Diskuze k článku
Pomalý rozpad dolárového systému
Příspěvků 52
Neocons muzou delat stojky treba na hlave, ale bez branne povinosti nebudou nikdy mit kontrolu na Blizskem vychode. A vynutit si v USA brannou povinost. Mno, to je hra s ohnem. Co vsak maji ztratit, ze ano? Takze musi ekonomicky pritlacit USA ke zdi, aby lidi "konecne pochopili co je spravne". Uvidime, co nakonec Americane i pres vymyvani mozku zvoli.
Ale proc by potrebovali nejakou kontrolu.Vsak lide se lip kontroluji strachem nez silou.
21.11.2006 9:00
RE: Kontrola ropy na Blizskem vychode?
MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 212.?.?.?
Reakce na 121852
takze lze ocekavat nejaky teroristicky utok primo v USA ktery obcany opet postavi do late a Bushe do role hodneho ochrance lidu, co si to s jejich pomoci vyridi s jakymkoliv zlym chlapeckem. Porad stejna taktika...
To by museli protlacit totalitu, a jak jsem poznal Americany to pujde zavest dost ztuha. Oni sice nemaji tu spravnou zkusenost, takze jim zatim nedochazi jiste varovne priznaky. Trebaze nas maly duce Junior za jistych okolnosti ovlada veskere ozbrojenne slozky ve state, Patriot Act jelikoz se jich nedotyka ... Na totalitu Amici nejsou staveni. Na to by je nekdo musel zlomit. A kdo to udela US Army? Mno, jestli se nekdo mysli, ze na tohle Pentagon kyvne, tak by zrejme potreboval nejaky prasek.
22.11.2006 1:21
RE: Kontrola ropy na Blizskem vychode?
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?
Reakce na 121847
Branná povinnost se v USA už připravuje.
To už jednou zkoušeli a ví co z toho bylo. Nemyslim si, že by to riskovali znova.
Dotaz, proč se nemůžu přihlásit? Zkoušel jsem i vygenerovat nové heslo a nic. Pořád mi to tam ukazuje šipku s nápisem "Čekám na aktivaci"
tuto pečlivě a chytře vymyšlenou gigantickou boudu pomůže U.S. kompenzovat STEORN.
Z celkové sumy obchodního deficitu hraje podstatnou roli import surové ropy. Jednotková cena za barel i celkový objem (v barelech), tzn. import v USD vyjádření se může dramaticky snížit (nikoliv však přes noc) po masívní komerční aplikaci STEORN (www.steorn.net), testy začínají těsně po novém roce.
Sázka na ropnou bublinu, 180.000 mrtvých v Iráku ztratí smysl.
U.S. s pomocí všech špinavých triků a tohoto zázraku budou opět zachráněny.
i kdybych pripustil, ze Steorn prijde s novou energii, na coz si rad pockam, ma to jeden hlavni hacek. Je treba si uvedomit ze obchodovani surovin v dollaru a s tim spojeny system svetove rezervni meny ma pro Amiky jednu, ze vseho nejdulezitejsi vyhodu, totiz zadluzovat se v mene kterou sam neomezene z ridkeho vzduchu vyrabim a tim kontrolovat svetovy monetarni system. To je spojeno s vyhodou udrzovat umele (min. o 30 % vyse) zivotni uroven v USA na naklady zahranicnich danovych poplatniku. Kdo kontroluje penize, kontroluje moc, zdalipak se to bude Amikum libit?
Zdravím pane Stane,
já tímto neobhajuji amíky. Příčina je jinde: amíci vysávají (nejraději zápujční) kapitál z celého světa. Výměnou za to vydávají dluhopisy. Za tento zápujční kapitál platí od 4,25% p.a. (govt) do 6,5% p.a. (firemní dluhopisy). Minutu poté si za tyto cizí zdroje koupí akcie po celém světě, kde předpokládají roční výnosnost cca 9 až 13% p.a. Rozdíl zůstane v jejich kapse.
Z tohoto rozdílu si financují 2/3 onoho "nadlogického" vyššího životního standardu. Celý svět to má před očima a pořád to nechápe. Je to tajné ? Ne. Vědátoři již dávno zjistili na 200 letých statistických časových řadách, že akcie v průměru vynášejí víc než úroky z dluhů.
To co dělají je pouze legální praktická aplikace tohoto poznatku. Jinak máte pravdu, zvyšovat M2 a M3 o hodně vyšším tempem než je růst HDP je opravdová opovážlivost.
Pane Stane, nerozumím tomu: Co se má amíkům nelíbit?
zdravim tez Guru
obavam se ze takhle jednoduche to neni,za prve vychazet z predpokladu 9-13% real !! vynosu akcii je dlouhodobe nesmysl a dlouhodobe 200 lete "dukazy" o tom ze akcie jsou za kazde situace to nejlepsi jsou pro nekoho kdo se dozije pouhych 70-90 let jen holubem na strese,byly doby kdy akcie produkovaly 15-20 let jen ztraty, podobnych "vedatoru", dokonce s Nobelovou cenou uz jsem videl peknych par v bankrotu.
