Diskuze k článku
Diktatura sváděním
Příspěvků 7
Tato kniha v cr vysla pod nazvem Konec civilizace, a kdyz sem ji cetl, zarazilo me jak moc podobna je soucasna kultura a jeji medialni prezentace tomu co huxley popisuje pred prichodem televize, ale nedavno sem cetl i Bradburyho 451°F a take mi to proslo hodne podobne, zejmena pasaz kolem medii, a pak pasaz kde je poucovan svim nadrizenym aby zapadl do spolecnosti, tj. vsechno je v poradku pokud vsichni delaji totez, odchylky jsou deviace a jsou trestany.
20.4.2010 4:05
RE: Konec civilizace
Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?
Reakce na 217496
Ano. Ono totiž totalita má vždycky stejnou tvář. Doporučuji ještě Zamjatinův román My a samozřejmě slabikářem totality je Orwellův 1984, ale toho jste určitě četl.
Všechny tyto knihy vznikly v první polovině minulého století. Je zřejmé, že už tenkrát jsme měli zaděláno, jen to lidé nevěděli. Kromě několika jasnozřivých spisovatelů.
Nevím, čemu dnes odpovídá Orwellova vize. Ta mi spíš připadá jako výhled stalinistického ráje, dovedeného k dokonalosti. Dnes se ovládá obyvatelstvo jinak.
Je otázkou, zda to byla jasnozřivost, nebo jen popsali to, o čem se mohli dozvědět ze informovaného zdroje, či zda to zveřejnění vůbec není záměrem, když jak známo pohádkám se nevěří. V Protokolech sionských mudrců je to všechno rovněž uvedeno a podstatně dříve, než vyšly ty sci-fi.
orwel je vetsi romanopisec, jeho kniha 1984 je vyrazne hlubsi nez huxleyova nebo bradburyho, ale ja take tezka, hutna, necte se tak dobre, a preci jen je dnesni realita, az na vsudypritomne kamery v uk, od knihy z techto tri asi vzdalena nejvice. Zatimco bradburyho pojednani o medialnich stenach, a je zvlastni ze na jejich popis pouzije postavu zeny, a sou to take zeny ktere jsou histerycky a az desive, sklanimi nositelkami tamnich poradku, a v mnoha ohledech jeho popis vychazi tak dnesne. Napriklad kdo doma nejvic tlaci na to mit televizi, kdo ji doma potrebuje nejvic? me vysla zena, a proc ji chce? aby se mohla koukat na vkv nebo ulici, orz, tedy na bradburyho rodinku. a huxley zase prichazi se stereotipizaci a donuti k zamysleni, zda je potreba pro fungujici spolecnost mit vzdy neco co je tabu, zastarale, pornografii, jako treba vyhraneny vztah k rodine, a prinasi reflexi spolecnosti kde josu lide vyrabeni na miru dle potreb, kde o tom kdo budete a co budete delat rozhoduje vase vychozi pozice na vyrobni lince, a vse pak smeruje k tomu aby vas spolecnost zformovala na zacatku vyvoje tak aby jste ji bezvyhradne prijimal, coz vas pak napadne, je to jeste spolecnost vivijejici se? asi nejblize je dnesek k 1984 v bode kdy popisuje winstonovu praci, tedy modifikaci a upravu zprav, kde v mynulosti hrdina je zitra zlocinec, a kde moznost se vyjadrit je redukovana omezenim slovni zasoby, neni to tak zretelne ale dnesni paralela je v myslenkove autocenzure politicke korektnosti, ktera spociva v tom ze se rika jen to co je momentalne prijimano jako v poradku a o odchylkach nebo alternativach se v mainstreamu nemluvi.
...jen toho, kdo se nechá. A kdo se nechá, jeho věc.
Jak chcete změnit myšlení jedince, pro kterého má den smysl jen tehdy, když vydělá balík peněz? Nedělám si srandu, tohle fakt řekl dospělý a svéprávný "muž". A přidal, že je dneska nezbytné žít z úvěru, protože tak žije každý a banky nedělají s půjčováním caviky. Když dávají, tak prý jen blbec nebere.
Má smysl mu něco říkat nebo se snažit mu něco vysvětlovat, když je neochvějně přesvědčený o svém správném, mužném a civilizovaném životě?
Aldous Huxley je naprosto geniální. Četl jsem od něj Ostrov a na zmiňovanou knihu Konec civilizace se teprve chystám. Jen bych chtěl doplnit, že autor napsal druhou verzi této knihy-a sice v polovině 50. let vychází Nový konec civilizace, která je mnohem více inspirovaná reálnými systémy v Německu a SSSR i jejich praktikami.