strategicka nuance: bliz k davu ve vazne situaci) a s vaznými obliceji posuzovali situaci v Japonsku. Jednalo se v podstate o debatu s odbornikem, ktery naopak byl ve studiu. Tema mirilo k jedne zalezitosti: Smer vetru se zmenil, zacala mirit na USA. Nekolikrat se objevila i mapka smeru s udajem, ze do dvou az tri dnu muze byt pri intenzite vetru radiace na americkem uzemi. Ptam se sam sebe: Proc ty vazne obavy? Proc vubec obavy, kdyz vyjadreni ceske strany je ukolebajici?

239805

24.3.2011 10:22

RE: rozdíl mezi vyhořelý jaderným palivem a RAO

Kubik1 80.?.?.?

Reakce na 239775

Dodam zabavnou historku, kterou mam z prvni ruky. Kocka my kamaradky mela nador - nevim presne jaky, snad stitna zlaza, a veterinar doporucil experimentalni lecbu, kdy se kocce vstriklo trosku radioaktivniho roztoku, ktery se nahromadil v nadoru a tim ho znicil. Udajne je to metoda s asi 98% uspesnosti, jen ma dve nevyhody - neni radno se s takovou kockou moc mazlit (doslovne) a nenechavat ji spat na svem kline, a je zapotrebi jeji vykaly sbirat a odkladat na misto k tomu urcene, protoze jsou radioaktivni. Tohle je podle me radioaktivni odpad [smích]

240202

18.3.2011 20:01

Znalý diskutující

bovec 88.?.?.?

Přínosná diskuse, téma jádro, s účastí znalého diskutéra:
http://gnosis9.net/comment.php?akce=fullview&c...

239786

19.3.2011 0:04

já bych nebyl tak zlej, jaké tanečky:)

djb 90.?.?.?

Mě to příjde velmi rovné. Pan Bozenhard přece přiznává, že o tom nemají žádné informace a zase musíme počítat s tím, že SÚJB si ze své pozice nemůže dovolit komentovat něco, k čemu nemá oficiální zprávy.
Skoro bych řekl, že přidaná spekulace a vysvětlení "jak si myslí, že by to mohlo být" je velmi vstřícná.

Odpověď mě ovšem též neuklidnila. Znamená to totiž, že Japonsko o tomto vůbec nedává žádné informace - což není chyba p. Bozenharda a je to divné.

239793

19.3.2011 0:34

RE: já bych nebyl tak zlej, jaké tanečky:)

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Reakce na 239793

Pan Bozenhard se ozval, napsal, že teď odjíždí na dovolenou, ale za týden, až se vrátí, se pokusí to více rozvést. Tak jsem zvědav...

239794

19.3.2011 18:07

RE: já bych nebyl tak zlej, jaké tanečky:)

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 239794

Teď na dovolenou? [velký smích] [velký smích] A nikdo jiný není schopen napsat e-mail místo něho, že ano? [mrknutí jedním okem] Ale jo, tenhle úřad si nemůže dovolit spekulovat a to co půjde ven je samozřejmě, když to řeknu eufemicky pečlivě zvažováno.

239829

19.3.2011 2:25

Zpravy ze vsech stran, ale , vysledek je v jednani ruznych vlad o situaci.

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 61.?.?.?

Vložený obrázek
Pokud jsem dobre rozumel,jak stanici BBC, tak i jinym zdrojum,cast vyhorelych tyci bylo umisteno pod strechou, ktere se vybuchem rozmetaly na ruzne strany.Dalsi cast byla umystena v bazenu,kde musely byt stale pod vodou, aby opet nezacaly horet,coz,ted je problem,nebot bazen je pomalu prazdny.Dalsi cast zpravy naznacila v rozhovoru,ze se zde nachazi i plutonium a z tohoto duvodu Japonci k ochlazovani berou dobrovolniky,jez museji byt v intervalech stridani pro zvysenou radiaci.Mnozi vedi ,ze zemrou,ze se musi obetovat,aby jich neumrelo mnohem vic. Amerika,varuje sve obcany a doporucuje Japonsko opustit a nebo byt od centra vybuchu vzdaleno na 100 Km.Japonsko,az,ted pozadalo Americany o pomoc,mam silny dojem,ze Japonci nechteli,aby se prislo na to,ze tam je stroncium,nebot to se pouziva k vyrobe atomove bomby a to je ten kamen urazu vsech tech neuplnych zprav, kazdopadne situace neni jednoducha a dokonce se vyskytl nazor,ze by meli Japonci svuj ostrov radeji opustit a pozadat Cinu,aby jim dala byvalou Manzurii k obyvani, coz byl nazor jednoho pisatele,jak to vidi on,avsak pres vsechny pohromy Japonci miluji svuj ostrov,uvazte ,ze po takovem zemetreseni uz funguje jeden z nejrychlejsich vlaku sveta.Na ruznych mistech sveta uz zaznamenali vzrust radiace,coz bude mit nasledek na polupace se zvysenim rakoviny.
Sacramento Monitors Detect Small Amount Of Radiation
Severe Radiation Drives Workers Away From Fukushima Plant - Vid
Fukushima Workers Accept Death - Tell Families
Situation Said 'Grave' By Japan PM - Plant Workers Risk Lives
Water Drops Have Little Effect On Reactors
Yoichi Shimatsu - The Next Nagasaki - Nuclear Fears Stalk The World
Japan Weighs Need To Entomb Plant
'They're Leaving Us To Die' - Mayor Of Town Near Plant
Lights Down As Tokyo Becomes A Ghost Town
Japan Raises Nuclear Disaster Level - Vid
Full Core Meltdown in Japan?
Chernobyl's Radioactive Hazard Zone - An Example

239802

19.3.2011 6:48

RE: Zpravy ze vsech stran, ale , vysledek je v jednani ruznych vlad o situaci.

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 61.?.?.?

Reakce na 239802

Promethea stihl bozi trest,za to, ze lidem-tedy smrtelnym dal "plamen neobycejne sili, z rise Bohu ,nesmrtelnych." Majitelem-udrzovatelem byl Zeus , jehoz tento kriminalni cin rozlitil a tak Prometheus dosel hroznemu trestu, byl prikovan ke skale a kazdy den priletel sedy orel,ktery mu zaziva trhal z tela jatra a pod odletu do pristiho dne jatra narostla zpet, rana zacelila, aby,Zeusuv trest se mohl znovu opakovat.
Neni Zeusuv trest na Prometheovi trochu priznacny s atomovym podnikanim ,ktere lide podnikaji na teto planete, od" miromilovnych elektraren", az po zbrane hromadneho niceni,jako je atomova,vodikova a neutronova bomba?
Je s podivem,ze Japonci ,kteri poznali ,co to je atomova energie skryta v pume,jez znicila Hirosimu a Nagasaky a presto se dali na cestu ziskani energie z uranua plutonia. Myslim,ze lidstvo se nikdy nemelo dotknout teto tak strasne zbrane a pani Curie nikdy nemela pokracovat v teto znalosti ukryte neuveritelne sili, jez je v uranu a po ni dalsi "vedci".Je zajimave ,ze od sameho zacatku atomove vedy, naprosta vetsina techto lidi jsou ti , jez svetu vystavuji ,jak strasne trpeli, ackoliv vynalezli vec masoveho utrpeni.Je znamo,ze z historickych dokumentu, se Hitler teto veci vyhnul, ne proto,ze mel potize s tezkou vodou,ale s predstavou o ohromne destruktivni sili, jez byla vic nez mohl domyslet v te dobe.Neni tato starorecka baje dostatecnym varovanim pro lidstvo,nejit dal,nez je zkutecne mozne.Co,mame po svete organisaci,"pro nase dobro" a presto se ritime do zkazy.
Jestli, se dnes vitr s radiaktivitou blizi k americkym brehum,tak,at se Americane rozpomenou ,kam sel vitr v dobe americkych atomovych pokusu, nakonec statistika UN zdravotni komise jasne ukazuje stoupajici pripady rakoviny vseho druhu.Takze, Francouzove,Britove,Cinane, Rusove,Severokorejci,Americane,vzpomente si!
Vložený obrázek

239806

19.3.2011 11:19

RE: Zpravy ze vsech stran, ale , vysledek je v jednani ruznych vlad o situaci.

quido2 81.?.?.?

Reakce na 239806

Pane Nohejl, vědci se nezastaví. A není to nic nového pro ty, kdo znají skutečnou historii lidstva. Následující sloky ze Šrímad-Bhágavatamu budou mnozí považovat za mysticizmus. Avšak u nejstarší duchovní literatury této planety, kterou bezesporu je Vedánta, jsou tyto informace přinejmenším hodné k vážnému zkoumání.

