Diskuze k článku

Podvod peněžní mánie

Příspěvků 46

17.12.2007 3:59

Takhle to vidím já

osg 88.?.?.?

Ekonomický fakt je, že když centrální banka vyrobí peníze, tak to má 2 hlavní důsledky - inflaci a krátkodobé zvýšení reálného HDP.

Inflace je vcelku jasná, ale to krátkodobé zvýšení reálného HDP si zaslouží pozornost - když je v systému více peněz, tak bude více pracovních míst, tím pádem vyšší mzdy a lidé více motivováni pracovat. Samozřejmě to nemůže trvat věčně a jakmile si lidé uvědomí, že mají sice na výplatní pásce vyšší číslo, ale koupí si toho za ony peníze pořád víceméně stejně tak splaskne bublina, reálný HDP se vrátí zpět a zůstane pouze inflace.

V USA FED pumpoval v poslední době do systému peníze víceméně neustále, takže už nejde o to krátkodobě zvýšit HDP, ale o to za každou cenu ho udržet tam kde je - USA si totiž nemohou (zvláště poté co začali tzv. válčit proti terorismu) dovolit "zpomalit tempo" přestože by to z dlouhodobého hlediska prospělo. (ono se časem zpomalí samo a přinese to s sebou drtivé důsledky) Proč? USA jsou v nezáviděníhodné situace, kdy se musí snažit si udržet co nejlepší "image", dluhy USA jsou vysoké, takže je třeba aby lidé co nejvíc pracovali a v neposlední řadě se vládě (jakékoliv, ale pro USA to platí dvojnásob) zrovna moc nehodí aby lidé měli více času na přemýšlení.

149398

17.12.2007 17:39

RE: Takhle to vidím já

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 149398

Ekonomický fakt je, že když centrální banka vyrobí peníze, tak to má 2 hlavní důsledky - inflaci a krátkodobé zvýšení reálného HDP.

Tak to první (inflace) je asi jasné, ale krátkodobé zvýšení HDP/GDP ?? To tedy ne. Všimněte si, posuzováno přes DJIA, jak údajně za posledních pár roků jakože raketově rostlo HDP/GDP USA. [velký smích] Tuto "expanzi" jsem dneska zpozoroval v Kauflandu - byly tam americké buráky ! To je tak nějak poprvé, co takhle tady v Česku vidím americké zboží. Hm - nechybí nějaké buráky v obchodech v USA ?

PS - už se těším, až tady třebas v Tesco budou na prodej nějaké F18 nebo Harpoon ! To teprve budou obchodní úspěchy.

149444

17.12.2007 19:28

RE: Takhle to vidím já

Stan 195.?.?.?

Reakce na 149398

obavam se ze to mas ponekud popletene, za prve centralni banka zadne penize nevyrabi, jedine co dava k dispozici je kredit, to je podstatny rozdil, soustavnym navysovanim kreditu samozrejme rostou menove agregaty coz znamena inflaci. Rozhodne neni receno ze zvysenim kreditu dojde ke zvyseni realneho HDP, k tomu musi byt splneny jeste dalsi podminky, totiz ze kredit musi byt vyuzit na investice a nikoli na konzum jak uz dlouha leta lze pozorovat v bushevickem Konzumistanu i jinde.Dluhy na investice zpusobi rust zamestnanosti a realneho rustu HDP a samy se nasledne zlikviduji prodejem vyrobeneho produktu a splacenim, dluhy na konzum zustanou a musi byt splaceny novymi dluhy. Narust menovych agregatu nebyl, jak naznacuje autor, zpusoben zdaleka jen Federalni bankou, ta k tomu sice nezodpovednym snizenim uroku vytvorila podminky, hlavnim hrisnikem vsak byly v USA banky a tzv. GSE hypotecni kasy, ktere pomoci nekvalitnich hypotek a jejich naslednou emisi(prebalenim pod kvalitativne vyssim ohodnocenim) ve forme MBS (cenny papir kryty hypotekou) pod vlastni hlavickou a s kreditnim ratingem AAA takto vytvorily okamzity skok v nominalni hodnote papiru, coz pak masivne nafouklo menovy agregat v radech bilionu. Podminkou aby tato financni pyramida nezkolabovala je, ze nove dluhy musi rust rychleji nezli splatky na dluhy stare. Soucasne pohadky o tom jak FED pumpovanim "likvidity" do obehu a snizovanim uroku zachrani kolabujici kreditni bublinu pred kolpasem jsou poslednim steblem, ktereho se hlupaci na burze snazi chytit, jen debil muze verit, ze problem zpusobeny excesivnim rustem kreditu muze byt odstranen vytvorenim jeste vetsiho mnozstvi kreditu, asi stejne jako kdyz alkoholikovi das dalsi flasku vodky. Mimochodem, penezmi lze nazvat pouze profit vznikly investicemi do vyrobniho procesu, nebo zlato. [velký smích]

149449

17.12.2007 20:21

RE: Takhle to vidím já

Spytihněv hanywwway (zavináč) volny (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 149449

"Dluhy na investice zpusobi rust zamestnanosti a realneho rustu HDP a samy se nasledne zlikviduji prodejem vyrobeneho produktu a splacenim"

Toto je ale iluze, kterou se nelze utěšovat. Reálné peníze v oběhu neexistují, tudíž je možné prodat opět pouze za co? Za kredit. Toto vypadá na první pohled nevině až do té doby, než dojde na splácení úroku. Ten se splácí čím? Kreditem. Úrok však není podložen produkcí, tudíž vytváří neustále tlak na co? Na peníze. Ty však neexistují a tak roste co? Poptávka po kreditu. A stále dokola.
Ostatní je pak mlžení okolo faktu, že systém je obětí lichvy. [mrknutí jedním okem]

149454

18.12.2007 10:35

RE: Takhle to vidím já

Stan 91.?.?.?

Reakce na 149454

Nesmysl, prestoze zijeme v systemu fiat money neboli nekryte meny, realne penize v systemu existuji, cast zisku dosazenych v prumyslove vyrobe financovane kreditem plyne po splaceni kreditu do dalsich investic, platu a dividend a nasledne do uspor, ten zisk a penize jsou realne, cili i jejich podil na GDP, bez ohledu na to ze v pozdejsim kolobehu budou znehodnoceny inflaci, svou podstatou se nijak nelisi od zisku docilenych v monetarnim systemu meny kryte zlatem. Ne vsechny zeme maji negativni saving rate(uspory) a 70% GDP z konzumu jako USA, zeme jako Japonsko a nektere evropske staty maji vysokou kvotu uspor a pouze cast jejich GDP je tvorena kreditni akrobatikou. Kdyby se cely system sestaval pouze z uveru, davno by to uz zkolabovalo. To jim take umoznuje financovat giganticky deficit obchodni bilance USA, denni transfer do USA cini temer ekvivalent 3 miliard$. Samozrejme s rustem podilu kreditu na cele ekonomice roste riziko totalniho kolapsu, 1997 potrebovaly USA k tvorbe 1$ GDP 1 $ dluhu dnes uz je to zhruba 10$ dluhu, presycenim systemu kredity zpusobilo prakticke zmrazeni trhu s obligacemi v Evrope a USA,jednoduse prestal fungovat a znemoznil refinancovani bank a firem,proste vyschla zasoba jeste vetsich volu, kteri by ten sajrajt koupili, da se celkem pochybovat o tom ze centralni banky budou schopny kolapsu zabranit. [velký smích]

149512

18.12.2007 11:56

RE: Takhle to vidím já

Spytihněv hanywwway (zavináč) volny (tečka) cz 83.?.?.?