Take nejaky rozdil v kapse, ktery Amikum zustane ze zisku zahranicnich investic uz je lonskym snehem, jak vyplyva z pravidelne publikovane statistiky FED, po odecteni plateb dividend a vynosu cizincum kteri investuji v USA jsou vynosy USA z jejich investic a cennych papiru v cizine netto v minusu. Nemam cas to rozvadet ale faktem je ze zvysena zivotni uroven jde vylucne na konto zadluzeni budoucich generaci a kazdodenniho transferu ekvivalentu temer 3 miliard $ z kapes zahranicnich danovych poplatniku.
opět zdravím pane Stane,
já plně věřím tomu, co zde citujete ze statistiky FEDu.
Mám však již léta tuto hypotézu: co se týče porovnávání investic non-US osob v US a US subjektů v zahraničí je nemožné dospět k pravdě. Způsobují to utajené (nepřiznané IRS) investice US subjektů v karibských aj. IBC (offshore) a dále investice těchto IBC jak zpět na US území tak i mimo.
Zkuste někdy Petera Druckera o tom jak v Toyotě aj. přišli před 16 léty na to, že udržovat výrobu v Japonsku je error atd. Gringos prostě jenom čím dál tím více směřují k tomu hrát jěště větší hógo-fógo a přeměnit se v rentiérskou nebo lépe investorskou society.
Jejich katastrofické zadlužení nevnímám jakožto katastrofu, ale brilantní trik (pěkně vychcaný trik).
Když Poláci za komančů nezvládali státní dluh, počkali až se bude obchodovat za 30%, poté pověřili svou zahraniční rozvědku, ať maximum skoupí zpět (ovšem za 30% nominálu).
Gringos provedou něco podobného nebo opět vymyslí nějaký "inovativní instrument finančního trhu".
Zde se možná shodneme, ne?
dobry vecer Guru,
obavam,se ze tyhle predstavy jsou silne pritazene za vlasy, je sice pravda, ze z karibske oblasti je mozno pozorovat znacny priliv kapitalu do usa, pripadna diference ilegalniho kapitalu kterou to udela v porovnani s oficialni statistikou fed vsak nepada na vahu, nejaky skutecne podstatny priliv kapitalu nelze utajit, musi se nekde v systemu objevit.
Pokud se tyka polskeho triku, je to pro amiky prakticky vyloucene, ten kdo chce udrzet status rezervni svetove meny na tohle nemuze pomyslet ani ve snu, a ten je pro ne to nejdulezitejsi.
Je zcela jedno zda se pokusi vymyslet nejaky dalsi trik, v nejlepsim pripade to mohou trochu oddalit, nikoli tomu zamezit, jak jsem uz rekl, prodluzit se k prosperite je vylouceno, mimo to cim vetsi ta giganticka bublina dluhu a derivatu bude, tim mene to lze kontrolovat.
Dival jsem se na ten web a radim ho asi do stejne kategorie jako "auto na vzduch" a par obdobnych volovin ktere maji ziskat duveru investoru v brzky prelomovy vynalez nebo objev a zajistit nejakym vychcalkum penezni zdroje. Web plny reklamnich kecu o tom jak "uz brzy" bude energie pro vsechny a i vy se muzete zapojit a pak profitovat bez sebemensich konkretnich informaci nebo fyzikalnich principu nazyvam ja ceskym vyrazem "letadlo"...
Zdravím pane Kevine,
dovolte prosím malé upřesnění:
STEORN (firma) odmítají jednat s investory dokud nebudou ukončeny a zveřejněny testy před 12 ti člennou komisí vybranou z těch nejpesimističtějších vědátorů.
Přeloženo: nechtějí od nikoho peníze, dokud vše nebude potvrzeno.
Jinak jim to běhá již 3 roky adostali se na účinnost 380% (zatím). Prosím vzpomeňte si za pár měsíců. Testy začínají již po Novém roce.
Podivejte Guru, neco jsem o teto firme zaslechl uz nekolik krat. Pokud fakt maji pravdu a ziskaji pro lidstvo cisty a nekonecny zdroj energie, budu stastny stejne jako velka vetsina lidi na teto planete. Ale bohuzel, uz jsem na netu videl tolik slibnych prezentaci, tolik tech "uzasnych prulomu" a fantastickych objevu ktere se nakonec ukazali jako podvod nebo se nad nima tise zavrela voda, ze radeji opatrne vyckavam se zavery. Popravde receno, ta prezentace principu na kterem by to melo pry fungovat na jejich strance je sice hezka, ale budi ve mne pochybnosti z pohledu cloveka co neco o fyzice a elektrice vi.
