Diskuze k článku

Války bez konce

Příspěvků 8

18.10.2007 10:52

poněkud povrchní

2xs 85.?.?.?

Článek anglického autora mi připadá poněkud povrchní. Všímá si jen velmi zběžně reálného stavu nynějšího, ale podstaty problému a minulostí se příliš nevěnuje. Autor dá hodně (až absolutně) na slova nějakého vojenského velitele NATO a možná na další referující, ale takhle se přece nedá udělat solidní analýza situace ve dvou zemích! - navíc na tak malém prostoru.
Afghánistán je zemí bojovníků, a udělali to z něj Francouzi, Angličané, pak Sověti a nyní američané s Angličany a dalšími žoldáky-dobrodruhy. Je třeba podotknout, že jsou to bojovníci jistě nešťastní - už celá desetiletí ve válce (téměř nepřetržitě). Jistě milují svou vlast, tradice, kulturu a mají opravdovou víru. A to vše jim někdo chce brát.
Amíci (CIA) na jimi produkovaném opiu nejprve vydělávali miliardy (kdo by si nechal utéct takové černé fondy, nezdanitelné peníze?!), Taliban to později toleroval, ačkoliv pro radost pokryteckým amíkům (údajně bojujícím proti drogám) občas udělal nějaké razie a vypálil pár políček. Zde ale není alternativa! Nedá se vydělat si na život jiným způsobem. Ne pro všechny! - pastevectví nemůže uživit celou takovou zemi.
Američani chtějí Afghánistán jednak z prestižních a pozičních důvodů vojenských, a také pro kontrolu kšeftu s opiem a hlavně pro budoucí odvod ropy od Kaspického moře (budování ropovodu zatím drhlo). Že v cestě stojí zatím ještě Írán, to je zřejmé z mapy.
Možná nadbytečně podotknu, že žádný američan nemá právo ani vkročit do cizích suverénních států na opačné polokouli (natož ze 100% vylhaných záminek)! Jejich vlast je jinde. Proto i napadení obou zemí je drzostí, a ještě větší drzostí je dlouholetá okupace, šikanování a vraždění, jako by na to měli právo. Přičemž jim ještě chtějí vnucovat svoje představy o uspořádání jejich věcí.
Pokud jde o chudobu lidí v Afghánistánu, autor nezmínil žádné kroky, které by amíci či Britové podnikali pro vyřešení - přirozeně! - o nějaké řešení živobytí prostých Afghánců, o systémové řešení pro jejich dobro, o to nikdy nešlo!
Co se týče chudoby v Iráku v roce 2003 (prý za vlády Saddáma Husajna), je skutečnost taková, že Irák byl rozvíjející se, klidná, bezpečná země s dobře zásobeným obyvatelstvem. - Pak ovšem přišla změna doktríny, a z podporovaného a po ramenou poplácávaného prezidenta Husajna, "přítele" špiček amerických politiků, se věci posunuly k napadení v první válce v Perském zálivu, následně USA drze vytýčily bezletovou zónu a bombardovaly Irák v jistém období denně, "aniž by byla válka". Dále prosadily přes OSN a i přes odpor některých zemí tvrdé embargo na Irák, což jej po léta ožebračovalo (díky USA, nikoliv vlivem prezidenta Husajna). Trpěli hlavně lidé, děti umíraly po statisících na nedostatek léků a jakýkoliv rozvoj se zastavil. Pak následovaly stupidní inspekce, k...Automaticky kráceno

145606

18.10.2007 11:38

poněkud povrchní [2]

2xs 85.?.?.?

