Diskuze k článku

Co znamená být Indiánem v Kanadě

Příspěvků 167

16.2.2010 2:07

Genocida

vermont 76.?.?.?

Pane Stwora, clanek sice pekny,ale nak me tam vadi to slovicko "genocida". Sice se nazory na pojem genocida rozchazeji, ale podle nekterych je genocida umyslne a systematicke vyvrazdovani urcite skupiny-etnicke, nabozenske a jine. V USA a v Kanade preci nic takoveho neprobihalo. Vlada nevydala ani jeden rozkaz na "vrazdeni a nebo fyzicke likvidaci" indianu. Imigranti co utikali do britskych kolonii sem take neutikali s tim,ze budou v Novem svete vrazdit indiany. Kulku do hlavy a hromadne hroby, plynove komory a dalsi vymozenosti Evropanu tady nasi indiani take nepoznali.
Americanum ani Kanadanum neslo preci o indianske zivoty, ale spise o jejich uzemi a to resili tak,ze je presunuli do rezervacich. Sice to muselo byt otresne a strasne prikori, ale indiani se mohli tez asimilovat a spousta indianu to udelala.
Vzdyt se staci podivat kolem sebe kolik Americanum a nebo Kanadanum koluje v zilach indianska krev. Staci se zeptat par Kanadanu nebo Americanu odkud jsou jejich predkove, tak hodne krat uslysi, jo tak jsem cast anglican, nemec, francouz a cheerokee atd.
Pri kolonizaci pochopitelne dochazelo k inidanskym povstanim, ktera byla krvave potlacena, ale genocida je dost ostre slovo.

212660

16.2.2010 7:26

RE: Genocida

jd 195.?.?.?

Reakce na 212660

Genocida je to pravé slovo. Bylo vyhlazeno několik desítek miliónů Indiánů.

212667

16.2.2010 9:14

RE: Genocida

oltikum 87.?.?.?

Reakce na 212667

To je podivný názor. Žádná genocida Indiánů nikdy ze strany evropských dobyvatelů neprobíhala. Gnocida Indiánů často probíhala mezi sebou, kdy se různé kmeny vyvražďovali navzájem. To neustálé komunistické hudrování, jak tam někdo přijel proto, aby vyvražďoval Indiány je totální nesmysl.

Dyť vlastně veškerá půda, která například na východním pobřeží vlastnili běloši byla vlastně koupena za to co Indiáni považovali za cenné. Pak přišli ale druzí Indiáni a řekli tady to je naše a né těch druhých Indiánů, a tuto poctivě nabytou půdu začali ohrožovat nájezdy a tak se prostě "dobyvatelé" bránili a indiánské svazky útočníků odrazili. A tak to bylo v podstětě po celé Sev. Americe.

212673

16.2.2010 11:41

RE: Genocida

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 212673

>To je podivný názor. Žádná genocida Indiánů nikdy ze strany evropských dobyvatelů neprobíhala. Gnocida Indiánů často probíhala mezi sebou, kdy se různé kmeny vyvražďovali navzájem.

Zdroj? Historie, kterou psali Indiáni? Nebo bílí? Ne, vy jste tam vlastně byl. Už chápu. Díky za přesný popis historie.

Jinak jste asi nikdy neslyšel o taktice rozděl a panuj, naposledy tak veleúspěšně použité v Iráku. Nebudu vysvětlovat detaily, už mě to unavuje.

>To neustálé komunistické hudrování, jak tam někdo přijel proto, aby vyvražďoval Indiány je totální nesmysl.

Použití výrazu "komunistické" hodně vypovídá o vašem způsobu přemýšlení, to jest nepřemýšlení, ale přebírání myšlenek někoho jiného, jak jste krásně předvedl ve vašem příspěvku.

212680

16.2.2010 12:17

Pane Hestroy

Saša 74.?.?.?

Reakce na 212680

Indiáni jsou zde většinou nezaměstnaná „chudina“, oproti českým cikánům jsou daleko méně agresivní a jejich kriminalita je menší. Většinová společnost nad chudými ohrnuje nos, což opět jen přispívá k jejich bídě. Poslal jsem Vám vysvětlující email.

212685

16.2.2010 23:07

RE: Pane Hestroy

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212685

ano, tak nějak to vidím i já.

pane stworo,
bílá nadřazená přistěhovalecká svoloč přišla na cizí území, zčásti původní obyvatele vyvraždila, zčásti je nakazili zavlečenými chorobami, na něž indiáni pomřeli, zčásti je ožebračili jednak vybitím zvěře (bizoni lovení opakovačkami z vlaků nebo ze sportu), a zčásti je demoralizovali alkoholem, pokořili a totálně vykořenili nuceným přestěhováním. -a potomkům těchto ubožáků, zbylých potomků přeživších vandráků bez domova, s narušenou identitou, historií a tradicí vy, noví bílí přivandrovalci z "československa" chcete vyčítat, že se naučili od bílých bezohlednosti k přírodě a ke všemu, zahálčivosti, vychcanosti a dravosti po majetku a výhodách?
uznávám sice, že popisovaná pozitivní diskriminace je absolutně špatně (něčemu ani moc nevěřím - třeba země bez bílé autority v rezervaci - to by tam přece mohl každý vlézt a vraždit), ale na vaše odsuzující postoje musím říct, že s tím absolutně nesouhlasím. nynější karikatury indiánů jsou vám nevhod, možná jsou špinaví a smrdí, možná už nemají díky vykořenění jakékoliv tradiční vazby a zvyky, disciplínu k náčelníkům, šamanům ap., čest... - ale kdo za to může?! -ne snad ti, co je o ty náčelníky a šamany připravili? ne snad ti, co jim násilně vnutili život outsiderů v bílé společnosti, do níž nikdy nemůžou úspěšně zapadnout i kdyby chtěli, a do níž je bílí nikdy zcela nezačlení? -to není divu! ani z jedné strany! oni měli být indiány ve své zemi, bílí zase ve své. jenže bílí přilezli k nim, a okradli je o území, přírodu, zvěř, zlato atd., a také o příbuzné, o život a o budoucnost. jak se tedy může někdo divit, že je někdo vyvrácený z kořenů, když jej sám vyvrátil?
a vy, milý pane stworo, jste kanadu nijak nevybudoval. bílou kanadu vybudovaly generace houževnatých zoufalců a přivandrovalců a jejich potomků, někdejších britů a francouzů, dle evropského střihu díky britské koruně. nemáte být na co hrdý, že k té umělé bílé společnosti nyní jaksi patříte. a rozhodně to nelze srovnávat jako něco lepšího, než původní kmenové zřízení. je to prostě úplně jiné, zavlečené podobně jako ty nemoci. nesrovnatelné. nevíme, jak by se indiáni vyvíjeli dál, kdyby mohli, protože nemohli. bylo jim to upřeno, byli zmrzačeni. a vy teď těmi mrzáky opovrhujete.

212749

4.11.2010 22:02

RE: Pane Hestroy

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?

Reakce na 212749

souhlasím s vámi

231966

16.2.2010 12:19

RE: Genocida

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212673

"Dyť vlastně veškerá půda, která například na východním pobřeží vlastnili běloši byla vlastně koupena za to co Indiáni považovali za cenné."

Někoho ožrat a pak dát podepsat papír, jo to je obchod.
A když se zavlečou neštovice, je vymalováno. Nebo pozvat armádu, to se pak nemusí platit nic.


Mimochodem, válek s Indiány bylo požehnaně.

Podrobnosti k Velké válce Siouxů 1876-77:

"The Fort Laramie Treaty of 1868, signed with the US by Lakota leaders following Red Cloud's War, set aside a portion of the Lakota territory as the Great Sioux Reservation, to include the Black Hills region, for their exclusive use.

Growing US presence in Dakota Territory, however, created increased friction between the federal government and the Lakota. By 1872, territorial officials were considering harvesting the rich timber resources of the Black Hills, to be floated down the Cheyenne River to the Missouri, where new plains settlements needed lumber. The geographic uplift area suggested the potential for mineral resources. When a commission approached the Red Cloud Agency about the possibility of the Lakota's signing away the Black Hills, Colonel John E. Smith noted that this was "the only portion [of their reservation] worth anything to them" and concluded that "nothing short of their annihilation will get it from them."


zdroj

Indiánské války

Bílý osadník, jakmile měl příležitost strčit svoje tlusté prsty do cizího, učinil tak. Prý obchod. [bliji]

212686

17.2.2010 16:29

RE: Genocida

Ilili 212.?.?.?

Reakce na 212686

A to jste vzal kde, že je někdo nutil ožírat se? Indánská bába?

212793

16.2.2010 15:31

RE: Genocida

JPG 85.?.?.?

Reakce na 212673

video k tématu

212706

16.2.2010 14:25

RE: Genocida

Teonácatl paveldvr (zavináč) gmail (tečka) com 85.?.?.?

Reakce na 212667

Odhad je 100 milionů vcelé Americe a Karibiku. Včetně podlehnutí epidemiím.

212698

16.2.2010 17:52

RE: Genocida

V.Kulik 64.?.?.?

Reakce na 212667

>Genocida je to pravé slovo. Bylo vyhlazeno několik desítek
>miliónů Indiánů.

No tak sem se sem vratil. Podle nekterych bylo v USA vyhlazeno nekolik DESITEK MILONU indianu. To by ovsem bylo sokujici pokud by to byla pravda.
Pri kazdem takovem obvineni musime vychazet s nakeho zakladniho cisla a poctu. Nemuzeme strilet jen tak od pasu cisla, protoze se to nekomu hodi.
Takze zacneme u toho kolik indianu zilo na uzemi USA/Kanady pred kolonizaci cili Kolumbusem. Tohle cislo NIKDO samozrejme nezna a existuji jen odhady a diky tomu vznika velke vakuum, ktere lze vyplnit JAKKYKOLIM cislem, takze i temi desitky milony indianu jak se zde uvadi.
Presny pocet pred Kolumbusem znat nemuzeme, ale co vime zcela presne je prvni udaj o scitani indianu na uzemi USA v roce 1880 a to zilo na uzemi USA 250 000 indianu.(I predtim bylo scitani indianu,ale pouze na uzemich kolonii a v roce 1790 jako prvni scitani lidu USA probihalo pouze ve 13 statech, proto uzivam cisla az z roku 1880)
Scitani probihalo podle kmenove prislusnosti jako Cherokee Nation, Chickasaw Nation, Choctaw Nation, Creek Nation a dalsi. A z toho cisla se vychazi. Prvni historik co odhadl pocet indianu byl George Catlin (1840) s odhadem 14 milionu indianu zijicim pred rokem 1492 na uzemi USA/Kanada.( s tim,ze porad zije nakych 2 milionu indianu, coz vime podle scitani,ze to tolik nebylo).
Dalsi byl James Mooney v roce 1921 uvadi 1-2 milonu indianu (coz je zase pro zmenu podhodnocene cislo). Dnesni historikove a antrpologove uvadeji na zaklade kmenu,
protoze severoamericti indiani nikdy netvorili zadny statni utvar a ani zadna mesta-pouze usedlosti, ktere nebyli pocetne, tak podle nakych 500 ruznych kmenu a skupin roztrousene po celem uzemi Kanady a USA se dnes odhaduje mezi 5-10 miliony pred rokem 1492.
Revizioniste radi uzivaji pocet 10-20 milonu, ale ne uz jako cislo pred rokem 1492,ale rovnou ten pocet zasadi do vzniku USA samotneho (1776)!!!!!
A to je velmi dulezite tohle rozlisovat, protoze zcela jiste vime kdo stal za “vyvradzenim” az 90% (nekdy se uvadi az 95%). A nebyli to Americane ani Kanadane ,ale bylo to ti nejmensi-virusove a jine nakazlive choroby ktere indiani neznali- tuberculosa, nestovice, chripka a spalnicky.
Henry Dobyns ve sve studii Native American Historical Demography: Critical Bibliography kde od roku 1520 az do roku 1918 zaregistrovava 41 erupci nestovic, 17 chripkovych a 25 tuberkulosovych epidemii , ktere devastovali indiany, kteri vuci nim nemeli imunni obranu. Pri takove epidemii , ktera zacala v Mexiku a nebo na Floride (uzemi Spanelu) smetla veskerou indianskou populaci a zastavila se az kdyz dorazila na Pacifik a nebo Atlantik. Ze zapisku prvnich kolonizatoru Severni Ameriky vime, ze kolikrat pri pristani nasli opustene indianske vesnice plny koster a kosti. Ano, choroby ktere dovezli Spanele do Noveho sveta vyplenili vetsinu puvodniho obyvatelstva. Tyto choroby byli tak devastujici,ze indiani ani nestacili sve mrtve pohrbivat, protoze bylo malo zivych.
Takze pokud vezmeme v uvahu tech 20 milionu indianu pred Kolumbusem , tak 90 % umr...Automaticky kráceno

212726

16.2.2010 18:10

RE: Genocida

V. Kulik 64.?.?.?

Reakce na 212726

pokracovani...
Ano, choroby ktere dovezli Spanele do Noveho sveta vyplenili vetsinu puvodniho obyvatelstva. Tyto choroby byli tak devastujici,ze indiani ani nestacili sve mrtve pohrbivat, protoze bylo malo zivych.
Takze pokud vezmeme v uvahu tech 20 milionu indianu pred Kolumbusem , tak 90 % umrti na choroby cini 18 milionu mrtvych zpusobeno nemocemi!! Takze pohadky o vradze desitek milonu indianu zlymi Americany jsou spise zboznym pranim nezli skutecnosti.
[mrknutí jedním okem]

212727

17.2.2010 7:43

RE: Genocida

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 96.?.?.?

Reakce na 212667

Podle me se v tom cisle seredne mylite.V dnesni dobe zije na uzemi USA a Kanady udajne zhruba petinasobny pocet indianu,nez v dobe zacatku osidleni severni Ameriky.Neni zadnym tajemstvim,ze se indianske kmeny vzajemne vyvrazdovaly,kradly si zeny,potraviny,zbrane i majetky.(informace mi byly poskytnuty v muzeu "puvodnich" obyvatel v Yellowknife,mimochodem i s podobnymi informacemi o kterych se pise v clanku!)

212774

16.2.2010 11:01

RE: Genocida = holocaust

Saša 74.?.?.?

Reakce na 212660

Pan vermont by si přál patentovat genocidu a holocaust jen pro Židy. Původní obyvatelé Ameriky se nenechali zotročit a tak si Američané místo nich dovezli černochy. Ty „Američany“ s indiánskou krví co vidí pan vermont kolem sebe jsou pro US nežádoucí Latinos před deportací do Mexika a opravdu jim ta indiánská krev v žilách vře. Do roku 1924 Indiáni nebyli ani občany USA! Dr. David E. Stannard napsal knihu American Holocaust/ The conquest of the New World. Předmluva je zde.

Dle profesora etiky na University of Colorado vyvraždění jen Severoamerických Indiánů po roce 1500 z odhadovaných 12ti milionů na 237 tisíc v roce 1900 je obrovský genocid. Historik David E. Stannard na University of Hawaii píše „ nejhorší lidský holocaust trvající 400 let s desítkami milionů obětí“. Dle Adolfa Hitlera praktičnost koncentračních táborů a genocida ho napadla po studii historie USA. Oproti tomu existují v USA i popírači holocaustu Indiánů. Obdobně jako jiné národy v době pozdější byly osvobozeny. Hyenismus lidské povahy.
Zdroje en.wikipedia.org.

212677

16.2.2010 12:25

RE: Genocida = holocaust

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212677

American Holocaust/ googlebook

Vložený obrázek

212688

16.2.2010 20:28

RE: Genocida = holocaust

V. Kulik 64.?.?.?

Reakce na 212688

Kniha American Holocaust pojednava o genocide Stredoamerickych a karibskych indianu Spanelama. je to moc pekna a poucna kniha kterou by jste si mel precist, aby jste poznal jak vypada OPRAVDOVA indianska GENOCIDA. S porovnanim se Severoamerickyma indianmi vam bude pripadat osud indianu na uzemi dnesni USA a Kanady jako "prochazkou" ruzovym rajem.

My se tu ovsem bavime o osudu Severoamerickych indianu na uzemi dnesniho USA a Kanady [chechtot]
Ne vsechno kde je napsano AMERICAN se vztahuje na USA [vyplazený jazyk]

212734

16.2.2010 21:40

RE: Genocida = holocaust

Saša 74.?.?.?

Reakce na 212734

Více číst byste měl Vy pane Kulík. Ve Střední Americe do dnes je skoro každý míšenec nebo Indián. V Severní Americe je jich kolem jednoho procenta a nenávidění a nedávno přistěhovalí Latinos. Na Karibských ostrovech jsou zcela vyhubeni, tam nebylo kam utéct. Jistě osud dnešních Indiánů v USA je lepší než do roku 1924. Dokonce se zlepšuje.

212743

16.2.2010 21:48

RE: Genocida = holocaust

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212734

"S porovnanim se Severoamerickyma indianmi vam bude pripadat osud indianu na uzemi dnesni USA a Kanady jako "prochazkou" ruzovym rajem."

A on je rozdíl mezi genocidou severoamerických a genocidou jihoamerických natives? Kde berete odvahu porovnávat dvě masová vraždění, a z jednoho z nich dělat procházku růžovým rájem?

"My se tu ovsem bavime o osudu Severoamerickych indianu na uzemi dnesniho USA a Kanady"

Kdybyste četl pozorně, reagoval jsem na příspěvek výše.

212745

16.2.2010 23:28

RE: Genocida = holocaust

V. Kulik 76.?.?.?

Reakce na 212745

>
>A on je rozdíl mezi genocidou severoamerických a genocidou
>jihoamerických natives? Kde berete odvahu porovnávat dvě
>masová vraždění, a z jednoho z nich dělat procházku
>růžovým rájem?


Zadna genocida severoamerickych indianu neprobihala.
Pokud oznacujete padle v boji za genocidu, tak budem oznacovat KAZDOU valku za genocidu. Tak to chcete??
A jeste neco, to vecne remcani kvuli "vyvrazdovani a genocide".
Jak me pak vysvetlite jak je mozne ,ze USA ockovala indiany celoplosne uz v roce 1832 (The Indian Vaccination Act of 1832), kdyz je podle vas chtreli vyhladit????

Kde berete odvahu z vasimi neznalostmi vubec neco takoveho soudit?? V roce 1880 zilo v USA 250 000 indianu a vite kolik jich zije dnes?? Podle posledniho censusu vice nez 2 miliony.

Nazory jako nahore, ze Americane vyvrazdili desitky milionu Indianu jsou naprostymi bludy.

212752

17.2.2010 8:28

RE: Genocida = holocaust

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212752

"V roce 1880 zilo v USA 250 000 indianu a vite kolik jich zije dnes??"

Takže když na jedné straně vyvražďuju a na druhé nechávám dle libosti přemnožit(už ale s duchem podlomeným drogami a alkoholem), tak je to vraždění vlastně v pořádku, že? [bliji]

(Totéž se nám snaží namluvit Izrael se svou politikou vůči Palestincům.)

212777

16.2.2010 13:41

RE: Genocida = holocaust

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 188.?.?.?

Reakce na 212677

Používej laskavě výraz "evropští kolonisté" místo "Američané". Takhle to vypadá (o čež se nejspíš stejně snažíš), že jediní otroci na Americký kontinent byly vozeni po roce 1776 a to občany USA. Což je naprostá volovina. Do dnešních USA byl přivezen zlomek toho, co Evropané navozili do Ameriky (na rozdíl od Karibiku a jižní Afriky ale většina Černochů na Severu přežila a množila se dál - což znamenalo, že není potřeba je tam vozit, stačí prodávat ty, co se tam narodí). Černoši se na karibské ostrovy vozili už za Columbova života.
A nesmysl je, že se původní obyvatelé nenechali zotročit. Kolonisté o ně nestály, neboť Indián je mnohem méně pracovně výkonný, než Černoch, ten má na to mnohem lepší fyzické předpoklady.

212694

16.2.2010 21:45

RE: Genocida = holocaust

V. Kulik 64.?.?.?

Reakce na 212677

>
> Dle profesora etiky na University of Colorado vyvraždění jen
>Severoamerických Indiánů po roce 1500 z odhadovaných 12ti
>milionů na 237 tisíc v roce 1900 je obrovský genocid.
>Historik David E. Stannard na University of Hawaii píše „
>nejhorší lidský holocaust trvající 400 let s desítkami
>milionů obětí“. Dle Adolfa Hitlera praktičnost
>koncentračních táborů a genocida ho napadla po studii
>historie USA. Oproti tomu existují v USA i popírači
>holocaustu Indiánů. Obdobně jako jiné národy v době
>pozdější byly osvobozeny. Hyenismus lidské povahy.

Pan Sasa evidentne plete hrusky a jabka dohromady. Profesor vychazi ze stejneho cisla jako ja cili pred Kolumbem zili na uzemi USA/Kanady kolem 5-10 milionu (profesor uvadi 12) a pri prvnim scitani 1880 jich je 250 000 (profesor uvadi 237 v roce 1900 coz odpovida skutecnosti). Jenze tady uz plete pan Sasa pate pres devate!!!! Ja psal a bavime se,ze USA a Kanada se nedopustila genocidy na indianech (a zacal s tim spravne vermontk). Takze tezko muzete argumentovat, ze od roku 1500-1900 Americane zabili tolik indianu (USA vzniklo az v 1776).
Plete si "genocidu a holocaust" zbusobeny Spaneli a snazi se to upichnout na USA, coz je v posledni dobe moderni.
Takove krutosti co provadeli Spanele na indianech se neda srovnavat ani nahodou s osudem Severoamerickych indianu.
Hlavne v Evrope se to moc nezminuje-ono je totiz lepsi udelat z USA nejvetsiho vraha indianu, ale Karibsti indiani (Arawakove)byli vyhlazeni v polovine 16. stoleti, cize pouze par DESITEK let po kolonizaci Spanelskem. Od te doby se zacina dovazet do teto oblasti cernosi z Afriky.

Jakych zverstev se Spanele dopusteli lici ve sve knize misionar Bartlome de las Casas z roku 1552: Brevísima relación de la destrucción de las Indias (O zemí indijských pustošení a vylidňování zpráva nejstručnější).
To, ze Spanele zabijeli Arawaki pro zabavu, ze jim urezavali usi, nosi a vypichavali oci, ze je zaziva hazeli psum na roztrhani atd. Zoufalost indianu zcela zachycuje svedectvi,kde popisuje jak indiani hromadne pachali sebevrazdy, tehotne zeny se mlatili kyji do bricha aby potratili a novorozenata zabijeli aby neskoncili v rukou Spanelu. Kdyz uz v roce umira desetisice indianu na Haiti, zacali sem dovazet dalsi indiany z Bahamas. Jako ocity svedek teto udalosti to popisuje nasledovne:"...lode bez kompasu,map a navigatora pluli podle mrtvych tel v mori, ktera byla hazena pres palubu z prvnich lodi z Bahamas zpet na Haiti".
Takze pro mistni neznalky co tady porad oplakvaji "vyvrazdovani" indianu Americany, by spise meli zajet do Madridu a protestovat ve Spanelsku!!
Mozna se tohle neuci v Evrope zamerne. Je asi lepsi mluvit o bestialnich Ameroicanech nez Spanelech, kteri sjou v Evrope spise povazovani za dobrodruhy a dobyvatele, ale ve skutecnosti provadeli genocidu neuveritelnych rozmeru-vyhlazeni karibskych indianu, rozvraceni a zdevastovani Aztecke a Incke rise.
Ale za tohle se dnesni Spanelsko nestydi a nikdy se za to neomluvili!!! USA se nechovala ...Automaticky kráceno

212744

16.2.2010 12:00

RE: Genocida

Uko Ješita 213.?.?.?

