Diskuze k článku

Obamova jemenská odysea míří na Čínu

Příspěvků 29

12.1.2010 11:26

Obama

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

zapomněl na své předvolební vize nebo byl Martin Luther King jen šikovná zástěrka....takže středověk pokračuje, to je smutné..[pláč]

209464

12.1.2010 16:33

Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Rene Bartosek 68.?.?.?

Zatim zadne imperium nevyklidilo sve pozice bez boje. To je pravda, ale zadne imperium v historii lidske civilizace neexistovalo ve veku technologii s tak nicivym potencialem. Ono kolaps imperia vede vzdy k dalekosahlym dusledku. Ukazkovy pripad je pad antickeho Rima, kdy zapadni cast tohoto imperia prosla nekolika stovkami let chaosu. Rozpad britskeho imperia ma souvislost s dvema svetovymi valkami.

Na strategicke sachovnici tahne vice hracu. Takze doplnim tu druhou stranu mince, o ktere musi vedet i indicky diplomat. Pozice USA v oblasti africkeho rohu je na sudu se strelnym prachem. At uz jde dlohodobe Sudan, Somalsko a Eritreu, kde nedvano intervenovala etiopska armada. Posledni volby v Keni provazeli krvave nepokoje..., ted Jemen, kde dlouhodobe centralni vlada neni take schopna drzet skutecnou moc. Tyto drobne plaminky, mohou lehce prejit v "pozar cele oblasti".

Dale nekriticka podpora USA ze strany Indie povede k izolaci Indie v regionu. Zcela jiste se nepodari Indii stat se stalym clenem ŠOS. Bud dojde k destabilizaci Pakistanu nebo k nastupu vojenske diktatury. Uspet v Afganistanu se zapadu nepodari, coz povede u jakehokoliv typu pakistanske vlady k nutnosti domluvit se s Pastuny. To otvira Cine moznost diplomatickeho jednani jak s Talibanem, tak s vladou v Pakistanu.

Vojenske posileni Indie v alianci s USA a Izraelem. Za prve to povede k vetsim bezpecnostnim zarukam Iranu ze strany Ciny a pravdepodbne i Ruska. Pohled na mapu mluvi jasnou reci. Pres stredni Asii a Iran je bezpecna cesta do Ciny. Skoro jiste dojde k prijeti Iranu do ŠOS a vysoce pravdepodbna je mnohem uzsi spoluprace ve vojenske oblasti vcetne vyvozu technologii.

Snaha o cinsko vojenskou zakladnu bude umerna destabilizaci oblasti a vojenske pritomnosti potencialnich protihracu Ciny v Indickem oceanu. Cina se svym potencialem i postavenim v Africe nemuze neuspet. Pravdepodobne budou USA schopny zablokovat docasne nektere lokace, ale nepodari se jim zabranit otevreni cinskeho operneho bodu byt i na provizorne budovane horsi strategicke pozici.

209474

12.1.2010 16:36

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 209474

Jeste jsem zapomel odkaz.
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0anghajsk%C3%A1_...

209475

13.1.2010 12:04

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 209474

nechci se přít, ale také se umím podívat na mapu:

ÍRÁN
je zřejmé, že USA tvoří nové "východní spojené státy", svoje království, a hodlá tak držet své pozice v Asii a určovat přístup k Africe (a Čínu s Ruskem chce držet na distanc). jakýmsi způsobem má své spojence (ne-li protektory) v Saudské Arábii, Ománu, Iráku, Afghánistánu a skoro už i v Pákistánu. také Jemenské vedení si zřejmě ochočili (s nožem na jejich krku). pohled na mapu říká jasně: díra kterou je NUTNO zaplnit je Írán (zcela "náhodou" mezi Irákem a Afghánistánem, a zcela náhodou na to tlačí i lzraeI). Írán je strategický i pokud jde o přístup ke Kaspickému moři s jeho ložisky ropy a plynu (a skrze spojenecké prozápadní Turecko i k Černému moři). Vytvořením tohoto bloku bude jasné, kdo je v oblasti pánem (zbyteček států v podobě Sýrie a Jordánska zvládne lzraeI, a jinak na Arabském poloostrově zbývají jen chráněné "městské mini-státečky" jako Spojené Arabské Emiráty (Dubaj) a Katar... což není problém tolerovat, když se budou věnovat svým kšeftům a když nebudou zlobit americké a západní firmy).
Čína by pak v severovýchodní Africe neměla šanci, a do zbylé Afriky by měla přístup velmi omezený (jediná cesta tankerů i jiných lodí, včetně válečných, kterou lze blokádou kdykoliv odstřihnout, je úžinami mezi Malajsií a Indonésií). taková blokáda by byla velmi nebezpečná až smrtelná (pokud stoprocentně nepomůže Rusko, které ovšem také bude dávkovat energie a jiné dodávky pro Čínu uvážlivě, protože jsou pochopitelně také konkurenty, a nenechají si Číňany přerůst přes hlavu).
Rusko a Čína mohou podporovat jak chtějí, vojensky, i navyšovat vědeckou spolupráci s Íránem, ale stejně nemají šanci účinně intervenovat v Íránu a okolí, v případě americké agrese proti Íránu. -Rusko jen slabě, málo účinně přes Kaspické moře, a Čína prakticky vůbec - v cestě je "drobnost": Tadžikistán, Uzbekistán a Turkmenistán. Jakkoliv jde o země ŠOS, zde jde o válku, ne o obchodní spolupráci. Íránská válka bude samozřejmě VELMI těžká, bude to masakr a dost možná ropný cenový šok. což někomu vadit nemusí...
Izolaci Číny v podobě Bangladéše a Barmy se amíkům jistě podaří udržet (úplatky pro místní vládce).

Indie je v oblasti jen prodejná děffka západu/USA, a pokud se přidá aktivněji než to dosud tamní socialistická vláda z ideologických důvodů činí, jen to doplní mezeru mezi Pákistánem a Bangladéšem, což by dohromady vytvořilo spojené impérium rozlohou podobné Číně (a počtem obyvatel dokonce významnější).

209530

13.1.2010 16:25

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 209530

Zatim se nepodarilo zaplnit diru, ktere se rika Afganistan. A kdyz se podivam na Irak, tak mi to prijde, ze nekdo diru s nazvem Irak zasvacl rolkou hajlzpiru, ktera tam moc dlouho nevydrzi jenom, co ji prestane pomahat rukama. Pakistan je zraly, aby se stal dalsi dirou. Ta strategicka pozice USA v oblasti Blizkeho a Stredniho vychodu pripomina vice cednik, nez nejakou zed.