Pak následovaly stupidní inspekce, které nic nenašly, a i přesto to vyústilo ve vylhanou válku "za každou cenu". Prezidenta nejpokrokovějšího režimu v oblasti svrhli (šlo o sekulární stát skvěle držený i přes různice obyvatel vyznávajících 3-4 náboženství).
Válkou nastalo už úplné ožebračení lidí, totální destabilizace vzniklá záměrnými provokacemi jedněch proti druhým, a elektřina, voda i jídlo se staly velmi nedostatkovým artiklem - tedy situace ještě horší než za Saddáma Husajna během embarga. Milion lidí přišel o život, iráčtí křesťané téměř 100% utekli, jakož i 2 miliony dalších Iráčanů a další 2 miliony jsou v různých utečeneckých táborech, buď kvůli rozbombardovaným domům nebo vlivem strachu o život v dezorganizovaném Iráku. Ani pro Iráčany nemají amíci žádné řešení - jedině snad: "zbourali jsme vám Irák. chcete jej obnovit? dejte ropu, spolupracujte s našimi firmami (které se také chtějí napakovat) a možná vám zde vybudujeme americký sen, s Disneylandem a McDonaldem. O což asi sotva kterému Iráčanovi jde... Předcházet bude rozkrájení Iráku na 3 části - šíitskou, sunnitskou a kurdskou. Kurdská možná připadne Turecku (nebo se z ní stane nesvéprávná a šikanovaná obdoba palestinských území). Amíci si to představují jednoduše - rozděl a panuj (skrze nastrčené figurky, loutky jim nakloněné, uplacené penězi z ropy Iráckého lidu).
Tak si američané představují ten spravedlivý svět a polepšení situace prostých lidí Afghánistánu i Iráku. Nejprve jej na neúnosnou míru zhorší, a pak z té bídy udělají (možná, v budoucnosti) bídu méně hroznou, a podle amerických představ a s kulturou ala USA.
A ze všeho jen těžit - z válčení, z územních zisků a bezplatně ukradených vojenských základen (místo vypověděných v Saudské Arábii), z ropy a plynu, z rekonstrukcí... A to ještě nejsou u konce - nyní (včera) hrozí Bush, že "když nás nepustíte na Írán, bude třetí světová". Otřesní štváči...
[bliji]

145607

18.10.2007 13:37

Byl jsem dost prekvapen

z.a.p 99.?.?.?

kdyz jsem vcera na kanadske CBC (TV5) videl shot o Afganistanu, specificky o holandske roli. Vede je k tomu uvaha o ucinnosti jejich role zvlaste po drastickych ztratach z poslednich dnu. Holandsko ma v nekolika pristich dnech rozhodnout zda stahne svych 2000 vojaku. Pak by podle komentatora mohla nasledovat Kanada (stale rostouci odpor v parlamentu i na verejnosti pres kriklavou 'stuzkovou' kampan) a akce "odolavajici svoboda" se bali.

Dnes maji byt v pokracovani uverejneny vysledky pruzkumu verejneho mineni v Afganistanu. A ma to byt podle naznaku prekvapujici poznani! Tedy, da se ocekavat, ze Afganci uz maji cele valky dost a chteji zacit normalni zivot a cizi vojaky pryc. Uvidime... Je to az neuveritelne, jak cela akce visi doslova na vlasku. Snad je jeste nejaky vyhled pro odvahu prichazejici z jedne male zeme a jejich ambici k demokracii.

Kdyz bude zmena, je to treba videt v souvislosti s udalostmi poslednich dnu. Tim je ruska diplomaticka iniciativa v Iranu a navrat byvale nimisterske predsedkyne Benazir Bhutto zpet domu do Pakistanu. Pakistan je zeme, ktera velmi primo ovlivnuje udalosti v Afganistanu. Tim bude oslabena pozice americke loutky P. Musharafa a pravdepodobne bude obnovena demokracie i v teto zemi i kdyz z pocatku jen v mirne forme.

Neni se treba strasit navratem ultraortodoxniho Talibanu tak jak existoval pred 2001. Jestli nova vlada v A-nu prijde ke slovu, bude to nejspise koalicni usporadani s programem narodniho usmireni. Snad prece jen svitaji lepsi dny pred nami. A hlavne pred Afganistanem.

145613

19.10.2007 14:18

RE: Byl jsem dost prekvapen

z.a.p 99.?.?.?

