Diskuze k článku
Týden v Moskvě
Příspěvků 46
Minulý rok se Moskva stala nejdražším městem na světě.
Předtím to bylo Tokio.
Prosel? Prosel?
Ono se to totiz nedoporucuje. Vite proc?
29.10.2006 11:53
RE: A co vedlejsi ulicky
pastinak 23cenzura (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?
Reakce na 120249
A vite proc se nesmi chodit do vedlejsich ulicek v Mexico city??,))hadejte...Ja nemusim Moskvu ani Rusy ,ale tohle byla od vas nefer poznamka..
(
29.10.2006 12:13
RE: A co vedlejsi ulicky
LG lg (zavináč) zion (tečka) cz 213.?.?.?
Reakce na 120262
A proc je to nefer poznamka? Vzdyt se o tomto v podstate zminil i sam autor v tom clanku!
Jen timto upozornuji na to, ze turiste jsou vedeni jen urcitymi oblastmi a ze napr. ti zebraci jsou ve vetine uklizeni tam, kam se nedoporucuje chodit.
O Mexico city o tomhle rozdeleni vi, Proc to nepripomenout i u Moskvy?
Budete prekvapeny, ale je to i v Chicagu nebo Denveru. I kdyz Denver je takovy "suchy". Zrejme kazde mesto nad jistou velikosti ma svou "stoku", kde je vstup povolen na vlastni riziko obvzlast po setmeni.
30.10.2006 15:38
RE: A co vedlejsi ulicky
LG lg (zavináč) zion (tečka) cz 213.?.?.?
Reakce na 120331
Cim to, ze prekvapen vybec nejsem?
A to jak tim Chicagem, Denverem apod., tak i vasim prispevkem...
Pravda je jisty rozdil mezi nocnim Garry a Chicagem. V Africe aj. jsem nebyl, takze...
vycistila mafia. Inak, ja som bola v Belgorode. To je ciste mesto. Zobraka som nevidela nikde. Ani na sidliskach. Ale je pravda, ze nie vsetky mesta v Rusku su rovnake. Mimochodom, co tak napisat nieco o americkych mestach. A nielen o tom. A porovnat s Ruskom?
Každý , kdo dnes přijede do Ruska a Moskvy a nejenom do ní
docela s povděkem pozoruje, že se společnost začíná uzdravovat.
Životní úrověň se zvyšuje , ale se západem ještě nelze srovnávat.
Zvláště na venkově je rozdíl markantní.Nezapoměňte, že si Rusové
zažili naprostý rozvrat ekonomiky, kdy důchodcům nebyli vypláceny
důchody a továrny neplatili mzdy!!!
Dovolím si poznamenat, že my jako Česko a Evropa vůbec potřebujeme stabilní Rusko jako sůl.
Zde nejde jenom o silného a strategického dodavatele energetických surovin, ale o obecný stabilizující prvek,
který v Evropě je schopen působit pozitivně.
Také je Rusko velikým trhem, kam bude ještě možno dlouho dodávat
výrobky a služby z Evropy. Nakonec Německo realizovalo
v Rusku již obrovské obchody a jeho výdělky z trhu v Rusku
jsou astronomické! Třeba Škoda auto bude od příštího roku v Rusku
vyrábět přes 100 000 aut ročně./ Jde o akvizici VW/.
Turisticky však Rusko příliš zajímavé zase není.
Jde o města Moskva, krásný je dnes Petrohrad, ale Rusko ještě
jako celek se bude muset hodně polepšit, aby zde člověk přijel
a bez problémů strávil, naučnou anebo pobytovou dovolenou.
Služby jsou leckde velice mizerné a připomínají staré časy.
Ale přijde konkurence hlavně západních cestovních kanceláří
a tyto subjekty si pořádek již zařídí.
Jako na Kubě.Dokuď nekoupily střediska španělské cestovní
společnosti, bylo o strach na Kubu jako turista jet.
Dnes je o Kubu obrovský zájem a doporučuji všem, pokuď se Kuba někam nepohne, jet se na "ostrov svobody" podívat.
Stará Havana je jako Žižkov po válce, ale o to je zájezd zajímavější.Nejlepší je zájezd koupit v Německu.
