Diskuze k článku
Jižní Atlantik: Británie může vyprovokovat nový konflikt s Argentinou
Příspěvků 10
1.3.2010 10:02
Falklandy to je malej kamnitej ostrov kterej lezi asi 500km od Argentiny
Ostrovy byly objeveny britským mořeplavcem Johnem Davisem roku 1592. První kolonie, avšak francouzská, byla založena až v roce 1764. Ostrovy byly poté krátce ve španělském držení do doby, než je roku 1820 osídlila Argentina. Roku 1833 ostrovy okupovali Britové.
V roce 1914 došlo u ostrovů k bitvě mezi britskou a německou námořní eskadrou. Argentina která britskou okupaci nikdy neuznala a po letech jednání (od 1966) ostrovy roku 1982 vojensky obsadila. Po krátké argentinsko-britské válce o Falklandy na jaře 1982 vypudila britská vojska Argentinské složky z ostrovů. Vztahy mezi Spojeným královstvím a Argentinou byly plně normalizovány až roku 1990, aniž by se však Argentina vzdala nároků na Falklandy, jak uvádí nová argentinská ústava z roku 1994...Nezávislost Falkland byla získána společně s Grahamovou zemí, Jižními Orknejemi a Jižními Shetlandy v roce 1962 získáním zvláštního statusu jako Britské antarktické území. V roce 1985 pak zvláštní status dostaly Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy...Aktuální třenice, obnovené pro těžbu černého zlata (má jej být tolik, kolik vlastní například Rumunsko), s největší pravděpodobností měření sil zbraněmi neobnoví. Leč pozoruhodné sdělení nesou. Okolnosti i populisticky zneužívaného napětí u protinožců odhalují rychle pokračující ekonomické a politické sjednocování Latinoameričanů. Formování nového vlivného aktéra na základě vzájemnosti uvnitř regionu....nic vic, nic min...
zajimave, ze nikdo neresi, co by si prali lide zijici na Falklandech. Jestli se chcou pridat k Argentine, ci zustat britskou kolonii nebo se uplne osamostatnit.
referendum pořádané na Falklandských ostrovech v roce 1964 se jednoznačně vyslovilo pro zachování statutu britské kolonie.
Tak neni co resit
Co se tyce vzdalenosti v oceanu, ktere k temto ostrovum prinalezi to je vec jina.
Vzhledemk tomu,ze je tamni obyvatelstvo vyhradne britske, neni co resit.
Zajimave na tom jednostrannem a zaujatem clanku je to, ze se v souvislosti s Falklandskou valkou mluvi jen o britskych ztratach a nikoliv o straslivem vyprasku, ktery tehdy Argentina jako odmenu za svou agresi utrzila.
Vzdalenost ostrovu od zeme take neni dulezita. To bychom se uvalcili.
Staci se podivat na ty britske ostrovy kousek od brehu Francie, nebo francouzske ostruvky St.Pierre and Miquelon tesne u brehu Kanady.
Mne nevadilo, co pisete. Kupodivu to ma hlavu a patu. Ale proc jedna osoba pouziva tri nicky a snazi se navodit dojem diskuze? Samozrejme je to pouze takovy odhad dle znameho stylu. Treba se mylim, ze ano?
A když už tomu chcete takto říkat, tak ten výprask bych nepřeceňoval. Za něj mohou argentinci poděkovat férovým francouzům, jak se lze dočíst třeba na dnešních CFP. A dělat referendum mezi britskými občany kam chtějí patřit, tak to bychom mohli Afganistán nebo Irák připojit rovnou k USA.
Urcite nemila novinka pro vsechny, kdo nakupuji hightech vyzbroj. Kdo by rekl, ze to ma nejake pristupove kody, ze ano? Joo, pokrok je pokrok. Prekvapuje me, ze ty kody president Mitterrand lady Thatcherove dal? Ja bych mu poradil, aby ji s ledovym anglickym klidem sdelil, ze Francii neprislusi se vmesovat do veci zahranicni politiky Britanie vcetne uziti nuklearnich zbrani. Nebylo by od veci pri tom zminit, jak dlouho trvalo Nemecku nez bylo prijato zpet mezi civilizovane narody. Takze kody. Hmm, to by me zajimalo ktere vsechny vojenske blbosti prospikovane elektronikou maji pristupove kody?
http://www.czechfreepress.cz/index.php?option=com_...