Diskuze k článku
Jak jsem si kupoval počítač
Příspěvků 168
Dell prodava v zamori pocitace s Linuxem Unbuntu uz dva roky.
http://news.cnet.com/Dell-picks-Ubuntu-for-Linux-PCs/2100-7344_3-6180419.html
29.8.2009 14:56
RE: Evropa nestiha
Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?
Reakce na 198920
Neprodává. Vždyť jsem to kupoval v Kanadě. Prostě lžou.
jako penzista,jsem si pořídil na brouzdání,mailování,nějaký ten zápas s fotkou,komprimace filmiku do mobilu...Start trval nekonečně dlouho,tak jsem jako neznalec angličtiny zjistil na JAK NA POČITAC,co s mračnem pitomostí,co zpomaluje nejen start,ale normální načítání stránek.OSEKAL jsem, co se dalo,takže se to zkrátilo zhruba o polovinu.Dcera mi pak naroubovala, záruka,nezáruka Windovs XP.Milí lidé,to je změna,že blesk je xp mladší brácha... SHRNUTO,pro mne,jako pc laika,je Vista výkvět naprogramovaných saboteru selského rozumu.
to máte docela štěstí, některé firmy (třeba Acer) už nové řady notebooků nemají na XP ovladače a někdy je oříšek rozběhat veškeré komponenty s ovladači pro jiné řady (případně nemít funkční třeba webkameru)
ani mi nemluvte ponekud me to zivi a je to besna vec. Kazdy chce zpatky XP. Nikdo Visty.
Microsoft je ztelesneni moderniho kapitalismu: zisk je jedine kriterium uspechu. Kvalita, pravda, ochrana zivotniho prostredi ci dokonce zdravi maji jen podradny vyznam. Microsoft zarucuje vyrobcum PC neustale zvysovani naroku na hardware a tim i neustalou potrebu jeho obnovovani - koupi neveho PC. Jako protisluzby vyrobci a prodejci instaluji Windiws na pocitace. Tak se Microsoft stal jednou z nejvetsich a nejuspesnejsich firem na svete. Nedavno se objevily zpravy, ze Google se chysta zavest novy operacni system udajne zalozeny na Linuxu a sice zdarma. Poridil jsem si Linux Ubuntu. Behem deseti minut jsem instatloval na svem PC paralelne s Vistou Ubuntu, Open Office, Mozilu, a dalsi drobne programy vcetne driveru. Okamzite jsem mohl pocitac pouzivat. Instalovat Vistu trva temer dve hodiny. Citil jsem se Microsoftem podveden, pouzivam jeho software od r. 1987. Myslel jsem, ze tim zacina konec ery Microsoftu. Google je velice seriozni konkurent, navic financne temer rovnoceny. Bohuzel postupne jsem zjistil, ze s Linuxem nefunguje rada programu jako Photoshop, Autocad atd. Jejich vyvoj pro Linux se proste nevyplaci. Existuji sice programy, ktere simuluji Windws, ale jejich moznosti jsou omezene. Reakce Microsoft stoji za pozornost. Prave dokoncuje Windows 7, coz je v podstate dodelana Vista, zbavena chyb a zbytecnosti. Zavedeni Windows 7 je podporovano masivni marketingovou kampani. Jeho ceny se maji pohybovat mezi 100 a 300 USD, podle verze. Takze Microsoft, ktery je predvsim obchodnik, zase vitezi a dal bude vytvaret "monopolni zisk" a sice prodejem stareho softweare. Microsoft ma genialne jednoduchou strategii - deli se, dava vydelat tem kdo ho podporuji. Era Microsoftu zdaleka nekonci, jeho pozice se zrejme jeste posilila at se nam to libi ci ne.
Prave kvoli programom typu Photoshop (aj ked "Linuxacky Photoshop" Gimp ma rovnake funkcie a moznosti ako Adobe Photoshop) na Linuxe vznikol projekt WINE. Sice Wine povodne vznikol kvoli hram, ale hry su tie najnarocnejsie programy, takze tie ostatne, typu Photoshop, sa zviezli popri tom. Takze v dnesnej situacii normalny pouzivatel vobec nepotrebuje mat osobitne nainstalovany Windows (pokial sa nechce iba hrat). Staci si nainstalovat WINE na svoju domacu Linux distribuciu a velka vacsina Windowsackych programov tam pojde, dokonca aj velke mnozstvo hier. V pripade ze nie, existuje dalsie open-source riesenie: Virtualbox od Sunu. Je to virtualizacne prostredie, kde Windows XP ako virtualny operacny system beziaci na Linuxe, bezi este rychlejsie nez nativne (potvrdene mnozstvom testov, aj ked ani mne samemu to nie je uplne jasne ako je to mozne). Navyse, vo virtualnom Windows XP nepotrebuje clovek ten najvacsi spomalovak vsetkych Windowsov - antivirus
Takze rieseni je dnesnej dobe mnozstvo a Linux komunita sa posnazi o to aby ani jeden clovek casom na nic nepotreboval ten najvacsi virus doteraz nakodovany - Windows.
1) GIMP neumi tolik veci, co Photoshop. Umi jich dost na to, aby uspokojil vetsinu lidi, ale jeho moznosti stejne nejsou. (Navic ma dost sverazne GUI, ktere ne kazdemu vyhovuje). Je to dobra volba, ale ne pro uplne kazdeho.
2) Windows nejsou o nic bezpecnejsi, pokud jsou virtualizovana. Pokud je pro vas styl prace vhodne mit antivirus, tak je to vhodne bez ohledu na to, zda ta Windows spoustite pod linuxem nebo nativne.
3) Virtualbox (nebo trebas obdobny VMWare) je skvely nastroj, ale stale ma sva omezeni. Trebas prave pro hrani her. Co se tyka rychlosti, plati oblibene: jak kdy.
Pane Satai, to jste si dal tolik práce s tím, abyste napsal tyhle "připomínky"? Příště tu budete rozebírrat, jestli je lepší růžová nebo oranžová?
Jelikož připomínky 1 a 3 jsou zcela irelevantní, vyjádřím se jen k připomínce 2, na kterou má smysl reagovat, protože obsahuje alespoň nějaké tvrzení. Sice trochu od věci a navíc jen polovičaté, ale to je jedno. Jistě víte, jak nejsnadněji přijít k viru. E-mailem nebo brouzdáním. Pokud na tyto věci používáte Linux, tak se emulované Winblows nemůžou nakazit. Ale to jistě také víte.
Naprikald pripominku 1 jsem sepsal, protoze predrecnik napsal, ze Gimp ma rovnake funkcie a moznosti ako Adobe Photoshop, coz neni pravda (a osobne to Gimpu nijak nevycitam, proste jen konstuji)
Ad 2: ano. Pak ovsem bezpecnost neplyne z toho, ze OS virtualizujete. Pokud ho virtualizujete, protoze potrebujete pouzivat Outlook nebo IE, tak mate prakticky stejne podminky jako pri nativnim behu.
Máte pravdu v bode 2.
Zo zvedavosti som to dávnejšie vyskúšal na XP a W7 pod Virtual boxom na Ubuntu.
Aj konštatovania v bodoch 1 a 3 sú korektné a podľa mňa správne.
Neda mi to nereagovat, aj ked v ziadnom pripade by som nechcel rozputat ziaden flame:
1) Pre GIMP existuje patch (alebo ako to uz nazvat), ktory sa vola GIMPShop a "transformuje" GIMP interface na interface Photoshopu - znamena: vsetky klavesove skratky a funkcie, ktore su analogicke medzi GIMPom a Photoshopom sa po nainstalovani tohto patchu v GIMPe ovladaju rovnako ako vo Photoshope. Znamena, ak niekto zvyknuty na Photoshop nechce platit sta-tisice za licenciu Adobe, moze velmi lahko prestupit na GIMP a pouzivat rovnake praktiky ake pouzival vo Photoshope (1:0 pre OSS ) Druha vec je to, ze vsetky funkcie, ktore Adobe "vymysli" do Photoshopu, GIMP ma za velmi rychly cas (aj ked by sa to mohlo nazvat plagiatorstvo, ale dolezite je ze je to zadarmo)
2) Virtualizovane Windows su OVELA bezpecnejsie ako nativne, nie kvoli samotnym Windows, ale kvoli sposobu akym sa ten virtualny OS da pouzivat: offline sa nainstaluje kompletne system so vsetkymi programami a nastaveniami, virtualny disk sa prehodi do rezimu immutable (kde je read-only) a vsetky dalsie zmeny sa pisu do differencneho disku, ktory moze pouzivatel hocikedy vymazat a system vratit do povodneho stavu. Navyse, aplikacie, ktore by pouzivatel musel pouzivat cez virtualny Windows vacsinou nie su tie, ktore by niesli riziko nakazenia.
3) Co sa tyka Virtualboxu a hier, to som uznal - hry tam nejdu. Ovsem Sun poslednu dobu robi velky pokrok v implementacii 3D, lebo uz posledne verzie Virtualboxu maju experimentalnu podporu 3D. Takze je len otazkou casu kedy ta 3D podpora bude dotiahnuta a 3D hry budu moct bezat aj na Virtualboxe.
ad 1: Adobe Photoshop stojí "pouze" několik desítek tisíc korun. Až bude GIMP umět pořádně se CMYKem apod., prosím o reakci. Jinak GIMP (rád) používám, ale prosím nelhat.
Také bych prosil nesrovnávat GIMP a Photoshop, neboť pro tisk ve CMYKU, zatím jiný program není. Takže "rocky" nelhat
A co zkusit tento CAD. Určitě se něco najde abyste nemusel používat Widle.
Jádro věci je skryto hned na začátku vašeho textu - "počítač renomované firmy Dell". Tím nechci říct, že by ten počítač byl nějak špatný, to určitě ne, ale se "značkami" jsou v tomto oboru pouze problémy. Uzavřená, těžko rozšiřitelná konfigurace, různé šílené padrivery a nestandardní konfigurace... Značkové počítače jsou uzavřené blackoboxy, použitelné jen tím jediným způsobem, který si vymyslel výrobce.
Já vím, ono je těžké radit někomu v Kanadě, aby si počítač poskládal z dílů, jak je to běžné tady v ČR, když neznám tamní podmínky. Tady u nás je to ale nejlepší řešení.
tak tak..DELL uz par rokov nie jeto co bival..ked xcem ozaj dobry NTB za rozumnu cenu tak si vyberiem Asus. A tam nie je problem ci s Linuxom/windows alebo bez OS
Pracuji na Thinkpadech, koupeno s legálními XP, u posledního odmítnuta licence Visty a prodejcem vrácena cena licence za Vistu (tady v ČR jsme si již na Microsoft zcela legálně a účinně posvítili), pak nainstalována linuxová distribuce Archlinux...
K Asusům: Tolik spolehlivosti jako lesku na casu nemá, reklamace dost problematické.
K Macům: Jak to jen říci - bývaly doby, kdy neměli konkurenci...
K Dellu: Je to tak jak píše Vladimír - navíc je to blackbox s konfigurací z toho, co vám nabídnou, nikol z toho, co byste se znalostí věci chtěli... Lenovo (dříve IBM) Thinkpad alespoň ví, jak se chovat k zákazníkovi...
Pokud jde o notebook, tak ty můžou skládat jen největší tvrďáci. Co se mé osoby týká, pracuji na 7 roků starém Macintoshi. Kdo Maca nepoznal, tomu nemůžu vysvětlit jeho výhody. To člověk musí zažít.
1.9.2009 4:38
RE: Dell... tím je řečeno vše
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 72.?.?.?
Reakce na 198939
Taky si muze zazit tohle. Pekny bubu od Apple.
http://www.theregister.co.uk/2009/08/29/snow_leopard_security/
Nejen Microsoft. Lahůdkou jsou například i licenční podmínky pro používání ICQ ( http://www.icq.com/legal/license_agreement_atlas.html)
Třešnička na dortu je bezesporu to, že veškerá vaše komunikace a přenesené soubory patří firmě AOL, která s nimi může libovolně nakládat.
Jinak k Dellu, starám se o síť, ve které je 160 Dellů (notebooky, stanice, servery). Dell se s vama baví vstřícně, dokud běží záruční doba. Jakmile je po záruce, už nikoho z Dellu nezajímáte.
Vrcholem bylo, když jsem po jejich podpoře požadoval (jako významný firemí zákazník) sadu driverů pro WinXP k notebooku, který nabízeli pouze z Vistama. V telefonu jsem se dověděl, že drivery pro XP nebyli, nejsou a nikdy nebudou.
Asi po hodině hledání jsem je ale našel na jednom uživatelském fóru...a světe div se..odkaz vedl na oficiální stránky Dellu do jakéhosi zapadlého archívu.