Napadnout Iran? Tak to si odskrtnete hromadu ropy od Saudu i z okupovaneho Iraku. Nejde jenom o zablokovani Hormuzkeho pruplavu. Nedvano doslo k havarii na ropovodu v Rusku a na tisicovkach km neni problem prevest cast operaci v pripade valecneho stavu i na uzemi protivnika. A takovou diverzni akcicku muze udelat kdokoliv, nejenom Mossad nebo CIA maji experty na prumyslove sabotaze. Nemluvim treba o dodavkach vojenskeho materialu ve velkem Talibanu. Sice Teheran sam o sobe nema extra duvod podporovat Taliban, ale za jistych okolnosti muze byt velmi pragmaticky. To same plati o pragmatismu Ciny.

Cena ropy, plynu, ale i jinych energetickych surovin by vyletla okamzite do stratosfery. To by jiste vyvolalo v Moskve "statni smutek". [velký smích][velký smích] USA sice maji zasoby na nejakou dobu, ale geopoliticky by si to vynutilo odklon Evropy, ktera by s prosikem musela do Ruska. Zapadni Evropa v ramci diverzifikace totiz nebere plyn a ropu z Ruska. Takze sionisti chteji napadnout Iran? Rusko i Cina z toho nadseni nebudou, ale nemusi vystrelit ani patronu, protoze to vede k dusledkum, ktere budou mnohem vice negativnich dopadu na jejich geopoliticke soupere. Krokodyli slzy se budou ronit predevsim v evropskych metropolich a za velkou louzi.

209543

14.1.2010 13:50

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 209543

já vím, že zatím moc nezafixovali Afghánistán a Irák, ale jednak se to může časem zlepšit (penízky jsou kouzelné, zvlášť v zemi tak nesmírně chudé jako afghánistán), a taky nejde o to držet zemi s příznivě nakloněným celým obyvatelstvem jako jedním mužem.
že by sunnitští saudové plakali pro íránské šíity, to se mi moc nezdá. a co by dělali s tou ropou, pokud by ji amíkům pragmaticky neprodali? (ostatně amík si ji může koupit i od rusů (dálný východ), z iráku, z kuvajtu, kataru, UAE, nigérie, mexika, venezuely, kanady, i odjinud, nějakou má vlastní a toto nebude zásadní problém. kromě toho při částečném dobytí íránu už může spotřebovávat jeho ropu.
západní evropa a její odklon k rusku??? jen kvůli ropě? to sotva - rozdíly mezi rusem a západoevropanem jsou přece jenom obrovské. je to jiná mentalita, zcela jiná úroveň, prostě jiná kultura. to se pro žejdlík ropy skokově nezmění. ropu a plyn berou od nich i teď, a kvůli jedné válce by se prostě nic zásadního nezlomilo (kromě toho evropa má ropu i odjinud (na amsterdamské burze se obchoduje ropa od britsko-nizozemských, norských a jiných severomořských ložisek, z alžírska, také nigérie, aj. a určitě nenakupují převážně od íránu. cena by určitě skokem vzrostla (obavy), ale to tu už bylo, a žádné velké drama by asi nebylo (spotřeba se nemění, a počet potenciálních dodavatelů také ne)... časem by si to trh srovnal a přečkalo by se to jako vždy, s pragmatickými změnami.
já vím, že to je spousta těžkostí, ale amíci to zřejmě chápou jako nutnost pro svou budoucnost supervelmoci... mít dvě ohniska a kontrolu na západní i východní polokouli -v opačném případě mi nejde na rozum, proč to už za obrovských nákladů finančních i politických vybudovali (kromě té mezery v podobě íránu) a proč bez ustání slyšíme tu mediální přípravu kolem íránu, úplně stejně jako tehdy u iráku. a kčemu vybudovali tu 10x silnější armádu, než má kdokoliv? aby ty zbraně nechali zrezivět a pak je vyřadili? to je raději použijí pro upevnění své moci ve světě (plus kontrola kšeftů a udržení ostatních velmocí zkrátka). v jistých ohledech upadají, a právě toto je asi ten zoufalý vzmach před pádem impéria, "nad kterým by slunce nezapadalo" [velký smích] je to i bezpečnostní zájem lzraeIe - kontrola horkokrevných muslimů široko kolem a určování jejich dalšího směřování.
nebuď naivní a bezdůvodný optimista. USA se plánu na zisk toho kontrolního a ložisky bohatého území jen tak nevzdají. ta válka podle mě bude.

209594

14.1.2010 17:54

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 209594

Saudove urcite budou radi prodavat a kor za vysokou cenu, ale muzou mit problem fyzicky obchod zrealizovat. Valka je holt vec, ktera obchodu nesvedci. A Iran samozrejme vi, ze se vojensky nemuze primo merit s USA, ale pokud bude napaden muze provest velmi ucinne akce, ktere zpusobi kolaps dodavek ropy i z SA 12.5 milionu barelu ( je to max produkce, kterou z toho jeste vymacknou ), i ruznych emiratu na brehu perskeho zalivu Kuwajt a SAE . Ale velky optimista musi doufat, ze tankery zaminovanou a zblokovanou ( potopenymi vraky )Hormuzkou uzinou dopluji bez casove prodlevy. Pravda hromada plnych tankeru je na mori v okoli USA a nemusi jit pouze o tahy spekulantu s komoditami.

EU realizuje z oblasti 45% sve spotreby ropy ( 2008 )Skoro najisto lze pocitat se silnou destabilizaci Iraku nebo obcanskou valkou. Ani v soucasne mirove dobe nenaslo 5 velkych ropnych poli z duvodu rizik v Iraku investora. To je minus produkce SA 10-12 milionu barelu ropy denne s kterou se pocita. Momentalni produkce je na urovni SAE nebo Kuwajtu okolo 3 milionu barelu. Cela spotreba EU je 14 milionu barelu, z toho na VB, Nemecko, Italii a Francii pripada 8 milionu barelu. Norsko jako jedina stabilni oblast se 3 miliony barely produkce nemuze zachranit situaci ani nahodou. Cantarel nejvetsi pole v Mexiku je za vrcholem tezby a z kopce to pak jde velmi rychle. Nigerie utoky na ropovody de facto na hrane obcanske valky, ktera muze kdykoliv propuknout s vetsi intenzitou...

Jenom fantasta si muze myslet, ze vypadek produkce ropy z oblasti BV bude srovantelny s Jom Kipurskou valkou v 70-tych letech. Silne pochybuju, ze by vetsina analytiku Mossadu CIA i zapadnich zpravodajskych sluzeb sdilela tento naivni optimismus. Jenom poznamka na okraj produkce Ruska jede na hrane sveho maxima okolo 10 milionu barelu. Rusko nema kapacitu ma pokryti dodavek, nemluve o faktu, ze vsichni kdo dovazi ropu z BV nemaji rafinerie, ktere by dokazali ruskou ropu zpracovat. Zavislost USA na rope z BV je fatalni.

