Diskuze k článku

Belgie byla prakticky zrušena

Příspěvků 14

28.12.2010 11:00

Nigel mal/má pravdu.

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 178.?.?.?

Video ,všimnite si toho "Belgičana" ako sa snažil z tej nepríjemnej situácie uniknúť.

PS: Ďakujem Anonymus.

235057

29.12.2010 0:24

RE: Nigel mal/má pravdu.

greeny ntpng (zavináč) activ8 (tečka) net (tečka) au 116.?.?.?

Reakce na 235057

Vzdyt je jenom dalsi skolni priklad jak tito sycaci z NWO pracuji. Znicit, zabit, umorit k smrti. Jsou novi fasisticti kriminalnici.Smetanka lidske spolecnosti.

235072

28.12.2010 16:14

česká televize má nový pořad

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

http://www.youtube.com/watch?v=efPowvdAYz8&feature=related

235067

29.12.2010 17:13

Nevím proč by vás měl titulek "Belgie byla prakticky zrušena"

Arkan 70.?.?.?

překvapovat. Vždyť koncem minulého století se přece tolik tzv. "slepenců" rozpadlo. To pravděpodobné rozpadnutí Belgie má celou řadu společných příznaků, které doprovázely rozpad Československa, Jugoslávie, Sovětského svazu apod. Pochopitelně mezi jednotlivými rozpady najdete řadu rozdílů, ale v podstatě jde o stejnou věc. Jedná se o "SLEPENEC", který vznikl buď po válkách či po revolucích (Belgie 1830), Československo (1918-1919), Jugoslávie (po I. světové válce), SSSR (jak za ruské imperiální říše, tak i za komunistů).

Podívejme se na na ty příčiny (a rozdíly):

- Československo (10 miliónů Čechů (včetně Moravanů a Slezanů), 4.5 miliónů Slováků (včetně půl miliónu Maďarů), Belgie - trochu podobná situace, Vlámové (většina), Valoni a Němci;
- Slovensko (podobně jako Valonsko) bylo chudší, a za komunistů bylo silně dotováno ze státního rozpočtu. Felvidék alias Horní země (Horní Uhry) nebyly nikdy, ani nikdy nemohly být, průmyslové, protože Dolní Uhry nikdy průmyslové nebyly. Průmysl byl za Rakousko-uherska v zemích českých;
- jazykově jsme na tom od Belgičanů byli vždy trochu rozdílnější. Francouzština byla po dlouhá léta světovým jazykem, holandština nikdy světovým jazykem nebyla (snad v Indonézii, v Karibiku); čeština na tom byla lépe, ačkoliv slovenština byla, je a bude daleko (lingvisticky) bližší češtině než francouzština a holandština (románský jazyk a germánský jazyk). (Za šest měsíců základní služby v Žilině jsem se dobře naučil slovensky, jinak bych v hospodě nedostal ani pivo.)
- přes veškeré ty dotace se Slováci cítili neustále utiskováni, ovládáni z Prahy (i za Husáka) a ten jejich tradiční nacionalismus (Slovenský štát) jen kvetl, ačkoliv za svou existenci vděčí vzniku Československa;
- následně jsme se pak rozdělili na federaci (podobně jako v Belgii) a tím jsme jen uspíšili ten konec. Jako obvykle o rozdělení republiky nerozhodoval lid v nějakém referendu ("do toho nemáte co kecat"[mrknutí jedním okem] - to by pravděpodobně dopadlo jinak, ale politici (myslím, že to byl Klaus a Mečiar).

Co si osobně myslím - po zkušenostech - to nejdůležitější je jakým způsobem se rozcházíme. Takovým tím "sametovým" - jako
v ČSR - nebo tím jugoslávským, kdy se lidé navzájem pobíjeli. Současné vztahy mezi ČR a SR jsou daleko lepší než v minulosti, každý si hrajeme na svém písečku. Belgičané - pokud se rozejdou - provedou asi "sametové" rozdělení, jak francouzsky mluvící tak i holandsky mluvící občané jsou civilizovaní lidé (na rozdíl od horkokrevných Jugoslávců).

Sídlo EU a NATO se dá vždy přemístit, viz Petrohrad a Moskva. Brusel se nakonec může stát takovým evropským Jeruzalémem a stále zůstat sídlem EU a NATO (kam by ti všichni dobře placení Belgičané, kteří pro EU a NATO pracují, odešli ?) [mrknutí jedním okem]

235109

29.12.2010 18:02

RE: Nevím proč by vás měl titulek

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 235109

"Rozpady slepenců" neprobíhají samovolně, pane Arkane. Bez motivu. ČR se přece rozpadla díky tvrdému tlaku jediného člověka. Ten se pak na čas stal slovenským premiérem. A od té doby je "za vodou".

