Diskuze k článku

Je čas pomáhat

Příspěvků 180

15.12.2010 2:32

Moc smutný příběh

Mrkva 94.?.?.?

A jak jsem z článku vyrozuměl, do trablů spadla nikoliv svou vinou.
vs. Před osmi lety jsem ručila naším domkem kamarádce na hypotéku a nejsem ani vyučená..tenkrát jsem se chytla špatné party.
Ona paní se do toho dostala evidentně vlastní vinou. Nicméně každý si zaslouží druhou šanci.
Trochu odbočím - ony problémy týkající se dluhů jsou docela ošemetné. Na jednu stranu je jasné, že když se dva lidé (resp. dva subjekty, ať nevylučujeme firmy) na něčem dohodnou, tak by svojí dohodu měli dodržet. Pokud se někomu zaručím vlastním domem za dluh někoho jiného musím prostě počítat s tím, že pokud se ten druhý dostane do problémů, tak za něj dluh buď splatím nebo přijdu o dům. Na internetu je plno takových příběhů, kdy někdo vložil svůj majetek do rukou někoho jiného - a přišel o něj. To je holá realita, a v realitě je zkrátka potřeba občas racionálně myslet. A pokud to nedokážu, pak nejsem svéprávný.
Na druhou stranu - co se situací popisovanou v článku? A se stovkami lidí, kteří se dostali do podobné situace? Takhle by lidé končit neměli. Je sice hezké se na někoho složit, ale skutečnou podstatu problému to neřeší - na to by bylo potřeba vymyslet nějaké systémové řešení. Zkuste vymyslet nějaké rozumné řešení, takové, které bude férové k oběma stranám - jak dlužníkům tak věřitelům. Jenže jaké? Mě nic nenapadá. A vás?

234264

15.12.2010 3:24

RE: Moc smutný příběh

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234264

Mno, náš ministr financí, starý protřelý darebák je najednou zděšený finanční negramotností Čechů. Můžu pana ministra uklidnit. Američani, Poláci, Češi, Indové, Číňani, Hotentoti.... jsou na tom zhruba stejně blbě v USA. Pokud se divám na záchranné balíčky pro Evropu, tak vzhledem k tomu, že ty deriváty přišli z poza velké louže, tak máslo na hlavě má i dlouhodobý ministr financí Kalousek a nerad bych posuzoval finanční gramotnost těch, co "rozprodali" zlaté rezervy ČNB.

Pokud má člověk zakladní vzdělání žije na vesnici, brzo se ve svém životě začne start o děti a ke všemu je to dobrák stává se zranitelný pro lidi, co mají k altruistům daleko. Do stejné kategorie zranitelných často spadají staří lidé. Když je člověk mladý, tak novoty mu připadjí samozřejmé a velmi jednoduché. Věřte mi pane mrkva, že tohle netrvá na věky. Každému z nás byl daný různý potenciál a zdaleka ne každý má kolem sebe podmínky příhodné pro uplatnění svého talentu. Je pravda, že i velký talent v dobrých podmínkách bez soustavné vytravalosti a užívání bude promarněn. Já bych se, ale neušklíbal nad poctivými dobráky, kterým bylo dáno tolik, kolik jim bylo dáno.

K ČEZ, exekutorům a jiným dobrodincům se srdcem na pravém místě pouze tolik. Kdyby to všechno proběhlo po Vánocích s prominutím by se hovno stalo, ale dobře, že to bylo právě teď. K nám zbytku, za dvacet let jsem propracovali na pokraj třetího světa. Pravda na banány a hajzlpapír frontu nestojíme. Nestojíme ji ani u doktora, ale možná budeme muset dojíždět trochu dál než 20 km navíc. Ne každý má Rakousko, co by kamenem dohodil.

234266

15.12.2010 7:51

RE: Moc smutný příběh

karel2 212.?.?.?

Reakce na 234266

Ad. mrkva
Bych rekl, ze mate pravdu kazde na pul. Na jednu stranu souhlasim stim hodnocenim podilem samotne slecny. Rucit za hypoteku cizimu, 3 deti kazde s jinym atd. A beru narok na druhou sanci, tu by mel dostat kazde.

ad bartosek.
Na druhou stranu beru i argument Bartoska, kazde nema dobrou startovaci pozicu a i pri velkem talentu muzou byt nastaveny tak aby clovek co by v normalnim prostredi vystudoval VS a pak i dejme tomu Ph.d. lidove i tremi prsty v pr., tak v nejakem prostredi bude rad, ze dokoncil zakladku. A faktem je, v dnesni dobe bez znalosti ktere dostane clovek na stredni a VS je vetsinou fakt problem vyznat se docela dost vecech a cim mensi vzdelani tim vetsi problemy.

P.S. stim dojizdenim, mam kamose co dojizdi do brna i 50km, jelikoz v jejich okoli prace neni a neberou 30k hrubeho, ale min jak 20k. Takze toto je budoucnost co ja vidim okolo sebe, bude to jak za C. a K.

234269

15.12.2010 8:20

RE: Moc smutný příběh

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 234266

Případ Kalouskova zděšení tak trochu zavání alibismem. Na stranu jednu vítám každou snahu o vzdělávání ve "finanční gramotnosti" již na školách ale na stranu druhou nelze přeci vše HODIT jen na občana. Když si vezmeme, že do problémů se může dostat kdokoliv pak si musíme představit různé typy lidí s různou úrovní intelektu a schopnostmi. Vlastně právě ti s nejmenšími možnostmi a schopnostmi často potřebují úvěr pro zajištění základního životního standardu. Mnoho lidí udělá chyby a zadluží se. To není v době reklam, které nám na každém kruhu vnucují cokoliv vůbec těžké. Jak z toho pak ven ? Studovat úvěrovou smlouvu a nevzít další půjčku na vytlučení jiné půjčky, když se něco nepozdává ? Ti lidé zoufale potřebují peníze aby je třeba nevyhodili z bytu tak vezmou COKOLIV a jejich případná finanční gramotnost s tím nic nenadělá. Nejdůležitější tedy je aby lidé do rizika nespadli. A zde vzdělání ve finančnictví rozhodně NESTAČÍ ! Je mnoho smluv které jsou psány mikropísmem na několika stranách a běžný člověk-neprávník jim nerozumí. Dokonce jsem se již OSOBNĚ párkrát setkal se stavem, kdy mi ani zaměstnanec peněžního ústavu nebyl schopen vysvětli úvěrové podmínky a hnal mě za právníkem. ZDE JE TEDY NEZASTUPITELNÁ ROLE STÁTU ! JE TO PRÁCE KALOUSKA A JEHO SUITY ! Je nutno zjednodušit obsah smluv a právně znemožnit různé vyčůrané obezličky v textu (už bylo dříve navrhováno). Je nutné udělat pořádek s lichvou (už bylo navrhováno). Možná by nebylo od věci zaangažovat finanční poradenství jako jednu z garancí k úvěru. Finanční poradce je zdarma a kolikrát dokáže neznalému pomoci. Dalo by se udělat mnohé ABY se snížilo riziko pro pád do dluhové pasti. Jen vzdělávat a vzdělávat NESTAČÍ. Už vidím jak Kalousek vychová národ finančních a právních expertů. Jednoduše se chce vyhnout svým povinnostem a odpovědnost za úvěrový systém háže na toho nejposlednějšího občana.

234271

15.12.2010 9:41

RE: Moc smutný příběh

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 234271

>Možná by nebylo od věci zaangažovat finanční poradenství
>jako jednu z garancí k úvěru. Finanční poradce je zdarma a
>kolikrát dokáže neznalému pomoci. Dalo by se udělat mnohé
>ABY se snížilo riziko pro pád do dluhové pasti. Jen
>vzdělávat a vzdělávat NESTAČÍ. Už vidím jak Kalousek
>vychová národ finančních a právních expertů. Jednoduše se
>chce vyhnout svým povinnostem a odpovědnost za úvěrový
>systém háže na toho nejposlednějšího občana.
Kalousek a dnešní spol. to nepotřebuje. Jim jde na jejich mlýn nevědomost davu a z toho vyverající nezdatnost. Berme vladce a jejich prisluhovace jako kurvy.
Zrovna dnes v noci jsem se o tom slove "kurvy" presvedcil. Je nejaky sramec kolem nejake zakazky. Snaha na tom soucasnem setrivem ministerstvu byla navysit cenu zakazky o tri miliardy, aby vladnouci a ocistovaci ODS mohla stopit pul miliardy pro svoji stranu. A vite, jak to informovala CT? Ze ta pulka miliardy mela byt prevedena na JEDNU politickou stranu. Ne jmenovite na tu vladnouci, ale na jakoukoliv, tedy aby prvni a vseobecny dojem byl i treba na CSSD. Kdyby se o stopeni tech penez snazila CSSD, to by byla ihned zduraznovana CT do umdleni. V tomto pripade ta spina byla rozetrena do neurcita. Znovu opakuji: Jsou to kurvy!!!!!!!!!!!!!!!

234272

18.12.2010 1:25

RE: Moc smutný příběh

smutnyklaun 84.?.?.?

Reakce na 234272

Média v tomto státě (soukromá i veřejnoprávní) jsou dobře placenými lokaji tzv. pravicových stran, jejichž členové a voliči tuto republiku nejen vytunelovali, ale i zadlužili budoucí generace.Kdo tohle popírá, je buď trvale duševně indisponovaný nebo patří k těm, kteří se v uplynulých dvaceti letech pěkně napakovali na účet těch, jimiž pohrdají.Nejsou peníze na důchody, zdravotnictví, školství, vědu, kulturu, sociální služby, ale peníze na předražené státní zakázky se vždy najdou, protože na nich hodně vydělají jak dodavatelé, tak i ti, kteří o nich rozhodují.Těmi, kdo stále tratí, jsou zaměstnanci a lidé odkázaní na pomoc státu. Tato země je prolezlá korupcí a označovat ji za demokracii je nehoráznost a výsměch těm, kteří po převratu uvěřili slibům politiků.

234458

22.12.2010 8:22

RE: Moc smutný příběh

lesov 62.?.?.?

Reakce na 234271

A z čeho by pak žili chytráci, kdyby nebylo "blbců"?! Soudruh Kalousek je ukázkový případ chucpe, kterému, jak doufám, brzy někdo kloakální výstup, špičkou polobotky ucpe!
Na triky a podvody, Vám nebude stačit žádné vzdělání. Ten, kdo vymyslí nějakou kurvárnu, je vždycky o krok před ostatními. Kdyby tomu bylo naopak, nikdo by se nechodil dívat na Davida Měděnýpole a neexistovaly by banky, protože klient by vstupoval s dotazem: "Chtěl bych si uložit nějaké peníze ale mám pocit, že to celé tady je pěknej podvod, že jo?!" A bankéř by musel odpovědět: "Samozřejmě, všechno, co tu vidíte i nevidíte, slouží jenom k oškubání všech, co si s námi něco začnou." "To "všech", berte ale s rezervou, pokud máte dost nahrabáno, můžete škubat spolu s námi." [překvapení]

234680

15.12.2010 10:03

RE: Moc smutný příběh

kavol 209.?.?.?

Reakce na 234264

>A jak jsem z článku vyrozuměl, do trablů spadla nikoliv
>svou vinou.

>vs. Před osmi lety jsem ručila naším domkem kamarádce na
>hypotéku a nejsem ani vyučená..tenkrát jsem se chytla
>špatné party.

>Ona paní se do toho dostala evidentně vlastní vinou.

mno, to je otázka náhledu ... já nepovažuju apriorně za chybu věřit jiným lidem, a co se stalo té kamarádce (mimochodem, nepíše "bývalé kamarádce" ), proč neplatí, to nevíme

a jestli je teď na mateřské a předtím byla 4 roky sama, tak mi to tak nějak vychází, že před těmi 8 roky byl asi naživu přítel, se kterým má třetí dítě - a kdyby byl naživu i dnes, pravděpodobně by situace vypadala o hodně jinak, a jelikož jeho smrt snad nezapříčinila, tak též těžko říkat že se do toho dostala "evidentně vlastní vinou"

(tak naokraj, moje drahá sestra mi též věřila a přistoupila mi k závazku, když se bance mé příjmy nezdály dostatečné na splácení bytu ... měla štěstí, nic se mi nestalo, už je ze smlouvy úspěšně vyvázaná, ale kdyby nějakým řetězcem náhod došlo k tomu, že by musela plnit, tak by mi přišlo nehezké jí vyčítat, že si za to může sama, když uvěřila, že plány "mladého úspěšného muže" nezkolabují)

234274

15.12.2010 10:16

RE: Moc smutný příběh

waterfall 193.?.?.?

Reakce na 234274

ANO, je to o úhlu pohledu. Taky se hůře srovnává rodina (dost často pomáháte, i když víte že to je gauner a černá ovce) a "kamarádi" včetně rádobykamarádů. Jistě paní nelze vyčítat, že pomohla kamarádce, ale popravdě to přesně definuje její podíl na problémech. Měla si zjistit, jak je schopná splácet, jak bude splácet když přijde o zaměstnání atp. Pokud to zanedbala i pod vlivem kamarádství, je teď asi hodně překvapená, jak se věci mohou vyvrbit.

Druhou částí je její NESCHOPNOST žít s někým dalším. Společný život je o toleranci. První amatérský pokus o vztah s alkoholikem (zřejmě jej chtěla předělat, jako všechny obdobně postižené ženy), druhý samozřejmě nezaviněně ukončený smrtí a třetí, kdy opět nevydrželo pouto lásky...?? Asi je něco špatně. I přesto si pokaždé dopřála mateřské rozkoše povít dítě... No hlavně, že je paní spokojená. Vnímám to jako asociálnost této osoby, která nedokáže dát druhým osobám dostatek aby se socializovala - a to ani ve vztahu s partnerem, ani ve společnosti - vhledem k mateřským pochybuji že pracuje a že vůbec kdy pracovala. Její přínos společnosti je tedy mizivý. Prakticky se dá počítat jen do budoucna - pokud budou její děti vychovány, vzdělány a společnosti to na daních vrátí. Jinak si žije svůj soukromý BOJ a nikde nic nerozdává. Ani lásku, ani daně. Je to její právo. Ale pak je těžké očekávat, že ostatní příjdou s nabídnutou dlaní.

A přesto. Stačí příběh hezky popsat. Dovodit se, že relativně malou částkou (50kKč) pomůžete paní a můžete si do kolonky dobrých skutků zapsat jeden zdánlivě vyřešený případ.

Zdánlivě proto, že se situace s nesplácením může za několik měsíců opakovat. Paní jistě zázračně nezbohatne. Kamarádka možná nadále nebude platit (i když exekuce hypotéky by mohla většinu či celý dluh umořit). Zkrátka riziko je veliké. A tak v roce 2013 před vánoci můžeme číst znova o též paní a znovna se dojmout její neschopností žít ve společnosti, kde se za služby platí a kde nelze JEN BRÁT.

234275

15.12.2010 11:15

Kdyby se jednalo o cikánku ve stejné situaci, "sociálka" by jí zabezpečila penězmi na elektriku i bydlením po dražbě

wese 109.?.?.?

Reakce na 234275

A ještě by to mohla být cikánka, která před pěti lety přivandrovala za tou sociálkou ze Slovenska. Holt jak se hlásalo po nástupu liberálního žido-demo po 89: "Tato země je příliš etnicky homogenní". O umrzlém cikánovi bezdomovci nikde nikdy nic - a to by si profesionální Sérešovi lidskocikánskoprávní humanitáři dali záležet na hlučném poprasku! A kolik investuje režim do všelijakých pochybných "azylantů" a jejich opečovávatelů? To není "chyba v systému", že stále jsou početnější případy jako paní Martina, které systém típne, protože nemají "černou hubu". To je záměr!

234280

15.12.2010 16:46

RE: Kdyby se jednalo o cikánku ve stejné situaci,

fohat 88.?.?.?

Reakce na 234280

strejda SAM milerád poradí http://www.youtube.com/watch?v=z0owiLPNv6Y&feature=related

234317

15.12.2010 19:11

RE: Kdyby se jednalo o cikánku ve stejné situaci,

fohat 88.?.?.?

Reakce na 234317

jo,změnit sebe,to je ukrutná dřina,kdo změní sebe,změní svět... http://www.youtube.com/watch?v=fYjc8fFwgRw&feature=related [cool]

234332

15.12.2010 19:40

RE: Moc smutný příběh

Rejpal 96.?.?.?

Reakce na 234275

Vyborne napsane [smích]
Jeste bych dodal, ze jsem jeste nikde nedcetl, ze by se ta pani Martina ozvala.
Neni to nahodou nejaka "habadura" [zmaten]
Nekdo jen poslal bankovni konto, aby mu lide na nej posilali penize [mrknutí jedním okem]

234334

15.12.2010 10:42

RE: Moc smutný příběh

waterfall 193.?.?.?

Reakce na 234264

Zkuste vymyslet nějaké rozumné řešení, takové, které bude férové k oběma stranám

Nějaké řešení? Snadno. Paní si bude kupovat pouze to, na co má. Pokud to není schopna rozpoznat ona, bude zbavena svépravnosti a bude za ni finance řešit někdo jiný. Pokud nemá na domek, bude bydlet v pronájmu, na ubytovně, nebo si vezme podnájemníky. Pokud nemá na cukroví, bude jíst chleba s máslem. Pokud má na to, aby pomohla kamarádce, má jí to dát rovnou a nečekat až na exekuci.

Jenže když vidí příklad našeho státu, jak lze přesvědčit lidi, že neúměrné zadlužování je špatné???

Jistě by stačila hodinová, dvouhodinová diskuse a přišlo by se na řešení pro tuto konkrétní paní - tedy po vyplacení excekuce a odstavení akutních problémů. Další podnájemník do domku, který by přispíval na provoz. Odprodej části zahrady. Brigáda na několik hodin týdně. Podnikání - např. malá školka, kde by mimo svých dětí hlídala i sousedovic. Atp. Jen chtít. A samozřejmě fungující partnerský vztah - protože dva lidé vždy zvládnou více než jeden.

Ovšem to vše vyžaduje obětování. Obětování soukromí při nájemníkovi, obětování prostoru při prodeji zahrady, obětování sebe sama při vztahu s partnerem, obětování času při podníkání... To že paní není ochotná se obětovat nebo přemýšlet nad nějakou obětí je tedy dle mého JEJI VINA.

234278

15.12.2010 13:03

RE: Moc smutný příběh

sak 85.?.?.?

Reakce na 234278

Dobrý no...
Nevím, ale vždy když se takovýchto lidí zastávám mne všichni nazývají demagogem. Když kritizuji dnešní poměry nazývají mne komunistou. Když řeknu názor, že všem není dopřáno stejné inteligence a pokud se chceme nazývat vyspělou civilizovanou společností, měli bychom takovýmto lidem pomáhat a né jim dát možnost se zadlužit a zdírat je z kůže.
Po takových názorech kmne vždy většina společnosti kamenuje....

Dobrá vyjmenoval jste zde nějaká řešení, ale nevím kolik má ta paní ha-zahrady a za jakou cenu je možno tuto zahradu odprodat, komu? Má někdo zájem? Je tam možno postavit další barák třeba? Nebo si to kupte vy a můžete na kolečkách kolem jejího domu vozit hnůj a pěstovat mrkvičku třeba... Je to reálné?

Školku jste navrhoval? Paní není ani vyučená jak jsem pochopil z článku. Myslíte, že má oprávnění hlídat cizí děti? Kdo jí dá živnost na tuto činnost? Nebo se má chytit podnikání načerno? A co když se nějakému dítěti nedej bože něco stane? Pak tu bude článek: Nemám na odškodnění úrazu ve školce a zase budem pomáhat? Zas bude v této situaci "svou vinou"???

Dokud se společnost nebude orientovat na potřeby lidstva jako celku, a jedinou prioritou budou finance, nikdy nebude vše v pořádku. Dokud ti, kterým bylo dáno jak inteligence tak schopností nevyužijí svých možností ve prospěch společnosti, nebude zde klid. Uvědomme si: Ten, komu bylo dáno nemá schopnosti získané svým přičiněním!!! Ten, komu nebylo dáno nemá problémy svou vinou!!! Budeme žalovat boha za nerovnoměrné rozdělení inteligence??? Budeme žalovat přírodu? Nebo kdo za to může? Může ryba za to, že na souši zahyne??? Asi jí nebylo dáno být na souši. Když vyplave velryba na břeh tak se můžem roztrhnout abychom jí natlačili zpět do moře. Když se objeví v problému člověk, řeknem je to jeho problém a necháme ho zemřít.

Dnešní společnost nazývá tento způsob života zdravou soutěží. Vážení soutěž je něco, kde se zůčastníte vyhrajete nebo prohrajete, v každém případě se vracíte domů a žijete dále. V případě, že přijdete o všechno to není soutěž, ale válka!!!

Ale asi mají lidé, kteří mé názory odsuzují pravdu. Asi jsem rudý demagog. Ale já jsem schopen obětovat kus svého přepychu pro společnost, aby ona nebyla na dně a aby každý měl důstojné podmínky na život.

Říkal jste chce, to oběť!!!! Co jste ochoten obětovat pro společnost Vy?

234291

15.12.2010 15:40

RE: Moc smutný příběh

waterfall 193.?.?.?

Reakce na 234291

Nejste demagog. Jste pesimista. Píšete mnoho důvodů, proč to může nefungovat. Já to vidím opačně: třeba to TAK může fungovat... Ano, třeba nikoliv. Neznám její podmínky přesně. Tak se zkusí varianta 2, varianta 3, varianta 4...

Až přestanete hledat důvod, proč něco nejde, možná najdete způsob JAK TO JDE...

Mimochodem na živnosťák obvykle potřebujete jen čistý rejstřík, 1000 Kč a mít více než 18 let. Pro ty co nevědí. A modří už vědí. Proti úrazům se da pojistit. Hlídání dětí snad nepotřebuje vysokou školu - i když může být. Může narazit na krávu z úřadu, která ji začátek podnikaní ztrpčí a nebo vydělá první stotisíc a založí prosperující minifirmičku s pobočkama.

Odhoďte rudou barvu a začněte být sobec! Ptáte se proč? Protože pouze když vyděláte VY, tak můžete rozdělovat dalším. Jistě i ze stokoruny výplaty se dá strhnout o korunu vyšší daň. Ale lepší je, když z vydělané miliardy dáte půlku na prospěšné věci a společnost. I tak vám zůstane dost a budete všichni spokojenější - společnost i vy...

Co jsem obětoval společnosti já? Všechno. Celý svůj život dělám pro společnost, pro život na této planetě. Jak nejlépe umím. Dávám práci, platím daně. Nabízíme snad užitečné produkty. Budujeme, chráníme přírodu, rozvíjíme, vzděláváme. Seč to jen ekonomika a zákazníci dovolují. Možná mne to bude stát život. Možná infarkt, možná játra. Snad i mé děti pomohou podobně této společnosti - snažím se je tak vychovávat. Nevím co dát více. Pokud mne to napadne a budu na to mít, jistě to udělám. A přesto se má moje rodina dobře. Přesto se necitím vinen, že i jejich společnosti něco dávám. Komunisti by možná byli rádi, kdyby moje rodina žila o chlebu a o vodě a všechny majetky by připadly společnosti. Je to hloupá myšlenka. Odešel bych se svými nápady do ciziny a opět vydělal nějakou korunu. A o rodinu bych se taky postaral. Ale oni by si nikdy v mých firmách nevedli tak jako já. Vidím to na všech státních podnicích. Na ČD, na Aerolinkách, na magistrátech, na MHD... a na dalších. Je to malá oběť? Nevím.

234306

16.12.2010 0:31

RE: Moc smutný příběh

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 216.?.?.?

Reakce na 234278

Napsal jste klasickou pravicovou ptakovinu.Tzv. kapitalismus je zalozen pouze na dluhu.Proc nevycitate spekulantovi nebo tovarnikovi, ze zije a bohatne na dluh?

234353

21.12.2010 18:04

RE: Moc smutný příběh

Blažková 90.?.?.?

Reakce na 234278

Vy hlavo.
Já jsem si nikdy nepůjčila ani vindru.
Než se do mě začaly srát vagíny z OSPODu Ostrava - Jih (zdravím vás, už vám přišla ta námitka podjatosti [mrknutí jedním okem] ? ),
měla jsem byt 2+1, spokojené děti.
Jediné, co mi chybí jsou lováče na právníka, jinak bych s nima zatočila už dávno. Ale času mám dost, však se sejdeme ve Štrasburku a bude to drahý. Jenom mi mezitím vyrostou a dospějou děti, které teď nemůžu mít u sebe.

Takže jak by mi v této situaci, kdy se zašívám na azyláku, aby mi ty děvky nevzaly mimino, pomohla finanční gramotnost?

Jak by mi finanční gramotnost pomohla v tom, jestli mi kdo platí nebo neplatí výživné a prochází mu to nebo ne?

A v současné chvíli mám dluh na bytě. Myslíte si, že si můžu dovolit platit ubytování na azylu cca 4 000 ká a ještě k tomu i byt?

Pohledávky mám ve výši cca 30 tis. Myslíte, že je někdy uvidím?

A co si myslíte, že udělá asociálně bezprávní ochrana dětí a mládeže, jestli z azyláku odejdu? Pomůže mi?

234644

22.12.2010 1:16

RE: Moc smutný příběh

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234644

Jenom zůstaňte hezky, kde jste Kateřino. [smích] Ztratit byt je zlé, ale někdo by vás chtěl připravit úplně o děti. Dodržujte kontakt s našimi asociálními pracovnicemi vždy za přítomnosti svědků, jak vám jeden dobrý člověk poradil. Zbabělé svině nemají rády lidi, co se jim nebojí postavit a bojí se jednat svinsky před svědky. Ale na každou jednou dojde. Ono patolízalové, zmrdi, donašečí, lízači prdelí... jsou všeobecně nechutní pro ten zbytek lidí bez ohledu na rozdílné názory, i pro ty co skutečně drží moc. Svině nemají přátele, svině se mohou pouze na nějaký čas spolčit.

K tomu neplacení vyživného to v Polsku spojili s řidičákem, máš prachy na autínko, benzín...., tak máš prachy na výchovu dětí. Nemáš na výchovu dětí, tak si logicky nemůžeš dovolit autínko, benzín....Už slyším ten řev, že to nemá nic společného, ale funguje to. Bohužel v zemi, kde sama matka s dětmi je nepřítelem státu, to fungovat nemůže. K tomu porodnost 1.5 a 50% rozvodovost. Co z toho vyleze ví i vesničan jako já. Jenom modří a jinak ideologicko přibarvení komsomolci melou debilní kecy o babyboom.

P.S. [smích] [mrknutí jedním okem]
Jak dlouho žiji, to nezávisí na mně. Ale jestli skutečně žiji, to na mně závisí.
Seneca Lucius Annaeus

234657

22.12.2010 8:45

RE: Moc smutný příběh

lesov 62.?.?.?

Reakce na 234644

Někdo, kdo Vás nezná, by si mohl myslet, že jste TADY omylem, že jste se vůbec neměla narodit. Možná, že jste se neměla vdávat, ššukat a rodit děti, o které se nemůžete, dost dobře, postarat. Ale to by byl lichý názor, ve skutečnosti bude stačit, když za Vás někdo ten dluh zaplatí a možná to ani není dluh, jenom virtuální suma, kterou prostě někdo chce a Vás si vybral jako prostředníka.
Musíte si najít ještě většího, solventního blbce, než by kdokoliv doufal, aby za Vás zaplatil vaši nespecifikovanou negramotnost, to je celý. A jak tak čtu z Vašeho příspěvku, budeme to My všichni neb tak rozhodne soud ve Štrasburku. To není nic proti Vám, já jenom konstatuju, jak to bude. [oči v sloup]

234685

23.12.2010 3:06

RE: Moc smutný příběh

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234685

Jóó o ženské s dvěma dětma pod deset let je na trhu práce přímo rvačka. Takový ostravský region je tím pověstný. Když si kráva nechá udělat dítě od zodpovědnýho fotříka, který děti sic strašně miluje, ale dokud jsoz s tou krávou, tak nedá ani floka. To dá rozum ta kráva je určitě za několik let, co je mohla sama ovlivňovat zkazila a naočkovala proti němu, že ano? Pak to naivně zkusí znova, že bude mít rodinu pro to první dítě s tím druhým. Přitom se naučí takové kraviny jako drobná oprava na pračce, páč jinak by musela prát v Ostravici na valše.

A když se taková kráva omylem vyskytuje několik let na Zvědavci, což člověka jistým způsobem ovlivní. Tak se potom to chování nelíbí asocialním kravám ze sociálky, poněvadž je proti přírodě, aby si sama ženská v Ostravě dala několi let rady sama. Co z těch děcek vyroste při takové výchově? Nezávislý lidé používající hlavu? Zavaří ji to k soudu a tam z ní udělají megakrávu, když se sama ozve poněvadž nemá love na advokáta, tož soudkyňa se ptá, zda ji má natřít 50 klacků za urážku majestátu. Když se che je urážka libovolné písmeno v abecedě. Nemáš známé, advokáta, vyčníváš z lajny, tož tě do ní dostaneme zpátky.

Poněvadž, tak nějak tuším kdo je na druhé straně drátu, tak to řeknu takhle. Když vím o něčí situaci kulové, tak mlčeti zlato platí dvojnásob. Tady je tržní ohodnocení jinejch blbců s titulem MUDr., ale o ty je zájem v Německu a Rakousku. Silně pochybuju, že pokud odejdou, tak se někdy vratí dělat na základě českých tržních podmínek. A až nám zavedou školné, tak nám doktoráty všeobecně podraží, kdejaká socka na universitě zabírat místo nebude. Pravda v USA už to je dávno s výjimlou precizního vyhledáváni talentů, přílivu mozku ze zahraničí, dolaru jako světové měny, ale kde se můžou s takovýma detailma rovnat tržním výhodám v pupku světa, že ano?
http://www.blisty.cz/art/56278.html

234748

15.12.2010 16:04

RE: Moc smutný příběh

ID 62.?.?.?

