Diskuze k článku

Když...

Příspěvků 17

17.4.2010 2:31

Doplnění editora

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Nechtěl jsem kazit krásu těch veršů svými šplechty, tak to přidám sem.

Kdybych byl ministr školství, nařídil bych tuhle báseň učit se povinně nazpaměť někdy kolem deváté třídy, kdy je člověk už dostatečně vnímavý, aby to pochopil. A k tomu jeho bezkonkurenční a lidsky pravdivou Břímě bělochů. Vzpomeňte si na ni, až zase budete posílat příspěvky a pomoc někam...

217338

19.4.2010 9:44

RE: Doplnění editora

P.P. 202.?.?.?

Reakce na 217338

A co takto "Zpěv moudrých dětí" to je báseň ze stejné Kiplingovi sbírky Písně mužů" jako ty dvě zde publikované. Už si tu knížečku moc nepamatuji, uměl jsem ji v mládí skoro nazpaměť.
Vybavuje se mi ještě něco hodně podobného tomu břímě bělochů, schválně jestli to ještě po paměti dám dohromady

Tady je číš
z ní bílý muž pije když křivda se napravit má
a zde druhá je číš
a na jejím dně ssedlina starého světa je zlá
my vypili hořkou hořkou číš a jen ssedlinu vylili z ní
a blažen je svět, když bílý muž bělošskému zítřku připíjet smí

Takto přísaha zní, když v cizích krajích staví bílý muž svůj dům
Buď svobodu nám a svobodu pro náš rod, buď válku tuzemcům
a blažen je svět, když bílý muž svou přísahu promění v čin.

apak je ještě něco co končí "A blažen je svět když kráčí po něm krok sevřených bělošských řad" ale tady mž moje paměť selhává, už je to dlouho.

217474

17.4.2010 3:23

Tohle je mnohem aktualnejsi basen

Janecek 69.?.?.?

Vzkaz autorovi příspěvku: Tahle básnička, kterou jste tady vložil, se mi zdá slabá a rasistická. Vím, že jste to myslel dobře, ale to bychom poškodili Kiplinga, protože bychom ho nacpali na stejnou loď, jako autora vaší básně. Nezlobte se, tohle nepustím. Editor

217341

17.4.2010 6:18

RE: Tohle je mnohem aktualnejsi basen

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 217341

Nevím sice, co bylo editorem nepuštěno, ale i ty dvě básně od Kiplinga jsou jako od dvou různých autorů. V té první (Když...), je základem správná vyváženost po všech stránkách. Ta druhá v dovětku Editora (Břímě bělochů) je oslavou bělošské obětavosti. S takovou na mozku, se dá dobře vyvážet pokrok a demokracie těm nebělošským ďasům. Já vím, on to myslel jako oslavu skutečné nezištné pomoci, jen si nejsem jist, jestli lze vůbec pomáhat dostatečně šetrně. I v těch nejlepších případech jde o narušování cizích kultur, a v patách tomu nezištnému jde zištný obchod a postupný rozvrat původní civilizace. Nakonec i ta mateřská bílá civilizace sama sebe "zdokonaluje" špatnými vzorci k týmž koncům, to je to opravdové břímě bělochů. [naštvaný]

217348

17.4.2010 15:54

RE: Tohle je mnohem aktualnejsi basen

Dale Coper 62.?.?.?

Reakce na 217348

Mohlo by vás zajímat tohle Orwell o Kiplingovi Český překlad mám doma ale na webu jsem to nikde nenašel.

217371

17.4.2010 16:10

Orwell o Kiplingovi

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Reakce na 217371

Tohle je brilantní rozbor. [smích] Možná bychom to mohli uveřejnit. Napište mi na email.

217372

17.4.2010 16:36

RE: Orwell o Kiplingovi

sxg 95.?.?.?

Reakce na 217372

Ďakujeme!!
prípadne rozšíriť na Vložený obrázek v nejakom .pdf

217374

17.4.2010 20:42

RE: Tohle je mnohem aktualnejsi basen

Střelec 77.?.?.?

Reakce na 217348

"I v těch nejlepších případech jde o narušování cizích kultur, a v patách tomu nezištnému jde zištný obchod a postupný rozvrat původní civilizace. Nakonec i ta mateřská bílá civilizace sama sebe "zdokonaluje" špatnými vzorci k týmž koncům, to je to opravdové břímě bělochů."

Pisateli, který si přejete zůstat v anonymitě, toto jste vyjádřil velmi výstiženě.

