Diskuze k článku
Thajsko - díl II.
Příspěvků 19
Paul Brunton v knize Tajnosti Indické zmiňuje chorobnou nespavost ve vlhke tropicke noci.Tehdejsi kolonialni urednici meli tusim limit na pobyt 3 roky,kdo to prekrocil,v Anglii ho cekala smrt.
Fotka je z pagody ve Vídni u Dunaje.
Buddha ukazuje vlastně číslo "8".
Postavy za ním jsou vždycky nějak "zlomené" a dotýkají se sebe sama ("sebevědomí" ). Naznačuje to cestu do jiné dimenze, která se jeví jakoby "kolmo" na náš svět.(Tedy něco co zakládá možnost existence protikladů jak je známe.) Na jednom vyobrazení má Buddha ruce kolmo na sebe, v okamžiku osvícení.
Slon se chobotem dotýká, tedy "sebevědomí", naznačuje v podstatě také "osm". Ale to je jen můj výklad.
(Zkusím trochu polemizovat s článkem: Judaismus askezi moc nemá, i svatý Pavel z Tarzu se o ní nevyjadřuje moc příznivě. Dnes je známa židovská poživačnost a materialismus. Židovský asketa je něco velmi velmi vzácného. Když nepočítám "Galilejce". Buddhismus je asketičtější než byl brahmanismus=hinduismus. V brahmanismu nebylo možné opustit rodinu a stát se mnichem dokud jsem neměl vnuka. Buddha nezavrhl askezi, ale snažil se o tzv.střední cestu, tzn. vyhladovět a zemřít není řešení. Není bez zajímavosti, že podle legendy ho k tomu inspirovala jedna holka, která mu dala najíst... Je možné, že důraz na askezi jak ji známe z křesťanství je inspirován možná z podobného zdroje jako buddhismus. Dá se říct, že kromě judaismu jdou všechny ostatní náboženství jakoby do "nirvány": Buddhismus, křesťan, i muslimský terorista. Jen judaista bojuje materialisticky o tuto zemi. Zdánlivě proto vyhraje. Ostatní se nebrání, nebudou se s ním špinit, jdou do nirvány. A přesto judaista nakonec prohraje.)
Světové strany jak je interpretuje buddhismus:
Východ= zrození Buddhy
jih= osvícení
západ= roztočení (uvedení do chodu) kola nauky (mandaly)
sever= nirvána (srv. hyperborea, apollon, hora Meru, mýty o cestě do středu země... Není bez zajímavosti, že první se tam na severním pólu až na dno ponořili Rusové(?))
Na buddhistickém hřbitově ve Vídni jsou vyobrazeni buddhové 4 světových stran. Buddha Západu (Maitreja) je vyobrazen takto:
(Dotek sebe sama. Srv.ruce při modlitbě v buddhismu a křesťanství. V islámu nejsou ruce u sebe. Alespoň co je mi známo. Podle tibetského buddhismu na západě hoří červené ohně, je to země štěstí, protože tam přijde maitreja. Na východě hoří žluté ohně, symbolizující vášně. Schiller ve hře Loupežníci: "Pravda je zrcadlo mezi východem a západem". Srv. k tomu křesťansko-gnostickou legendu "O perle".)
Ještě to doplním o taoismus. Podle legendy Lao tse, když na konci života odcházel do ústraní jako poustevník, šel západním směrem, vycházel z města západní branou. Tam ho zastavil strážce a žádal ho, aby sepsal své myšlenky. Tak vzniklo Tao te ting. Podle některých legend byl Lao tse ve skutečnosti Buddha. Případně je legenda, že ho žádal o konzultace Konfucius.
V bibli je to také jakoby: ráj je na východě, ale lidé=vývoj je na západě...atd. Pak se to vrátí zpět.
>Podle některých legend byl Lao tse ve skutečnosti Buddha.
To se nevylučuje...
"Buddha" je hlavně bytostný stav. Stejně jako "Kristus" - to nejsou hlavně osoby, ale hlavně BYTOSTNÉ, KOSMICKÉ STAVY REALIZOVANÉ HISTORICKÝMI OSOBAMI... Proto i "kristů" může a mohlo být více..
Buddhou se může stát (stane) kdokoliv, kdo splní předpoklady - zpravidla projde ovšem mj. až strašlivou (přes práh smrti vedoucí) askezí - až poté ji rozvážlivě opouští, jako když vystoupí z lodě, která ho převezla na druhý břeh...
Také proto v historie bylo již více "Buddhů" . A doufejme pro dobro nás všech, že i bude...
Traduje se, že na světě může být vždy JEDINÝ žijící Buddha (lidstvo jako celek nemá dostatek energie na "uživení" dvou a více buddhů odděleně...).
V současnosti pokračuje linie "živoucích Buddhů" v bílé rase jako pokračování tibetské školy "Kagjüpa", kdy u Milarepy v Tibetu buddhovské poznání skončilo a na něj navázali další jedinci až po staletích právě v bílé rase.
Tady bych byl opatrnější anonyme 82.?.?.?.
Právě proto, že Siddhárta - Buddha drastickou askezi praktikoval a údajně málem umřel, tento asketický přístup cesty k poznání (k osvícení) později zavrhl.
Pokud vím, tak jeho pojetím je pojetím harmonie/rovnováhy - ať tělesné, tak duševní. Navíc duchovní cesta není o tom stát se Buddhou, tedy následovát nějaký ideál, ale o něčem jiném.