Napsal jsem jim stížnost na kvalitu tech. podpory. Odpověděli standardními zmrdikecmi, že si toho váží a že to prošetří. Tím to skončilo.
"Třešnička na dortu je bezesporu to, že veškerá vaše komunikace a přenesené soubory patří firmě AOL, která s nimi může libovolně nakládat."
At si klidne nakladaji. Pro me za me, klidne si mou diskusi mohou vytapetovat kancelar...
Ale ovšem. Vy přece nic špatného neděláte, tak ať si šmírují. Ostatně kdo nemá co skrývat, ten se bát nemusí, viďte?
je nejlepsi znacka na ceskem trhu, a to nejen kvalitou zbozi, ale predevsim kvalitou a rychlosti servisu a technicke podpory. Pravda je, ze si to zaplatite v cene. A co se tyce tech Windows, ac nerad musim konstatovat, ze bohuzel zatim nic lepsiho neni. Linux je super vec na servery, ale linux na desktop si da jen masochista nebo pricipialni kverulant. Linux treba na netbooku muze vyhovovat lidem, kteri obcas neco napisou a vytisknou a primare browsuji po internetu. Lidi co maji pc k seriozni praci a potrebuji aplikace jako ucetnictvi, AutoCad atd. ho nikdy nemuzou pouzit. Je hezke ze jste svedl boj s hydrou, jen tak dal.
Takové názory posílejte hned na nějaký humoristický server. Ale ten dell nahraďte autocontem, pak to bude ještě srandovnější....
No ale vážně... tytam jsou doby, kdy byly na použití widle jednodušší než Linux. Dnešní linuxové babičky by měly problém pochopit, proč že mají instalovat antivir, proč jim nefunguje nový hardware bez instalace nějakých "ovladačů", proč jim software říká, že mají restartovat počítač, proč musí opisovat do nějakých okýnek hromadu čísel a písmen z přebalu cédéčka...
No prostě wokna jsou pro masochisty, né linuch.
Není nic lepšího než Windows? A co třeba takový Mac OS X, který ještě pořád nemůžou v Microsoftu ani napodobit? A pokud potřebujete nutně PC programy, můžete je po nainstalování emulačního software spouštět přímo v Mac OS X.
Takže pokud mluvíte o seriózní práci, kdy potřebujete pracovat a ne hledat viry nebo pořád něco přeinstalovávat, pak nezbývá, než si koupit Macintosh.
Slysel jsem ze MacIntosh nemuze dostat virus. Co je na tom pravdy?
Muze. Aktualni technicka uroven zabezpeceni je nekde kousek pod Win Vista nebo Win 7 (na Mac OS X je mizerne udelana randomizace adresniho prostoru). Jen je malware pro Mac OS X pomerne malo. Takze jsou Win o neco malo bezpecnejsi z principu, ale mnozstvi hrozeb pro ne je vyrazne vyssi. Kazdopadne Mac, Win i Linux jsou pri rozumnem pouziti vcelku bezpecne a vetsine hrozeb se da vyhnout uzitim hlavy.
Panebože, tak tohle už jste trochu přepískl. Není na tom ani zbla pravdy. Nechápu, kam na tyhle bludy chodíte. Ale vzhledem k vašemu přístupu k životu se nedivím, že jsou pro vás Winblows nejlepší. Určitě to říkali v televizi a psali v článcích zaplacených Mrkvosoftem. Tedy jsou to zaručeně "pravé" informace. Macintosh používám 12 let a nikdy jsem žádný virus neviděl ani zdálky. A vůbec. Porovnávat Winblows a Unix (Mac OS X má unixové jádro) může jen někdo, kdo o počítačích neví vůbec nic.
Tento i predchozi prispevek vzniknul na Mac Booku Pro, o Unixech neco malo vim, ostatne nejaky ten Linux se u mne doma najde a v praci by se prozmenu nasel jeden Solaris. Doufam, ze mne to spolu se solarisim certifikatem a par semestry pocitacove bezpecnosti cini alespon trochu kvalifikovanym pro diskusi s nekym, jako jste vy
Windows nejsou nejlepsi, coz ale neznamena, ze neco jineho je dokonale. Apple bezpecnost postupne zlepsuje, zapracoval trebas na sanboxingu, do Snow Leoparda vylepsil karantenu stazenych souboru (kontroluje znamy malware, at tu neuzivame slovo virus), ale jsou veci, kde je vazne pozadu (trebas jiz zminena randomizace adresniho prostoru, coz je dost tristni nedostatek). A jak jsem psal, Mac je prakticky bezpecnejsi - ne vsak protoze by prinesl o tolik lepsi architekturu, ale protoze byl dosud dost maly cil. V ruznych soutezich ve crackovani ostatne Mac OS X dost casto dostava poradne kapky. A jeste jednou zopakuji: za pouziti zdraveho rozumu je mozne primerene bezpecne pouzivat Win, Mac, Linux.
Pokud mi neverite a umite anglicky, tak se podivejte trebas sem:
http://www.theregister.co.uk/2009/08/29/snow_leopa...
nebo sem: http://db.tidbits.com/article/10509
Btw: co podle vas dela Unixy nejak radikalne bezpecnejsi nez Win NT?
Díky za linky. Docela jste mě dostal. Nicméně jak jste již uvedl, uživatelé Macintoshů budou mít ještě dlouho bezpečnější počítač, než uživatelé Winblows.
Nesmíte ale zapomínat, jaký je procentuální podíl Winblows Vista a jaký je rozdíl mezi Vistami a XP. Většina lidí používá Xp, jelikož nemají prachy na nejnovější a nejrychlejší počítač a nové periferie.
Takže ohánět se bezpečností Vist s SP1 je jedna věc, vztahovat to pak na oblast PC je druhá věc. Navíc jsem si jistý, že pokud by měl Apple například 30% podíl na trhu, bezpečnost systému by se vylepšovala daleko rychleji. Vzhledem k mizivému nebezpečí je pak otázka bezpečnosti zřejmě trochu podceňována.
Ale jak říkám. Po 12 letech používání Macintoshů jsem nikdy neměl žádný vir, počítač jsem přeinstalovával jen při koupi nového počítače, případně při příchodu novějšího systému.
Ještě bych dodal jednu věc. Zdravý rozum je jedna věc, informovanost lidí je věc druhá. Mí rodiče nemají čas se učit to, že nemohou otevřít podezřelý mail nebo si stáhnout "aktualizaci flashe". Tak jsem jim koupi iMaca a vím, že ten počítač nebude muset každý týden na odvirovací kůru.
Takže jednoduše a bez zbytečných technických podrobností. Macintosh bude s největší pravděpodobností vždy bez virů.
Apple ma medzi PC asi take postavenie ako death metal v hudbe - z globalneho hladiska ma sice velmi malo fanusikov, ale ti su o to vernejsi...
Proti Mac OS X nemam nic, sam som ho par rokov pouzival, ale samotny Apple sa sprava rovnako (niekedy este horsie) ako vsetky ostatne agresivne korporacie. Staci si pozriet cenovu politiku - zaujimalo by ma, preco by mali byt ich vyrobky v strednej Europe o 20% drahsie ako v USA, ked sa aj tak vyrabaju v Cine. V Europe navyse Apple protizakonne poskytuje len jedno rocnuzaruku a druhy rok az za priplatok. A to, ze vydavaju kazdy rok "novu" verziu operacneho systemu nie je nic ine, ako tahanie penazi zo zakaznikov. Je to ako keby Microsoft chcel za service pack k Windowsu zaplatit. A o kvalite vyroby po jej presunuti do Ciny je lepsie pomlcat...
Máte pravdu, že jejich monopolní politika je už trochu nechutná. Nicméně na tom slušně vydělávají. Novou verzi systému samozřejmě nevydávají každý rok, to je nesmysl, ale vím, jak o tom umí jeden egomaniak hezky vyprávět na svém webu, který chtěl prodat za milióny a nakonec dostal prd. Takže nynější verze přichází tuším po dvou letech a můžete si ji upgradovat za hrozivých 29$. Uznávám, že tahle částka může leckoho finančně zruinovat.
S tou zárukou je to prasárna, ale můžete si Apple koupit v Rakousku. Vy víte o něčem, co se nevyrábí v Číně? Pokud zrovna nemluvíme o německých autech?
Minulý rok si vzpomínám, že byl prolomen za 2 minuty, ale byl prolomen přes Adobe flash player. Jinak poslední roky Apple moc bezpečný na sitích nebyl. Musím to napsat, ač nerad.
Ano, byl prolomen za dvě minuty poté, co se ten člověk na to pát týdnů připravoval Tyhle bombastické titulky bulváru musí být účinné
Hestroyi, pokud je tomu tak, jak píšete, takza tu dobu mohl už Apple udělat záplatu. Určitě se zkoušeli prolomit plně aktualizované systémy.
Přiznejme si, že v Applu se poslední leta na bezpečnost moc nehldělo... Nicméně pro objektivitu a náklonost k Applu, jsem uvedl, že k prolomení došlo přes software od Adobe.
"Nabourat" cíleným útokem se dá jakýkoliv počítač připojený k síti, včetně toho mého s Ubuntu nebo třeba centrálního serveru v Pentagonu, je to jen otázka času a dostatečných prostředků. Podstatný rozdíl pro nás, kteří používáme miniaturní napodobeniny skutečných počítačů s náznaky operačních systémů, je ten, jak dovedou odolávat různému smetí kterého se po Internetu povaluje nezměrné množství. Proto si můžu dovolit vlézt na netu kamkoliv, protože vím že pravděpodobnost že by něco "zabralo" zrovna u mě je velmi blízká nule. Jako Windowsák bych měl počítač zaručeně nakažený nejpozději během pár dní!
K tomu, proc dopadly Macy na crackovaci soutezi Pwn2Own tak spatne jeste doporucuji precist rozhovor s vitezem: http://www.tomshardware.com/reviews/pwn2own-mac-ha...
Ale na tom co říkáte není ani zbla pravdy...Používám Windows od roku 1995, v letech 1999-2005 jsem měl na starosti síť o 125 PC 6 serverů a nikdy, zdůrazňuji NIKDY jsem žádný virus neviděl ani zdálky (tedy krom hlášení AVG centrální zprávy)......A vůbec. Porovnávat Windows a Unylix (Mac OS X má unilixové jádro) může jen někdo, kdo o počítačích neví vůbec nic.
Minulý týden jsem sousedovic holce půjčil foťák, hádejte co mi v něm přinesla? No virus přece, a strašně se divila jak je to možné, když mají v počítači antivir. Ony flashdiskové viry jsou teď velká móda, zrovinka jak v zlatých časech disket, kdy se rozmnožovaly pučením (pučíš si disketu... ). Jenže ty diskety mívaly mechanickou ochranu proti zápisu, a naopak nemívaly autorun!
Narazil jsem i na statistiku, podle které antiviry detekují jen asi 40% existujících virů, naskýtala by se otázka jestli potom vůbec má smysl si něčím takovým zpomalovat počítač.
K tomu jsem slyšel před pár lety příhodu od místního providera Internetu. Chlap potřeboval něco otestovat na W2000, tak je (mají legální) cvičně nahodil na volný počítač a bez antiviru připojil k netu, aby stáhl aktualizace. Po minutě přestal počítač reagovat - navždy! Tak vyndal disk, projel ho v druhém počítači antivirem a nestačil na tu sbírku havěti mrkat
Z toho vyplývá, že Windoze nepotřebuje k nakažení ani neschopného uživatele, ale zavirovává se automaticky!
Osobně jsem se v mých windowsových dobách držel pravidla, že virus který se do mého počítače přes všechny ochrany dostane, má právo na život, protože jsem byl nejen na Internetu velmi opatrný, v prohlížeči jsem měl povypínané téměř všechny funkce (byl to opruz, dneska bych se s tím už nedostal ani do mailu), pravidelně aktualizoval AVG, každý soubor jsem nejdřív otestoval a teprve pak otevřel, archivy jsem testoval před rozbalením a potom ještě všechny soubory po něm (já vím že si to AVG umí rozbalit, ale stejně), a přes to všechno se mi na disku občas objevil nějaký záhadný soubor, který se časem (někdy i s několikaměsíčním zpožděním) ukázal být vir. Dokázaly se na disk uložit, ale pravděpodobně se nespustily, přeci jen to moje utrpení aspoň k něčemu bylo.
Dneska mám Ubuntu, už tři roky jsem na něm nemusel nic opravovat, můžu klikat na co chci a mám svatý klid. Viry sbírám z nostalgie, porůznu po známých, když se u nich něco objeví
Ptal jsem se jen z duvodu, ze muj kamos ma Mac a rikal me o tom ze nikdy nedostal virus.
