Diskuze k článku

Demokracie nebo demokratura? Čast 1.

Příspěvků 138

1.3.2010 7:39

Kapitalismus

Choronzon 85.?.?.?

Nějak nechápu proč všichni brojí proti Kapitalismu. Cožpak znáte nějaký lepší systém než je volný trh?

Kapitalismus udělal pro lidi na celém světě mnoho. Odstanil chudobu. Přinesl růst ekonomiky. Pokud vím, tak žádný jiný systém nebyl tak úspěšný.

A demokracie? No je jasné, že se nám časem trošičku zkazila. Zasmrádla. Ale to přece není vina těch nahoře. Viníky najdete v zrcadlech. Pokud někdo neplní sliby, sestavuje deficitní rozpočet. Ustupuje od ideálů pro něž jsem ho volil (ať pravicových či levicových) tak ho přece nevolím znovu.

Dodatek: přiznávám, že článek jsem nečetl celý. snad jej dočtu později.

213736

1.3.2010 8:04

RE: Kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

Reakce na 213736

A to je náš problém: článek nedočteme, a meleme. O stranách nic nevíme, a jdeme volit. Úmysly vůdců posuzujeme podle toho, jak nám jsou jejich obličeje (ne)sympatické z televize. (Prosím, nepovažujte mou reakci za urážku, přistihl jsem tímto sám sebe)

213738

1.3.2010 9:00

RE: Kapitalismus

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213738

Určitě neberu jako urážku. [smích]

Jen bych dodal že: Volím Stranu Svobodných Občanů, Úmysly vůdců posuzuji podle toho pro co zvedají ruku a proti čemu a podle míry stotožnění jejich pohledu na svět s mým (obojí se pochopitelně vyvíjí). Televizi nemám už řadu let, rádio neposlouchám a tisk si koupím jen vyjímečně. [smích]

213746

1.3.2010 8:21

RE: Kapitalismus

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 62.?.?.?

Reakce na 213736

"Kapitalismus udělal pro lidi na celém světě mnoho. Odstranil chudobu."

To má být vtip?

v kapitalistickém světě jedna báseň

Homelessness in the United States

Homelessness by country

O tzv. 2. a 3. světě se raději ani nezmiňovat, a to lze zůstat u těch zemí, které kapitalistický systém přijaly.

Kapitalismus je pyramidální struktura, která díky iluzi (kasínový efekt) toho, že všichni mohou být bohatí a pak nic nedělat, ožebračila milióny lidí (kteří vydělali původcům této iluze svojí tvrdou prací nemalé peníze). Ať už těch, kteří se jí zúčastnili dobrovolně, nebo těch, kteří do ní byli nedobrovolně vtaženi intervenčními vojsky úspěšných kapitalistů (typickým rysem je charakter mafie prorůstající do politiky a bankovnictví) rozšiřujících si svoje portfolio, přičemž platí přímá úměrnost mezi množstvím mrtvých a zbídačených, a jejich bohatstvím.
Chybou kapitalismu je to, že se vyvinul v rámci protestantského myšlení, kde mohl fungovat dobře, ale záhy se mimo tento rámec dostal, a začal žít coby nadstavba pro mafiány. Stačí se podívat na naši, či třeba americkou politickou strukturu. Lobbistické, exekutorské a bankovní praktiky jsou už jen potvrzením.

213742

1.3.2010 8:49

RE: Kapitalismus

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213742

Možná je to jen moje neznalost, ale pokud se mýlím a znáte nějaký lepší systém než je svoboda pro občany a volný trh tak sem s ním.

Rád se dozvím o něčem lepším.

Ale otázkou asi je co očekáváte od systému. Pokud chcete jistoty, pak vám asi vadí bezdomovci, vykořisťovaní, nezajištění a podobně. Tím více čím více jste jedním z nich [smích]
Ani já na tom nejsem finančně tak jistě abych občas k nějaké naději ve formě "jistoty" nesáhl.

Jenže to je asi ten základní spor jistota vs. svoboda.


A pokud připustíte svobodu tak zde vždy budou nějací bezdomovci. Vždy budou chudí a bohatí. Protože ani lidé nejsou stejní.

Kapitalismus ve formě Laissez faire mi přijde jako rozumné řešení pro společnost.

213744

1.3.2010 10:50

RE: Kapitalismus

Saša 74.?.?.?

Reakce na 213744

Doktrína laissez faire (minimální nebo žádná restrikce obchodu) nezaručuje jednotlivci zcela žádné jistoty. Zaručuje naprostou někdy až nemorální nejistotu. Je lepší chcípnout na ulici jak toulavý pes než skončit v domově důchodců je jen zdánlivě hezké. Podobně se zdravotnictvím, ve dvaceti je zbytečné (až na těhotné), proč to platit a tak dále. Již tu jednou bylo: „Kdo nepracuje, ať nejí!“ Čím jsem prachatější, tím více svobody a možnosti zaměstnání těch co mají hlouběji do kapsy. To je kasínový kapitalizmus, kde zlomek promile obyvatel má nějakou jistotu, že ho neporazí krize, ztráta zaměstnání, nemoc, pitomé rozhodnutí a jiná neštěstí. Všichni jsme optimisti a naivně věříme ve velkou výhru ve sportce a na tom je to založeno "Arbeit macht frei"/práce osvobozuje; s tím již oblbovali nacisté. Dosáhnout finanční svobody/nezávislosti je méně pravděpodobné než být zasažen bleskem a prací přímo nulové.

Nějaké minimální jistoty jsou nutné ke šťastnému životu. V minulém století některé Evropské státy (Švédsko, Francie) volily kapitalizmus se sociální zodpovědností – kapitalismus není ideální, ale jediný vyhovující povaze člověka, jsou však různé typy kapitalizmu. Ne, nechci Čínský kapitalizmus křížený s komunismem, ale ten kasínový z divokého západu je stejně špatný.

Nezáviďte bezdomovcům a těm co nemají na žrádlo! Není jim co závidět i kdyby za svůj osud byli stoprocentně vinní. (Pro šťouraly dodávám, že jsem zajištěn, nejsem bezdomovec a celý život žiji mimo ČR.)

213752

1.3.2010 11:25

RE: Kapitalismus

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213752

Nezlobte se prosím na moji naivní otázku, ale jaké jistoty má dle vašeho názoru garantovat stát? Laissez faire mi přijde jasné a přehledné. Má svoji logiku.

Je jasné, že v prostředí "dravého kapitalismu" budou mít finančně negramotní lidé smůlu. Stát (tedy součet všech občanů) ale přece nemůže garantovat jistoty nějaké skupině na úkor svobody někoho jiného.

Předpokládám, že jen málokdo si dovolí tvrdit, že stát dokáže plánovat v jakékoliv oblasti lépe než veřejný sektor a přírodní výběr v podobě svobodného trhu. Aby se tak stalo musel by mít stát "monopol" na danou oblast. Nebo zasahovat do tržního světa formou nařízení a křivit tak tržní mechanismus.
A pak samozdřejmě v případě, že se v této oblasti utopí miliardy daňových poplatníků. To se to pak zajišťují jistoty z cizího jedna báseň.A jen tak mimochodem osobně.. Já jsem celkem mladý člověk. v 89´ jsem chodil na nočník. Takže komunismus který tu byl předtím jsem znal jen z povídání a televize (než jsem ji v 17ti nadobro vypnul [velký smích]). V zaměstnání se bavím s lidmi kterým je kolem 40ti a ti nadávají na kapitalismus. Nadávají jak je draho a že nemají jistou práci. Kolik stojí to a tohle a že děcka si vzali hypotéku na 40 let s nehorázným úrokem a tak jim ze svého ještě pomáhají ji platit.
Nevidím v tom vizi. Co by chtěli? Jisté bydlení? Jistou vodu? Jistou práci? Jisté teplo?
Většina z těchto starších (nutno podotknout dělnická profese) mi do očí řekne že by chtěli raději komunismus než tohle.
Z toho už ale zase nechápu já. Když jsem vyrůstal tak jsem slyšel o strašných křivdách ať proti svobodě projevu nebo svobodám ekonomickým ke kterým docházelo. Jak na tohle mohli zapomenout? Nebo že by tváří v tvář sociálním nejstotám raději volili teplé jídlo ve vězení než luk a šíp v divočině?

213756

1.3.2010 11:43

RE: Kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 82.?.?.?

Reakce na 213756

Az zažijete to, co zažili ti lidé po čtyřicítce, začnu vás brát možná vážně. Starší generace za 20 let /co vy jste teprve sbíral moudra/ již opravdu zažila mnohé. Od ztráty zaměstnání, přes ukradené peníze v kuponovce, přes šikanu v práci i od systému až po vyložené rozkradačky. A teď jim teprve dochází, že minulý systém byl proti současnosti úplnou oázou svobody, samostatnosti a míru. Pro člověka co se také nechal zblbnout cinkáním klíčů je to opravdu hořské poznání, ale toto poznání je skutečné, posíleno životními zkušenostmi v posametové špíně. Vás teprve čeká 20 let tohoto poznávání,abyste starsí generaci začal aspoň minimálně chápat. Není to o profesích [mrknutí jedním okem]

213757

1.3.2010 16:11

RE: Kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213757

človíčku, copak to považuješ za křivdy??? [velký smích]
- ztrátu zaměstnání? a co? mít zajištěný příjem je nějaké právo? i pro líné nebo nepoužitelné? je přece úkolem každého člověka, najít si SÁM své uplatnění, svou usilovností, aktivitou. není ničí povinnost vytvářet zbytečná pracovní místa a držet na nich neschopné pijavice.
- kuponová privatizace byla dokonale spravedlivá -každý měl nárok na stejný počet kuponových knížek (2) a na každém už bylo, co si za kupony pořídí. někdo knížku ihned prodal za dvě-tři tisícovky (protože to považoval pro sebe za nejlepší). jiný si koupil firmy, další třeba podíl ve fondech (byly různé). a na každém bylo, jestli si po čase (nebo po výzvě z fondu) nechal vyplatit 11x i více navýšenou sumu, nebo zda dobrovolně čekal na... nevím na co.
- šikana??? víš vůbec co to je? byl jsi na vojně? zažil jsi to? asi ne, když za šikanu považuješ zřejmě povinnosti zaměstnance vůči svému chlebodárci! místo vděku jej jistě nenávidíš, proletáři.
- rozkrádačky jistě nějaké byly, ale mnohem horší v padesátých letech. po převratu nic zase tak osobně traumatizujícího. pokud o nějakém zločinu víš, dej trestní oznámení. pokud ne, marně zde blemcáš na zvědavci.

pokud tyhle "křivdy" pokládáš za životní moudra nasbíraná socialistickými dědky, pak jsi asi trochu mimo. i s tou oázou svobody, ale to už nemíním rozebírat. každý s pamětí, kdo komanče před 1989 zažil, ví nejlépe, jak ohromná zde byla svoboda. možná někomu už stařecká demence brání vzpomenout si na ty každodenní nechutnosti v médiích i jinde... a vše z mládí si idealizuje. a mladé šmahem opovržlivě s patra peskuje. přitom Choronzon to má v hlavě uspořádané 100x lépe než ty.

213785

2.3.2010 14:51

RE: Kapitalismus

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 78.?.?.?

Reakce na 213785

Zkusím to takhle, opravte mne někdo, pokud se mýlím. Technologie jdou kupředu. Toť pravda. Tudíž není tolik zapotřebí lidské práce jako takové. Stroje berou lidem práci. Nebo se na to také můžeme podívat z jiného úhlu pohledu - stroje usnadňují lidem práci. Každopádně lidé už tolik pracovat nemusí. Není to třeba. Co z toho vyplývá? Lidé mohou žít pohodlněji a nedřít se tolik. To je to pěkné. Ovšem také musíme připustit, že lidé musí pracovat. Jinak se neuživí. Prostě musí. Vyžaduje to systém, který je takto postaven, systém, ve kterém žijeme. Takže dost zásadní rozpor mezi reálnou potřebou lidské práce a naopak potřebou lidských bytostí bydlet, jíst, pít.

Jsem pro pokrok, stejně jako (předpokládám) většina ostatních. Ale za pokrok platíme tím, co jsem již nastínila. Nezaměstnaností. A v tomto ohledu bude hůř (líp).
Systém by měl na toto reagovat. Komplexně, systémově. Teď mě nejspíše nařknete z utopismu, ale jediné logické východisko z takovéto situace, kdy lidské práce není tolik zapotřebí je tolik jí nepožadovat. Polopaticky - zkrácení pracovní doby. Samozřejmě při zachování životní úrovně. Taky proč ne, proboha?

Tento proces měl nastat už dávno, pozvolna. Místo toho jsme svědky pravého opaku. Lidská práce je systematicky podhodnocována. Proč tomu tak je? Je to záměr? Pokud dejme tomu před dvěma sty lety byl švec schopen během týdne spíchnout tři páry bot, průběžně na nich dělal 10 hodin denně a věděl, že touto činností zajistí svou rodinu, proč dneska dělníkovi v továrně na boty tatáž produktivita nestačí? Ano, samozřejmě musíme přihlédnout ke kvalitě obuvi, k nákladům na zakoupení a údržbu strojů a dalším proměnným. Ale i když veškeré vstupy a výstupy rozpočítáme na (úplně) všechny zúčastněné, vyjde nám na konci zprofanované sousloví "vykořisťovaný dělník" plus dalších pár lidí, mezi které se zisky rozdělí. A mantra managerů - produktivita práce, kterou nám tak rádi otřískávají o hlavu. A naprosto neopodstatněně. Protože produktivita práce neklesá. Jen se přitvrzují normy.

Přestože planeta je s to reálně "uživit" veškeré své obyvatelstvo, jsme svědky toho, jak většina lidí každý den zápasí doslova o holý život, každý po svém, a na druhé straně pár vyvolenců shromažďuje majetky, které jim vlastně nejsou k ničemu - jen k upevňování absolutní moci nad většinou. A nakolik je to "ve prospěch lidstva (planety)", vidíme každý den.
A to je špatně. Ale necháváme si to líbit, tak dobře nám tak.

Tolik k vámi nastíněnému "Kdo chce, práci si najde". Ale nezlobím se. I na vás dojde.

213893

3.3.2010 17:05

RE: Kapitalismus

tenZulice 90.?.?.?

Reakce na 213893

Napsala jste vše, pod co se klidně podepíši.

Jen malinké upřesnění - vysoký stupeň mechanizace a automatizace výrobních technologických procesů je v přímém rozporu s prácechtivým (přibývajícím) počtem občanů.

Kapitalistickou optikou viděno je naprosto přirozené, že ti, což jednoduše práci neseženou, mohou si svobodně umřít hlady na ulici.

Krásný pohled na ČLOVĚKA !

Nemýlím-li se, píše se rok 2010. Nebo se mýlím ?

213979

1.3.2010 12:11

RE: Kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 213756

zapomněl jste na třetí možnost, že to s těma strašnýma křivdama nebylo tak horký [chechtot]

213759

1.3.2010 17:12

RE: Kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213759

>že to s těma strašnýma křivdama nebylo tak horký
jak pro koho...
pro sedláka, hospodařícího na půdě svých předků po staletích, to byla asi křivda, když jej za vymyšlené obvinění poslali do těžkého žaláře. i to, že jeho rodinu někam vystěhovali. i to, že jeho milované koně ukradli a buď pobili nebo odvezli neznámo kam. a krávy soudruzi neumětelové v družstevním kravíně umořili.
podobně i vlastníkovi nějaké živnostenské dílny nebo nějaké fabriky jistě vadilo, že to, co jeho předkové a on sám s láskou zveleboval, pak nějaký rudý komisař prostě zabavil a zkazil.
blbé bylo i jen to, poslouchat denně do omrzení ty známé lži o lásce ke komunistické straně a milovaným soudruhům-vrahům.
muzika byla cenzurována, a kdo chtěl rock nebo metal mimo ČSSR, musel na burzy gramodesek a kazet do parků a lesů, a riskovat policejní šťáru, zmlácení nebo zatčení.
nesmělo se projevovat víru v Boha, bylo omezováno náboženství, soudruhy to bylo posmíváno a stíháno. vše jen tajně a něco s rizikem obvinění za protistátní podvratnou činnost.
někdo nesměl studovat, když neměl dobrý kádrový profil... -jen taková drobná křivdička, ovlivňující celý život, co? jen ne tvůj...
někdo nesměl dělat své povolání a šikanovali jej třeba rok (posílali den co den od čerta k ďáblu), než mu dali nějakou podřadnou práci.
skoro nikdo nesměl z republiky, a když, tak leda do NDR nebo do Maďarska. dobře prověření snad i do Jugoslávie. ostatní pěkně za ostnatými či elektrickými dráty. za pokus o překročení hranice někdy smrt zastřelením od pohraničářů, jindy vězení.
každý zde měl stejné howno a nikdo neměl v téhle uzavřené ohradě naději na to, že by jemu či jeho dětem někdy bylo lépe.
...ale jinak to tady bylo super. dělalo se jen aby se dělalo a proletář byl spokojen, že má na chleba a mlíko, a že se může jít den co den vyspat do betonové králíkárny, aby každý další šedý den byl stejný jako ty předešlé. opravdu "úžasný" život. přál bych ti ho, ale nejsem schopen ti to prostředí komunistického skanzenu zrekonstruovat.

213789

2.3.2010 12:06

RE: Kapitalismus

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 213789

Mohl bys, prosím, psát jako člověk? Ano, i láska k jazyku patří k lásce k národu.

>nesmělo se projevovat víru v Boha

To je sprostá lež...

>blbé bylo i jen to, poslouchat denně do omrzení ty známé lži o lásce ke komunistické straně a milovaným soudruhům-vrahům

Stejné je to dnes...

>podobně i vlastníkovi nějaké živnostenské dílny nebo nějaké fabriky jistě vadilo, že to, co jeho předkové a on sám s láskou zveleboval, pak nějaký rudý komisař prostě zabavil a zkazil.

A pak to ukradl jiný soudruh a už to není ani státní...

>někdo nesměl dělat své povolání a šikanovali jej třeba rok (posílali den co den od čerta k ďáblu), než mu dali nějakou podřadnou práci.

Stejné je to dnes...

>každý zde měl stejné howno a nikdo neměl v téhle uzavřené ohradě naději na to, že by jemu či jeho dětem někdy bylo lépe.

Dnes už jsou někteří, kteří se mají lépe, celkově to však jde od 10 k 5...

> přál bych ti ho, ale nejsem schopen ti to prostředí komunistického skanzenu zrekonstruovat.

Neboj, brzy bude hůř...

Tykám ti, protože tohle jsi z bolševizmu ještě nezapomněl. Vidíš, alespoň něco jsi se od soudruhů naučil. Vystupovat anonymně a tykat. A ještě si na bolševíka stěžuješ. To nechápu.

213880

2.3.2010 13:30

RE: Kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213880

měl jsi k napsání tohoto štěku i jiný důvod, než potřebu hádat se a osobně útočit? (navíc mimo mísu, s bolševiky jsem nikdy nic neměl).
já to oproti tobě zkusím konkrétními fakty, ano?