Takze nekdo chce jit do valky s Iranem? Tak do toho, ale sazky budou mnohem vyssi nez regonalni geopoliticka situace. Bude se hrat o smerovani lidske civilizace, a pripadne dusledky behem nekolika let po utoku budou natolik brutalni povahy, ze nebude existovat zadny level nedoktnutelnych hajzliku, kteri se vyhnou prevzeti zodpovednosti! A ti horokokrevni muslimove jsou kupodivu dostatecne na veci, aby to vedeli. Jak v Rijadu, tak v Teheranu. [velký smích] [velký smích]
http://74.125.95.132/search?q=cache:BTB0hVx6T0oJ:j...
http://www.mediafax.cz/ekonomika/2968858-Irak-se-s...
http://www.bp.com/liveassets/bp_internet/globalbp/...
http://zlomropy.blogspot.com/2008_04_01_archive.ht...

209607

14.1.2010 19:23

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

jansmith1984 193.?.?.?

Reakce na 209607

Oceňuji, jak jste situaci fundovaně a řekl bych precizně zanalyzovali pánové a jsem upřímně zvědavý, jakým směrem se budoucí vývoj v regionu a celosvětově v porovnání s vašimi predikcemi pohne.


Jediné, co mi ve vašich geopolitických a vojenskostrategických rozborech chybělo bylo přesně to, co by mělo pokud možno zakrojit hlouběji a namísto obecných a zevšeobecňujících termínů jako USA, Saudové, Irán, Izrael, Irák, EU, Rusko, Čína, India, Pákistán atd. trochu "zaspekulovat" a upřesnit jak to jen intuice a znalosti dovolí, tedy které SÍLY, zájmové skupiny (případně osoby) těchto zemí a nadzemí..[smích] za těmito "hrami" (s případnými dalekosáhlými a destruktivními důsledky nejen pro region) stojí.

Je mi jasné, že podobně jako MUDr.Koukolík ve svých rozborech neradi zacházíte až do těchto podrobností (nemusely být totiž někým "správně" pochopeny), ale přeci jenom JSME na Zvědavci a kde jinde by podobné informace (vhodné pro pochopení VŠECH kostiček souvislostí) měly zaznít než zde.


Jsem zvědavý na reakce či doplnění a pokud by vás směr úvah, o kterém hovoří měl nějak proti občas v debatách příliš adresnému a na kompromisy neslyšícímu jendovi..[smích] popudit, tak to za to nestojí a pro zachování dobrých "avatarních" vztahů na to raději zapomeňte.

jansmith[smích]

209613

14.1.2010 20:22

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Jarmila 88.?.?.?

Reakce na 209613

Velmi správně pane jansmithi, tohle mě také celou dobu štve, to doslova velmi hloupé zevšeobecňování, úmyslně zevedené mainstreamem. Ono je hodně velký rozdíl napsat, že Amerika napadla Irák, nebo že americká OLIGARCHIE napadla Irák.

209617

14.1.2010 20:34

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

janšmid 217.?.?.?

Reakce na 209617

TO JE ONO, paní Jarmilo! Teď už to jenom doplnit ilustracemi a analýza je dokonalá. Mě osobně by se nejvíc zamlouvali oligarchové sedící v obrněném transportéru.

janšmid[zmaten]

209620

14.1.2010 21:06

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

jansmith1984 193.?.?.?

Reakce na 209617

Proto si myslím pí.Jarmilo, že tady na Zvědavci by měly být věci, fakta, úvahy nebo souvislosti pokud možno adresné, protože to je přesně to, co může tuto mainstreamem odkojenou a oblbovanou civilizaci (většinovou populaci) probrat.

Snaha E/elit a jejich Lokajů v mainstreamu i jinde je přesně opačná, tedy zevšeobecňovat a jakoukoli osobní odpovědnost jak ve vysoké politice tak byznysu znepřehlednit a zamlžit tak, aby nebylo možno jednotlivé globální košér a jiné vazby dohledat a pro ty kteří neradi popularitu, ale kteří fakticky rozhodují tzv. "dobře bylo"...[smích]


I když na druhou stranu je třeba brát v úvahu i možnost, že nikdo takto vysoko a s voldemortími ambicemi neexistuje a odvěká cílená propaganda a manipulace jsou (jak se zde již někdo, kdo se v diskuzích nemá připomínat vyjádřil) jen výplody chorého mozku konspirátorů a nikdo takový neexistuje. Pak by to muselo být nutně tak, že za všechny sviňárny, které se na této Planetě od dávna dějí mohou opravdu obyčejní lidé, kteří to (jak zmínil v minulosti opět jiný zdejší diskutér dobrej člověk, kterého je zatím citovat dovoleno), bez toho, že by je někdo žádaným směrem pro MOC a peníze do těch správných kapes manipuloval, "tak nějak chcou".

jansmith[smích]

209621

15.1.2010 7:47

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Jarmila 88.?.?.?

Reakce na 209621

Mně se pane jansmithi líbilo toto konkrétní pojmenování viníků od zdejšího diskutéra Maunta:


1)Motorem nynější vládnoucí špičky Indie jsou iluminátští multimiliardáři, kteří byli puštěni k lizu v akci globalizace/financializace.Zajišťují kolaboraci s aktuálními kormidelníky Wall Streetu a City. Korupce v Indii má staré kořeny a epické rozměry. Jen je trochu důstojnější než u nás.
2) Klasickým představitelem politické elity je prezident Manmohan Sigh, bývalý vysoký úředník MMF a bývalý šéf Indické centrální banky. Bez posvěcení Rothschildů by si ani neprdl a dodnes okopával rýži v monzunu. Koho chleba jíš, toho píseň zpíváš. Vděčnost je na místě.

A teď si vemte jaký je to rozdíl, když mainstream napíše: Indie vychází vstříc americkým zájmům. Nebo kdyby napsal: Indická zkorumpovaná „elita“ plní příkazy amerických oligarchů.


Prostě být vždy co nejkonkrétnější, a to z toho důvodu, aby bylo jasně patrné, že veškeré zlo na planetě spřádá výhradně „elita“, kdežto většinová společnost (99 procent lidí) je úplně mimo jakékoliv rozhodování.

209638

15.1.2010 8:57

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

krysařík 81.?.?.?

Reakce na 209638

Paní Jarmilo, to by byl skutečně rozdíl, kdyby to hlavní propagandistický proud napsal, ale na druhou stranu, neměla byste pocit, že jste se vrátila o dvacet let zpět do podobně zatuchlého propagandistického proudu?
Patrně by Vám to Vaše léčivo pěkně zhořklo, podobně jako zhořkla medicína poslední.