Nekdo tady psal, ze se nama psat virus. Proc se ale vsechny programy jmenuji "antivirusove"?
Mam Window XL a i kdyz mam nainstalovany "Norton antivirus program", tak jsem pred 2 tydny dostal Trojana.
Nechci tvrdit, ze me ho "poslal" nekdo ze Zvedavcovych prispevovatelu, ale vubec bych se nedivil.
Moc lidi me tady za me rejpave otazky radi nemaj
Vim jen to, ze muj program me nekolikrat "rikal" ze stranky Zvedavce jsou "nebezpecne"
Muze. Stejne jako PC s Windows. Jenze, Mac's market share je asi 3%, coz tem, co ty viry vytvareji nestoji za to je psat. Kdyby to bylo opacne, ze Mac by mel 90% market share, tak by vsechny viry byly na Macu a zadne na Windows.
Pry muze ale kdyz porovnam vlastni zkusenost, kdy se PC nakazilo okamzite, nejmene 10 let s Makem, mohu potvrdit, ze se tak nestalo ani jednou.
Nejen viry ale zadne spyware a take neni treba "defragovat"!
Mnozi si stezuji, ze jsou Apple drazsi. Chapu pokud takovy clovek chodi pesky, jezdi velocipedem ci si nedopreje niceho lepsiho nez zakladni zivotni potreby.
Majitele PC zase musi kupovat programy na ochranu a musime pricist cenu ztraceneho casu a nervu.
Majitelé PC mají obvykle nejlevnější bedýnku, která je ošklivá jak čert a navíc si zásadně programy nekupují. To je také hlavním důvodem rozšířenosti PC a Winblows. Na jednoho člověka, který má software legální připadá 9, kteří ho mají zadarmo. Tito lidé nechápu, jak může nějaký software stát více jak 100 Kč, případně jak může nějaký počítač stát více než 15.000 Kč. Na druhou stranu jsou ale třeba schopni pochopit, proč Škoda 120 stojí 5.000 Kč a Audi 1.000.000 Kč. Zejména pokud si mají dát nějaký ten závod.
PC programy, můžete je po nainstalování emulačního software spouštět přímo v Mac OS X.
Jenze pracuji straaaaaaaasne pomalu.
"straaaaaaaasne pomalu"
Ano stara emulace nebyla rychlosti schopna hrat videohry. Jinak na dokumenty jiste stacila.
Ovsem vas komentar se tyka stare technologie. Posledni varka Maku jede na Intel a kdyz musite mit Wokna, jede na ne naplno.
Kolik lidi opravdu musi mit PC?
http://store.apple.com/us/product/TX053?mco=Nzk2Mj...
Kolik lidi opravdu musi mit PC?
Ti, co potrebuji programy, ktere nejsou pro Mac napsany.
I novy Intel's Mac jede pomaleji nez PC. Hlavne na processor demending programech.
Pro Show Producer
A na jakém počítači to prosím provozujete? Na dvou čtyřjádrových Xeonech Penryn? Proč by to mělo být pomalejší? To už mi asi nevysvětlíte, že?
Prosim vas lidi, prestante uz porad kydat hnuj na PC. Mac a PC jsou dve ruzne masiny. Kazda ma svoje prednosti a nedostatky. To je jako autobus a sportovni auto. Obe jsou to v podstate auta, ale kazde ma jine poslani. Mac ma take svoje poslani, ktere je jine nez PC. Tak uz toho nechte. Ja znam oba systemy, pouzivam PC, ale nezatracuji Mac. Vase vyroky jako Winblows a podobne patri do materske skolky.
Anonyme, je škoda, že jsi mi nevysvětlil, proč ty PC programy jedou na Macu pomalu. Odpovím za tebe. Nevíš a kecáš. A nebreč. A podepiš se.
U Vašeho příspěvku jsem se skvěle pobavil . Od té doby, co jsem přešel z Widlí na Mint, tak mám klid. Ve vší úctě k Vám, ten kdo dělá grafiku, nebo hudbu, tak má MACa a ten kdo potřebuje počítač k práci(účetnictví, kancelářský balík), sledování DVDček, poslechu rádia a třeba i paření her, tak má nějakou linuxovou distribuci. Já používám Mint cca. 8 měsíců a nemůžu si poslední verzi Linux Mint 7 vynachválit. Mám ji na laptopu. Neumím si představit, že bych se vrátil z5 k Widlím.
no, win a mac. ehm, obzvlast na tu hudbu. different asses, the same shit. sorry, ale neco s tou hudbou delam a moc bych minimalne v tomto ohledu macka nechvalil.
Znam lidi co si chvali Maka i na muziku.
Rad bych vedel v cem je konkretne lepsi PC v tomhle sektoru.
Pokud děláte něco s tou hudbou na profesionální úrovni, tak jenom na MACu.Nevím o profesionálovi, který ve studiu používá Windows.
Jakého Maca? O kterém mluvíte? O jakém software mluvíte? Tyhle obecné řečičky nemají moc velkou váhu.
Rovnou sem dám odkaz na účetní program pro Linux...
Vy jste me docela rozesmal co se tyce Dell kvality a rychlosti servisu, at si ten krapak strci do prdele i s jejich servisem. Kazdej zakaznik by jim mel omlatit Dell product o kotrbu bez prodleni. Ted pouzivam laptop Durabook k naprosty spokojenosti a nedavno me znamy upravil netbook Asus Eee 1000 HE aby me Microsoft s jejich paskvilama uz zbytecne nesral kdyz jsem na dlouhym cyclovandru a potrebuju vlizt na internet. Linux je OK jak me bylo sdeleny odbornikem a premejslim ze si ho poridim .
Do netbooku doporučuji EasyPeasy.
GUI je nádherné, uvidíme ako to ustane hardwarovo.
Pokud to nalijete do NETBOOKu, tak to bude behat bez problemu...
Dobře. O Linuxu už přemýšlím dlouho. Bude mi chodit Nokia N70 jako modem? Přes USB na netbooku Asus eee?
Zkuste Davide napsat třeba do Alza.cz a zeptat se jich.
Jinak tady je link: snad pomůže. Chce to pročesat web a třeba napsat i na forum té dané distribuce. Nebo si stáhněte nějaká distra na USB a bootujte je z USB a vyzkoušejte to v praxi. Těch způsobů je mnoho...
)) to ze o problematice vite velmi malo je dost videt. Dell poskytuje na vetsinu produktu zaruku NBD - to znamena ukonceni servisniho zasahu nasledujici pracovni den od nahlasani. Zatim vzdy, kdy byli zakaznici nuceni tuto sluzbu pouzit, probehla tak jak ma. Spolu s 3letou zarukou rozsiritelnou na vic let a moznosti pripojisteni proti nechanickemu poskozeni vlastni vinou a kradezi radove za 1500Kc asi nenajdete na cernem trhu firmu, poskytujici alespon trochu srovnatelny servis a sluzby. AUTOCONT
)) To byl vtip? A verte ze o tom neco vim, pac mi proslo rukama vic pc a skladacek nez vy jste videt za cely zivot v tv
Pritom bezkonkurencnim servisu v CR, mimochodem rozsiritelnym na celou zemekouli, je zajimave ze v usa je dell povazovan spise za lowend. Ale v usa je zcela jiny trh a ceny. A co se tyce win, to bez zvlastniho komentare. ano mac pro grafiku byl a stale jeste je standard. a to je tak vse. ucetnictvi pro linux???? hahaha, az budou alespo desitky produktu s serioznim pozadim a zazemim, sledujici legislativu a s duverou, ze ta firma tu bude i zitra, pak snad.
Ale klidne pokracujte ve flame ware, linux to potrebuje. Open source komunita nikdy nedokaze komunikovat a drzet filozofii stejne jako firma, rizena shora. Tak to bohuzel je. Staci se podivat napr na GNOME a KDE, kazdy je v necem lepsi a kazdy ma nejake chyby, vcetne diakritiky fontu.
A fcil mi nalozte a demonstrativne me upalte...
...ucetnictvi pro linux???? hahaha, az budou alespo desitky produktu s serioznim pozadim a zazemim, sledujici legislativu a s duverou, ze ta firma tu bude i zitra, pak snad.
Tak tady to máte: WinStrom
Jen tak BTW NASA používá Fedoru. GNU/Linux je zadarmo ve většině případů na rozdíl od Windows a pořád kvalitnější... bavíme se o desktopech.
Servery běžíci na GNU/Linuxu potřebují cca 20-25 minut povinných restartů ročně. U řešení od Microsoftu Server2003 to je cca 20 hodin....
Hodně obchodů používá LinStore a LinPos...
hahaha pořád se bavíte???
http://www.youtube.com/watch?v=nYy8N1ucAfo
http://www.youtube.com/watch?v=55AMfNtJy-4
http://www.youtube.com/watch?v=E_fVK-XjjC8
29.8.2009 17:24
RE: Ty si terorista!http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=61065408
Reakce na 198931
Ackoliv titulky v češtině jsou mrnave,prosté konstatování tohoto pána mám hozené v mobilu a když potřebuji, tak si to pustím jako evangelium....http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=61065408
Mam take Vista a stalo se mi presne to co rikate
"Microsoft může software opravit, vymazat, izolovat nebo zablokovat jakékoliv neautorizované změny... (může také) škodlivý nebo neautorizovaný software vymazat.
A vy možná nebudete moci pokračovat v používání software nebo některých jeho funkcí"
Microsoft mi takto bloknul legalni firewall u antiviru Kaspersky a aby mi anivir vubec fungoval, musim pouzivat firewall Vista. Proc asi Majitel by nebyl tak bohaty a zasveceny, kdyby nepracoval primo s vladou ci NSA na spiclovani vsech, co maji jeho zmrdi produkt.Neni o tom pochyb
V r2006 jsem si v UK kupoval notebook za 550 liber a platil hotove.Panove to bylo neco.Sok-nejdriv prodavac zmrznul pry proc neplatm kartou-odpoved -proto ze platim jak chci.-dalsi otazky kde bydlim-odpoved-tady jsou penize a dej mi ucet a krabici-dalsi konverzace-za par liber navic vam to pojistim dejte mi vasi adresu-nechci dekuji-reknete mi alespon Post code-odpovedel jsem jakysi blabol M .... uz si nepamatuji,zaplatil a po cca 5 min stupidne fizlacke konverzace odesel a v aute vykouril 2 cig po sobe.
Neprekvapuje mne tento clanek za Vistu jsem ja Vul dal 5500 Kc internetuvemu obchodu a nikdy si jej do sveho PC nenainstaloval mam totiz stejnou zkusenost,dal jsem Visty detem meho bratra.Tudiz,slavny Mrkvosofte zatim jsem pred tvymi vpady do meho soukromi relativne bezpecny
Moja prax s pocitacmi a notebookmi kupenymi (kvoli neschopnosti predavacov a obchodov) s uz predinstalovanym Windowsom je:
1. hned po spusteni notebooku stlacit prislusny F# klaves do BIOSu
2. nastavit ako bootovacie medium CD/DVD
3. mat prichystane <nejaka distribucia> Linux LIVE CD a dat ho do CD/DVD mechaniky
4. nabootovat priamo z Linux LIVE CD
5. do nabehnuteho Linuxu nainstalovat si GParted (open source partition manager)
6. premazat a preformatovat cely disk a zabezpecit si cisty HW, prichystany na instalaciu Linuxu.
7. Po instalacii si pripadne nainstalovat Windows z DVD poskytnuteho s notebookom do Linuxu cez Virtualbox (pre pripad nudze). Ovsem bez pripojeneho Internetu, cize offline.
31.8.2009 11:24
RE: lide se musi fizlovat,to je moto tz antitreorismu
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 62.?.?.?
Reakce na 198945
kroky 3, 4, 5, 6 zvlada kazda ostra distribuvia (nie Live)
Ten post code chtějí většinou jenom k tomu, aby věděli odkud k nim zákazníci jezdí... Komu přebíraj klienty. Doporučit Vám mohu ebuyer.com. Bezproblémový obchod a super ceny. Mnohokrát jsem tam nakupoval.
postal code muzou chtit k mnoha ucelum,ale v zasade jim do toho je pumpicka,jde preci o princip
Jestli se vám do toho chce, tak tady jsou návody jak na to:
http://www.abclinuxu.cz/blog/VracimeWindows/2008/1...
http://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vr...
Bude to nejspíš anabáze, ale mohl by z toho být dobrý seriál na zvědavci. Jen se nenechte nalákat tím trikem, který mají připravený až na konec - že vám tedy peníze za windows vrátí, pokud o tom zachováte mlčení na věčné časy. To je totiž podle mě tady podraz monopolistů. Trh funguje efektivně pouze když mají oba účastníci co nejlepší informace o předmětu i podmínkách koupě, a tímhle oni lidem ty informace upírají. S tímhle zdůvodněním by se to možná dalo dostat před Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Kupujete si značkový servis!
