Diskuze k článku

Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?

Příspěvků 10

30.4.2002 3:14

Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?

R. 24.?.?.?

Pozrite si tuto linku: http://www.markiza.sk/clanok.php?idc=3&idn=101779

1561

30.4.2002 6:56

Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 24.?.?.?

Ochrnutá žena, jejíž dobrovolné smrti požehnal soud, zemøela. Britské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že byla od pøístrojù odpojena Miss B. Pod tímto jménem je známa ochrnutá žena, která v bøeznu získala od soudu souhlas s tím, že mùže zemøít za pøispìní lékaøù. Už rok byla ochrnutá od krku dolù, pøi životì ji udržovaly jen pøístroje.

1562

30.4.2002 8:53

Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?

Rasto R. raro (zavináč) raro (tečka) sk 195.?.?.?

jednoznacne, kazdy je panom svojho zivota. ma mat pravo povedat si DOST, a ukoncit trapenie na tomto svete. to co sa deje s takymi trivialnymi vecami, je az neuveritelne.
vratim sa vsak k Nietzsche-mu. pravdou zostava, ze ludi vo svete pribuda. pravdou je tiez, ze sa snazime si za kazdu cenu predlzit zivot. co ma vsak hneva, ze vykyvy v zaopatreni medzi ludmi su stale vecsie. cim je na svete viac bohacov, tym je i viac chudobnejsich, prave na ukor tych bohatych. proste, misky vah su stale viac a viac vo vecsom rozdiele. je to spravne?
dokedy bude pretrvavat tento stav? vydrzi to priroda? ta uz sa snazi nas vsemozne regulovat chorobami. resp. nie priroda. to sam clovek, vyhovarajuc sa na prirodu.

1563

5.5.2002 19:28

RE: Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?

Aja 24.?.?.?

Reakce na 1563

jednoznacne, kazdy je panom svojho zivota. ma mat pravo povedat si
DOST, a ukoncit trapenie na tomto svete. to co sa deje s takymi
trivialnymi vecami, je az neuveritelne.

vratim sa vsak k Nietzsche-mu. pravdou zostava, ze ludi vo svete
pribuda. pravdou je tiez, ze sa snazime si za kazdu cenu predlzit
zivot. co ma vsak hneva, ze vykyvy v zaopatreni medzi ludmi su stale
vecsie. cim je na svete viac bohacov, tym je i viac chudobnejsich,
prave na ukor tych bohatych. proste, misky vah su stale viac a viac vo
vecsom rozdiele. je to spravne?

dokedy bude pretrvavat tento stav? vydrzi to priroda? ta uz sa snazi
nas vsemozne regulovat chorobami. resp. nie priroda. to sam clovek,
vyhovarajuc sa na prirodu.

Opravdu jste si si jisty,ze rozhodovani o byti a nebyti cloveka je "trivialni zalezitost"?

1619

30.4.2002 13:16

Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 195.?.?.?

Vyjádřeno matematicky, pravděpodobnost nucené eutanazie je mnohem nižší, než pravděpodobnost smrti za volantem. - Jak to víte? Eutanázie je povolena zatím jen v Holandsku, a to ještě příliš krátkou dobu, než aby se toto dalo posoudit.
Domnívám se, že mezi odpůrci eutanazie bychom našli mnoho sobeckých lidí, pseudohumanistů, náboženských dogmatiků, naivních sociálních inženýrů a často i různé svazy postižených. - Stejně tak mezi příznivci eutanázie.
Mohou se postižení vyjadřovat k eutanazii? Ano, mohou. Ovšem mělo by se tak dít s rozmyslem. - To myslíte vážně? K eutanázii se přece mají vyjadřovat HLAVNĚ postižení, týká se přece jich.
Zcela jsou opomíjeny práva dvou skupin: Za prvé právo pečovatelů na normální život. Právo těch, kteří jsou nuceni se o postižené starat. - V demokracii není nikdo nucen se o postiženého starat. Pokud je péče o postiženého nad síly příbuzných, nebo se o něj starat prostě nechtějí, mohou ho dát do ústavu. Tamější personál se o něj samozřejmě starat musí, protože je za to placen (zda adekvátně vynaložené práci, je jiná otázka).
právo jednotlivce (= paní Prettyové) zemřít je podřazeno právu jiného jednotlivce (= jiného imaginárního postiženého) nezemřít a obtěžovat svou přítomnosti. - Znám spoustu lidí, kteří obtěžují svou přítomností někoho jiného. Nikdo z nich není postižený. I jejich právo obtěžovat je nadřazeno právům těch jiných lidí. Snad každý na této planetě najde někoho, kdo ho svou přítomností obtěžuje (nesympatický kolega, šéf, učitel...).
Dalo by se to vyložit i takto: právo mnoha jedinců na léčení v nemocnici bez rizika zneužití eutanázie je nadřazeno právu několika málo jedinců na tzv. důstojnou smrt. (tím se dostávám k další otázce: Co je důstojná smrt a co ne?)
budu rád, když sami budete chvíli zkoumat své tajné myšlenky a naslouchat svým instinktům. - Mám tajné myšlenky na nevázaný sex s 15letou holkou od sousedů, vyloupení banky a zabití nesympatického učitele. Mám i těmto myšlenkám a instinktům naslouchat? Jak by asi vypadal svět, kdybychom všichni naslouchali tajným myšlenkám a instinktům?

