Diskuze k článku

Připravte se: Vstupujeme do vážné deprese bez alternativního plánu na záchranu

Příspěvků 51

1.12.2008 7:12

Plan B:

Aussie 58.?.?.?

Mluvit pravdu: negativni rust = pad, pokles...
... nebot: cist jazyk ekonomu, pravniku, ci politiku je [bliji]

Co nechces, aby druzi delali tobe, nedelej ty jim: kdyz mi pujcis $100, nechtel ode me abych ti vratil $200.

Nelhat a nekrast, to jako prvni krok. A neskodilo by vratit se i k dalsim pravidlum, na kterych vznikla nase civilizace.

177229

2.12.2008 21:18

RE: Plan B:

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 177229

Civilizace vznikla na principu boje o území. O loviště, které poskytuje potravu. Válka o zdroje je nejstarší válkou. Je to válka o přežití a přežije jen ten nejsilnější. Spousta lidí si pořád myslí, že tím nejsilnějším je náš severoatlantický "spojenec". To je naše obrovský chyba. Americké impérium umírá. Ekonomicky se vyčerpalo, zadlužilo se a pokles životní úrovně mnohonárodní populace způsobí brzy rozpad USA. Rozpadající se velmoc sebou strhne všechny, kteří k ní nyní obrací své naděje.

177385

1.12.2008 8:04

Severoamericka unie a amero?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 75.?.?.?

Minuly tyden hovoril na Radiozurnalu jeden americky novinar, akreditovany v CR. K teto zalezitosti rekl, ze Spojene staty maji tak velky dluh, ze jej proste nesplati, protoze to uz nejde. Jedinym resenim, na kterem se pry pracuje, je vytvoreni noveho uzemniho seskupeni a premena meny.
Kanado a Mexiko, good luck.
Izak

177231

1.12.2008 10:55

RE: Severoamericka unie a amero?

charon cmartin (zavináč) tiscali (tečka) cz 78.?.?.?

Reakce na 177231

Hmmm ...

K té měnové konverzi by mě zajímala odpověď na jedinou otázku: JAK (jakým mechanismem) toto může čemukoli pomoci? Je-li někdo zavázán jinému aby splatil jakýsi dluh a nemá na to ani v horizontu mnoha let, čemu pomůže změnit jméno jednotek ve kterých se výše dluhu počítá? Je evidentní, že věřitel (jakkoli se patrně jednalo o spekulanta, který šel vědomě nebo nevědomě do celkem vysokého rizika) svoji pohledávku prostě nedostane zpět. Obvykle se to řeší tak, že dlužník poskytne věřiteli svůj majetek jako částečnou náhradu za závazek a zbytek je ztráta věřitele. KDE na tom chcete co spasit měnovou reformou?

Druhá otázka: jakým způsobem budou k odpovědnosti voláni ti, kteří jsou za tento stav odpovědní? Prosil bych alespoň nástin konceptu [mrknutí jedním okem] (vypusťte možnost, že nijak - zasněte se a prostě navrhněte jak by se Vám zdálo, že by to mělo být)

177254

1.12.2008 14:34

RE: Severoamericka unie a amero?

zukov 78.?.?.?

Reakce na 177254

pogrom

177267

1.12.2008 23:18

RE: Severoamericka unie a amero?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 177267

Ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, dobrý, fakt dobrý [chechtot] [chechtot] [chechtot] [chechtot] [chechtot] [chechtot] [chechtot]

177304

2.12.2008 2:59

RE: Severoamericka unie a amero?

sxg 78.?.?.?

Reakce na 177304

Krysy opúšťajú loď, ich kapitán ešte nie...
Izraelčania sa zúfalo pokúšajú vrátiť zo Spojených štátov domov
http://www.prop.sk/december08.html#

177316

2.12.2008 11:02

RE: Severoamericka unie a amero?

mtk 80.?.?.?

Reakce na 177304

Mě už to v poslední době nepřijde tak zábavné. Všímáte si, jak teď např. na rádiu na Vltavě, běží pořady o holokaustu a obdobných tématech ve zvýšené míře? Kdykoliv zapnu tuto stanici, řeší se v ní "těžký osud vyvolených". Připadá mi, jakoby se tímto způsobem snažili oddálit (rozmluvit nám?) to, co začíná doutnat...

177338

5.12.2008 5:51

RE: Severoamericka unie a amero?

Kadence crazy 154.?.?.?

Reakce na 177338

Mate pravdu , ja si toho vymyvani mozku ktery se tu taky najednou z niceho nic rozjelo v nezvyklou dobu vsimnul . Jen at jim doutnaj ty papirovy krusky , nebude to dlouho trvat a zacne jim pripalovat (_!_) i kaftan !

177538

1.12.2008 14:54

RE: Severoamericka unie a amero?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 75.?.?.?

Reakce na 177254

>KDE na tom chcete co spasit měnovou reformou?
Predevsim to nejpodstatnejsi: Ten nazor mel American, ja jsem jenom o nem informoval. (Dal bych uz nemusel pokracovat.)
Je ale fakt, ze tusim nejakou velkou a celosvetove krutou zmenu, a ta, kterou ten novinar uvedl, se mne, neznalkovi ekonomiky a diplomacie, jevi jako nejpravdepodobnejsi.

>Druhá otázka: jakým způsobem budou k odpovědnosti voláni
>ti, kteří jsou za tento stav odpovědní? Prosil bych alespoň
>nástin konceptu [mrknutí jedním okem]
Ten novinar taky rekl, ze Rusko fyzicky vlastni vic americkych dolaru nez samotne Spojene staty. Kdyz ty nejakym zpusobem svoji menu zlikviduji, Rusko, podle neho, by bylo v krachu. (A to jeste, dodavam ja, nezminil Cinu, Indii a Evropu.) Co by to znamenalo a jake by to melo nasledky, nevim. Jen se, mozna laicky, domnivam, ze kdyz je nekdo zkrachovaly, je zkrouseny, ovladatelny. Zda se to da aplikovat na staty, nevim.

>(vypusťte možnost, že nijak - zasněte se
>a prostě navrhněte jak by se Vám zdálo, že by to mělo být)
No tak! Bez te detinske ironie by to neslo? Pokud se jeste takto vyjadrite, pokracovat nebudu.
Ted dodavam za sebe: Pri vedomi toho, jaky a kolik vojenskeho arsenalu Spojene staty vlastni, kde vsude maji sve vojenske zakladny, si myslim, ze uvazovat o nejake nemoznosti je zcela bezpredmetne.

A co Vy? Kdyz se neztotoznujete s nazorem toho Americana, zajiste mate svoji vizi. Podelte se s ni.
Izak

177268

2.12.2008 22:02

RE: Severoamericka unie a amero?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 177254

JAK? přece drzým neuznáním dluhů ve staré (opuštěné) měně (USD). čímž "ty jiné" přivedou místy do zoufalé situace (EU, Rusko, Čína... případně i chudší státy držící dolarové dluhopisy).

jinak si nemyslím, že by měly být Mexiko a Kanada nešťastné z připojení k USA. Je to zvláštní, ale USD za posledních pár měsíců posílil, a to o hodně, cca 30%, a to paradoxně přesto, že USA jsou prvotním zdrojem nynějších problémů. Divné, že? Ekonomové to zdůvodňují ústupem z ještě rizikovějších lokalit (východní a střední Evropa) a hledání takzvaného "bezpečného přístavu", za což považují americký dolar a japonský jen [velký smích].
Takže pokud jde o směs měn CAD, USD a mexické peso (tvořících novou měnu Amero), tam americký dolar nebude tím, co "tuneluje" "cennější měny" obou ostatních států - jednak na tom jejich banky nejsou o moc lépe, jednak i mexické hospodářství je o hodně horší než USA (i v Kanadě to trochu upadá), a jednak vytvoří nový velký celek, který bude mít téměř trojnásobnou váhu, nově konkurenční výhody. V obchodě, surovinové základně a koneckonců i v průmyslu (levná mexická pracovní síla)... z toho vyplyne jakási poměrná převaha oproti jiným trhům či celkům - například EU. a v tomto případě nejde o absolutní zdraví (to se nehodnotí, ani neočekává) - zde stačí mít o něco málo navrch, a investoři raději investují do posílené a nadějné severní Ameriky, než do Evropy. Ameriku to posílí, a Evropu naopak ochudí (jako vychýlení dvouramenné váhy). což opět oslabí konkurenceschopnost EU a posílí Americkou unii, tedy se sem investice pohrnou ještě ve zvýšené míře.
Samozřejmě, je to spekulace, dohad. Ale mohlo by to takto fungovat.

