Diskuze k článku
Krize v USA ohrožuje federální systém
Příspěvků 30
Hmm, ceka se na vyber casti dani za minuly fiskalni rok, jinak receno v kase je hluboko zatnuta sekyra za 40 miliard, dalsi pujcky nebudou, protoze nejsou veritele ochotni postoupit riziko. Ted to jeste pujde zalepit z dovybranych dani za rok, kdy krize teprve zacinala nabirat na sile. Co dalsi rok? Jsem zvedav, jestli MMF navrhne tvrda restriktivni opatreni, jak radil desitky let zemim tretiho sveta.
Deväť amerických spolkových krajín v poslednom čase prostredníctvom rôznych činností a rezolúcii varovalo vládu vo Washingtone, že by mohli uplatniť 10. dodatok ústavy a osamostatniť sa.
http://project-respublica.blogspot.com/2009/02/roz...
11.2.2009 4:34
bude Kalifornie rakouska?
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 64.?.?.?
Reakce na 183493
urcite,z Kalifornie by se mohla stat rakouska kolonie,to co se nepodarilo Habsburkum se podari zubatymu Arnoldovi
Ježíš Marjá! A my jsme se k nim přidali v očekávání lepších zítřků.
Země, kde zítra již znamená včera
>Země, kde zítra již znamená včera
USA- zeme,kde dneska zezrali to, co meli na zitra.....
nebo-li spisovně být na mizině. Poblíž Vídně stojí na kopci malý hrad, který se jmenuje Kreuzenstein.
Na obrázcích (Bilder) lze také spatřit – a průvodce to také tvrdil – zmenšeninu Vladislavského sálu z pražského hradu (5.,6. a 7.snímek). Hans Nepomuk Wilczek, který nechal hrad restaurovat, prý nebyl nadšeným stoupencem Habsburgů. Na hradě se několikrát filmovalo - asi jako na Průhonickém zámku u Prahy. V jednu chvíli otevře pomalovanou truhlu a ukáže na dno. Vidíte tam namalovaného psa. A německy vysvětluje, že to byla „Schatztruhe“, tedy truhla pokladů nebo-li pokladna a že když se při vybírání vyprázdnila, došlo se na psa na dně zobrazeném. Německy „an die Hund kommen“. Z toho prý vzniklo "být na huntě".
Domníval jsem se, že jde o nejbohatší stát USA. Tak jak to asi vypadá jinde?
1)Tak to je hodně drsný článek. Dá se předpokládat, že naše mainstreamová média o tomto budou mlčet. Mlčela např. o rozsáhlých nepokojích způsobených imigranty, které byly ve Švédsku v Malmo, srovnatelné s těmi v r.2005 ve Francii. Jo, Švédsko jde do háje...
2)Kalifornie je snad stát, která bojuje o jakési nákladné ekologické manýry,že? A prosazuje je kdo jiný než Arnold...
3)Více on-topic zde mám tento článek. Dokazuje, že globální finanční systém je opravdu kousek od zhroucení. A situace se nebude zlepšovat, poněvadž snad nikde ve světě nesáhli k radikálním systémovým řešením, jen nahrubo zalátali ty největší díry. takže do pár let (2012???) se můžeme připravit na větší finanční krizi než na tu v letech 1929-33. Právě to si nejspíš přejí architekti NWO.
Jo a v tomto článku se prý hovoří, že světový obchod s drogami výrazně pomohl k tomu, že se nezhroutil finanční systém. Je to ale německy, a já jsem už zapomněl šprechtit. Takže snad mám pravdu a ten článek je skutečně o tom.
Čo sa čudujete, amícka administratíva musí podporiť zlodejov, ktorí spôsobili svojimi špekuláciami túto krízu - teda na radových obyvateľov sa už financie neušli !
Když se tu před pár měsíci začaly zmiňovat předpovědi, že USA se mohou rozpadnout na několik částí a že tam může vypuknout občanská válka, tak tomu nikdo nechtěl věřit. Skutečně to byla neuvěřitelná představa.