A kdo chce ještě chytit Rusko v naturální podobě je také dobře
neotálet. Za několik let bude po starém "bolševickém"
Rusku veta a návštěvník nic neuvidí.
Jiste,uz se nemuzu dockat abych utracel sve $$$ v tom komunistickem raji u Fidela,kde se mistni obyvatele boji promlouvat s cizinci a cela zeme je prospekovana vladnimi spehy.
Sorry,ale mi dva se na Kube urcite nepotkame.
Já byl osobně v Moskvě v červnu 1973 a v září 1973 vždy cca tyden. Poprvé to bylo, když jsem jel tam na tzv. "strojku" - čili stavbu - na pracovní brigádu. Podruhé to pak bylo, když jsem se po cca 3 a půl měsících vracel z té "strojki" zpátky domů.
Oba pobyty v Moskvě pro mě znamenaly v jistém slova smyslu šok. Totiž cestou tam jsem měl velice mizerné představy o tom, co mě vlastně čeká a Moskva na mě působila značně depresívně. Ostatně byla to doba vrcholného "břežněvismu" a skutečně to bylo místy značně zdrcující. Byla to moc "dobrá průprava" na to, co bude následovat cestou "do vnitrozemí", kam se turisti již neměli tehdy a zřejmě ještě i dnes šanci dostat.
Dva a půl měsíce práce na "strojce" - to byl v zásadě očistec i peklo na zemi a ze čtrnácti-členné české skupiny studentů-brigádníků to psychicky dobře polovina nevydržela, fyzicky pak nás to zlomilo postupně všechny. Tam jsem si asi poprvé v životě hrábnul "na dno" psychických a i fyzických sil. To ale by bylo na dlouhé povídání a je to OT tady.
Po skončení práce jsme měli jakousi "rekreaci", což byla tzv. "puťovka". My byli v Gruzii a Armenii, na skok pak i v Azerbajdžanu, cestou zpět pak na týden v Moskvě. A to byl právě ten druhý pobyt v Moskvě ! Po více než třech měsících pobytu v tehdejším CCCP mi podruhé Moskva připadala jako absolutní ráj !
V Moskvě byly dlážděné komunikace, obchody se zbožím, pořádek, jezdily tam mimo náklaďáků i osobní auta, i když to bylo spektrum zcela neslýchaných aut - stařičké Moskviče, Pobědy, ještě kulaté Volhy, Čajky a vůbec - jako v muzeu. Byl to ráj i pro gurmány - po těch strašných blafech na strojce.
Já se velmi zabývám od snad děcka historií a o té ruské jsem toho věděl opravdu hodně. My jsme chodili a nebo jezdili metrem - mimochodem zcela úžasným metrem ! - s několika kolegy s podobným zaměřením po "celé historii" Moskvy a já byl šťastný člověk. Je se tam na co koukat ! Nevím, jak je to teď, ale tehdy to nebylo zaprasené žádným turistickým komercionalismem. Dodnes mluvím plynně rusky a mám hojně ve své nemalé knihovně ruských knich - v azbuce přirozeně. Můžu s klidem v duši říci, že se mi v Moskvě hodně líbilo - to ale až když jsem tam byl podruhé, cestou zpátky - to byl ten druhý - kladný šok z Moskvy.
Kdybych to měl nějak srovnat s nějakým americkým městem, neváhám ! Moskva je krásné město s viditelnou rostlou čistou architekturou - tedy historické centrum určitě. V porovnání s tím není o těch několika velkých americkýcch městech, co podrobněji znám, vůbec co napsat. Pouhý shluk výškových baráků a nekonečné satelitní sídla, kde bez navigačního systému člověk nenajde svůj barák ! Mluvím o Richmond, Washington, Virginia Beach. Jediné slušné město, co v USA znám, bylo Charlotteswill VA. (omlouvám se, jestli jsem to špatně napsal)
>V porovnání s tím není o těch několika velkých americkýcch městech, co podrobněji >znám, vůbec co napsat. Pouhý shluk výškových baráků a nekonečné satelitní sídla, >kde bez navigačního systému člověk nenajde svůj barák ! ........ (omlouvám se, jestli >jsem to špatně napsal)
Petre, neomlouvej se....
...ale priste takove polobludy nepis.
A ta architektura,....nekdo ma rad holky, nekdo vdolky.