Reakce na 149512

>realne penize v systemu existuji, cast zisku dosazenych v
>prumyslove vyrobe financovane kreditem plyne po splaceni kreditu
>do dalsich investic, platu a dividend a nasledne do uspor

[oči v sloup]
Uznávám, že je důležité zachovávat optimismus a „pozitivní myšlení“, ale nevím, jestli za cenu iluzí.

Pokud kdokoli něco vyrobí, musí to směnit, aby uskutečnil onen zmiňovaný zisk. Dochází k navýšení hodnoty, která již stojí na onom kreditu. Prodej je pak následně uskutečněn opět proti kreditu, neboť to je jediný způsob, jak se měna dostává do oběhu. Celkové navyšování hodnot, je tak logicky celkovým navyšováním kreditu (dluhu), který tak zastupuje měnu (či reálné peníze). HDP(GDP) v národním pojetí je pouze nic neříkající součet. V celosvětovém součtu pak ukazuje pouze na zvyšování celkového dluhu. (Ovšem to je jen jedno z kritérií, další jsou stejně tak zavádějící)

Představa, že se celkově narůstající dluh odmazává tím, že se někde „mění na peníze“ je zoufalá iluze.
Tudíž jakákoli směna za účelem zisku, se v tomto systému stává inflačním tlakem, neboť sebou nese zvýšení zadlužení.
Neexistuje jediná bankovka, která by sebou nepřinášela dluh a hlad po nové bankovce nesoucí sebou opět onen dluh (kredit). Je úplně jedno, jakou má podobu (třeba elektronickou), či budeme-li měnit její pojmenování za účelem mlžení.
Další důsledek logicky vyplívající z výše řečeného při zachování zmíněného stavu je že – akumulace majetku či kapitálu získaného obchodem (směnou) na straně jedné, způsobuje neodvratné chudnutí na straně druhé. Toto může být kompenzováno opět jen za cenu narůstajícího dluhu.

Je to dokonalá past, jak se uštvat k smrti, a stále zůstat zadlužen. Není to žádná novina, vědělo se to dávno, proto na hranicích hořely včetně věřitelů i úpisy.
[mrknutí jedním okem]

149527

18.12.2007 19:50

RE: Takhle to vidím já

Stan 195.?.?.?

Reakce na 149527

nevim kde jsi v mem textu nasel nejake iluze, mas zrejme mimoradne tlustou lupu, optimista samozrejme jsem, ovsem v tom smyslu, ze doufam ze ten domecek z kreditnich karet zkolabuje a trh si opet vynuti menu podlozenou zlatem. Vypada to ze nechapes jak cely ten system vznikl a funguje. 1. nemuze byt nejmensi pochyby, ze nasledkem investic do vyrobniho procesu vznikne realna hodnota, zisk, neboli penize, neni relevantni zda investice byly na kredit,ani ze nasledne dojde k devalvaci inflaci, kdyby tomu tak nebylo, nefungoval by ani system meny kryte zlatem, neexistovala by zadna motivace vubec podnikat nebo chodit do prace. 2. system nekryte meny nemuze fungovat vylucne na bazi uveru, kdyby mohl, nedochazelo by jako v nedavnych dnech k tzv. credit crunch neboli kolapsu kreditnich trhu, k tomu doslo protoze trh je presycen uvery, trpi vsak nedostatkem realnych penez, take by nikdy nemohlo dojit k deflaci jako v r 1929 nebo v Japonsku v devadesatych letech. 3.system nekryte meny nevznikl jen tak ze vzduchu, nybrz postupne, r 1913 mely USA zlaty standart a 100 let predtim nemeli vubec zadnou inflaci,1913 byly v obehu zlatem kryte penize a tento celkovy penezni objem se nevyparil ze dne na den, prestoze financni mafie se snazila zustal v kazdem dnesnim dollaru jeste zlomek realne hodnoty neboli kupni sily, do dnesniho dne ztratil dollar 97% kupni sily, zbytek je stale jeste real, v jinych zemich je to ponekud lepsi, zde ve Svycarsku muze zbytek puvodni hodnoty delat asi 15%. Samozrejme ze kazdy novy vytvoreny dollar vznikne pouze novym kreditem, presto muze a musi alespon cast techto papirku plynout do investic vyrobniho procesu a vytvorit alespon castecne realny zisk, to ale umoznuje pouze oddaleni pristiho kolapsu protoze v systemu primo zabudovana politicka korupce dozene nevyhnutelne rust dluhu nad hranici unosnosti celeho hospodarstvi. [velký smích]

149580

18.12.2007 22:25

RE: Takhle to vidím já

Spytihněv hanywwway (zavináč) volny (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 149580

>mas zrejme mimoradne tlustou lupu, Vypada to ze nechapes

[oči v sloup] [mrknutí jedním okem]

Mě už se tě ale podařilo pochopit. Ty věříš v návrat zlatého standartu a restauraci předkrizového kapitalismu. Ale to si chceš přivodit opět ty světové války co to měly odstranit? A věř tomu, že ten systém už funguje jen na bázi dluhu. To byl právě účel celého toho marastu válek, revolucí a pučů aby toto nastalo.
Zkus radši něco nového [mrknutí jedním okem]

149597

19.12.2007 1:16

RE: Takhle to vidím já

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 149597

Ne on veri, ze v ekonomice bude fungovat zdravy rozum, ktery bude pouzivany k obchodni smene s minimalni moznosti protekce, politickych deformaci... a presouvani vlastnich chyb do budoucna, kde jsou tyto chyby akumulovany ve forme dluhu. Prestoze kazda bankovka je zatizena dluhem ve forme uroku a ten dluh musi byt logicky nesplatitelny z duvodu monopolu centralnich bank na emisi vzdy zadluzene meny, tak v ekonomice musi byt generovany hodnoty nezavisle na prostredku smeny. Je nepodstatne jestli za pecen chleba platime oblazky, papirky, kousky zlata v pripade, ze jsou respektovana jista pravidla.