Následují sloky Šrímad-Bhágavatamu (7.10.54 až 58):
Máya Dánava, velký vůdce démonů, pro ně zhotovil tři neviditelná sídla, která připomínala letadla ze zlata,stříbra a železa a byla neobyčejně vybavena. Můj milý králi Yudhisthire, velitelé démonů zůstávali díky těmto třem obydlím polobohům neviditelní. Démoni využili této příležitosti a pamětlivi svého dřívějšího nepřátelství začali ničit tři světy-vyšší,střední a nižší planetární systém.

Poté, když démoni začali ničit vyšší planetární soustavy, se vládci těchto planet odebrali za Pánem Šivou, zcela se mu odevzdali a řekli: "Drahý Pane, nám polobohům, žijících ve třech světech, hrozí zkáza. Jsme tvými následovníky. Prosíme tě, zachraň nás!"

Nejmocnější a nejschopnější Pán Šiva je uklidnil a řekl: "Nemějte strach." Poté přiložil šípy k luku a vystřelil je na tři sídla obývaná démony.

Šípy vystřelené pánem Šivou vypadaly jako ohnivé paprsky vycházející ze sluneční koule a zakryly tři sídelní letadla, která pak již nebylo vidět.

Máme zde tedy popsanou technologii ničení objektů paprskem. [smích]

239814

19.3.2011 7:52

Co zapoměla Česká vláda

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 62.?.?.?

Reaktor stejného typu je asi 200km od Prahy na řece Isar. (EON ho včera odstavil) Co se stane když dojde v Německu k blackoutu a záplavách na Dunaji a Isaru? Za pár hodin to máme v Praze.

239808

19.3.2011 18:10

RE: Co zapoměla Česká vláda

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 239808

Jaký je rozdíl mezi předvídaním tsunami a její rychlostí a stoupáním hladiny v řece? Má obsluha čas reagovat a odstavit reaktor? Lze reagovat s předstihem na zhoršující se situaci?

239830

19.3.2011 10:32

K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

charon cmartin (zavináč) airnet-cz (tečka) info 62.?.?.?

Když o tom budete uvažovat, zjistíte, že s poskytováním informací je trochu problém. Informace napřed musíte mít abyste je mohli předat.
Jaké informace tedy Japonský SÚJB má? Patrně má k disposici evidenci stavu paliva a různých odpadů a vyhořelých PS na lokalitě. Ta by měla být celkem přesná. Co je diskutabilní, je to, jestli se po průchodu cunami nachází všechno tam, kde je evidováno. Vlna mohla např. sudy s odpadem přenést jinam nebo při ústupu stáhnout do moře. Vyhořelé PS asi zůstaly na místě pokud je nerozmetal po okolí výbuch. Pak by mohly být až stovky metrů daleko, tedy opět i v moři.
Dostáváme se k palivu v reaktorech a jejich stavu. Reaktor je obvykle plný měřidel (teploty, neutronového toku, tlaku ...), která poskytují údaje o jeho stavu. Je jich tam přebytek aby v situaci, kdy některé selže nemusel být odstavován a čidlo měněno hned. Jsou to elektrická čidla a pokud nejsou napájena neposkytují výstup (a může být poškozena technika, která ho zpracovává). Jejich tepelná odolnost je konečná a důvodně pochybuji, že přesahuje teplotu tání oceli. Pokud se tedy nechlazené jádro reaktu začalo tavit, a ono začalo, začaly úměrně tomu ubývat údaje z čidel která jsou zničena. Tým řízení reaktorů se tedy víceméně pouze dohaduje o jejich stavu.

Jaké informace byste tedy teď chtěli dostávat? Nepodložené dohady? Velín elektrárny má teď jiné starosti než vysvětlovat novinářům na základě čeho odhadl teplotu a tlak v té které oblasti jádra reaktoru.

Teď není chvíle na forenzní analýzu, kterou budou odborníci připravovat roky a rozeberou sehnatelné údaje o každé vteřině průběhu události a vysvětlí všechna padlá rozhodnutí všech lidí, kteří vůbec cokoli rozhodli a udělali. Všechno se zaznamenává a bude zkoumáno ale teď to není ve stavu být předloženo veřejnosti a to dokonce ani odborné. Podklad není konzistentní.

239811

19.3.2011 22:46

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Václav Semerád vsemerad(zavinac)volny(tecka)c 83.?.?.?

Reakce na 239811

Konečně rozumný názor!

Můžeme se jen dohadovat - stejně jako ti hoši v Japonsku. Teda - kdo o tom něco ví, protože Neználkové, kteří tady roztrušují zprávy o smrtícím záření po dobu 250.000 let, kafrají vyloženě z prstu.

Možná teď Japonci bědují, že je nenapadlo umístit pár dieselů (aspoň dva) do výšky, aby jim nehrozilo zaplavení. Stihli ji včas zastavit, ale nestihali ji dochladit. Možná by stačil i jeden jediný diesel v chodu, aby neměli problémy žádné a mohli časem (po vyčištění od bahna) elektrárnu znovu spustit. Jde ale jen o tu výšku? Vlnolamy přece byly, jenže nestačily. Stačilo by 50 metrů? Nebo čekáme ještě větší vlnu? Příroda je někdy zákeřná! (Richter 9 je trošku moc!) [smích] Takže mají smůlu, vrak a oči pro pláč. Ale kritizovat umí každý vůl!
(Tomu se také říká: Po bitvě každý frajtr generálem (o babských řečech nemluvě).)

239846

20.3.2011 22:11

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Dr.QQ 188.?.?.?

Reakce na 239846

Domnievam sa, že keby im tam chýbal iba dieselgenerátor, tak by ho tam po mori alebo helikoptérou už dávno dopravili. [pláč]

239916

21.3.2011 1:41

Ježkovy zraky!

Václav Semerád vsemerad(zavinac)volny(tecka)c 83.?.?.?

Reakce na 239916

Ježkovy zraky - vy si opravdu neumíte představit nouzový diesel pro atomovou elektrárnu, že? To není škatulka, co se vejde do helikoptéry, ale mašina velikosti lokomotivy s výkonem v řádu Megawattů, schopná pohánět námořní loď! A dovedete si představit jeho dopravu v daném místě, kde není v pořádku jediná sílnice, jeřáb, trať? Jako když Rakušáci nabídli do Temelína náhradou za přehořený kabel (originál měl tloušťku jako mužská ruka - 6kV) šňůru od žehličky. Svatá prostoto!

239928

21.3.2011 8:46

RE: Ježkovy zraky!

djb 90.?.?.?

Reakce na 239928

>A dovedete si představit jeho dopravu v daném místě, kde
>není v pořádku jediná sílnice, jeřáb, trať? Jako když

po vodě, je to přeci u moře [mrknutí jedním okem]

vzdělání gut, názory dobrý, ale trochu invence [smích]

239950

22.3.2011 0:55

RE: Ježkovy zraky!

maut 88.?.?.?

Reakce na 239928

Japonci vyrábějí od počátku 80. let mazutové elektrárny až do výkonu 60 MW na velkých pontonech. Jednu takovou elektrárnu jsem osobně navštívil v Bangladéši, kam ji přitáhli remorkérem z Japonska. Divil bych se, kdyby takový národ, co čelí seismickým a tsunami průserům velmi často, a není vůbec chudý, neměl alespoň jednu takovou ve strategických vládních rezervách. A pokud nemá, i síla kolektivního managementu může být stupidní.

240023

22.3.2011 12:24

Ježkovy zraky!

Václav Semerád vsemerad(zavinac)volny(tecka)c 83.?.?.?

Reakce na 240023

Očekával bych, že tyto nouzové elektrárny někde leží na proraženém boku, překryté troskami. Tomu říkám krátká paměť! Vy opravdu nevíte, že tam byla tsunami, které žádný ponton nemohl odolat? (Leda na opačné straně Japonska, kde je jim to platné jako mrtvému zimník!) [oči v sloup]

240050

22.3.2011 21:49

RE: Ježkovy zraky!

Dr.QQ 188.?.?.?

Reakce na 239928

Pán Semerád, trochu ma podceňujete. Viem si predstaviť, že taký dieselgenerátor nie je škatuľka, to vy ju pcháte do vnútra helikoptéry [smích], ja si ten diesel predstavujem zavesený pod ňou.
Aj na Slovensku sa dá zohnať dieselgenerátor s výkonom približne 2,5 MW s hmotnosťou menej ako 17 ton a to sme suchozemská krajina (diesle o takýchto parametroch sa používajú ako lodné motory-napr. aj v Mochovciach sú použité takéto poľské lodné motory).
Neverím, že v Japonsku by sa nedal zaobstarať vhodný dieselgenerátor o výkone 1 MW, čo by podľa mňa mohlo stačiť, a o hmotnosti do 10 ton.
Nosnosť najväčších vrtuľníkov je až 40 t, tie však majú Rusi, ale v Japonsku sa iste nájde taký, čo by uniesol 10 ton.
A tiež si stojím za tým, že keby im tam chýbal iba dieselgenerátor, tak by ho tam behom maximálne troch dní dostali. Zrejme im tam chýbalo niečo iné a my môžeme iba špekulovať čo všetko.
Inak s mnohými vašimi názormi uvedenými v tejto diskusii súhlasím.