Funkcionalismus a Minimal ty asi moc nerad, ze
Vláďo ! Jak polobludy ?? Jak polobludy ??
Ale vážně - neříkám, že jsem sjezdil celou Evropu, ale kde jsem byl v Evropě, tam všude a ty to musíš sám dobře cítit v Brně, že tady v Evropě to vesměs má vždy takové lidsky teplé rozměry. Prostě si jdeš městem, opájíš se tou atmosferou, koukáš na holky a nebo na kvetoucí stromy, vše je takové "akorát" - tak to jsi v Evropě, to jsi třeba v tom Brně a zajdeš na skleničku vína, nebo na pivo, nebo na kafe - to je jedno ! Ale cítíš tu člověku přátelskou atmosferu, ten přijatelný rozměr, tu možnost jít pěšky ...
A pak tedy vlez někam v USA - a uznávám, že amerických větších měst moc neznám, ale uvedu to mi nejbližší ač nikoli velké město Richmond VA. Co já si napředstavoval od kluka, kdy jsem četl třeba od J. Verne "Tajuplný ostrov", jak musí být krásně v Richmond ! A pak jsem kráčel ulicemi down town a byl jsem zhnusen ! Změt pitomých výškáčů, Kapitol za nimi ani nevidět. Nikde nic nemá lidský rozměr, jen auta sviští pořád odněkud někam přímo centren si to "frčí" hned několik dálnic a kousek dále se pak zauzlují do nadjezdo-podjezdového uzlu, na kterém je snad jediné pěkné to, že je odtud krásně vidět ohyb James. Copak to jde srovnat s Brnem ? Nebo s Prahou ? Nebo s Murcií ve Španělsku ? Nebo i s tou Moskvou ?
Ty mi Vláďo můžeš nanejvýše zabásnit něco o LA, že tam to tak není - stejně ti ale moc věřit nebudu !
Petre,
pises: A pak tedy vlez někam v USA
Za tech par tydnu pobytu jsi nemel sanci si najit a kochat se romantickymi zakoutimi atd....a muzu s urcitosti rici, ze pohodli Brna,mensiho to evropskeho mesta ,je tatam.
Obrovsky narust poctu aut s minimem parkovacich mist, nedostacujici sirka vozovek ...Tak tyto pocity berou hodne z toho kouzla, ktere tady bylo, ale za posledniho pul roku zacinam pocitovat, ze je na ustupu. Pripada nam to, jakoby to v Brne nastalo ze dne na den. Ale tak jako tady, tak i tam si casem kazdy najde to, co mu je mile a blizke. Tys to drtil hlava nehlava. Ano, mam v miste kde bydlim nadherny park a hrad po rekonstrukci, coz v LA urcite nenajdu. Ale i uprostred tech mrakodrapu (respekt stavitelum) v LA si muzes najit romanticke mistecko, treba s malym domeckem patricim budhistum, nemluve o rozmanitosti nabidky vsech produktu ci pripraveneho jidla z celeho sveta....coz treba v Evrope tezce zaplatis.A zaparkujes kdekoliv.V Brne platis i na parkovisti v shopping centrech, coz je v LA nemyslitelne.Nemluve o dalnicnich poplatcich a ....proste cloveka zde tak utahli, ze se az divim, ze jsou lide ochotni za kazdy prd platit.
>Ty mi Vláďo můžeš nanejvýše zabásnit něco o LA, že tam
>to tak není - stejně ti ale moc věřit nebudu !
Zivotni styl nabizeny systemem v CR prumernemu obcanovi se ani trochu nemuze srovnat s nabizenym zivotnim stylem nabizenym systemem v CA. Ted zustava otazkou, co si pod timto obcan predstavi.
Ale na kole bych v americkem velkomeste v zadnem pripade necestoval.
Ikyz tato krkolomna jizda tam je porad bezpecnejsi, nez jizda na kole v Brne.
Treba by to slo napsat jednoduseji, ale chtel jsem rici, ze sklo s mramorem v LA, nebo fasady starych evropskych domu,nejsou pro me meritkem stastneho a romantickeho zivota.
30.10.2006 16:35
RE: Moskva za Brežněva.
Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?
Reakce na 120349
>Treba by to slo napsat jednoduseji, ale chtel jsem rici, ze >sklo s mramorem v LA, nebo fasady starych evropskych >domu,nejsou pro me meritkem stastneho a romantickeho >zivota.
