Diskuze k článku
Kam kráčí český film?
Příspěvků 25
Včera jsem se pokoušel dívat na film skejborďáci, vydržel jsem to asi 20 minut a dojem jsem měl stejný jak popisuje článek. Nejenže film byl nepropracovaný, ale byl prostě stupidní. Kvalita filmu je opravdu taková jak kdybych ho natáčel sám bez nejmenších zkušeností.
Pak jsem mezi DVDčkama nešel Šíleně smutnou princeznu a to byla báseň. (cenzurováno) co do českého filmu nalezli jako třeba Zázvorková a spol, ale proti tomu ce se točí dneska je to na nesrovnatelněvyšší úrovni.
filmove podobe sveho dila Maj K.H.Macha ?
Videl nekdo?
Pokud jde o protektorátní filmy, byl bych s hodnocením trošku opatrnější. Je pravda, že se jich natočilo hodně, ale nacisté jejich tvorbu vědomě podporovali podle známé zásady "chléb a hry." Taky nejde srovnávat doba, kdy byl byl v podstatě jedinou zábavou svého druhu s dnešní dobou televize, internetu, volného cestování a spousty jiných zábav. No, a kvalita? Jistě je mezi těmi 114 několik velmi dobrých, ale ve většině šlo o sentimentální romantické kýče typu jak chudé děvče ke štěstí přišlo. Dneska je jich podle mého soukromého odhadu koukatelných tak maximálně dvacet pět až třicet.
22.8.2008 7:43
RE: Protektorátní filmy
jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 89.?.?.?
Reakce na 168648
Chléb a HRY .. naprosto přesně .. Myslím, že i dnes to platí na 100 % Jen sentimentální romantický kýč se změnil v hubu zkřivenou od nudy a tak "moderní" zkažené morálky
Moje znama se tematem protektoratniho filmu shodou okolnosti podrobne zabyvala. Je to jen hromada slatanin, mezi kterymi i takova Babicka cni jako veledilo. Na druhe strane je pravda, ze se tim jenom pokracovalo v tradici velmi slabych filmu z prvni republiky, a taky ze dobove naroky na filmove medium byly zjevne mnohem nizsi, nez jsou dnes.
22.8.2008 8:58
Další důvod pro zrušení veškerých dotací a podpor komediantům, kteří jen rozvracejí
lidskou morálku a společnost. Tento trend již dobře popsal Joseph Schumpeter a není nic těžkého na likvidaci výhod pro galerku zábavního průmyslu.
Prijde mu jako dobry postup vybrat si dva (navic ocividne pitome) filmy z cele rady a z nich ucinit zaver? Stejnou metodou mohl trebas zvolit Karamazovi a Venkovskeho ucitele a zacit dokazovat, ze je cesky film na nebyvalem vzestupu.
Myslím, že jste to vůbec nepochopil... Autor nehodnotí současný český film, ale spíš se snaží ho srovnat s filmy, které byly natočeny za týden a za války (tedy v opravdové bídě). Nikde jsem se nedočetl, že by současný čský film označil za špatný. pouze píše o tom, o čem současný film vypovídá. Já osobně bych současný český film označil za velmi patetický...
Nesmysl, nic takoveho nemuze dokazovat poukazanim na jednotlivosti. Mluvi o filmu jako celku a pritom se opira o hodnoceni dvou z nich. Stejne bych mohl vzit z toho protektoratniho seznamu Muzikantskou Lidusku.
Hoďte do placu současný český film, který není patetický...
Opet to nic nedokazuje, ale trebas uz zminovany Venkovsky ucitel.
V kutlure se pokud nepusobi nejaka deformujici moc primo odrazi "momentalni stav" spolecnosti, kazdy jednotlivy pokus o reflexi je samozrejme iddividualni pohled tvurce dila nebo kyce. Hodne se tomu venuje z tohoto hlediska Jan Culik a jini na BL. Jeden film, jedna kniha skutecne nic nedokazuji, ale komlexni bibbliografie ci kinematogarfie nejakeho obdobi v nejake kulture ma zajimavou vypovidaci schopnost o spolecenskych pomerech, obvzlast pri znalosti historickeho kontextu.