Reakce na 145613

No, mylil jsem se.... cizinci jsou chteni.

http://www.theglobeandmail.com/servlet/story/LAC.20071019.AFGHANPOLL18/TPStory/TPInternational/Asia/

Tak co se da holt delat, bylo to jen zbozne prani. Osobne se spis utvrzuji v presvedceni ze tento 'pruzkum' byl udelan s presne minenym zamerem v kriticke dobe - na obednavku. Jeho prijemcem ma byt obcan-platic v zapadnich zemich. Akce 'kokakolova svoboda' je v uzkych tak jako tak. Posuzovat jeho duveryhodnost je mimo ucel diskuze.

145659

21.10.2007 5:39

RE: Byl jsem dost prekvapen

Mirda 24.?.?.?

Reakce na 145659

Zdeňku, nemýlil ses! The Globe and Mail je plný lží, ale co jiného můžeš od rodiny Asperů očekávat? Tvrdě jedou za svým vysněným cílem. Izzak (Israel) Asper - jméno napoví, nemusím psát původ - bývalý majitel The G&M, Global media - TV v Kanadě, na Novém Zélandě, Jerusalem Post atd.
Izzy A. nedávno zemřel a zanechal po sobě tři "pracovité" děti. David, Gail a Leonard. Pokračují v jeho
mediálním impériu a nyní kupují všechno ostatní, co ještě není v jejich rukou.
I plátky, které jsou prodělečné a na pokraji bankroptu. Ale patřičný filtr tam musí být a dotace jsou nevyčerpatelné.
Nakonec to znáš - úroky na úrocích z nekonečné půjčky a daňoví poplatníci to zaplatí. Nejen, že už vlastní media, ale Gail se rozhodla postavit pro nás holocaustové museum - připomenout nám historii 2.světové války. Vláda to zaplatí. Nejen výstavbu (plánováno v roce 2008 - 180 mil. dolarů), ale i provozní náklady. Každý rok dostanou vládní dotaci ve výši 22 mil. dolarů, přestože David požádal Harpera o "pouhých" patnáct milionů. Ale ministerský předseda Steven Harper je velkorysý. Nemůže přeci odmítnout, když mu David financoval předvolební kampaň? Tím to však nekončí.
David potřebuje pro své fotbalové mužstvo sportovní stadión. Akci nazval - vládní a soukromá spolupráce. Na dotaz, kolik na "akci" bude věnovat ze svých peněz neodpověděl, ale v rozhovoru stále připomínal, že to dělá pro lidi a že to myslí naprosto upřímně. No...a pak mu nevěř!
To jen tak na okraj, abys věděl, jak brát vážně The Globe and Mail. Mimochodem - je vyhlášen celokanadský bojkot a také bojkot izraelských výrobků. To se nás tady v Kanadé však netýká. Izraelskou "kvalitu" na regálech neuvidíš. Všechno je "Made in China".
To jsem trochu odbočil - CBC se stále jaksi snaží držet neutrálního středu.
Jsem členem Angus Reed Poll - průzkum veřejného názoru a jsem rovněž registrován na jejich fórum a také na zdejších SMF, tak mám trochu přehled. Chodí mi e-mailem výsledky průzkumů, které se později objevují na zprávách v televizi. Minulý týden byl výsledek ohledně války v Afganistánu:
Pro - 46%, proti 54%. Příjemné zjištění. Zřejmě na nátlak veřejnosti, Kanada nebude prodlužovat smlouvu přítomnosti kanadské armády v Afganistánu a ta vyprší (tuším v lednu) v roce 2009. Místní obyvatelé o přítomnost cizích armád nestojí, ani o americkou demokracii, která má ve znamení - Big Mac a velké pupky. Mossad a CIA si musí ta maková pole pohlídat sami. Ještě maličkost: Na bratra Hamíra Karzaje byla podána soudní obžaloba, za pašování dog.