>>nesmělo se projevovat víru v Boha

>To je sprostá lež...

sprostý jsi leda ty. -proto se tehdy věřící lidé skrývali po bytech, které byly StB kontrolovány (mj. i na závadovou literaturu) a někdy prošpikovány štěnicemi? -proto byli takoví lidé vyslýcháni? -proto byli kněží a biskupové svěceni tajně? -proto, že bylo vše povoleno, tak někteří kněží nedostávali od komunistických církevních tajemníků souhlas s výkonem služby? -jakmile byl kněz aktivnější, hned ho šoupli do pustého pohraničí, aby nemohl "škodit". -viděl jsi v té době běžně nějaké veřejné náboženské procesí? (mimo pohřbu a jednou za rok nějaké pouti, zmanipulované jako manifestace za mír)
měl jsi v té době jít na náměstí a něco podobného tam hlásat -a hned bys viděl, jak rychle by tě "bezpečnost" odvedla a ve finále by tě zavřeli do léčebny choromyslných (které i pro tyto účely byly zneužívány).
zřejmě kvůli té náboženské svobodě tolik kněží sedělo ve vězeních, někteří byli mučeni při výslechu, a řeholníci (muži i ženy) byli v 50.letech kompletně internováni. -jinak, než tou svobodou si to neumím vysvětlit.
...a pak kdo je sprostý lhář...

v ostatním někde zkresluješ, bagatelizuješ, a nijak zvlášť mi neodporuješ. zbytečné krákorání. proto se divím, že máš potřebu se vůči mně tak vymezovat. asi ti zase spadlo to neduživé sebevědomí a potřebuješ si ho trochu pozvednout [mrknutí jedním okem] já rád pomáhám potřebným [velký smích] s dětmi a blázny se nemá cenu hádat.

213884

2.3.2010 15:59

RE: Kapitalismus

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 213884

Ale no tak, tobě lidé vykají, ty jim tykáš. Slušní a vychovaní lidé (ne soudruzi ze schůze), kteří chtějí s někým diskutovat, se obvykle představí a NORMÁLNÍ je vykání. Soudruzi to potom změnili na tykání, to ti jde dobře.

>nesmělo se projevovat víru v Boha

Já jsem chodil za komunistů do kostela, kostel stál, lidé tam chodili, faráře nezavřeli.

Chceš snad tvrdit, že byly zavřené kostely? To chceš opravdu tvrdit? Jestli kostely zavřené nebyly a faráři v nich mluvili o Bohu, tak jak jsi přišel na to, že se něco nesmělo?

Proč píšeš jako anonym? Bojíš se, že tě zavřou? Pak jsme na tom ale úplně stejně jako předtím, že? Vynech prosím tu oblíbenou pohádku, že důležitější je názor, než ten, kdo ho prezentuje. Ve slušné společnosti se to tak nedělá.

Já také rád pomáhám potřebným, ale jak to vysvětlit balíkovi ze schůze, co lidem tyká na potkání a ani se nepředstaví?

A teď se třeba vztekni... Dobrým způsobům už tě nikdo nenaučí.

213901

3.3.2010 12:47

RE: Kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213901

a ty bys byl tak rád učitelem... [chechtot] ...a zatím o tebe nikdo nestojí, co? hrdino...

213965

3.3.2010 3:41

RE: Kapitalismus

Saša 74.?.?.?

Reakce na 213789

> krávy soudruzi neumětelové v družstevním kravíně umořili

Předseda družstva nechal krmivo rozkrást, byla to „sabotáž“, tak jsme mu dali restituci, je dnes starostou nebo politikem a krade dál. Nejste také ten převlečený politik, pane 88, to volání po vlezení dále a dále do prdele, ta slintavá ukecanost a ze strachu anonymita udavače.

>blbé bylo i jen to, poslouchat denně do omrzení ty známé lži

Jaký je v tom rozdíl? Dnes je posloucháte zase.

>muzika byla cenzurována

Kde jste to slyšel? šlágry v češtině z té doby jsou na melodie ze západu.

>nesmělo se projevovat víru v Boha

Procesí byla v Pyšelích u Prahy, v Příbrami a určitě i jinde – poslední úsek lezli po kolenou. Do kostela jste mohl chodit, na májové denně, v tramvaji se pámbíčkáři křižovali, když jela kolem kostela. Jedině nebyli Jehovovi svědci a nemusel jste chodit k Armádě spásy na polívku.

213952

1.3.2010 14:53

RE: Kapitalismus

karel4u 189.?.?.?

Reakce na 213756

Charakter naroda definuje jeho politiku, politika nedefinuje jeho charakter.
V cesku je pokracovani minuleho rezimu, kde politici vyskoleni minulym rezimem vyuzili moznosti uchopeni moci a zneuzitim ji tim, ze odstranili brzdy ktere minuly rezim uzival na kontrolu korupce a zneuzivani slabych.

213775

1.3.2010 19:56

RE: Kapitalismus

Saša 74.?.?.?

Reakce na 213756

Náš vzor „dravého kapitalismu" je USA, ten luk a šíp v divočině.[mrknutí jedním okem] Není ještě nejdravější a k bankám je přímo socialistický, je to náš Jánošík naruby. Stát (tedy součet všech občanů) má světové prvenství v zadlužení, z vyvinutých zemí se chlubí nejkratší délkou života svých občanů a současně nejmizernější ač nejdražší zdravotní péčí díky svobodnému trhu. Tržní mechanismus zachovává vzornou pracovní morálku s 10 dny dovolené na rok bez nároku na nemocenskou a důchodem v 65 letech. Pravda, pokud chytnete „nadprůměrně dobrou práci“ nebo dvě, nakoupíte spoustu „hraček“ z Číny.

Díky jen malému křivení tržního mechanismu a „socialistické vládě“[mrknutí jedním okem], každý osmý Američan dostává poukázky na jídlo, 37 miliónů lidí. Dalších 16 miliónů by se mohlo kvalifikovat. Prověrky postižených a byrokracie je dražší než cena potravin.
Vložený obrázek
Jsou to lidé, nezaměstnaní 26 týdnů, po vypršení nezaměstnanecké podpory.

213800

3.3.2010 18:14

RE: Kapitalismus

rataj 85.?.?.?

Reakce na 213800

Koukám na ten graf, a s údivem zjišťuji, že jsme Náš nový velký vzor už v něčem nejen dohnali, ale i předehnali.Poukázky na jídlo tu, díky velemoudrému vedení státu a velezdatným "českým" kapitalistům, zatím nemáme, ale co není, to může být. Ale tak nějak si myslím, že když tu máme takové mladé experty na prosperující kapitalismus, jak i tu vystrkují růžky,že se vůbec nemusíme obávat o zářnou budoucnost a brzké odražení od dna ze sraček krize.

213980

3.3.2010 19:54

RE: Kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 208.?.?.?

Reakce na 213800

>z vyvinutých zemí se chlubí nejkratší délkou života svých
>občanů

To jste si asi spletl s jinou (bývalou) velmocí - Sovětským svazem.

>a současně nejmizernější ač nejdražší
>zdravotní péčí díky svobodnému trhu. Tržní mechanismus
>zachovává vzornou pracovní morálku s 10 dny dovolené na rok
>bez nároku na nemocenskou a důchodem v 65 letech. Pravda, pokud
>chytnete „nadprůměrně dobrou práci“ nebo dvě, nakoupíte
>spoustu „hraček“ z Číny.

To nemluvíte o USA, viďte? USA má zdaleka nejlepší zdravotní péči i když ne bezplatnou. Například Kanaďané platící si svou "zadarmo" zdravotní péči ve vysokých daních se masově jezdí léčit do USA, ovšem pokud si to mohou dovolit. Pokud ne, tak zůstávají na invalidním vozíku, ten je zpravidla v Kanadě zadarmo, ale někdy taky ne. Znám případ, co mu ani ten vozík nedají. Příbuzní mu nosí nakupy domů, do práce chodit nemůže a na operaci nemá nárok, prý se může přesunou z kauče do koupelny a nazpátek. Nemá tedy problém. A co je horší, v Kanadě ani ten úplatek nevezmou jako za komárů v Čechůnsku.

>
>Díky jen malému křivení tržního mechanismu a
>„socialistické vládě“[mrknutí jedním okem], každý osmý Američan dostává
>poukázky na jídlo, 37 miliónů lidí. Dalších 16 miliónů
>by se mohlo kvalifikovat. Prověrky postižených a byrokracie je
>dražší než cena potravin.

Jsou to všichni skuteční hladoví chudáci? Pokud vidím někoho platit v supermarketu s food stamps tak jsou většinou 150kg a více, tedy lidi, co potřebují nějaké foods stamps nejméně ze všech. Výjimky jsem zatím nezaregistroval. Můj milý, zdá se že realita není váš obor.

213986

3.3.2010 23:50

RE: Kapitalismus

Saša 74.?.?.?

Reakce na 213986

Vložený obrázek

WHO – „Naše“ (US) světová zdravotnická organizace uvádí, že zdravotnictví Spojených států je na 37 místě dle výsledků a kvality. Do očí bijící ukazatelé jsou třeba délka života, úmrtnost apd., opravdu ve 36ti zemích se dožijí delšího věku a mají všeobecné zdravotnictví.

The World Health Organization says, “The U. S. health system spends a higher portion of its gross domestic product than any other country but ranks 37 out of 191 countries according to its performance.” In fact, we are the least efficient healthcare in the industrialized world.

Více lidí se jezdí léčit z USA do Kanady než naopak. Ale, každé pojištění má své bolesti a když potřebujete operaci kyčle, chcete ji okamžitě, zlomek procenta si může dovolit zaplatit předraženou operaci hned v USA, jde přeci o kšeft. Někteří ať již oprávněně nebo neoprávněně podlehnou strachu a reklamě, nemocnice v USA inzerují „nejlepší zdravotní péči“ a nešťastníci postižení rakovinou pochopitelně udělají cokoli, pojedou a zaplatí za naději života vše a kdekoli i v Mexiku.
Konečné výsledky mluví samy za sebe, složení obyvatel je stejné a přesto jsou zdravější a dožívají se delšího věku.

S výjimkou narkomanů, nejchudší jsou vždy obézní z podřadné stravy přepálených tuků apod.

213998

4.3.2010 0:02

RE: Kapitalismus

Saša 74.?.?.?

Reakce na 213986

Aspect that makes the U.S. health care system one of the worst of all developed nations in the world is the quality of health:

Vložený obrázek

213999

4.3.2010 10:37

RE: Kapitalismus

Emily 96.?.?.?

Reakce na 213986

Tak na tohle uz musim reagovat. Ty zijes v Kanade a co tvrdis mas ze svych zkusenosti, anebo sis to nekde precet, vid. Ja v Kanade ziji 40 let, nemocenskou pojistku si mesicne platim v castce 56.-CND (cca 3% meho duchodu), osetreni u doktora mam kdykoliv potrebuji a nemusim platit za navstevu; vloni jsem mela vymenu koleniho kloubu, ano musela jsem cekat 4 mesice, ale nebyla to "emergency" operace a nestalo me to ani dolar. Po operaci zadarmo fyzioterapie atd, atd. Veskere pomucky k pohybu po operaci vypujcene od cerveneho krize na 3 mesice za 5.- dolaru!
Navic jsem zde cely zivot pracovala jako promovana zdravotni sestra a tak do systemu nahlizim i z druhe strany. System neni idealni (a rekni mi laskave ktery je, rada se necham poucit), personal je dost pretizeny, nadavame na to, makame tvrde, ale stale se to da zvladnout.Pro vysvetleni, jsem v penzi, ale jeste tam obcas zaskocim, kdyz potrebuji vypomoc.
Bratranec zije v Americe, kde za sebe a manzelku plati zdravotni pojisteni cca 600.-$ mesicne. Operace jeho manzelky byla zaplacena pojistovnou, ale ruzne "dodatky" (najem operacniho salu, priplatek za pokoj a jine zajimave polozky) si museli doplacet a jednalo se o tisicove castky. Jiny kamos z USA, u jine pojistovny plati jen za sebe 850.-US$ mesicne a kdyz mu vymenovali vloni koleno , tak sel sice okamzite, ale z neznameho duvodu musel jeste zaplatit 5 tacu navrch.
Zavadis tu nehorazne nesmysly; chces-li neco tak vehementne tvrdit, tak si to over, anebo nelez do diskuze o ktere s prominutim vis velky kulovy. Nebo to ma byt provokace? Rada bych vedela, odkud jsi ty svoje infos vylovil, dej nam vedet. [překvapení]

214012

4.3.2010 11:34

RE: Kapitalismus

Saša 74.?.?.?

Reakce na 214012

Pán 208 je z party blbečků v USA, kteří by chtěli být doma obdivováni.
Tabulka shora bere v úvahu pouze průměrnou délku života, s ostatními parametry zdravotní péče (např.: novorozenecká úmrtnost a dostupnost) je dle WHO daleko pod úrovní ČR, Rumunska aj., je porovnatelná jen s rozvojovými zeměmi na 37 místě.

214016

3.3.2010 16:42

RE: Kapitalismus

tenZulice 90.?.?.?

Reakce na 213756

Komu vyhovuje kapitalismus :

1. Lidem, jejichž jediným životním cílem je hromadění majetku a peněz.
Tyto lze rozdělit asi na dvě podskupiny :
A) makat mnoho hodin denně bez ohledu na potřeby jejich nejbližších (neremcej stará, vydělávám přeci hromadu prachů !).

B) dosažením co nejvyššího vzdělání a touha po "ovládání - řízení" mnoha lidských osudů.

2. Lidem, jež jsou připraveni bez výčitek svědomí (neznají pojem svědomí) udělat cokoliv, aby se mohli obohatit - je jim naprosto lhostejné, kolik jiných lidských osudů ať přímo, či nepřímo zničí !

3. Nepřipouštějí si neůspěch. Kvůli svému JÁ zničí kohokoliv, třeba i své dítě !

4. Penězi se dá "koupit" cokoliv - i lidská duše.

Vším tím, co jsem právě napsal, z hloubi duše opovrhuji !
Takto žít NECHCI !!!
Lidé celého světa by měli zapřemýšlet o zcela novém systému, znamená to ovšem, přehodnotit ony tužby, jež jsem výše popsal.
NEREÁLNÉ - což ?

213976

1.3.2010 12:57

RE: Kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 213744

ad: A pokud připustíte svobodu tak zde vždy budou nějací bezdomovci. Vždy budou chudí a bohatí. Protože ani lidé nejsou stejní.

--------

Bezdomovci v nějaké formě budou v každém zřízení. Problém je jinde: KOLIK z nich si to zvolilo "svobodně" a kolik z nich tomu bylo donuceno okolnostmi které nemohli změnit???

To je jednoduchý: máme dejme tomu 500000 nezaměstnaných. A 65000 míst. Přesto je běžná argumentace že NIKDO NECHCE DELAT a JEN BEROU PODPORY! Co asi tak mají dělat a kde??? Kdy mi to už někdo podporující kapitalismus či ODS a podobně hodlá říct???

A neargumentujte tím že "cigáni nic nedělají" neb pokud vím, nemáme tu pul milionu nezaměstnaných cigánů, či jo???

Krysa

213762

2.3.2010 8:38

RE: Kapitalismus

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213762

Předpokládám, že v případě, že by stát jen minimálně zasahoval do ekonomiky a nabídka pracovních míst by byla omezená, spousta lidí by naopak začala podnikat a pracovní místa vytvářet.
Rovnováha by se ustanovila sama.
Jenže to by musela zmizet podstatná část byrokratické správy co chrlí jednu vyhlášku za druhou. Rozdává dotaci tam a vydává nařízení támhle.

213849

2.3.2010 8:40

RE: Kapitalismus

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 94.?.?.?

Reakce na 213849

Podnikat ? V čem ?

213851

1.3.2010 14:03

RE: Kapitalismus

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213744

musim Ti gratulovat, na to jak jsi mlady vidis veci velice spravne, hlavni problem je v tom, ze vetsina lidi vubec nechape co to kapitalismus je a zamenuji to se soucasnym zkorumpovanym systemem, ktery ma v sobe ostatne prevazne prvky socialisticke ekonomie a neni nic jineho nez financni pyramida. Hlupaci kteri nechapou, ze nic v zivote neni garantovane akorat smrt a napriklad udajne jistoty socialismu jsou pouhou garanci cesty do pekel. Predevsim diky tomu, ze politicka verbez neustale strka rypak do hospodarstvi je dnes cely svet na pokraji bankrotu. [smích]

213769

1.3.2010 16:47

RE: Kapitalismus

Michal11 213.?.?.?

Reakce na 213744

Právě ta svoboda tu má pouze ten úspěšný a má jako občan ČR skoro neomezenu narozdíl od jiných zemí. Ale řadový občan který v krizi jinou práci nesežene je novodobým otrokem. U menších firem majitelé vládnou zcela neomezeně a šikana je bezmezná. Minulý režim byl oproti této zvůli slabým odvarem. Nejhorší však na tom je, že naštvanost a rozčarování lidí velice rychle vzrůstá, což každý ve svém okolí vidí a pokud to potrvá tak jako nepoučitelní dějinami si vše budeme muset zopakovat [pláč]

213788

1.3.2010 18:21

RE: Kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 82.?.?.?

Reakce na 213744

>Možná je to jen moje neznalost, ale pokud se mýlím a znáte >nějaký lepší systém než je svoboda pro občany a volný trh tak >sem s ním.
Choronzene, to zní skvěle!! Kde je takový systém prosím nastolen? Rád bych se do té země podíval, možná i jazyk naučil a pak přestěhoval, protože práce se nebojím, svobodu si "produkuji" sám pro sebe každý den...a ... několik let a každý den po volném trhu se rozhlížím a všude vidím jen příkazy, restrikce, daně, razítka, povolení, kvóty, zákazy - ta "volnost" je mi (nám) hlásána z každého přiblblého xichtu hlasatelů "demokracie a volného trhu"...

Takže ano, asi by něco takového bylo prima a lepší systém by jen tak nebyl.
Tento STÁVAJÍCÍ systém je pouze fasáda oněch líbivých, chytlavých slovíček... takto bych ve zkratce shrnul ten dlouhý článek. [mrknutí jedním okem] skutečný život pro drtivou většinu lidí vypadá ovšem jinak než je svoboda pro občany a volný trh

213792

2.3.2010 8:44

RE: Kapitalismus

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213792

V součastnosti bohužel nevím. Snad Honk Kong (ale to vím jen z jednoho chtrého filmu - nemám potvrzeno).
Jinak bych za příklad uvedl Ameriku v době kdy byl dolar přesně definován jako určité množství zlata. Resp. v době kdy lidé mohli obchodovat ve zlatě.
V současnosti bohužel nevím o státu jež by netiskl nekryté peníze. [pláč]

Takže ten svobodný trh asi nikde není [zmaten]

213852

2.3.2010 16:18

RE: Kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 86.?.?.?

Reakce na 213852

Hm, poklona mladý muži. Očekával jsem, že budete sveřepě kvákat, že jsem slepý a přece v oné svobodě trhu atd. žiji.
Dokázal jste odpovědět hodně rozumně bez kvákání.
Ač mám Asii rád, Hong Kong vynechám. Ameriku drží bankéři taky za koule, takže nezbývá, než svobodu budovat v sobě samém a ostatní se uvidí.
Mnoho zdaru.

