Diskuze k článku

Nový nepřítel lidstva objeven

Příspěvků 59

9.7.2007 6:32

Hi!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Rád bych ještě podotkl, že zářivka, ta úsporná, se nerozsvítí hned, takže když to zapnete, je v místnosti tma jak v prdeli a musíte čekat pár minut, než se nažhaví a než teda něco začnete vidět. To ovšem dělají ty "levné" za 60-150k kus /žárovka stojí 10k/, můžete si koupit lepší, nejlip Osram tak za 450, ta se rožne hned... K tomu se dozvíte, že s těma levnýma se "nemá cvakat" tj. když už to rožnete, má to svítit nejlíp furt až do zblbnutí, jinak vám chcípne dřív, jak žárovka.

Pokud jde o ostatní zařízení, nikdy jsem neslyšel zdůvodnění, proč by se něco kazilo tím, že je to vyplý ze sítě a ne ve standby stavu! Tudíž nejlíp je vše nastrkat do zásuvky přes "psa" s vypínačem a tím vypínat všechno, případně používat závislé zásuvky, kdy zapnutím jednoho spotřebiče, např. počítače, se teprve zapne napájení k periferiím. Další možnost jsou spínací hodiny do zásuvky, neb neni nutny aby cely den byl po napětím sat přijímač, věž, videa a další sračky když nejste doma. Paměti jsou napevno, ty se nevymažou, hodiny na nových výrobcích taky ne, nebo až po době vybití zálohovací baterie, což u slušného výrobku je minimálně několik hodin. Další možnost je na co jde, tak doplnit síťový vypínač který opravdu vypíná síť nebo aby nás nenasíraly po zapnutí dipleje s nápisy 00:00 neb chcíply hodiny, používat výrobky kde je datum a čas řízený radiem z DCF77 (v Evropě) a tudíž se po zapnutí i vymazané zasynchronizují na časový normál.

Podotýkám navíc, že výrobky co nemají síťový vypínač pravidelně chcípnou po prvním přepětí v síti, na což se nevztahuje záruka, elektrárna vás pošle do prdele a blesk pojišťovně nedokážete!
Přitom když se něco podobné stane, zjistíte, že minimálně 50% toho co máte doma vubec nemuselo být zaplé!!!
(Stačí na to když nějaký magor způsobí, že v síti je místo 240V mezi fází a nulákem fáze a fáze, tj. 380V...)

Krysa

139394

9.7.2007 7:55

RE: Hi!

Cadence crazy 154.?.?.?

Reakce na 139394

Led lights leda tak na bicycle ..... Ale cekat nekolik minut nez se po zapnuti vypinace doma rozsviti usporna zarovka ....... ? Tak at si tu vymozenost strci do (_!_) . Skoro kazdy vlastni electroniku jako je computer , TV atd ....., tady existuje neco jako surge protection a myslim ze v CZ je k dostani taky !

139396

9.7.2007 10:02

RE: Hi!

Robocrep 194.?.?.?

Reakce na 139396

Není pravda že byste musel čekat několik minut. Tak pár vteřin, stejně jako u zářivky. Potom třeba chvíli trvá než se nažhaví a světlo zesílí, ale rozhodně mezitím nebude tma jako v ranci.

139404

9.7.2007 13:32

RE: Hi!

Anonymouse 88.?.?.?

Reakce na 139394

Naopak, to pomalé rozsvěcení je tam proto, že prodlužuje životnost.

139419

11.7.2007 11:38

RE: Hi!

raspi 62.?.?.?

Reakce na 139394

Ta vysoká úmrtnost při krátkodobém přepětí, či-li vypnutí nějakého výkonného spotřebiče, je dána hlavně použitím součástek na samé hranici únosnosti. V hudebních zesilovačích (můj koníček) se odjakživa třeba používají filtrační kondenzátory do zdrojů s max. dovoleným napětím o řád větším, než je skutečné napájecí napětí zesilovače, taktéž všechno polovodičové osazení.

Doma mám vše, kromě ledničky samozřejmě [smích] zapojené na "psa" s vypínačem. I u el. sporáku, kde není mimo topných spirál žádná kontrolka či display, shazuji jistič.

139560

9.7.2007 7:06

Vydirat se nenecham .....

Caveman Cadence 154.?.?.?

, jeste ze mam tu ceskou petrolejku z Canadian Tire kterou jsem pred lety koupil v dobach kdyz jeste v CSSR panoval komunismus za $ 4 na sale (40% off)a svicky od Cinanu z Dollar store . A v nouzi nadelam louce , pochoden nebude taky velky problem ale budu si muset poridit spare mantle do znackovy lampy Coleman nez nam je tu taky zakazou . A nejhorsi ze vseho bude vykopat diru do permafrostu aby slouzila misto lednice ....... Ale to nic , aspon se u toho pekne zahreju . Prece si do jeskyne , nebo do tee pee kam jezdim na letni dovolenou nebo dokonce do igloo ( tam zas jezdim v zime )nenecham nacpat takovy predrazeny novoty . Uz zadny velky bill za hydro , enough is enough . [smích]

139395

9.7.2007 9:21

mohol by mi autor

Erik 82.?.?.?

"The power consumption on the DSR 207 is 45 watts and it is 65 watts on the DVR 530. This is the same when the receiver is both on and on standby. "

napisat presne kde tieto informacie zobral? Pozrel som oba datasheety, a nikde som tam dane udaje nenasiel..

139401

9.7.2007 9:22

Jen tak pro upřesnění

Víťa 85.?.?.?

Tohle je opravdový problém a sleduji to už několik let. Chci jen krátce (třeba pokud to někomu pomůže ) okomentovat jednotlivé drobnosti.