1564

30.4.2002 17:33

RE: Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?

Mirek 207.?.?.?

Reakce na 1564

Takze vy byste chtel aby pani Prettyovou udrzovali nazivy proti jeji vuli ?

1568

30.4.2002 23:27

RE: RE: Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít

ja sam 24.?.?.?

Reakce na 1568

Takze vy byste chtel aby pani Prettyovou udrzovali nazivy proti jeji
vuli ?

ano, ale dovede to pekne a dokonce matematicky obhajit

1570

30.4.2002 21:34

Svoboda vs. nesvoboda

Jirka ji_bo (zavináč) yahoo (tečka) com 66.?.?.?

Za prve, rozsudek Evropskeho soudu pro lidska "prava" (http://www.echr.coe.int/Eng/Press/2002/apr/Prettyjudepress.htm) znamena, ze clovek ani dnes NENI SVOBODNY, tj. NEMA ZARUCENA ZCELA SAMOZREJMA A PRIROZENA PRAVA. (Ja ted nemam dost casu, ale zrejme vsechny soucasne konvence o lidskych pravech jsou velmi nedokonale, kdyz v nich neni explicitne zakotvene pravo NEOMEZENE O SOBE ROZHODOVAT, POKUD TIM NIKOHO NEPOSKOZUJI.) Soud v tomto konkretnim pripade totiz pouze konstatoval, ze nebylo zadne ZKOUMANE pravo poruseno - coz ale samozrejme neznamena, ze jsme tam, kde bychom chteli a meli byt.

Stale existuji skupiny lidi, kteri se odvazuji rikat, co ti druzi mohou ci nemohou. Nesmyslne je tu treba uz samotne posuzovani, jestli je nemoc vylecitelna nebo ne - to vubec neni relevantni. Neni-li clovek v depresi nebo pod vlivem drog (coz bych bral jako mozne prekazky kvalitniho rozhodovani - a to muze posoudit lekar), pak KAZDY MUSI BYT ZA SVE JEDNANI SAM ODPOVEDNY - a zaroven - MUSI MIT MOZNOST O SVEM ZIVOTE V PLNE MIRE NEZAVISLE ROZHODOVAT.

(Ja osobne bych na miste manzela sve pevne rozhodnute a trpici manzelce "pomohl" - pak by se tato podivne rizena spolecnost dostala pred nutnost tento problem resit. Odsoudili by me v Britanii na 14 let nebo by uznali, ze neco takoveho proste NEMUZE BYT TRESTNY CIN?)

Za druhe, pan Stwora se zminuje o pravech dvou skupin - na prvni misto dal pravo osetrovatelu na normalni zivot, na druhe pravo tezce nemocnych pacientu rozhodovat o svem (ne)zivote. Ja bych to (v poradi) druhe zminovane pravo dal jednoznacne na prvni misto a navic bych o tom puvodne prvnim pravu dost pochyboval. Neni to tak, ze kdyz rodinny prislusnik nema "silu" se o sveho tezce nemocneho pribuzneho desitky let starat, tak takovou peci prevezme prislusny ustav? Pokud jsem tezce postizeny a chci dal zit, tak je ustavni pece porad jeste lepsi nez eutanazie, ne?

Za treti, tvrzeni "Tato spolecnost stále casteji staví práva jednotlivcu nad právy kolektivu" urcite neplati takto obecne. Co je to tato spolecnost? Spolecnost se pres velkou podobnost vyviji velmi odlisne v Evrope - treba ve srovnani se Spojenymi staty. V USA jsou nektera ZDANLIVA prava jednotlivcu (zejmena pravo na neomezene vydelavani penez a pravo na neomezene konzumovani cehokoliv) opravdu stavena pred prava "kolektivu" (tj. ostatnich). Proti Evrope to je tedy dost odlisne.