Zatím se USA ještě nerozpadají. Doufají v Obamu. Ale jak na tom budou za několik měsíců? V článku zmiňované problémy svědčí o tom, že ani mnozí američané si nenechají všechno líbit a košile jim začne být bližší, než kabát. Budou chtít mít peníze raději doma, než v Iráku či v Afganistánu. Nakonec válčit ve světě si bude federální vláda, od které se všechny unijní státy budou distancovat a nebudou jí platit daně. Zůstane generál bez vojska. Co generál, přímo generalisimus.
Zajímavější však bude ještě mnohem víc, až bušistán přestane platit Izraeli. To pak bude radosti na Starém bělidle. To pak nás v Evropě budou politici krmit hoblokaustem v každé své druhé větě.
ptam se nejakeho experta zde, je mozne, aby dollar totalne devalvoval???
čistě teoreticky může totálně devalvovat měna kterékoliv země.
Silně zjednodušený říklad (abstrahuje od vývozů/dovozů atd.):
USA vyrobí zboží a služby.
Ročně jich vyrobí dejme tomu za 14.000 miliard USD
Empiricky bylo ověřeno, že pro hladký pohyb zboží, služeb a fungování celé země je zapotřebí např. 7.500 miliard USD
Lidé a firmy kupují nejenom dnes vyrobené zboží, ale kupují i hodnoty vytvořené/nahromaděné třeba před 15 léty: vilky atd.
Při tomto poměru zboží, služeb, majetku a PENĚZ
Vychází medián ceny vilek např. na 193.000 USD a cena hambáče na 2,12 USD
Vůdcové Ameriky a soukromá organizace FED však právě vyrobili/vyrábějí/chystají se vyrobit a rozhodit mezi bankstery, firmy a lidi
dalších 8.500 miliard USD (navíc k již existujícím 7.500 miliardám USD)
tzn. zhruba 2x více peněz se bude ucházet o zhruba STEJNÉ množství zboží, služeb a za posledních 220 let nahromaděného majetku.
Obchodníci po čase poznají, že byli oklamáni a jednoduše vymění cenovky na zboží v regále.
Tzn. inflace v jakékoliv hodnotě od 10 do 100% je možná,
k totálnímu zhroucení dollaru je však nutné, aby Vůdcové Ameriky a FED vyrobili ne 8.500 miliard nových USD ale např. 850.000 miliard nových dollarů - jako v Zibabwe nebo za Výmarského Německa.
Pochopil ?
11.2.2009 18:55
RE: devalvace dollaru
stefan usdoc (zavináč) post (tečka) cz 78.?.?.?
Reakce na 183531
snad pochopil, takze jednoduse odpoved zni, ze ano???!!!
Guru, nemáš úplnú pravdu v závere.
Na splatenie svojho astronomického dlhu by potrebovali oveľa viac peňazí ako tých tvojich 850000 miliard:
http://www.brillig.com/debt_clock/
alebo
http://sector.ynet.sk/pub/non-911/Money.As.Debt.vl...
Kocky sú hodené.
OPRAVUJEM SVOJ PRÍSPEVOK (príliš odoslalný):
Guru, nemáš úplnú pravdu v závere.
tých 850000 miliard už dávno prekročili, sú vo forme dlhu, ktorý keby chceli splatiť, museli by dať do obehu obrovské množstvo nekrytých peňazí:
http://www.brillig.com/debt_clock/
alebo
http://sector.ynet.sk/pub/non-911/Money.As.Debt.vlozene.titulky/Money.As.Debt.SK.avi
11.2.2009 21:04
Pomozte mi verifikovat dvě otázky vyplývající z článku
Kalifornie - nejlidnatější stát USA. Není to ovlivněno klimatickými podmínkami? Někde jsem slyšel, že důchodci prodají svoji nemovitost jinde, koupí si karavan a tráví penzi v Kalifornii, protože tam platí méně. Nejen za otop.
Není na vině guvernér Kalifornie? Připadá mi to jako nejhorší klon, křížit ostrého hocha s tupým výrazem (komedianta) s vrcholným politikem. I když tací zas nemají problém s nasloucháním hlasu svých poradců.
Ale nejspíš se mýlím, zásadní problém bude jinde než Kalifornii, jen se to tam dříve projevuje.
>Ale nejspíš se mýlím, zásadní problém bude jinde než
>Kalifornii, jen se to tam dříve projevuje.
B je zrejme správne.