213905

1.3.2010 18:37

RE: Kapitalismus

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 213744

Mnoho lidí ani neví co je to svoboda. Pletou si ji se svobodou být prasetem. Speciálně tento národ si prozatím nic nezaslouží. Nic sám o sobě nedokázal. Rve mi to srdce, ale je to tak. Naposledy možná za Žižky, kdy na nás poslali víc vojáků, než na křížové výpravy.

Jistota tu nebude nikdy, je to iluze, stejně jako demokracie (a nedejbože v podobě, v jaké ji zamýšlel Platón), absolutní svoboda, a hodný kapitalismus.

Kapitalismus je destruktivní v tom smyslu, že vychází z premisy maximalizace zisků. Vytváří tak věčně nespokojené lidi, kteří v honbě za zisky zapomínají na to co jsou, a kde žijí. Vzájemně se pak jako dravé šelmy rvou o každé sousto, a myslí si pak, že jsou pupkem světa.

Volný trh je také iluze, protože zde vždy budou žraloci, chtějící beztrestně kořistit na druhých a politici, kteří si tyto žraloky vydržují jako šéfové svoje gangstery.

Stejnou iluzí je i socialismus a komunismus, protože zde bude vždy někdo, kdo systému bude zneužívat pro své cíle. Hmotné (vyžírkové odmítající pracovat) i ideologické (minulý režim vraždící lidi).

Řešení? Potíž je v tom, že se ptáte na lepší systém. Už to samo o sobě je podle mne chybnou premisou. Žádný systém nic nevyřeší. Žádný zákon nic nevyřeší. Žádný kodex cti nic nevyřeší. Dokud ve svých duších budeme prasaty. Dokud poctivost bude slabostí, a sviňárny ctí.

Moje řešení?
Snaha o soběstačnost. Lokalizace namísto globalizace. Decentralizace. Odříznout se od sítí (každá má svého pavouka který nás vysává)- televizní, mobilní, rádiové, elektrické, plynové, vodovodní, kanalizační... vybudovat si jen ty, které jsou skutečně třeba.
Oprášit znalosti našich předků, kteří to zvládali, protože jsme tu coby jejich potomci. Zemědělství, zvířata, řemesla. Z měst učinit jen místa kultury, obchodu s tím co nejsme sami schopni vyrobit či získat na venkově výměnou, a průmyslu, s bydlením na přilehlém venkově. Dekonstruovat měšťácký život a zase se po čase otevřít více přírodě. Akceptovat její drsnost, a nechat ji proniknout dostatečně hluboko pod kůži. Zkusit si občas začundrovat, vymáchat v ledové vodě, a ohřát u ohně. Brodit se bahnem, a pak ocenit koupel a čistou košili.
Mění to myšlení, styl života i nahlížení na hodnoty. Peníze přestanou být problém. I další problémy začnou mizet...

Mnoho věcí si člověk může udělat sám, ale je buď líný, nebo spoléhá na šustivé papírky. To ho ovšem nikam neposune. Dělá to z něj bezduchého robota na baterky. Směna, televize, spánek. Směna, televize, spánek. Směna, televize, spánek. Dovolená. Směna, televize, spánek. Směna, televize, spánek. Svatba. Směna, televize, spánek. Pohřeb. Trošku nudné a primitivní. Bezduché.

213794

1.3.2010 20:13

RE: Kapitalismus

bejbous 78.?.?.?

Reakce na 213794

skvělý příspěvěk, souhlasím. [cool] [smích]

213802

1.3.2010 21:22

RE: Kapitalismus

abc 89.?.?.?

Reakce na 213794

Přidávam něco z histórie Jubilejního roka, jaký prospěch přinášel nejen jednotlivým Izraelitům, ale jaký vliv to mělo zejména na celý národ. Když Židé toto opatření náležitě dodržovali, pak se z jejich národa stal v Jubilejním roce opět skutečný a řádný teokratický stát, jaký Bůh na začátku zamýšlel a založil. Vláda byla vykonávána na správném základě. Hospodářství národa bylo stabilní a národ neměl žádné tíživé dluhy. (5Mo 15:6) Díky opatření Jubilejního roku byla hodnota půdy stálá a také nedocházelo k velké vnitřní zadluženosti a z ní vyplývajícímu klamnému blahobytu, který s sebou přináší inflaci, deflaci a hospodářskou krizi.
Dodržování zákona o Jubileu mělo národ chránit před tím, že by se dostal do smutného stavu, který dnes můžeme pozorovat v mnoha zemích, kde existují vlastně pouze dvě třídy — třída extrémně bohatých a třída extrémně chudých. Jubileum přinášelo značný prospěch jednotlivci, a tak byl upevňován i celý národ; nikdo totiž nebyl odstrkován a nikdo se následkem špatné ekonomické situace nemohl stát neproduktivním, ale všichni mohli svým talentem a svými schopnosti přispívat k blahu národa. Díky tomu, že Jehova žehnal výnosu země, a díky vzdělávání, kterého se jim dostávalo, se Izraelité, když byli poslušní, mohli těšit z dokonalé vlády a zažívat blahobyt; to mohla zajistit pouze pravá teokracie. (Iz 33:22)
Během Sabatních roků, zejména pak o Svátku chýší neboli sklizně, byl lidu čten Zákon. (5Mo 31:10–12) To mělo Izraelitům pomoci, aby se přiblížili k Jehovovi a udrželi si svou svobodu. Jehova Izraelity varoval, že je postihne neštěstí, jestliže budou neposlušní a jestliže budou opakovaně přehlížet jeho zákony (k nimž patřilo zachovávání Sabatních a Jubilejních let). (3Mo 26:27–45)
Dějiny národa však ukazují smutnou skutečnost, že Izraelité si Jehovy jako svého Krále nevážili. Nakonec přestali dodržovat jeho příkazy, k nimž patřily i zákony o Sabatu, a připravili se tak o požehnání, které by jim Bůh jinak dal. Jejich selhání uvedlo před národy světa na Boha pohanu a stalo se těmto národům překážkou v tom, aby si uvědomily, že teokratická vláda je opravdu znamenitá. (2Pa 36:20, 21)
O symbolickém významu opatření Jubilea jsou zmínky v Křesťanských řeckých písmech. Ježíš Kristus řekl, že přišel, aby „kázal propuštění zajatým“ v hříchu. (Lk 4:16–18,Jan 8:36) Během Kristovy Tisícileté vlády budou lidé, jak ukazují slova v Římanům 8:19–21, osvobozeni od zděděného hříchu a od smrti, k níž hřích vede. Správa země bude opět svěřena pravým Božím ctitelům, kteří budou zemi spravovat v souladu se záměrem, jaký Jehova měl s lidstvem původně a jaký předstínil opatřením Jubilejního roku. (Zj 21:4; 1Mo 1:28; Iz 65:21–25) [mrknutí jedním okem]

213807

2.3.2010 8:15

RE: Kapitalismus

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 213807

Tzv. Jubilejní rok je zajímavý. Princip rozumný.
Jak dnes ale mezi prasátky zaručit, že jej nebudou zneužívat? Například si hromadně půjčovat těsně před jeho vyhlášením?

Starý(konzervativní linie) i Nový zákon (reformní křídlo) patří židům, pro ně byly vytvořeny, je to jejich boj. Proto nechápu, proč se jimi dnes řídí 2 miliardy lidí. Židů je 16 miliónů. Jahve je židovský bůh, sem ani jinam mimo Izrael nepatří, jeho charakter je ukut pouští.

213848

2.3.2010 12:17

RE: Kapitalismus

abc 89.?.?.?

Reakce na 213848

Napísal som vám o jubilejnom roku preto, lebo je v ňom naznačený vzor budúcich vecí. Izrael slúžil ako príklad a poučenie pre všetkých. Teokracia je opak demokracie. Poriadok verzus chaos. Len jeden národ prijal teokratickú ekonómiu.Ostatné národy Boh ponechal, aby hľadali a našli niečo lepšie. Nenašli. Prečo? Káždá ideológia, filozófia, ekonomický systém, sklamal a zlýhal na tom istom. Na nemorálnosti tých ktorí vládli. Na zneužití moci, ktorú získali. Na nedokonalosti ľudí a ich zlých charakterových vlastnostiach. Na neschopnosti obsiahnuť objektívnu realitu. Na tom, že výhody, dobro si úživali vládnuce tiedy. To je jedno či to boli otrokári, feudáli, kapitalisti, socialisti, komunisti,fašisti alebo globálni korporátni fašisti.Našťastie táto hra na slepú babu sa končí. Boh dovolil ľuďom hrať sa na bohov dostatočne dlhú dobu, aby sa ukázalo, že ľudia nie sú schopní si úspešne vládnuť. Sme v slepej uličke, lebo slepí viedli slepých. A keď slepí vedie slepého, obydvaja padnú do jamy. Východisko dáva Biblia, ktorá nás uisťuje, že Boh si oprávnene opäť vezme vládu nad ľuďmi do svojich rúk. Preto o pravom Jubileu hovoril aj Kristus, keď bol na zemi. Jeho naplnenie prinesie asi taký obraz, aký ste naznačili vo vašom príspevku. Veľmi sa mi páčil a preto som pridal duchovný rozmer k jeho naplneniu. Mojim cieľom bolo ukázať, že bez Jahveho to ľudia nedokážu. Nie že by im nechýbala chuť a vôľa, ale chýbala im moc na uskutočnenie dobra pre všetkých ľudí. Jahve dal takisto v Biblii záruku, že prasátka jeho správu nezneužijú. Mesiášska vláda bude v nebi a pod jej dohľadom sa veci na zemi udejú v prospech všetkých ľudí, lebo Jahve je Stvoriteľom, Bohom, Zákonodarcom pre všetkých ľudí. Nechal len Izrael aj ostatné národy poučiť sa z vlastných chýb. To známe príslovie "prasata sa menia, korytá zostávaju" sa onedlho skončí!!!
[smích]

213881

2.3.2010 9:08

RE: Kapitalismus

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 213794

Bezva MedoBedo, je to popis větší části té dobré cesty. Nesouhlasím ale s tím, že systém není potřebný. Ono totiž záleží na tom, kdo nebo co je tím "pavoukem na konci sítě".
Bez organizace funguje jen chaos. Zákony jsou nástroje pro vytváření pořádku.
Bohužel je dělají ti, kdo si pořádek (spravedlnost?) představují trochu jinak než většina populace.
...a ti poškození jsou poškození proto, že nejsou schopni se zorganizovat. A v tom je jim účinně bráněno - denní zkušenost masírování v mediích...

213857

2.3.2010 9:53

RE: Kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213857

Velmi dobré postřehy, Janko. Méda zaslouží pochvalu, ale skutečně je potřeba myslet na více, než na krásného jednotlivce, nýbrž na společnost, na tmel mezi jednotlivými kameny, na pravidla, na nový etický kodex, vím takováto suchá strava moc nebude vonět po té ódě na šťavnatost. [mrknutí jedním okem]

213867

2.3.2010 10:58

RE: Kapitalismus

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 213867

"skutečně je potřeba myslet na více, než na krásného jednotlivce, nýbrž na společnost, na tmel mezi jednotlivými kameny"

Začněte něčím menším, třeba u své rodiny, a uvidíte [cool]

213877

2.3.2010 14:15

Čas k dílu, čas k jídlu.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213877

>Začněte něčím menším, třeba u své rodiny, a uvidíte
Omlouvám se, že jsem ve spěchu vynechal rodinu, rod, přátele.
Rada je to dobrá, ale pro někoho pozdní. Někteří jsme něco zanedbali, majíce jinak postavené priority, a dnes můžeme v mnohém pouze korigovat. Rodina jsou mnohdy (tady nemluvím o sobě) systémem naočkovaní "nepřátelé", s kterými je horší navázat úpřimný dialog než s přáteli, ty druhé si totiž vybíráme.
Přepsal jsem titulek vlákna, chtěl jsem tím vyjádřit uvědomělou potřebu budování nového řádu. Jistě, začít od sebe, přes rodinu, prátele a vyšší přirozené celky.
Celý život můžeme prožít krásným lenošením - pokud na to máme, můžeme ho např. celý zasvětit hledání léku (či léčebných postupů) na jednu nemoc, můžeme ho věnovat celý rodině,či umění,nebo konzumu ... Mnozí z nás tak činí, a dosahují i uznání společnosti. Ale myslím, že to moc potlesku nezaslouží, zejména když z toho svého času neukrojíme přiměřený díl dne na nápravu věcí veřejných. Kdyby tyto byly alespoň rámcově v pořádku, napsal bych místo toho "na politiku". Bez ohledu nato, kolik tomu rozumíme, musíme se snažit v první řadě o kultivovanou domluvu s jinými, a starat se systematicky i o "vzdálenější okolí". Přenechali jsme tyto starosti politikům, ale se špatnými výsledky. Nelze jinak, musíme tomu rozumět, a i pro volbu zástupce a jeho kontrolu, se potřebujeme opřít o vlastní zodpovědně vytvořený názor. Byli jsme mnozí vychováni k tomu, o politiku se nestarat, že je to svinstvo, apod. Největší chybou předchozího režimu (socialismu) bylo, že u většiny obyvatel potlačil aktivní přístup k politice a omezil na pouhý souhlas s různými archaickými poučkami. Také proto jsme se stali tak snadnou kořistí bezskurpulózních vlků po sametu.
Vliv na praktickou politiku nelze ale získat bez sjednocení se v určitých názorech. Ani pro laciné kompromisy není vhodná doba, jde o osudovou křižovatku. A bylo by také chybou přenechávat plánování naší budoucnosti - koncepční činnost komusi v zákulisí. Je to náš život, všechno je to teda jen na nás. Je toho mnoho... Bez systematické činnosti je pád až na dno víc než jistý.
Štěstí přeje připraveným! [mrknutí jedním okem]

213888

2.3.2010 17:14

RE: Čas k dílu, čas k jídlu.

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 213888

není nad to,ukázat, jak jsme kdo připravený, zkuste třeba tohle:
www.nejsmeovce.cz

213914

2.3.2010 10:56

RE: Kapitalismus

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 213857

"Nesouhlasím ale s tím, že systém není potřebný"

napsal jsem: vybudovat si jen ty, které jsou skutečně třeba [mrknutí jedním okem]

213876

2.3.2010 13:39

RE: Kapitalismus

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 213876

...a prosím tě , kdes to v tom příspěvku psal? Projdi si, na co reaguji. Kdyby tam tahle tvá věta byla, tak bych se neozýval.
H.

213885

2.3.2010 15:58

RE: Kapitalismus

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 213885

"Moje řešení?
Snaha o soběstačnost. Lokalizace namísto globalizace. Decentralizace. Odříznout se od sítí (každá má svého pavouka který nás vysává)- televizní, mobilní, rádiové, elektrické, plynové, vodovodní, kanalizační... vybudovat si jen ty, které jsou skutečně třeba."


Což jinými slovy znamená také systém, který by z nich vzniknul.

213900

2.3.2010 17:08

RE: Kapitalismus

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 213900

..a jsme u toho, píšeš-li o sítích a míníš systémy, tak síť je tím nejnižším, je základnou pro stavbu systému. (i tvá vysvětlující věta to dokládá)
A to podstatné je, že síť nepotřebuje pavouka, kdežto systém ano, síť je obdobou roury, pavouk ventilem. Roura bez ventilu je na nic.
Ona není řídícím prvkem, je nosičem.

Mít pořádek ve slovech znamená znát "spád smyslu", znát vnitřní hierarchii v používání slov.

213913

1.3.2010 9:34

RE: Kapitalismus

baki 85.?.?.?

Reakce na 213736

- ... není nikde přesně definován. Proto si pod pojmem "kapitalizmus" představuje každý něco jiného.
Nutno zde podotknout, že se jedná o "filozofický pojem" stejně jako demokracie, socializmus, komunizmus, republika a podobně. Tvůrci těchto pojmů byli Marx, Engels a jejich předchůdci. Základem je "způsob jejich utváření". A to je tak vše, čím se liší. Proto kapitalizmus může být horší než socializmus a naopak. Uvedenými pojmy prakticky nic nevyřešíme. Mnohostránkové výklady, - těch je schopen každý, ale nikdy víc nevysvětlí. Proto také neustálé diskuze ....

213747

1.3.2010 10:56

RE: Kapitalismus

Mirko D. 82.?.?.?

Reakce na 213736

Vy jste komik člověče. Kapitalismus odstranil chudobu, to myslíte vážně..., a to klišé o neexistenci lepšího systému je také pro zasmání...
Podívejte se třeba na toto- http://www.novinky.cz/ekonomika/193175-irak-dostan... - pokud vám nedochází souvislosti, nemá smysl něco vysvětlovat.

213753

1.3.2010 11:06

RE: Kapitalismus

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213753

ted nevím co konkrétně se vám nelíbí na tom případu s Irákem. Ta půjčka? Způsob jakým MMF uvrhne zadlužení na nějakou krajinu aby pak nabídla řešení v podobě privatizace státního sektoru? Nebo to, že nebýt Americké invaze tak by se nic takového nemuselo stát?

213754

1.3.2010 12:49

RE: Kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 213736

Trh je poněkud nesmyslný systém pro řízení výroby. Neustále je buď něčeho moc, anebo zase není nic! Naprosto neplánované hospodářství nijak jinak dopadnou nemůže!

Navíc prodejci mají dojem, že vy potřebujete to, co oni chtějí prodat ale nikoli to, co opravdu potřebujete a snaží se to seč můžou nějak udělat! Tedy abyste museli kupovat co mají a ne co chcete.

"Tržně" pak mám okolo 20podniků typu bazar-herna-zastavárna ale ani jedno knihkupectví nebo lékárnu. Na ploše 150x150metrů jsou "tržně" dvě drogerie, 4 trafiky, 4 pekárny ale žádný domací potřeby či papírnictví. O kilometr dál jsou na stejný ploše 4 lékárny ale žádný bazar nebo pekárna... a podobně.

To je možná tržní, ale zákazníka logicky nasírající jak je den dlouhý, že.

Do "zeleniny" jezdím 3km do jinýho sídliště neb u nás je jedna a mají tam prd. Přesto ještě "tržně" nezkrachovala.

Především by mne zajímalo JAK kapitalismus odstranil tu chudobu??? Budu rád, když mi to podrobně popíšete. Zvláště pohled z mý pozice 52letého částečného invalidy a nezaměstnaného... máte pocit, že nevím co s penězi??
Už jsem to jednou říkal: i MHD je pro mne drahá! Cesta šalinou přes město a zpět stojí asi tolik, jako dřív cesta vlakem do Prahy... uvědomte si, že ceny vzrostly až 10x, platy tady tak 5x.
Podpora je sotva na dvojnásobku tehdejšího platu.
Kapitalismus tedy chudé naopak vytvořil, a to z velké části obyvatel. Především z důchodců a zdravotně postižených.


Krysa

213761

2.3.2010 9:30

RE: Kapitalismus

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213761

Začnu od konce.

Kapitalismus odstraňuje chudobu tím, že navyšuje motivaci. Mimoto by měl být nějakým způsobem sturkturovaný. (Dle mého názoru čím blíže laissez faire tím lépe.) Kapitalismus lidem dává šanci a zároveň odpovědnost. Sice mohou být chudší než jsou teď. Nikdo jim nezaručí že si svoji úroveň udrží. Ale mohou i zbohatnout. Tedy vlastnit více statků či kapitálových rezerv.

