Diskuze k článku
Co skutečně vyvolalo finanční krizi?
Příspěvků 10
.. příčinu krize je nutno hledat v lidech, v každém jednotlivém jedinci. kdo jen pomyslí na půjčku, zasévá semeno, které jednou doroste v to, co nyní prožívá celý svět, a čemu se poslední dobou říká "krize".
hamižnost, závist, ješitné soutěžení, spoléhání na zdroje, které jsem nevyprodukoval, nevytvořil, využívání kapitálu, který mi nepřísluší, chtíč růstu do "neúnosných" nebes, rychleji než jsme jako lidstvo přirozeně schopni růst.
několikrát zmiňováno, že jsme jak feťák na drogách, nebo také jak vrcholový sportovec, který si zvyšování výkonu přivozuje dodáním nové okysličené krve z transfuze.
a v neposlední řadě je to ztráta bohabojnosti, a teď nemyslím onoho častého boha "peníze" ale boha trochu více duchovního, přírodního.
lada
Ne každý kdo si půjčí je stejným rizikem. Lze si půjčit rozumně, z úmyslem peníze vrátit. Tak se chovají normální lidé, neberou na sebe riziko větší než unesou. Jsou ovšem i tací, kteří riskují, informace které poskytují finančním institucím jsou neúplné a jelikož jsou stejně na pokraji krachu tak je jim to jedno. Mají prostě šanci se zahojit pokud to vyjde a to riziko že zbankrotují už dávno měli. Je jim jedno zda z bankrotují kvůli jednou milionu dluhů nebo pěti. S tím musí instituce poskytující úvěr počítat. Ovšem instituce, která má v úmyslu takový úvěr prodat někomu jinému v hezčí krabičce s tím počítat nemusí, takže za vše můžou ti co příliš riskují a ti co jim to umožňují. Bez regulace to takhle dopadnout muselo.
29.4.2010 13:45
RE: je třeba jít ještě hlouběji..
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?
Reakce na 218305
souhlasím, pěkně napsáno. až na ten závěr o regulaci. ta podle mě nemá být shora, nebo zvenčí. pak by totiž byl nutný i dohled státu nad dodržováním té regulace, a ten dohled ještě nikdy nefungoval dobře.
regulovat se totiž může i sám jednotlivý člověk, a nejlépe věci reguluje sám podnikatel/soukromá banka. kromě toho, že si je jistě vědoma, že neuhlídá 100% (pojištěno) se bude sama ve svém nejlepším zájmu snažit, aby byli zájemci o úvěr hodnoceni velmi přísně, kriticky, regulovaně... a v důsledku toho ne každý od takové zodpovědné soukromé banky dostane úvěr. toto je ta nejlepší regulace.
navíc jaksi pomíjíme fakt, že nejen finanční instituce poskytují úvěry. jsou i movití soukromí investoři (fyzické osoby, které si v minulosti velkou pílí vydělaly, spotřebu odložily a peníze jako službu načas poskytli za smluvenou odměnu někomu jinému, koho jistě také velmi kriticky posoudí). tady by státní regulace byla k ničemu. a věci by přece měly platit a fungovat obecně, a pokud možno s co nejmenší účastí represivního státu.
A jak si představujete kontrolu finančními institucemi když tito jsou též někdy ti podvodníci co kontrolu potřebují? Movití investoři poskytující soukromé půjčky nejsou problém, ti se o sebe postarají a pokud ne tak neohrožují celý systém ale jenom sebe. Problém je prodej špatně krytých úvěrů jako cenné papíry jiným, to by se mělo prostě zakázat.
1.5.2010 9:32
RE: je třeba jít ještě hlouběji..
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 75.?.?.?
Reakce na 218305
Pane Antiseptik , pujcku dostanou lide kteri ji potencionalne muzou splacet. Bohuzel lide nabrali pujcky v momente kdyz je mohli splacet. Jednoduse receno , kdysi na to meli. Ted se stehuje veskera vyroba pryc s Ameriky (i Mexico zacina byt drahe pro vyrobce), no a lide trati praci a nejsou schopni platit.A proste neexistuje prestehovat prijem pryc , ale snazit se profitovat na opustenem.
o státním bankrotu
http://zpravy.kurzy.cz/222686-statni-bankrot-az-na-dno-moralniho-hazardu/
za vsechno mužou předstírači.Jsou všude. V každé firmě, na každém ministerstvu a často i stojí v jejich čele. Nezůstávají za nimi žádné hodnoty, žádné čitelné výsledky, a přesto vyžadují ocenění a pozice. A co více, mluví nám do života a mají tendenci nám ho řídit. Jenze předstirani neni jen u jednotlivcu, dneska předstiraji cely narody, staty...az ke globalnimu predstirani....příklad....Ekonomická krize vznikla z předstíraných zisků. Ty zisky měly vzniknout z úvěrů lidem, kteří předstírali schopnost splácet. Západní státy pak pumpují do ekonomiky peníze, jež si v lepším případě půjčují a v horším případě tajně tisknou. Tím předstírají, že pomáhají ekonomice a bojují s krizí. Těžko říci, zda to předstírají jen lidem, či zda to předstírají i sami sobě.
Hrozné je, že tisknutím peněz bez krytí jakoukoli hodnotou pak centrální banky na politickou objednávku předstírají samotnou hodnotu peněz. Inflace, kterou nyní mnozí ekonomové předvídají jako důsledek této státní pomoci, však bude nepředstíraná
Zdrojem problému je systém , to ano..
Ale v 90. letech CDO a spol. papíry posvětila Clintonova vláda....a to co bylo nyní a bude dále....je jen logický důsledek..
Nechápu,proč amíci na nás hrají divadlo o regulaci, když trhy mohli jet dále, když by správně nastavili legislativu - tedy systém....
Jenže oni radši budou po komoušsku regulovat...ale nic tím nezmění..proč ?? Protože je to o lidech a Obama má v zádech ty stejné,co tuto situaci způsobili.....bohužel...
kdo nepridava hodnotu, bude brzy odhalen
kdo se zivi okradanim druhych, at je zapovezen
staci zit pomalu
prosim
ladA
Je to jak pravil Tomáš Baťa - o morálce. S morálkou se však nerodíme. V Ráji nebyla potřebná, všeho potřebného k žití tam bylo dostatek. S vyhnáním do nepřátelského prostředí Země se to změnilo a lidé si museli vytvořit pravidla pro přežití - morálku v tlupě. Odkoukali to od opičáků a musí se ta pravidla pracně celý život učit od předků i z vlastních pochybení, kdy "chybami se člověk učí". Od předků do dospělosti a to i nedobrovolně, za postihů a všichni. Pro snažší zapamatování se vymyslela pořekadla: "Co se v mládí naučíš...", "stromek se musí ochýbat když je mladý" a "škoda rány, která mimo padne".
Nepřízpůsobivé jedince opičácká tlupa odvrhne, aby ji pravidla k přežití nabourávali. Lidé jsou ale jiní. Jsou "dvoumoudří" a jak říkal už Švejk, "je tím pádem na Zemi tolik moudrosti, že je z toho každej druhej blbej". Někam se nám tím pádem vytratil "selský rozum". To bylo za Švejka. Doba nám ovšem s pokrokem pokročila a dnes už je té moudrosti tolik, že jsou blbí skoro všichni. Morálka proto vzala za své, už není a ta lidská tlupa tak v nepřátelském prostředí planety je v krizi, kterou nemůže přežít, dokud se té přemoudřelosti nezbaví a nenajde ten ztracený "selský rozum". No jo. "Všeho moc škodí" - taky jedno z pořekadel.