Reakce na 234264

Na jedné straně stojí odborník - bankéř, na druhé laik - občan. Uzavřít nevýhodnou půjčku není nesvéprávnost, znamená to jen že mě odborník prostě dostal stejně jako když koupím nevýhodně MP3 přehrávač, horší lyže, atd. Není divné že veškerá odpovědnost za dluh leží na dlužící straně? Neměl by také (a převážně) odborník, bankéř být odpovědný za špatné úvěry? Řešení už tu bylo: "Půjčování peněz na úvěr má rovněž původ ve starověkém Sumeru. Tato praxe měla však za následek vážné sociální problémy. V sezónách se špatnou úrodou se rolníci stávali beznadějně zadluženými vůči zámožným věřitelům, takže jejich usedlosti končily v zástavě a z členů jejich rodin se stávali nevolníci. Tento stav nakonec vyústil v sociální krizi, když obyčejní lidé opouštěli města a nakonec i obydlená teritoria, aby se dali na dráhu polonomádských „banditů". Záhy se ujala tradice vymazávání dluhů pokaždé, když byl do úřadu uveden nový panovník, který vyhlásil všeobecnou amnestii neboli takzvanou „svobodu", aby se zadlužení rolníci mohli vrátit ke svým rodinám. Bibličtí proroci zavedli podobný obyčej vymazávání dluhů, ke kterému docházelo pravidelně každý sedmý rok. Tento zvyk byl předobrazem novozákonního „vykoupení". Jak konstatoval ekonom Michael Hudson, k tragédiím světové historie patří mimo jiné i okolnost, že zvyk půjčovat na úrok se z Mezopotámie rozšířil bez omezení a regulací, které ho původně provázely." Více zde

234311

16.12.2010 0:25

RE: Moc smutný příběh

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 216.?.?.?

Reakce na 234311

Banker není zadny obchodník, je to odporny prizivnik.Spatne dluhy z jeho strany neexistuji, protoze je rostouci sumou uroku "nucen" kazdorocne navysovat pocet vytistenych papirku.Tem papirkum se rika penize a pry maji jakousi hodnotu[pláč]

234351

16.12.2010 0:57

RE: Moc smutný příběh

Jiří S. 193.?.?.?

Reakce na 234264

Můj příspěvek je trochu mimo téma ale přesto se sem hodí. Za jeden z hlavních problémů považuji spotřební ůvěry. Spotřební úvěry jsou svinstvo a měly by se zakázat. Je něco jiného vzít si hypotéku na dům (pokud mám příjem dostatečný na to abych jí splácel) a něco jiného je koupit si na dluh televizi, počítač, ledničku atd. Pokud na to člověk nemá tak si to nemá kupovat a když se mu jeho patnáct let stará televize rozbije tak si může koupit za pár stovek televizi v bazaru. A šaty se dají kupovat v second handu a když se roztrhají tak se dají zašít. Člověk který dělá manuální špatně placenou práci nemusí mít značkové oblečení. Ale bohužel jsou tady různé Home Credity a podobné lichvářské firmy, které na všechno půjčí, úrok sice nemusí být tak velký ale když si člověk vezme podobhných úvěrů několik tak už to třeba nedokáže splácet a výsledkem jsou statisíce exekucí ročně. Tyhle věci by měly být zakázány a výše úroků by měla být regulována zákonem jako tomu bylo v minulosti. To se ale od státu dokud bude trvat současný režim nedá očekávat. Pro stát je výhodné že se prodává hodně spotřebního zboží (i když je z větší části vyráběno v cizině) protože ze všeho dostane 2O% DPH a ještě daň z příjmů prodejců zboží a daň z příjmů lichvářů, kteří na to půjčují.
Další problém je že pořádně nefungují charitativní organizace. Lidé neustále vyhazují velké množství starých šatů, starých elektrospotřebičů, mobilů,počítačů atd. které by ještě mohly fungovat. Kdyby bylo komu to dát, většina lidí by tyto věci raději darovala na nějakou charitu než aby je vyhodila skládku (a platila za odvoz odpadu). Ale z vlastní zkušenosti vím, že ani šaty není komu dát, nikdo je prostě nevybírá, natož pak např. elektrospotřebiče. A přitom tady máme tolik různých charitativních organizací. A toto by ani nemusel nikdo organizovat. Stačilo by aby v každém větším městě byl pozemek s nějakým přístřeškem (např stanem) kam by kdokoliv mohl odvézt staré nepotřebné věci a kdokoliv by si je tam mohl vzít.

234354

16.12.2010 3:33

RE: Moc smutný příběh

čěf 94.?.?.?

Reakce na 234264

Mne namátkou napadá, že by se měl zákonem zakázat institut ručitele u bankovních půjček. Je nemravné, aby banky (podnikatelské subjekty s mnoha miliónovým kapitálem, pro něž nedobytnost jedné pohledávky neznamená nic) přenášely své podnikatelské riziko na třetí subjekt (který za nesení rizika nic nedostane), ještě k tomu třeba se stotřicetiprocentním zajištěním. Podnikání bez rizika není vlastně ani podnikáním.
Nebo takováhle maličkost-nemaličkost: Místo planých keců, že občané jsou finanční negramotní, že nečtou ve smlouvách text psaný drobným písmem atd. stanovit zákonem nejmenší přípustnou velikost písma ve smlouvách. Toto by snad naši poslanci mohli dokázat?!

234358

16.12.2010 7:51

RE: Moc smutný příběh

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 234358

Ono to nebude tak jednoduché. Banka se snaží být krytá a hledá zajištění pro případ nesplácení. Pokud ten co si chce půjčit nemá žádnou zástavu tak banka logicky požaduje, aby ta zástava byla dána třeba přibráním ručitele. Vnímejte to spíše jako snahu žadatele najít způsob pro účinné garance. Je v zájmu žadatele, aby našel ručitele a splnil podmínky pro úvěr. Ručitele také nikdo nenutí, zaváže se (pomáhá příteli) sám a ze svobodné vůle. Nepřijde mi zrovna logické žádat po bance, aby nepožadovala krytí (to by přestala poskytovat úvěr pozn. to by na druhou stranu nemuselo být od věci) nebo žádat po žadateli aby se nějak nesnažil to krytí zajistit. Potažmo požadovat po ručiteli aby neměl možnost se svobodně rozhodnout někomu pomoci. Je dobré, že hledáte způsob jak ošetřit riziko pádu do dluhové pasti už na počátku procesu ale Váš návrh tak trochu omezuje svobodu volby. Jak byste se cítil kdyby Vás někdo omezoval v právu někomu něco půjčit nebo SI od někoho něco půjčit .. nemusí jít ani o peníze. Soused Vás třeba požádá abyste mu půjčil vrtačku. Já osobně vidím řešení spíše v nastavení jakýchsi limitů. Je velmi těžké stanovit výhledová rizika a vypočíst odpovídající cenu úroku úvěru, který by vyrovnal ona rizika (inflace, nemožnost investice) + je nutné zajistit provoz úvěrového systému (mandatorní a další výdaje) + je nutno zajistit určitý zisk. Neziskové bankovnictví není na pořadu dne. I přesto ale lze stanovit určitý strop a vše nad tímto stropem označit za nepřípustnou lichvu. Je nutno právně stanovit konkrétní čísla a ne jen frázi o dobrých mravech a slušnosti. Dalším limitem je zjednodušení a zprůhlednění smluvních podmínek. Troufl bych si mluvit i o STANDARDIZACI úvěrového systému. V principu by platilo, že ať přijdete tam či onam (do banky nebo soukromému věřiteli) tak podmínky pro získání úvěru a pro jeho splácení budou stejné v intencích zákona. Vše mimo nebude v souladu se zákonem a smlouvu bude zneplatňovat tzn. že mizí právní garance státu za jakýkoliv nestandardní smluvní úvěr. V podstatě lze jít až do levelu nejnižšího, kterým jsou směnky byť tam si myslím, že to je právně docela dobře ošetřeno. .. Nyní trochu mimo .. Co mě se vůbec nelíbí jsou např. miliardy v různých arbitrážích. Zavedl bych pravidlo pro každou smluvní operaci učiněnou z pozice státu. Tím pravidlem je NEŽALOVATELNOST státu za nějaké jeho rozhodnutí a případné ztráty. Pravidlo " Podnikej ZDE ale s rizikem, že v případě ztráty nebudeš moci vymáhat na státu jakýkoliv ušlý zisk". Není to až tak neproveditelné jak se zdá. Sice bychom se mnohým lobistům v pozadí EU velmi znelíbili ale FURT LEPŠÍ než desítky či stovky miliard, které jsou vyhozené z našich daní různým nenažraným lumpům. Jak funguje podnikání třeba v Číně ? Ještě jsem neslyšel, že by Čína platila něja...Automaticky kráceno

234363

16.12.2010 20:10

RE: Moc smutný příběh

čěf 94.?.?.?

Reakce na 234363

S tím, co rozebíráte mimo případ Martina (arbitráže atd.), souhlas. Dokonce bych zrušil institut arbitráže; nechť rozhodují řádné soudy. Hlavní výhodou arbitráží je prý rychlost rozhodování; protipříklad Diag Human to vyvrací. Zásadní nevýhodou je, že neexistují opravné prostředky a tudíž korumpování je jednodušší. Připadá mi, že úplatní úředníci využitím arbitráží už 20 let ohryzávají stát; zdálo se mi, že v případě CME dva šejdíři plus jeden úředník (který cosi omylem vložil do spisu) odrbali stát o 10,4 miliardy.
K případu Martina.
Ono to nebude tak jednoduché. Banka se snaží být krytá.
Ale je. Když podnikatel (vyjma banky) v čemkoli (vyjma půjčování peněz) investuje své prostředky a bude chtít, aby mu nekdo jiný ručil svým majetkem, že podnikatelský záměr vyjde, každý se mu vysměje. Proč by tomu mělo být u bank jinak? A k té dobrovolnosti ručení: Hele Martinko, ty jsi má nejlepší kamarádka, viď, že mi tady podepíšeš ručení, je to jen formalita, za pár let to splatím, o nic nejde, a kdyby něco, já sama ručím svým domkem. A Martina má dilema: musí risknout buď ztrátu střechy nad hlavou nebo ztrátu kamarádky. Vyžadování ručitele je morálním vydíráním lidí a narušuje normální lidské vztahy! Banky by měly fungovat (podobně jako třeba pojišťovny) na základě teorie pravděpodobnosti: Většina půjček nám přinesla zisk, malá část je nedobytná, - naše chyba, měli jsme být v těchto případech opatrnější - ale celkově jsme v plusu.

234398

16.12.2010 21:12

RE: Moc smutný příběh

Ibrahim Ag Alhabib 88.?.?.?

Reakce na 234398

též ručím, a dobrých 20 let se budu třást, nebylo vyhnutí, jak sám píšete "buď ztráta kamaráda, nebo střechy nad hlavou"...no, neztratil jsem kamaráda, aspoň doufám

234403

17.12.2010 8:10

RE: Moc smutný příběh

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 194.?.?.?

Reakce na 234398

Váš příklad je přesně tím úderem na hlavičku hřebíku, který jsem měl na mysli když jsem mluvil o nastavení jakýchsi limitů. Standardizace úvěrového systému by v právní rovině měla zajistit, že oboustranná (často vynucená) dohoda, kdy se za nějaký úvěr ručí třeba domkem je automaticky právně neplatná. Hodnota zajištění by dle právně nastaveného standardu mohla být pouze rovna výši úvěru popř. o nějaké to kompenzační procento vyšší. Rozhodně by měla být neplatná smlouva kdy se za úvěr např. 200 000 ručí domem v hodnotě 2 miliónů. Podobný případ byl nedávno (asi před týdnem) řešen v jednom pořadu TV (už nevím název).

Ve vztahu k Vaší poslední větě. Pokud by to bylo nastaveno jak navrhujete pak by to bylo pro banku příliš velké riziko a banka by jednoduše do takového rizika nešla. Nemyslím, že by NÁRAZOVÝ PŘECHOD od systému úvěrového k systému spoření byl vůbec možný (mluvím o nárazovém ! přechodu) a současně si i nemyslím, že by to mnoha lidem potažmo právnickým subjektům výrazně neuškodilo. Takový krok by jistě velmi prohloubil krizi. Z tohoto pohledu nejsem zastánce drastických zásahů do úvěrového systému a mluvím zde o nastavení regulačních limitů. V dlouhodobém časovém horizontu by přechod od systému úvěrů k systému úspor byl jistě přínosem ale musíme si uvědomit, že by to musel být globální trend v dnešním globálním světě. Nedovedu si představit jak by konkuroval SPOŘIVEC (který musí na svůj nápad x let šetřit) někomu kdo má možnost svůj podnikatelský záměr realizovat v okamžiku aktuálního vzniku na úvěr. Spořivcům by logicky UJEL VLAK a stali by se nekonkurenceschopní. Leda by jim půjčil nějaký tichý společník, který by měl na projektu účast a současně by nesl i rizika. Tím by mohl být ideálně i stát. To se ale už blížíme Čínskému modelu, u nás to je nemyslitelné neb ČEZů je jako šafránu [smích]

234422

16.12.2010 8:30

RE: Moc smutný příběh

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 234358

Ještě bych to doplnil. Pokud ve státním sektoru probíhá nějaká veřejná zakázka placená z veřejných prostředků pak může dojít k tomu, že vznikne situace nedodržení smluvních podmínek a musí se platit sankce definovaná smlouvou. V první řadě je tedy už při specifikaci výběrového řízen nutno stanovit, že neúspěšný účastník nemá nárok na jakékoliv budoucí finanční vyrovnání související s jeho "nevybráním" v rámci tenderu. Jediné co může, je v souladu se zákonem napadnout výsledek výběrového řízení a vynutit si přezkum s pozastavujícím účinkem. Další věcí je vliv lidského faktoru na smluvní plnění. Může dojít např. k situaci kdy odběratel (státní úřad) nezaplatí včas fakturu a ze smlouvy je stanoven sankční poplatek za každý den z prodlení. Proč by měl ten poplatek být placen z veřejných prostředků ?? Za prvé .. státní úřad nemusel vůbec takový poplatek ve smlouvě akceptovat a za 2. pokud jej akceptoval, byl to nějaký úředník kdo jej akceptoval a ten ať uhradí vzniklou škodu. Může dokázat, že na vině je třeba úředník z finančního úřadu a pak tedy škodu zaplatí on ze svého platu. Není důvod aby na lemplovství úředníka doplácel daňový poplatník. Stejně tak může v průběhu smluvního vztahu nějaký úředník změnit podmínky a dodavateli tak vznikne škoda. Můžeme vzít případ Diag Human nebo ještě lépe poslední "solární" kauzu kde hrozí, že stát zaplatí v arbitráži až nějakých 250 MILIARD. Šílené číslo. Má to zaplatit zase daňový poplatník ??? To daňový poplatník udělal chybu ? Politik, který od stolu špatně rozhodne bude zase zobliga a nezaplatí ani kačku ?? Tak, jestliže se poruší nějakým politickým rozhodnutím vlády podmínky smluvního vztahu AŤ TU ŠKODU VZNIKLOU Z LEMPLOVSTVÍ ZAPLATÍ ODPOVĚDNÍ POLITICI (Vláda nebo strana) ze svého. NAIVNÍ PŘEDSTAVA ?? PROČ ??? Oni už si příště dají pozor aby uzavřeli smlouvu u které hrozí riziko budoucí arbitráže. Udělají vše pro to aby onu arbitráž už v zárodku (při zpracování zadání zakázky nebo v intencích smlouvy) znemožnili. Dnes to funguje ale přesně naopak. Jak mohlo dojít k tomu, že stát tj. my všichni platíme 10 miliard za nějaké čachry mezi Železným a Lauderem ?? Co má dělník s platem 10 000 hrubého, platící daně, společného s nějakými čachry kolem CME ? Dnes jeden úředník uzavře nějaký děravý smluvní vztah a po volbách jiný úředník resp politik naprosto beztrestně poruší smluvní podmínky a místo aby vše zaplatili odpovědní úředníci tak to zaplatí ti dělníci s 10-ti tisíci hrubého. Dokonce můžeme spekulovat i o tom, že ti úředníci ty miliardy na arbitráž nahráli "někomu" schválně. A co se děje ? Přijdou ti úředníci o práci ? NE ! Naopak ! Dělají ji dál ... Je až neskutečné co si necháme líbit.

234365

17.12.2010 4:11

RE: Moc smutný příběh

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234365

http://www.blisty.cz/2010/12/17/art56147.html

234420

17.12.2010 9:00

RE: Moc smutný příběh

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 234420

Potřebu všichni cítí ale ... NIC SE NEDĚJE.

I my tu stejně jako pan Čulík jen tak plácáme a k ničemu to není. Navíc nejsme jediní, kdo takto plácá. Podobných návrhů na "standardizaci a optimalizaci" systému úvěrů již před volbami padlo několik a to z řad politiků. Po volbách ticho po pěšině. Není vůle něco systémově měnit a politici přechází od svých slibů k alibismu. "JSI FINANČNÍ NEGRAMOT - VZDĚLÁVEJ SE A HLAVNĚ NECHTĚJ ABYCHOM MY NĚCO ŘEŠILI !" .... Měli bychom šanci třeba my, kdybychom se sešli a pustili se do nějakého projektu směřujícího ke změně ? Vlastně už něco jako iniciativa hledající budoucí alternativy existuje. Ale není o ní moc slyšet. Jen občas se někde objeví link na .. jak, že se to jmenuje ? Jo .. http://ekonomickareforma.cz [smích] Kdo o tom slyšel, když za tím nestojí nějaký mecenáš a není to mediálně podpořeno ?

Už dlouho uvažuji co by se dalo dělat. Založit třeba nějakou iniciativu nebo stranu (nebo se k nějaké přidat). Strana potřebuje peníze .. někde je sehnat a nestat se dlužníky což si moc neumím představit a pak .. jednat. Jak jednat ? Dát dohromady program, který nebude mít hodnotu předvolebních slibů a planých vizí ale bude detailně propracovanou a konkrétní představou ? To nepůjde ze dne na den a z jedné hlavy popř od jednoho stolu. Asi bych s partou lidí - nadšenců (kdybych na to měl čas a prostředky) začal jezdit na každodenní výlety. Navštěvoval bych města, úřady, organizace, nemocnice, domy seniorů, pasťáky, dětské domovy, spolky, továrny, komunity atd. atd. atd. Zde bych nikomu nic NETLAČIL DO HLAVY .. Sbíral přímo z terénu aktuální problémy - (mapoval bych reálný stav života v zemi) a PTAL BYCH SE lidí jak si představují řešení svých problémů. Možná bych i moderoval konfrontační diskuze mezi jednotlivými skupinami tj. např. mezi zaměstnanci nějaké firmy a jejich zaměstnavateli. .. NO .. A jede se dál. K jiné firmě nebo k jiné skupině lidí. Na speciálním webu se plní databáze (o stavu země) a hlavně se zde diskutuje a hledá se optimální řešení ve formě jakéhosi kompromisu (množin kompromisů). Nad nimi se hledá systémové řešení a to se opět diskutuje a diskutuje. Práce minimálně na 4 roky. tj. do dalších voleb. Práce, která se stává zároveň i předvolební kampaní. Práce jejímž výsledkem by bylo něco co dosud tato země nezažila a tím je detailní a koncepční plán rozvoje země, na kterém se celé země podílela v duchu hesla "Národ sobě". Žádné sliby ale REÁLNÝ PROGRAM. Hezká UTOPIE CO ? [smích] Myslím, že i kdybychom se sešli a chtěli vyrazit na první "spanilou jízdu" tak bychom najednou zjistili, že někdo z nás musí zaplatit benzín a jiný nebude moct jet protože nedostal v práci volno [smích]

Nebo si někdo myslí, že by to šlo ? [cool]

234425

18.12.2010 2:47

RE: Moc smutný příběh

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234425

Když by byl projekt úspěšný přitečou peníze, a taky to přitáhne jistou sortu lidí. Stačí se podívat jak dopadli čeští zelení. Tohle by muselo být mimo boj o parlament, pak se to nedá demokraticky rozložit pomoci nových zakladních organizací. Mám pocit, že dříve zoufalství nažene lidi do ulic i v ČR.

Mno, Swarznberg měl něco důležitého, než zkorumpováného ministra ve vládě, který vyhodil úředníka, co to spustil. A premiér neztratil v pana ministra důvěru. Šlo jenom o drobné počítalo se to v miliardách, ale jak říká podkoní Kalousek, když je střízlivej, musí se šetřit.

Viděl jsem fotku šokovaného exministra v Řecku, evidentně ho 2 000 demnostrantů v ulicích rozhodilo i s ochrankou. To jenom v Kocourkově si myslí, že to spraví železné ploty pro fajnovější lidi a případně privatní banda gangsterů, kteří budou užívat pravní systém velkého klacku. Nebude to fungovat, jeden z veřejných zájmu, které by měl chránit stát je bezpečnost a pravní systém.

Mno, v zemi kde včera znamená zítra nejsou ženisti v armádě o jedné divizi, chybí policajti v ulicích, hasiči, učitelé a teď doktoři. O soudním systému s kauzami Berka, Berdych a právnická fakulta v Plzni ( špička ledovce ) raději nemluvit.

Ale jinak demokraticky vzkvétáme. Máme porodnost 1.5, rozvodovost střelím od pasu 50% a sama ženská co zůstane s děckama je na obtíž. Co z nich vyroste ze socek? By nám řekl nějaký modrý komsomolec velké moudro. To bude na dýl než na čtyry roky, i kdyby se našli nadšenci. Něco se bude muset udělat ve velkým. Nadšenci to nevytrhnou. Demograficky máme, tak 20-30 let, než příliš zestárne populace, ale současný stav je více jak šichta na 4 roky pro nadšence. Ono entuziasmus při běho na 4 roky rychle mizí při střetu s tvrdou realitou. Nejhorší bude, já to stejně nezměním, já už to nějak doklepu.... při snižujícím počtu dětí chybí motivace jít proti větru, abych byl upřímný já čím dál více opouštím myšlenku, že bych se do absurdistánu někdy vrátil.

234461

22.12.2010 14:46

RE: Moc smutný příběh

lesov 62.?.?.?

Reakce na 234425

Uf, už jsem se lekl, že se Vám neudělalo dobře ale konec vše napravil, bohudík pro vás, bohužel pro nás pro všechny. [velký smích] / [zmaten]

234714

15.12.2010 8:07

Malá úvaha k tématu

kerob halibos (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Pokaždé, když se objeví podobný článek o člověku, nebo rodině, kteří, byť z jakéhokoli důvodu neustáli tlak teto doby, vyrojí se kvantum fundovaných rádců a hodnotitelů. Vždy mě zarazí, kde tito lidé berou v sobě tolik odborných znalostí, rad a okamžitých řešení a jak ve dvou holých větách pod popisem problému, dokážou odsoudit a zaujat správný, lidský postoj. Tak se vždy dočtu, že jeden každý postižený podobnou tragédií si za to může sám, že se mu určitě nechce pracovat, že je asi negramotný. Ti odbornější většinou onanují nad problémem z teplé kanceláře a za státem placený internet považují takové téma za kratochvíli a duševní onanii. A tak se můžeme dočíst, že každý máme stejné možnosti, práva a že to, či ono neměli podepisovat nebo dělat a kdo je blbý, tak ať hold platí. Jenom doufám, že se toho nechytí Iděs nebo TV Noha. To by teprve byl poprask. Asi jako bezdomovec, který si dovolil bydlet v kanálu a mít tam varnou konev. To, co pod tím článkem předvádělo pár diskutujících by si zasloužilo vytesat jim to na náhrobní kámen. No ještě, že ho zadržela naše pomáhající a chránící policie. Když na Florenci nedávno uhořela spousta mladých lidí a pes, tak jsem se zase dočetl, že je většině lidí toho psa líto a bezdomovců škoda není, neb jich je dost, nechtějí makat a smrdí. Já to psal nedávno pod nějaký článek zde do diskuze, že všechny společenské změny, které mnohý očekáváme, nemůžou být změnou k lepšímu, pokud se nezačneme k sobě a svému okolí chovat jinak. DMS pro Haiťany je jistě prospěšná věc, ale doma nám umírají lidé, kteří nemají kam jít, nemají co jíst ani se kde vyspat a nejsou to jenom ti, které potkáváme na hlavním nádraží. Kolik je podobně postižených lidí a celých rodin, kteří bydlí na ubytovnách, v podnájmech nebo u různých kamarádu v domnění, že se to nějak zlepší? Nezlepší! Tato země má nakročeno do velkého průseru a my s ní. Ne každý má rodinu, která pomůže, nebo dobré vzdělání a pracuje za managerský plat. Věřte mi, že z vlastních zkušeností vím o čem píšu a všichni ti, kteří si myslí, že je tady nějaká záchranná sociální síť, nebo, že je nějaký úřad kam podobně postižená rodina zajde a tam to někdo začne řešit je na omylu. V tom nejlepším případě přijde dotyčná paní o své děti, které náš sociální stát zavře do ústavu. Proto prosím, než začneme někoho odsuzovat, zamysleme se, jak můžeme ve svém okolí pomoct, ne jak rychle odsoudit. Když se člověk začne propadat na dno, tak první o co přijde jsou všichni ti kamarádi a známí, kteří Vám rychle dají nějakou dobrou radu, ,,třeba zajdi na internet, tam jsou byty levný,, a dál na Vás nemají už čas. Ne vždy je to pouze o penězích. Někdy snaha a dobrá vůle je víc, než samotná pomoc a člověk pak ví, že není sám a odepsaný. Omlouvám se pravopis, píšu v jiné...Automaticky kráceno

234270

15.12.2010 10:41

RE: Malá úvaha k tématu

Petr Řehák 194.?.?.?

Reakce na 234270

Kdyz tohle je opravdu neskutecne slozite hodnotit. Pravdou je, ze v "minulem rezimu" byl ten socialni naraznik, zvlast na chudsim konci, mnohem mekci. Kdo pracovat chtel, ten proste pracoval (i treba podradnou praci) a casto pracoval i ten kdo nechtel.
Dneska se o socialnim narazniku, zvlast na tom chudsim konci, ani mluvit neda. Casto ten kdo chce pracovat zadnou praci nedostane, a to ani tu podradnou. Mnoho lidi pracuje (spise otrokari) za mzdu ktera defakto ani nestaci pokryt mesicni naklady na bydleni a stravu. Takovi lide nemaji ani moznost usporit par stokorun mesicne jako pojistku "na horsi casy". Potom ale prijde tezka nemoc, nebo uraz a razem zjistuji ze nemaji na najem, jidlo apod. Nekterym to nedovoli hrdost, jini zase nemaji mezi znamimi nekoho kdo by na tom byl o mnoho lepe, takze skonci u lichvaru (v bance) s prosbou o tzv. "preklenovaci uver" a vidinou ze snad ty vanocni premie v praci vyjdou.
Na druhou stranu jsou i lide kteri mohou pracovat, maji prilezitost, ale proste se jim nechce denne vstavat do prace a travit v ni +-8 hodin i kdyby se jednalo jen o drepeni na zidli bez fyzicke ci psychicke zateze ktera by stala za zminku, a jeste za dobre penize. Takovi lide mohou byt, ale klidne ochotni delat ze sebe nejvetsi chudinky a postezovat si na svou tezkou situaci jak nemohou po ztrate posledniho zamestani (diky soustavnemu zaspavani a mozna obcasne ranni kocovine) najit zadne dalsi (kde by tolerovali pracovni dobu cca 3 hodiny v tydnu ale platili 40). Jsou casto schopni zadluzit nejenom sebe, ale hlavne vsechny dobre duse kolem sebe a vysavat jak pijavice nejenom jakekoliv statni prispevky, ale i kohokoliv dalsiho kdo se necha. A to vsechno jenom proto, ze neuznavaji "zivotni styl" pri kterem chodi 5 dny v tydnu 8 hodin denne do prace.
Znam priklady z obou techto skupin a bohuzel musim rict, ze me nenapada zadne "jednoduche" reseni .. vlastne ani zadne "slozitejsi".

234277

15.12.2010 10:56

RE: Malá úvaha k tématu

waterfall 193.?.?.?

Reakce na 234277

Jednoduché řešení - vzdělání.

Je to jako s tím rybářem, nemá smysl mu dávat sto ryb, ale raději jeden rybářský prut a školení jak s ním zacházet. Proto (až na úplné výjimky dané např. psychickým postižením) bych se zasazoval o školicí programy, vzdělávání, finanční vzdělávání atd. Pořád dokola. Opakovat, opakovat, opakovat. Jinak se z problémů tito lidé nevymaní.

Ti s nezájmem o věc pak do "koncentráků", ne však na vyhubení, ale na převýchovu - nastavení pevného režimu. Žádný alkohol, nulová tolerance k nekázni. Naučit je žít ve společenském řádu, který zde panuje. Jako dětský domov. Klidně i nekolik let, než budou alespoň sami schopni pracovat dle dohudnuté pracovní doby, zvládat alkohol, platit včas složenky a základní sociální potřeby. Jinak ať si žijí klidně pod mostem, chtějí-li. Ti co chtějí žít opravdu "bez společnosti", ať tak žijí ovšem bez obtěžování společnosti. Dostanou maximálně nouzové sociální dávky a nesmí obtěžovat - žebráním, přespáváním v tramvaji, posráváním čekáren vlaků atp. Jinak koncentrák. Bez milosti.

234279

15.12.2010 11:17

RE: Malá úvaha k tématu

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 234279

Není to až tak jednoduché. Rok jsem strávil v Africe. Tamní lidé a zejména děti se velmi rádi učí. Není to jako u nás, kde děti škola nebaví. Projdou vzdělávacím systémem a mají velmi dobré předpoklady se uplatnit na trhu práce. Nakonec ale i vzdělaní lidé končí na ulici. NENÍ PRO NĚ UPLATNĚNÍ a to je ten zásadní problém. Vzdělání samo o sobě není samospásné. Ono se lehce řekne cikánům "STUDUJTE a pak budete mít dobře placenou práci". Ale co když pro ně nakonec ta práce i tak není ? Já vím .. Možná namítnete, že práce je všude plno. Možná ano .. Ale otázka zní : JAKÁ JE TO PRÁCE ? Mám jako středoškolák nebo vysokoškolák zametat ulice za směšnou mzdu, která mi ani nepokryje minimální životní náklady ? .. To je jen pro dokreslení .. že to opravdu není vůbec jednoduché a samo vzdělání je jen tím A v abecedě, která obsahuje mnohem více nezbytných písmen.

234282

15.12.2010 14:08

RE: Malá úvaha k tématu

waterfall 193.?.?.?

Reakce na 234282

Netvrdím že je to zcela vždy jednoduché, ale vzdělání by mělo lidi naučit přemýšlet nad problémy, řešit problémy. Že není práce je výmluva. To jistě pochopíte, když se kdekoliv podíváte kolem sebe. Je všude uklizen sníh? Jsou všude omítnuty domy? Je každá domácnost plně uspokojena? Jistě zvíte, že práce je kolem dost a dost. Ovšem pokud budete čekat, až vás někdo zaměstná a práci připraví až ke vratům... to se asi načekáte. Jako za feudalismu se musíte postarat především vy sám. Zajít na trh prodat máslo z kravky, zajít na trh práce a prodat "svou kůži"...