Treba to, jak volne vykladaji narust tociveho momentu pri pruchodu kolem magnetu jako "narust energie" a jak naprosto klidne integruji kladnou i zapornou cast pulvlny ktere se v realu navzajem vyrusi do slibne krivky "narustu energie" je mi z fyzikalniho hlediska hodne divne. Ale jak uz jsem napsal. Budu nekonecne stastny kdyz se dovim ze ja jsem se mylil a oni maji pravdu...
Vazeny pane Guru, pripustme, ze po novem roce se fakt neobjevi zadne perpetum mobile (STEORN) popirajici thermodynamicke zakony, priznate si pak, verejne a nahlas, ze jste nestkutecne naivni, ze jste snadno manipulovatelny a podlehate blouznivym paranoikum, jako ostatni ctenari zvedavce?
Anebo jinak! Jste chlap? Mate odvahu stat si za svym? Vsadme se, ze do 6ti mesicu se zadne nesmyslne perpetum mobile neobjevi, mych 1000 dolaru proti vasim. Vitez bere 2000 dolaru, jak pisete, bezcennych papirku, takze nic neriskujete, a budete-li chtit, klidne vam vasi vyhru vyplatim ve Eurech, cinskych Juanech nebo i zlate k dnesnimu kurzu. Jsou to preci jiste prachy, ne? Anebo jste internetovy zbabelec a neuspesny leviccacky konspiracni teoretik, ktery si nevsadi ani na vlastni slovo?
21.11.2006 20:58
RE: STEORN
DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 84.?.?.?
Reakce na 121896
>jste snadno manipulovatelny a podlehate blouznivym paranoikum, jako ostatni ctenari zvedavce?
A co Vy Jurgene. Vy nejste čtenář Zvědavce?
Neni a soucasne je.
Je to...... nezavisly a 'nepoblouzneny' pozorovatel-paranoik. Asi mu nekdo namaloval tank na ruzovo...
z.a.p
ze Amici to maju cele velmi dobre premyslene, a nakoniec z toho vyklznu lepsie ako si myslime.
Pozrite sa aku dlhu dobu ide ich ekonomika dolu, ale v reale funguju stale v normalnom rezime.
Oni nieco vymyslia.
pane Eriku, nacházíme se v r. 2006, nikoliv v létech 1973/1974. U.S. ekonomika již léte nejde "dolů". Statistiku vývoje HDP naleznete na každém druhém finančním WEBu. Neopomeňte prosím zadat heslo "GDP"
tak jednoduche to zas neni, rust GDP jeste neznamena rust ekonomiky,nominal GDP minus CPI = real GDP, vzhledem k tomu ze USA uz dlouha leta manipuluje CPI mezi 3-4 % smerem dolu, da se s uspechem tvrdit, ze od pocatku osmdesatych let hospodarstvi USA v nejlepsim pripade v prumeru stagnuje.
no dobre, ale preco je potom v USa taka zivotna uroven ako je?
Ako to ze si moze priemerny amik kupit obrovsky SUV s este vecsou spotrebou na ceste k svojmu domu?
Je mi jasne, ze tam mnoho ludi aj prilis dobre nezije, ale mam predstavu, ze kto sa neflaka, ma sa dobre.
Aspon co viem.
Ako to je mozne ked tvrdite ze ekonomicky upadaju aspon 30rokov?
Ano kriza je a este len bude, ale preco mam stale pocit ze tu mnohi urcite veci prilis zvelicuju?
Podivejte se na statistiky...
jiz nekolik let nejsou zaznamenany zadna sporeni; lide ziji na dluh a ani nepocitaji s tim, ze jej kdy splati. Opici se po vlastni vlade. Kdyz to projde ji, proc ne me? To je 'americky' zpusobb zivota dnesnich dnu. Dluh, dluh, dluh...
Jsou to v podstate hole prdele s velkou paradou navrch.
z.a.p
nekdo zde uz odpovedel a jen to trochu rozvedu, USA se po 1. a 2. valce podarilo vybudovat vyrobni kapacity a prumysl ktery jim zajistil nebyvalou zivotni uroven, tehdy byly take nejvetsim svetovym veritelem, po zahajeni "globalizace" doslo k masivnimu odbourani kapacit a outsourcing vyroby a jobu do Asie tuto ekonomickou zakladnu znicil, dnes je 70% GDP USA pouhy konzum na dluh a USA nejvetsim dluznikem na svete. Ke konci 2005 cinila suma vsech dluhu (privat,komunalni,a statni)kazde 4 clenne rodiny 590000$, o 44300 $ vice nezli v 2004. Narust dluhu cinil v 2005 5x vice nezli narust GDP. Po odecteni inflace vydela US delnik totez co pred 30 lety za soucasneho trvaleho narustu cen. Suma sumarum, USA zije na ucet svych pravnuku a pokud by meli ve svem zivote ten dluh zaplatit, nezustane jim z toho SUV ani klika. Vas pocit ze se problem zvelicuje je ciste subjektivni, naopak politicke loutky a kapitani financniho Titanicu delaji vse aby problemy vypadaly jako bezvyznamne, nemohou prece priznat, ze pod carou ponoru uz je dira jako hrom.