Prostí Slováci rozdělení nechtěli. Mečiar je ovšem přesvědčil, že když se odtrhnou, bude líp. Tak se odtrhli. A Mečiarovi (a jeho pomahačům) je skutečně líp. [velký smích]

235114

29.12.2010 19:38

RE: Nevím proč by vás měl titulek

gibi z Wilsonova 195.?.?.?

Reakce na 235114

Prehanate pan Vojta49. Jednak ste opomenuli pana Klausa, jednak
dejiny CSR vidite iba z ceskeho hladiska. Cesi uz za prvej CSR boli voci Slovakom v pozicii "bieleho sahiba" a pacilo sa im to. Nakoniec preco nie. Lenze Slovaci zacali byt narod a ked neboli ich narodne ambicie uspokojene v CSR, tak si nasli iny sposob. Tak ako voda podmyje hradzu. Zvalovat tuto dejinnu prax na osoby je alibizmus a neschopnost sa pozriet pravde do oci. Nebudem sa rozpisovat o inych veciach. Verte, ze faktov mam dost a tak Vas prispevok beriem ako povzdych maleho ceskeho kolonialistu. Lenze sucasna CR uz nie je pupkom demokracie, toboz sveta. Dobre, ze sme
sa rozdelili. A ti Slovaci, co vtedy nepochopili uz chapu. Smola, vsak.

235128

30.12.2010 0:18

RE: Nevím proč by vás měl titulek

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 235128

Stát není voda, pane Gibi. Kdyby byl, nemohlo by dojít k takovým zvěrstvům, jako byl komunismus, fašismus, velký čínský skok, apod. Za každou šíleností stojí naprosto konkrétní člověk. JEDEN JEDINÝ ČLOVĚK, pane Gibi. Který přesvědčil o správnosti své myšlenky malou skupinu svých stoupenců. A s jejioh pomocí pak vnutil tuto svou ideu všem ostatním. Takzvané mlčící většině.

Nebo snad umíte popsat jedinou významnější dějinnou událost, která proběhla bez charizmatické vůdčí osobnosti? Jež stanovila cíl a metody jeho dosažení? A pak také dosáhla svého? Událost, která by proběhla dle Vašeho scénáře. Pomalu, nepozorovaně, bez iniciátora, tak jako voda pomalu podemílá hráz? Nic takového v dějinách nenajdete, pane Gibi.

Já osobně rozpadu ČSR velmi lituji. A vůbec to není z důvodu, že bych měl jako Čech ambice panovat nebohým Slovákům. Proč?

V té souvislosti by mě také zajímalo, které své ambice nemohli Slováci uspokojit v rámci ČSR. V některých věcech jsem poněkud natvrdlý. Tak kdybyste mi mohl laskavě alespoň ty nejdůležitější prozradit. Díky. [smích]

235148

30.12.2010 3:05

RE: Nevím proč by vás měl titulek

djb 90.?.?.?

Reakce na 235128

pane gibi, to jsou jen takové řeči osamocených slovenských nacionalistů. Rozpad pamatuji velmi dobře a nehledě na to, že opomíjíte Havla do svaté rozpadové trojice, nějak Vám vypadl z hlavy fakt, že podle průzkumů veřejného mínění nadpoloviční většina v obou republikách byla proti.

Tento fakt velmi neochotně mlží i na slovenském sme.sk, kde to v článku oslavujícím rozdělení halí do "v r. 1993 souhlasilo s rozdělením 30 procent Slováků" Česko-Slovensko sa rozpadlo pred 15 rokmi

Haha, nenechte se vysmát, zhruba třetina SK pro rozpad a v r. 2005 2/5 pro rozpad je pro Vás nějaký určující trend ?

Jen se rozepište, jinak, obávám sem, jde u Vás o alibismus a neochotu přiznat si, že šlo o akci tří nespokojených politiků - jeden chtěl být pán na Slovensku, druhý v ČR a třetí by nemohl být bez rozpadu opakovaně prezident.

SME.SK též velmi trefně připomíná "Taktiež v diskusiách o tom, kto na koho dopláca, sa namiesto triezvych analýz presadzovali skôr emócie."

Což tady pěkně předvádíte tím bílým sáhibováním. To je opět jen emoční nesmysl, který v sobě nemá drtivá většina čechů. (jistěže v ČR i v SK existují nacionalisti, kteří si donekonečna budou nadávat do čehúnů a čoboláků - těmito pivními mozky ovšem netřeba se nijak znepokojovat - jsou hluční, ale je jich málo)

Též si všimněte, že souhlas s rozpadem v ČR i SR narůstá podle toho, jak dorůstá generace, která už si ze společné republiky nepamatuje lautr nic nebo jen málo (dejme tomu 1988 a později narození).