Zlato ma tu vyhodu, ze se hure vytahuje z "rukavu" oproti treba kouskum papiru. Pecen chleba a jine realne vecicky jsme my lide "vyrabeli" a smenovali pred vynalezem penez. Penize jsou respektive by meli byt, pouze ekvivalentem realne hodnoty, penize sami o sobe tuto hodnotu nevytvari, i kdyz "kouzelnickym trikem" skrze kredit na invetsici, nebo treba do vzdelani apod., lze vytvorit lepsi "klima" pro tvorbu tech realnych vecicek. Jenomze se pri tom musi respektovat pravidla, a predevsim se nesmi zapominat na jednu zasadni vec!

My lide jsme tu od toho, aby jsme byli. Nejsme tady proto, abychom se plahocili za peneze, skrze ktere muzeme vlastnit. My konzumistanci jsme ztratili smysl pro nekonzumni stranky zivota a ctvrtletni ekonomika se stala zavodem o dosazeni lepsich ctvrtletnich cisel. Tvorba realnych vecicek drive souvisela s potrebnosti pro lidi. Dnes vse podrizuje tomu, aby se mohlo donekonecna produkovat a tu produkci zvysovat, vyzaduji to prece ctvrtletni grafy, majitele a reaguje na to burza.... Otazka zni jaky to ma vsak smysl ta nekonecna produkce? Prave ten zdravy rozum ve smene muze dat zpet do pomerne rovnovahy skutecne a ne umele navysovane potreby lidi a vyrobu, ktera ty potreby uspokojuje.

149608

19.12.2007 8:57

RE: Takhle to vidím já

Stan 91.?.?.?

Reakce na 149597

naopak, nic jsi nepochopil, jinak bys vedel, ze za systemu zlateho standartu by nebyly valky jako 1.a 2. svetova vubec mozne, jednoduse protoze zadny privat podobny nesmysl nebude financovat ze sve kapsy, na to musi mit nejprve politika pravomoc spustit tiskarskou rotacku(obrazne receno)a financovat to na ucet danoveho poplatnika inflacni menou, to se podario pouze diky sabotazi zlateho systemu bankovni mafii po 1913, konfiskaci zlata 1933 a definitivnim zrusenim jeho torza, Bretton Woods v r 1971 Nixonem. Jinak by to byval Nixon musel hned zkraje ve Vietnamu zabalit, financovani valky bylo hlavnim a jedinym duvodem zruseni. Duvodem valek bylo predevsim odstraneni nekterych monarchii a vydelek na zbranich [velký smích] [chechtot]

149627

19.12.2007 10:39

RE: Takhle to vidím já

Spytihněv hanywwway (zavináč) volny (tečka) cz 83.?.?.?

Reakce na 149627

Výborně! To je to, co se ti snažím naznačit! Zlatý standart, bude vždy terčem měnových manipulátorů. Byl již za války severu proti jihu, pak velké hospodářské krize, atd. Je příliš zranitelný, než aby ho bylo možné uvést zpět.
Válka je primárně vedena za účelem destabilizace systému a dosazení loutkových vlád. Výdělek na zbraních je vedlejší efekt.
Dosazené vlády jsou pak trvale korumpovány (způsobů je mnoho), výsledkem je trvalá kontrola měny, potažmo populace. Zlatý standart s tím nic nenadělá, neboť nad ním stejně nemá populace kontrolu.
(Přečti si i jiné příspěvky, někde tam byly příklady z historie o nedokonalosti tohoto systému)

149631

19.12.2007 20:28

RE: Takhle to vidím já

Stan 91.?.?.?

Reakce na 149631

neco ti zrejme nedochazi, dosud kazdy system nekryte meny sel do kanalu, tak tomu bude i tentokrat, bez ohledu na prani nejakych manipulatoru, trh si zlaty standart jednoduse vynuti,papirovych penez pribyva celosvetove rocne asi 20x vice nez zlata. Nesmysly o nedokonalosti zlateho standartu pochazi temer vylucne z dilny bankovni mafie, postarali se aby se to ucilo i na universitach a kdejaky osel, kteremu to nalili do makovice a ktery netusi jak to funguje ve skutecnosti, to papouskuje. [chechtot]

149671

19.12.2007 20:59

RE: Takhle to vidím já

Spytihněv hanywwway (zavináč) volny (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 149671

[oči v sloup] Švýcare [oči v sloup] ty buď sedíš na hroudě zlata, nebo na nečem jiném [mrknutí jedním okem]

149673

19.12.2007 21:26

RE: Takhle to vidím já

Stan 91.?.?.?

Reakce na 149673

kazdy holt sedi na necem jinem,ty coby "odbornik" na papir zrejme vedes sbernu stareho papiru, neni divu ze mas tak rad papirove "penize". [velký smích] [chechtot]

149677

9.3.2008 17:50

RE: Takhle to vidím já

DaveLister 129.?.?.?

Reakce na 149671

Naprosty souhlas, zlaty standard zkolaboval jen proto ze se preslo na castecne kryti (tzn. podvod) a jakmile to lidi prokoukli, tak se to samozrejme cele sesypalo. Jen bych byl opatrny s tim optimismem snadneho prechodu ke zlatemu standardu. Bankeri tohle nikdy nedovoli, protoze by prisli o zpusob jak se prizivovat na spolecnosti a ovladat ji. To spis vyhodi celou planetu do vzduchu nez aby se vzdali moci.

156122

17.12.2007 23:48

RE: Takhle to vidím já

pastinak 23cenzura (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 149449

Hezjky napsano,ale co takhle rict to aby tomu rozumel i pozemstan??.))tyhle knizni prirucky a vysvetlivky jsou prima,ale nikdo kdo neni ekonom vam nerozumi a tudiz se s vasim nazorem nemuze ztotoznit.....
je videt ze o tom vite dost ale mluvte vice lidsky prosim..[smích])co to je treba "centralni banka dava k dispozici kredit?,.)) kredit nejsou penize??nebo kumu da centralni banka nove vytistene penize??
diky......

149459

18.12.2007 0:42

RE: Úvod do Ekonomie

Guru 78.?.?.?

