Diskuze k článku

Odhalené podvody: Matematika

Příspěvků 160

2.2.2009 1:11

Pic..ina

Ravo 84.?.?.?

Matemamtika je v tomto pripade jenom nastroj, stejne jako ohen, nuz, jadro, elektrina, diplomacie, moc.
Jde o to jak s tim kdo zachazi. Jde o moralku, lidstvi, o pristup k reseni. To je dano egem jednotlivce, jeho charakterem, a hlavne jeho bloky. Cil je smerovany zebrickem hodnot ovlivnene skutecnosti, manipulaci mozku, stagnaci...?
Nuz v ruce vraha=- , skalpel v ruce chirurga=+ atp...
Ale ze by matematika byla podvod, to se mi nezda.
Je to relativni, nicmene zajimavy uhel pohledu.

182747

3.2.2009 7:07

RE: Pic..ina

Tom 24.?.?.?

Reakce na 182747

>Matemamtika je v tomto pripade jenom nastroj, stejne jako ohen,
>nuz, jadro, elektrina, diplomacie, moc.

>Jde o to jak s tim kdo zachazi. Jde o moralku, lidstvi, o pristup
>k reseni. To je dano egem jednotlivce, jeho charakterem, a hlavne
>jeho bloky. Cil je smerovany zebrickem hodnot ovlivnene
>skutecnosti, manipulaci mozku, stagnaci...?

>Nuz v ruce vraha=- , skalpel v ruce chirurga=+ atp...
>Ale ze by matematika byla podvod, to se mi nezda.
>Je to relativni, nicmene zajimavy uhel pohledu.

Dovolil bych si s vámi zasouhlasit tímto relativním, nicméně zajímavým úhlem pohledu [mrknutí jedním okem]

Vložený obrázek

182905

4.2.2009 0:28

RE: Pic..ina

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 182905

Ano? Nejsem si zdaleka jisty, ze Albert mel moznost zrovna videt veci uplne presene z tehle perspektivy. Mam pocit, ze ty jeho rovnice a teorie by pak vypadaly ponekud jinak. [velký smích] [velký smích]

182974

4.2.2009 5:50

RE: Pic..ina

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 182974

Vezmeme-li v úvahu, že hmota=energie, dokážeme si vůbec vypočítat, kolik energie se skrývá v zobrazeném pozadí? [velký smích]

Vložený obrázek

182990

5.2.2009 21:55

RE: Pic..ina

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182990

Milý Mirdo, ve vyobrazené a neobyčejně smysluplně organizované hmotě se skrývá tolik energie, že tato dokáže až na samé dno vydrancovat peněženku mnohého škudlila neskonale rychleji, než u nás účet z ČEZu. Hanba NWO!

183172

6.2.2009 6:38

RE: Pic..ina

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 183172

>Milý Mirdo....
---------------
Pane Kramáři, zanechte prosím tyto zdvořilostní útoky. Já jsem jednoduše Mirda a Ty jsi Jiří...platí? Když mne ta moje kopretina osloví "drahý", tak z toho většinou kouká nějaké to šoférování. "Co takhle přeložit ten sobotní nákup na dnešek, DRAHÝ a při té příležitosti"...Ale takový už je život. Ten dělá to a ten zas tohle a naprosto nezávisle na skryté energii v dámském zadečku. Hanba NWO! [mrknutí jedním okem]

183204

6.2.2009 10:34

RE: Pic..ina

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 183204

Příteli Mirdo, věren místní tradici nemohu jinak. U jména ještě něco bližšího musí být - i kdyby čert na koze rajtoval! Mám tady v Opavě přítele Jaroslava a toho lze písemně oslovit přímo nádherně: 1 000 000 000! Tomu to milý nevadí. A co se týká té nevypočitatelné energie, tak ta je mnohem nebezpečnější, než jsem naznačil minule. Při důkladném studiu starořecké mytologie jsem narazil na tvrzení, že skutečnou příčinou desetileté války o Tróju nebyly půvaby krásné Heleny, nýbrž nevýslovné půvaby jisté Afrodíty s nám dobře utajovaným přídomkem Kallipygos, což se dá do češtiny jednoslovně ale dost jadrně přeložit pouze jako Krásnoprdelatá. Ostatní alternativy nejsou patřičně znělé. Tato bohyně lásky u nepochybně nestranného rozhodčího Parise (byl to vlastně svalnatý pastevec sice královského původu ale poněkud mdlého intelektu) zvítězila až potom, co se k němu otočila zády a pohlédla na něj svými nepopsatelně půvabnými tvářemi. Za přiřčené symbolické zlaté jablko sváru přislíbila tomuto neúplatnému soudci krásnou Helenu a dál už to znají i děti ve škole. Z výše uvedeného pak pro milovníky matematiky vyplývá, že i když tu utajovanou energii matematicky exaktně stanovit nelze, pro její sílu s ní musíme v životě stále počítat. Neboť i její síly jsou schopni příslušníci tzv. národa vyvoleného zneužívat. Hanba NWO!

183219

6.2.2009 17:43

RE: Pic..ina

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 183219

Nelze jinak, než souhlasit. Zvláště s tou poslední větou:
>...Neboť i její síly jsou schopni příslušníci tzv. národa vyvoleného zneužívat.
---------------------
Kde nezabere úplatek, tam se nastaví krásné pozadí. Právě jsem dočetl historické pojednání o překrásné a talentované hraběnce Věře Černínové, agentce tajné služby, která byla nasazena do "služeb" Rakouského císaře ke získání tajných historických dokumentů z první světové války inkriminujících Hitlera. A kupodivu to byl Himmler a Hayndrich, kteří chtěli Hitlera tímto politicky znemožnit. Ale jsme v diskuzi o matematice, tak to uzavřu tímto tvrzením: "Historie je jedním z hlavních nosičů vody". Hanba NWO!

183247

4.2.2009 18:55

RE: Pic..ina

Tom 24.?.?.?

Reakce na 182974

>Ano? Nejsem si zdaleka jisty, ze Albert mel moznost zrovna videt veci uplne presene z tehle perspektivy. Mam pocit, ze ty jeho rovnice a teorie by pak vypadaly ponekud jinak. [velký smích] [velký smích]

Vaše zdaleká nejistota přímo potvrzuje Albertovu teorii relativity. Ráčil jste si všimnout, že pozorovaný objekt je v klidu [klidová energie] Ne tak Albert. Albert, zdánlivě hluboce zamyšlen, pod povrchem vibruje [přeměna kinetické energie]. Dalo by se říci, že právě zobrazený úhel pohledu demonstruje vztah mezi hmotností a energií. Z načmáraného vzorce na tabuli tedy platí, že "klidová hmotnost" je pouze další formou energie.

Pomneme-li Albertův osobní život, manželka byla matematička(!), [klidová až nehybná energie] nelze se divit, že Albert upustil od obecně fyzikálních úkonů a v čirém zoufalství se vrhl - ne jako mnozí muži v zoufalství do hospody - na teorii relativity.

Všechno je relativní; i ten pevný svazek manželský. Vždyť co jiného dokáže chlapa vybičovat k maximálnímu výkonu více, než vlastní manželka? Z Alberta se stal génius.

183029

4.2.2009 3:46

RE: Pic..ina

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 64.?.?.?

Reakce na 182905

Albert pracoval v patentnim uradu a tam "vynalezl" mnoho "vynalezu" a jinych theorii.

182983

2.2.2009 1:14

EH?

Zmatený 88.?.?.?

Vůbec nechápu co se autorovi na matematice nelíbí nebo vůči čemu to vlastně protestuje. [zmaten]

182749

2.2.2009 20:11

RE: EH?

petrxh 90.?.?.?

Reakce na 182749

To proto, ze autor mel s matematikou, jak sam pise, vzdy problemy. Tento clanek je dle meho nazoru dalsi argument pro zavedeni povinne maturity z matematiky.

182865

4.2.2009 12:39

RE: EH?

Regamon odklontec (zavináč) pobox (tečka) sk 78.?.?.?

Reakce na 182749

Clanok vyzera byt napisany na prvy pohlad pod nejakym vplyvom ...
Na druhy to vyzera ako nejake filozoficke pojednanie ... S tym by sa uz ako tak dalo suhlasit. Co vsak chyba, je nejaka nahrada matematiky, ake je teda to riesenie, ktoremu by sme nerozumeli. Zrejme dalsia neprakticka filozoofia... V kazdom pripade treba dodat, ze kazda matematicka rovnica ci nerovnica ci operacia vo vseobecnosti vychada z nejakych predpokladov poznania. S nejakych definovanych ci nedefinovanych premennych. Cize najvacsie uskalie matematiky vidim v neponati, resp. v nemoznosti ponat vsetky premenne. Matematika pracuje v akomsi informacnom vakuu, nami zvolenom, na zaklade nasho pohladu na realitu, na zaklade toho, co sme schopny vnimat a zahrnut do vypoctu. Necudo potom, ze aj tie najvacsie prakticke matematicke analyzy zlyhavaju, resp. su nepresne. K tomu sa nasledne akosi alibisticky pridruzuje statistika s pravdepodobnostou, korelaciou, zakladnym suborom atd... cize dalsia snaha matematicky skorigovat matematicky vyratane vysledky. Ono ano, je mozne, ze v zaklade nam matematika moze nieco pochopit, zistit. Problem nastava vtedy, ked sa jej vysledkom snazime prisudit mieru pravdivosti az dogmatickosti. A zial, historia nam neraz ukazala, ako aj mala odchylka, moze urobit v globalnom meradle velke, tazko napravitelne problemy... Preto opatrne. Matematika pracuje len na zaklade nasich znamych poznatkov a predpokladov...

183011

2.2.2009 1:44

Jak snadné!

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Chápu, že jedinec nadaný úchvatným negativním myšlením, jež jediné je hnací silou vědy a společenského pokroku, nemůže ve své komplexní tvorbě matematiku vynechat. Její mámivě podvodnou krásu si nejlépe představíme v geometrické definici právě toho prvopočátku všeho - tedy nuly. A tato následující definice je přece naprosto jasná a srozumitelná i když nedokazatelná, ale vždy vedoucí ke správnému výsledku - tedy Kramářův axióm: Nula je na číselné ose bezrozměrný bod, jenž je od obou neexistujících konců absolutně stejně vzdálen. Jak snadné! Stačí si přece představit bod tak malý, že nemá žádný rozměr a pak ty vzdálené konce nekonečné číselné osy - a máme tu jedinečnou krásu matematického podvodu jako na dlani. Jedinci, jenž je orientován poněkud pragmatičtěji, doporučuji zahájit praktická bádání o podvodné matematice odesláním částky 0,00 Kč poštovní poukázkou na svůj účet v bance. Obávám se, že autor článku již na poště byl.

182751

2.2.2009 15:02

RE: Jak snadné!

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 182751

Hezký pokus o definici, pane Jiří, chyba je v tom, že číslice známe jen jako statickou záležitost, přestože tato řada symbolů zobrazuje především dynamiku vývoje naší (uhlíkové) inteligence, jde o zhuštěný zápis vztahů mezi "dimenzemi prostoru", vztaženými k dvojici (zdánlivé binaritě) muže a ženy, kde potenciál spojení těch dvou (dítě) je vyjádřen archetypem trojky.
Nula (prostor pro hledání prvotního bodu) a osm číslic pak označuje cyklus vztahů mezi intervaly v hudbě, navázanými na objemy informací, v té které vrstvě. Šestka a devítka pak v tomto "obrazu" představuje cestu k "osmičce" (k propojení dolního a horního světa).
Zvedáme tu ležící osmičku Jiří, tajemstvím matematiky je "princip skrytého součtu". V zápisu 38:11, po "včasném" sečtení dvou symbolů na levé straně.
V reálu pak jde o kabalu, kdy matematický výsledek lze vnímat skrze tuto nauku PROPOJENĚ s jazykem latinským. Oba jsou součástí projektu, který nabídl Ježíšův tým vládcům před více než 2000 lety. A ti to takhle pokurvili.
A my všichni jsme se sem narodili proto, aby ten program vstupu do dalších hladin existence už nikdo neposral.
Ale chvíli bude trvat, než lidem dojde, co všechno je podvod - a co FUNGUJE.

182832

2.2.2009 19:08

RE: Jak snadné!

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182832

Vážený pane Janko, problém je v tom, že já kabalu neznám a její smysl mi uniká. Znám akorát nějakého Kubalu a ten tak smyslně prahnul po každém smysluplném čísle (žádné mu nesmělo uniknout), že teď už je jen bůh ví pokolikáté ženatý a má tedy n * n dětí. Takovéto počty mne opravdu děsí. Ovšem s Vaší poslední větou bez výhrad souhlasím.

182856

2.2.2009 19:40

RE: Jak snadné!

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 182856

Když řídíte auto, také neznáte, co si "myslí" benzín, když ho trubky nacpou do válce - a jste rád, že to nemusíte vědět, máte jiné starosti i radosti.
A jsou lidé jako já, které zajímalo, jak asi je tomu Benzínovi, když se rodí, cestuje v cisternách a nádržích - a pak se s rámusem rozloučí s touhle formou existence - a maže zpátky do prostoru.

A takovéhle bláznivé myšlení mě dovedlo k poznání, jak "fšechno" funguje. K součtovým informacím směrů lidských činností. protože všechno je v těch písmenkách a číslíčkách schované. jsou přepisem zvuku, který má i svou neslyšitelnou polohu, vnímatelnou pouze vědomím. V těch ostatních kmitočtech mozku, jsou také čtyři, jako kdysi v Číně ty čtyři živly.
Je frekvence "živel"?
Není, ona je dítětem i matkou živlu. Živel je zkrátka živel, má své jméno, rodiče, a rodokmen příbuzných (poznatků).

182861

2.2.2009 22:25

RE: Jak snadné!

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182861

Vážený pane Janko, je pro mne potěšitelné, když se alespoň písemně potkám s člověkem, jenž je zřejmě ode mne velice rozdílně uzpůsoben a navíc má chuť diskutovat s tak primitivním a jedovatým ironikem, jakým jsem i podle dřívějšího mínění mé manželky já. Ta své veliké morální vítězství slavila tehdy, když mi majitel a průvodce jedné místní cestovní kanceláře po celonoční přátelské debatě popřál dobrou noc a zároveň mne prosil, abych dal pozor a při čištění zubů se nedopatřením nekousl do jazyka, neboť jemu zatím žádný klient na dovolené nezemřel. Snažím se Vás pochopit - ovšem má přirozenost je silnější.
Takže Vám mohu po tomto varování potvrdit, že když řídím auto, tak skutečně nevím, co si myslí benzín. Už jenom proto, že jako důchodce již řídím pouze manželčino auto - a to jezdí na naftu. A poněvadž jsem pouze převážně technicky vzdělaný primitiv, tak si také myslím, že ten Váš nešťastný benzín je nějaký chabrus na myšlení, neboť si nestačil všimnout, že do válce jej necpou trubky - ale ten věčně nenažraný prevít válec si jej tak notoricky a hladově těmi trubkami nasává sám. Když jsem tímto své pověsti nesnesitelného hnidopicha učinil zadost, mohu Vás, pane Janko, ujistit, že se mi Váš způsob uvažování zamlouvá. Není totiž proti ničemu, protože nejspíš pro pokrok diagnostických metod ani zdravý rozum už neexistuje - je vůbec otázka zda-li kdy existoval - a hlavně: Váš způsob uvažování je mi blízký a tu část Vašeho tvrzení - tu o neslyšitelné poloze zvuku vnímatelné pouze vědomím - jsem si za režimu nyní již konečně ze zákona zavrženíhodného ověřil experimentálně metodami taktéž zavrženíhodnými. Ale co by lump jako já pro vědu nepodstoupil? Takže po přečtení článku v Amatérském rádiu pro profesionála v oboru bylo maličkostí zhotovit si vhodný generátor frekvence - tuším, že někde kolem 13,5 Hz - a pro vedoucího prodejny Tesla Eltos bylo maličkostí přinést si ze skladu výkonový nf zesilovač 50 W a připojit jej na za plentou umístěnou reprobednu s jediným ale mohutným basovým reproduktorem. Po uvedení soustavy do provozu v podvečerní špičce se klenutá prodejna plná zákazníků nebývale rychle vylidnila, což mne dovedlo k poznání, že "podporovač neklidu" skutečně funguje. Cítím se tedy jako ta frekvence, dítětem i otcem živlu - ba i tím živlem samotným. Mám své jméno, rodiče - sice již zvěčnělé - a rodokmen včetně těch poznatků. Jen trpím nejistotou, zda jsem se Vás svým pravdivým příběhem nešetrně nedotkl.

182873

3.2.2009 19:03

RE: Jak snadné!

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 182873

kvituji s potěšením a lehkou závistí, že řídíte místo manželky už jen její auto, také se těším na takovou dobu. Zatím si odmítá auto i pořídit - tudíž nese plné jho mých bludných představ.

Jinak nevím co bych dodal, snad jen, že jsem splachovací, dotknutí čistím vodou nebo hodnotnějšími tekutinami.

182953

3.2.2009 20:18

RE: Jak snadné!

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182953

Vážený pane Janko, je to od Vás tak milé, že kdybych věděl jak, tak bych Vám hodnotnější tekutiny dle Vašeho výběru rád dodal - nejlépe k vnitřní spirituální očistě - a na důkaz nezávadnosti tekutin a mé upřímné přízně je s Vámi nejraději degustoval.

182956

13.10.2012 23:32

RE: Jak snadné!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 109.?.?.?