Možnost podnikat při přiměřeném zdanění je vše co společnost potřebuje. Stát by měl jen dohlížet na to aby nebyly porušovány smlouvy. Aby nikdo nekrad a nevraždil. Od toho ho tu tuším máme. A kdosi předemnou to nazval společenskou smlouvou.

Trh sám se již pak postará o vše co potřebujete.
Jistěže mohou nastat situlace jež popisujete. Ve chvíli kdy však někde chybí knihovna nebo cokoliv ZISKOVÉHO. Trh sám se postará o zaplnění onoho vakua. Ať již formou vniku nového podnikatelského subjektu nebo odlivem poptávajících jinam.

Plánování v podobě nějakého úředníka který někde sedí, kouká do plánu a řekne "Tady bude trafika, tady bude lékárna, tady budou byty..." To si dovedu představit snad jen jako námět pro nějakou strategickou PC hru.
V realitě to však nefunguje. Lidé si neváží toho co nevybudují sami. Dejte někomu byt zadarmo a zdemoluje jej. Dejte někomu práci jen proto aby ji měl a on se bude flákat.

Naproti tomu svoboda a zdánlivá tržní entropie sama vytvoří prostředí jež bude vykonávat funkce požadované obyvatelstvem.
A to právě skrze ono obyvatelstvo a ne skrze stát v podobě nějakého úředníka.


To, že je něčeho moc a pak je toho málo má co dělat s hodnotou oné komodity nebo služby jež požadujete.
Nikdo ale nemůže arbitrárně určit hodnotu čehokoliv neboť hodnota je vždy určována vztahem k něčemu jinému. Tedy zde musí fungovat svobodný trh jež sám vyváží nabídku a poptávku.

To, že vám někdo vnucuje zboží či službu ještě pochopitelně neznamená, že jeho nabídku využít MUSÍTE. Každý sám za sebe se může rozhodnout zda má pro něj něco hodnotu nebo nemá.

No a vaše pozice... Rozumím vám. Asi je to tím, že pracuji v nižších platových sférách. Já to ale dělám proto, že mi to vyhovuje. Nepotřebuju vlastně peníze. Vydělám na nájem a jídlo a sem tam nějakou drobnost. Mám hromadu volného času. Přesčasy dělám minimálně. V práci splním normu, dám si sprchu a na šatně si čtu o světě [smích] Líbí se mi to. A je to moje svobodná volba.

A jak vy jste vlastně chudý? Nevím v čem tkví váš částečný status invalidy, ale píšete rozumně, tak intelekt to není. Napište tedy knihu nebo třeba básně. Vymyslete nějaký zlepšovák a prodejte ho. Přilepšete si jednorázově když máte pocit, že máte peněz málo a času dost.

213859

1.3.2010 15:21

RE: Kapitalismus

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 213736

Problem s tim kapitalismem je ten, ze v ere privatnich centralnich bank a korporacich prisatych na verejne rozpocty, proste postupne prestal existovat. Na makroekonomicke urovni nikdy nebyla zadna volna ruka trhu, ale kdysi neplatilo heslo z ciziho krev netece. Proste na te makroekonomicke urovni treba panovnikovi zalezelo na efektivite, protoze to slo z jeho kapsy. To neznamena, ze volam po feudalismu. Jenom tvrdim, ze s heslem z ciziho krev netece se dostanema casem presne tam, kde se momentalne nachazime.

213776

1.3.2010 23:19

RE: Kapitalismus

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 213776

Myslím že si je potřeba uvědomit kolik let se kapitalismus vyvíjel a z čeho. Ze začátku to byla sice příležitost pro majetné se obohatil a sedřít kůži z chudých. Postupně díky tlaku ze spodu se to celkem vyvinulo. Ovšem časem to zase minulo rovnováhu a dnes se to žene zpět do řitě.
Komunismus, jak tomu co bylo zde někteří říkají neměl možnost se nikam dostat. Začal bohužel v Rusku, z feudalismu a tím minul důležitý stupeň sociálního vývoje. Možná že bychom se v Československu k něčemu v tom šedesátém osmém i dobabrali, kdyby nás soudruzi nechali. Dnes jsme se vrátili o sto let zpět a díky tomu, pokud neskončí civilizace vlastní neschopností, nám to vezme déle se z toho vybabrat. Doufám že ne o sto let. [smích]

213825

1.3.2010 23:25

RE: Kapitalismus

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 213825

Pravda heslo z ciziho krev netece je obecneho razu. Platilo za realneho socialismu i realneho kapitalismu. Jestli bude existovat pro civilizaci nejaka budoucnost, tak nemuze trvat 100 let. Tak dlouho o hladu nikdo nevydrzi. [mrknutí jedním okem]

213829

2.3.2010 9:36

RE: Kapitalismus

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213776

Na makroekonomické úrovni je třeba si především uvědomit, že peníze jsou hlavně komodita.

Uloadnuj jsem pro vás knihu Peníze v rukou státu (z lib. institutu) http://uloz.to/4148545/rothbard-penize.pdf


Pomůže to vyjasnění historie peněz. Ve zkrácené formě se dá použít i film Peníze jako dluh.

213860

2.3.2010 14:45

RE: Kapitalismus

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 213860

Penize jsou komodita? Zastupuji tedy zbozi? Hmm, to by me zajimalo, co bych delal u prazdne nadrze auta s plnou srajtofli. A pokud by lidi neverili, ze za ty papirky neco dostanou, tak by mi plna prkenice papirku nepomohla ani u benzinove pumpy. A s tou duverou v ty papirky vytvarene na zaklade dluhu je to dost vachrlate.

213892

2.3.2010 22:33

RE: Kapitalismus

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 213860

Peníze komodita nejsou v pravém slova smyslu. Komodita je něco co má praktické využití samo o sobě a ne jenom v přeneseném smyslu jako peníze. Peníze, pokud by se nedali vyměnit za něco užitečného jsou naprosto k ničemu. Na záchod se nehodí, jsou moc malé a tvrdé, na tapety jsou strašně malé, topit se s nimi sice dá ale rychle hoří, tak co s nimi? Jejich jediná hodnota je v tom za co se dají vyměnit.

213940

1.3.2010 23:22

RE: Kapitalismus

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 94.?.?.?

Reakce na 213736

Problém bude jako vždy v zoběcňování. Kapitalismus OBECNĚ není špatný. Kapitalismus tu v určité formě byl vždy a nejen u homo sapiens. Jde především o hromadění kapitálu za účelem vytvoření existenční rezervy popř. za účelem vytvoření prostředků pro další rozvoj. Jde o přežití. Nic víc, nic míň. I medvěd se před zimou nažere, aby ji přežil. Myši si naplní nory zásobami. Nic nového. To co je špatného na kapitalismu, který tu kritizujeme je jeho současná forma. Stal se z něj v prostředí nekontrolované volnosti kapitalismus elitářský, který pozřel slabé a ty nejslabší zotročil.

213826

2.3.2010 9:40

RE: Kapitalismus

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213826

"Stal se z něj v prostředí nekontrolované volnosti kapitalismus elitářský, který pozřel slabé a ty nejslabší zotročil."


Vidíte a zde bych si právě dovolil nesouhlasit. A to např. na pouhém příkladu inflace. Neboť to byla právě ona kontrola jež odstranila penězům (myšleno původním penězům - tedy zlatu) jejich krytí.


Elitářství jež popisujete je proto DŮSLEDKEM pokusů o kontrolu a ovlivňování. (Doporučuji pročíst třeba násl. esej : http://bastiat.borec.cz/bastiat_3lkonsele.pdf )

213862

2.3.2010 15:53

RE: Kapitalismus

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 94.?.?.?

Reakce na 213862

No ono jde o to kdo kontroluje [cool]
Pokud je trh bez kontroly zcela zákonitě dochází k utváření kartelů. Ekonomické subjekty se posilují buď fúzemi popř. slabší jsou koupeni těmi silnějšími pokud pro ně jsou přínosem. Takto posílené subjekty vytlačují z trhu ty slabší a získávají monopolní postavení. Takto silné subjekty pak logicky vyvíjejí lobistické tlaky a ovlivňují politickou scénu. Dnes se to vše děje většinou na nadnárodí úrovni. Elity, které představují vrcholné představitele bankovního sektoru a nadnárodních korporací se stávají z hráčů volného trhu těmi, kteří trh ovlivňují a ovládají. Umí se na trhu nejen pohybovat ALE (cestou manipulace politické scény)URČUJÍ PRAVIDLA FUNGOVÁNÍ TRHU A TO VE SVŮJ VLASTNÍ PROSPĚCH !Spolu s trhem pak elity ovlivňují i nás. Pokud nebude trh kontrolován a regulován nestrannými zastupiteli lidu bude kontrolován logicky těmi na druhé straně. Co si vybereme ?

213898

2.3.2010 17:28

RE: Kapitalismus

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 213898

Vynikajici postreh, k tomu praktickemu fungovani neviditekne ruky. [cool] Ale trzni sily sice nemaji takove svaly, ze by dokazali vzdorovat okamzite ruznym deformacim a manipulacim, ale to "pnuti" se vytrvale sklada az se dostane do stavu, kdy dalsi deformace jsou nemozne. A pak se ty deformace porouceji s celym systemem, ktery za nima stoji jako hromadka karet.

213916

2.3.2010 20:37

RE: Kapitalismus

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 94.?.?.?

Reakce na 213916

Přesně tak René. Nejde jen o zákony ekonomiky. Prakticky všude platí zákony pomíjivosti. Každá moc se nakonec oslabí svou vlastní činností a zhroutí se zevnitř, aby tak vznikl prostor pro moc jinou, kterou čeká stejný osud.

213935

2.3.2010 14:44

RE: Kapitalismus

major Zemak 190.?.?.?

Reakce na 213736

Pritomni zatracovaci kapitalismu by si mohli laskave vsimnout, ze vsechny ty udajne hruzy jako je chudoba, hrabivost, bezohlednost,zavist a korupce se vyskytuji hlavne v zemich, ktere v minulosti budovaly "vedecky socialismus".
Ve vyspelych zapadnich zemich je situace i dnes nesrovnatelne lepsi.
Takze vazeni - za vsechnu bidu a bordel muzou jeste dnes komunisti.
Co se 40 let nicilo, to se za 20 let nespravi.
Je to, jako by vam do baraku vlezl nejaky darebak se sbijeckou, hodinu ho planovite nicil a pak vam za pul hodiny vycital, ze jste ten mrdnik jeste nestacili poklidit.

213891

2.3.2010 15:19

RE: Kapitalismus

jentak 89.?.?.?

Reakce na 213891

Takze vazeni - za vsechnu bidu a bordel muzou jeste dnes komunisti.
Co se 40 let nicilo, to se za 20 let nespravi.

Takže váženi - za všechnu bídu a bordel múžou ješte dnes kapitalisti.
Co se 200 let ničilo, to se za 40 let nespraví.

213896

2.3.2010 20:54

RE: Kapitalismus

major Zemak 190.?.?.?

Reakce na 213896

>Takze vazeni - za vsechnu bidu a bordel muzou jeste dnes
>komunisti.
>Co se 40 let nicilo, to se za 20 let nespravi.
>
>Takže váženi - za všechnu bídu a bordel múžou ješte dnes
>kapitalisti.
>Co se 200 let ničilo, to se za 40 let nespraví.

Ceskoslovensko bylo muj mily pred valkou jedna z nejvyspelejsich zemi na svete. Po valce na tom bylo v nekterych odvetvich jeste lepe, protoze sem Nemci prestehovali cast sveho prumyslu.
Za tech 40 let komunistickeho plundrovani nezbylo temer nic.
A nejen u nas.
Podivejte s laskave na rozdily mezi Jizni a Severni Koreou, nebo Zapadnim a Vychodnim Nemeckem.
Komunisti muzou byt nejprolhanejsi lide pod sluncem,ale z tohoto se nevylzou.

213937

2.3.2010 15:13

RE: Kapitalismus

Oldis 81.?.?.?

Reakce na 213736

Odstranil chudobu? vy nectete zpravy? napriklad jak v africe umiraji lide hlady, a podobne? kapitalismus je zalozen na soutezi, a to je na nem spatne, kdyz si vemete jine odvetvi zalozene na soutezi, treba sport, tak v nem se uziva doping, clovek se v nem do 40ti let naprosto znici, znicene klouby nejsou vyjimkou, zlomeniny a ochrnuti take ne. To se vam libi? Prechazeni nemoci kvuli praci, kvuli soutezi, zdevastovana psychyka, znicene zivotni prostredi, vyborne !

213895

9.10.2010 22:35

RE: Kapitalismus

smutnyklaun 84.?.?.?

Reakce na 213736

Obhajoba volného trhu je totéž jako obhajoba Neviditelné ruky trhu, která jen v Čechách rozkradla státní majetek za několik tisíc miliard korun.

229725

1.3.2010 8:10

Krátká paměť ???

john bombardon 82.?.?.?

Tak za prvé , ty socialistické volby."... občané tam chodili ne ze strachu ,ale z lhostejnosti a aby je nikdo neotravoval (čož se stejně nedělo)..." Tak já byl asi ta vyjimka co ji otravovali a lezli několikrát až domů a hrozili mojí matce že z toho budu mít potahovačky když jsem nevolil. A za další " Věci se pro většinu občanů postupně zlepšovaly ...." to už je docela srandovní. Ony se totiž nelepšily, systém se rozkládal a bylo čím dál hůř. Takže prosím neidealizovat ten paskvil.

Druhá věc je popis dneška se kterým vcelku souhlasím. Jen se každý bojí napsat kdo ten bordel řídí. On to totiž není žádný systém volné soutěže , ale diktát jisté mafie o které se nesmí mluvit. I já se bojím ,tož jdu pojíst chleba z otrub a hajdy na panské.

213739

1.3.2010 8:16

kapitalizmus

klub 213.?.?.?

odstránil chudobu? Kapitalizmus spôsobil chudobu, minimálne chudobu ducha, ako to dokazujete.

213740

1.3.2010 8:55

RE: kapitalizmus

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213740

s chudobou ducha si myslím, že to nemá mnoho společného. Duch je věcí čistě individuální. Jednotlivec by měl mít svobodu svého ducha šlechtit tak jak uzná za vhodné.

Vinit kapitalismus z - dle vašeho názoru - chybného postoje lidí k duchovním hodnotám znamená popřít svobodu jednotlivce si určit za své co uzná za vhodné.
Dovolil bych si dokonce i úvahu zda kapitalismus této svobodě ducha nepomáhá tím, že při nízké míře státní intervence do veřejného sektoru se snižuje i míra indoktrinace státní ideologií.

Pochopitelně, že i pak čeká na človíčka spousta dalších pastí ve světě. Ale cílem systému přece nemá být usnadňovat lidem život. Ale dát lidem svobodu si svůj život určit sami.

213745

1.3.2010 10:40

RE: kapitalizmus

Řehoř 90.?.?.?

Reakce na 213745

Tak si vážený zaběhněte do džungle, tam vás poučí, jak individuálně svobodný, budete kakat v koutku.

213751

1.3.2010 13:10

RE: kapitalizmus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 213745

Vy si děláte prdel, že???

ad: s chudobou ducha si myslím, že to nemá mnoho společného. Duch je věcí čistě individuální. Jednotlivec by měl mít svobodu svého ducha šlechtit tak jak uzná za vhodné.

::: To už tady dělali za Hitlera... bože to bylo "vyšlechtěných duchů", třeba Reinhard Heydrich...


Vinit kapitalismus z - dle vašeho názoru - chybného postoje lidí k duchovním hodnotám znamená popřít svobodu jednotlivce si určit za své co uzná za vhodné.

::: Klidně ji popřu. Jistý hranice zde nepochybně musí být!
Jinak to povede tam kam to vede a tam kam to vede je to, o co většina rozumných lidí asi moc nestojí?!


Dovolil bych si dokonce i úvahu zda kapitalismus této svobodě ducha nepomáhá tím, že při nízké míře státní intervence do veřejného sektoru se snižuje i míra indoktrinace státní ideologií.

::: To je fakt asi vtip, že? Bože dyť už nás oblbují víc jak za socialismu! A za chvíli tu budem mít i větší cenzuru jak byla tehdy! A "svobodného ducha" budete mít tak leda po smrti: možná...


Krysa

213764

1.3.2010 22:47

RE: kapitalizmus

xxx157 91.?.?.?

Reakce na 213764

Reinhard Heydrich to bol frontovy pilot, vrach a manažer.

213821

2.3.2010 9:44

RE: kapitalizmus

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213764

1. nedělám [smích]

2. argumentujete mimo rámec námětu

3. Popřít ji můžete pro sebe. Pro mne nikoliv.

4. Oblbování můžete prohlédnout. Ovšem to nedovede každý. Viz. Každý se může šlechtit jak chce. Máte volbu být slepý nebo vidět, ne? Tu televizi taky přece MŮŽETE vypnout [chechtot] .

213863

1.3.2010 8:17

Ne uplne mimo tema

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 79.?.?.?

http://www.youtube.com/watch?v=TrP8ng-9puw&feature=player_embedded

213741

1.3.2010 10:38

Bez debat !!

Řehoř 90.?.?.?

Tenhle článek se dá jedině podepsat a jít si vyhrnout rukávy.

213750

1.3.2010 11:58

Řešení existuje - přímá demokracie do praxe

sympatizant 94.?.?.?

Standardní politické strany - včetně těch nově vznikajících - nejsou schopny, a obávám se ani ochotny, narůstající marasmus eliminovat, byť verbálně se jejich představitelé můžou přetrhnout ve slibování modrého z nebe, zvláště před volbami. Momentálně je in "boj proti korupci". Když vidím ty profláknuté tváře žvanit o jejím potlačení, je mi špatně, až "se mi chce [bliji],velebnosti..."
Řešení se jmenuje přímá demokracie, vytvoření politické strany důsledně uplatňující její principy, včetně samotné konstituce strany zdola směrem nahoru.
To bude šance vrátit slovu demokracie jeho pravý význam.

213758

1.3.2010 13:17

Mohl by zde prosím někdo z odborníků

Erwin 91.?.?.?

osvětlit, na jakém principu fungovala ekonomika pod vládou národních socialistů v Německu ve 30.letech ? Vím jen, že velká část průmyslu (narozdíl od komunismu) byla v soukromých rukou (fungovaly tedy kapitalistické principy), ovšem byly zde jisté regulace ze strany státu. Vím jen, že z 6 mio nezaměstnaných v roce 33 byla již v roce 36 velká nula. Vím jen, že zde byla poměrně solidní sociální podpora. Vím jen, že většina lidí vydělávala více než za Výmarské republiky. Vím, že si Německo přestalo půjčovat ve světě. Uniká mi ovšem důvod a nějaké ekonomické či politické aspekty, které k tomuto relativnímu bohatství a spokojenosti lidí vedly. Nechtěl bych zde vzpomínat politickou situaci,ta je všeobecně známa, jde mi jen o informace čistě ekonomického charakteru. Jak spolu žily systémy kapitalistické a principy sociální. Přiznám se že mám málo informací a ani nevím, jak se k podobným dostat. Jde o systém k zatracení, či je možno nějakým způsobem tuto koexistenci využit např.pro naše podmínky ?