Názorně vliv bělochů na primitivní společenství popsal náš cestovatel A.V.Frič ve svých dílech a s půvabem a humorem jeho zážitky sestavila do knihy Čerwuiš, aneb z Pacheka do Pacheka oklikou přes střední Evropu manželka jeho vnuka Yvonna Fričová. Alberto Vojtěch tam dává do protikladu indiánskou čestnost a smysl pro férovost a přímé jednání s podlostí, intrikářstvím a přetvářkou civilizovaných křesťanů. Indiáni, o které se jedná , jsou paraguajští Čamakokové.

A.V.Frič zanechal v Paraguayi dceru Hermínu. Narodila se indiánské mamince Lorai a zemřela v loňském roce ve věku přibližně 105 roků. Zůstala velmi rozvětvená rodina, která je z ČR zásluhou paní Fričové podporována prostřednictvím sdružení Checomacoco v hospodářství, zemědělství, vzdělání a zdravotnictví. Mezi českou a paraguayskou částí sdružení probíhá čilý styk a řekla bych, že pomoc ze strany "bílých" je zde poskytována tím správným způsobem a indiánské komunitě s českou krví bylo významně pomoženo.

217395

17.4.2010 8:49

Zhudebnění

Honza_S 81.?.?.?

Kdyby to někoho zajímalo, tak tuhle báseň, s nepodstatnými úpravami textu, nahrála americká písničkářská legenda Joni Mitchellová na své poslední album Shine (2007); dle mého velmi zdařile. Mimochodem, texty několika dalších písní - její texty - na tomto albu, jakožto i mnohé texty na geniálním Turbulent indigo (1994), snesou určitě s tímto Kiplingovým srovnání. Vřele doporučuji si poslechnout či (přinejhorším) alespoň přečíst.

217354

17.4.2010 9:48

Mauglí, Kniha džunglí

Kropáč kropac20 (zavináč) seznam (tečka) cz 94.?.?.?

Baghíra prašivým vlkům na Poradní skále, kam Mauglí přinesl kůži Šér Chána, chromého tygra: "Tak dlouho jste bojovali o svobodu, až jste si ji vybojovali. Teď se jí nažerte."

217358

18.4.2010 10:58

Kypling a zednářství

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

Mě báseň Když... připadala vždycky trochu jako oslava vohnoutství. Je fajn, když chlap jedná s rozmyslem, uvážlivě a chladnokrevně, ale v životě každého chlapa nastanou okamžiky, kdy je potřeba se naštvat a nepříteli pořádně nakopat pr.el.
Zvlášť pro českého muže je charakteristické, že"
-když by měl bojovat, tak místo toho "bezhlavost svým okem klidně měří, neviní svých soků z bezpráví" (viz. roky 1938, 1948)
-drží hubu a krok když "pravdivá jeho slova
lstí bídáků jsou pošlapána v kal" (1948-1989-...)
-"na jediný hod vše riskuje,
zas po prohře se vrací k východisku" (tohle mi připomíná různé porevoluční Harvardské fondy a H-systémy, kam lidi nacpali své celoživotní úspory a o všechno přišli, s čímž souvisí další bod: )
-"když hroutí se jeho stavení a znova
jak dělník v potu lopotí se dál" (to je ideální otrok -když mu vše sebereš a on se bez reptání lopotí dál aby znovu vybudoval co jsi mu zničil a ukradl)

V podobném duchu je i ta druhá báseň.

Možná že byl jen řadový bezvýznamný zednář, ale kdoví.:
http://www.freemasons-freemasonry.com/kipling.html

217419

18.4.2010 16:00

RE: Kypling a zednářství

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Reakce na 217419

Tohle je velmi zajímavý pramen. Díky, to jsem nevěděl. Myslím, že to ukazuje na složitost světa. Nic není černobílé. Možná v té době to bylo vnímáno jinak. Oni tam ostatně uvádějí, co Kiplingovi imponovalo na Zednářích:

There seems to have been some quality deep within his nature to which Freemasonry appealed. The idea of a secret bond, of a sense of community, and of high principles among men sworn to a common purpose, fitted his concept of a social order.

Tenkrát přece jenom lidi neměli ty informace, které máme my dnes. Ostatně oni (Zednáři) dodnes oficiálně vystupují jako skupina filantropů, která chce dělat dobro. A pamatujte, že až do vysokého stupně svěcení řádoví Zednáři neví, co je skutečným cílem.

217423

18.4.2010 16:23

RE: Kypling a zednářství

Lin 85.?.?.?