Reakce na 182873

Zdravím
je to staré,nikdy jsem to nezkoušel ale teď by jsem to potřeboval.
Vím že jsem to někde v AR viděl ale kde.Teď nevím kde.Prosím
ve kterém AR to bylo.Pokud by jste byl od té ochoty a mohl mi napsat.Děkuji.vaclav
p.va@seznam.cz

277079

3.2.2009 22:12

RE: Jak snadné!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 182832

[smích]

182970

4.2.2009 17:02

RE: Jak snadné!

Tonda 147.?.?.?

Reakce na 182751

Kramářův axióm je zajímavý, nicméně nedefinující. "Nula je na číselné ose bezrozměrný bod, jenž je od obou neexistujících konců absolutně stejně vzdálen" by platil na všechny body na číselné ose - též číslo 1 je bezrozměrný bod obou neexistujících konců absolutně stejně vzdálen [smích] V tom je ta krása nekonečen ... a potažmo matematiky

183019

4.2.2009 21:45

RE: Jak snadné!

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 183019

Milý Tondo, a co Kramářův krok bokem? Matematik se musí především umět dívat na realitu! Pro potřeby důkazu připusťme, že Kramář je jednička. Podívá se vpravo a vidí dvojku. Okamžitě si uvědomuje, že je pravicově úchylný - mimo střed, neboť k pravému konci nekonečna je o jednotku blíže - ukročí tedy vlevo, je opět vystředěn, opět je nulou, jako v životě, a vůči nekonečnu a jeho koncům je jako vždy v rovnováze. Kramářův axióm tedy definuje i jeho postavení na číselné ose i ve vesmíru, přestože jej již mnohokráte různí málo exaktní myslitelé nazývali tu pravicovým, tu levicovým úchylkářem. Sám se považuje za racionálně soběstředného - ale tolerantního, neboť chápe, že každý se musíme nějakým tím podvodem živit, když poctivě už to nejde. Proto nic nenamítá, když řada psychiatrů začne hlásat něco o nějakých tentokrát psychopatologických úchylkách. Proč by se měl ostatně vzrušovat míněním pseudovědců, kteří na druhou stranu tvrdí, že závaznou normu "ČSN - EN nnn nn - Homo sapiens, sapiens" definovat nelze, neboť takový, jenž by za standard mohl posloužit, neexistuje. Hanba NWO!

183041

2.2.2009 3:50

Matematika je presna veda

Latinec 70.?.?.?

Pokud jeden argumentuje s tim, ze matematika je podvod, tak takovy se sam presentuje coby absolutni blb & arogantni hlupak, bez pochyby sam matematice nerozumi, a tim trpi komplexy.
Matematika neni nejake ucetnictvi, kde se cisla zamerne "ohybaji" v prospech toho kdo je ohyba. Jako treba nedavno ci v soucasnosti, treba zide Bernie Maddof, americky sef financi Geitner, sef FED Bernanke, byvaly sef FED Grunspan (spanuje zelene), - to nejsou matematici, to jsou grazli, lhari zlodeji, a podvodnici a k matematice, jak sami matematicky o sobe dokazali, maji hodne daleko.
Matematika je exaktni veda pro toho, kdo ji rozumi, ta se okradat neda. Lhari mohou cisla ohybat, to je pravda, oblbovat druhe co matematice nerozumi, ale skutecna maatematika je neco jineho. To nerikam z toho duvodu, ze matematika, ci jeji technicke odvetvi, je dosud mou zivnosti. Kdyz jeden chce dokazt ze matematika je podvod, tak pak je treba matematickeho dukazu. Halo ! Halo? Je tam nekdo ??
Je-li tam nekdo, dam priklad jednoduche rovnice pro ty typu Madoff, Geitner, Bernanke, Grunspan:
a = a /^2
a^2 = a^2 / -a^2
a^2 - a^2 = a^2 - a^2 (a neni?)
a(a-a) = (a-a)(a+a) [zkratime (rovnici a-a), nebo ze by to neslo? Babo, ci spise zide, rad!]
a = 2a
1 = 2 !
Casa-cink, mala domu! Tes se svata synagogo! Madoff, Geitner, Bernanke, Grunspan a spol. se raduji .. [cool]

182762

2.2.2009 7:51

RE: Matematika je presna veda

Ravo 84.?.?.?

Reakce na 182762

Ve ctvrtem radku je chyba, takto to neni a i kdyby bylo, tak pak stejnak a-a je 0 krat "a" je zase nula a ne "a"
To muzu rovnou jakoukoliv rovnici /nasobit nulou a tim vynuluju obe strany at jsou jakekoliv a vzdycky se to vyrovna ze 0=0 [smích]

182782

2.2.2009 23:55

RE: Matematika je presna veda

Latinec 66.?.?.?

Reakce na 182782

>Ve ctvrtem radku je chyba, takto to neni a i kdyby bylo, tak pak
>stejnak a-a je 0 krat "a" je zase nula a ne "a"
>To muzu rovnou jakoukoliv rovnici /nasobit nulou a tim vynuluju
>obe strany at jsou jakekoliv a vzdycky se to vyrovna ze 0=0 [smích]

Bud jsem se nevyjadril jasne, ci jste to spatne pochopil: Prirozene, neni treba matematicky dokazovat to co je nepopretitelne znamo byti platne, v tomto pripade a = a, tj. tzv. matematicky axiom. V jinych slovech, kde neni treba plytvat energii a dodavat dukazu, neb jiz od zacatku tvrzeni je zname ze tvrzeni je pravdive.
Co jsem zamyslel je to, ze kdyz se takovy nepopritelny axiom dostane do sparu zidu typu Madoff, Geitner, Bernanke, Grunspan, & spol., jak ti jsou schopni to "ohnout" v jejich prospech, a klidne udelat z 1 =2.
Capicsi?

182882

3.2.2009 3:56

RE: Matematika je presna veda

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 182882

Mno, velky Newton se dostal zakazanymi operacemi k lecemu zajimavemu a ani Leibnitz se deleni nuly nulou absolutne v difernecialnim poctu nevyhnul. l"Hopitalovo pravidlo je pozdejsiho data, i kdyz to neni pry udajne parce tohoto markyze a velkeho fanouska matematiky, ale Svycara J. Bernoulliho.

Nula. Zivotopis jedne myslenky. Charles Seife strana 142-143.

182897

3.2.2009 4:12

RE: Matematika je presna veda

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 182882

>...V jinych slovech, kde neni treba plytvat energii a dodavat dukazu, neb jiz od zacatku tvrzeni je zname ze tvrzeni je pravdive.
---------
Hned jsem si to myslel. Tomu se ovšem neříká matematika...tomu se říká: "Židovské počty". Tady jsme se dostali daleko mimo logické uvažování, kde normální pozemské rovnice pozbývají platnost a důležitý je jenom výsledek.
Pura Vida.

182899

2.2.2009 15:13

RE: Matematika je presna veda

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 182762

...tady, Plha se hlásí...., cituji:
Kdyz jeden chce dokazt ze matematika je podvod, tak pak je treba matematickeho dukazu. Halo ! Halo? Je tam nekdo ??

...možná by stačilo si uvědomit, že dokazovat tautologicky (matematiku matematicky) je kravina už od samého začátku.
Matematika je krásný jazyk, komponovaný v každé době tak, aby se "zacyklil". To se díky axiomům také podařilo. Díky výběru vhodných nástrojů lze dokázat i že 1 + 1 = 3, stačí matematiku aplikovat na fyziku, kvůli které také vznikla.

Ale naprosto chápu lidi, kteří se matikou živí, že ji budou bránit. Také jim jí nikdo nebere, jen si i oni musí uvědomit, že dlouhodobá rotace "ekonomiky" (tautologie dluhu) musela prokázat zacyklenost a tím i postupný zánik některé matematiky jako vůdší síly společnosti.
Chcete-li cosi zvědět o matice, o její "součtové hodnotě", tak pošlete mail.

182833

3.2.2009 9:24

RE: Matematika je presna veda

pietroo 194.?.?.?

Reakce na 182833

To je pravda. Mám dva fotony tedy paprsky z moji žárovky a nyní se vzdalují od sebe, každý podle Einsteinovy hypotézy hraniční rychlostí. Jakou rychlostí se vzdalují od sebe? 1+1=2. Podle Einsteina ale 1+1=1. Rychlosti světla se nesečítají na dvojnásobek (?). Matematika nefunguje? Pokud pojmu rychlost světla jako hraniční pojem, pak to dává smysl, protože pak se bavím o celku (=jsem v metafyzice). To by bylo možné, pokud bych tvrdil, že světlo je absolutně všude ihned, jen nám se relativně zdá, že letí tou a tou rychlostí. Celek je vždycky "1". A pokud budeme přesnější, tak je nakonec...ano, je NULA. Jaká je hmotnost nebo energie vesmíru? Podle Einsteinovy e=mc2... vyjde nám hausnumero...aha, blbost, no vlastně zase to bude 1, respektive spíš nula?! [překvapení] (Anebo mohu říct, že otázka po celku, například hmotnosti vesmíru, je bezsmyslná a nesprávně položená. Nemá smysl si ji položit. Ale tím, že tu nulu chci popřít, bojuji s ní, tím to Nic vlastně připustím...?! Pořád je jakoby tady přítomno.) [smích]

182918

3.2.2009 18:20

RE: Matematika je presna veda

freeLook1 195.?.?.?

Reakce na 182918

existuje teorie, kde soucet energii ve vemiru je rovno nule.

182950

4.2.2009 19:35

RE: Matematika je presna veda

doučovatelka matematiky 88.?.?.?

Reakce na 182762

Ale to jsou známé triky, kdy se počítá z neúplnou znalostí řešení rovnic toho, komu je příklad předkládán. Umocnění rovnice (1.řádek), dělení nulou (4.řádek) nejsou ekvivalentní úpravy.
Pro autora článku a jemu podobné absolventy kurzu matematiky (na úrovni kupeckých počtů): Ekvivalentní úprava je taková, že řešení rovnici před úpravou a řešení rovince po úpravě jsou identická (tj. úpravou se nepřidá další řešení, které původní rovnici nevyhovuje, ale také se jí žádné řešení neubere).
Příklad (schválně jednoduchý): x=2 je rovnice, jejímž řešením je číslo 2, ale umocníte-li tuto rovnici máte x^2=4, pak této rovnici vyhovuje také x=-2.
Při použití neekvivalentní úpravy ( zde umocnění rovnice) se proto musí provést pro každé řešení zkouška dosazením do původní rovnice. Zkuste si vyřešit např. rovnici x-2=-odmocnina(2) .

183034

2.2.2009 4:54

Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?

Rene Bartosek 76.?.?.?

Nadherna knizecka o nule ci nekonecnu pro laickou verejnost. Nula. Zivotopis jedne myslenky. Charles Seife

Prestoze vychod nulu znal, tak stari Rekove i Zapad ji odmital prejmout na rozdil od jinych vychodnich znalosti, vcetne matematickych. Ceho se tak obavali anticti filosofove a ucenci? Nuly jako zdroje radu i chaosu zaroven? Nemuzu si pomoct ja vidim v nule nebo obracene strane mince tedy nekonecnu skrytou tvar absolutna. Tam kde limitne konci principielni moznost materialniho racionalniho poznani, tak tam teprve neco jineho zacina byt "viditelne". [smích]

182772

2.2.2009 10:57

RE: Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182772

Vážený pane Bartošku, nevím jestli pan Lischka, ale já určitě jsem Charlese Seifea nečetl - ovšem nepřipadám si proto dočista namydlený nebo dokonce vymydlený. Koncem roku 1977 mne totiž jistý JUDr. Pavel Rychetský nutil, abych plnil mnou podepsanou smlouvu a za pokoj s francouzským oknem v hotelu Helios ve Starém Gradu na Hvaru zaplatil "přiměřený příplatek 100 Kčs za pokoj s balkónem". Ve snaze vyhovět právníkovi i právu jsem využil poznatku, jenž nám v plné kráse zopakoval skvělý Ravo 84 (děkuji upřímně, pane kolego) a za balkónovou plochu nula metrů čtverečních jsem i bez znalosti sazby za ten metr vypočetl tu jedině správnou výši příplatku. Ačkoliv mne úřednice na poště dvakrát ujistila, že přijme k přepravě jakoukoliv částku, tak v případě nuly Kčs to striktně odmítla a doporučila mi návštěvu psychiatra. Z toho vyplývá, že nula je buď matematický podvod nebo že pošta byla, a obávám se, že stále ještě je, zatvrzelým a absolutistickým vyznavačem starořeckých matematických znalostí. Nebo že bych se ve své úchylnosti opět - jako již tolikrát - s chutí mýlil?

182801

2.2.2009 15:44

RE: Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 200.?.?.?

Reakce na 182801


Kit Lange is an Air Force veteran and military writer Army unit; her blog, EuphoricReality.com <http://euphoricreality.com/> She resides in Tulsa, Oklahoma.

(Anonymní čtenář chce zřejmě srovnat podobnost argumentace v článku Odhalené podvody: Matematika s argumenty a obhajobou amerických vojáků na blogu Ms. Kit Lange, která vehementně hájí každé provinění ve vojenské službě včetně vraždy. Tato dáma se současně vydává za „National Web Coordinator”pro podpůrnou organizaci US vojenských jednotek.
Vážený čtenáři, nelepte prosím celé stránky do diskuze, směrník je dostačující, a uveďte prosím krátce česky, o čem směrník pojednává. Díky – moderátor.)

182837

3.2.2009 3:58

RE: Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 182801

Ten socialismus je strasne nepruznej. Kuprikladu kamoska par let zpatky dostala tady v zemi neomezenych moznosti seka na 0 $. Zrejme v tom nechteli mit bordel ci co? [velký smích] [mrknutí jedním okem]

182898

3.2.2009 7:58

RE: Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182898

Domnívám se, že je to buď chyba programátora, nebo jen, stejně jako já, chtěli vyhovět nějakému právníkovi a dokladem doložit splnění všech svých závazků. Ti právníci budou svou utkvělou touhou po "nezpochybnitelných" důkazech ve formě "černé na bílém" posedlí všude stejně.

182911

2.2.2009 15:17

RE: Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 182772

ano, už jsem toto psal výše. Nula je součástí velmi zhuštěného zápisu "vlastností obou prostorů" v symbolu osmičky. Nemá smysl ji chápat pouze skrze náš model matematiky.

182834

3.2.2009 3:45

RE: Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 182834

Jiste v kartezskem systemu se nula jevi jako bod, na Riemannove kouly se nekonecno a nula jevi jako poly rotacni osy tehle kulicky. Co by asi nula byla v runych n-rozmernych prostorech a ruznych abstarktnich pojeti geometrie.. Vzdyt strunova teorie nema nastroj, jak rozhodnout kolika rozmerny by mel byt ten nas vesmir ve skutecnosti, jak se nam jevi. Co to, ale je skutecne ta nula-nekonecno-nicota-prazdota-.... pouze abstraktni pojem lidskeho mysleni? [smích]

182896

2.2.2009 6:19

Řadím pana Lischku mezi tlachaly.

Esmate 92.?.?.?

Pan Lischka nemá co říci. To konstatuji po tom, co jsem četl pár jeho článků. Píše spíše svoje domněnky o věcech, o kterých ví žalostně málo, nebo vůbec nic.

Proč píše, je mi poměrně jasné, spíše mne překvapuje, proč se těmto nic neříkajícím dětinským úvahám věnuje místo ve Zvědavci. [smích]

182779

2.2.2009 8:29

RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.

Striga 85.?.?.?

Reakce na 182779

Jak krásné slovo - tlachal.... Kéž by byl tlachal, ve smyslu minulého času, jako že kéž by se byl vykecával.... Nicméně stále tlachá.
Odhalil leda tak tu nulu, česky prd. Ovšem za použití hodně slov, to je pravda.

Těším se, co si vezme na mušku dříve. Když si dovolí zpochybňovat matematiku jako přesnou vědu, co, proboha, bude příště?

Navrhovala bych třeba neposkvrněné početí. Úžasně neuchopitelné, staletí diskutované, ve své podstatě neuvěřitelné, celkově divné. Nádherný materiál pro pana Lischku a jeho hluboké, silně citově zaujaté, košaté a nedokázané myšlenky.

Jen tak mimochodem - nepřijdou vám jeho titulky jako z bulváru? Bombasticky něco naznačují, nicméně článek je poněkud úplně skoro o něčem jiném?

182787

2.2.2009 11:23

RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182787

Vážená Strigo, tímto příspěvkem jste potěšila mé poetické srdce. Vaše objevné souznění mezi podstatným jménem tlachal a slovesem totiž naznačuje, že ani Vy nejste vlivu myšlení pana Lischky - které sice zatím zcela vylučujete - zcela imunní. Ovšem obávám se velice, že pokud by se pan Lischka toho Vámi nabídnutého duchovního mystéria někdy v budoucnu ujal, tu by se velmi pravděpodobně projevil jako každý kdysi velice romantický mladík, rozpomenul by se nejspíš na ony posvátné chvíle prvního kontaktu se zbožňovanou bytostí ještě ve stavu virgo inkontakta - a neposkvrněné početí by označil za banální nemoc nemytých rukou. Pan Lischka je totiž ještě starší než já a ještě v mém mládí se ty bájné bytosti v několika málo dožívajících exemplářích vyskytovaly. Dnes už se snad ani nerodí.

182804

2.2.2009 17:04

RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.

Striga 85.?.?.?

Reakce na 182804

Není to náhodou virgo intakta? Inkontakta je nějaké divné..... Kdysi jsem virgo intakta byla, alespoň to tak psala gynekoložka po vyšetření....
Inkontakta už zní skoro jako inkontinentní, no to mě taky asi čeká.... Latina je vůbec roztomilý jazyk...