240085

22.3.2011 23:51

RE: Ježkovy zraky!

Václav Semerád vsemerad(zavinac)volny(tecka)c 83.?.?.?

Reakce na 240085

No, asi máte pravdu, že by jeden diesel nestačil. Možná pro jeden reaktor ze čtyř. Ačkoliv se obávám, že 1MW je málo (ta čerpadla budou mít IMHO víc)... dále nevím, jak by to tam skládali (trosky všude), jak tam dostat palivo... v této chvíli raději věřím, že jim natažení kabelu přišlo jako chytřejší nápad a nejspíš to tak bude. Zkrátka věřím, že tam nejsou pitomci a že dělají nejlepší z toho, co je v jejich silách. Jednou se to dozvíme... teď jim můžeme buďto držet palce (jako já), nebo na ně nadávat (jsou i takoví), případně se jim vysmívat (škodolibci). Nejhorší jsou hyeny, které kvůli tomu chtějí položit středoevropskou energetiku. [oči v sloup]

240097

21.3.2011 4:34

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 239846

Mám z Vás jako odborníka, Václave, dost blbý dojem. Emoce jste předvedl taky dokonale. Ale závěry kritické a situaci odpovídající chybí.
Tsunami se vyskytují zcela běžně. Předpokládat alespoň stejné jako "historické maximum", a přidat k tomu technicky a finančně dostupnou dostatečnou rezervu je základní povinnost generála před bitvou. Tady byla chyba. Neomluvitelná. Nestalo se totiž nic, co by nešlo předvídat.
Nemohu si odpustit poznámku, přestože k Vašim textům nemívám obvykle výhrady, že autoritě odborníka kromě znalostí a zkušeností, prospívá nejvíce skromnost.

239934

21.3.2011 5:07

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 239934

Nemyslím si, že by si tady pan Semerád vytahoval triko svou vysokou odborností. Jistě jdou zabezpečit generátory lépe proti zatopení z důvodu tsunami, ale když se postaví vlnolam, tak se s takovou variantou nepočítá. Dokud se nestane havárie. Nepochybně jištění vojenských reaktorů bylo přepracováváná také s ohledme na konkrétní havárie, ale údaje jsou tajné, A jak nám pan Semerád řekl, tak náklady na vojenský reaktor jsou mnohonásobně vyšší než na civilní. Nepochybuje, že havárie bude vliv na daleko vyšší požadvyky bezpečnosti chlazení reaktorů a bazénů s čersvým vyhořelým palivem v jaderné energetice.

239937

21.3.2011 6:36

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 239937

Nebudu s Vámi pane Bartošek rozumovat o vlnolamech, už na první pohled je to "hračka" pouze s jistou účinností. I modlitba by mohla pomoci. Dokud se nestane havárie. Až potom začneme zpřísňovat požadavky na bezpečnost generátoru.
No a vymyslíme např. nějaký amulet. A opět nebudeme se zatopením generátorů počítat. Dokud se nestane havárie. A opět začneme zpřísňovat požadavky na bezpečnost generátoru...

239940

21.3.2011 15:50

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 239940

Jistě. Nemám názor podle vašeho gusta, že ano? Amulet říkáte? Tss, tss, tss. [velký smích] [velký smích] Ale já mluvím o technických věcičkách. Ne o tom, že jsou hluboce věřící člověk. Vidíte nenapadne mě zkoumat váš ateismus a používat to jako argument v "debatě" o jaderné havárii. Stejně jako, když panu Semerádovi tvrdíte, že si tady na nás laiky vytahuje triko, což nedělá. Žádný strach já mám mimořádný instikt, když to někdo zkouší hrát nefér. A zrovínka teď slyším poplašné zvonky.

Rozumíte teď se zabývám tím fyzickým levlem reality. Do 25 let jsme byl stoprocentně zaměřený na ten fyzický level. Jinak řečeno, jestliže technicky počítám s tím, že vlnolami řeší problém tsunami, a vím že než tsunami dorázím tak mám čas odstavit reaktory, tak mimo vojenské technologie, kde je mnohonásobné jištění, a to vzniklo nepochybně díky konkrétním situacím, většinou šlo o havárie, pak... Máte snad ve svém autě rezervní motor? Vrtulníky mají dva, a můžou vypadnout oba najednou. A třeba takový K-52 může letět půl hodiny na jeden motor bez oleje. Neexistuje žádné stoprocentní technické řešení. A korporace mají za cíl zisk, vojenská technologie která dojí veřejné rozpočty má za cíl co nejvyšší spolehlivost, ale na 100% se taky nedostanou.

Můj názor je, že jaderná energetika by měla najít rozumným kompromisem ohledně bezpečnosti mezi vojenským jištěním a riziky v tomto případě přírodního charakteru. Elektrárna měla stát řekněme několik km ve vnitrozemí, ale to by zvedlo náklady na výstavbu. Havárie v plné nahotě ukáže , že v geologicky nebezpečné oblasti ohrožováné tsunami, to zas tak drahé nebylo. K přepravě velkých dieselgenerátoru loděmi, čert ví kolik je tam trosek po úderu tsunami. Napajení je 1 km nouzového vedení od centrální rozvodné sítě. Jestli jsou tam kabely jako tlusté jako noha, tak v zdevastované oblasti postupují poměrně rychle.

239996

22.3.2011 16:29

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 239996

>Jistě. Nemám názor podle vašeho gusta, že ano?
To není o názorech. Zapomněl jste uvést ve své argumentaci ohledně vlnolamu, nějaký certifikát nebo odborný posudek, který dokládá, že tento vlnolam měl být schopen potlačit účinek vlny tsunami (podle mne) alespoň dvakrát až třikrát "větší" než byla v roce 1896 tak, aby náhradní generátory proudu bezpečně fungovali i po tsunami. Pak by se dalo opravdu jen čekat, jestli odolá nebo ne. A vina by dnes padla na onu certifikační autoritu.
Vlnolam v praxi prokázal katastrofální nedostatečnost na zcela běžnou vlnu tsunami, a ten kdo ho (při projektování) považoval ("věřil "[mrknutí jedním okem] za dostačující (stejně jako Vy) by byl ("věřící" ) ubožák. Podle mne, nebyli dostatečně zváženy všechny projevy tsunami, zejména to, že vlnolam je jen "děravý cedník", který všechnu vodu nakonec propustí, byť s menší energií a zpožděním, ale to u vysokých vln stačí k "propláchnutí" oněch motorgenerátorů. Takováto úvaha by vedla pochopitelně k doplňující ochraně motorgenerátorů buď polohou (dát výš) nebo krytem, jak psal djb.
Myslím rovněž, že takový posudek, jak je o něm řeč výše, by žádná autorita přes hydrodynamiku nikdy nevydala. Šlo zjevně o tragické opomenutí možnosti zaplavení motorgenerátoru vodou z tsunami.
To je moje poslední komentování vlnolamu, myslím dostatečně polopatistické.
Odborníkem na jadernou bezpečnost se nestanete tím, že máte mimořádný instinkt na neférovou hru jiných. Nejdříve musíte být schopen férové hry Vy sám. A pak logicky uvažovat a hodně znát. Pak Vás ani nenapadne obhajovat neobhajitelné, což Vy vytrvale děláte!!!
Montujete k tomu další nesouvisející věci , jako vojenské reaktory, nebo kam byste tu elektrárnu situoval Vy. To chcete (férově) odvést pozornost od nedostatečnosti vlnolamu jinam?
Bartošku, Bartošku...

240057

22.3.2011 20:42

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 240057

Já jsem neprojektoval. Za prvé na to na rozdíl od vás nemám patřičnou odbornost. Dále na rozdíl od vás nemám přístup k informacím z první ruky, ale žádný strach, i kdybych náhodou měl na to projektovat JE mě by to určitě neprošlo, bylo by to moc drahé a můj podpis by na něčem co neprojde mým osobním nárokem na bezpečnost prostě nebyl. Vybrali by někoho míň věřícího v Boha, pokrokového člověka vašeho druhu, pravda musel by mít trochu jiný ideologický pohled na věc. Jaderná energetika má hodně spoelčného s ideologií, ale já jsem jako obvykle na kordy s oběma stranami.