Reakce na 149459

Jakožto prostou osvětu (vánoční dárek pro věrné čtenáře Zvedavce):
- Vytištěné peníze: jenom zhruba 9 až 12% ze všech peněz (tj. ze všech CZK a USD atd.) jsou bankovky a mince (tj. peníze v natištěné a vyražené podobě). Dlouholetou zkušeností se přišlo na to, že větší poměr bankovek není nutné tisknout. Příklad: většina plateb v ekonomice se odehrává mezi firmami - Škoda Auto platí 100 mil CZK za nové pneu firmě Barum (potažmo Conti).
Barum platí 30 mil CZK fmě DEZA za saze atd. atd. Firmy si navzájem platí BEZHOTOVOSTNÍMI převody z jednoho bankovního účtu na jiný bank. účet. Nepotřebují papírové peníze. Občan jde do Kauflandu, koupí rohlíky, tlačenku, platí 100 CZK. Jenom malá část plateb v ekonomice probího s pomocí papírových peněz. Zbývající peníze jsou peníze na účtech v nehmotné podobě.
Pokud zajdete do banky a ze svého účtu si vyberete např. 1.000 CZK v hotovosti (tj. bankovku) tak během několika hodin (max 4 dnů) v celé ekonomice zlikvidujete cca 6.000 až 10.000 CZK peněz v nehmotné podobě. Pokud vytáhnete z kapsy 1.000 CZK bankovku a vložíte ji na přepážce na svůj bankovní účet, během cca 3-4 dnů pomůžete vytvořit cca 6.000 až 10.000 CZK nových nehmotných peněz. Tomuto procesu se odborně říká "proces generování vkladů/peněz v systémech s centrálním bankovnictvím".
To kolikanásobně více peněz pomůžete vygenerovat v celém bankovním systému záleží od více faktorů. Rozhodujícím je tzv. PMR - Povinná Míra Rezerv (např. komerční banky mají určeno centrální bankou, že z přijatých vkladů musí 8,5% PMR držet jako rezervu a zbývajících 91,5% půjčit klientům.
PMR je drastický nástroj: pokud PMR změníte nepatrně např. zvýšíte na 9% tak přes noc zničíte v ekonomice třeba i 20 až 60 mld CZK. Polopatistický podrobný popis tohoto jevu najdete v Paul Heyne - Ekonomický styl myšlení.
Komu dává centrální banka vytištěné bankovky? Dá je komerčním bankám, když jim dojde papírové (vytištěné) oběživo. Lidi jsi jdou pro výplaty na přepážku bank a ty potřebují papírové bankovky.
Silně zjednodušeně: Centrální banka může půjčit řadové komerční bance např. 1 mld CZK, komerční banka za to centrální bance vydá/prodá něco jako směnku/dluhopis. Tento 1 mld vpuštěný do oběhu během pár dnů vygeneruje (prosím nezaměňovat s "vydělá"[mrknutí jedním okem] dalších několik miliard CZK nehmotných peněz v oběhu/na účtech).
Takže to co píšou polovzdělaní písálkové "FED spustil rotačky a tiskne peníze" je blábol. Skutečnost je složitější a uregulovat bublající tisíce miliard dollarů generované včerejšími vklady není hračka.
Faktem je, že pokud HDP roste o 3% ročně a centrální banka toleruje/podporuje vzrůst peněžní masy/peněz v oběhu o 13% za rok tak výsledek je zřejmý - INFLACE a pokles důvěry v danou měnu (viditelné na kursu vůči jiným měnám). Avšak i jiné měny jsou mnohdy paskvil...Automaticky kráceno

149461

1.1.2008 12:45

RE: Úvod do Ekonomie

Petr Ježek 194.?.?.?

Reakce na 149461

Osvěta by neměla obsahovat chyby. PMR se v ČR nepoužívá již nějaký čas, vše řeší REPO operace. O tom Heyne ani jiní američtí autoři nepíší. Stejně tak nepíší o tom, že FED je na rozdíl od většiny centrálních bank soukromý subjekt a že v USA je zatraceně vysoké ražebné. Těm, kdo vědí, o čem je řeč, si dovodí důsledky...

150269

18.12.2007 0:24

RE: Úvod do Ekonomie II.

Guru 78.?.?.?

Reakce na 149459

Avšak i jiné měny jsou mnohdy paskvil. Centrální banky některých států soutěží v disciplině, kdo rychleji znehodnotí svou měnu. Představte si několik LEJN, každé z nich jinak zapáchá a každé padá jinou rychlostí. Úkolem prostého občana i profi investora je vše hbitě vyhodnotit.

149463

18.12.2007 2:35

RE: Takhle to vidím já

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 149459

Vypujcene prachy na osobni spotrebu nemaji vliv na vytvareni novych pracovnich mist ci lepe placenych pracovnich mist. To je ten rekneme nekryty konzum. Pokud se vypujci prachy na investice, tj. nove fabriky, technologie, tak lidi muzou makat a vydelavat prachy a ten dluh na fabriku je neprimo splacen osobnim konzumem lidi, kteri maji prachy a nepotrebuji si na svou osobni spotrebu pujcovat. Konzum lidi je kryty a protoze lidi maji prachy a kazdy spravny konzumistanec konzumuje, tak je velmi pravdepodobne, ze fabrika pobezi na 100% vykonu a pokud bude majitel ochoten, tak bez problemu zaplati dluhy, ktere potreboval na investici do vyroby.

Ta realitni bublina je myslim popsana srozumitelne, ale pro jistotu. Centralni banka snizi urokove sazby,vlada vysle signal, ze primhouri oko nad pravidly pro poskytovani pujcek na baraky. A komercni banky pujci kazdemu, kdo si rekne. Aby se ty banky citili v suchu a bezpeci, tak daji nizkou urokovou sazbu na nejake tri roky, a pak muzou prejit na trzni vyssi sazbu. Vsichni chytrolini v komercnich bankach si mysli, jak nejsou chytri. Po trech letech prece muzeme prejit na vyssi sazbu a bud ty prachy dostaneme nebo shrabneme barak i s tim co do nej za ty tri roky lidi nastrkali.

Navic Stan pise, ze se pres nejake papirove techtle metle se zamlcelo, ze vlastnikem baraku se stala s prominutim kdejaka hola rit, a na burze se to objevilo s ratingem AAA jako by to byly zlate cihly. Takze prusvih se nam umocnil na druhou jelikoz vznikl skutecne "trzni trh" bez nejakych omezujicich pravidel, rika se mu tusim trh s derivary. Tam zacaly firmy dosahavot na zacatku bubliny vysokeho zhodnoceni, takze lide tam prelili v USA obrovske mnozstvi uspor nevim presne, ale z nekolika stovek milionu tenhle trh s derivaty expandoval tusim pres 10 bilionu za tech par let existence. Tim se do toho prusvihu namocili i lide, co holou rit nemaji.

Takze ubehlo tech par let a chytrolini zjistili, ze nemaji v kalhotkach pocit sucha, ale neco uplne jineho. Uzasne je kdyz banka shrabne barak neplatice v dobe, kdy ho neni problem prodat. Co vsak bude banka delat s obrovskym poctem neprodejnych baraku, aby nezbankrotovala tot otazka.

Trh s derivaty? Nevim jestli to jeste existuje, protoze me financi machinace me prilis nezajimaji. Ale krach 1930 stal na marginalni pujcce. Na akcie jste potreboval pouze 10% vlastnich penez a zbytek jte mohl pujcit specialni pujckou. Hacek byl, ze ta pujcka na pozadani byla splatna do 24 hodin. Tady je financni bublina stojici na vystavbe baraku roku, 1930 byla finacni bublina postavena na akciich. Lidove receno kdejak hola rit kupovala akcie a jejich cena rostla do nebes. Oboji funguje na principu pyramidy, ve chvili kdyz nejsou novi potencionalni kupci na baraky, akcie... treba piskove babovicky, tak hra konci.