Štát žije z daní - problémy sa potom objavia rýchlejšie v štáte, kde je finančný obeh rýchlejší (dane -> štátne výdaje -> verejná a súkromná/osobná spotreba + výroba a trh -> dane).
Ak je totiž obeh rýchly (rozpočet je napätý a rezervy štátu i obyvateľov malé), stačí malé priškrtenie alebo úbytok v ľubovoľnom segmente a okamžite vzniká reťazová reakcia, ktorá systém obehu brzdí až ho zablokuje celkom a nastáva kolaps...
Schwarzenegger je síce fugúrka, ale jeho IQ je udajne 135. Ľahký nadpriemer.
Ešte jedna vec - finančným kolapsom prešlo i Rusko na konci 90. rokov a vynorilo sa z neho vnútorne posilnené. Je ale otázkou, ako prejde kolapsom krajina s odlišne stavanou infraštruktúrou štátu a spoločnosti.
Ruská je totiž "ruská" - pomalá a neohrabaná, ale robustná, stavaná na "vojnový stav".
Jeden príklad za mnohé - doprava do zamestnania: v amerike má "každý" vlastné auto, verejná hromadná doprava, vrátane taxíkov, je v menšine. V Rusku sú samozrejme súkromné vozidlá, ale funguje či nefunguje aj verejná hromadná doprava podobne ako u nás, a majú i jednu miestnu špecialitku - "maršrutky", čo je obvykle mikrobus a funguje ako niečo medzi taxíkom a MHD.
V čom je rozdiel? V tom, že ak dôjde ku kolapsu zásobovania palivami (napríklad), pre MHD sa dá zabezpečiť palivo prostredníctvom direktívneho prídelového systému a MHD bude obmedzene funkčná i naďalej, čiže aspoň časť ľudí sa dostane do zamestnania a systém sa nezastaví úplne.
moc me zajima jedna vec. nejsem odbornik na ekonomii, nevim kolik celkove dokazou vyprodukovat penez banky. ale je fakt, ze logicky misto aby staty pumpovali penize do bank a stabilizovali je (coz se nestalo, uvery se nedavaji)(i kdyz dnes volali ze citibank a nabizeli kreditni kartu se 100 tisicema a kdyz jsem se pani ptal jestli jsou to i penize z 40 mld injekce ve statech,tak jen neko prehodila a jela dal jak automat), takze misto aby je pumpovali do bank, proc neudelaji jednu statni banku a budou se na trhu i jako banka chovat. samozrejme by uver nedostal kazdy podnik, ale znamenalo by to ze se neco deje a situace by se patrne lehce uklidnila. nevim asi dost laicky pohled. ale neni to jako v 30 letech kdy udajne silne banky (dnes vsechny ve fed-u) vyvolali totalni krizi stazenim penez z obehu aby tisice bank akcionaru, burz a podniku zbankrotovali, a pak je mohli zalevno zkoupit? nestahuji se dnes z obehu opet penize? nejak mi nejde do hlavy,ze by si natiskli papirky dali je statu a ten je zpatky nalil do bank. takze jak to je?
Protoze by zkolaboval bankovni system a s nim ekonomika. Predstavte si, ze ta nova banka by musela mit v odpovidajicim mnozstvi pobecek po obrovske zemi, musela by byt schopna provadet elktronicky obrovske mnozstvi operaci, mit k dispozici stovky tisic zamestancu... To nejde udelat v nulovem case. Muzete "lusknutim prstu" zmenit centralni banku a budete muset ustat paniku, nez trhy ziskaji duveru, ale nemuzete behem nekolika tydnu vytvorit fungujici alternativni bankovni sektor, bez toho ze by nedoslo ke kolapsu ekonomiky.
12.2.2009 4:18
RE: financni injekce
Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 91.?.?.?
Reakce na 183572
Iste máte pravdu,ale nezabúdajte že kolaps je už za rohom, takže možno že sa deje niečo také v zákulisí.
Stačí převzít velkou krachující banku s velkým množstvím poboček. Nebylo by to pravda v nulovém čase. Okamžitá výměna centrálního vedení, zbytek se podá...