- Trend je, že ( začaly to televize ) zařízení má zdroj hlavní a zdroj pomocný. Pomocný zdroj napájí obvody dálkového ovládání a dobíjí baterie pro zálohování nastavení v cmos čipech. Obvody napájené pomocným ( tedy stále běžícím zdrojem, spotřeba většinou mezi 0,5W-5W ) pak zapínají zdroj hlavní a tedy vlastní zařízení. Tyto zdroje jsou v drtivé většině spínané, takže reálný odběr se špatně měří ("pulsnou" si jen občas a ne úplně pravidelně ). Mimo jiné závady těchto zdrojů jsou důvodem naprosté většiny závad typu " .. a už to nejde zapnout". Technický důvod závady je špatné až velmi špatné chlazení těchto pomocných zdrojů´, tedy přehřívání, tedy snížení kapacity a životnosti klíčových elektrolytických kondenzátorů, které po zchladnutí ( např. 20min výpadek proudu ) ztratí kapacitu úplně, následně po zapnutí proudu už nenajede pomocný zdroj, tedy nejede nic, zařízení nelze zapnout. Opravuju to pořád. Teď jsou hitem tyto závady u počítačových zdrojů.
-To s dobíjením baterie je tak, že novější výrobky již nemají pro uložená data v cmos napájení zálohované baterií, ale kondenzátorem. Ten je dimenzován na to, aby udržel data v cmos cca 1-3 dny,většinou jeden den, víc ani náhodou. Ten se dobíjí z pomocného zdroje. Pokud jej na delší dobu vypnete, přijdete o nastavení přístroje. Pokud si to neumíte nastavit sami, máte "závadu" ( přece Vám nebudou říkat, že to jen znovu nastavili, oblíbené téma je "nojo to je z přepětí ze sítě, to tady máme pořád "[mrknutí jedním okem] a tu většinou zaplatíte.
-Co se týče "úsporných žárovek" tedy zářivek/výbojek s měničem v patici, tak nabíhají pomalu úplně všechny, není výjimka. U levnějších typů to je vidět hodně ( na plný jas nabíhají podle mého měření cca 4-5 minut ), udražších to výrobci řeší tak, že po zapnutí je studená zářivka prostě těch pět minut krmená cca desetinásobným výkonem, aby nebyl tolik znát propad svítivosti. To má ovšem dramatický vliv na životnost té zářivky. Prot je také ve všech materiálech udávána poměrně vysoká životnost - za podmínky, že ale svítí trvale. Řečeno natvrdo - životnost takové "úsporné žárovky" je dána počtem zapnutí, nikoli tím, jak dlouho svítí. životnost také lze zkrátit jejím přehřátím, tedy umístíte li ji do oblíbených uzavřených svítidel apod, kde se ta patice s měničem hřeje nad cca 40 st. Celsia, máte tu žárovku tak na měšíc až dva, víc ne.
Neboli shrnuto - tyhle "úsporky" jsou dobré tam, kde svítí pořád a vyžadují takové svítidlo, kde se velmi velmi dobře chladí. Je ovšem sporné, kde je ta úspora, když musím vyměnit svítidla a nechat to pak svítit pořád, od použití původnícjh s žárovkami, které si rosvítím j...Automaticky kráceno

139402

9.7.2007 17:06

RE: Jen tak pro upřesnění

Anonymouse 88.?.?.?

Reakce na 139402

Sice jsem to tu už psal, ale podrobně.
Je to přesně naopak. Kompaktní úsporná "žárovka" je úplně to samé jako klasické trubicové zářivky, jen je stočená do klubíčka. To jak se rozsvěcují závisí na typu elektroniky.
Klasika je kondenzátor, cívka a startér. Tohle zapojení se ale u kompaktních zářivek nepoužívá.
Pak jsou předřadníky. Společné mají to, že převádí na vyšší frekvenci, aby zářivka neblikala. A existují v zásadě dva typy:
1. se studenm startem. Stejně jako klasický startér nastartují zářivku okamžitě na plný výkon. Problém je, že studeným startem elektrody hodně trpí.
2. s teplým startem. Ty jsou o něco složitější, zato ale umí elektrody nejdřív zahřát a potom zářivku pomalu rozsvítit. Takový postup několikanásobně prodlouží životnost zářivky.

Tedy ty dražší co kupujete ve skutečnosti šetří na elektronice na úkor životnosti.

139440

9.7.2007 9:31

druhý díl

Víťa 85.?.?.?

Obecně je to jako vždy - nová technologie je lepší jen za velmi striktních podmínek, jinak ne.(žárovky) Dále pořád platí, že smrt veškeré elektroniky je teplo a čím je to složitější, tím je tohle pravidlo více znát. Dále je v zájmu jak výrobců zařízení, tak výrobců elektřiny nešetřit příkonem, takže vypínače na primáru nebudou a eeprom čipy cmos napájené paměti prostě nenahradí, protože by to mohlo nedejbože být spolehlivé dlouhodobě, což není cílem.

Tak mimochodem - kolik myslíte, že žerou nové "moderní" plazmové televize - ano, odpověď je správná. Stará televize, co jste měli, brala cca 100W, ta velká plazma, co ji máte teď, bere od 350 do 500W no a ty úplně nové LCD, ty jsou na tom o něco lépe, standard je 250W. Vzhledem k provedení chlazení můžete zapomenout na to, že by ta nová televize měla životnost podobnou jako staré televize s klasickou obrazovkou.
( je až legrační, jak se za to výrobci stydí - podívejte se na internet a zkuste najít údaj o spotřebě u jakékoli větší plazmovky. Je tajný, najdete to akorát v kompletních tecnických popisec v pdf u výrobce. U stejně velké LCD se to už víceméně uvádí.) Můj odhad je asi takový - při odběru 500W (Panasonic plazma TH-50PX75U ) po dobu 10 hodin denně ( tedy děti si to zapnou odpoledne a běží to celý večer ) je to 5kWh denně, tedy při 3,70/kWh je to 18,50 Kč/den tedy tato plazma Vás stojí v elektrice 6800 Kč ročně.

139403

9.7.2007 14:57

RE: druhý díl

Erik 82.?.?.?

Reakce na 139403

nieco na tom bude. Som si kupil nedavno 32` LCD televizor, a velmi rychlo som zistil, ze si nim budem moct v zimnych mesiacoch asi prikurovat. Za hodinu prevadzky citelne zvysi teplotu v danej izbe.

139430

10.7.2007 1:10

RE: druhý díl

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 139430

Nebojte se, v zime uz treba ani nepojede... Braskovi vydrzelo LCdcko 6 mesicu, a druhemu kamosovi take... Moc setri na kondenzatorech a navrhu napajeni, takze se vam muze stat, ze v zime zadne teplicko uz nebude, ale bude reklamace [mrknutí jedním okem]

139469

9.7.2007 10:02

A co technické normy?

charon cmartin (zavináč) tiscali (tečka) cz 85.?.?.?

Docela mě překvapuje, že technické normy v Kanadě neukládají výrobci aby na elektrické spotřebiče umisťoval _štítek_. Většině lidí s technickým vzděláním nemusím vysvětlovat o co jde, pro ty ostatní: jsou na tom uvedeny základní elektrické parametry přístroje, mj. příkon, který je často chápán jako spotřeba. Všechny přístroje prodávané v Čechách už od hlubokého socialismu štítek musely povinně mít a v současnosti ho mají i přístroje dovážené od různých laciných výrobců ze všech koutů světa. Toto se týká zcela jistě i Kanady takže pokud by kanadské výrobky pro kanadský trh neměly štítek, museli by je tak speciálně upravovat což mi nepřipadá pravděpodobné. Je pravda, že pár zařízení americké provenience, které mám doma má štítek mírně odlišný od vzhledu obvyklého v evropě ale stále se na nich dají najít údaje o jmenovitém vstupním napětí pro které je výrobek určen, příkonu, účiníku a izolační třídě.