182843

2.2.2009 19:39

RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182843

Vážená Strigo, i když tomu možná nebudete věřit, velice Vám děkuji za opravu mého přepsání. Silně se podobáte té mé čarodějnici. Můj bratr jí donedávna nikdy jinak nenazval - a to již v době, kdy virgo intacta ještě byla. Nyní je už tři roky inkontinentní, na půl těla ochrnutá a zcela němá, v nemocnici 78. den na JIP ležící a proto mi tak chybí ten podvědomě uložený kontakt. Co také můžete čekat od bývalého spojového mechanika, jenž již co mladík měl těch kontaktů plnou hlavu a gynekolog - byť s jedním bydlel na stejné chodbě v domě přímo proti opavské porodnici - jej nikdy nevyšetřoval.

182860

2.2.2009 15:39

RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 182787

..hele teta, s tím početím bez flíčků .....je to alegorie, ale obávám se že vám je zbytečné tohle vysvětlovat, snad v příštím životě...,
přesto aspoň pro ty, kdo trochu fantazie mají:

Dítě jako společný výsledek směřování ženy a muže - má také svou virtuální, mužskou podobu.
My zkrátka své dítě stvoříme (samozřejmě s vaší láskyplnou pomocí) tak, že zjistíme, jak a proč co funguje - a dovedeme najít harampádí na sestrojení třeba kola nebo pračky....,
..a naše děti, (které i my sami považujeme za geniální), ty se týkají objevů, potřebných pro celé lidstvo, pro naší (trochu větší) rodinu. Proto pouze prvek "s vlastním vyzařováním" musela najít žena (radium), ostatní "děti" jsou naše (neznám ale poslední vývoj, dnes se role a těla už mísí, mužatky i zženštilci)

A tahle alegorie o "početí, spojení, objevu, zrodu", tradovaná křesťanstvím, znamená, že na to, jak funguje vesmír, může přijít pouze muž - a k tomu slepý. Kde slovo slepý znamená současně tu "neposkvrněnost". A neposkvrněností se v mužském případě rozumí neznalost duchovních technik a praktik (meditace, magie a podobná zvěrstva, vedla v minulosti vždy k moci jedince, následné válce a opakování civilizace.

V dnešní době je ten "jedinec" rozpuštěný do milionů lidí, každý dostáváme nějaký kousek skládanky a matláme to nekonečno.
Ono sice funguje už dlouho, ale mohlo by fungovat líp, hlavně s větší legrací.
...teda, až si to tu trochu poklidíme...., v hlavách i v jejich okolí. V jak vzdáleném - to si každý odečte z poštu svých zrození v jiných tělech - za čas, až ti blbci s ohnivými (i ohnilými [smích] )rourami dostanou rozum.

182836

2.2.2009 17:15

RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.

Striga 85.?.?.?

Reakce na 182836

Lischka je tlachal, ale vy už přímo blábolíte.

Nějak nechápu tu virtuální mužskou podobu dítěte. Jak vy - zřejmě myslíte vy jako muži - stvoříte své dítě zjištěním, jak co funguje - sakra věnujte se jednomu významu slova dítě. Tím pádem naším ženským dítětem asi bude vepřo knedlo zelo a vyžehlené prádlo, ne?

A vaše objevy jsou potřebné pro celé lidstvo. Jak skromné.... No proč myslet v kontextu okresu, že..... Pro chlapa je nejmenším možným prostorem pro vyblbnutí a seberealizaci jen vesmír. Dej nám, Bože, větší galaxie, ať se, chlapci, vejdete.

Na fungování může přijít jen slepý muž. Baba sebelíp vídící je nepoužitelná. Fajn. Jarmilo, jdem se opít, mám depky. A to si zrovna libuju, jak mi jde navlíkání jehly do šicího stroje, spravuju zrovna nějaké kousky textilu....

A matláme nekonečno. Zřejmě někteří dost nešikovně, protože práce s nekonečnem musí být hodně skličující. Nevidíte začátek, nevidíte konec, coby slepý chlap zřejmě nevidíte vůbec, to na optimismu nepřidá.

Nejsem na tom nakonec jako ženská líp?

182844

2.2.2009 19:06

RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 182844

...tušil jsem to, jste na tom líp.
Prvoplánové myšlení vám funguje skvěle, takže hurá na knedlíky...
..s mým tlacháním si nelamte hlavu, posloužila jste jen grafomanovi k sebeprezentaci.

..to už je lepší? To berete?
Dík.

182855

2.2.2009 7:50

Miril na lišku, trefil Marišku

Kropáč kropac20 (zavináč) seznam (tečka) cz 62.?.?.?

Mým údělem je jen přičumovat. Francouzsky to zní vznešně: voayer en voyage. Ale tohle jsem nevydržel. Vy lišáku, ona to je vlastně jen léčba šokem, jak ji aplikují někteří profesoři matematiky u léčby finanční krize. Jenže zapomínají uvést, že se jedná o pravděpodobnostní výpočty toku financí a že i nemožnost je jednou z možností. Stejné chyby se dopouštějí i jiní profesoři, vysvětlující totalitně jednotu a boj protikladů, základní metodu teorie poznání. Ono je totiž mnohdy pojetí pravicové a levicové politiky chápáno příliš antagonisticky, lze napsat dokonce příliš extremisticky. A pak je vlastně nejlepší mystika, ku které též někteří tíhnou. Například když profesor matematicko-fyzikální fakulty řekne mistrům světa při semináři o zdánlivých paradoxech chování kvantových částic: Bozi to vědí. Takže nejlepší je vlastně jen potichu přičumovat, nechat potěšení z disputace jen opravdovým profesorům. Jenže - to by znamenalo zánik ledacčehož, například i Zvědavce. Takže aplikovat poznání jednoho jevu plošně, je vlastně genitální, nikoli geniální. Nekamenujte (všechny) čumily!

182781

2.2.2009 12:09

RE: Miril na lišku, trefil Marišku

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182781

Vážený Kropáči, nechtěl byste si úděl vyměnit? Přikecávat také není špatné - i když pro chabé a již mizející znalosti francouzštiny mohu posloužit pouze slovníkovým débloquer, což sice nezní tak vznešeně, ale na druhou stranu to soudnému člověku názorně ozřejmuje účel tohoto společensky prospěšného poslání.

182808

2.2.2009 8:23

Pitomost

satai 213.?.?.?

Obavam se, ze lepsiho slova pro clanek nemam. Pitomost.

Zmatene nakupeni trivialit a nesmyslu. Autor ocividne skoncil s matematikou nekde na zakladni skole nebo na ucelisti, a pise o vecech, o kterych nema paru. Pokud by nekoho zajimalo, jak presne matematika funguje, tak ma v cestine prekvapive velke mnozstvi literatury, pocinaje ctivymi zivotopisy Goedela a dalsich matematiku, kteri v polovine minuleho stoleti dali zaklady matematiky do poradku zavedenim axiomaticke teorie mnozin a formalni logiky, a konce vysokoskolskymi ucebnicemi a monografiemi o tomtemz.

182785

2.2.2009 12:18

RE: Pitomost

pietroo 194.?.?.?

Reakce na 182785

(Godelova "věta o neúplnosti" formulovaná 1931 nám ale říká, že každý bezrozporný formální systém elementární teorie čísel je neúplný a svými vlastními prostředky není schopna prokázat svou vlastní bezrozpornost. To není nic nového, říkám tomu problém "rekurze". Jak mohu mluvit sám o sobě?...Jak mohu o principech svého jazyka mluvit ve svém jazyce? Godel vlastně říká, že "gramatika" (=základ matematiky) je prinicipielně nevyslovitelná. Nemohu o svém vlastním jazyce mluvit v tomtéž jazyce, ale zase v nějakém meta-jazyku a tak nakonec "donekonečna". Říkám tomu gnostické metaroviny. Na něj se odvolávat nejde. Je to jako had který požírá sám sebe. Ještě se na to neumí podívat z té druhé, konstruktivní stránky: Kdo vlastně provádí tu kritiku rozumu? Jak jsem vlastně zaregistroval tu nulu? Proč je vůbec "něco" a ne spíše nic? Proč nula vytváří ten "řád"? Jakoby už symbol pro nulu to vyjadřoval: kroužení...Kde se bere platnost matematiky? 1+1= )

(Trochu exkurz filozofie: Paradoxy matematiky řešila už antika. Achileus díky matematice želvu nepředběhne. Ale především objev iracionálních čísel: odmocniny z 2 a 3. Platon se to snažil řešit tím, že se místo na aritmetiku soustředil na geometrii a vesmír odvozoval jako sestavený z elementárních trojúhelníků. Elementární pravoúhlý triangl s odvěsnami o elementární délce 1, mi totiž podle Pythagorovy věty dá na přeponě odmocninu z 2. Zkonstruuji tak číslo, které aritmeticky se (v současné době) jeví nekonečné, neperiodické... a mohu tak vědomě a názorně pracovat s iracionálním. Takhle asi uvažoval. Problémy souvisí s existencí hranice. A tedy naší schopností uchopit část a celek zároveň.)

(Jinak Kant by jinými (mými)slovy řekl, že geometrie souvisí s prostorem a aritmetika s časem =přidáváním jednotek, počítám patníky u silnice, vkládám tam jakýsi řád, který tam původně vlastně není, a to moje počítání souvisí s vnímáním času, resp. je možné díky času. A ten paradox s odmocninami by asi nazval demonstrací neadekvátnosti našich náhledových forem (čas, prostor) do kterých jako do mřížky zasazujeme všechny jevy, resp. by to považoval za důkaz, že tyto formy existují. Současná matematika a věda opravdu "zapomíná na nic". Je to pro ně maximálně jen vakuum (nepřítomnost předmětů)... (V této souvislosti je zajímavý i zmíněný problém dvojí negace u slovanských jazyků, což existovalo i ve středověké němčině.) [smích] Vše v závorkách pro lepší prožitek nuly. [mrknutí jedním okem]

182810

2.2.2009 13:04

RE: Pitomost

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 182810

Velmi dobré!

182815

2.2.2009 21:05

RE: Pitomost

Maka01 62.?.?.?

Reakce na 182815

[velký smích] [velký smích] [velký smích]

182868

2.2.2009 13:31

RE: Pitomost

satai 192.?.?.?

Reakce na 182810

Az na to, ze matematika muze byt svym metajazykem, jak na to prisel Goedel tim, kdyz zacal cislovat vyroky. Viz tzv. Goedelova cisla. Zadna magie za tim neni, ostatne i prirozeny jazyk zaroven slouzi jako metajazyk.
S tou neuplnosti mate temer pravdu (jeste musite pridat pozadavek jeho rozumne axiomatizovatelnosti), ale neuplnost systemu neni zadna tragedie. Trebas prosta vyrokova logika uplna je (coz pro zmenu dokazal Goedel), ale rozhodne je mene pouzitelna nez predikatova logika s aritmetikou. Proste to znamena jenom to, ze z nejake sady predpokladu nemuzete dokazat uplne vse pravdive, coz mi prilis tragicke neprijde.

182817

3.2.2009 4:24

RE: Pitomost

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 182817

A odkud prosim ma byt ta sada nedokazatelnych axiomu? Pokud pojmu matematiku jako stavba, pak se jedna i o kameny ve fundamentu? S formulaci abstraktni nebo formalni jazyk by se u matematiky dalo souhlasit, ale s tou prirozenosti bych byl opatrny. Co pro galaxii nebo mikrosvet znamena nejaky presny pocet? Stoji existence vesmiru na tom, zda nejaky shluk DNA a bilkovin je schopen aspon presne uhadnout jeho geometrickou symetrii videnou z trizromerneho uhlu pohledu?

Pres uzasny progres matematiky nejsme schopni "presne spocitat" treba pohyb stovek jednoduchych teoretickych konstruktu skutecnych objektu najednou. Bud jich potrebujeme mnohem vice, aby slo uzit statisticke metody nebo menohem mene. Vypada to, ze skutecnost je prilis slozita, nez aby sla namackat do matematickcyh formulaci, ktere by byly opravdu presne.

Jeden vyucujici matematiky, kdysi o fyzicich pohrdlive rekl, ze "znasilnuji" matematiku. Nejsem rozhodne zadny matematik, a moje otazky zrejme casto nedavaji smysl. Otazky nemusi davat smysl, ale odpovedi by ho davat mely, pokud si kladou za cil byt smysluplnymi. Aspon v principielnich mezich nedokonalahe jazyka, at uz matematickeho nebo nejakeho jineho jeste "mene" dokonaleho. Co je vlastne objektivni meritko dokonalosti pro ty jazyky?

182900

2.2.2009 15:57

RE: Pitomost

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 182810

Pietro, hezké, zvlášť poslední odstavec.
Nesu na trh příběh, jak VŠE vzniklo z NIC. Matematika je jedním z hlavních nosičů vody. A z vody a zvuku jsme i my. Matematika, její základna (tabulka písmen, 7 číslic, a čtyř sil)je od počátku navazována na systémy oktávy a harmonických tónů. Více najdete v některých textech (www.karao.estranky.cz)

Pod mnohými slovy máme nastavené jiné směry aociací. To se časem dá opravit. Opravdu šlo o to, uchopit část i celek současně, stačilo opět spojit rozdvojenou osobnost, schizofrenika. Je tak "dobrou značkou" pro přiměřené a kritické chápání jiného popisu fyziky prostoru.

182838

2.2.2009 17:23

RE: Pitomost

Striga 85.?.?.?

Reakce na 182838

Matematika je jedním z hlavních nosičů vody

Pokud si nebudu myslet, že jste duševně chorý, pokud si nebudu myslet, že si děláte srandu, zkusím se zeptat - jak to jako v praxi funguje, že matematika je nosičem vody?

Kdysi jsem dělala na Povodí Odry.......

Jen prosím nepište, že matematika není matematika, ale něco alegoricky a asociačně jiného, že voda není mokrá a nosič je nesen.

182846

3.2.2009 8:14

RE: Pitomost

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182846

Vážená Strigo, jestli to Povodí Odry nebude pro Váš druh nějaké význačné a oblíbené místo sletu - nějaké ty Petrovy kameny. K tomuto závěru mne vede fakt, že moje čarodějnice až do své nemoci a invalidního důchodu pracovala v opavském závodě. Voda, jak tvrdí i umělci, čaruje a je tedy logické, že voda musí mít svůj specifický druh.

182915

3.2.2009 14:42

RE: Pitomost

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 182846

Matematika už není jedním z hlavních nosičů vody,
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Ale byla(!)


Janko si tady z nás dělá šoufky a jistě moc dobře ví, že tuto funkci přebrala historická nauka a tak tedy:
"Historická nauka (dějepis) je jedním z hlavních nosičů vody".

182936

3.2.2009 14:59

RE: Pitomost

Aja 74.?.?.?

Reakce na 182936

Nekde se vam vloudila chybicka, Mirdo.

Nosicem vody je hlavni vodonosicka, nejaka Novakova Anezka z Horni-Dolni.
Mate v tom, panove, peknej maglajz.

182937

3.2.2009 15:39

RE: Pitomost

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 182937

>...hlavni vodonosicka, nejaka Novakova Anezka z Horni-Dolni.
---------
Anežka z Horní Dolní to už taky nedělá. Hlavním nosičem vody je skutečně historická nauka. Paní Ajo, už jste někdy slyšela v hodině dějepisu, jak učitel říká : "Samá voda....samá voda"?

182943

3.2.2009 15:47

RE: Pitomost

Aja 74.?.?.?

Reakce na 182943

>Anežka z Horní Dolní to už taky nedělá.

...to jsou mi novinky, tak Anezka uz nee e.

>Hlavním nosičem
>vody je skutečně historická nauka. Paní Ajo, už jste někdy
>slyšela v hodině dějepisu, jak učitel říká : "Samá
>voda....samá voda"?

Ne, ten nas rikaval: Sama ruka, sama noha.

182944

3.2.2009 15:58

RE: Pitomost

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 182944

>Ne, ten nas rikaval: Sama ruka, sama noha.
-----
Ano, ale to bylo v hodinách tělocviku. Vědomosti jsou buď jako voda a nebo také jako oheň. Říká se : "Přihořívá...přihořívá... Hoří".

182945

3.2.2009 18:49

RE: Pitomost

Aja 74.?.?.?

Reakce na 182945

>>Ne, ten nas rikaval: Sama ruka, sama noha.
>-----
>Ano, ale to bylo v hodinách tělocviku. Vědomosti jsou buď
>jako voda a nebo také jako oheň. Říká se :
>"Přihořívá...přihořívá... Hoří".

Ne, ne. Telocvikar velel: Splhhat!!

182952

4.2.2009 2:46

RE: Pitomost

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182952

Anežku z Horní-Dolní jsem neznal. Pouze Anežku Hodinovou Spurnou jsem kdysi znal z televize. Ovšem musím potvrdit, že náš učitel na ekonomce také říkával: Samá ruka, samá noha. Nevím sice jestli jsou vědomosti jako voda nebo oheň, ale vím zcela určitě, že jejich nedostatek u dívek, o nichž ani náhodou nelze použít to rčení o rukách a nohách, vede ke graviditě. Když ten náš učitel jednu takovou mezi mými spolužačkami nalezl a začal ji doučovat, šel nám příkladem podle svého dalšího oblíbeného výroku: Sakra, chlapi, neflákejte se! a tu naši spolužačku svojí pracovitostí přivedl nejdříve do jiného stavu a až potom na radnici.

182980

3.2.2009 21:58

RE: Pitomost

freeLook1 195.?.?.?