209642

14.1.2010 22:57

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 209607

doufám, že to nebereš jako boj, konfrontaci [smích]
já jsem psal svůj názor na plány USA s ohledem na tyto jasné body:
- dosavadní snahy USA v oblasti (které by byly nesmyslné, kdyby nebyly dokončeny a zůstaly blokovány nějakým Íránem)
- potřeba zadržovat miliardovou a stále sebevědomější Čínu, odstavit ji od každého zdroje, kde to jen trochu jde, a podržet si životodárnou energii, suroviny a obchodní, politický i vojenský vliv pro sebe
- a v neposlední řadě paralela s mediální přípravou před vpádem do Iráku -roky trvající utahování (bezletové zóny, bombardování, tvrdé embargo), lži, osočování, démonizace a zvyšující se hysterie, zakončeno nesmyslnou záminkou, a následoval blitzkrieg (k tomu u USA dojde téměř vždy, kdy jim někdo vzdoruje). i tehdy se řada lidí domnívala, že to je nesmysl, že by si USA nedovolily takovou destabilizaci. a vida - stalo se, a dopady nebyly nijak katastrofální. (samozřejmě poloha, doba a spojenectví jsou jiné než u Íránu).
nemám bohužel informaci o rozložení ropných polí Saudské Arábie, takže nevím, jakou část ropné produkce mohou převést k Rudému moři (místo Perského zálivu). Irácká produkce přesáhla 2M barelů denně a bude téměř jistě růst (tohle si ohlídají, a jde i irácký zájem, o prachy na obnovu a stabilizaci země). samozřejmě důležitá otázka je přepravy. Ropovod z Iráku do tureckého Ceyhanu měl v roce 2003 kapacitu 1,5 milionu barelů denně (dnes může být jinak). V Ceyhanu ústí také další ropovod (Baku-Tbilisi Ceyhan) 1M barelů denně. Pak zde máme ropovod Trans Arabian o délce 1700 km, vedoucí z oblasti Bahrajnu v Perském zálivu přes Saúdskou Arábii ke Středozemnímu moři. Nějakou ropu produkuje i Jemen neblokován Íránem. Podobně Nigérie (a ty hlavní nepokoje tam údajně vyřešili, vzbouřenci byli uplaceni a složili zbraně... i když v prosinci zase bIbli). Dále je zde Angola, kde produkce ropy roste (byť není nějak zásadní).
Co se té blokace Hormuzského průlivu týče: na mapě se zdá být uzkoučký, ale je to ve skutečnosti lán moře. Myslím, že se nedá zcela zablokovat a držet blokovaný, za trvajícího případného prudkého útoku USA.
Já ten problém určitě nebagatelizuji, ani jsem to nepřirovnával k Jom Kipurské válce. Jsem si jist, že se problémem intenzivně a do hloubky zabývají mimo Mossadu a CIA i další odborníci, kteří do toho vidí jistě lépe než my dva. Fakta jsou ale jasná (kde USA jsou a kam se cpou/tak či onak intervenují, což tvoří nějaký souvislejší prostor přetržený Íránem), a válka s Íránem se mi zdá nevyhnutelná.
Pokud jde o EU, nějakou dobu přečká i totální výpadek z blízkého východu (45% není při určitých opatřeních objem, který by zastavil život v Evropě).
Pokud jde o USA, tam se poptávka poslední dobou jaksi snižuje, a zásoby rostou (očekávané včera 1,2M, realita je 3x vyšší: 3,7M). a dále ty tankery kolem... plus Kanada.
A vůbe...Automaticky kráceno

209622

15.1.2010 2:25

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 209622

Jaky je rozdil mezi konfrontaci a bojem? To jako, ze USA napadnou v Iranu letecky nejakych 500 cilu vmichanych do infrastruktury a Iran neudela vubec nic? Nezaktivizuje se Hizbalah, nezacne masove podporovat frakce v Iraku, nevyzbroji Taliban treba rachejtlemi odpalovanymi z ramene? [velký smích] [velký smích] Pokud si nekdo s prominatim necha beztrestne nasrat na hlavu, tak priste riskuje, ze ho ty hovna prinuti rozmazat po obliceje a dat si je ke svacine.

Dale bych rad videl cisla ohledne tech optimistickych prognoz v Nigerii, Angole, terminalu v Turecku, presmerovani produkce SA k Rudemu mori...., plus samozrejme Kuwait nejake 3 miliony barelu a SAE nejake 3 miliony barelu. Irak 2 miliony barelu. Dohromady se bavime o nejakych 20 milionech barelech, coz je vice jako 20% svetove spotreby. Mozna i prijde kouzelnik, aby vykouzlil nejake prepravni trasy nejlip vcera. Stavba ropovodu a terminalu pro tankery se vetsinou nedela tajne, trva to dlouho, stoji to miliardy a v case valecnem jsou tisice km trubek velmi zranitelne. Ono presmerovat skoro ctvrtinu svetove produkce ropy nebude jenom tak.

Kdyz vyrazeni ropovodu zvladnou typci s pechotnimi zbranemi v Nigerii nebo Mexiku, tak to zvladnou typci i na BV. V 70- tych letech doslo pouze k lokalnimu ropnemu zlomu v USA a OPEC z politickych duvodu a snahy navysit cenu snizil produkci, ktere nedosahla nikdy vice nez 5% neuspokojeni poptavky. Cena ropy stoupla o 400%. Tak na kolik maji USA zasoby ropy? Na 6 mesicu, na rok, na dva? A jake cenove navyseni ropy muzou ustat, aniz by zkolabovali? Jak dlouho trva propad produkce v Iraku, 10 let? Jedna vec co by sionisti nebo jini ideologove radi a sepsali nam to v PNAC. A druhe vec, co je na vyber v jidelnim listku. PNAC dokonce vyskrtli i jeho ideologicti tvurci. [velký smích] [velký smích]

Mocenska elita me nedesi, ale mrazeni mam ze spatne informovanych optimistickych idiotu na prilis vysokych postech, kteri ztratili kontakt s realitou. Nastetsi v 16-ti tajnych sluzbach USA ci kolik jich je prebytek blbu misto analytiku nehrozi. A ze tech sluzeb je hodne? Velmi chytre, aspon se navzajem hlidaji. V Britanii jich tusim maji 6, pouze v Kocourkove prisle Langer s navrhem, ze budem mit pouze jednu a ukolovat ji bude nejaky maly ducce. Pardon predseda vlady.

Utok jadernymi zbranemi? [překvapení] [oči v sloup] Uzasna myslenka hodna velkeho stratega. To by rozbilo posledni zbytky duveryhodnosti USA jako mezinarodniho partnera a vedlo by to ve svete k masovemu vyvoji ZHN a zaniku civilizace. Rvacka o zdroje vojenskymi prostredky "na lokalni urovni", jak si ji nekdo maluje skonci uplne stejne. Z toho duvodu, ze i lokalni konflikt v citlive oblasti ma drtivy globalni dopad v case ropneho zlomu a to je prave ted. Jak se to zacne jednou mydlit, tak jako civilizace jsme skoncili.

209626

15.1.2010 12:50

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 209626

"...boj, konfrontaci" jsem mínil jako několikanásobný předmět, a drobný rozdíl v těch pojmech přece jenom je -bitka a v druhém případě možná vyhrocené srovnávání. a řeč byla samozřejmě o možné konfrontaci mezi námi, ne USA:Írán. (opravdu váhám, jestli jsi to mohl nepochopit nebo zda děláš blbého).

co udělá Hizballáh nebo někdo jiný, zda někam dodá rachejtle (pokud jich má nazbyt), to je přece čistě hypotetická úvaha... nemůžeš to vědět, stejně jako já nemůžu vědět na 100%, zda a kdy útok na Írán začne. pokud ti to stále ještě nedošlo, ani po předešlém mém opakování, já to netvrdím jako betonovou jistotu, ale jako svůj názor podle pohledu na mapu a dle tří bodů, které mě k tomu vedou, a které jsem také uvedl výše. nemusíš souhlasit.