149474

18.12.2007 2:34

RE: Takhle to vidím já

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 149459

dokonceni
Veritele zjisti, ze nejde prodat ty uzasne akcie a chteji zachranit, aspon neco a vyzaduji zpatky penize z marginalnich pujcek. Vsichni najednou potrebuji penize a na konci zkrachovalo 16 000 bank nezavislych na FED, jelikoz banky mohou investovat znacnou cast vkladu, tak ve chvili masove poptavky po vkladech ze strany klientu, jsou tyhle banky nuceny tahat se ztratami dalsi sve investice a to polozi i dobre investicni projekty do kterych bylo investovano... A nakonec to sunda lidicky kteri v tech projektech napr. fabrice meli pracovniho fleka. Hezky je to popsano v Zeitgeist.

Prichazi vrchni, aby spocital utratu, V ten cas uz jsou samozrejme velci dobre informovani hraci davno mimo hru a pocitaji zisky. U tech baraku nastanou prave zne az pri kolapsu, kdy cena narazi na dno, udela do nej poradnou diru a pujdou jeste niz. Nepujde tak ani o baraky, ktere by nekdo musel udrzovat za nemaly peniz jako o pozemky. A pokud jde o baraky, kdybych ja byl ten zralok na konci, tak bych tam lidi nechal "lidumilne bydlet", aby to udrzovali v rozumnem stavu za rozumny najem. [bliji] Mozna jsem to nepochopil uplne presne, ale to hlavni by v tom melo fungovat. [smích]

149475

18.12.2007 3:29

RE: Takhle to vidím já

Antiseptik 65.?.?.?

Reakce na 149475

A já si myslím, že hrát tuto hru dál, kdy vítězové do nekonečna půjčují vymyšlené peníze jen aby je zase vyhráli zpět, nemá cenu.
Hra skončila, je potřeba rozdat karty a peníze a začít znova. Vždyť i pro vítěze to nemá pražádnou cenu, hraje se totiž jenom s jeho penězi, jiné už nejsou.

149478

18.12.2007 14:53

RE: Takhle to vidím já

Spytihněv hanywwway (zavináč) volny (tečka) cz 83.?.?.?

Reakce na 149459

>Hezjky napsano,ale co takhle rict to aby tomu rozumel i
>pozemstan??.))

Prostě pracujeme a chodíme nakupovat za papíry, na nichž je napsáno, že parta Pepíků Nováků dluží... Za tyto cancy navíc parta Pepíků Nováků musí platit, a platí za ně těma cancama, a tak pořád potřebuje těch canců furt víc a víc, a už je z toho tak tumpachová ,že ani nechápe, že takhle jich nikdy dost nebude. Halvně že je furt co dělat a máme se líp než soused, kterej dělá tu samou hovadinu, až na to že na svejch cancech má napsáno, že Ferenc Lájoš dluží...

149546

19.12.2007 19:10

RE: Takhle to vidím já

osg 88.?.?.?

Reakce na 149449

Obávám se, Stane, že do toho moc nevidíš - centrální banka je původcem vzniku peněz, její běžné nástroje jsou úrok za který půjčují komerčním bankám a povinná míra rezerv - malé změny těchto čísel mají velké důsledky. Ke krátkodobému růstu HDP také dojde protože si lidé myslí, že dostávají za práci více peněz a tudíž budou ochotni více (hodin) pracovat a z toho plyne růst reálného HDP, po chvíli, kdy lidem dojde, že reálně nedostávají více peněz za svou práci opět sníží to kolik (hodin) jsou ochotni pracovat a reálný HDP klesne na cca původní úroveň (resp. úroveň na jaké by byl kdyby centrální banka nevytvářela nové peníze, velikost "zdravého" růstu ekonomiky toto příliš neovlivní)

149669

19.12.2007 20:35

RE: Takhle to vidím já

Stan 91.?.?.?

Reakce na 149669

no na stesti tady mame kandidata na Nobelovku ktery nam to vysvetli, doufam ze nesnizis tve pracovni penzum o vic nez 2 hodiny tydne, pocitam ze HDP by kvuli tomu okamzite sel o 30% do kolen. [chechtot] [chechtot] [velký smích] [chechtot] [chechtot] [chechtot] [chechtot]

149672

17.12.2007 14:14

Přesně

himlhergot 89.?.?.?

definovné a ač by se mohlo zdát, že se toto čekého občana netýká, opak je pravdou. Stačí se podívat na závody bankovních ústavů o výhodnější půjčku, hypotéky, americké hypotéky, krátkodobé půjčky, spotřební půjčky atd., dostupné téměř pro každého. Národ má pocit blahobytu, ve skutečnosti ale dře, aby měl na splátky a nebo aby nepřišel o střechu nad hlavou. A tak mlčí, nepřemýšlí ajen pracuje a pracuje. Následují další negativní důsledky. Špatně fungující rodina, nedostatečná (v lepším případě) výchova potomků, stress, neplodnost, rezignace. Smrt už je jen vysvobozením, ne ovšem pro potomky, kteří chca nechca musí po svých rodiších převzít tuto hrůznou štafetu.

149432

17.12.2007 17:47

akciový trh

reetzret 212.?.?.?

mnoho ekonomů jásá vždy, když rostou ceny akcií. A mnoho finančníků se považuje za úspěšné, když akcie, které mají v držení, jdou nahoru. A většina vlád tvrdí lidem, že se ekonomice daří, když se daří akciím a jdou nahoru. A kdy jdou hlavně akcie nahoru ? Když se zlevní úvěry a hlupáci si půjčují aby mohli spekulovat. Takže menší úrokovou mírou nejen bohatnou někteří spekulanti s akciemi (ti, kteří včas prodají), ale hlavně tím téměř vždy vlády dostanou záminku tvrdit, jak JIM [smích] ekonomika funguje. Hurá !

149445

17.12.2007 20:27

Jinými slovy, židé vytiskli

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 75.?.?.?

a zapůjčili další bezcenné papírky, které mají povzbudit apetit těch blahobytuchtivých na další kolo úvěrové mánie a umožnili tak poptávkou po úroku vytištění dalších a dalších luftpapírků.To bude jízda, až se to poveze dolů!

149451

17.12.2007 23:21

V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.

herbage herbage (zavináč) seznam (tečka) cz 212.?.?.?

Bude vám to znít jako dětinské otázky, ale nevím kde na ně najít odpověď. Takže kdo vlastní FED, ČNB, popř jakoukoliv podobnou banku? V soukromých rukou snad bát nemůže, ale někde jsme zas četl, že půjčuje státu peníze. To je asi blbost, ne? Potom by mě zajímalo, podle čeho se řídí množství tisknutí nových peněz jakéhokoliv státu. A musí být ty peníze něčím podložené, např. zlatem? Kolik se tiskne dollarů je prý utajené, je to vůbec možné? A jak funguje systém dluhů, jestli si půjčují státy navzájem, tak nebude přeci možné ty dluhy někdy splatit, protože jednodušše nebude čím, ne? A může nějaký stát vyhlástit bankrot a zbavit se tak svých dluhů? de tohle všechno nějak jednodušše vysvětlit, popřípadě uvést nějaké odkazy, kde by to všechno bylo vysvěleno?