Tak jak to je s tím posudkem na hydradynamiku? Dejte zdroj nebo probírejte s kamárády na stromě co a jak? A až se pane neubohá intelektualní elito rozhodnete zase na chvíli slézt z toho křoví a bude chtít diskutovat i s plebsem užívající pouze selský rozum dejte vědět. Být váma, tak se starám o vlastní nosánek ohrnutý nahoru, mohlo by vám do něj brzo napršet. Znáte to jak se do lesa volá, tak se vrací zpátky. Často i s ozvěnou. Jestli máte rád ozvěnu, klidně něco napište. Dlouho jsem se pořádně nepobavil a musím se udržovat v kondici. [velký smích] [velký smích]

240075

21.3.2011 12:22

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 239937

No, opravdu, vy jste pilný mudrlant, Bartošku. Jenže na místě je spíš to vaše původní rozhořčení. Zdá se, že chladit lidi, to jde inženýrům daleko lépe, než reaktory po zemětřasu.
Je opravdu s podivem, že obyvatelstvo sedící na sopce si staví elektrárny zabezpečené pouze na otřesy, které jsou tam běžné každý víkend, jako kdyby ta škála nebyla o něco větší. Že disponují množstvím záložních agregátů pro případ vlny je asi teda japonská paráda, ale nedávat je na pláž již zřejmě přesáhlo jejich inženýrské schopnosti.
Jenže za takovou katastrofu to zemětřesení nemůže. To hrozí s jistou pravděpodobností neustále. Taková katastrofa nastane v okamžiku, kdy lidé jistá rizika začnou ignorovat.
Otázky zní. Potřebují lidé kolotoč napájený nezvládnutou energií? Činí velké centrální zdroje energie člověka svobodnějším? Činí ho šťastnějším? je pro používání takových zdrojů energie vůbec morální opodstatnění (desatero vám tu nepostačí), pokud se z nich vedle hromadí sajrajt prakticky neznámé jedovatosti a obtížně zvládnutelný v případě nouze? (nebo je to snad použitelné na kompost?). Co bude dělat obyvatel ostrova v případě kontaminace území? Bude se modlit ke všemu co „září“? Stojí mu ty toyoty za to?
A jak je vůbec pravděpodobné, že ten sajrajt nějak přepracovávají, ani bych se nedivil, kdyby jim „jen tak unikal“ někam do hloubky, to je totiž efektivní úplně stejně, jako to jejich plundrování moře, které se jen občas ozývá, jak se do něj volá.

BN

239971

21.3.2011 16:00

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 239971

A další, co chce zpátky na strom. Jenomže jak znám lidi, tak 99% to pokrytecky nemyslí vážně, chvíli si na strom pobudou, ale pak se vrátí do tepla v báráku s vodou, počítačem, bednou a jinýma blbostma. Během těch pár hodin jsem si doplnil informace o tématu, a nemám ve zvyku ronit krokodýlí slzy nad rozlitým mlékem. Je dobré i kontrolovat své emoce, s tím nemám problém když opadne první vlna, tak si s tělem a myslí vyříkám, kdo je tady vlastně boss. I v práci, prostě když se něco vysere a skončím s nadáváním ( stává se čím dál častěji, že ani nezačnu ), tak začnu používat tu věc mezi ušima, chopím se vercajku a začnu fungovat. Poslyšte podepisujete se tím BN furt nebo na to semtam zapomenete, případně máte i jiné přezdívky? [velký smích] [velký smích]

239997

22.3.2011 8:20

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 239997

Opravdu přespříliš plácáte, ale to nebude to, co jsem myslel. A tím je to, že se v tom plácání úplně ztrácíte. Pak vás kde kdo utáhne na vařený nudli už je proto, že ví třeba lépe, jak ten „sajrajt vyhnívá“.
Podívejte, pokud jde o vracení na stromy, tak to zvládne jaderná technologie velice rychle. Už jen proto, že není vůbec zvládnutá.
Řeknu vám to jinak. Když mi taková technologie umožní pořídit si neškodný kapesní zdroj, ze kterého si mohu popohánět třeba běžnou domácnost, a ta technologie bude čistá – po domácku likvidovatelná a obnovitelná, tak jí zatleskám a „polezu s ní ze stromu“. Ale vy, Rendo, vy nepřejete člověku, ale vám neznámému projektu „lidstvo“, kde budete akorát hrát vocasa u zásuvky na konci drátu, aniž byste měl vůce ponětí, co a kdo je na konci opačném.
Víme? [mrknutí jedním okem]

BN

240040

22.3.2011 21:02

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 240040

Japonsko muselo požádat Rusko o mimořádné dodávky proudu. Lidi byli vyzvání, aby zbytečně nespotřebovávali elektřinu. Francie ze 75% kryje spotřebu z jádra, máme ropný zlom, Rakušáci nebo Němci si můžou dovolit dělat politické tanečky z důvodu volebních preferencí jenom díky fosilním palivům a jaderným elektrárnám jinde, jinak by byla synchronizace centrální rozvodné sítě v Evropě v prdeli i bez zemětřasu nebo tsunami. Bez centrálního zdroje energie celá naše poděláná civilizace půjde do kolapsu a to bude velmi nechutná záležitost. Alternativní zdroje jsou momentálně na místní úroveň, možná z nich pak časem vypadne alternativa i pro průmysl, ale momentálně je to nemyslitelné bez kolapsu.

Chápete ten váš generátor nebo sluneční panely pro vaší potřebu a milión jiných věcí se museli udělat průmyslově, takže když budete mít štěstí a budete při tom kolapsu na hodně izolovaném místě, pak vaše potomstvo až se posere ten generátor a jiné věcičky půjde zpátky na strom, protože nebude umět vyrobit kvalitní ocel, měděné dráty nějaké integráče, tranzistory... Ale jako vocas vám 99.999% můžu říct, že s tím si hlavu lámat nemusíte. Jestli máte útočiště v rámci ČR a půjde to do kolapsu, tak vám velmi rychle dojdou náboje. Holt v takových situacích je životaschopné barbarství, které si hlavu se studnou a solárními panely dopředu nedělalo. Ale i tak vám přeju hodně štěstí a všechno dobré, kdyby náhodou přišlo na nejhorší.

240077

22.3.2011 21:50

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 74.?.?.?

Reakce na 240077

>milión jiných věcí se museli udělat průmyslově
Vida, marťani je neudělali a předpokládám, že ani nevymysleli...
Pouze se jednotlivci vzdávají odpovědnosti za to, co vymýšlí a vyrábí ve prospěch čehosi třetího, co bychom mohli nazvat "podělanou civilizací".
A právě ta je mi úplně ukradená, Bartošku, protože, dle mého, neslouží člověku, ale je to právě naopak, pomalu člověka zotročuje, což jste jaksi instinktivně vystihl slovem - "podělaná". A právě proto jsem ochoten se zbavit oněch "civilizačních výdobytků" dřív, než se ony zbaví mne, jako samostatně uvažujícího tvora.
Již chápete skrytý smysl sítě, třeba elektrárenské? Tušíte, co znamená "specializace, kvalifikace, profese" atd.? A Co je to třeba "odcizení práce" a co závislost? A co třeba "energetické zdroje", a proč jsou složkou "civilizace" také "lidské zdroje"?
Nespojujete si tak trochu "pokrok" s "civilizací"? Nebylo by naopak pro člověka dobré zvrátit ten vývoj v jeho prospěch?

BN

240086

23.3.2011 0:14

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 240086

Já vám říkám prostý fakt, že když zastavíme jaderné elektrárny, tak naše podělaná tím mám na mysli expanzivní civilizace zkolabuje a spláchne to do hajzlu mě stejně jako vás s tím rádoby soběstačným nezávislým útočištěm. A jestli vám je ten kolaps ukradený, ten se s nějakým BN a jeho blízkými vůbec nedělá hlavu, i kdyby náhodou nějakou měl. Prostě mikroskopická položka ve statistice mrtvých, včetně mě aby jste se necítil dotčený.

V Japonsku je rozhašená energetická infrastruktura po výpadku jedné jaderné elektrárny ze tří. Tečka. To co říkáte je hudba budoucnosti pokud dokážeme přejít na neexpanzivní systém. A možná vás to překvapí, když mluvím o alternativních lokálních zdrojích, tak vím že lidé budou více nazávislý a líbí se mi to. Ale bez průmyslové základny nevyrobíte nic, ani alternativní zdroje. A bez masivního zdroje energie se vám z průmyslu a infrastruktury brzo stane hromada nefunkčního šrotu. Bude to trvat i něco déle než zemětřesení s tsunami, ale v konci to vyjde na stejno. Taky tečka. Vesnice s kovářem, ševcem... se od té dnešní poněkud liší.