Reakce na 217423

A není to jedno, Vladimíre, jestli cítil nějaké sympatie k zednářům? Však i jejich myšlenky byly zneužité a původní spolky infiltrované. Mám dojem, že původní důvody pro zakládání spolků vůbec neměly co dělat s nějakou světovou nadvládou. Zneužitelné je všechno, i ty nejkrásnější a nejčistší idee. Marně pátrám v paměti, co zneužité nebylo a všude nacházím "něco". Vždycky záleží na konkrétním člověku, jak s předávanou informací (nebo sdílenou myšlenkou) naloží. Někdo jí ponese dál v té čisté podobě - někdo ihned zavětří a najde tisíc skulin, jak jí (i autority osoby hlasatele) zneužít pro sebe.
Napadá mě jeden citát, který tu nechám:
"Nejsem povinen vítězit, ale jsem povinen žít v pravdě. Nejsem povinen mít úspěch, ale jsem povinen žít podle světla, které v sobě mám." Abraham Lincoln

217426

19.4.2010 12:08

RE: Kypling a zednářství

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 219.?.?.?

Reakce na 217426

Zednáři měli od počátku v plánu destrukci současného světového řádu jakýmikoliv prostředky. Zejména křesťanství, na kterém naše civilizace stojí. K maskování skutečných úmyslů používali naivní idealisty, které do svých plánů nezasvětili. Tito idealisté tvořili fasádu zednářství, aby ukryli destrukci a smrt, která je esencí zednářství.
Dnes, v době internetu si každý může najít kvanta informace o skutečném zednářství (a to i v češtině), takže dnešní zednář není naivní idealista ani v nižších stupních zasvěcení, jen lhář. Příkladem může být Richard Greer jehož články často vycházejí v Britských listech, kde se ke svému zednářství dokonce přiznal.
Zednářství vydává za zájmové sdružení neškodných strejců. Něco jako Svaz zahrádkářů z Kerska.Rafinované, ale v díky internetu neúčinné lhaní.
http://blisty.cz/art/50915.html

Karel Marx, pocházející z židovské ortodoxní rodiny, popsal zednářské lóže jako instituce, ve kterých si židé vyrábějí z křesťanů svoje požidovštěné kopie.

Tady mě napadá určitá souvislost s muslimskými turky a jejich převychovanými janičáři, o kterých se říkalo, že poturčenec je horší turka.

217482

20.4.2010 19:23

RE: Kypling a zednářství

Lin 85.?.?.?

Reakce na 217482

Děkuju moc za ten odkaz. No...a jsme u toho. Odkazů je spousta, knížek a filmů taky - a já se přesto neorientuju. [zmaten] Nějak se k úloze zednářů neumím postavit a přiznávám to. Je tam mnoho otázek, které mi zatím nikdo nezodpověděl. Možná je to i mým přístupem, nevím. Zednáři se prý snažili navázat na templáře. Je tam dost podobností, ale není to totéž. Zednáři vzali trochu "jiný směr", některé spolky až moc, některé jen trochu. Templáři měli rozsáhlé vědomosti, mnohé načerpali od arabů nebo asiatů (číňanů, indů), ale moc toho o nich nevíme. Myslím si, že byli obviněni z kacířství neprávem a jejich kritika křesťanského náboženství v té podobě, jaká se hlásala a hlásá, byla oprávněná. Kdybych v té době žila já, byla bych taky upálená jako heretik, protože ani mně nejsou hermetické vědy cizí. Jen na rozdíl od dneška temláři moc dobře věděli, proč jsou tyhle vědy uzavřené a že to tak má zůstat. Jako takové jsou totiž neutrální a jen způsob použití z nich udělá buď dobré nebo zlé (dají se použít jak k destrukci, tak ke vzestupu).Jistým způsobem je využívá i křesťanství. Takže moc a moc záleží na tom, kdo a k jakému účelu je využívá.
No...snad jsem vás tím svým povídáním neznechutila a neotrávila. Snažila jsem se jen objasnit, proč mám tenhle přístup. A vím, že na tak malém prostoru je to těžké.

217537

18.4.2010 16:26

Ale, ale čo sa nám tu vyrojilo v odozve na básen "Když"

Gibi z Wilsonova 195.?.?.?

Myslím si, že v prvom rade treba brať do úvahy kedy báseň vznikla.
Kecy o rasizme sú zbytočné. Ten rasizmus vôbec nebol, aspoň podľa Kiplinga. Bol biely sáhib a domorodec zaťažený "hlúpymi poverami". Tak to Kipling chápal. Báseň je v podstate o hrdosti Brita, poťažmo Európana. Ak sa niekto chce do tejto veci obúvať "ukazuje svoje ledví". Je to poskok istého trendu, ktorí konajú "vyvolení" a ich "biele kone". Zámer je jasný, zapalujú vatru, len aby v nej sami nezhoreli. Kassandier je málo a aj tak ich nikto nepočúva ako kedysi v bájnej Tróji [vyplazený jazyk]

217427

7.11.2011 10:37

Když - odkaz na lepší anglický text

BillA 78.?.?.?