To je to, co by se měli přednostně naučit. Nikoliv matematiku, češtinu, zeměpis (ne že by to nebylo třeba), ale MYSLET. Pokud jste středoškolák a máte u vás neumetené ulice, tak přemýšlejte. Nemusíte být metařem, ale založte malou metařskou firmu a zaměstnejte ty bez vzdělání... Pokud se ptáte JAKÁ je to práce, tak práce jako každá jiná. Je lépe když pracovitý člověk zametá (a dělám to i já jako ředitel firem - byť pouze u sebe doma), než když se válí v posteli nebo v hospodě. Ztratíte pracovní návyky, tempo, zdraví, spolehlivost... a pak už se to veze.

Raději bych šel zametat, než bych seděl doma. Ale možná to tak každý necítí... Proto potřebuje vzdělání, aby pochopil, co je DŮLEŽITÉ.

Tak jako ve středověku stavěli hladovou zeď, aby lidé měli práci, nějaké peníze na stravu a nezlenivěli, tak by i dnes měli všichni schopní lidé pracovat. Kdekoliv. Třeba na zametání dálnice. Lepší než nic. Koruna vašich daní je lepší než vyplacené tisíce na podpoře. Nevěřím, že není uplatnění pro chytré lidi. Ano doba se mění. Nepotřebujeme tisíce ekonomuů, ale tisíce strojařů. Nepotřebujeme tisíce úředníků, ale tisíce metařů. Širší a lepší vzdělání vám ZAJISTÍ uplatnění... Věřte tomu. Mám práce na deset životů na této zemi. Rád se o ni podělím. Přibíráme zaměstnance i za krize. Ale mnoho lidí nechce pracovat. Hledá výmluvy, požaduje nadstandardní mzdy, očekává zázraky.... Zázraky se dějí jen občas, a "pretty woman" je taky jen jedna a zbytek jsou děvky bez šance. Kdyby nespoléhaly na štěstí a pomoc druhého, byly by na tom stokrát lépe. Jenže ono je tak krásné čumět v neděli na TV a očekávat, zda-li vytáhnou z osudí SAZKY zrovna můj ticket... Nebojte, nevytáhnou! Pusťte se do práce krůček po krůčku. Možná to nebude na palác, ale na slušný život zcela jistě...

234297

15.12.2010 14:48

RE: Malá úvaha k tématu

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 234297

V tom co píšete s Vámi souhlasím. To na co poukazuji je fakt, že dnešní minimální mzda (to je ta mzda za nejpodřadnější práce, které tu sice jsou ale nikdo je nechce dělat) je tak malá, že nestačí pokrýt životní náklady zaměstnance a jeho rodiny. To je ten důvod proč určitý druh práce nikdo nechce dělat a raději je na podpoře. I to nyní padne a je to na jednu stranu dobře. Na stranu druhou ale není dobře, že bude člověk s minimální mzdou nucen pro udržení životní úrovně vkročit do dluhové pasti. Stát místo aby tlačil na vyrovnání poměru mezi mzdou a životními náklady působí přesně naopak. Opatření státu (vlády) životní náklady skokově zvyšují a mzdy naopak drží dole nebo je v případě státního sektoru dramaticky tlačí ještě níž. Současně stát přijímá taková opatření, která znevýhodňují zaměstnance na úkor zaměstnavatele. Pro obsazení neatraktivních pracovních pozic je vláda schopna zajít až tak daleko, že vyslyší majitele firem (zejména velkých firem zahraničních investorů) a pustí stavidla pro import levné pracovní síly ze zahraničí tj. z chudých zemí zmítaných konflikty. To už hraničí s ohrožováním bezpečnosti národa. Je fajn, že Vy osobně vytváříte pracovní místa a pokud i poskytujete slušný plat pak Vám není co vytknout. Nemůžete ale popřít, že ta disproporce mezi náklady na životní standard a mzdou tu prostě je. Nemůžete ani popřít, že je tu nedostatek pracovních pozic odpovídajících dosaženému vzdělání. Neexistuje tu ani žádný efektivní a smysluplný program rekvalifikace. Mě by se třeba líbilo, kdyby si firma resp. ty velké firmy vzdělávaly své budoucí zaměstnance a stát by na to nějakým způsobem přispíval formou úlev. Mě to přijde, že se pravicová vláda postupně zbavuje veškeré odpovědnosti a vytváří legislativu pro naprostou živelnost v ekonomice země. Kalousek místo aby řešil zjednodušení úvěrových smluv a snažil se minimalizovat rizika pádu do dluhové pasti související s lichvou a nejasnými pravidly, se odvolává na průzkum a je zděšen finanční negramotností národa. Starejte se sami .. neznáte ? Neorientujete se ? Necháte se podvést ? Váš problém !!! Nemáte být hloupí ! Máte být všichni tak znalí a chytří jako jsem já ! Byli jste podvedeni ? S tím stát .. tedy JÁ KALOUSEK nemáme nic společného. ...NO ... na druhou stranu si říkám, že je dobře, že všichni lidé nejsou tak znalí finančníci jako Kalousek .. to už by tu v této zemi bylo vytunelováno naprosto vše [cool]

234300

15.12.2010 15:21

RE: Malá úvaha k tématu

waterfall 193.?.?.?

Reakce na 234300

Několik poznámek:

Nemůžete ani popřít, že je tu nedostatek pracovních pozic odpovídajících dosaženému vzdělání. Neexistuje tu ani žádný efektivní a smysluplný program rekvalifikace.

Je tu? To myslíte u vás? U nás? V sudetech? Na Ostravsku? V Praze? Kde? Samozřejmě je někde nesoulad - od toho je trh, aby mnohé vyřešil, a pak mírná regulace, aby to doladila tam kde to skřípe. U vás možná nesoulad je, u nás je opačný. Nikdy nebude ideální počet svářečů a ideální počet nabídek pro místo svářeče. Dnes chybí. Zítra školy zareagují. Pozítří máme 3x tolik svářečů a zas přebývají. Tak školy zareagují a vychrlí namísto nich zedníky atd. Nikdy to nebude ideální. Vždy po nedostatku společnost zareaguje. Někdy rychleji, někdy pomaleji. Taktéž po nadbytku. Nebudou češi, přijdou vietnamci. Národ? Nic než národ? No pokud všichni nezaměstnaní češi odmítnou dělat (naučit se) svářeče, tak holt přichází ukrajinec. Je to škoda, ale není to vina podnikatele, že se mu adří prodat svařené výrobky. Není to vina státu, že by tady chtěl kvanta ukrajinců.

S efektivními programy je to horší, nadbytek jich zrovna není. Ale to je otázka zájmu. Člověk se musí zajímat, kde se vzdělat. Stát se musí zajímat, jak nabídnout vzdělání. Proto považuji vzdělání za klíčové a skoro nejdůležitější.

Co se týče minimální mzdy - nepokrývá prý náklady... Jaké náklady? Přece smíte utratit tolik, kolik vyděláte. Jak můžete mít vyšší náklady než vyděláte? Dluhem? Špatně! Utraťte tolik, kolik vyděláte. Vyděláte málo? Na tak to je kurva motivace makat a vydělat více. Jistě, každý má své hranice, není každý Einstein. Jistě i štěstí hraje roli. Ale přece nechcete, abych podporoval utrácení nad možné příjmy. Minimální náklady? Bydlení na ubytovně - 1 až 3 tKč měsíčně, jídlo - denně cca 100Kč, měsíčně 2-3tKč. Chcete říci, že vám někde dají méně než 3 tisíce korun měsíčně? Žádný luxus to není, ale záleží přece jen na Vás, kolik si vyděláte. Opravdu nečekejte, že někdo obchází nezaměstnané a nabízí místa ředitele....

234304

15.12.2010 15:53

RE: Malá úvaha k tématu

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 234304

Ale ovšem. Např. na Ústecku nebo na Ostravsku je to mnohem horší než v Praze. Mnozí to vyřeší dojížděním do zaměstnaní což jsou každý měsíc nějaké 3 tisíce na dojíždění ze vzdálenosti ca. kolem 100 km. Se zdražením paliv a snížením mezd to bude horší. Alespoň ve státním. Stěhováním se to nevyřeší. Prodat byt třeba v Mostě a koupit obdobný byt v Praze je záležitost ohromného zadlužení. To s tím pohybem poptávky po určité profesi máte pochopitelně pravdu. Zatím jsem nikde neviděl nějaký aktuální graf (nejlépe geograficky členěný) poptávky po profesích aby měli studenti možnost vybrat si svůj obor. Možná by podobné průzkumy byly užitečnější než průzkumy růstu preferencí TOP 09 atp. Firemní vzdělávání a jeho podpora na státní úrovni není také nic nového. V oblasti úvěrů jsem nedávno navrhl povinnou garanci úvěru (některých úvěrů) pomocí asistence registrovaného finančního poradce. Je toho spousta co by se dalo vymyslet na podporu trhu práce a ke zmírnění dopadů přijatých úsporných opatření. Ne, že by se nedělo vůbec nic ale chybí tomu komplexnost ve vztahu k celkové koncepci. Zatím jsou to jen populistické nápady jednotlivců v pravicové vládě, kteří se předhánějí v tom kdo kde ušetří více a nehledí na to jaký to bude mít dopad. Jak si jinak mám vysvětlit snižování personálních stavů ve státním sektoru přičemž není uděláno vůbec nic v rámci optimalizace byrokratických procesů na úřadech. Vždyť by to logicky mělo jít v opačném pořadí ne ? Mám dokonce pocit, že procesy naopak narůstají protože páni ministři vymýšlí spolu se svými nápady i nové procesy. Kdo je bude dělat ??

K minimální mzdě. To je hodně jednostranné vidění. Musíte vzít v úvahu člověka s určitým vzděláním a pracovní pozicí (PLATEM), který si v duchu Vaší kalkulace vytvořil SVŮJ odpovídající životní standard. A NAJEDNOU je tu krize (pohyb poptávky po jeho profesi) a tento člověk jde s příjmy dolů. Náklady ale zůstávají stejné nebo rostou. Nájem Vám nikdo nesníží protože jste se stal z managera zametačem a máte nižší plat. To nikoho nezajímá. Takže ten konkrétní člověk aby přežil alespoň pokud zase nenajde práci za vyšší mzdu volí dočasný Úvěr. Ano špatně ! Ale co má dělat ?? Musí zaplatit nájem a uživit rodinu! Má prodat byt a jít s rodinou do maringotky ? Tohle není jen záležitost nějakého přizpůsobení určitých schopností a možností následnému životnímu standardu. V období krize a zejména dnes dochází opravdu VELMI ČASTO k takovýmto skokovým změnám a ty vedou lidí skokově do problémů. Zkuste to vidět i z tohoto úhlu. Jinak s Vámi pochopitelně souhlasím.

234308

15.12.2010 16:20

RE: Malá úvaha k tématu

waterfall 193.?.?.?

Reakce na 234308

Chápu Váš úhel pohledu. Chápu také, že není snadné stát se z managera metařem.

Mám i takové kolegy, kteří tak (obrazně) dopadli. Pokud chcete dobrou zprávu: ti co se "nastěhovali do maringotky" a snížili náklady, jsou dnes často opět managery... Ti co se zadlužili, aby prodloužili své dobré bydlo jsou dodnes často "metaři", neboť je tíží balvan zadlužení...

Jinak máte pravdu. Stát by měl být co nejmenší (měně procesů, méně lidí, více efektivity). A občané flexibilnější. Dinosaurus vyhyne, multifunkční homo sampiens přežil. Zatím.

Není to moc krásné, zažít takový pád (manager vs. metař a podobně), a zažil jsem pádů nepočítaně, ale horší je si to nepřiznat a žít nad poměry. Ano, skokové změny jsou nepříjemné, jsou neočekávané, jsou složitě zvladatelné. Ale jsou. A je na nás, abychom se přizpůsobili. Pokud jsme dobrými lidmi, tak i s pomocí druhých. Rodiny, přátel, zaměstnanců nebo i majordoma. Taky je dobré myslet na zadní kolečka a mít nějakou drobnou rezervu pro strýčka Příhodu. Jsou to známé klišé, ale bohužel také platné. Neobjevil jsem nic převratného, jen využívám těchto znalostí předchozích generací.

--------------

Jinak se mi líbí nápad: "povinnou garanci úvěru (některých úvěrů) pomocí asistence registrovaného finančního poradce"...


Kdoví kolik by bylo exekucí, kdyby za řekněme třetinu úvěru do 100tKč a úroku nad 15% ručil i finanční poradce (prodejce). Jistě by pak dobře zvážil, komu má finance půjčit, a komu je vnucuje (!) ač již tuší, že je nikdy nesplatí...

Zkuste se nechat zaměstnat v NERVu nebo jinde u vlády.. : ))

234314

15.12.2010 18:03

RE: Malá úvaha k tématu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 234314

Pane VODOPÁD..Voni jsou vůl jak anděl..věděj? Daj mi vdět,až jim zasejc bude ustřikovat IQ sicherhajcventilem..jich dám vopravdu tesat do kamene ! [chechtot] [chechtot] [chechtot]

234326

15.12.2010 16:04

RE: Malá úvaha k tématu

Petr Řehák 194.?.?.?

Reakce na 234304

V tom co pisete je urcite hodne pravdy .. ale take cast, rekl bych nepravdy ... nebo mozna spatneho uhlu pohledu.
Souhlasim s tim ze se clovek musi snazit a vzdelavat. Ale proste vsichni mame jine predpoklady uz od narozeni. At fyzicke, tak mentalni. Me osobne se treba krize tolik nedotkla (VS vzdelani v oboru IT) a myslim ze praci na par pristich let mam celkem zajistenou. Ovsem tam kde ja vinikam tam nemusi jiny uspet i pres uprimnou a usilovnou snahu. Ja osobne bych mohl jmenovat nejmin tucet oboru ve kterych bych si s tezi na chleba vydelal [překvapení] i pres jakekoliv snahy se v nich vzdelat si rekvalifikovat.
Trh vsechno vyresi ?
Nesouhlasim. Trh vyresi vsechno jen tem kteri maji adekvatni kupni nebo prodejni silu. Hezky (lec v praxi zadrhavajici) priklad kde skoly chrli svarece a zedniky doplnim o jiny (pravda trosku zavani tridnim bojem ale historie potvrdila ze tak funguje)..
Tak dlouho ti jenz vladnou trzni silou sleduji jen a pouze svuj profit az ti dole povstanou a svrhnou je ve vire v rovnejsi prilezitosti.
Nakonec tyhle pochody uz zapricinili nejednu revoluci.

Myslenka rovosti a "soudruzstvi" v praxi zkolabovala ... protoze paraziti ve spolecnosti stejne parazitovali na druhych bez ohledu a duch rovnosti a soudruzstvi.
Myslenka "volneho trhu" v praxi zkolabovala ... protoze paraziti ve spolecnosti stejne parazituji na tech kteri jim nejsou rovni.
Kdepak .. ani totalitni rovnost, zruseni penez a pracovani ze cti ten problem nemuze vyresit.
Nemuze ho vyresit ani zruseni vsech regulaci a spolehani na zazrak volneho trhu.

Jedina spravna cesta by byla v detekovani a cilenem zneskodnovani onech pijavic, ktere se udrzi v kazdem zatim pouzitem systemu a to na opravdu vsech urovnich. Od notorickych pobiracu davek, kterym k naprave stavu schazi jen vlastni chut. Po tunelare, mafiany a moderni otrokare, kteri podrizuji veskerou svou cinnost pouze optimalizaci zisku.
Bohuzel jak systemove a spravedlive dokazat tyhle parazity vyhledavat a likvidovat nevim. Bohuzel maji schopnost prizpusobovat se velmi rychle vsem pokusum ktere kdy v teto oblasti byli ucineny [pláč]

234310

15.12.2010 23:35

RE: Malá úvaha k tématu

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 234310

> tam kde ja vinikam
> tyhle pochody uz zapricinili
> pokusum ktere ... byli ucineny

Obvykle toto v diskuzích nedělám. Ovšem holedbá-li se někdo veřejně vysokoškolským diplomem, měl by rozhodně umět gramatiku ze sedmé třídy, pane Řeháku. Navíc soudím, že hrubky nepřidají na váze Vaším názorům.

234345

16.12.2010 10:01

RE: Malá úvaha k tématu

Petr Řehák 194.?.?.?

Reakce na 234345

S tim naprosto souhlasim a gramatika je zrovna ta oblast, ve ktere pracovat, tak nemam ani na chleba a vodu [mrknutí jedním okem] A vim ze to nejsou jenom i/y. Nastesti drtiva vetsina cesky psaneho textu se da pochopit i se zmrsenou gramatikou [mrknutí jedním okem] takze Vas, i ostatni kteri mou (ne)gramatikou trpi prosim, aby radeji hledali obsah textu nez formu.

234374

16.12.2010 21:16

RE: Malá úvaha k tématu

pavelh14 213.?.?.?

Reakce na 234310

Jedina spravna cesta by byla v detekovani a cilenem zneskodnovani onech pijavic, ktere se udrzi v kazdem zatim pouzitem systemu a to na opravdu vsech urovnich...

Naprostý souhlas p.Řehák, to je opravdu JEDINÉ správné řešení, vše ostatní tu již bylo a je to vždy jen dílčí nějaké řešení stavěné na špatném základě s patřičným předvídatelným následkem! To takový p.Waterfall, to je opravdu tedy třída, člověku z něj jde husí kůže po těle! Sociální myšlení na bodu mrazu-brrr! Snad se do nějaké nedobré situace též nedostane, ten by to nerozchodil! A jak se naparuje, že dává lidem práci...sakra to je ale ego...ovšem na úkor moudrosti, která naprosto chybí. Pozor p.Waterfall - vzdělání ještě neznamená moudrost - pozor - IQ ve slušné společnosti nemůže nahradit EQ - pozor!

Ale zpět k problému. Největší sranda je, že systém, který by patrně vše tohle řešil je navržený a můžete si ho přečíst zde: www.ekonomickareforma.cz v sekci Text reformy. Je to do detailu úhledně a jasně zpracovaný text. Možná má jednu vadu - je tak jednoduchý a jasný, že to v dnešních lidech budí dojem nevěrohodnosti. Přeci jednoduchá řešení nejsou dobrá - říká se nám v médiích neustále. Opak je ale pravdou! V jednoduchosti je krása a genialita - složitostí se většinou v sytému pouze maskuje nedostatek! Každý by si měl ten text pořádně - zdůrazňuji pořádně, přečíst a pak ať k tomu něco řekne.
Podstatné je, že v tomto novém systému se opravdu ty pijavice (rozuměj bankéři) odstřihnou NENÁSILNOU cestou od penězovodů a veškeré jejich zlodějiny zůstanou společnosti a ta je potom bude moci použít přesně i na takové případy, které jsou popsány v článku. Je ale fakt, že k něčemu takovému by prostě v tom novém systému dojít nemohlo!

234404

15.12.2010 16:15

Co to zase Waterfall pindáš o svářečích?

64 88.?.?.?

Reakce na 234304

Ty jsi úplně mimo! Tady se naprosto rozpadlo po roce 1990 učňovské školství, kdy především skončily dotace od velkých podniků a mafiánský kapitalistický stát pustil péči o učňovskou mládež k vodě!!!!
Místo toho podpořil vznik podvodných soukromých škol, především ty různé ekonomické a managerské střední školy,které vznikly především proto, aby svým majitelům vydělávaly peníze, ale děti se tam objektivně vzato naučí hovno, jejich úrověň je hodně mizerná a jejich uplatnění je většinou na pracáku, protože kdo hovno umí, tak práci těžko sežene!
Aby se kluci a holky přihlásili do učení a opravdu se nějakému prestižnímu oboru vyučili, musí být velká podpora z byznysu,formou daňových odpisů, nebo přímou podporou státu!
A také musí být "učeň" od prvního ročníku motivován především finančně , ale také zajímavou a poutavou výukou,špičkovým vybavením učňáku, nikoliv aby rok piloval a nic se neučil - učňovské školství musí být podpořeno kádrově a opravdu dobré mistry a učitele zaplatit a potom se budou mladí lidé hlásit i do učení!
Podívejte se, jaký je nebetyčný rozdíl mezi učňákem v Německu a u nás a není to jenom o penězích! Také nemají velký zájem mezi mladými,tak tam přijmou do učení třeba i Čecha nebo Poláka, ale vyučit se třeba u Siemense,to má zvuk po celém světě, ten člověk něco umí a také se hravě uživí a neskončí jako socka na pracáku a na bedrech státu!!!!
Protože zde vládnou po dlouhá léta modrá prasata, kde jsou peníze především a na rozvoj potřebných věcí, jako je učňovské školství se kašle, protože to není volební trhák!
Takže potom aby jste opravdu slušného automechanika, instalatéra, elektrikáře apod., hledali pod lupou!
Takový stav vede k nekvalitním a předraženým službám v těch oborech, kde je nedostatek potřebných odborníků a především v příslušném odvětví přestane fungovat tolik potřebná regulace tržní silou, kdy konkurence vede ke kvalitě a efektivitě práce!
Jak můžete chtít po kominíkovi , aby pracoval čistě a kvalitně, když ho musíte několik neděl chodit na kolenou prosit, aby k vám vůbec přišel, ale ne aby pracoval / to bych si vůbec netroufal žádat!/,ale pouze aby vykonal předepsanou revizi komínů a člověk měl před úřady barák v pořádku a způsobilý k obývání! Až tam jsme se dostali v mafiánském kapitalismu, kdy první jsou prachy mafiánských prasat, kteří ovládají politiku a až potom skutečné potřeby a život společnosti!

234313

15.12.2010 16:56

RE: Co to zase Waterfall pindáš o svářečích?

Petr Řehák 194.?.?.?

Reakce na 234313

S timhle se bohuzel da take jen souhlasit [pláč]
Gymnaziste bez VS a stredoskolaci z oboru management/ekonomie (nejlepe soukroma skola) jsou kapitola sama o sobe. Vetsina techto lidi pokud neskonci na pracaku, tak skonci stejen mimo svuj obor. Znam nekolik podobnych pripadu co skoncili jako cisnici, prodavaci za kasou, apod. Ted akorat tise (ale o to vic nenavistne) zavidi, a to vetsinou tem stejnym ucnum, kterym se za doby sveho egem nabobtnaleho mladi posmivali za "podradnou" skolu.
Ale vsechno to opet stejneho puvodce ... PENIZE.
Nekomu se tohle vsechno proste vyplaci, vetsina nas ostatnich je ovsem zase bita.
A je to take o tom skakani z extremu do extremu. Mit za minuleho rezimu VS a chtit pracovat hlavou bylo neco jako nemoc, zvlast pro kadrovy posudek. Po revoluci se vsichni zblaznili a zacali sva ditka hromadne prihlasovat na gymnazia. Moc dobre si z te doby pamatuji jak nam hodna a chytra soudr... ehm tehdy uz par let pani uciteka rikala at si vybereme skolu podle toho na co jsme dobri, co umime, na co mame talent a co chceme delat v zivote. Ze remeslnik si dokaze vydelat na pekny zivot castokrat lip nez vysokoskolak, kdyz mu jde remeslo od ruky. Znacna cas skolaku, a pravdepodobne i jejich rodicu, vsak zila v extremu te doby, prihlasili se na gymnazium nebo na nejakou stredni (nanic)skolu a bum prask za 10 nebo 15 let je vidim jak roznasi pivo v hospode nebo pipaji za pokladnou ...

234318

15.12.2010 22:48

RE: Co to zase Waterfall pindáš o svářečích?

Striga 85.?.?.?

Reakce na 234313

Když je řemeslo tak úžasně výnosná věc, proš se do něj lidé nehrnou? To nechtějí prachy? Nebo je problém, že se prostě musí makat....?

Kdyby to tak ohromně vynášelo, spousta lidí by sháněla rekvalifikaci a šla by řemeslo dělat....

234342

15.12.2010 23:46

RE: Co to zase Waterfall pindáš o svářečích?

kubrt2 94.?.?.?

Reakce na 234342

Jo, je to dřina. Mladý perspektivní blbeček co umí kulový si představuje že nafasuje firemní káru ( minimálně TDI ), firemní noťas a telefon a dostane zhruba 25 tyček čistá ruka - na první 3 metry, pak pochopitelně víc ... jako řemeslník to nedostane ani omylem, ovšem pokud se umí učit a umí dělat, za rok - dva ty prachy mít bude. Jednodušší je získat titul Bc , Mgr nebo aspoň Dis a jít řídit starý otrávený chlapy kteří už zapomněli to co se ten blbeček s mlíkem na bradě ještě nenaučil - a blbánek dostane prašulky za vymýšlení pitomostí a otravování života opravdovejch řemeslníků. Debilní nařízení, debilní řízení práce, debilní personální politika - tak vítejte v řemesle.

234348

15.12.2010 15:10

RE: Malá úvaha k tématu

64 88.?.?.?

Reakce na 234297

Waterfall možná že patříš k těm slušným podnikatelům,ale zamysli se nad tím, co jsi napsal. Mluvíš o nadstandarních požadavcích na mzdy, ale kolik vlastně člověk dostane své mzdy, když mu část sebereš ty, jsi podnikatel, musíš vydělat, ale hlavně kolik mu sebere státní tasemnice na daních, buď přímo,nebo zaplatí další daně ze všeho, co si koupí!A kolik si naloupí banky a další pijavice, když pošleš plat pracovníka do banky a on platí jenom poplatky, také u lékaře jenom poplatky a dnes pálky za drahé léky.
Myslíš si , dokážeš si to spočítat, jsi podnikatel, myslíš si , že je takový systém spravedlivý a ještě vůbec únosný! A kam mizí vydřené daně z lidí? Do Afganistánu na válku, na korupci politických stran - dnes čerstvá kauza - miliarda korun měla zmizet v kapsách ODS za pražskou čističku odpadních vod, aby bylo na tisíce bilbordů při volbách, kde nám bude zase kdákat modrá zlodějská prasata, že to dokázali a dokážou!
Je jednochuchá rovnice, lidé vidí jak se všude krade a podvádí a potom na všechno kašlou, ryba smrdí od hlavy a příklady táhnou!
A , že by jsi v Praze založil metařskou firmu, to si děláš neskonalou prdel - to tě zkorumpovaná mafie zamete za dvě hodiny!!!! Něco ti ty vole prozradím - na zametání Prahy má monopol na dlouhé roky jedna firma , úzce prorostlá s radnicí, jmenuje se STK - správa technických služeb a mimo ní na zametání Prahy nedostane od obce korunu nikdo! Tak se vole zpamatuj a neztrapňuj se tady, že když si středoškolák , můžeš si založit úklidovou firmu , ale s tou si můžeš tak akorát uklízet doma, protože tě nikdo nepustí do kšeftu!!!!
Teď sněží, chodníky nikdo neuklízí, město si zaplatilo pojistku, takže když si někdo zláme hnátu, tak bude platit pojišťovna!!!!
Takže si waterfall sedni vole k televizi a můžeš si zase kecat pentli o tom , jak lidé nepracují a že by měli jít zametat sníh!
Je celkem jasné, když dám peníze a pořádný dozor , aby se brigádníci neflákali , tak ti garantuji, že bude Praha čistá do pár hodin po sněžení! Ale kdo to chce, když se na tom nedá vydělat, respektive, když peníze nejdou předem určené mafiánské tasemnici!!!! A zkus s tím pohnout , troubo! V lepším případě dostaneš na tlamu, v horším můžeš skončit i bradou vzhůru!
To je podnikání po Česku!!!!
Tvoje kecy v kleci, jsou jenom zábavné, ale nemusíš se tolik ztrapňovat!

234302

15.12.2010 15:57

RE: Malá úvaha k tématu

waterfall 193.?.?.?

Reakce na 234302

Nejsem milius a nejsem naivka. Nevím, zda by se vám můj zisk zdál přiměřený či nikoliv. Ale je mi to jedno. Odvedu z něj daně a dám jej zpět do společnosti - koupím si auto, dům, ubrusy, závěsy.... Na každém z toho můžete bohatnout právě i vy.

Znova a už nikdy více - já hledám cestu, jak to může fungovat, nikoliv výmluvy proč NĚCO NEJDE...

Je mi jedno, jak zametají sníh v Praze. Tam kde pracují mí lidé je zameteno. A jestli mě chcete chytat za slovo s metařskou firmou a korupcí v Praze, tak já vás taky - VY jste tam ty kurvy zvolil, je to JEN vaše vina... Já si v Praze založím takovou firmu, která bude fungovat. A klidně i metařskou, jenže ne pro magistrát, ale pro soukromé firmy, které hledí na korunu a poctivou práci. A když nebudou existovat, založím jinou firmu na jiné služby nebo produkty. Přece nebudu prodávat to, po čem není poptávka.

Podnikám relativně slušně již skoro dvacet let a nejsem bradou vzhůru, nejsem v žádné mafii, nemusím sedět u TV, nemusím mít strach o práci. Je jí dost a děkuji za optání. Pokud víš jak vyčistit Prahu do hodiny po sněžení, škoda že jsi nekandidoval, třeba by tam teď byl aspoň jeden slušňas... A taky by aspoň něco fungovalo. Jenže ty srabe si to know-how necháš pro sebe a budeš mi říkat, jak co mám dělat. Díky, trapnější text neúspěšného človíčka jsem taky dlouho nečetl. Je dobře, že aspoň nemáš nervy. Za všechno totiž mohou ONI. Ty za nic nemůžeš.

234309

15.12.2010 16:08

RE: Malá úvaha k tématu

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 234309

Víte já si vážím lidí jako jste Vy. Pokud podnikáte poctivě, vyděláváte a ještě dáváte lidem práci za přiměřenou mzdu tak klobouk dolů. Právě Vám by ale mělo vadit, když stát nešetrnou politikou a přijímáním chaotických opatření přivádí mnoho lidí do problémů. Bere jim práci, snižuje mzdu. Znevýhodňuje je. Nechá zanikat malé a střední podniky ve prospěch zahraničních investorů s mnohem lepšími podmínkami (např. slevy z price-listů u zboží) atp. Všichni ti lidi jejichž životní úroveň poklesne přestanou nakupovat zboží a služby. I ty Vaše služby. Pokud se úsporami ve státním ušetří 7 miliard bude to o 7 miliard méně, které tito lidé u Vás podnikatelů utratí. A to je jen příklad. Nezdá se Vám, že ty kroky současné vlády nesměřují vůbec k nějakým úsporám ale spíše vyvolávají budoucí propad ? Ušetří se 7 miliard a nějakých 500 miliard ročně dál poteče ze státního kapsovné za předražené zakázky, na úlevy na daních pro zahraniční investory, na různá arbitráže solárních loby atp ?? Není to nasměrování trochu špatným směrem. Tady nejde o úspory ale o odvedení pozornosti. Politici prostě stvořili obraz lenivých socek a nemakačenků a strefujte se ! Hlavně nám nekoukejte pod prsty.