145719

18.10.2007 19:16

Vcera na Idnes

Kadence crazy 154.?.?.?

byl rozhovor ceskyho redaktora s predstavitelem Iranu . Na jednu provokativni otazku o trestu smrti odpovedel . Jestli chcete , tak otevreme hranici mezi Afghanistanem a Iranem aby jste meli v CZ nekolikanasobek drog dovezenych s Afghanistanu .......... [velký smích]

145631

19.10.2007 14:51

Pravda Vás vyslobodí

Pravda 147.?.?.?

http://www.magnificat.sk/htm03/usama.htm

145660

20.10.2007 21:23

RE: Pravda Vás vyslobodí

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 145660

jj, to je dobre poucne poctenicko o Usamovi - i kdyz je to spis o realiich kolem nej a faktech jenz ho pomohli "utvorit" [smích]

145712

Příspěvků: 8

18.10. 10:52 2xs  poněkud povrchní
18.10. 11:38 2xs  poněkud povrchní [2]
18.10. 13:37 z.a.p  Byl jsem dost prekvapen
19.10. 14:18 z.a.p  RE: Byl jsem dost prekvapen
21.10. 05:39 Mirda  RE: Byl jsem dost prekvapen
18.10. 19:16 Kadence crazy  Vcera na Idnes
19.10. 14:51 Pravda  Pravda Vás vyslobodí
20.10. 21:23 trodas  RE: Pravda Vás vyslobodí

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

63

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc listopad přispělo 130 čtenářů částkou 22 170 korun, což je 63 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Policejní robocapové zastavili zločin28.11.20 11:19 Česká republika 5

Jak migranti "obohatili" Švédsko27.11.20 21:12 Švédsko 1

České nemocnice jsou motivovány umístit co nejvíc covidových pacientů na JIPce27.11.20 21:02 Česká republika 1

Vláda se chystá vymývat nám za naše peníze mozky. BigPharma se tetelí radostí27.11.20 17:07 Česká republika 1

Odporné. Jako by to ani nebyli živí tvorové27.11.20 16:50 Dánsko 1

V Georgii a Michiganu byl právě vypuštěn Kraken26.11.20 17:24 USA 0

Sčítání hlasů v USA zřejmě ovlivňuje Harry Potter26.11.20 17:00 USA 7

Virginie: Mezi 5:07-5:12 ráno po volební noci zmizelo 169.000 hlasů26.11.20 16:33 USA 0

Obama napadl Hispánce za masivní podporu Trumpa a následně to od Hispánců schytal 26.11.20 10:59 USA 0

Volební fact-checker Facebooku dal v roce 2017 cenu Bidenovi, zaměstnanci dotují demokraty26.11.20 10:11 USA 0

Nevadský soudce odsouhlasil, aby Trumpův tým předložil soudu své důkazy o volebních podvodech26.11.20 09:21 USA 0

Pensylvánská soudkyně pozastavila certifikaci výsledků voleb 26.11.20 09:05 USA 2

Sadistická vláda nám dovolí nadechnout se, než zase přiškrtí25.11.20 22:48 Česká republika 1

Vývoj náboženství ve světě 1946 - 201925.11.20 12:36 Neurčeno 2

Novinky.cz zase straší covidem v Polsku, skutečnost je zřejmě jiná25.11.20 11:07 Polsko 0

Neuvěřitelně otevřený článek o teroru politické korektnosti na Expres.cz23.11.20 18:31 Česká republika 3

Sidney Powell: It will be BIBLICAL - advokátka bez obalu odhaluje podvody ve volbách23.11.20 13:53 USA 3

Newsroom ČT24 má jasno: hurá, očkovat!22.11.20 11:13 Česká republika 8

Spacákova revoluce 2?20.11.20 13:08 Česká republika 3

Novináři používají agregát dýmu pro zdramatizování protestů20.11.20 12:25 Slovensko 5

Měnové kurzy

USD
21,90 Kč
Euro
26,20 Kč
Libra
29,14 Kč
Kanadský dolar
16,86 Kč
Australský dolar
16,17 Kč
Švýcarský frank
24,19 Kč
100 japonských jenů
21,03 Kč
Čínský juan
3,33 Kč
Polský zloty
5,84 Kč
100 maď. forintů
7,24 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
28,78 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 175,25 Kč
1 unce stříbra
496,96 Kč
Bitcoin
389 478,80 Kč

Poslední aktualizace: 29.11.2020 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 511