177389

3.12.2008 0:32

RE: Severoamericka unie a amero?

Antiseptik 65.?.?.?

Reakce na 177389

S tím mohou mít dva problémy místo jednoho. Za prvé se bez dluhů neobejdou, pokud nemohou snížit životní úroveň, což nemohou bez revolty doma. Za druhé tomu, kdo prostě nezaplatí svoje dluhy a přivede věřitele do prekérní situace, už nikdo nepůjčí, ani s ním obchodovat nebude. Prodá leda za cash a za přemrštěné ceny, a koupí leda za pakatel a na dluh co taky nikdy nevrátí. V takové situaci je USA ve stejné, ne-li větší prdeli než teď. Nehledě k tomu, že po kolapsu dolaru žádný stát co dluží IMF a World Bank to taky asi nemusí vracet, jedině v US dolarech, co koupí na váhu od číňanů a rusů. [chechtot]

177406

3.12.2008 2:27

RE: Severoamericka unie a amero?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 177406

Něco pravdy byste mít mohl. Ale... dovolte ještě, abych si lehce pohrál s tou myšlenou:
Dolar lze vést po dočasnou dobu jako paralelní dobíhající měnu, která ovšem američany už nebude zajímat - svým občanům a firmám provedou automatickou směnu za Amero, a nadále se budou snažit právě o Amera. Dolar bude sice papírově existovat, ale nikdo už jej nebude chtít, zatímco ho bude velký přebytek. Přebytek a výprodej (kterým se každý bude snažit získat alespoň část bývalé hodnoty) bude znamenat strmý pád hodnoty dolaru, až na úroveň papíru, na němž je vytištěn. Tímto dojde sice k papírové možnosti vyrovnání závazků v dolarech, ale nejvíce na tom prodělají Rusové a Číňani, možná méně EU, ale dost také Arabské a jiné země produkující ropu ap., které dosud inkasovaly v dolarech (poškodit tyto státy může být právě cílem).
Tím sice sekundárně dojde i ke zdánlivému poškození IMF a WB, ale jelikož jeho nejvyšší činovníci budou mít informace dávno předem (jsou jistého etnika či ideové příslušnosti), jejich škodu lze jen sotva očekávat. Dluhy od rozvojových zemí možná stejně zpátky neočekávali... a tyto země se s krachem dolaru stejně dostanou do totálních sraček, a bude možné si tyto slabé státy (jejich vlády) snadno koupit. Vzhledem k propojenosti IMF a WB s USA mohou být také tyto instituce nějakým způsobem omezeně zahrnuty do směny za Amero.
Po nastalém chaosu budou mít všichni dolaroví věřitelé těžký problém s jejich ekonomikami. Budou muset cokoliv prodat, za téměř libovolně nízké ceny, aby měli alespoň omezený státní příjem, zaměstnanost a stabilitu (podobně zbankrotovaní sousedi na tom nebudou lépe -viz Evropa a svět, které jsou i po AMERICKÉ krizi na tom v mnoha hůř, než USA -viz kurs Eura, odhady ekonomik) - komu tedy prodat? Severoamerické unii (NAU), která na levných nákupech komodit nastartuje prosperitu. pokud bude někdo chtít obchodovat s NAU, bude to už za Amero, které v té době bude jistě pevnější měnou se stále lepším kursem, než Euro, Rubl a podobně. Za Amero si NAU bude moci takřka koupit celý svět. Vzhledem k tomu, že oni to zrežírují, je vysoce pravděpodobné, že budou klidnější, více v pohodě, než ti ostatní. Oni nebudou potřebovat, aby jim někdo půjčoval. Naopak budou oni půjčovat světu své nové Amero, popřípadě platit jím za komodity. O jinou měnu jim nepůjde. Slyšel jsem, že fyzické zlato je skupováno, mizí z evropských i jiných světových bank, a to prý do USA. Zřejmě jím silně podloží novou měnu.
Zdá se, že by naopak americká produkce nešla vlivem příliš silného kursu pro jejich exportéry na odbyt. Ovšem americká ekonomika je dlouhodobě orientovaná na omezenou produkci a export, a naproti tomu silné dovozy na dluh. Dovážejí věci běžné spotřeby pro své občany, nechají jiné vyrábět pro Ameriku, nejlépe skoro zadarmo. Zatímco oni prodávají know how, pokročilejší...Automaticky kráceno

177414

5.12.2008 1:51

RE: Severoamericka unie a amero?

p 220.?.?.?

Reakce na 177414

...USRAEL nepochybne premysli jak ven z maleru a nova mena by mohla znicit nejvetsi konkurenty/Cina,Rusko,Indie,Evropa/mohou doufat take ze ovladnousvet a zotroci svet jeste dukladneji..

177534

3.12.2008 2:30

RE: Severoamericka unie a amero?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 177406

>DOKONČENÍ:

... nechají jiné vyrábět pro Ameriku, nejlépe skoro zadarmo. Zatímco oni prodávají know-how, pokročilejší technologie a zbraně (plus finanční deriváty [velký smích]). A toto zboží kupují ti, kteří to potřebují, takže to koupí za téměř jakýchkoliv podmínek, chtějí-li vývoj, účastnit se, držet krok -nebo existuje nějaký jiný významný producent procesorů, nejrozšířenějšího software ap., než právě sídlem v USA?
V té době budou už dobře vyzbrojeni (od roku 1990 trvale akcelerují jejich vojenské výdaje), takže nehrozí, že by je někdo napadl. Pokud ano, zřejmě se ubrání (budou cca 3x větší a silnější)... anebo svět skončí. Získají vše, nebo nikdo nic.

177415

3.12.2008 12:23

RE: Severoamericka unie a amero?

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 177415

>>DOKONČENÍ:
>
>... nechají jiné vyrábět pro Ameriku, nejlépe skoro zadarmo.
>Zatímco oni prodávají know-how, pokročilejší technologie a
>zbraně (plus finanční deriváty [velký smích]). A toto zboží kupují
>ti, kteří to potřebují, takže to koupí za téměř
>jakýchkoliv podmínek, chtějí-li vývoj, účastnit se, držet
>krok -nebo existuje nějaký jiný významný producent
>procesorů, nejrozšířenějšího software ap., než právě
>sídlem v USA?

>V té době budou už dobře vyzbrojeni (od roku 1990 trvale
>akcelerují jejich vojenské výdaje), takže nehrozí, že by je
>někdo napadl. Pokud ano, zřejmě se ubrání (budou cca 3x
>větší a silnější)... anebo svět skončí. Získají vše,
>nebo nikdo nic.
Jo na papíře by to vypadalo asi uskutečnitelně, ovšem v realitě hrajou větší roli zcela prosté souvislosti. Po takový habaďůře se země uzavřou do sebe, nakonec zubní pasta a spotřební zboží se dá prodat i doma, o surovinách nemluvě. Finanční a jiný knowhow od velkopodvodníka po druhé nekoupí už nikdo. K přežití žádná jiná země Ameriku nepotřebuje, i kdyby do teď přežívala za jejich peníze. Zatímco Amerika, i z novým Amerem s ještě mokrým inkoustem, by měla problém za něj získat alespoň banán. Já, jako každej jinej, nebudu obchodovat s někým kdo mne okradl, i kdyby mi nabízel cokoliv. Za to s těmi, co byli taky okradený přirozeně budu tíhnout ku spolupráci za výhodných podmínek. Jsme lidi, ne kalkulačky. V momentě, kdy se peníze stanou bezcený nabyde rčení "peníze nejsou všechno" zcela jiného významu, "peníze nejsou nic."