234312

15.12.2010 16:36

RE: Malá úvaha k tématu

64 88.?.?.?

Reakce na 234309

Proč mně cpeš do "neúspšného" člověka! To hledáš jenom berličky, protože jsi napsal všeobecný blábol, takové ty "knížecí rady"!
Je pravda, že jsou lidé zlenivělý a otupělý, ale kdo za to může?
Především "ONI", kteří tuto společnost "vedou" ale asi jako krávu za ocas a stačily ty vole za 20 let úspěšného budování "kapitálismu" nasekat cca 1 bilion a 300 miliard korun dluhů, který stále roste!
A nekecej o volbách, kde kdo víc nakrade, má víc bilbordů a reklamu v televizi, ať již přímou nebo nepřímou, také řádně zaplacenou a ten hnůj, co se etabluje ve volbách , jako hlavní politické strany, se nedá ani kopnout do prdele, protože by si člověk zašpinil boty a slušný člověk se dnes do politiky vůbec nedostane, protože ho tam stranická mafie ihned zpracuje ke správnému mafiánskému chování, jinak je odvržen a jenom velká neomalená svině s ostrými lokty se dostane v politické straně do volitelné pozice, takže si zase ty vole můžeš zvolit jenom svini a to je zabetonovaný systém , který je v současné době neprůstřelný!!!!
Fakt ti radím waterfall,nech si knížecí rady ,ale o skutečném reálném životě víš hovno! Čest prácí a nashledanou v lepších časech!

234315

15.12.2010 17:13

RE: Malá úvaha k tématu

jen tak 96.?.?.?

Reakce na 234315

Myslím, že přesně vystihujete situaci a nazýváte věci pravými jmény. Já ten kocourkovský postskomunistický shit co tam nyní máte nechci nijak komentovat, ale na vlastní oči jsem se přesvědčil po návratu z USA, kde jsem žil přes dvacet let tom, že Vy jste pravdě mnohem blíž než pan veleúspěšný podnikatel. Nevydržel jsem tam ani osm měsíců a okraden a zbaven veškerých ilusí se vrátil zpátky do USA. Díky českým veleúspěšným zlodějům a mafiánům, schopných doslova všeho! Sice zde, po dvou obdobích presidetna Bushe to taky šlo do kolen, ale pořád je to mnohem lepší země k životu pro poctivé a slušné lidi, kteří ctí právo a povinnost...
Díky za vaše komentáře. [smích]

234319

15.12.2010 18:59

RE: Malá úvaha k tématu

Had... 82.?.?.?

Reakce na 234315

Už jste si nechal vyšetřit žlučník? Pokud tedy jste pod "64" jeden a ten samý, tak z Vašich příspěvků vztek, neuróza a hořké sliny asi díky špatnému trávení tryskají jak z fontány na zámcích. Pokud to není trávením, tak potěš koště Vás potkat v reálu a něco s Vámi řešit...

No, a aby to bylo k tématu: samozřejmě, že za blbou situaci můžeme svým menším, nebo větším dílem my všichni. Jen hlupáci pořád napřahují své ukazováčky a vřískají:" To oni, oni, všichni okolo a nejvíce ty nahoře, vedoucí! To je jejich vina, že jsou všude okolo mě sračky..." Kdybychom nevytvořili "mentální prostředí" pro svině, tak by prostě vedoucí nebyli svině, ale osvícenci - to ovšem jen v tom případě, pokud bychom všichni do "podhoubí dějů" vkládali adekvátní přání, touhy a myšlenky - tedy po poznání, osvícení, harmonii a obecném štěstí, z něhož potom si smíme a můžeme ukrojit kousek i my sami.
A co děláme jako celek, resp. drtivá většina? Zbrojíme, nadáváme, přemýšlíme, aby sousedovi chcípla koza, prostě "ZDRAVĚ SOUTĚŽÍME"..
Přežít a NENECHAT žít, toť nosné heslo k počínání už v myšlenkách. Jak neočekávané, že je situace jaká je! Pro pitomce a hlupáky. A v tomto duchu je nutno psát (mluvit) i o pitomcích a hlupácích, byť jsou vzděláni systémem škol a univerzit. Zatím je vidno, že všichni moc "hezky soutěžíme" a mydlíme se pomyslnými i skutečnými kameny, seč nám síly stačí a navíc to vydáváme za zdravý, přirozený a vývojově správný trend.

Až lidé začnou chápat, že VE ZPŮSOBU MYŠLENÍ A CELKOVÉM MENTÁLNÍM NALADĚNÍ je primární zdroj ke změně podmínek života, nikoliv v tom, koho zvolíme a kdo nám zrovna vládne, pak se SNAD lidé obrátí k tak jednoduché a prosté mentální kázni (jen tak se "v duchu" usmívat a přát štěstí všem A TEDY I SOBĚ), která postupně a zvolna začne měnit myšlení a přístup k okolí.
Dosud je takovýto životní styl brán jako naivní, nereálný, idealistický, nic neřešící a spoléhá se na techniku, volby, politiky. Ale k příčině nikdo dospět nechce. Nebo neumí? Nechápe?

PROČ LIDÉ NECHTĚJÍ A NEUMĚJÍ VYRÁBĚT ŠTĚSTÍ, STEJNĚ JAKO ATOMOVKY A AUTA?! Je to docela lehké, fajn a navíc zdarma.

234330

16.12.2010 21:09

RE: Malá úvaha k tématu

Karel2 90.?.?.?

Reakce na 234330

Mam na tebe jeden dotaz kouris travu nebo jsi naivne idealisticky neustale?

"64" sice pise jako dlazdic, nu ma pravdu ve vsem co napsal. Chces pracovat poctive? Viz. priklad elektro obor, kamos schanel elektrikare nedaleko Brna, dostal 9 cisel na 9 ruznych elektrikaru co fungovali pred 3 rokama. Co myslis delali jeste ted? Ne vscihni nehcali OSVC a zacali makat jako zamstnanci, bo i kdyz byli levnejsi nez konkurence nedostali kseft.

Dalsi priklad Otec nez sel do duchodu do roku 2004 delal elektrikare OSVC, mel dohodu z nekolika mensima strojnima firmama v Brne na el. prace. Jednou dosel do jedne firmy a tam mu mezi ctyrma ocima zdelil zastupce majitele firmy(rakouske), ze ho dale nemuzou najimat kvuly rozhovoru z jednou sujtou tzv. podnikatelu kteri mu zdelily bud bude najimat jenom je nebo firma muze vyhoret, bo blesk je svina....

Verim tomu, ze jeden podnikatel ze sta podnika pocitve, zbytek je ale verbez. Sem se podival i kolik OSVC odvadi dane, a je to jenom dle statisticke cca 50procent, velke firmy ty maji odklady apod. Kdo v teto zemi tedy plati dane a potazmo chod statu ZAMESTANCI jenom ZAMESTNANCI. Tak bych rekl, jedina skupina obyvatel kdo ma pravo kecat do toho za co stat utraci maji zamestnanci, podnikatele a polovina OSVC muze jenom prihlizet a mlcet.


Jak by napsal 64 "drzet huby a krok a neplest mezi dospele co to plati"

234402

17.12.2010 20:35

RE: Malá úvaha k tématu

Had... 82.?.?.?

Reakce na 234402

Nehulím.
Podnikám, mám vlastní firmu. Daně platím, až se prohybám, závazky plním na všechny strany.
A idealistický? Ano i ne. 10 minut jsem "v nebi" a mžikem jsem tak praktický, až citlivky kvičí jak podsvinčata... to je ovšem hodně jiná debata.
Nejde mi o to, že "64" používá kurva a prdel - to je mi buřt. Jen jsem hodnotil a hodnotím, že v jeho příspěvcích dle něj takřka všichni, kdo nezapadají do JEHO měřítek správnosti (lepší výraz mě teď narychlo nenapadá)jsou šmahem největší dementi a debilové atd. atd. Vůbec celkově je příliš velký mistr světa a vše je mu v jeho podání nejjasnější. Čímž se neliší od ostatních lidí. Někdo to jen drží trochu více na uzdě.
Hodně jeho příspěvků je trefných, ale jistě ne VŠECHNO - to zase máš Ty vlčí mlhu před duševními zraky (chápáním).

A příklady, které mi uvádíš? Co já s nimi? Musím se sakra ohánět, abych uhájil živobytí a neskončil pod mostem, takže rádoby srdceryvné A ANONYMNÍ, NEZNÁMÉ příběhy MNĚ NEZNÁMÝCH, kteří se nechali převálcovat, nebo neodhadli situaci mě nezajímají, jsou mi lhostejné. Až mi někdo takový souběhem okolností a života dění vstoupí do života, pak to posoudím a rozhodnu si svoji míru angažovanosti - snad pomoci, snad lhostejnosti, snad spolupráce. Nelze paušalizovat.

OVŠEM! Každý si musí vyžrat do dna, co si navařil, neboli je dobré vstřebat prosté pochopení, že KAŽDÝ SI ZA VŠECHNO (JEŠTĚ JEDNOU - ZA VŠECHNO DO NEJMENŠÍCH DETAILŮ!!!), CO HO POTKÁVÁ MŮŽE SÁM! Náplň slov nespravedlnost a nevinnost vlastně neexistuje. No?! Kde je teď "zhulený idealismus"?
To je tvrdší, drsnější, razantnější pravda, než kdokoliv z "drsňáků" v debatách dokáže jen připustit! Ovšem to je hodně jiný level náhledu na komplexnost života. A teprve s pochopením a prožitím této drsnosti (absolutní zodpovědnosti za svůj život) se začne za určitých podmínek ukazovat cesta, jak z toho marasmu ven. A zde v jistých etapách nastupuje ten "zhulený idealismus". Ovšem ten je zároveň tak praktický, že ignoranti raději začnou raději vřískat zaběhnuté bláboly o neproveditelnosti, odtrženosti od praktického života atd. Přičemž je právě to vše (poznávání PŘÍČIN dění) k denodennímu životu přikováno velmi pevně a neoddělitelně.

A aby to bylo o pomoci a soucitu - soucit není PŘECITLIVĚLOST. Pomoc nepodpořená moudrostí ( aktuálním rozpoznáním, co je pomoc a co je nicneřešící BLBOST) přinese jen zkušenost, nebo rozčarování, viz. blbý slogan hlupáků:"každý dobrý skutek je po zásluze potrestán!" Ignorance nebetyčná. Pokud se tedy z naivní přecitlivělosti a hlouposti zároveň "páchá dobro", pak platí bezezbytku toto:"cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly."

A na závěr? Kéž jsou všechny bytosti šťastné... [velký smích]

234445

18.12.2010 15:18

RE: Malá úvaha k tématu

Hladovec 83.?.?.?

Reakce na 234445

Pár otázek od nevědomého:

"OVŠEM! Každý si musí vyžrat do dna, co si navařil"

To jako že doopravdy existuje nějaký očistec pro ty, co to za života na zemi už prostě nestihli?

"neboli je dobré vstřebat prosté pochopení, že KAŽDÝ SI ZA VŠECHNO (JEŠTĚ JEDNOU - ZA VŠECHNO DO NEJMENŠÍCH DETAILŮ!!!), CO HO POTKÁVÁ MŮŽE SÁM!"

Pardón, ale k tomuto bych potřeboval asi vysvětlení. Co když se např. rovnou narodím jako HIV pozitivní (příkladů by bylo nepočítaně), jak pak k takové nespravedlnosti přijdu?

"Náplň slov nespravedlnost a nevinnost vlastně neexistuje."

Tak teď tedy nevím ... Trochu s vámi souhlasím ale ne tak docela.

234474

18.12.2010 19:38

RE: Malá úvaha k tématu

Had... 82.?.?.?

Reakce na 234474

Jelikož kladete takové otázky, tak moc nevědomý nevypadáte. Za předpokladu, že ten dotaz není podlá provokace (pokus o joke), tak odpovídám na všechno tímto způsobem.
"Mé" nazírání na život a postoj k tomuto fenoménu se "našlo" v severním, mahájánském buddhismu + něco dalšího k tomu. To něco dalšího jsou různé prvky šamanismu, tantry atd. Ostatně to není žádná má specialita. Prolínání a styčné plochy různých systémů v různých oborech lidské činnosti jsou běžná záležitost a praxe čehokoliv toto normálně přináší.
No. A jeden ze základních prvků této, řekněmež, filozofie je REINKARNACE.
Není to ovšem představa typu běžných, stádních lidí: před 150 lety jeden umřel jako Hans Kasparozy a nyní bude ZCELA A ÚPLNÉ pokračování jako Jan Kašpar 250 km dále ... Ne, takto to není. Každý z nás je různá smíchanina, různých "inkarnací" - ten má více z otce, než matky, navíc je v něm cosi z dědka ze třetího kolena a báby z mámino sestry... [velký smích] no, a v tomhle tyglíku se tak všelijak prolíná mnoho a mnoho z minulých osob a dějů a tu se projeví silně "A", za dva roky zase "B", pak a pak... pořád se to nějak mydlí. Je nejlepší nad tímto tématem - tzv. reinkarnace moc nefilozofovat a řešit AKTUÁLNÍ ŽIVOTNÍ TÉMATA. Pokud se r. někomu předvede v plné parádě jako prožitá "vzpomínka" atd. pak je to dobrá zkušenost, popř. potvrzení. Vím z praxe o čem píši.
Ale co je důležité ve vztahu k onomu KAŽDÝ SI ZA VŠECHNO MŮŽE SÁM je poučení a fakt, že všechny skutky (myšlenky, nálady, slova a hotové činy, souhrnně snad různé druhy energie) se přenášejí z inkarnace do inkarnace, aby našly "svého původce" a uplatnily se (naplnily). Při tom všem STÁLÉM A PRŮBĚŽNÉM PROCESU (život sám, že) se prolínají, naplňují, dobíhají různé tyto energie každým okamžikem a stejně tak každým okamžikem vzniká další nový konglomerát příčin a následků...
Ideálem (z pohledu buddhismu) je toto neustálé klokotání různých energií "přetnout", vystoupit z tohoto kolotoče snů (různých existencí) - procitnout (jeden z výrazů pro dokonalý stav - buddha je "PROBUZENÝ"[mrknutí jedním okem].
Energie jsou kladné (ZÁSLUHY-projeví se jako životní štěstí, dobré vlastnosti, fyzický vzhled moudrost atd.atd.) a záporné (NEZÁSLUHY - také hříchy se říká- různé těžkosti a problémy, špatné vlastnosti, omezené schopnosti atd. atd.).
Tyto energie se táhnou, prolínají, bytují v prostoru stovky a tisíc let a také pár minut a sekund. Je to parádní gulage!
Takže pokud se dle této filozofie narodíte jako HIV pozitivní, sešlo se u Vás nahromadění "hříchů" z různých směrů a musíte si odtrpět tyto hříchy, odžít plody své činnosti. Svojí reakcí (byť jako mimino) opět každým okamžikem, každou reakcí na cokoliv vytváříte další předpoklady k budoucímu zúčtování.

234483

18.12.2010 21:03

RE: Malá úvaha k tématu

Had... 82.?.?.?

Reakce na 234474

Pokračování moudrých perel z oblasti reinkarnace..

No, toliko filozofie v mém zrychleném a velmi zkráceném podání, která jako jediná vysvětluje, proč si každý za vše může zcela a úplně sám.
Prima je, že ať se na toto věří nebo ne, uznává nebo ne, tak to prostě stále lhostejně a na miligram přesně funguje.

Ale proč to filozofování vlastně? Každý z nás žijeme právě teď a musíme každým okamžikem řešit život. Poučení (popř. přímé zkušenosti) s reinkarnací má být jen popudem, popíchnutím a POUČENÍM, jak si počínat, aby jedinec žil tak, jak si přeje a jako tohoto přaného způsobu života nejefektivněji dosáhnout.
To je nejlepší účel bádání na poli r.
Proto "nevinnost" a "nespravedlnost" vlastně neexistuje - VŠE JE PŘÍSNĚ SPRAVEDLIVÉ A PROVÁZANÉ. Ty my v drtivé většině nedohlédneme zdrojů a příčin MINULÝCH všech následků SOUČASNÝCH. Krátká paměť [velký smích] , toť důvod slov jako, náhoda, nespravedlnost, nevinnost, v našem slovníku. Jen neznalost a nepochopení oné velebné i hrůzné pravdy o kolotoči životů, že vše má svoji příčinu. Že každý následek (děj, myšlenka, reakce, emoční vzdutí, slovo) je ihned příčinou...

Tak nějak tedy [mrknutí jedním okem] berte to vše, jak chcete. Věřte, nevěřte, ale vždy prověřujte maximálně možným nasazením co nejzdravěšího rozumu.

234491

18.12.2010 22:54

RE: Malá úvaha k tématu

Lin 85.?.?.?

Reakce na 234491

Snad nebude vadit vám ani Hladovci, že taky něco napíšu a (snad) doplním. Tomu, co jste popsal, se také říká zákon karmy nebo zákon akce a reakce, jak chcete. Najdete to i v křesťanském "co zaseješ, to sklidíš", "co pošleš, to se ti vrátí" nebo také "každý svého štěstí strůjce". Karma je výchovný nástroj, který nás vede k pochopení toho, co se stalo a co je špatně a to tak dlouho, dokud ten "rébus" nevyluštíme. Jedině plné vnitřní pochopení situace (ne jen samotné prožití) může zajistit, abychom čin příště neopakovali. Takže pochopím-li brzo, nemusím si "odžít".
Život v tomhle hmotném světě je jedinečný tím, že tady je možné rozpoznat "dvě strany mince", pojmenovat, uvědomit si je a měnit jejich vzájemný poměr (= odstraňovat ze svého jednání to, co převažuje a vychyluje z rovnováhy). Podstatou karmy není volba mezi jednou či druhou stranou, ale naopak obě strany ve svém jednání promítnout ve vzájemné jednotě, optimální vyváženosti. Cílem karmy je harmonie = naše vyváženost, nalezení správného poměru mezi oběma stranami.
Složitě napsané, ale v podstatě jednoduché na příkladu vyváženosti v jídle (tomu rozumí každý). Být denně přežraný nebo hladový je špatně a oboje vede k destrukci těla. Každý hledá ideální míru a to takovou, aby jeho tělu prospívala a ne ho huntovala. Když tělo strádá a nemocí nebo bolestmi dává najevo svou nespokojenost, také se pídíme po tom, co děláme špatně, kde je příčina obtíží a snažíme se chyb pro příště vyvarovat. Kdo to neudělá, ignoruje všechny varovné signály a zhoršující se stav - pak se s výsledkem brzy setká.

234498

18.12.2010 23:24

RE: Malá úvaha k tématu

Had... 82.?.?.?

Reakce na 234498

>Být denně přežraný nebo hladový je špatně a oboje vede k >destrukci těla.
Drobná nepřesnost, protože ne úplně trefné přirovnání - systémové, řízené a hlídané hladovění naopak tělu VELMI, VELMI prospívá. Léčebným hladověním si tedy člověk může taky značně pomoci. A pak i druhým.

Ale je jasné, co jste chtěla říci. Legenda vypráví, že když Buddha Gautama tvrdě asketoval, slyšel v okolo plujícím člunu učitele na sitár:" když strunu napneš příliš,praskne. Když málo,nezní. Musíš strunu napnout přiměřeně, aby správně zněla" Přerušil tedy tuto běžně nepochopitelnou askezi a nastoupil střední cestu. Ovšem to až po té tvrdé askezi, která mu přinesla ovoce poznání.

234499

18.12.2010 23:49

RE: Malá úvaha k tématu

Lin 85.?.?.?

Reakce na 234499

Ano, souhlasím a to přirovnání ke struně je přesnější. Hladovění může být prospěšné a často se užívá k očistě těla - já to jen chtěla napsat co nejsrozumitelněji.

234502

17.12.2010 4:35

RE: Malá úvaha k tématu

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234330

Hmm, a kdy bylo naposledy v historii aspoň deset let v kuse v jednom státě mentalní prostředí pro osvícence? Pane had zatím se dostanu k meditaci, tak 2 krát 3 krát týdně, ale znám lidi co meditují roky každý den. Doneste jim "pod nos" nějakou věc "nabouchanou" negativní energií a táhne je to od té věci pryč. Co myslíte budou takoví lidé vhodní pro praktikování politiky? Nevím, jak by jste je k tomu chtěl přinutit, doprovolně to neudělají. Jsou na to příliš moudří a je jich příliš málo.

Tihle osvícení, které jsem poznal se snaží obratit pozornost konzumistánců k něčemu jinému než korýtku, možná až padne systém, tak lidé budou více lidmi, ale moho být i naopak méně lidmi. Když se láme chleba je to ošemetné. Jedno je však jisté systém konzumistánu, pokud je při síle zlikviduje nebo se pokusí zlikvidovat bez milosti jakoukoliv hrozbu, byť by šlo o spiritualitu. V tomto případě jí půjde po krku, protože víra se ukázala nad jeho síly i v plné formě. Víceméně jedina možnost změny je zhroucení systému v důsledku vnitřní zkaženosti a korupce, kdy hlava nakonec od ocasu požere zbytek. To se děje právě teď. Pohybujeme se na hraně. Co myslíte co nakonec převáží?

234421

17.12.2010 21:02

RE: Malá úvaha k tématu

Had... 82.?.?.?

Reakce na 234421

>Hmm, a kdy bylo naposledy v historii aspoň deset let v kuse v >jednom státě mentalní prostředí pro osvícence?
Nikdy. A.. a vždycky.
Pravda. Jógování (nezaměňovat za jódlování - i když i to může být jóga svého druhu [velký smích] ) doporučoval již starý Patandžali provádět v krajině, kde vládne dobrý král, v místě příjemném na pohled atd. atd. Běžnému člověku nelehko splnitelné podmínky. Ty vnější.
>Pane had zatím se dostanu k meditaci, tak 2 krát 3 krát týdně,
Pokud Vám to stačí ke spokojenosti a pokroku (změně sebe sama), tak je to OK. Vždy je to OK, protože vše, co děláme (i "chyby" a chyby..) je OK.

>ale znám lidi co meditují roky každý den.
No vidíte. Asi našli tu dobrou krajinu s dobrým králem, příjemnou na pohled, plnou mírumilovných, pracovitých lidí, kteří příspěvkem na udržení fyzické existence (almužnou) oněch jógínů zároveň přispívají k očistě svého osudu i celého světa... ech? Za chvíli bych mohl vyprávět tu o devítihlavé sani. To jsem asi zabloudil před několika stoletími v Tibetu. Tam to ještě za dob A.D. Neelové takto fungovalo.
Dnešní doba má ale jiná pozitiva. Všechny "tajné" (?) informace jsou venku, čas se (prý) zrychluje-tudíž popichuje k řešení životních nahodilostí poněkud důrazněji atd.
>Nevím, jak by jste je k tomu chtěl přinutit, doprovolně to >neudělají. Jsou na to příliš moudří a je jich příliš málo.
Proč bych to dělal? A pokud jsou moudří a osvícení, tak dobře vědí, že měnit životní podmínky v parlamentech a politických kuloárech už moc účinné není. Tam řešené situace jsou situace příliš zralé a musí dopadnout plnou vahou na své tvůrce (tedy na nás všechny) nepodplatitelný zákon příčin a následku. Mudrc a osvícenec (a také "batolata" těchto stupňů) pracují na změně osudů světa v "říši příčin". Zakládají jiné tendence v zárodku, aby náležitě živeny přinesly změnu v myšlení, cítění a jednání ostatních NENÁSILNOU formou v podobě např. nového paradigmatu, změny postoje určitých (větších, menších) skupin lidí k určitým tématům atd.

>Tihle osvícení, které jsem poznal... Co myslíte co nakonec >převáží?
Nevím. A popravdě vůbec to neřeším. Pokud něco řeším, tak život okamžik od okamžiku. Jak? Zde na Zvědavci už je toho ode mě (i jiných) plno, takže je zbytečné to opakovat.
Mnoho zdaru v usmívání. [smích]

234449

18.12.2010 0:16

RE: Malá úvaha k tématu

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 234449

Potlesk Vaším slovům o tom, kterak KAŽDÝ SI ZA VŠECHNO ..., pane Hade. V tom se naše pohledy na svět naprosto shodují. Potěšil jste mě. Já Vás také potěším.

Už nějaký čas promýšlím pojem ŠTĚSTÍ. Psal o něm snad každý, kdo umí psát. Já na něj nahlížím z toho svého "hmotařského" pohledu. Jako na zboží. A přišel jsem na úžasnou věc. ŠTĚSTÍ, chápané jako zboží, má neuvěřitelné vlastnosti:

1. Zboží tohoto druhu může rozdávat ostatním i ten, který sám žádné nemá! Obdivuhodné, ne?

2. Čím více tohoto zboží člověk rozdá, tím více ho má sám. [smích]

234456

18.12.2010 3:34

RE: Malá úvaha k tématu

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234456

Svatá pravda. KAŽDÝ SI ZA VŠECHNO..., ale není to omezeno pouze na štěstí a dostává se zpátky vrchovatou lopatou. Jak by jste třeba v kategorii štěstí zhodnotil stav být zdravý? Pokud by jste nebyl materialista mohli by jsme mluvit o energiích, které technickými hejblatami jenom, tak nezměříte. Náboženské texty mi od jisté doby dávají smysl. Dokonce i pro můj technokraticky stavěný rozum.

234463

18.12.2010 13:10

RE: Malá úvaha k tématu

Had.. 82.?.?.?

Reakce na 234456

Zdravím Vojtěchu, ono i to Vaše "hmotařství" zraje jako víno. Ostatně pídíte se po příčinách dění a pokud usiluje člověk vytrvale, dlouhodobě a POCTIVĚ k sobě samému (ne k okolí, to se může vždy nějak oblafnout, ale jen a pouze k sobě) pak i toto pátraní odhaluje nehmotné kontury příčin hmotného dění...

A štěstí? Ano - velmi důležitá disciplina v životě. Pokud podumáváte o POJMU štěstí, tak je dobré vyzkoušet si třeba 20x, 50x, 100x jen tak pobrumlávat pod vousy:"štěstí, štěstí..." a uchopit myslí, citem a je-li možno i samotnou fyzis (velmi dobře toto slůvko rezonuje/vibruje v hrudi). Pak člověk dle Vašeho bodu 1. rozdává štěstí, ačkoliv ho nemá, resp. NEVLASTNÍ. Protože v ty okamžiky tím samotným štěstím je on sám, jeho vyzařování (Pozor! Tohle je už i přístroji měřitelné, takže to nemůžete jen tak zpochybňovat. Tedy můžete, ale je to zbytečné).
A bod 2 je taky z mého pohledu správný - setrvačností a pak další již mírnější, rozumnější (pragmatičtější) snahou nabere spád, že vnější okolnosti se začnou přizpůsobovat této SÍLE a přihrávají se jakoby sami od sebe šťastné "náhody" - a štěstí vzrůstá i když ho člověk takto rozdává.

Jsou to vůbec velmi zajímavé experimenty, co člověk může sám se sebou dělat [velký smích] [velký smích] a ještě si pomůže a postupně je chytřejší, spokojenější atd.

No, a když tuto disciplinu (tedy stávat se BYTOSTNĚ šťastným a tuto kvalitu nenásilně a pokud možno i nenápadně-kvůli vlastní ochraně) člověk provádí dostatečně dlouho a vytrvale, POMÁHÁ VÍCE, ROZUMNĚJI, než když pošle nějaký peníz na třeba falešnou,nebo zprofanovanou agenturu kdovíjaké pomoci...

Mnoho zdaru v bádání o štěstí! Více takových [smích]

234471

18.12.2010 15:35

RE: Malá úvaha k tématu

Hladovec 83.?.?.?

Reakce na 234456

Snad vám nebude připadat má otázka příliš blbá ale činí stěstí člověka vždy šťastným? Pokládám ji záměrně i z toho důvodu, abych tyto dva celkem vzdálené pojmy napomohl rozlišit.

234475

18.12.2010 22:10

RE: Malá úvaha k tématu

Had... 82.?.?.?

Reakce na 234475

Oba pojmy musí praxí (jak vyrábět štěstí=být, cítit se šťastným ze své vlastní vůle, svojí námahou, snahou a nezávisle na jakýchkoliv vnějších okolnostech) SPLYNOUT.
Resp. snaha o to být šťastným, nebo OBJEVIT štěstí (tedy vlastně duševní stav, rozpoložení) musí být nejprve prožitím (letmá zkušenost) a pak prožíváním (tedy již kratším či delším procesem) onoho stavu.
Jako když člověk na prázdninách, dovolené atd. leží na louce, u moře a hledí do krásné, letní oblohy. Nemá starosti, nemyslí na závazky a pohledávky, mysl se uklidňuje... tak tohle je takové nahodilé, lehké štěstí.

Pokud člověk klade takové otázky a očekává odpovědi v debatě na netu, tak odpověď má dotyčného tazatele podpořit VE VLASTNÍM ÚSILÍ naučit se vyrábět štěstí=stávat se šťastným a spokojeným.
Pokud podpoří v planém filozofování a netlačí k praxi, tak je to špatná odpověď, nebo dobrá odpověď ve špatný čas.

