Diskuze k článku

Vytékání ropy v Zálivu „by mohlo pokračovat roky a roky“…

Příspěvků 13

14.6.2010 3:08

Nechat zamrznout Evropu?

Rene Bartosek 75.?.?.?

To je silena i na me stareho konspirativce. To mi prijde jeste pitomejsi nez si "hrat" s ionosferou nebo jinymi vecickami na planetarni urovni. V jedne knizce to vystihl T. Pratchett na prikladu demonu. Magove se o vyvolavani demonu nezajimali, protoze to je sila typu zkusim utlouct mys zivym chrestysem. Jinak receno pouzivat velkou silu, nad kterou nemam kontrolu ohledne dusledku je velmi osemetne.

Ten abiogenni puvod ropy jsem diskutovali na forum. Priroda si libuje v pestrosti, takze jestli dole je voda, CO2, tlak a energie, tak, co z toho asi tak muze vzniknout? Na Titanu jsou jezera uhlovodiku, nelze vyloucit nejakou formu zivota na uplne jinem zaklade nez je zivot pozemsky, ale pokud tam zivot neni, tak jak ty uhlovodiky v kapalne a plynne forme vznikly?

To je dilema pripustit zivot na Titanu je osemetna spekulace, ale oceany uhlovodiku znamenaji neoddiskuvatelny fakt. A na Zemi mela vzniknout ropa pouze a jedine fosilizaci zivich organismu. Diskutovat o existenci ci neexistenci zivota na Zemi nelze, to je proste taky neoddiskutovatelny fakt. At ziji logicke paradoxy, ktere vyvolavaji neprijemne otazky pro ty, co se pohybuji v poklidu sveta postavenych na obecne uznavanych teoriich.

Otazka jsou informace. Nejenom ekologicke organizace, ale i media ten hlidaci pes demokratury jsou velmi krotka. Velmi zajimava by byla data ohledne tezby a zmen tlaku z te vybouchle plosiny. Kde ta data jsou? Jsou tajna? Kdo by to byl rekl, kdyz zijeme v te svobodne spolecnosti. Znecisteni GP je potencionalne obrovske riziko na celkovou cirkulaci morskych proudu v oceanech. To by krome Evropy mohl zmrznout usmev na ksichte uplne vsem.

Ekologicka katastrofa znicenych ekosystemu by byla az sekundarnim problemem, a to je skutecne velmi silna kava. A jetslize existuje potencionalne 30 000 rizkovych plosin? Pak Buh nam doprej dobre pocasi bez hurikanu a stesti, ze se nam podari odebirat dostatecne rychle ropu s lokaci s vysokym tlakem v trubkach nebo necekanym narustem tlaku, staci treba aby se o neco vice zvetsila geotermalni aktivita Zeme, ze energeticka aktivita planety tvori na veky veku konstantu si muze myslet pouze absolutni blbec. 30 000 plosin a my mame obrovske problemy s likvidaci uniku v jedne z nich. Potes koste. [bliji] [oči v sloup]
http://www.exoplanety.cz/2010/04/metanova-snehurka...
http://www.exoplanety.cz/2010/02/jezera-na-titanu-...

221959

14.6.2010 9:24

RE: Nechat zamrznout Evropu?

Ursus 83.?.?.?

Reakce na 221959

ohledne vzniku ropy je hodne teorii, nejvetsi zastance ma teorie organicka a anorganicka, ja osobne si myslim, ze je mozne, ze plati obe soucasne...ale jak to v zivote chodi, tak muze byt vsechno uplne jinak

221971

14.6.2010 5:59

Tolik ?

Dan13 85.?.?.?

Na naší planetě je 30 000 ropných plošin ? Nevím, jestli to chápu správně, ale toto číslo je neuvěřitelné. Dá se to někde ověřit ?

Zamrznutí Evropy asi nebude tou správnou konspirací, naznačovanou v článku. K čemu by jim to bylo ? Dle mého v tom bude něco zcela jiného. V každém případě je ta nehoda (pokud to byla vůbec nehoda) obrovským průserem a bez dalších informací budeme spíš tápat, o co opravdu jde.

221961

14.6.2010 10:40

RE: Tolik ?

Saša 74.?.?.?

Reakce na 221961

Jen na samém severu Mexického zálivu je 4000 ropných plošin. Zdroj Wikipedia.
Vložený obrázek

Vzhledem k tomu, že kdo může tak pod mořem těží … Je to snad možné. Ne všechny jdou do tak obrovské hloubky jako ta Deepwater Horizon (zmiňovaná BP). Na Twitter, což není zrovna věrohodný zdroj, nějaký pan Ebert z Chicaga uvádí, že podobných je 5307.