213765

1.3.2010 15:30

RE: Mohl by zde prosím někdo z odborníků

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 213765

Masivni zbrojni vyroba. Tanky, letadla, kapesni bitevni lode, ponorky....Jenomze tu dneska mame i v dobach toho "miru". Ja prilis o novou velkou posledni valku nestojim, aby se rozbehla ekonomika. Dale to pokracovat nemuze, bud se neco zasadniho zmeni nebo si naposledy zavalcime.

213778

1.3.2010 15:31

RE: Mohl by zde prosím někdo z odborníků

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 213778

To jsou samozrejme takove pivni reci, co na to odbornici to opravdu nevim. [velký smích] [velký smích]

213779

1.3.2010 15:49

RE: Mohl by zde prosím někdo z odborníků

Erwin 91.?.?.?

Reakce na 213779

Myslím, že zbrojení nebylo až tak mocným motorem. Tuším, že začali až v roce 35 pořádně zbrojit. Ale to už byli na cestě ze sr... ven.

213781

1.3.2010 16:11

RE: Mohl by zde prosím někdo z odborníků

Antiquus sidonius4 (zavináč) seznam (tečka) cz 95.?.?.?

Reakce na 213765

Nejsem sice odborník, ale možná, že vám ve vašem pátrání o využití daleko lepších principů než je Demokraturní systém nynější pomohlo shlédnutí a studium Andrease Clause na http://video.gogle.com/videoplay?docid=3719610459164146264#.
Dejte vědět zaujalo-li Vás to a aplikace možností v naší společnosti, kterou je nutno pozměnit.
Vyděl bych v tom východisko, které je možno realizovat v krátké době, bude-li společenská vůle. [smích]

213784

1.3.2010 16:13

RE: Mohl by zde prosím někdo z odborníků

Antiquus 95.?.?.?

Reakce na 213784

Omluva za ulétnutí: viděl!

213786

2.3.2010 2:13

RE: Mohl by zde prosím někdo z odborníků

Jiří Koubek 118.?.?.?

Reakce na 213765

Nejsem odbornik, ale s Nemeckem se to ma takhle - ten tzv. ekonomicky zazrak byl dosazen obrovskym zadluzovanim zeme - v roce 1939 byly prijmy nemecke vlady 15 miliard marek, kdezto vydaje 30 miliard, celkovy dluh takrka 40 miliard risskych marek; Nemecko bylo takrka na pokraji bankrotu. Nevim, jestli je toto cesta, kterou se chcete vydat.

213841

1.3.2010 18:59

Trochu jinak..

daniela 95.?.?.?

Je úžasné,jaké divy propganda dokázala! Stačí jen zmínku o tom,že minulý systém přinesl lecos dobrého a už je zle.
Pokud jsem dobře pochopila článek autora,nešlo mu o to,vznést chválu na minulý režim.Ale poukázat na to,co fugovalo dobře.
Jak řekl,byla jistota.Stát svým občanům jistotu garantoval.Fungovalo to.A mohlo by i lépe, kdyby zůstal alespoň v základech zachován.Stát,jako dobrý ochránce všech svých občanů.Bez ohledu na vzdělání, postavení apod.
Že to není možné??! A proč by nemělo být? V čem je horší člověk, který umí tvořit pěkné věci rucemi,nebo v čem je víc člověk, který rychleji myslí, než dělá? Myslím si, že pro vytvoření hodnotné věci je potřeba obou typů lidí.
Souhlasím s tím, že člověk dnes nemá k práci správný vztah.
A čemu se kdo diví? Jak může mít člověk kladný vztah k práci,když nad ním neustále bdí strach ze ztráty zaměstnání? Nechceme po těch lidech nějak moc?
Dnes se vespolek křičí,že socialismus už ne.Ale pokud si dobře pamatuji,když jsme s nadšením cinkali klíčemi,chtěli jsme pouze odstranit z vlády komunisty,dát lidem možnost volného podnikání.Tak, aby každý měl možnost zajistit si příjem dle svého umu. A kolik nás takových je,kterým se splnil sen z míst za železnou oponou?Řemeslnickou dílnu dnes sotva najdeš,ale hospod a bank na každém rohu plno.

213795

1.3.2010 19:46

RE: Trochu jinak..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213795

>Jak řekl, byla jistota
jenže jistota na světě neexistuje, v lidském životě jedině jistota smrti... nic jiného. jistota v žádném případě není nárok, a vyžadovat ji je mimořádně hloupé; svědčí to o základním nepochopení, jak svět funguje.
>Stát svým občanům jistotu garantoval
ne, negarantoval. jen se tak tvářil. a živořilo se tu stylem "všem stejné howno, a hlavně se nedívat jinam, jestli tam není líp"... a kdo se ven podíval, viděl mnoho a mnoho věcí, které líp šly. a každý po lepších západních výrobcích toužil a snažil se je skoro za každou cenu koupit. divné, co?
>Fungovalo to
evidentně nefungovalo. kdyby ano, nikdo by ten "funkční" socialismus nechtěl vyměnit za ten "horší", zlý kapitalismus. a opravdu - ten socialistický systém byl v totálních sr_čkách. i finančně, a hlavně ten centrálně řízený NEEFEKTIVNÍ bordel nemohl mít žádnou budoucnost. vnitřní zadlužení ekonomiky ČSSR bylo šílené. a právě pro tu neudržitelnost to soudruzi celkem ochotně pustili z ruky. socialistický uvědomělý člověk holt přes veškeré uvědomování a masáž politických pracovníků nějak nebyl motivován podávat ty správné výkony, inovovat, snažit se... byla všudypřítomná deziluze, apatie, rezignace.

>Stát,jako dobrý ochránce všech svých občanů
toto jde i v demokracii, vlastně spíše v demokracii než v komunistické diktatuře.
ano tohle je dobrý ideál. jenže je třeba si ujasnit co je a MÁ BÝT ta ochrana. -podle mě ochrana bezpečnosti (policie), obrana vlasti (suverénní a vlastenecky orientovaná armáda) a ochrana před bezprávím (soudy). první se daří jen velmi částečně, a to i vlivem toho, že se poměry uvolnily. jsme v divočině, ne už v ohradě z elektrických či ostnatých drátů. to s sebou nese i rizika (inteligent se nediví).
s obranou je to katastrofa - zcela jsme rezignovali na suverenitu a naši muži pozbývají i v tomto dalším ohledu schopnost býti muži-ochránci, kteří svou rodinu uhájí, kdyby bylo třeba. nehledě na změkčilost danou zrušením základní vojenské služby. neříkám, že by musela být 2 roky, ale rok ano. naučí to kluka být chlapem, utrhne ho to od máminých sukní, konfrontuje s tvrdou realitou a konkurencí jiných mužů. naučí ho to být samostatnějším, odolnějším k fyzické i psychické zátěži.
co se týče soudnictví, je podle mého zkorumpované a hlavně neskutečně pomalé. takto se práva nikdo nedovolá. (on se ho tedy nedovolal nikdo ani u komouši zaúkolovaných soudců). ideálem pro mě je Soudce Ti, který se svými dvěma pobočníky dokázal velmi efektivně, rázně, rychle a spravedlivě řešit problémy. bylo to dáno jeho osobním charakterem a udělenými pravomocemi/autoritou. samozřejmě i historickou dobou, která nějaké metody umožňovala. dnes by se z toho pseudo-ochránci lidských práv asi po_rali. (přečtěte si nějakou knížku o něm, od [url=...Automaticky kráceno

213798

2.3.2010 9:54

RE: Trochu jinak..

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213798

Souhlasím s vámi snad ve všem až v názoru na vojenskou službu.

Správně píšete, že: "obrana vlasti (suverénní a vlastenecky orientovaná armáda)"

to "vlastenecky orientovaná" je velmi podstatné. Z toho důvodu totiž není možné uzákonit povinou vojenskou službu. Vlastencem totiž člověk sám musí být a ne být k vlastenectví donucen.

Nechme tedy tento typ služby vlasti na těch kteří jej vykonávat chtějí. Koneckonců podle toho co píšete jinde se divím, že by jste byl ochoten popřít svobodné rozhodnutí někoho jiného že "toto dělat nechci - tímto nechci být".

213868

2.3.2010 10:34

RE: Trochu jinak..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213868

>Souhlasím s vámi snad ve všem až v názoru na vojenskou službu.
tohle má velmi významný odraz v tom, zda jsou pak občané schopni rezistence v krizových momentech, a hájit něco tak základního, jako své životy a své rodiny. neumět to, to považuji za degeneraci. otužit se fyzicky i psychicky je jednoznačně prospěšné. a umět vládnout zbraní je základní dovednost.

k vlastenectví je třeba lid i vychovávat. kdo totiž není vlastencem, je jaksi zmrzačený, bezprizorní, pomýlený. i děti se přece vedou k věcem, které jsou pro ně prospěšné, a které by samy od sebe ty děti nikdy nedělaly.

213874

1.3.2010 19:48

RE: Trochu jinak..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213795

dokončení:

(přečtěte si nějakou knížku o něm, od Roberta van Gulika)

ostatní státní ochranářství je už nežádoucí, pokřivené. nějaké hmotné zabezpečování státem (kdo to je?) je vyslovená hovadina, protože se realizuje na úkor někoho druhého. socialistické přerozdělování je v zásadě špatně. a pokud dělat státní rozpočet, tak jen v nezbytně nutné výši.

strach je neoddělitelnou součástí lidského života. je nutný, aby se člověk měl na pozoru a držel se v určitých mezích. beze strachu by se zvrhnul v bestii nebo nechutného lenocha. strach ze ztráty zaměstnání je velmi pozitivní věcí, protože bez toho by všichni lemplové práci flákali, ale odměnu by samozřejmě nárokovali v plné výši (nebo stále vyšší). je třeba být soutěžícím ve volné soutěži. bez toho by práce degenerovala (i lidský druh), snaha by absentovala a vývoj i ekonomické parametry by šly do háje.

213799

1.3.2010 20:41

RE: Trochu jinak..

daniela 95.?.?.?

Reakce na 213799

Pane anonyme,budu stručnější.Fungovalo by to! Samozřejmě,je nemyslitelné, aby se "předepsaný kurs"vnesl do praxe čili do užívání okamžitě.
-Postupně odstraňovat nedostatky,postupně,zároveň s vývojem společnosti,jej(onen starý systém)nahrazovat novými myšlenkami.Vaše obavy,že lemplové by se flákali,nejsou na místě.Když je systém dobrý, je dobrá i společnost a lemplů odpadá.Anebo si myslíte, že kdyby ti lidé, dnes bezdomovci, měli více možností volby, jak si udělat život příjemnější, že by nevolili jinak?
Co i řekové věděli, bylo-"když je politika dobrá,je dobrá i společnost". [smích]

213806

1.3.2010 21:40

RE: Trochu jinak..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213806

pro mě také zcela anonymní danielo,
stručnost není vždy ctnost. někdo je stručný, že dokáže hutně podat množství informací. někdo je stručný, že nemá co říct nebo že vykřikne jen 1/10 potřebného, bez vazeb a zdůvodnění.
postupně se daly "dobrovolně" odstraňovat i vady demokratůrského systému. marně. i socialismus se tak dlouho vyvíjel, až se rozvinul do zániku.
funkční systém je takový, který je založen na přírodních zákonitostech, které platí vždy, dokonce i přes lidská "vylepšení". pyšný člověk chce regulovat až do zblbnutí. chce poutat přírodu, energii, sešněrovat řeky dle svých představ, chtěl by i regulovat počasí. marně -příroda má nakonec poslední slovo. -regulované toky si předělá zpět, hráze protrhne, a člověku vždy ukáže, jaký je osel, když nejde V SOULADU s přírodou, ale snaží se proti ní. podobně i pokud jde o společenské systémy, vznikající a "vylepšované" po celou lidskou historii. většinou marně, s chybou. boží či přírodní zákony jsou dány, a jsou nejlepší možné, v nějaké rovnováze. jakkoliv jinak se to po čase vždy poboří a začíná se ve zmatku (poučeně) odznova, aby se opět zapomnělo a zkoušelo se to v bledě modrém.

na lidi funguje jediné - motivace.
přerozdělování je DEmotivace, a to jak na straně schopnějších, bohatších-nespravedlivě_oškubávaných (ztrácejí smysl, proč se snažit více), tak i na straně neschopných a líných (dostanu-li zadarmo, beze snahy, proč se ještě o něco snažit?).
naivní víra v lidskou dobrotu, spravedlnost, píli, sebepotlačení ve prospěch celku, to už jsme si mnohokrát ověřili, že to nefunguje (hromadně). utopie. -sám od sebe, bez osobní motivace NIKDO NIC dělat nebude, ani vylepšovat čísi systém.
on ani není "dobrý systém" a v něm pak následkem toho dobří občané. nikoliv! i ten systém vzniká z občanů, politici jsou do značné míry takoví, jako průměrný občan. možná se pak jen zkazí a ženou se za provizemi. když už se tam na chvíli dostali, tak to chtějí využít a zabezpečit se.

funkční může být takový "systém", který je založen na neodporování přírodě, na nedeformování trhu (volný trh) a na automatických (přírodních) motivačních prvcích (strach=negativní motivace, prospěch=pozitivní motivace). jedině takto to bude fungovat. to je skutečný kapitalismus (ne ten socialistický deformovaný kapitalismus, o němž víme, že funguje blbě).
narazíme-li na problematiku lidskosti vůči vyloženě slabým, pak to lze řešit na bázi dobrovolnosti, na základě apelů na dobro, milosrdenství. ale dobrovolně! ne že se někomu násilně sebere a řekne se mu: "buď více solidární!". -a takto se pak mohou i utužovat vazby v dané společnosti. bohatý soused bude raději pomáhat ekonomicky slabé rodině ze sousedství DOBRO-VOLNĚ, když jejich problém osobně zná, má k nim vztah (znám takový případ). ale to je už vyšší dívčí.

213810

1.3.2010 22:14

Omezte, prosím, počet svých příspěvků

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Reakce na 213810

Vážený pane,

máte tady 12 příspěvků za jediný den. Nárok máte na 10 za měsíc. A dnes je teprve 1. Pokud neomezíte jejich počet sám dobrovolně, počítejte s tím, že je nebudu pouštět. Děkuji.

213816

1.3.2010 22:29

RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213816

dnes jsem měl prostě trochu víc času, který jsem se dobro-volně rozhodl věnovat vám, vašemu webu. za práci zdarma je někdo i vděčný. pokud se vám mé názory nelíbí a obohacení diskuse se vám jeví jako nežádoucí, pak vám nerozumím. ale mazat samozřejmě můžete... v tom vám mohu těžko zabránit. jen bych se na vašem místě trošku zamyslel, co tím vlastně činíte, komu ku prospěchu.

213818

2.3.2010 8:06

RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213818

>...pokud se vám mé názory nelíbí a obohacení diskuse se vám jeví...
Na Váš způsob "obohacování" diskuse jsem reagoval dříve v diskusi pod jiným článkem, a tam o Vás napsal toto: "Nerad bych se mýlil, ale to bude asi inovovaný robot 2xs opět vyslaný na Zvědavce z LI nebo podobného ústředí, má zlepšené některé knihovny, umí i grafy... a stále nemá soucit... Umí skvěle teorie trhu. Jak někde zahlídne ucelenější názor v diskusi, okamžitě startuje a povedenou bábovičku rozdupe." Opět se mi to vybavilo zejména při čtení Vašeho dialogu s danielou. Snad Vám to pomůže vidět se v jiném světle, než jen ve Vašem kouzelném zrcadle [velký smích]

213847

2.3.2010 9:48

RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213847

považovat jiné lidi za roboty je hloupost. stejně tak myslet si, že tvůj pohled na svět je správný, a jiného zaručeně špatný.

u tebe jsem si všimnul ale jiné věci: jsi takový statistik, sbíráš historické texty, abys je mohl jiným omlacet o hlavu a tím se je snažíš vyřídit. sice marně (viz Stan), ale co po tom zůstane, je dojem trapnosti z tvé bonzácké snahy. -považuješ snad toto za přínosnou formu diskuse?
hovořit o povedené bábovičce se dá jen tehdy, kdy se povede.

213864

2.3.2010 15:51

RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213864

>považovat jiné lidi za roboty je hloupost.
Člověk se od robota liší zejména tím, že má srdce, myšleno cit, soucit, je to tvor společenský - sociální, ne asociální. Také chce, aby stát byl sociální, ne asociální. Robot tyto vlastnosti může nanejvýš simulovat, je to stroj. "Myslí" v extrémních hladinách, vše nebo nic, nula nebo jednička. Je možno s ním diskutovat pouze kvůli studiu dokonalosti algoritmů, kterými je vybaven. Ostatní jeho produkce je "flašinetová", nemůže překročit svůj program. Další diskuse s ním je proto nepřínosná. Je to pokaždé jen o skvělém trhu, motivaci, schopnostech, soutěži, egu, genech, přednostech, sockách a nemakačenkách a skvělém kapitalistickém systému.
>...je hloupost. stejně tak myslet si, že tvůj pohled na svět je správný, a jiného zaručeně špatný.
Tady jste se dopustil smyšlenky o tom , že vidíte do mé hlavy. Pokud vím, nikdy jsem nic takového netvrdil, i když už to zase tak nějakou chvíli vypadá (necháme to na soudném čtenáři), přesto si to obecně nemyslím.
I tak se omlouvám za poněkud osobní reakci, která vychází skutečně ze statistických pozorování Vašich příspěvků. Brrr, až mne udivila ta shoda našich názorů.
Ale to bude jen náhoda, protože zcela určitě nesbírám historické texty, jak jste si dále vyfabuloval. Na ty jsem narazil teprve potom, co mne místní "ekonomický guru"- Stan vyzval, abych si kliknul na jeho nick, že prý o zmíněném zlatém standardu již dříve pojednal. A to jsem učinil. Protože jsem tam našel kulové s přehazovačkou a ne slibované, tak jsem z nalezeného složil mozaiku tvůrce, náležitě opepřil a napsal.
>ale co po tom zůstane, je dojem trapnosti z tvé bonzácké snahy.
To bych měl nechat bez povšimnutí, když někdo skoro systematicky uráží své protějšky a jiné zase oblbuje maličkými třpitivými střípky polopravd. Měl jsem zato, že je správné eskamotéry dekonstruovat, někomu tím třeba ušetřím čas, to byl smysl mého sdělení. Význam slova "bonzácké" Vám asi špatně naprogramovali, nějak mi tam to slovo nesedne.
>...tvé bonzácké snahy.-považuješ snad toto za přínosnou formu diskuse?
Považuji za nezbytné, i když mne to vůbec netěší, vymáchat každému drzému spratkovi hubu v jeho vlastních exkrementech.
Pravda všechno nestíhám, mám totiž málo času, a tak rád bych psal o úplně něčem jiném.
>hovořit o povedené bábovičce se dá jen tehdy, kdy se povede.
To je právě to, mně se jich spousta líbila a Vám zase ne. Zase ta statistika. [vyplazený jazyk]
Sbohem robote. Vidím, že vy za nic nemůžete.