Nuže jak tedy? Jedno z docela známých cvičení: šťastný člověk se usmívá. Takže to lze i otočit: usměvavý člověk JE ŠŤASTNÝ. Udělám z toho trénování: sice bychom nejradši někoho praštili, seřvali a ráno je vše na hovno, nicméně zkusíme být šťastní, anobrž je to sranda, fun a tak. Zpomalím všechny pohyby, nebo rovnou pohodlně zasednu, nádech-výdech a nasadím mírný úsměv, nádech-výdech nasadím úsměv i v koutku očí, nádech..... Pak toto cvičení rozšířím - pozoruji, co to vše vyvolává (připadám si jako dement? Chovám se jako dement? Vida, asi jsem dement [velký smích] [velký smích] ) uvědomuji si, v jaké poloze zrovna mám tělo atd. Čili připojuji uvědomování si celého těla (nejlíp povrchu)s jeho pohyby (resp. o těch pohybech VÍM), snažím se uvědomovat sám sebe v co nejširším rozsahu a přitom všem se USMÍVÁM. Když jsem sám, tak klidně viditelně, ve společnosti je dobré mít ten úsměv na tváři takový "schovaný" (zvláště v kolektivu "manágerů" je nutno být starostlivě a upracovaně zamračený, že).
Člověk má pocit (po určité době praxe), že je roztlemený jako nějaká solidní vyhulóza a po kontrole v zrcadle vidí, že má obličej nezaujatý výraz - velmi dobrá komedie...
A to je vše - po zkušenosti s tímto a dalším rozšiřováním a upgradováním tohoto prostého (někdy sakra obtížného) cvičení, tedy tohoto volního vyrábění štěstí, odpadne filozofování, zda štěstí samo je totožné s být šťastný. Ze slov a přemýšlení se stane zkušenost, zažití. Přímé, vlastní, svoji snahou a pílí vydobyté poznání - dalších slov netřeba.
Není třeba UVĚŘIT, citovat svatá i nesvatá písma, převzít nějaký názor a papouškovat ho na základě nejasných sympatií.
Je třeba pochopit, zkusit, nasadit píli a vytrvalost a SÁM POZNAT.Poznat a přitom žít normální život.
Pak je taková výroba štěstím správnou snahou o zlepšení každodenního života. No a o to jde každému z nás.

234496

18.12.2010 23:32

RE: Malá úvaha k tématu

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 234475

Aby byl člověk šťastný, pane Bartošku, musí být splněno více předpokladů. Jedním z nich je vlastní autonomie. Tedy nezávislost člověka na druhých. A jsme u zdraví. Nemocný člověk je odkázán na pomoc druhých. A žádná závislost k pocitu štěstí člověku nepřidá. Že by to byl i jeden z důvodů, proč se většina dětí snaží co nejdříve vymanit z vlivu rodičů? Co říkáte?

S tím rozdáváním štěstí jsem to myslel trochu jinak, pane Hade. My lidé SILNĚ TOUŽÍME PO UZNÁNÍ druhých. Vysoké mínění ostatních o vlastní osobě je pro každého z nás kýženou a ceněnou věcí. Je pro nás ohromným ŠTĚSTÍM. Lidé pro jeho získání podnikají zdánlivě zcela iracionální činy, riskují své životy. Guinessova kniha rekordů je toho dokladem. Módní a kosmetický průmysl z této naší touhy dobře prosperuje.

Ono s tím uznáním od ostatních totiž úzce souvisí naše sebevědomí. A na dostatečné úrovni vlastního sebevědomí zase záleží úspěch většiny našich činů. Příklad? I sebekrásnější dívka, která má (zcela zbytečně) pocit, že je tlustá rezignuje na možnost získat náklonnost toho muže, co se jí tak líbí. Aniž to vůbec zkusí. Její pošramocené sebevědomí ji utvrdí v tom, že přece "tak tlustou ženskou nemůže mít nikdo rád". Lidé vzdávají předem své sny. Které by většinou mohli naplnit. A příčinou je jen ono zrádné pomyšlení, "na to nemám" , "to bych nejspíš nedokázal".

Zpět k ROZDÁVÁNÍ ŠTĚSTÍ. Projevit úctu a uznání druhému nás obvykle nic nestojí. Na druhou stranu něco takového každého příjemce potěší. Pozdvihne jeho sebevědomí. Příjemce pocítí radost, ŠTĚSTÍ. Zde nalézáme další zajímavou souvislost. Z poskytnutého daru máme obvykle větší radost, než z daru obdrženého. Na tomto principu je od nepaměti postaveno lidské milosrdenství. Nebo chcete-li, čirý altruismus. A tak moudří lidé umějí taktně ocenit přednosti druhých. Aby to příjemce pocítil jako skutečné uznání a ne jako prázdné pochlebování. Ten, kdo takto umí ROZDÁVAT ŠTĚSTÍ druhým, sám dosahuje velkého sebeuspokojení, neboli ŠTĚSTÍ.

Ještě pár slov pro pana Hladovce. Máte pravdu. Měl jsem svůj příspěvek na téma ŠTĚSTÍ uvést alespoň stručnou definicí. Tedy dodatečně. Nehovořím o ŠTĚSTĚNĚ, která když se unaví, usedne i na ... Lidé, kterým štěstěna dopomohla třeba k velkému majetku, to mnohdy ani nepřežili. Namátkou M. Monroe, E. Presley, M. Jackson.

Co tedy člověka činí šťastným? Jen stručně a bez záruky. NEZÁVISLOST - tedy svoboda, zdraví, majetek. UZNÁNÍ DRUHÝCH – viz výše. SEBEPŘIJETÍ – neboli sebeláska (kupodivu, že?) ÚSPĚCH v partnerském vztahu (láska). RŮST svůj či svých nejbližších. Tedy třeba růst majetku, vzdělání, rozvoj talentu ..., Mnohdy stačí ke štěstí jen prosté prosperování (zdravý růst) vlastních dětí či vnoučat.

234500

19.12.2010 2:06

RE: Malá úvaha k tématu

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234500

Dovolím si doufám neplaně a v pravý čas lidově zafilosofovat. [mrknutí jedním okem] Pokud jsem správně pochopil mluvíte o ekonomické závislosti čí nezávislosti. Takže si myslíte, že s ekonomickým bohatstvím jde ruku v ruce zdraví nebo štěstí?

Byla řeč velmi správně o nerovnováze, a o soustavném užívání schopností. Ten příklad se správně napnutou strunou byl velmi poučný. Dneska by jogín dříve umřel hlady než by co nejrychleji dostal asketickou meditací do maxima dokonolého stavu na hraně života a smrti toho fyzického těla, a pak musí činit rozhodnutí zda zvolit méně dokonalou cestu, ale pomoci jiným nebo odejít. Kromě altruismu k druhým mu totiž nezbývá důvod lpět na fyzickém tělu jako něčem cenějším než jiné věcičky. Lidé totiž povětšinou nechápou, co při meditaci takového hodně dobrého jógína vysokého stupně pro ně může být vykonáno. V dobách Budhy se "jógíni" těšili značnému všeobecnému respektu ve společnosti.

Uvedu praktický případ takříkajíc ze života. [velký smích] Podívejte, když přestane užívat řekněme na 10 let i velmi bystý rozum, otupí se. Počty jedna plus jedna ho nemohou nastřit zpět, musíte ho zaměstant "vyšší matematikou" a to na x let, než ho nabrousíte zpátky. Ještě drastičtijší je situace, pokud nějakou schopnost vůbec nepoužívate, buď nevíte, že ji vůbec máte, nebo jste líní nebo nechcete.

K těm energiím upřesním. Můžete být plní dobroty, ale pokud ji nepraktikujete směrem ven, dojde k naplnění energie, kterou jste schopen pojmout. Není gradient, více vám "nemůže přitéct". Když dáváte nezištně, tak kromě svých schopností používáte "srdce", a taky se zvětšuje vaše napojení na zdroj odkud beret skrze korunní čakru. Svatozář skutečně není kult slunečního boha, jak tvrdí třeba v Zeitgeist. Znamená to, že někdo velmi praktikoval ve vytváření toho muška jenom zlatá štěstí a byl ochoten ho dávat.

K negativním energiím, člověk ve svém srdci přetváří co příchází, když se vezmu kolik času potřebuju na dobytí baterek, když občas vybuchnu, pak nepoměr mezi čistou energii transformovanou na negativní bude hodně hustý 1:10, 1:100, 1:10 000 více? Přijde na to, co kdo provede? Negativním lidem se bude dlouhodbě zmenšovat připojení k Bohu. Ale ani svatého velká konexe nespasí.

Ve chvíli, kdy někoho někdo nějakým negativním způsobem napadne dojde aspon dle mého rozumu k okamžitému přerušení toku energie, máte obrovský výdej, vaše aura-energetické tělo se zmenší zřidne. Jestliže to uplatní někdo proti člověku, co neopětuje negativní reakci, tak jeho aura se útokem sice zmenší, stává se v obranné reakci menší cílem, ale energie se přílíš nezmenší ( i velmi trénovaný člověk je stále člověk má nějakou negativní odezvu ), aura se tedy zmenší a zahustí.

Pokud někdo je dost dobrý a uplatní biblické, když tě proklejí požehnej jim, a to musí být dotyčn...Automaticky kráceno

234507

19.12.2010 2:08

RE: Malá úvaha k tématu

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234507

Pokud někdo je dost dobrý a uplatní biblické, když tě proklejí požehnej jim, a to musí být dotyčný skutečně mistr praktik, takhle v klidu se o tom povídá hezky. [mrknutí jedním okem] Pak se začnou dít věci. Za prvé dojde k větší konexe k Bohu, za druhé uvažujte, že velikost aury (nádoby) a připojení ( roury) se mění dynamicky. Nejnižší stav nějaký amok směřovaný proti okolí maxima stav hluboké meditace. Za druhé desintegrace negativních energií směřujících na napadenou osobu.

Ale to se na základním kurzu nepřednáší na to jsem si jako samorost došel sám a udělalo mi to jako kostka z puzle cvak na mé osobní cestě k Bohu. Ono to bude komlikovanější, já mluvil pouze o beztvarých energiích. koncetrace energií má své důsledky, z toho důvodu být dlouhodbě negativní znamená platit cenu. Můžete být dlouhodbě pozitivní a pokud nebudete v rovnováze, tak to většinou odskáče i zanedbáváné tělo. Velký příjem energie při nevyvážené distribuci, má negativní důsledky. Spravné léčebné postupy nejsou schopny dlouhodobou nerovnováhu zvrátit. Já mám zánět močových cest několik let, a velká korunní čakra s tím nic nemůže udělat, ale už mi to došlo, takže je to na mě. Ve vašem rozdávaní štěstí vám samozřejmě fandím. [smích]

234508

19.12.2010 14:26

RE: Malá úvaha k tématu

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 234508

Ekonomicky nezávislým se stane člověk, kterému byl právě vyměřen důchod ve výši 10 tis. Kč. Až dosud byl bez práce, bez pravidelných příjmů, odkázán na pomoc úřadů a rodiny. Tedy ekonomicky závislý. Ke spokojenému životu mu stačí 8 tisíc korun měsíčně. Myslíte, že je bohatý? Určitě ne. A může být takový člověk šťastný? Já soudím, že ano. Závěr? Pojmy ekonomicky nezávislý a bohatý nejsou jedno a totéž, pane Bartošku. Tolik reakce na první odstavec Vašeho příspěvku.

Dalším Vašim odstavcům nerozumím. Pojmy jogín, korunní čakra, negativní energie a pod. jsou daleko za hranicemi mého chápání. Zatím se teprve učím porozumět těm úplně obyčejným a banálním pojmům, jako jsou smysl života, zlo, láska, moc, štěstí, ... Asi se každý věnujeme tomu, co považujeme pro svůj život za důležitější.

Na Váš zánět bych si dovolil doporučit čaj, ze 2 dílů brusinek, 2 dílů lapacha (vnitřní kůra stromu tabebuiba serratifolia), jednoho dílu pětilistého ženšenu (gynostemma pentaphyllum) a jednoho dílu pupečníku asijského (centella asiatika). Vrchovatou polévkovou lžíci směsi zalít čtvrtlitrem vřelé vody a nechat pod pokličkou 15 minut vyluhovat. Jen ve skle či keramice! Třikrát denně. Přeji brzké uzdravení. [smích]

234534

19.12.2010 17:53

RE: Malá úvaha k tématu

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234534

Ono to je relativní s těmi 10 000 Kč. Třeba máma na vesnici s tím dokáže vyjít, v Praze by to možná nedokázala. Za prvé vesničané mají často díky prostředí, způsobu života tipuju méně problémů se zdravím. Ono když na BL čtete, jak se stydí mladý kluk, který ukecal milujícího dědu, aby volil podle receptu Mádl-Issová a píše o tom jak se o pokladny rozplakal stará babka, která má za léky vysolit 2 000 Kč doplatků, pak... Teď se mají zvýšit nájmy, v Praze to bude asi nejmasněji. Mladí se pak na FB baví, že důchodci se bijí hůlkami při slevách v Kauflandu, kdo by to u těch ekonomicky nezávislých seniorů kypících štěstím očekával? A mohl bych k idyle stáří pokračovat. Třeba Luděk Munzar si veřejně posteskl, že stárnout v téhle zemi je velmi obtížné.

A pak slyším, že někdo jako Drobil byl obětí okolností nebo dokonce spiknutí, presidentem počínaje a zřejmě uklízečkou v parlamentu konče. Premiér to měl na stole v září a nepochybně i jiní lidé i mimo ODS. Proflákla se korupce, jenomže to u nás je systémová věc, takže je málem pohoršení, že pan ministr rezignoval. A na závěr ve jménu ekonomické soběstačnosti řekne Kalousek, že se musí šetřit. Ženisty nemáme. Proč pro jednu divizi máme rozpočet na celou armádu mi je taky záhadou. Kolik asi existuje řidičů třeba pandurů, když jsme je ve velkém nakoupili? Hasiči, policajti, učitelé i mimo důcodový věk taky štěstím nezáří, doktoři se chystají do světa. Veřejné zakázky předražené, dálnice, služby, nákup technika..., ale k lidem to příliš neproteče, jinak by asi neměli důvod stávkovat nebo jako učitelé si přivydělávat jako pokladní u kasy v Tescu.

Já vám nic do hlavy netlačím, kdo chce vezme si, kdo nechce ať nechá být. Nepochybně jste vzdělaný člověk, který pokud bude chtít si sám termíny typu čakra dokáže vyhledat. V každém případě děkuju upřímně ze srdce za ten recept, tomu já řikám jeden z mnoha způsobů jak konat dobro. [smích] A věřte mi ono se to projeví. Pokud jde o ty divné energie, když něco vyzkoušíte na vlastní kůži, tak už nevěříte, prostě víte. [mrknutí jedním okem]

Pokusím se sehnat ingredience na ten "lektvar". Kdo neměl chronický zánět nepochopí, kdo ho měl nepotřebuje nic více vědět. Brusinky a brusinkové džusy do sebe láduju dlohoudobě, ale ten čajík vypadá lákavě. Jakpak asi bude chutnat, i když na osel.cz trefně k tomuto onemocnění napsali, že pokud by někdo doporučil jíst kozí bobky s flusancem, tak lidi když mají dlouhodbě trable jsou ochotni to vyzkoušet. Naprosto s úvahou na oslu v tomhle bodě souhlasím. [velký smích] [mrknutí jedním okem]

234541

20.12.2010 2:12

RE: Malá úvaha k tématu

čochtan 84.?.?.?

Reakce na 234541

No, já bydlím v Praze, sice v družstevním bytě, který jsem si koupil, takže zvyšování nájmu mi nehrozí, ale i tak platím družstvu 4.600.- za služby + 2.040.- Inkaso + cca 2.000.- kabelovka, internet a telefon. Mám důchod 11.000.- Kč, manželka 10.400.- a nevidomý syn 8.700.-. Jsme tři a Pepina (fena německého ovčáka). Tedy cca 30.000.- pro 3 lidi a psa. No a musíme nějak vyjít. Je fakt, že nakupuji v Tescu, hadry boty u Vietnamců, mohu si dovolit na měsíc 25 litrů benzinu a 30 cigaret (vlastní výroba za 48 Kč 30ks) denně. Nechodím do hospody, nechlastám, sedím 12 hodin u PC a ušetřím tak 500.- měsíčně na dovolenou do SK pro 2 lidi s ubytováním u mé ségry. Námitky abych přestal kouřit neberu, protože to je jediná nectnost, která mi zbyla a když se ji vzdám, to již zde opravdu nemusím být. Jak vidíte, dá se vyjít i v Praze z 10.000 měsíčně.

Jinak pro pana Waterfalla - 6 let jsem měl malou, ale dobrou firmičku se zaměřením na mezinárodní stěhování (to v CZ nedělal nikdo jenom Čechofracht a já). Fungovalo to přesně dle správných zásad KKKK - Kdy, Kde, Komu a Kolik za zakázku. Jinak jsem si ani neškrtl. Zavřel jsem to v okamžiku, kdy si v CZ otevřely pobočky mamutí stěhovací firmy z NSR a Holandska. To bylo, jako bych si otevřel krámek s potravinami vedle Kauflandu. V Česku podnikat s malou firmou, bez zázemí dobrých známých na těch správných místech, nebo mít v záloze alespo%n milion, je sebevražda. To se jen stále modlíte, aby vám zákazníci proplatili faktury, jinak jste v druhotné platební neschopnosti a exekutor je na cestě.

234564

20.12.2010 4:29

RE: Malá úvaha k tématu

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234564

Ale voda, elektrika, plyn, MHD... to se asi bude zvedat. A co lidi co si byt koupit nemohli? Důvodů proč by se jistě našlo. Zatím je pouze poplatek 30 Kč za doktora, ale i tak lidi mohou mít paketu léků, že při kase by potřebovali prášek na srdeční slabost. Cílem je zprivatizovat zdravotní systém. Jde o byznys 200 miliard a prý to bude ohromně výhodné, Švarzenberg navrhuje 25% účast včetně operací, až nějaký isso-mádl dostane účet za banalitu tipu slepák, tak se mu protočí panenky, co to udělá se starým člověkem s pevně stanoveným příjmem raději neuvažuju. V USA vydávají dvojnásobek tedy 14% HDP na zdravotnictví a 40 miliónů lidí je bez zdravotního pojištění.

234566

20.12.2010 5:57

RE: Malá úvaha k tématu

Anonymus 109.?.?.?

Reakce na 234566

René, poučovat Tě co je svoboda, je asi zbytečné, ale pro toho, komu to není až tak jasné, připomenu, že je to nezávislost.
V dnešní době to vypadá skoro nemožné, získat si svobodu, protože žijeme v nějaké společnosti, jejíž jsme součástí. Přesto jsem se snažil vyselektovat jednotky, které mě mou svobodu narušují, a tyto postupně eliminovat, abych nemusel být závislý, anebo minimálně. Já jsem závislý prakticky na všem. Od poptávání potravin, energií, komunikace, až po bankovnictví.
Banku mám ze zákona nařízenou státem - s tímto moc asi nenadělám, snad, že bych si zřídil vlastní. Asi než se propracuji k penzi, tak to budu muset vydržet.
Energie: Plyn jsem vyloučil a přešel jsem na tuhá paliva, čímž jsem ušetřil 2/3 nákladů za plyn, a dřevo mi dnes dodá kdokoliv. Nejsem závislý na monopolním dodavateli.
Voda - zřídil jsem vlastní studnu.
Sítě - internet, odešel jsem od O2 a dnes mám 16mb za 300/měs, čímž jsem zároveň ušetřil nemalý peníz za telefony,takže by se dalo říci, že internet s přihlédnutím k ušetřeným hovorům mám zadarmo, a i tak bych bez netu mohl přežít. ( ne dnes, ale v penzi)
Ještě mě zbývá elektřina, ale na tom se již pracuje. Prozradím, že alternativou je kogenerační jednotka.
Potraviny, alespoň základ se dá pořídit také od jednotlivců.
Vzpomněl jsi zde zdravotní systém, no dobře, zdá se, že se nás snaží chytit do pasti, ale i zde jsou alternativy. K tomuto jsem došel velkou náhodou, když jsem svého času měl dost velké problémy se žaludkem a chodil po doktorech a výsledek byl nulový, tak mě jeden známý doporučil bylinkáře. Nikdy jsem na toto nevěřil a považoval to za šarlatánství. Nakonec jsem se uvolil, nebylo co ztratit, maximálně jsem mohl dopadnout zrovna tak jako ve zdravotnickém zařízení.
Žádné velké vyšetřování - posvítil si baterkou do oka a diagnóza byla na světě během několika okamžiků. Napsal recept se kterým jsem zašel do lékárny a dodnes mám se žaludkem pokoj, pokud se potíže ohlásí, mám rezervu bylin. K doktorovi chodím akorát na kafé nebo na pohárek vína - záleží na tom jestli jedu sám, nebo se nechám zavézt.
Dalším faktorem jsou cigarety - ale i na tom se již pracuje, jen chybí čas, ale technologii zpracování tabáku jsem již zvládl celkem úspěšně, včetně fermentace a dokonce i různé vůně dle vzoru Holandských tabáků.
No a copak nám ještě pánové světovládci chtějí zvedat?

234569

21.12.2010 1:23

RE: Malá úvaha k tématu

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234569

[smích] Dobrý přístup to já na tom jsem podstatně hůř. K jednomu noblesnímu panu s vzhledem TGM chodím se zády, taky diagnostikuje podle očí a po lágru, kde mu vymrzli ruce má užasný cit, když dokáže najít různé potvortsva způsobené nějakou deformací nervu. Soudruhům taky nebyl dost dobrý, pod odborné stránce sice vyhovoval velmi, ale ideologicky neprošel, ale na rozumné myšlenky z reálsocialismu nezahořkl. Tuším to diagnostiku dle očí znovuobjevili před 100 lety ve Švýcarech. Goverment v USA toho pána před lety kontaktoval jako odborníka na tuto diagnostiku, ale odmítl se angažovat. Pročpak někoho dnes tolik zajímá skanování oči, že ano?

234609

21.12.2010 1:45

RE: Malá úvaha k tématu

Anonymus 109.?.?.?

Reakce na 234609

někdo jistě VÍ proč [smích]

234610

18.12.2010 3:12

RE: Malá úvaha k tématu

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234449

Nedávno jsem se začal seznamovat s technikami, já jsem byl dycky samorost. A řekněme, že mám resty i z tohoto života. Postupně zjišťuju jaké. A co si budeme povídat, když člověk fyzicky padá na hubu, tak ta meditace je nic moc a do svatého mám taky hodně daleko. Jak by řekl Mark Twain: ..."Zlozvyky od nás odchází pomalu schod za schodem ".... Pravda poctivě přiznávám, šlo by to více i krajině, která neoplývá mlékem strdím. Přátele mě začínají považovat jódlovače-extrémistu a to jógu nepraktikuju, asi tam jsou nějaké prvky během meditace, ale to je asi tak všechno. Kdyby jste po mě chtěl pojmenovat nějakou tuším se tomu říká sajána, tak nevím, ale to vypovydá o stavu toho našeho slzavého udolí, kdy okolí má obavy o duševní zdraví 40-ti letého batolete. A to techniku "jódlovaní" poznávám asi tři měsíce pod nějakým zkušeným duchovním vedením.

Já jsem si šel vždycky sám svou cestou a zcela jistě v tom budu i pokračovat. Učitelé jsou moudří, dokonce zdaleka nejsou odkázání na almužny. Hlavní jódlovač by rád, kdyby v USA v každé domácnosti od pobřeží k pobřeží byl aspoň jeden healer na základním stupni. Až si zopáknu více základních klasů, dám vám vědět jaká je "úmrtnost", ale extra optimisticky bych to neviděl. Každodenní duchovno není tvorba velkých zázraků, ale tvrdá rutinní práce a nedávají to v bedně. Doufám, že jsem se svou intuicí nešlápl vedle a šéfové mají smysl pro humor. Svět je přece jenom v jistém smyslu velmi malý. [smích] [mrknutí jedním okem]

234462

18.12.2010 14:37

RE: Malá úvaha k tématu

Hladovec 83.?.?.?

Reakce na 234330

Schválně, zkusím odpovědět na tu otázku proč my lidé nechceme vyrábět ono štěstí, uvidíme zda to trefím. Důvodem je naše vlastní niterné přesvědčení o tom, že jsme (tedy jsem) lepší než ti druzí. Nebo alespoň lepší, něž někteří druzí. Co vy na to, stojí to za další diskuzi a nebo to je jen zcela za vlasy přitažená myšlenka?
Jen ještě skládám kompliment vašim názorům zde, jako by mi nějak mluvily z duše [mrknutí jedním okem]

234472

18.12.2010 21:40

RE: Malá úvaha k tématu

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234472

To by jste musel definovat štěstí. Jak chcete lidem dát štěstí? To nelze, protože pro každého to je něco jiného, přenesemě každá cibule "neřestí" je jiná má jiný počet slupek a jinak se loupou. Ale přesouvá se energie ať na ni někdo věří nebo nevěří. Jestli jde změřit na nějaké mašině nevím, ale jde cítit mašinou, které se říká fyzické tělo, stupnice s ručičkou nebyla v běžném balení přiložena. Jsou lidé, s kterými se ostatní cítí příjemně a vyhledábají jejich přítomnost a rozvíjí to v nich to dobré rozkládá se to špatné.

Energie má schopnost měnit formy přichází čístá a pokud je někdo svatý tak vychází z těla skoro úplně beze změn. Transformace ve smyslu znečištění je daň za tělo a ego. Pokud někdo tvrdí, že ne ať mi ukáže živého dýchajícího třebas užijme slovo bodhisatvu, rád se na něj ze studijních důvodu podívám. Co dám to mnohonásobně dostanu zákon karmy je uveden ve všech náboženstvích na miliónech příkladů, přikázání... Mám velký dluh z minula, začínám platit už při narození. Konečně moje duše se rozhodla narodit za určitých vstupních podmínek. Nikdo její volbu nelámal. Lze žít správně od toho máme svědomí a morálku, jako berličky, když si nemůžeme ve fyzickém těle vzpomenout na vyšší spiritualní formy.

Pokud se tedy už vnitřně zaměřím na konání dobra, přidám k tomu poctivý přístup zahrnující na prvním místě sebe sama a vytrvalost, schopnost odpouštět chyby..... pak to vede k nějakým důsledkům. Jestli se to dá nazvat výdej štěstí to nevím? Z hlediska energií to je neskutečně jednoduché snažím se minimálně pozměnit, to co do mě vchazí. Jsou dobří lidé,. kteří to dělají intuitivně, jsou ti co dělají a vědí co činí nebo ti co nevědí co činí a k dobrému především pro ně to není. Člověk skutečně zpátky dostavá po lopatách a ne po lžičkách. Odpovídám tedy na vaše otázky a dělám to asi pro kojence, vy to zjevně nepotřebujete. [smích]

234494

19.12.2010 10:31

RE: Malá úvaha k tématu

Hladovec 83.?.?.?

Reakce na 234494

Máte samozřejmě úplnou pravdu, že to co někdo bere za hotové štěstí se může z pohledu jiného jevit jako čirá nepřízeň osudu daného nebožáka a častokrát takové nazírání pak bývá i vzájemné. Chtělo by se mi najít nějaký rozdíl mezi takovými dvěma lidmi, nerad bych se ale mýlil. Možná je tím rozdílem ponenáhlu rostoucí pocit klidu, vyrovnanosti, porozumění na rozdíl od opačných pocitů na straně druhé. Na jedné straně je pak možná úsměv klidný a stálý, na druhé hlasitý, výbušný ale rozkolísaný. Opravdu ale nevím, jak moc si kdo daný úsměv může dooprady zvolit, to ostatně také byla hlavní příčina mých otázek. Máme třeba různé víry provázené např. poměrně odlišnými způsoby nazírání na principy bytí, je ale zajímavé vidět, jak se nás snaží dovést na stejné místo. Takže když ze zabýváme myšlenkou, zda a jak je možné darovat štěstí, tak mne opravdu napadá jen jediný možný způsob. Je mi ale jasné, že ho sám dobře už znáte. [smích]

PS: Vyjadřování myšlenek mi jde nějak moc pomalu, proto se zatím musím omluvit Hadovi za jiné zde dlužné reakce.

234520

19.12.2010 18:08

RE: Malá úvaha k tématu

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 234520

Mě přijde, že se vyjadřujete velmi dobře. Líbí se mi, že lidi motivujete, aby přemýšleli a pokud chtějí i něco z toho přemýšlení napsali. Na mě to funguje velmi dobře, máte jiný styl než pan had, ale jak říkaté cest je nekonečně konečný cíl je jednota, na kterou naše ego zůstává stát v tichém úžasu. Pokud se podaří aspoň dohlédnout na konec cesty. [smích]

234543

19.12.2010 19:14

RE: Malá úvaha k tématu

Had... 82.?.?.?

Reakce na 234520

Omlouvat se není třeba a s klopotnějším (snad) vyjadřováním svých myšlenek se vůbec netrapte! Znám to sám, jak mnohdy žasnu na výplody různých mistrů slova a jen točím lebkou, ktera krásně, svižně a výstižně poskládají slova k sobě.. Kromě toho je to zde taková "kavárna", takže žádná povinnost a žádná křeč. Na pohodu a s úsměvem. K zamyšlení i poučení a sdílení zkušeností.
Jo ještě mě napadla vsuvka!
>Opravdu ale nevím, jak moc si kdo daný úsměv může dooprady >zvolit, to ostatně také byla hlavní příčina mých otázek.
Tak to neřešte za druhé, ale odpověď objevte ve své praxi, pozorováním sebe sama a řízenou, cílenou manipulací se svojí psyché. Je to zábava! Ale i dřina [velký smích]

234547

20.12.2010 20:14

RE: Malá úvaha k tématu

Hladovec 83.?.?.?

Reakce na 234547

Když čtu vaše přívětivá slova, tak se mi chce se svým psyché také manipulovat. Sice si nejsem jistý, jestli jím nemanipuluje už někdo jiný ale touto manipulací bych každopádně ničemu neuškodil [smích].
Trochu mne tady ale praštilo do očí to dogma, že každý si za nepřízeň osudu může jen a jen sám. Hm, o možném vlivu karmy z minulých životů jsem si už přečetl ale stejně s tím tak docela nesouhlasím a zřejmě mne i o tom dnes jen těžko někdo přesvědčí. Dobrá, tak se mi ten názor nelíbí, zkusme si ale na chvíli představit, jak by vypadal pravý opak. Tím by bylo asi toto: to čím jsem, jsem si vlastně nezasloužil a to že dnes dělám věci tak jak dělám je mi vlastně vložené. Takže stav věcí by klidně mohl být i obrácený a já bych dnes mohl stát na místě toho druhého a ten by zas mohl stát třeba na mém místě. Co říkáte, že by nebylo takové přesvědčení také marné. Pro ty, co se snaží učit těžkému "na kameny chlebem" by takové přesvědčení mohlo bodnout, ne? I když na někoho jiného by zas mohlo mít celkem zhoubný vliv, tak ať si každý raději vybere to, co mu víc vyhovuje. A nebo ať měří i dvojím metrem ale pak sebe pokud možno tím přísnějším. [velký smích]

234594

15.12.2010 17:53

RE: Malá úvaha k tématu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 188.?.?.?

Reakce na 234302

Gratuluji, podle slovníku ti náleží titul největší hulvát na zvědavci [smích])

234323

16.12.2010 9:32

RE: Malá úvaha k tématu

kubrt2 94.?.?.?