Přesně tak, moje řeč! Člověk si to mnohdy nemá ani čas prohlédnout a uvědomit si tu architekturu, jak tak projíždí centrem města. Až teprve když máte někoho na návštěvě, tak se stanete sám turistou ve vlastním městě a zjistíte, že vlastně ani není co ukázat. A nakonec to stejně skončí v nákupním centru. Záleží hodně na prioritách. Jako mladí kluci jsme chodili štadtlovat a otáčeli se za každou sukní (téměř za každou) a většinou se chodilo na disko. S přibývajícím věkem, člověk tak nějak více tíhne do přírody. Vytvořit si okruh dobrých kamárádů a pravidelně se scházet ať už na piknik nebo
sejít se na večeři a shlédnout společně zajímavý film.
Tohle vidím já, jako smysl života a architektura v tom jaksi nefiguruje.
Teď jsem z vás obou poněkud vedle sebe. Nakonec zjistím, že takovou slabost pro prostor a ducha evropských měst mám sám !??
Já nejsem třeba Pražák, ale hodně času jsem v Praze strávil. Ačkoliv tíhnu spíše do samoty a do lesa, stejně jsem objevil kouzlo měst. Taková procházka Prahou někde kolem nábřeží, podvečer, klidně v "lezavém počasí" na podzim, když hluk města začíná být jakoby vzdálený a "cezený" šumem Vltavy, do toho zvuk smyků tramvajových kol a spíše již jen tušené panoráma Hradčan za řekou a najednou uprostřed milionového města cítíte, že jste jen sám a Věčnost !! A nečiní problém vnitřním zrakem vidět celou tu historii, která tudy táhla ...
Co mi po tom, že není kde zaparkovat auto ? Vláďo ? Já chodím pěšky ! Potkávám lidi a nevidím je, nevnímám je, jsem sám a sám a "duch města" . A když to přejde, najednou, jako když se člověk probouzí z narkozy vidím, že - ejhle ! Stojím u hospody, o které jsem četl ve Švejkovi ! A je tam místo, nasmraděné kouřem a kravál od lidí a dám si pivo, fakt že dobré pivo a nevadí mi vůbec ten smrad a hluk. Dá se tohle zažít rozumně v nějakém "nelidském" americkém městě ? Když tam ani nemají pořádné pivo ?
30.10.2006 19:28
RE: Moskva za Brežněva.
Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?
Reakce na 120388
Petře vidím, že my jsme zaměnili pocit z turistického poznání a
pocit z běžného všedního života. Když jsem byl v Praze jako turista s mojí kanadskou přítelkyní, tak jsem měl naprosto stejné pocity jako vy a byl jsem navíc hrdý na krásy matičky Prahy. Byla to ona, moje přítelkyně, která neustále poukazovala
na různé pamětihodnosti. Před odjezdem jsme shlédli propagační turistický film o Praze a jelikož má dobrého pamatováka a také si dělala poznámky, tak to prostě chtěla všechno vidět na vlastní oči. V podstatě díky ní jsem důkladně poznal Prahu, Brno, Ostravu a jiná města lépe, než kdykoliv předtím, když jsem tam ještě žil. Tímto vám dávám za pravdu, že architektura a historie, která tohle všechno vytvořila působí dojemně a romanticky na člověka. Lidé, kteří tam žijí to kolem sebe ani moc nevnímají pro starosti všedního života. Ani je nenapadne zastavit se a zvednout oči, když orloj odbíjí dvanáctou hodinu. V Moskvě jsem nikdy nebyl, tak se zájmem čtu příspěvky zdejších čtenářů abych si vytvořil určitý obraz o "nejdražším" městě světa. K té vaší poslední poznámce.
Já žiji v "nelidském" kanadském městě, ale jakmile člověk ví kam zajít, tak lze najít i hospůdku, kde prodávají české pivo. A ne jednu. Sám jsem byl překvapen.