177439

3.12.2008 13:15

RE: Severoamericka unie a amero?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 177439

>Po takový habaďůře se země uzavřou do sebe
-jistě, určitá nedůvěra a velká nejistota by zavládla, ale uvažujte "komu ku prospěchu". dnes si nikdo nemůže dovolit uzavřít se do sebe, aniž by spáchal ekonomickou sebevraždu (nehledě na nutné dovozy - ne každý je ve všem soběstačný).

>nakonec zubní pasta a spotřební zboží se dá prodat i doma
-určité množství ano, ale ještě nikdo nezbohatl tím, že vyráběl jen něco, co si sám i spotřeboval. je třeba i dovážet... za něco. v dnešním propojeném světě nelze utnout mezinárodní obchod a říct: my si naše Škodovky spotřebujeme sami... nebo: my si naši elektřinu spotřebujeme komplet všechnu sami... dřív jsme to nedokázali, ale teď najednou ano [velký smích]

>o surovinách nemluvě
-suroviny jsou zboží jako každé jiné. je to potenciální zdroj příjmu. pokud chci příjem (a zisk chce každý jeden člověk), musím něco prodat.

>Finanční a jiný knowhow od velkopodvodníka po druhé nekoupí už nikdo.
-finanční možná někdo ne, jiný ano. protože lidská chamtivost je věčná. každý touží po zisku. a při tom potlačí i své obavy. lepší, než rezignovaně sedět se složenýma rukama. kšefty se musejí hýbat... a každý z miliard lidí chce žít, tedy se snaží.
Know-how (vynálezy, jinde nesehnatelné technologie) koupí každý, komu to něco přinese.

>K přežití žádná jiná země Ameriku nepotřebuje
-omyl! jinak by neprobíhal žádný obchod s USA ani dnes.
obchod je dvousměrná věc - nákup a prodej. všichni producenti a obchodníci chtějí nové trhy, a Amerika je velký trh, a NAU by byla ještě větší trh!

>Amerika, i z novým Amerem s ještě mokrým inkoustem, by měla problém za něj získat alespoň banán.
-myslím že posílená Amerika se silnou a posilující měnou by neměla sebemenší problém získat cokoliv. tím spíše, že jiní by byli kvůli padlému dolaru v průseru (mnohem horším), tedy by byli toho času jaksi insolventní obchodní partneři, neperspektivní trh se silně omezenou kapacitou pojmout cokoliv z ciziny (nebyly by přece zisky, z prodeje zubních past sami sobě se nebohatne).

>Já, jako každej jinej, nebudu obchodovat s někým kdo mne okradl, i kdyby mi nabízel cokoliv.
-v okamžiku, kdy jste v nouzi, prodáte rád cokoliv a každému, kdo chce koupit. a dokonce za levno.

>okradený přirozeně budu tíhnout ku spolupráci za výhodných podmínek.
-viz výše (ti na tom nebudou lépe než jiní postižení)

>V momentě, kdy se peníze stanou bezcený nabyde rčení "peníze nejsou všechno" zcela jiného významu, "peníze nejsou nic."
- [velký smích] zkuste tohle RYCHLE vysvětlit VŠEM lidem. pokud se vám nepovede, že by tomu naráz všichni uvěřili, pofrčí peníze dál. ti, co se zdrží, budou biti... na jejich úkor posílí ti, co zaujmou nefundamentální, pragmatické postoje.

177442

1.12.2008 23:09

RE: Severoamericka unie a amero?

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 177231

To good luck by melo byt nam vsem. Po takovem vyjebani s veriteli, zustane z duveryhodnosti v mezinarodnim obchode, k vladnim dluhopisum a jinym "cennym" papirkum, tak akorat kulove. Jedinym pozitivem bude, ze to posle ke vsem certum centralni banky a cely fiat money system. I kdyz ten pujde ke vsem certum, tak jako tak.

177302

1.12.2008 8:07

opet a zase 3 dimenze

panelak obama 85.?.?.?

nelze ocekavat zadne zmeny k lepsimu,nebot se po staleti opakuji stejne chyby. Mozne reseni muze byt ve skupine moudrych celosvetove uznavanych jedincu,kteri prolomi krunyr zamerne zadrzovanych informaci o UFO volne energii tajemstvi zamerne tmarske manipulace.Pokud takzvana elita vysoce inteligentnich idiotu

177232

1.12.2008 8:12

3 d

panelak obama 85.?.?.?

nebude vcas smetena virem karmickych udalosti,pokud nejsme ve vnitrni pokore a odevzdanosti ve vyssi JA ,je s nami konec.

177233

1.12.2008 9:14

Problem je, ze proste zadnej plan neni

Koumeles 83.?.?.?

nebyl a nikdy nebude...a timhle nalevanim penez se krize nevyleci jen oddali. Krize proste prijit musi...a potehle krizi prijde dalsi, nikdo nevi kdy a proc,ale prijde... a neovlivni to ani ideologie, ani politici nic. Proste zadny strom neroste donebe.

177240

5.12.2008 7:57

RE: Problem je, ze proste zadnej plan neni

hnedka 81.?.?.?

Reakce na 177240

Nikdo nevi kdy a proc? Ale jiste ze vi. I soucasnou krizi kdekdo predpovidal. viz napriklad: http://mises.org/story/1670

177543

1.12.2008 10:21

kdo je panem planety

vanous 84.?.?.?

Dluhy jsou spatne pro jednotlivce, ale dobre pro stat a kreditora. Kreditor vydelava a stat dostava od neho dane. V podstate zadny stat neni schopen vratit dluhy. Nemecko ma 1.5 bilionu, rozpocet asi 280 milird €. Jak muze splatit takovou castku. Dulezite je, ze stat zustava solventni.

Co se tyce ziti na dluh, tam nevidim zadny problem. USA aplikovali tento zpusob s uspechem od roku 1977. Posilily vyznamne stranu poptavky trhu (poptavka, to jsme my) a lid zil v blahobytu. A financni inzenyri vymysleli zpusob jak se zbavit "spatnych" dluhu. Prodat je dal ve forme ruznych cennych papiru, jejichz hodnota se neda primo urcit. Proto se pouzivat system indexu.

Nejzabavnejsi je, ze USA vetsinu tech cennych papiru prodaly EU bankam. Jeste v r. 2006 nemecke ministerstvo financi prohlasilo, ze nemuze branit nemckym bankam kupovat kvalitni americke cenne papiry.

Mam podezreni, ze se jedna o studenou valku mezi imperialistickymi velmocemi USA a EU a USA zrejme ukazali kdo je panem planety.

177247

1.12.2008 23:16

RE: kdo je panem planety

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 177247

Jakykoliv dluh vsak musi nekdo financovat, i ten americky od roku 1977 a imperium pouzilo "lovce ekonomik", petrodolary a kzdy nebylo zbyti, tak primou vojenskou silu. A ty uzasne derivaty v tech globalnich trzich maji vsichni. Bank of Amerika a Goldman&Sachs maji zrejme svuj "kapital" v kreditnich kartach a na tyhle finacni "instrumenty" velmi brzo dojde rada. Ani konecny ucet za dluhy nejde odsouvat do nekonecna.

177303

2.12.2008 7:32

RE: kdo je panem planety

vanous 84.?.?.?