Reakce na 234297

Můžu se zeptat v jakém oboru pracujete, že máte práce na 10 životů a za krize se Vám daří ?

234371

22.12.2010 14:53

RE: Malá úvaha k tématu

lesov 62.?.?.?

Reakce na 234282

"...vysokoškolák zametat..."
To mi připomnělo ten laskavej vtip, jak přijde vysokoškolák do fabriky a ředitel ho pošle do provozu aby všechno poznal od píky.
Na dílně mu mistr povídá:
"Tak ty seš tu novej, tak si vem koště a zameť to tady trochu."
"Ale já jsem inženýr." On na to.
"Aha". Povídá mistr. "Tak pojď, já ti to ukážu." [velký smích]

234715

15.12.2010 11:32

RE: Malá úvaha k tématu

kerob halibos (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 234277

Samozřejmě máte pravdu. Tento problém není černobílý a neobsahuje jednoduché řešení jednotlivých situací. Ovšem jestli chceme diskutovat, tak by jakákoliv diskuze měla mít nějaký konkrétnější závěr, na kterém se většina shodne. Uvidíte kolik odsuzujících příspěvků zde do večera bude. Výsledek bude ten, že tak čí onak si za to může sama a otravovat s tím nemá smysl. Proč, ale pak podobné články číst? Proč se nad tím zamýšlet? Výsledek jsou jenom řeči, které kromě odsouzení a vymýšlení proč to, či ono k ničemu nevedou. Jak z toho plyne nějaká konkrétní rada nebo pomoc? Nijak. Pokecáme, potrápíme klávesnici a zítra zase jiný problém. A tak je to v teto republice ze vším. Nic se nikdy nedodělá až do úplného vyřešení. Jak pomoct bezdomovci když nemá kam jít? No samozřejmě bydlením. A pokuste se nabídnout řešení ať stát takto postiženým lidem dá sociální bydlení, byt nebo ubytovnu a odpustí platby na nějakou dobu. Hned uvidíte tu nevoli občanů, co si to o sobě myslíte, když oni musí splácet hypotéku a nikdo jim nic také nedal. Takže já osobně nevěřím v jakékoli řešení. Ba, naopak ta paní na tom bude ještě daleko hůř až začne násilné pomáhání. Ale nejde jenom o ní. Těch případů jsou tisíce. Návrhy brigád a vzdělání jsou jistě důležité, ale momentální situaci to nikomu z nich neřeší. A převychovat? Jak a k čemu? To už tady bylo a víme kam to vedlo. Nakonec se její případ rozebere natolik, že ač všichni bez informací, ale se zaujatým postojem viny někoho, o kom včera nikdo neměl ani tušení, ji odsoudí.. A proto mnoho lidí pomoc spíše odmítá. Místo pomoci většinou dostane od spořádané společnosti přes držku. Když ovšem není řešení a nikdo ochoten naslouchat, tak co s podobně postiženým člověkem dál? Pracovní tábory? Nebo hromadně navrhované zbavování svéprávnosti? Co takhle zabíjet? Nějak humánně a bezbolestně? I když se obávám, že i to bezbolestně by se většině spravedlivých a neomylných nelíbilo.

234283

15.12.2010 15:15

RE: Malá úvaha k tématu

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Reakce na 234277

>Znam priklady z obou techto skupin a bohuzel musim rict, ze me
>nenapada zadne "jednoduche" reseni .. vlastne ani zadne
>"slozitejsi".

Určité řešení jsem navrhoval v článku. Podporujte jenom ty, které osobně znáte. Rodinu, souseda v ulici apod. Abyste věděli jistě, že nejde o případ, kdy se někomu prostě nechce dělat.

Jsem proti podpoře lidí, jejichž příběhy čteme na internetu, protože to se dá vymyslet a těžko se to ověřuje. A jsem proti příspěvkům různým Člověkům v tísní a podobným organizacím.

234303

15.12.2010 15:33

Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

64 88.?.?.?

Reakce na 234303

a už s ní nechtějí spolupracovat ani velké světové humanitární organizace, protože je naprosto zásadní podmínka humanitární práce její politická nestrannost - pomáhá se tam, kde je to potřeba a nikoliv tam, kde je to zájem vlády! Proč třeba Člověk v tísni nepomůže v Gaze, když tam mohou pomáhat jiné humanitární organizace! Také Člověk v tísni dostává skrytě dotace od státu
a zato musí plnit zadané úkoly! Pomáhá se v Iráku, ale jenom těm "správným", aby bylo jasno řiťolezcům USA, tatáž pomoc je v Afganistánu! Zase jenom vybraným, kdo líže dobře řiť USA!!!
Možná je dobrá ADRA, církevní parta, která má křesťanské zásady a pomůže každému, kdo opravdu pomoc potřebuje, bez ohledu na náboženství a také jejich dobrovolníci jsou na pomoc dobří, protože jsou vybráni přes kostel a ten tak trochu v tomhle funguje, jinak nemám moc katolíky v lásce, ale tady musím klobouk smeknout!

234305

15.12.2010 17:27

RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 234305

Pokud jde o Adru, dovolil bych si upřesnit, že to nejsou katolíci, ale adventisté, což není malý rozdíl. Katolická charitativní organizace se jmenuje Charita-ale pomáhá stejně jako Adra všem, bez ohledu na náboženství.

234321

15.12.2010 18:02

RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

MoUdrostrak 120.?.?.?

Reakce na 234305

Naprosty souhlas: ADRA je jedina, ktera si jeste drzi cisty stit.

CvT je pobockou US Freedom House, rizen CIA, ale za ceske dane a prispevky naivnicn oVcanu.

Adre pravidelne prispivam. A obcas se ve svete setkavam s konkretnimi projekty, na kterych se take ADRA podili. Ale posledni dobou vedou vsude Cinane a muslimske zeme (zejm. Lybie a Malajsie). A domorodci to tak vnimaji.

Vliv Zapadu (nastesti) uz zanika - nic dobreho, krome humanitarniho pleneni, bombardovani a vydirani svetu Zapad neprinesl[pláč]

234325

15.12.2010 18:18

RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 234325

Západ nic dobrého nepřinesl? A co třeba počítač, na kterém píšeš (koncept, ne konkrétní výrobek)? Co třeba internet, na který píšeš? Co pencilin a inzulin? Co letadla, auta, vlaky, parní stroj, elektřinu?

234327

15.12.2010 19:38

RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

64 88.?.?.?

Reakce na 234327

Hele Vangaurd zase tady okoráváš, ale příspěvek relativně slušný, proč nějakou polemiku nevyvolat!
Hned z kraje si dovolím utrousit malou revoluční poznámku, že mnoho "vynálezů", které přinesl západ, je úplně k hovnu a bylo by lépe,kdyby nikdy nespatřily světlo světa protože společnost jenom rozdělují a jejich užití ničí planetu! Vynálezy sami za to nemohou, ale reklamou zblblá a tupá "západní" konzumní opice, která nemá tolik rozumu, aby dohlédla jak si pod sebou užitím "vynálezů" a blbého konzumu podřezává větev a také není vyloučeno a nic bych za to nedal, že nás již některé "vynálezy" jako globální civilizaci pošlou co nevidět do totálních sraček a až v nich budem po krk, tak můžeš Vangaurde hýkat svojí nekonečnou blbost, jak jsi "šťastný" , že máš západní "vynálezy"!
Nejlepší "západní" "vynález" je investiční bankovnictví a burza, která funguje jako kasino. Tady je zkáza naprosto zaručená a brzká! Také je báječný a sebevražedný "vynález" růst z konzumu, jenom pro samotný konzum, aby se kšefty hýbaly, hlavně se zbraněmi, musí se pořád také vyvolávat nějaké konflikty a konta zbrojařů vyrostla nad všechny meze! a aby některé úplně blbé opice měli totální moc nad méně movitými opicemi! Stále se musí vykazovat roční růst HDP, jinak se přestane Země otáčet a Klaus se ani klidně nevysere!
Vynálezy vynalezli jednotlivci, na to nemá "západ" až tak velký vliv, ale co je velice zajímavé a pozoruhodné, že velkou většinu základních a zásadních vynálezů a objevů pochází z Německa!
To je takové zvláštní , že to Německo má ve všem pořád prsty , i ten největších z vynálezů nám nadělilo, Adolfa Hitlera a tenhle báječný vynález stál planetu asi cca 80 milionů mrtvých a nekonečné utrpení a strádání dalších milionů lidí na celé planetě, ze kterého se především morálně doteď pořádně nedostala!
Jak je báječný "západ" a jeho neustálé se pomocí vynálezů dokonalejší vraždění ve stále krvavějších válkách!Nakonec "vynález" jaderných zbraní ještě nebyl v plné míře uplatněn, ale co nebylo, může být! Jenom to chce odvahu to zmáčknout a "vynález" bude fungovat až do skonání světa, jenom zdali se ho někdo ve zdraví dočká! Slyšel jsem, že švábi jsou velmi odolní proti radiaci, takže potom bude po použití toho zásadního "vynálezu" na zemi civilizace švábů a Vangaurd jim bude velet!!!! Už ho trotlíka, oslíka nechám, aby neplakal, že se mu berou jeho oblíbené hračky! I ten penicilín je pěkný průser a jak je vidět, mikroby nás stejně přečůrají a dostanou i s objevem antibiotik - už jsou dokonale rezistentní kmeny i proti antibiotikům, na které máme hovno léky a můžeš se Vangaurd ve špitále, než zdechneš, namazat kafrovou mastí, aby si jako mrtvola nesmrděl! Holt, šťourat Pánubohu do zahrádky se nemá a když tak velice opatrně!!!! [velký smích] [velký smích] [velký smích]

234333

16.12.2010 10:37

RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 234333

Ty mi, ubožáku, za polemiku nestojíš. S nulou, která umí jen urážet, si opravdu nemám co říct. Nereaguj na moje příspěvky a já nebudu reagovat na tvoje, OK?

234377

15.12.2010 22:48

RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

nalim 93.?.?.?

Reakce na 234327

Na takovou prostoduchou otázku umí odpovědět i starý indián.

Redaktor se zeptal indiánského náčelníka Dva tesáky:
"Už 90 let žijete a pozorujete bělochy, jakých úspěchů běloši dosáhli a
jaké škody napáchali. Když to vše zvážíte, kde podle vás běloši udělali
chybu?

‎"Když bílí muži přijít, indiáni být vládci země, žádná daně, žádná dluhy, bizonů hodně, bobrů hodně, voda čistá... ženy dělat všechna práce. Šaman zadarmo. Indiáni muži celý den lovit a ryby chytat, celou noc šukat."
*
Pak se náčelník pousmál.
"Jen bílý muž dost kretén, aby myslet, že moct takový systém
vylepšit."
[chechtot] [chechtot] [chechtot]

234343

16.12.2010 10:26

RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 234343

To je obvyklá prostoduchá pohádka o ušlechtilém divochovi a zlých lidech z města, kteří tu idylu ničí...

234376

16.12.2010 10:52

RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 234376

No ale ten divoch byl v tom svém divoštsví přeci spokojený, ne ? Kde se bere ta prostoduchá filosofie, že jsme vyspělejší a máme nějaké svaté poslání a právo k té naší vyspělosti dovést i ty podle nás nevyspělé ?

Celé dějiny jsou o vměšování těch silnějších nebo osvícenějších popř. svobodnějších a vyspělejších do života těch slabších, neosvícených, nesvobodných a zaostalých ? Asi se s tím nic nenadělá. Jde o princip koexistence v omezeném prostoru a zajištění přístupu ke zdrojům tj. k přežití. V každém případě ale na toto vměšování většinou ti slabší nějak doplácí a mají rozhodně právo si minimálně postěžovat popř. snažit se tomu vměšování zabránit. Je logické, že k tlaku existuje protitlak.

234378

22.12.2010 15:08

RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

lesov 62.?.?.?

Reakce na 234378

Myslím, že se snažíte zbytečně, ten chlapec stěží pozná rozdíl mezi vměšováním a vyměšováním, což zde právě činí... [oči v sloup]

234718

15.12.2010 23:06

RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

MoUdrostrak 120.?.?.?

Reakce na 234327

Mily Vanguarde, ocenuji Tvoji snahu. Ale svet to prave rozhoduje za Tebe ( i za mne a za nase zbozna prani ). A jednoznacne:

CELA Jizni Amerika zahyba mocne do leva a jde svoji vlastni cestou. CELA Afrika se dostava dobrovolne do cinske sfery vlivu. Cina nejenze drzi nad vodou cely AMERICKY SEN, ale skupuje i statni obligace EU a zejmena jejich favoritu: Irska, Islandu, Pobalti a dalsich vystavnich vitrin "trhu bez privlastku".

Nejrychleji narustajicim nabozenstvim na zemekouli je Islam (a to i na nejvzdalenejsich mistech sveta, kde drive nebyla jedina mesita).

Na jednu stranu mi je to lito. Na druhou mne to nesmirne tesi. Od doby humanitarniho bombardovani Jugoslavie, kdy CELY ZAPAD ronil slzy nad okrojovanymi horaly, kteri fluent anglictinou zehrali podle nauceneho scenare do "nezavislych" kamer na zle Srby, jsem se jen tesil, az tehle zlorad vezme za sve. Ze to bude tak brzo, jsem vazne ale necekal. Takze kazdodenne slavim a celebruji.

Mozna to same, co ja, nevideli moji spoluoVcane. Ale cely ostatni svet to vnimal a delal vsechno mozne pro to, aby se nestal pristi Jugoslavii. Kazda zeme ma sve "Kosovo". I v Cesku existuje Tesinsko nebo Chanov. A britsky kolonizacni model ROZDEL A PANUJ je tak proflaknuty na vsech rovnobezkach a polednicich, ze snad jen pravicujici cesti bulici a moUdri oVcane veri na miSSe a Cloveky v tisni.

Cokoliv tedy denne oblekam nebo na cem se pripojuji k netu, je "mozna" zapadni koncept. Ale davno uz odevzdany a zvadnuty Cine nebo jinym nastupujicim panum Globu. A tedy i nasim soucasnym a budoucim leadrum. Mily Vanguarde, cokoliv, co dnes vezmes do ruku, bude jen diky tomu v Tvem drzeni, ze to zly rudy komunisticky Cinan dovolil a spolufinancoval. Bez jeho laskavosti bys mel na sobe i okolo sebe o 80% cajku a ne/zbytnosti mene. Pokud by ale Cinan mel vychovani a hodnotovy zebricek hochu z JuYsEj nebo londynskeho CITY, svet by uz mel par let po globalnim nuklearnim mejdanu. To, ze nas hruzosvet dokazi Cinane, latinoamericane a muslimove rozebirat a transformovat kamen po kameni a s trpelivosti Konfucia, neni nasi zaluhou.

V yeshivach biji bumby na poplach a jeci sireny na plne pecky, ale trend je jasny a seberychlejsi tisk jen nasimi dluhy garantovanych zapadnich zelenych papirku uz nic nezvrati.

234344

17.12.2010 9:25

RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

steve 70.?.?.?

Reakce na 234327

.. a taky foukaci harmoniku a film Titanic. A Sarah Palin. A vitezstvi nad teroristy, taky holokaust a porno, pak jeste zvykajdy a veelikee mragodraby co maji strechy, ze to ani neni videt ..., a jeste by se toho naslo vice .. Nas Zapad nikdo nepredbehne, my jsme ted taky zapad .. , " ze jo - predsedo, vsak jsi to vcera tak rikal .." - [chechtot]

234426

22.12.2010 15:00

RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

lesov 62.?.?.?

Reakce na 234327

Páni, to jsi vymyslel v sudu nebo ti ten sud spadnul na hlavu?! [velký smích]
PS. Hezký Vánoce i pro jelita všech zemí. (Ale nespojujte se!)

234717

15.12.2010 10:02

pomoc

MartinL 90.?.?.?

Já po vlastních zkušenostech, kdy jsem to dotáhl až na bezdomovce a v podstatě doteď se vzpamatovávám posílám pár korun, to se vždycky hodí.
Přeji martině ať potká a poslouchá rady moudrých, ne chytrých.

234273

15.12.2010 11:32

Pokud má pan Stwora

Erwin 91.?.?.?

nějakou možnost zjistit číslo účtu Matiny, dejte jej sem prosím.

234284

15.12.2010 12:37

RE: Pokud má pan Stwora

Aristo 93.?.?.?

Reakce na 234284

Bankovní účet paní Martiny je tento:

Číslo účtu: 3200314235/6800


převzato ze stránek
http://www.blisty.cz/2010/12/15/art56073.html

234288

15.12.2010 19:52

RE: Pokud má pan Stwora

Rejpal 96.?.?.?

Reakce na 234288

A jak vite ze je to bankovni ucet nejake pani Martiny?
Muze to byt ucet uplne nekoho jineho. Nekdo kdo si proste chce trochu "nahrabat" [mrknutí jedním okem]

234335

15.12.2010 20:45

RE: Pokud má pan Stwora

karel1 86.?.?.?

Reakce na 234335

Pro pana "rejpala" lae i ostatní, stačí se podívat na tyto stránky a na články autora, odkaz zde:
http://www.blisty.cz/2010/12/15/art56105.html

234336

15.12.2010 23:40

RE: Pokud má pan Stwora

Rejpal 96.?.?.?

Reakce na 234336

Ten odkaz me nedava odpoved na moji domenku, jestli pani Martina vubec existuje [zmaten]
Proc se neohlasi sama vlasnim jmenem? [mrknutí jedním okem]

234346

16.12.2010 0:04

RE: Pokud má pan Stwora

Rejpal 96.?.?.?

Reakce na 234336

Pokum ma pani Mertina nejake problemy, proc si nezazada o bydleni v azylovem dome?
Tady je o tom clanek:
http://www.blisty.cz/2010/12/15/art56096.html

234350

15.12.2010 11:37

tak nějak

meloun 89.?.?.?

Loupežníci se kdysi živili tak, že si vyhlídli slabší oběť, tu fyzicky přepadli a oloupili. Používali k tomu kyj, oštěpy, kameny, luky, kládu přez cestu a tak. Dnes loupežníkovi staší razítko a tužka. Proč nesmí fyzicky silnější okrást slabšího, ale moderní loupežník s razítkem v ruce může s podporou státu obrat hloupějšího? No přeci proto, že ze svého lupu odvede daň!

234285

15.12.2010 12:29

RE: tak nějak

Karel1 86.?.?.?

Reakce na 234285

Největší zloděj a loupežník je tento STÁT a jeho vedení, kde jsou peníze z více než 85%daně kterou do státu odvádíme!!! [bliji]

234287

15.12.2010 12:48

princip

kalik 193.?.?.?

Článek asi měl být o tom pomáhání a až druhotně o tom, jestli si ten či onen zaslouží pomoc, zda-li není podvodník, lenoch a já nevím co ještě. Ono hodnotit něčí situaci, v který se nachází, je dosti problematické. Osobně bych se hodnocením a soudům prostě vyhnul. Pomoc v každém případě by měla následovat vždycky, od každého z nás. Každý z nás může druhé osobě nějak pomoci, více či méně. Jde tedy o princip pomoci, pochopení pro situaci druhého člověka, nehodnocení, nesouzení, soucítění, pokory. Jinak řečeno, jde tu o lidskost, o podstatu. Jak jinak udělat lepší svět, když nebudeme sami lepší?

Důležitá je ona pokora. Pokora tím, že jsme si vědomi, že každý člověk je jiný, má jiné dispozice, jiné mentální nastavení, má různé šrámy na duši atd. Pokora v tom, že na každého čekají v životě zkoušky. Zkouška je i to, že budeme milovat, pomáhat, nebudeme hodnotit, soudit. Být člověkem, to je zkouška nad zkoušky.

234289

15.12.2010 13:18

RE: princip

jobb24 90.?.?.?

Reakce na 234289

To je ono,krásně a výstižně napsané!!
Cituji:
,,BÝT ČLOVĚKEM,TO JE ZKOUŠKA NAD ZKOUŠKY."

Bravo !!!!!

234293

22.12.2010 15:20

RE: princip

lesov 62.?.?.?

Reakce na 234293

No, to je proto, že hovada se nikdo nezeptá, jestli je dost velký hovado a co proto udělá, aby bylo. Prostě je a basta. To jenom člověk (hovado s občanským průkazem) porád něco vymejšlí aby se odlišil, že se ostatní hovada nestačí divit! [velký smích]

234720

15.12.2010 14:01

kamarádíčkování ekonomice nesvědčí

kon 78.?.?.?

Jestliže kamarádíčkování tzv."ekonomice nesvědčí" - říká takové pořekadlo zároveň kudy vede cesta zbavení se téhle pošahané "ekonomiky"- vlastně prostituce pro stát (neboť ten emituje měnu a tudíž ten si může prakticky zaplatit cokoliv-třeba armádu na hlídání oveček, kdežto běžný člověk si armádu ne-pod-platí[velký smích]).

234296

15.12.2010 17:48

Pohled z druhé strany

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 188.?.?.?

Je neskutečné, že se dlužníků ještě někdo zastává, ve skutečnosti jsou až nechutně dobře chránění a nikdo na ně nemůže.
Měli jsme v domku po prarodičích nastěhované za skutečně směšnou částku (2000,- měsíčně, ale odpovídalo to stavu domu) rodinku, kterou bych označil jako "bílé cikány". Otec OSVČ (drobné zednické práce), co dělala ona netuším a tři děti.
Dokud tam bydleli, tak to bylo relativně v pořádku až na to, že když se stěhoval, tak sliboval, co tam všechno udělá, když dostane takhle nízký nájem, neudělal v podstatě nic (jednou za půl roku posekal zahradu)...
Když mu vypršela nájemní smlouva, tak jsem je nejdřív nemohl z baráku dostat a když se to konečně podařilo, tak poslední nájem, zálohu za vodu a platbu za popelnici jsme z nich nevyrazili. Garáž byla navíc po střechu nacpaná všemožným bordelem (i docela nebezpečnými chemikáliemi), klíč mi dodnes nevrátil.

Kdykoliv ho potkám, tak "zrovna nemá peníze, ale jak je bude mít, tak je určitě přinese", tuhle jsem ho deset minut naháněl po Tescu, dělal, že mě nevidí, neodpovídal na pozdravy, pak mi odpověděl, že nemá čas to řešit, že prý někdy jindy....Pohrozil jsem mu exekutorem, odpověděl, že mě zabije [smích])
Takže mu chystám zpestření Vánoc [smích]

Můj bratr měl jako vedlejší činnost k podnikání půjčování peněz (aby mu neležely na kontě, tak je radši investoval tímto způsobem) - po půl roce toho nechal a dodnes je nevyrazil ani z poloviny "lidí"

234322

15.12.2010 18:25

V tomto state

Karel IV 90.?.?.?

se ma kazdy starat o sebe, urady vetsinou nejsou schopni pomoci nikomu jen jedne komunite....kdo to tady chtel nahradit praci statu pomoci sousedovi v obci, vsak se vsichni dostanou do sracek a kalouskovo a Klausovo at se kazdy postara o sebe je tu dnes v praxi, arogance a proklamace ze kapitalismus vse vyresi....ten nevyresi uz nic ten prave konci

234328

15.12.2010 21:45

Nic se neztrácí a nic nepřibývá?

Abstrakt bezpenez2010 (zavináč) seznam (tečka) cz 78.?.?.?

"-/Pokud shledáme, že nic se neztrácí a nic nepřibývá, akorát přeměňuje. Efekt bezohledného zneužití ekonomiky.. ze které vypadlo "započítání" dopadu na ekologii - ekosystém a jednotlivce, je ten, že jsou skutečně hodnotné věci přetransformovány do iluzorních virtuálních čísel (většinových peněz) či nám a našemu ekosystému škodlivých látek, kterých se pak obtížně zbavuje(me). Přitom jde o to nejen je recyklovat či neplýtvat, ale hlavně vůbec je nevyrábět (-s nepřirozenými příměsemi). (Né vážně.. jak planetu přeměníme, tak na ní bude- když bych to vzal do extrému, tak si musíme položit otázku: Chceme mít planetu "z robotů a plastových krámů" nebo s fungující přírodou a člověkem?) "Doba plastová" je v plném proudu, zvláště pro méně movité. Mimochodem se vyluhují plasty i ve vodovodním potrubí ze kterého máme pít!
/-Pak je něco nelogického na tom, jak se většinou chápe tzv. ekonomický zisk - kopíruju z wiki - myslím, že pro ilustraci stačí prvních pár vět: "Zisk je jedním ze základních ekonomických pojmů. Počítá se jako rozdíl mezi výnosy a náklady. Dosahování zisku je jeden z cílů fungování podniků a firem; hledání zisku je jednou ze základních charakteristik kapitalismu." (Podotýkám- kdyby to někomu nebylo jasné- že nejsem primárně proti 'kapitalismu' - ostatně je to jen pojem a různě překrucovaný i v praxi i v interpretaci.) Nějak využít se dá kdeco.
/-/ Pokud připustíme, že nic se neztrácí a nic nepřibývá, pak rozdíl mezi výnosy a náklady by měl být nulový a tudíž by se nejednalo o zisk ve výše uvedeném smyslu. Toto napravuje ekonomie+ekologie zpátky spojené do zřejmě původní ekonologie (kdysi relativně dávno byla totožná např. i astrologie a astronomie - i v pojmenování bylo jedním - astrologií) - nezříkající se zodpovědnosti a snažící se rozumět látkovým a energetickým tokům v souvislostech."

234339

15.12.2010 23:43

Úžasný článek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 193.?.?.?

Ano je to tak. dělejme to. Já pomůžu dvěma a z nich každý dvěma ... a máme tu MLM systém vzájemné pomoci a změníme svět k lepšímu. Jak to, že to nic neřeší? Prostě chtějme a slibme si to sami sobě.

234347

16.12.2010 0:30

RE: Úžasný článek

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Reakce na 234347

Ne pane. Ten článek je o empatii, která nám jedině umožní, abychom přežili jako druh a rod a kmen.

Asi to někteří nepochopili přesně, ale je v tom článku i kus zdravého sobectví. Do ut des, neboli dávám, abys dal. Pomohu ti dnes a čekám, že ty mi pomůžeš zítra. To je recept na přežití v těžkých dobách, které zjevně přicházejí.

Proti tomu stojí heslo trestanců ze Solženicynova Gulagu: Chcípni dneska ty a zítra já. I to je možný přístup. Osobně jsem pro první variantu.

234352

16.12.2010 3:21

RE: Úžasný článek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 87.?.?.?

Reakce na 234352

Za svoju blbost si moze sama...a to doslovne.Mam ten pocit ,ze v detskom domove by im bolo lepsie(stabilnejsie a to uz vobec sa nebavim o ich buducnosti).A to Martina musi sulozit na ostro s kazdym curakom ktory sa o nu optrel? Dufam,ze to nie je ciganka...Tiez nemam deti z podobnych dovodov.Nechete urobit zbierku? A vobec nie je to nejaky ojeb ??? [překvapení] [překvapení] [překvapení] [překvapení]

234357

16.12.2010 7:43

RE: Úžasný článek

kalik 193.?.?.?

Reakce na 234352

Ono "zdravé sobectví" se možná může zdát bohulibé, ale pořád je to jen sobectví i když o něco snesitelnější. Cesta je naopak pomáhat a nic za to nečekat s tím, že když někdo pomůže, je to bonus navíc.

234362

22.12.2010 21:01

RE: Úžasný článek

lesov 62.?.?.?

Reakce na 234352

"...abychom přežili jako druh a rod a kmen."
A proč mám teda kurvadrát pocit, že jsem jenom neurčitá částice, vykopnutá k horizontu černý díry?!
PS. To heslo z Gulagu má větší váhu, páč až chcípnem všichni, skončí lidské (jiné ani neexistuje) utrpení , dřív ne! [cool]

234734

16.12.2010 18:12

Příběh se šťastnýn koncem a poděkování všem co pomohli

karel1 86.?.?.?

http://www.blisty.cz/2010/12/16/art56145.html


-----------------------------------------------------------------
převzato z BL:
16.12.2010
Poděkování

Hezký den Vám všem, kteří jste mi pomohli darem nebo slovem

Chtěla bych tímto všem moc poděkovat za poskytnutou pomoc.

Opravdu jsem vůbec netušila, že bysme ještě mohli mít šanci na normální život.

Je to jako zázrak,v který jsem už přestala věřit. Byla jsem opravdu už na pokraji sil a přemýšlela o tom, co bude s dětma.. Oni jsou to jediný, co mě drželo.

Slibuji všem, co nám poskytli pomoc, že udělám vše proto, abychom se už nikdy nedostali do takové situace, v jaké jsme byli a budu se snažit, aby kluci měli příznivé podmínky pro život.

Děkuji mockrát všem za šanci na nový začátek.

Já pevně věřím, že jsem se z těch mých chyb opravdu poučila a už nikdy své děti nedostanu tam, odkud jste nám VY pomohli.

Děkuji všem a přeji krásné vánoce a hodně štěstí a zdraví do nového roku

Martina
-----------------------------------------------------------------

234392

16.12.2010 19:03

RE: Příběh se šťastnýn koncem a poděkování všem co pomohli

Lin 85.?.?.?

Reakce na 234392

Na BListech asi moc neznají zákony téhle země (viz pan Čulík - článek "Klobouk dolů..." ).
Tak hlavně že je o čem psát a paní Martina "zachráněna". [smích]

234394

16.12.2010 19:20

RE: Příběh se šťastnýn koncem a poděkování všem co pomohli

Rejpal 96.?.?.?

Reakce na 234392

Myslis si, ze toto cele je vymyslene [zmaten]
Kdyby ta pani Martina na tom byla tak spatne, tak si mohla zazadat o azylovy dum. Tam by se postarali i o jeji deti.
Ovsem podminka toho by byla, ze pani by musela jit delat, coz se ji zrejme nechce [mrknutí jedním okem]
Proc taky, kdyz jeji dluhy zaplatej lide, kteri s ni ted pred vanocemi "citi" [zmaten]

234396

16.12.2010 18:34

Ach jo

Lin 85.?.?.?