20% světové spotřeby není nic, co by zahubilo svět. ten výpadek by také nebyl moc dlouhý - pár týdnů. i když by se nepodařilo Írán zvládnout zcela a hned, kritickou rozlohu kolem ostrova Kiš (Qushm) resp. ostrůvku Hormuz by zajisté kontrolovali brzy... a úžina by se stala relativně bezpečnou (což samozřejmě nezaručuje absolutní bezpečí čehokoliv jinde v Perském zálivu i dál). navíc zničení tankeru/ů na moři by způsobilo velké ekologické škody, a věř tomu, že vím, komu by to bylo hozeno na hlavu, kdo by byl tím barbarem, kterému je všechno jedno.

přesné vyčíslení v milionech barelů denně nebo v procentech ode mě nečekej -nechce se mi tak usilovně hledat a počítat, a ani nejsem expert na ropu. hrubou představu mám, ale vlastně nemám důvod ti něco dokazovat.
zjištění/objevení ropného zlomu v USA (při tehdy nesmyslně nízké ceně) je něco jiného než časově omezená válka v jednom státu. navíc by nám jistě bylo sděleno, že cíl války je nastolení stability, že USA ve svých protektorátech (možná se spojenci) zajistí plynulé a bezpečné zásobování ropou z Blízkého východu.
ropy je tam stále dost, např. v Iráku 2.-3. největší zásoby, dosud příliš netěžené. že tam byl propad produkce během války, to je jasné. ale že se tam situace postupně uklidnila a stabilizuje se, a že jsou všeobecné snahy o navýšení produkce, je také fakt.

>A ze tech sluzeb je hodne? Velmi chytre, aspon se navzajem hlidaji.
to je úsměvné! [velký smích] spíše jde o zmatení, a levice neví, co dělá pravice. různé jednotky či tajné služby si spíše konkurují, a nemají důvod předávat hned všechny poznatky ostatním. -třeba i to rozmělnění je něčí záměr. a údajná nevědomost, neinformování či omyly CIA a dalších jednotek kolem 9/11 jen dotvrzují, jak to tam všechno "ideálně" šlape.

o útoku jaderném jsem napsal, že to VŮBEC NEUVAŽUJEME, a ne že je to dle mého skvělý nápad. je to jen možnost. a také jsem napsal slovo lzraeI v první řadě (ten nemá důvěryhodnost u nikoho a může tak zafungovat jako agresivní neřízená střela).

právě že jsme v čase ropného zlomu, tenč

209652

15.1.2010 12:52

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 209626

dokončení:

právě že jsme v čase ropného zlomu, tenčících se světových zásob ropy a nárůstku spotřeby!!! právě že se o ty zbytky dere stále víc a víc lidí v miliardové číně a miliardové indii! proto se USA (jako konzument 25% světové produkce ropy) musejí snažit zajistit si jí dost pro sebe, a nenechat ji "vyžrat" "kobylkami". prostě musejí, nemají na výběr! a proto také "čistě náhodou" tvoří ono jimi projektované a kontrolované impérium kde? -na Blízkém Východě.
je ti snad známo, jak fatální dopady bude mít i POSTUPNÉ, pomalé ukončení dodávek ropy vlivem ropného zlomu. pak jistě chápeš, oč horší dopady by byly pro USA, kdyby ropu mnohem rychleji vyžírala cca třímiliardová Asie + Evropa, zatímco oni by na to jen smutně koukali, při úpadku jejich ekonomiky (nyní ne jen z finančně-ekonomických důvodů, ale navíc ještě z energeticko-surovinových). opakuji myšlenku z dřívějška: proč myslíš, že od devadesátých let znásobili úsilí o budování armády, a nač tu superarmádu zbudovali? na to, aby ji jen tak zredukovali a zbraně sešrotovali, to jistě není. je zde záměr války/válek, a můžeš hádat kde se odehrají. -já myslím, že tam, kde jsou životně důležité suroviny. a pokud ne v Íránu, tak už tedy vážně nevím, kde jinde [velký smích] -ten je totiž tím nejstrategičtějším územím dneška:
1) přístup ke kaspiku,
2) dokončení obranného/zádržného oblouku vůči číně
3) úplná kontrola největších světových zásob ropy a plynu na Blízkém Východu
4) prospěch pro lzraeI.

209653

14.1.2010 22:59

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 209607

dokončení:

A vůbec neuvažujeme možnost šokujícího jaderného útoku na Írán (třeba IzraeI nebo USA) - ovcím by se v médiích řeklo, že radioaktivita pochází z íránských tajných jaderných zařízení. Takový útok by podlomil morálku Íránců dost zásadním způsobem (nevědělo by se v daném momentě, zda se může jaderný útok opakovat a ukončit existenci národa). a jak jistě víme, nepovolené zbraně se řeší až dodatečně, rozvlekle a dost často s nejednoznačným výsledkem (IzraeI v Gaze) a nebo to tak nějak vyšumí do ztracena, nebo se to okecá/zrelativizuje jako částečná nutnost (pokud je někdo dost silný jako USA). a také soudí vítěz, ne poražený... tak jako vítěz podobně píše i historii podle sebe. kdo drží média, ten vykládá (nebo zamlčuje) pravdu. koho dnes drásá lež o iráckých ZHN? už to téměř nikdo neřeší. už se stalo...

209623

14.1.2010 18:49

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 209594

Jeste mala poznamka k problemum s fixaci v Afganistanu a Iraku. O stabilite v Iraku hovori jasne i neochota investoru ohledne 5 velkych ropnych poli za ekonomicky zajimavych podminek. stabilni Afganistan?...[velký smích] [velký smích] Soveti meli namorni zakladnu v Jemenu, protoze se prilis nevmesovali do situace uvnitr. Tohoto se nedrzeli v Afganistanu a podle toho i po deseti letech valceni skoncili. Zacit bomabradovat kmenove spolecenstvi, kde funguje krevni msta je vzdy hruba chyba. Britove byly po nekolika letech valceni prinuceni k neplanovanemu rychlemu stazeni z Jemenu v roce 1967, stahla se i egytptska armada.

V 70-tych letech Britove dosahli realnych moznosti v oblasti, kterych bylo mozno dosahnout. Rozdil je zrejme v tom, kdyz geopoliticke hry hraji profesionalopve vychazejici z reality, kteri jsou si vedomi, ze technologocka prevaha sice predstavuje znacnou taktickou vyhodu, ale strategicky se neuplatnuje primitivnim zpusobem.