Článek by jistě zasloužil hlubší analýzu. Konec zveřejňování M3 a prudký nárůst dluhu v posledním desetiletí jsou jistě faktory, které víru ve stabilitu oslabují.
Nesedí mi však konec článku, kde autor píše, že cizí vlády jsou denominací ropy v dolarech nuceny dolar držet. Ropa, jak známo, se z obchodního hlediska řadí mezi futures (stejně jako vše ostatní, co podléhá spotřebě - např. zemědělské produkty). Při obchodování se tedy vypořádává jen cena za long pozici. Konverzi měny lze taktéž provést v okamžiku vypořádání a samozřejmě k okamžiku uplatnění pozice. Pokud je důvěra v dolar opravdu skutečně výrazně menší než třeba v Euro, nevidím důvod, proč by příslušní obchodníci nedrželi Euro místo dolaru.
Kromě toho snad každý ví něco o řízení rizik na kapitálových trzích. Mám-li potřebu v budoucnosti nakupovat za dolary (např. mám opci na nákup ropy) a mám třeba Eura, vyvážím toto riziko nejjednodušeji termínovaným obchodem na měnu (nebo ještě lépe krátkou pozicí, jde-li jen o hodnotu měny a ne o hodnotu ropy v čase uplatnění - tedy, je-li zřejmé, že pozici uplatním).
Autor mi dává důvod pochybovat o tom, co píše, i když některé pasáže článku jsou jistě v pořádku. Osobně si myslím, že ztráta petrodolarové hegemonie nebude jako takový mit vliv na zájem o dolar. Myslím si, že příčinná souvislost platí, ale obráceně. Tedy, že ztráta dolarové hegemonie ukáže na "změnu důvěryhodnosti dolaru", které se účastníci trhu chytnou a mohou výrazně oslabit dolar (řekněme do 30%). Jsem přesvědčen, že na to, aby to skutečně "spadlo", nestačí jen kapitálový impuls (pořád by platily všechny licenční a majetkové vztahy k US-sídlícím firmám a toho je skutečně hodně). Muselo by dojít k něčemu podstatně silnějšímu. K něčemu, co by přetrhalo obchodně-majetkové vztahy a oslabilo či zničilo mezinárodní vymahatelnost práva a pohledávek. Třeba světová válka. V takovém případě si velký pád dolaru dokážu představit.
obavam se ze jste kompletne nepochopil princip future marktu, kupec jakekoli long pozice s tim na urciteou dobu fixuje cenu suroviny kterou chce koupit, ackoli na koupi kontraktu, dejme tomu v hodnote 100000 $ na 9 mesicu, nemusi zaplati celou castku ihned, nybrz pouze tzv. marzi rekneme 6-10%, je naprosto nerealne aby zbytek castky drzel v Euro do posledniho momentu, pokud tak udela a zaroven si pojisti kurs dollaru opci rovnes na dobu 9 mesicu, je to draha zalezitost a eventualne se oba ksefty vynuluji, cili zadna vyhra nebo jistota, pojistit kurs dollaru pouze kratkodobe pred probehnutim kontraktu ropy je nerealne , tim to cele ztrati smysl. Suma sumarum, staty kupujici ropu jsou fakticky nuceny drzet urcitou rezervu v dollarech, uz z toho duvodu, ze centralni banka nevi, kdy privatni subjekty budou dollar menit a kontrekty kupovat. Eventualni ztrata dollaroveho monopolu pri nakupu surovin bude definitivne mit giganticky vliv na zajem o dollar, nejde samozrejme jen o ropu, ty obrovske sumy ktere staty vydavaji za suroviny nezustanou viset ve vzduchu. Mimochodem, dollar index vuci dulezitym menam DXY na NYB uz 30% od 2002 ztratil, pokud se zacne ropa platit jinou menu pujde to patrne do vyvrtky.
Nejake majetkove vztahy nehraji v tomto pripade zadnou roli, co je mi platne ze nadale vlastnim nejakou firmu ci realitu v USA jestlize se jeji hodnota zhroutila o 50-80 %, krome toho jak Irak ukazal, mezinarodni dohody jsou pouhym carem papiru, podobne to bylo v 1971 kdyz Francie pozadovala vyrovnani obchodniho deficitu ve zlate, proste se zmeni pravidla.
Fakt ale je, ze autor tam krome skutecnosti ma i pekne nesmysly, zrejme si sklada informace z ruznych clanku aniz by tomu sam rozumel, jeste se k tomu vratim.
22.11.2006 3:53
RE: Denominace ropy v dolarech
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 70.?.?.?