Pokud se týká úsporných zdrojů světla, mohu k tomu co napsal Krysa dodat jen tolik, že existují dobré zdroje a laciné zdroje. Osram dělá ty dobré za delší peníze. Životnost kompaktní zářivky 15000 hodin (bez většího ohledu na zapínání) je ve srovnání s 2000 hodin u slušné odporové žárovky podstatně delší. I tady jistě platí, že nejsme tak bohatí abychom si mohli kupovat laciné věci. Kompaktní zářivka jde vypnout a její spotřeba ve vypnutém stavu je nulová. Ekologická zátěž související s její výrobou jistě nulová není a vzhledem ke složitosti zapalovací elektroniky bude vyšší, než u odporových žárovek. Likvidace odporové žárovky taky bude docela jistě snazší, než u zářivky ve které je luminufor a která je podle české legislativy považována jako celek za nebezpečný odpad a je tudiž zakázáno ji házet do popelnic.

139405

9.7.2007 13:01

RE: A co technické normy?

piere 193.?.?.?

Reakce na 139405

To víte, že to v Kanadě normy ukládají, jejich normy vycházejí z IEC norem stejně jako normy evropské. Mají tam sice pár odchylek proti EU, ale značení se to netýká. A pokud někdo zakáže žárovky a nahradí je výbojkami všeho druhu, zářivkami a LED lampami, tak by mne docela zajímalo, jak se vypořádá se stroboskopickým efektem všude tam, kde se používají točivé stroje - nevím jak nyní, ale dřív byl zákaz k nim montovat jako zdroje osvětlení výbojky aby se předešlo úrazům v důsledku domnělého "stání" nebo zpětného pohybu.

139418

2.9.2009 14:33

RE: A co technické normy?

Jarop 85.?.?.?

Reakce na 139418

Než niečo napíšete - prosím pekne, aký má LED stroboskopický efekt?
Odporovné žiarovky sú v špecifických prípadoch potrebné a nebudú sa môcť celkom zakázať. Solux žiarovka 150-250W na IR ohrev nepôjde nahradiť ledkami a žiarivkami.

199365

10.7.2007 5:20

RE: A co technické normy?

Datel 206.?.?.?

Reakce na 139405

Mne prekvapuje ze nekdo prodava nestitkovane el. vyrobky. Canadian electrical code Part 1 . 2-100 Marking of equipment- Each piece of electrical equipment SHALL BEAR (MUSI)those of following markings ............. c) voltage d)rated load amperes e) wats , volt amperes ,or horsepower .......

139475

10.7.2007 15:41

RE: A co technické normy?

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Reakce na 139475

Jj, moje chyba. Máte pravdu, štítky na výrobcích jsou, díval jsem se. Uvádí se na nich spotřeba ve wattech nebo ve voltamperech (VA), nicméně jenom jedna hodnota. Zřejmě ta, při které je výrobek v činnosti. Bohužel tam není uváděna spotřeba ve standby.

139515

9.7.2007 10:39

Takže:

J. H. 62.?.?.?

Odběr spotřebičů ve standby režimu je velmi malý - kolem dvou až šesti wattů, jestliže není na spotřebiči stále svítící displej. V těchto případech se samozřejmě odběr zvyšuje. Změřit ho je dost problém. Při použití transformátorku se špatně zjišťuje účiník, navíc, protože je za trafem usměrňovač, je průběh odebíraného proudu nesinusový. Ještě větší problém je se spínanými zdroji, které samozřejmě začínají usměrňovačem. Tam má odebíraný proud podobu krátkých impulsů, které navíc odebírají všechny spotřebiče, zapojené v jedné fázi ve stejný okamžik. Z toho plyne:

Vyplýtvaný výkon není sice tak velký, jak autor předpokládá, ale rozhodně není zanedbatelný. Ovšem používání nejen spotřebičů se standby režimem, ale i zářivek přináší ještě horší problémy. Elektrické zapojemí kompaktních zářivek, stejně jako spínaných zdrojů začíná usměrňovačem. Ten je vždycky zdrojem rušení. Čili máme tu tisíce nových zdrojů elektromagnetického smogu. Všichni nás ujišťují, jak je elektromagnetické záření neškodné. Dá se právem předpokládat, že každý jednotlivý spotřebič je odrušen natolik, aby opravdu neškodné bylo. Co se ale stane, když si doma pustíte takových rušiček deset najednou, je ve hvězdách.
J. H.

139407

9.7.2007 11:54

Odber v standby-modu

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 139407

Mam takovy nejasny dojem, ze v standby se odber kdysi oznacoval jako "Energy star" kdyz byl pod 5W. Jenze doma mame jediny takovy vyrobek (monitor Eizo) a vsechny ostatni se touhle nalepkou nehonosi, cize maji logicky vic jak 5W - jinak by tam marketing tu nalepku nalepil.

Cim vic nalepek, tim lepe, ze.

Ale k tomu podstatnemu. Drtiva vecina veci je dnes napajena tzv. impulznimi zdroji, jenz funguji takto: stridavy proud se usmerni na stejnosmerny (klasicky mustek + kondiky) a nasledne se z nej udela stridavy opet ale s frekvenci kolem 40 - 60kHz, prozene se malinkym toroid trafem (vyssi frekvence = snazsi prenos vykonu) a zase se usmerni a stabilizuje na pozadovana napeti. Ucinnost zdroje byla kolem 75% pri optimalni zatezi - co se uz moc nerika je, ze je cirka kolem 40 - 50% pri neoptimalni (nizke!) zatezi!

Cesky receno - udrzovat impulzni zdroj v provozu stoji nemale mnozstvi energie bez ohledu na to, ze standy rezim TV se treba vleze do onech 5W, tak napajeni spotrebuje onech watu minimalne 10... spis vic, priklad byl pro efektivne navrzene Enermax zdroje do pocitacu... Mene efektivne navrzene zdroje jsou samozrejmne i radove horsi (Eurocase, Mercury...).

Takze ja odojuji od site co muzu vypinacimi prodluzkami. Nejen, ze to zivotnost PRODLOUZI (zninovane usmerovaci kondenzatory maji jen omezenou zivotnost! Typicky udavanou kolem 3000 - 5000h pri jejich max. teplote, coz je 85 ci 105°C podle typu kvality. Nizsi teplota o kazdych 10°C prodluzuje zivotnost na 2x...) ale spotrebu elektriny usetri.
Navic pri prepeti v siti zpusobene at uz elektrarnou, sousedem ci bleskem se odpojenym zarizenim nic nestane, coz o zapojenych rici nelze...

139415

9.7.2007 11:29

Spotreba v stand by

Marek Ivan 85.?.?.?

Od kamarata pracujuceho v energetickej distribucke som si pozical merac spotreby. Zmeral som nasledovne spotrebice: 32" CRT televizor, desktop PC, LCD Monitor 17" a 15rocnu chladnicku. Spotreba v zapnutom stave bola na vsetkych zariadeniach takmer uplne zhodna s udajom na stitku. Spotreba v stand-by bola 0.4 - 0.5W na vsetkych zariadeniach. Chladnicka pri chladeni spotrebovala 100W, ked nechladila 0W, pri otvorenych dverach v oboch stavoch o 20W viac.