240103

23.3.2011 8:24

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 240103

V tom případě, to vaše skuhrání (a zdaleka nejen vaše) nad zlým systémem, či „NWO“ (a ono je to vlastně jedno, jak to nazveme) je jen zoufalé bečení vystrašené a dezorientované ovce. (Vždyť drtivá většina těch „průmyslových vymožeností“ vznikla v garážích jednotlivců nadaných invencí.)
Ona by se vám nějaká ta „svobodička“ líbila, jenže kdo se pak o mě „postará“, že jo… „A to už pak nebudeme mít ani naše hračičky?“ To je přesně to, na co jste utaženej, Rendo, na hračky konzumního systému, „a tak mi je neberte nebo budu bečet“. Kdybych byl NWOista, tak bych si přál planetu plnou bekajících Bartošků. [velký smích]


BN

240117

24.3.2011 0:40

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 240117

To vím o gárážích vím, buďte bez obav, ale řekněte kdy naposledy nějaký geniální vynálezce dotáhl i fantastický nápad do průmyslové podoby a výroby? Říkate svobodička a kdo se o mě postará. Buďte v klidu, když jsem sem přišel měl jsem holou prdel a kámoši se mi smáli, že jsem rád když se najím vidličkou a nožem a vidíte po 14 letech jsem stále naživu. Umíme těm ručičkama kromě používání příboru hromadu věcí.[velký smích] [velký smích]

Jste soběstačnej na jak dlouho? Drát obalenej v bužírce z nějakého plastu. Což o to měď je svěle kujná, takže vytahnout z ní drát, pro někoho, kdo to umí není problém. V přírodě se kdysi vyskytovala i čistá z okolí Velkých jezer jsou známy megatunové bloky mědi, ale dneska se používá chalkopyrit, asi 1% mědi v rudě, když ho poznáte samozřejmě. A budete ho umět vytěžit na povrchu toho taky tas tak moc nebude. Doufám, že máte dost velkou famílílii otevřít důl na měď není jenom tak. [velký smích] [velký smích]

Ještě ji z toho nějak vytavíte, ale protože je to sulfid, tak tam bude příměs arsenu. Špatná zapráva pro elektrickou vodivost. Rafinace mědi se průmyslově dělá elektrolyticky. Jinak řečeno, pokud se to skutečně vysere na ultimum. Tak za pár desítek let zmizí praktická znalost elekřiny, mluvit o elektronice, tištěných spojích a uplatnění nanotechnologií nemá smysl. To prostě rukama vyrobit nejde. Chápete bez průmyslu by jsme se k měděnýmu drátu jako vodiči nedostali, šperku malá příměs arsenů nevadí.

Když mě hodí proud na tříhodinový příděl na den nebo na týden nebo mi to odpojí úplně, tak já se neposeru, ale 99% lidí se posere. Vrátit se ke 150 let zpátky ve způsobu života při 7 miliardách lidí nejde. Několik miliard by pochcípalo hlady, ale detailní průběh by byl námět na opravdu velkej krvák. Vy by jste chtěl 7 miliard békajících Bartošků, po těch by jste střílet nemusel. Jenmomže k mání bude několik miliard lidiček úplně jiného ražení.

Ale pokud bych se já rozhodl, jít někomu po krku, tak by musel střílet a jiné věcičky ovládat velmi dobře. Moc šanci na jednoduchý odstřel by ode mě nikdo nedostal. Pravda všebecná živatoschopnost tohodle druhu bude o nějakou úroveň menší, ale od určitého množství to není rozhodujucí a nezapomínejte, taky na podsvětí. Chápejte, že pole se zemákama si nedáte pod zámek. Musel by jste platit výpalné buď mafii, nebo torzu státu. Tam by se tomu eufemicky říkalo výkup nebo daně, ale furt lepší než hladový dav. Mafii a výběrčího daní lze přežít, pološílený hladový dav nerozdejchá nikdo. Zhroutí se infrastruktura, zhroutí se produkce potravin.

Buďte si jistej, že kolaps složité civilizace našeho typu bude mít dopad na každého, včetně elity. Jenomže tyhle klany jsou jediní, kdo jsou schopni zabezpečit si na čas komfort civilizace a pomoci soukromích armád dnes osobních stražců bezpečnost sobě i jistému okolí a přečkat na...Automaticky kráceno

240181

24.3.2011 0:43

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 240181

Buďte si jistej, že kolaps složité civilizace našeho typu bude mít dopad na každého, včetně elity. Jenomže tyhle klany jsou jediní, kdo jsou schopni zabezpečit si na čas komfort civilizace a pomoci soukromích armád dnes osobních stražců bezpečnost sobě i jistému okolí a přečkat na nějaký čas i hodně drsné období. Máte pozemek několik desítek raději stovek km2, dobytek, místní komunitu, kde se těšíte respektu. K tomu odpovídající vybavení, třeba malou dobře vybavenou nemocnici s personálem, obrovský megasklad se zásobou všeho možného, nejlépe malý atomový reaktor na výrobu elektřiny plus alternativní zdroje..., pak jste ready přečkat silnou bouři.

Individuálně se budete mít lépe asi jako lidi na vesnici za protektorátu pokud to úplně nepůjde do kytek, ale přežití kolapsu není zdaleka o tom, jak jste dopředu připravil. Nejvíce životaschopní jsou nejvíce bezohlední a budou se organizovta do gangů, dokáží toho nejvíce urvat. Tyhle gangy nakonec udolají i útočiště skutečných elit. Bezohledná kvantita dlouhodbě zdolá jakékoliv chátrájící zbytky kvality, která ztratila základnu z které vycházela její existence kdysi na vrcholu pyramidy. A morálně bude všeobecná úroveň spíše na zvířecí než lidská.

240182

24.3.2011 12:21

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 240182

>Buďte v klidu, když jsem sem přišel měl jsem holou prdel a kámoši se mi smáli, že jsem rád když se najím vidličkou a nožem
[překvapení]
WOW... vlčí dítě

240211

25.3.2011 0:14

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 240211

Tenhle úhel pohledu se nelíbí, že jo? Takže když nejsou argumenty, tak taková malá podpásovečka. [velký smích] [velký smích] Ani mě se taková vize budoucnosti nelíbí, ale případný kolaps složité civilizace bývá nehezká záležitost pro zúčastněné. To co já považuji za úspěšnou transformaci bude pro konzumistánce, co se životní úrovně týče konec světa. [smích] [mrknutí jedním okem]

240249

25.3.2011 8:14

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 240249

Ale kdež, jen je ten váš "úhel pohledu" únavný a nic neřešící a v mnoha ohledech zmatený (ale to už bych se opakoval).

240274

25.3.2011 13:25

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 240274

Kupte si kromě drátu s plastovou bužírkou do zásoby i milión dalších věcí do zásoby, které na koleně nevyrobíte ani náhodou, kdyby jste čistě teoreticky přežil davy hrnoucí se z kolabujícíh měst. Když vy si s kolapsem civilizace těžkou hlavu dělat nemusíte. [velký smích] [mrknutí jedním okem]

240303

25.3.2011 13:52

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 240303

na co mi je těžká hlava? ber ten kolaps jako hotovou věc, už začal a klepe ti na dveře

240305

25.3.2011 23:22

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 240305

Já jsem na rozdíl od chytrolínu nežvanil, že kolaps mě nemůže na mým ranči xyz rozhodit a to na území hustě osídleného českého absurdistánu. Co drát už je nakoupenej do zásoby? A to papír a monitor snese všechno. Na hubě jsou všichni mistři světa, ať jde o práci, fotbal nebo ženský, ale když přijde na to ukázat se v praxi, tak hodně těhle machrů je rádo, že se nají vidličkou a nožem a po této náročné operaci jim zůstane celej nos a obě uši. [velký smích] [velký smích]

240341

23.3.2011 0:18

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 90.?.?.?

Reakce na 240077

tohle je problém myšlení
pro vás (a pro tuto společnost) je normální že se o zdroje bojuje
takže vaše představa je že se někdo osamostatní a pak si bude muset svoji samostatnost uhájit
ale ve společnosti kde by všichni byli energeticky soběstační by nebylo o zdroje bojovoat a tím pádem by ani nebylo co "kolapsovat"
kolaps hrozí společnosti s velmi "vyvinutou" dělbou práce
taková společnost ale doslova visí na vlásku
navíc v dnešní době padají i výhody této dělby ta je totiž výhodná protože dochází k tzv. úsporám z rozsahu
kdyby tahle civilizace skutečně fungovala tak by každý člověk mohl pracovat dejme tomu 2 hodiny denně (možná ani to ne) a stačilo by mu to na blahobyt průměrného člověka ve vyspělém světě ale v situaci kdy většinu zdrojů uzurpuje zanedbatelná menšina dochází k pnutí na spodku společnosti a celé to směřuje ke kolapsu
přitom by stačilo tak málo ale jak to zajistit že? [mrknutí jedním okem]

PS: editor promine...

240104

23.3.2011 1:18

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 240104

Kde jsem psal něco o nutnosti bojovat o zdroje? Citujme, abych si to uvědomil. Chápete, že ta individualní soběstačnost, o které mluvíte stojí na hromadě věcí, které ti tzv. soběstační používají, a které jsou vyrobeny velmi komlikovanými a náročnými technologickými postupy? I ten generátor, solární panel, boty, goratexové oblečení, vybavení pro farmu a koneckonců i ta puška s těma patrónama.... Troufám si střelit od pasu, že tak 1% lidiček,co se zaměřuje na přežití, je skutečně dlouhodobě soběstačných a všichni se vyskytují v zemích s velkou rozlohou a malou hustotou obyvatelstva mimo města.