K sachu je predevsim potreba schopnost logickeho uvazovani a empatie do pozice protihracu, z toho duvodu jsou zrejme reznici mizerni strategove. Ani manazery ctrtletni ekonomiky korporaci nepatri k politickym genium. Strategie totiz pocita vyhry i prohry i cenu, za kterou byly dosazeny v ponekud delsim casove horizontu nez podle ctvrtletnich premii. A pocita se skutecna cena, nejde se vyplatit nejakymi papirky.

Ti barbari davaji prednost bud zlatu nebo vecem prakticke povahy, ktere potrebuji. Zajimave je, ze plati heroinem ci podobnym sajrajtem, ktery je vicemene k .... Finacuje se z toho dodatecne vojensko-prumyslovy komplex, a protoze jde o nelegalni ksefty, tak v tom jede podsveti a velkou moc za nekolik dekad ziskali TOP zpravodajse sluzby. Nezavislost neexistuje, pokud jste finacne zavisli. Vzhuru k svetlym zitrkum prohlubovanim dekadence a rozkladu zapadni spolecnosti. [velký smích] [velký smích]
http://www.mediafax.cz/ekonomika/2968858-Irak-se-s...

209611

14.1.2010 23:59

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 209611

s kmenově organizovaným obyvatelstvem je vždy více práce a starostí než se stádem penězi ochočených ovcí.

k šachu: jistě, je dobré se vžívat do pozice protivníka, ale ne až příliš - vítězství se musí dosáhnout i proti jeho vůli. a dost často je to prudké a bolí to (žádné tanečky taktních inteligentů). jde o dosažení cíle. tvrdou hrou. a těmto lidem nejde o zlato nebo věci... jim jde o něco mnohem lepšího, pro ně sladšího: o moc nad světem.

k delšímu časovému horizontu: jistě. a proto tihle plánovači a mediální mágové trpělivě kouzlí už několik let. a nepřestanou, dokud nepřesvědčí svět o oprávněnosti ukončit "íránskou hrozbu" a "nelidský režim". -je totiž evidentní, že jsou i jiné, inteligentnější než řeznické pokusy (viz íránské volby a nepokoje). jenže se to jaksi nepovedlo. kde selže jemná práce, tam musí nastoupit síla (tedy z hlediska stratégů v US a IL).

skutečnou cenou se neplatí. platí se pomocí papírků. a ty si tihle pánové mohou vytvářet téměř dle libosti, a jejich cenu manipulují také zdatně. viz třeba jedna z posledních "konspiračních" teorií, že "někdo" (prý vláda, tajně, snad skrze PPT) cpe mnohamiliardová množství financí do akciových futures (údajně mnohem více, než je mezi lidmi normálně peněz), čímž deformuje trh, vytváří nereálné zdání oživení. ceny akcií tím pochopitelně naberou růstový trend (strhnou dav) a to pánům vydělá poprvé. samozřejmě to pozitivně ovlivňuje i cenu dolaru (druhotný ziskový efekt, také kompenzující rostoucí emisi dolarů) a snad i podniky, alespoň dočasně. a tihle pánové pak drží v rukou kromě akcií i moc zvolit si čas, kdy to zase prodají (ten okamžik znají jen oni -kardinální výhoda). -dle zvolené strategie prodávají pomalu nebo rychle. ceny pak propadnou a kdo prodává (přes nějaké instrumenty krátké obchody) ten vydělá podruhé.
a takových fíglů si ten, kdo tvoří peníze, může vymyslet X... a zrealizovat je, protože na to ty papírky má v obrovském množství. někomu se může zdát, že jde jen o papírky, ale za těmi papírky jsou i skutečné majetky těch, co prohráli v nerovném souboji.

209624

15.1.2010 2:51

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 209624

Moc papirku konci. Rusko tlaci na Cinu, aby kyvla na jinou svetovou menu nez dolar. Ale Cina je svazana ekonomicky s USA, dokud bude odber dostatecneho mnozstvi cinske produkce do USA, tak Cina bude kupovat americke dluhopisy a dolary, ktere se ji budou hromadit bude smenovat v Africe, Asii, ted uz vyzira hrozinky i v Evrope. Taky je podminka, ze za ty papirky musi jit v rozumnem pomeru poridit vecicky realne hodnoty a samozrejme s kazdym nove vytvorenym virtualnim kreditem, at uz ze strany FED nebo nejakou operaci ve virtualnim financim kasinu se ty hodnota tech papirku redi. A jejich podstata je takoveho charakteru, ze tento proces trvaleho rustu a zaroven inflace je exponencialniho charakteru. Takze si drzme cepice, brzo to bude z hodne prudkeho kopce.

Samozrejme utok na Iran jako hlavniho dodavatele cinske ropy by za tim vsim udelal okamzite smitec. Nadseni by nebyli ani v Tokiu. USA jsou na pokraji bankrotu a maji nekolik zpusobu jak to provest. Pokud to provedou rachejtlemi, bude to pro ne mit dlouhodobe dusledky ve svete. A hromada lidi si to bude zatracene dlouho pamatovat. A ono zit v izolaci je nemile. Obvlast v krusnych casech, ktere nas cekaji.

209628

15.1.2010 13:20

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 209628

moc papírků NEKONČÍ. Rusko může tlačit na co chce, i Čína něco může chtít, ale jejich zájmy/ambice jsou rozdílné, a hlavně o tomto (jiná světová měna) se hovoří už léta - a nic se nevyjednalo. možností je několik, snad stále víc. (a tím spíše se svět nedohodne). pojede se dál setrvačně -s měnou, která zde již je. ostatně co by čína dělala s těmi dolary? snad nemyslíš, že ty biliony jen tak odepíše? snad nemyslíš, že si je nechá kvůli ruskému naléhání jen tak znehodnotit... o 20%... o 80%... A utrácení dolarů se jim moc nedaří, akvizice v evropě nic moc (evropané mají vůči čínským majitelům averzi). ostatně i kdyby se to dařilo lépe, problém stávajících dolarů by tím nezmizel ze světa -jen by se přesunuly z jedné kapsy jinam. a když následuje (pokud by to tak bylo) horečná snaha něčeho se zbavit, pak to klesá na hodnotě, což samozřejmě opět není v zájmu číny jako věřitele. koneckonců dolar nyní spíše posiluje, je žádaný, je ho na mezinárodním trhu relativní nedostatek, a potřeba zde prostě je. nutně! bez něj se mezinárodní obchod prostě nerealizuje. euro je skoro k pláči, není alternativou a je navázáno na dolarový kapitál, a ruble či juany zatím nikdo ve větším měřítku nebere (a nikdo je ani nikomu nenutí).
ale i kdyby dolar končil, byly by zde jiné papírky (a tipni si, kdo se asi ujme jejich kontroly a emise -samozřejmě naši nejbohatší za oponou i před oponou, z FEDu). tedy peníze nekončí.

izolaci USA si momentálně nějak neumím představit (pokud by si to oni sami nevybrali). kolize s čínou zde latentně stejně je, a jen by to vyplulo na povrch. a japonsko je sice problém, ale jen dočasný a řešitelný i po rachejtlích v íránu.

libanonský hizballáh + afghánský taliban nejsou tak zásadním problémem, jak si možná myslíš. ostatně to ladí s tím, co jsem popsal nahoře: Libanon, Sýrie a Jordánsko by připadly na starost lzraeIi, zatímco zbytek Arabského poloostrova pod protektorát USA (vč. zemí východněji).

samozřejmě nás čekají krušné časy, to na každý pád. ale lépe z toho vyjde ten, kdo něco udělá, něco si zajistí.