Já se bez mučení přiznám, že sice "cosi" o Kanadě vím, ale není toho nijak extra moc. Tedy by mě nenapadlo pod pojem "nelidské americké město" řadit jakékoliv kanadské město. Já věřím ale jedné věci - alespoň tam, kde převládá francouzský vliv, bych se vsadil, že ta města nebudou jen zdánlivě náhodný shluk přiblblých výškáčů, obkroužený 30 km prstencem rozparcelovaného lesa, kde co 100 metrů od sebe bydlí v unifikovaných montovaných papundeklo-dřevotřískových škatulách "spokojení" majitelé "těchto vilek" ! Tak, jak to je typické pro města v USA, která jsem tam blíže viděl na vlastní oči - taky ale jich nebylo moc...
V takovém totiž městě se nedá vyrazit někam pěšky na nákupy, na pivo, nic tam nevidíte, nechápu, jaký to může mít vliv na mladou generaci, která se snad stýká jen ve škole a na nějakých přitroublých piknicích. A ono to je vidět docela i v amerických filmech, v amerických reklamách, nebo ve zprávách, když kdesi spolužák postřílí půl své třídy spolužáků a podobně. Nebo taky, když kdesi profrčí tornádo a jsou pak "helikopterové" záběry na tu zoufalost, zvanou městská architektura Ameriky.
Dovedete si představit rozsah kolapsu Ameriky, kdyby ze dne na den nějaký čas nešla elektrika a došel benzín ? Ani ten biblický popis konce světa by to nevystihoval aspoň přibližně drasticky ! Ale nic, to už je OT.
30.10.2006 21:20
RE: Moskva za Brežněva.
Mirda smirek (zavináč) shaw (tečka) ca 24.?.?.?
Reakce na 120405
V podstatě jste měl pravdu. Ve všem. A já vám mohu potvrdit, že "nelidská" kanadská města jsou naprosto stejná jako "nelidská" americká města. Obchody na obou stranách hranice rovněž. Vesměs americké a zboží made in China. Žádný rozdíl. Nemusíme se ani zabývat technologií stavby domů, ale ty papundeklové stavby s fiberglass isolací R-20 a obvodové stěny R-40 jsou praktičtější a ekonomičtější než beton a cihly. Petře, zkoušel jste někdy vytáhnout hřebík z trámku dřeva? Není to tak snadné, že ano? A tarnádo si nevybírá. Cihla, dřevo,
železo? Všechno letí pryč, co je v cestě.
My jsme však nějak odbočili od podstaty diskuze. Já jsem jenom chtěl naznačit, že člověk tady za velkou louží může mít hřejivý pocit domova i při pití studeného piva, pokud je to "domácí" a jak řekl Werich: domov je tam, kde si pověsíš klobouk!
No jenom bych namítl že všecko nelítá stejně dobře, lítání při silném větru je přímo závislé na ploše a lehkosti. Pochybuju silně že dobrý kamenný dům se tak lehce nechá rozmetat vichřicí. Dřevotřískový panel naopak velice lehce. Aby výtr rozebral dům, tak ho buď musí odnést celý a nebo ho rozebrat tím že se dostane pod panel a vytrhne ho. I cihla má tím že je malá a těžká mnohem větší šanci zůstat kde je než čtyřikrát osm stopový panel, to je pane plachta!
Domnivam se, pane Gejdosi, ze "hledate" na severoamrickem kontinentu neco, co tam najit nemuzete.
V porovnani s Evropou je Amerika vyrazne "mladsi", zminil jste se o Kanade, o jeji frankofonni casti; Jacques Cartier dorazil do usti reky Sv. Vavrince roku 1 524(kde uz tou dobou byla evropska architektura...).
Kanadska mesta se mozna lehce od tech americkych lisi, ale to jenom proto, ze jsou mensi. Nejvetsi Toronto ma pres 4 miliony obyvatel, Montreal pres 3 miliony. Samozrejme, maji svoje down towns s vyskovymi domy a bydleni v "drevotrisce", jak pisete.
Ale ono to ma sve duvody, tedy ta "drevotriska", zdeny, ci kamenny domek v zime nevytopite, v lete se kamenne zdi rosi vlhkosti, ktera je tu hoodne vysoka.
Mozna by se vam zalibil v Montrealu Stary pristav, ten dychne historii a nebo v Quebec-city tzv. Latinska ctvrt s krivolakymi ulickami a pevnosti.
Ale porovnavat Evropu a Severni Ameriku architekturou dost dobre nejde.