213897

2.3.2010 16:10

RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 213864

Tykají jen soudruzi na schůzi, soudruhu! Opět tykáš někomu, kdo ti vyká. Ale co bych to řešil, starého psa novým kouskům nenaučíš. Musím uznat, že tykat tě bolševik naučil výborně. Všimni si, soudruhu, že ti tady každý vyká (to je jakási součást kultury diskuse) a ty jim blahosklonně tykáš. Nevypovídá to o tvém charakteru něco? Co jsi dělal za bolševika? Dle toho, jak tu všechny zasvěcenně poučuješ, jsi musel dělat alespoň na ústředí, nebo? [chechtot]

213902

2.3.2010 20:10

RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků

Anonymus 85.?.?.?

Reakce na 213902

HESTROYi, nebuď takvý puntičkář.
Tykání vs Vykání, myslím, alespoň podle sebe, že tykání není výsada soudruhů. Nikdy jsem v ničem podobném nebyl, ani pionýrem ne, a také na fóru Tykám. Už jen z titulu anonymity.
No, také bychom mohli vzít v úvahu, že je to únikové krytí zad v případě, kdy dojdou argumenty, popř. je zbytečné dále komunikovat.
Ono vždy lépe zní "běž do..." než "běžte...tamtéž" [smích]

213931

2.3.2010 8:38

RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 94.?.?.?

Reakce na 213816

Vždy jsem Vám a Vašemu webu fandil Vladimíre ale v poslední době mám pocit, že toto místo pro sdílení názorů čím dál více komercionalizujete a regulujete. Nic proti vybírání příspěvků, nejste přeci charita a z něčeho musíte žít Vy i Váš web. Nic proti regulaci, odpovídáte za image webu a je to Vaše právo ale .. omezovat počet příspěvků dle nějakých limitů ? No nevím nevím .. [oči v sloup]

213850

2.3.2010 9:39

RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213850

Mohl bych to Vaše podepsat, jenže já bych měl spíše připomínku k neomezenému limitu příspěvků platících diskutérů. Někdy je to utrpení jen listovat těmi plevami při hledání zrna...
Regulace je nezbytná, dokonce i cenzura, obojí ve vhodném mixu může zvedat úroveň diskuse...
Já na své zahrádce taky vytrhávám s obzvláštním usilím zejména snaživý plevel, čímž nevyzývám editora k úplné likvidaci plevele, ale deset ukázek do měsíce by mohlo být až dost...
Editor je podle mne pořád mezi "existenčními" kameny, bude nejspíše nutné najít nové přitažlivější formáty diskuse...

213861

2.3.2010 2:14

RE: Trochu jinak..

daniela 95.?.?.?

Reakce na 213810

Podle Vás tedy může fungovat jen systém, založený na přerozdělování a dělení?! Tohle je podle Vás podle přírodních zákonů! Nezlobte se, ale tohle po nás příroda jistě nechce.tak to možná chtějí lidé,tj.kopat do roboty pomocí odměn, zvýhodňování a postupů vzhůru,až směrem k obrovskému mamonu, ale příroda rozhodně ne.
Já, když jsem poukázala na jisté principy funkčnosti z minulého režimu, neměla jsem rozhodně na mysli jakési "přiškrcování" a vylepšování člověka.
Dnes už je myslím každému jasné,že když se člověk vylepšit nechce, tak se prostě pod žádným tlakem nevylepší.

socialismus se tak dlouho vyvíjel, až se rozvinul do zániku

Potíž byla v tom,že se systém zhruba v první polovině osmdesátých let přestal jakkoliv vyvíjet.Dále už nic nového nepřicházelo. Společnost už chtěla změnu.Poukazovalo na to mnoho faktorů.Lidé požadovali"zápaďacké" zboží,chtěli více cestovat,více informací,více volnosti(byly otráveni zakrnělým a stále se opakujícím stereotypem).To, co bylo k mání a dosud stačilo, už bylo málo.A nic nového nepřicházelo a tak vyvolání revolucí(ve správný čas),vítali lidé jako na zavolanou.Což jisté spolky možná věděly.
Přírodní zákony jsou opravdu věčné.Vše musí být neustále v chodu,vše musí jít do předu(a to i morálně).Tak to po nás příroda chce.Není ani možná cesta zpátky.Pokud tu byly před 20 lety jakési náznaky lidské solidarity,soucitu a pochopení a to vše vystřídaly davy věčně nenasytných,depresivních a sobeckých lidí,pak je evidentní,že místo v před, se točíme neustále v bludném kruhu a výplody nových zákonů našich vladařů to jen korunují do totálního marasmu.
Pokud tedy chcete tvrdit,že V SOULADU S PŘÍRODOU může lidské společenství být jen tehdy, když se bude hnát za kupením majetku(viz.motivace), pak je zřejmé,že i Vy se točíte v bludném kruhu a další cestu nevidíte.
Dobrý systém by dokázal divy.Jistě hodně podobné v následcích tomu,kterak dle jedné opice se začaly následně při sté opici opičit všechny.Vaše údajné motivace-

(strach=negativní motivace, prospěch=pozitivní motivace-

můžete se se mnou hádat, ale tohle jsou hlavní kritéria,která přivedla společnost tam, kde je.Ovšem..manipulace lidí strašením, se tu už také probralo na stokrát.Takže, ještě doplním-slabý není dle přírodních zákonů ten,kdo si málo "urve", ale ten, který neumí porazit vlastní žádosti a strach.Člověk totiž není tvor tvárný, ale tvořivý.Sám v sobě.Cíl, je pak pochopením toho, proč to je "osudově"tak a ne jinak.
Snad už jsem Vám odpověděla v dostatečném znění.

213842

2.3.2010 10:27

RE: Trochu jinak..

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213842

jak může někdo příčetný po přečtení mých příspěvků napsat, že já hájím přerozdělování??? vždyť je to úplně překroucené!

u motivace (pozitivní a negativní) nelze mluvit o strašení. to jsi se opět s myšlenkou jaksi minula...
hádat se s tebou určitě nechci. není to bohužel na správné úrovni. mentálně.

213873

2.3.2010 21:39

RE: Trochu jinak..

daniela 95.?.?.?

Reakce na 213873

Pane anonyme...88,omlouvám se Vám, pokud mi trochu unikla souvislost s oním Vaším "přerozdělováním" ve vaší reakci ke mě.Ale pokud si trochu prostudujete základní prvky kapitalismu, třeba zde-
http://www.worldsocialism.org/noneng/cze2.php,pak pochopíte, že ani v kapitalismu, ať už mu dáte jakokoliv tvář, tomuto jevu"neuniknete.

u motivace (pozitivní a negativní) nelze mluvit o strašení. to jsi se opět s myšlenkou jaksi minula.

Pak ale opravdu,ať se snažím jak se snažím,nechápu,jak dle Vás se taková motivace projevuje?Přece,když mi slíbíte ke mzdě prémie,je to pozitivní motivace.Když mi pohrozíte, že je nedostanu,je to motivace negativní.Hrozí mi přeci menší plat, než bych mohla mít.Tedy mě tím logicky strašíte.

hádat se s tebou určitě nechci. není to bohužel na správné úrovni. mentálně

Hádat se samozřejmě můžete.Kdybych se obávala kritických ohlasů,tak se tu na diskusích ani neukáži.
Dle mého mínění však, pokud chcete vyznávat myšlenku společenského či politického systému dle přírodních zákonitostí, nemůžete zároveň chtít kapitalismus.
[cool]

213938

2.3.2010 17:54

RE: Trochu jinak..

Teonácatl paveldvr (zavináč) gmail (tečka) com 89.?.?.?

Reakce na 213842

Danielo, dle mého názoru je hrabivost jednotlivců výrazem strachu a touhy zabezpečit se a mít pod "kontrolou" možné ohrožující vlivy. To jste vyjádřila hezky. To se do jisté míry přenáší na celou společnost-podívejme se na naše sociální a zdravotnické jistící systémy. Jinou motivací může být touha ovládat jiné, ale ta první motivace drtivě převažuje, samozřejmě ruku v ruce se sociopatickými vlastnostmi. A troufám si tvrdit, že takových typů se vyskytuje pouze malé procento. Většina lidí mamonu nepropadne (možná někdo namítne, že nemají příležitost, ale většina prostě hrabivá není-"socka" se dokáže rozdat, ačkoli sama moc nemá).
Kapitalismus dle mého není kořen zla-jak zde někdo napsal, v jisté formě zde byl vždy. Kořen zla je průmyslová revoluce, která odstartovala rozval společnosti, masovost a odcizení. Kvalitně může fungovat pouze komunita o max. několika stech jednotlivcích. Každý vidí druhému pod pokličku a deprivanti jsou pod kontrolou. Ale v dnešních velkých aglomeracích a společenských celcích je to nemožné, proto to vypadá tak, jak to vypadá. Po fázi nekontrolovaného růstu nás čeká kolaps a restart. Doufám, že se poučíme a příští značně prořídlé generace opět začnou užívat zdravý rozum a srdce.

213922

2.3.2010 20:44

RE: Trochu jinak..

daniela 95.?.?.?

Reakce na 213922

Teonácatle,velmi děkuji za pěknou reakci.

Kořen zla je průmyslová revoluce, která odstartovala rozval společnosti, masovost a odcizení.

Naprosto souhlasím.
Upřednostňuji myšlenku,nechť vlády dají lidem do rukou naprostou svobodu v tom, chtějí-li se živit prodejem okurků "přes plot",či vlastnit a také řádně spravovat drobnou dílnu,či nabízet své obrazy.Zkrátka a dobře,živ se,jak umíš.
Víme dobře, že to dnes prostě nejde.Posuzovalo by se to jako daňový únik apod.Platit daně musíme.A také,založení jakékoli živnosti nás stojí obrovské sumy peněz.Kdo na to dnes má? Proč by musela ženská,která chce jen čas od času prodat něco z přebytku své úrody,musela platit daně a vyřizovat X žádostí a povolení?Už zde vzniká otázka,nemohlo-li by se to lidem zjednodušit.
V konečném smyslu vzniká otázka,proč by to nemohlo jít?Jistě, že by to šlo.Vyplácet za práci na ruku.Mnozí z nás opravdu nepotřebují více, než nějakou tu kačku na přilepšenou.

Po fázi nekontrolovaného růstu nás čeká kolaps a restart. Doufám, že se poučíme a příští značně prořídlé generace opět začnou užívat zdravý rozum a srdce.

Je to smutné,ale máte pravdu i zde.Vydláždili jsme si cestu do pekel, takže jinak z něj ven, než se probít,pravděpodobně v téhle fázi "demokracie", nepůjde.Už z hlediska přírodních zákonitostí(realisté, nechť se ušklibují, jak je libo), platí,že vše nové se rodí v bolestech.Nic totiž není oddělené.To je ten důvod, proč i Ježíš mluvil v podobenství.A proto také,i za naši novou svobodu budeme muset ještě hodně hořkostí a bolestí polknout,než "to" přijde.Vládci se nám do rukou dobrovolně nikdy nevydají. [zmaten]

213936

1.3.2010 19:45

Demokratúra

Bubeník 89.?.?.?

Perfektní, přesné,výstižné,pravdivé. Není co dodat.

213797

1.3.2010 20:34

Riešenie od Meda Beda

ppppp 87.?.?.?

v súvislosti s "dušemi prasat" sa mi v mnohom páči a inšpirovalo ma k príspevku, hoci napíšem tak raz za rok. V mnohom vystihuje podstatu problému.

Doplnil by som, že vojna neoživuje ekonomiku preto, lebo sa obchoduje s vojenským a iným materiálom, ale preto, že pri nej väčšine ľudom neostane nič iné, než sa chopiť poctivej práce od začiatku, ktorej by sa za normálnych okolností ani nechytili, a z nej by sa iba vysmievali. Je to prirodzená redukcia počtu príživníkov v nižšej vrstve podporujúcich špičku, aj keď tá špička čertovho ľadovca zostáva. V tej nižšej vrstve sa však topia s príživníkmi všetci.

Ešte poznámka, kto tu písal o kupónke, že každý mal podobnú šancu. Je to hlúposť. Podniky sa nerozkrádali prostredníctvom kupónovej knižky.

213804

1.3.2010 21:29

...hovno komunismus,hovno demokracie...

jezirkar 81.?.?.?

http://dolezite.sk/Bola_nezny_alebo_kabatovy_17november_1989.html

213809

1.3.2010 21:53

Výborný článok, prečítal som si diskuziu ...

Bufet rb (zavináč) magicdays (tečka) sk 91.?.?.?

... a dávam Vám do pozornosti teóriu hodnôt od amerického psychológa pána Maslowa (http://www.businessballs.com/maslow.htm), ktorú poznajú všetci študovaní manažéri a ktorá dáva odpovede na mnohé otázky, položené v diskuzii.
Pre tých, ktorí nevedia o čom je reč uvediem zopár príkladov.
- človek sa snaží v prvom rade uspokojiť svoje biologické potreby, čerta starého ho zaujíma abstraktná sloboda, keď nemá čo jesť alebo kde bývať
- keď človek uspokojí svoje biologické potreby, snaží sa uspokojiť svoje potreby bezpečnosti, v tejto fáze ho taktiež prd makový zaujíma nejaká abstraktná sloboda, keď ho môžu na ulici odbachnúť, alebo ho môže nejaký gang zmlátiť ako žito
- v tretej fáze sa človek snaží uspokojiť svoje potreby súnaležitosti, potreba rodiny, priateľov
- ... a takto to pokračuje ďalej do vyšších úrovní

Sloboda je len preto slobodou, aby človek mal možnosť uspokojiť svoje potreby, a to na akomkoľvek stupni Maslowovej hierarchie hodnôt. Keď niekto nemá čo jesť, je pre neho sloboda zaobstarať si jedlo. Keď je iný človek na vyššom leveli, sloboda pre neho znamená voľne cestovať,... atď.

Ešte jedna veta k duchovnému rozvoju. Áno človek by sa mal slobodne rozhodnúť, ale na základe kvalitných informácii. Ale keď do neho búšia dnešné médiá samý balast, človek nemá všetky potrebné informácie o možnostiach, aby sa mohol slobodne rozhodnúť. Ak by existoval rovnaký počet nekomerčných rádiových a televíznych staníc, ako sú komerčné, dá sa slobodne zvoliť. Inak je slobodná voľba len fikcia.

213812

2.3.2010 10:05

RE: Výborný článok, prečítal som si diskuziu ...

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213812

Vpodstatě s Vámi souhlasím, jen se mi zdá divné, že z toho vyvozujete závěr, že je třeba něco měnit "shora". Např. tím, že lidem vyvážíte informace tím, že přidáte nějaký televizní kanál navíc.

Svobodná volba je právě v tom, že každý má možnost se vzbouřit a jít hledat. Vypnout televizi a začít hledat. Není to o tom, že přidáte jeden kanál navíc.

Taktéž vaše pyramida hodnot. No dejme tomu, že se s tím souhlasit dá. Je v podstatě platná ikdyž různí lidé mohou upřednostňovat hodnoty v různém pořadí.
Každopádně je potřeba si říci, že naplňování oněch potřeb je záležitostí těch lidí.
ANO. stát by měl zaručovat bezpečnost a výkon práva, ale doufám, že z toho nevyvozujete i to, že by měl stát své občánky i krmit. A to jak jídlem tak duchovnem?A k té pyramidě hodnot... Doporučuji poročit trošku dále. Zvláště neurovědy a memetika. Obojí ještě více rozšíří váš úhel pohledu.

213869

3.3.2010 22:30

RE: Výborný článok, prečítal som si diskuziu ...

daniela 95.?.?.?

Reakce na 213812

Ano, to máte pravdu.Člověka čerta starého zajímá něco více, když není co jíst,střecha nad hlavou či další nezbytné životní potřeby.Ale právě tak to je,když má všeho nadbytek.
Stále si však i dnes,v tom frmolu můžete urvat trošičku té svobody.Stále máte možnost volby-chci žít jako dobytek, nebo se chci vymanit z davu a určit si skutečné lidské hodnoty dle svého rozumu? Chci věřit jiným nebo sám sobě?

Ešte jedna veta k duchovnému rozvoju. Áno človek by sa mal slobodne rozhodnúť, ale na základe kvalitných informácii

Na to, aby člověk duchovně nebo raději vnitřně vyspěl,žádná média nepotřebuje.Vše potřebné k "učení" má denodenně kolem sebe.Na to, aby do něj nebyl bušený balast,stačí televizi vůbec nepouštět.

213996

1.3.2010 22:02

Trefa

zx 88.?.?.?

Dávat za příklad tomuto systému ten prohnilý, totálně zkorumpovaný a kolaborantský stát bez vlastní vůle je opravdu povedené. Ještě všichi neumřeli, kteří v tom museli žít. Z těch sociálních výhod jako právo na práci (byla to pracovní povinnost probíhající ve stylu "My předstíráme,že pracujem, vy předstíráte,že nás platíte), bezplatná zdravotní péče (OUNZ-odevzdej úplatek nebo zemřeš) je nejlepší to právo na bydlení a to množství mladých rodin s dětmi nucených žít v několikageneračních bytech bez naděje na vlastní byt. Staromilci toho systému rádi zapomínají na to, že jsme socialistickou éru zahajovali ve válkou málo dotčené zemi a prožírali jsme bohatstsví nashromážděné předchozími generacemi. Jaký postoj asi mají poláci nebo ukrajinci v 30-tých letech. Jsem zvědav, jakou cestu najde autor v dalších dílech, by nás do tohoto ráje navrátil. Já bych ale spíš řekl, že je to naopak, tedy že je dost podobných jevů tenkrát a dnes, a jestli tím důvodem není spíš ten lid, neochotný čelit těm sviňárnám.

213814

1.3.2010 23:05

RE: Trefa

Michal11 213.?.?.?

Reakce na 213814

Tak nevím jestli se přikrýváte Modrou šancí, nebo jste žil mimo republiku.
-Zdravotnictví v té době poskytovalo daleko lepší bezplatnou péči
než zdravotnictví U.S.A v téže době. Navíc vámi zmiňovaný OUNZ proplácel lidem jedoucím z vesnice za zdravotnickou péčí i jízdenky na autobus [smích]
-Bydlení bylo pro mladé rodiny podstatně dostupnější než nyní, pomineme-li nesmyslné zadlužení na několik desetiletí a tím i dobrovolné otroctví. Vzpomeňte na spoustu nabídek zaměstnání s bytem, vzpomeňte na bezúročné půjčky, nevratné půjčky a půjčky s velmi malým úrokem pro novomanžele atd.

- Vyspělá společnost se od prasat liší tím že se o nemohoucí dokáže postarat.

-Vyspělá kapitalistická společnost ukládá z příjmů daní a privatizování majetku nemalou částku na horší časy. Kolik se uložilo za několik bilionů korun zprivatizovaného majetku a kam? Každý to ví pokud ne může se zeptat profesora na hradě.