Pritomnost se hodnoti asi nejhure ve vecne rovine a s nezavyslym odstupem, prilis funguji emotivni vazby tech, co se snazi o zhodnoceni a navic je potlacena komplexnost a nejde rozlisit a vybrat ucelenou etapu nejakeho obdobi s specifickymi charakteristikami. Pozorovat renesanci a hodnotit ji uprostred tohoto obdobi se jiste lisi od pozdejsiho hodnoceni.
Co takhle Karamazovi?
Osobne mi prisli zdrave pateticti. Patosu bylo docela dost, ale odpovidal tomu, ze se resi velke emoce o velkem tematu.
Viděl jsem ho v autobuse a nemůžu říct, že by byl špatný - alespoň ne ve své kategorii. Srovnám-li ho se dvěma podobnými, Snowboarďáky a Rafťáky (které jsem viděl tamtéž), určitě ho dávám mnohem výš. Samozřejmě, klišé je v něm plno.
Gympl považuji jako určitý (snad) přelom v českém filmu. Také kamera je trochu jiná, než je zvykem. Oceňuji především dialogy, které jsou navíc dobře zahrané.
Co se týče těch klišé, možná je problém v tom, že se čeští filmaři do jednoho filmu snaží narvat co nejvíce věcí. Často je v našich filmech spousta zbytečných poddějů, ačkoli by ten hlavní mohl být více propracován, a tudíž působit méně "na sílu".
Dalším problémem jsou, obecně v novějších českých filmech, nudné scény. Jestliže se každá minuta filmu počítá na desítky tisíc, je ovšem těžké ji pak vystřihnout. Rádoby estetické dlouhé záběry jsou, myslím, funkční pouze tehdy, umí-li je režisér používat, a nebo, používá-li je jen tam, kam patří. Gympl je v tomto ohledu celkem osvěžující.
23.8.2008 18:57
RE: Film Gympl z pozitivního úhlu pohledu
Jan M. jm8 (zavináč) centrum (tečka) cz 213.?.?.?
Reakce na 168670
To snad nemyslíte vážně! Gympl že je kvalitní film? Vždyť je tak ostudně černobílý a klišovitý, až se za něj člověk musí stydět. Černobílost a klišovitost by nevadila, kdyby byl film celkově vtipný a kdyby měl aspoň nějakou vznešenou ideu. Jenže on vůbec a naprosto není a proto ta černobílost vyznívá neuvěřitelně trapně. (Na rozdíl od Snowboarďáků - kulturní přínos nic moc, ale je docela vtipný. Rafťáky jsem neviděl.)
A že tam jsou dobré dialogy? To snad ne! Mně skoro upadly uši, když jsem sledoval např.ty plitké scény ve škole. Tvůrci zmiňovaných dvou studentských filmů z let 39-41 se musí obracet v hrobě. Hrozný je např. ten dredatec. Ä role učitelů - jak proboha tak vynikající čeští herci mohli vzít tak otřesně napsané role?
Film je o problémové mládeži, která fetuje, ničí veřejný majetek, chová se arogantně a nezdvořile vůči autoritám, což mi vadí, protože film tyto negativa de facto oslavuje. (Vytváří jakousi vznešenou ideu rebelství). To by mi zase až tak nevadilo, kdyby film byl umělecky mnohem výš - např.ve filmu Samotáři je vyzdvihováno fetování a drogy také, ale samotáři jsou na tom umělecky nesrovnatelně výš.
Nechápu, jak je možné, že na CSFD má Gympl tak vyoské hodnocení. (?). Na závěr si zaběduju: Český film je na tom velmi špatně. A bude na tom stejně nebo ještě hůř, protože celkově jako národ jsme na tom umělecky špatně (viz např.literatura, drama). Kdo za to může? Hlavně komunisti se svou normalizací, která nenávratně změnila myšlení národa. Starší umělecké generace budou postupně odcházet a místo ncih mladší budou točit a psát téměř jen sr...