Pokud byste snad chtěl reagovat ve smyslu, že sme.sk jen píše samé žvásty, odpusťte si to. Ta stěžejní fakta (lidé byli PROTI rozdělení a nejméně ještě před několika lety v SK souhlasilo méně jak polovina) jsou všeobecně známá.

Dodejte jiný, oficiální výzkum, který tvrdí něco jiného. vaši výzvu, abychom věřili, že máte dost faktů bohužel nemohu přijmout. Nemáte. Taková fakta neexistují, existuje ovšem mnoho propagandistických pseudofaktů, kterým asi mylně věříte.

235153

30.12.2010 0:11

RE: Nevím proč by vás měl titulek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 216.?.?.?

Reakce na 235114

Československo vzniklo jako výsledek snahy mocností o opanování Evropy a porobení a finanční zotročení Německa na věčné časy.
Rozděl a panuj

235146

30.12.2010 3:08

RE: Nevím proč by vás měl titulek

Arkan 70.?.?.?

Reakce na 235146

Už jsem četl o důvodech pro vznik Československa, obnovení Polska a reorganizaci poválečné Evropy hodně článků, ale takovouhle pitomost čtu dnes poprvé. Toto tvrzení naprosto neguje veškeré ty snahy Masaryka, Beneše, Štefánika, ta dlouhodobá jednání v USA, v Evropě, a v neposlední řadě i vznik a dopad působení československých legionářů na novém mírovém uspořádání poválečné Evropy.

Nebýt I. světové války Říše rakousko-uherská by se postupem času přeměnila na federaci zemí, kdy každá země by měla větší podíl na politickém a ekonomickém dění nového státního uspořádání. Vždyť i zpočátku nebyl konečným cílem snah českých politiků (Mladočeši, Staročeši) rozbití Rakousko-uherska, pouze jeho spravedlivější uspořádání. Osobně se domnívám, že Rakousko-uhersko - v nové formě a třeba i s jiným jménem - by bylo skoro ideálním státem v Evropě. Existovalo administrativní centrum, byly průmyslové oblasti a vyspělé zemědělství, existoval přístup k moři, atd. Jen ti Slováci by asi stále trpěli pod maďarským jhem. Isten áld meg a Magyart. Baszom a Kristusmarját.

Jenomže přišla válka a všechno se radikálně změnilo. Války, zejména ty velké, jsou také asi pro "něco dobré". [chechtot]

235155

30.12.2010 4:04

RE: Nevím proč by vás měl titulek

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 235155

Co myslíte, že ta válka nám spadla jako blesk z čistého nebe? R-U nemělo možnost na výběr, vědomo si perspektiv mírového vývoje, jak jste nastínil? Holt zastřelili Ferninda a mocnářství bylo přinuceno k válce. Mnoo, já myslím, že dostatečně velká a mocná část elity v R-U chtěla válku, samozřejmě vítěznou. Tenhle typ lidé většinou nedokážou dopředu uvažovat o důsledcích případné porážky.

Doufejme, že dneska jsou na tom tihle lidi líp. I když jako realista musím přemýšlet, proč se některé věci v historii furt dokola opakují. Jak dobře na tom byli vlastně vítězové WWI? Jestli se tedy dá poznat, kdo přesvědčivě vyhrál. Mimo bankovní oligarchii, která financuje nejraději všechny zúčastněné strany. Prej i USA, co z toho asi vyšli nejlépe dost dlouho platily dluhy nasekané v té první válce. V té třetí válce vyhraje kdo? Nějací noví "barbaři"? Na barbary bych si docela s kyjem v ruce po tom konečném vítězství vsadil. Až se nám samozřejmě usadí prach z trosek, to může nějaký pátek trvat. Po krachu Říma to trvalo asi 500 let.

235158

30.12.2010 18:28

RE: Nevím proč by vás měl titulek

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 235155

"jenomže přišla válka"
to jako války chodí jen tak kolem a občas přijdou nečekaně na kafe pokecat a pak zase odejdou? [velký smích]

235177

29.12.2010 18:48

RE: Nevím proč by vás měl titulek

kubrt2 94.?.?.?

Reakce na 235109

Když ad absurdum uvedu do naprosté dokonalosti vaši logiku, nejenže se rozpadne 100% současných států, ale dospějeme i k 100 % rozvodovosti.