Co myslíte co udělají tisíce lidiček ve městech, až zkolabuje infrastruktura a nebude co do huby? Pokud k tomu zkolabují struktury státu, tak jsem všeci v rici. V Japonsku po hávárii částečně došlo ke zhroucení infrastruktury, ale nedošlo úplnému kolapsu. Odstavte v této konkrétní situaci zbytek JE v Japonsku a budet moct sledovat, jak takový kolaps probíhá v přímém přenosu. Chápete nebo furt ne? I transformace na neexepanzivní systém vyžaduje hromadu zdrojů, energie a taky čas.

240109

21.3.2011 8:51

RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace

djb 90.?.?.?

Reakce na 239846

>jenže nestačily. Stačilo by 50 metrů? Nebo čekáme ještě


stačilo by to udělat vodotěsné (resp. na přehodnou dobu utěsnitelné pro případ tsunami - jasně, že to jinak musí "větrat", a neříkejte že by to nešlo, ale prodražilo by se to, to zase jo)

vzdělání gut, názory dobrý, ale trochu invence [chechtot]

ps.: nemám ambice být po bitvě generálem, spíš jen usměrňovat ty generálský názory, ale jinak máte na věc velmi rozumný pohled

239951

21.3.2011 23:38

Já bych Japonce spíš obdivoval...

Václav Semerád vsemerad(zavinac)volny(tecka)c 83.?.?.?

Reakce na 239951

No, frajtrovské rozumy po bitvě, zejména když si dotyčný ani neumí představit oč jde, to mě dokáže vytočit, to ano. Tak popořadě:

Zkuste si představit, jak tam dopravit ten potřebný diesel po lodi. Vidíte na snímku elektrárny ten obrovský přístavní jeřáb, který by diesel přeložil z lodi na břeh? Já ne. Předpokládáte tedy diesel samohybný... představa hodná Transformers... Hmmm... Argument tedy padá! Natažení pár kilometrů kabelu tloušťky stehna vypadá IMHO reálněji - ale na to přece přišli Japonci sami i bez nás. Bod pro ně, invenci zřejmě mají.

Elektrárna utěsnitelná proti tsunami... jakkoliv to vypadá rozumněji, je to taky nesmysl. Utěsnit se dá (a to jistě je) kontejnment kolem reaktoru, ten je i dostatečně masivní, aby odolal, i když bude při zemětřesení poskakovat. Jo - ale udělat takhle masivní celou elektrárnu? Co bylo u nás nářků, jak je Temelín předražený? Nicméně já předpokládám, že to proti tsunami utěsněné měli! Nedělejme z nich pitomečky! Jenže co se nestalo? Richter 9 = totální zkáza. Kilometry kolem změť trosek, člověk se diví, že elektrárna vůbec stojí, ale aby byla po tomhle ještě vodotěsná... nechcete trochu moc? Já si zase dovedu představit ty trhliny ve zdech, občas potrhané kabely, tuny bahna, hrozba radiace, plně chápu, že pár lidí prý ztratilo nervy a uteklo, tím víc obdivuji ty, kdo tam setrvávají...

Víte, podle mě je to přírodní katastrofa rozsahu, o jakém se nám tady v Evropě (a zaplaťpámbu za to!) ani nezdá (Černobyl měl následky tisíckrát horší, ale to byl spíš důkaz, že blbec u reaktoru je horší než tsunami![smích]). Kritizovat se dá ledacos, ale se znalostí věcí (o čemž u nás pochybuji - včetně sebe[smích]). Spíš mi připadá namístě spojení pojmů: Hurvínek a válka. Dobrá, jaké je z toho mravní ponaučení? Udělat z jaderných elektráren strašáky, viz Bursík? Mezi námi: víte, která elektrárna v Čechách už poslala do ovzduší nejvíc radioaktivity? Radši to uvedu, aby pitomci nehádali. Ervěnická - spalovala nejvíce radioaktivní uhlí.[chechtot] Jen na okraj: Bursíkova biomasa obsahuje radioaktivního uhlíku C14 ještě víc.[chechtot]

240018

19.3.2011 15:18

lituji

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 75.?.?.?

nejsem dostatecne technicky erudovany a ani si na to nebudu hrat proto se michce zvracet tady s tech panu inzenyru. Prominte!

239820

19.3.2011 17:02

RE: lituji

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 239820

>nejsem dostatecne technicky erudovany a ani si na to nebudu hrat
>proto se michce zvracet tady s tech panu inzenyru. Prominte!
To jako ze by nikdo nemel mit zadny nazor? A mate vy vubec nekdy nejaky nazor, anebo jste zvracejici nad vsim, co kde nekdo nejak spitne? Proboha, pane, mit smysl posuzovat je lidske a navic i zdrave. Ano, nekdy nase nazory jsou scestne a az pitome, to je pravda, ale naopak nedokazat byt nazorove konstruktivni a jen sablonovite odsuzovat vize druhych je vlastne horsi nez pitome.

239826

19.3.2011 18:15

RE: lituji

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 239820

Pro co jste v životě lidským dostatečný odborník? To, aby jste náhodou neprozvracel celý svůj život, dá se ten časem využít i lepším způsobem. Co myslíte je nutná na veškerou "kvalifikaci" v životě mít i rouru s tím správným štemplem? Většina lidí není kvalifikována mít ani děti, ale je nesmírně důležité pro lidstvo, že to nepokladájí za důležité.

239831

19.3.2011 20:46

Já si myslím, že v SUJB mají pravdu a Vy tomu nerozumíte.

Kosk 93.?.?.?

Ono, kde by jste chtěl skladovat palivo,které právě nějaká mechanická ruka vytáhne z reaktoru, nežli někde hned vedle, nežli dostatečně "vychladne" a může se přestěhovat o kousek dál. Asi by jste nechtěl aby "doutnající" tyče [velký smích] jezdili kolem nějakých domků. Vyhořelé palivo se skladuje na několika místech, kdy to, čím operujete Vy jsou trvalá úložiště. To ale jde realizovat skutečně jen na vyjímečných lokalitách. Například dlouhodobě geologicky stabilních. Ty v Japonsku asi nebudou nikde (a nikdy) po ruce. Proto to budou přepracovávat (nebo skladovat) v cizině.

Ale určitě potřebujete i tam dočasná úložiště. Na to zcela čerstvé palivo klidně i v budově reaktoru, a pak další někde poblíž a případně další kousek dále. Každé má jinou funkci a také stavbu.

Konečně kanystr s benzínem má také kde kdo v garáži (když by potřeboval litřík dolít) a nemáte ho přes půl města. Ale taková pumpa s tisíci litry ta už bývá často za městem nebo alespoň na kraji. Je to z podobných důvodů.

239837

19.3.2011 22:34

je to jenom oblbování

fist.of.heaven 213.?.?.?

za terminologii skrývají reálný stav a obsah. samozřejmě, že po vytažení z reaktorů se vyhořelé palivo dochlazuje.pak by se mělo shromáždit, protože z důvodů ekonomických i logistických se předpokládám před odvozem sdružuje.a pak by se mělo odvézt.jenomže uskladnění je zřejmě drahé, tak se hodí každý "pátek", kdy se ušetří asi nemalé prostředky. je to všude stejné, jedno jestli jaderné, fosilní elektrárny nebo těžba ropy. hnus, kdy se porušují všechna pravidla za účelem maximalizace zisku. stejně jak se na to poukazuje v těch až kýčových filmech od seagala. ale bohužel to je smutná realita...

239843

19.3.2011 22:59

Je to technologická nutnost!

Václav Semerád vsemerad(zavinac)volny(tecka)c 83.?.?.?

Reakce na 239843

Kousek výš píšu, jak je to s palivem čerstvě vyndaným z reaktoru (mrkněte se tam, ať neplácáte!) Podívejte se, některé věci jsou prostě technologická nutnost. Například 6m betonu kolem reaktoru - to není kvůli pevnosti, ale protože 6m betonu (nebo 2m tzv. těžkého betonu) spolehlivě pohltí zbloudilé neutrony. Stejně tak se sobě podobají jako vejce vejci kontejnery na vyhořelé palivo (CASTOR-USA) a ruské. No a stejná je i manipulace s vyhořelým palivem. Technologická nutnost je 1/2 roku na to nesahat, ani se moc nepřibližovat. A jak to slábne, pak se s tím teprve dá něco dělat. Tak se to zkrátka chová všude a s financemi to výjimečně nemá co dělat. Radioizotopy zkrátka nepodplatíte! [chechtot]

239849

20.3.2011 14:15

RE: Je to technologická nutnost!

MilanS 90.?.?.?

Reakce na 239849

Pane Semeráde, píšete, že máte diplom ing. z jaderných reaktorů ... rád bych se vás (coby jaderné nemluvně a nevzdělanec)zcela neironicky zeptal na váš názor ohledně možných dopadů událostí v Japonsku na ČR ... Předem děkuji.

239873

20.3.2011 22:24

RE: Je to technologická nutnost!

Dr.QQ 188.?.?.?