149457

18.12.2007 0:23

RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.

pastinak 23cenzura (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 149457

hehe..tak tohle by me zajimalo taky ,ale kazdej chytraci,ale malokdo zna odpovedi..-[smích]) ja uz odpovedi na tyhle jednoduchy otazky schanim par let....
snad nam tentokrat nekdo odpovi.. [vyplazený jazyk]

149460

18.12.2007 0:28

RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 38.?.?.?

Reakce na 149457

Na Netu najdete dost stránek věnovaných FEDu, podstatné je, že FED není vůbec pod kontrolou US, protože je soukromým konsorciem židovských bankéřů již téměř sto let.(to to ale letí).Jestli se ptáte po zlatě, tak to žádný dolar nekryje, podstatou tištění papírových peněz nekrytých cenným kovem je úvěr a s ním spojený úrok.Tímto nástrojem židovští bankéři regulují příliv papíru do ekonomiky a dělají z každého účastníka této hry svého novodobého otroka.Jak jednoduché a prosté!Snad se naplní Fordovo proroctví a nebude nás to příliš bolet.

149462

18.12.2007 5:59

RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.

Romanov 24.?.?.?

Reakce na 149457

Stat zrejme nemuze vyhlasit bankrot. Muze ale udelat vyvlastneni majetku. Tak jak se to stalo v roce 1948 v byvalem Ceskoslovensku.
To by se asi v Americe divili, kdyby jim vlada vyvlastnila majetek. [mrknutí jedním okem]

149487

18.12.2007 11:36

RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.

DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 217.?.?.?

Reakce na 149487

Stát může vyhlásit bankrot. Viz Argentina.

149520

18.12.2007 19:14

RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.

Spytihněv hanywwway (zavináč) volny (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 149457

Historie měnového monopolu se odvíjí od vzniku první mezinárodní banky Herr Rudoštíta. Tato se pak 200 let stará pečlivě o všechny své filiálky, šikovně roztroušené, tvářící se nenápadně jako národní ústavy. Pančování kovů se stalo zastaralé, papírky jsou v tomto směru velice praktický vynález. Množí se mnohem snadněji.

Jinak dějiny o tom "jak se přetavují kovy" jsou mnohem starší. Pejzatí slévači neměli povětšinou na růžích ustláno, tento způsob hospodaření dlouho nebyl v módě, až dnes.

149582

18.12.2007 20:47

RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.

Guru 78.?.?.?

Reakce na 149457

Osvěta II.:
- kdo vlastní FED ?
>> vlastnická struktura FEDu je tajná, nebylo by politicky korektní, kdyby Gringos věděli, kdo vlastní FED, příspěvek níže již obsahuje odpověď
- kdo vlastní ČNB ?
>> zřizovatelem, tj. "vlastníkem" ČNB je stát Česká republika
- podle čeho se řídí TISKNUTÍ peněz ?
>> tisknutí peněz není podstatné, již víme že pouze cca 1/10 peněz existuje v tištěné podobě, tj. jako Bankovky
- podle čeho se řídí množství nových peněz ?
>> vedení Centrální banky má nástroje a pravomoci jak ovlivňovat množství peněz v ekonomice. Tzn.: podle toho jakou má vedení Centrální banky náladu si svévolně odhlasují kolika miliardám nových peněz DOVOLÍ vzniknout (viz "proces generování vkladů v systémech s centrálním bankovnictvím" výše)
- peníze nemusí být podložené zlatem, zlatý standard není vyhovující. Příklad: Španělská Conquista. Obrovská kvanta
ukořistěného/nakradeného zlata proudila do Španělska. To nebylo schopno adekvátně zvýšit HDP. Výsledkem byly tuny zlatých peněz ale neschopnost dodat dost zboží tj. INFLACE. Podobně naopak. Ekonomika by mohla růst dejme tomu o +6% ročně, ale nedaří se nalézt nová naleziště zlata. Závěr: růst peněžní zásoby musí (zhruba) odpovídat růstu HDP, zlato ani stříbro nesplňuje tento důležitý parametr. Ron Paul laškuje se zlatým standardem je to však pouze subverze jeho nepřátel, kteří mu to nevysvětlili.
Peníze musí být podložené DŮVĚROU. Na starých bankovkách ČSSR bylo napsáno doslova: "je podložena zlatem a JINÝMI aktivy SBČS"
čímže se rozumělo směnkami/dluhopisy.
- množství natištěných dollarů není podstatné, je to pouze zlomek dollarů existujících na účtech
- státy si půjčují navzájem běžně, v čem je problém? Splácí se co to jde, pokud to už nejde, zorganizuje se převrat a nová vláda zpochybní/odmítne staré dluhy (á la VŘSR atd.)
- ano stát může vyhlásit bankrot, může zbankrotovat i bez VYHLÁŠENÍ
- odkazy: Milton Friedman, Eustace Mullins atd.

149587

19.12.2007 2:20

RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 149587

Pomerna rovnovaha mezi schopnosti konzumovat a rustem toho magickeho HDP, tam je zakopany pes. To spanelske zlato z Noveho sveta se, ale rychle prelilo do Evropy. Mimo neschopnost uspokojovat domaci poptavku melo za nasledek neumerne nasroubovani cen ve spanelseke ekonomice a domaci spanelsti vyrobci se namlsali a chteli "za malo muziky, prilis hodne toho zlata". To vyvinulo silny tlak na snizeni ekonomicke vykonosti oproti jinym regionum chudsim na zlato. Navicim domaci vice zbohatli, takze se zacalo za to "levne zlato" nakupovat za hranicemi, z toho bohatly provincie v Nizozemsku nebo Anglie. USA maji navic problem, ze vetsina investic do vyroby probehla v poslednich 20-ti letech mimo uzemi USA, ale produkce z techto investic je konzumovana po tech 20 let v USA. To nemuze probehnout bez patricne odezvy.

149609

19.12.2007 13:30

RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.

herbage herbage (zavináč) seznam (tečka) cz 212.?.?.?

Reakce na 149587

Děkuji za odpovědi. Pokud můžu, tak přidám jěště několik otázek. Jakou roli hraje světová banka, co je náplní její práce? Jak dlouho je současný ekonomický systém udržitelný? A mají rozvojové země vůbec šanci někdy svůj dluh splatit?

149641

20.12.2007 8:51

RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.

Stan 195.?.?.?