221978

14.6.2010 12:08

Doporučuji tento odkaz na dřívější rozhovor

MartinX 212.?.?.?

http://www.outsidermedia.cz/Rozhovor-s-profesorem-...

221988

14.6.2010 14:59

Ropa a její vznik

Antiseptik 69.?.?.?

Mě se ta ruská teorie o vzniku ropy zdá pravděpodobnější než teorie o fosilizaci organických hmot na ropu. Ovšem má ropa taky svůj geologický účel a není to spalování dvounožci na povrchu země. Přirozené mazivo vyskytující se ve zlomech zemské kůry vzniklé právě tlakem a pohybem mi připadá zcela možné.
K BP a konspirativním teoriím. Zdá se mi že BP hlavně šlo o dvě věci zcela typické pro byznysmeny. Pokusit se zbavit se nejen zodpovědnosti, limitovat finanční ztráty a hlavně zkoušet zastavit katastrofu při zachování použitelnosti vrtu. Myšlenkový proces lidí zaměřených na peníze si to vynucuje. Zastavit únik za cenu zničení použitelnosti vrtu není prostě na programu. Vidí pouze ropu kterou navrtali jako vlastní majetek a nehodlají se ho vzdát. Proto zatím zkončili z čepicí na rouře, která sice teče ale taky jim něco teče na loď.
Vládci tohoto světa nám nevládnou úmyslně, jenom z nutnosti. Je to pro vydělávání peněz výhodné mít naprostou kontrolu nad zákony, rozdělit si to na spolupracující koncerny raději než volnou tržní ekonomiku. Ta už je pod drnem od dob kdy vznikali uhlobaroni a železniční magnáti. Automobilový průmysl šel stejným směrem, amalgamace mnoha firem na tři spolupracující na ochraně obchodu i za cenu eliminování alternativ jako elektrická auta a veřejná doprava. Nedělají to pro to aby nám vládli, vládnou nám proto, aby jim šel obchod. Že jim to mnohdy nejde je jiná věc ale to strategii nemění, na to mají vládu aby je dotovala z peněz daňových poplatníků. Lacinější pro ně než měnit technologii a umožnit tím jiným je předstihnout.
Dokud budeme ctít peníze jako cíl našeho snažení, tak se jich prostě nezbavíme.

221998

15.6.2010 2:17

RE: Ropa a její vznik

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 221998

Ja verim v pestrost prirody, funguji vsechny potencialni moznosti. Jakmile se vytvori vhodne podminky pro fosilizaci, co by ji mohlo zabranit. Par kmenu zuhelnatelych preslicek jsem kdysi daroval uciteli prirodpisu na ZS. Bakterie a jine okem nevidtelne "potvory" tvori polovinu biomasy teto planety. Samozrejme jestli se ustavi podminky, teplo tlak voda a oxidy uhliku... Co muze zabranit probehnuti prirodniho procesu ve vhodnych podminkach? Pouze jina vyhodnejsi varianta. Vsechno to samozrejme bezi v stavu ruzne nastavenych dynamickych rovnovah.

Zasadne nesouhlasim s tim, ze "levne" ropy bude habadej. Ono to bude casove trvat nez se ve nejake vhodne geologicke konstelaci vytvori lozisko i abiogenniho puvodu. A proste tezba ropy ve velkem trva vice nez 100 let, plati zasada, ze nejpve se vyuzivaji nejlepe pristupne zdroje jakekoliv suroviny. Jakmile se dostaneme k nulove nebo zaporne nergeticke bilanci tezby je konec.

A tezit v oceanu v hloubkach mimo technicke moznosti pri nejakem pruseru? Katastrofa v Mexickem zalivu v plna nahote ukazuje jak nesmirne riskantni jsou dusledky, a pokud bude postizen "pouze" Mexicky zaliv, tak to je velmi optimisticka varianta. Kam to posouva efektivitu? Havarie zlikvidovala dlouhodobe v oblasti rybolov, tedy zdroj potravy s velmi nizkym vstupem ropy a my ropu de facto bastime. Bez ropy neni zadna zelena revoluce. Finance pokud BP nucena sanovat skody ji to muze polozit. A to mluvim pouze o potistenem papiru jako meritku efektivity. Realne dopady jsou dlouhodobeho charakteru radove desitky let a obrovskych rozmeru, coz je oproti nejkaym papirkum mnohem mnohem tragictejsi.

222034

14.6.2010 17:43

pje

pje 193.?.?.?