Kdysi jsem na to skočil firmě COMPAQ i já. Po půl roce začaly Windowsy padat s hláškou "Chyba paměti". Po týdnu (!) mi volali ze záručního servisu, že je počítač v pořádku, paměti Kingston chyby nemají, chyba je ve Windowsech, na ty se ale záruka nevztahuje, zaplatím tedy za neoprávněnou reklamaci 990.- Kč a basta! Chyba ale zůstala. Koupil jsem tedy no-name paměti a ejhle - chyba zmizela. Značkové Kingston vadné byly a COMPAQ mě podvodně okradl o pokutu, ale dávat to k soudu? Zaplatil bych víc a známe soudy, firma COMPAQ má jistě na lepší právníky! Poznatek: záruční servis dělají u značkových firem (nejen) v Čechách lemplové, kteří na odírání zákazníků dobře vydělávají. Neautorizovaný servis slepě nevěří značkové kvalitě, proto si spíš poradí. Nejlépe je dělat si servis sám. Dnes se díly neopravují, jen vyměňují, no-name jsou levné a servisní technik nemusí znát víc než průměrně zdatný kutil. Když rozpoznáte vadný díl a nahradíte jej dobrým, je vyhráno. Od té doby mám z COMPAQ počítače klábosnici a kastli s pevně přilepenou nálepkou "Intel inside" (uvnitř je AMD) a "Designed for Windows 98/NT" (je tam XP, W98 neznaly USB). I původní zdroj byl slabý, 160W stačilo do přidání disku, pak šlo 12V napětí pod 10V), mechanika floppy odešla také v záruce, ale protože firmě COMPAQ nevěřím ani pozdrav a nesvěřím jim už ani myš, mám tam (dodnes) levnou no-name. Letos jsem koupil jako víkendový počítač další značkový od slovutné firmy IBM. Ojetý, mimo záruku, každá paměť od jiného výrobce, zato levný (v bazaru jich měli za 350.-Kč haldu). Přidal jsem desku USB-2 (originál měl jen USB-1) a šlape jako hodinky. Původní majitelka (firma) totiž provedla na své náklady zahoření, tím se v rámci snižování nákladů žádná značková ani no-name firma nezdržuje.
Podobně je to u softwaru. Pokud to bez Windowsů nejde (některé programy pod jiným systémem nechodí), zakažte automatické opravy a spolehněte se na cizí antiviry. Moduly záplat jsou (možná úmyslně) linkované na vyšších a vyšších adresách, takže volnou paměť půlí. Výsledek? Záplaty při každém startu rozsekají paměť na cucky a po některé automaticky stažené záplatě již nespustíte grafické programy náročné na paměť, neboť nemají dost volné paměti vcelku. Můžete přikoupit další, ale Microsoft má na nákup pamětí svým vývojářům víc peněz a další záplaty ji opět rozsekají. Záplaty se dají přelinkovat na nižší adresy, ale kdo si na to troufne? A navíc je to zakázané! Nejlépe je Windowsy spouštět s odpojeným modemem a ke spojení se světem mít Linux. Neposílá hlášení Velkému Bratrovi, neposlouchá příkazy na dálku. Snížíte nebezpečí, že vám Windowsy nedejpámbu smažou disk. Dvojí systém je dnes nutnost.
Nevím jak kdysi, ale v současné době je poplatek za neoprávněnou reklamaci nelegální...
V současné době žádné značkové počítače nekupuji (leda z bazaru) a z původního COMPAQ mi zůstala jen škatule. Takže nevím, jestli je něco legální nebo ne, ale tenkrát na tom ti lemplové trvali. Podle hesla: Obchodní příručí - náš pán.
a to neslo proste po precteni te smlouvy system restartovat a nabootovat rovnou z cd s nejakym linuxem a vse smazat?
29.8.2009 15:13
RE: system
Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?
Reakce na 198947
Nešlo. Počítač nešlo restartovat tří-prstou kombinací ctrl-alt-del. Je to zablokované. Z té smlouvy není vůbec odchod. Jen cesta vpřed. Musel jsem to vypnout tvrdým stopem.
Po vypnutí jsem opravdu nabootoval Linux Ubuntu Live-CD (Linux běžel bez problémů), ale smazat všechno nechci. Vždyť jsem za ta Windows platil. Bylo to v ceně.
Ještě nikdy jsem se nesetkal, že bych u softwaru mohl nesouhlasit s předkládanými podmínkami a software se mi nainstaloval, natož dal spustit...
Toto jste nemyslel vážně pane Stwora...?
Ale ukázalo se, že to nebude tak jednoduché. Obrazovka nenabízela žádnou cestu zpátky, žádné odmítnutí. Jediné tlačítko, které tam bylo, bylo Next – další. (Abych byl přesný, je tam šipečka Zpátky, ale dostanete se jen na obrazovku volby jazyka a dále už nikam, jedině vpřed.)
29.8.2009 15:15
RE: Naivnost kupujícího?
Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?
Reakce na 198951
>Ještě nikdy jsem se nesetkal, že bych u softwaru mohl
>nesouhlasit s předkládanými podmínkami a software se mi
>nainstaloval, natož dal spustit...
Já nechci, aby se mi nainstaloval nebo spustil. Já chci, aby se mi třeba vymazal, umřel, zablokoval, cokoliv, ale aby mi dovolil aspoň počítač vypnout.
To vše Vám bude splněno až po odsouhlasení všech nesmyslů .
nastesti sem si visty kupoval v cechach, z cehoz vypliva ze v eule muze byt napsano cokoli v a 99% se me to netyka
Ja som len klasicky pouzivatel pocitacu.Office, internet nejake to video a fotky.Kamarat ma nahovoril na Mac.Bal som sa toho, nevedel som do coho idem.Po tyzdni som pochopil.Windowsi nikdy viac.Jednoducha obsluha, ziadne ovladace (s pohladu uzivatela),cokolvek prikupim od Applu okamzite funguje.Doinstaloval som si aj XP ale este som ich nezapol, nebolo treba.
Nechcem robit reklamu ale z pohladu bezneho uzivatela nemam ani najmensi problem.Rychly start,ziadne mrznutie.Len klady.Vrele odporucam.
Mam ho v garazi, sbira tam prach a je zbrusu novy, nepouzity.
Take jsem zacal s Makem. Jiz davno a byla to primitivni vecicka. Potom nam firma darovala, kazdemu PC, takze jsem se seznamil s krasou Win, viry a spyware.
Mezitim jsem si setril a cekal az vyjde nejnovejsi Mac G5. Jiz stare peceko potrebovalo obnovit. Tak jsem udelal chybu, nedockavy a koupil Dell. Pridal extra Ram, druhy drive, wifi a radoval se z noveho. Bohuzel jen tri dny. Dell se zacal jaksi zasekavat tudis jsem se stal clenem krouzku kde se uci anglictina s idndickym prizvukem. Poznal jsem tam mnoho lidi a kazdy mi ukazal svuj talent jak se na dalku operuje v utrobach pocitace. Jednou se pry budou delat dalkove operace i na lidech.
Neco pomohlo ale stroj stale odmital pracovat. Vymohl jsem z nich navstevu montera. Trochu masinu masiroval a nakonec mi dal nove operacni disky, dokonce Pro verzi.
Nepomohlo. Druha navsteva technika a Dell se zasekl jeste nez expert odesel domu.
Rekl mi, ze potrebuji nove materske prkno (motherboard), takze jsem zavolal sve pratele v Indii a presvedcil je, ze za tak dlouhou dobu co jsme plytvali mezinarodnim spojenim, ze by me meli poslat novy pocitac nez operovat na mem. Stal se zazrak! Novy Dell jsem dostal, dokonce nejnovejsi model, coz zavinilo, ze RAM jiz nepasovala. Ovsem kvalitu jsem jiz neoveril, protoze po roce lekci v indo-anglictine, vysel movy Mac G5, ktery sem okamzite koupil. Bezi jiz 6 let, doma mame relativni klid a dokonce jsem se odnaucil sprosteho kleni. Dnes maji nove, lepsi modely ale zatim nemam potrebu menit. Vlastne nove mame. Zena i kluci maji kazdy svuj, samozrejme novejsi Apple.
Potrebujete stale Win? Apple s Intel procesorem je schopny delat jak OS X tak WIN.
Staci rozdelit system a mate dva pocitace v jednom. Verim, ze by jste mohl namontovat i Linux a mit vsechny tri.
http://www.macwindows.com/winintelmac.html
Meli by mit heslo "poradek inside"
Ještě stále existují mýty, které mají tuhý kořínek.
1/ Windows jsou na počítač prostě nejlepší.
To platilo v dobách Windows 2000 a částečně Windows XP. Grafická udělátka jsou krásným dudlíkem, ale na funkčnosti bohužel nepřidají.
2/ Linux je pouze pro IT nadšence a je těžké s ním pracovat.
Před čtyřmi lety, kdy jsem na něj přešel, jsem měl stejný názor. Dnes to neplatí. Mimochodem, ti, co tak děsně hájí barvy Windows, má CAD programy a Photoshop stejně beztak cracknuté, a počítač používají jen na paření. Ostatní jsou prostě jen konzervativní a nedovedou si představit internet bez "modrého éčka", komunikaci bez "zelené kytičky" atd. A ti normální jen nemají dostatek informací, pro to, aby se mohli svobodně rozhodnout.
3/ Linux nemá žádné pořádné hry.
Omyl. Linux má hodně dobré hry.
4/ Podpora ovladačů není moc dobrá.
Dnes, pokud nemáte nějaký výrazně menšinový počítač, vám bude fungovat všechno.
Osobně doporučuju na nenáročnou práci Ubuntu nebo Linux Mint, na něco trochu profesionálnějšího třeba OpenSuse nebo Fedoru. Věřím tomu, že časy se nenávratně mění. Kupříkladu prohlížeč Firefox, donedávna pouze menšinová záležitost, letos v ČR v počtu uživatelů předstihl Internet Explorer.
Trochu vás poopravím. Windows nebyli nikdy nejlepší systém pro počítač. Možná tak pro PC. Samozřejmě vždy byl nejlepší a stále je Mac OS. Systém vyvinutý Xeroxem, který poprvé použil pro práci myšlenku plochy, ikon a práci s myší. Winblows a všechny další systémy tuto myšlenku kopírují a pokud máte na pár věcí patent, pak to kopírování nikdy nemůže vést ke srovnatelnému výsledku. Tolik k termínu nejlepší operační systém.
A nejlepší prohlížeč? No přeci Safari!
Samozřejmě vždy byl nejlepší a stále je Mac OS. Mac OS X je dnes velmi dobry, ale trebas na sklonku devadesatych let rozhodne neplatilo, ze by klasicky Mac OS byl neco, co stoji za koupi (pouze kooperativni multitasking, mizerna sprava pameti, absence pristupovych prav...), Unixy i Win NT 4 rozhodne mely v te dobe spouste lidi vic co nabidnout.
Ostatne cela otazka "nejlepsiho" OS je dost postavena na hlavu a to i pokud zustaneme v oblasti desktopu a pracovnich stanic a nechame stranou servery. Pokud soft, ktery potrebujete, bezi jenom na Windows, tak jsou pro vas Windows nejlepsi, protoze jsou jediny pouzitelny system. Pokud jste jako ja navykli na unixovou commandlinu a Quicksilver, tak ocividne dostava Mac OS X body k dobru. Ten, kdo uzije vyhody ZFS, tak zamiri spis k OpenSolarisu, poloprofi fotograf se nejspis vyhne linuxu zatimco geek s netbookem ho bude pro sve potreby povazovat za prirozenou volbu...
A co se tyka safari: opet je to relativni. Trebas Firefox ma podstatne vic pluginu, Chrome podstatne lepsi bezpecnostni model, nektere prasacky napsane stranky potrebuji IE... Je na vas, ktera potreba prevazi, jako obvykle to je "neco za neco".
Víte, mě je jedno, jestli ten počítač má multitasking nebo cokoliv. Já na něm potřebuji pracovat. Se svojí Quadrou 800 (66MHz) jsem byl spokojený i když OS9 neměl plný multitasking. Nebylo to potřeba, protože výkon počítače tomu systému prostě odpovídal.
Pak jsme si koupili první Pentium na 100 MHz, který měl čtyřnásobonu paměť (bohužel si už nepamatuji kolik, ale asi to byly nějaké MB). Potřeboval jsem zpracovat obrázek (na tu dobu obří - 80MB). Vzhledem k jeho velikosti jsem se rozhodl, že to udělám na PC (tuším že to byly W95, které by měly být dle vašeho tvrzení lepší, s lepší správou paměti). Nešlo to! Prostě to nešlo!!! Bylo to tak pomalé, že se s tím nedalo pracovat. Nakonec jsem to spokojeně udělal na Quadře, která oproti Pentiu o 4 roky starší.