Reakce na 212660

Při kolonizaci emeriky úřady platili za indiánské skalpy. Jak jasněji má znít vládní rozkaz k likvidaci indiánů? [překvapení]

212684

17.2.2010 18:22

RE: Genocida

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 212660

KDO neviděl nějaký typický western, který líčil střetnutí kovbojů a Indiánů? Lidé všude na světě slyšeli o Wyattu Earpovi, o Buffalu Billovi i o románové postavě Lonu Rangerovi. Také znají Indiány Geronima, Sedícího býka, Splašeného koně, Náčelníka Josefa a mnoho dalších. Avšak jak je hollywoodské podání autentické? A jak objektivní jsou portréty Indiánů, kteří se v těchto filmech objevují?
Příběh o tom, jak si Evropané podrobili domorodé severoamerické obyvatelstvo (Indiány), vyvolává otázky. Jsou v historických knihách Indiáni popsáni poctivě? Je možné vzít si nějaké poučení z chamtivosti, útlaku, rasismu a zvěrstev, jež dobývání nového kontinentu provázely? Jaká je pravda o takzvaných kovbojích a Indiánech?
Custerova poslední bitva a masakr u Wounded Knee
V roce 1876 byl Sedící býk, medicinman lakotských Siouxů (jednoho ze tří hlavních siouxských podkmenů), vůdcem ve slavné bitvě u řeky Little Bighorn v Montaně. Generál Custer „Dlouhý vlas“ si myslel, že se svými šesti sty padesáti vojáky může snadno porazit tisíc siouxských a čejenských bojovníků. V tom se ale velmi přepočítal. Stál před pravděpodobně největší skupinou domorodých amerických válečníků, jaká se kdy sešla — byly jich asi tři tisíce.
Custer rozdělil svou Sedmou kavalerii na tři skupiny. Jeho skupina nečekala na pomoc dalších dvou a zaútočila na tu část indiánského tábora, o níž si Custer myslel, že bude nejzranitelnější. Pod vedením náčelníků Splašeného koně, Žluče a Sedícího býka Indiáni Custerův oddíl o 225 vojácích vybili do jednoho. Bylo to dočasné vítězství indiánských kmenů a hořká porážka pro armádu USA. Ale za pouhých čtrnáct let přišla hrozná odveta.
Nakonec se Sedící býk vzdal, když mu byla slíbena milost. Místo toho však byl nějakou dobu vězněn ve Fort Randall (území kmene Dakota). Ke stáru se objevil na veřejnosti v cirkuse Buffala Billa „Divoký Západ“. Tento kdysi slavný náčelník se stal pouhým stínem toho vlivného medicinmana, kterým kdysi býval.
V roce 1890 byl Sedící býk (lakotským jménem Tatanka Yotanka) zastřelen indiánskými policisty, kteří byli posláni, aby ho zatkli. Jeho vrahy byla siouxská „kovová prsa“ (ti, kdo nosili policejní jmenovky) — poručík Býčí hlava a seržant Rudý tomahawk.
V tomtéž roce běloši konečně zlomili odpor Indiánů masakrem u potoka Wounded Knee na amerických Velkých planinách. Federální vojska vybavená Hotchkissovými rychlopalnými děly tam zabila asi 320 prchajících indiánských mužů, žen a dětí. Vojáci se chlubili, že to byla pomsta za povraždění jejich kamarádů, Custera a jeho mužů, na horských hřbetech nad Little Bighornem. Tak skončilo dvě stě let bojů a potyček mezi postupujícími americkými osadníky a obléhanými domorodými kmeny.

212801

17.2.2010 23:26

Pravý Custer a další

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 212801

Dnešní "typický" western v režii vyvolenců je pravými orgiemi "bílé viny" a adorace "Native Americans" (mimochodem, význam tohoto pojmu se jim podařilo dokonale obrátit).
Nejnověji se tak děje pro zpestření i v modrém.
Generál Custer bývá líčen nejen v předchozím příspěvku jako poloblb a indiánobijec, ale ve skutečnosti jeho odsuzované akce jako třeba vybití indiánských poníků byly humánnější než další možný způsob pacifikace, pobití samotných vzbouřených Indiánů.
U Little Big Hornu dle rekonstrukce BBC (upomínající na lepší časy této nyní notně zrudlé instituce) se snažil přepadem tábora o rychlé zajetí indiánských žen a dětí, což by mělo za následek návrat válečníků do rezervace - rovněž humánnější způsob než krvavá bitva. Ovšem přecenil svoje síly a podcenil průzkum.
Pokud je nějaké etnikum natolik zapoudlé, že se o složení "ocelového oře" přesvědčuje rozkucháním jeho osádky, pak může opravdu inspirovat k výrokům "Dobrý Indián, mrtvý Indián" jak tomu bylo u gen.Sheridana, který přiliš nešetřil ani bílé Jižany.
Soužití bílých a Indiánů nebyla nikdy selanka - s jakýmsi legislativním odškodněním domorodců se dá souhlasit, včetně daňových výhod, s využíváním "indiánské karty" vyvolenci proti bělochům již méně ...

212817

19.2.2010 20:02

RE: Genocida

zicho 92.?.?.?

Reakce na 212660

"genocida umyslne a systematicke vyvrazdovani urcite skupiny-etnicke, nabozenske a jine." ... skalpy Indianov jeden stat Unie oficialne vykupoval (narazil som na tuto info viac krat). Toto by def. splnalo, ostatok boli "len doprovodne javy" osidlovania noveho kontitentu (Mimochodom nic nove na svete, myslite si, ze pri stahovani narodov to bolo ine?)

No a na zaver treba ale povedat, ze povodny Indiani tiez neboli ziadny svatusikovia. Ich zvyky boli dost casto barbarske, mal som moznost citat knihu od Bewerly Swerling, kde ich zvyky dost naturalisticky opisuju. Hoc ide o historicky roman, autorka podla vsetkeho realne fakty len spojila vymyslenym epickym dejom.

Jedna zvyk za vsetky: Indiani zajatcov mucili, ti ktori prezili boli dost silni nato, aby sa stali clenmi ich kmena ... kolka cest [smích]

213020

28.12.2014 19:41

RE: Genocida

Lubomír Drahozal Drahozal (tečka) L (zavináč) seznam (tečka) cz 88.?.?.?

Reakce na 212660

Mám doma asi10 let starý výstřižek z novin,kde je uvedena mapa světových genocid.V USA doopravdy genocida byla.Bylo při ní zabito 1 až 10 milionů indiánů.Je zajímavé,že třeba genocida už není v případě,když se udře prací otrok k smrti.Například masový vrah belgický král LeopoldII udřel prací k smrti(aby se obohatil) dvě třetiny obyvatel Konga.Obyvatele Konga byli jeho otroci.Když nyní pohlížím na mapu Afriky,tak na ní vidím různé genocidy.Ale to jsou genocidy ,které provedli černoši černochům.Vyvražďování obyvatel masovým vrahem belgickým králem LeopoldemII na té mapce Afriky není uvedeno.Autor té mapky byl Jan Zrzavý.Myslím,že to byl výstřižek z Lidových novin.

324147

16.2.2010 3:13

Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Soudce Lynch 81.?.?.?

Je vidět, že knihy a filmy Karla Maye o čestných a hodných Indiánech žijících v souladu s přírodou napáchaly mnohem více škod, než se obecně připouští.
Nikdy jsem od Karla Maye nepřečetl ani stránku a přesto mám názory stejné jako Hestroy.
Indiáni žili do příchodu bílých osadníků svým životem. Každý kmen měl svá loviště. Lovili tolik, kolik potřebovali.
To, že dnes žijí tak, jak žijí, je způsobeno tím, že jejich loviště byla zabrána, a namísto toho jim byly dány rezervace... Rezervace, kde mnohdy neroste ani bodláčí (v případě jedné větve kmene Apačů). A to že mají nějaké výhody? Bodejď by je neměli, když je jim drancována jejich země.
Sem přijedou do Londýna Somálci a mají se ja prasata v žitě. 11 člená Somálská rodina dostává Ł800 denně ( slovy osm set), bydlí v Bed & Breakfast. Na rozdíl od Indiánů jim to tady nikdy nepatřilo, nikdy pro tuto zemi nic neudělali... a NIKDY NIC DĚLAT NEBUDOU (kromě harantů pro child benefits)!
Už Vám je jasný ten rozdíl??? [zmaten]

212663

16.2.2010 11:34

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 212663

Pane soudče, editor použil taktiku změny tématu. Jak mazané. Nebo možná jen nepochopil, co mu lidé vyčítali.

1. Srovnání Indiánů s Cikány

2. Odplivuje si nad nimi (považuje je za parazity, kteří s Kanadou nemají nic společného)

Zkusím to ještě jednou pro něj i pro jiné emigranty, kteří na Indiány nadávají.

Je mi úplně jedno, jací Indiáni jsou. I kdyby si každý den kaděli do kalhot, i kdyby se mezi sebou vraždili, i kdyby třeba drancovali svoji zemi, je mi to jedno. Nemám právo ODSUZOVAT jejich kulturu. V čem se moje kultura liší?

K bodu 1. Je rozdíl, když do místa, kde existuje nějaká civilizace, dorazí banda primitivů, které pak majoritní společnost vyčlení do ghet (Cikáni) a když do místa, které patří "primitivní" kultuře, dorazí skupina, která původní obyvatelstvo napůl vyvraždí a napůl zavře do rezervací?

K bodu 2. Z dlouhodobého zaměření Zvědavce jsem usoudil, že editorovi vadí stav, který je v Palestině. Ale pro velkou část lidí jsou to právě Palestinci, kteří jsou označováni za parazity (i těmi samými argumenty, které editor použil v tomto článku)!

Takže abych editora opravil. Nikdo nepsal o tom, jak jsou Indiáni úžasní. Nikdo je nelitoval. To se nějakým záhadným způsobem objevilo v editorově hlavě a hlavě dalších emigrantů.

Jde o klasický dvojí metr!!!

Tímto editora vyzývám: VLADIMÍRE, KDYŽ JSTE SE TAKTO VYJÁDŘIL K INDIÁNŮM, NAPIŠTE NĚCO PODOBNÉHO I O PALESTINCÍCH! NAPIŠTE, CO JE TO ZA ŠPÍNU A JAK PARAZITUJÍ NA STÁTĚ IZRAHELL. NEZASTÁVEJTE SE JICH, UCHOVEJTE SVŮJ NÁZOR KONZISTENTNÍ!!!

Ještě bych rád vysvětlil jednu velice důležitou věc, která v diskusi zazněla. Někteří lidé se začali ohánět tím, že my Češi také žijeme na území, které patřilo někomu jinému. Ale neuvědomují si jeden velký rozdíl!!! My nemáme v rezervacích ty, kdo tu byli před námi!!! Je to tak těžké pochopit? Je to úplně jiná situace.

Vladimíre, to jste tomu zase dal. Vy jste zde nakydal spoustu špíny na Indiány (a můžete mít pravdu, o to mi vůbec nejde), takže jste se zachoval přesně tak, jako každý agresor. K úspěšné okupaci Iráku je také potřebné z místního obyvatelstva udělat zvěř a špínu. Nejlepší na tom je to, že vy se zastáváte i Afghánců (možná jsem to ale pochopil špatně) přímo v článku, v kterém plivete na Indiány!!! Těch Afghánců, kteří zažívají to samé, co předtím Indiáni.

To je ten dvojí metr!!! O to mi šlo a spoustě lidem také! Vy jste ale místo toho napsal článek, v kterém vysvětlujete na příkladech, proč Indiány nenávidíte. Ta nenávist je hlavní náplní článku!!! A víte, co je zajímavé? Že se vás zastávají lidé ze spolku hlupáků. Není vám to divné?

Víte, možná jste měl raději uveřejnit nějaký článek o zvířátkách.

212679

16.2.2010 11:46

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

lt 84.?.?.?

Reakce na 212679

Myslim, ze tady rozdil prece jenom bude ... Palestince jsou vyvrazdovani a blokovani, Indiani spis naopak [smích]

212681

16.2.2010 12:21

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Soudce Lynch 81.?.?.?

Reakce na 212681

A heleme se, zmizel komentář Hestroye, na který reagujete. Tak tomu říkám jednání zoufalce!
Pravda, která bolí, byla smazána.
[bliji] Bohužel, inteligentnější ikona vystihující chování editora (nemusel to být V.S.), který smazal komentář, tu chybí. Proto jsem použil tuto ikonu.

212687

16.2.2010 16:15

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Reakce na 212687

Nic jsem nemazal. Díval jsem se do vymazaných příspěvků (ve skutečnosti se žádný příspěvek nemaže, pouze kopíruje jinam pro případ reklamací) a nic tady není. Poslední vymazaný příspěvek je od Esky (začíná bože vy jste hovado), předtím je to nepodepsaný příspěvek vymazaný 15.2. ve 3. ráno. Tedy před publikováním tohoto článku.

212712

16.2.2010 21:01

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212712

Hestroyův příspěvek byl dočasně "vypnut".

212740

16.2.2010 14:58

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 193.?.?.?

Reakce na 212679

Hestroy, plný súhlas. To, čo tu prebieha je úplne absurdné. Cigánom táto zem nikdy nepatrila, celý čas len kočovali. Socík ich usadil.
My bieli sme prišli do Ameriky, Austrálie a úplne sme domorodcov zničili. A ešte to máme ideologicky podložené. Najprv sme ich vyhubili. To čo zvýšilo sme zavreli (Indiánov, Aborigénov) do rezervácií, naučili sme ich chlastať, fetovať,dávame ich ako totálne neprispôsobivých do basy, odoberáme im deti na prevýchovu, kde húfne hynú (Austrália). Akože sme im dali úľavy, čo samozrejme nazúrilo bielu pracujúcu väčšinu.
My bieli smradi.
Pán Stwora, len tak ďalej. Ale bezo mňa. Je mi to ľúto...

212702

16.2.2010 21:33

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212702

článek do pranice:

Kanada se omluvila domorodcům za násilnou převýchovu / 11.6. 2008

-v minulosti donutila přes 100 000 jejich dětí navštěvovat v rámci asimilačního programu státní křesťanské školy

-mnoho bývalých žáků si ze škol odneslo vzpomínky na bití za to, že mluvily původním jazykem. Dědictvím systému bylo vykořenění původních kultur a epidemický nárůst alkoholismu a užívání drog mezi domorodci


ZDROJ

-po desetiletí musely indiánské děti nuceně chodit do státních internátních škol, kde měly být odříznuty od své původní kultury a asimilovány

-podle etnologa Mnislava Zeleného byl hlavní problém nucené převýchovy kromě násilí, ke kterému ve školách docházelo, ve změně identity. "Indiáni se nemohli smířit s naší civilizací, a pokud se s ní smířili, už to nebyli oni


ZDROJ


Tak vám nevím, ale můj vnitřní kompas našel cestu i k těmto informacím.

212742

16.2.2010 23:37

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

V. Kulik 76.?.?.?

Reakce na 212742

>článek do pranice:
>
>Kanada se omluvila domorodcům za násilnou převýchovu /
>11.6. 2008

>
>-v minulosti donutila přes 100 000 jejich dětí
>navštěvovat v rámci asimilačního programu státní
>křesťanské školy

>
>-mnoho bývalých žáků si ze škol odneslo vzpomínky na
>bití za to, že mluvily původním jazykem. Dědictvím
>systému bylo vykořenění původních kultur a
>epidemický nárůst alkoholismu a užívání drog mezi
>domorodci


>
>ZDROJ

>
>-po desetiletí musely indiánské děti nuceně chodit do
>státních internátních škol, kde měly být odříznuty od
>své původní kultury a asimilovány

>
>-podle etnologa Mnislava Zeleného byl hlavní problém nucené
>převýchovy kromě násilí, ke kterému ve školách
>docházelo, ve změně identity. "Indiáni se nemohli
>smířit s naší civilizací, a pokud se s ní smířili,
>to nebyli oni


>
>ZDROJTak tohle uz je zoufalost co tady predvadite [chechtot] [chechtot]

Oznacovat genocidu za prevychovavani a asimilaci je dost velky orisek.
A to jste me vcera jeste psal,ze Cesi Kelty nevrazdili,ale ze s nimi vzplynuli (asimilovali se) a ted piseta ,ze asimilace je genocida [vyplazený jazyk]

To me jenom presvecuje o tom,ze se snazite oznacit genocidou neco co nebylo na zaklade ideolgie nez na zakladech faktu. [zmaten]

212754

17.2.2010 8:19

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212754

Kuliku, Kuliku, vy v mém příspěvku, na který reagujete, čtete něco o tom, že dotyčné dva články spojuji s genocidou? Napsal jsem: článek do pranice, nic více.

Za druhé, když to potřebujete natvrdo: zmíněnou praxi lze ztotožnit s genocidou kulturní.

A speciálně Vám přeji, abyste jednoho dne byl bit za užívání svého rodného jazyka, odříznut od rodiny a aby Vám do hlavy a do těla systematicky vtloukali novou kulturu, rapidně odlišnou od té dosavadní (třeba islám). Nic jiného jako léčbu Vaší kulturní arogance nepotřebujete.

212776

18.2.2010 0:28

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 212776

Doufám, že váš okázale humanistický kompas nebyl sestrojen na náklady daňových poplatníků.
Pochybuji, že by součástí osnov byl i chlast a násilí, resp. že by se Indiáni museli něco takového učit ve škole od bílého muže.
Spíše se ti oškliví pedagogové snažili divochům cosi předat z naší civilizace, neboť jim ta rudošská připadala poněkud inferiorní.
A v dohledu nebyla žádná frankobrodská škola, která by jim objasnila, že je to vlastně ee ...
V Austrálii již pokrokoví umělci podobné aktivity předků také omlátili tamním bělochům o hlavu - shoda jistě náhodná ...
Je ovšem pozoruhodné, že nám je v případě romáctva vyčítán pravý opak ...
[zmaten]

212824

18.2.2010 9:30

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212824

"Doufám, že váš okázale humanistický kompas nebyl sestrojen na náklady daňových poplatníků."

Doufáte správně.

"Pochybuji, že by součástí osnov byl i chlast a násilí, resp. že by se Indiáni museli něco takového učit ve škole od bílého muže."

Víte kdo se většinou topí v alkoholu? Zoufalci, lidé vykořenění a zlomení. To jsou znaky i indiánských natives po násilné převýchově na diametrálně odlišnou kulturu/styl života.

"Spíše se ti oškliví pedagogové snažili divochům cosi předat z naší civilizace, neboť jim ta rudošská připadala poněkud inferiorní."

Bitím a restrikcemi se to panečku předává. Třeba byste kvitoval podobnou léčbu již zmíněným islámem, v režii nějakého hodného imáma. Jemu třeba naše kultura také může připadat inferiorní.


V případě romáctva je problém opět pozitivní diskriminace. Dělá z nich fronty na dávky, bez plnění povinností na straně druhé a notoricky se přemnožující populaci.

Znám však řadu Romů, kteří si na naši civilizaci zvykli, posílají děti do školy, a své zvyky nezavrhli. Jejich děti sice už moc romsky neumí, ale bordel příliš nedělají a kamarádí se s bílými bez problémů. V hudbě se pak někteří z nich identifikují s černošským americkým rapem.

212845

9.4.2014 17:59

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

deniss 88.?.?.?

Reakce na 212824

No nevím jak by se ti líbilo,kdyby ti učitel vyplachoval hubu mýdlem,protože mluvíš svým jazykem,nebo kdyby tě za to zavírali do sklepa.Ale ty bys to určitě překonal bez újmy,poněvadž ty přeci nejsi "divoch".S takovýma tvorama,tento svět nebudu nikdy lepším.

308212

16.2.2010 15:43

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 212679

"Někteří lidé se začali ohánět tím, že my Češi také žijeme na území, které patřilo někomu jinému. Ale neuvědomují si jeden velký rozdíl!!! My nemáme v rezervacích ty, kdo tu byli před námi!!! Je to tak těžké pochopit? Je to úplně jiná situace."

Jiná situace je v tom, že my jsme ty, co tady žili před námi stihli vyvraždit nebo asimilovat. Jen se to stalo ještě předtím, než jsme se naučili číst a psát, tak se o tom moc neví [velký smích]

212708

16.2.2010 16:18

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 212708

Neví, ale zaplaťpámbů je tu Vanguard, který nám o tom něco poví. No tak spusťe, povídejte, jak že to za vašich mladých let bylo? Vy jste tam nebyl? Ajaj... Ale někde jste si to přečetl, že? Tak to musí být pravda... Stejně jako je pravda vše, co říkají v televizi... Nebo ne? [chechtot] [chechtot] [chechtot]

A teď zkuste tu pohádku o vousáčích z jeskyně, co zbořili identicky dva baráky a u třetího dokonce vysublimovali letadlo. Tuhle pohádku mám od vás nejraději, Vanguarde... Už jsem ticho jako myška a čekám... [chechtot] [chechtot] [chechtot]

212714

16.2.2010 16:24

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 212714

Takže Slované buď přišli do prázdné neobydlené krajiny (čemuž ale odporují archeologické nálezy a historické prameny) anebo místní dosavadní obyvatelstvo uvítalo Slovany, kteří se do jejich země chtěli nastěhovat a zabrat jim ji chlebem a solí a k žádným bojům ani asimilaci nedošlo...a teď zkuste tu pohádku o sionistickém spiknutí, které ovládá celý svět. Tuhle pohádku sice od vás nemám rád, ale když tomu věříte...

212715

16.2.2010 16:28

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 212715

Vanguarde, kdy tedy podle vás Slované přišli do našeho kráteru? Plus mínus tisíc let...

A s někým si mě asi pletete, moje opovržení sionistickou ideologií (vám tak blízkou), ještě neznamená, že věřím na velkého žida, jak tahá za nitky.

Škoda, tu pohádku o vousáčích mám moc rád, pěkně se u ní usíná... [vyplazený jazyk]

212717

16.2.2010 16:33

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 212717

Slované přišli na naše území koncem 6. století. Z poloviny 6. století jsou u nás ještě zachovalé germánské knížecí hroby.

212719

16.2.2010 22:22

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212719

Takže když dnes pochovám v Praze na hřbitově Inda, budou historici za tisíc let na základě této vykopávky tvrdit, že Čechy naší doby byly hinduistické?

Jinak co se týče toho 6. století. Vaší ctěné pozornosti: Autochtónna teória.

212746

17.2.2010 10:21

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 212746

Autochtommní teorie je dávno překonaná. Doporučuji v tomto ohledu knihu Dušana Třeštíka "Mýty kmene Čechů".

Pokud jde o přirovnání s indickým hrobem, je zcela nepatřičné. Pokud by se našel jeden indický hrob, historikové za tisíc let by byli dost hloupí, kdyby na jeho základě tvrdili, že Čechy byly hinduistické. Pokud by těch hrobů ovšem byla spousta, pokud by se našly další hmotné nálezy potvrzující rozšíření hinduismu a pokud by rozšíření hinduismu v Čechách potvrzovaly i soudobé prameny, byl by závěr o hinduistických Čechách na místě.

PS: Pokud by Češi skutečně byli původním obyvatelstvem, proč by si vymýšleli legendu o praotci Čechovi?

212782

17.2.2010 14:54

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212782

"Pokud by Češi skutečně byli původním obyvatelstvem, proč by si vymýšleli legendu o praotci Čechovi?"

Každý národ hledá nějaké legendy, na kterých by stavěl. Státotvorný mýtus, jakých známe po celém světě dost. Tak tomu bylo i u nás.

To, jakým způsobem to sepsal Kosmas, je už věc jiná.

212788

17.2.2010 15:30

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 212788

Je jasné, že každý národ hledá legendy. Ale pokud by šlo národ usazený od nepaměti v jedné zemi, mnohem logičtější legenda by zněla, že Češi žijí pod Řípem od stvoření světa a nikoliv že do země přišli odjinud, nemyslíte?

212790

17.2.2010 18:16

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 212790

Jafet a jeho manželka patřili k osmi obyvatelům archy a přežili tak potopu. (1Mo 7:13; 1Pe 3:20) Do konce potopy byli bezdětní, ale potom měli sedm synů: Gomera, Magoga, Madaie, Javana, Tubala, Mešeka a Tirase. (1Mo 10:1, 2; 1Pa 1:5) Tito synové a také někteří vnuci byli těmi, z nichž „se rozšířilo obyvatelstvo ostrovů národů [‚obyvatelé přímořských krajin‘, ČB-Hč] v jejich zemích, každý podle svého jazyka, podle svých rodin, po svých národech“. (1Mo 10:3–5; 1Pa 1:6, 7) Z historického hlediska byl Jafet prapředek árijské neboli indoevropské (indogermánské) větve lidské rodiny. Jména Jafetových synů a vnuků jsou ve starověkých historických textech uváděna ve spojení s národy a kmeny, které žily převážně na S a na Z od Úrodného půlměsíce. Zdá se, že se šířily od Kavkazu směrem na V do střední Asie a na Z přes Malou Asii k ostrovům a pobřeží Evropy a snad až do Španělska. Arabská tradice tvrdí, že jeden z Jafetových synů byl prapředkem Číňanů.