Reakce na 239873

V Česku ako aj v ďalších krajinách Európy prebehnú tzv. záťažové testy v jadrových elektrárňach. To bude asi všetko. [smích]

239918

20.3.2011 22:26

RE: Je to technologická nutnost!

Dr.QQ 188.?.?.?

Reakce na 239918

A zvýši sa asi cena elektriny. [pláč]

239919

21.3.2011 11:15

RE: Je to technologická nutnost!

Kevin 78.?.?.?

Reakce na 239918

Jeden takovy test delali tusim leta pane 1986 v Cernobylu. Byl na tema, zda dokaze roztocena turbina dat po nouzovem zastaveni reaktoru dost stavy na ty 2 minuty, nez se nastartuji a nafazuji dieselgeneratory...

239965

21.3.2011 2:01

RE: Je to technologická nutnost!

Václav Semerád vsemerad(zavinac)volny(tecka)c 83.?.?.?

Reakce na 239873

Dopad... bude dražší elektřina, protože jí budeme výhodně prodávat do Německa, neboť Němci si koledují o totální středoevropský kolaps. A nám se zdraží taky. Pravda, co se stalo v Japonsku, je katastrofa. Připomíná mi to pyšný nápis na boku jedné lodi: Titanic ani Bůh nepotopí! Zkrátka - co se může pokazit, to se pokazí a co se nemůže pokazit, to se stejně pokazí. Jenže - Richter 9 je silný tabák! U nás v Čechách to bylo taky... tuším v prvohorách.

Postoj Němců mi připomíná situaci po potopení Titanicu, kdy Němci okamžitě zakáží stavbu dalších lodí a spolehnou se výhradně na sousedy. A nám nezbude než postavit urychleně další jaderné bloky, protože uhlí už nemáme, možnosti vody jsou vyčerpané, na plyn se může spolehnout jedině sebevrah a na Bursíkovy obnovitelné zdroje jen idiot. (Já ho poslouchal v TV, no to byla mantra: obnovitelné zdroje a úspory, úspory a obnovitelné zdroje!) [chechtot]

239930

19.3.2011 23:04

Vyznamne sa prepisuje historia

Peptalkin jebemnato (zavináč) mail (tečka) ru 62.?.?.?

vyserte sa nejaku fukushimu daiichi - to je len bezvyznamna udalost v tejto dobe. svet milovymi krokmi kraca k svetovej vojne a male ohniska zapalovane sionistickou chobotnicou sa zacinaju spajat v jeden velky plamen, ktory nas bude velmi mrziet. Dnes sa siomafia uz ani nestiti pred nicim a neschovava a priamo ludom dava najavo, ze sme pre nich len odpad, ktory v klude poslu pod ciernu zem. Mozno ked sa to bude bytostne dotykat takych smradov ako je Vanguard, Vojto, Terps, Koubek atd, tak zistia odkial vietor fuka. Ale to uz bude priatelia neskoro.

Bdete! [pláč]

239850

19.3.2011 23:40

'Záření je pro vás dobré,' říká Ann Coulter

Mitra1008 85.?.?.?

'Záření je pro vás dobré,' říká Ann Coulter, když se zaobírá Japonskou nukleární krizí.
[oči v sloup]

Asi bude nejlépe, když si to nejprve demonstrativně vyzkouší nejdříve na sobě...

'Radiation is good for you,' says Ann Coulter as she weighs in on Japan's nuclear crisis

Link: http://www.dailymail.co.uk/news/article-1367698/Radiation-good-says-Ann-Coulter-weighs-Japans-nuclear-crisis.html

239853

20.3.2011 10:32

proč se tak rádi vyjadřují ti, kdo o tom skoro nic nevědí

Lanolin 85.?.?.?

Zaráží mne, že se vydáváte za odpovědného a znalého člověka a nedokážete rozlišit vyhořejé palivo od RAO. Snažte se pochopit, vyhořelé palivo není RAO.
Učte se, učte se, učte se. Potom poučujte a vyvolávejte paniku.

239868

20.3.2011 22:38

Israelská bezpečnostní firma měla na starosti Japonské nukleární zařízení před nehodou.

Mitra1008 85.?.?.?

Israeli Security Firm in Charge at Japanese Nuke Facilities Prior to Disaster

http://theuglytruth.wordpress.com/2011/03/18/israeli-security-firm-in-charge-at-japanese-nuke-facilities-prior-to-disaster/

P.s. Bohužel, nemám čas třeba i jen částečně článek přeložit.

239922

21.3.2011 9:00

Stále se musíme učit.

oijkio 81.?.?.?

1) Když jsem studoval, tak na "anorganice" se osekávaly vnitřní omítky a vyměňovaly stropy. Všechno zářilo. Profesoři tam po fajruntě plnili lékařům izotopy do hrotů jehel k léčení rakoviny. A někteří na to doplatili, ani jimi plněné jehly je nezachránily, rakovina, pohřby.
2) Když jsem nastoupil do výzkumu, pracoval jsem asi 17 let s rtg. zářením, v laboratořích přes chodbu používali izotopy. Řadu let jsem zodpovídal za dozimetrii celého pracoviště. Stále jsme sbírali zkušenosti. Z literatury, od hygieniků (ti taky sbírali...), od lékařů, vyvíjely se předpisy, a v neposlední řadě z vlastní práce a z vlastních chyb. Přirozený proces. Po těch letech rostlo sebevědomí a vnucoval se pocit, že už je práce bezpečná.
3) Jedná starší epizodka (z velkého počtu). Začaly se častěji dovážet, letecky z Moskvy, aktivní vzorky s kratším poločasem , v olověných asi 50 kg boxech. Vznikla potřeba postavit stacionární trezor. Navrhla a postavila ho specializovaná firma na konci chodby v suterénu u stěny. Sloužil k plné spokojenosti nás a hlavně stále přísnějších předpisů. Než si někdo uvědomil, že za stěnou je trvalé pracoviště několika lidí, přičemž stěna u trezoru je dutá (překližková dvířka, prázdná instalační šachta, 8 cm zídka z dutých cihel, pak trezor). A trezor ze 40 cm tlustých barytových cihel byl ke stěně jen tak přistavěn, aniž měl vůbec jakou zadní stěnu. Bralo se to tehdy jaksi sportovně, hlavně díky tomu, že náhodou všichni ohrožení patřili do oddělení a nosili stále dozimetry. (( A někdy tehdy se asi projektovala Fukušima?))
4) A jedna navíc. S šéfem izotopového pracoviště jsem sdílel jeden hodně starý starter do zářivky. Bylo v něm trochu nějakého izotopu. Používali jsme ho při laborování a zdokonalování našich aparatur na detekci záření. Nosili jsme ho po kapsách a stále podle potřeby si ho na potkání předávali. Po několika letech používání zmíněného barytového trezoru kolegu napadlo starter trochu pečlivěj proměřit. Jestli snad by stálo za to ho také ukládat do trezoru. Zjistili jsme, že za ta léta v trezoru ještě nikdy nebyl tak silný zářič, jako ten starter. Ještě žiju, kolega již ne. Pak jsem z pracoviště odešel, když mně počet trombocytů v krvi klesl na přípustné minimum.
5) Onen pocit jistoty a dostatečné zkušenosti pak přece jen převládl. A tak jsem také psal Bursíkovi, aby se tak moc těch jaderných neobával. Černobyl mně nijak nevaroval. Věděl jsem, že rusové přece dokáží všechno, i téměř záměrně zhavarovat reaktor. V západní svět jsem měl důvěru.
6) Teprve nyní po Fukušimě jsem ji pozbyl. V hlavě se mi honí myšlenky jak otestovat Temelín. Tedy jinak, než už napotřetí, a stále jen jako, evropské banky. Tedy, jak s Temelínem zatřepat, jak na něho chrstnout dost vody, nějaké to letado, raketu, tornádo, k ODS nebo ČSSD patřící obsluhu, --- ale o to právě ...Automaticky kráceno

239952

5.4.2011 13:44

K doplnění editora

Arklee 80.?.?.?

""Pan Bozenhard říká "v Japonsku se vyhořelé jaderné palivo neukládá" a současně "ve Fukušimě je i sklad RAO (úložiště radioaktivního odpadu)". Tak jak je to, ukládá se nebo neukládá?""

Myslím si, že se zde zaměňují 2 pojmy: a to sklad a úložiště a zároveň pojmy "sklad vyhořelého paliva" a "sklad či úložiště radioaktivního odpadu".

Rozdíl mezi skladem a úložištěm je jednoduchý. Ve skladu je radioaktivní materiál (vyhořelé palivo či radioaktivní odpad) "uskladněn" pouze dočasně (přičemž bude následovat např.: přepracování těchto materiálů). Kdežto v úložišti jsou materiály ukládány "natrvalo".