Jako treba duvera trhu doma i v zahranici, ta se taky podda? Denne musi byt skoupeny dluhopisy USA za miliardy. A jak velka krachujici banka by to mela byt, aby byla schopna nahradit zbytek bankovniho sektoru? Ktera banka ma pobocky v dostatecnem mnozstvi a hustote po celych USA? Dneska staci jedna kostka na vyvolani domino efektu. Naprosto souhlasim, ze krize neni za rohem, ale hezky zacina nabirat na sile. Nejde ji odvratit, ale muze mit ruzne drasticky prubeh casove rozlozeni a socialni dusledky, ktere tomu muzou prilit olej do ohne na vesti plameny nebo mohou lit vodu a postupne hasit.
Taky podle prubehu budou hledana vychodiska. Ja osobne bych nerad, aby zbytky civilizace vychazely z nuklearniho smetiste. Sice by mi to mohle byt jedno, ponevzdz bych skoro na jisto bych byl ve forme hromadky popela, ponevadz ziju v Chicagu, coz potencionalne bude jiste cil s vysokou prioritou. Ale presto mi zalezi na tom, zda se my konzumistanci hneme ke zviratum nebo inteligentnim bytostem.
(Potřebná)důvěra se dostaví, budou-li vidět aspoň jasné obrysy řešení, a určitý, stavu katastrofy odpovídající, stupeň rozhodnosti. Tady to nevymyslíme. Situace se už vymyká normálním dimenzím a účinná řešení budou muset být nejspíš formou vyjímečného stavu. Redukce komfortu je nezbytná. Jenomže ti, co jsou povoláni k řešení, přešlapujou na místě. Čtu, že Obama má problémy dokonce se sestavením vlády. Tradiční metody a časové lhůty podporují jen další propad. Je to čekání na silného muže (z armády), nebo propad k těm zvířatům. Rozhodně zachraňovat banky a automobilky v této době je pozdě, dnes by bylo ještě možné provádět opatření pro zajištění základních funkcí civilizace. Dominový efekt běží.
Banky měli být průběžně při bankrotu znárodňovány. Vedením banky zaviněná pasiva převedeny na účet akcionářů a vedení bank. Vedení banky kompletně vyměněno, banky mohli pokračovat v činnosti jako státní s potřebnými státními zárukami a státním dohledem. To pochopitelně není celé řešení.
Tohle je zeme s obrovskou invidualistickou tradici ve spolecnosti, ani Obama nemuze prijit ani s necim, tak "radikalnim" jako to, co zkouseji v prozatim v Evrope a premier Putin velmi spravne varuje, aby to zapad s vmesovanim statu neprehnal. V tom, co pisete je velky kus pravdy, ja bych k tomu pripsal, ze stat by mel na omezeny cas krize prevzit tvrdy dohled na bankovnim sektorem, a pak se ztahnout a dohledat provadet zpusobem, aby bankovni sektor byl vzdy funkci potrebnou pro ekonomiku a ne tovarnou na generovani virtualnicj kreditu.
Za koho vymenit bankovni manegmen? Lidi ,kteri se vzepreli ohledne rizik v bankovnim sektoru i vladnim urednikum bylo malo? Centralnim bankam se neodvazil vzeprit skoro nikdo.Potrebujete kombinaci aspon dobry zkuseny banker, ktery neni zatizen iluzi trh vyresi vsechno a rust v tempu potrebnem pro udrzeni systemu fraktalnich rezerv je nekonecny. Bez hluboke transformace systemu centralnich bank zalozenem na fraktalnich uverech, nelze provest opatreni, ktera by mohla refermovat bankovni sektor a bratit ho k funcki ekonomicka sluzba za rozumnou provizi. Z bankovniho systemu se stal nastroj moci a kontroly a ti, co tento nastroj dlouho pouzivali stale "sedi" vysoko nad Obamou.
Když se zde podívate měsíce dozadu, jsou to desítky, stovky a tisíce položek za stovky a miliardy dolarů ..
Například:
http://www.atmonline.cz/news/2009/unor/110209b.htm
http://www.atmonline.cz/news/2009/unor/100209b.htm
http://www.atmonline.cz/news/2009/leden/020109a.html
http://www.atmonline.cz/news/2009/leden/050109a.html
atd ..
Neustále se v duchu ptám ... kde na to pořád berou, dnes, v době krize !