209654

15.1.2010 2:59

RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 209624

Pred utokem na Iran je nutne dopredu eliminovat hrozby. Jednoznacne utok na Libanon, aby byla na nejaky cas znicena kapacita Hizbalahu a pravdepodobne synchronizoavany utok na Syrii, ktera ma s Iranem vojenskou smlouvu. Plus nejaka ofenziva nebo pokus o dohodu s Talibanem.
http://www.czechfreepress.cz/index.php?option=com_...

209629

12.1.2010 19:04

...

fist.of.heaven 213.?.?.?

je těžké věřit že jakákoliv "změna" u obamy je jenom pragmatickým ústupkem.myslím,že by si lidi měli přiznat,že mu sedli na lep a on jim lhal.je to evidentní ctižádostivej narcista, který se jakýmkoliv způsobem bude chtít udržet.právě pro tu jeho zoufalou snahu se prosadit a udržet bez ohledu na morálku po něm zřejmě sáhli ti, kteří tahají za nitky vysoké politiky usa a bez nichž není žádná prezidentská kandidatura možná.ohledně předmětu článku.usa se zoufale snaží si něco dokazovat.pochybuji že na to mají dostatek prostředků.už i proto,že bojují na více frontách.čína je soupeř, ale ne nejhlavnější.a také usa drží za koule,je to jejich nejdůležitější obchodní partner a věřitel.i kdyby mělo dojít k vychýlení rovnováhy ve vztahu usa-čína, rusko by to nikdy nemohlo připustit.a tuším má prostředky, jak do toho vstoupit.nehledě na různé pakty rusko,čína,india a spol.takže kdo ví, jak to je...buďto to není jak to vypadá nebo konečně jednou udělá někdo dlouhý nos i na amíky? každopádně americká politika, toto chci a ty za to nedostaneš nic se prostě zajídá každému.mají pouze dočasné a vynucené spojence (až na výjimky a to ještě ne zcela).a jakmile uklouznou, sklidí co zaseli...

209491

12.1.2010 21:21

RE: ...

meloun 89.?.?.?

Reakce na 209491

Dnes byla na ČT24 jakási tiskovka, kdy vystoupil Kohout, sionistka Madlenka a nějací dva potentáti. Tikovka byla vyvrcholením jejich schůze, kde jak sami potvrdili, si za NATO slibovali jeden za všechny a všichni za Ameriku. Několikrát zopakovali že je důležitá článek 5.NATO a Madlenka vymyslela, že je potřeba "restartovat vztahy s Ruskem", Kohout k tomu jen zasmušile dodal "pokud bude mít Rusko zájem". No v každém případě se něco dějě, proč jinak by sionistka Madlenka trvala na slibu věrnosti? [překvapení]

209498

12.1.2010 23:43

Indický politicky korektní pohled

Maut 82.?.?.?

Vztah Indů k Číně je dosti podobný vztahu Čechů k Němcům po odsunu. U Indů je to víc emocí a historicky vzato iracionálních obav z velkého souseda, který se, zásluhou i politiky samotných Indů,dlouhodobě orientuje na budování obchodně-politických vztahů s Pakistánem, Iránem a dalšími islámskými zeměmi. Nyní i úspěšně i na ASEAN. Současná kolaborace pravicových indických elit s osou Washington-Tel Aviv není nutno přeceňovat. Je to typický indický politický konjukturalismus. Dokud poplynou do Indie peníze a technologie ze Západu a Západ bude významným odbytištěm pro indické výrobky a služby, budou obcovat i s Mossadem. Po krachu na Západě pohotově přejdou na druhou stranu. Pro oslabení Pakistánu ale vždy udělají Indové vše, i kdyby na to měli sami doplatit. Deklarovaná hrůza z čínských válečných lodí a základen v Indickém oceánu je poplatná tomu, co chtějí slyšet stávající sponzoři v New Yorku a v City.

K Jemenu - původní plánem sionistů bylo vytvořit světové válčiště v celém pásu od Jemenu na Západě po Kašmír na Východě a po Kazachstán na Severu. Jak je nyní známo, USA má sotva síly na 3 lokální války. S útokem na Irán za dveřmi (neprůjezdný Hormuz) a kolapsem Pakoše do chaosu mi připadá, že buď se neokonchlapci u tiskařských strojů totálně zbláznili, nebo jde o něco víc. Vidím to jako akutní vnitřní ohrožení další existence saúdskoarabské vládnoucí dynastie coby garanta statu quo v Zálivu pro bohem vyvolené. To by jim mohlo ten domek z falešných karet rozkopat. Představte si přerušení saúdskoarabskch dodávek sweet crude na pár měsíců, uzavřený Hormuz a krach mexické ropné produkce v Cantarellu současně a dopad takové "lahůdky" na rachitickou US i EU ekonomiku. To už by si US dolary tiskla samostatně každá US zámořská vojenská základna.

209503

13.1.2010 10:53

RE: Indický politicky korektní pohled

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 209503

Mě jenom není jasné, proč by proboha měla Indie spolupracovat s Mossadem. Je to jako nasadit si vši do kožichu po té, co byla zakázána výroba jakýchkoli repelentů [velký smích] Buďto jsou Indové takoví pošetilci, nebo je jejich společnost infiltrovaná sionisty stejně jako ta naše. Izrael se nedá jen tak využít a pak říct děkujeme, odejděte. Zvlášť pokud má za sebou USA a pejzatou pátou kolonu ve většině zemí světa. Nebo se mýlím?

209527

13.1.2010 22:27

RE: Indický politicky korektní pohled

Maut 82.?.?.?