Severoameričtí Indiáni mají různé legendy, jejichž společným námětem je potopa, která zničila všechny, až na několik lidí. Například Arikarové, jeden z kmenů Kaddo, říkají, že zemi kdysi obývala rasa lidí, kteří byli tak silní, že se posmívali bohům. Bůh jménem Nesaru zničil tyto obry potopou, ale své lidi a také zvířata a kukuřici zachránil v nějaké jeskyni. Lidé z kmene Havasupai říkají, že bůh Hokomata způsobil potopu, která zničila lidstvo. Ale muž jménem Točopa zachránil svou dceru Pukehe tím, že ji těsně uzavřel v dutém kmeni.
Středoameričtí a jihoameričtí Indiáni mají legendy o potopě, které mají v podstatě podobné rysy. Mayové ve Střední Americe věřili, že velký dešťový had zničil svět záplavou vody. V Mexiku zase kodex Čimalpopoka říká, že potopa zaplavila hory. Bůh Tezkatlipoka varoval muže jménem Nata, který vydlabal kmen, v němž se schoval se svou manželkou, Nenou, dokud voda neopadla.
V Peru mají Činčaové legendu o pětidenní potopě, jež zničila všechny lidi kromě jednoho člověka, kterého jakási mluvící lama odvedla do bezpečí na jednu horu. Bolivijští a peruánští Aymarové říkají, že bůh Virakoča vystoupil z jezera Titicaca a stvořil svět a neobvykle velké, silné lidi. Protože ho toto první lidstvo rozhněvalo, Virakoča je zničil potopou.
Brazilští Indiáni Tupínambové vyprávěli o tom, že se jednou při velké potopě utopili všichni jejich předkové kromě těch, kteří přežili v kánoích nebo ve vrcholcích vysokých stromů. K mnoha jihoamerickým kmenům, které mají své legendy o potopě, patří například Kašinauaové v Brazílii, Makušiové v Guayaně, Karibové ve Střední Americe a Onové a Jahganové z Ohňové země v Jižní Americe.

212800

17.2.2010 23:12

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212790

Otázkou je, co tím sledoval sám Kosmas. Vám, jako katolíkovi se to nemusí líbit, ale pražský kanovník, sepisující dějiny po svém, to zavání manipulací. Mám knihu od Josefa Sadílka, a ten jeho podání interpretuje jako směs převážně biblických a řeckých pramenů, a nově z nich vytváří "české" dějiny. Je třeba též pamatovat na skutečnost, že říše římská národa německého se nikdy s "bolševicko-husitskými" Čechami nesmířila a hodlá ji asimilovat jakýmkoliv způsobem. Lisabon je možná tečkou za těmito snahami.

212814

18.2.2010 18:14

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 212814

Otázkou je, proč by to Kosmas dělal. Nepochybuji o tom, že svou kronikou sledoval nějaké cíle a byl zaujatý, ale to byly jeho dobové cíle a zájmy, nikoliv skutečnosti staré několik set let. Opravdu nevidím žádný důvod, proč by katolická církev měla "ausgerechnet" Čechům nepravdivě tvrdit, že nejsou v Čechách původním obyvatelstvem, ale že odněkud přišli. Co by tím církev získala? Husitskobolševické Čechy s tím nijak nesouvisí, to jistě víte.

PS: O jaké knížce J. Sadílka je řeč? Rád si ji přečtu.

212898

18.2.2010 20:01

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212898

"proč by katolická církev měla "ausgerechnet" Čechům nepravdivě tvrdit, že nejsou v Čechách původním obyvatelstvem, ale že odněkud přišli"

Odpověď je v svaté říši římské národa německého - mocenské ovládnutí Čech. (na začátku tuto roli hrálo hlavně řezenské biskupství)
Pojí se zde zájmy křesťanských Němců (kombinace ambic církve a ambic německého národa- pangermanismu). 14 českých knížat se nechalo pokřít poté, co s nimi německá knížata odmítala coby s pohany jednat rovný s rovným, a při hostinách jim dávali místo na zemi, se psy a čeledí. Snaha začlenit tyto do svého kř. rámce, ve kterém na ně lze nově uplatňovat vliv i prostřednictvím církve- kněží a biskupů. Politika.
Na to, aby se tak stalo, se tito nejprve snaží zničit původní kulturu a dějiny, není-li v souladu s kř. naukou či mocenským imperativem Němců, a nahradit ji svojí vlastní verzí. I Vy jste v jednom z posledních příspěvků napsal, že se cítíte jako Čech, a nic více. To už je důsledek této politiky. Slované jako takoví už Vám asi moc neříkají, natož třeba slovan. vzájemnost a podobně. A o tom to je.

"Co by tím církev získala?"

Církev je nadnárodní organizace, jejíž hlavou je Řím-Vatikán. Její ideální cíl je, aby každý člověk a každý národ věřil v Krista, a uznával papeže jako jeho náměstka- teokratora, nadřazeného i panovníkům (ve středověku boj o investituru, teorie dvou mečů). Což asi nepopíráte. (Ecclesiam nulla salus)
Nyní, v postmoderně oplývající mnoha výzvami a nesnadnými, ne-li nemožnými úkoly, snaha zajistit si vliv alespoň konkordáty a církevním školstvím, případně prostřednictvím evropské šlechty a jejího kapitálu, která katolicismus stále drží.

Jak na to ale v praxi? To píšu výše. Odetnutí od původních národních kořenů, jejich nahrazení vlastní verzí (v katolických novinách jsem se dočetl, že prý folklórní zvyky u nás vznikly až v 17. století vlivem kř. řádů [oči v sloup] ...), křest a slova: "Stal ses novým člověkem". Takový už logicky nepodléhá vlivu dějin svého národa, ale vlivu nové víry, v jejímž duchu svět a dějiny reinterpretuje. Dělají to tak misionáři po celém světě. Co se nehodí, pozmění, nebo se snaží vykořenit. Mění tak identitu svých nových oveček. Podobně se tak dělo i s těmi Indiány. Princip: Na to, abychom zavedli něco nového, musíme nejprve rozložit to staré.

" PS: O jaké knížce J. Sadílka je řeč? Rád si ji přečtu."

Sadílek, Josef. Kosmovy staré pověsti. Ve světle dobových pramenů. /antické a biblické motivy/ Praha: Prospektrum, 2001. ISBN 80-7175-104-9

212910

19.2.2010 11:53

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 212910

"14 českých knížat se nechalo pokřít poté, co s nimi německá knížata odmítala coby s pohany jednat rovný s rovným"

To je nesmysl, co tady píšete. K této historce (ostatně podle mého názoru v podstatě vymyšlené anebo hodně přibarvené) nedošlo mezi 14 českými knížaty a knížaty německými, ale mezi českým knížetem Bořivojem a moravským (ergo SLOVANSKÝM) knížetem Svatoplukem). Kristián to popisuje tady (strana 7).

Dále, německé národní povědomí se vyvinulo rozhodně později, než Kosmas a Kristián psali své legendy. Účelově pro dobu Kosmovu operujete s názvem Svaté říše římská národa německého, který se objevuje až po roce 1512-tedy 400 let po Kosmovi.

S tím, že Slované jako takoví mi z hlediska mého národního cítění nic neříkají máte stoprocentní pravdu-nevím také, proč by měli. Co má průměrný Čech společného s průměrným Bulharem nebo Makedoncem? Velmi málo, rozhodně méně než s průměrným Bavorákem nebo Rakušanem. Když se dnes Angličana, Švéda nebo Nora zeptáte, jestli se cítí být Germánem, tak se vám vysměje. Ostatně, už Karel Havlíček Borovský (který rozhodně příznivec katolické církve nebyl) řekl něco jako (parafrázuji) "Kdykoliv s hrdostí řeknu, že jsem Čech, ale nikdy že jsem Slovan".

S tím, že přijetí křtu pro pohanské národy znamenalo v podstatě začátek nových dějin a odetnutí se od minulosti souhlasím, nejsme ve sporu. Ale neplatilo to jen pro Čechy/Slovany, ale pro VŠECHNY. Pěkně to popisuje ve svých Mýtech kmene Čechů Dušan Třeštík ohledně nějakého náčelníka GERMÁNSKÉHO kmene Frísů anebo germánských Islanďanů. Navíc pořád opravdu nevidím žádný účel v tom, proč by církev uměle konstruovala mýtus o stěhování Čechů-to přerušení/"restart" dějin křtem by se přece odehrál tak jako tak a příchod do čech v tom nehraje žádnou roli.

Proti autochtonní teroii navíc výrazně svědčí nejen písemné, ale hmotné archelogické prameny. Nepopíráte doufám fakt, že u nás byli usazeni Keltové a Germáni, nebo snad ano? Pokud by Slované žili ve střední Evropě odjakživa, jak to, že se o nich nezachovaly zprávy od Římanů, kteří by s nimi na dunajské hranici nutně museli přijít do styku (až už mírového nebo válčného)? Pro celé římské období mluví římské prameny jen o pohraničních bojích s Germány, ne se Slovay (ani v oblasti dnešního Dolního Rakouska/Vídně), kde později (od 5./6. století Slované prokazatelně žili, než byli asimilováni). Římský císař Marcus Aurelius vzpomíná ve svých "Hovorech k sobě" okolo roku 170 n.l., že byly napsány "v zemi Kvádů, na řece Hronu"-tedy na dnešním Slovensku, kde s Germány bojoval. Kvádové byli germánský kmen. Kde byli Slované?

Mimochodem, z germánského jazyka pochází i názvy Říp a Vltava, kdežto názvy Jizera, Ohře a Otava j...Automaticky kráceno

212973

16.2.2010 23:18

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212715

nic jako Slované se zde neusadilo. my jsme směskou zbytku keltů, germánů a římanů, zčásti i seveřanů, obyvatel jižních a východních říší té doby. lidé se nikoliv najednou posouvali a mísili. a kdo byl plodný, ten převládl. -to je celé to kouzlo.

212750

17.2.2010 0:12

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Vladimír Bílý vladimirbily (zavináč) post (tečka) cz 188.?.?.?

Reakce na 212750

pouze doplním zapomínanou či neznámou skutečnost....uzemí čech bylo osídleno před příchodem všech uvedených i neuvedených etnik a národů,či kmenů specifickým obyvatelstvem, historicky nazívaným původní živel !!! A data k onomu původnímu živlu bohužel obecně chybí...snad je máme v genech a snad proto jsme tolik specifičtí...

212757

17.2.2010 0:31

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212757

pokud "skutečnost", pak jistě existuje nějaký relevantní pramen? něco jako "původní živel" je podle mě příliš vágní, neurčité. takový původní živel mohl být kdekoliv/všude. a co bylo původní někdy a někde, to bylo nejspíš pár generací předtím jinak... nepůvodní... nové, přistěhovalé... alespoň zčásti. téměř nikde se nějaké obyvatelstvo neobjeví náhle. většinou jde o přirozenou migraci jedinců, rodin... a mísení mužů a žen křížem krážem. a z toho vzniká nějaký "šedější" mix, který pak někdo nazve původním živlem.
pokud ale data chybí, pak se o tom nebavme, protože může jít o nepodložitelné domněnky o čemsi neznámém, o čem chybí jakýkoliv důkaz. a mluvit dokonce u něčeho neurčeného a neurčitého o specifičnosti nebo genech, je dost mimo... sorry. -nevíme odkdy, nevíme kdo, ale bylo to specifické...

212763

17.2.2010 23:14

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212750

"nic jako Slované se zde neusadilo."

a česky, jazykem srozumitelným na východ od nás, mezi slovanskými národy, hovoříme asi čirým nedopatřením, že?

212815

18.2.2010 0:41

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212815

jen potvrzuješ, že slované nikam nepřišli. kdyby totiž přišli (odněkud někam), nebyli by rozšířeni v CELÉ střední, jižní a východní Evropě. něco jako praotec Čech, který přivandroval v čele zástupů slovanů po Říp, rozhodně nebylo. slované se prostě množili a své území tak přirozeným způsobem rozšiřovali. samozřejmě se přitom geneticky mísili se všemi okolními národy, i s národy žijícími původně na území dnešních Čech a Moravy. že toto dobře se množící etnikum mluvilo nějakým jazykem, a že tento s různými modifikacemi známe od chorvatů, slováků, rusů, poláků atd., to je snad naprosto přirozené. nějak to převažující etnikum asi mluvilo, a když převážili, tak zde převážil i tento jazyk... a pochopitelně byly na daném území utlumeny jiné jazyky.

212826

18.2.2010 9:11

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212826

Ale vždyť o tom celou dobu píšu. Se všemi, co tu citují historiky a archeology zavěšené na pangermánskou interpretaci dějin. Shoda tu je, proto mi bylo divné, že jsi psal o tom, že nic jako Slované u nás nebylo. [překvapení]

212843

18.2.2010 10:29

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212843

mínil jsem jen, že slované se sem nenastěhovali jednorázově, v nějakém zástupu, který přišel odněkud pod Říp. ten příliv slovanů byl mnohem přirozenější, pozvolnější, stylem rozšiřování okruhu a mísením. kdyby tomu tak nebylo, musela by být někde na určitém místě jakási líheň slovanů, a ty různé zástupy by kromě pod Říp plynuly jako misie slovanů i do polska, slovinska, ukrajiny atd.

212851

18.2.2010 15:58

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212851

vyjasnili jsme si to, s tímto názorem se shoduji

212882

16.2.2010 19:13

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

daniela 95.?.?.?

Reakce na 212679

pane hestroyi,od Vás obzvlášť, vzhledem k vašim vyváženým názorům mě mrzí,že zpochybňujete to, co pan editor o současných indiánech podal.
Smekněme růžové brýle a vemme v potah to, co bylo výše řečeno.Indiáni se dle všeho vskutku chovají jako naši (dříve kočovní) snědí spoluobčané.Rve se jim horem spodem,bílý čech může jen tiše závidět, ale to už tu také bylo hlavním tématem.
Měla-li bych vyjádřit více soucitu,pak bych musela vidět indiána, který ctí zvyklosti svých rodů,který zůstává morálně trochu výše, nebo alespoň v přijatelných mezích.Což se očividně neděje a spoluobčanům to viditelně způsobuje nemalé bolení hlavy.
A z těchto faktů by se také mělo vycházet.

212730

16.2.2010 19:50

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 212730

Slečno (paní) Danielo. Velice mě mrzí, že i po tak dlouhém vysvětlování jste nepochopila, oč mi jde. Já nezpochybňuji současný stav indiánské populace. Jak jsem říkal, je mi to jedno. Jde mi o dvojí metr, který se začal používat. Naopak si myslím, že můj názor na tuto věc je konzistentní s mými ostatními názory.

Podívejte se na Iráčany... Vždyť oni se mezi sebou zabíjejí, jak je prezentováno v TV. Oni kradou, znásilňují, ničí infrastrukturu atd. Jste pro jejich pacifikaci, zabrání jejich území, jejich uzavření do rezervací a jejich nahrazení "úspěšnou" evropskou civilizací?

Podívejte se na Palestince. Vždyť oni zabíjejí děti, kradou, močí si do kalhot, plivou po sobě, kopou tunely, ničí infastrukturu, znečišťují životní prostředí atd. Co s nimi? Rezervace? Nebo rovnou vyhladit a nahradit je tou "nejlepší" rasou na zemi?

Podívejte se na Somálce... Podívejte se na další Afričany... Podívejte se na všechen rozvojový svět. Podívejte se na Číňany, jak zaživa stahují zvířata z kůže... Co s nimi uděláme? Vyhladíme je, nebo je zavřeme do rezervace?

Možná by bylo skutečně nejlepší je vyhladit, vzít si jejich půdu, kterou oni "soustavně ničí", jejich kulturu zlikvidovat... Když je totiž necháme žít, mohli by si dělat nárok na půdu, na které žili tisíce let. A pak by třeba mohli chtít nějaké výhody, když už nedostanou zpátky to, co jim patřilo. Je neplacení DPH odpovídající kompenzací za ztrátu obrovského nerostného bohatství?

O co u nás přišli Cikáni? Přišli o něco? Ne? Tak jak je můžeme srovnávat s někým, kdo přišel o celou zem?

>Měla-li bych vyjádřit více soucitu,pak bych musela vidět indiána, který ctí zvyklosti svých rodů,který zůstává morálně trochu výše, nebo alespoň v přijatelných mezích.

Možná, kdyby vám sebrali váš dům, zavřeli vás do rezervace, místo vaší původní kultury by vám vnutili jinou, možná byste zůstala morálně trochu výše. Ale možná ne. Ono je velice snadné zůstávat morálně trochu výše, pokud máte k dispozici všechny výhody naší civilizace, která žije jen z toho, že vysává bohatství zbytku světa a dokonce má tu drzost o sobě tvrdit, že je nejlepší!!! Jste si opravdu jistá, že byste zůstala morálně trochu výše? Už jste někdy zažila pocit vykořenění? Už jste někdy zažila to, co oni? Víte, my Češi (a i jiní Slovné) jsme pod dlouhodobým tlakem Německa. Ale Němcům se nikdy nepodařilo nám naši zem vzít a zavřít nás do rezervací. Dokonce ani v druhé světové válce. Nejhorší věc, která nás tou dobou potkala, bylo uzavření českého vysokého školství.

A doporučuji si ujasnit, kdo je přistěhovalec a kdo je původní obyvatel. To je totiž docela důležité...

Opravdu nechápu, kde všichni berou tu domněnku, že si Indiány romantizuji. Jejich chování v posuzování této věci (dvojího metru) totiž nehraje vůbec žádnou roli...

212731

16.2.2010 20:22

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 212731

Lépe se to vyjádřit snad nedá. Naprostý souhlas. Dokud nebudeme vidět příčiny a následky, dokud neuznáme že my bílí nemáme patent na pravdu a nevlastníme jedinou možnou a správnou alternativu, nikam se nedostaneme. [cool]

212733

16.2.2010 22:50

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

daniela 95.?.?.?

Reakce na 212731

Pravděpodobně mi ušlo,kam svými názory míříte.To se omlouvám.
K Vašim prvním třem odstavcům říkám,jistě NE !Každý národ má právo na svou vlastní půdu, tedy i zemi a nic nám rozhodně nedává právo cizím národům "diktovat"morálku či politické zřízení.V tom jsem s Vámi rozhodně za jedno.
A k těm indiánům, dobře, trochu couvnu.Máte pravdu.Od porobeného národu, vytrženého z vlastních kořenů se opravdu asi nic jiného očekávat nedalo.Abych se tedy zbytečně nerozepisovala,máte pravdu i v nárocích na půdu dnešní Kanady(přidávám za sebe i nároky indiánů na dnešní usa).Kolonizace je bezesporu neakceptovatelná.A neodpustitelná.
Indiáni se však viditelně znova "slučovat" s přírodou nehodlají,tak co tedy s tím,že? Možná bude dobře politovat obě strany a doufat,že se karty jednou neobrátí

212748

16.2.2010 23:39

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212748

kolonizace byla i v indii a indočíně, nebo v africe. ale tam se nepodařilo místní obyvatele tak zdecimovat, jako ty americké domorodce (a třeba i australské). takže v indii zůstali ve většině indové a přežili v relativním zdraví "svou" kolonizaci. indiáni ne - obrovské procento bylo povražděno a pomřelo na "bílé" choroby, a zcela pohrdaný, demoralizovaný zbyteček byl smísen a nahnán jako dobytek do rezervací - a tím demoralizován. jako ve vězení, bezpráví i tam, v potupě, v ostudě. tehdy jim po generace nikdo žádné pozitivní diskriminace nedával (kromě ohnivé vody, později jiných drog). byli po celé desítky generací těmi nejposlednějšími, opovrhovanými (od bílých zlodějů jejich domova). -a od těchto zmrzačených chudáků očekáváte nějakou hrdost, čest a morální výši? jak cynické! jak slepé! jak pokrytecké od příslušnice bílé většiny (byť nepatříte k těm někdejším zlodějům a vrahům, nenesete za to osobně vinu - ale to zde nehraje roli). alespoň odstup a méně zaujatých soudů... snahy o pochopení. a jak píše hestroy - stejný metr v podobných případech.

je jasné, že se to už nemůže odestát, ale řešení se hledat musí. ovšem jiné, než to jak to údajně dělají v kanadě. -to totiž jen zvyšuje nenávist bílých, nejen daně platících kanaďanů. a to je zřejmě i záměr nějakých zmrdů. a to patrně autor článku neprohlédl. že jde o vleklý, bolestivý proces likvidace. zabití těch indiánů, co je potupně nahnali do rezervací, by bylo patrně lepší, než to, co se jim dělo potom i nyní. alespoň by jim nebrali sebeúctu a budoucnost. (tím samozřejmě nemíním, že by se dnes měli postřílet - už je pozdě... jsme jinde a oni bohužel také... ale hůř na tom, než my).

212755

17.2.2010 4:20

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Datel 75.?.?.?

Reakce na 212748

Ze indiani se slucovat s prirodou nehodlaji - co jsme z nich udelali, to mame.

212772

16.2.2010 23:23

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212731

je to přesně jak píšete. jsem rád, že se někdy shodujeme.

212751

17.2.2010 4:14

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Datel 75.?.?.?

Reakce na 212730

Ta otevrete oci. Ja takove znam a neni to male procento. Nekdy pro indiany delam a nemuzu si stezovat. Znam bile Cechy , kteri se povaluji ve spine a jsou na podpore.

212771

17.2.2010 17:28

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

daniela 95.?.?.?

Reakce na 212771

Ano,uznávám, že jsem to s tou svojí kritikou poněkud přehnala.Máte pravdu.Za to, čím dnes indiáni jsou,je zásluhou bílých kolonizátorů.
Že se to děje i dnes na cizích územích a dají se očekávat stejné výsledky,to je jistě bezesporu.

212797

17.2.2010 0:22

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

artast 24.?.?.?

Reakce na 212679

Hestroy, uplne s Vami souhlasim. To co jsem si precetl od Vladimira o kanadskych indianech je pro mne zcela sokujici. Ja sice ziju v Kanade (ve Vancouveru) teprve 4 roky, ale presto i kdybych zde zil 50 let, nikdy bych nemoh napsat clanek plny urazek, rasismu a nenavisti. Ze Vam neni hanba Vladimire. Jak hluboko jste klesnul. Akorat jsem si chtel predplatit Zvedavce a Vy jste to timto clankem "pohnojil". Kdyz jsem se pristehoval do Kanady, chtel jsem se o Indianech dozvedet co nejvice. Velmi brzy jsem take zjistil, uz nemuzu brat tvrzeni CBC jako bernou minci, ta totiz nikdy nebyla objektivni pokud jde o indiany a divim se Vladimire, ze Vy o tom nevite. Vite take o tom, ze kanadska vlada uzavrela temer se vsemi indiany dohodu o pronajmu uzemi, a ze se zavazala ze jim bude platit za rent? A vite kolik jim uz dluzi? Ja vam to vsak nereknu, protoze chci aby jste si to zjistil sam. Dnes uz pouze "aboriginal" lide tj. indiani a jine skupiny "nezavislych" kmenu mohou svet zachranit od fasistickeho tyranu, ktery se nezadrzitelne blizi. A vsechny svetove vlady to moc dobre vedi a proto delaji vse mozne, aby je co nejdrive eliminovali (drogama, alkoholem, nasilnym ockovanim na neplodnost, pouzivanim je k pokusum s "mind control" programy, atp.). Ve skutecnosti pouze tito lide jsou jeste schopni existovat bez "spotrebniho otrokarskeho kapitalismu". Meli bychom je proto konecne zacit brat vazne, a ne jen stale ponizovat. Oni totiz temer vsichni na rozdil od ostatnich "civilizaci" moc dobre vedi co ma svetova elita v planu. Jsou jen nekdy moc nasrani, kdyz vidi jak "civilizovani" nevzdelanci nici a pustosi jejich prirodu, niceho si nevazi, a pouze jen konzumuji. Zeptal jste se Vladimire nekdy opravdoveho indiana jestli vi co je to "NWO"? Ja ano a ne jednoho, a byl jsem vzdy prijemne prekvapen jejich znalostmi. Tito podle Vas barbari, toho ve skutecnosti vedi mnohem vice o tom "co se na nas chysta". Take se uz davno zacali organizovat v boji proti "NWO". Takze prestanme je uz urazet a zacneme je konecne brat vazne.[oči v sloup]

212759

17.2.2010 5:26

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném... (pan Stwora to pohnojil)

Esmate esmt (zavináč) centrum (tečka) cz 92.?.?.?