Reakce na 177303

Vzdyt jsem napsal, kdo koupil nejvetsi cast tech podivnych papiru: EU banky. V Nemecku to leze postupne na povrch: banky, ktere mely prebytek penez, diky nespravedlive danove reforme, koupily tech papiru za stovky miliard USD. I Ceska republika koupila jich asi za 5 miliard USD. Turecko za 200 miliard, Rusko za 120 miliard. Deutsche Bank za 60 miliard. Tyto udaje jsou dostupne na strance dtcc.com. Na rozdil od EU amici vedi presne co v tech papirech je, ktera tranch je dobra i ktera je spatna. Financni sektor je normalni soucast ekonomiky. Je ale podstatne lukrativnejsi nezli "realny" sektor.

177323

3.12.2008 0:30

RE: kdo je panem planety

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 177323

Rikate tedy, ze dluh se pouze nekam premistil, ale to neznamena, ze zmizel i s dusledky. Tyhle presuny byly realizovany vicemene on-line a ke vsemu skryte pres petrodolary od 70-tych let. Takze pouze nova sofistikovana forma. S jednim velkym podstanym rozdilem, petrodolary umoznovaly kupovat ropu. Se SIV derivaty si pokud jsou aspon na kvalitnim jemnem papire, tak akorat muzeme vytrit prdel. A tohle vytirani prdele vypada na globalni zalezitost, protoze pruser se SIV derivaty a jinymi nahromadenymi dluhy se projevi na realnych ekonomikach bez vyjimek.

Odsanovane ceske banky z 90-tych let, nam budou platne jak mrtvemu zimnik, kdyz se zhrouti v CR automobilovy prumysl a export do zemi, kde SIV derivaty zpusobi ten spravny financi ficak. Jinak receno CR a jine zeme zasahnout sekundarni dusledky zpusobi kolaps mezinarodni obchodni vymeny. Nebude rozhodovat zda Japonsko nebo Cina nebo Rusko jsou nejvetsi veritele USA a pouze situace jejich bankovniho sektoru, ale rozhodujici bude, jak dokazou ochranit a udrzet v chodu sve realne ekonomiky.

Chod realnych ekonomik bude alfou a omegou a to i za tvrdou cenu spatne fiskalni situace do budoucna. Ale ta by sla resit radikalni reformou bankovniho systemu, ktere je i tak na poradu dne. My nejsme v zadne bezne cyklicke ekonomicke krizi. Nase krize je mnohem komlexnejsi a hlubsi povahy, protoze se jedna o systemovou krizi. Zadne kosmeticke upravy nas z teto krize nevyvedou.

177405

3.12.2008 0:46

RE: kdo je panem planety

Antiseptik 65.?.?.?

Reakce na 177405

Jám mám takový podezření, že účelem bylo vytvořit pochybné investice a ty prodat do světa a tím se zahojit na úkor jiných. Na štěstí pro svět se to ale provalilo moc brzo, sice je toho po světě hodně, ale v americkejch institucích toho zůstala většina, takže lumpárna nevyšla dostatečně a jede se z kopce. Aby vyšla, muselo by to být úplný, protože prodejem bezcenejch papírků si moc přátel jeden neudělá a vyhraje ten, kdo po zrujnování má ještě korunu v kapse či dvě a to USA rozhodně nebudou. Je jedno, kolik dolarů má Rusko nebo Čína, neb má taky ruble nebo yuany a Amerika má jenom dolary. Kdo je teda na mizině když dolar nebude platit? Ten co jich měl sice nejvíc ale taky jiný peníze a nebo ten co nic jinýho neměl? Mimo to, třeba Čína si může klidně nahradit částečně ztráty zkonfiskováním US businesů v Číně, a není jich málo. Pochybuju taky, že by třeba Saudská Arabie chtěla nadále obchodovat s někým kdo by je takhle okradl.

177407

3.12.2008 1:36

RE: kdo je panem planety

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 177407

Ja si taky myslim, ze pokud bude jina moznost, tak USA zrusi dolar. I s tou lumparnou mi to prijde jako velmi seriozni konspirativni hypoteza.[mrknutí jedním okem] Na druhou stranu, i kdyby se to neprovalilo, tak ty svindly s ratingem by byly skoro to same jako zruseni dolaru a vysledkem by byla ztrata jakekoliv elementarni duveryhodnosti US ekonomickych subjektu. A duvera je velmi krehka a jak ukazuji prvni zavany nastupujiciho financniho uraganu a velmi potrebna vec pro fungovani ekonomik.

177410

1.12.2008 10:44

Rus předpovídá brzký rozpad USA

bvs\\b 195.?.?.?

Svou apokalyptickou vizi rozpadu USA v důsledku dlouhodobého vlivu nynější krize nastínil v listu Izvěstija profesor diplomatické akademie ministerstva zahraničí v Moskvě Igor Panarin.
„Finanční krize se prohloubí... Nespokojenost roste a momentálně ji tlumí jen volby a naděje, že Obama je schopen zázraků. Na jaře ale bude jasné, že žádné zázraky nebudou,“ soudí Panarin. Podle něj zůstanou celá města bez pracovních míst – už nyní guvernéři jednotlivých států volají po subvencích z centra. USA jsou podle něj zasaženy nedostatkem sjednocující legislativy a rozbroji v politické elitě.
Panarin předpovídá, že USA se rozpadnou na 6 celků: na oblast u Pacifiku s rostoucí čínskou populací, jižní region s převahou Hispánců a na oblast atlantického pobřeží. Další entitou bude prý pět středozápadních chudších států a také severní státy se silným vlivem Kanady. Šestá by byla Aljaška, jejíž vrácení by si prý Rusko mohlo nárokovat.
„Mohli bychom chtít Aljašku. Koneckonců byla postoupena jen do pronájmu,“ tvrdí Panarin. Podle něj kolaps americké ekonomiky s dluhem 11 biliónů dolarů už nastává.

177250

1.12.2008 10:49

Za finanční krizí jsou války

v\\bv 195.?.?.?

N. Y. - Druhý muž al-Kajdá Ajmán Zavahrí na nejnovějším videu prohlásil, že příčinou finanční krize jsou války, které USA vedou v Iráku a Afghánistánu.

Břímě nesou na bedrech daňoví poplatníci, jejichž peníze byly vynaloženy na záchranu nejvlivnějších kapitalistů a k ochraně zrádného úrokového systému před kolapsem, uvedl

177253

1.12.2008 11:34

Globalna financna kriza

Iron Maiden 62.?.?.?

Podstatou tzv. globalnej financnej krizy je, ze Americania predlozili zvysku sveta ucet za ich /americky/ doterajsi zivotny standard. Prisiel cas platit, pretoze nikde vo svete sa obedy zadarmo nepodavaju.

177260

1.12.2008 21:53

Armagedon

Čert Rohatý 62.?.?.?

Myslím, že titulek je dosti výstižným. Jen neznám datum [chechtot]

177288

1.12.2008 22:14

Máte to štěstí být u toho.

dodo 88.?.?.?

Že je tahle éra civilizace založená na akumulaci kapitálu elitou, na úkor všech ostatních, dali světu na vědomí již Marx s Engelsem a ti co tu civilizaci tvoří, jsou si v základním postoji k ní k nerozeznání podobní. Jen v ní hrají různé role bez ohledu na to jak, nebo čím jim byly přiřknuty, neboť nikdo se do žádné role nedostane bez účasti jiných. Akumulace energie z potravy, je typický rys suchozemského živočicha, ať je to tělesnými zásobami, nebo spižírnou. Je to jeden z pudů sebezáchovy na přežití nepříznivých časů daných střídáním ročních období a právě tento pud je odpočátku využit i lidmi, kteří jako jediní na této planetě na ně navíc nejsou fyzicky uzpůsobeni.

Již v počátcích dělby činností ve společenství, se akumulační potravní pud přenesl do sféry věcí vylepšujících naši nedokonalou fyzickou výbavu a to za vzniku osobního majetnického vztahu. Vzpomeňte na film "Bohové musí být šílení", kde z letadla vyhozená láhev od Coca-Coly málem roztříští na padrť poklidné společenství Křováků. Peníze, vymyšlené později jako univerzální směnná hodnota, se tak postupně staly - stále méně nějakou uznávanou hodnotou podloženým - kapitálem. Vzniká éra kapitalizmu. Systém, v němž je dnes ten nejzákladnější z jeho prvků prachsprostým podvodem, postaveným na eskamotérském triku ničím nepodložených peněz vzniklých prostě jen vytištěním.