Po pár letech jsem viděl večerníček a docela jsem se zhrozil. Nejen že to byl němý brak zcela bez zápletky, ale i z výchovného hlediska byl špatný. Malému klukovi, tak 10 let, utekl medvěd na jednu horu. Tento kluk si nevěděl co počít a na úpatí hory seděl horolezec s cepínem a protože spal, nenapadalo ho nic lepšího, než cepín ukrást. Ale když už ho málem měl, horolezce se probudil a s dobráckým výrazem mu cepín podal. Žádné morální poselství, že by kluk váhal, uvědomil si že dělá něco špatného, horolezce probudil a zeptal se, zda-li si může cepín půjčit. Ne, zkrátka jasné poselství dětem. Co můžete, v nestřeženém momentě ukradněte a jestli budete přistiženi, tak to jistě dostanete. Nehledě na to, že dávat 10letému klukovi cepín, není zrovna dvakrát zodpovědné. Samozřejmě že spadl a cizí cepín ztratil, zachránil ho až medvěd. Ale to beru, že je v duchu příběhu a ukazuje to přátelství medvěda s dítětem, i když na začátku ho trefil kuželkou do hlavy. Nebudu hodnotit jen podle jedné pohádky, ale stále existují pěkné pohádkové knížky, tak proč přenechávat výchovů dětí televizy, když tam nic pěkného nenajdou.
22.8.2008 14:22
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 87.?.?.?
(žido)Zednářská kinematografie (Hřebejk,Štaindler,teď už i Vorel) má za úkol zasít do lidských myslí apatii a beznaděj a udělat z nich otupělé odevzdané ovce. Nic nového pod sluncem. Měl jste si raději půjčit novodobý film Štěstí od B.Slámy, ten má aspoň nadějný konec.
Měl jste si raději půjčit novodobý film Štěstí od B.Slámy, ten má aspoň nadějný konec.
------------------------------------------------------------------
Nebo, Musíme si pomáhat.
Jo, je to vymejvání mozků. Televizi sem vzal a zavřel do peřiňáku, jestli tu bednu, která je stejně plná sraček vytáhnu, tak sem pěkně měkkej. Myslim, že kdyby ty hovna viděl šéf propagandy Goebels, tak se bude červenat.
kdo je energetický slabý, ten potřebuje nějakého životního tahouna.Kdo to zneužije, tak je PLNĚ zodpovědný, nejen za vývoj těchto jedincu.S politováním sleduji např. vyznání pana Svěráka, který se vyjádřil souhlasně k umístění radaru.To nesnižuje jeho inspirativní uměleckou činnost.Takový mistr umění, zejména divadla,Vladimír Vrabec, se takto nesmyslně stal obětí své figury-- majora Zemana.Gene Hackman si zahrál takového patriota ala John Waine V POLITICKÉ AGITCE o válčící Jugoslávii.A ihned se leckde ozval pokřik, jaký to je Hackman paskvil.A proto čeští rejžové by sakra měli vážit na vahách, kolik jakého dnešního sajrajtu naservírovat slabším ovčanum.
Vážený pane Podolák, prosím, kdo je ten člověk, o kterém se zmiňujete, že jste si jej nesmírně vážil? Nejedná se náhodou o pana ing. Romana Elmara Skružného?
Gympl není tak hrozný a za protektorátu nevznikaly film jako Karamazovi nebo Venkovský učitel. Mezi těmi 114 filmy se samozřejmě najde pár kvalitních filmů je ale zajímavé že pokud je pravda že umění je odrazem své doby není prakticky žádný rozdíl mezi filmem natočeným za I republiky za II republiky nebo protektorátu daly by se tam zařadit i některé filmy natočené těsně po válce.
23.8.2008 13:41
Současný chucpe film je lepší než protektorátní?
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 207.?.?.?
Reakce na 168722
Venkovský prznitel s Liškou v roli městské bukvice trpící mezi homofobními vidláky je podle mne poněkud nešťastný příklad. Chudák Liška, asi dostal "nabídku která se neodmítá" (buď zahraješ tu bukvici, nebo si v naší chucpe kinematografii ani nevrzneš).
S Karamazovýma ale plně souhlasím.
Má tu ještě někdo tip na slušný film bez chucpe pachutě?
Udělal jsem čtyřminutový filmeček. Dobrá alternativa ke sračkám, které se valí z televize. Mrkněte na něj a šiřte ho dále.