Reakce na 121869
Poradte mi pane Stane,
zijeme ve svete jedne ci dvou men (myslim tim severoatlantickou civilizaci)? Jestlize je to svet dvou men (Rupie a Juany do toho nezapocitavam), maji si konkurovat? A proc? To prece neni v zajmu neoddiskutovatelneho kartelu moci NWO. Uz to tady bylo receno: centralni penize = centralni moc.
A nebo, 'centralni mocensky zajem' (a tim padem NWO) neni a oba systemy si konkuruji. Priklonil bych se k teto alternative vzhledem k tomu, co se stalo s Iraqem. Znalci se doplnuji v tom, ze slo o to zastavit prechod od petrodolaru k petroeuru. To by tedy byla konkurence....
A nebo, treti moznost... je to jen divadlo na povrchu a uvnitr vubec o nic nejde?
z.a.p
domnivam se ze zajem NWO neboli USAkoule se nekryje s zajmy Evropy, zavedeni Euro, samo o sobe ekonomicky nesmysl, bylo pravdepodobne provedeno z podnetu USA v dobre vire, ze vazaly bude mozno centralne lepe kontrolovat, podobne snahy jsou v behu na severoamerickem kontinentu, kde pod nazvem Amero ma byt zavedena spolecna mena Mexika, USA a Kanady. Je docela mozne, ze nasledne snahy vyvozcu ropy prejit na Euro a tim ohrozit monopol svetove rezervni meny, nebyly zakalkulovany a zase jednou nevedela leva ruka co dela prava.
22.11.2006 12:51
RE: Denominace ropy v dolarech
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 70.?.?.?
Reakce na 121951
Uzasne....
dekuji. Nechci zjednodusovat, ale zda se, ze to ukazuje na moznost c. 3. Co je ale v tomto svete jednoduche, ze?
z.a.p
22.11.2006 9:23
RE: Denominace ropy v dolarech
DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 84.?.?.?
Reakce na 121930
Řekněme, že někdo by chtěl zavést NWO a někdo jiný mu konkuruje. To je tak, že nikdy se nedostane na všechny a ti, na které se nedostalo, pak těm prvním konkurují.
Stále jsem přesvědčen, že sice existují snahy o ovládnutí států, potažmo světa, ale lidská společnost je příliš složitý systém na ovládnutí. Nelze jej pochopit v celku a tedy ani ovládnout. Všechny modely musí selhat, protože jejich autor není schopen zakalkulovat do nich všechny proměnné. A to se mu musí vymstít. Jakákoli nerovnováha ve společnosti, způsobená sociálním inženýrstvím, se nakonec obrátí proti svým tvůrcům. Podívejte na Bušouna. Zmanipuloval národ aby mohl zaútočit na Irák (co chystal dál si můžem jen domýšlet), teď se mu to vrátilo a musí vládnout s demokraty za zády.
Potíž je, že teď je opravdu mnoho kyvadel vychýleno do jedné strany. Dluhy států, dluhy domácností, preference soutěže před kooperací, stoupající odpor světa k USA, vratký petrodolar, rozklad hodnot... Ta kyvadla jsou vychýlena a držena právě sociálními inženýry pod heslem "trvale udržitelný rozvoj". No a ona se prostě musí zhoupnout zpět. Kdyby se houpala přirozeně, houpala by se nezávisle a byla by vlastně rovnováha. Takhle budou hučet pěkně polu.
22.11.2006 12:57
RE: Denominace ropy v dolarech
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 70.?.?.?
Reakce na 121956
Ano, to zda se tez podporuje
nazor p. Stana. Takze centralni tendence tu definitivne existuje ale soucasne hodne 'bublani pod povrchem'. Zajimave.
z.a.p
Snažil jsem se ve svém článku zdůraznit, že jde právě o pojištění kurzu měny. Fixace ceny komodity v long pozici je zřejmá. Kupující pozice samozřejmě "sází" na budoucí cenu (může a nemusí uplatnit). Psal jsem právě o zajištění kurzového rizika, ne o vývoji ceny komodity.
Druhá věc je, že takový obchodník ropu stejně nikdy neuvidí. Vypořádá ji na jiném trhu či prostě v případě uplatnění pozice koupí a následně prodá za aktuální tržní cenu. Zúčtovací měna je v takovém případě irrelevantní. Samozřejmě pomíjím související transakční náklady (zanedbatelné v případě vypořádání).
to jsou pouze technicke detaily, faktem je ze dollarove rezervy drzi centralni banka, nikoli obchodnik se surovinou a za soucasneho systemu jim nic jineho nezbyva nezli dollary drzet. Take ono pojisteni kurzu meny, je podobne jako vetsina kseftu s derivaty (options,futures) pouhou iluzi, ktera funguje pouze za pekneho pocasi, domnivat se ze koupe nejake opce muze v pripade krize ochranit pred ztratami je detinske, je to v bankovnich kruzich soustavne papouskovano, prevazne od tech kteri jeste nikdy zadnou krizi nezazili, nebo derivaty prodavaji a ziji z toho. Jelikoz kazdy kseft s dertivaty musi mit nejen prodejce ale i kupce, dojde v okamziku krachu nebo paniky jednoduse k tomu, ze kupci se vypari a predpokladane "pojisteni" si drzitel opce muze zapsat do komina.