Tolik k potřebě přístupových práv, údajně mizerné správě paměti, multitaskingu atd. Většina lidí tyhle termíny ani nepotřebuje znát. Je jim to jedno. Potřebují spolehlivý a funkční počítač.
Souhlas... btw. pokud ma nekdo zajem rad nainstaluju Ubuntu (Plzen a okoli) rad pomuzu rozbehat, na 99% hw to neni problem.
Ahoj chlape, už se už už odhodlávám k tomu, že si tam Mandrivu nebo Ubuntu hodím sám, ale přiznám se, že pomoc by se mi velice hodila... mám v plánu udělat formát C, install nějaký z těch dvou distribucí Linuxu a na kousku düsku si nechat Win... jestli ta Tvoje nabídka stále platí, ozvi se mi prosím na mail perunwit@seznam.cz a já už se přizpůsobím. Jsem ze zPlzně a bydlím na Slovanech. Díky.
Zkusil bych se také k té instalaci připojit. Mám MSI U 100 WIND. Snad to tam půjde také nainstalovat a bude to chodit. Už jsem zkoušel instalaci Linuxu několikrát, ale vždycky jsem to vzdal. Už jen možnost mít nějakého rádce mi do toho žene znova.
Kontakt - dim-zavináč-volny-cz, Plzeň Křimice
Nemusíte se toho bát, já jsem se na přechod chystal pár let, přečetl jsem spoustu rad a článků, nějakou tu knížku o Unixu, pár měsíců provozoval a sbíral zkušenosti s LiveCD, než to přišlo naostro. Stejně jsem pak chudáka tučňáka dvakrát utýral, než jsem se "naučil" Ale napotřetí už jsem rozchodil všechno co jsem chtěl a už jsou to tři roky, co jsem na systém prakticky nesáhl. Jinak je v každodenním provozu a nemůžu říct že bych ho nějak šetřil.
Chlapi, je to jednoduchý...
Pokud instalujete Ubuntu, tak fakt nemůžete šlápnout vedle. Je to intuitivní a v nativním jazyce... To samé Mint. Tam si pak akorát musíte donainstalovat plné počeštění systému. Několikrát kliknete v menu a je to.
no, o tomto spojení jsem nedávno něco četl... zřejmě snaha ušetřit doslova každý cent má za následek takovéto excesy :
Viz tento otevřený dopis
Keď nabudúce kúpim PC bude na ňom Linux konkrétne edícia Kubuntu.
Momentálne mám AMD Athlon 3000+ s Widla XP sevice pack 3, bože koľkokrát to ešte preinštalujem kím sa mi to zunuje.
Svuj soucasny PC jsem si koupil loni k vanocum. Je to skladacka a prodavali ji levne bez opeacniho systemu. Nabizeli mi k tomu Visty ale to jsem s diky odmitl, pac delam v branzi a vim, ze takovej shit (damy prominou vyrazivo) mi do bytu, tim mene do kompu, nesmi. Nainstaloval jsem XPcka a v celku si libuju.
Poridil jsem si druhy disk a doinstaloval linux, konkretne Fedoru (mam ji rad a jsem na ni z prace zvyklej) a chvili jsem ji zkousel pritesat do kloudneho desktopu. Dosel jsem k nazoru, ze to za tu namahu nestoji. A poslusne jsem se vratil k Widlim. Domaci pocitac pouzivam po svoje osobni poteseni, filmy, hudebni sotware (btw: na linuxu proste kloudny sw na loop-based music creation nesezenete o Reasonu nemluve) nejake ty hry...
Kdyz jsem zjistil ze linuxe nepouzivam skoro vubec smazal jsem ho a premyslel co s nacatym medvedem. V te dobe se mi do sparu dostal dostal iPod Touch a iPhone. Rekl jsem si ze by nebylo od veci se ty vecicky naucit programovat. Jenze vyvojove prostredi je pouze pro Mac OS X. Taakze, kudy na to, prece si nebudu kvuli chvilkove zabave (opravdu nemam cas se tim zabyvat porad, spis jen prilezitostne) kupovat Macka, nemluve o tom ze Apple uz zacina chytat Microsofti manyry, viz killswitch v OS X a iPhoneOS, a cena taky neni zanedbatelna. Na volny disk jsem nainstaloval Kalyway coz je znasilneni OS X takovym zpusobem aby bezel na non-apple HW. Mimochodem to jste vedeli ze celej slavnej OS X je vlastne BSD, na kterej je nalozeny vizualni rozhrani a a nejaky to API? Mne osobne to prekvapilo. Bezi hezky, kdyz pomineme, ze grafika jede v neakcelerovanem rezimu.
Takze na svoje patlani iphonich aplikaci pouzivam Mac OS X a na beznou praci Windows XP.
Zaver? Dovolte mi, abych timto odsoudil Windows Vista do softwaroveho pekla kde se budou smazit na dobela rozpalenych harddiscich a tisice pekelnych programatoru je budou obtezovat debuggery ve snaze najit a odstranit vsechny ty programatorske prasarny v nich napachane.
ALE! Rad bych zduraznil, ze nejsem zaryty anti-MS. Microsoft totiz udelal jednu vec, a to tu ze umoznil pocitace pouzivat opravdu kazdemu.
Nicmene cenu v me osobni Miss OS ziskava dnes jiz bohuzel neprodukovany Irix, klon Unixu ktery bezel na Silicon Graphics pracovnich stanicich. (nostalgicky zamacknuta slza)
Kdyz o tom tak premyslim, posledni operacni system, ktery dnes nepuziva Unix/Linux architekturu jsou MS Windows.
Před týdnem jsem si pořídil moc hezký počítač od firmy SONY. O tom, že SONY výrobky jsou vždy v podstatě dražší, se nechci rozepisova. Můj problém je v tom, že jsem dva dny na to, koupil tiskárnu, kopírku, skenér a fax v jednom produktu, od výrobce Brother. Založil jsem zaváděcí CD od kopírky do SONY PC a ejhle, objevil se problém, zaváděcí CeDéčko, se mi nepodařilo do SONY PC s operačním systémem Windows Vista Home Premium stáhnout. Objevila se v zápětí MODRÁ !! obrazovka s úpadkem fisické paměti. Byl jsem v šoku, co všechno jsem pak zažil. Chtěl jsem se zbavit problémů, vypl jsem PC a po zapnutí, asi po deseti minutách, mi vyskočílo samo od sebe to proklaté, nebezpečné modré okno. Vymazal jsem nedokonalé a nedokončené zaváděcí CeDéčko od tiskárny, kopírky, faxu a skenéru, od společnosti Brother. Udělal jsem okamžitě "System Resore". Modrá obrazovka se více neobjevila, ale další problém byl v tom, že se mi ojevila ikonka v levém, dolním rohu lišty pro Windows Update pod číslem KB970653 který mám doporučený stáhnout, ale stahnout nejde a dokonce už nepracuje "System Restore". Jsem v šoku. V úterý jedu do obchodu asi ?! vrátit počítač, pokud se mi to podaří.
sice je ho "oficialne" este nemozne dostat (este, ze mame p2p siete) , no javi sa mi subjektivne ako najlepsi win od dob 3.11
. Povedzme, ze to co bolo na Viste zle je prec a
Linux je fajn, len na nom normalne nespustite iks veci, Wine obcas robi co nema, je to nestabilne, zobrazuje to veci inak.
Virtualbox by mohlo byt riesenim, teoreticky. No aj tam potrebujete oficialnu verziu Win. A trochu mi to pride ako skriabanie sa pravou rukou na lavom uchu, ale ked nie je ina moznost, tak co uz.
Jak som uz niekde spomenuj Linux je logickejsi (procesy mate pod kontrolou), Windows zase praktickejsi (ovladace standardne k dispozicii od vyrobcov hardwaru v dobe vypustenia vyrobku na trh, co moze byt dost velka vyhoda, ak ide napr. o webkameru, tablet a podobne, kde na linux je otazne, kedy a ci vobec).
Linux ma jednu nevyhodu, zle zobrazuje weby (ma ine vykreslovanie pisma, Windows ma svoje patentovane), ale to je dolezite iba viac-menej pre webdesignerov. Dokonca ani po ninstalovani mikorsoftich fontov do linuxu, to nie je identicke.
Zobrazenie farieb je tiez ine ako vo windowse.
Ak by som bol radovy clovek co sa nezivi webdesignom, tak idem jednoznacne cez Linux. Paci sa mi moznost prisposobit si to az na to pismo do svojej podoby. (Samozrejme, ze aj to pismo by slo urobit ako vo windows, len to je uz asi poriadne vysoka matematika co sa tyka programovania, ale mozno to niekto uz spravil, resp. spravi.)
Osobně jsem ještě nepochopil, jak může někdo dělat například webdesignera na PC. To je nad mé chápání. A celkově jakoukoliv tvořivou práci...
30.8.2009 17:08
RE: Ak nemozete pouzivat Linux, odporucam Windows 7
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?
Reakce na 199002
>sice je ho "oficialne" este nemozne dostat (este, ze mame p2p
>siete)
Jinými slovy: "Pojďme to ukrást!"
rekneme treba ze se pripojime k beta testerum Win7...
31.8.2009 9:12
RE: Ak nemozete pouzivat Linux, odporucam Windows 7
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 212.?.?.?
Reakce na 199002
Jste se zbláznil? V Linuxu existují spousy prohlížečů. Firefox zobrazuje weby stejně ve Windows, v Linuxu, MacOSX, podobně jako Opera. Většina webů používá kódování utf-8 a to v Linuxu je. No a i Microsoftí kódování umí Linux zobrazit. Takže nevidím problém.
A co jste myslel těmi barvami? černá není černá?
A jestli chcete, aby Linux vypadal jako Wisty7, pak se podívejte zde: http://tuxworld.shell.la/?p=18
Máte pravdu, linuxový fonty nejsou až tak perfektní jako u Windows, ale to se možná jenom zdá, protože po měsících používání už mi připadají zcela nomální.
Nainstaloval jsem si Ubuntu na jeden IBM notebook jako dual boot. I když ze začátku jsem se do XP vracel kdykoliv jsem nevěděl v Ubuntu jak něco udělat, postupně jsem i na to přišel. Pro lidi co už počítač mají a Microsoft jim jde na nervy je distribuce linuxu perfektní a zadarmo řešení. Dnes mám oba laptopy s linuxem, ten druhý je starý Dell kde jsem nakonec XP vyhodil a běží pouze na Xubuntu. Udivilo mě jak Linuxové distribuce nemají problémy s hardware, nesháním ovladače, co do toho zapnu to většinou funguje, včetně USB DVD vypalovačů, jeden IBM a druhý LG. Ve windows je potřeba pro novou věc instalovat software, jako tiskárny, kamery atd., vše včetně tiskárny se skanerem Epson CX3200 mi běží v Ubuntu i Xubuntu bez jakéhokoliv problému. Jednině USB wireles multipurpose dongle, zároveň použitelný jako adapter nebo access point v linuxu neběží ale to jsem věděl předem. Co oceňuju je že jsem neměl nejmenší problém ani s jedním, že z linuxu vidím i část disku kde jsou okna a mohu si tam brát nebo přidávat záznamy. Za dobu se se okna nastartujou, linux nejen nastartujete ale i zavřete a ještě vám zbyde čas. Vypínací doba z použitím se nezvětšuje jako u oken, nic se tam nemění, nic mi tam neleze. I když jsem se z počátku instalace bál nejsa žádnej expert, proběhla bez problémů sama.
No, chci podotknout, že jsem technik a živím se počítači celý život ( nic jiného pořádně asi neumím, hi ). Nerad bych, aby tato poznámka vyvolala flamewar, ale jak čtu příspěvky, asi by tu měla padnout v rámci solidních argumentů. Berte to vše, prosím, bez emocí, jde o technické poznámky.
-napřed Microsoft. WinXP jsou už velmi starý OS. Byly vyvíjeny pro staré procesory. Jejich omezení jsou daná a neměnitelná - tedy maximálně 4GB RAM ( z nich se ovšem využije dle CPU a BIOSU buď 3GB nebo 3,6GB ),max. dva fyzické CPU, max. čtyři logické CPU a vcelku ne moc efektivní správa paměti ( ta pochází ještě z stařičkého jádra WinNT, tedy z Unixů VMS a RSX-11). Ovšem od roku 2002 prošly masou úprav a jde - v současné době - asi o nejlepší 32bitový systém na trhu. ( námitky typu Mac neberu - tady si všichni musí uvědomit, že napsat OS pro definovaný hardware - např. MAC - není problém, ale napsat OS pro obecný hardware -např MS XP/Vista - je úloha o několik tříd složitější.)