Je vidět, že je před vánocema. Zapůsobím tu teď jako "rozbíječ ušlechtilé vánoční nálady", protože příběh oné Martiny se mi vůbec nejeví tak, jak je popsaný.
Píše, že její dluh je asi 50 tisíc. Jeví se mi, že není.
Paní Martina ručila nejméně na hypotéku své kamarádce, která ovšem nesplácí. Takže když nesplácí příjemce hypotéky, další "na řadě" je ručitel, což je paní Martina. A pravděpodobné je, že má další dluhy, o kterých se nezmínila.
Paní Martina, ač je na mateřské, pobírá určitě jako samoživitelka nejen mateřskou a výživné na své děti (na prostředního, jehož otec zemřel, pobírá důchod sirotčí - pokud si otec platil důchodové pojistné), ale také sociální dávky nebo doplatek do životního minima. Pro rodinu paní Martiny je toto minimum někde na hranici 8 tis. (nevím, jak staré má děti, takže částka může být cca stovku pod nebo tři nad). To je částka, která jí musí zůstat - exekuce neexekuce. Tohle se zexekuovat nedá.
Také už dneska není možné zexekuovat majetek za cca 400 tis. (notabene připravit o střechu nad hlavou matku se třemi dětmi), když dlužíte 50 - jak popisovala Martina. Jestli to přesto nějaký zblblý exekutor udělá, máte možnost se bránit a napadnout exekuční příkaz.
Z popsaného mi ale vyplývá, že paní Martina je zadlužená mnohem víc, než přiznává. Určitě se do toho zamotala i kamarádčina nesplácená hypotéka a tomu by odpovídala také ta exekuce na barák paní Martiny.
A dlužné za elektřinu? ČEZ je sice hajzlík, ale lze domluvit splátky dluhu s ohledem na finanční a životní situaci. Dokonce se dá navrhnout i "stovkový" splátkový kalendář a žádná exekuce nemůže proběhnout. A pokud už exekuce je (v tomto případě na nedoplatek pro ČEZ), můžete jí stejným návrhem splátkového kalendáře zastavit - pokud doložíte svou finanční situaci (viz mateřská a 3 děti v péči).
Co mě však zaráží je zmínka o inkasu 4200,-, které prý po ní ČEZ chce. No... jestli má paní v baráku tak velkou spotřebu, že jí zálohy vyměřili na takovou částku, musí je platit, protože pak by se na konci zúčtovacího období nedoplatila. Nejspíš víte z vlastní zkušenosti, že pokud jsou zálohy jeden rok vysoké a po vyúčtování se zjistí, že máte spotřebu daleko menší, přeplatek vám vrátí a stanoví zálohy nové, menší - nebo naopak doplatíte a zálohy se vám zvednou. Otázkou tedy je, proč platí tak ohromnou částku. Jestli má všechno na proud včetně topení, nechápu, proč s tím už něco neudělala a nepřešla (alespoň na přechodnou dobu) na levnější způsob (topení, ohřívání vody).
Pokud by byl dluh paní Martiny pouze na té elektrice (jak uvádí), může pomoci obec a nedoplatek za ní úplně nebo aspoň z části uhradit (pokud je samoživitelka na mateřské, bez příjmů).
No... podle mého je pravda o paní Martině někde jinde, než je uvedené.

234393

16.12.2010 19:11

RE: Ach jo

Rejpal 96.?.?.?

Reakce na 234393

Presne co jsem si o tom myslel ja [mrknutí jedním okem]

234395

17.12.2010 8:55

RE: Ach jo

kalik 193.?.?.?

Reakce na 234395

A není to úplně jedno, co je Martina zač, jak se zachovala nebo nezachovala, jestli je dobrá nebo špatná? Není nejdůležitější to, že jsou lidi schopni, ochotni pomoci, soucítit, darovat, ...? Ano, v pomoci můžeme natrefit na podvodníky, ale to je pouze jejich problém. Důležitější je ten akt od nás, vědomí, co děláme, s jakým úmyslem to děláme, čeho chceme docílit. Druhého nezměníme, ale sami sebe můžeme.

234424

20.12.2010 19:30

RE: Ach jo

cef 94.?.?.?

Reakce na 234395

To už jste dva. Já si to nemyslím. Nu což, jste v přesile. [mrknutí jedním okem]

234590

20.12.2010 20:18

RE: Ach jo

Rejpal 96.?.?.?

Reakce na 234590

Tak napis, co si myslis ty [mrknutí jedním okem]

234595

17.12.2010 8:40

RE: Ach jo

Kerel2 212.?.?.?

Reakce na 234393

Hmm Lin, to je jeden z mala prispevku, ktere pro me logicky rozebira situaci. Popravde sem si neuvedomil kdyz sem BL cetl, ze ma inkaso na elektriku 4200. To je castka dost vysoka. A pokud elektrinou netopi neni skoro sance v rodinnem dome tohoto dosahnout. A kdyz pise topim jenom v Petrach.....


Chlape toto mi otevira oci, mel sem sice divne pocit kdyz sem cetl BL o te osobe, ze je neco divneho na tom pribehu. Nu ty jsi mi ukazal i co.

P.S. A to je to co nesnasim na nejakych hurach akcich na pomoc postizenym, radej se podivat ve svem okoli a zamestnat bezdomovce na posekani travy ci nekoho bez prace nez to davat do takovychto pochybnych lidi.

234423

17.12.2010 21:35

RE: Ach jo

Maurikius 195.?.?.?

Reakce na 234393

Překvapujete mě, Lin. Podobně "neoliberálně-investigativní" vyjádření bych od Vás nečekal. Asi se Vás v rámci tohoto případu něco dotklo, nebo jinak nevím, jak to chápat.
Celý ten případ přeci vznikl docela jinak, než že by "líná-práce-se-štítící" žena (viz rejpal) někde vykvílela podporu spolehajíc na předvánoční sentiment. Iniciativy k pomoci se chopil někdo jiný, bez jejího vědomí, a lidé, kterým vadilo, že se o ženu evidentně nikdo není ochoten postarat (viz vyjádření obce, které jste zřejmě přehlédla, když tu píšete, že "může pomoci obec"[mrknutí jedním okem]), rádi pomohli.
Podobná sounáležitost by měla být ve společnosti běžným jevem ba pravidlem a jsem rád, že tento jev ještě docela nevymizel (ačkoli to tak mnohdy vypadá). Ochota lidí si navzájem pomoci je přeci mementem této události a opravdu není důležité, jak přesně k situaci p. Martiny došlo. Proč vlastně tak cynicky bazírujete na tom, co si mohla nebo nemohla s ČEZem vyjednat, kolik platí nebo neplatí inkaso, když o celé situaci NIC nevíte, pouze planně spekulujete. Možná, že Vám to napovídá intuice - o to více by mě překvapovalo, že intuitivně necítíte smysl a kontext celé záležitosti. Přeci právě lidská sounáležitost a altruismus mohou být zdrojem změny systému, energií, jež může pomoci zlepšit dnešní stav věcí.

234452

18.12.2010 1:30

RE: Ach jo

Lin 85.?.?.?

Reakce na 234452

No vidíte - nečekal. Asi nejsem tak průhledná a neberu právě tenhle případ jako "lidskou sounáležitost" s dobrou energií. Můžu říct, že v celém svém příspěvku se nemýlíte pouze ve dvou věcech - a to že o případu prd vím a spekuluju a fakt, že jsem si přečetla pouze onen inzerovaný článek na BL a že jsou k tomu ještě jiné jsem zjistila až po napsání svého komentáře. Pokládáte to mé vyjádření za cynické, protože v něm konstatuju nevyhnutelný fakt, že paní Martině jste pomohli tak na rok. Jedno staré moudro říká cosi o tom, že hladovému člověku nemáte dávat ryby, ale máte ho naučit je lovit. Paní Martinu, která se podle svých vlastních slov potácí ve stejném dluhovém "problému" již potřetí, jste "lovit ryby" nenaučili - naopak jí utvrdili, že se vždycky najde někdo, kdo se postará a zázračně vyřeší všechno, co si nadrobila. Z toho předchozího dluhu jí podle jejích slov dostal poslední partner, otec dnes dvouletého dítěte (aspoň tak jsem to pochopila). Té paní je už někde ke čtyřicítce (soudím podle toho, co píše - 8 let manželství, 3 roky druhý partner, 4 roky sama, teď dvouleté třetí dítě - i když na jiném místě zas píše, že "to trvá dvacet let" ), není to žádná holčička, sotva do života vlezlá - a přesto se potřetí ocitla tam, kde již nejméně 2x byla. Nezlobte se na mě, ale v takové situaci bych si těžko pořídila mobil, počítač, internet nebo televizi, když nemám z čeho platit inkaso. Bylo by to pro mě nevyhnutelné, pokud bych se znovu nechtěla dostat tam, kde už jsem byla a vím, jaké to "tam" je. A platit 4 tis. zálohu na elektriku v polorozpadlé chaloupce se mi zdá poněkud divné.
Tu "obec" jsem nepřehlédla. Autor asi nezná, že malé obce nemají sociální odbor a spadají pod tzv. obce s rozšířenou působností, kde mohla paní o pomoc požádat.
Kontext celé té zálěžitosti cítím jako marnost. Nadarmo vyplýtvaná energie vzájemné lidské pomoci. Zní to tvrdě, ale přesně tak to cítím. A je mi docela jedno, jak na mě kdo za to kouká. Dlužníků jako Martina jsou totiž tisíce, ale přinejmenším stejný počet je nezadlužených, kteří žijí s dětmi v chudobě třeba proto, že partner se o děti nestará ani neplatí výživné. Strašně moc příběhů, kde se ženy (i muži) opravdu samy do tíživé situace nedostaly. Všechno táhnou samy. Jen o nich nikdo nenapíše a nevyzve "veřejnost" ke sbírce. A tyhle zas pokládám za potřebné já.

234459

18.12.2010 2:18

RE: Ach jo

Rejpal 96.?.?.?

Reakce na 234459

Opet palec nahoru za vas prispevek [smích]
At se to nekomu libi a nebo ne [mrknutí jedním okem]

234460

18.12.2010 8:46

RE: Ach jo

Maurikius 195.?.?.?

Reakce na 234459

No vidíte - nečekal. A rozhodně jsem to nemyslel tak, že jste průhledná. Jen mě zarazilo a nadále zaráží, jak tvrdošíjně odmítáte porozumět pozitivním souvislostem a stále se vracíte k p. Martině, přičemž její role je v celém příběhu naprosto podružná. Pominu přitom fakt, že přestože STÁLE nic o případu nevíte, neváháte p. Martinu soudit, zatímto "ty ostatní" ženy to, jak říkáte "táhnou samy" a pokládáte je za potřebné. Stále jsem nepochopil Vaší potřebu někoho odsoudit pouze na základě vlastních dojmů.
To, dle mého názoru podstatné, je fakt, že lidé jsou sounáležitosti stále schopni a jelikož, jak sama uvádíte, podobných případů jsou tisíce a nemohou být dlouhodobě řešeny podobnou ukázkou solidarity, je potřeba zajistit systémové řešení (v mé utopické představě národní úvěrovou banku, která by půjčovala lidem na bydlení a v případě závažných životních situací, přičemž úrok by byl, pokud jaký, maximálně na úrovni inflace) - zajištění podpory ze strany státu, jež sice bude mít jasná kritéria, aby nemohla být snadno zneužívána, ale současně bude k dispozici všem, kteří budou pomoc potřebovat.
A ať na mě zas někdo nechodí s tím, že "nejsou peníze". Např. pan Vondra rozdělil mezi své ovečky na Ministerstvu obrany na vánočních odměnách přes 200 milionů korun. Kolika lidem na pokraji zoufalství by taková suma mohla doslova zachránit život?

234469

18.12.2010 16:36

RE: Ach jo

Lin 85.?.?.?

Reakce na 234469

Aha... "tvrdošíjně odmítám a odvažuju se soudit na základě dojmů". Nápodobně, pane. Také "tvrdošíjně odmítáte" porozumět, proč to celé pokládám za marné plýtvání "lidskými zdroji" a soudíte mě za to, že nejásám a vidím celou situaci jinak - a to celé pouze na základě vašich vlastních dojmů. [smích]
Paní je ústřední postavou příběhu a "hybatel" celého procesu, který se udál (tím myslím lidskou solidaritu a ochotu pomoci). Je rozhodnutím každého člověka, komu pomůže a komu ne - do toho mi přeci vůbec nic není a být nemůže. Autor tohoto článku paní obdivuje, pokládá jí za hrdinku a bojovnici, že nefňuká - a já to vidím přesně obráceně. Paní je přinejmenším lehkomyslná a nepoučitelná - to je mé zhodnocení jejího příběhu a také autora neviním z toho, že to "vidí" po svém. Jestli tomu chcete říkat soud, tak prosím - říkejte. Mně to neublíží a vy budete spokojený. Jen by mě zajímalo, kdyby šlo o stejný příběh např. rómské matky s dětmi - jaká vlna solidarity by se asi zvedla, aby takové ženě pomohla.
Má volba je, že lidem typu paní Mariny nepomáhám, protože to je o věčném koloběhu "pomoci". Má pomoc se totiž míjí učinkem - tj. - vstaň a dál jdi po svých, poučený ze svých chyb. Podle mého je velký rozdíl mezi vytažením tonoucího, který udělal chybu a vyšel si na tenký led a zachraňovat téhož člověka po desáté nebo po sté na tom samém místě. Není ostuda dělat chyby, každý z nás byl alespoň jednou v životě trotlem, který si pěkně naběhnul. Ostuda je se z těch chyb nepoučit a dokola tytéž opakovat.
Klidně mě za to, co jsem napsala, rozcupujte coby bezcitnou a cynicku mrchu, která prd ví a soudí. Já to ustojím.
A banky neviňte z toho, že poskytují úvěry. Je věcí každého člověka, aby zhodnotil, jestli zvládne splácet nebo ne. Jestliže někomu nevychází měsíční rozpočet na domácnost a myslí si, že to spraví nějakou půjčkou, je to o sebevražedném myšlení. Pokud by banky stále neměly tolik naivních zájemnců o půjčky, musely by přehodnotit i své úrokové sazby.

234477

18.12.2010 16:53

RE: Ach jo

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 234477

"..A banky neviňte, že poskytují úvěry.."

Naopak, dopřejte jim ti bilionové balíky opakované pomoci ze státních kas. Bankám přeci musíme dávat opakovaně novou šanci, ty si ten věčný koloběh pomoci na rozdíl od lehkomyslné paní Martiny přeci zaslouží. I když je jejich myšlení pro společnost doslova vražedné (krize, válka...), zatímco myšlení těch, kteří si vezmou jejich lichvářské půjčky, pouze sebevražedné .... pardon, ale tentokrát mi sem pasuje [bliji]

234480

18.12.2010 20:23

RE: Ach jo

Lin 85.?.?.?

Reakce na 234480

Nerozumím. Psala jsem přeci o vztahu banka x spotřebitel - ne o vztahu banka x investor (politik, stát).
Jestliže si jako spotřebitel berete úvěr, nikdo vám přeci nedrží kvér u hlavy. Znáte podmínky a také to, kolik jim dáte navíc jako úrok. Pokud tomu výpočtu úroku nerozumíte nebo si ho neumíte sám spočítat, stačí se zeptat přímo o kolik navíc po vás budou chtít a úvěr si buď vzít nebo nevzít.
Podpory bank ze strany státu souvisí s tím, co jsem už psala výš - a to - že peněz je dost, ale tečou nesprávným směrem. Nikde jsem nepsala, že schvaluju nějakou pomoc bankám ze státního rozpočtu.
Jenže to je úplně jiná rovina, která nesouvisí s tím, že lidé sami a dobrovolně skáčou do úvěrových pastí.

234487

18.12.2010 21:23

RE: Ach jo

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 234487

Jak to, že to nesouvisí? Když je někdo taková svině, že se neštítí záměrně vyvolávat krize a války, aby shrábl zisky a ztráty rozdělil mezi ty nejchudší, analogicky i jeho další podnikání nebude tak zcela košer. Banky jsou už po staletí jedním z hlavních tvůrců systému, který občany zadlužuje promyšleně, sofistikovaně a cíleně, za pomoci vědecky propracovaných metod, kterým od narození vystavený prostý občan téměř nemá šanci vzdorovat. Takže, s dovolením, budu je vinit i za ty nekřesťanské půjčky, které jsou motorem, na který tento systém jede a bohužel i dojede. A pokud to pár lidí přežije, dlužníci bank to jistě nebudou, že. A o to tady jde.

234492

18.12.2010 23:45

RE: Ach jo

Lin 85.?.?.?

Reakce na 234492

Jsme jinde, než jsme měli být. Ale dobrá, neva.
Celý ten systém může fungovat jen proto, že mu to dovolíme. Sám jste napsal, že nekřesťanské půjčky jsou jedním z hnacích motorů systému. Tak proč si je lidi berou? Myslíte, že všichni jen proto, že nemají co jíst? Nevím jaké zkušenosti máte vy, ale ty moje říkají, že půjčky si lidi berou ve většině případů na obyčejný konzum. Dokonce i na vánoční dárky. To je potom opravdu "radost" v rodině, když loňské Vánoce splácejí ještě o letošních Vánocích.
Vinit ovšem můžete systém státu, který zadlužuje lidi už od novorozeňat proti jejich vůli a to rozhodnutím několika málo lidí, kteří jsou zrovna u vesla. Kdo jim to dovolil? Obávám se, že my a to tím, jak jsme volili. Není to tak dlouho od zdejší předvolební debaty, kdy jsem tu psala, že nemám koho volit a že volit nebudu. Nesetkalo se to s pochopením a diskutující se tu předháněli, jestli je lepší VV nebo Boboška či TOP. Další "srandovní" debatou byl odsudek demonstrace a stávky. Přitom oboje je legální (demokratický) a ústavní prostředek vyjádření občanské nespokojenosti.
Tak jak chcete systém změnit? Diskusí o bankách a prohnilosti samotného systému? Nebo snad revolucí = pobít je všechny, vyhodit do vzduchu a zadupat do země? A co bude dál? Máte promyšlený jiný systém, který má šanci fungovat?
Pokud budou lidé, kteří systému (tj. i bankám) budou napomáhat, pak systém pojede vesele dál. Napomáhají mj. i tím, že konzum je pro ně smyslem života. Líp a srozumitelněji to napsat neumím.

234501

19.12.2010 8:39

RE: Ach jo

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 234501

Vidím, že radši soudíte a kritizujete ty slabé a ponížené, než systém, který nás promyšleně oslabuje a ponižuje.

I v případě paní Martiny jsme si každý vybral podle svého založení. Vy nemilosrdnou kritiku, jiní soucit a pomoc.

Je jen na nás, jak vnímáme svět a jak na něj reagujeme. Nakonec tím ale vždy jen charakterizujeme a utváříme sami sebe (a teprve následně svůj svět). Ptala jste se, jak chci svět změnit - podle mne je to možné jen soucitem a láskou. Kritický rozum má být vždy jen jejich "sluhou", ne pánem.

234514

19.12.2010 10:32

RE: Ach jo

Lin 85.?.?.?

Reakce na 234514

To zhodnocení situace je vaše a já vám ho rozhodně brát nebudu. Ani dál vysvětlovat to mé. Poslední odstavec - ano, souhlas. Je tam ale dost podstatný detail a ten tkví v představě o soucitu a lásce. V tom, co jsem napsala, jsem vysvětlila podle mého dostatečně a jiný, srozumitelnější způsob mě nenapadá. Takže se mějte hezky a díky za debatu.

234521

19.12.2010 12:33

RE: Ach jo

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 82.?.?.?

Reakce na 234514

>Vy nemilosrdnou kritiku, jiní soucit a pomoc.
Jste si tím soucitem tak jistý? Pravděpodobně v těch citových vzdutích směrujících k hodnocení tohoto příběhu je soucit také obsažen. Spíše to ale je převážení PŘECITLIVĚLOSTI... A pomoc? Jestliže ta podpora té paní otevře oči a ona začne jakkoliv pracovat na tom, aby se do podobné situace už nedostala, pak je to vše dobrá pomoc. Jestliže si na pohodu zazívá s vědomím, že "oni se o mně zase postarají", pak to není pomoc.
Ale takhle meditovat se může donekonečna a nakonec člověk musí připustit, že i takové siutace spouští reakce a jednání o všelijak promíchaných kvalitách. Soucit se mísí s přecitlivělostí, pomoc s touhou naplnit svoji potřebu být platným, pomáhajícím atd.
Z mého nedůležitého pohledu ale v dnešní společnosti převládá právě ta nepraktická přecitlivělost nad skutečným, MOUDRÝM soucitem - tedy raději potřebné naučit chytat ryby, než "darovat" 100 kg ryb každý kvartál.

234525

19.12.2010 23:05

RE: Ach jo

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 234525

A mně se zase zdá, že převládají planá slova nad činy. Četl jste Bídníky? Biskup Myriel dokázal svým nesoudícím soucitem Jeana Valjeana opravdu "obrátit". A i kdyby se to povedlo v jednom případě z tisíce, stále je to lepší, než pouze kritizovat jak dárce, tak příjemce pomoci. Ten, kdo by byl tak daleko, že by skutečně praktikoval MOUDRÝ soucit, by ho tu nám nedokonalým pravděpodobně neomlacoval o hlavu.

234558

19.12.2010 9:44

RE: Ach jo

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 234501

PS

"Nebo snad revolucí = pobít je všechny, vyhodit do vzduchu a zadupat do země? A co bude dál? Máte promyšlený jiný systém, který má šanci fungovat?"

I když pro revoluce rozhodně nejsem, nebýt jich, tak byste nyní nejspíš makala na panském a nějaký osvícenec by vás kritizoval za to, že je to vaše vina, protože to systému dovolíte. Dnes nemáme proti systému žádnou lepší šanci než měl ten nevolník tehdy - a nenechte se mýlit tím, že vám systém poskytl vzdělání a informace - má je (i vás) totiž zcela pod kontrolou a proto si to může dovolit.

Je ale jisté, že ani revoluce nás ponížení a závislostí nezbavily - jen změnily jejich charakter. Patetické a paradoxní zároveň je to, že si nyní - s laskavým dovolením a jistě i k nesmírné zábavě ředitelů systému - myslíme, že jsme svobodní.

Systém nikdy nezačne fungovat na základě toho, že někdo předloží "promyšlený" návrh na jeho fungování. Bude dobrý teprve tehdy, až bude dobrý každý z nás. A dobrý neznamená pouze "kritický".

234516

18.12.2010 23:57

RE: Ach jo

Lin 85.?.?.?

Reakce na 234492

Možná trochu vyvětlí to mé "počínání" tohle video:

http://www.vimeo.com/16056325

Sice trochu zdlouhavé, ale dobře vystihující.

234504

19.12.2010 0:10

RE: Ach jo

Maurikius 89.?.?.?

Reakce na 234477

Neodmítám porozumět. Jen se mi to zkrátka nedaří. A nesoudím Vás (můžete mi připomenout jediné slovo, kterým jsem Vás odsoudil???? [zmaten] )
Ano, mé dojmy jsou jednoznačné - radost z toho, že solidarita stále existuje a současně mrzutost, že podobné záležitosti nejsou řešeny systémově, např. tak, jak jsem naznačil.
P. Martinu lze vnímat jako ústřední postavu (ale lze to vnímat i jako příběh bezejmenného člověka, jenž je v nesnázích, na tváři nezáleží), ale v žádném případě jako hybatele. Celá záležitost nejenže proběhla bez jejího podnětu, ale dokonce i bez jejího vědomí. Ale to přece víte, autor výše zmíněného článku to napsal naprosto jasně. Přesto uvedete pravý opak. Proč? [zmaten]
Neustále opakujete něco o rozcupovatelných mrchách - já Vás ani nesoudil, ani Vás nehodlám cupovat, ani Vás nepovažuji za bezcitného cynika. Naopak. Proto mě Váš postoj, kterému tak vytrvale a nesmlouvavě zůstáváte věrná, překvapuje, a proto jsem se ptal na jeho příčinu. Chápu, že Vám vadí plýtvání pomocí těm, kteří jsou nepoučitelní a solidarity ostatních pouze zneužívají. A v tomto ohledu bych s Vámi určitě souhlasil. Ale zda je to případ p. Martiny přeci nemůžete vědět. Vaší poznámku o tom, že "kdyby se jednalo o Romku, tak je vše jinak" zakládáte na čem? Vždyť NIKDO z přispivatelů netušil (možná vyjma p. Švejnohy, který kontaktoval obec, v níž paní s dětmi bydlí) o koho se jedná - z žádných indícií nevyplývalo, zda se jedná o rodinou romskou či nikoli - tak proč ta předpojatost?
Nemám v úmyslu na Vás jakkoli útočit nebo Vás soudit - pokud jste to tak pochopila, omlouvám se. Jen mi přišlo, že řešíte v tomto ohledu zcela nepodstatné detaily, aniž byste jakkoli ocenila princip samotný, přičemž na základě těchto detailů vyslovujete soudy, ke kterým čistě na základě faktů nelze dojít, aniž přidáte své vlastní dojmy a pocity, které však nesouvisí s paní Martinou, nýbrž s Vámi...

234505

19.12.2010 12:01

RE: Ach jo

Lin 85.?.?.?

Reakce na 234505

Ale ano, však vím, že neútočíte a snažíte se nějak dobrat pochopení, proč jsem se tak (zásadně) postavila proti. Pokusím se odpovědět co nejsrozumitelněji a naposledy, protože lepší vysvětlení už opravdu nemám a podle mého jsem v předchozích "psaních" vysvětlila dost podrobně.
Situaci jsem vyhodnotila podle toho, co o sobě sama napsala. Potácí se opakovaně v dluzích již dvacet let. Vždycky jí někdo pomůže - ať už partner nebo rodiče. A ona přesto vleze do téže situace znovu a jak jsem tak vyčetla, chtěla si vzít půjčku i tentokrát, ale naštěstí žádnou nedostala. Půjčka pro mě není řešením "dofinancovávání" života, na který evidentně nemám, jen se jimi dostávám hloub do srabu. A zmého hlediska je nepřijatelné, aby následky mého chování neslo okolí (tj. rodiče, kamarádi, cizí lidé). Můžu se tam dostat, to se stává a pak bych byla opravdu vděčná, kdyby mi někdo pomohl napravit chyby mé vlastní hlouposti. Ovšem jen jednou, protože bych přizpůsobila svůj život tomu, na co skutečně mám. I za cenu toho, že bych si sama stříhala vlasy, chodila v teplákách po dědečkovi, prala na valše a svítila petrolejkou. Z mého hlediska by bylo nepřijatelné, abych se v téže situaci ocitla i záhy po tom, co mi ostatní pomohli. Byla by to pro mě známka, že se neumím postarat ani o sebe, ani o své děti, že jsem se stále nevymanila z dětských střevíců a bez rodičů nebo partnera, kteří budou financovat můj život, nejsem schopná obstát. A děti jsem si přeci pořídila já - ne mí rodiče nebo kamarádi, takže je na mně, abych se o ně starala a to i přesto, že otec odmítá.
Psala jsem, že jste paní ve skutečnosti nepomohli. Ona teď poplatí část svých neodkladných dluhů (celý asi ne, jestliže je ručitelem na hypotéku) a bude mít na chvíli pokoj. Možná bude mít hezké a bohaté Vánoce. A co pak? Nejmladšímu jsou dva roky, takže nejméně 16 let se bude muset ještě smekat. Práci bude shánět těžko, protože není ani vyučená. A i když sežene, její situaci to moc neulehčí, protože příjem bude dosahovat max.12 tisíc a sociální dávky s takovýmto příjmem jsou spojené nádoby. Tj. - je jedno, jestli máte 8 nebo 12 tis., protože oč víc si vyděláte, tím víc vám klesnou dávky = příjem do rodiny stále stejný. Navíc - čím starší děti, tím větší náklady a když paní nezvládá teď?
- budu pokračovat -

234522

19.12.2010 12:39

RE: Ach jo

Lin 85.?.?.?

Reakce na 234522

Řešením pro paní by podle mého bylo naučit jí vyjít s málem, které má. Naučit jí, kde všude si může požádat o pomoc od státu nebo od otce dítěte. V jejím případě měla zákonný nárok pobírat od otce dítěte výživné i na sebe a to až do dvou let věku dítěte. Vysvětlit jí, co dělat, pokud nezaplatím na inkaso a chodí mi upomínky nebo co dělat, když otcové jejích dětí přestanou platit.
Pomoc paní najít jí práci nebo dát aspoň možnost nějakého přivýdělku. Je na rodičáku, takže si může vydělat neomezeně peněz, pokud dítě nemá celodenně ve školce.
Pokud si tohle paní neosvojí nebo nebude chtít osvojit, bude se pořád motat v kruhu svých dluhů.
Systém se k samoživitelkám chová pořád stejně, teď je jen opepřený nejistotou práce a také těžkostmi ji vůbec s dětmi získat. Nepíše se o tom, nemluví. Hlasy, které se občas ozvou a upozorňují na neřešitelnost některých situací, kterým jsou ženy vystavené, jsou bagatelizované. Ono stačí přečíst si některé diskuse pod ojedinělými články na tohle téma - jak lidé smýšlejí. Píšete, že solidarita, která byla v případě paní M., je nádherná. No... to určitě, ovšem z mého hlediska má velmi hořkou příchuť. Příjde mi to jako předvánoční odpustek vůči skupině, vůči které má společnost černé svědomí (a taky jako odpustek = bez vyřešení problému - dopadla).
Má otázka na "Rómku" byla možná hloupá, ale byla to hypotetická otázka, směřující ke zjištění stavu "solidarity". Ptala jsem se, jaká vlna pomoci by se asi zvedla, kdyby p.Švejnoha v článku uvedl, že paní je Rómka. Souvisí to s tím, co už jsem napsala.
Děkuju za diskusi, za připomínky i za snahu pochopit mé jednání. Mějte se moc hezky a přeju vám i vaší rodině hezké Vánoce.

234526

19.12.2010 13:13

RE: Ach jo

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 234526

Pokud pochybujete o solidaritě v případě Romů, stačí si vzpomenout na opravdu velkou vlnu solidarity a pomoci, které se dostalo nejen od médií, ale i od občanů popálené Natálce, včetně organizování sbírek apod. Není to tak úplně totožná situace, ale je z ní jasné, že lidská solidarita v Čechách si nevybírá primárně podle barvy kůže, ale podle konkrétní situace.

234528

19.12.2010 13:16

RE: Ach jo

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 234526

Pokud jste zareagovala způsobem, který tu popisujete, klobouk dolů. Všechny kontakty byly na vyžádání v BL k dispozici. Pokud ne, jedná se pouze - pardon - o plané teoretizování, které ještě nikdy nikomu nepomohlo.

234529

19.12.2010 18:57

RE: Ach jo

Maurikius 89.?.?.?