...dojde v okamziku krachu nebo paniky jednoduse k tomu, ze kupci se vypari a predpokladane "pojisteni" si drzitel opce muze zapsat do komina.
Musím se rovněž sarkasticky zasmát ! Ne, že bych se mermomoci na ty okamžiky těšil, ale "sranda" to tedy bude v každém případě !
Předpokládaná očekávání se zdá se naplňují. Zatím pomalu, ale události jistě nabudou spád. Yankeeyové to sice mohou mít naplánováno dobře, ale bude hlavně záležet na tom, jak se zachovají největší světoví věřitelé bušistánu. Samozřejmě, že nikdo nechce o své devizové rezervy přijít, tedy ani Čína. Zájem na jejich zachování ztratí v případě, že jejich hodnota citelně poklesne. A že brzy poklesne, je již dlouhou dobu zřejmé. Mnohé státy a státní banky nyní budou taktizovat, jak z blížící se krize vyváznout s nejmenšími ztrátami. Jistě každý bude veřejně slibovat, že dolarový systém podpoří. Alespoň do okamžiku, kdy vypukne veřejná panika a začne platit Zachraň se kdo můžeš! Důležitější však bude, co kdo skutečně pro dolarové impérium nebo pro sebe udělá. Jistě platí a bude platit, že je bližší košile, než kabát. Když jde o peníze, tak ani žid nezná bratra.
Tak už můžeme pomalu a potichu začít skandovat : Už je to tady, už je to tady. Za pár měsíců to bude skandovat velmi hlasitě celý svět. Že by do roka a do dne....? Pamatujme, že štěstí přeje připraveným.
Je jen škoda pro svět, že poslední volby vyhráli Demokraté a ti budou chtít bušistánskou státní kasu šetřit. S Republikánama by to byla větší sranda. Události by měly rychlejší spád.
Ještě jedna taková maličkost. Na krachu dolaru mohou vydělat chudé zadlužené státy, které nemají velkou spotřebu ropy. Bezcenné zelené papírky lacino nakoupí a své dluhy jimy splatí. Záleží na tom, jak má MMF úvěrové smlouvy ošetřeny. Byla by to taková malá "boží" spravedlnost.
21.11.2006 16:56
RE: Pomalý rozpad ? Zatím pomalý.
Pavel Bočan meskal (zavináč) seznam (tečka) cz 86.?.?.?
Reakce na 121867
Je jen škoda pro svět, že poslední volby vyhráli Demokraté a ti budou chtít bušistánskou státní kasu šetřit. S Republikánama by to byla větší sranda. Události by měly rychlejší spád.
S tím lze jen souhlasit.
http://tinyurl.com/y77b95
22.11.2006 7:22
RE: Pomalý rozpad ? Zatím pomalý.
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 70.?.?.?
Reakce na 121892
Pavle, to je skutecne neuveritelne, jaky zrcadlovy obraz USA vidite. Jestlize nekdo hyri penezi, tak to jsou vzdy demokrate.(Prehnane receno, rikaji masam:"vse bude zadarmiko, kdyz nas budete volit"Republikani jsou ti, kteri rozpocty vyrovnavaji.Verte mi, ziji zde jiz 38 let.
22.11.2006 9:06
RE: Pomalý rozpad ? Zatím pomalý.
DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 84.?.?.?
Reakce na 121941
>Jestlize nekdo hyri penezi, tak to jsou vzdy demokrate
To je pravda. Jenže Bušoun to razantně změnil a USA zadlužil až po uši. Budou-li demokraté pokračovat v utrácení po demokratsku, bude to mít spád.
Pane Vladimire Stworo, vsimete si jak casto publikujete vyplody jednoho Mike Whitney.
Jeho zivobyti je zrejme predpovidat konec USA. Podivejte se na Google. Tam je to vse.
Vy jste v pomerne kratke dobe publikoval jeho:
Je nacase vyloucit USA z RB.
Nejdulezitejsi cest.
Den Zuctovani: Kolaps americke ekonomiky.
Bushova Cernobylska ekonomika a tezke casy pred nami.
Pomaly rozpad dolaroveho systemu.
Jako produkt komousskeho skolniho systemu mam okamzitou neduveru k jakymkoliv informacim, ktere jsou mi "predkladany" jak se rikam horem i dolem.
Pane Stworo, nevim, zda jste vy zaujaty vuci USA, ale vim, ze on zcela urcite je.
To neni dobre budit takovy dojem.
"To neni dobre budit takovy dojem.'