Reakce na 182810

Vazeny pane pietroo, nejsem si jisty zdali jsem schopen pobrat Vas text to detailu a zaroven komplexne, ale zni mi to jako pekny vylet do minulosti. Godela a jeho prinos snizovat nemohu, nicmene filozoficky pohled na matematiku, i pres zasadnost jeho myslenkoveho pochodu, se posunula. Zjistujeme ze matematika je obrovskym rozsirujicim se souborem algoritmu, ktery nemusi ve vsem korelovat s fyzikalnim svetem. Beznejsi je, ze se matematika s fyzikou nesetka. Kde bereme jistotu, ze logicke paradoxy vypovidaji o necem externe materialnim? Jsou to lidske konstrukty, ktere spise vypovidaji o tom, ze mozek(a jeho logika) byla prispusobena kauzalnimu 3+1D svetu. Dnesni mat/fyz poznani je postaveno na striktnich analogiich. Nektere byli ovlivneny spise dohodou vetsiny, nez jednoznacnou pravdivosti. Kde bereme jistotu, ze vsechno neni jinak? Dnes jsme v dobe kdy paralerne existuje dokonce vice vykladu filozofickych dopadu nejen matematiky, ale i fyziky, biologie, ekologie psychologie,...a treba vsech myslenkovych smeru v interakci.
Kant je vyznamny filozof, nicmene tusil neco o obecne teorii relativity, kvantove mechanice ci strunove teorii, genetice, psychologii?... Potom je trosku nepresne vztahovat jeho vyklad casu a prostoru na dnesni dobu. [smích]

....

i tak clanek (at uz v nem lze ci nelze hledat nejake moudre alegorie) se zbytecne shazuje nevhodnym "pouzitim" slova matematika... pokud to nebyl vetsinou nepochopeny zamer.

182967

2.2.2009 9:27

nula

Tom 24.?.?.?

Nula na číselné ose není to samé, jako nula na účtu v bance. Nula v bance, lidově řečeno "hovno", má silnou hodnotu "nicu" s kterým se musí počítat. Nic (záměrně vynechávám lidový výraz, a to nikoli z pokrytecké uslušněnosti, kterou netrpím ani náhodou) tedy nic má hodnotu od absolutního mínus něčeho až po absolutno. S výrazem "absolutní hovno" dále jen AHA, aha! [mrknutí jedním okem] (jistě, logičtěji by mělo být AHO; ponechávám v naději, že někomu i dojde - AHA (!).

S absolutním hovnem, totiž s AHA, se člověk setkává tak často, že si ona setkání ani neuvědomuje. Otupěl. Šum. Hučení v hlavě. Ano, silnou doménou AHA jsou projevy politiků, účelová žvanivost dotažená k dokonalosti, umění jak říci hodně a ve skutečnosti hovno, aha. Nevnímáte jimi uzavírané smlouvy, zákony, doporučení - jak vychovávat dítě, jak milovat buzeranty, jak zalichotit lesbám, jak si na prsou hřát cikána, jak se správně bát světového terorismu, jak se zavděčit Vekému Bratrovi. Nevnímáte, ignorujete a pak to přijde. Začne vám trojčit oučet v bance a vy jste rádi, když nejdete do mínusu.

Jdete-li dále do mínusu, zjistíte, ač dosud matematikou pouze mírně narušeni až nedotčeni, že "mínus" plus "mínus" dává "plus" - ne však pro vás, ale pro banku. Začínám už tak trochu chápat, proč někteří lidé, autora článku jmenovitě - nazdar Karle, nemají rádi neúprosnou logiku matematiky.

Šťourání se v nule je jako šťourání se v hovně. (Doufám, že aspoň tady, dámy prominou [mrknutí jedním okem] Šťourání se v tom či onom (zvládnu i diplomatickou mluvu), je jako šťourání se v absolutnu ...

... ne, to snad není pravda! Zatímco se tady snažím vědecky(!) dokázat AHA, kliknu si na forum, jak jde cvrkot, a ...

>Rene Bartosek:"Ceho se tak obavali anticti filosofove a ucenci? Nuly jako zdroje radu i chaosu zaroven? Nemuzu si pomoct ja vidim v nule nebo obracene strane mince tedy nekonecnu skrytou tvar absolutna."

Mno, takže já to beru na postel, doufám, že nebudu mít divoký sny, a pan Bartošek to jistě rád za mě dopoví - jak to bylo s bouří na inetu, kterou spůsobila nula, když se lámalo tisíciletí.

Pane Bartošku, upřímně, díky! Já už mám za ta leta na inetu držku tak vyčvachtanou, že mě jedině těší, když to, co bych třeba přižbleptnul já, za mě s grácií přednese někdo jinej. [velký smích]

182788

3.2.2009 4:34

RE: nula

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 182788

[velký smích] [velký smích] [cool] Nemohu slouzit, kde konci muj osobni logos, tam teprve zacina byt poznatelne to absolutno, ja osobne si pomaham berlickou viry. Fundament poznani ponechavam tem chytrejsim, co vedi, nejspise to budou vedatori, ponevadz to maji uz ve svem krycim jmene VEDATOR. Mozna nejaky mystik nebo prorok pokud mu dovoli tlumocit jazyk a pokud druha strana bude schopna informaci prezvejknout, tak neco rekno o tom, kde si ja osobne musim vystacit s tou virou. Kulhajici a jednoky s sedym zakalem, ale lip to zatim neumim. I kdyz to nevzdavam a snazim se semtam o ten progres.[mrknutí jedním okem]

P.S. Nejlip se zvani o mrtvych klasicich, ti rozhodne nevstanou z hrobu a nehrozi to nabitou chlebarnou. [smích] [mrknutí jedním okem]

182901

2.2.2009 9:43

stejně budeme potřebovat nějakého matematika - už kvůli Echelonu

amiourka kamio (zavináč) centrum (tečka) cz 85.?.?.?

Požádala jsem Wikipedii o zpracování hesla Echelon, a ona to udělala - a velmi dobře. Představte si, vypadá to úplně stejně jako náš radar! (v Evropě se o tom jednalo v roce 99, kdy my v Unii ještě nebyli, a tak většina občanů nezná ani to slovo.) Co však heslo Wikipedie nezpracovává a ani nemůže ..se k tomu dobrat - je ten užitý nástroj matematiky a jak bude používán. Prosím, zkuste zjistit... [mrknutí jedním okem]

182790

4.2.2009 6:31

RE: stejně budeme potřebovat nějakého matematika - už kvůli Echelonu

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 182790

>Požádala jsem Wikipedii o zpracování hesla Echelon, a ona to
>udělala - a velmi dobře.
-------------------------
Wikipedie někdy kecá. [chechtot] [chechtot] , nebo-li je editována z vyvolené perspektivy. Echelon je jenom název a co se skrývá pod deklem snad neví ani Halliburton, který to má(?) instalovat.
Použití je mnohaúčelové a stačí jenom přepnout knoflík a máme z hlídacího radárku nebezpečný nástroj na ovlivnění chování lidí, případně zatomizování všeho živého ve specifikovaném okruhu.
Kateřino, neztrácejte kvůli tomu hlavu. Obama a jeho tlupa neoconců teď mají jiné starosti a na radar se doufejme zapomene. [mrknutí jedním okem]

182991

2.2.2009 9:55

Drahí veriaci

felix10 147.?.?.?

Bla, bla, bla !!!
autor si mýli matematiku s "ekonomickými teóriami" !

182792

2.2.2009 13:01

RE: Drahí veriaci

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 182792

[chechtot] Nevím, zda je to autor, který se mýlí... [chechtot] Viz. můj příspěvek níže... [chechtot]

182814

2.2.2009 14:01

RE: Drahí veriaci

Iron Maiden 195.?.?.?

Reakce na 182792

... alebo si autor poplietol renesanciu s rezancami.
Riadi sa zasadou: Neviem sice o com pisem, ale pisem rad.

182820

2.2.2009 10:32

Pokud ironie, pak k čemu?

pje 193.?.?.?

Text jsem nedočetl, prostě to nešlo - tolik hloupostí na tak malém prostoru jsem již dlouho nečetl. Samozřejmě že matematika je exaktní jenom proto, že má svůj definičně axiomatický základ. Jelikož to ale každý rozumný člověk ví, řídí se tím a přistupuje k aplikacím matematiky velmi opatrně. Jinak matematika běžně pracuje s pravděpodobností a stochastickými jevy - jen musí někdo zadat vstupní data a posvětit korelaci s realitou... Takže s matematikou je to obdobné jako s jinými obory - nelze v to věřit, ale lze to s opatrností přiměřeně aplikovat. Pokud jde o podíl věřících matematiků (a fyziků) na celku, nelze se divit - singularita prvopočátku je lákavá interpretace jediného Boha Stvořitele...

182799

2.2.2009 10:46

Ja mam sice jen 3semestry matematiky na stavarne

Ursus 83.?.?.?

ale mam pocit, ze lide humanitne zamereni, by se nemeli vyjadrovat k vecem kterym nerozumi....Priste by mohl byt podvot treba fyzika, statika, chemie a kdo vi co jeste.

182800

2.2.2009 11:45

RE: Ja mam sice jen 3semestry matematiky na stavarne

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182800

Vážený Ursusi, já mám školní vzdělání také pouze technického směru, ale mám pocit, že lidé Vašeho nadhledu mým milovaným vědám, které bez matematiky vědami přestávají být, prokazujete medvědí službu. Třeba jeto tím, že Vám nebylo dopřáno to štěstí potkat se s učitelem matematiky, jenž zadal svým žáčkům už v šesté třídě slovní úlohu: Dva kopáči vykopou příkop za osm hodin. Za jak dlouho tentýž příkop vykope dva tisíce kopáčů. Každému, kdo jen začal počítat, okamžitě udělil pětku jako první napomenutí s tím, že příště je vlastnonožně vykope ze třídy. Zjevně nepatříte mezi vyvolence boží, které světově uznávaný statistik z University Karlovy na úvodní přednášce obdařil větou: Ke statistice se uchyluje člověk tehdy, když je u konce se svým rozumem. Humor skutečně umožňuje lépe vědět - ovšem pouze těm, kteří jej dokáží rozeznat.

182806

2.2.2009 12:13

0

0100101011010 78.?.?.?

Lituji těch 5 minut, které jsem věnoval čtení tohoto galimatyáše.

182809

2.2.2009 12:57

Smutné. Možná až moc smutné...

hestroy 77.?.?.?

Vzhledem k hodnocení článku, které bylo 3,6 i poté, co jsem odevzdal jedničku, soudím, že naprostá většina lidí opět nepochopila o čem že to pan Lischka píše. Rád bych odevzdal 0, ale prý to není systémově možné.

Chtěl bych zde popsat, jak chápu tento článek já. Ten článek vlastně vůbec není o matematice. Pan Lischka jen používá různá témata k tomu, aby nám opět a opět sděloval, že člověk je ve své podstatě omezené stvoření, které vidí jen to, co vidět chce. Pan Lischka jen nadzvihne pokličku a nechá zvědavce nakouknout pod ni. Mnoho lidí se ale nesoustředí na to, co je pod pokličkou, ale přímo na pokličku. Jsou pak zmatení, neb se nekoná žádné převratné odhalení, protože poklička je jen poklička.

Nesoustřeďte se prosím na detail, snažte se vidět celek. [velký smích]

Ale abych byl naprosto upřímný, to co jsem zde napsal, jsem napsal jen a pouze proto, abych byl místní komunitou považován za bystrého intelektuála. Ve skutečnosti nemám nejmenší potuchy, o čem články pana Lischky vlastně jsou... [chechtot]

182812

2.2.2009 13:38

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

Aja 74.?.?.?

Reakce na 182812

hestroy, hestroy, nevydavejte se za "urad uvadejici veci na pravou miru", neprekladejte, co "tim a onim, chtel basnik rici".

Necht se v tom pobabra kazdy sam..."hin sa hukaze"...nula od nuly pojde. [smích]

182818

2.2.2009 14:07

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 182818

Omlouvám se Ájo, máte pravdu, že na mé názory zde již není místo...

182821

2.2.2009 14:22

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

Aja 74.?.?.?

Reakce na 182821

>Omlouvám se Ájo, máte pravdu, že na mé názory zde již
>není místo...

Ale, houbelec omluvy..kde je vas smysl pro humorno???

182824

2.2.2009 14:35

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 182824

Ale že jsem vás dostal, co? [chechtot]

182826

2.2.2009 14:45

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

Aja 74.?.?.?

Reakce na 182826

>Ale že jsem vás dostal, co? [chechtot]

...se vam zadarilo, to jo. Jsem peknej "hamacek".
[chechtot] [chechtot] [chechtot]

182829

2.2.2009 20:10

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

Tom 24.?.?.?

Reakce na 182818

>...nula od nuly pojde. [smích]

Ne vždycky. Kupříkladu dvě nuly na dveřích, mohou znamenat až rajskou úlevu [mrknutí jedním okem]

182864

3.2.2009 0:31

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

Aja 74.?.?.?

Reakce na 182864

>>...nula od nuly pojde. [smích]
>
>Ne vždycky. Kupříkladu dvě nuly na dveřích, mohou znamenat
>až rajskou úlevu [mrknutí jedním okem]

Je to s nulama horsi, Tome, nez si myslite. Mizi i z tech dotycnejch dveri, to je samej Restroom a NULA v haji.

182884

3.2.2009 7:15

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

Tom 24.?.?.?

Reakce na 182884

>>>...nula od nuly pojde. [smích]
>>
>>Ne vždycky. Kupříkladu dvě nuly na dveřích, mohou znamenat
>

>>až rajskou úlevu [mrknutí jedním okem]
>
>Je to s nulama horsi, Tome, nez si myslite. Mizi i z tech
>dotycnejch dveri, to je samej Restroom a NULA v haji.

V háji? Řekl bych, že v RestrOOmu [mrknutí jedním okem]

182906

2.2.2009 13:56

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182812

Klidně budu místní komunitou považován za blbého rádoby intelektuála, ale já považuji články pana Lischky za projev čiré radosti ze života, která je vlastní skutečnému labužníkovi. Jenom skutečný labužník a znalec života si totiž může dokonale vychutnat tu většinou a většině těžko sdělitelnou radost, když je v očích značné části svých "normálních" spoluobčanů považován za naprostého idiota. A stejně tak těžko se těm "normálním" dokazuje, že ten idiot ve svém bláznovském počínání vychází z mnohokráte ověřeného poznatku, že co se škádlívá - to se rádo mívá! Takže pro mne jsou ty články málem dokonalé.

182819

2.2.2009 14:35

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 182819

Svatá pravda. A to jste ještě Jiří zapomněl zmínit, že pan Lischka vlastně píše čistou pravdu.

Nedávno jsem byl lyžovat se dvěma přáteli na Slovensku. K přespání jsme zvolili levnou turistickou ubytovnu. Třílůžkový podkrovní pokojík nás stál 30 Euro. Když jsme se ubytovali, přišel poslíček a dával nám nějaké mince, že se prý recepční zmýlil. Každý jsme si vzali jedno Euro a něco nechali poslíčkovi.

Pokojík měl ve skutečnosti stát jen 25 Euro. Recepční dal poslíčkovi 5 Euro, aby nám je vrátil. Poslíček nám dal každému jedno Euro, 2 Eura mu zbyla. Z původních 30ti Eur tedy náš výdaj klesl na 27, poslíčkovi zbyla 2 Eura. Kam se podělo to poslední z původních třiceti!?!

Hanba matematice. [velký smích]

182825

2.2.2009 15:00

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

RadekR 147.?.?.?

Reakce na 182825

>Pokojík měl ve skutečnosti stát jen 25 Euro. Recepční dal
>poslíčkovi 5 Euro, aby nám je vrátil. Poslíček nám dal
>každému jedno Euro, 2 Eura mu zbyla. Z původních 30ti Eur
>tedy náš výdaj klesl na 27, poslíčkovi zbyla 2 Eura. Kam se
>podělo to poslední z původních třiceti!?!

A to jste ještě zapomněl na to, že recepční má 25 Eur, takže ne že jedno Euro chybí, ale 24 Eura vznikla [velký smích]

182830

2.2.2009 16:01

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

Pierre 62.?.?.?

Reakce na 182825

Netrpíte náhodou chronickou mnohoprstostí?[smích]

182839

2.2.2009 18:04

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

vlado 87.?.?.?

Reakce na 182825

Recepčný +25
Poslíček +2
Zákazníci -27
-----------------
Suma =0

Nič nechýba, nič nezvyšuje,
čistá nula je tu zasa a vyhráva !

182849

2.2.2009 18:47

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 182849

Tak Vám tedy pane Vlado "pěkně" děkuji. Jste výtečný matematik. Jen nevím, zda Vám to jedno nalezené Euro stálo za to. Třeba by si je rádi nalezli i jiní.

182854

2.2.2009 20:15

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

opr 195.?.?.?

Reakce na 182825

táto otázka je nezmyselná z nasledovných dôvodov: 1. historku ktorú opisujete ste nezažil, 2. ubytovacie zariadenie na svk. 30 eur/3 osoby/noc nezamestnáva poslíčkov, 3. body 1. a 2. negujú vlastnú hypotézu.

182866

4.2.2009 19:38

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

mtk 80.?.?.?

Reakce na 182866

[chechtot] [chechtot] [chechtot] Cože? Vojta lže? To přeci není možný!! Soudruhu Opre, někde jste udělal chybu, kávová lžička se Vám roztekla. Vojta mluví vždy pravdu a nikdy jinak. Pamatujte na to. [mrknutí jedním okem] [mrknutí jedním okem]

183035

2.2.2009 17:16

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

Kropáč kropac20 (zavináč) seznam (tečka) cz 62.?.?.?

Reakce na 182819

Soudný člověče pomni, že nelze označit za blbého rádoby intelektuála řádného abonenta. To spíš mne, prostého čumila.