Reakce na 234526

Díky za Vaše podrobné vysvětlení Vašeho stanoviska. Asi nemá smysl to nějak dále rozebírat, s tím, co jste napsala, souhlasím. Možná by bylo cenné jak pro Vás, tak pro paní Martinu, kdybyste si spolu pohovořily - třeba byste jí mohla opravdu pomoci (pokud by ona o skutečnou pomoc stála) a ona Vám zas naopak vysvětlit svou situaci. Snad jste pochopila i můj náhled - šlo mi o vlnu solidarity, díky níž by potřebná systémová řešení mohla vzniknout. I proto nemohu sdílet Váš pocit hořkosti. Já jsem peníze jako odpustek neposílal a pochybuji, že tak činili jiní. Prostě to byla okamžitá reakce na okamžitý problém a snaha pomoci. Nic víc, nic míň. A třeba se v paní Martině mýlíte - třeba jí tato záležitost opravdu pomůže (nikoli jen dočasně finančně zahojí) a ona některé své priority přehodnotí. O tom je opravdu zbytečné spekulovat či polemizovat - prostě jí jen budu přát, aby to tak bylo...
I Vám a Vaší rodině krásné Vánoce.

234545

19.12.2010 19:07

RE: Ach jo

Had... 82.?.?.?

Reakce na 234545

>šlo mi o vlnu solidarity, díky níž by potřebná systémová řešení >mohla vzniknout.
To je velmi dobrá, vyzrálá pohnutka! Gratuluji!

234546

18.12.2010 16:49

RE: Ach jo

Lin 85.?.?.?

Reakce na 234469

Zapomněla jsem připsat reakci na váš poslední odstavec o těch odměnách. Tady vám dávám za pradvu - o tom to právě je. Peněz je dost, jen jaksi tečou jinam, než by měly.
Paní Martině by nejvíc pomohlo, kdyby měla práci (i nárazově) a za takový peníz, který uživí jí i její děti. Tak, aby nemusela žít z milodarů. Peníze, kterými se takto plýtvá, můžou být použity třeba na to, aby třeba i malé obce (které dobře znají své papenheimské) měly na to zaměstnávat (třeba i krátkodobě) lidi jako paní Martina. Na práce, které momentálně obec potřebuje.

234479

18.12.2010 18:16

RE: Ach jo

Jirka. 98.?.?.?

Reakce na 234479

Pokud nekdo chce pomoci druhemu, tak pomuze a nepta se. Natoz, aby konspiroval. To, jestli osoba, ktera tuto pomoc prijme zneuziva druhe, je uz na jejim svedomi. Clovek, ktery uvazuje jinak, nikdy nikomu nepomohl a nikdo se od nej pomoci nedocka. Ani ten co ji opravdu potrebuje.

234482

18.12.2010 19:53

RE: Ach jo

Rejpal 96.?.?.?

Reakce na 234482

A vy uz jste nekomu neco pujcil [mrknutí jedním okem]
Ja ano a tez to byla osoba, ktera o sobe tvrdila, ze je nemocna a proto nemuze delat. Proto jsem se smiloval a pujcil jsem jim dost velkou castku. No byl jsem idiot, jak me pak ostatni lide rekli [pláč]
Nikdy jsem ty penize uz nevidel. A osoba ktere jsem ty penize pujcil utratila penize za novy pocitac a televizi.
Pak nemeli na najem a divili se ze je vyhodili na "dlazbu".

Takovymle lidem rozhodne uz nikdy nepujcim, ani kdyby byli znova na dlazbe [bliji]

234485

19.12.2010 7:58

RE: Ach jo

Jirka. 98.?.?.?

Reakce na 234485

>A vy uz jste nekomu neco pujcil

Porad nekomu neco pujcuji, takovy je zivot. Ale rec byla o pomoci, ne o pujckach a penezich.

234513

19.12.2010 10:23

RE: Ach jo

Rejpal 96.?.?.?

Reakce na 234513

Ta pani Martina(o ktere se tady psalo) si stezovala ze nema penize na placeni svych dluhu.
Proto se lide nad ni slitovali a poslali ji penize na jeji ucet v bance.
Co s nima udelal to uz je jeji vec. Jen nechci, aby tady za mesic byl dalsi prispevek, ze uz je na tom zase mizerne [pláč] [zmaten]

234519

18.12.2010 20:29

RE: Ach jo

Lin 85.?.?.?

Reakce na 234482

Máte pravděpodobně neomezené finanční zdroje. Já ne a nemůžu pomáhat druhým tak, jak píšete. Protože pak bych šla sama o žebrácké holi. Takže mám svá kritéria a zneužití se snažím předejít.

234489

18.12.2010 16:43

RE: Ach jo

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 234393

Paní Lin, také se mi zdá, že jste se nechala tak unést svou poněkud iracionální nevraživostí vůči paní Martině, že jste v jejích - vzhledem k její situaci pochopitelně trochu zmatených - mailech našla něco, co tam vůbec není, a pak na tom vystavěla svou dosti necitelnou kritiku z pozice "paní poslední spravedlivé". Vybral jsem z korespondence vše, co se týká onoho "inkasa za elektriku", a podle mne z toho nevyplývá, že má paní Martina zálohy (spotřebu) 4200,- , ale že se jedná o splátky dluhu, které jí takto ČEZ nastavil:

"...Pak k té elektrice..mám inkaso 4200..to je prostě moc..nemůžu to měsíčně platit..Je to šílený..Volala jsem na elektrárnu, aby mi to snížili třeba na půlku, že to už bych snad nějak zvládla..ale řekli mi, že to nejde....

Napsala jsem všechno dost zmateně..Klidně se ptejte, .. K těm splátkám na elektriku..nemám elektrické topení..jen boljer a sporák..topíme dřevem v obyčejných petrách.....Víte..už jsme byli dvakrát bez elektriky..vím, co to je..co to obnáší.."

A připojuji se k předřečníkům, kteří považují za daleko důležitější to, co nezištným a třeba anonymním darem uděláme sami pro sebe.

234478

20.12.2010 19:20

RE: Ach jo

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

Reakce na 234393

Otázkou tedy je, proč platí tak ohromnou částku. Jestli má všechno na proud včetně topení, nechápu, proč s tím už něco neudělala .
Divné to je. Z příběhu ovšem nelze vyčíst, že v inkasu má jen elektřinu a lze vyčíst, že na proud má jen sporák a bojler, ovšem porouchaný, běžící trvale na dražší proud. Že by to bylo tím? Nebo nevhodně zvolený tarif? Zbytečně silný jistič? Že si ta ženská hloupá ty technické věci neohlídá. Nebo si na to nenajde chlapa; tři děti každý volný chlap rád vyžení, přijde k hotovému. [mrknutí jedním okem]
Mmch, rozumíte současným fakturám za elektřinu? Já moc ne. [naštvaný]

234589

20.12.2010 23:14

RE: Ach jo

kavol 188.?.?.?

Reakce na 234589

>fakturám za
>elektřinu? Já moc ne. [naštvaný]

mno, možná by tomu člověk rozuměl, kdyby místo čtení takových hovadin, jako je ten linkovaný článek, věnoval onen čas studiu té faktury, případně si klepnul do vyhledávače pojmy, kterým nerozumí ...

chápu, že je moderní nadávat na ČEZ, ale autor by si měl dát studenou sprchu - např. S telefonním operátorem bychom rychle vyběhli, kdyby nám účtoval navíc položku za dodání signálu, za systémové služby, zdanil znovu každou minutu hovoru apod.

mno, tak faktem je, že elektřina je zčásti opravdu zdaněna dvakrát, nicméně jaksi daně nevybírá ten telefonní operátor, ehm, totiž ČEZ, ale stát!

a to samé v bleděmodrém - proč hradíme chybné rozhodnutí státu, ohledně odkupu elektřiny z alternativních zdrojů další položkou 2 290, mi slečna z ČEZ Prodej nedokázala uspokojivě vysvětlit

- proč by do prkýnka měla daně (ano, o nic jiného než další daň nejde) vysvětlovat slečna z ČEZ Prodej, a ne autorův místně příslušný poslanec, který podporu OZE jistě také odhlasoval???

platím elektriku u EOnu a u PRE, a je to némlich to samý - je úsměvné si číst, že "ostatní dodavatelé se chovají po vzoru ČEZu", ale že ani jedno z těch ostatních jmen nepadne, to už je napřesdržku, ehm, tedy na nějakou tu žalobu ...

234602

17.12.2010 11:03

Hezky tady hovoříte, ale od začátku mrazů již umrzlo 15 lidí , většinou bezdomovců!!!!

64 88.?.?.?

I o psy je lépe postáráno v mafiánském kapitalismu , než o lidské bytosti, které se často i svým nezaviněním dostali do této svízelné situace a podle průzkumu jich cca 40% trpí nějakým vážnějším psychickým onemocněním, takže je společnost jako odpad odkopla a chcípni!!!!!Hitler také nechával kriply utrácet injekčně, ale "demokracie" nechá chudáky bez domova zmznout!!!
A přitom je záchrana před velkými mrazy pro osoby bez přístřeší všude na západě běžná a zajištěná, ani není příliš drahá,jde jenom o úplně základní potřeby, ale u nás především v Praze vládne již dlouho ta správná parta z ODS a ta jak víte, již nám ukázala, že to dokáže a také to dokazuje!!!!

234429

17.12.2010 11:27

RE: Hezky tady hovoříte, ale od začátku mrazů již umrzlo 15 lidí , většinou bezdomovců!!!!

steve 70.?.?.?

Reakce na 234429

.. dulezite je, ze nam nezmrzne Vaclav Havel a nasi mili vladni ..., to aby mohli jini demogradycky chcipat na ulici. A stejne v Afghanistanu stale vitezime a Hillary Sasu zase pochvali a Kalousek koupi nove ztyhacky a...., a potom uz bude vsechno svoboda a budeme se mit jeste lepe, protoze jsme "eegonomicky tygr" a "Nejsme jako oni" - co jim lidi nechcipali na chodnikach a co ucili o Husovi a taky o "vlasti" a "korenech" a "rodine" ..
.. Kazdej chciplej na chodniku je tvrdou ranou svetovemu teroru a my musime spolecne s nasimi spojenci bojovat az zvitezime. A prubezne odklizet ty chciplou svoloc, ktera se nezapojila do spolecneho boje !!

234431

17.12.2010 14:15

RE: Hezky tady hovoříte, ale od začátku mrazů již umrzlo 15 lidí , většinou bezdomovců!!!!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 234431

>Kazdej chciplej na chodniku je tvrdou ranou svetovemu teroru...
>...je to svoloc, ktera se nezapojila do spolecneho boje.
Pardon, trochu jsem vas vyrok upravil, aby jasneji vystihl vase velice vystizna, malebne vyjadrena jatra demokracie.

234435

17.12.2010 17:35

RE: Hezky tady hovoříte, ale od začátku mrazů již umrzlo 15 lidí , většinou bezdomovců!!!!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 188.?.?.?

Reakce na 234429

Tak si je ty mírumilovný socialisto nastěhuj domů. Poslední, za co toužím, aby byly utráceny moje daně, je cpát je do homelesáků!

234441

17.12.2010 18:27

RE: Hezky tady hovoříte, ale od začátku mrazů již umrzlo 15 lidí , většinou bezdomovců!!!!

jen tak 96.?.?.?

Reakce na 234441

>Tak si je ty mírumilovný socialisto nastěhuj domů. Poslední,
>za co toužím, aby byly utráceny moje daně, je cpát je do
>homelesáků!
Proč by to dělal??? To, že existují, nezavinil on, ale společnost nenasytnejch kreténů, nemajících špetku slitování a solidarity s druhými!!! Je povinností společnosti se o ně postarat odpovídajícím způsobem a ne je nechat chcípat v podmínkách horších než zbohatlíkův pes. Pokud to společnost nedokáže, stojí za HOVNO. Co jste to za člověka? Co jste to tam za lidi? [bliji]

234442

17.12.2010 20:13

RE: Hezky tady hovoříte, ale od začátku mrazů již umrzlo 15 lidí , většinou bezdomovců!!!!

Rejpal 96.?.?.?

Reakce na 234442

Jestli si myslis, ze v Cechach je spatna situace ted, tak pockej jeste nejakych 10 let a budete na tom stejne jako Rumuni [pláč]
Ti maji alespon more [mrknutí jedním okem]

234444

17.12.2010 12:12

vyspělost civilizace je

hell 78.?.?.?

hodnocena její schopností se postarat o své nejslabší články. Tj. staré, nemocné, matky a děti, mladé rodiny.
Četla jsem tu mnoho rychlých šmahem shrnutých důvodů, proč si paní Martina za svou situaci může sama. Pisateli budou nejspíš typičtí muži šovinisté, jelikož jinak by věděli, že např. najít práci jako matka samoživitelka s dvouletým dítětem a dalšími dvěma většími dětmi je absolutně nemožné. Věděli by, že žena porozením dětí, které jsou budoucností celé společnosti, ztrácí tímto hodnotu na trhu práce, společensky klesne její celkové postavení, asi jako trest za to, že rodí děti. Pokud si žena vybere špatného partnera a rozpozná to pozdě, je uvězněna strachem o existenci díky nedovolatelnosti svých práv po dobu, jakou se jejímu partnerovi a zvůli úředníků zlíbí.
Já už jsem i díky komentářům k situaci paní Martiny rozhodnuta z této země emigrovat, jelikož takovéto společnosti, která místo toho aby řešila, nebo se alespoň zamyslela proč dochází k tolika kvantům neutěšených situací některých spoluobčanů uvržených v chudobě- převážně se jedná o děti a matky samoživitelky (kterých je opravdu ostudně pro tuto údajně civilizovanou zemi mnoho)- hledá důvody kde učinila dotyčná osoba chybu. [bliji]
Já svým dětem pracovat na vaše důchody nedovolím!

234432

17.12.2010 16:58

RE: vyspělost civilizace je

Lucerka 92.?.?.?

Reakce na 234432

Přesně tak, tisíc bodů dávám. Já jsem to udělala před 4mi lety a nelituju, jen jsem postupne utvrzována ve správnosti mého kroku. Jsou chytří jak ta naše vláda [bliji]a vědí hovno o životě obyčejného dělníka s rodinou nebo matky s dětmy. Na západě se o ně postaraj ale východní blok .... [bliji] Čest práci soudruzi [bliji]

234439

18.12.2010 19:51

RE: vyspělost civilizace je

smoke 89.?.?.?

Reakce na 234432

najít práci jako matka samoživitelka s dvouletým dítětem a dalšími dvěma většími dětmi je absolutně nemožné

Zajímavé, že s takovou ženou jsem spolupracoval několik let a patřila mezi nejvýkonnější pracovníky. Spíše to bude o vzdělání (ZŠ vs. průmyslovka) a v neposlední řadě o osobní iniciativě. S dětmi často mohou pomoci i prarodiče, kamarádky na mateřské, v domácnosti apod.

Pokud si žena vybere špatného partnera a rozpozná to pozdě, je uvězněna strachem o existenci...

Pokud já si vyberu vypočitavou partnerku, která mě v krátké době připraví o děti, byt a další majetek, od státu ani od nikoho jiného žádnou sociální kompenzaci nedostanu. Pokud žena nevydrzí ani s bůhvíkolikátým partnerem, bude zřejmě chyba na její straně. Třeba takovéto případy některé přimějí k poznání, že vlastní partner je obvykle lepším (účastným) patriarchou než anonymní státní moloch (ačkoli ten zdánlivě nemá žádné požadavky).

P.S. S důchodem nepočítám [smích]

234484

19.12.2010 21:51

RE: vyspělost civilizace je

hell 78.?.?.?

Reakce na 234484

Moje reakce není pro vás, na podstatu mého příspěvku jste nebyl schopen zareagovat.
Tedy pro ty kteří jsou bystřejší:
<a>http://www.blisty.cz/art/56076.html<a/>
Česko stále patří mezi státy, které mají relativně efektivní sociální politiku redukce chudoby, a to s komparativně malými náklady. To však ale vůbec neplatí právě pro ženy samoživitelky a děti obecně. Jejich situace je v ČR jedna z nejhorší v Evropě...

na víc momentálně nemám čas

234555

19.12.2010 23:03

RE: vyspělost civilizace je

smoke 89.?.?.?

Reakce na 234555

Jestlipak jste již, paní Bystrá, zaslechla něco o tom, že peníze nerostou na sociálce (kam je jsou nuceni pod zákonnou pohrůžkou posílají pracující), ale obvykle se vydělávají v práci? Promiňte, ale pokud někdo holduje cikánskému způsobu života, v životě neodpracoval ani den, ale žije z plození dětí a dalších 100 + 1 sociálních příplatků, pak by měl mít v zásadě 2 možnosti:

1) Žít skromně jako žili lidé před 100 lety, žádný konzum, topit dřevem, svítit petrolejkou a prát na valše (viz příspěvek diskutující pod nickem Lin).

2) Doplnit vzdělání (což nebývá pro mnoho žen problém ani při mateřské) a aktivně shánět odpovídající zaměstnání (tzn. vyloučit postoje typu "nic se nedá sehnat", "pro mě ta práce stejně není", "mám nárok na plný komfort od státu" apod.).

234557

Příspěvků: 180

15.12. 02:32 Mrkva  Moc smutný příběh
15.12. 03:24 Rene Bartosek  RE: Moc smutný příběh
15.12. 07:51 karel2  RE: Moc smutný příběh
15.12. 08:20 jean.laroux  RE: Moc smutný příběh
15.12. 09:41  RE: Moc smutný příběh
18.12. 01:25 smutnyklaun  RE: Moc smutný příběh
22.12. 08:22 lesov  RE: Moc smutný příběh
15.12. 10:03 kavol  RE: Moc smutný příběh
15.12. 10:16 waterfall  RE: Moc smutný příběh
15.12. 11:15 wese  Kdyby se jednalo o cikánku ve stejné situaci, "sociálka" by jí zabezpečila penězmi na elektriku i bydlením po dražbě
15.12. 16:46 fohat  RE: Kdyby se jednalo o cikánku ve stejné situaci,
15.12. 19:11 fohat  RE: Kdyby se jednalo o cikánku ve stejné situaci,
15.12. 19:40 Rejpal  RE: Moc smutný příběh
15.12. 10:42 waterfall  RE: Moc smutný příběh
15.12. 13:03 sak  RE: Moc smutný příběh
15.12. 15:40 waterfall  RE: Moc smutný příběh
16.12. 00:31  RE: Moc smutný příběh
21.12. 18:04 Blažková  RE: Moc smutný příběh
22.12. 01:16 Rene Bartosek  RE: Moc smutný příběh
22.12. 08:45 lesov  RE: Moc smutný příběh
23.12. 03:06 Rene Bartosek  RE: Moc smutný příběh
15.12. 16:04 ID  RE: Moc smutný příběh
16.12. 00:25  RE: Moc smutný příběh
16.12. 00:57 Jiří S.  RE: Moc smutný příběh
16.12. 03:33 čěf  RE: Moc smutný příběh
16.12. 07:51 jean.laroux  RE: Moc smutný příběh
16.12. 20:10 čěf  RE: Moc smutný příběh
16.12. 21:12 Ibrahim Ag Alhabib  RE: Moc smutný příběh
17.12. 08:10 jean.laroux  RE: Moc smutný příběh
16.12. 08:30 jean.laroux  RE: Moc smutný příběh
17.12. 04:11 Rene Bartosek  RE: Moc smutný příběh
17.12. 09:00 jean.laroux  RE: Moc smutný příběh
18.12. 02:47 Rene Bartosek  RE: Moc smutný příběh
22.12. 14:46 lesov  RE: Moc smutný příběh
15.12. 08:07 kerob  Malá úvaha k tématu
15.12. 10:41 Petr Řehák  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 10:56 waterfall  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 11:17 jean.laroux  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 14:08 waterfall  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 14:48 jean.laroux  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 15:21 waterfall  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 15:53 jean.laroux  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 16:20 waterfall  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 18:03  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 16:04 Petr Řehák  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 23:35 Vojta49  RE: Malá úvaha k tématu
16.12. 10:01 Petr Řehák  RE: Malá úvaha k tématu
16.12. 21:16 pavelh14  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 16:15 64  Co to zase Waterfall pindáš o svářečích?
15.12. 16:56 Petr Řehák  RE: Co to zase Waterfall pindáš o svářečích?
15.12. 22:48 Striga  RE: Co to zase Waterfall pindáš o svářečích?
15.12. 23:46 kubrt2  RE: Co to zase Waterfall pindáš o svářečích?
15.12. 15:10 64  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 15:57 waterfall  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 16:08 jean.laroux  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 16:36 64  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 17:13 jen tak  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 18:59 Had...  RE: Malá úvaha k tématu
16.12. 21:09 Karel2  RE: Malá úvaha k tématu
17.12. 20:35 Had...  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 15:18 Hladovec  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 19:38 Had...  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 21:03 Had...  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 22:54 Lin  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 23:24 Had...  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 23:49 Lin  RE: Malá úvaha k tématu
17.12. 04:35 Rene Bartosek  RE: Malá úvaha k tématu
17.12. 21:02 Had...  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 00:16 Vojta49  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 03:34 Rene Bartosek  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 13:10 Had..  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 15:35 Hladovec  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 22:10 Had...  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 23:32 Vojta49  RE: Malá úvaha k tématu
19.12. 02:06 Rene Bartosek  RE: Malá úvaha k tématu
19.12. 02:08 Rene Bartosek  RE: Malá úvaha k tématu
19.12. 14:26 Vojta49  RE: Malá úvaha k tématu
19.12. 17:53 Rene Bartosek  RE: Malá úvaha k tématu
20.12. 02:12 čochtan  RE: Malá úvaha k tématu
20.12. 04:29 Rene Bartosek  RE: Malá úvaha k tématu
20.12. 05:57 Anonymus  RE: Malá úvaha k tématu
21.12. 01:23 Rene Bartosek  RE: Malá úvaha k tématu
21.12. 01:45 Anonymus  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 03:12 Rene Bartosek  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 14:37 Hladovec  RE: Malá úvaha k tématu
18.12. 21:40 Rene Bartosek  RE: Malá úvaha k tématu
19.12. 10:31 Hladovec  RE: Malá úvaha k tématu
19.12. 18:08 Rene Bartosek  RE: Malá úvaha k tématu
19.12. 19:14 Had...  RE: Malá úvaha k tématu
20.12. 20:14 Hladovec  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 17:53  RE: Malá úvaha k tématu
16.12. 09:32 kubrt2  RE: Malá úvaha k tématu
22.12. 14:53 lesov  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 11:32 kerob  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 15:15 Vladimír Stwora  RE: Malá úvaha k tématu
15.12. 15:33 64  Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,
15.12. 17:27 Vanguard  RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,
15.12. 18:02 MoUdrostrak  RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,
15.12. 18:18 Vanguard  RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,
15.12. 19:38 64  RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,
16.12. 10:37 Vanguard  RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,
15.12. 22:48 nalim  RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,
16.12. 10:26 Vanguard  RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,
16.12. 10:52 jean.laroux  RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,
22.12. 15:08 lesov  RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,
15.12. 23:06 MoUdrostrak  RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,
17.12. 09:25 steve  RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,
22.12. 15:00 lesov  RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,
15.12. 10:02 MartinL  pomoc
15.12. 11:32 Erwin  Pokud má pan Stwora
15.12. 12:37 Aristo  RE: Pokud má pan Stwora
15.12. 19:52 Rejpal  RE: Pokud má pan Stwora
15.12. 20:45 karel1  RE: Pokud má pan Stwora
15.12. 23:40 Rejpal  RE: Pokud má pan Stwora
16.12. 00:04 Rejpal  RE: Pokud má pan Stwora
15.12. 11:37 meloun  tak nějak
15.12. 12:29 Karel1  RE: tak nějak
15.12. 12:48 kalik  princip
15.12. 13:18 jobb24  RE: princip
22.12. 15:20 lesov  RE: princip
15.12. 14:01 kon  kamarádíčkování ekonomice nesvědčí
15.12. 17:48  Pohled z druhé strany
15.12. 18:25 Karel IV  V tomto state
15.12. 21:45 Abstrakt  Nic se neztrácí a nic nepřibývá?
15.12. 23:43  Úžasný článek
16.12. 00:30 Vladimír Stwora  RE: Úžasný článek
16.12. 03:21  RE: Úžasný článek
16.12. 07:43 kalik  RE: Úžasný článek
22.12. 21:01 lesov  RE: Úžasný článek
16.12. 18:12 karel1  Příběh se šťastnýn koncem a poděkování všem co pomohli
16.12. 19:03 Lin  RE: Příběh se šťastnýn koncem a poděkování všem co pomohli
16.12. 19:20 Rejpal  RE: Příběh se šťastnýn koncem a poděkování všem co pomohli
16.12. 18:34 Lin  Ach jo
16.12. 19:11 Rejpal  RE: Ach jo
17.12. 08:55 kalik  RE: Ach jo
20.12. 19:30 cef  RE: Ach jo
20.12. 20:18 Rejpal  RE: Ach jo
17.12. 08:40 Kerel2  RE: Ach jo
17.12. 21:35 Maurikius  RE: Ach jo
18.12. 01:30 Lin  RE: Ach jo
18.12. 02:18 Rejpal  RE: Ach jo
18.12. 08:46 Maurikius  RE: Ach jo
18.12. 16:36 Lin  RE: Ach jo
18.12. 16:53  RE: Ach jo
18.12. 20:23 Lin  RE: Ach jo
18.12. 21:23  RE: Ach jo
18.12. 23:45 Lin  RE: Ach jo
19.12. 08:39  RE: Ach jo
19.12. 10:32 Lin  RE: Ach jo
19.12. 12:33  RE: Ach jo
19.12. 23:05  RE: Ach jo
19.12. 09:44  RE: Ach jo
18.12. 23:57 Lin  RE: Ach jo
19.12. 00:10 Maurikius  RE: Ach jo
19.12. 12:01 Lin  RE: Ach jo
19.12. 12:39 Lin  RE: Ach jo
19.12. 13:13  RE: Ach jo
19.12. 13:16  RE: Ach jo
19.12. 18:57 Maurikius  RE: Ach jo
19.12. 19:07 Had...  RE: Ach jo
18.12. 16:49 Lin  RE: Ach jo
18.12. 18:16 Jirka.  RE: Ach jo
18.12. 19:53 Rejpal  RE: Ach jo
19.12. 07:58 Jirka.  RE: Ach jo
19.12. 10:23 Rejpal  RE: Ach jo
18.12. 20:29 Lin  RE: Ach jo
18.12. 16:43  RE: Ach jo
20.12. 19:20  RE: Ach jo
20.12. 23:14 kavol  RE: Ach jo
17.12. 11:03 64  Hezky tady hovoříte, ale od začátku mrazů již umrzlo 15 lidí , většinou bezdomovců!!!!
17.12. 11:27 steve  RE: Hezky tady hovoříte, ale od začátku mrazů již umrzlo 15 lidí , většinou bezdomovců!!!!
17.12. 14:15  RE: Hezky tady hovoříte, ale od začátku mrazů již umrzlo 15 lidí , většinou bezdomovců!!!!
17.12. 17:35  RE: Hezky tady hovoříte, ale od začátku mrazů již umrzlo 15 lidí , většinou bezdomovců!!!!
17.12. 18:27 jen tak  RE: Hezky tady hovoříte, ale od začátku mrazů již umrzlo 15 lidí , většinou bezdomovců!!!!
17.12. 20:13 Rejpal  RE: Hezky tady hovoříte, ale od začátku mrazů již umrzlo 15 lidí , většinou bezdomovců!!!!
17.12. 12:12 hell  vyspělost civilizace je
17.12. 16:58 Lucerka  RE: vyspělost civilizace je
18.12. 19:51 smoke  RE: vyspělost civilizace je
19.12. 21:51 hell  RE: vyspělost civilizace je
19.12. 23:03 smoke  RE: vyspělost civilizace je

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

48

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 74 čtenářů částkou 16 946 korun, což je 48 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Čína - země, kde zítra znamená včera19.01.22 16:43 Čína 0

WHO hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy pre podávanie posilňujúcich dávok „vakcín“ pre deti a mládež19.01.22 08:22 Neurčeno 0

Jan Kodeš k aféře Novak Djokovič19.01.22 08:08 Česká republika 2

O čem se mlčí - Jindřich Rajchl18.01.22 17:21 Česká republika 0

Majú rúška a respirátory v školách význam?18.01.22 09:37 Sierra Leone 0

Rusko stahuje své diplomaty a jejich rodiny z Ukrajiny18.01.22 07:03 Rusko 2

Soňa Peková: 15.1.2022 Lékařský dům17.01.22 22:01 Česká republika 6

Covidové zpovědi17.01.22 17:48 Česká republika 2

S pravdou ven - svědectví zdravotních sester17.01.22 17:46 Česká republika 0

Studie firmy Pfizer – mýty a fakta o studii, která spustila celosvětové očkování17.01.22 16:38 Kanada 0

Mezioborová konference lékařů - 4. díl: otázky a odpovědi16.01.22 16:52 Česká republika 1

„Pryč s očkovacími nácky.“ Tisíce lidí v Evropě protestovaly proti očkování16.01.22 16:36 Evropská unie 0

Kardioložka Jana Gandalovičová kritizuje povinné očkování - hrozí vlna onemocnění srdce15.01.22 22:31 Česká republika 0

European Green Deal15.01.22 16:42 Evropská unie 1

USA hrozí silnou reakcí na rozmístění ruských sil v Latinské Americe!14.01.22 09:51 USA 4

České maso zmizí a budete kupovat jen dražší dovážené. Růst cen o stovky procent?13.01.22 09:53 Česká republika 16

NATO upírá Rusku právo veta při vstupu Ukrajiny do aliance!12.01.22 21:06 Neurčeno 11

Ivermectin "funguje ve všech fázích" COVIDu podle uniklých vojenských dokumentů americké armády12.01.22 09:11 USA 5

Vystoupili na demonstraci s vlastním názorem. Policisty čeká kárné řízení11.01.22 19:12 Česká republika 2

Fialova vláda navrhuje pokuty až 3 miliony korun!11.01.22 15:53 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
21,53 Kč
Euro
24,39 Kč
Libra
29,29 Kč
Kanadský dolar
17,22 Kč
Australský dolar
15,47 Kč
Švýcarský frank
23,50 Kč
100 japonských jenů
18,82 Kč
Čínský juan
3,39 Kč
Polský zloty
5,37 Kč
100 maď. forintů
6,82 Kč
Ukrajinská hřivna
0,75 Kč
100 rublů
27,96 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 004,55 Kč
1 unce stříbra
503,75 Kč
Bitcoin
899 231,48 Kč

Poslední aktualizace: 19.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 9 734