Mimochodem, pri me posledni ceste do Cech jsem si povsimla, ze na zapad od Prahy vyrusta "satelitni" mestecko rodinnych domku, ktere jsou staveny mistni metodou a s pouztim stejneho materialu, tedy te drevotrisky.
Editorum omluva, ze jsem OT.
>Taková procházka Prahou někde kolem
>nábřeží, podvečer, klidně v "lezavém počasí" na podzim,
>když hluk města začíná být jakoby vzdálený a "cezený"
>šumem Vltavy, do toho zvuk smyků tramvajových kol a spíše
>již jen tušené panoráma Hradčan za řekou a najednou
>uprostřed milionového města cítíte, že jste jen sám...
Na podzim, když kvetou jiřiny, chodívám tak sám. Tak samojediný.
V kole se točila krásná dívčina. Měla modré oči, jméno Jiřina.
Vše ve tříčtvtečním es-tata es-tata taktu takto melancholicky a mírně nakřáplou dechovkou na protilehlém břehu Vltavy.
Pane vrchní, ještě jednu zkapalněnou nostalgii, s'il vous plait, per piacere, por favor, bitte, plís.
presto by se do tech americkych mest nacpali tisice Cechu,ale bohuzel jsou mnozi krajani Eu bez sance ziskat US visa
>presto by se do tech americkych mest nacpali tisice Cechu,ale
>bohuzel jsou mnozi krajani Eu bez sance ziskat US visa
To je bohužel pravda, že by se tam do tej emeriky nacpalo hezkých pár tisíc Čechů, šak aji z Moravy a Slezka by se jich pár našlo. Bohudík jsou víza, ... ikdyž na druhou stranu, kdo chce kam ... , aby lépe hamburger.
>presto by se do tech americkych mest nacpali tisice Cechu,ale
>bohuzel jsou mnozi krajani Eu bez sance ziskat US visa
Tak tu čtu ty výlevy a vzpomínám na jednoho úspěšného podnikatele z USA - emigranta, který si staví v Čechách domek, kam půjde na odpočinek. Nemusí spěchat. Na odpočinek bude moci jít nejdřív v sedmdesáti, jestli se do té doby nepoloží jeho firma nebo peněžní ústav, ve kterém má peníze. Je dojemné, jak se tito lidé vytahují a potom durdí, když se Češi ušklebují nad tou lesklou bídou.
J. H.
Jojo. Nemají šanci a lidí je tam nadbytek... Tak proto se mi každou chvíli snaží narvat do krku slosování o zelenou kartu, že?
3.11.2006 9:14
RE: Moskva za Brežněva.
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 83.?.?.?
Reakce na 120552
To je zajímavé ! Již cca půl roku, co jsem si kdesi cosi četl na nějakých amerických novinách a tam na mě "taky vyhrklo", že prý jsem vyhrál zelenou kartu. A že mám jedinečnou životní šanci, stačí cosi vyplnit a cosi zaplatit. Já blbec se se zájmem zeptal "wo co jako gou" a to jsem asi neměl dělat.
Od té doby, ačkoliv jsem to zamítnul, mám denně i dva tři maily, že stačí udělat už jen poslední krok a "můžu se v USA radovat"...
Dokonce mi i několikrát kdosi volal - jsem ve stále tísnivějším pocitu, že to není jen tak !
A aby to vypadalo věrohodně, tak si zvolí název v inzerátu
něco jako US Government Department of Immigration a adresa bude číslo poštovní schránky. Po zaplacení manipulačního poplatku 2 000,- Kč vás zařadíme do slosování loterie o zelenou kartu. Věří, že se stále ještě najde dost lidí, kteří si myslí, že udělají terno v zemi "neomezených možností". Po zaplacení poplatku ta hra končí a už od nich neuslyšíte.
jednomu skoro vyhrknou slzy dojetim, vskutku dojeme nostalgicke vylevy byvaleho bolsevika. Odtud tedy pochazi ona natrenovana nechut ke kapitalismu.
Ano pane Stan - jen řezejte, řezejte tu větev dále ! Již to dlouho trvat nebude a budete jak hruška dole. Potom pochopíte, o čem mluvím. (stačí jedny "zoubky ven !" )
30.10.2006 23:24
RE: Moskva za Brežněva.
Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 74.?.?.?