Reakce na 212759

Když už si to u vás "pan Stwora pohnojil" a předplácet Zvědavce nebudete (nechápu proč tohoto pohnojeného Zvědavce čtete a sem píšete), tak by jste měl (konsekventně) přestat platit i za "tvrzení CBC", které také nemůžete brát za bernou mincí...

A vůbec byst mel přestat platit za všechna tvrzení "politicky korektních" médií.

Jenomže to by jste si to asi, pokud musíte platit poplatky za rozhlas a tetevisi, pohnojil jinde vy.

Takže se tímto s vámi oficielně loučím a doufám že se na tomto fóru pana Stwory (který tak "hluboko klesnul" a "měla by mu být hanba" ) už neukážete. Těšilo mne, že jsem poznal tak upřímného a důsledného člověka, jako jste vy. Ciao. [smích]

212773

17.2.2010 10:37

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném... (pan Stwora to pohnojil)

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 212773

OMG, OMG... Někdy si říkám, že lidská hloupost je nekonečnáááááááááááááááááááá!

Zaplaťpámbů, že se objevují "morální hlídky", dříve za bolševika se jim říkalo "šedý mor". [bliji]

212784

18.2.2010 1:53

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném... (pan Stwora to pohnojil)

artast 24.?.?.?

Reakce na 212773

>Když už si to u vás "pan Stwora pohnojil" a předplácet
>Zvědavce nebudete (nechápu proč tohoto pohnojeného Zvědavce
>čtete a sem píšete), tak by jste měl (konsekventně) přestat
>platit i za "tvrzení CBC", které také nemůžete brát za
>bernou mincí...

Za CBC se zvlast neplati. Pokud mate cabelovou TV, CBC je v tom.

>A vůbec byst mel přestat platit za všechna tvrzení "politicky
>korektních" médií.

Neni mi jasne co tim myslite. Ja jsem se zminoval o CBC a ta ma mnoho dobrych poradu (napr Fifth Estate), ale pokud jde o indiany, v tom nejsou objektivni. CBC stejne jako BBC jsou dnes usmernovany stejnymi nadacemi a kdo trochu zna BBC, je mu jasne o kom mluvim.

>Jenomže to by jste si to asi, pokud musíte platit poplatky za
>rozhlas a tetevisi, pohnojil jinde vy.

Opet poznamka bez smyslu. Ja platim za cabelovou TV a ta uz ma CBC.

>Takže se tímto s vámi oficielně loučím a doufám že se na
>tomto fóru pana Stwory (který tak "hluboko klesnul" a "měla by
>mu být hanba" ) už neukážete. Těšilo mne, že jsem poznal
>tak upřímného a důsledného člověka, jako jste vy. Ciao.
>[smích]

Prominte, ale Vy nejste pan Stwora, takze tento Vas nazor nemuzu brat vazne. Cau
[smích]

212832

19.2.2010 18:22

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 79.?.?.?

Reakce na 212759

>To co jsem si precetl od
>Vladimira o kanadskych indianech je pro mne zcela sokujici.
Ja to panu Stworvi nemam vubec zazle. Kazdy vydavatel usiluje o zajem verejnosti. Zde je nejvetsi hodnotou diskuze - je hlavnim ukazatelem zajmu. Mam pocit, ze pan Stwora svymi "sokujicimi" clanky provokuje k diskuzi. Je tezke byt predevsim nezavislym editorem, pak spise naplnujicim autorem a nakonec z nedostatku vnejsich prilezitosti vydavatelem. Proto si nemyslim, ze za temi vsemi nazory stoji, protoze v tech vsech rolich pod jednou mozkovnou to ani nejde, a ja se urcite detaily tech jeho stanovisek snazim oddelit od jeho praveho ja, ktere tu bylo uz mnohokrat jasne vykresleno. Treba docela znatelne informaci o soudnich tahanicich. Myslim si, ze se v nem vyznam, ze v nem rozeznam obili a "byznysove" plevy.

213012

17.2.2010 20:34

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

novy zacatek 99.?.?.?

Reakce na 212679

Hezky jste to napsal Hestroy!

Ku kreditu p. Stwory musim priznat, ze si dal notnou praci s dolozenim ruznych (moralne) nepravoplatnych prestupku Indianu vuci sirsi spolecnosti. Ma v mnoha ohledech pravdu ale zapomina, ze to co vidime jako 'neferovou vyhodu' pro Indiany je pouze naplast na zlociny, triky a podvody spachane vuci nim na celem kontinentu v minulosti. Tudiz, at maji ty svoje 'vyhody', zaplat' Pambu.

Ted k veci.

Co mi opravdu vadi je PROC se mame my cechackove montovat do tohoto problemu, ktery vlastne nasim problemem vubec neni?! Ze se montujeme do vseho kolem vcetne Rhodesie, Palestiny a Burmy budiz. Ale proc do Canadian Natives, kdyz jim notabene vlastne samozvane dlime na jejich uzemi? To mi nejde do hlavy. [zmaten]

Kdyz uz se montovat, tak proc ne na te spravne strane.... pojd'me si s nimi treba pokecat na pow-wow a seznamme se s jejich videnim reality. Neni nic lepsiho nez prima lidska vymena a vciteni se jeden druhemu do jeho mokasinu. A verte mi, slysel jsem toho o nich z ruznych ust za 30let zivota zde vic nez dost.

212806

17.2.2010 7:50

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 96.?.?.?

Reakce na 212663

jejich zeme???Rozdil mezi nami a indiany ohledne "vlastnictvi"zeme spociva vpodstate jen v tom,ze oni prisli na tohle uzemi zhruba o 12.000,podle nekterych zdroju az o 30.000 let driv,nez belosi.

212775

18.2.2010 1:21

Nehledě na to, jaký měli Indiáni pojem o vlastnictví -

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 212775

kdoví, jak to kdysi bylo - viz Kennewick man - možná že kdysi došlo k strašlivé genocidě bělochů mongoloidy, ovšem o tom nemáme zprávy a tudíž nemohou Indiáni táhle a sebemrskačsky skučet. Něco mi však říká, že i kdyby tomu tak bylo, nenapadlo by je to ani ve snu .
Reakce některých přispěvatelů opravdu plasticky dosvědčují, jak je má establishment propagandisticky "na lopatě" - i když se do té pomyslné pece bílé viny vlastně strkají sami a dobrovolně ...
Označovat realistický popis situace z pera p. Stwory za "rasistický" a kdovíjaký ještě jiný - jak dlouho by tedy měli "Natives" čerpat náhrady za mnohdy domnělá příkoří činěná předkům - dvě, tři , deset dalších generací ?
Nepřipomíná vám to něco ?

212831

18.2.2010 11:23

RE: Nehledě na to, jaký měli Indiáni pojem o vlastnictví -

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 212831

Snažíte se dobře, jen co je pravda.

>Označovat realistický popis situace z pera p. Stwory za "rasistický" a kdovíjaký ještě jiný

To odvádíte pozornost schválně? Tady byla řeč o dvojím metru!

>jak dlouho by tedy měli "Natives" čerpat náhrady za mnohdy domnělá příkoří činěná předkům - dvě, tři , deset dalších generací ?

Tím domnělým příkořím myslíte přesně co? Krádež země? Milý statečný anonyme, co kdybych přišel k vám domů a vykopal bych vás z vašeho domu? Jak dlouho by vám to přišlo jako příkoří? Rok? Dva? Tři? Co vaše děti? Jak dlouho by jim to vadilo?

>Reakce některých přispěvatelů opravdu plasticky dosvědčují, jak je má establishment propagandisticky "na lopatě" - i když se do té pomyslné pece bílé viny vlastně strkají sami a dobrovolně ...

Zříkání se morální odpovědnosti je dobrá věc?

Je mi vás docela líto. Ani podepsat se neumíte... To se to poučuje... Ale já vás chápu. Musíte si dávat sakra velký pozor. Máte doma bílou kápi? [bliji]

212864

19.2.2010 1:22

RE: Nehledě na to, jaký měli Indiáni pojem o vlastnictví -

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 212864

Pokud vím, tak Indiáni vůbec pojem vlastnictví půdy neznali. A dnes doopravdy hodně té půdy vlastní, je logické, že dříve při střetu s vyspělejší kulturou nemohli obhájit extenzivní lovecký způsob života a byli vytlačeni zemědělci.
Podobné ohledy vůči Indiánům (a jiným "natives" ) jako v Kanadě a USA jsou jinde naprosto neznámé, třeba v Mexiku a Brazilii se s nimi nikdy přiliš nemazali, brazilská vláda jim vyhradila cca 900 000 km2 pralesní oblasti až r. 1993.
Ti, kdo měli nějakou morální zodpovědnost za útlak Indiánů (který v řídce osídlené Kanadě nenabyl nikdy ani vzdáleně US forem), jsou už dávno mrtví a tato by tedy sotva mohla strašit neindiánské současníky, nebýt péče masmédií. A ta nás nevedou správným směrem už hezky dlouho ...
Naštěstí nemá podobně zdravý náhled na tuto problematiku jen p. Stwora ...

212934

23.5.2017 12:39

RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...

Blanka 79.?.?.?

Reakce na 212663

Tak ve vasem prispevku mi ,,mluvite z duse,,nejen Somalci,Zimbabwe a vubec obyvatele Afriky nemaji nejmensi snahu delat cokoliv,ale z vlastni zkusenosti,Cikani VEDOU!!!Ve meste kde ziju je Rumunska ,,elita,,a to je fakt ,,narez,,!!

357935

16.2.2010 3:43

Vezmene priklad z druheho konce sveta,Aboridzince a kolonisace.

kozoroh 61.?.?.?

Vysla krasna kniha,"River of Gold" odpana Hector Holthouse, od spolecnosti V Jizni Australii, Gould Genealogy&history,ISBN;0 207 19933 7, kde je mozno knizku obednat, zhruba 30 austr. dolaru i s postovnim. www.gould.com.au.
Jinak, jsem poslouchal vypraveni cloveka,jez ztravil par roku s Aboridzinci,jez slouzil ve vnitrni Australii radu roku a zde uvedl priklad,ze vlada-politici nechali postavit a moderne zaridit nemocnici "jenom pro cerne" s bilym osazenstvem,od sester az po specialisty-doktory.Kdosi prisel s navrhem ,predat nemocnici jen do rukou"cernych" a tak ,vsechny, kdoz byli bily odvolali a nemocnice presla do spravy Aboridzincu,co se stalo,za par dnu,tezko uverit, nemocnice byla uplne znicena, zadni apcienti,zadna zdravotni obsluha,mladez vymlatila veskera okna kamenim,operacni sal s veskerym zarizenim rozbit napadrt a tak muj Vypravec vzal fotoapard , aby tuto neuveritelny vandalismus statniho majetku vyfotografoval, ale ,tou dobou tam byl uz z Camberry byrokraticky zastupce ,jez rovnez sledoval rozsah skody,jak ,ten zpozoroval,ze nekdo fotografuje uplne zdevastovanou nemocnici,tak okamzite vyrval vstekle film z kamery s tim,ze ji chce zabavit a podobne, muj znamy nakonec zachranil kameru a bylo mu vyhrozovano, jestlize promluvi,tak.....
To je ukazka, kam stat dolova vyhazuje penize danovych polatniku, stavbou bytovek,ktere v nekolika mesicich jsou neobyvatelne, ozvat se ,znamena riskovat vlastni zamestnani, vlastni karieru a stat se cernou ovci spolecnosti, chyba v podstate je v Aboridzincich,ale po pravde receno je ji vice v byrokratickem systemu, jez po strane ,nepozorovan,parazituje na vsech techto akcich, ve jmenu humanity.
Vlada nakonec zakrocila proti aloholismu,pervezni literature a zneuzivani deti,biti a znasilnovani zen, pomoci policie a vojska, jez je mnohymi Aboridzinci oznaceno ,"co by nove okupace".
Jak, se zda, pripad s domorodci nikdy nedojde zadneho vysledku a vec se tahne roky a roky,desetileti a od roku 1777 sta let a prakticky zadne reseni na obzoru i pres vsechny vyhody a financni pomoci, je koncny vysledek nula, ktera od nuli pojde. Mnozi Aboridzinci chteji vlastni zakony a neridit se zakony bilych, znamych jako "splatim ti zpet,cos udelal mne!", ale,to by byrokrati prisli zkratka. Mame zde reservace,kam byly, Australsky obcan nemuze vstoupit bez povoleni Aboridzinskeho povoleni,takze,mame stat ve state a ta situace se cim ,dal, tim vice prohlubuje, jakozto i lovecke a rybarske vysady, takze ,ne jenom Kanada,ale i Australie ma sve starosti.

212664

16.2.2010 17:08

RE: Vezmene priklad z druheho konce sveta,Aboridzince a kolonisace.

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 212664

Představte si že vám někdo dá technologii které nerozumíte, nedovedete jí použít a nemáte ponětí co s ní. Nezlobte se ale dávat nemocnici do rukou aboriginals, co s tím budou asi dělat? To jim rovnou mohli dát skafandr pro astronauty. A svádět vyhazování peněz vládou na jejich příjemce to moc smysl nedává. Tito lidé mají zcela jinou filosofii a styl života. Který je vlastně lepší se zjistí až budeme vidět kam jsme to s naší slavnou civilizací vlastně přivedli.

212723

17.2.2010 3:16

RE: Vezmene priklad z druheho konce sveta,Aboridzince a kolonisace.

kozoroh 59.?.?.?

Reakce na 212723

Napsal jste;*Představte si že vám někdo dá technologii které nerozumíte, nedovedete jí použít.
----
Nemocnice urcite mela sve "cerne sestry a i sveho doktora,ale chyba je v byrokratickem systemu bilych i kdyz ve vlade jsou zastoupeni Aboridzinci,kteri maji i svou organisaci,placene vladou, proste,zde a jinde ve svete mame priklad neceho,co nemuzem preklenout,pri tom mame Aboridzince, kteri prosli universitami a maji sve odborne zamestnani, ovsem je jich malo,prikladem jsou i cerni pastevci, "jacaroo", ale i nekteri jsou v armade a v namornictvu, mozna,abychom plne porozumeli,opet s chybou politiku a byrokratu, mozna,tak prodelame samy proces s muslimatizaci Evropy,kdo se neprispusobi, tak, co? Problem je ,zamestnat je,kdyz neni prace ani pro Australany,mnozi razi heslo,nez jim dat domy zadarmo,radeji je ucit,aby si sve domy maji sami postavit, coz bylo prani Pauline Handsson,ktera se znelibila vsem doposavad vladnoucim politickym stranam, meli ji za rasistku a vedli proti ni kampan i "pomoci Aboridzincum",ktery to vysvetlili po svem,jen,aby se zbavili noveho politickeho protivnika,oc "jim videl do karet".Zeptala se napriklad ,kam vsechny ty penize jdou na Aboridzince,kdyz,stale nic nemaji a vlada vykazuje miliony.
Avsak,vratme se ukazkou dnesni situace v Holansku a Dansku, kde muslimove obsadili mista v mestke rade,neco se HOLANDANUM NELIBILO A VETSINA RADY MUSLIMU JIM REKLA,NESOUHLASIS, TAK SE NEKAM ODSTEHUJ,EMIGRUJ, TO SAME ZACINA V ANGLII.Francie zacina tlacit na "zakuklene muslimske zeny" a uz je ohen na strese.Kdo, tady ponese zotpovednost ve vsech zmenach ktere muslimove uvrhnou pravem vetsiny na evropskou populaci? Budou bily lide postaveni do posice "kanadskych indianu, Aboridzincu a jinych? Jake ,zde nastane reseni,neodvazuji se ani pomyslet, na druhou stranu nas mozna muslimska kultura a nabozenstvi zachrani od alkoholismu a drag.Mym "konickem" je historie ,kterou politici potlacuji,kde se jen da,ale ,za celou dobu me studie,nevidim zadne reseni problemu s domorodym obyvatelstvem ajejich vzdelani vezme cas, ve kterem nakonec ,my , samy zmizime z povrchu teto planety, staci koukat na jakykoliv serial z Hollywoodu a vidite lasku blondyny a cerneho, film od filmu az po Dr.Who a nacoz teda porady pro deti o tom ani se nechci zminovat.
Mozna s nasi kulturou a s nasim "bilym nasilim-kolonisaci" zmizime vsichni dohromady, jak kolonizatori,tak kolonizovamymi, kdo vi?
Zivot je neustaly boj,slabi podleha, silny vyhrava,historie nam rekla,ze mnohe imperia zanikly zcela beze stopy, mnohe kulturni narody s vysokou civilisaci,podlehli najezdum barbaru, takze, prikladu je dost ze stranek historie lidstva akolonisaci. Problem s Aboridzinci,Eskymaky, Indiany a jinymi,cesta je vyznacena "internacionalismus musi zvitezit na celem svete, jedna svetova vlada take, tak,at si dobre vyberem, konec je stejny,nove otroctvi,pro vsechny,utiskovane i utiskovatele, jeste,zatim, v teto dobe. Mozna,ze nakonec vsichni zahyneme vlivem boje o moc a nadvladu nad touto planetou, nuklearni valkou a bude klid!

212770

19.2.2010 4:38

RE: Vezmene priklad z druheho konce sveta,Aboridzince a kolonisace.

Kozoroh 59.?.?.?

Reakce na 212723

Napsal jste; Nezlobte se ale dávat nemocnici do rukou aboriginals, co s tím budou asi dělat?
-------
No a ja zavolal svemu znamemu,ktery stravil nekolik roku mezi Aboridzinci, nebot jsem si na tenhle kousek historie s nemocnici nemohl vzpomenout a on mi rekl, ze to bylo,pred otevrenim nemocnice, takze,nez sehnali a zorganisovali doktora a zdravotni sestry, k slavnostnimu otevreni,tak to mladez cely komplex rozmlatila kameny k nepoznani. Do telefonu mi ovsem uvedl misto a jmeno nemocnice,ale zverejnit se to neda ani dodnes, takze zkutecnost byla ta,ze penize vlady byli vlastne vyhozene oknem.
Sam jsem zazil jednou navstevu u nekolik cikanskych rodin zijicich na Smichove v Praze, kde dostali nove renovovane byty a mel jsem tam provest jakousi opravu,nebylo,co, vse znicene ,spalene,parkety z podlahy vytrhane,dvere spalene a v rohu stala sekyra a vsichni spali v jakychsi hadrech na zemi, to same jsem zazil na novem sidlisti na Sporilove, kde skoda nebyla tak velika, ale,stejne nikdo v dome nemel radost bydlet s cikany, takze pozdeji je dali jinam, nebot tam byla smetanka nasi vsevedouci strany a rovnez se tam mluvilo hodne slovensky a nam stavbarum rikali,ze kdyz cheme byt v praze,tak nemame narok,narok bychom meli,kdybychom bydleli mimo Prahu, proste cirkus,kdybychom se chteli uchazet o byt v Bratislave ,tak jsme jej treba dostali,ale to uz je mimo misu.
Hlavni je,ze,byrokrati stoji za tim vsim,kde se vyhazuji penize a navic se arogantne stavi ve jmenu zakona a poradku,aby se o tom verejnost nedozvedela, takze ,obcane, pokud se nestanes svedkem takoveho "hospodareni", tak zijes velmi stastne, pokud chces vecem prijit na kloub, tak se vystavujes stihani a vysetrovani.Muj znamy mi rovnez rekl,ze zna pripad staveni baraku za nekolik milionu,ale,priprava astudie, vzala vic penez,nez co staly ty baraky,sveho casu Aboridzinske zeny staly proti stavbe mostu na ostrov a zadaly zruseni mostu ve jmenu "zenske tajemstvi" tak zvany, "business",tahaly s esoudne,od odvolani k odvolani,az soudy staly zase vic nez stavba mostu a nakonec cela ta taskarice zkoncila s tim,ze nikdo nevedel,co to vlastne to "women business"je?
Jak, se kdysi u nas rikalo,ze dva sedlaci se soudili o mez a nakonec oba prisli v soudech o sve statky.Kdo jediny na tom zbohatnul,byli jejich advokati.Pravdepodobne,zadny domorodci,bez pripravneho vzdelani nejsou schopni preskocit staleti, kde pro nas bile,primitivne zili,mnozi ,ani nechteji zmenu a jsou stale v kmenovem ovzdusi svych vlastnich zakonu, zakony bileho muze jsou pro ne nepratelske,at jsou mysleny pro jejich dobro a nebo ne.Alkoholismus je metlou, ale pro ne,cestou uniku z nasi moderni doby, takze,reseni je stale v nedohlednu, dokud oni sami , nova generace,jiz vzdelanych Aboridzincu se nestane jejich vedenim a to vezme zase nekolik desetileti.

212942

16.2.2010 7:47

Jen fár filmečků

P 193.?.?.?

Pro ty kteří by měli chuť pár filmečků, které se dají doporučit:
http://www.csfd.cz/film/19732-skins
http://www.csfd.cz/film/233038-me-srdce-pohrbete-u-wounded-knee-bury-my-heart-at-wounded-knee
http://www.csfd.cz/film/16042-kourove-signaly-smoke-signals
...najdou se i na torrentech.

212668

16.2.2010 8:56

Stav nebol nikdy idealny

svornost 212.?.?.?

A ja som aj vedel, ze je to zle. Ale ze to je az take temne, to som netusil. Zaujimalo by ma, ako je to s ich populaciou, aky je priblizne prirastok, ak teda je?

Vzdycky hovorim jedno. Rovnake prava pre vsetkych. Ale aj povinnosti. Vsetko ostatne je rasizmus. Howgh.

212671

17.2.2010 0:23

RE: Stav nebol nikdy idealny

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212671

opravdu stejná práva? tedy i právo na restituci? pozemkovou?
pak tedy nezbývá, než opustit kanadská města a předat ta území zpět potomkům původních obyvatel. otázka je, jestli takové řešení není přemrštěné.
pak bych tedy kompromisně nabídnul nynějším indiánům rokování o tom, jaké území by si sami představovali pro svůj samostatný stát. a to (alespoň částečné) území jim dát a nechat je zcela v klidu, aby se mohli pokusit se nějak vnitřně porovnat mezi sebou a ustanovit si takový řád, jaký uznají za dobré. je mi jasné, že 2x nevstoupíš do stejné řeky - bujná nedotknutá příroda je poničená, a indiáni mají už spoustu zlozvyků od bílých, a vědí o věcech, o nichž jejich prapradědové neměli potuchy... a to člověka změní. nicméně lepší řešení dnes už není.
vsadím se ale, že to kanadská vláda a různé soukromé společnosti neudělají, protože jsou si ti bílí mužové vědomi, že v ukradené a stále držené půdě by odevzdali obrovské nerostné a jiné přírodní bohatství, které by už nemohli krást, zpeněžovat a žít z toho. a to pomyšlení vždy bolí tak, že se jakékoliv vyrovnání nebo spravedlnost odloží na neurčito. (podobně u nás třeba církevní restituce... raději zavíráme oči, uši a odkládáme to). ano, ano... stejný metr na podobné věci. restituce na krádež. je jedno komu... jestli ten indián smrdí nebo co dělal předchůdce. má právo? má. bylo ukradeno? bylo. má se ukradené vrátit? má. anebo dát alespoň velkorysou nabídku kompromisní. a když už k dohodě dojde, tak ji skutečně provést. tečka.
že něco bolí, nebo že se nechce, že se to zrovna nehodí, to není relevantní důvod.