Obávám se, že ropný zlom je za námi. Výhrady k podmořské těžbě ze šelfových oblastí vyslovované v předchozích desetiletích se ukazují jako zcela pravdivé. I v relativně mělkém Mexickém zálivu je těžba příliš nákladná a technologicky nezvládnutá. Bez havárií a využítých příležitostí k technologické změně není možno spolehlivě dlouhodobě těžit, i kdyby migrační pole bylo bůhví jak mocné. Ghawar není migrační, ale velmi členité a celkově mimořádně mocné pole, jehož profil je dostatečně znám. Mexický záliv tento potenciál nejen že nemá, ale zejména je každý nově uvedený zdroj do provozu v průměru nákladnější a méně vydatný. tekuté uhlovodíky opravdu nejsou ničím jiným než relativně krátkodobou energetickou dotací průmyslového a technologického rozvoje. Nyní jsou na tahu biotechnologie a fotovoltaika.

222013

14.6.2010 18:10

RE: pje

Pasant 79.?.?.?

Reakce na 222013

Vašnosti, mohl byste prosím zveřejnit zdroje, v nichž jsou podklady pro Vaše tvrzení? Děkuji.

222014

14.6.2010 19:55

Dobre neolejovana masina.

vodnik007 71.?.?.?

Na jedne diskusi byla otazka, jaka energie pohybuje tektonickymi platy.
Je docela mozne, ze dobre podmazane kry klouzou celkem snadno.
Ovsem, kdyz clovek vytahne az moc oleje, muze se stat, ze kry zacnou drhnout a nastanou silnejsi zemetreseni. [naštvaný]

222017

15.6.2010 22:37

Nejsem odborník

Lin 85.?.?.?

Tuhle katastrofu někde v článku přirovnali k tepennému krvácení Země. Je to hrozná katastrofa, média mlčí a lidé si vůbec nejsou vědomí nějakého možného nebezpečí. Prý to bude mít drastický dopad na chemické procesy v oceánu, bude klesat úroveň kyslíku a to nejen v postižené oblasti.
V tomto článku jsem se dočetla, že BP silně zanedbala bezpečnost, šetřila materiálem a výbuch na plošině vůbec nebyl dílem náhody. Na nebezpečí upozorňovali v předstihu zaměstnanci a vrt nazvali "noční můrou". Obamova administrativa se snaží BP vykreslit jako ubohou oběť.

222088

18.6.2010 14:09

Registroval jsem zminky.

Rene Bartosek 75.?.?.?

o ekologickych pruserech v delte Nigeru, ale nemel jsem paru, ze to je takoveho rozsahu. Vim, ze ruzne "kriminalni" skupiny povrazdili 1500 farmaru, kteri se staveli proti ekologickemu zdevastovani vlastnich farem. Komu asi takove jednani kriminalnich zivlu vyhovovalo? I to zrejme bude duvod, proc mistni lide zacali bojovat. Pri prumerne delce zivota 43 let skutecne nemaji co ztratit.

Co je fascinujici, tak se mluvi nejaky patek o zavedeni technologie zkapalneni zmeniho plynu a jeho doprave i tankery? Ten arogantni "vyspely" svet prihlizi desitky let spalovani plynu, ktery by pokryl spotrebu Nemecka, a pri tom jsou tam dalsi bohate zdroje. Politici vyspeleho svet vicemene nedokazou nic jineho nez zvanit o nicem. Niger jednoznacne na takove investice nema, jenomze infrastruktura a prijem z tohoto bohatstvi by tuto zemi stabilizoval a to by se nekomu nehodilo do kramu. Existije tady prostor pro oboustrane vyhodnou spolupraci, ale korporace razi jine "strategie", i kdyz strategie je zbytecne vznesene slovo pro jednani, ktere v dlouhodobem horizontu znamena katastroficky vytvor mentalne postizeneho jedince s ekologickym ohrozenim sirokeho rozsahu.

Tady je treba hledat psychologicke koreny liknaveho pristupu BP v Mexickem zalivu. Jenomze Mexicky zaliv je oblast, kde se vytvari Golfsky proud, takze ekologicka katastrofa nebude v zadnem pripade lokalniho charakteru. A pokud by Americane byli zahnani do kouta jako obyvatele Nigeru a rozhodli se bojovat, pak by z ropnych korporaci na uzemi USA nezustal ani ten povestny mastny flek.
http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/203691-do-de...
http://www.novinky.cz/ekonomika/198800-jedovate-pl...

222296

21.6.2010 8:02

RE: Registroval jsem zminky.

p. 125.?.?.?