Dále je nutno nezaměňovat pojmy "sklad vyhořelého paliva" a "sklad radioaktivních odpadů" (popřípadě úložište RO). Vysvětlení je opět jednoduché: vyhořelé palivo není považováno (z pohledu zákona) za radioaktivní odpad. Do skladu/úložiště RO se tedy žádné vyhořelé palivo neukládá. Jde o radioaktivní materiály (odpady) např.: ze zravotnictví (ozařovače, rentgeny..), průmyslu (zářiče defektoskopů..), apod..

Co z toho plyne?

Japonci "nemají sklad(y) vyhořelého paliva".

241141

Příspěvků: 84

18.03. 16:01 Rene Bartosek  OK.
19.03. 15:35 MW  RE: OK.
19.03. 22:26 Rene Bartosek  RE: OK.
18.03. 16:07 Lamber  možná není odpad jako odpad
18.03. 16:30  Nechápu
18.03. 18:01 Vladimír Stwora  RE: Nechápu
19.03. 11:52 Kevin  RE: Nechápu
19.03. 21:51 Václav Semerád  Když nechápete - mlčte! Nebo se zeptejte!
19.03. 22:51 Rene Bartosek  RE: Když nechápete - mlčte! Nebo se zeptejte!
19.03. 22:55 Rene Bartosek  RE: Když nechápete - mlčte! Nebo se zeptejte!
19.03. 23:15 Václav Semerád  RE: Když nechápete - mlčte! Nebo se zeptejte!
19.03. 10:12 charon  RE: Nechápu
19.03. 10:57 Kevin  RE: Nechápu
19.03. 12:17  RE: Nechápu
19.03. 15:44 asdf  RE: Nechápu
19.03. 18:03 Rene Bartosek  RE: Nechápu
20.03. 06:36 Radovan  RE: Nechápu
19.03. 20:52 Kosk  RE: Nechápu
19.03. 22:39  RE: Nechápu
18.03. 17:19 Střelec  rozdíl mezi vyhořelý jaderným palivem a RAO
18.03. 17:27 Střelec  RE: rozdíl mezi vyhořelý jaderným palivem a RAO
19.03. 05:06  RE: rozdíl mezi vyhořelý jaderným palivem a RAO
19.03. 05:22  RE: rozdíl mezi vyhořelý jaderným palivem a RAO
24.03. 10:22 Kubik1  RE: rozdíl mezi vyhořelý jaderným palivem a RAO
18.03. 20:01 bovec  Znalý diskutující
19.03. 00:04 djb  já bych nebyl tak zlej, jaké tanečky:)
19.03. 00:34 Vladimír Stwora  RE: já bych nebyl tak zlej, jaké tanečky:)
19.03. 18:07 Rene Bartosek  RE: já bych nebyl tak zlej, jaké tanečky:)
19.03. 02:25 Robert Nohejl  Zpravy ze vsech stran, ale , vysledek je v jednani ruznych vlad o situaci.
19.03. 06:48 Robert Nohejl  RE: Zpravy ze vsech stran, ale , vysledek je v jednani ruznych vlad o situaci.
19.03. 11:19 quido2  RE: Zpravy ze vsech stran, ale , vysledek je v jednani ruznych vlad o situaci.
19.03. 07:52  Co zapoměla Česká vláda
19.03. 18:10 Rene Bartosek  RE: Co zapoměla Česká vláda
19.03. 10:32 charon  K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
19.03. 22:46 Václav Semerád  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
20.03. 22:11 Dr.QQ  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
21.03. 01:41 Václav Semerád  Ježkovy zraky!
21.03. 08:46 djb  RE: Ježkovy zraky!
22.03. 00:55 maut  RE: Ježkovy zraky!
22.03. 12:24 Václav Semerád  Ježkovy zraky!
22.03. 21:49 Dr.QQ  RE: Ježkovy zraky!
22.03. 23:51 Václav Semerád  RE: Ježkovy zraky!
21.03. 04:34  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
21.03. 05:07 Rene Bartosek  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
21.03. 06:36  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
21.03. 15:50 Rene Bartosek  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
22.03. 16:29  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
22.03. 20:42 Rene Bartosek  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
21.03. 12:22  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
21.03. 16:00 Rene Bartosek  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
22.03. 08:20  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
22.03. 21:02 Rene Bartosek  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
22.03. 21:50  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
23.03. 00:14 Rene Bartosek  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
23.03. 08:24  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
24.03. 00:40 Rene Bartosek  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
24.03. 00:43 Rene Bartosek  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
24.03. 12:21  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
25.03. 00:14 Rene Bartosek  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
25.03. 08:14  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
25.03. 13:25 Rene Bartosek  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
25.03. 13:52  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
25.03. 23:22 Rene Bartosek  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
23.03. 00:18 aristokrat  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
23.03. 01:18 Rene Bartosek  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
21.03. 08:51 djb  RE: K tomu, že Japonsko neposkytuje informace
21.03. 23:38 Václav Semerád  Já bych Japonce spíš obdivoval...
19.03. 15:18  lituji
19.03. 17:02  RE: lituji
19.03. 18:15 Rene Bartosek  RE: lituji
19.03. 20:46 Kosk  Já si myslím, že v SUJB mají pravdu a Vy tomu nerozumíte.
19.03. 22:34 fist.of.heaven  je to jenom oblbování
19.03. 22:59 Václav Semerád  Je to technologická nutnost!
20.03. 14:15 MilanS  RE: Je to technologická nutnost!
20.03. 22:24 Dr.QQ  RE: Je to technologická nutnost!
20.03. 22:26 Dr.QQ  RE: Je to technologická nutnost!
21.03. 11:15 Kevin  RE: Je to technologická nutnost!
21.03. 02:01 Václav Semerád  RE: Je to technologická nutnost!
19.03. 23:04 Peptalkin  Vyznamne sa prepisuje historia
19.03. 23:40 Mitra1008  'Záření je pro vás dobré,' říká Ann Coulter
20.03. 10:32 Lanolin  proč se tak rádi vyjadřují ti, kdo o tom skoro nic nevědí
20.03. 22:38 Mitra1008  Israelská bezpečnostní firma měla na starosti Japonské nukleární zařízení před nehodou.
21.03. 09:00 oijkio  Stále se musíme učit.
05.04. 13:44 Arklee  K doplnění editora

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

44

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc říjen přispělo 87 čtenářů částkou 15 402 korun, což je 44 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Už na nás "vláda" zase chystá další šikanu a buzeraci20.10.21 20:19 Česká republika 6

Majitelé lesů raději zakáží cyklistům vjezd do lesa úplně19.10.21 20:20 Česká republika 5

Americké vojenské biologické laboratoře v Kazachstánu19.10.21 18:59 Kazakhstan 0

Evropská agentura pro léčiva zahájila hodnocení vakcíny společnosti Pfizer pro děti ve věku 5-11 let19.10.21 09:23 Evropská unie 2

Krize toaletního papíru!19.10.21 08:31 Česká republika 5

USA jsou připraveny posílit obranné schopnosti Gruzie - šéf Pentagonu přijel do Tbilisi18.10.21 09:21 Gruzie 2

Fauciho jedy18.10.21 09:16 USA 2

Kanadská provincie vydala nová pravidla COVID, která umožňují vládě zabavit soukromý majetek17.10.21 18:30 Kanada 2

„Tak to ne!“ Povinné vakcíny narazily na vážný odpor. Hnízdil spustil kanonádu17.10.21 17:46 Česká republika 1

Volby, AfD naletělo šmejdům17.10.21 04:52 Německo 1

Od severu k jihu je Itálie zablokovaná16.10.21 19:43 Itálie 2

Slovinský premiér označil poslance Evropského parlamentu za "Sorosovy loutky"15.10.21 19:07 Slovinsko 4

Do Tatier už len elektromobilom?15.10.21 19:04 Slovensko 6

Izrael zaútočil na Sýrii pod krytím dopravních letadel15.10.21 18:55 Sýrie 0

Hlavní vražedný nástroj v britských nemocnicích15.10.21 18:39 Británie 0

Pilot zemřel při letu několik dní po očkování15.10.21 10:38 USA 3

Roušky všude a restaurace jen pro očkované. Vláda po volbách zvažuje zpřísnit opatření14.10.21 17:03 Česká republika 2

Osoby s vagínami14.10.21 13:29 Neurčeno 3

Plyn čerpaný do evropských zásobníků klesl na minimum13.10.21 17:33 Evropská unie 2

Policie Feriho stále nevyslechla13.10.21 12:48 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
21,88 Kč
Euro
25,53 Kč
Libra
30,27 Kč
Kanadský dolar
17,79 Kč
Australský dolar
16,49 Kč
Švýcarský frank
23,82 Kč
100 japonských jenů
19,16 Kč
Čínský juan
3,42 Kč
Polský zloty
5,57 Kč
100 maď. forintů
7,04 Kč
Ukrajinská hřivna
0,84 Kč
100 rublů
30,89 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 093,43 Kč
1 unce stříbra
534,30 Kč
Bitcoin
1 423 327,31 Kč

Poslední aktualizace: 21.10.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 9 722