WinVista měly za úkol překonat omezení XP. Současně se MS posnažili ( velmi nešťastně ) zakomponovat do Vist kdejaké přání vyplývající z průzkumů trhu a proto jsou Visty obrovské ( neskutečné množství průvodců na kdeco ) a idea zabazpečení formou stálých dotazů na uživatele ( UAC )také není ideální.
Leč prostě je pravda že tento mohutný OS je v jádru napsaný velmi dobře a výkonné PC, které už jsou nad limitem XP využije výrazně lépe, než XP. Což byl smysl. Po obchodním propadu Vist, který byl podle mne zaviněn nedostupností ovladačů a idiotismem velkých výrobců, kteří v touze mít na tom svém notebooku logo Vist to prodávali ( a občas ještě prodávají ) s Vistami a hardwareovou konfigurací taktak pro XP. MS vcelku reagoval a nástupce Vist Win7 má uvedené věci ( jádro, správa paměti, průvodce ) natolik přepracované, že bude ( dle mých testů ) velmi rychlý a stabilní i na úchylně minimálních konfiguracích.
- notebooky a XP/VISTA. Dnešní notebook není nic jiného, než lego z komponent výrobců čipů. Značkový stroj se liší od neznačkového tím, že tu sestavu někdo testoval, takže bývá stabilní. Ovladači se výrobci nezabývají. Není žádný problém pro jakéhokoli technika přeinstalovat na notebook/PC, kde jsou k dispozici jen Vista ovladače, WinXP, jen se musí pohledat ovladač, tedy dle PnP tagů vyhledat,co je tam za čip a nainstalovat správné ovladače. Akce na večer u televize.
- DELL u p.Stwory - to je docela dobrá volba, to PC bude stabilní a dobré. Platí to,co jsem řekl výše - tedy do dvou čipů a 4GB ram tam patří XP, výše Visty/Win7 - tedy z MS produktů. Co se týče odsouhlasení EULA - no, ale tam se rozumí kontroly vlastních modulů OS, protože se enormně rozmohly nelegální instalace. Ale tady je legální systém, není důvod se bát o kontrolu nad licenčním kódem a OOBE knihovnami. Mimo jiné - to,že WinXP/Vista občas "telefonují domů" je známá věc, tuto komunikaci lze lehce odchytit a ověřit, žy vyjma těchto věcí v ní opravdu není nic osobního, nic mimo ověření pravosti apod. Můžete učinit sami, není to problém. U značkových mašin bývá osazeno málo paměti, ale vzhledem k cenám pamětí to není žádný problém dotlačit na 4G pro 32bitové systémy, nebo alespoň 8G pro 64bitové systémy.
Podle mého pohledu by si měl p. Stwora nainstalovat ty Win, co tam má ( pokud je tedy bude vůbec používat ), odsouhlasit EULA , v tom nevidím reálný problém, případně změnit velikosti stávajících partition na disku a doinstalovat svoji konkrétní milovanou distribuci Linuxu. Že v EULA není možnost smazání systému po neodsouhlasení, je víceméně kosmetická věc ( po bootu z jakéhokoli CD Unixu se stejně partition vytváří jako první, takže to nesmazání má spíše smysl pro ty, kdo to neodsouhlasili omylem apod. Pro člověka, který alespoň trošku ví, co chce, není máznutí předinstalované verze OS či recovery partition žádná práce.).
- Arogance MS a Dellu - to tak úplně nechápu, A v čem jsou přesně arogantní - že mají konfigurace připravené pro masové dodávky ? a to je špatně ? a že obchodník u Vás neměl na skladě PC bez OS ? a nemluví to spíše o preferencích trhu u Vás, než o Dellu ?
Mimochodem - v ČR lze koupit Dell PC bez placeného OS ( také jsem ověřoval HP, také to reálně umí a mají na skladě ) a pochopitelně není žádný problém mít skládačku od nějakého distributora typu AutoCont, Flexio apod. nemluvě o jakékoli místní IT firmě.
Za všechny děkuji za rozumné názory a vysvětlení
Pan zakladatel CEO M. Dell je ikona Chazarské/Talmudistické komunity.
Pane Stwora, když dáváte peníze Chazarské firmě je nutné předem počítat s konsekvencemi a je jedno zdali jde o pana Madofffa nebo Dellsteina.
Treba počkať na počítače DELL so sytémom Widows 7. Nebudú mať také obmedzania ako s Vistou, budú mať väčšie...
Jedním z providerů Internetu v ČR je Tiscali.cz. Mají ta slovník, s tímto
UPOZORNĚNÍ Databáze Tiscali Slovník mohou obsahovat slova a slovní spojení se sexuální tématikou a násilím. Uživatel bere používáním služby na vědomí, že může být s těmito výrazy konfrontován, a to i v případě, že jím nebyly přímo požadovány!
v praxi nechcem vediet co davaju korporacie ludom do žradla
dlouho odmítal z důvodu, že mi na nich nechodily programy, které nutně potřebuji pro svou práci. Proto i na mém předchozím notebooku jsem si nainstaloval XP, ačkoliv výrobce doporučoval a podporoval drivery jen pro Vista, a myslím, že to v té chvíli nebyla špatná volba - proboha, jak by asi chodily Visty na JEDNOM giga ramky?
Nicméně nový notebook (HP ProBook 4515s), který jsem potřeboval relativně rychle mít doma, byl v té chvíli k dostání jen s Vistami plus možnost downgrade na XP. Chvíli jsem o tom uvažoval, ale pak jsem si tam visty nechal. Na aspoň trochu slušném HW to neběhá zase tak hrozně a nutno říct, že mnoho věcí je tam podstatně více user-friendly, hlavně pro ne příliš zkušené uživatele. Takže se i manželka asi dočká Vist. Její (můj původní rok starý) notebook jsem rozšířil o větší paměť, tak to snad bude životaschopné.
Co mne naštvalo, že asi 14 dní po koupi notebooku s Vistami vyhlásil Microsoft akci, že od té chvíle kdo si koupí noťas s Vistami, má automaticky nárok na upgrade na Windows 7 zdarma...
No a vidíte to, Microsoft vás naštvě vždy když udělá novou versi. V linuxu je vše zadara, takže nemůže nikoko naštvat. Chcete novou verzi? Stáhněte si. Legálně.
Bill Gates ukradnul "Okna" a teď je nesvůj z toho, že mu je kradou ostatní
Komu je ukradl??
Applu, ale ten zase možná Xeroxu... Různé zdroje, ruzné názory. Ale definitivně to Gates šlohnul... Nicméně tady to máte...
Pirates of Silicon Valley
Xerox Alto (1975) a Apple Lisa (1983) byly původní vzory, ale prakticky je ukradl IBM, když je původně společně vyvíjeli jako OS/2.
GUI vyvinul v roce 1972 Xerox v Palo Altu, v Kalifornii. Odtud to vzal a nebo podle vas "slohnul" Steve Jobs pro Apple. Tak o co vam jde? Jobs je mensi zlodej, nez Bill Gates? Xerox upustil od programu PC, takze se z toho stala public domain. Zadne slohani nebylo. Ono se porad musi na Bill Gates a Microsoft, nebo jak se mezi vama detma rika Mrkvosoft nadavat, ze jo?
S tím rozdílem, že Gatesovi nedalo moc práce se zaobírat s rozvržením plochy... Použil ji v podstatě tak, jak ji měl Apple. Víte drahý ANONYME, jak vypadal ten systém XEROXu???
Jde mi o to, že Apple za použití toho GUI dal Xeroxu dost slušný balík akcií, i když v Xeroxu ještě netušili co mají a řekli si o mnohem méně než Jobs čekal! A také jde o to, že k použitelnosti, jakou měla rozhraní Macintoshe od roku 1984, Amigy a Atari ST od 1985, se Windows dopracoval až verzí 3.1 z roku 1990 Ostatně podobný časový odstup dělí Aqua na Apple a Aero ve Vistě i dnes, prostě si ten náskok udržují.
Děti bych vynechal, začínal jsem na Didaktiku Gama a Commodore 64, a osobně pro Microsoft a Windows (když občas někomu zachraňuji počítač) používám mnohem ostřejší výrazy, ale ty by se tu musely zobrazovat až po dvaadvacáté hodině
Musime si ale rict, ze Microsoft mel dohodu s IBM ze vyvine DOS operating system bez nejakych GUI. Kdyby Jobs nebyl stupid a palicak, tak on mohl dnes ovladat market misto Microsoftu. Jobs mel uzavrenou arcitekturu, vsechno melo byt delano jen Applem. Dali na market Apple III, k tomu napsali vseho vsudy 6 programu. Nikdo jiny nemohl pro Apple III psat. Potom udelali emulacni disk, aby se mohli pouzivat programy z Apple II. To je jako koupit si Ferrari, ale mit v tom motor ze Spartaka. Takovych hovadin nasekal Jobs nescislne. Ted se trepe na 3% market share, tak honem dela telefony a Ipod aby se udrzel nad vodou. Kupovat Apple produkt sebou nese risk.
Deti muzu vynechat, ale kdo se chova jako dite, mluvi jako dite, tak je dite. To je na kazdem jak se dokaze vyjadrovat. Ja jsem se s Applem spalil mockrat (zacinal jsem s Apple II), ale nikdy jsem nepotreboval Apple product ponizovat jak je to zvykem zde v pripade Microsoftu.
Nakonec to vzalo jen jednoho studenta, ktery napsal Linux. Tady je tolik chytraku, tak proc nenapsat svuj OS a vykaslat se na Microsoft snezneho leoparda a podobne. Neplytvejte energii na sopteni zlosti, dejte hlavy dohromady a je po problemu.
Co se týče DOSu, tak v roce 1980 o jiném než textovém rozhraní ani uvažovat nemohli, on první IBM-5150 grafiku vůbec neuměl a se 64 KiB paměti by se na ní jen těžko zmohl. Celkově je jeho návrh z roku 1979 dost mizerný (vznikl u jednoho dealera Intelu v době, kdy tenhle malý výrobce pamětí stál na pokraji bankrotu), následky toho si platforma PC nese dodnes
U OS/2 to bylo ještě trochu jinak, IBM se staralo o samotný textový OS/2, zatímco Microsoft k němu měl vytvořit grafické rozhraní. To se mu moc nepovedlo (viz Windows 1 a jeho obdoba DOSShell), a když po jejich rozchodu IBM vyházel veškerý microsoftí kód, tak systém byl menší, stabilnější a běžel rychleji... Ne že by mě to překvapilo
Například Sharp MZ-800 se dal přepnout do režimu svého předchůdce, MZ-700, a nebylo to proto že by pro něj bylo málo programů. Pro Apple II zase existovala emulátorová karta s procesorem Z80, díky které na něm mohl běžet CP/M, což byl v té době nejrozšířenější osmibitový operační systém s obrovskou programovou základnou. Něco jako Wine v Linuxu, díky kterému na něm lépe či hůře chodí slušná část Windowsových programů, kupodivu některé z nich dokonce rychleji než nativně ve Windowsu! I když lepší příklad k tomu Apple III by byl DOSBox, emulátor původně určený pro hraní starých DOSových her na dnešních nadupaných počítačích. A tu kartu vyráběl Microsoft
Více o historii Microsoftu si můžete přečíst tady: #1 #2 #3. Je to velmi dlouhé a velmi zajímavé čtení, osobně mi to připadá spíš jako obžaloba
Ano, popadlo to jednoho studenta, který si napsal jádro operačního systému. Nic víc. Toho se chopilo pár jiných borců, kteří sice měli téměř hotový operační systém GNU se spoustou programů, ale neměli ho na čem spustit... A popadlo to také spoustu jiných, funkčních studentských operačních systémů existují tisíce a přinejmenším pár desítek z nich stojí za pozornost... Pár jsem jich také kdysi vyzkoušel, když jsem hledal něco použitelnějšího než Windows, zaujal mě třeba Miraculix, vypadal a fungoval asi jako W95, ale s pár základními programy se vešel na jednu 3,5" disketu
Můžu vědět co konkrétně dětského jsem napsal nebo udělal?
V 80-tych letech byla uplne jina doba v pocitacove technice a neda se to kritizovat z dnesniho hlediska. Nakonec obrazek na Zvedavci o 8 GB storage mluvi sam za sebe. Nikdo v osmudesatych letech netusil, jak bude vypadat dnesni pocitac.