182845

2.2.2009 23:00

RE: Smutné. Možná až moc smutné...

mtk 80.?.?.?

Reakce na 182812

Jindro, naprostý souhlas. Taky si nejsem zcela jist, jestli vím, co měl pan Liška na mysli, já jsem si v tom článku svou paralelu našel, a to, myslím, byl záměr. Určitě nebyl o matematice v první linii. Připadne mi, že někteří čtenáři ztrácejí schopnost čtení mezi řádky, nebo tak něco. A pak se diví, že se dozví nula celá nula nic. [mrknutí jedním okem]

182877

2.2.2009 14:43

Jak nula od nuly pojde?

hestroy 77.?.?.?

Možná to sem úplně nepatří, nicméně to sem dám...

Propuštění zaměstnaci ČEZ blokují vjezd do firmy

Vložený obrázek

182828

2.2.2009 18:15

Matematika je krásná

Wu 82.?.?.?

Článek pana Lischky mi vůbec nepřipadá humorný. Ničemu nepomáhá, právě naopak. V dnešní době nikdo nemá rád matematiku v čele s našimi hloupými politiky, kteří se tím i chlubí. Měl by se snad člověk chlubit tím, že neumí číst, i když se o to devět let snažil?

V Anglii kdysi dělali takový pokus a začali vysokoškolskou matematiku vyučovat děti na prvním stupni. Dokonce je učili počítat v postfixovém zápisu (22+= 4 , naopak my počítáme infixově 2+2=4). Děti dosahovaly neuvěřitelných výsledků, byly ohromě chytré a víte co se stalo?

Zakázali to. Rodiče si začali stěžovat, že jejich děti jsou móc chytré. ("A tati? Co to jsou ty grupy? Ty to nevíš?"[mrknutí jedním okem] Prostá lidská ješitnost. Kam půjde celá budoucnost, když naše děti nebudou chytřejší než my? Naopak, naše děti musí být chytřejší než my!

Právě takovéhle články napomáhají k tomu, že budeme ještě hloupější, budeme mít americký systém školství, kde vysoká škola se dá vystudovat přes fotbalový dress, budeme chodit do mcdonaldů a odborníky budeme nakupovat v číně a koreji.

Masaryk říkal něco ve smyslu : "Nemáme moře, nemáme nerostné bohatství, musíme mít vzdělání."

182850

2.2.2009 20:09

RE: Matematika je krásná

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182850

Vážený Wu, děkuji za pochvalu, neboť jsem si z Vašeho textu vydedukoval, že jsem někdo a nejsem náš hloupý politik. Co se však týká Masarykova výroku o moři, tak já jsem se dočetl jiný závěr: Vzduch je naše moře! A toto tvrzení mi připadá velice výstižné, neboť přispělo k mírnému rozvoji v mezích zákona našeho prvorepublikového letectví. Ovšem když se zamýšlím nad tím naším dneškem, tak ti naši politici si to vzali za své důkladně: Stále jsou někde v luftě, stavějí nám ochotně neuvěřitelně nádherné vzdušné zámky a je tedy logické, že vtom našem moři pluje i celá naše budoucnost a našim politikům pak matematiky skutečně netřeba.

182862

3.2.2009 5:12

RE: Matematika je krásná

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 182850

Hmm, to me prekvapuje, ze pri tak velke touze po vzdelani, jste byl schopen clanek shlednout pouze z jednoho uhlu pohledu? Ja sice bastim v te Emerice hamburgry, ale jeste jsem to dokazal zkouknout i trochu jinak. Satira ma provokovat mysleni k nekonvecnosti a burcovat proti sterotypu. I kdyz tohle rozmer pouhe satiry ponekud presahuje. Taky to chce smysl pro humor i ve vaznych vecech.

Odstraneni matematiky z maturit povazuju za jeden z nejhorsich zlocinu pro budouci generace!! Propad vseobecnych matematickych znalosti za "par" let, kdy se ceske deti pohybuji z prvni petky na chvoste Evropy, to je tragicke. Odchod kvalitich ucitelu do penze a z mych starych pratel ( ted uz spise znamych ) se ti, co byly v oboro dobri nevenuje ucitelovani skoro NIKDO!!! Pri podminkach, ktere v CR existuji se nedivim.

Ted neni rec pouze o platu, ale o takovych picovinach, ze zak bude prezkousen v pozdejsim terminu? Jaky pozdejsi termin? Kdyz se na nem ucitel "veze", tak musi byt schopen to ukazat okamzite, ze umi na lepsi znamku. Kdejaky maly "einstein" zna sva prava, ale v kolonce povinosti, tam je akorat ta nula ve tvaru piktogramu hovna.

Vubec nemluvim o rodicich. Za me po tridnich schuzkach padalo facek jako, kdyz se neco strhne na sale. Dneska, aby ucitel shanel po tridnich schuzkach pravnika nebo psychiatra. Vzdyt ten nas "bobecek" se tak uci a vsechno umi, tak jam muze mit ctverec? A nebo se to same poda ponekud vyhruznejsim zpusobem ci pres reditele....Dobra satira provokuje pestrou diskuzi z ruznych uhlu pohledu. Od nuly se clovek muze dostat necekane daleko.

182902

3.2.2009 5:37

RE: Matematika je krásná

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 182902

Hmm, tak prej zdravotni duvody. Clovek dostane chripku, jde s provazem hledat zrejme vhodnou vetev.[překvapení]
„seber si to sám šmejde,“ Rict kdokoliv z me generace neco takoveho, byt nejhorsimu uciteli ve vesmiru a jeste byt tak blby a udelat z toho zaznam, tak si pres jelita vytvorene rodici, minimalne 14 dni nikdo z nas nesedl v klidu na prdel. A pokud se nepletu, tak nasi moudri poslanci, ministri....se chystaji rodice za vyprask kriminalizovat novou legislativou. Az nas budou fackovat nasi potomci, tak davejme bacha, aby si o nas nahodou nezpusobili nejakou ujmu. Clovek by se mohl dostat i do basy.
http://www.novinky.cz/clanek/160291-ucitel-ktery-z...

182903

3.2.2009 8:39

RE: Matematika je krásná

Striga 85.?.?.?

Reakce na 182902

Dobra satira provokuje pestrou diskuzi z ruznych uhlu pohledu.
Jenže článek dobrou satirou rozhodně není. Kde inteligentní humor třeba Horníčka s Werichem, že.....
Nejen dobrá, alei velice špatná satira provokuje pestrou diskuzi. Protože čtenář, zvyklý na zajímavé články, reaguje na bláboly poněkud podrážděně. I já....

182916

4.2.2009 0:49

RE: Matematika je krásná

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 182916

Jista metoda matematickych dukazu pouziva metodu, kdy se overuje pravdivost nejakeho predpokladu, zda je predpoklad pravdivy nebo nepravdivy neni smerodatne. Bud totiz pokud na to mame dostatek vedeni, dokazeme logickou nulu nebo jednicku. Pokud si utvorite po nekolika vetach nazor je to blbost, tezko s tim co delat. Je to vase nezpochybnitelne pravo svobodne volby. Ale jsou lidi, treba jako ja, kteri dali tomuhle clanku jedna. Uprimne reknu bez muceni, ze dle meho osobniho mineni neexistuje logicka metoda, jak poznat dobrou satiru od spatne. Ono vubec v neexatnich oborech lidske cinosti, ktere se vymikaji meritelnosti nebo jsou nepostizitelne matematicky ci formalni logikou se velmi obtizne rozhoduje, co ma a co postrada kvalitu. Co clovek to nazor. [mrknutí jedním okem]

V minulem clanku od pana Lischky jste byla rada za muj komentar, ale to byl pouze muj osobni subjektivni pohled na neco vyjadrene satirickou formou. Tedy formou, kde postradame metody jak kdykoliv opakovane na zaklade nejakych presnych kriterii hodnotit kvalitu. V zadnem pripade to nemuze byt smerodatne pro vytvareni nazoru na nejaky text. Nikdo ani za me ani za nekoho jineho nemuze myslet.

Pokud chci dojit ke svemu nazoru, nezbyva mi nez nekolikrat procist informace, ktere jsou pro me obtizne stravitelne a cekat co z toho vypadne. Promyslet jine komentare muze byt napomocne, ale vzdy nakonec clovek zustava u sveho vlastniho myslenkoveho procesu. Muze byt, ze vysledne hodnoceni je kravina. To beru, ale pouze u tech co si procetli cely text a jsou schopni sami sobe odpovedet na otazku Proc?

182975

4.2.2009 1:42

RE: Matematika je krásná

Striga 85.?.?.?

Reakce na 182975

Netroufla bych si článek hodnotit, kdybych jej nečetla celý.

Přesnými hodnotami se sice satira změřit nedá, ale existuje něco jako obecný vkus nebo obecný cit pro určitý emočně zabarvený projev.

Ten obecný cit udává jakous takous obecně respektovanou a uznávanou normu vkusu a nevkusu, uznávanou v dané době, místě a dalších podmínkách. Tento cit také může odhadnout, že nějaký produkt si na umění- satiru - hloubku aj. jen hraje.

Tak jako nemusíme pod neprůhledným povrchem najít hloubku, tak nemusíme ve spleti jinotajů a jinovýznamů, ba přímo opačnovýznamů, najít něco, co tam prostě a jednoduše není.

Články a vyjádření pana Lischky mi připadají jako působení lidového léčitele. Energie, kterou nikdo nedokázal, působí nezměřitelně, nicméně rádi tomu věříme a je to celkově bezva.

Používá slova a myšlenky v jiném významu než je běžné. Může si to hrát na umění, ale matení signálů, kterými se máme domluvit, vede většinou právě ke zmatení. Zkuste použít v jiném významu semafory - jejich barvy, hluboce filozofickým tónem vyprávějte něco o umění a snaze donutit diváky hledat jinotaje, a pak jděte sčítat ty nabourané, kteří ten jinotaj neobjevili včas.

Na Zvědavci máme Lischku, v Evropě Entropu a Černého. Někdo se vám vysmívá do tváře a chce, ať se neurážíte, ať respektujete umění a s nadšením ho přijímáte.

Budeme radostně plesat, že černá může být tak světlá, foton tak pomalý, blázen chytrý a socialismus lidský. Tvrdit to můžeme.

Jenže císař je bohužel stále nahý.

182978

5.2.2009 2:02

RE: Matematika je krásná

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 182978

Co to je norma vkusu a nevkusu? Pokud si dobre pamtuju vetsina po smrti slavnych maliru umrela v chudobe. [smích] [mrknutí jedním okem]

183058

5.2.2009 9:01

RE: Matematika je krásná

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 183058

Pane Bartošku, zde nepomůže ani Vaše názorná argumentace. Obávám se, že obecné je zejména vydávání té mé "normy vkusu" za normu celospolečenskou, neboť základ společnosti přece tvoří všichni moji známí, které si dle rčení o rovnosti stále hledám a jichž si cením. Lež sprostá je často povyšována na lež společensky prospěšnou a uznávanou - na lež milosrdnou. Každý den, když jdu za manželkou do nemocnice, vídávám sanitky s nápisem SANITAS a málem nikomu to vzhledem ke stavu našeho zdravotnictví nepřipadá jako klamavá reklama. Pokaždé však mojí hlavou bleskne obecně nevkusná myšlenka, že by stačila změna pouhého písmenka. Mnohem pravdivější byl nápis VANITAS. Počátek rčení - zoufalého volání z hlubin času: Vanitas, vanitatum et omnia vanitas!, což se má překládat s pozměněným slovosledem jako: Marnost nad marnost, nic než marnost!

183087

5.2.2009 13:37

RE: Matematika je krásná

Striga 193.?.?.?

Reakce na 183087

Obecnou mírou myslím míru uznávanou zhruba v tomto národě, protože vyjádřit něco slovníkem mých známých, mezi kterými se pohybuji, lze různě.
Kurva do piče ty cype spamatuj se bo už se to něda čist jak si furt meleš svoje blaboly - to by vám napsal poněkud vytočený kamarád, zasloužilý ostravský robotník.

Pane, s vámi nemá cenu se bavit, protože místo normálního myšlení pořád chcete malovat své mnohostranné abstrakce - to vám napíšu já. Bc. Striga Neznámá, absolventka sociologie Ostravské univerzity, známá a přítelkyně lidí studovaných, nestudovaných a některých i dost omezených.

Má společnost je opravdu mnohostranná, ale řadu věcí uznává jaksi obecným vkusem, citem a normou.

183107

5.2.2009 16:47

RE: Matematika je krásná

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 183107

Nevite o cem tedka konkretne pisete a na co ted reagujete. Ja to vim, protoze mam s pane Kramarem osobni korespondencvi. Nechte na hlave, aby jste z urovne Bc, nepadla mnohem vice dolu pod ostrou mluvu chlapu z fabrik a ze sachty. Navic jako sociolog jiste vite ,ze slovnik sam o sobe nekoresponduje s moralni urovni lidi a jejich posuzovanim dobra nebo zla. Nerozumet necemu z duvodu vzdelani nebo schopnosti danych zhury je pravo kazdeho obycejneho cloveka. Verim tomu, ze me taky nikdo nebude kamenovat, protoze nejsem schopen dat stovku pod 11 sekund, nebo zazpivat arii z opery, ci svarit perfektni svar nebo ridit nakladak, vymenit motor na aute....

P.S. Pro pana Kramare, tam kde je bojovny duch, ktery se nevzdava je vzdycky nadeje. Jsem tady, aby jsme byly do posledni vteriny, a pokud takto dokazeme zit, tak se nemame za co stydet, az odejdeme. Budu se muset podivat na e-mail, tenhle rok jsem tam jeste nebyl. [zahanbení]

183134

5.2.2009 21:45

RE: Matematika je krásná

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 183107

Vážená Strigo, velmi mne mrzí, že reagujete tak emotivně a pokud jste můj příspěvek vztáhla pouze na sebe, pak také neděláte dobře. Postrádám sice vašeho sociologického vzdělání a proto si nečiním nárok na neomylnost mého názoru, že to, co mnohé debatéry tak bytostně uráží, je nechuť pana Lischky, a také mé maličkosti, myslet a vyjadřovat se konvenčním způsobem. Nevím jak u pana Lischky, ale u mne se jedná o profesionální deformaci. Ono totiž konvenční myšlení u vývojáře elektrických a elektronických přístrojů a zařízení degraduje takového konvence ctícího "myslitele" na úroveň včelí dělnice, která nic jiného než ty své unifikované šestihranné buňky nesvede. Ovšem ve své - konvenčně myslícími lidmi tak vyzdvihované - pracovitosti je schopna doslova a do písmene se ulétat až k smrti průměrně za pouhých čtyřicet dnů. Silně mi tím každá včela připomíná právě Vámi vzpomenutého jistého zasloužilého ostravského robotníka. Jeden takový u nás v Opavě vtrhl do mé v družstevním domě umístěné dílny a víc než mé bláboly, kterým také nerozuměl, jej k nepříčetnosti rozzuřil fakt, že já si sedím "pěkně doma v teple u svych dratku, vydělavam miliony a jemu kurva na šachtě hrozi propuštěni!" Od těch dob jsem se vzdal iluze, že by mi někdy skutečně rozuměl vyznavač toho Vámi požadovaného normálního myšlení a raději jsme se s rodinou přestěhovali do Raduně. Již od dětství zastávám názor, že hnací silou lidského pokroku je lenost a schopnost neúnavného a hlavně nekonvenčního myšlení. A jen díky mé záludně mámivé milence - matematice - jsem ty své pestrobarevné a mnohostranné abstrakce dokázal nakonec prakticky realizovat. Konvenčně a líně myslící člověk je můj, ovšem pouze ideový, úhlavní nepřítel, kterého však pro jeho veliké rozšíření toleruji, i když lidstvu je skutečně velice nebezpečný. Mocnými tohoto světa je totiž snadno manipulovatelný právě těmi jeho milovanými a jemu srozumitelnými protože jednoduchými pravdami, kterým po tom konvenčním myšlení i rád uvěří. Dějiny lidstva jsou těchto příkladů plné. Jenže ve skutečnosti všechno je jinak. Vážená Strigo, nevím jak Vám to napsat, abyste byla schopná připustit, že nejsem Váš nepřítel. Hanba NWO!

183170

2.2.2009 21:47

Šaráda

rip 78.?.?.?

Pojem matematika (matematik) jsem si nahradil slovem ekonomie (ekonom). Někteří ekonomové o sobě totiž rádi mluví jako o matematicích.
Tohle se mi líbí: "Pokud požadujeme zásadní změnu lidské společnosti, nemůžeme ji tvořit ze stejných věroučných systémů."
Máme různé bohy otce. Teologické, ekonomické. Potřebujeme ovšem také matku-Zemi.

182870

2.2.2009 21:53

On Bullshit

satai 213.?.?.?

A jako na zavolanou jsem v knize Bad Science objevil docela prihodnou citaci z essaye "On Bullshit":

It is impossible for someone to lie unless he thinks he knows the truth. Producing bullshit requires no such conviction. A person who lies is thereby responding to the truth, and he is to that extent respectful of it. When an honest man speaks, he says only what he believes to be true; and for the liar, it is correspondingly indispensable that he considers his statements to be false. For the bullshitter, however, all these bets are off: he is neither on the side of the true nor on the side of the false. His eye is not on the facts at all, as the eyes of the honest man and of the liar are, except insofar as they may be pertinent to his interest in getting away with what he says. He does not care whether the things he says describe reality correctly. He just picks them out, or makes them up, to suit his purpose.