-Ano minulý režim možná prožíral bohatství možná 40 let mu to vydrželo. Tento režim je po 20 letech na huntě a i kdyby krize přece jen polevila je tu téměř jisté riziko hyperinflace. Lidé nejsou hloupí a neustále doplácet na nenasytnost bank, nebo spekulantů donekonečna nikdo nebude. Stejně tak nikdo nebude poslouchat "oDS" recepty na znovuokrádání národa
[mrknutí jedním okem]

213822

2.3.2010 17:41

RE: Trefa

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213822

Projíždím to znova, ne ne nevnucoval jsem ods ani šanci natož modrou. V tom systému jsem žil, takže mohu každému, komu jen trochu záleží na lidské důstojnosti a svobodě aby udělal vše pro to aby se tohle už nevrátilo. Hlavně proto, že sociální inženýr s cítěním pro lid má skvělé myšlenky s váznoucí realizací. Ohání se blahem lidu ale vždy chce aby lid pro jeho ideje jednotně hlasoval. Jenže lid je nespolehlivý. Jednou hlasuje správně, po druhé nikoli. A to sociálního inženýra zlobí. Není horší bestie na týhle planetě než rozzuřený sociální inženýr, kterého zklamal jeho lid. Většinou už má pod palcem dostupné represivní složky, tak jedná. Jsou i případy, kdy se pokusí vyměnit celý lid.
Jinak máte pravdu, existovali lidé, kteří si mohli dovolit byt, ba i několik bytů. Taky v sanopsu to bylo docela fajn. A každý měl šanci. Jednou uprosřed vojny, kde mě nutili sloužit socialistické vlasti, držet hubu a ještě se tvářit, že mě to děsně baví, si mě v tom smrdutým mundúru pozvali dva perfektně odění pánové s černými kufříky s nabídkou, že nemusím věčně žít v těch sračkách, stačí, když se dám k nim. Nedal jsem se. Moje chyba, mohl jsem si to taky užít. Takže pro ty co se nechají zlákat agitátory pro předešlý režim: kdyby se jim to podařilo tak věřte, že s pravděpodobností hraničící s jistotu nám budou vládnout stejné nebo ještě větší svině, s tím, že nad námi budou mít absolutní moc. Orwell to popisuje zcela přesné.

213920

2.3.2010 18:22

RE: Trefa do anonyma

Lotras 89.?.?.?

Reakce na 213920

Jak tak koukám a sleduji sled jeho myšlenek a popis faktů z dob před r 1989 , myslím že onen pán - ilegál té době byl v "ilegalitě"...tj jako spermie v otcových varlatech a popisuje tudíž jen své pseudopoznání oné doby....

213925

1.3.2010 23:10

RESISTANCE

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 94.?.?.?

Ufff .. dlouhý článek. Dlouhý ale podnětný. Ne, že by popisoval něco převratně nového. Je to popis toho co si dnes uvědomuje stále více lidí. Je to fakt, že kapitalismus SMRDÍ. Smrdí tak jako smrděl vždy. Kapitalismus v dnešním pojetí znamená totální závislost na elitách, kteří vlastní kapitál a s ním i nás. Jde vlastně o totalitu elit, která nahradila totalitu jedné strany. Co se vlastně změnilo ? Můžeme cestovat ale bez zadlužení nemámáme za co. Můžeme nakupovat bez front ale nakupujeme za peníze, které nejsou naše. Za peníze, které vlastně nejsou vůbec. Jde vlastně jen o hodnotou nepodložené papírky vyjadřující víru v systém resp. víru v jeho oligarchy a jejich propagandu. To co máme je většinou na dluh. Je jen málo těch, kteří nejsou zadluženi a vydělávají poctivou prací. Ti ostatní se snaží pod vlivem reklamy dostat blíže k ideálnímu životnímu stylu "vyvolených" a půjčují si. Bez zadlužení iluzorní bublina našeho blahobytu praská. Bez dluhů nemáme nic. A tak si raději dál půjčujeme a na budoucnost nemyslíme. Nejen, že nemáme nic ale máme MÍNUS. Jsme na tom ještě hůř než ti chudáci v Africe, Jižní Ameice nebo v Asii, kteří jsou pro nás symbolem bídy. Oni mají nulu a nula je víc než mínus. To ale nevidíme. Mám tu iluzorní bublinu a víru v ní. Budeme-li poslušní k systému budeme si moci půjčovat navžy. Vši silou se snažíme aby ta bublina nepraskla. Jde o bublinu, která je uvnitř naší hlavy. Věříme čemu chceme věřit protože pravda mimo náš MATRIX je pro nás existenčně nepřijatelná.

Dobrá, dobrá. Já vím, že jsou to všechno jen kecy, které nic neřeší. Kecy malého čecháčka někde u půllitru piva. Jak bys to tedy chtěl změnit ? Chceš zpátky komouše ? Ty fronty na banány a dovolené v Jug.. resp. v tom co po ní zbylo ? NE NE .. PROBOHA TO NE ! Okamžitá reakce .. tak nějak podvědomá. Média si dávají záležet na tom, abychom při vyslovení slůvek socialismus nebo komunismus pocítili okamžitě mrazení v zádech a zdařilo se. NO ... Byl socialismus opravdu tak zlý ? Kacířská otázka. Často se ptám, proč socialismus skončil. Proč skončil u nás v Evropě a ne třeba v Číně ? Že by to bylo kvůli možnosti podnikání, která čínský model učinila konkurenceschopným ve světovém měřítku a z hlediska levné produkce i velmi potřebným pro celosvětovou ekonomiku ? Co kdyby byl Evropský model konkurenceschopným ? Co kdyby se podařilo zabránit "pravdoláskovskému" převratu na zpravodajské úrovni ? Je to hodně kdyby ... Rozhodně je to také mnohem složitější.

Myslím, že svět je čím dál více spoutáván mocí elit a čím dál více se vymezuje. Vzrůstá resistance davu a je požadována kontrola elit. Politici (zastupitelé) by přeci měli kontrolovat elity a ne naopak. Současná EU Lisabonského typu spíše nahrává elitám. Vše se snáze řídí z centra. Co si ale elity neuvědomují je fakt, že sloučená E...Automaticky kráceno

213823

1.3.2010 23:11

dokončení

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 94.?.?.?

Reakce na 213823

--- že sloučená Evropa znamená také sloučenou RESISTANCE. Bývalý východní blok byl ovládnut metodou rozdrob, způsob chaos a opanuj. Poté došlo ke sjednocení .. Ke sjednocení východu i západu .. ale .. příliš brzy ! Brzy si celoevropský až celosvětový odpor najde cestu. Sjednotí se extrémně levá internacionála a extrémně pravá nacionální větev. Spojí se proti jedinému nepříteli. Konkrétnímu nepříteli. Ne proti kapitalistům, židům, arabům apod. Proti konkrétním elitám, lidem s konkrétními jmény a jejich poskokům. Pak nastane mela. Celému socialistickému bloku se nepodařilo sjednotil a vymezit se kapitalismu. Nyní kapitalismus sám spojí ty, kteří jej v budoucnu zničí. Je to sci-fi ? Možná [cool]

213824

1.3.2010 23:24

RE: dokončení

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 213824

To je docela možné, ba i pravděpodobné. Žádný sci-fi. Proto nás nejspíš elity zaženou do další války než se do toho někdo vážně pustí.

213828

2.3.2010 7:45

RE: dokončení

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 94.?.?.?

Reakce na 213828

Vzhledem k tomu, že většina z nás je již vědomými či nevědomými poskoky systému (elit) a vzhledem k tomu, že nepřítele nám už vytvořili, je válka velmi pravděpodobným řešením jak náš odpor utlumit.

213846

2.3.2010 0:19

jeste ze skoncil

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 62.?.?.?

Komunismus v CR do roku 1989 utlacoval, potiral a sledoval moje zname a kamarady kteri se vydali vazne po ceste jogy a seberealizace.Knihy o techto tematech byli zakazane a ilegalni. Vegetarianstvi bylo nenormalni a zvrhle. Jsem rad, ze mame dnes v sice hodne spatne tzv demokracii a kapitalismu alespon desitky veg. restauraci v hlavnim meste Praze. Mame moznost si koupit knihy, filmy a pekne obleceni. Moje maminka pry mela prvni zimni bundu az v 16letech. Tak prosim budte radi ze jste radi a ze muzete psat v tehle spatne demokracii alespon internetove stranky. Komunismus byl horsi verte nebo ne, ale byl toz muj svobodny nazor [smích]))

213835

2.3.2010 8:52

RE: jeste ze skoncil

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 94.?.?.?

Reakce na 213835

Podle toho jak píšete, tak jste tu dobu vůbec nezažil. Jinak byste věděl, že tu nic jako "komunismus" nikdy nebylo. Vlastně komunismus nikdy nebyl nikde na této planětě.

Víte já tu dobu zažil. Měla oproti dněšnímu elitářskému kapitalismu mnoho výhod. Lidé měli práci a jistoty. Byli minimálně zadluženi a většinou žili z úspor. Dokázali se bavit a netížili je složenky z bank a denodenní strach, že o vše přijdou v exekuci. Nejezdili sice do karibiku ale své dovolené prožívali mnohem více v klidu. Každy kdo chtěl pracovat našel uplatnění.

I přesto .. nechtěl bych tu dobu zpět ! Socialismus považuji za absurdní až zrůdný systém, který popírá základní lidskou přirozenost a snaží se člověka přetvořit v duchu stranických příruček.

DNES se bohužel nacházíme v době, kdy se dostal do extrému kapitalismus a demokracie. Někdo si systém přivlastnil. Systém už není lidu. Vláda lidu je jen iluzí. Nevidíte to ?

Měli bychom se snažit vrátit pojmům SVOBODA a DEMOKRACIE jejich pravou tvář. Co myslíte Vy ?

213854

2.3.2010 14:20

RE: jeste ze skoncil

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 62.?.?.?

Reakce na 213854

Ano nebyl. Bez Boha v centru vseho, je tzv. komunismus pouze neuskutecnitelnou myslenkou.

213889

2.3.2010 16:32

RE: jeste ze skoncil

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 213835

>Komunismus byl horsi verte nebo ne, ale byl toz muj svobodny nazor

To se velice mýlíte. Za komunismu totiž lidé věděli, že tehdejší totalitní systém je špatný. Dnes je to to samé, morální degradace je mnohem zřejmější, ale lidé (stejně jako vy), nynější systém obhajují!!! A radují se, jak se máme dobře, přestože už jsme přišli o všechen národní majetek a zadlužujeme se 100 miliardami ročně, musíme si půjčovat i na vyplácení důchodů a jediné, co nynější vlády dělají, je neustálé zvyšování daní.

Škoda, že nevidíte, co tento systém z lidí udělal. Nicméně "komunistické" období byl nutný první krok, současná "demokracie" je druhý krok, není to žádná náhoda, ale velice vychytaná dlouhodobá strategie určité skupiny lidí, kterým jde o vytvoření novodobého otrokářského řádu. Ale to je na delší vysvětlování a 90% lidí to nikdy nebude chtít pochopit.

Počkejte ještě pár let a až tenhle systém padne na hubu, popovídáme si o tom znovu. I o tom hezkém oblečení atd.

> po ceste jogy a seberealizace.Knihy o techto tematech byli zakazane a ilegalni.

Zajímavé... Můj otec cvičil jógu a učil se jí z publikace vydané v 70. letech.

213909

2.3.2010 1:32

Pisatel by se mohl nazyvat "zlatoustym".

n.z. 99.?.?.?

Totiz, je velmi malo lidi kteri si dokazi tak uprimne a verohodne a pravdive vylit srdce. Mam k nemu neskonaly obdiv.

Ted k tomu kapitalismu. To slovo je nevhodne pouzivano a neporozumeno. Kapitalismus neni zdaleka protikladem komunismu ci naopak. Me se napriklad az bizardne zda, ze dnesni forma kapitalismu je velmi podobna komunismu a dokonce jeste horsi. Je to fujtajbl a vyhled neni ani trochu pekny.

Navic hodne lidi se stale vice shoduje, ze kapitalismus neexistuje. O nejake demokracii uz vubec nemuze byt rec. Byl pry nahrazen necim jako moci oligarchie ci dokonce fasismem. To se necha docela dobre uverit. Totiz, at uz je definice jakako-li, byl-li kdy kapitalismus cloveku uzitecny mohlo to byt jen tehda, kdyz umoznoval dve dulezite veci:

- uplatnit svoji individualni schopnost a v procesu toho delani si zajistit dobre zivobyti,
- umoznit optimalni vyber vyrobku a sluzeb v situaci konkurence nabidek.

Jestli tyto minule vyhody kapitalismu zmizely, coz je povetsine pravdou, pak nezbyde rict nez ze je prezily, neuzitecny a dokonce cloveku skodlivy.

213838

2.3.2010 1:48

Byl to podraz

LaFox 90.?.?.?

Říkejte si co chcete, ale 90 procent lidí, co cinkali klíčema na náměstích nechtělo žádnej kapitalismus. Vždyť i ten dementní debil havel (záměrně s malým) si NEDOVOLIL ani náznakem nějakou změnu ke kapitalismu naznačit [smích] Viz jeho LŽIVÝ projev z prosince 1989.

213840

2.3.2010 11:25

Jak je možné, že si všichni mohou myslet, že mají pravdu

Sendman 89.?.?.?

Dle mého vlastního životního postřehu je vše, chápané jako objektivní, vázáno na vnitřní senzitivitu jednotlivců. Pak člověk, který v tomto světě činí mnoho, aby se měl lépe, chtě-nechtě mnohdy podlehne indoktrinaci "jednovaté krve" a hýčkanému bakteriálnímu vědomí nadřazenosti nad těmi, jež zdobí svět třeba jen svou přítomností. Mnoho těchto snaživých více či méně inteligentních "oddaných" tvoří pilíř dnešního (jak se tady jeden pisatel vtipně vyjádřil)laissez - fair, v němž největším nepřítelem je jakékoliv hnízdo skutečné, nikoliv jen záměrně chtíčem všeho druhu eskalované sounáležitosti. Neboť chytrá lež je vpravdě dnes tou nejvyšší mocí. Zamyslete se lidé! Čemu sloužíte a čemu věříte. Přijde den a vy sami se budete soudit. Neboť není v člověku a pro člověka vyššího soudce než sebe sama [smích]

213878

2.3.2010 18:37

Kapitalismus je v současné podobě rakovinou lidstva!!!!

Laskavý 88.?.?.?

Našel jsem zajímavý / lidový / článek na Halonovinách, ke kterému bude směřovat můj komentář!

Co by si »úspěšní« počali bez »líných«
Také vás tak vytáčí denně opakovaná věta »Chcete trestat chytré a pracovité, a proto úspěšné a bohaté«,sotva se někdo zmíní o progresivní dani nebo zrušení stropů na odvody? Mohl by mi někdo z těch úspěšných a bohatých majitelů podniků a jejich manažerů říci, kde by byli bez těch »líných a hloupých« dělníků? Kde by byli majitelé luxusních hotelů i obyčejných hospod bez »hloupých a líných« kuchařů, číšníků a pokojských? O různých obchodech a marketech bez prodavaček a prodavačů ani nemluvě? Celá jejich chytrost a úspěšnost je založena na schopnosti využívat práce jiných ve svůj prospěch.
Dalším takovým »dobrým kšeftem« je lákání investorů za účelem vytvoření pracovních míst. U nás se to dělá ve stylu »My ti postavíme pískoviště, aby sis měl kde hrát. Když si píseček vyházíš, tak ti přivezeme nový a ještě ti koupíme hračky, aby sis neodešel hrát do jiného parku«. Fakt, že má taková firma sídlo někde v Horní, Dolní v Tichém oceánu a tam také odchází veškeré zisky a daně, nikdo neřeší. Časem se firmě začnou zdát zisky malé a jde o dům dál. Státu pak zůstanou akorát výdaje za pískoviště a hromada nezaměstnaných na úřadech práce.
Úplně samostatnou kapitolu u nás tvoří soukromě hospodařící zemědělci. Místo toho, aby si pohlídali naši vládu, když vyjednávala podmínky pro vstup do EU, tak handrkovali se o to, čí děda měl jaké pole a kterou mez, a likvidovali prosperující družstva a statky. Přetahovali se o krávu a druzí jim zatím ukradli kravín.
Když pak našim »úspěšným a bohatým« začne přetékat koryto, tak kolem něho smetou, co vypadlo, a s velkým humbukem a slávou to darují »těm ubohým«, které sami vytvořili.

Je to neveselé čtení a hlavně ať mně všichni zde přítomní rozumbradové doloží, kteří hájí ten dnešní bordel, co se jmenuje "tržní hospodářství", co bude dělat cca 700 000 nezaměstaných u nás - v EU už 23 milionů!!! a jak jim najít uplatnění - nikoliv kecy !!!, chci konkrétně a na tvrdo, kde vzniknou nová pracovní místa!!!, kdo zaplatí neskutečný dluh bilion a 300 miliar, které "demokraté" za 20 let budování rozvinutého kapitalismu nahospodařili / běžní pracující za dluh nemohou a nedali vládám žádný mandát k zadlužení státu!!!!!!/ a proč se máme kamarádit s prolhanou a zlodějskou bankovní mafií z USA, která zavinila celosvětovou ekonomickou krizi, svojí nenažraností a zlodějnou!!!
Z USA na věčné časy a zlodějnám všeho druhu čest!!!!! To je nové heslo, které razí modrá lůza s ODS!!!!! Vůbec se nedivím , že chtějí lidé stávkovat, ale asi dojde i na horší věci!!! Bohužel!!!! [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup]

213927

2.3.2010 20:07

RE: Kapitalismus je v současné podobě rakovinou lidstva!!!!

Laskavý 88.?.?.?

Reakce na 213927

Našel jsem ještě jeden exelentní článek na Halonovinách, který také souvisí s "tržním hospodářstvím"!!!! Spíše , co si kdo utrhne, rozuměj ukradne!!!!

Banky si berou i za to, že jim dáváme

PRAHA - Vítězem 5. ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek je platba za vklad na přepážce na vlastní účet.

Podle Patrika Nachera ze serveru www.bankovnipoplatky.com, který soutěž organizuje, tentokrát hlasovalo celkem téměř 65 tisíc bankovních klientů. »Je vidět, že bankovní klienti jsou ve svém pohledu na poplatky zcela konzistentní. Tento poplatek totiž patří do řady těch, které klienti dlouhodobě kritizují - bankovní poplatky za příjem peněz na účet a to jakýmkoliv kanálem,« uvedl Nacher.

Pro platbu za vklad na přepážce na vlastní účet jako vítěze ankety se ve finálovém kole vyslovilo kolem 44 procent hlasujících, druhý skončil se zhruba 20 procenty poplatek za připsání úroku, jako třetí nejabsurdnější byl vyhodnocen poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou - pro něj hlasovalo 12,14 procenta. Jen těsně za ním - s 12,02 procenta - skončil poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat a na pátém místě je poplatek za předčasně splacený úvěr, pro který hlasovalo 11,35 procenta účastníků ankety.

Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek se konala už popáté, hlasovalo se opět i na Slovensku. V předešlých letech klienti bank dali nejvíce hlasů poplatkům za příchozí platbu, za výběr z bankomatu vlastní banky, za vedení běžného účtu a poplatku za nadměrný vklad. Předchozí vítězové v 5. ročníku soutěžit nemohli, »aby měly šanci vyhrát i jiné absurdní poplatky,« uvedl Nacher.