Tudíž není přesné, jak píšeš, ža Buddhou se stane ten, kdo splní požadavek (zpravidla) až na práh vedoucí askeze. Takže skromnost ano, nikoli extrémy, které diktuje ego.
Například Mahátma Gándhí si drsné hladovky vyzkoušel mnohokrát, ale že by se stal Buddhou pochybuji.
jansmith
ehmmm no riadny gulas teda...
1. Buddhov bude este vela akurat problem je ze su medzi nimi mnohotisicrocne intervaly
2. na tu energiu sa neda reagovat ...
3. nechapem suvis s bielou rasou, v pripade tibetu rozhodla izolacia voci okolitemu svetu, napr buddhisti v indii zostali rozpraseni moslimami...
4. v sucastnosti pravdepodobne ziadny buddha na zemi nezije...
5. preco Kagjü? rozdiely medzi 4 skolami v tibete su male, studuju rovnake texty, robia viac menej zhodne praxe, ritualy ...
6. to s tym Milarepom a bielou rasou uz vobec nechapem
ad 1. tzv. historických Buddhů, kteří obnoví učení poté, co bylo zapomenuto, bude hodně. V éře jednoho historického Buddhy bude spousta buddhů - lidí, kteří na základě učení předaných historickým Buddhou dosáhnou stavu buddhovství.
ad 3. přesně tak, v Indii to muslimové zničili, díky izolaci Tibetu nejvyšší učení přežila.
ad 4. několik jich žije
ad 5. rozdíly nějaké jsou, každá škola se zameřuje na něco jiného. 3 školy učí nejvyšší učení (diamantová cesta), 4. škola (Dalajlamova) velkou cestu.
"Budha ukazuje číslo 8" - číslo 8 naležato může býti "nekonečno"
Toto Dvd je dnes k mání v českých trafikach za 44 kacek.Je to pohled zapadnich vedcu na nirvanu a iluzi hmotneho byti. Režie William Arntz Betsy Chase Mark Vicente.Pro pokrocile rvace s Egem skvela inspirace.
super poctenicko,hned bych si do Thajska zajel sam
mimochodem mam sousedku vedle v ulici a ta si z Thailandu privezla dva potulny psy,problem je v tom,ze je vodi na kratkem voditku a hodne je cepuje,takze ztratili ti ctyrnozci tu jejich svobodu,a taky vlastne slunce,urcite jim v Bangkoku nemrzlo,myslim,ze kdyby mohli,tak ji utecou a vrati se nazpatek domu
pokud tomu rozumim buddhismus je v JV Asii vice zivotni styl, kultura nez nabozenstvi. Tedy alespon s vyjimkou mnichu a klasteru. Nikdo se v jihovychodni Asii nestava buddhistou podle sve vule jako (trochu legracni) zapadni lide. Stava se jim tim, ze se tam narodil.
Nabozenskou cast zivota proto nevedou prakticti obcane az s tak velkou zaujatosti jak bychom ocekavali. Prakticky zivot je vzdy kompromis - vyhodnost a nezbytnost. Hodne se pouziva pro popis zivotniho stylu (toho co my bychom radi videli jako nabozenstvi) vyraz "custom" (obycej). Proste buddhismus je obycej vic nez co jineho.
Zeme ktere jsou spojeny s kulturou buddhismu nejsou nezbytne mirumilovne podle definice: viz Sri Lanka. Vetsinovi Singhalis jsou buddhiste a dle aktualnich zprav nakladaji bezohledne a nesmirne surove s hinduisty Tamily. Dalsi podobny priklad je historie obcanske valky ve Vietnamu. Pritom Vietnam je tradicne buddhistickou zemi; jih rozhodne ano. O Kampucii (kdysi buddhisticke kralovstvi Khmer) asi ani neni treba mluvit.
Cíl buddhismu (osvícení, nirvána) není stav neexistence, což je chápání theravády (nebo spíš nepochopení toho, jak to doopravdy je ). Při dosažení osvícení (stavu buddhy) se bytost prožívá jako celý prostor, je s tím spojená nepředstavitelně velká blaženost, neohroženost a aktivní soucit, jak je vidět na lidech, kteří takového stavu dosáhli. Každý kdo dosáhl stabu buddhy má nadále možnost (tj. ne nutnost) prožívat se v těle (a nejenom v jednom
), má také spoustu dalších užitečných schopností...
Jak se domorodci chovaji k turistum?
Je bezne se domluvit v anglictine?
Vas syn vyucuje na skole? Jak se mu libi jeho studenti, dobre vztahy?
Pokud se dotazy neprijimaji, beru zpet (ale nerada).
13.2.2009 21:25
RE: Prijimaji se i dotazy?
Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?
Reakce na 183655
Dotazy se samozřejmě přijímají, ale odpovědi budou v dalších dílech tohoto špageti-seriálu.
Ja jsem si jist, ze tato cesta bylo velke "osviceni" i pro Vas. Tez s napetim ocekavam dalsi dily. Nejzajimavejsi jsou vzdy aspekty vsedniho zivota beznych lidi. Zlaty Buddha muze byt zajimavy, ale to zivot beznych lidi nedela.
Diky za Vasi dukladne popisnou zurnalistiku. Uz bylo neco takoveho nutne treba.