Reakce na 222296

..kongres dostal povoleni si opatrne zanadavat na korporaci BP/ktere se nic nemuze stat,i kdyz zabiji lidi/,zatimco obchodne zdatni jedinci jiz natahuji roury ke brehum protoze zanedlouho se bude ropa pumpovat primo z mori a rek a zadarmo,musime se stale ucit...kdyz Osama chtel neco zacit mel nejdrive ustanovit Corporaci pro vyzkum a aplikaci terorismu 9/11/napr./ a nemusel se skryvat v jeskyni a dojit kozu a manzelky by od nej tak neprchali...Po udalostech s WT by byl pozvan do kongresu kde by suse oznamil.."to vite von ten nas pilot se netrefil na letiste"... na otazku ze byly dva/piloti mohl mavnout rukou.."to vite ti dnesni piloti...a nezapomente ze byli tak vycviceni zde v Usa.".!!!dale mel by narok na corporacni socialni zabezpeceni kdyz duchoddce dostane 200 tydne corporace dostavaji v prumeru tak milionkrat vice/opravdu to neni zert/ a bonusy a akcie by patricne stoupaly a on sam by byl vazenym a vsude vitanym podnikatelem...

222443

Příspěvků: 13

14.06. 03:08 Rene Bartosek  Nechat zamrznout Evropu?
14.06. 09:24 Ursus  RE: Nechat zamrznout Evropu?
14.06. 05:59 Dan13  Tolik ?
14.06. 10:40 Saša  RE: Tolik ?
14.06. 12:08 MartinX  Doporučuji tento odkaz na dřívější rozhovor
14.06. 14:59 Antiseptik  Ropa a její vznik
15.06. 02:17 Rene Bartosek  RE: Ropa a její vznik
14.06. 17:43 pje  pje
14.06. 18:10 Pasant  RE: pje
14.06. 19:55 vodnik007  Dobre neolejovana masina.
15.06. 22:37 Lin  Nejsem odborník
18.06. 14:09 Rene Bartosek  Registroval jsem zminky.
21.06. 08:02 p.  RE: Registroval jsem zminky.

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

54

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 89 čtenářů částkou 18 870 korun, což je 54 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Proč chybí diskuze u článku, že běžkař dostal infarkt?24.01.22 10:06 Česká republika 2

Šéf Pfizeru obvinil „dezinformátory“ ze smrti milionů lidí!24.01.22 08:08 Neurčeno 0

Brusel: velké střety mezi policií a demonstranty!23.01.22 19:19 Belgie 0

Povinná štěnice v mobilu pro účastníky olympiády, která sleduje a cenzuruje23.01.22 17:33 Čína 1

Šéf německého námořnictva skončil. Kvůli výrokům o Putinovi a Krymu23.01.22 11:47 Německo 3

Do ostravských hutí vozí uhlí z Austrálie23.01.22 11:43 Česká republika 2

DLR pozoruje asi 120 tisíc ukrajinských vojáků u linie dotyku!23.01.22 08:18 Ukrajina 1

Petice za zrušení pandemického zákona22.01.22 23:28 Česká republika 0

EMA zjistila, že "posilující dávky" imunitu naopak snižují22.01.22 07:42 Evropská unie 3

Lukašenko vyzývá "mezinárodní podvodníky" k ukončení pandemie koronaviru21.01.22 19:35 Belorusko 4

Srbsko zrušilo Austrálii licenci na těžbu lithia21.01.22 17:24 Srbsko 1

Už se to láme. Britský časopis si stěžuje na cenzuru FB a Novinky.cz to uveřejnily21.01.22 11:22 Británie 0

Česko dodá Ukrajině dělostřeleckou munici, uvedlo Ministerstvo obrany ČR21.01.22 10:03 Česká republika 9

Rusko chce zakázat těžbu krypta a omezit transakce20.01.22 17:18 Rusko 7

Pfizer od roku 2020 vydělal "asi 36 miliard dolarů", potvrzuje generální ředitel Albert Bourla20.01.22 16:18 Neurčeno 0

Studená sprcha pro Ukrajinu: Podle Bidena je členství Kyjeva v NATO v brzké době nepravděpodobné20.01.22 15:22 USA 1

Údajný vynálezce mRNA vakcín Malone málem zemřel po vakcíně proti COVIDu19.01.22 22:39 USA 4

Čína - země, kde zítra znamená včera19.01.22 16:43 Čína 0

WHO hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy pre podávanie posilňujúcich dávok „vakcín“ pre deti a mládež19.01.22 08:22 Neurčeno 0

Jan Kodeš k aféře Novak Djokovič19.01.22 08:08 Česká republika 5

Měnové kurzy

USD
21,53 Kč
Euro
24,39 Kč
Libra
29,18 Kč
Kanadský dolar
17,14 Kč
Australský dolar
15,45 Kč
Švýcarský frank
23,56 Kč
100 japonských jenů
18,90 Kč
Čínský juan
3,40 Kč
Polský zloty
5,39 Kč
100 maď. forintů
6,81 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
27,92 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 565,14 Kč
1 unce stříbra
520,85 Kč
Bitcoin
756 612,54 Kč

Poslední aktualizace: 24.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 7 270