Diskuze k článku
Steganografie - způsob komunikace zítřka
Příspěvků 6
Zdravím, super článek, až na pár tech. drobností - steganografii jsem se sice nikdy nezabýval, ale řekl bych, že si autor plete komprimovaným vs. nekomprimovaný formát se ztrátovou vs. neztrátovou kompresí. Nevidím důvod, proč by se nedala zpráva zakódovat do kompr. obrázku, vzhledem k tomu, že mezi kompr. a nekompr. obrázkem existuje bijekce. Problém je ve ztrátové kompresi (třeba jedna z metod zmíněného .jpeg), kde se právě před komprimací aplikují neprosté matematické funkce.
Pokud se nepletu, tak obrázková steg. funguje na jednoduchém principu, který mění nejnevýznamnější bity, takže k tomu ještě jedna připomínka - to zvětšení obrázku z 11kb na 13kb není ani tak způsobeno 2kb zprávou, jako spíš negativním vlivem na kompresi (může být samozřejmě v některých případech i pozitivní, typicky, když se snažím obrázek "přešifrovat" ), ostatně řekl bych, že u nekomprimovaného obrázku zůstala velikost zachována, ne?
Jestliže mlžím, tak se omlouvám, o steg. jsem zatím zachytil jen pár informací o principech...
Nepřesně jsem se vyjádřil. Jako nosiče lze použít jak ztrátový tak neztrátový formát komprimovaného souboru. Měl jsem zdůraznit, že se jedná o ztrátovou kompresi, při které nejsnadněji dochází k degradaci šumu po editování, tudíž porušení přidané zprávy. Pokud jsem to dobře pochopil (opravte mě, mýlím-li se), tak způsobů uložení informace je nekolik. Využití nejnevyznamnějších bitů je jen jednou z metod. Myslím, že se používá většinou u nekomprimovaných formátů.
Scram Disc funguje skvele a neni treba platit ani $40. Pouzivam jeho verzi 3.1, ktera je freeware a byla soucasti CD doprovazejiciho cesky PC World (myslim ze No5 nebo No6/2001). V dobe vydani byla tato verze volne stazitelna z adresy www.scradisc.clara.net.Prednosti programu je to, ze zabira jen asi 400 kB a da se instalovat i pouze na disketu v modu Traveller, takze bez teto diskety jsou zasifrovane soubory na hard drive necitelne. Po zadani 4 hesel (skutecne 4 ruzna textova pole pro hesla) se zasifrovany soubor namapuje jako virtualni hard drive.V podstate je to alternativa PGPDisk, ktery je soucasti pouze PGP verze 6.0.2i, a ta je uz dnes ponekud zastarala.
Steganografie v afrodite_po teda moc dobre rozlozena neni. Kouknete se na oba soubory poradne v binarnim srovnavacim editoru. Znate-li detaily formatu JPGu, mozna vam za chvilku dojde, jak to "schovali" .
18.5.2005 14:36
Souhlas
brozkeff noname (tečka) tm (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?
Reakce na 30393
Jsou dve ruzne metody ukryti:
Zaprve - jako vodoznak neboli sum, o tom celou dobu pan Stwora mluvil, a
Zadruhe - Zvetseni hlavicky, pripadne zaneseni na konec, kde uz to programu na prohlizeni nebude vadit. To je prave priklad tech soch, kde se jen natahne hlavicka, zatimco kvalita toho puvodniho se nezmeni. Tedy - Kdyz na 5.bajtu souboru (v hlavice) reknu ze data pokracuji na 50.bajtu, tak bude prehravaci/prohlizeci jedno co je mezi tim. Tato oblast dat je potom vyuzita pro tyto "meta"/"sub"data...