212760

16.2.2010 10:01

A co takhle zkusit najit nejake reseni?

malej.kevin 90.?.?.?

Myslim, ze nejlepsim resenim Indianu v Kanade by asi bylo, priznat rezervacim statut normalniho statu a oddelit je od Kanady. Myslim si, ze Kanada by mohla byt i dost velkorysa a nejenom, ze by se nemusela hadat o kazdy metr, ale mohla by pripadne, pokud je uzemi neurodne a pro zivot nijak moc nevhodne, uzemi patricne zvetsit. Bylo by to reseni, ktere by na pocatku neco stalo, ale urcite by se vyplatilo. Ja osobne nejsem velikym priznivcem sjednocovani ci umeleho vydrzovani nejake pofiderni jednoty. Mam tim na mysli treba dnesni Irak, tam se ty narody mezi sebou take nikdy nedomluvi. V pripade Jizni Osetie a Abchazie nastesti situaci zachranilo Rusko, kdyz uz nikdo jiny nema rozum. Hrani si na jednotu je take velka moda, ktera uz napachala tolika skod a stala tolik zivotu!

212674

16.2.2010 10:17

Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

jerryfree007 212.?.?.?

Neviem kto je autorom daneho clanku ale rozhodne s nim nesuhlasim,...Autor vychadza zo sucasnosti a neuvedomuje si suvislosti. Indianom bola ukradnuta cela zem a boli genocidne vyvrazdeny. Mozno ked sa budeme bavit v rovine akademickej tak genocida nemusi byt ten spravny vyraz pretoze v skutocnosti podlahli prevahe svojho protivnika, ktorym bol biely clovek. Tak ako indianske kmene bojovali medzi sebou s prichodom bieleho cloveka sa boj rozsiril o noveho nepriatela. To ze indiani dnes ziju tak ako ziju je iba vysledok toho, ze ich kultura a zivot bol totalne zniceny a ked aj existuju nejake rezervacie tak su skor financovane vladou z dovodu vytvorenia nejakeho skanzenu,zoologickej zahrady aby mali turisti nejaku atrakciu,...
jerryfree007

212675

16.2.2010 13:32

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

xml 85.?.?.?

Reakce na 212675

Na zaklade vasej logiky, by Slovaci ako povodne mierumilovny narod Slovanov mal pozadovat od Madarska platenie dane za genocidu, ked dobyvali nase uzemie.

Slovania na rozdiel od Indianov skutocne zili mierumilovne a v sulade s prirodou. Mame sa teraz hnevat aj na Nemcov? Nenavist plodi nenavist. Pozitivna diskriminacia je pricinou vytvarania nenavisti.

Treba sa naucit odpustat... ale co ked je to politicky nekorektne a ekonomicky nevyhodne? Co ked indiani potrebuju uspokojit len svoje zakladne potreby a NIC ine ich nezaujima?

Alebo maju kanadania cakat nez budu indiani dost agresivny kvoli nedostatku a vyrovnaju sa v kriminalite nasim ciganom ako popisuje tento a tento clanok na prope?

212693

16.2.2010 14:04

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 212693

"Slovania na rozdiel od Indianov skutocne zili mierumilovne a v sulade s prirodou."

Tak toto aspiruje na vtip roku...člověče, v podstatě první zpráva, která se o Slovanech dochovala pochází někdy ze začátku 6. století z Byzantské říše a říká, že Slované napadli a vydrancovali byzantské provincie ležící v dunajské oblasti.

Je s podivem, jakou obrovskou setrvačnost mají bludy o holubičí povaze a další obdobné národní mýty v lidském myšlení. Slované byli lidé své doby jako každý jiný, povahově (pokud se dá o povaze národů vůbec hovořit) o nic lepší nebo horší než Germáni nebo Římané. Kdyby nebyli tvrdí a nesmlouvaví válečníci, nepřežili by. Ostatně, jde sice o pozdější dobu, ale když české vojsko válčilo v roce 1158 jako spojenec Fridricha I. Barbarossy u Milána, bylo (podle dobových zpráv kronikářů) prosnulé svou krutostí a v severní Itálii se prý tehdy říkalo "S Čechy válči, kdo nechceš být živ", jak s pýchou připomínají čeští kronikáři.

212695

16.2.2010 14:52

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

hc 90.?.?.?

Reakce na 212695

>když české vojsko válčilo v
>roce 1158 jako spojenec Fridricha I. Barbarossy u Milána, bylo
>(podle dobových zpráv kronikářů) prosnulé svou krutostí

To myslíte ono proslulé opékání a pojídání dětí?
[mrknutí jedním okem]

212700

16.2.2010 15:51

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 212700

to zrovna ne, děti z těsta opravdu nemyslím [vyplazený jazyk]

Ale je fakt, že tato výprava zanechala v české paměti poměrně hluboké stopy a hodně šlechtických rodů odvozovalo své erby z účasti na dobývání Milána...neznámější jsou asi páni z Pardubic s jejich polovinou koně, který má být následkem nepříjemné příhody, kdy spuštěná městská brána v Miláně přesekla koně těsně za zadkem rytíře, který se právě chystal vjet do města, aby ho řádně vydrancoval, jak se patřilo [chechtot]

212710

16.2.2010 16:13

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 212710

Když už chcete šířit své dojmy z historie, uvádějte laskavě odpovídající informace.

"Erbovní pověst, která je se znakem spojována, je podle návrhu M. Alše zobrazena na předbraní Zelené věže. Za zakladatele rodu udává Ješka z Pardubic, který r. 1158 při obléhání Milána unikl z nepřátelského obklíčení, ačkoliv mu byl spuštěnou mříží v hradbách přepůlen kůň."

Pokud jsou všechny vaše informace stejně "kvalitní", chraň nás ruka páně... A kdybyste se nad tím zamyslel hlavou (ne nenutím vás, vím, že to bolí), logicky byste došel k tomu, že pokud by se mu to stalo v okamžiku vjezdu, pak by zůstal uvězněn za branou. On však podle pověsti údajně odnesl polovinu koně do tábora a za to dostal tento erb. Možná by bylo opravdu lepší, kdybyste nepřejímal informace bezmyšlenkovitě a přemýšlel nad nimi logicky.

Považujete se více za Slovana, Kelta, nebo za Germána, když už jsme u toho?

212711

16.2.2010 16:18

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 212711

V čem je problém? Napsal jsem "odvozovalo své erby" a vy jste tu erbovní pověst převyprávěl podrobněji. Já jsem tu pověst slyšel tak jak jsem napsal, ale je to jen pověst, tak myslím, že není důvod se vzrušovat.

Považuji se za Čecha, když už se ptáte (ne že by vás po tom něco bylo). Žádnou "vyšší národnost" neuznávám.

212713

16.2.2010 16:25

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 212713

Logika vám asi blízká není, že? Já vím, že vždy říkáte to, co jste někde slyšel a nepřemýšlíte o tom, to není žádná novinka. Přesně to jsem měl na mysli a jsem rád, že se na tom shodnem...

> je to jen pověst, tak myslím, že není důvod se vzrušovat.

Ano, a to je pověst z roku 1158. Takže jsem rád, že se shodnem i na tom, že starší informace jsou také pověsti a není potřeba je prezentovat jako fakt. Mám na mysli to, že jste TVRDIL, že Slované Kelty vyhubili a asimilovali. Zároveň jste tvrdil, že se o tom nepsalo, tak jak jste k té informaci došel? To jsou paradoxy! [chechtot] [chechtot] [chechtot]

212716

16.2.2010 16:30

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 212716

Přečtěte si výše, co o tom píšu. A nikdy jsem nepsal o Keltech, to je vaše fabulace-mezi Slovany a Kelty žili u nás Germáni.

212718

16.2.2010 20:51

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 212718

Absencia znalosti akejkolvek faktografickej skutocnosti ohladom dejin vasho naroda Vam neumoznuje prijat skutocnosti dolozene mnozstvom archeologickych vykopavok, dobovych dokumentov (ano mam na mysli aj klinove pismo, kt. sa pouzivalo napriec europou a neboli to kelti ale Slovania) a tiez mnoho inych zdrojov, napriklad vypovedi archeologov a historikov, ktorych tvrdenia nepresli sitkom najprv vladnucej dogmy pangermanizmu a panhungarizmu, neskor sionistickeho bolsevizmu a momentalne politickej korektnosti.

Na zaklade vyssie uvedenych skutocnosti, vas vypad proti tvrdeniu, ze Slovania boli mierumilovny narod povazujem za irelevantny.

212738

16.2.2010 21:00

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

xml 85.?.?.?

Reakce na 212695

>v podstatě první zpráva, která se o Slovanech dochovala pochází
>někdy ze začátku 6. století z Byzantské říše a říká, že
>Slované napadli a vydrancovali byzantské provincie ležící v
>dunajské oblasti.

Absencia znalosti akejkolvek faktografickej skutocnosti ohladom dejin vasho naroda Vam neumoznuje prijat skutocnosti dolozene mnozstvom archeologickych vykopavok, dobovych dokumentov (ano mam na mysli aj klinove pismo, kt. sa pouzivalo napriec europou a neboli to kelti ale Slovania) a tiez mnoho inych zdrojov, napriklad vypovedi archeologov a historikov, ktorych tvrdenia nepresli sitkom najprv vladnucej dogmy pangermanizmu a panhungarizmu, neskor sionistickeho bolsevizmu a momentalne politickej korektnosti.

Na zaklade vyssie uvedenych skutocnosti, vas vypad proti tvrdeniu, ze Slovania boli mierumilovny narod povazujem za irelevantny.

212739

17.2.2010 10:31

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 212739

Mám tomu rozumět tak, že existuje tisíce let staré spiknutí, které potlačuje význam Slovanů v dějinách? Kdo ale do toho spiknutí byl zapojen před pangermanismem a pangungarismem, případně před sinostickým bolševismem, což jsou všechno v nejlepším případě ideologie staré několik set let?

Kdo rozbil všechny tabulky popsané slovanským klínovým písmem?

PS: "O Slovanech úplně jinak" jsem četl taky.

212783

17.2.2010 23:18

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 212783

"Mám tomu rozumět tak, že existuje tisíce let staré spiknutí, které potlačuje význam Slovanů v dějinách? Kdo ale do toho spiknutí byl zapojen před pangermanismem a pangungarismem, případně před sinostickým bolševismem, což jsou všechno v nejlepším případě ideologie staré několik set let?"

Katolicismus, coby nová politická ideologie římské říše.

Koneckonců, na hrozbu slovanské unie upozornil snad poprvé římský generál. Ale poukazoval tím jen na hrozbu mocenským ambicím římské říši.

212816

17.2.2010 23:31

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

xml 85.?.?.?

Reakce na 212783

Myslim si, ze vlakno vedie ku mne, no neviem na zaklade coho ste usudil, ze som cital O slovanoch uplne inak. Bol by som rad keby mi o tom napisete, neviem o co sa jedna.

Na druhej strane vam odporucam vstat od pocitaca a vyhladavat osobne ludi zaoberajucich sa dejinami a archeologiou. Nemusi nutne ist o akademikov, vela sa toho mozete dozvediet v archivoch, kt. su uchovavane v klastoroch, zvlast tie su zaujimave, kt mozete najst v madarsku. Rychlo pochopite, ze nic nie je cierne ani biele.

Co sa tyka pangermanizmu a panhungarizmu, tie nezanikli ale pokracuju dodnes... dokaz? Vyhladajte si zavery rokovania v zeneve po pade Zeleznej opony, kde sa dost jasne prekresluje geopoliticka mapa, t.j. zaujmove oblasti a ciele Nemecka a Ruska ako regionalnych mocnosti.

A bolsevizmus? Nie je nahodou produktom nemeckej filozofie? Dogmatika nemeckej filozofie zanikla? Urcite nie.

Nechcem vas tu strapnovat, ale az budem vidiet, ze mate k teme co povedat, sa mozeme pustit do rozumneho hodnotenia dejin.

212818

17.2.2010 21:40

RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi

kri 213.?.?.?

Reakce na 212695

Pseudo-Maurikios - Kniha o stratégii taktiez 6. storocie, citujem:

„Národy Slovanov a Antov majú rovnaký spôsob života a rovnaké mravy. Sú navyknutí slobode a nijako sa nedajú zotročiť alebo podmaniť, obzvlášť nie vo vlastnej krajine. Sú početní a vytrvalí, znášajú teplo, chlad i dážď, nahotu aj nedostatok potravín. K cudzím (ľuďom) sú láskaví a ochotne ich sprevádzajú z miesta na miesto, kamkoľvek si želajú, a v prípade potreby ich chránia. Keď cudzinec utrpí nedbalosťou hostiteľa škodu, ten, kto ho zveril vypovie boj, pretože považuje za posvätnú povinnosť pomstiť cudzinca (hosťa). Tých, ktorí sú u nich v zajatí, nedržia v otroctve na neobmedzený čas ako ostatné národy, ale ustanoví im určitú dobu, po ktorej je na ich vôli, či sa chcú po stanovenej náhrade vrátiť k svojim, alebo zostať na mieste ako slobodní a priatelia. Majú hojnosť rôzneho dobytka a plodín zložených do kopy v jamách, najmä prosa a béru. A ich ženy sú cudné nad všetku ľudskú prirodzenosť. Väčšinou pokladajú smrť svojich mužov za svoj koniec a dobrovoľne sa obesia, pretože nepokladajú vdovstvo za život."

212808

16.2.2010 11:13

indiáni

kalik 193.?.?.?

Četl jsem Mayovky, ale představu o indiánech jsem si udělal až z knihy Malý velký muž, i když i to může být sporný zdroj informací. Indiáni nebyli mírumilovní a to ani vůči jiným kmenům. Dá se říci, že měli jinou mentalitu, jinou filozofii lišící se od té křesťanské. Byla jim zabrána půda tak se asi těžko můžeme divit, že jsou dosud nespokojení. Pokud bílý člověk přišel do Kanady, měl se s indiány domluvit, případně odtáhnout někam, kde by ho přijmuli. On si však vybral cizí území a vojensky si zabral cizí půdu. Že Kanaďani cítí jistou vinu, je zřejmé z toho, jak indiánům v některých věcech ustupují. Je však vidět, že se tyto dva systémy (indiánský x bělošský) ne úplně slučují. To je hot daň za předchozí bezpráví. Máme však právo soudit tuto odlišnou kulturu a frustraci z pohledu někoho, kdo násilím zabral cizí území?

212678

16.2.2010 12:33

RE: indiáni

fohat 85.?.?.?

Reakce na 212678

Forrest Carter napsal knihu Odvedu vás do Sierra Madre a Knihu Škola Malého Stromu. Tady by se dalo uvažovat o jakési pravdivé informaci o Geronimovi a Cherokee stylu života. Tento míšenec ovšem záhadně vynikl rasismem vuči černochum na Jihu.3 DIMENZE nenabízí lepší alternativu soužití,takže bud v pětce po tělesné smrti, nebo se doškrábat do 5 dimenze za života,ale to chce pomoc zvenčí,příležitost tady je.Začít snahou u sebe...to je fuška,se změnit.......

212689

16.2.2010 11:58

problém je v pozitivní diskriminaci

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

A ta je v kompetenci bílých. Plakal bych na rameni bílým, ne Indiánům.

Těm osadníci přetrhli kontinuitu tradic (podobně to máme my Slované, díky římsko-katolické politice, ale skrze prameny a folklór se pomalu k těmto tradicím vracíme) a nyní se diví, že přechod na nový způsob života nefunguje tak, jak by si představovali.

Vyvražďování indiánských kmenů mezi sebou nelze porovnávat s genocidou bílého osadníka vůči Indiánům. Proč? Protože s bílým osadníkem přišla úplně odlišná kultura, došlo tedy i ke kulturní genocidě, na rozdíl od indiánských válek, kdy docházelo k bojům v rámci stejného stylu života.


"Překvapilo mě, že řada stálých čtenářů Zvědavce, kteří jinak mají nastaven vnitřní kompas správně"

Co to má být editore za větu?!!!!!!!!!!! Vy jste mírou správnosti? Vy znáte Pravdu?

Pokud ano, sem s ní. Konečně budu mít jasno, které doteď nemám! [oči v sloup] [překvapení]

212683

16.2.2010 12:54

zásadně nesouhlasím z Vladimírem

Vladimír Bílý vladimirbily (zavináč) post (tečka) cz 188.?.?.?

Chápu někoho,komu národní výbor v Čechách nastěhoval do domu cikánskou rodinu a ta si tam počínala po svým,odlišným způsobem...Pocity, které vznikly se ztěží dají popsat jako křesťanské či správné lidské a občanské. A přiznejme si tu možnost, že vznikly oprávněně. Toto mohou posoudit ti, kteří byli tímto specifickým způsobem potrestáni a žily či žijí v sousedství těchto donedávna kočovníků.
Absurdní situace, kdy domácí obyvatel ze všemi právy je utlačován kočovníkem z jiného kontinentu je zřejmá.
V Kanadě,USA i v Austrálii...je tato situace jiná. Oním kočovníkem z jiného kontinentu je bílý člověk,pravděpodobně evropan a jím zotročení představitelé jiných národů.Jste v pozici nevítaného vetřelce a predátora stejně jako cikán v Čechách. Ctím právo původu a rodné hroudy a ten kdo nemůže žít tam,kde se narodil, musí se přispůsobit pravidlům země, kde je hostem.To je daň za tento druh svobody. Nedomorodí( neindiánští )obyvatelé těchto cizích území jsou dle mého v postavení hosta a mohou být rádi, že jim jejich početnost,technologie a zločiny na původních obyvatelích,(které jejich počet redukovali, či zcela vyhladily)umožňují stále setrvávat na území, kde nemají co dělat a jsou zde (ač již delší dobu)pouze hosty a okupanty....i když mají obvykle pocit,že je to jejich vlastní země. Je proto stejně tak absurdní vést tento druh polemiky, jako upírat oběti právo na odplatu provedenou jakýmkoli způsobem. I kdyby měla být v této situaci pouze beztrestným nerespektováním zákonů bílých okupantů.

212690

16.2.2010 13:31

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 212690

Pane Bílý, mohl byste mi prosím napsat na můj mail jsem@vzduch.cz? Chtěl bych si s vámi promluvit o občanské neposlušnosti.

Jinak do posledního písmene souhlasím s vaším příspěvkem, stejně jako i se všemi ostatními, které jste zde v minulosti napsal. Jste přesně moje krevní skupina [smích]

212692

16.2.2010 14:26

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 212690

Stačí letmý pohled do telefonního seznamu ČR, pany Bílý. A neleznete v něm statisíce příjmení keltského (Bojar, Koller) a germánského původu. Proč to říkám? No protože Keltové a Germáni jsou přece ti praví původní vlastníci České kotliny. My Češi jsme dle Vaší logiky v této zemi jen
> v pozici nevítaného vetřelce a predátora.

Jediný rozdíl mezi ČR a Kanadou je v délce času, která uplynula od dob kolonizace obou zemí. Kolik let bude muset ještě uplynout, aby bílí Kanaďané mohli považovat Kanadu za svou zem? Stejně, jako my považujeme dnes za svou někdejší Bohemii? A kdo o té "době vydržení práva vlastnického" rozhoduje? [smích]

212699

16.2.2010 15:15

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

hc 90.?.?.?

Reakce na 212699

To jste zase vedle jako jedle. Zdejší německá jména nemají původ ve starověku.

212703

16.2.2010 15:18

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 188.?.?.?

Reakce na 212699

Kolik let bude muset ještě uplynout, aby bílí Židé mohli považovat Izrael za svou zem? Stejně, jako my považujeme dnes za svou někdejší Bohemii? (Respektive spíše, kolik let bude muset ještě uplynout, než to vy uznáte) [smích]

212704

16.2.2010 23:56

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212704

nekonečný počet let. jednak židé jsou dnes v izraeli menšinou (ti ortodoxní dokonce vzácnou menšinou), a země nazývaná izrael vlastně vůbec neexistuje. je pouze okupovaná palestina a úskokem získané "právo na stát" udělené jakýmsi společenstvím národů (OSN). jenže titíž, co to právo udělili, tím aktem obrali jiné lidi o jejich domov a půdu. a zapříčinili, že agresoři (smíchaní židé, poloviční židé, chazaři a jiní sionisté) provádějí genocidu původních palestinců (podobně jako u indiánů) a kradou víc a víc území, na které už nemají právo (a to i dle OSN). a ty palestince zavírají do dvou rezervací s názvy Gaza a Západní břeh Jordánu.
agresory bez řádného oprávnění na území, které ukradli, a navíc pokud se dopouštějí genocidy a dalšího bezpráví, nikdo nemůže uznat za právoplatné majitele té země, a ani nemá právo nazvat si ji izraelem. ten zaniknul asi v podobné době jako říše římská nebo perská. už nebyl a není. a nebude. stejně jako nebude ani žádná keltská říše, nebo říše franků.
izrael je prostě jen násilím, technologiemi a penězi držené okupační území.

212756

17.2.2010 0:29

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Vladimír Bílý vladimirbily (zavináč) post (tečka) cz 188.?.?.?

Reakce na 212756

dobře napsaná reakce. děkuji za ní a 100% souhlasně podepisuji

212761

17.2.2010 0:33

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212761

a já děkuji za uznání.
teď je tedy na řadě konzistentní úvaha a analogický přístup k otázce indiánské jako třeba k otázce palestinské.

212764

17.2.2010 18:41

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 188.?.?.?

Reakce na 212756

Židů je v Izraeli 76%, to mi i s chabou matematikou příjde jako většina.
A my tu neřešíme, kdo tam kdy byl, ale fakt, že Židé nyní v Izraeli jsou, jako Kanaďané v Kanadě a Češi v Česku.
"izrael je prostě jen násilím, technologiemi a penězi držené okupační území" - totéž platilo na počátku Novověku o celé Americe, ale to problém není?

212803

18.2.2010 1:06

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212803

ad 76% = nesmysl. že se někdo sám nazve židem, nebo se k tomu etniku přihlásí (ač s ním nemá takřka nic společného geneticky ani nábožensky), to nic neznamená - i čeští cikáni se při sčítání lidu hlásili většinou k národnosti české nebo moravské.

tak ono je jedno kdo kde kdy byl??? zajímavá úvaha...
1) češi v "česku" jsou něco normálního. i britové v británii.
2) kanaďané jsou už mnohem diskutabilnější - jsou to potomci britů, francouzů, irů, němců, afrických černochů, a dalších národů. směs několika národů netvoří nový národ jen tím, že by se sešli na jiném kontinentě (v ukradené zemi).
3) pokud by platilo, že se židé sešli v palestině, a tak se z palestiny stal nějaký stát "židovsko" (resp. tzv. izrael), pak by stejně tak platilo, že kdybych se já se svou rodinou vydal na výlet (či okupaci) do austrálie, měl bych právo nazvat to tam Novou Moravou a původní lidi ve svém okolí šikanovat a vojensky ničit, zatlačit do malých pásem a ohradit zdí? byl bych snad potom někým považován za právoplatného vlastníka jen proto, že bych tam vydržel 50 let a dopouštěl se tam dalších a dalších zločinů a bezpráví?

pokud tím novověkem myslíš okupaci americké země od 16. století, pak to samozřejmě problém byl, a je stále.

212829

18.2.2010 18:47

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 188.?.?.?

Reakce na 212829

Ano, novověk myslím tím (objevení Ameriky v roce 1492 je jedna z událostí, která je považována jako začátek novověku, ty další jsou vynález knihtisku a pád Byzance).
Kanaďané jsou potomci britů, francouzů, irů, němců a černochů, kteří přišli do severní Ameriky.
Američané jsou potomci britů, francouzů, španělů, němců, černochů, italů atd., kteří přišli do severní Ameriky
Izraelci jsou potomci nebo přímo britové, francouzi, rusové, američané, němci, poláci atd., kteří přišli na Blízký Východ.
Češi jsou potomci západních Slovanů, kteří přišli do střední Evropy odněkud z povolží.
Britové jsou potomci anglosaských kmenů, které přitáhly do Británie někdy ve 4. nebo 5. století +/-, a Vikingů, kteří ovládali Severní Británii. Tyto kmeny odtamtud vyhnali Římany a podrobily si domorodé Kelty.
Nikdo nemá problém s tím uznat, že Británie patří Britům, Čechy Čechům, Kanada Kanaďanům, USA Američanům, jen Izrael je problém?
Problém je jen v tom, že je to nejnovější případ. Jinak se jedná o případ jako přes kopírák. Rozdíl je jen v čase, který od té doby uběhl.