Reakce na 120366
Ale Stane, pan Gejdoš není žádný bývalý bolševik. Je to člověk, který vnímá spíše srdcem a duši. Jen se podívejte, jak hezky píše o pocitech z Prahy v předchozích příspěvcích. Vy jste finančník a odborník, navíc víte příliš mnoho, vy si už ten luxus dopřát nemůžete. Problém všech, kteří vědí více než ostatní.
me napada myslenka: co je lepsi? To co bylo drive a nebo to co je nyni? Co je pokrok a krasa? A co je zkaza a upadek? Ty same myslenky se vinou diskuzemi na Zvedavci... komercionalizace, vliv ciziho kapitalu, domnele zpohodlneni zivota vedouci ke konzumaci. Je to pokrok anebo upadek (ducha a lidskosti) s kterym se tak tezce potykame? Pujde Rusko stejnou cestou? Poradte!
z.a.p
>me napada myslenka: co je lepsi? To co bylo drive a nebo to co je
>nyni? Co je pokrok a krasa? A co je zkaza a upadek? Ty same
>myslenky se vinou diskuzemi na Zvedavci... komercionalizace, vliv
>ciziho kapitalu, domnele zpohodlneni zivota vedouci ke konzumaci.
>Je to pokrok anebo upadek (ducha a lidskosti) s kterym se tak
>tezce potykame? Pujde Rusko stejnou cestou? Poradte!
Je to určitě úpadek a nikoli pokrok. Ostatně je všeobecně známo že celý západní svět dnes podlehl masivnímu morálnímu úpadku který se navíc dále šíří a prohlubuje.
V Rusku je tomu ovšem jinak. Tam mají svůj velký vliv vlastenci a ti spolu s Putinem dělají rozumnou politiku. Chrání Ruské hospodářství a kulturu. Rusko je na tom mravně a kulturně líp než většina ostatní Evropy a doufejme že tento kladný vývoj bude v Rusku pokračovat.
29.10.2006 19:43
RE: Ze cteni toho clanku
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 70.?.?.?
Reakce na 120303
Kez by, pane Zorba.
Radeji bych veril na Rusko nez na Cinu.
z.a.p
I já doufám a věřím pane z.a.p. že pozitivní vývoj v Rusku bude pokračovat.
Samozřejmě i mně je bližší Rusko než Čína, ovšem podle mne za účelem porážky USA budou muset obě tyto země spolupracovat.
>V Rusku je tomu ovšem jinak. Tam mají svůj velký vliv vlastenci a ti spolu s Putinem dělají rozumnou politiku<
Vlastenci co zahodili rudé knížky a odznaky KGB ))
Možná, ale vzhledem k tomu jak byl režim v bývalém SSSR utužený se nelze divit tomu že valná část osob v Rusku veřejně činných má nějaký stín komunistické minulosti. To je sice špatný fakt, ovšem nic nemění na kvalitách daných Ruských politiků kteří se komunistického zla zřekli a dnes jsou proti němu.
Část osob v SSSR nebo ČR? Platí ještě okřídlené "se Sovětským svazem na věčné časy"?
Změna režimu
Řekl bych že to platí všude v bývalém východním bloku.
A to heslo již neplatí, dnešní režim má jiné: "Se Spojenými Státy na věčné časy a nikdy jinak". Doufejme že ty věčné časy budou v případě USA stejně "věčné" jako v případě SSSR.
Ne. Rusko zcela určitě cestou USA nepůjde. Už proto že záporné příklady netáhnou. Ačkoliv by si to mnoho zastánců kapitalizmu přálo. Oni totiž nic jiného nevidí, než ty nedozírné prostory vhodné k vydrancování a rozkradení. Jenže i kdyby se svět zbláznil a odpustil USA dluhy, nic to nemění na totálním fiasku jejich bankovního systému.