"Odběr spotřebičů ve standby režimu je velmi malý - kolem dvou až šesti wattů, jestliže není na spotřebiči stále svítící displej" - Pracujem vo firme, ktora vyraba priemyselne PDA, nase zariadenie s 6.2" farebnym TFT displayom spotrebuje v zapnutom stave 3.5W-5W, takze maly LED display na VCR asi velky rozdiel v spotrebe nesposobi.

139410

9.7.2007 11:53

To je najednou povyku pro nějakou energii

8-P 212.?.?.?

Spalovací motor je 150 let starý, a jediné zlepšení, kterého jsme se za tu dobu dočkali, je neustálé zlepšování jinak neměnné technologie s 30ti % účinností.

Diesel pracující v ideálních otáčkách napojený na elektrický generátor dosahuje víc jak 50ti % účinnosti. Tato konfigurace je výhodná zejména v autech a lokomotivách, kde lze elektrický motor použít jako zpětný generátor při brždění.

Teslova turbína, vynalezená před sto lety, dosahuje 90ti % účinnosti při 20,000 RPM a více, což jsou dosud nepřekonané hodnoty pro získávání energie z hořlavých paliv.

Když natáhnete vodič od země do 15ti kilometrů, okamžitě získáte nevyčerpatelný zdroj 50,000,000 voltů a více. To je takzvaný "blesk z čistého nebe".

A to se radši ani nezmiňuju o lítajících talířích.

Z těchto faktů vyplývá, že celá šaráda kolem šetření energie je pouze další stresový činitel pro pozemskou populaci. Pokud s tím chcete něco udělat, knížka "Occult Ether Physics" od Williama Lyna, je "must read".

139413

10.7.2007 17:54

RE: To je najednou povyku pro nějakou energii

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 71.?.?.?

Reakce na 139413

Elektrina zadarmo je pravdepodobne mozna ale to si jiz uvedomili mocni panove v dobe kdy s elektrikou experimentoval Nikola Tesla.
Nakonec mu ufilki financni pomoc a on se dal nedostal. Byl to podivin, takze se nezajistil aby se jeho myslenky dostali na sirokou verejnost. Po jeho smrti se veskere jeho papiry nekam schovali a jako se na nej zapomelo.
Nedavno jsem cetl clanek o obraceni zemskych magnetickych polu a kdyz to tak clovek cte, je jasne, mezi radky, o cem Tesla jiz v jeho dobe mluvil. Elektrina v atmosfere ukazuje jak je mozne ziskat ohromne mnozstvi, normalne neprakticke ale Tesla mel na mysli zemsky proud. Clanek se zminil o zemskem jadru a hmotnosti polotekute zelezne zone, ktera se toci jako dynamo. V porovnanim s atmosferou, je vykon mnohokrat silnejsi. Pro obyvatele Zeme je dulezite magneticke pole, ktere nas chrani od slunecniho a kosmickeho zareni. To dosahuje daleko nad zemsky povrch ale clanek se zminuje, ze je to pouhe male procento proudu ktery se nachazi pod zemskym povrchem. Tesla pracoval na moznosti tento proud vyuzit. Ovsem, ze v te dobe se jiz vedelo, jak se muze vydelat z prodeje oleje a jak se bude moci kontrolovat veskera populace lidi. Takze zadne "zadarmo" a zustaneme u pistu a spalovani.

139517

11.7.2007 11:27

RE: To je najednou povyku pro nějakou energii

Novákneu 195.?.?.?

Reakce na 139517

netřeba pochybovat o tom , že energie může být zdarma. Energetická krize je tedy smyšlená. Energie zdarma je přímou hrozbou pro byznis.Śnahy o úsporu jsou opravdu komické , tak jak uvádí článek. Téma je velmi široké , další věc je výroba nekvalitních a nepotřebných hovadin o zbrojení ani nemluvě ... Kdo je informovaný a to není zase dnes takovým problémem , tak musí tuto dobu považovat za absurdní. Kdy budeme jezdit na vzduch a přestaname poslouchat jenom pitomý pindy o ekologii?! http://www.hybrid.cz/auto-na-vzduch

139559

11.7.2007 12:24

RE: To je najednou povyku pro nějakou energii

8-P 212.?.?.?

Reakce na 139517

Asi o tom napíšu článek, protože to je na samostatnou diskuzi. Já se o fyziku zajímám už nejaký ten pátek, a tak jsem "zjistil", že celá teorie relativity je jedna velká dezinformace jako prase. Einstein a spol měli zřejmě za úkol utajit skutečnou podstatu atomové bomby, což zřejmě přispělo k utajení opravdu čistých zdrojů energie. Jak už jsem napsal výše - Země má kladný náboj, ionosféra negativní, a jejich vzájemný elektrostatický rozdíl je v miliónech voltů. Blesky proto bijí všude tam, kde se tyto dva potenciály povede zkratovat - například skrz bouřkový mrak, anebo sopečnou erupci. Tesla prý dokázal těžit tuto energii za jasných dnů skrz nějaký elektromagnetický vodivý paprsek. To ovšem nic nemění na tom, že dnes lze to samé udělat skrz výškový balón, připoutaný na elektrický kabel. Ale jak říkám - asi se o tomto tématu rozepíšu trochu víc. Přeji hezký den.

139561

11.7.2007 21:36

RE: To je najednou povyku pro nějakou energii

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 71.?.?.?

Reakce na 139561

Presne tak. Ja jsem psal jen tak z hlavy ale energie zadarmo prece neni fantazie. V minulosti se plavili po morich pomoci plachet a nikdo za to neplatil.
Dnes jsme v technologicke ere ale stale se drzime pistu.
V televizi bezi porogram o vzniku planety Zeme a tam take ukazuji mohutne dynamo. NASA zase studuje energii cerpanou pomoci tak zvaneho Tether Origami. Stejny princip proudu, ktery je vsude okolo nas.

139581

12.7.2007 6:52

RE: To je najednou povyku pro nějakou energii

Robocrep 194.?.?.?

Reakce na 139561

>Asi o tom napíšu článek, protože to je na samostatnou
>diskuzi. Já se o fyziku zajímám už nejaký ten pátek, a tak
>jsem "zjistil", že celá teorie relativity je jedna velká
>dezinformace jako prase. Einstein a spol měli zřejmě za úkol
>utajit skutečnou podstatu atomové bomby, což zřejmě
>přispělo k utajení opravdu čistých zdrojů energie. Jak už
>jsem napsal výše - Země má kladný náboj, ionosféra
>negativní, a jejich vzájemný elektrostatický rozdíl je v
>miliónech voltů. Blesky proto bijí všude tam, kde se tyto dva
>potenciály povede zkratovat - například skrz bouřkový mrak,
>anebo sopečnou erupci. Tesla prý dokázal těžit tuto energii
>za jasných dnů skrz nějaký elektromagnetický vodivý
>paprsek. To ovšem nic nemění na tom, že dnes lze to samé
>udělat skrz výškový balón, připoutaný na elektrický
>kabel. Ale jak říkám - asi se o tomto tématu rozepíšu
>trochu víc. Přeji hezký den.