To může obecenstvo s nadšením obdivovat jen do doby, než zjistí faktický stav a začne se o hodnotu svých vlastních peněz obávat. Dokud k tomu docházelo v omezeném prostoru jedné měny, bylo možné se jinými triky z krachu ještě zotavit. V globálním měřítku s jednou hlavní měnou již ale není k zotavení žádný prostor. A tak za situace, že největší dlužník a pachatel této globální krize rozprostřené do všech oblastí nemá schopnost k úhradě dluhů, ale má schopnost zničení celé civilizace, je vyloučeno kýmkoliv z vnějšku ho přimět k vyrovnání dluhů a všichni věřitelé se budou muset smířit s tím, že mu ten dluh prominou.

Co to udělá s existencí všech, nedokáže nikdo ani v těch nejčernějších představách určit a to zběsilé "nalévání" bezcenných peněz je neklamnou zvěstí, že elity o vyrovnání jejich zhroucené hodnoty vůbec neuvažují. Ona totiž schopnost elit tuto situaci vyřešit rozumem, je právě pro jejich sobectví, amorálnost a mamon mizivá, což vidinu světového konfliktu všech proti všem přibližuje na dosah.

177294

1.12.2008 22:16

...

HelP 82.?.?.?

Je čas, abychom každý složil svůj účet. Doteď za náš blahobyt platili lidi hladem a životy tam kdesi v dalekém světě, o kterém se denodenně dočítáme a připadá nám tak bezpečně vzdálený. Už došlo i na nás vyspělé civilizátory. Amen.

177295

2.12.2008 0:20

Chyba je v hodnotovem systemu

taky Aussie 58.?.?.?

stare civilizace uznavaly nad sebou jenom Boha, nebo nekolik bohu.

Nase civilizace (zapadni) vznikla na zaklade zidovstvi, pozdeji krestanstvi. Kdo uznava Krista, uznava jeho hodnoty: pracovat pro druhe, davat a nemyslet na odmenu, dodrzovat Desatero. Neublizovat. Zivot je posveceny a nikdo nema pravo ho druhemu brat. Nepodvadet. Nelhat. Nekrast. Nebrat druhemu, co mu patri.

Nevidim, jakym zpusobem by nekdo, kdokoliv, mohl najit neco spatneho na techto zasadach a pravidlech.

Problem je, ze jsme se misto Bohu zacali klanet penezum.
Ohnuli jsme pravidla, aby slouzila nam, ne Bohu. Credit rating je dulezitejsi, nez ciste svedomi.
Zpochybnili jsme existenci dobra a zla, zamlzili jsme lidem zrak, aby prestali rozlisovat, co je dobre a co je zle. Presvedcili jsme je, ze dobre je to, co slouzi kazdemu jedinci, bez ohledu na jeho okoli, souseda, ostatni narody a staty.

Myslim ale, ze tady je ta hrozna chyba a kardinalni omyl.
Dobro a zlo nejsou dialekticke terminy. Jsou to absolutni hodnoty.

Je treba je rozlisovat.

Nikdo nema pravo delat neco, cim ublizuje druhemu.
Valky jsou zlo.
Loupez je zlo. Lichva je zlo. Lhani je zlo.

V podstate je to uplne jednoduche, male dite tomu muze rozumet.
Vzhledem k tomu, ze kazdy clovek zna nejlip sam sebe, cesta k pravde je cestou do vlastniho nitra.
Informace mame vsichni stejne, narodili jsme se s nimi.
Nejde o zadne cirkve, nebo vnejsi projevy nabozenstvi, jde o samotne poznavani pravdy. Pravdy. A zivot v pravde.

Jen na tehle urovni se da jeste neco spravit. Jen tady je nadeje.

Preji vsem stastnou cestu.

177310

2.12.2008 7:43

RE: Chyba je v hodnotovem systemu

E.T. 85.?.?.?

Reakce na 177310

Moje řeč, stále to opakuji, nic není bez Boha, nic, vůbec nic. Žít v Bohu a v pravdě, žít v Kristu, a vše se spraví, narovná, očistí. Všechny ostatní čachry jsou k ničemu. [smích]

177325

2.12.2008 8:15

RE: Chyba je v hodnotovem systemu

HelP 82.?.?.?

Reakce na 177310

Však jsme chtěli plné regály a super auta,tak jsme odhodlaně zvonili klíči až jsme si v té euforii očekávání lepších zítřků neuvědomili, že abychom se my mohli přejídat, musí na druhém konci světa někdo hladovět a umírat. My chceme mít pohodlí a vše na co si vzpomenem. My tleskáme pánovi, který nám naplní břicha. Ale neuvědomujem si, že někde ten pán musí vzít suroviny, tak je ukradne slabším. My vyhlašujem války, když v marketu plníme vozíky. Buďme pokorní a prosme Boha o odpuštění. Všichni máme svůj podíl viny. Nezapomeňme, že každý je zodpovědný sám za sebe, a záměrná neznalost zákona nikoho neomlouvá!!! Člověk nebude odsouzen za to, že neznal pravdu, ale za to, že ji nehledal a dokonce zavíral oči před tím, aby mohl pravdu poznat a následovat ji.

177327

3.12.2008 12:43

RE: Chyba je v hodnotovem systemu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 177310

S tím v podstatě souhlasím. Krásná a správná slova.
Jen s jedním si dovolím trošku polemizovat - je třeba rozlišit, co je to lichva. Pokud tím myslíte to stejné, co já, tj. v podstatě vydírání svého bližního, zneužívání jeho situace k nadměrně tvrdému úročení a obohacení se na nešťastníkovi v zoufalé situaci, pak ano... s tím souhlasím, takové jednání odsuzuji jakožto zlo. Nelze ale vylévat s vodou z vaničky i dítě! Úvěry obecně nejsou zlo. Jsou to peníze někoho půjčené jinému, na základě pravidel jasných oběma svobodným stranám; svého druhu žádaná komodita, pomocí níž může ten, kdo si je půjčuje, a souhlasí s přiměřenými podmínkami, dosáhnout pro sebe pozitivního výsledku, výhody, a dokonce zisku (kterého by jinak nedosáhnul... například rozvojem podnikání). Což je dobře =dobro. Zde tedy dobro pro obě spolupracující strany - dlužníka i věřitele.
Nic není na světě zadarmo a každý chce vydělat, tedy i půjčené peníze jsou za přiměřený úrok (např. odměna za riziko). Otázka je jen v míře té ceny a v okolnostech/podmínkách. A to je individuální... někdo za lichvu pokládá až úrok od 100% p.a., někdo už 36% a jiný dokonce 12%. Já osobně uznávám jako solidní úrok u půjček 4-12%. A skutečnost je taková, že kdo na to nemá, ten si půjčovat přece nemusí. Dokonce NIKDO si nemusí půjčovat, pokud se mu podmínky nezdají. A tím by zaniknul i problém.
Je snadné půjčky vyžadovat a využívat, a po straně pokrytecky nadávat na to, že existují a obsahují odměnu (navýšení, úrok).
Pokud sám půjčky nemám/neužívám, nemám důvod nadávat.
A pokud mě snad trápí úvěr někoho jiného, pak mám samozřejmě možnost (v případě útlocitné starosti o něj) jej upozorňovat na nutnost splátek dluhu a existenci úroku, popřípadě dohodnutých sankcí za neplnění smlouvy. popřípadě i na nebezpečí nejistoty v budoucnu. Dělat pro něj osvětu.
Takže kde je problém? Nikde. Tento problém neexistuje. Je to na svobodném rozhodnutí každého.