Reakce na 149587

nemam sice cas komentovat vsechny nesmysly ktere zde pises, par veci mas spravne, tedy jen toto.
Priklad Spanelska, zlate obezivo samo o sobe nemuze byt zarukou prosperity, k tomu je potreba jeste spoustu dalsich veci,davat vinu zlate mene je nesmysl, jedine co zarucuje je vylouceni tvorby inflacni pyramidy jak ji vidime dnes celosvetove, kratke obdobi jiste inflace ktere je mozne ,se zkoriguje samo, bez vlivu manipulace centralnich bank, k tomu vsak ve zlatem systemu dochazi vylucne pokud v tom maji prsty politicke loutky, tak tomu bylo i ve Spanelsku.
K zajisteni rustu hospodarstvi vsak rozhodne neni vubec potreba stale vetsiho rustu tezby zlata, tak si to predstavuje maly Pepa. Pokud nekdo neco potrebuje vysvetlit, neni to Ron Paul nybrz jisty vedomostmi neposkvrneny panic ktery si rika Guru. [velký smích] [chechtot] [velký smích]

149723

18.12.2007 9:55

zoznam bank

mrojik 193.?.?.?

ktore vlastnia FED su aj na internete. Teda boli asi pred rokom.
Uz si nepametam presne kde to je ale dokazal som to najst.
Je to cca. asi 10 - 15 bank. Taky slusny kartel.

149507

18.12.2007 9:57

tu je ten zoznam

mrojik 193.?.?.?

SUMMARY OF QUICK FACTS
The Federal Reserve (FED) is a PRIVATELY OWNED, organization. Unbelievable? Check the ENCYCLOPAEDIA BRITANNICA.

Below is the list of the owners of the 12 Central Banks:

Rothschild Bank of London
Rothschild Bank of Berlin
Lazard Brothers of Paris
Israel Moses Seif Banks of Italy
Warburg Bank of Amsterdam
Warburg Bank of Hamburg
Lehman Brothers of New York
Kuhn Loeb Bank of New York
Goldman, Schs of New York
Chase Manhattan Bank of New York

In all, there are about 300 VERY POWERFUL, partly foreign individuals that owns the FED.

149508

18.12.2007 22:08

RE: tu je ten zoznam

pietroo 194.?.?.?

Reakce na 149508

Je zajímavost, že ve středověku České království fungovalo podobně jako dnes majitelé centrální "americké" banky. Těžilo se u nás stříbro a tiskly se tzv. "pražské groše". Za tuto natištěnou měnu se pak dovážely ze zahraničí hodnoty. České království bylo nejbohatší ve střední Evropě. Obchodní bilance Českého království byla chronicky pasivní: převažoval dovoz. Mohli jsme si to dovolit. Prostě jsme jim natiskli stříbrňáky. Stejně dnes funguje ekonomika USA a mohou si neustále dovolit deficit a hradí ho tím, že lidé chtějí dolary: Potřebují je jako mezinárodní platidlo, třeba za naftu atd. Pražské groše platily za tzv. tvrdou měnu, nepamatuji si už přesné čísla, ale v Německu tvořily snad 20 procent oběživa. V rozdrobeném Německu, kde každý kníže si tiskl svou měnu (měďáky atd.)( a mnohdy jich natiskl víc, takže se zruinovala ekonomika a on lidi okradl), fungovala česká stříbrná měna jako "mezinárodní" platidlo. Stejně jako dnes mezinárodně funguje dolar. Tehdy se snad ještě věřilo, že hodnota těch peněz je v tom stříbře (nebo pak ve zlatě), od vynálezu papírových peněz je ale jasné, že je to jinak. [smích] [smích]
Jinak to, že člověk tak těžko shání informace o tom jak fungují banky... Ani německy jsem do dnešního dne neviděl knihu, která by to nějak jednoduše přehledně popisovala. Prostě není zájem.

149595

18.12.2007 23:53

RE: tu je ten zoznam

Spytihněv hanywwway (zavináč) volny (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 149595

Ano, je to tak. Ti kdož stojí za "produkcí měny" chtějí být utajeni. Je to v jejich životním zájmu, neb jak bylo výše řečeno, skutečná hodnota měny je daná DŮVĚROU v tuto věc. Proto se měna vždy tváří jako "národní", ačkoli tomu tak není. Podmínky kovertibilty (vzájemné směnitelnosti) vlastně podkopávají její nezávislost.
Ale hlavní konflikt tkví k nerovnému přístupu k měně. Měnový monopol pak znamená, že každý účastník tohoto systému je rukojmí.
Kdo ovládá tento monopol, je schopen korumpovat vlastně celý systém. Úročení měny pak způsobuje trvalou závislot na subjektu, který systém ovládá.
Uniknout? Jako stát nelze. Následovala by mezinárodní kampaň ve jménu boje proti nějakému -ismu, který se právě v takto odtrženém státě rozbujel. Hospodářská blokáda, reje agentů všech tajných služeb na světě, občanská válka, revoluce, svržení -ismu, dosazení poslušné (rozuměj zkorumpované vlády) a nastolení "demokracie". Miliony mrtvých, a konvertibilní měna na dluh je výsledek a kolo se opět uzavírá.
Toto se ale ve školách neučí, neb je to -istické a "nedemokratické"

149600

19.12.2007 2:00

RE: tu je ten zoznam

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 149595

"Tehdy se snad ještě věřilo, že hodnota těch peněz je v tom stříbře (nebo pak ve zlatě), od vynálezu papírových peněz je ale jasné, že je to jinak."
A dnes už všichni dobře víme že zlato a stříbro je naprosto bezcenný, zatímco papírový peníze alespoň vezmou ve sběrně na kila. A zazvonil zvonec a pohádky byl konec.
"Stejně dnes funguje ekonomika USA a mohou si neustále dovolit deficit a hradí ho tím, že lidé chtějí dolary:"
A kdyby už nechtěli, tož bomby je přesvědčí o vlastním omylu. [chechtot]
Keep dreaming...

149614

20.12.2007 11:46

RE: tu je ten zoznam

Stan 195.?.?.?

Reakce na 149614

dobre vystizeno, dodat lze pouze nazev te pohadky, jmenuje se : Cisarovy nove saty. [chechtot] [velký smích] [chechtot]

149737

1.1.2008 12:52

RE: tu je ten zoznam

Petr Ježek 194.?.?.?

Reakce na 149508

Pro ty, co se nad uvedeným seznamem pozastavují, si dovolím připomenout: Které banky nebyly zasaženy hypoteční krizí a naopak vydělaly a vydělávají? Už chápete, jaký je rozdíl mezi FEDem a třeba ČNB?

150271

1.1.2008 15:25

FED je objekt hodný pozornosti

pje 194.?.?.?