---------------------------------------------------------
A, aaa, prvni vazne varovani...
opakem by bylo vhodne se optat:
a cim tedy JE dobre budit dojem?.
Jak je vsechno dobre a v ajuru?
z.a.p
>"To neni dobre budit takovy dojem.'
>---------------------------------------------------------
>
>a cim tedy JE dobre budit dojem?.
>Jak je vsechno dobre a v ajuru?
>
>z.a.p
Všechno je skutečně na dobré cestě a v ažúru - dnešní zprávy z tisku :
Koruna dosáhla historický rekord 21,66 Kč/USD
Důvodem zhodnocování dolarového kurzu koruny je oslabující dolar vůči euru na světových trzích, uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Kurz dolaru se dnes dostal na úroveň 1,287 USD/EUR.
Bílý dům včera večer snížil prognózu růstu amerického hospodářství na letošní i příští rok, což podporuje prodeje dolaru.
Amerika je stále stát blahobytu. Pouze každý šestý newyorčan nemá na jídlo
Množství obyvatel největšího amerického města New Yorku, kteří jsou závislí na jídlu od charitativních organizací a kteří nejsou schopni sami uživit své rodiny, se zvyšuje. Organizace New York City Coalition Against Hunger (Newyorská koalice proti hladu) tvrdí, že v takto tíživé situace je nyní kolem 15,4 procenta obyvatel velkoměsta. To je o 14 procent více, než tomu bylo mezi lety 2000 a 2003.
Zpráva organizace vyplývá z dat od vládních úřadů.
Je třeba bushevikovi pogratulovat, jak dobře bušistán vede.
Ano, prave tak p. Karle,
ale jak vidite, mnoho z nas tyhle statistiky necte. A nebo se nad nimi nezamysli. Lide jsou stale motivovani (kupodivu) vice idealem nez realitou.
z.a.p
No jo, v ažúru, ale proč se MMF "zhrozil nad stavem českých financí"?
Rozumíte tomu někdo?
>No jo, v ažúru, ale proč se MMF "zhrozil nad stavem českých financí"?
>Rozumíte tomu někdo?
Proc? Vidite snad nekde v Cesku nekolikamilonovou armadu a atomove zakladny se kterymi lze vyhrozovat celemu svetu? Z toho vyplyva, ze Cesko se holt cestou nekonecneho zadluzovani vybrat nemuze. A od MMF je jen spravne, ze na to upozornil...
Neznamemu anonymovi!
Vy tomu vubec nerozumite!
Toto je webzin skeptiku a je to radost cist, kdyz ma clovek cas.
Kolaps USA uz predpovidal muj politruk na vojne v r 1966, kdy nam rekl, ze kolapsem USA se muze stat, ze na vojne nemusime byt ani cele dva roky. Ja tomu uz tehdy veril, protoze zkracena vojna byl muj sen, jelikoz jsem to pokladal za stratu casu.
A na kolaps dolaru existuje dobre ceske prislovi:
Kdyz dluzis bance milion mas problem, kdyz dluzis bance sto milionu, tak ma banka problem.
Takze kolapsem dolaru by prisli vsichni veritele o penize, protoze investovali do dolaru ktery mel hodnotu a dostali zpet dolar znehodnoceny o % znehodnoceni. Mimo jine znehodnoceni meny se meri inflaci a ta je momentalne v USA 1.5%, coz je ve vsech menach vyborne cislo.
tenhle prispevek dokazuje pouze jedno, uroven Vaseho IQ v dobe vojny, jak videt, nic se nezmenilo.
USrael provede jenom uzavreni kouzelneho dolaroveho kolecka.Cinani nakupuji za US dolary iranskou ropu (vsimnete si, ze o IRAnskem nebezpeci se najednou v zidomediich prestalo psat) a Ahmadinezad za chvili bude vitan v W.H. s otevrenou naruci.
Copak si tak asi poridi?No preci zbrane, uz mu ty stare US krapy moc neslouzi, je treba inovace a modernizace.Rumsfeld ma prece nejake zkusenosti, ze.No, a po masivnim vyzbrojeni Iranu se USraelci s velkou slavou vypari z Iraku.A zacne rez.Vzdyt to tak funguje leta letouci.
Medzinárodne, pokles dolára spôsobí, že americký dlh sa zredukuje úmerne s percentuálnou stratou dolára vo vzťahu s tou ktorou menou. Pre Spojené štáty úžasná vec. Najprv Federál natlačí nekryté bankovky za účelom nákup hodnotných zdrojov a tovarov a potom si zabezpečí zľavu poklesom kurzu. Víťazstvo pre Washington, hoci nevedomí zahraniční veritelia prídu o svoje ťažko zarobené zisky. Je nepravdepodobné, že ich úrokové miery budú mať veľký vplyv na Ministerstvo financií alebo Rezervný systém.