Reakce na 209527

Správné otázky.
1) Motorem nynější vládnoucí špičky Indie jsou iluminátští multimiliardáři, kteří byli puštěni k lizu v akci globalizace/financializace.Zajišťují kolaboraci s aktuálními kormidelníky Wall Streetu a City. Korupce v Indii má staré kořeny a epické rozměry. Jen je trochu důstojnější než u nás.
2) Klasickým představitelem politické elity je prezident Manmohan Sigh, bývalý vysoký úředník MMF a bývalý šéf Indické centrální banky. Bez posvěcení Rotschildů by si ani neprdl a dodnes okopával rýži v monzunu. Koho chleba jíš, toho píseň zpíváš. Vděčnost je na místě.
3) Občasné pohraniční přestřelky v Himalájích kolem Kalimpongu je dlouholetý čínsko-indický folkór, kdy se střílí, mnohdy do vzduchu a ze strachu či nudy, aby se něco dělo (většinou to začínají Indové), aby se pak v Hindustan Times psalo o neohroženosti a ostražitosti indické pěchoty, která nikdy neslula bojovou morálkou, pokud neměla převahu 15:1 jako při obsazování Bangladéše. Byl jsem v té díře osobně a skutečně tam není o co bojovat, ekonomicky, strategicky i vojensky prdel světa.
4) Muslimové jsou interním indickým problémem, je jich cca 10% (jak kde), zásobují Indii atentáty na její představitele a sem tam teror na severu. Tento interní problém nabývá fatální rozměry, kdykoli si indičtí a pakistánští generálové zaskotačí v Kašmíru. Indie nemá na to, porazit kvalitativně lepší pozemní vojska Pakošů, Pakoši nemají na kvalitativně lepší indické letectvo a námořnictvo, obě země mají jaderný deterent a žádná z nich nemá koule na to ten deterent vytáhnout ze skladu. Tak se strkají jinde-třeba v Afgánistánu a hlavně neohroženě kecají v TV. Pakoš má navíc dlouholetou tichou podporu a rozvojovou pomoc Číny (vděčí jí za elektrárny, rozvodné sítě apod.).
5) Izraelci podpoří finančně, svými speciálními službami i politicky vše, co vyhrotí vztahy mezi Indií a Pakistánem. Bez těhle dvou účastníků by další světová válka byla na prd.
6) kouzelně to dokumentuje Bombayský útok na hotely. Mossad najal směsku profesionálních muslimských válečníků z různých zemí světa (vč. Indie), pod hlavičkou pakistánské teroristické organizace je přepravil do Bombaje, dočasně usídlil v objektu místní židovské komunity, odkud pak vyrazili k útoku. když ten bordel, který měl občas parametry komedie, skončil, přijel Mossad vyšetřovat "ohrožení objektu bombajské židovské obce teroristy"a uklidit, a rovnou v Indii nechal permanentní posádku protiteroristických poradců, kdyby jako Indové sami nevěděli, co je to terorismus a jak s ním zatočit a s kým jako vlastně bojovat.
7) Postavení židovské menšiny v Indii je velmi obdobné situaci u nás. Indičtí židé však nejsou Chazary, tak neprovokují a potrpí na větší dekórum a anonymitu. Jinak metody práce jsou stejné. Jen - když se my naser...., nadáváme hospodě (pardon-už v soukr...Automaticky kráceno

209559

13.1.2010 10:06

nejsem vojensky analityk

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

jedno se mi vsak jevi zcela jasne,SSA zabira a bude zabirat dalsi a daldi uzemi

209523

Příspěvků: 29

12.01. 11:26  Obama
12.01. 16:33 Rene Bartosek  Geopoliticka hra je v plnem proudu.
12.01. 16:36 Rene Bartosek  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
13.01. 12:04  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
13.01. 16:25 Rene Bartosek  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
14.01. 13:50  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
14.01. 17:54 Rene Bartosek  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
14.01. 19:23 jansmith1984  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
14.01. 20:22 Jarmila  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
14.01. 20:34 janšmid  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
14.01. 21:06 jansmith1984  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
15.01. 07:47 Jarmila  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
15.01. 08:57 krysařík  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
14.01. 22:57  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
15.01. 02:25 Rene Bartosek  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
15.01. 12:50  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
15.01. 12:52  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
14.01. 22:59  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
14.01. 18:49 Rene Bartosek  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
14.01. 23:59  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
15.01. 02:51 Rene Bartosek  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
15.01. 13:20  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
15.01. 02:59 Rene Bartosek  RE: Geopoliticka hra je v plnem proudu.
12.01. 19:04 fist.of.heaven  ...
12.01. 21:21 meloun  RE: ...
12.01. 23:43 Maut  Indický politicky korektní pohled
13.01. 10:53  RE: Indický politicky korektní pohled
13.01. 22:27 Maut  RE: Indický politicky korektní pohled
13.01. 10:06  nejsem vojensky analityk

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

48

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 74 čtenářů částkou 16 946 korun, což je 48 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Čína - země, kde zítra znamená včera19.01.22 16:43 Čína 0

WHO hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy pre podávanie posilňujúcich dávok „vakcín“ pre deti a mládež19.01.22 08:22 Neurčeno 0

Jan Kodeš k aféře Novak Djokovič19.01.22 08:08 Česká republika 2

O čem se mlčí - Jindřich Rajchl18.01.22 17:21 Česká republika 0

Majú rúška a respirátory v školách význam?18.01.22 09:37 Sierra Leone 0

Rusko stahuje své diplomaty a jejich rodiny z Ukrajiny18.01.22 07:03 Rusko 2

Soňa Peková: 15.1.2022 Lékařský dům17.01.22 22:01 Česká republika 6

Covidové zpovědi17.01.22 17:48 Česká republika 2

S pravdou ven - svědectví zdravotních sester17.01.22 17:46 Česká republika 0

Studie firmy Pfizer – mýty a fakta o studii, která spustila celosvětové očkování17.01.22 16:38 Kanada 0

Mezioborová konference lékařů - 4. díl: otázky a odpovědi16.01.22 16:52 Česká republika 1

„Pryč s očkovacími nácky.“ Tisíce lidí v Evropě protestovaly proti očkování16.01.22 16:36 Evropská unie 0

Kardioložka Jana Gandalovičová kritizuje povinné očkování - hrozí vlna onemocnění srdce15.01.22 22:31 Česká republika 0

European Green Deal15.01.22 16:42 Evropská unie 1

USA hrozí silnou reakcí na rozmístění ruských sil v Latinské Americe!14.01.22 09:51 USA 4

České maso zmizí a budete kupovat jen dražší dovážené. Růst cen o stovky procent?13.01.22 09:53 Česká republika 16

NATO upírá Rusku právo veta při vstupu Ukrajiny do aliance!12.01.22 21:06 Neurčeno 11

Ivermectin "funguje ve všech fázích" COVIDu podle uniklých vojenských dokumentů americké armády12.01.22 09:11 USA 5

Vystoupili na demonstraci s vlastním názorem. Policisty čeká kárné řízení11.01.22 19:12 Česká republika 2

Fialova vláda navrhuje pokuty až 3 miliony korun!11.01.22 15:53 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
21,53 Kč
Euro
24,39 Kč
Libra
29,29 Kč
Kanadský dolar
17,22 Kč
Australský dolar
15,47 Kč
Švýcarský frank
23,50 Kč
100 japonských jenů
18,82 Kč
Čínský juan
3,39 Kč
Polský zloty
5,37 Kč
100 maď. forintů
6,82 Kč
Ukrajinská hřivna
0,75 Kč
100 rublů
27,96 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 004,55 Kč
1 unce stříbra
503,75 Kč
Bitcoin
899 231,48 Kč

Poslední aktualizace: 19.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 135