Problém je, že dokud budou státy používat nepodloženou měnu, bude pro ně nezbytně nutné zboží a suroviny dovážet. Jedině tak mohou své peníze zhodnotit. Pokud budou pouze prodávat, budou zhodnocovat měnu za níž obchodují. Nerostné bohatství mají velké, a Rusové jistě nebudou ochotni je zaměnit za vzduch v podobě US dolaru, jak si to někteří taky podnikatelé po pádu komunistů naplánovali. Bush a spol už se slastně plácali do stehen, jak jim ten NWO dobře pokračuje a najednou Putin. Budou ho do nejdelší smrti nenávidět, protože nedopustil, aby se ruské banky naplnili bezcenou prbendou a donutili Rusko hrát jejich hru, tak jako v případě mnoha ostatních států. Kdo tu naříká nad chodobou Ruska, nevidí tu prostou logiku uvažování. Dle mého hodlají Rusové použít nerostné bohatství, jako skutečnou hodnotu přinášející zisk. Toho lze dosáhnout jedině tak, že se svět vrátí ke kryté měně. To je ostatně také to, k čemu potřebují zlato. Až systém nekonečné výroby peněz zkolabuje, bude to právě Rusko jenž světu poskytne krytou měnu. Proto se rubl netiskne na běžícím pásu a je postupně drobnými kroky neustále zhodnocován. Nikoliv za cenu rozprodeje Ruska, ale uváženou korekcí průmyslu. Kdo dokáže pochopit, ten je musí obdivovat. Jejich pozice není snadná a přesto dokáží do svého prgramu vtěsnat slůvko budoucnost. Je docela možné že tuto budoucnost už brzo budeme potřebovat.
Článek je velmi dobrý. Rusko je na tom skutečně v mnoha ohledech lépe než zbytek Evropy, hlavně po stránce morální a politické. V Rusku je totiž vlastenecký režim hájící zájmy svojí země. Rusko je skutečně krásnou slovanskou zemí. Pozůstatky bolševismu a vliv globalizace snad budou časem odstraněny, v souvislosi se vzestupem národoveckých sil v Rusku. Rusko je na dobré cestě a doufejme že na ni vytrvá. Tato cesta je nadějí i pro další národy Evropy i jiných částí světa. Proto je taky Rusko trnem v oku Amíkům a sionistům, nebot představuje trvalou hrozbu a překážku pro jejich světovládné plány.
Nezbývá než dodat: Jen tak dál bratři Rusové, pokračujte a dále zvelebujte svatou matičku Rus.
V "Sojuze" som bol dvakrát, prvý krát v 1980 (zo školy, to som mal nejakých 15 rokov) vo Ľvove a v Kyjeve - Ľvov po pravde nič moc, provinčné mesto, Kyjev - pekné mesto a zaujímavé múzeá, ale nijak výnimočné spomienky.
Druhý krát som bol v Leningrade, v 1985 na štyri dni. Smola bola, že s blbou skupinou z podniku, ktorá sa hnala do obchodov a zrušila časť programu (nikdy im to neodpustím ) Takže sme navštívili len Ermitáž, Petrodvorec a povinnú Auroru.
Ermitáž a Petrodvorec sú miesta, kde by človek mohol stráviť najmenej rok a stále by nachádzal nové úžasné veci. Raz by som sa tam ešte chcel znovu pozrieť...
29.10.2006 22:31
RE: Kyjev a Leningrad
trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?
Reakce na 120314
Kdo nebyl v Rusku vi pry prd. Mno, je to docela dost poucne uslovi
29.10.2006 23:32
RE: Kyjev a Leningrad
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 70.?.?.?
Reakce na 120317
Je tam jeste jedna podminka Trodasi....a musi mu byt nejmene 60! Pak uz muze radit.
z.a.p
Moje zkušenost z Moskvy (2004) je bohužel jiná. Co mě překvapilo, bylo obrovské množství Kavkazanů, Kazachů, Uzbeků a dalších přičmoudlíků, kteří se v Moskvě pohybují. Autor má pravdu v tom, že jsou v davu vidět. Žebráky jsem také viděl pouze ojediněle, zato se u stanic metra zdržují malé smečky toulavých psů. Ceny zhruba na úrovni našich. Moskva samozřejmě působí velkolepým dojmem, po návratu domů mně Praha připadala jako roztomilá vesnice, ale pravou atmosféru Ruska musí člověk nasát na (ruském) venkově. Pravoslavné kostely, lesy, obrovské prostory...A nakonec, pokud bych měl Moskvu hodnotit z pohledu mé profese, v Moskvě velmi slušně funguje systém MHD - hlavně metro - dokonce tam postavili menší monorail.
http://www.monorail.ru/