Celá historie FEDu je téma, které by nemělo uniknout pozornosti kohokoli, kdo se nespokojí s hospodskou "znalostí světa". Je pochopitelné, že na oficiálním webu FEDu toho mnoho není. Struktura vlastníků FEDu, např. podle EB (viz výše), jasně říká, qui bono. Stejná struktura také vysvětluje, proč na hypoteční krizi většina prodělává, jen někdo vydělává. Poslední doping, kterým FED krátkodobě "pomohl stabilizovat... " (blablabla), je přesně tím, co vytváří ještě větší iluzi než všechny ty slavné margins, Enrony, Worldcomy a hypo-crizis. Mimochodem, i dnešní margins s výrazně vyšším krytím než ty z dob Velké krize, jsou dost rizikovým instrumentem i v reálném (nefiktivním) prostředí, natož v současném matrixu (přeháním, vím). Nicméně mnohem horší než celá EU je právě onen projekt vlastníků FEDu, který má jako stěžejní heslo: Starost patří sobě a rodině, nikoli lidem. Taky mi to chvíli trvalo než jsem pochopil, že autoři Sworfishe (Operace hacker) popisují až příliš realisticky situaci kolem terorismu a autoři Zeitgeistu stejně tak situaci kolem jedné soukromé centrální banky - a to jsou jen takové filmečky...

150279

Příspěvků: 46

17.12. 03:59 osg  Takhle to vidím já
17.12. 17:39 Petr Gejdoš  RE: Takhle to vidím já
17.12. 19:28 Stan  RE: Takhle to vidím já
17.12. 20:21 Spytihněv  RE: Takhle to vidím já
18.12. 10:35 Stan  RE: Takhle to vidím já
18.12. 11:56 Spytihněv  RE: Takhle to vidím já
18.12. 19:50 Stan  RE: Takhle to vidím já
18.12. 22:25 Spytihněv  RE: Takhle to vidím já
19.12. 01:16 Rene Bartosek  RE: Takhle to vidím já
19.12. 08:57 Stan  RE: Takhle to vidím já
19.12. 10:39 Spytihněv  RE: Takhle to vidím já
19.12. 20:28 Stan  RE: Takhle to vidím já
19.12. 20:59 Spytihněv  RE: Takhle to vidím já
19.12. 21:26 Stan  RE: Takhle to vidím já
09.03. 17:50 DaveLister  RE: Takhle to vidím já
17.12. 23:48 pastinak  RE: Takhle to vidím já
18.12. 00:42 Guru  RE: Úvod do Ekonomie
01.01. 12:45 Petr Ježek  RE: Úvod do Ekonomie
18.12. 00:24 Guru  RE: Úvod do Ekonomie II.
18.12. 02:35 Rene Bartosek  RE: Takhle to vidím já
18.12. 02:34 Rene Bartosek  RE: Takhle to vidím já
18.12. 03:29 Antiseptik  RE: Takhle to vidím já
18.12. 14:53 Spytihněv  RE: Takhle to vidím já
19.12. 19:10 osg  RE: Takhle to vidím já
19.12. 20:35 Stan  RE: Takhle to vidím já
17.12. 14:14 himlhergot  Přesně
17.12. 17:47 reetzret  akciový trh
17.12. 20:27  Jinými slovy, židé vytiskli
17.12. 23:21 herbage  V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.
18.12. 00:23 pastinak  RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.
18.12. 00:28  RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.
18.12. 05:59 Romanov  RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.
18.12. 11:36 DavidZ  RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.
18.12. 19:14 Spytihněv  RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.
18.12. 20:47 Guru  RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.
19.12. 02:20 Rene Bartosek  RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.
19.12. 13:30 herbage  RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.
20.12. 08:51 Stan  RE: V ekonomice se nevyznám, ale rád bych se na pár věcí zeptal.
18.12. 09:55 mrojik  zoznam bank
18.12. 09:57 mrojik  tu je ten zoznam
18.12. 22:08 pietroo  RE: tu je ten zoznam
18.12. 23:53 Spytihněv  RE: tu je ten zoznam
19.12. 02:00 Antiseptik  RE: tu je ten zoznam
20.12. 11:46 Stan  RE: tu je ten zoznam
01.01. 12:52 Petr Ježek  RE: tu je ten zoznam
01.01. 15:25 pje  FED je objekt hodný pozornosti

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

51

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 78 čtenářů částkou 17 746 korun, což je 51 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Údajný vynálezce mRNA vakcín Malone málem zemřel po vakcíně proti COVIDu19.01.22 22:39 USA 0

Čína - země, kde zítra znamená včera19.01.22 16:43 Čína 0

WHO hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy pre podávanie posilňujúcich dávok „vakcín“ pre deti a mládež19.01.22 08:22 Neurčeno 0

Jan Kodeš k aféře Novak Djokovič19.01.22 08:08 Česká republika 5

O čem se mlčí - Jindřich Rajchl18.01.22 17:21 Česká republika 0

Majú rúška a respirátory v školách význam?18.01.22 09:37 Sierra Leone 0

Rusko stahuje své diplomaty a jejich rodiny z Ukrajiny18.01.22 07:03 Rusko 2

Soňa Peková: 15.1.2022 Lékařský dům17.01.22 22:01 Česká republika 6

Covidové zpovědi17.01.22 17:48 Česká republika 2

S pravdou ven - svědectví zdravotních sester17.01.22 17:46 Česká republika 0

Studie firmy Pfizer – mýty a fakta o studii, která spustila celosvětové očkování17.01.22 16:38 Kanada 0

Mezioborová konference lékařů - 4. díl: otázky a odpovědi16.01.22 16:52 Česká republika 1

„Pryč s očkovacími nácky.“ Tisíce lidí v Evropě protestovaly proti očkování16.01.22 16:36 Evropská unie 0

Kardioložka Jana Gandalovičová kritizuje povinné očkování - hrozí vlna onemocnění srdce15.01.22 22:31 Česká republika 0

European Green Deal15.01.22 16:42 Evropská unie 1

USA hrozí silnou reakcí na rozmístění ruských sil v Latinské Americe!14.01.22 09:51 USA 4

České maso zmizí a budete kupovat jen dražší dovážené. Růst cen o stovky procent?13.01.22 09:53 Česká republika 16

NATO upírá Rusku právo veta při vstupu Ukrajiny do aliance!12.01.22 21:06 Neurčeno 11

Ivermectin "funguje ve všech fázích" COVIDu podle uniklých vojenských dokumentů americké armády12.01.22 09:11 USA 5

Vystoupili na demonstraci s vlastním názorem. Policisty čeká kárné řízení11.01.22 19:12 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
21,38 Kč
Euro
24,27 Kč
Libra
29,13 Kč
Kanadský dolar
17,11 Kč
Australský dolar
15,47 Kč
Švýcarský frank
23,35 Kč
100 japonských jenů
18,68 Kč
Čínský juan
3,37 Kč
Polský zloty
5,37 Kč
100 maď. forintů
6,82 Kč
Ukrajinská hřivna
0,75 Kč
100 rublů
28,11 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 340,50 Kč
1 unce stříbra
516,64 Kč
Bitcoin
896 751,89 Kč

Poslední aktualizace: 20.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 9 434