Tak tohle není nic tajného, učí se to na základce. Radši vymyslete jak tu energii uchovávat tak, aby se dala normálně využít. To je totiž jediný problém. [zmaten]

139596

12.7.2007 17:17

RE: To je najednou povyku pro nějakou energii

micha michaVej (zavináč) seznam (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 139596

Na základce se učí základní blbiny,na střední střední atd..Říká se tomu mindfucking(copyright D-FENS).Jediný problém je,že když dneska vymyslíte něco pořádnýho(pokud máte čas a prostředky),hned to dostanou do ruky ty necitlivý hierarchisticky uvažující militaristický zelený mozky.Když se jim to nehodí do krámu,tak to stopí,to radši nic.Naštěstí je na Hvězdnou bránu každej MacGyver a robot krátkej [smích] .

139629

25.7.2007 18:42

RE: To je najednou povyku pro nějakou energii

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 139561

"Země má kladný náboj, ionosféra negativní, a jejich vzájemný elektrostatický rozdíl je v miliónech voltů. Blesky proto bijí všude tam, kde se tyto dva potenciály povede zkratovat - například skrz bouřkový mrak, anebo sopečnou erupci.........."

To je jeden zpusob ale v nitru Zeme je daleko silnejsi pole, ktere vznika trenim tekuteho kovu. Tesla na tom take pracoval.

140456

9.7.2007 12:25

Ja uz si kupuji zarovky do zasoby...

Pan 217 147.?.?.?

...protoze zeleni nemaji zdravy rozum a brzy zarovky zakazou tady taky. Napr. na pude svitime tak 5 minut tydne, zato chceme hodne svetla: zarovka je nejlogictejsi reseni. Ostatne... usetrite-li 75% energie, nebudete se v onom prostoru citit dobre. Luxy sice vyhovi, ale diky jine teplote chromaticnosti potrebujete na stejnou zrakovou pohodu vice svetla. Takze v obyvaku ma vlastnorucni lustr na kompaktni zarivky, ale mam jich tam 6. Elektrinu neusporim, ale mam naaadherne hoodne svetla... ale zeleni potrebuji nejake tema...

139417

9.7.2007 13:46

titulek

Anonymouse 88.?.?.?

To je věc zvyku a názoru. Mě se třeba světlo zářivek líbí víc než žlutý světlo žárovek.
A mimochodem, pro halogenky bude zákaz platit taky. Je to úplně normální žárovka, jen se žhaví na vyšší teplotu a má v sobě jiný plyn. A z toho taky vyplývá že váš argument o "nepřirozenosti" jejich světla je normální výmysl nebo sugesce. Přece nám tu někdo nebude zavádět nějaký novoty namísto starých dobrých žárovek, že jo?
Mimochodem, zářivka je zhruba stejně stará jako žárovka, obojí bylo dovedeno do v praxi použitelného stavu na konci devatenáctého století.
No jo, tak holt v kanadě jsou blbí. Pokud vim tak uvádět příkon je povinnost v celý Evropě.


V počítači klasický trafo neni, je tam spínaný zdroj.
Transformátor pro telefon? Odkdy se telefony strkají do elektrický zásuvky? [překvapení]

139420

9.7.2007 13:57

RE: titulek

conspirator 74.?.?.?

Reakce na 139420

No strkaju, veru....nemusis ho tam strcit, ale potom to bude hluche.....
Nemozem uverit, zeby niekto v dnesnej dobe este nevidel telefon, ktory potrebuje stavu na fungovanie....mate dost tepla v tej jaskyni???

139421

9.7.2007 14:46

RE: titulek

Anonymouse 88.?.?.?

Reakce na 139421

Kde žiješ? Já nikdy neviděl telefon, kterýmu by k napájení nestačila telefonní zásuvka a to že se to někdy dělá jinak slyšim teď poprvý.

139428

9.7.2007 15:20

RE: titulek

petr sleder petr (tečka) sleder (zavináč) seznam (tečka) cz 88.?.?.?

Reakce na 139428

Bezdrátové telefony jsou vždy připojené k elektrické síti. [smích]

139436

9.7.2007 17:39

RE: titulek

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Reakce na 139436

Nejen bezdrátové. Z těch čtyřech telefonů, o kterých píšu v článku, máme dva "klasické" se spojeným sluchátkem a i ty mají vlastní trafo a musí být být trvale připojeny do sítě. Je to proto, že každý má paměť, zesilovač a samozřejmě displej s datem a časem.

Po odpojení ze sítě fungují, ale zvuk je slabý, displej samozřejmě nepremává (to by nevadilo) a po čase ztratí telefonní čísla uložena v paměti. Rovněž přestane blikat dioda oznamující, že máme na záznamníku zprávu.

Faktem je, že telefon, kterému by vystačilo napětí telefonní linky, dnes v Kanadě koupit nelze. [naštvaný]

139442

10.7.2007 5:56

RE: titulek

Datel 206.?.?.?

Reakce na 139442

Ale , lze . Jsou to tkz. basic cordedphones a jsou velice lacine.

139477

9.7.2007 21:30

RE: titulek

jaa 85.?.?.?

Reakce na 139428

Nedávno nám doma vyměňovali starý telefon na pevné lince za nový "moderní" s displejem. Ten kvůli napájení displeje potřebuje oproti starému tužkové baterie, a navíc, jsou-li vybité, prý nefunguje celý telefon, jak mi sdělil technik co to vyměňoval.Typ FX4220 od Microcom.

139453

12.7.2007 16:15

RE: titulek

Dramenbejs 85.?.?.?

Reakce na 139428

Teprve teď mi došlo, že mluvíte o pevných linkách!! To už je ale čím dál tím víc okrajová záležitost, alespoň v Evropě.

139626

9.7.2007 14:51

RE: titulek

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 139420

Ja si tim nejsem tak jisty, me osobne prijde, ze akvareijni ryby, reaguji na zarivkove svetlo trochu neprirozene, obvzlast tetrovite ryby. Kdyz si zarivkovou trubici v provozu prohlednu, mam pocit, ze to svetlo "kmita". Je to pouze osobni pocit, takze... [smích]

139429

9.7.2007 15:07

RE: titulek

Anonymouse 88.?.?.?

Reakce na 139429

Jo, pokud se napájí přímo 50Hz, tak kmitá. Pokud je tam elektronika, tak ta to převede na 30kHz a to už nekmitá, protože luminofor nestihne tak rychle zhasnout.