Díky za inspiraci
If...
Rudyard Kipling
http://www.davidpbrown.co.uk/poetry/rudyard-kipling.html
www.pjanousek.eu

256713

Příspěvků: 17

17.04. 02:31 Vladimír Stwora  Doplnění editora
19.04. 09:44 P.P.  RE: Doplnění editora
17.04. 03:23 Janecek  Tohle je mnohem aktualnejsi basen
17.04. 06:18  RE: Tohle je mnohem aktualnejsi basen
17.04. 15:54 Dale Coper  RE: Tohle je mnohem aktualnejsi basen
17.04. 16:10 Vladimír Stwora  Orwell o Kiplingovi
17.04. 16:36 sxg  RE: Orwell o Kiplingovi
17.04. 20:42 Střelec  RE: Tohle je mnohem aktualnejsi basen
17.04. 08:49 Honza_S  Zhudebnění
17.04. 09:48 Kropáč  Mauglí, Kniha džunglí
18.04. 10:58  Kypling a zednářství
18.04. 16:00 Vladimír Stwora  RE: Kypling a zednářství
18.04. 16:23 Lin  RE: Kypling a zednářství
19.04. 12:08  RE: Kypling a zednářství
20.04. 19:23 Lin  RE: Kypling a zednářství
18.04. 16:26 Gibi z Wilsonova  Ale, ale čo sa nám tu vyrojilo v odozve na básen "Když"
07.11. 10:37 BillA  Když - odkaz na lepší anglický text

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

51

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc říjen přispělo 100 čtenářů částkou 17 935 korun, což je 51 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Ameriku zaplavila vlna lítosti těch, co se nechali naočkovat24.10.21 17:07 USA 1

Měnit pohlaví dětí je zločin proti lidskosti24.10.21 09:58 Rusko 1

Hliník se odstěhoval do Humpolce......24.10.21 09:53 Evropská unie 0

Po celé Itálii vyrazili lidé i přes zákaz do ulic, podpořili je i Francouzi (VIDEA)24.10.21 09:44 Itálie 0

Zákon, který omezuje základní svobody 67 milionů Francouzů, schválilo 23 % poslanců!22.10.21 17:54 Francie 2

Policie pokračuje ve stíhání exposlanců Volného a Roznera, souhlas sněmovny už nepotřebuje 22.10.21 17:34 Česká republika 4

Soud zrušil další nezánonný paskvil - příjezdový formulář21.10.21 19:50 Česká republika 0

Nesvítí, nefouká... Data z Německa kříží plány EU21.10.21 17:38 Německo 5

Už na nás "vláda" zase chystá další šikanu a buzeraci20.10.21 20:19 Česká republika 6

Majitelé lesů raději zakáží cyklistům vjezd do lesa úplně19.10.21 20:20 Česká republika 5

Americké vojenské biologické laboratoře v Kazachstánu19.10.21 18:59 Kazakhstan 0

Evropská agentura pro léčiva zahájila hodnocení vakcíny společnosti Pfizer pro děti ve věku 5-11 let19.10.21 09:23 Evropská unie 2

Krize toaletního papíru!19.10.21 08:31 Česká republika 5

USA jsou připraveny posílit obranné schopnosti Gruzie - šéf Pentagonu přijel do Tbilisi18.10.21 09:21 Gruzie 3

Fauciho jedy18.10.21 09:16 USA 2

Kanadská provincie vydala nová pravidla COVID, která umožňují vládě zabavit soukromý majetek17.10.21 18:30 Kanada 2

„Tak to ne!“ Povinné vakcíny narazily na vážný odpor. Hnízdil spustil kanonádu17.10.21 17:46 Česká republika 1

Volby, AfD naletělo šmejdům17.10.21 04:52 Německo 1

Od severu k jihu je Itálie zablokovaná16.10.21 19:43 Itálie 2

Slovinský premiér označil poslance Evropského parlamentu za "Sorosovy loutky"15.10.21 19:07 Slovinsko 4

Měnové kurzy

USD
22,01 Kč
Euro
25,67 Kč
Libra
30,33 Kč
Kanadský dolar
17,83 Kč
Australský dolar
16,48 Kč
Švýcarský frank
24,05 Kč
100 japonských jenů
19,37 Kč
Čínský juan
3,45 Kč
Polský zloty
5,58 Kč
100 maď. forintů
7,04 Kč
Ukrajinská hřivna
0,84 Kč
100 rublů
31,30 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 586,74 Kč
1 unce stříbra
539,06 Kč
Bitcoin
1 366 896,95 Kč

Poslední aktualizace: 25.10.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 113