212904

19.2.2010 1:09

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212904

nezlob se, ale máš to pomotané...
směska různých národů netvoří nový národ tím, že se někam přeplaví a usídlí (za genocidy původních obyvatel). takže kanaďané a američané v podstatě neexistují. -je to jen mix různých jiných národností, potomci zločinců, zoufalců a dobrodruhů z evropy, kteří společnými silami vybili a okradli původní obyvatelstvo.
izraelci podle stejného principu neexistují - tito chazaři, britové, francouzi, rusové, američané, němci, poláci atd., kteří přišli na Blízký Východ jsou jen vetřelci, násilníci a zloději. -toto netvoří nový národ.
češi a moravané jsou trošku jiná písnička (podobně němci/germáni, francouzi/galové, britové/anglosasové). ale moc nechápu, proč bych ti měl věřit něco o fantastickém tahu slovanů z povolží [velký smích] my zde na tomto území máme kořeny už od starověku. to se o "američanech" nebo "kanaďanech" na indiánském severoamerickém území říct rozhodně nedá - nikdo z jejich předků po tisíce generací zpátky tam nebyl.
a naprosto jistě se to nedá říct o té směsce, co přitáhla do palestiny. naprostá většina z nich s touto půdou nemá nic společného. jen si ji jako nejposlednější případ bezpráví uchvátili, právně-politickými intrikami a násilím přivlastnili, na úkor původních obyvatel palestiny. NEMAJÍ na tu zem právo, a nikdy mít nebudou. zloděj prostě nemá právo na své straně, a to ani když je lépe vybaven penězi a zbraněmi, nebo je náhodou silnější. -taky bys mi nepřiznal právo na tvůj byt/dům, kdybych k tobě přišel, prohlásil že to je moje, a pokud bys nesouhlasil, rozbil bych ti ústa. tímto způsobem se vlastnické právo nezíská. a to ani kdybych v tom bytě vydržel týden, rok, deset let...

212933

19.2.2010 1:54

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 188.?.?.?

Reakce na 212933

Jestli jsi si nevšiml, tak já reagoval na Vojtovo:
"Kolik let bude muset ještě uplynout, aby bílí Kanaďané mohli považovat Kanadu za svou zem?"
A snažil jsem se tě tu přesvědčit, že situace ohledně Izraele a Severní Ameriky je stejná - což je koukám zbytečná činnost.
Češi do této oblasti přišli někdy v 6. století, věřit mi nemusíš, stačí se podívat do jakékoliv učebnice dějepisu pro základní školy [vyplazený jazyk]
To, co tu řešíme, to je jen dvojí pohled na národ. Anglosaský (národ jsou ti, kteří žijí na nějakém území a mluví společným jazykem) x Německý nebo také kontinentální (krev a půda - společné dějiny). Oba dva pohledy jsou mezinárodně uznávané, není to nějaký můj výmysl.
Takže Češi se do české kotliny nastěhovali někdy v 6. století, do té doby tu byly germánské kmeny a Keltové a češi to tu zde ovládli. To je historie.
Pokudse hodláš dívat na národ v kontinentálním slova smyslu, tak i ten uznává Židy jako národ. Žili do určité doby v Izraeli, pak došlo k diaspoře a rozprostřeli se po celém známém světě. (V trochu menším je tomu podobná i německá kolonizace ve středověku. Taky němci až do konce 2. světové války žili na území dnešního Maďarska, Rumunska, Čech, Slovenska a byli to Němci). Díky tomu, že je okolí moc nebralo a oni byli také docela uzavření, tak nedošlo k asimilaci s domovským obyvatelstvem, takže jistou národní identitu si uchovali. Takže jejich přesun do Palistiny snese srovnání s přesunem Slovanů do Evropy. Tedy mají na palestinské území větší nárok, než Kanaďané na Kanadu, Američané na USA, a podobně.
Někteří v této a předešlé diskuzi kritizovali, že V. Stwora na jednu stranu podporuje kolonisty v Kanadě, ale kolonisté v Izraeli mu jsou trnem v oku. Vojta říkal, že se Kanaďané nemají za co omlouvat, prostě Evropané do Ameriky přišly a na tom nikdo nic nezmění, to území je prostě jejich, jako jsou Čechy naše, i když tu původně žil někdo jiný. A já jsem jen dodal, že situace s Izraelem je naprosto totožná jako s Amerikou, jen se udála o nějakých pár let později a že pokud mají Češi nárok na Českou republiku, potom i Kanaďané na Kanadu, tak logicky mají i Izraelci nárok na Izrael.

212937

19.2.2010 11:26

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212937

zaprvé nemusím věřit všemu, co řekneš ty a ani tomu, co píše někdo v učebnici dějepisu pro základní školy. v učebnicích se píšou všelijaké legendy i blbosti, a ono se to čase ukazuje... jednak změnou režimu (změnou protlačovanéhu názoru), jednak změnou stavu historického bádání a jednak vědeckým vývojem. -jinde v této diskusi jsem napsal, jak se slované množili a tím šířili (a nebylo to nějakým zástupem jdoucím ve dvojstupu z povolží).
také to určitě nemuselo být do území obývaném germány - mohlo jít o dosud neobydlená území, nebo řídce osídlená. kromě toho keltové tu byli před germány, takže to zase matláš dohromady. samozřejmě šlo během slovanské expanze i o mísení s původním obyvatelstvem (které tak slované zahrnuli do svého etnika).

co se týče historie takzvaného židovského národa, pak především budiž řečeno, že nešlo o žádný čistě-nový národ, který by spadnul z nebe do určité ohraničené, prázdné země. šlo o jednoho nomáda jménem Abrahám, který se se svými ženami a otroky posouval v krajině, odkud vyšel (asi z nějaké semitské=arabské rodiny vzešel, že ano?). a bylo mu přislíbeno množství potomstva a podobně jako slované se usadil a množil, až v určité oblasti převládnul jeho "kmen". pak přišlo dlouholeté otroctví tohoto kmene/kmenů v egyptě. po delší době byli z egypta vyvedeni a po dlouhém putování pouští a po násilném, vražedném prosazování se v cizí zemi, se jejich potomci usadili přibližně tam, kde je palestina (ukradli zemi jiným a říkali tomu možná království Izraele - to bylo ve starověku, před naším letopočtem). pak se stalo, že je okupovali římané, a nakonec je jiní cizinci docela zničili a zbylé obyvatelstvo se rozuteklo po světě. tam se dále množilo a křížilo s místními, takže z nějaké původní nomádské/arabské krve, smísené s černošskou a s krví mnoha národů v arabském a perském okolí, už nezbylo skoro nic. ani 10%. mnohdy ani jazyk ne, ani náboženství. ale o to nic - národ těchto takzvaných židů prostě přestal existovat, zanikl, a jejich království zaniklo dávno předtím... na počátku našeho letopočtu. po téměř dvou tisících let se nějací vykukové v příhodné poválečné době (a už nešlo o žádné židy, nešlo o tytéž lidi!!!), rozhodli, že se spojí a slezou se do určité již dávno obsazené oblasti v palestině, tu že si přivlastní. a tak dělali intriky, otravovali, vydírali, hrozili, upláceli, až dosáhli svého na společenství národů (OSN), které rozhodlo velmi těsně a pod tlakem o údajném právu na polovinu nynějšího území tzv. Izraele. je to podobné, jako bych se já myšlenkově vrátil někam do starověku a chtěl bych v dnes rozdělené evropě obnovovat někdejší velkomoravskou říši, a říkal bych, že na tu okupaci maďarského, slovenského i polského území mám právo, že mi ta země historicky patří. -nesmysl, že? ale stejně ...Automaticky kráceno

212969

19.2.2010 11:28

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 212937

DOKONČENÍ:

...že mi ta země historicky patří. -nesmysl, že? ale stejně tak argumentují ti takzvaní židé (co nejsou ani původní židé). -ONO TOTIŽ NEJDE UŽ VŮBEC O ŽIDY s nějakými předky z toho starověkého království, o potomky abraháma nebo potomky egyptských otroků vyvedených mojžíšem! jsou to už opravdu jen chazaři, rusové, němci, francouzi, britové, poláci, američané... a další. a tato směska se jen židy nazývá! sami sebe, a lživě! identifikují se na základě jen svého tvrzení, že jsou židé, že se tak cítí, že se k tomu slovu hlásí. dokonce nemají už ani společné náboženské vyznání! -naprostá většina z nich žádné náboženské příkazy nedodržuje. ortodoxních židů je jen hrstka, a i ti mnohdy nemají už s palestinským územím nic společného... jejich předkové tam nežili, a když, tak kdysi ve starověku (viz ta velkomoravská říše). jejich nárok historický je tedy iluzorní, jde o účelový nesmysl, jak někoho okrást a zbavit půdy, jak se někam vetřít. a do jejich sionistické ideologie se jim hodí i nějaké dávné boží přísliby. jenže ten bůh cosi přislíbil někomu úplně jinému, než směsce chazarů, němců, rusů, francouzů, britů, poláků, američanů. a ten původní kočovný národ už dávno zanikl, rozpliznul se v moři jiných etnik, je ztracen jakožto zanedbatelné zbytečky genů po celém světě. není prakticky na celém světě člověk, který by mohl tvrdit, že je čistý žid, natož aby si po tisících letech neexistence starověkého státního útvaru mohl nyní nárokovat cizí půdu a nadvládu nad nějakými jinými národy (palestinci, araby... z nichž koneckonců sám vyšel ten jejich praotec abrahám).
takže celá tvá snaha je marná. kolonisté jsou vlastně vetřelci. a to i ti v kanadě, i ti v palestině. a nemají právo ani na název kanaďané (podle ukradené země) / izraelci (podle ukradené země, nazvané podle starověkého zaniklého království), a ani na to vlastnictví - co někdo někomu ukradne (a my máme v živé paměti kdo komu), na to nemůže získat oprávnění, ani časem.

je ti to už konečně jasné?

212970

19.2.2010 23:19

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 212970

http://cz.altermedia.info/historie/kdo-jsou-dnesni-zide_2181.html

213036

16.2.2010 15:25

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

djb 90.?.?.?

Reakce na 212699

Češi, že někdy v minulosti přeprali Germány a Kelty?

Nenechte se vysmát, jak se tak říká. Když to tak čtu, začínám věřit MéďoviBéďovi, že toto je skutečně jen pozůstatek nějaké propagandy.

Můžete mi uvést několik příkladů útočných a expanzivních válek, které Češi vedli?

Jo, my to bojovnictví máme fakt v krvi [chechtot]

A ještě proti Germánům a Keltům, tací samí "amatérští" válečníci.

A telefonní seznam? Ono je tam uvedeno, jestli pan Koller se k nám přiženil anebo tu zbyl?

212705

17.2.2010 1:20

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 212705

Nenechám se vysmát, pane Djb. Stačí, když si najdete Bitvu u Wogastisburgu. Tam dostali Germáni v čele s Dagobertem od spojených Slovanů náramný výprask. Tuším kolem roku 630. A nenechte se vyvést z míry tím, že se těm Germánům říká v kronikách Frankové. [smích]

Útočné války? Když sklidili jako sedláci úrodu, dobře se o Vánocích napapkali, nebylo náhle do čeho píchnout. Tak nabrousili sudlice, okovali cepy a a vzhůru do sousední země na lup. Sami tomu říkali spanilé výpravy. O tom jste ještě neslyšel?

Češi samozřejmě nemohli bojovat s Kelty. Ti byli na našem území vystřídáni kolem počátku letopočtu právě těmi Germány.

Telefonní seznam jsem použil jako nejdostupnější doklad asimilace našich předchůdců Čechy. Přejete-li si exaktní informace, obraťte se na genetiky. Ti Vám vysvětlí, jak snadno lze dnes zjistit, kdo z nás Čechů je geneticky víc Keltem než Čechem.

A ještě se vrátím k meritu věci. Jsou zde lidé, kteří vidí zásadní rozdíl mezi kolonizací České kotliny a Kanady v tom, že původní obyvatelé Kanady musí strádat v rezervacích. Nemusí. Nikdo je tam nedrží. Mohou studovat, pracovat, cestovat, žít zcela dle své libovůle. A nikdo jim nebrání ani v tom, aby se třeba o úplňku ozdobili peříčky a křepčili kolem ohňů. Tedy chtěl jsem říci, aby udržovali své starobylé tradice. Musí jen maličkost. Dodržovat "pravidla", stanovená a uznávaná většinovou společností. Jinak je vzájemné soužití vyloučeno.

212766

17.2.2010 10:16

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

djb 90.?.?.?

Reakce na 212766

Nepřesvědčující[smích]

Bitva u Wogastisburgu - Frankové mě nezmátli, zato spojené Slovany nepovažuji za Čechy(to je zásadní). A pokud uváížíme, že jde o Sámovu říši a sám Sámo byl Francký kupec, jde v podstatě o důsledek hádky mezi Franky a jejich neschopnost řešit problém diplomaticky.

Spanilé výpravy jsou o trochu lepší. Nicméně, podáváte to trochu tendenčně. "napapkaní sedláci". Husité tak činili proti znepřáteleným zemím a zezačátku zas tak moc napapkaní nebyli, neboť v důsledku válek, právě s těmi zeměmi, na tom nebyli nejlépe.
Nakonec se to pravda zvrhlo ve zlodějinu bez opodstatnění.
Nicméně, toto můžu odsoudit jako Husitské sviňárny(vyběhnu k sousedům, okradu vesnici a zaběhnu zpět), ale není to žádný expanzivní pokus ani útočná válka Čechů proti jiné zemi.

Co se týče genetiků. Tam to je jak s telefonním seznamem. Genetik mi řekne, že jeho slovanská praprababička si "zašustila" s pěkným Germánem, ale už mi neřekne, jestli ji znásilnil, jestli se měli rádi, kdo a kam se přistěhoval apod.

Ale co Vám genetik řekne a v podstatě i psycholog, jeden bude mlít o genech, druhý o kolektivním nevědomí a to že určité povahové vlastnosti a zejména "národní profil" se dědí. A pokud se podíváte na Čechy, Němce, Francouze, Italy. Češi to zkrátka v krvi nemají.

Vzhledem k tomu, že obě strany se tu v podstatě shodnou na tom, že se neví odkud Češi vlastně přišli, zdá se mi pochybné paralely s kanadou vůbec hledat.

212781

27.8.2012 23:59

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

daudi 94.?.?.?

Reakce na 212705

Tohle mi neda neodpovedet[mrknutí jedním okem] Sámova říše...Česky Achilles a naše území v jeho době...dobytí samotného Říma Čechy..husitské valky proti elitě cele Evropy stačí[mrknutí jedním okem]

273985

16.2.2010 17:30

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Slámykopa Josef 122.?.?.?

Reakce na 212699

Vojta49

Od včerejška čekám na vaše vysvětlení názoru, pod odpovědí >"RE: backwater"<
V diskuzi u článku "Starej se sám o sebe!" úplně dole na konci diskuze!

212725

17.2.2010 23:58

RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 77.?.?.?

Reakce na 212699

Je to taková doba, po které si aktuálně žijící příslušníci obou stran již nebudou většinově pamatovat (nedokáží sami posoudit), ke které z těch původních patří, případně budou již natolik smíšeni, že to jednoznačně nerozliší ani odborník.

Což bude zřejmě snazší u etnik podobných a obtížnější u výrazně odlišných. Kelti x Slované to mají snažší, dejme tomu Asiaté x Černoši obtížnější. I když je otázkou jak moc velkou roli hraje v uvedených případech čas.

212822

16.2.2010 13:12

Nelze soudit skutky, které označujeme jako indiánský "holokaust" očima člověka 21.století!!!

Laskavý 88.?.?.?

Když přišel Evropan do Nového světa, byl především "křesťan", a podle toho se musel chovat a původní obyvatelé byli pohané, tj.
lidé nehodní zřetele,kteří nejsou pokřtěni a skončí v pekle!!!!
Takže nadřazenost nad indiány, pramenila především z tohoto modelu chování!!!Ještě v 19.a i částečně ve 20. století "pohanský" předsudek byl nosný, při jednání s "rudochy"!!!!
Tímhle směrem je nutno chápat genocidu indiánů.Těch zločinů na nich bylo jistě daleko více i z pohledu našeho práva, protože s nimi USA uzavřely smlouvy, které potom nedodržely.
Dnešní stav je už pouze důsledek jejich vykořenění a je pravdou, že pozitivní diskrimanace nic neřeší, spíše vede k totální degeneraci tehoto etnika!!!!

212691

16.2.2010 14:12

Pozitivní diskriminace

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

je na hovno, to už snad ví dnes každej, alespoň doufám! Výsledky takových prasáren jsou vidět po celým světě.

Omlouvá se snad nám někdo za 30tiletou válku?
Kam až kdo hodlá do minulosti zajít? K Čingischánovi?

Já taky nevím, zda moji předci z matčiny strany ve Francii nebyli třeba inkvizitoři. Mám snad za to někoho DNES odškodňovat nebo se jit oběsit? CO je to za debilní nápad, že někdo odpovídá za věci před 100 a více lety který sám nespáchal? A jen proto, že se narodil "bílej" a v nějaký zemi což si oboje pokud vím asi těžko mohl vybrat?!

Kecy jako "váš národ obsadil naši zemi před 200 lety a tak teda DNES máme nárok na..." mě už opravdu serou! Českou republiku obsazuje někdo málem každejch pár let a stejně nám dá každej hovno! To bych taky mohl žádat ve Francii o love, že moji předci z matčiny strany bojovali za Napoleona - a z otcovy o náhrady že bojovali proti němu!
(Né že by to DNES bylo asi tak divný, že???)

Závěr: nikdy žádný "pozitivní diskriminace"!

Jinak skončíme na tom, že na sehnání zaměstnání bude jako "kvalifikace" místo znalostí stačit, že jste "černá lesba mluvící španělsky původem z Portorika" nebo něco podobného!

212696

16.2.2010 22:41

RE: Pozitivní diskriminace

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 77.?.?.?

Reakce na 212696

Prijede American navstivit indianskou reservaci. Vidi tam opileho indiana, jak sedi pred muzeem a zebra. Tak se American zacne s indianem bavit: "
Heled to se nestydis, tady zebrat? proc se radsi neco nevyucis? a nejdes pracovat?
Indian se nechapave pta: Co bych z toho mel?
American: No prece nemusel bys tady zebrat a mohl slusne zit; a kdybys byl schopny a tak by jsi si mohl i nastradat hodne penez, mohl by jsi cestovat jako ja a nemusel nic delat.
Indian se na Americana nechapave podiva a rika: co bych z toho jako mel ???? kdyz uz ted nic delat nemusim ... [chechtot]

212747

16.2.2010 15:40

Drancování přírody....

Muldžar 212.?.?.?

Tak pane Stworo, dvojicí těchto článků jste mne opravdu zklamal, především naprosto opačným směrem uvažování, než jste doteď prezentoval. Měl jsem vás v kategorii "klobouk dolů před ním" no ale o tom začímám pochybovat. Ano, uznávate obrovskou genocidu, ale neuznávate vzdor, který doutná v indiánech i po těch staletích.

Ty příklady co jste uvedl, to mi až zůstal rozum stát, zkusil jste nad tím vůbec zauvažovat? Nebo jste jen rychle z netu postahoval hrůzyplné historky indiánského "teroru" na nebohých bílých obyvatelích, kteří chrání jejich zemi, aby si špinaví a nekulturní indiáni úplně "nevydrancovali přírodu?"

AD "Six Nations" z toho, že nějaká skupina frustrovaných indošů v obrovské Kanadě udělá něco podobného, hned je házíte všechny do jedné přihrádky? Kolik je podle Vás dostatečný počet let, aby národ/etnikum/... ztrácel nárok chtít zpátky svou ukradnutou zem? Když se Palestinci oprávněně brání židovským okupantům a zapalují pneumatiky, berou rukojmí, atd., protože jim holt už nic jiného nezbývá, tak to je dle Vás tedy taky odsouzeníhodný čin? Ještě, když mají takové sociální výhody jako totální blokádu základních živ. potřeb apod. No však za 300 let už žádní nezbydou, aby tak terorizovali nebohý vyvolený národ, jako tihle zatracení indiáni - obrovská chyba, že je nevyvraždili všechny, co říkáte?

AD "rybářství" Kdo myslíte, že způsobil "vyplenění tresek nad obnovitelnou hranici?" Indiánská vesnice, která je loví pro holé přežití? Nebo obrovské rybářské společnosti, jejichž činnost nelze nazývat lovem, ale těžbou? Pracoval jsem v aljašských rybárnách, vím o čem mluvím. To byly tisíce tun ryb denně. Kdo je tady ten chudák, kdo komu zdecimoval přírodní zdroj obživy?

Kdo přírodu drancuje je zcela zřejmé a tyto příklady, které jste uvedl jsou naprosto směšné a takříkajíc "kapkou v moři". Pozitivní diskriminace určitě není v pořádku, "výhody" (spíše znouzectnosti), které zmiňujete bych osobně nikdy nevyměnil za svobodu a svoji zemi. Ostatně jsou to pořád jen "výhody" nastavené na evropský model života, o který žádný indián nestál.

212707

16.2.2010 16:55

RE: Drancování přírody....

fohat 85.?.?.?

Reakce na 212707

Dannion Brinkley byl ve svém divokém mládí povahový prototyp nového osadníka při dobývání Západu.Po injekci bleskem se proměnil natolik,že začal spolupracovat s Raymond Moodym o reikarnační terapii,což si mohl dovolit,nebot to zažil. Jistě bych byl raději,kdyby takový palič generál Sherman byl tehdy takto osvícen.To by se osud Ameriky ubíral zcela jiným směrem a indiánští náčelníci by takového bělocha brali za sobě rovného,neb by všichni byli moudří a znali PRAVDU. [zahanbení]

212720

16.2.2010 16:59

RE: Drancování přírody....

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

Reakce na 212707

Ostatně jsou to pořád jen "výhody" nastavené na evropský model života, o který žádný indián nestál.

........

Ale využívá je do důsledků! Ve stylu takovým, jak každej cigán na Chánově ví dokonale o sociálních dávkách o kterých jako "bílý" nikdy neuslyším neb mi o nich nikdy nikdo na socce neřekne, což by si JIM nedovolil udělat neb by byl rasista!

"Aj ty bílý rasísti!" že?

Kurva co si mám myslet když moje matka po mrtvici má problém dostat ZTP/P když sama nemůže chodit ale má to každej druhej cigán běhající jak veverka s ukradeným zlatým řetízkem??

A případně dojíždějící na úřad práce v Mercedesu???

Krysa

212722

16.2.2010 17:25

jo mi to mame v cechach podobne

Oldis 81.?.?.?

akorat ze u nas to nejsou domorodi obyvatele, ale privandrovalci, co se u nas maji tak jako v kanade domorodci, coz je trochu k nepochopeni.
Kuprikladu nechapu proc by ste se p. Stworo mel vy citit nejak zodpovedne za to co se stalo v dobe kdy jste ani nevedel ze nejaka kanada, kdy vlastne kanada jeste ani neexistovala.

212724

16.2.2010 19:01

myslim ze doslo k velkemu nepochopeniu

canario447 canario447 (zavináč) centrum (tečka) sk 190.?.?.?