Nejlepší na celé věci je fakt, že všechny naše banky jsou v zahraničních rukách a ve svých mateřských zemích / Německo, Rakousko, Francie / by si takové chování vůbec nemohli dovolit!!!! V Kocourkově jde všechno!!!!
Neumím si vůbec představit, že by třeba nějaká americká banka vybírala poplatek za vložení peněz do svého účtu!!!!
Jde opět o anomálii "tržního hospodářství", kde bez regulace je vše dovoleno a subjekty si tzv. kapitalistické , rozuměj zlodějské!!!, "svobody" na trhu maximálně využívají a zneužívají!!!! V postbolševickém prostoru je banka "svatá" a za podpory překábátěných bolševiků může krást, jak je jí libo!!!![oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup]

213930

2.3.2010 20:27

RE: Kapitalismus je v současné podobě rakovinou lidstva!!!!

Cynthia 24.?.?.?

Reakce na 213927

Aby ste pochopili cely podvod tohto storocia pre vsetko ludstvo na zemeguli je nutne si precitat tento dokument vypracovany pre universitu v Hirosime
http://piotrbein.wordpress.com/2009/12/30/judeocen...
a
http://www.davidicke.com
Nestaci nadavat a preklinat, prisiel cas ze musime konat
Cynthia

213934

3.3.2010 16:19

Zeměžluč II

Donald 195.?.?.?

Vnechali klidně chcípnout pod mostem, ale okrádání státu na daních, podvody při privatizaci, podvody se státními zakázkami jim nevadí případně říkají – když to jde(!) A kdy ti co tvrdí, že každý se má starat sám o sebe, nejraději podnikají v oboru přemísťování státních peněz do soukromých kapes a vůbec jim to nepřipadá nemorální. Proč by pravice nemohla mít sociální cítění? Co je na tom nepravicového? Proč se tzv. pravice brání zákonu s střetu zájmů a přiznávání majetku politiky a jejich příbuznými? A proč naopak levice, když ho prosazuje tak v bezzubé formě, která je k ničemu a zase chce naopak omezovat soukromé vlastnictví i poctivě nabyté, a kde to jde tam tzv. „ve veřejném zájmu“ třeba i vyvlastňovat? Myslím si, že proto, protože všichni berou politiku jenom jako výtah k moci pro uspokojení svých sobeckých zájmů a vůbec nemají na mysli prospěch celé společnosti. Navíc bohužel žijeme ve státě řízeném organizovaným zločinem a těžko s tím už někdo něco udělá.Ale to jsme daleko, celkově beru články pana autora jako trochu grafomansky dlouhé povzdechnutí si a ohlédnutí za dobou, kdy byl mladý a všechno bylo lepší, i ty rohlíky za 30 halířů, které ale nikdy 30 halířů nestály protože už nikdo nezjistí, kolik v jejich ceně bylo státních dotací, od energií až po já nevím co.
Bohužel si budeme muset svoje dějiny asi prožít znova, jak kdysi napsal p. Vaculík(parafr.): tolik jsme si přáli aby komunisti šli od válu a teď pracujeme na tom, aby se vrátili.

213975

3.3.2010 20:08

Výkrik do pustatiny.

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 95.?.?.?

Toto bola moja 1. myšlienka. Po prečítaní ostatných príspevkov mi zas bolo jasné že takmer nikto nie je schopní myslieť bez emócií. Čas skrášli všetky spomienky, i tie zlé.

Začnem rozborom dneška, vládnu nám také isté svine ako za komunistov, možno aj horšie, lebo komunisti aspoň mali vieru vo svojom systéme. Podotýkam u nás nikdy nebol komunizmus.

Čo u nás bolo bolo socializmus, v Juhoslávií bol reálny socializmus ako teraz majú v Číne, v Maďarsku zas jedinci mohli mať svoje malé podniky, bohužiaľ v 68-om sa to zomlelo a našim politicko-ekonomický reformám sa odzvonilo a v Maďarsku zas na jemný nátlak Moskvy nepokračovali v reformách.

Po roku 1989 sa začalo rozkrádanie štátneho majetku, keby som chcel v skratke opísať čo sa stalo tak by som povedal:
Čo nakradli komunisti to ukradli komunisti.
Doslova vyplienili štát a teraz pod rúškom kapitalizmu a slobodného trhu nám závidia aj vzduch čo dýchame.
Totiž slobodný trh môže fungovať len v špecifických podmienkach, a jedno týchto podmienok je morálny kódex prijatý 100% populácie. Keďže nemáme takýto kódex(v zlatých časoch aspoň bola kresťanská morálka), sme na tom biedne. Ešte biednejšie sme na tom kvôli politickému systému ktorý dovoľuje úplatným sviniam dostať sa k moci. No a dôsledkom je kvázi kapitalizmus, ktorý smeruje ku fašizmu, pričom straty nesie daňový poplatník a zisk je majiteľov.

213987

3.3.2010 20:29

RE: Výkrik do pustatiny.

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 95.?.?.?

Reakce na 213987

Jak z toho von?
Možností je hneď niekoľko:
1)Základný príjem, ako Vojta podotkol zaváňa to socializmom a asi 60% ľudí by nešiel do práce na druhý deň a sedeli by pred telkou, ale to by trvalo asi tak 6 mesiacov kým by prišli na to že v telke nedávajú nič zmysluplné.
2)Rodový statok na 1-1,2 hektároch zabezpečiť si sebe a svojej rodine všetko k životu, to je od jedla, vody až po bývanie. Viem znie to ako ekologická utópia jednej sekty, ale pokiaľ to nikto neskúsil nič isté nevieme povedať aké by to prinieslo výsledky.
3)kombinácia týchto dvoch

Toľko ekonómie a ekológie, teraz štátna správa a politický systém. Treba urobiť niekoľko krokov:
1)vytvoriť si prehľadnú hierarchiu, to je základom všetkého
2)zrušiť trestnoprávnu imunitu poslancov
3)voliť ich doživotne s tým že by sme ich mohli kedykoľvek odvolať

213989

4.3.2010 11:54

RE: Výkrik do pustatiny.

Choronzon 85.?.?.?

Reakce na 213989

Uff. no nezlob se na mě, ale to byla ekonomie?

Kde bereš ty suveréní čísla jako 60%, 6 měsíců a podobně?

Základní příjem nebude fungovat, protože neřeší základní problém - emisi peněz. A druhak a hlavně. Stát nemůže určovat hodnotu služeb a komodit tím, že určí arbitrárně nějaký měsíční "fiat garant" pro každého - tedy základní příjem.
To by vedlo k rychlému rozpadu dané měny.

Rodové statky a podobné projekty jsou osobní záležitostí daného jedince či skupiny. Do toho jak budou lidé svůj život žít nemá stát co kecat.


Takže ač mohu oceňovat Váš zájem o věci veřejné. Skuste nejprve nastudovat více informací než začnete vynášet podobné soudy.

214018

4.3.2010 16:57

RE: Výkrik do pustatiny.

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 95.?.?.?

Reakce na 214018

Ide o to že ľudia čo majú zabezpečené všetko, nemusia žiadať o podporu štát, môžu mať prebytky a predajom ekologicky čistých produktov môžu prísť k nemalému majetku.

Čo sa týka štátu, v dnešnej podobe je zbytočný útvar, pretože vyrieši 1 problém a narobí pritom 10 (v lepšom prípade).

Myslím si že by sme mali zomknúť a vyriešiť problémy sami a nie čakať na spasiteľa.

214037

15.3.2010 23:50

Svet v nemz zijeme

hony 95.?.?.?

Oba systemy, at jiz komunismus ci kapitalismus zklamaly. Je na nas (a musime to udelat dost rychle)abychom si uvedomili, ze stastny soused je vyhra i pro mne. Ze svet ve kterem zijeme je jeden a nikdo na nem nezije paralelni zivot v blahobytu ci vecnem miru. Zatim nam stale vladnou zdivocele pudy. Zmena naseho mysleni je nevyhnutelna k samotnemu preziti na nasi planete.

215046

Příspěvků: 138

01.03. 07:39 Choronzon  Kapitalismus
01.03. 08:04  RE: Kapitalismus
01.03. 09:00 Choronzon  RE: Kapitalismus
01.03. 08:21 MedaBeda  RE: Kapitalismus
01.03. 08:49 Choronzon  RE: Kapitalismus
01.03. 10:50 Saša  RE: Kapitalismus
01.03. 11:25 Choronzon  RE: Kapitalismus
01.03. 11:43  RE: Kapitalismus
01.03. 16:11  RE: Kapitalismus
02.03. 14:51 baba_Blažková  RE: Kapitalismus
03.03. 17:05 tenZulice  RE: Kapitalismus
01.03. 12:11  RE: Kapitalismus
01.03. 17:12  RE: Kapitalismus
02.03. 12:06 hestroy  RE: Kapitalismus
02.03. 13:30  RE: Kapitalismus
02.03. 15:59 hestroy  RE: Kapitalismus
03.03. 12:47  RE: Kapitalismus
03.03. 03:41 Saša  RE: Kapitalismus
01.03. 14:53 karel4u  RE: Kapitalismus
01.03. 19:56 Saša  RE: Kapitalismus
03.03. 18:14 rataj  RE: Kapitalismus
03.03. 19:54  RE: Kapitalismus
03.03. 23:50 Saša  RE: Kapitalismus
04.03. 00:02 Saša  RE: Kapitalismus
04.03. 10:37 Emily  RE: Kapitalismus
04.03. 11:34 Saša  RE: Kapitalismus
03.03. 16:42 tenZulice  RE: Kapitalismus
01.03. 12:57  RE: Kapitalismus
02.03. 08:38 Choronzon  RE: Kapitalismus
02.03. 08:40 jean.laroux  RE: Kapitalismus
01.03. 14:03 Stan  RE: Kapitalismus
01.03. 16:47 Michal11  RE: Kapitalismus
01.03. 18:21  RE: Kapitalismus
02.03. 08:44 Choronzon  RE: Kapitalismus
02.03. 16:18  RE: Kapitalismus
01.03. 18:37 MedaBeda  RE: Kapitalismus
01.03. 20:13 bejbous  RE: Kapitalismus
01.03. 21:22 abc  RE: Kapitalismus
02.03. 08:15 MedaBeda  RE: Kapitalismus
02.03. 12:17 abc  RE: Kapitalismus
02.03. 09:08 janko  RE: Kapitalismus
02.03. 09:53  RE: Kapitalismus
02.03. 10:58 MedaBeda  RE: Kapitalismus
02.03. 14:15  Čas k dílu, čas k jídlu.
02.03. 17:14 janko  RE: Čas k dílu, čas k jídlu.
02.03. 10:56 MedaBeda  RE: Kapitalismus
02.03. 13:39 janko  RE: Kapitalismus
02.03. 15:58 MedaBeda  RE: Kapitalismus
02.03. 17:08 janko  RE: Kapitalismus
01.03. 09:34 baki  RE: Kapitalismus
01.03. 10:56 Mirko D.  RE: Kapitalismus
01.03. 11:06 Choronzon  RE: Kapitalismus
01.03. 12:49  RE: Kapitalismus
02.03. 09:30 Choronzon  RE: Kapitalismus
01.03. 15:21 Rene Bartosek  RE: Kapitalismus
01.03. 23:19 Antiseptik  RE: Kapitalismus
01.03. 23:25 Rene Bartosek  RE: Kapitalismus
02.03. 09:36 Choronzon  RE: Kapitalismus
02.03. 14:45 Rene Bartosek  RE: Kapitalismus
02.03. 22:33 Antiseptik  RE: Kapitalismus
01.03. 23:22 jean.laroux  RE: Kapitalismus
02.03. 09:40 Choronzon  RE: Kapitalismus
02.03. 15:53 jean.laroux  RE: Kapitalismus
02.03. 17:28 Rene Bartosek  RE: Kapitalismus
02.03. 20:37 jean.laroux  RE: Kapitalismus
02.03. 14:44 major Zemak  RE: Kapitalismus
02.03. 15:19 jentak  RE: Kapitalismus
02.03. 20:54 major Zemak  RE: Kapitalismus
02.03. 15:13 Oldis  RE: Kapitalismus
09.10. 22:35 smutnyklaun  RE: Kapitalismus
01.03. 08:10 john bombardon  Krátká paměť ???
01.03. 08:16 klub  kapitalizmus
01.03. 08:55 Choronzon  RE: kapitalizmus
01.03. 10:40 Řehoř  RE: kapitalizmus
01.03. 13:10  RE: kapitalizmus
01.03. 22:47 xxx157  RE: kapitalizmus
02.03. 09:44 Choronzon  RE: kapitalizmus
01.03. 08:17  Ne uplne mimo tema
01.03. 10:38 Řehoř  Bez debat !!
01.03. 11:58 sympatizant  Řešení existuje - přímá demokracie do praxe
01.03. 13:17 Erwin  Mohl by zde prosím někdo z odborníků
01.03. 15:30 Rene Bartosek  RE: Mohl by zde prosím někdo z odborníků
01.03. 15:31 Rene Bartosek  RE: Mohl by zde prosím někdo z odborníků
01.03. 15:49 Erwin  RE: Mohl by zde prosím někdo z odborníků
01.03. 16:11 Antiquus  RE: Mohl by zde prosím někdo z odborníků
01.03. 16:13 Antiquus  RE: Mohl by zde prosím někdo z odborníků
02.03. 02:13 Jiří Koubek  RE: Mohl by zde prosím někdo z odborníků
01.03. 18:59 daniela  Trochu jinak..
01.03. 19:46  RE: Trochu jinak..
02.03. 09:54 Choronzon  RE: Trochu jinak..
02.03. 10:34  RE: Trochu jinak..
01.03. 19:48  RE: Trochu jinak..
01.03. 20:41 daniela  RE: Trochu jinak..
01.03. 21:40  RE: Trochu jinak..
01.03. 22:14 Vladimír Stwora  Omezte, prosím, počet svých příspěvků
01.03. 22:29  RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků
02.03. 08:06  RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků
02.03. 09:48  RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků
02.03. 15:51  RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků
02.03. 16:10 hestroy  RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků
02.03. 20:10 Anonymus  RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků
02.03. 08:38 jean.laroux  RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků
02.03. 09:39  RE: Omezte, prosím, počet svých příspěvků
02.03. 02:14 daniela  RE: Trochu jinak..
02.03. 10:27  RE: Trochu jinak..
02.03. 21:39 daniela  RE: Trochu jinak..
02.03. 17:54 Teonácatl  RE: Trochu jinak..
02.03. 20:44 daniela  RE: Trochu jinak..
01.03. 19:45 Bubeník  Demokratúra
01.03. 20:34 ppppp  Riešenie od Meda Beda
01.03. 21:29 jezirkar  ...hovno komunismus,hovno demokracie...
01.03. 21:53 Bufet  Výborný článok, prečítal som si diskuziu ...
02.03. 10:05 Choronzon  RE: Výborný článok, prečítal som si diskuziu ...
03.03. 22:30 daniela  RE: Výborný článok, prečítal som si diskuziu ...
01.03. 22:02 zx  Trefa
01.03. 23:05 Michal11  RE: Trefa
02.03. 17:41  RE: Trefa
02.03. 18:22 Lotras  RE: Trefa do anonyma
01.03. 23:10 jean.laroux  RESISTANCE
01.03. 23:11 jean.laroux  dokončení
01.03. 23:24 Antiseptik  RE: dokončení
02.03. 07:45 jean.laroux  RE: dokončení
02.03. 00:19  jeste ze skoncil
02.03. 08:52 jean.laroux  RE: jeste ze skoncil
02.03. 14:20  RE: jeste ze skoncil
02.03. 16:32 hestroy  RE: jeste ze skoncil
02.03. 01:32 n.z.  Pisatel by se mohl nazyvat "zlatoustym".
02.03. 01:48 LaFox  Byl to podraz
02.03. 11:25 Sendman  Jak je možné, že si všichni mohou myslet, že mají pravdu
02.03. 18:37 Laskavý  Kapitalismus je v současné podobě rakovinou lidstva!!!!
02.03. 20:07 Laskavý  RE: Kapitalismus je v současné podobě rakovinou lidstva!!!!
02.03. 20:27 Cynthia  RE: Kapitalismus je v současné podobě rakovinou lidstva!!!!
03.03. 16:19 Donald  Zeměžluč II
03.03. 20:08 Oracle  Výkrik do pustatiny.
03.03. 20:29 Oracle  RE: Výkrik do pustatiny.
04.03. 11:54 Choronzon  RE: Výkrik do pustatiny.
04.03. 16:57 Oracle  RE: Výkrik do pustatiny.
15.03. 23:50 hony  Svet v nemz zijeme

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

54

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 89 čtenářů částkou 18 870 korun, což je 54 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Šéf německého námořnictva skončil. Kvůli výrokům o Putinovi a Krymu23.01.22 11:47 Německo 2

Do ostravských hutí vozí uhlí z Austrálie23.01.22 11:43 Česká republika 1

DLR pozoruje asi 120 tisíc ukrajinských vojáků u linie dotyku!23.01.22 08:18 Ukrajina 1

Petice za zrušení pandemického zákona22.01.22 23:28 Česká republika 0

EMA zjistila, že "posilující dávky" imunitu naopak snižují22.01.22 07:42 Evropská unie 3

Lukašenko vyzývá "mezinárodní podvodníky" k ukončení pandemie koronaviru21.01.22 19:35 Belorusko 4

Srbsko zrušilo Austrálii licenci na těžbu lithia21.01.22 17:24 Srbsko 1

Už se to láme. Britský časopis si stěžuje na cenzuru FB a Novinky.cz to uveřejnily21.01.22 11:22 Británie 0

Česko dodá Ukrajině dělostřeleckou munici, uvedlo Ministerstvo obrany ČR21.01.22 10:03 Česká republika 9

Rusko chce zakázat těžbu krypta a omezit transakce20.01.22 17:18 Rusko 7

Pfizer od roku 2020 vydělal "asi 36 miliard dolarů", potvrzuje generální ředitel Albert Bourla20.01.22 16:18 Neurčeno 0

Studená sprcha pro Ukrajinu: Podle Bidena je členství Kyjeva v NATO v brzké době nepravděpodobné20.01.22 15:22 USA 1

Údajný vynálezce mRNA vakcín Malone málem zemřel po vakcíně proti COVIDu19.01.22 22:39 USA 4

Čína - země, kde zítra znamená včera19.01.22 16:43 Čína 0

WHO hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy pre podávanie posilňujúcich dávok „vakcín“ pre deti a mládež19.01.22 08:22 Neurčeno 0

Jan Kodeš k aféře Novak Djokovič19.01.22 08:08 Česká republika 5

O čem se mlčí - Jindřich Rajchl18.01.22 17:21 Česká republika 0

Majú rúška a respirátory v školách význam?18.01.22 09:37 Sierra Leone 0

Rusko stahuje své diplomaty a jejich rodiny z Ukrajiny18.01.22 07:03 Rusko 2

Soňa Peková: 15.1.2022 Lékařský dům17.01.22 22:01 Česká republika 6

Měnové kurzy

USD
21,53 Kč
Euro
24,39 Kč
Libra
29,18 Kč
Kanadský dolar
17,14 Kč
Australský dolar
15,45 Kč
Švýcarský frank
23,56 Kč
100 japonských jenů
18,90 Kč
Čínský juan
3,40 Kč
Polský zloty
5,39 Kč
100 maď. forintů
6,81 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
27,92 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 565,14 Kč
1 unce stříbra
520,85 Kč
Bitcoin
756 612,54 Kč

Poslední aktualizace: 24.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 8 754