Je zde ale rada odpurcu Microsoftu a PC. Nevim, proc musi porad kydat hnuj na Gatese, a na PC. At se teteli s Mac a daji pokoj. Kdyz se mne nelibi Saab, tak si muzu koupit Volvo a nemusim kydat hnuj na Saaba. Z hodne prispevku je videt, ze diskutujici nema moc obsirny prehled a znalosti o PC a software, ale militantne vybuchuje a pouziva tech detskych patvaru jako je Mrkvosoft a Winblows. Je to dustojne vyspeleho cloveka? Snad toho, kdo toho vzdelani moc nema a musi se uchylovat k takovemu vyjadrovani, aby sam sebe povysil do role bojovnika proti Windows a Microsoftu.
To je asi tak vsechno. Trochu kultury by v takove diskuzi hodne prospelo.
Uklidni se, anonyme, pusť si Winblows a Exploder od Mrkvosoftu a až se příště budeš chtít bavit s dospělými lidmi, tak se třeba podepiš. Rozhodně by to prospělo diskusi, anonymní příspěvky jsou jak plivání do kaluže.
Víš, milý anonyme, já jsem pracoval s počítači, když ty jsi ještě používal dětské počítadlo. V diskusi si můžu vyjádřit svůj názor, stejně jako ty. Ale na rozdíl od tebe se umím podepsat, což také něco vyjadřuje. Celkově je tvůj příspěvek o ničem, schválně si ho po sobě přečti ještě dvakrát. Třeba tam najdeš nějakou smysluplnou informaci.
A když už jsme u té počítačové gramotnosti, víš milý anonyme, co je to ActionScript? Umíš v něm programovat? Umíš progamovat i v jiných jazycích? Víš jaký je rozdíl mezi RGB a CMYK? Substraktivní a aditivní? Víš, co je to rozlišení? Víš jaký je rozdíl mezi vektorem a bitmapou? Máš znalosti tiskové technologie? Co je CSS, co je PHP, co je XHTML, Final Cut, Cubase, Illustrator, InDesign, Photoshop, After Effects? Co je to timecode, Pro Tools? Co je expander a co je kompresor? Co je MIDI? Rozdíl mezi komponent a kompozit?
Umíš s vším tímto softwarem pracovat a máš přitom teoretické znalosti audia, grafiky, videa atd? Umíš udělat takovouhle hru? Prodával jsi někdy za bolševika hry na Sinclair? Dělal jsi někdy v Assembleru? Pracuješ s počítačem 20 let jako já? Měl jsi postupně Cinclair ZX Spectrum, Atari ST, 286, 386, Quadru 800, G3, G4?
Víš vůbec, proč jsou Windows tak nepoužitelné? Pracoval jsi někdy na Windows 3.11? Pracoval jsi někdy na Silicon Graphics?
Jestli ne, tak se prosím zdrž svých nicneříkajících komentářů a vrať se ke svému PC a svému Wordu. Víš vůbec co je to svoboda projevu? Myslíš, že je svoboda projevu omezena tím, že nemůžeš kydat hnůj na něco, co nemáš rád?
Predevsim se uklidni ty. Nepotrebuji ani nickname, aby mne lidi, ktere respektuji znali podle jmena, kde bydlim a co delam. Mezi militantnima diskuterama jako jsi ty, si nedam ani nickname abych nedal lidem materskou skolkou povinnym neco, co by vselijak prekrucovali a posmivali se.
Rikas, ze pracujes s pocitacem 20 roku. Ja mam nad to jeste dalsich 17 roku. Pracoval jsem na HP mainframe a terminals na to napojene. Programovali jsme tehda ve Fortran. V roce 1977 jsme zacali pouzivat pocitace Apple II. Potom jsme sli pres Apple III az do doby, kdy Apple udelalo prvni MacIntosh se smesne malou cernobilou CRT. To jsme presli na IBM 8088 a tak pokracoval vyvoj, stale uz pres PC. Musim te zklamat, ale zadny Sinclair jsem za bolsevika neprodaval. V te dobe jsem uz davno pracoval v Silicon Valley, kdyz v Cesku jeste neexistoval ani ten kapesni kalkulator. Jako prvni word processor jsem pouzival WordStar, coz byl CPM based program. Kdyz jsi dal do Apple II CPM kartu, tak jsi to mohl pouzivat, vis?
Na ty tvoje otazky tech zkratek, ktere jsi vysypal z nejakeho slovniku ti nebudu odpovidat. Muzu ti ale rict, ze jsem autorem peti patentu v oblasti pocitacove techniky, takze nejake ty znalosti v tom oboru mam. Mozna bys se mohl ode mne i neco naucit.
Vite pane petipatentovy odborniku, ja si myslim ze kolega hestroy ani tak moc nechtel napadat vase odborne znalosti jako spis to, ze jste se nepodepsal. Vono totiz kdyz uz si tady na zvedavci povidate, to ze uvedete aspon nick je povazovano za slusnost a vyjadruje to respekt k ostatnim spoludiskuterum. Je mi jasne, ze my prosti uzivatele, rootove, administratori, sitovi spravci, programatori a prodejci vypocetni techniky se VAM, guruovi ze Sillicon Valley absolutne nemuzeme vyrovnat a ze nase inteligence zcela urcite nedosahuje ve srovnani s vasi ani te kalkulacky ale mozna by jsme si trosku te projevene lidske slusnosti zalouzili.
Kamosi, ne?
No tak to vydite mkadleci. Sotva zde clovek neco rekne, tak uz se vysmivate, nazyvate mne petipatentovym odbornikem. Ja jsem zde kdysi chodil s descriptivnim nickem. To bylo vporadku, pokud jsem sel s davem. Jakmile jsem vyslovil jiny nazor, tak uz se zacali vysmivat jak rikam jako v materske skolce. Nikde jsem tady ze sebe nedelal guru, jen jsem chtel takovym, kteri mne chteli omracovat s vyrazy jako je Photoshop, RGB a podobne, ze se kolem tech pocitacu a technologie jako takove zdrzuji uz nejakou dobu.
Az nabydu respektu k takovym uzivatelum, jako je treba hestroy, tak sem uvedu plne jmeno i s domovni adresou.
Tady neni diskuse, taky je proste jenom napadani.
Covece, slzicku nostagickou jsem nad vasim prispevkem uplak.
Jen bych k nemu jeste dodal: Videls nekdy EC1050? EC1033? EC1021? Znas princip funkce feritove RAM? Programovals nekdy na hexadecimalni klavesnici kufrikovy skolni jednodeskovy miropopocitac.... sakra, zapomel jsem, jak se jmenoval atd atd....
Meli bysme se nekdy pane Hestroyi spolecne vozrat a poplakat si nad dobama, kdy se pocitace jeste programovaly, a clovek jim musel rozumet.
Jeden se jmenoval PMI-80, mám ho tu , druhý byl TEMS 80-04, ten vlastní kamarád, také má ADTčko, bohužel nefunkční, ale snad se mu ho časem povede rozhýbat. Já tu mám z jiného ADT jen kostku s tou feritovou pamětí, 30 cenťáků strana na čtyři KB paměti a čtyři kila hmotnosti
Ale to byla skutečná paměť, ta si pamatovala roky po vypnutí počítače! V raketoplánech je měli ještě někdy před dvanácti lety, jestlipak anonym 72... ví proč?
Ay, carramba! To měl být TEMS 80-03, k němu byla přídavná deska s označením 80-04 a "hardwarem" na ovládání, byl tam třeba elektromotorek... A ten kufřík by slušel i dnešním notebookům
Aha, takže jsem to prostě slíznul za někoho jiného.
V osmdesátých letech byla jiná doba v počítačové technice a zejména v té mikropočítačové, a ten rozdíl se dnes ještě prohloubil, protože ty miniatury počítačů s omezenými napodobeninami operačních systémů se se skutečnými počítači nedají srovnávat. Znám pár lidí namyšlených na naleštěné dvoujádro, ale když jim řeknu že Cray s dvaatřiceti tisíci procesory jede na Linuxu, programuje se ve Fortranu a za sekundu spočítá víc než ta jejich bedna obložená ventilátory za týden, tak si myslí že si vymýšlím. Je to prostě mimo jejich chápání, a právě z toho Microsoft těží a Bill Gates bohatne - z počítačových ovcí které nic jiného neznají.
Ale než používat vadné produkty společnosti kterou takhle propaguje Steve "Dancing Monkey" Ballmer, tak to bych radši jel na Minixu (také jsem ho chvíli používal)!
Kromě toho nerad používám ukradený software, i když koupený od největšího softwarového zloděje na planetě, který si sice nechal patentovat dvojklik myší, ale sám teď nesmí v USA prodávat Word Jen tak letmo si vzpomínám že před pár lety měl Microsoft popotahovačky kvůli tomu, že příručku k nějakému programu vytvořili v programu ke kterému nevlastnili licenci, tedy v ukradeném, z čehož vyplývá že i ta příručka v něm vytvořená byla nelegální a prodávaná protizákonně, zhruba ve stejné době Bill Gates halasně vykřikoval že Microsoft do roka vyřeší problém spamu, za rok bylo spamu třikrát tolik a dnes asi dvacetkrát, a také se mi připomíná jak Microsoft distribuoval program zabezpečující počítač proti Y2K ale sám vydal katalog produktů na rok 1900. Hádám že seznam všech podobných microsoftích lží by byl delší než ten třídílný článek který jsem odkazoval minule...
Možná že někteří ti lidé v diskuzi nemají obšírné znalosti, ale spíš obšírné zkušenosti s "Widlousem", i když chápu že někteří z těch povykujících se prostě jen vezou s davem. To je princip stáda, o tom se tady na Zvědavci píše dost často. Já jsem ho také používal řadu let, a některými svými vlatnostmi mi pil krev důkladně, skončil jsem u W98, XP jsem pro jejich "features" odmítl rovnou (zvlášť že k použitelnosti se dobraly až se SP2), dnes pár známým pečuji o jejich Visty aby se udržely v aspoň trochu použitelném stavu. Hodně lidí mě má za experta, protože přijdu, sednu si a za chvíli to nějak udělám, ale je to jen můj koníček a sám o sobě říkám že jsem jednooký v království slepých.
Ten 8GB obrázek je dost blbě přepracovaný, mám tu už pěkných pár let podstatně starší verzi s názvem 1gb20yago.jpg, to je to větší políčko vpravo dole, kde je s SD kartou do foťáku, na ní je nápis 1GB a na tom lístku dole IBM disk za velike IBM systeme, Kapaciteta: 1 GB.
P.S. když se mě někdo ptá proč používám Linux, odpovídám otázkou: "Kolik operačních systémů jsi v životě používal? Já šest!" A dalších asi patnáct jsem si trochu víc vyzkoušel. Jsem (podle vašeho tvrzení o práci v Silicon Walley) sice amatér, ale se slušnou sbírkou funkčních počítačů od druhé poloviny sedmdesátých let, přičemž s většinou z nich dovedu aspoň omezeně pracovat, stejně tak umím počítat s logaritmickým pravítkem (i když jsem generace kalkulaček) a spoustou mechanických kalkulátorů a pomůcek (s Babbageovým Analytical Engine zatím ne), ukažte mi dalšího kdo dovede násobit a dělit(!) na troncetu, a Fortran jsem se naučil prostě jen proto že mě zajímá. I když radši mám BASIC na kterém jsem začínal, přesto na fortranské trojcestné IF nic nemá Škoda že dneska už je vyhozené z normy, ale slušné kompilátory ho pořád umí...
A víte jak linuxáci uspávají mimino?
Ac jsem pocital sec jsem se snazil, vic jak pet operacnich systemu jsem dohromady nedal, kdyz teda nepocitam Cisco IOS.
Vas prvni odkaz mi pripomel soroban
Druhy odkaz mne fakt rozesmal
"Okna" jsou původně od Xeroxu, který tento systém zavedl na kopírky. Gates je okopíroval a udělal z toho nejhorší OS.
Chyba. To, cemu rikate "okna" je GUI - Graphic User Interface. T ma s Windows moc malo spolecneho. To bylo vyvinuto ne pro copy machines, ale pro PC. GUI se na kopirovackach nikdy neobjevily. Xerox nakonec upustil od umyslu vyrabet PC a GUI se stalo public domain. Xerox na to nedal zadny patent, zadnou ochranu. Napred to pouzil Apple a potom Microsoft. Dejte si fakta dohromady.
Jiz na zacatku EULA je psana definice, a termin "SOFTWARE" je vysvetlen takto:
"SOFTWARE zahrnuje počítačový software společnosti Microsoft a může obsahovat příslušná média, tištěné materiály, dokumentaci
v "online" nebo elektronické podobě a internetové služby...."