Pravo zemrit je ale v rozporu s virou a "pravem konzumovat", takze i USA je toto pravo upirano. Stav v jednotlivych americkych statech je na strance http://www.euthanasia.com/bystate.html. Jediny Oregon ma zakon "Death with Dignity Act" (http://www.internationaltaskforce.org/sptlt1.htm, http://www.euthanasia.com/page8.html). Proti nemu pod ruznymi zaminkami vystupuje z federalni pozice Attorney General John Ashcroft (ktery je mimochodem extremnim priznivcem zbrani) - zatim ale Oregon soudni spor vyhrava (http://www.internationaltaskforce.org).

1569

2.5.2002 8:23

Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?

Milo 194.?.?.?

Velmi povrchní a jednostraný článek - jako ostatně vždy.

1579

29.3.2005 10:00

Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 195.?.?.?

Ono je to asi tak, že např. stoici právo na rozhodntí o vlastní smrti měli, ale jejich konkurenti z křesťanských řad se z nějakého důvodu rozhodli, že život je povinnost. Ovšem kvalita života se osvědčovala až po smrti u posledního soudu. No nebudu to moc pitvat. Zkrátka v průběhu moderních evropských dějin nám vzali právo na život i na smrt a delegovali na jakousi nadindividuální instituci lhostejno jakou. Nicméně rozohdující je právě kvalita života a ne někým přikázaná povinnost žít. [naštvaný]

30359

Příspěvků: 10

30.04. 03:14 R.  Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?
30.04. 06:56  Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?
30.04. 08:53 Rasto R.  Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?
05.05. 19:28 Aja  RE: Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?
30.04. 13:16  Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?
30.04. 17:33 Mirek  RE: Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?
30.04. 23:27 ja sam  RE: RE: Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít
30.04. 21:34 Jirka  Svoboda vs. nesvoboda
02.05. 08:23 Milo  Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?
29.03. 10:00  Proč nemůže paní Prettyová důstojně zemřít?

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Nadčasový Karel Kryl01.03.21 10:39 Česká republika 0

Vláda natolik nevěří vlastním lidem, že proti nim chce povolat armádu28.02.21 19:30 Česká republika 6

Klíčem k překonání pandemie může být očkování dětí, tvrdí odborníci27.02.21 20:22 Česká republika 3

Prof. Krčméry sa skoro zadusil v respirátore. Sú rúška a respirátory skutočne bezpečné?27.02.21 15:13 Slovensko 3

Policejní zásahovka v Rusku proti těm, kteří se nenechají očkovat27.02.21 10:49 Rusko 9

Už zase policie bije bezbranné 14 leté děti!26.02.21 17:12 Česká republika 10

Bidermanova tabulka donucování26.02.21 16:25 Neurčeno 0

Vo švédskom Halmstade zakázali nosiť rúška na školách26.02.21 14:31 Švédsko 0

Pandemický zákon přijat. Vyhlašte nouzový stav znovu, vyzvala vládu opozice26.02.21 13:56 Česká republika 2

Kolářovo stržení Koněva, Novotného urážky. To se nám vrací26.02.21 11:22 Česká republika 3

Biden jde ve šlépějích Trumpa, levice je z toho na mrtvici25.02.21 22:42 USA 0

Česko si chce půjčit vakcínu od členských států, hlavně nebrat tu ruskou!24.02.21 21:18 Česká republika 8

Mohutné protesty v Madridu proti korona-teroru, média mlčí20.02.21 19:35 Španělsko 5

Totalitní zákon prošel bez ztráty kytičky18.02.21 22:57 Česká republika 6

PryGuma by celému národu nordinoval domácí vězení, ale sám jde fandit na fotbal18.02.21 22:31 Česká republika 2

Pozor! Zítra jednání o totalitním zákonu!17.02.21 20:49 Česká republika 4

Česká republika je v minusu 1 689 miliard korun za sedm let16.02.21 21:19 Česká republika 3

Scénář pandemie SPARS v letech 2025 – 202816.02.21 17:14 USA 1

Očkovanie učiteľov skomplikovalo otváranie škôl a škôlok. Niektorí pedagógovia po víkendovom očkovaní nie sú schopní prísť v pondelok do práce15.02.21 11:22 Slovensko 2

Covid bonus - potvrzení, že nemocnice mají větší vývar z covid pacientů 15.02.21 08:00 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
21,67 Kč
Euro
26,17 Kč
Libra
30,26 Kč
Kanadský dolar
17,04 Kč
Australský dolar
16,77 Kč
Švýcarský frank
23,84 Kč
100 japonských jenů
20,34 Kč
Čínský juan
3,35 Kč
Polský zloty
5,79 Kč
100 maď. forintů
7,22 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
29,14 Kč
1 unce (31,1g) zlata
37 913,38 Kč
1 unce stříbra
582,44 Kč
Bitcoin
1 007 677,20 Kč

Poslední aktualizace: 1.3.2021 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 327