139432

10.7.2007 0:58

RE: titulek

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 139429

Ze zarivky blikaji na 50Hz je znama vec. To je treba duvod, proc se v provozu se soustruhy tyhle nedaji pouzivat. Ono 50x za sekundu bliknout udela stroboskopicky efekt, kde se pak zda, ze jedouci soustruh stoji a... maler je na svete [mrknutí jedním okem]

U tech modernejsich co to prevadeji na vyssi kmitocet se zase casto pali a brzy odchazi ta elektronika, protoze se krute zahriva a odvetravani to nema zadne... Osvedcilo se mi navrtani nekolika 6mm otvoru - ale musite velmi opatrne abyste vrtakem nezajel vic jak 1 ci 2 mm do vnitrku [smích]

Elektronika a vrtak - to nejde dohromady [chechtot] [mrknutí jedním okem]

139467

9.7.2007 13:58

Velmi dobre

konspirator 74.?.?.?

napisany clanocek. Gratulujem. [smích]

139422

9.7.2007 16:08

Vladimire, return it ! Canadian Tire

pete 88.?.?.?

V podstate mi neschazi oznaceni vyrobce, tw nebo china. Mnozstvi vyrobku bez vypinace roste kazdym rokem. Velmi dobra obrana je full return, vracet a vracet a vracet, s plnym vyplacenim penez. Jde totiz o nasi "security".

Zkuste se projit bytem a pocitat kolik toho nema vypinac, a kdy to bylo vyrobene.

139438

9.7.2007 16:41

kvalita světla

n/a 212.?.?.?

A do třeba speciální nasazení? Fotografie v zářivkovém světle???
Ona totiž zářivka dává velmi zvláštní "barvu" světla.
Narozdíl od žárovky je totiž spektrum světla zářivky nespojité, výrobce od výrobce a typ od typu různé. My vnímáme světlo zářivky jako "bílé" (kdo fotí, tak ví, jak náš mozek nádherně provádí své vlastní "white-balance"[mrknutí jedním okem], ale zářivky produkují světlo s výrazným zeleným (někdy modrým) nádechem.
Žárovka zase dává teplé světlo, žluté až žlutooranžové,
ale jeho spektrum je spojít, dá se tedy celkem dobře korigovat
(ať už softwarově, nebo optickými filtry).
Tato korekce u zářivky není tak snadná,
je potřeba mít filtr "rušící" efekt konkrétní zářivky, a i tak efekt není úplně ideální...

139439

9.7.2007 20:33

RE: kvalita světla

Anonymouse 88.?.?.?

Reakce na 139439

Ono je to tím, že citlivost fotoaparátu na určité vlnové délky se neshoduje s okem. Vždyť si zkuste rozsvítit kompaktní zářivku ve dne, uvidíte že je ve skutečnosti do oranžova. (alespoň ta barva co se běžně prodává. Ještě se vyrábí cool white, které jsou opravdu bílé, ale ty se skoro nevidí)
Taky si zkuste ovladač. uvidíte že fotoaparát vidí blikání infračervené diody.

139450

9.7.2007 18:56

Zelení před časem (za ropné krize) v USA vymysleli

A.S. Pergill 89.?.?.?

horní limit pro žárovky. Výsledkem jsou girlandy slabých (25 - 40 W) žárovek, nahrazujících neefektivně silnější (abyste nahradil 100W žárovku na světelném výkonu, potřebujete přibližně 3x 40W nebo 6x 25W, tedy podstatně vyšší příkon). Obecně platí, nejen pro žárovky ale i pro úsporné zdroje, že čím vyšší příkon, tím účinnější je konverze elektřiny na využitelné světlo.

139447

9.7.2007 21:29

zarovky nebo h5n1

ladaa 213.?.?.?

kam se hrabe ptaci chripka...

139452

10.7.2007 0:19

len tak na okraj

google 84.?.?.?

ziarovku nevynasiel Alva Edison, ale Nemec Heinrich Goebel, v 1854 roku,
teda celych 25 rokov pred Edisonom.
Edison si to dal len ako prvy patentovat.

co sa tyka zakazu ziaroviek, to cele ide na ucet absolutnej, ludskej ako aj
odbornej neschopnosti politikov, neschopnych riesit komplexne problemy,
preto sa aspon verejne masturbuju pri roznych nezmyselnych zakazoch
a prikazoch, aby odovodnili zmysel ich bytia, za nase peniaze.

ked este maju trochu schopnejsich PR´sov, tak si k tomu prizvu zopar pop stars,
aby im to mladi lahsie slukali, podla vzoru:
"Potrebujes vymazany mozog bez vlastneho nazoru, ktory ma vplyv na masy, pozvi rockovu kapelu!"
ti potom pridu na svojich Hummeroch so spotrebou okolo 70-100 litrov na 100 km,
odspievaju svoje kokotiny za cistejsi vzduch a ficia dalej privatnymi lietadlami.
mladi znecistia okolie stadionu do vzdialenosti 50 km a idu domov spokojni,
s pocitom, ze zachranili zemegulu.
a politonanizatori si mnu dlane a pri prilezitosti zakazu ziarovky a fajcenie...

139463

10.7.2007 5:16

Este ma tak napadla jedna drobnost;

DM 74.?.?.?

Ontario asi opozeralo tento zakaz z Kalifornie; kde to teoreticky aj moze mat nieco do seba, pretoze sa tam domy vacsinou chladia. V Ontariu vsak treba nejakych 7 az 9 mesiacov v roku (podla miesta) kurit, takze odpadove teplo zo ziaroviek vlastne vobec nie je na skodu. Ked toto teplo znizime, musime dodat viac tepla kurenim (ktore spotrebuva plyn aj elektrinu). Takze drahsi vyrobok nam (alebo aspon tym, co kuria elektrinou, propanom ci olejom) neusetri nic, naopak, predstavuje ovela vacsiu zataz na zivotne prostredie (energia na vyrobu, likvidacia).
Zda sa, ze v Queen's Parku zdravy rozum nie je v mode.

139474

10.7.2007 12:07

RE: Este ma tak napadla jedna drobnost;

Vlastimil Čech 85.?.?.?

Reakce na 139474

jo... toto sedí... skvělé... [smích]

139506

10.7.2007 12:07

Třetí země

Pavel Bočan meskal (zavináč) seznam (tečka) cz 86.?.?.?

Holt nezbude, než politicky vaporizované spotřebiče a součástky dovážet ze třetích zemí, kam chapadla Strany ještě nedosáhla. Převedeno do řeči, které porozumí i saskatchewanský pseudoveterinář a kalifornský popelář - koupit žárovky třeba na Ukrajině. [cool]

139507

11.7.2007 13:32

Souhlasím

Lucienne 89.?.?.?

Souhlasím s článkem. V ČR tedy máme povinné údaje o spotřebě a každý se snaží nakupovat úsporně, ale skryté zdroje spotřeby elektřiny jsou všude a my jsme v podstatě slepí k jejich existenci, dokud se nezačneme zajímat o problematiku.

Zvážím prodlužky se spínačem... Už o tom uvažuji dlouho kvůli blesku, tak snad se po tomhle článku konečně rozhoupu.

139564

12.7.2007 6:24

LED

TS 82.?.?.?

Zarovky i zarivky jsou slepa cesta. Budoucnost z mnoha duvodu patri LED, at uz klasickym anorganickym krystalum, nebo OLED.