Americky dluh se poklesem kurzu vuci cizi mene nezmensi ani o cent jelikoz dluhopis vydany ve vlastni mene musi byt splacen v nominalni hodnote vydane obligace, profitovat budou pouze zahranicni dluznici, jejichz dluh je denominovan v dollaru.Uplna pitomost je tvrzeni, ze poklesem kurzu dollaru si Amici nakup vyrobku ci surovin zlevni, naopak dovazene zbozi se zdrazi a tim importuji inflaci, cili pokles kurzu zadna uzasna vec pro ne neni, ztratu utrzi pouze zahranicni subjekty na svych us investicich a US trh se tim pro stava mene atraktivni.Take pohyb zahranicnich urokovych sazem ma na kurz dollaru enormni vliv a FED si nemuze dovolit ho ignorovat.
ani Federálny rezervný systém, ani Ministerstvo financií v skutočnosti netrápi, či nominálna hodnota meny klesne alebo nie.
V skutočnosti im ide o to, aby si dolár udržal pozíciu svetovej rezervnej meny
Tady si autor uplne odporuje, souhlasi druha veta, ze nejhlavnejsim cilem pro FED je udrzeni pozice dollaru jako svetove rezervni meny, nemuze byt pochyby ze pokud bude mit na vybranou podrzet kurz dollaru pred kolapsem nebo zachranit snizenim uroku us konjunkturu nebo realitni trh, rozhodne se pro dollar a necha ekonomii polozit se. Privileg zadluzit se neomezene ve vlastni mene kterou muze neomezene vyrabet z ridkeho psouku je vubec ten nejdulezitejsi mocensky faktor.
Poud se tyka dimenzi budouciho prusvihu, ma autor nepochybne pravdu, zda se vsak ze sbira ruzne citaty na WEBU a sam to prilis nechape.
zjavne by sa mal zvedavec premenovat na Mike Whitney fan page. Staci si pozriet starsie veci a porovnat si s realitou (cave! tu su mnohi mimo, ale budiz). Alebo si pockajte 3 roky a co sa z toho splni?
PS. najviac trpi nizkym dolarom EU (a americky turista, ale stale je to OK). Kapiso?
treba si uvedomit vyznam vyrazu - hodnota dolara, pokles dolara, kolaps dolara. Dolarova hodnota neexistuje sama osebe, je to vzdy relativna miera voci niecomu inemu. Je to relativna miera voci surovinam, vyrobkom, potrave a sluzbam, teda kolko dolarov treba zaplatit za nieco. Tiez je to relativna hodnota voci inym menam. 2002-2004 bol pokles hodnoty dolara voci inym menam, preto DX stratil 1/3 hodnoty. 2005-2006 bol pokles hodnoty dolara ( a vsetkych inych mien) voci realnym veciam, surovinam atd. To znamenalo commodities boom - narast ceny ropy, medi, zlata, striebra atd, ceny potravin, domov, sluzieb
voci vsetkym menam zhruba rovnako, preto relativny kurz dolara voci menam bol stabilny. V skutocnosti dolar teda padol 2x.
Aky typ padu bude nasledovat buduci rok - voci menam, alebo voci realnym veciam, alebo oboje ??? Tam je aj odpoved, co urobit s euro, korunou, so spravia banky, a co politici a ake budu vsetky nasledky. Co sa tyka neconu - neocon nie su americania v zmysle vlasteneckom. Necon pravidelne organizuje pady jednotlivych mien, kedze pri relativne rychlom kurzovom pohybe sa da vela zarobit, a je jedno co pada a co ide hore. Neocon ma davno naplanovane ze dolar je dalsia obet. Penazenke neoconu je euro rovnake blizke ako dolar, frank, koruna, juan, pesso atd. Dalsi zisk je v tom, ze kraijina ktorej mena je obetou strati vsetkych investorov, kazdy odtial v panikle uteka, a vsetko je zrazu lacne aj ked ta mena je osebe lacna, takze pre zahranicneho investora je dvojita vyhra, skupit hlboko pod cenu nehnutelnosti, podu, fabriky. Neocon moze mat vsetky hodnoty uz prevedene do euro a inych mien, predane vsetky nedolezite akcie a nehnutelnosti v USA a teraz to potlaci za okraj priepasti, ked to bude na dne tak si prevedie zase so ziskom peniaze na dolar a nakupi uplne pod cenu podu, fabriky a nehnutelnosi v amerike a potom sa znuvu zidu a urcia menu a krajinu co bude dalsia obet.
"Finančná kríza, ktorej teraz čelíme, bola dopredu naplánovaná. Jej cieľom je zničenie pracovného hnutia, rozšliapnutie strednej triedy,"
"Počas období neoliberalizmu"
no tolko mi dal clanok, suhlasim s tym ze je to s amerikou v prdeli, no a by som to upresnil je to v prdeli s Fed a governmentom
Inac autor asi do znacnej miery opovrhuje pojmom nezaujatost nazorov, hlavne ciele tej krizy