Ako to tu tak citam, tak zacinam nadobudat presvedcenie, ze doslo k velkemu nepochopeniu toho co Vladimir chcel tym clankom povedat.ja to vidim tak, ze mu vadi system ako taky zavedeny na ochranu indianov, a po tejto stranke mu to vychadza na jednej urovni s tzv. pozitivnou discriminaciou ciganou u nas. Nezda sa mi zeby v clanku nejako vystupoval odpor voci indianom ako takym, skor sa tam pise prave o tom na hlavu postavenom systeme a odvolavanie sa na stare krivdy na zaklade ktorych sa uplatnuje. Tiez to vidim ako nezmysel. Narazky od niektorych na Palestinu dost dobre nechapem, pretoze, prave Izrael v sucasnosti rob vlasten to iste co sa robilo predtym indianom a tiez k tomu pouziva stare krivdy,tak ako na rovnakom zaklade ziadaju indani ulavy.To je predsa chore a nezmyselne. Pozrime sa do USA a tam zidia zazalovali madarske zeleznice, ze pocas II sv poskytli vlaky na transporty, tak od dnesnych zeleznic ziadaju peniaze. No co je toto za chory svet? To by teda rovno dnes mohli indii ziadat od Spanielska, miliardove odskodne, ze kedysi v minulosti, spanielske kralovstvo poskytlo financie na lode ktore objavili ameriku a neskor na lode s prvymi kolozinatormi.Slovensko by napriklad mohol zalovat madarsko a pytat uhradid najom za podu ktoru pred stovkami rokov poskytlo madarskym kmenom aby mali kde prezimovat a kedze tam zostali dodnes, tak nech platia, a nakoniec by sa mozno nasiel niekto kto by podla tejto logiky mohol zazalovat dinosary, ze pred tisickami rokov spasli jeho urodu.Z celeho Vladimirovho clanku mi vyslo jedine. Mala by sa odstranit pozitivna diskriminacia pre indianov, ciganov u nas, cernochov v USA a neviem kde vsade po svete a ty ludia namiesto toho by sa mali zacat ucit zit.V opacnom pripade si vychovavame len dalsie a dalsie pijavice a kopime problemy pre buducnost. A odvolavat sa na stare krivdy naozaj nema ziadny zmysel, pretoze nikto z dnes zijucich ludi sa na ich pachani nepodielal a ani im nemohol zabranit

212729

16.2.2010 20:06

RE: myslim ze doslo k velkemu nepochopeniu

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 212729

>Mala by sa odstranit pozitivna diskriminacia pre indianov, ciganov u nas, cernochov v USA a neviem kde vsade po svete a ty ludia namiesto toho by sa mali zacat ucit zit.V opacnom pripade si vychovavame len dalsie a dalsie pijavice a kopime problemy pre buducnost.

Ano, to určitě měla. Ale co s těmi primitivy, kteří dodnes mají své vlastní státy? Například Iráčané? Mají ti Iráčané vůbec právo na svoji ropu? Asi ne, že? Protože jsou to primitivní divoši. Zaplaťpámbů za to, že si to alespoň někteří lidé uvědomují a posílají tam své tanky a letadla. Konečně je tam pořádek. Když bere bílý, tak je vše v pořádku, nebo ne? To není žádná diskriminace. To je prostě v pořádku. Tihle hoši nejsou žádné pijavice.

Pro třísku v cizím oku nevidíš trám ve svém. Kdo jen to řekl? Nebyl to ten člověk, na základě jehož učení se stavěly misie, aby ty bezbožné divochy napravili? A při tom napravování mohli za odměnu pracovat na jejich plantážích...

>A odvolavat sa na stare krivdy naozaj nema ziadny zmysel, pretoze nikto z dnes zijucich ludi sa na ich pachani nepodielal a ani im nemohol zabranit

Samozřejmě. Jen jde o to, kdy se ta křivda stane starou, že? Za takových 100 let, až bude Palestina etnicky vyčištěna, křivda prostě zmizí. Za 100 let budou poslední zbytky Iráčanů hodny jen opovržení. Stará křivda bude zapomenuta a bílí kolonizátoři budou v naprostém právu. A tak to bude pokračovat dál...

Ještě jeden příklad. Dejme tomu, že nějaký stát bude do řeky, která odtéká do jiného státu vylévat jedovaté odpady (dnes se to děje například při vývozu toxického odpadu do afrických států). Po několika letech bude voda v druhém státu totálně kontaminována a následkem toho dojde k totálnímu úpadku jejich národa. Po určitých mnohaletých třenicích dojde k tomu, že tento stav bude označen za konečný, nová generace v prvním státě řekne, že neodpovídá za to, co udělala generace před nimi, označí to za starou křivdu a odmítně platit jakoukoliv náhradu. Dle vaší logiky je to naprosto v pořádku. Nebo se mýlím?

Morální odpovědnost je dnes již jen prázný pojem. [pláč]

212732

17.2.2010 0:19

RE: myslim ze doslo k velkemu nepochopeniu

canario447 canario447 (zavináč) centrum (tečka) sk 190.?.?.?

Reakce na 212732

Neviem, priznam sa ze som nejako nepochopil tuto reakciu. Ak podla toho co som pisal, niekto usudzuje, ze citujem: "Po určitých mnohaletých třenicích dojde k tomu, že tento stav bude označen za konečný, nová generace v prvním státě řekne, že neodpovídá za to, co udělala generace před nimi, označí to za starou křivdu a odmítně platit jakoukoliv náhradu. Dle vaší logiky je to naprosto v pořádku. Nebo se mýlím?" tak sme sa zrejme nepochopili. Samozrejme ze Palestina , Irak, chystany Iran atd, atd niesu v poriadku.Ved som o tom aj pisal. Izrael pacha genocidu na Palestine a robi to s odovodnenim na krivdy spachane niekym uplne inym a v inej dobe na zidoch. Pointa je v tom, ze tomu co sa stalo indianom, my nemozeme zabranit ani to dnes zmenit, ani sme to nemohli ovlivnit, pretoze sme proste neexistovali ( myslene, nas, ludi z dnesnej doby) Pritom sa snazime v akomsi mene starej kryvdy ( rozumej niecomu co sa spachalo mimo nas, bez moznosti aby sme to mohli zmenit) za tieto veci platit odskodne. Je jedno ci v peniazoch ulavach alebo v com kolvek inom, pritom paradoxne v sucasnosti prebieha v mnohych krajinach to iste ,alebo nieco podobne ako kedysi s indianmy a nam to nejako nevadi ( myslim vacsinu ludi) nikto sa to nesnazi zmenit ani zastavit. V tom je predsa cely ten system chory. To co nemozeme zmenit rekompenzujeme,ako keby sme to my zavinili, a to co mozeme zmenit, si nevsimame, alebo nechceme vidiet. Zrejme aby nase deti tiez mali komu platit nahrady.Pritom ale do sveta vo velkom hlasame humanitu, slobodu, ludske prava a neviem co vsetko mozne, zatial co sme na urovni takej istej ako spanielsky kolozinatory ked vleteli do ameriky. Mame nutnost vsetkych ktory neziju tak ako my, neuznavaju nase hodnoty a modly, zmenit na nas obraz a ked to nejde po dobrom, tak hoci aj tankami a raketami.

212758

16.2.2010 20:43

To se otevřelo téma

panchimp 92.?.?.?

Kdybych byl dnešní indián/žid/aboriginec, asi by mi bylo putna, že všechny příbuzné mého (pra)dědečka vyvraždili a jeho samotného násilně odvedli na převýchovu, a tak jeho a mě vyrvali z původní kultury. Víc by mě vadilo, kdyby on a všichni po něm, včetně mě, dostávali náhrady a půdu, daňové úlevy, měli možnost jít na školu zdarma a práci dostávali přednostně, to by mě potom docela štvalo být pořád občanem druhé kategorie, protože moji předci nevyužili přiležitosti, nezvedli zadek a něco neudělali. Mohli vystudovat, založit si firmu a mít kupu peněz a já bych nebyl za hňupa co musí žít z dávek, nebo bojuje proti předpojatosti ostatních. Já vím, měli trauma, ale nemusejí ho přenášet svou leností i na mě. Nebo mohli odejít žít dolesa a obnovit tu svou vykořeněnou kulturu. Já bych nechodil do školy, neznal bych elektřinu, nebyl bych očkován a moji sourozenci by umřeli při porodu, ovšem byl bych kulturně uspokojen.

Ale možná jsem jenom spolumajitel pozemků celé Kanady. A ti přistěhovalci mi musí platit, abych jim dovolil tam pracovat. No jo, já jsem vlastně buržoazie.

212735

16.2.2010 20:43

Výborně...

Lin 85.?.?.?

... tak to bychom měli. Malý vzorek stálého zdroje svárů - dohadovat se o civilizovanosti cizí kultury. [oči v sloup]
Vážení, zamyslete se, prosím, jak je snadné vzbuzovat vášně kvůli odlišnostem. Každý z nás vyrůstal v nějaké kultuře, něco je nám blízké, něco na hony vzdálené. Kdyby mě někdo chtěl donutit pít ještě teplou zvířecí krev nebo jíst syrové maso, rybu, červa - poblinkala bych se, raději uhynula hladem a měla dotyčného za barbara a uzurpátora. Jiný by zase blinkal z našeho knedlu a svíčkové. Velmi bych se stavěla na zadní, kdyby mě někdo nutil mlátit sebou sedmkrát za den o kobereček čelem k Mecce. Neméně radikální rebel bych byla, kdyby mě někdo nutil chodit v neděli do kostela a ke zpovědi. Šílené by pro mě bylo, kdybych se kvůli cizímu bontónu musela vzdát svého oblečení a hopkat po venku v bederní roušce nebo zabalená od hlavy až k patě v nějakém hadru. Považovala bych to za barbarské, silně omezující a ponižující. A rebelovala bych...silně [smích] Z mého pohledu by byli barbaři "ti okolo". Z jejich pohledu bych byla barbarem já. Tak co s tím? Oni by "polidšťovali opici" a já bych se snažila o totéž, ovšem v opačném směru. Pravděpodobně by tu "civilizovanost" vyhrál ten silnější a v tom také vězí jádro pudla.
Seberte někomu jeho kulturu a zvyky, vnuťte tu svou - a máte zaděláno na problém.
Takhle to probíhá na celém světě. Napochodují charitativní organizace (dříve misionáři), začnou šířit "osvětu" a rázem se vyrojí tolik problémů, o kterých do té doby "napravovaní" neměli ani tuchu. Obávám se, že i cikánská "otázka" by dneska byla zcela jinde, kdyby se jim za první republiky nezatrhlo kočování.
Víc k tomu nemám co říct a fakt netuším, jestli jsem opravdu civilizovaný člověk (jak si myslím) a ne čirou náhodou barbarská rasa k něčí "převýchově". [oči v sloup]

212736

17.2.2010 0:31

Jako v CZ z ciganama .....

Satanist 75.?.?.?

Stalo se to v cernym Kladne, romsky zlodej zil tam na dne, obchazel on vsechny sberny, hodne penez staly herny. Varovnych on nedbal slov, na hlavu mu spadnul krov, na brichu mel beton s draty , traverza mu zvejkla hnaty! Kvuli tomu pruseru , ted se ozvou z Bruselu! Ze cigani co tu kradou casto lezi vzhuru bradou! Mame si jich vazit vice, zvedaj prestiz republice. Dat jim prachy chlast a domy a byt pysni na sve Romy ..... [velký smích]

212762

17.2.2010 1:45

Nesmyslný pohled na indiány. -> multikulti

Janeček 69.?.?.?

Článek podává na Indiány zcela nesmyslný pohled. Je to pohled multikulturní, který je dnes v módě, tedy je vlastně propagován židy za účelem zničení evropské rasy. Tento pohled hlásá, že jsme si všichni rovni a tak by s námi mělo být stejně zacházeno a rozčiluje nás když tomy tak není.
V první řadě si s indiány rovni nejsme a proto nemůžeme žít oba šťastni v jedné společnosti. Mimo jiných rozdílů jsou indiáni také lidé doby kamenné a očekávat od nich civilizované chování pokud mají volnost rozhodování je holý nesmysl.
Vůbec nás nemusí trápit nějaká indiánská genocida neboť toto vybíjení jiných národů, kteří se nechtějí podrobit je přirozené všem dobyvatelům. Indiánů nám můž být líto jen z pohledu zachování rozmanitosti druhů pro naši zábavu, tak jako jsme zřídili zoologické zahrady, tak byly zřízeny rezervace a je mi jen líto, že indiáni tam nebyli izolováni a že jim, i když v menším počtu, nebylo dovoleno žít jejich přirozeným životem a to hlavně z toho důvodu, že je tu půdy dost a dost.
Co je na indiánské otázce však velmi odporné je věčné uzavírání a pak nedodržování smluv americkou vládou, obrovská korupce a krádeže spojené s indiánskou válkou. Bylo to zcela analogické jako v případě Iráku, kdy kontraktoři podmázli úředníky a polovinu nákladů na válku nebo na udržování rezervací ukradli. Prostě hnus. Kdo ví jestli už tenkrát neexistoval Haliburton.
Ještě bych rád poopravil představy, že Češi nějak zabrali Bohemii jiným národům. To není pravda, protože v době příchodu slovanů bylo území Bohemie Germány víceméně opuštěné, protože se přesunuli dál na západ. Při stěhování národů šli první Germáni a proráželi cestu na západ. Za nimi v jistém pohodlí šli Slované, a až potom co Germáni narazili na oceán a chtěli také zpátky, tak tam už byli Slované a začali boje. Válečnictví slovanů asi nejlépe vystihuje citát z Palackého:"Ne že by Češi války nevedli, ale proto jsme zde přežili, že jsme si více pluhu než meče hleděli."

212767

17.2.2010 3:02

mash up

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 122.?.?.?

Ano, suhlasim s autorom clanku a o indianoch nemam vysoke mienenie...Je pravda, ze pred storocim a viac mohli zit v sulade s prirodou a jej zakonitostami, to ale dnes neplati. Respektujem ich kulturu, vedomosti, tradicie, sucasna generacia vsak na nich zvysoka kasle. Je pravda, ze "biely muz" im v minulosti ublizil, ale nevidim dovod, aby sme si za to donekonecna sypali popol na hlavu.
Nie je tak davno co som videl dokument o inuitskom love velryb, samozrejme ze sa jednalo o ohrozene zivocichy, ktore by "biely" clovek lovit po spravnosti nemohol. Nie vsak inuiti, ktori na more sli na rychlych clnoch a po velrybach strielali z pusiek. Zhruba polovica velryb co trafili, klesla na morske dno, alebo sa zranene nevynorili. To obrovske plytvanie nehovori nic o ucte k prirode, naopak o obrovskej neucte a honbe za peniazmi (indiani predavali rohy narvalov za velke peniaze) Navyse sa sa zacali burit, ked im chceli znizit kvoty kvoli poklesu poctu velryb. Samozrejme, ze to nepreslo. Som absolutne proti tymto privilegiam, ako k tomu pride bezny clovek, ktory si musi za vsetko platit, odvadzat dane, ze indiani, ktori povacsine ani nepracuju, maju vsetko zadarmo, pripadne su neuveritelne zvyhodnovani?
Tu v Australii, najmä v severnom teritoriu boli pridelene aborigenom obrovske uzemia s vlastnou spravou. Samozrejme, ze pre nich neplatia takmer ziadne obmedzenia a mozu lovit aj inak chranene zivocichy. Je mi ich vsak aj uprimne luto, pohlad na nich naozaj nie je prijemny. Su to povacsine uplne trosky zobrajuce o peniaze na alkohol, alebo drogy. Bohuzial som nemal moznost vidiet slusneho aborigena, ktory by pracoval, aj ked viem, ze tu su aj vzdelani ludia aborigenskeho povodu.
Takze znovu, civilizovane krajiny ako je Kanada a Australia podali pomocnu ruku povodnym obyvatelom, dokonca sa verejne ospravedlnili za krivdy pachane na predoslych generaciach, dali im velke uzemia, teraz su vsak na tahu povodni obyvatelia, aby oni nieco dokazali, aby ukazali, ze si vazia samych seba a zacali vytvarat nejake hodnoty a nie iba nastavovali ruku so znamym "daj".

212769

17.2.2010 8:59

Indiani a Slovani

mkadlec 62.?.?.?

Moc se mi libi snahy nekterych diskuteru srovnavat boj indanu a americko-kanadskych osadniku s migraci slovanu do Ceske kotliny. Ale ono se to srovnavat neda. Proc:
Co meli keltove a germani na slovany? To co slovani na germany a kelty: sekery, mece, luky a sipy, mozna kone...
Co meli indiani na belochy? Sekery, luky a sipy, kone, ani ty mece ne...
Co meli belosi na indiany? PALNE ZBRANE!!! zpocatku muskety, arkebuzy, kanony, pozdeji opakovacky, revolvery... o tom chlastu, nemocich a katolickych misionarich nemluve.

212778

17.2.2010 9:51

Biela civilizácia versus svet II

macka 195.?.?.?

Z tohto dôvodu ich likvidácia prebehla tak, ako prebehla. Z tohto dôvodu to práve bola genocída, ktorej rozmeny nedosahuje asi žiadna z moderných dejín ľudstva. Odsudzovať ľudí, ktorých životný štýl (z hľadiska našej civilizácie) je odsúdenia hodný, je neľudské. Je taký predovšetkým zásluhou bielej civilizácie, ktorá im vzala ich hodnoty a morálku a nedala nič, pretože zlaté teľa a obchodovanie so všetkým a za všetkých okolností, nie je žiadna hodnota, ktorú stojí vyznávať a predovšetkým, je AMORÁLNE.
Takže je vari hodno sa zamyslieť, či ich spôsob života nie je len ignoráciou našej civilizácie. A vykladať niečo o vzájomnej tolerancii a podrobení sa väčšine, je z našej strany absurdné. ONI sú stále pôvodnými obyvateľmi Ameriky. Biela (Caucasian) rasa sú stále prisťahovalci.
Navštívila som rezerváciu, vyčlenenú jednému z kmeňov v USA. Kamenisto piesočná púšť, kde by dnes asi nevyhnali ani odsúdencov na doživotie. Žije tam niekoľko desiatok ľudí, ktorí so stoickým pokojom a kamennou tvárou znášajú, že si ich hostia obzerajú ako zvieratá v ZOO. Hanbila som sa za bielu rasu. Ešte aj vtedy, keď som si zo skromného vreckového kúpila ich výrobok v snahe podporiť ich. To čo, som videla v ich očiach, mi nedalo spať niekoľko dní.
Takže akékoľvek výlevy o tom, ako sa o nich vlády starajú a oni si to nevážia, sú, prepáčte, buď prejavom neinfomovanosti alebo pokračovania bezohľadného správania sa k civilizácii národov, ktorá svojim ohľaduplným chovaním k prírode zachovala svoju krajinu v pôvodnom stave po stáročia. Žiaľbohu iba na to, aby ju prišla koristnícky vycicať a zničiť biela civilizácia. Tie mrakodrapy, tá hustá sieť diaľnic,všetky tie vedeckotechnické vynálezy, stelesnené v industrializácii, ktorou sa nadchýna moderný prestaviteľ bielej rasy, nie sú tým, čo by mal rozširovať po celej zemeguli. Nakoniec on sám chodí tráviť dovolenky do nepoškvrnenej prírody (rozširujúc tak čoraz viac svoj civilizačný vírus). Prajem Vám pekný deň a skoré precitnutie.

212779

17.2.2010 9:52

Biela civilizácia I

macka 195.?.?.?

Je veľmi pekné úžasne profitovať niekoľko storočí z kolonizácie, napakovať sa, zlikvidovať do veľkej miery pôvodné obyvateľstvo ale predovšetkým ho zlikvidovať civilizačne a potom dnes povedať: "Prepáčte, ale my na tom nenesieme vinu." Nenesieme snáď jedine my z bývalého socialistického tábora, to jediné je správne. Celá západná biela civilizácia nesie a súčasný stav je iba stelesnením myšlienky, ktorú považujem za najlepšiu definíciu problému. "Všetci imigranti ,ktorí tiahnu z bývalých kolónií do štátov Západnej Európy, sa iba prišli podielať na bohatstve, ktoré bolo vyvezené z ich krajiny. Majú na to nárok." To, že to platí súčasná spoločnosť, na veci nič nemení. Samotná pozitívna diskriminácia nie je ničím iným ako preventívny spôsob riešenia možných nepokojov a sociálnych turbulencií. Presadili ju súkromní vlastníci tohto bohatstva a tí tiež zaviedli novodobú cenzúru pod názvom "politická korektnosť".

Prípad amerických a kanadských Indiánov je odlišný iba v tom, že ide o národy, ktorým absolútne chýba dobyvačnosť a agresivita (preto podľahli agresívnej kolonizácii európanov).

212780

17.2.2010 15:34

RE: Biela civilizácia I

Vanguard 195.?.?.?

Reakce na 212780

Proč podlehli agresivní kolonizaciEvropanů Aztékové, kterým dobyvačnost a agresivita určitě nescházely???

212791

17.2.2010 23:38

RE: Biela civilizácia I

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 77.?.?.?

Reakce na 212791

Zřejmě byl Cortéz mnohem horší a bezohlednější nežli oni. Také byla Aztécká řiše v problémech, kdežto jeho cíl byl jasný a podřídil tomu veškeré své snažení.

Proč tolik lidí naletělo zde na "kuponovou privatizaci"? Proč tolik lidí stále chodí k volbám, i když je jasné že se nic nezmění? Také na to není smysluplná odpověď. [chechtot]

212819

18.2.2010 10:56

RE: Biela civilizácia I

hc 90.?.?.?

Reakce na 212791

http://cs.wikipedia.org/wiki/Dob%C3%BDv%C3%A1n%C3%...

212857

17.2.2010 17:14

RE: Biela civilizácia I

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 86.?.?.?

Reakce na 212780

SKVĚLE NAPSÁNO!
Zodpovědnost rasy (národů atd.) za chování předků se táhne jistě déleji než 1,2 generace.
Je přinejmenším zvláštní, že spousta lidí s docela slušným životním rozhledem (např. p. Stwora) tohle úplně opomíjí a vidí jen, že před pár stoletími dostali indiáni világoš. No, ale to je přece pryč, dnes jsou to paraziti atd. atd.
Vždyť je jasné, že likvidací jejich elit, jejich úplně jiného (NETECHNICKÉHO ) způsobu života vznikli jiní ... co vlastně? Vykořeněné hybridy, které starým, přírodním způsobem života žít neumí a nechtějí a "nový" (byť pár staletí nový) jim je cizí. Tak tedy z pohledu mnoha potomků svých pokořitelů a vrahů jsou - PARAZITI [pláč]

212796

18.2.2010 2:24

RE: Biela civilizácia I

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 212780

Co vyvezli Němci z Turecka, Holanďané z Maroka, Švédové z Iráku nebo my z Vietnamu, že se ti lidé odtamtud přišli na tom "podílet" ?
A zkuste Číňanům spustit podobnou uplakanou litanii o nerespektování původních kultur v Tibetu či u Ujgurů, asi se rychle rozčílí a začnou tvrdit cosi o šíření pokroku ...
Kmeny, které byly bojechtivé, tzv. lesní Indiáni, na to opravdu dojely - ale až po tuhém boji. Méně agresivní kmeny se dožily dnešní prosperity a demokratury, pokud nepočítáme oběti epidemií, za které ovšem nelze klást bělochům vinu (při tehdejším stavu medicíny).
P. Kulík přesvědčivě dokázal, že spíš než ke genocidě došlo k značnému navýšení počtu utlačovaných, i zde je paralela s "našimi" Romáky. Navíc dostali mnoho práv a nadpráv, o kterých se mnohým upozaděným menšinám a nárůdkům všude po světě může jen zdát. Lidé, kteří o nějakých válkách s bělochy po řadu generací vědí leda z kina a politicky korektní osvěty ...

212833

17.2.2010 16:46

Pane Stworo

Jiří Jírovec 173.?.?.?

Váš článek bohužel opomíjí sám základ indiánského problému. To, co indiáni dostávají (úleva na dani a třeba bezplatná zubní péče), je než chabou náhradou za hodnoty, které jim bílý člověk v minulosti sebral.

V současnosti stále trvají soudně nevyřešené územní spory. Pokud to nevíte, nemohou je vést jednotlivci, ale jen jednotlivé kmeny, které si musejí podržet určité znaky existence, to znamená žít pohromadě. To je hlavní důvod, proč nemohou odejít z reservací. Alespoň ne ve větším počtu. Je všeobecně známé, že život v reservacích je velmi obtížný, protože tam není dostatek pracovních příležitostí.