Soucasna generace bilych LED ma ponekud osklive svetlo, zkreslujici barvy. Toto je dane pouzitou technologii - modrou LED s Ce:YAG scintilatorem prevadejici cast modreho svetla na zlute. Problem lze obejit budto pouzitim RGB LED (ktere take budou zkreslovat barvy, protoze maji pomerne uzka spektralni pasma pro jednotlive emitory a mezi nimi jsou mezery), nebo pridanim cervenych a zelenych LED k tem bilym a nastavenim jejich svitivosti doladit barevnou teplotu. K dalsim moznostem patri pouziti jinych slozeni scintilatoru/luminoforu s lepsim spektrem (coz nekdo zacne nabizet jakmile se nasyti trh), nebo pouziti bank emitoru s prekryvajicimi se emisnimi peaky. Nebo mozna kombinace RGB LED s luminofory co "rozpliznou" emisni peaky do vicemene spojita.

LED maji nad zarovkami radu vyhod; vyssi ucinnost, nizsi tendence se zahrivat (a tedy i nizsi riziko zpusobeni pozaru), pouziti nizsiho napeti (a tedy vyssi bezpecnost napr. v koupelne ci ve vlhkem sklepe), nizsi provozni cena (vyssi porizovaci cena ale zivotnost casto presahujici 10 let nepretrziteho provozu), vyssi spolehlivost (LED vetsinou neselhavaji najednou ale postupne behem let pomaloucku ztraceji svitivost, a v pripade poli emitoru se i uplna ztrata jednoho elementu na funkci prilis neprojevi takze se na tech schodech do sklepa nezabijete). Vyhody maji i oproti uspornym zarivkam; prototypove LED jiz prekracuji i jejich ucinnost, diky praci se stejnosmernym napetim odpada blikani i malo publikovane interference s napr. dalkovymi ovladaci k televizim, okamzity start na plnou svitivost v radu milisekund bez zahrivani, lepsi ucinnost za nizkych teplot (dalsi malo publikovany problem zarivek), nizsi pravdepodobnost uplneho selhani, zivotnost vicemene nezavisla na poctu zapnuti/vypnuti...

Jedine vaznejsi nevyhody LED jsou v soucasnosti porizovaci naklady (kompenzovane vysokou zivotnosti, a zde prijde dramaticky pokles nebot polovodice vyrabene ve velkem jsou levne, pokud je cip maly a vyteznost velka, coz zde oboje je) a spektrum svetla (coz je technicky resitelne nekolika zpusoby, uvidime ktery se ukaze jako nejlepsi).

Zarovky vzdycky byly jenom docasne reseni pro osvetlovani. Jejich spolehlivost neni nic moc, a vyzarovat vetsinu energie v neviditelnem IR pasmu je pitomost.

139594

12.7.2007 8:43

Standby

malcor 62.?.?.?

Psal sem o tom loni jeden clanek, takze sem si tady ty standby spotreby ruzne promeroval. Vysledkem bylo, ze jenom v EU se na spotrebu zarizeni ve standby rocne spotrebuje stejne mnozstvi el. energie jako vyrobi za rok Venezuela. A mimochodem, Venezuela je 28. nejvetsi producent elektriny na svete.

139600

12.7.2007 13:23

RE: Standby

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 139600

celkem bych chápal, kdyby zelení tlačili na vládu a výrobce aby se vyráběly výrobky "s vypínačem" ..proč to hergot asi nedělají??

Krysa

139618

12.7.2007 16:27

Cesta nevzdělanosti

Dramenbejs 85.?.?.?

Tak jestli je pravda, že se na kanadských základkách neučí fyzika, tak je to fakt tragédie. Nepíšou tam třeba ještě na hliněné tabulky...?

Uf... Zlatá Evropa!

139627

12.7.2007 22:18

Jo, na to standby jsem uz take mnohokrat jinde upozorňoval.

F&T 80.?.?.?

Spotřebu měří přímo elektroměrem. Je na nem blikajici dioda a u ní je napsáno 10000 impulzů na kWh. No tak si stopkama odměří 10 (či více) pulzů a hned vím na čem jsem. Tak poznám i když si pulzní zdroj jen občas cucne.

Mám trvalý odběr kolem 60W což se mi ale vubec nelíbí.
Pokud se dobře pamatuji, tak podle ČSN musí mít každý elektrospotřebič vypínač, který ho odpojí od síťového napětí.

Video vytahuji ze zásuvky, ale pak se mu ztratí údaj o čase.

Standby je cesta do pekel. Někdo to přirovnal k autu u něhož jede neustále motor na volnoběh. [bliji]

139636

25.7.2007 16:41

Presny zasah hrebicku na hlavicku

Jan Z. 84.?.?.?

Zakazat zarovky, v Kanade, to snad maji ti americani s tema vtipama na Kanadu fakt pravdu, zakazat symbol vitezstvi ducha nad hmotou.
Zarovky jsou uplne stejne usporne jako zarivky (asi spise vice, protoze jejich vyroba je mnohem levnejsi) uz proto, ze to co nespotrebuji na vyrobu svetla, tim jednodusse v mistnostech topi, zvlast v Kanade je potreba topit skoro porad, takze opravdu nechapu ono opatreni jinak, nez jak pise autor clanku.
Jsou to svine. Konecne by mel nekdo pouzit strelny zbrane na neco smysluplnyho a postrilet tyhle fasisticky idioty.

140444

25.7.2007 18:53

RE: Presny zasah hrebicku na hlavicku

Hastrman 71.?.?.?

Reakce na 140444

Dlouhe, rovne zarivky jsou levne a usporne. Problem jsou ty nove, ktere maji vystridat zarovky. Takove ty zkroucene do klubicka. Kdo chce silnejsi zjisti, ze stoji temer 10 dolaru a nic nevydrzi. Takze uspora elektriny se nevyrovna ztrate ceny onoho zazraku.
Jeste nedavno se prodavali minizarivky, kde se dalo vymenit svitici telisko a zbyte se dal znova pouzit. Dnes prodavaji jen ty co se musi zahodit cele, coz je zase pletvani surovin.
Normalni zarovky sice vydrzi dele ale take jsou nacasovane aby za kratko vyhorely. Da se to obejit, koupi zarovek na vyssi napeti. V USA se prodavaji zarovky na 130 voltu, ktere kdyz bezi na 110, vydrzi uzasne dlouho.
Take misto kupovani exotickych a drahych svitidel, staci kdyz si clovek da pozor a nesviti tam kde neni potreba.

LED je dobry napad a jiz davno by se to melo masove vyrabet aby se snizila cena, jako u vseho co jiz neni novinka.

140458

11.12.2008 14:14

PROČ SROVNÁNÍ

Bob2 62.?.?.?