Jinak receno, pokud autor tvrdi, ze "Takže jestli jsem to dobře pochopil, Micorsoft může na dálku kdykoliv zkontrolovat, co máte v počítači, a vymazat nebo zničit cokoliv uzná za vhodné", tak proste lže. Protoze onim softwarem se rozumi "Windows", nic jineho. A vy snad chcete upirat MS, aby mohl vymazat svuj produkt, nebo jej zneschopnit, pokud zjisti, ze neni legalni.
Pane, vy jste opravdu hovado
budu zde reprodukovat "Báseň o zamrzlém programu", kterou jsem někde slyšel, nebo četl, už nevím.
Zmrzlo to zase
z kůže bych vylít!
Bill Gates je prase
CTRL-Alt-Delete
PS.Doufám, že jsem neporušil autorská práva neznámého autora.
BRAVO
Dnes vas pustili domu z materske skolky driv?
Nelegální užívání písma může stát i miliony korun
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize/clanek.phtml?id=646268
vyber komentaru:
)
Pomalu se ze softwarovýho pirátství začíná stávat absurdita, že vlastně člověk krade ani když o tom neví.
)
Autorske pravo se stalo skoro stejne idiotskym jako komunisticke pravo. Jak je mozne, ze opomenutim dodavatele mohu ja spachat tresny cin? Zku.veny pravnici a pseudoautori. Cely je to o jejich nenazranosti. Kdyz prodavam dum, tak kupujici nemusi opet platit zednikum, instalaterum, pokryvacum a vsem ostatnim. Tihle ruzni namysleni troubove si pres idiotsky zakon, ktery je treba co nejdrive zrusit, zajistili pekne paraziticke zivobyti. Pirati !
Ten autor je tak hloupej nebo co? a Proč ten windows normálně nevymaže?
Ja uz jsem sve rozhodnuti vykonal,skoro se nemohu dockat az se mi vysype ta moje PC skatule [pomerne nova Gateway za 1000$] a zakoupim Apple.Zrovna minuly tyden jsem stravil dobrych 20 minut s presenterem od Applu,ktery mi velice srozumitelne popsal vyhody Applu,uz jen jak je Apple hbity,prestoze typicky Apple je vybaven 2GB Ram,tak beha nekolikanasobne rychleji a plynuleji nez 2GB PC,vse je dano kompletne rozdilnym OS,Apple proste potrebuje mnohem mene RAmu k tomu ,aby radne protocil kolecka Applu,PC je proste parostroj a s nainstalovanou Vistou je to primo konska drozka
ani nevis, jak jsem pro Tebe stastnej.
1.9.2009 12:31
RE: jedina Apple
Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 78.?.?.?
Reakce na 199194
No Unixové jadro je Unixové jadro, veď jeho klony využíva Mac OS, Linux a bude využívať Google Chrome OS.
opravdu člověk nemůže nic dělat.koupí si počítač.a dříve dostal cd nebo dvd dneska už to většinou stahuje (pokud mu to všechno nenainstalujou v obchodě) z oficiálních stránek.nejdřív si to člověk koupí a zaplatí a pak mu předhodí podmínky se kterýma nemůže nikdo rozumnej souhlasit.no ale co mu zbývá,že?! já kromě widlí se snažím nepoužívat nic ms.natvrdo jsem to odinstaloval nebo minimálně zrušil přístup.ale s tím si člověk může narazit.když už se s tím člověk smíří u těch jak říkáte "zmrdů" z ms tak mě ale fakt štve, když všelijakejma skrytejma dohodama si to různý firmy přihrávaj.a staví software,kterej spolupracuje jenom s ms aplikacema a obráceně...no ale snad už se to mění.začalo to firefoxem a zvýšeným používáním linuxových aplikací a postupuje to i jinde, zejména přes open source prográmky...(než je ms apd. uplatí, usoudí nebo převezmou )
1.9.2009 16:45
RE: stará známá věc, bohužel :-(
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 72.?.?.?
Reakce na 199252
Myslim, ze je na case, aby se vsichni cesi vzbourili proti Microsoftu, Apple, Dell, Gateway a dalsim z te satanicke emeriky a postavili pocitac, napsali softaware aby to bylo pro vsechny lidi na svete, nebo aspon pro cechy fer. Privadi mne vase tezke zkusenosti az k placi, jak musite trpet, jak vam vsichni ublizuji, jak jsou vsichni blbi, jak nevi jak napsat software a jak jsou chamtivi, jak si za vase penize prihravaji softaware.
Je na case, abysme vsechno z te emeriky bojkotovali. Hyn sa hukaze.
A VY SI MYSLITE, ZE SE VSECNY TY Microsoft, Apple, Dell, Gateway a dalsi vyrabeji v Americe?
1.9.2009 23:40
RE: stará známá věc, bohužel :-(
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 72.?.?.?
Reakce na 199272
TADY SE NEMLUVI O VYROBE!!! Tady se mluvi o inzenyrske architekture a ta vsechna pochazi z te Emeriky.
Občas mě napadá, že menším zlem je ten software ukrást. Sice se tím páchá přestupek, ale z mého pohledu je to menší zlo než plést si na sebe bič v podobě souhlasu se šmírovací EULA. Už jenom cena času, který bych ztratil důkladnou právní analýzou textu mi přijde vyšší než riziko způsobené použitím warezového OS, na který se EULA samozřejmně nevztahuje.
A pokud nechce člověk být z některých komunit "sociálně vyloučený", tak ten majoritní OS prostě občas potřebuje.
Nemohu se zbavit dojmu, že někteří diskutující neviděli delší dobu ceník MS produktů. Kolik že nás tedy stojí domů MS ?
( ceny jsou OEM, tedy k novému PC )
MS Win XP Home 2099.- Kč
nebo
MS Vista Home Basic 2156.- Kč
a k tomu office
Office Home and Student 2007 stojí 1571.- Kč ( lze dokoupit kdykoli )
To je vše. Ten Office se dá za ty peníze aktivovat třikrát, jde tedy nainstalovat na tři domácí PC a cena na jedno PC tedy vychází na necelých 530.- Kč. V ceně jsou všechny update.
Upřímně - jsou to ceny daleko nižší, než bývávaly a není žádný reálný důvod to krást.
Dále je třeba si uvědomit, že většina ostatního software je dražší - například antiviry - NOD stojí nový 1200.- Kč + upgrade na každý další rok 800.- Kč. Ostatní podobně ( Norton AV 950.- Kč a upgrade 730.- každoročně ) Více peněz, než MS dostanou tedy např. antivirové firmy.
Mírně idiotské námitky, že MAC nebo Linux nejdou zavirovat nemá cenu komentovat - viry jsou software a zavirovat lze jakýkoli OS. Klíčový argument je ale to, že kdyby byl např. Linux majoritním OS, bude na něj upřena pozornost naprosté většiny výrobců virů a bude na tom hůř, než Win - tedy podle mého názoru. Obecně totiž platí, že stávající verze Lin/MAC jsou na tom z bezpečnostního pohledu výrazně hůř, než Win. Současně -když jsme u té představy, že třeba Steve Jobs s MACem bude mít majoritu, tak vzhledem k jeho stávajícím praktikám garantuji, že by trhu vládl daleko tvrdší rukou, než MS.
Ještě k tématu virů - inu je pravda, že se uživatelé Win chovají masově hloupě - práce pod účtem s právem admina apod. Na druhou stranu při masovém a zcela nepoučeném užívání Linuxu to bude úplně stejné. Na druhou stranu - když jsem si pro zajímavost procházel vnitřek rootkitu, co jsem "ulovil" u zákazníka ( cca 70 MB software ), tak mohu zodpovědně říci, že tohle nemohl napsat nikdo sám a doma. To musel dělat tým programátorů a dlouho, natolik šlo o komplexní software. Také zjevně šlo o relativně univerzální kit. Netuším, proč se vyplácí dělat týmům tahle složitý software, ale odpověď se vnucuje - virový a antivirový svět je svět propojený a v současné době nabízí asi největší kšefty v IT branži vůbec. Ale to už je jen moje domněnka.
chlapi ja vám vôbec nerozumiem. Počítač na domáce používanie ani neviem že mám. Odkedy mám XP ani neviem čo je formatC. Tak možno raz za rok - dva kedy už sám nemám prehľad čo tam je. Data zálohované na externých diskoch. Za celé roky mi antiviry nehlásili jediný vir. Tak ma otravný NIS 2009 dožral tak, že teraz nemám žiaden antivír. Môj osobný neodborný názor je, že pri normálnom surfovaní aj keby nejaký virus došiel, tak ho mám na háku, pretože aj keď mi padne celý systém, za 10 minút ho mám nanovo z image. Síce potom venujem nejaký čas na doinštalovanie nejakých gamesiek, ale to mi až tak nevadí.
A ak niekto do toho vidí, tie dristy v EULA, nainštaloval som ZoneAlarm a myslím si, že nejaký mrkvosoft cez neho neprejde.
Pěkně jsi to napsal, ale slyšel si někdy o něčem takovém jako keylogger, jak a k čemu slouží a jakýma cestama se může do PC dostat? Většinou musí být do PC normálně manuálně nainstalován, ale různá havěť ze přisaje i při nechráněném surfování nebo stahování.
Ten Image za 10min je nejelegantnější obnova systému a když máš neprůstřelné zálohy, tak není co řešit. Co ale, když systém normálně pojede, nebude tedy důvod k obnově, ale bez tvého vědomí tam budeš mít dlouhodobě nějakou keylogger breberku, která bude reportovat mimo tvůj wigwam...?
Možná to je paranoya, možná ne. Nejvíce lehkomyslní bývají ti, kteří nevědí vo co go, čímž netvrdím, že mezi ně patříš... Hlavní je podle mne nebýt bohémsky lehkomyslný, studovat a být v obraze, protože pokrok hlavně v této branži pádí jako bláznivý.
jansmith
preto sa pýtam na Zone Alarm, u mňa vytvoril dojem, že ak mi už niečo robí bordel, zostane to v počítači, tak nech si to tam je, na NET to nepustí ani ten keylogger. Alebo sa mýlim?
Zone Alarm je podle mne velmi dobra utilitka k monitorování trafficu "z" a "do" počítače. Takových softwarových Firewalls, jak zpoplatněných, tak zadarmo je na netu k dispozici spousta a ZA je svým provedením sympatický.
Pokud je ZA správně nastaven a používán, tak jakoukoli nepovolenou aktivitu (a tedy i keylogger) odchytí, mimo PC nepustí a zahlásí. To ale nestačí, protože různé monitorovací breberky jsou implementovány i do různých pochybných webových stránek a aplikací a pokud není PC v tomto směru chráněno neprůstřelným a dobře nastaveným prohlížečem nebo spolehlivým antivirem, tak se mohou dít věci.
A nemusí, vše záleží na okolnostech, nastavení (cookies, java script, zásuvné moduly apod.) a chování uživatele.
Důležité je podle mne tyto věci nepodceňovat a nespoléhat se pouze na to, že když bude nejhůř, tak systém přemlasknu přes Image nebo že "bordel" zůstane uvnitř, protože tato nákaza může zpomalovat chod PC nebo jinak opruzovat.
Proto je možná dobré čas od času proskenovat systém prográmky jakými jsou např. Spybot Search and Destroy, Spyware Terminator nebo CCleaner a online spolehlivý antivir bych také nezatracoval.
Je to jako jízda na inline bruslích. Když si dobrý a umíš, tak i bez helmy a chráníčů nemáš problém. Pokud ale zase tak dobrý nejsi nebo se to zvrtne, tak můžeš klidně skončit na ARO... A pokud máš důležitá data spolehlivě zálohována (třeba skrze Image), tak máš alespoň jistotu, že neskončíš na krchově...
A to je slovy Forresta Gumpa asi tak všechno, co bych k tomu chtěl říci.
jansmith
Inu co
Notebook s Linuxem by stal beztak stejne a tak hdd prevalcujte nulama z /dev/zero a je po pr*i.
Proc to resite ? Kvuli principu ? No to snad, ale z praxe se na widle vykaslete a hotovo.
A to je problem vratit PC prodejci? Proc volat na centralu Dellu, proste bych s tim sel do obchodu, kde jsem to koupil... to snad v Indii nebylo, ne?
ak chcete novy notebook bez OS pozriete na www.umax.cz nerobi im to problem predat aj bez OS...
16.9.2009 9:35
Když neumíte s počítačem tak si ho nekupujte!!!!!!
Jakub Bystroň wyrd (tečka) 1 (zavináč) seznam (tečka) cz 89.?.?.?
To mě vždycky dokáže tak naštvat jak "někdo" kdo si říká že umí s počítačem tady rozebírá takovou "kravinu" stačilo jen smazat Win. a nainstalovat linux tak sakra nechápu proč se tady zabíváte takovýma píčovinama
co stejně nic nevyřeší!