212795

17.2.2010 18:35

"Indiáni" odkud pocházejí?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Dnes někteří lidé dávají přednost výrazu „domorodý Američan“, ale v mnoha pramenech se stále běžně používá označení „Indián“. Budeme používat střídavě oba výrazy. „Indián“ je chybné označení, které dal Kolumbus po přistání na nynějších Antilách tamním domorodcům. Domníval se totiž, že doplul do Indie.
Výraz „domorodý Američan“ se samozřejmě vztahuje i na kmeny, které žijí v Kanadě. Mnozí badatelé se domnívají, že dávní přistěhovalci z Asie šli za teplejším podnebím přes severozápadní Kanadu.

Teorií o původu domorodých Američanů je mnoho. Joseph Smith, zakladatel Mormonů, a kvaker William Penn patřili k těm, kdo věřili, že Indiáni jsou Hebrejci, potomci takzvaných deseti ztracených izraelských kmenů. Vysvětlení, které dnes přijímá většina antropologů, je, že asijské kmeny se na dnešní Aljašku, do Kanady a Spojených států dostaly buď na člunech, nebo po pevninské šíji. Zdá se, že tuto teorii podporují i testy DNK.
Domorodí Američané — Jejich původ a víra
Indiánští vydavatelé Tom Hill (z kmene Seneků) a Richard Hill st. (z kmene Tuskarora) napsali ve své knize Creation’s Journey—Native American Identity and Belief (Cesta stvoření — Identita a víra domorodých Američanů): „Většina domorodého obyvatelstva tradičně věří, že byli stvořeni ze samotné země, z vody nebo z hvězd. Na druhé straně archeologové zastávají teorii o velkém pevninském mostě přes Beringovu úžinu, po němž Asiaté přešli na americkou pevninu; tito Asiaté, jak tvrdí teorie, byli předky domorodých obyvatel západní polokoule.“ Někteří domorodí Američané jsou vůči této bělošské teorii o přechodu přes Beringovu úžinu spíše skeptičtí. Raději věří svým legendám a vyprávěním. Pohlížejí na sebe jako na původní obyvatele, a ne jako na putující přistěhovalce z Asie.

BĚH dějin potvrzuje pravdivost slov v Kazateli 8:9: „Člověk panuje nad člověkem k jeho škodě.“ Nebo, jak to vyjadřuje jeden katolický překlad Bible, „člověk tyranizuje člověka k jeho utrpení“. Miliony lidí zažívaly nespravedlnost a docházelo k ní téměř pod všemi formami vlád, které člověk vyzkoušel.
Jediným skutečným a trvalým řešením nelidského jednání člověka vůči člověku je Boží Království, které pro všechny lidi obnoví spravedlnost a „setře jim každou slzu z očí a smrt již nebude a nebude již ani truchlení ani křik ani bolest. Dřívější věci pominuly.“ (Zjevení 21:3, 4)

212802

17.2.2010 18:42

„V našem jazyce nemáme žádná sprostá slova“

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

CO VLASTNĚ jsou sprostá slova? Jak vyplývá ze Slovníku spisovné češtiny, sprostá slova jsou taková slova, která jsou urážlivá, vulgární nebo neuctivá. Je smutné, že v mnoha zemích mluví sprostě čím dál víc lidí, a to i na veřejnosti. V minulosti mluvili oplzle většinou jen muži, zatímco v dnešní době se nemravná slova často objevují i ve slovníku žen. V některých kulturách však sprostá slova nebývala součástí každodenní mluvy. V této souvislosti můžeme uvést zajímavé vyjádření Jamese Kaywaykla, lndiána z kmenové skupiny Apačů.
James se narodil roku 1873 ve Spojených státech, ve státě Nové Mexiko. Ve svém pokročilém věku, tedy když mu bylo už téměř devadesát let, vyprávěl:
„Před mnoha lety mě jednou ráno probudil hlasitý zpěv. U vchodu do naší chýše seděl můj dědeček, díval se na vycházející slunce a zpíval Ranní píseň. Tato píseň je chvalozpěv, jímž se bohu Ussenovi . . . vzdávají díky za jeden z jeho nejkrásnějších darů — za lásku mezi mužem a ženou, kterou Apači považují za posvátnou. Apači si nikdy nevyprávějí oplzlé vtipy a nemohou pochopit, proč takové události, jako je početí a porod, připadají bělochům jako vhodný terč pro humor. Takové vtipkování považují za stejně závažné provinění jako brát Boží jméno nadarmo. Jsem velmi hrdý na to, že v našem jazyce nemáme žádná sprostá slova. Za to, že máme možnost podílet se na vzniku nového života, projevujme vděčnost Stvořiteli života.“ (Native Heritage, redigovala Arlene Hirschfelderová)

212804

17.2.2010 22:42

Neni presto byt konktretni

novy zacatek 99.?.?.?

Ja chci byt konkretni o tom jak bylo predpazeno/ vychytrano/ vychcano s kanadskymi Indiany a jak je to s JEJICH uzemim, komu patri a o co jde. Tedy ne nekde v Novem Mexiku, ale v Kanade v provincii Ontario.

Anglicane, holota mizerna (co budem nadavat vsem "bilym", budme konkretni) meli pekne nadelano v kalhotach behem Americke revoluce a tesne po ni. Delali vse jak se udrzet u vesla alespon v Kanade i za cenu toho, ze se za slib 'vyhod' spojili docasne s Indiany, aby ti za ne delali spinavou praci.

Viz pripad Joseph Branta neboli Thayendanegea:
http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Brant

Tenhle dobry clovek byl pouzit se svymi lidmi k vedeni partyzanske valky v dnesnich severovychodnich Spojenych Statech proti vzbourivsim se osadnikum. Jelikoz delal svoji praci na vytecnou, dali mu za to 'vdecni' Anglicane odmenu: dali jeho lidem k uzivani pas zeme v jiznim Ontariu podle nejvetsi tamni reky zvane Grand River a to 10km(6mi) na kazdem brehu od pramene do usti.
http://en.wikipedia.org/wiki/Haldimand_Proclamation

No a samozrejme, mili Indiani se zde usadili a uzemi osidlili a rozumne jej zpravuji..... hahaaa, dovolte mi abych se zasmal. Toto uzemi krome maleho a bezvyznamneho zlomku zeme podradne kvality jizne od mesta Branford nikdy nevideli. V povodi reky existuje jedna z nejvetsich skrumazi mest a obci v Jiznim Ontariu vcetne one zminene Caledonie. Zije zde pres 2miliony obcanu v modernich velkomestech - po Indianech ani slechu, krome tech kteri se rozhodli bydlet vne reservace, ovsem. Treba dodat, ze ti co ucinili toto rozhodnuti ztraci veskere vysady ktere by jim jinak patrili.

A tak ti z puvodnich obyvatel, co se nemaji chut zapojit do vykoristovatelske 'bile' spolecnosti ziji na pozemcich Six Nations reserve a prodavaji levnejsi benzin a pasovane cigarety. A to je jeste ten mirneji pripad pouziti a zneuziti, jsou daleko horsi. Cloveku se otevira kudla v kapse, kdyz si tu lumparnu uvedomi.

212812

18.2.2010 0:23

Dvojí metr

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 77.?.?.?

Článek není moc hezký. Že pan Vladimír měří dvojím metrem se mi zdá také.

Už jenom představa, že nejdříve původním obyvatelům šlohneme většinu území a přírodního bohatství země a pak bychom na nich chtěli ještě platit DPH a daně z pozemků... zvláštní uvažování.

Jakpak by se mu asi líbilo, kdyby některý příští soud zde prohrál, skončil na pár let v base a mezitím mu někdo účtoval 20K měsíčně za hosting, v té době nejspíše bez něj nefungujícího Zvědavce. No a poté, co by z lochu vylezl ho úspěšně zažaloval o náhradu škody a docílil (hypoteticky) jeho dalšího setrvání v krimu přičemž by mu to účtoval vesele dál. A tak do nekonečna.

Nic takového mu samozdřejmě nepřeju. Ale představa může docela dobře navodit lepší soucítění s původními obyvateli kterékoliv země. Tedy i Kanadských indiánů. (i když mu věřim, že DNEŠNÍ indiáni se na první pohled nemusí od českých indiánů zase tak moc odlišovat - ale je to podle mě povrchní pohled.)

212823

19.2.2010 1:48

RE: Dvojí metr

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 212823

Tak fajn, navrhněte Albáncům z Kosova, ať tam neplatí Srbové daně, vždyť jim ta zem byla taky ukradená - a na rozdíl od těch Indiánů na ni mají "papíry" ...

212935

27.8.2012 23:05

RE: Dvojí metr

Daudi 94.?.?.?

Reakce na 212935

Zdravím...hodně původních americanu (indiánů) ma smlouvy na postoupeny území taky...ale jde o to, ze soukromé vlastnictví pudy neuznavali...tedy ji nemohli ani prodávat...ale je to na pečlivý prostudování nativní psychologie, sociologie a historie.
O genocidu samozřejmě šlo...jsou doložený přímý rozkazy na vyvraždění kmenu atd..v té době navíc šlo o dav a až pak o stát, který nemel takový dosah a vliv jako dnes...
Základní problém ale není minulost, ale to, jak mají umožněno žít dnešní indiáni...podivat se na průběh soudu...stav a kontrolu rezervaci...doporučuju dokument Oka crisis..howgh

273983

18.2.2010 3:05

dvoji metr a cas

pippocz 84.?.?.?

Je zajimave, jak jednou muze byt urcite chovani povazovano za tezky zlocin a jindy jsou analogicke zlociny obhajovany. Vim, ze clanek p. Stwory ma hlavne za cil odstranit predsudky okolo indianu a trochu zabojovat proti koreknosti, ale v teto souvislosti me napada jedno srovnani... Jednou je povazovano vnucovani hodnot jine kulture za neco odporneho(Irak, Afganistan), jindy v pokrocilem stadiu destrukce kultury a zivotniho prostredi indianu evropskou rukou-evropska hlava ocekava, ze podrobeny narod prijme evropske hodnoty a tim napomuze naprave chyb, kterych je podrobeny narod sam obeti. Vsak okupace obou Amerik se udala tak davno... Jednou je vpad do cizi zeme -za politickych a nabozenskych pohnutek opeprenych touho po zdrojich, ktere se v okupovane zemi nachazeji- povazovan za odpornost nejvetsiho kalibru, jindy je takovy cin jiz legitimizovan plynutim casu.

212834

6.5.2010 8:55

Vyřešilo se to plošným zdražením cigaret na trojnásobnou částku, takže pašování přestalo vynášet

JurajaDlerAgentMoskvy 62.?.?.?

to opravdu nechápu. Snad by po zdražení mělo pašování nezdražených vynášet třikrát tolik.... [smích]

218808

31.1.2011 19:20

Nejveci mafian je papez

DJ.Gkef djgkef (tečka) 1 (zavináč) gmail (tečka) com 86.?.?.?

Behem invaze Spanelskych dobyvatelu na americky kontinent kdy byly domorodi obyvatele nasilne obraceni na krestanskou viru, pocinaje patnactym stoletim zemrelo ve jmenu krysta pres 100milionu indianu !! Ano je to tak. Bosem nejveci a nejstarsi zlocinecke organizace na svete neni nikdo jiny nez papez.

237244

14.4.2014 2:12

komplexy

ana 95.?.?.?

Je to stary clanok a diskusia, ale bavilo ma to. Najlepsie vo mne suznel prispevok "canaria" pod cislom 212735, Vystihol to, ze kvoli komplexom za krivdy nasich kultur z minulosti si nevsimame krivdy, ktore sa nam deju pred ocami a za ktore sme spoluzodpovedni. Kazdy narod/kultura si v sebe nesie svoje komplexy viny, aby som nebola konkretna,a nespomenula len jednu z kutlur -slovensku,ceskoslovensku, slovansku,krestansku, zidovsku, europsku(EU)- ktore okolo mna funguju.

308422

28.12.2014 23:02

co je štěstí?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 194.?.?.?

to probírali západní pomazané hlavy a dospěly k názoru,že neštasnější byli nějací chudáci v chatrčích v mírném pásmu..K tomu štěstíčku dodávám situaci,kdy se Izraelci nadřeli šedesát let,aby vyrvali z pouště kvetoucí zahrady a skvělé suburbie.Pocit štěstí tedy nalezli a se zbraní v ruce se jej hlídají,aby puvodní domácí Palestinec nehledal u nich to JEHO STEJNÉ ŠTĚSTÍ v poušti a puvodním přírodním dění.Je to tedy stav mysli,který muže být nakonec nezávislý na hrabivosti a majetnictví...

324153

25.11.2018 22:11

RE: Genocida

Pavel Holak pavel (tečka) holak (zavináč) seznam (tečka) cz 178.?.?.?

Měl by si jít zpátky do Česka...v Kanadě ty nemáš co dělat.a ještě k tomu křivě pomlouvat indiány,s tvou povahou do Česka patris.jinak každý v dnešní době ví že bylo v Kanadě USA vyvražděno milióny indiánů a i děti.je to jejich země.ty můžeš tak leda kritizovat Česko kam patris,ale Kanada ti chlapče nepatří.

367986

Příspěvků: 167

16.02. 02:07 vermont  Genocida
16.02. 07:26 jd  RE: Genocida
16.02. 09:14 oltikum  RE: Genocida
16.02. 11:41 hestroy  RE: Genocida
16.02. 12:17 Saša  Pane Hestroy
16.02. 23:07  RE: Pane Hestroy
04.11. 22:02  RE: Pane Hestroy
16.02. 12:19 MedaBeda  RE: Genocida
17.02. 16:29 Ilili  RE: Genocida
16.02. 15:31 JPG  RE: Genocida
16.02. 14:25 Teonácatl  RE: Genocida
16.02. 17:52 V.Kulik  RE: Genocida
16.02. 18:10 V. Kulik  RE: Genocida
17.02. 07:43  RE: Genocida
16.02. 11:01 Saša  RE: Genocida = holocaust
16.02. 12:25 MedaBeda  RE: Genocida = holocaust
16.02. 20:28 V. Kulik  RE: Genocida = holocaust
16.02. 21:40 Saša  RE: Genocida = holocaust
16.02. 21:48 MedaBeda  RE: Genocida = holocaust
16.02. 23:28 V. Kulik  RE: Genocida = holocaust
17.02. 08:28 MedaBeda  RE: Genocida = holocaust
16.02. 13:41  RE: Genocida = holocaust
16.02. 21:45 V. Kulik  RE: Genocida = holocaust
16.02. 12:00 Uko Ješita  RE: Genocida
17.02. 18:22  RE: Genocida
17.02. 23:26  Pravý Custer a další
19.02. 20:02 zicho  RE: Genocida
28.12. 19:41 Lubomír Drahozal  RE: Genocida
16.02. 03:13 Soudce Lynch  Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 11:34 hestroy  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 11:46 lt  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 12:21 Soudce Lynch  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 16:15 Vladimír Stwora  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 21:01 MedaBeda  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 14:58  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 21:33 MedaBeda  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 23:37 V. Kulik  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 08:19 MedaBeda  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
18.02. 00:28  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
18.02. 09:30 MedaBeda  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
09.04. 17:59 deniss  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 15:43 Vanguard  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 16:18 hestroy  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 16:24 Vanguard  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 16:28 hestroy  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 16:33 Vanguard  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 22:22 MedaBeda  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 10:21 Vanguard  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 14:54 MedaBeda  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 15:30 Vanguard  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 18:16  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 23:12 MedaBeda  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
18.02. 18:14 Vanguard  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
18.02. 20:01 MedaBeda  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
19.02. 11:53 Vanguard  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 23:18  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 00:12 Vladimír Bílý  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 00:31  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 23:14 MedaBeda  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
18.02. 00:41  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
18.02. 09:11 MedaBeda  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
18.02. 10:29  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
18.02. 15:58 MedaBeda  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 19:13 daniela  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 19:50 hestroy  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 20:22 Antiseptik  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 22:50 daniela  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 23:39  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 04:20 Datel  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 23:23  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 04:14 Datel  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 17:28 daniela  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 00:22 artast  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 05:26 Esmate  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném... (pan Stwora to pohnojil)
17.02. 10:37 hestroy  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném... (pan Stwora to pohnojil)
18.02. 01:53 artast  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném... (pan Stwora to pohnojil)
19.02. 18:22  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 20:34 novy zacatek  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
17.02. 07:50  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
18.02. 01:21  Nehledě na to, jaký měli Indiáni pojem o vlastnictví -
18.02. 11:23 hestroy  RE: Nehledě na to, jaký měli Indiáni pojem o vlastnictví -
19.02. 01:22  RE: Nehledě na to, jaký měli Indiáni pojem o vlastnictví -
23.05. 12:39 Blanka  RE: Asi každý mluvíme o nečem jiném...
16.02. 03:43 kozoroh  Vezmene priklad z druheho konce sveta,Aboridzince a kolonisace.
16.02. 17:08 Antiseptik  RE: Vezmene priklad z druheho konce sveta,Aboridzince a kolonisace.
17.02. 03:16 kozoroh  RE: Vezmene priklad z druheho konce sveta,Aboridzince a kolonisace.
19.02. 04:38 Kozoroh  RE: Vezmene priklad z druheho konce sveta,Aboridzince a kolonisace.
16.02. 07:47 P  Jen fár filmečků
16.02. 08:56 svornost  Stav nebol nikdy idealny
17.02. 00:23  RE: Stav nebol nikdy idealny
16.02. 10:01 malej.kevin  A co takhle zkusit najit nejake reseni?
16.02. 10:17 jerryfree007  Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
16.02. 13:32 xml  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
16.02. 14:04 Vanguard  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
16.02. 14:52 hc  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
16.02. 15:51 Vanguard  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
16.02. 16:13 hestroy  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
16.02. 16:18 Vanguard  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
16.02. 16:25 hestroy  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
16.02. 16:30 Vanguard  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
16.02. 20:51  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
16.02. 21:00 xml  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
17.02. 10:31 Vanguard  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
17.02. 23:18 MedaBeda  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
17.02. 23:31 xml  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
17.02. 21:40 kri  RE: Tak tento pohlad na vec mi je cudzi
16.02. 11:13 kalik  indiáni
16.02. 12:33 fohat  RE: indiáni
16.02. 11:58 MedaBeda  problém je v pozitivní diskriminaci
16.02. 12:54 Vladimír Bílý  zásadně nesouhlasím z Vladimírem
16.02. 13:31 hestroy  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem
16.02. 14:26 Vojta49  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
16.02. 15:15 hc  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
16.02. 15:18  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
16.02. 23:56  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
17.02. 00:29 Vladimír Bílý  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
17.02. 00:33  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
17.02. 18:41  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
18.02. 01:06  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
18.02. 18:47  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
19.02. 01:09  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
19.02. 01:54  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
19.02. 11:26  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
19.02. 11:28  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
19.02. 23:19  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
16.02. 15:25 djb  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
17.02. 01:20 Vojta49  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
17.02. 10:16 djb  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
27.08. 23:59 daudi  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
16.02. 17:30 Slámykopa Josef  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
17.02. 23:58  RE: zásadně nesouhlasím z Vladimírem Bílým
16.02. 13:12 Laskavý  Nelze soudit skutky, které označujeme jako indiánský "holokaust" očima člověka 21.století!!!
16.02. 14:12  Pozitivní diskriminace
16.02. 22:41  RE: Pozitivní diskriminace
16.02. 15:40 Muldžar  Drancování přírody....
16.02. 16:55 fohat  RE: Drancování přírody....
16.02. 16:59  RE: Drancování přírody....
16.02. 17:25 Oldis  jo mi to mame v cechach podobne
16.02. 19:01 canario447  myslim ze doslo k velkemu nepochopeniu
16.02. 20:06 hestroy  RE: myslim ze doslo k velkemu nepochopeniu
17.02. 00:19 canario447  RE: myslim ze doslo k velkemu nepochopeniu
16.02. 20:43 panchimp  To se otevřelo téma
16.02. 20:43 Lin  Výborně...
17.02. 00:31 Satanist  Jako v CZ z ciganama .....
17.02. 01:45 Janeček  Nesmyslný pohled na indiány. -> multikulti
17.02. 03:02  mash up
17.02. 08:59 mkadlec  Indiani a Slovani
17.02. 09:51 macka  Biela civilizácia versus svet II
17.02. 09:52 macka  Biela civilizácia I
17.02. 15:34 Vanguard  RE: Biela civilizácia I
17.02. 23:38  RE: Biela civilizácia I
18.02. 10:56 hc  RE: Biela civilizácia I
17.02. 17:14  RE: Biela civilizácia I
18.02. 02:24  RE: Biela civilizácia I
17.02. 16:46 Jiří Jírovec  Pane Stworo
17.02. 18:35  "Indiáni" odkud pocházejí?
17.02. 18:42  „V našem jazyce nemáme žádná sprostá slova“
17.02. 22:42 novy zacatek  Neni presto byt konktretni
18.02. 00:23  Dvojí metr
19.02. 01:48  RE: Dvojí metr
27.08. 23:05 Daudi  RE: Dvojí metr
18.02. 03:05 pippocz  dvoji metr a cas
06.05. 08:55 JurajaDlerAgentMoskvy  Vyřešilo se to plošným zdražením cigaret na trojnásobnou částku, takže pašování přestalo vynášet
31.01. 19:20 DJ.Gkef  Nejveci mafian je papez
14.04. 02:12 ana  komplexy
28.12. 23:02  co je štěstí?
25.11. 22:11 Pavel Holak  RE: Genocida

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

54

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 89 čtenářů částkou 18 870 korun, což je 54 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Šéf německého námořnictva skončil. Kvůli výrokům o Putinovi a Krymu23.01.22 11:47 Německo 3

Do ostravských hutí vozí uhlí z Austrálie23.01.22 11:43 Česká republika 1

DLR pozoruje asi 120 tisíc ukrajinských vojáků u linie dotyku!23.01.22 08:18 Ukrajina 1

Petice za zrušení pandemického zákona22.01.22 23:28 Česká republika 0

EMA zjistila, že "posilující dávky" imunitu naopak snižují22.01.22 07:42 Evropská unie 3

Lukašenko vyzývá "mezinárodní podvodníky" k ukončení pandemie koronaviru21.01.22 19:35 Belorusko 4

Srbsko zrušilo Austrálii licenci na těžbu lithia21.01.22 17:24 Srbsko 1

Už se to láme. Britský časopis si stěžuje na cenzuru FB a Novinky.cz to uveřejnily21.01.22 11:22 Británie 0

Česko dodá Ukrajině dělostřeleckou munici, uvedlo Ministerstvo obrany ČR21.01.22 10:03 Česká republika 9

Rusko chce zakázat těžbu krypta a omezit transakce20.01.22 17:18 Rusko 7

Pfizer od roku 2020 vydělal "asi 36 miliard dolarů", potvrzuje generální ředitel Albert Bourla20.01.22 16:18 Neurčeno 0

Studená sprcha pro Ukrajinu: Podle Bidena je členství Kyjeva v NATO v brzké době nepravděpodobné20.01.22 15:22 USA 1

Údajný vynálezce mRNA vakcín Malone málem zemřel po vakcíně proti COVIDu19.01.22 22:39 USA 4

Čína - země, kde zítra znamená včera19.01.22 16:43 Čína 0

WHO hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy pre podávanie posilňujúcich dávok „vakcín“ pre deti a mládež19.01.22 08:22 Neurčeno 0

Jan Kodeš k aféře Novak Djokovič19.01.22 08:08 Česká republika 5

O čem se mlčí - Jindřich Rajchl18.01.22 17:21 Česká republika 0

Majú rúška a respirátory v školách význam?18.01.22 09:37 Sierra Leone 0

Rusko stahuje své diplomaty a jejich rodiny z Ukrajiny18.01.22 07:03 Rusko 2

Soňa Peková: 15.1.2022 Lékařský dům17.01.22 22:01 Česká republika 6

Měnové kurzy

USD
21,53 Kč
Euro
24,39 Kč
Libra
29,18 Kč
Kanadský dolar
17,14 Kč
Australský dolar
15,45 Kč
Švýcarský frank
23,56 Kč
100 japonských jenů
18,90 Kč
Čínský juan
3,40 Kč
Polský zloty
5,39 Kč
100 maď. forintů
6,81 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
27,92 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 565,14 Kč
1 unce stříbra
520,85 Kč
Bitcoin
756 612,54 Kč

Poslední aktualizace: 24.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 19 497