článek dobrej , ale proč to srovnávání. Prostě neúsporné režimy stand by - chápu ,ale co s tou konfrontací ve vztahu k žárovkám.
Prostě já chápu každou problematiku odděleně. To je jako doma, prostě když utrácí manželka, tak já budu utrácet taky, když máme oba hovno ? [mrknutí jedním okem]

177994

Příspěvků: 59

09.07. 06:32  Hi!
09.07. 07:55 Cadence crazy  RE: Hi!
09.07. 10:02 Robocrep  RE: Hi!
09.07. 13:32 Anonymouse  RE: Hi!
11.07. 11:38 raspi  RE: Hi!
09.07. 07:06 Caveman Cadence  Vydirat se nenecham .....
09.07. 09:21 Erik  mohol by mi autor
09.07. 09:22 Víťa  Jen tak pro upřesnění
09.07. 17:06 Anonymouse  RE: Jen tak pro upřesnění
09.07. 09:31 Víťa  druhý díl
09.07. 14:57 Erik  RE: druhý díl
10.07. 01:10 trodas  RE: druhý díl
09.07. 10:02 charon  A co technické normy?
09.07. 13:01 piere  RE: A co technické normy?
02.09. 14:33 Jarop  RE: A co technické normy?
10.07. 05:20 Datel  RE: A co technické normy?
10.07. 15:41 Vladimír Stwora  RE: A co technické normy?
09.07. 10:39 J. H.  Takže:
09.07. 11:54 trodas  Odber v standby-modu
09.07. 11:29 Marek Ivan  Spotreba v stand by
09.07. 11:53 8-P  To je najednou povyku pro nějakou energii
10.07. 17:54  RE: To je najednou povyku pro nějakou energii
11.07. 11:27 Novákneu  RE: To je najednou povyku pro nějakou energii
11.07. 12:24 8-P  RE: To je najednou povyku pro nějakou energii
11.07. 21:36  RE: To je najednou povyku pro nějakou energii
12.07. 06:52 Robocrep  RE: To je najednou povyku pro nějakou energii
12.07. 17:17 micha  RE: To je najednou povyku pro nějakou energii
25.07. 18:42 Hastrman  RE: To je najednou povyku pro nějakou energii
09.07. 12:25 Pan 217  Ja uz si kupuji zarovky do zasoby...
09.07. 13:46 Anonymouse  titulek
09.07. 13:57 conspirator  RE: titulek
09.07. 14:46 Anonymouse  RE: titulek
09.07. 15:20 petr sleder  RE: titulek
09.07. 17:39 Vladimír Stwora  RE: titulek
10.07. 05:56 Datel  RE: titulek
09.07. 21:30 jaa  RE: titulek
12.07. 16:15 Dramenbejs  RE: titulek
09.07. 14:51 Rene Bartosek  RE: titulek
09.07. 15:07 Anonymouse  RE: titulek
10.07. 00:58 trodas  RE: titulek
09.07. 13:58 konspirator  Velmi dobre
09.07. 16:08 pete  Vladimire, return it ! Canadian Tire
09.07. 16:41 n/a  kvalita světla
09.07. 20:33 Anonymouse  RE: kvalita světla
09.07. 18:56 A.S. Pergill  Zelení před časem (za ropné krize) v USA vymysleli
09.07. 21:29 ladaa  zarovky nebo h5n1
10.07. 00:19 google  len tak na okraj
10.07. 05:16 DM  Este ma tak napadla jedna drobnost;
10.07. 12:07 Vlastimil Čech  RE: Este ma tak napadla jedna drobnost;
10.07. 12:07 Pavel Bočan  Třetí země
11.07. 13:32 Lucienne  Souhlasím
12.07. 06:24 TS  LED
12.07. 08:43 malcor  Standby
12.07. 13:23  RE: Standby
12.07. 16:27 Dramenbejs  Cesta nevzdělanosti
12.07. 22:18 F&T  Jo, na to standby jsem uz take mnohokrat jinde upozorňoval.
25.07. 16:41 Jan Z.  Presny zasah hrebicku na hlavicku
25.07. 18:53 Hastrman  RE: Presny zasah hrebicku na hlavicku
11.12. 14:14 Bob2  PROČ SROVNÁNÍ

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

51

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc říjen přispělo 100 čtenářů částkou 17 935 korun, což je 51 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Zákon, který omezuje základní svobody 67 milionů Francouzů, schválilo 23 % poslanců!22.10.21 17:54 Francie 1

Policie pokračuje ve stíhání exposlanců Volného a Roznera, souhlas sněmovny už nepotřebuje 22.10.21 17:34 Česká republika 4

Soud zrušil další nezánonný paskvil - příjezdový formulář21.10.21 19:50 Česká republika 0

Nesvítí, nefouká... Data z Německa kříží plány EU21.10.21 17:38 Německo 5

Už na nás "vláda" zase chystá další šikanu a buzeraci20.10.21 20:19 Česká republika 6

Majitelé lesů raději zakáží cyklistům vjezd do lesa úplně19.10.21 20:20 Česká republika 5

Americké vojenské biologické laboratoře v Kazachstánu19.10.21 18:59 Kazakhstan 0

Evropská agentura pro léčiva zahájila hodnocení vakcíny společnosti Pfizer pro děti ve věku 5-11 let19.10.21 09:23 Evropská unie 2

Krize toaletního papíru!19.10.21 08:31 Česká republika 5

USA jsou připraveny posílit obranné schopnosti Gruzie - šéf Pentagonu přijel do Tbilisi18.10.21 09:21 Gruzie 3

Fauciho jedy18.10.21 09:16 USA 2

Kanadská provincie vydala nová pravidla COVID, která umožňují vládě zabavit soukromý majetek17.10.21 18:30 Kanada 2

„Tak to ne!“ Povinné vakcíny narazily na vážný odpor. Hnízdil spustil kanonádu17.10.21 17:46 Česká republika 1

Volby, AfD naletělo šmejdům17.10.21 04:52 Německo 1

Od severu k jihu je Itálie zablokovaná16.10.21 19:43 Itálie 2

Slovinský premiér označil poslance Evropského parlamentu za "Sorosovy loutky"15.10.21 19:07 Slovinsko 4

Do Tatier už len elektromobilom?15.10.21 19:04 Slovensko 6

Izrael zaútočil na Sýrii pod krytím dopravních letadel15.10.21 18:55 Sýrie 0

Hlavní vražedný nástroj v britských nemocnicích15.10.21 18:39 Británie 0

Pilot zemřel při letu několik dní po očkování15.10.21 10:38 USA 3

Měnové kurzy

USD
22,06 Kč
Euro
25,68 Kč
Libra
30,35 Kč
Kanadský dolar
17,84 Kč
Australský dolar
16,46 Kč
Švýcarský frank
24,08 Kč
100 japonských jenů
19,42 Kč
Čínský juan
3,45 Kč
Polský zloty
5,58 Kč
100 maď. forintů
7,04 Kč
Ukrajinská hřivna
0,84 Kč
100 rublů
31,38 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 536,83 Kč
1 unce stříbra
536,65 Kč
Bitcoin
1 350 574,05 Kč

Poslední aktualizace: 24.10.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 9 899