177440

2.12.2008 11:16

O dluhové pasti a vyčůraných krysách

pje 195.?.?.?

Dluh lze splácet standardně z výnosů toho, nač byl použit (základní rácio smyslu efektivního zadlužení). Jestliže se vláda zadluží (příjmy veřejných rozpočtů jsou dlouhodobě nižší než výdaje těchto rozpočtů - schodek), možná jen provedla nějakou solidní fiskální expanzi (třeba financovala infrastrukturu pro přechod na alternativní energie) a díky růstu HDP a na jeho základě placených daní se zvýší příjmy na splacení tohoto dluhu. Pak je tu inflační řešení - vláda jako dlužník má (při dohodě s centrální bankou!) možnost zvýšit inflaci a splácet svůj dluh znehodnocenými penězi, což ale zase jde proti ekonomickému rozvoji. Pokud jsou úrokové sazby z vládního dluhu vyšší než míra růstu HDP v procentech, pak jde o dluhovou past, kdy zadlužení roste a příjmy nestačí na pokrytí dluhové služby (vedle jiných standardních výdajů). Není divu, že USA jsou v dluhové pasti, když růst měřený HDP je nízký a ještě stále v mnohém fiktivní (ceny za fiktivní aktiva jsou jaksi problematickým produktem), zatímco úrokové sazby na vládní dluhopisy jsou v porovnání vyšší. Takže stačí vyvolat masivní inflaci a následně "zachránit" ekonomiku Amerem na úkor všech věřitelů a držitelů USD mimo Amero zónu. Takže asi tak.

177339

2.12.2008 18:47

RE: O dluhové pasti a vyčůraných krysách

Penguin 85.?.?.?

Reakce na 177339

Což ovšem nese riziko v podobě nevstřícných reakcí věřitelů z neamero zóny a to jak okamžitých tak i dlouhodobých a to ve všech oblastech života od bankovnictví přes běžný obchod až po armádu. A jakýpak by po tomto scénaři asi byl vztah mezi amerozónou a neamero - všichni za jednoho jeden za všechny nebo silnější vyhrává nebo co dalšího - WW3 ?
Kdepak, myslím že je potřeba začít vážně pracovat s myšlenkou, že diskutovaná krize není nežádoucí výsledek čísi neschopnosti či neodpovědnosti či hamižnosti, ale jedná se o strategický a dobře promyšlený chtěný tah a příprava půdy pro nadcházející období, s cílem absolutizovat kontrolu a průběh (získat konkurenční výhodu ve stávající patové situaci) nad, mílovými kroky přicházejícím, závěrečným děním na planetě - tedy dokončením zkázy Atlantidy...
Hodně štěstí připraveným a bůh pomáhej spáčům je dobré přání ...

177370

2.12.2008 21:42

podle mě řešení existuje...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

>Ačkoliv pouze 5 % druhojakostních hypoték nevydělává, prodej cenných papírů krytých hypotékami klesl o 90 %. Proč? Bývalý tajemník ministra financí Paul O'Neill vysvětluje: „Představte si, že máte osm láhví s vodou a v jedné je jed. Brzy zjistíte, že nejste schopni prodat ani jednu z nich, neboť zákazník neví, která je otrávená, a nekoupí žádnou.“

-řešení tohoto je přece tak snadné! Pokud pouze 5% hypoték/úvěrů není spláceno, tedy 5% z "rozsekaných" půjček je "100%ní jed", pak to lze přece pojistit! (mimochodem ani těch 5% nemá zcela nulovou hodnotu - neplacená nemovitost se dříve nebo později za nějakou cenu prodá). -tyto cenné papíry (MBS) se mohou prodávat přes jednotnou instituci, která je bude prodávat ve spolupráci se speciální jednoúčelovou pojišťovnou, a garantovat 95% jejich výnosu (zaručí, že si nikdo nekoupí láhev té stoprocentně jedovaté vody a osobně vše prodělá). Účelově založená pojišťovna vezme z hodnoty každého MBS 5% jako pojistné (kupující to zaplatí), a pokud se nějaký obsažený dílek skutečně ukáže jako prodělečný, pojišťovna škodu ihned uhradí. Nula od nuly pojde, ale důvěra bude obnovena, lidé budou kupovat "nasekané balíčky hypoték", protože budou mít jistotu, že neprodělají... přece z 95% skutečně vynášejí. Takže koupit to bude výhodné, výdělečné, víceméně zaručené (mj. nemovitostmi, strachem lidí, že při nesplácení o majetek i o bydlení přijdou). tedy to bude nadále fungovat. jedná se přece jen o obnovení důvěry v jednu součást systému jinak funkčního.

Jiná (nejspravedlivější) varianta téhož je, aby těch 5% nebylo pojištěno z peněz kupujícího, nýbrž z peněz navíc, jdoucích od bank už s kousíčky jejich hypoték; ty banky přece poskytují hypotéky (mají z nich zisk), a usilují o obnovení důvěryhodnosti a znovurozběhnutí kšeftů.
Zde je pak vysoce pravděpodobné, že by se úrok z hypotéky zvýšil o 5%, tj. například z 5% p.a. na 5,25%... pro klienty by čtvrt procenta asi nebyla nepřekonatelná překážka.

Třetí varianta téhož je státní záruka (těch 5% hodnoty MBS jakožto pojistné) zaplatí stát, ale vybere si to zpět ze zisků bank v daném státě působících, formou speciálního zdanění bank). zde je nevýhoda nemožnosti mezinárodních hypotečních mixů... nebo možné to teoreticky je, při určité mezinárodní koordinaci, ale je to komplikovanější (mezistátní vyrovnání).

177388

4.12.2008 19:49

Rotschild to chce vážně řešit

rataj 85.?.?.?

Podle článku, uveřejněného dnes na
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7754768.stm,
nazvaném Sir Evelyn de Rothschild calls for action , vyzývá R. k urychlené akci, jinak se krize potáhne řadu let. Ze článku ve volném překladu vyjímám pozoruhodné myšlenky tohoto muže:
"My všichni - země, společnosti i spotřebitelé - jsme zanedbali základní principy.
Etika - my jsme ztratili z očí poctivou denní práci za poctivý denní plat.
Přílišné sebevědomí nahradilo společenskou zodpovědnost jako požadavek pro správní postavení.
Američtí automobiloví manažéři a britští bankéři nebyli schopni sformovat své rty pro omluvu.
Kde je stud těch, kteří jen o měsíce dříve chválili stále rostoucí zisky, stále víc chytrých produktů, stále snadnější půjčky?
Proč by daňoví poplatníci měli pomáhat těm, kteří tak často odmítali přijmout sami svou zodpovědnost?
Jestli US vláda spotřebuje svůj zbývající kredit na pomoc automobilovému průmyslu k běžnému provozu, kdo půjčí zemi peníze na opravu jejích mostù, na budování jejích elektráren, čištění jejích vod, na palivo pro její loďstvo?
Je proto základní, že management se musí dívat na firmu tak, že tu jsou problémy, přijmout své chyby a odčinit je."
Dobrý, ne?
Abychom se nakonec ještě nedočkali toho, že v čase předvánočního měknutí srdcí se největší magnáti rozhodnou věnovat tak 10% svých poctivých úspor na vyřešení krize.