182871

2.2.2009 22:53

matematika neni ekonomika

Oldis 88.?.?.?

autor micha matematiku a ekonomiku dohromady, ze je soucasna ekonomika, a predevsim ekonomika penez, blud, korupcni, sprosta, nemrana, to vime, ale kvuli tomu jeste nemusi takova byt matematika. matematika je nastroj, jak uz tu kdosi zminil, nejde o viru, protoze matematika je abstrakce. Ekonomie, soucasnou myslim, je vira, je nabozenstvi a predevsim pak penize, a zisk je spasitelem. [oči v sloup]

182876

3.2.2009 3:26

autor blázen?

Hustej Týpek 88.?.?.?

Vetsi blbost sem fakt necetl. Autor musi opravdu dost divnej clovek... Prej ze matematika je podvod. Tak to je fakt haluz [oči v sloup]

182894

3.2.2009 12:03

RE: autor blázen?

mtk 80.?.?.?

Reakce na 182894

>Vetsi blbost sem fakt necetl.

Tak si přečtěte po sobě svůj duchaplný příspěvek a toto Vaše tvrzení se stane rázem věcí nepravdivou. [chechtot]

182927

3.2.2009 15:31

RE: autor blázen?

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 182927

>>Vetsi blbost sem fakt necetl.
----------------
Zdá se, že dotyčný sice umí číst, ale jenom něco. Možná by stačilo podívat se na jméno autora příspěvku a všechno je rázem jasné. Není to náhodou "Hustý Týpek"?

182940

3.2.2009 10:43

Pro srovnání filozof Heidegger

pietroo 194.?.?.?

"Metafyzika je tázání, jež vykračuje za to, co nějak je, aby je jako takové a v celku získalo zpátky pro svoje pochopení. Takové vykročení za to, co existuje v celku se děje v otázce po NIC.

NIC se (běžně) považuje za pojmový protějšek toho, co je, tedy jako jeho popření. Stane-li se však NIC nějak problémem...probudí teprve vlastní metafyzické tázání.
NIC nezůstane neurčitým protějškem toho co je, ale odhalí se jako to, co přináleží k bytí toho co je. Čisté bytí a čisté nic je totéž....
Otázka po Ničem nás nutí zabývat se problémem původu záporu...Z ničeho pochází veškeré jsoucno.
V onom NIC, přichází teprve jsoucí v celku, konečným způsobem, k sobě samému.

Onoho NIC by se věda ráda se suverénním gestem vzdala. Nyní se však stává zřejmým, že věda je možná jen tak, že se již předem drží vykloněna do Ničeho.

Jestliže ono NIC nebere vážně, stává se domnělá střízlivost a převaha věd směšnou. Jen díky NIC může věda učinit to co je předmětem zkoumání. Jen pokud věda existuje z metafyziky, je s to znovu a znovu plnit svůj bytostný úkol, který nespočívá v hromadění a pořádání vědomostí, ale v odemykání celého prostoru pravdy o přírodě a dějinách. Jedině proto, že NIC je nám v jádře naší bytosti zřejmé, může na nás doléhat celá podivnost toho co existuje. Pouze na základě údivu, tzn. díky zřejmosti Ničeho, vzniká "proč". Jen proto, že "proč" jako takové je možné, můžeme se určitým způsobem tázat po důvodech a odůvodňovat. Pouze proto, že se můžeme tázat a odůvodňovat, je naší existenci svěřen osud badatele. Otázka po Ničem staví nás samotné, jako tázající se, do otázky. Metafyzika náleží k přirozenosti člověka. Přísnost vědy nikdy nedosahuje vážnosti metafyziky. Do metafyziky se vůbec nemůžeme vpravovat, protože pokud existujeme vždycky už v ní stojíme." (Heidegger, Co je metafyzika?)

182920

9.4.2009 10:42

RE: Pro srovnání filozof Heidegger

Triturus 91.?.?.?

Reakce na 182920

Předem bych chtěl upozornit,že nejsem ani matematik,ani odborník na tuto problematiku.Shodou okolností jsem na vaši diskuzi zabrousil při řešení jiného problému,kterým se spíše amatérsky ze zvědavosti zabývám.A ač je tento problém dle mého spíše filosofický,tak souvisí i s matematickou logikou.Ale k věci :jde o to,jak definovat NIC ??? ( týká se to i již jmenovaného Heideggera)Pokud tedy mohu,přispěl bych alespon v rámci této otázky tím co jsem se o tom zatím dozvěděl od povolanějších.
Pojem „nic“ znamená ABSENCI (nepřítomnost) čehokoliv. Otázka tedy zní, zda o „ničem“ vůbec můžeme něco vypovídat. Tímto se zabývali už starověcí filosofové.
Všeobecná encyklopedie Diderot v osmi svazcích,sv.5,s.355,heslo :
NIC,nicota : běžně nepřítomnost jsoucího,popř.negace bytí.V evropské tradici se v souladu s vysokým hodnocením světa a bytí NIC chápe ryze ZAPORNĚ,ve východních tradicích,podobně jako v mystice,může znamenat hlubinu tajemství vůbec,kde nepřítomnost jsoucího dovoluje zahlédnout samotný ( božský ) základ bytí.

Problém NICOTY
Sartre se do tohoto problému pustil,sice ho pod vlivem Hegela špatně vyřešil,ale problém sám je u něho postaven dobře.Podle Sartra je to tak : Vcházím do kavárny a hledám Petra.Petr tam není a já si řeknu : Petr není přítomen.V té kavárně je tedy NEPŘITOMNOST,NEGACE Petra,čili NEBYTI Petra.Co je to NEBYTI ? Tu otázku kladl už Platon.Vypadá dost absurdně.Novopozitivisté se vysmívali Heideggerovi,který řekl das Nichts nichtet a z NEGACE udělal SUBSTANTIVUM,ale to není tak jednoduché.Osobně nevěřím,že by byla ve světě nicota,ale je tu něco podobného,co odpovídá Shefferovu funktoru ( = NEGOVANY logický součin,operátor NESLUČITELNOSTI).Viz : http://voho.cz/booleova-algebra/ , http://logika.ff.cuni.cz/~jirkup/logika/slovnicek.htm , http://home.zcu.cz/~ldostal/nlg1/index.htm .(Sartre,J.P. - Bytí a nicota )
Shefferův funktor
znamená,že p je neslučitelné s q.Bud ne p,nebo ne q.Je to funktor,s jehož pomocí můžeme definovat všechny ostatní výrokotvorné spojky.Zdá se mi,že Shefferovu funktoru odpovídá něco ve skutečnosti,totiž že křeslo není Petr.Bud křeslo nebo Petr.Na čem se to zakládá ? Na tom,že existuje mnohost konečných předmětů,čili jsoucen,jak by řekl Krapiec ve své filosofii jsoucna.Tato jsoucna jsou konečná.Co to znamená,že jsou konečná ? Znamená to,že mají nějaký NEDOSTATEK.Např.tomu křeslu chybí inteligence,chybí mu život,jaký má slon.Zdá se mi,že ve věcech,a vůbec na světě ,existují jisté druhy NEDOSTATKU.Tyto NEDOSTATKY jsou určitým druhem NEBYTI,(něčeho chybějícího,nedostávajícího se). A v tomto významu jsem hotov připustit,že určitý druh NEBYTI existuje.
To je dost zajímavý ontologický problém.Jakmile analyzujeme konečné jsoucno,a všechny předměty,které známe,jsou KONEČNE,vychází najevo nedostatek,který,jak se zdá,vyjadřuje Shefferův funktor.Zajímavé je i to,že...Automaticky kráceno

188073

9.4.2009 10:45

RE: Pro srovnání filozof Heidegger

Triturus 91.?.?.?

Reakce na 182920

triturus ...pokračování (zbytek)To je dost zajímavý ontologický problém.Jakmile analyzujeme konečné jsoucno,a všechny předměty,které známe,jsou KONEČNE,vychází najevo nedostatek,který,jak se zdá,vyjadřuje Shefferův funktor.Zajímavé je i to,že v logice sehrává Shefferův funktor základní roli.Tu Sartrovu spekulaci,ostatně velice nesnadnou,velmi ocenuji,ačkoli Hegela následoval příliš daleko a tvrdí,že NIC jako takové existuje.

Není NICOTA skutečnost ?

Není tedy možno říci,že je.Ale existuje NEDOSTATEK,který je základem NEGACE v našich hlavách.


( Josef Mária Bochen'ski - Mezi logikou a vírou,rozhovory,s.133,134,vydal Barrister & Principal,2001)Pozn : z filosofického hlediska je definovatelnost "NIC" velmi složitá otázka.Někteří říkají,že je to substantivum a jiní jsou toho názoru,že NIC,kromě pojmu vlastně neexistuje,protože i nic je něco a totiž nic.Kdyby vesmír nebyl,nebylo by (tam ?) NIC,ale minimálně dvě věci :

1.) TMA

2.) ZIMA


I když jiní namítají,že tyto pojmy mají smysl jen jako protiklady naší mysli známých pojmů : SVĚTLO,TEPLO,a tudíž odděleně od nich a od vědomé entity,která by si tu TMU a ZIMU uvědomovala,by tam vlastně bylo NIC,protože by nebylo NIC či někdo,kdo by to mohl vnímat a posoudit,nebot význam informace dává smysl jen tehdy existuje-li :

1.)Adresát

2.) Příjemce


Pojmy jako ZIMA a TMA nemají konkrétní smysl bez protikladů.Pokud by ve "vesmíru" nikdy nevznikly hvězdy vytvářející určitý druh a míru SVĚTLA a určitý druh a míru TEPLA,pak by absolutní nula byla NORMALNI TEPLOTA,stejně jako absolutní tma NORMALNI hranice SVĚTELNOSTI.Navíc by "tam" nebylo NIC či NIKDO,kdo by tento stav mohl jakkoli subjektivně či objektivně hodnotit či srovnávat a tím pádem by NĚCO reálně fyzicky existovalo,ale z hlediska toho,že by to NIKDO nevěděl by se dalo hovořit také o tom,že NIC není (ale pouze ve smyslu absence hodnotícího).Nebyla by ani tma ani světlo. Protože aby někdo mohl říct, že tam byla jenom tma, musel by tam už být, aby to mohl prohlásit.


NIC nemůže nebýt.Jak říká Bochen'ski - je to V NAŠICH HLAVACH, souvisí to s UVĚDOMOVANIM SI,S MYSLI (např.vědomí protikladu,bez něhož to mysli nedává smysl). Jde o ideální,nikoli reálné jsoucno.


Problém Kontrastu NICOTY a VŠEHO ilustruje také role NULY v matematice.myslí si o "tom" NĚCO (nebo také NIC) zvané Triturus

188074

3.2.2009 12:04

nula z nuly pojde

FERDA ferr (zavináč) volny (tečka) cz 217.?.?.?

Matematický axiom - nula z nuly pojde

jestliže dělám peníze, ačkoliv jde o zakrytí dluhů = záporná hodnota
a potom sečítám tyto dluhy = zase záporná hodnota
pak je možno doložit, že tato na počátku nulová hodnota vlastně roste
nyní je zapotřebí to zařídit tak aby ona hodnota rostla jen na jedné straně
= pokud tedy poroste u zadlužených a já to zakryji výrobou nul v bance, bude to vypadat,jakoby můj majetek (nuly)rostl

+ dále musím dosáhnout pomocí zákona, že majetek je nedotknutelný
tedy, že moje nula je nedotknutelná
to se podařilo a pochybovače utluču jeho nulami = dluhy

tím vznikla inkviziční podmínka ničit dlužníky vymáháním dluhů v nulách takže potřebuji k tomu + novodobé inkvizitory- exekutory
jelikož jsem tím dosáhl, že na mojí straně je více znaků ++
a současně potírám onou inkvizicí všechny odpírače,
pak můj původně nulový majetek roste, je tedy nedotknutelný a
ten si ještě pojistím pomocí úrokové sazby
což je ovšem sečítání zlomků = explicitně kladné číslo
počet nul tím stále roste a jeho výkladem je, že tím roste hodnota prokazatelně
= dojdu k definici trvalého růstu

načež potřebuji vykladače této víry, že dělat dluhy podporuje i trvalý růst k tomu se hodí výpočet indexu Down -Jonesova
nyní dejte pozor - Down = dolů !!
tedy co mě roste v bance musí jinde klesat = potvrzuje se tím zákon zachování energie.

platí při splnění podmínky, že ovšem nebude jiná konkurenční banka, než ta moje a proto se musely dostat veškeré banky do rokou vyvoleného národa
Tím byl ustaven zdroj nekonečné energie - kde nula z nuly pojde a ještě má trvalý růst

182928

3.2.2009 13:10

RE: nula z nuly pojde

opr 195.?.?.?

Reakce na 182928

nie je nula ako nula, záleží ako sa použije; 0, 10, 100, 10000000, 1000000000000...

182932

3.2.2009 15:26

RE: nula z nuly pojde

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 182928

"dále musím dosáhnout pomocí zákona, že majetek je nedotknutelný...tedy, že moje nula je nedotknutelná. To se podařilo a pochybovače utluču jeho nulami = dluhy".
-----------------
Dále musím vyloučit konkurenci vydávání falešných bankovek pod pohrůžkou tvrdého a přísného trestu. Jenom já (FED) má zákonem zaručené právo na vydávání falešných, ničím nepodložených bankovek.

182939

3.2.2009 16:03

RE: nula z nuly pojde

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 182939

[velký smích]

182946

3.2.2009 19:16

RE: nula z nuly pojde

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 182939

Mirdo, oni ty baňkovky mají podložené, - přeci naší (nedávno ještě) slepou vírou!!.
Vždy je to o víře, místo bucha baňkocetle, místo cetlí karta s čipem.
Dost lidí dneska horuje proti čipům na kartě se všemi svými údaji - zbytečně. Když budu mít druhou, zálohovanou někde kam nikdo nemůže - tak se o svou identitu nemusím bát. A prkotiny typu svých nemocí a jiných "citlivých informací" - to je zas jen žrádlo pro blbce. A podvodníky. Čipkarta a mobil mi i při ztrátě hned řeknou, co je třeba dělat. (Stačí mít třeba náramek nebo v mobilu vzdálenost, kdy začne mobil plašit, že karta je moc daleko).
A aby podvodníci zmizeli, to představuje nutnost osobního vstupu do konfliktu s těmi "kamarády", kteří chtějí něco, na co nemají nárok. A co mám pod palcem "já".
Až do těhle hladin to půjde - a když ne, tak se zas bude opakovat civilizace pod jinou švindlvlajkou.

182954

3.2.2009 12:20

Matematika je viera, ze 1+1=2

Gibi z Wilsonova 195.?.?.?

ale to nemusi byt vzdy pravda. Ked som sa dopatral tejto axiomy zmrzla mi krv v zilach. Dovtedy som bral matematiku ako jedinu
objektivnu skutocnost a skutocnu vedu. A ono to tak nie je. Vratil som sa k starogreckemu :"Clovek je miera vsetkych veci". A matematika je jeho vytvor. Nas mozog nikdy nepochopi zakony vesmiru. Je pekne, ze sa o to snazime, ale vysledok bude vzdy v nekonecne. Tym nechcem napisat, ze sa nemame snazit. Clovek ma dar objavovania a nachadzania, i ked to interpretuje iba svojim mozgom. To je asi zmysel existencia cloveka a vyzva. Preto zijeme.

182930

3.2.2009 16:06

Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami

Gibi z Wilsonova 195.?.?.?

a akosi nepresiel. Tvrdil som v nom, ze matematika je iba viera
a 1+1=2 nemusi vzdy platit. Tvrdil som, ze ludsky mozog prosto nema na to aby pochopil zakony vesmiru, lebo je obmedzeny poctom neuronov. A vesmir je pdla nasich predstav nekonecny, A tvrdil som, ze clovek sa nema vzdavat, lebo jeho inteligencia spociva v hladani a to nahradny zmysel zivota cloveka. Lebo ten podstatny zmysel neexistuje. Nevieme ho prosto definovat a teda pre nas nie je [smích]

182947

3.2.2009 17:28

RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami

Striga 85.?.?.?

Reakce na 182947

Tak jedna a jedna nemusí být dvě. Bezva. Miluju tyhle myšlenky, kdy něco zcela jistého je zpochybňováno. Za jakých okolností to tedy nebudou dvě?
Nechci být jedovatá, ale s poťouchlostí sobě vlastní si myslím, že tuhle rovnici nevyvrátíte.

182948

4.2.2009 1:35

RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami

E123 88.?.?.?

Reakce na 182948

Vážená, dle Vašeho příspěvku jste se zřejmě nikdy nesetkala s pojmem synergie či synergický efekt. Zkuste zapátrat...

"to, že něco neznáme, neznamená že to neexistuje..."

182977

4.2.2009 22:52

RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami

martin s 85.?.?.?

Reakce na 182948

Hmm, 1+1 se ne vždy musí rovnat 2. To je pravda. Všechno to záleží nad kterým "tělesem" počítate. Těleso je matematická struktura, která splňuje jisté axiomy (axiom je něco co se nemusí dokazovat, prostě to platí). Třeba komutativnost sčítání: a + b = b + a, existence neutrálního prvku vzhledem ke sčítání: 0 + a = a, atd. Takže třeba existuje těleso reálných čísel, což je příklad tělesa nekonečného. Ovšem existují i tělesa konečná. Označujíse Zn. Třeba Z2 obsahuje dva prvky 0 a 1. Pěkné na tom je, že tam platí zcela stejné axiomy jako pro reálná čísla. Nad konečnými tělesy se počítá modulo n (zbytek po dělení), to znamená že:
0+0 = 0
0+1 = 1
1+1 = (2 mod 2 ) = 0

183047

4.2.2009 23:31

RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami

djb 193.?.?.?