235119

29.12.2010 19:28

RE: Nevím proč by vás měl titulek

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 235109

Jak se to začne jednou řezat, tak je po sametu i v rámci jednoho národa. Z toho důvodu mají ve Španělsku zrovna teď něco na způsob stanného práva. Mno, žádnému městu v Evropě ani nikde jinde bych nepřál, aby se stal Jeruzálemem dneška. Co si budem povídat nejde o co stát. A v tom případě by z EU i NATO moc nezůstalo. Ono pokud by Brusel byl podobný Jeruzalému, tak by ten rozpad Belgie probíhal něco na způsob Lité olovo nebo jak ti humanitární bombardování vojclové a ideologové s rabínama pojmenovali, já na tyhle dramatické názvy nemám moc paměť. Raději, ať je tedy Brusel podobný českému korupčnímu chlívku. Jistá podoba by se tam našla už i dneska. [velký smích]

235126

Příspěvků: 14

28.12. 11:00 Oracle  Nigel mal/má pravdu.
29.12. 00:24 greeny  RE: Nigel mal/má pravdu.
28.12. 16:14  česká televize má nový pořad
29.12. 17:13 Arkan  Nevím proč by vás měl titulek "Belgie byla prakticky zrušena"
29.12. 18:02 Vojta49  RE: Nevím proč by vás měl titulek
29.12. 19:38 gibi z Wilsonova  RE: Nevím proč by vás měl titulek
30.12. 00:18 Vojta49  RE: Nevím proč by vás měl titulek
30.12. 03:05 djb  RE: Nevím proč by vás měl titulek
30.12. 00:11  RE: Nevím proč by vás měl titulek
30.12. 03:08 Arkan  RE: Nevím proč by vás měl titulek
30.12. 04:04 Rene Bartosek  RE: Nevím proč by vás měl titulek
30.12. 18:28 aristokrat  RE: Nevím proč by vás měl titulek
29.12. 18:48 kubrt2  RE: Nevím proč by vás měl titulek
29.12. 19:28 Rene Bartosek  RE: Nevím proč by vás měl titulek

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

54

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 89 čtenářů částkou 18 870 korun, což je 54 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

EMA zjistila, že "posilující dávky" imunitu naopak snižují22.01.22 07:42 Evropská unie 0

Lukašenko vyzývá "mezinárodní podvodníky" k ukončení pandemie koronaviru21.01.22 19:35 Belorusko 2

Srbsko zrušilo Austrálii licenci na těžbu lithia21.01.22 17:24 Srbsko 1

Už se to láme. Britský časopis si stěžuje na cenzuru FB a Novinky.cz to uveřejnily21.01.22 11:22 Británie 0

Česko dodá Ukrajině dělostřeleckou munici, uvedlo Ministerstvo obrany ČR21.01.22 10:03 Česká republika 6

Rusko chce zakázat těžbu krypta a omezit transakce20.01.22 17:18 Rusko 6

Pfizer od roku 2020 vydělal "asi 36 miliard dolarů", potvrzuje generální ředitel Albert Bourla20.01.22 16:18 Neurčeno 0

Studená sprcha pro Ukrajinu: Podle Bidena je členství Kyjeva v NATO v brzké době nepravděpodobné20.01.22 15:22 USA 1

Údajný vynálezce mRNA vakcín Malone málem zemřel po vakcíně proti COVIDu19.01.22 22:39 USA 4

Čína - země, kde zítra znamená včera19.01.22 16:43 Čína 0

WHO hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy pre podávanie posilňujúcich dávok „vakcín“ pre deti a mládež19.01.22 08:22 Neurčeno 0

Jan Kodeš k aféře Novak Djokovič19.01.22 08:08 Česká republika 5

O čem se mlčí - Jindřich Rajchl18.01.22 17:21 Česká republika 0

Majú rúška a respirátory v školách význam?18.01.22 09:37 Sierra Leone 0

Rusko stahuje své diplomaty a jejich rodiny z Ukrajiny18.01.22 07:03 Rusko 2

Soňa Peková: 15.1.2022 Lékařský dům17.01.22 22:01 Česká republika 6

Covidové zpovědi17.01.22 17:48 Česká republika 2

S pravdou ven - svědectví zdravotních sester17.01.22 17:46 Česká republika 0

Studie firmy Pfizer – mýty a fakta o studii, která spustila celosvětové očkování17.01.22 16:38 Kanada 0

Mezioborová konference lékařů - 4. díl: otázky a odpovědi16.01.22 16:52 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
21,52 Kč
Euro
24,41 Kč
Libra
29,17 Kč
Kanadský dolar
17,10 Kč
Australský dolar
15,45 Kč
Švýcarský frank
23,60 Kč
100 japonských jenů
18,92 Kč
Čínský juan
3,39 Kč
Polský zloty
5,39 Kč
100 maď. forintů
6,81 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
27,73 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 471,82 Kč
1 unce stříbra
522,53 Kč
Bitcoin
782 117,75 Kč

Poslední aktualizace: 22.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 014