177512

4.12.2008 20:07

RE: Rotschild to chce vážně řešit

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 177512

[chechtot]

177515

5.12.2008 4:10

RE: Rotschild to chce vážně řešit

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 177515

Vy se sice tomu posmíváte, ale já na něm viny nenalézám. Abych tak řekl slovy bible. To je skutečně správný pohled na současnou krizi i možnosti jejího řešení. I jiní, již dříve obecně pojmenovali tuto krizi, jako krizi důvěry. A řešení krize důvěry je jen v tom, že ti kdo tuto krizi zavinili, ji odpracují! Že se nepokusí z toho vylhat, nebo vyplatit (papírkama), jak se nám snaží namluvit falešní proroci. Je ovšem otázkou, zda to jsou vůbec schopni pochopit a postavit se k tomu čelem ti, kteří po léta parazitují na systému a jsou jeho nemocnou páteří. Žádný útěk k Ameru a jiné zhovadilé výmysly nepomůžou. Obnovení důvěry ve fin. systém je možné pouze ukotvením základní měny. Jedno jestli ke zlatu nebo komoditnímu koši. To by byl první krok, který by naznačoval, že insideři nehodlají nadále oblbovat ostatní do systému nevidící. No a likvidace kasín všeho druhu označovaných jako trhy (pro oceňování aktiv) a neprůhledné přenášení vlastních rizik do cizích zdravých aktiv zrušit ze systému bez náhrady. Již zítra se může tančit všude!!! [mrknutí jedním okem]
Jestli to ale domyslel až takhle, to jsem z toho nevyčetl.
Ten který ví, že...

177536

5.12.2008 8:00

RE: Rotschild to chce vážně řešit

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 81.?.?.?

Reakce na 177536

Tohle neni zadna krize duvery. To by pak znamenalo, ze jedine co je treba pro fungujici financni system je neustale do medii vyrvavat, jak vse krasne funguje. A presne toto se delo a stejne to nakonec krachlo. Tohle je krize centralniho bankovnictvi a statnich regulaci.

177544

5.12.2008 9:49

RE: Rotschild to chce vážně řešit

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 177544

>Tohle neni zadna krize duvery. To by pak znamenalo, ze jedine co je treba pro fungujici financni system je neustale do medii vyrvavat, jak vse krasne funguje.
Tomu co jste napsal, opravdu věříte? Myslíte si tedy, že stačí např.: partnera denně ujišťovat že vše je v nejlepším pořádku, i když ho denně podvádite? Tím denním ujišťováním, myslíte že udržíte jeho důvěru navždy? Tady se obvykle říká tak dlouho, se chodí se džbánem... Důvěra se naruší snadno, ba ani pro to nemusí být skutečný důvod, stačí třeba i pomluva. Ale obnoví se jen těžko, zvláště prokáže-li se, že jsme partnerovi (bance, dlužníkovi) důvěřovali omylem. A k obnovení důvěry nestačí ukončit "vadné" aktivity. Obnovení důvěry si nelze koupit, možná odpracovat...
Se zbytkem Vašeho příspěvku více-méně souhlasím. [mrknutí jedním okem]

177549

5.12.2008 11:30

RE: Rotschild to chce vážně řešit

hnedka 81.?.?.?

Reakce na 177549

Ale jo, s timhle docela souhlasim. Ale problemem nebylo, ze by si jen tak zacali neverit, ale ze centralni banka vygenerovala pomoci nizkych uroku (1% v roce 2002) neudrzitelnou bublinu a ta jednoho dne praskla a je logicke, ze nektere firmy musi trh opustit, nektere projekty se musi skoncit atd. Rika se tomu korekce a je to ozdravny proces, kdy se ekonomika zbavuje spatnych investic. A stat delal vse proto, aby korekci zamezil a spatne / neefektivni instituce nekrachly. Tim jen problem odsunuje do budoucna a prohlubuje ho. I kdyby si ted vsichni zacali verit, tak se tim nevyresi pricinu problem a ani jeho nasledky. Stejne jako kdyby na Titanicu vsichni najednou zacali verit, ze se lod nepotapi a vsechno je v naprostem poradku.

177554

5.12.2008 13:48

RE: Rotschild to chce vážně řešit

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 177549

Ale ono "ujišťování" je jedním z veledůležitých mechanismů tvorby a udržování vztahu!!! Samozřejmě to pak nesmí narušovat činy prokazující, že ujišťování byla jen lež...
Narušit důvěru lze skutečně MNOHEM snadněji, než ji znovu-obnovit. Ano, i pomluvou to lze -viz třeba Čunkova diskreditační aféra; lidé mu už nikdy neuvěří, ač se žádných skutečných podvodů či osobního obohacování nedopustil. Média to tehdy (až dodnes) omílala tak dlouho, až se 1000x opakovaná lež stala "pravdou".
Proto omezení médií v abnormálním rozviřování negativních věcí by byla pozitivní věc... ovšem zřejmě na úkor svobody a kontroly politiků. Standardní média jsou podle mě svinstvo, které je více zneužitelné a má více negativních využití, než pozitivních funkcí. Ale je to jen můj osobní názor. Informace (pravdivé) jsou třeba, ale nikdo je nedokáže zaručit. Pak ale dochází k matení lidí a provokování jejich stádního chování -strachu a paniky, popřípadě jindy zase neopodstatněného optimismu.
Nevím nic o tom, že by tuhle krizi zavinil partner-banka svým chováním vůči dlužníkovi. Banka vždy svou část smlouvy dodržela (půjčku poskytla). Nespláceli pak dlužníci, čímž přivedli do problémů banku. A banka v problémech je pak řetězově nedůvěryhodná pro jiné banky. Tedy krize důvěry zde je.
Objektivně třeba říci, že svůj díl viny na tom mají i banky, které vědomě poskytovaly úvěry i ne-bonitním klientům anebo se špatným zajištěním (zástava nemovitostí s menší cenou než byla odhadnuta). Dělali to z nenažranosti.
Co teď s tím dělat, to není jednoduché. Nejpoctivější a nejlogičtější by bylo, aby ty banky nechal systém padnout. Manažeři by tím byli potrestáni, a jiné banky by si vzaly ponaučení a chovaly by se jinak. JENŽE! -potrestáni by byli i naivní a nevinní lidé v počtu milionů, a tím by se v počtu milionů do ekonomiky vkradla tak velká nedůvěra, že by ji za celou generaci nikdo nepřekonal (reference a medializace by strach ještě několikanásobně rozšířily). Tím pádem by celý systém (jinak dobře vymyšlený) padnul... nikdo by neukládal peníze u bank, také by nebyly úvěry, tedy ani zisky, takže bankrot.
Je zde ještě to druhé řešení -dotace státu. Ale my všichni víme, že státní ingerence jsou vždy špatné pro trh, nehledě na to, že je to drahé i pro daňové poplatníky, z jejichž peněz jsou injekce poskytovány.
Takže je zde výběr ze dvou špatných řešení. A to třetí (dobré) nikdo nezná.
Jinak zde (kromě krize důvěry) není podlě mě žádná jiná krize -lidé zde jsou jako předtím, mají svou spotřebu i jiné tužby jako předtím, zdrojů neubylo, vědomostí neubylo, prostě mohlo by to běžet dál tak, jak to běželo. Jenže strach kdesi zabrzil ne nevýznamné hromady peněz, které místo aby mohly plnit svou pozitivní roli (pracovat), leží někde v sejfech.
Možná to je záměrné, uměle vytvo...Automaticky kráceno

177561

5.12.2008 13:50

RE: Rotschild to chce vážně řešit

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 177549

>DOKONČENÍ

... Možná to je záměrné, uměle vytvořené - důsledkem toho je totiž snížení poptávky obecně a snížení cen komodit, následně snížení výroby a zvýšení nezaměstnanosti, tedy další snížení koupěschopnosti i poptávky po surovinách. Potenciálně to hrozí krachy celých firem, což je skvělá příležitost pro ty, kteří už dnes jsou bohatí (nejbohatší) a mohou levně skupovat za své naakumulované peníze ty krachlé firmy a konkurenční banky. A až se situace otočí (za pár let), budou jejich levně nakoupené podniky mít opět desetinásobnou hodnotu. No není to super, vydělat jen pomocí mediálně rozvířené nedůvěry za pár let desetinásobek? [velký smích]
Kromě toho to má jasný strategický dopad - USA mají levněji ropu, kterou ve velkém příliš draho dovážely, zatímco nepřátelé Rusové a Venezuelci ztratili svou oporu v ceně této suroviny (která šla na třetinu -ze 147 na 42 dolarů za barel). Což může mít samozřejmě důsledky v nedostatku financí na zbrojení a rozvoj techniky u Rusů, +návazné ztráty na poli obchodu ve zbrojním sektoru. Na státy produkující ropu (počítaje v to i Araby) to bude prostě mít velmi tvrdé dopady, pokud se rychle kartelově nedohodnou, a nesníží kolektivně těžbu pod hranici poptávky, aby uměle vytvořily nedostatek ropy a zvyšování cen.