Reakce na 183047

Striga má pravdu. 1 + 1 se rovná vždy! 2.

je pěkné, že jste vytáhl cyklické grupy s operací sčítání modulo, bo co to má být, ale bohužel. To už je zcela jiná operace, jiné sčítání a jíný význam čísel. To už ani nejsou totiž čísla!
A že se to náhodou označuje znaménkem křížku(+) a prvky označíte znakem "1" a znakem "2", jaksi nedělá z obyčejného sčítání přirozených čísel v přirozeném slova smyslu jinou operaci.
Vždyť Vy byste si to mohl klidně označit jako jablíčko a hrušku a Z2 by fungovala zcela spokojeně a pro změnu byste mohl navodit diskuzi o možnosti sčítání hrušek s jablky. [mrknutí jedním okem]

Hlavní problém matematiků je, že v samém zobecňování a abstrakcích pozapoměli na původní vztah k přírodě a účel počtů. Jistě jsou tyto uměle roubované termíny krásné a mají význam, leč v obyčejné diskuzi jsou čísla to, co byla odjakživa. Jeden prst a jeden prst jsou dva prsty, zapomeňte na axiomy.

183049

4.2.2009 23:53

RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami

TS 85.?.?.?

Reakce na 183049

Co takhle vektorovy soucet? Dva vektory o velikosti 1 muzou podle rozdilu svych smeru dat vysledek kdekoliv mezi 0 a 2.

183050

5.2.2009 13:45

RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami

Striga 193.?.?.?

Reakce na 183050

Jenže součet dvou vektorů nebude zapsán rovnicí 1 + 1...... Bude tam asi něco víc, ne?

183110

5.2.2009 0:04

RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami

martin s 85.?.?.?

Reakce na 183049

To jsem si zase naběhnul [smích] (Doma se mi také smějí). Ale odpovídal jsem jenom na otázku.

Váš přístup je pragmatický, nejpíše se odvoláváte na "selský rozum". A také Vám to přeji (i když vzhledem k tomu že víte, co je to cyklická grupa, tak jste asi někdy v životě musel hodně trpět [smích] ).

Zase na druhou stranu nevím co je Váš problém. Jak jste sám poznamenal vše záleží na tom jak si co nadefinujete a co si jak pojmenujete. Prostě 1+1=2 se také odvolává (pro většinu lidí intuitivně) na nějakou konvenci. Jistě, většína lidí nepotřebuje vědět co je to n-ární operace, aby dokázala spočítat počet jablek v košíku.

Trochu mě tento přístup rozčiluje. Všechno záleží na Vaší potřebě abstrakce. Některé aplikacu dovolují použití deseti prstů, jiné vyžadují hluboké znalosti a výsledky matematické analýzy (třeba takový inženýr co projektuje most).

Ale rozhodně matematikové nezapomněli na původní vztah k přírodě, to je prostě nesmysl.

183051

5.2.2009 2:38

RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami

djb 193.?.?.?

Reakce na 183051

V čem je můj problém Vám velmi rád vysvětlím, ale patrně se přitom zcela neoprostím osobních výpadů. Není to nic osobního, věřím, že jste svoji poznámku pronesl v dobrém úmyslu, jen tento přístup rozčiluje zase mě, pokud něco napadám, je to ten princip [mrknutí jedním okem].

Pejorativně bych to nazval planým chytračením. Někdo, zde žena z lidu a proto je velmi na místě se odvolávat na bájný zdravý selský rozum, přijde s běžným pojmem a jeho pojetím tak jak jej všichni znají a jenž matematikové(později!) přesně definovali. A je velmi rozumné, automaticky jí zadaný pojem chápat přesně v jejím pojetí a nevyžadovat od ní, aby nám pod čarou udělala hvězdičku a vypsala co přesně každým slovem myslí.

To je totiž to, na čem ji tady chytáte, ona použila pojem, ale nenapsala definici a teď se definice sypou, ono by to taky mohlo být tak, tak a tak... ne nemohlo, protože kdo chce, ten ví o čem je řeč.

A dobrá, vynechám generalizování a ke vztahu s přírodou doplňuji, někteří matematikové, nebo lépe alespoň jeden a teď to vyvraťte [chechtot]

183059

5.2.2009 6:53

RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami

martin s 85.?.?.?

Reakce na 183059

Ano, svůj příspěvěk jsem zaslal v dobrém úmyslu a jestli to byla žena z lidu opravdu netuším. Nikoho jsem nedobrovolně nepoučoval, ani nechytal za slova.

A ti Vaši matematikové v přírodě ... (zase mě napadá "Co je Váš problém?"[mrknutí jedním okem]. Matematikové se hrabou v abstrakci. Někdy méně, jindy více. To matematikové prostě dělají. Odtažitost matematiků od přírody nemá smysl zkoumat, maximálně tak lidí obecně.

Nic vyvracet nebudu, je to celé nesmysl. (a z nesmyslu můžete dokázat uplně všechno [smích] )

183075

3.2.2009 20:45

1+1=2 nemusi vzdy platit

Oli63 88.?.?.?

Reakce na 182947

Aj napriek tomu, že matematika je tvrdo exaktná veda myslím, že platí
1+1 = toľko, koľko chcú ONI aby sme si MY mysleli.
Definovať konštantu ONI a premennú MY je úlohou inej diskusie, asi..

182960

5.2.2009 16:28

RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit

Striga 85.?.?.?

Reakce na 182960

Ještě zbývá zpochybnit znaménko plus a rovnítko. Co kdyby plus znamenalo krát a rovnítko znamenalo nekonečno?

Jenže zkuste zůstat u prosté pravdy, že jedna je jedna, dvě znamená kupodivu opravdu dvě, plus znamená sčítání a rovnítko porovnává. Pak vám nezbyde než poraženecky uznat, že jedna a jedna jsou dvě.

Je ovšem roztomilé, jak se zdejší diskutéži snaží zpochybňovat i tak prostou a jasnou rovnici.....

Pod jiným článkem se můžeme dočkat polemiky, jestli je voda mokrá, jestli ženy rodí děti - třeba některé i chlap, že, jestli náhodou slepice nesnášejí něco jiného než vejce a jak velký objem má nula.

183132

5.2.2009 20:24

RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit

martin s 85.?.?.?

Reakce na 183132

Tak za prvé: matenatika není víra, maximálně tak víra v proces. V proces, kde musíte vše odůvodnit, ověřit a dokázat. Nevím co je na tom tak špatného.

Váš argument jde sám proti sobě, nikdo nic nezpochybňuje. Problém je ten, že 1+1=2 není vlastnost (!) těch značek, ale vlastnost nějaké abstraktní stuktury. Odvoláváte se na intuici, kde má být každému jasné, co znamená symbol '+' nebo symbol '1'. Aha, takže celý svět používá arabské číslice? Římané je také používali? Takže zas tak jasné to není, že?

Pro vaše potřeby si stačíte s nižším stupněm abstrakce a nikdo s tím nemá problém. Ale nevýdávejte to za jedinou, jasnou a prostou pravdu! To zavání demagogií (nebo ignorancí).

Přeji pěkný den/večer

183159

5.2.2009 23:47

RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit

Striga 85.?.?.?

Reakce na 183159

Pořád mi tady někdo podsouvá intuici, ale ta se přece uplatnit nedá! Byla by naprosto na nic, pokud by člověk neměl naučené, že číslice znamenají určitou věc, jinou zase matematická znaménka. Pokud má člověk naučené tyto významy, může počítat, vyjadřovat se jimi.

Jestli za jedinou pravdu vydávám to, že 1 plus 1 rovná se dvě, vyvraťte mi to, prosím. Bez dalších vlastností. Jen pomocí těch pěti použitých symbolů. Bez přidávání dalších okolností nebo souvislostí.

Je jedno, jestli pro označení jednoho kusu použijete číslici arabskou, římskou nebo něco z písma třeba marťanů, pokud jsou. Můžete použít slova jakékoliv řeči. Ale jedna a jedna budou furt dvě.....

183186

6.2.2009 3:18

RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit

martin s 85.?.?.?

Reakce na 183186

Na intuici se odvolávat musím ... ona není žádná sranda definovat, co to vlastně "=" znamená. Na intuici není nic špatného.

Tahle debata nikam nevede. Přesto chci upozornit, že každý den využíváte počítání druhu "1+1 nemusí být dva" (třeba šifrování). A svět se nehroutí, tak to prostě je.

(Když se nad tím zamyslíte tak symbol "1" je abstrakce, fyzická jednička neexistuje. A matematika zkoumá tyto abstrakce a zákonitosti různých abstraktních struktur. A teď záleží jak moc abstrakce chcete použít...)

183191

6.2.2009 5:31

RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 183191

Vážený Martine, souhlasím s míněním, že na intuici není nic špatného. Dokonce jsme kdysi dávno v dobách mého mládí - pro mé syny a dceru je to doba hned po vzniku uhlí - z rozhlasu slyšel, že intuice je nejlepší s křenem. No a ještě větší legrace než ta právě uvedená estrádní nastává, když matematika pomocí svých bezchybných abstrakcí zkoumá zákonitosti fyzikálních struktur. Pak se nám jako bůh ze stroje objevuje neuvěřitelně milovaná a milování hodná empirická konstanta. I mnohé biologické struktury si totiž pro svůj životní jízdní řád nadefinují svoji rovnici štěstí, kde se to exaktními pojmy typu absolutní věrnost nebo nekonečná láska jen hemží, ale při aplikaci rovnice v životní praxi se nakonec nevyhnou té empirické konstantě. Nejeden matematik mi potvrdí, že i v tomto případě je taková - řekněme o dvacet let - mladší empirická konstanta přímo pomilování hodná. K rychlé volbě správné empirické konstanty je nám ve všech případech krom životní zkušenosti potřebná intuice - holá nebo s křenem. Instinkt mi velí, abych závěrem preventivně zdůraznjil, že tyto mé blábolivé deklarace nejsou namířeny proti paní Strize, neboť nejenže ona není mým nepřítelem, ale mám ji v oblibě pro její způsob uvažování a vytrvalost. Není totiž větší nudy v životě, a i poznání světa tím trpí, než když se potkají pouze jedinci homonázoroví. Ať žije matematika - hanba NWO!

183196

6.2.2009 6:19

RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit

martin s 85.?.?.?

Reakce na 183196

Vážený Jiří, buď jsem moc mladý na to, abych Vám porozuměl, nebo už moc unavený.

O první možnosti se mě neustále snaží přesvědčit moji rodiče. O druhé možnosti hodiny.

Jestli jste nabyl dojmu, že matematika je pro mě svatým grálem, tak tomu tak není. Matematika je pro mě nástrojem. Život si podle ní nezařídím.

Na druhou stranu, když inženýr bude stavět most nebo já (nedejbože) psát program pro šifrování dat, tak bych byl docela nerad, kdyby se nám do toho pletla nějaká empirická konstanta.

A děkuji za pěkné, a jistě dobře mířené rady. Třeba až budu ve vašem věku, tak je i pochopím.

183201

6.2.2009 10:51

RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 183201

Vážený Martine, omlouvám se za fakt, že jsem tu "milovanou a milování hodnou empirickou konstantu" nedal už minule do uvozovek. Pak by bylo mnohem zřetelnější, jak je nám oběma stejně milá. Pokud však padají mosty z jiného důvodu než z trestuhodného lajdáctví jejich realizátorů, pak je velmi často na vině ten, jenž empirickou konstantu podcenil. Ona je mstivá jako zhrzená milenka. I bezpečnostní násobek takovou zhrzenou milenkou umí i přes opačný rod být. Moc bych Vám přál, abyste se v mém věku nedopracoval mé irone, kterou zatím považujete za rady.

183221

6.2.2009 16:50

RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit

Striga 85.?.?.?

Reakce na 183191

Jestli za jedinou pravdu vydávám to, že 1 plus 1 se rovná dvě, vyvraťte mi to, prosím. Bez dalších vlastností. Jen s použitím těch pěti symbolů. BEZ PŘIDÁVÁNÍ DALŠÍCH OKOLNOSTÍ NEBO SOUVISLOSTÍ.

....každý den využíváte počítání druhu "1 plus 1 nemusí být dva" - TŘEBA ŠIFROVÁNÍ.

Bez dalších okolností, prosím....

183245

14.3.2009 3:25

RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 183186

Napsáno jako matematická rovnice ano, jedna a jedna jsou dvě. Dokonce i jeden a jeden budou taky vždy dvě. Ovšem život není matematika v životě se klidně stane, že jedna a jeden se klidně rovnají třem, čtyřem nebo klidně i pěti nebo šesti, podle toho jak často vypínají večer elektřinu. Měli jsme dva mývaly na půdě a teď jich je tam pět. Nic s tím nenadělám a tužkou na papíru mi to nevychází.

186540

3.2.2009 18:08

Az bude autor aspon tusit co to matematika je

freeLook1 195.?.?.?

... tak by se mel poustet do podobnych filozofickych uvah. Toto je jeden z nehorsich ne-li nejhorsi clanek co jsem na Zvedavci cetl. Velmi plytke znalosti, ale velka kuraz. Zajimal by me jeho nazor na Kurta Gödela [chechtot]

182949

4.2.2009 19:13

RE: Az bude autor aspon tusit co to matematika je

mate za 5 88.?.?.?

Reakce na 182949

Tak,tak. Autorovi, jak sám píše, nešly ani "kupecké počty", které se na nižších stupních škol učí pod honosným názvem matematika. Pro studenty, kteří se učí matematiku jako "kuchařku", tj. stylem "teď uděláš to, potom tohle,..", což může být také chybou učitele (jeho neschopnosti, lenosti nebo i zoufalstvím nad úrovní žactva!) a nedopídí se smyslu a znalosti aspoň některých matematických zákonitostí, se matematika může jevit jako otázka víry. A náhlé setkání s jiným matematickým modelem (s vlastními axiomy a logickými pravidly, také s vlastní "nulou" nebo "jedničkou"[mrknutí jedním okem] jim přivodí krizi víry, se kterou se mohou vyrovnávat i napsáním takovýchto "traktátů"! Není autor aktivní politik?

183032

4.2.2009 22:30

RE: Az bude autor aspon tusit co to matematika je

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 183032

Autor aktivním politikem není. Ovšem co není, může být. Ještě než se stáhl znechuceně ze Zvědavce, uvažoval o založení strany SNO - strana naivních občanů - v přesvědčení, že s takovou voličskou základnou musí každé volby vyhrát rozdílem třídy.

183043

3.2.2009 20:17

Pani "striga" je to dost jednoduche

Gibi z Wilsonova 195.?.?.?

napriklad v teorii kvantovej fyziky nema cislo pevnu hodnotu. Cize 1 sa blizi bud k maximu =1 alebo k minimu co je o dost menej ako 1. Teda 1+1=2 neplati. Su to pravda zakony kvantovej fyziky, ale nikto nevie ci tieto zakony neplatia na velke cisla a chaos. To, ze 1+1=2 je iba ludska dohoda. Vo svete vobec nemusi platit to co myslime svojim "selskym rozumem". Svet je tajomny a plny nastrah a nase sebavedomie, ze nieco vieme, napriklad ze 1+1=2, dostava dost zabrat, ked o tom uvazujeme. Sedliacke pravdy nikdy svet nespasili [velký smích]

182955

4.2.2009 1:57

RE: Pani

Striga 85.?.?.?

Reakce na 182955

Když jedna není tak úplně jedna, dvakrát nepřesně jedna je jednou nepřesně dvě. Ale to už není jedna a jedna.

Nakousnutý rohlík a okousaný rohlík nedají dva celé rohlíky.
Ale.............rohlík a...................rohlík..jsou..........dva............rohlíky.

182979

3.2.2009 21:32

oligofrenia?

gregory 78.?.?.?

by ma zaujimalo, v ktorom ustave maju tolko casu medzi obedom a vecerou.
navrhujem zvysit davky.

taku picovinu ako bol tento clanok, len tak lahko clovek nevymysli.

182963

3.2.2009 21:46

Vždyť je to jen fór | 1+1=7

Pomeranč 92.?.?.?

Všiml si vůbec někdo, že je to zařazené v kategorii humor? [mrknutí jedním okem]

A jinak, to že 1+1=2 taky neplatí vždy. Pokud číslo 1 větší než 1 pojmenuju třeba šest a přiřadím tomu symbol 7, a obráceně, pak můžeme mít následující posloupnost čísel:

0, 1, 7, 3, 4, 5, 6, 2, 8, 9 a slovy by to mohlo vypadat takto:
nula, jedna, šest, tři, čtyři, pět, sedm, dva, osm, devět.

A počty by vypadaly třeba takto: 1+7=3, 2-1=6 atd.. (čti: jedna plus šest = tři, dva mínus jedna rovná se sedm)...

Není ta matematika krásná? [mrknutí jedním okem]

182965

4.2.2009 2:58

Tak tohle bylo prekvapko,

Alena P. H. 69.?.?.?

Krasne jsem se pobavila ctenim clanku a pak prispevku...a to se hlavne teda u diskuse moc casto nestava.
Jak se stavam mene a mene mladsi tim vic si uvedomuju, ze HUMOR je to jedine jak prezit a jeste si to vychutnat. Diky kazdemu, kdo ho pestuje.

182981

4.2.2009 6:59

RE: Tak tohle bylo prekvapko,

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 182981

HUMOR je to jedine jak prezit a jeste si to vychutnat. Diky kazdemu, kdo ho pestuje.
--------------------------------------
Souhlas a já se přidávám. [mrknutí jedním okem]

182993

4.2.2009 10:55

RE: Tak tohle bylo prekvapko,

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 182993

Hanba matematikům - vivat životu!