177562

5.12.2008 15:49

RE: Rotschild to chce vážně řešit

hestroy 77.?.?.?

Reakce na 177562

Máte skvělé informace. Čunek se ničeho nedopustil? Tak proč teď odsoudili toho jeho kolegu za křivé svědectví?

177570

5.12.2008 16:51

RE: Rotschild to chce vážně řešit

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 177570

Jste OT (já jsem to zmínil jen jako příklad). S něčím fanatickým (médii zfanatizovanmým) přesvědčením se nemíním potýkat.
A proč byl někdo odsouzen za křivé svědectví? Patrně že křivě svědčil...? Což ale s prvním pánem nemá nutně něco společného. Fanatici mohou být přece i na druhé straně, a dělají také chyby. Ostatně jak je u fanatiků obvyklé.

177574

Příspěvků: 51

01.12. 07:12 Aussie  Plan B:
02.12. 21:18  RE: Plan B:
01.12. 08:04  Severoamericka unie a amero?
01.12. 10:55 charon  RE: Severoamericka unie a amero?
01.12. 14:34 zukov  RE: Severoamericka unie a amero?
01.12. 23:18  RE: Severoamericka unie a amero?
02.12. 02:59 sxg  RE: Severoamericka unie a amero?
02.12. 11:02 mtk  RE: Severoamericka unie a amero?
05.12. 05:51 Kadence crazy  RE: Severoamericka unie a amero?
01.12. 14:54  RE: Severoamericka unie a amero?
02.12. 22:02  RE: Severoamericka unie a amero?
03.12. 00:32 Antiseptik  RE: Severoamericka unie a amero?
03.12. 02:27  RE: Severoamericka unie a amero?
05.12. 01:51 p  RE: Severoamericka unie a amero?
03.12. 02:30  RE: Severoamericka unie a amero?
03.12. 12:23 Antiseptik  RE: Severoamericka unie a amero?
03.12. 13:15  RE: Severoamericka unie a amero?
01.12. 23:09 Rene Bartosek  RE: Severoamericka unie a amero?
01.12. 08:07 panelak obama  opet a zase 3 dimenze
01.12. 08:12 panelak obama  3 d
01.12. 09:14 Koumeles  Problem je, ze proste zadnej plan neni
05.12. 07:57 hnedka  RE: Problem je, ze proste zadnej plan neni
01.12. 10:21 vanous  kdo je panem planety
01.12. 23:16 Rene Bartosek  RE: kdo je panem planety
02.12. 07:32 vanous  RE: kdo je panem planety
03.12. 00:30 Rene Bartosek  RE: kdo je panem planety
03.12. 00:46 Antiseptik  RE: kdo je panem planety
03.12. 01:36 Rene Bartosek  RE: kdo je panem planety
01.12. 10:44 bvs\\b  Rus předpovídá brzký rozpad USA
01.12. 10:49 v\\bv  Za finanční krizí jsou války
01.12. 11:34 Iron Maiden  Globalna financna kriza
01.12. 21:53 Čert Rohatý  Armagedon
01.12. 22:14 dodo  Máte to štěstí být u toho.
01.12. 22:16 HelP  ...
02.12. 00:20 taky Aussie  Chyba je v hodnotovem systemu
02.12. 07:43 E.T.  RE: Chyba je v hodnotovem systemu
02.12. 08:15 HelP  RE: Chyba je v hodnotovem systemu
03.12. 12:43  RE: Chyba je v hodnotovem systemu
02.12. 11:16 pje  O dluhové pasti a vyčůraných krysách
02.12. 18:47 Penguin  RE: O dluhové pasti a vyčůraných krysách
02.12. 21:42  podle mě řešení existuje...
04.12. 19:49 rataj  Rotschild to chce vážně řešit
04.12. 20:07 hestroy  RE: Rotschild to chce vážně řešit
05.12. 04:10  RE: Rotschild to chce vážně řešit
05.12. 08:00  RE: Rotschild to chce vážně řešit
05.12. 09:49  RE: Rotschild to chce vážně řešit
05.12. 11:30 hnedka  RE: Rotschild to chce vážně řešit
05.12. 13:48  RE: Rotschild to chce vážně řešit
05.12. 13:50  RE: Rotschild to chce vážně řešit
05.12. 15:49 hestroy  RE: Rotschild to chce vážně řešit
05.12. 16:51  RE: Rotschild to chce vážně řešit

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

54

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 89 čtenářů částkou 18 870 korun, což je 54 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Proč chybí diskuze u článku, že běžkař dostal infarkt?24.01.22 10:06 Česká republika 2

Šéf Pfizeru obvinil „dezinformátory“ ze smrti milionů lidí!24.01.22 08:08 Neurčeno 1

Brusel: velké střety mezi policií a demonstranty!23.01.22 19:19 Belgie 0

Povinná štěnice v mobilu pro účastníky olympiády, která sleduje a cenzuruje23.01.22 17:33 Čína 1

Šéf německého námořnictva skončil. Kvůli výrokům o Putinovi a Krymu23.01.22 11:47 Německo 3

Do ostravských hutí vozí uhlí z Austrálie23.01.22 11:43 Česká republika 2

DLR pozoruje asi 120 tisíc ukrajinských vojáků u linie dotyku!23.01.22 08:18 Ukrajina 1

Petice za zrušení pandemického zákona22.01.22 23:28 Česká republika 0

EMA zjistila, že "posilující dávky" imunitu naopak snižují22.01.22 07:42 Evropská unie 3

Lukašenko vyzývá "mezinárodní podvodníky" k ukončení pandemie koronaviru21.01.22 19:35 Belorusko 4

Srbsko zrušilo Austrálii licenci na těžbu lithia21.01.22 17:24 Srbsko 1

Už se to láme. Britský časopis si stěžuje na cenzuru FB a Novinky.cz to uveřejnily21.01.22 11:22 Británie 0

Česko dodá Ukrajině dělostřeleckou munici, uvedlo Ministerstvo obrany ČR21.01.22 10:03 Česká republika 9

Rusko chce zakázat těžbu krypta a omezit transakce20.01.22 17:18 Rusko 7

Pfizer od roku 2020 vydělal "asi 36 miliard dolarů", potvrzuje generální ředitel Albert Bourla20.01.22 16:18 Neurčeno 0

Studená sprcha pro Ukrajinu: Podle Bidena je členství Kyjeva v NATO v brzké době nepravděpodobné20.01.22 15:22 USA 1

Údajný vynálezce mRNA vakcín Malone málem zemřel po vakcíně proti COVIDu19.01.22 22:39 USA 4

Čína - země, kde zítra znamená včera19.01.22 16:43 Čína 0

WHO hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy pre podávanie posilňujúcich dávok „vakcín“ pre deti a mládež19.01.22 08:22 Neurčeno 0

Jan Kodeš k aféře Novak Djokovič19.01.22 08:08 Česká republika 5

Měnové kurzy

USD
21,53 Kč
Euro
24,39 Kč
Libra
29,18 Kč
Kanadský dolar
17,14 Kč
Australský dolar
15,45 Kč
Švýcarský frank
23,56 Kč
100 japonských jenů
18,90 Kč
Čínský juan
3,40 Kč
Polský zloty
5,39 Kč
100 maď. forintů
6,81 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
27,92 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 565,14 Kč
1 unce stříbra
520,85 Kč
Bitcoin
756 612,54 Kč

Poslední aktualizace: 24.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 788