183004

4.2.2009 12:39

RE: Tak tohle bylo prekvapko,

Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 183004

>Hanba matematikům - vivat životu!
----------------------------------
Nezacházejme zase do extrémů, pane Kramáři. Ať žije matematika a ať žije humor. Matika byla vedle fyziky můj nejoblíbenější předmět. Později se k tomu přidala elektronika a to poměrně záhy na mé životní pouti. Takže k mým praktickým zkušenostem, kdy jsem si už v šesti letech postavil fungující "krystalku" a ve třinácti čtyřlampový "superheterodyn", tak později ve škole jsem se naučil, proč a jak to pracuje. V technických předmětech toho nejde tolik obkecat...tomu musí člověk rozumět. Však to znáte... my dva jsme kolegové z oboru.

Ještě k tomu humoru. Ríká se také, že: "Humor je kořením života" a bylo rovněž "vědecky" prokázáno, že humor život prodlužuje. Máme hnedle několik důkazů v přírodě. Podívejte se například taková Jepice. Ta se vůbec nezasměje a sám to vidíte - žije pouze 24 hodin. No, není to smutný ten jepičí život?

Čím více se seznamujeme s tou nespravedlností kolem nás, tím více na nás doléhá úzkost a někdy dokonce i zlost, že s tím moc nenaděláme. Zvláště čtením článků tady na Zvědavci, kde se to podává tak, jak se to ve světě "uvaří". Nezabalené do těstíčka. Jen tak, plnými doušky a v plné nahotě. Je to vidět v diskuzích. Na někoho to doléhá více, na někoho méně a někdo si v tom dokonce i libuje a hledá pro zločiny ospravedlnění (máme jich tady v diskuzích několik). Jako kompenzaci po těžce stravitelné večeři potřebujeme nějaký sladký zákusek a tím je humor. Ano, potřebujeme více humoru. Smát se, radovat se a s úsměvem vesele vkročit do století nového společenského řádu - NWO. A jsme zase u těch extrémů. Hanba NWO. [mrknutí jedním okem]

183010

4.2.2009 13:42

RE: Tak tohle bylo prekvapko,

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 183010

Drahý Mirdo, děkuji za každé slovo. Jenže když já jsem na tom tak bídně, že když se chci občas ujistit o tom, že mám i nějakého přítele, který by mne pochopil a očistil, tak často musím nejdříve plivnout sám na sebe. Humor je skutečně kořením života, ale pro mne humor znamená především lépe vědět. Proto skutečné spolumilovníky té mé nejmilovanější, neboť ta málem jediná mi v životě přinášela jistotu - si bez humoru neumím ani představit. Hanba každému, kdo nechápe humor a nazývá jej hloupostí! Jenže nám - nepochopitelně pomateným bláznům - je těch morousů současně i líto, neboť oni ani netuší, o co v životě přicházejí. Hanba NWO!

183014

4.2.2009 21:15

Matematickým entuziastům

Bavlnka 92.?.?.?

Vážené matematické konzilium. V mládí jsem měl velké potíže s matematikou a i dnes mi činí potíže "trojčlenka". Však na mém štěstí mi to nic neubralo, ba naopak. Nemusím se zde nyní rozčilovat nad autorovým výrokem, že matematika je podvod. Díky tomu nemám vůbec žádné problémy s erekcí, můj psychický stav tak není narušen a já mohu v klidu setrvávat v "nule". Občas z té "nuly" vylezu, nahlédnu do vašeho "vypočítaného" světa a jímá mne bezmezný soucit nad vaším utrpením.

183040

4.2.2009 22:01

RE: Matematickým entuziastům

Jiří Kramář kramar (tečka) radun (zavináč) gmail (tečka) com 93.?.?.?

Reakce na 183040

Vážený Bavlnko, nelze než Vám upřimně gratulovat k Vaší duševní vyrovnanosti. A zároveň Vám musím poděkovat, neboť při četbě Vašeho příspěvku jsem si uvědomil, že ačkoliv se evidentně s tím utrpením matematiků v převážném počtu případů nejspíš mýlíte, přece jen se u některých z nich objevují výrazné sadomasochistické sklony. S tím se však nedá nic dělat. Láska je láska!

183042

14.3.2009 0:30

jak 100 hoven

Honza Vítek 94.?.?.?

Abych pravdu řekl (což přiliš často nedělám) tak z článku a následné diskuse mám velmi rozporuplné pocity. Článek vypadá velmi seriózně pojatý, i když vzhledem k rubrice "humor" by tolik seriózně působit asi neměl (tím nemám na mysli obsah, ale formu, co se obsahu týče, ten byl zábavný dostatečně, zejména pasáže o těch zástupech hledajících smysl nuly). Naproti tomu diskuze, která obvyle bývá humorná byla protentokrát seriózní až moc. Co si tedy myslet? Šlo o vtip? Pokud ano, proč tak vážná diskuze? Pokud ne, snažit se autora pochopit? (což by bylo obtížné, je to jako chtít věřícího člověka přesvědčit, že bůh neexistuje, ale jako jediný argument použít větu "bůh neexistuje, je to podvod"[mrknutí jedním okem] Na to kolik článek obsahuje slov, je v něm až nepochopitelně málo myšlenek a argumentů.
Co si tedy tom myslet? jak 100 hoven?

186535

Příspěvků: 160

02.02. 01:11 Ravo  Pic..ina
03.02. 07:07 Tom  RE: Pic..ina
04.02. 00:28 Rene Bartosek  RE: Pic..ina
04.02. 05:50 Mirda  RE: Pic..ina
05.02. 21:55 Jiří Kramář  RE: Pic..ina
06.02. 06:38 Mirda  RE: Pic..ina
06.02. 10:34 Jiří Kramář  RE: Pic..ina
06.02. 17:43 Mirda  RE: Pic..ina
04.02. 18:55 Tom  RE: Pic..ina
04.02. 03:46  RE: Pic..ina
02.02. 01:14 Zmatený  EH?
02.02. 20:11 petrxh  RE: EH?
04.02. 12:39 Regamon  RE: EH?
02.02. 01:44 Jiří Kramář  Jak snadné!
02.02. 15:02 janko  RE: Jak snadné!
02.02. 19:08 Jiří Kramář  RE: Jak snadné!
02.02. 19:40 janko  RE: Jak snadné!
02.02. 22:25 Jiří Kramář  RE: Jak snadné!
03.02. 19:03 janko  RE: Jak snadné!
03.02. 20:18 Jiří Kramář  RE: Jak snadné!
13.10. 23:32  RE: Jak snadné!
03.02. 22:12  RE: Jak snadné!
04.02. 17:02 Tonda  RE: Jak snadné!
04.02. 21:45 Jiří Kramář  RE: Jak snadné!
02.02. 03:50 Latinec  Matematika je presna veda
02.02. 07:51 Ravo  RE: Matematika je presna veda
02.02. 23:55 Latinec  RE: Matematika je presna veda
03.02. 03:56 Rene Bartosek  RE: Matematika je presna veda
03.02. 04:12 Mirda  RE: Matematika je presna veda
02.02. 15:13 janko  RE: Matematika je presna veda
03.02. 09:24 pietroo  RE: Matematika je presna veda
03.02. 18:20 freeLook1  RE: Matematika je presna veda
04.02. 19:35 doučovatelka matematiky  RE: Matematika je presna veda
02.02. 04:54 Rene Bartosek  Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?
02.02. 10:57 Jiří Kramář  RE: Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?
02.02. 15:44  RE: Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?
03.02. 03:58 Rene Bartosek  RE: Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?
03.02. 07:58 Jiří Kramář  RE: Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?
02.02. 15:17 janko  RE: Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?
03.02. 03:45 Rene Bartosek  RE: Nevim jestli jste to pane Lischka cetl?
02.02. 06:19 Esmate  Řadím pana Lischku mezi tlachaly.
02.02. 08:29 Striga  RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.
02.02. 11:23 Jiří Kramář  RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.
02.02. 17:04 Striga  RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.
02.02. 19:39 Jiří Kramář  RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.
02.02. 15:39 janko  RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.
02.02. 17:15 Striga  RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.
02.02. 19:06 janko  RE: Řadím pana Lischku mezi tlachaly.
02.02. 07:50 Kropáč  Miril na lišku, trefil Marišku
02.02. 12:09 Jiří Kramář  RE: Miril na lišku, trefil Marišku
02.02. 08:23 satai  Pitomost
02.02. 12:18 pietroo  RE: Pitomost
02.02. 13:04 hestroy  RE: Pitomost
02.02. 21:05 Maka01  RE: Pitomost
02.02. 13:31 satai  RE: Pitomost
03.02. 04:24 Rene Bartosek  RE: Pitomost
02.02. 15:57 janko  RE: Pitomost
02.02. 17:23 Striga  RE: Pitomost
03.02. 08:14 Jiří Kramář  RE: Pitomost
03.02. 14:42 Mirda  RE: Pitomost
03.02. 14:59 Aja  RE: Pitomost
03.02. 15:39 Mirda  RE: Pitomost
03.02. 15:47 Aja  RE: Pitomost
03.02. 15:58 Mirda  RE: Pitomost
03.02. 18:49 Aja  RE: Pitomost
04.02. 02:46 Jiří Kramář  RE: Pitomost
03.02. 21:58 freeLook1  RE: Pitomost
02.02. 09:27 Tom  nula
03.02. 04:34 Rene Bartosek  RE: nula
02.02. 09:43 amiourka  stejně budeme potřebovat nějakého matematika - už kvůli Echelonu
04.02. 06:31 Mirda  RE: stejně budeme potřebovat nějakého matematika - už kvůli Echelonu
02.02. 09:55 felix10  Drahí veriaci
02.02. 13:01 hestroy  RE: Drahí veriaci
02.02. 14:01 Iron Maiden  RE: Drahí veriaci
02.02. 10:32 pje  Pokud ironie, pak k čemu?
02.02. 10:46 Ursus  Ja mam sice jen 3semestry matematiky na stavarne
02.02. 11:45 Jiří Kramář  RE: Ja mam sice jen 3semestry matematiky na stavarne
02.02. 12:13 0100101011010  0
02.02. 12:57 hestroy  Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 13:38 Aja  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 14:07 hestroy  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 14:22 Aja  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 14:35 hestroy  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 14:45 Aja  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 20:10 Tom  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
03.02. 00:31 Aja  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
03.02. 07:15 Tom  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 13:56 Jiří Kramář  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 14:35 Vojta49  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 15:00 RadekR  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 16:01 Pierre  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 18:04 vlado  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 18:47 Vojta49  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 20:15 opr  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
04.02. 19:38 mtk  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 17:16 Kropáč  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 23:00 mtk  RE: Smutné. Možná až moc smutné...
02.02. 14:43 hestroy  Jak nula od nuly pojde?
02.02. 18:15 Wu  Matematika je krásná
02.02. 20:09 Jiří Kramář  RE: Matematika je krásná
03.02. 05:12 Rene Bartosek  RE: Matematika je krásná
03.02. 05:37 Rene Bartosek  RE: Matematika je krásná
03.02. 08:39 Striga  RE: Matematika je krásná
04.02. 00:49 Rene Bartosek  RE: Matematika je krásná
04.02. 01:42 Striga  RE: Matematika je krásná
05.02. 02:02 Rene Bartosek  RE: Matematika je krásná
05.02. 09:01 Jiří Kramář  RE: Matematika je krásná
05.02. 13:37 Striga  RE: Matematika je krásná
05.02. 16:47 Rene Bartosek  RE: Matematika je krásná
05.02. 21:45 Jiří Kramář  RE: Matematika je krásná
02.02. 21:47 rip  Šaráda
02.02. 21:53 satai  On Bullshit
02.02. 22:53 Oldis  matematika neni ekonomika
03.02. 03:26 Hustej Týpek  autor blázen?
03.02. 12:03 mtk  RE: autor blázen?
03.02. 15:31 Mirda  RE: autor blázen?
03.02. 10:43 pietroo  Pro srovnání filozof Heidegger
09.04. 10:42 Triturus  RE: Pro srovnání filozof Heidegger
09.04. 10:45 Triturus  RE: Pro srovnání filozof Heidegger
03.02. 12:04 FERDA  nula z nuly pojde
03.02. 13:10 opr  RE: nula z nuly pojde
03.02. 15:26 Mirda  RE: nula z nuly pojde
03.02. 16:03 hestroy  RE: nula z nuly pojde
03.02. 19:16 janko  RE: nula z nuly pojde
03.02. 12:20 Gibi z Wilsonova  Matematika je viera, ze 1+1=2
03.02. 16:06 Gibi z Wilsonova  Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami
03.02. 17:28 Striga  RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami
04.02. 01:35 E123  RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami
04.02. 22:52 martin s  RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami
04.02. 23:31 djb  RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami
04.02. 23:53 TS  RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami
05.02. 13:45 Striga  RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami
05.02. 00:04 martin s  RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami
05.02. 02:38 djb  RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami
05.02. 06:53 martin s  RE: Napisal som svoj prispevok pred cca 4 hodinami
03.02. 20:45 Oli63  1+1=2 nemusi vzdy platit
05.02. 16:28 Striga  RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit
05.02. 20:24 martin s  RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit
05.02. 23:47 Striga  RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit
06.02. 03:18 martin s  RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit
06.02. 05:31 Jiří Kramář  RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit
06.02. 06:19 martin s  RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit
06.02. 10:51 Jiří Kramář  RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit
06.02. 16:50 Striga  RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit
14.03. 03:25 Antiseptik  RE: 1+1=2 nemusi vzdy platit
03.02. 18:08 freeLook1  Az bude autor aspon tusit co to matematika je
04.02. 19:13 mate za 5  RE: Az bude autor aspon tusit co to matematika je
04.02. 22:30 Jiří Kramář  RE: Az bude autor aspon tusit co to matematika je
03.02. 20:17 Gibi z Wilsonova  Pani "striga" je to dost jednoduche
04.02. 01:57 Striga  RE: Pani
03.02. 21:32 gregory  oligofrenia?
03.02. 21:46 Pomeranč  Vždyť je to jen fór | 1+1=7
04.02. 02:58 Alena P. H.  Tak tohle bylo prekvapko,
04.02. 06:59 Mirda  RE: Tak tohle bylo prekvapko,
04.02. 10:55 Jiří Kramář  RE: Tak tohle bylo prekvapko,
04.02. 12:39 Mirda  RE: Tak tohle bylo prekvapko,
04.02. 13:42 Jiří Kramář  RE: Tak tohle bylo prekvapko,
04.02. 21:15 Bavlnka  Matematickým entuziastům
04.02. 22:01 Jiří Kramář  RE: Matematickým entuziastům
14.03. 00:30 Honza Vítek  jak 100 hoven

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

54

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 89 čtenářů částkou 18 870 korun, což je 54 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Šéf německého námořnictva skončil. Kvůli výrokům o Putinovi a Krymu23.01.22 11:47 Německo 2

Do ostravských hutí vozí uhlí z Austrálie23.01.22 11:43 Česká republika 1

DLR pozoruje asi 120 tisíc ukrajinských vojáků u linie dotyku!23.01.22 08:18 Ukrajina 1

Petice za zrušení pandemického zákona22.01.22 23:28 Česká republika 0

EMA zjistila, že "posilující dávky" imunitu naopak snižují22.01.22 07:42 Evropská unie 3

Lukašenko vyzývá "mezinárodní podvodníky" k ukončení pandemie koronaviru21.01.22 19:35 Belorusko 4

Srbsko zrušilo Austrálii licenci na těžbu lithia21.01.22 17:24 Srbsko 1

Už se to láme. Britský časopis si stěžuje na cenzuru FB a Novinky.cz to uveřejnily21.01.22 11:22 Británie 0

Česko dodá Ukrajině dělostřeleckou munici, uvedlo Ministerstvo obrany ČR21.01.22 10:03 Česká republika 9

Rusko chce zakázat těžbu krypta a omezit transakce20.01.22 17:18 Rusko 7

Pfizer od roku 2020 vydělal "asi 36 miliard dolarů", potvrzuje generální ředitel Albert Bourla20.01.22 16:18 Neurčeno 0

Studená sprcha pro Ukrajinu: Podle Bidena je členství Kyjeva v NATO v brzké době nepravděpodobné20.01.22 15:22 USA 1

Údajný vynálezce mRNA vakcín Malone málem zemřel po vakcíně proti COVIDu19.01.22 22:39 USA 4

Čína - země, kde zítra znamená včera19.01.22 16:43 Čína 0

WHO hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy pre podávanie posilňujúcich dávok „vakcín“ pre deti a mládež19.01.22 08:22 Neurčeno 0

Jan Kodeš k aféře Novak Djokovič19.01.22 08:08 Česká republika 5

O čem se mlčí - Jindřich Rajchl18.01.22 17:21 Česká republika 0

Majú rúška a respirátory v školách význam?18.01.22 09:37 Sierra Leone 0

Rusko stahuje své diplomaty a jejich rodiny z Ukrajiny18.01.22 07:03 Rusko 2

Soňa Peková: 15.1.2022 Lékařský dům17.01.22 22:01 Česká republika 6

Měnové kurzy

USD
21,53 Kč
Euro
24,39 Kč
Libra
29,18 Kč
Kanadský dolar
17,14 Kč
Australský dolar
15,45 Kč
Švýcarský frank
23,56 Kč
100 japonských jenů
18,90 Kč
Čínský juan
3,40 Kč
Polský zloty
5,39 Kč
100 maď. forintů
6,81 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
27,92 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 565,14 Kč
1 unce stříbra
520,85 Kč
Bitcoin
756 612,54 Kč

Poslední aktualizace: 24.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 10 436