Diskuze k článku

Nad důchodci se smráká

Příspěvků 138

21.6.2006 3:01

Autor pise:

zapa 70.?.?.?

Buď jsem se tím článkem pořádně sekl, nebo někdo někde lže.
--------------------------------------------------------------------

Jsem s tim osobne zneklidnen. Nic nezaujme cloveka vice nez jeho vlastni nepohoda. Necte se dobre, kdyz se jinym nedari, ale kdyz se nedari jemu vlastnimu, stoji to za backoru. Lec kazdy 'starousedlik' tj. ti co to jeste stihli si mysli, ze je to tak snadne s setrenim a investicemi, jako to bylo v 50. a 60. tych letech. To uz zdaleka neni pravda. Ten skluz ve kterem se nachazime zacal kolem roku 1990 a vime proc.

108571

21.6.2006 3:04

Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Norikazu Okamoto norikazuokamoto (zavináč) seznam (tečka) cz 212.?.?.?

Dnes jsem narazil na Váš příspěvek v jedné diskusi, kde propagujete vyšší zdanění firem provádějících outsourcing. Zavrtěl jsem hlavou, protože za mnohem lepší řešení bych považoval zavedení vysokých cel, které by odradilo od odlévání výrobních prostředků našich firem mimo bezcelní zónu. Kdo by chtěl v Evropě (k tomuhle snad EU měla původně sloužit, ne k budování druhého svazu socialistických euroregionů) prodávat, musel by tam prostě i vyrábět. Kapitalismus by fungoval dál, jen ne celosvětově (celosvětově stejně nefunguje a fungovat nebude, ne ku prospěchu všech stejně, teď zrovna situace hraje proti naší budoucnosti, kterou "úspěšně" prožíráme, zatímco jiní si za obět jedné, dvou generací -např. Čína- kupují budoucnost, která mohla patřit našim dětem), ale pokud by tento uzavřený trh měl stovky milionů lidí, vývoj by se nezastavil.

V tomto článku jste ale uhodil hřebíček na hlavičku. Sobectví pramenící z nízkých hodnot, bezdětnost, rozpad rodiny, národa a kultury, to jsou aktuální hrozby. Ne ten "všudypřítomný" terorismus. Nebýt imigrace, která vychází z našeho vlastního vnitřního úpadku, byly by možné škody jím způsobené minimální. Důchodové reformy jsou k ničemu, pokud nemají vést k tomu, aby bylo více dětí. A společnost, která se nereprodukuje a spoléhá na příchozí, přestává být životaschopným společenstvím. Dnešní systém má v sobě zakódovaný svůj vlastní zánik - jak to může někdo nevidět!?!

108572

21.6.2006 13:58

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

osd 81.?.?.?

Reakce na 108572

Naprosto s Vámi souhlasím v tom, že jedním z dnešních problémů je rozpad rodiny a nedostatek vlastních hodnot. Zlepšení může však přinést jen osobní aktivita těch, kteří s tím něco chtějí udělat (jak už to v občanské společnosti bývá).

Tento problém však nepovažuji za příčinu, ale za důsledek. Velmi se mi líbí příběh uvedený v článku (jeden chuan půjčuji, jeden vracím a z jednoho žiju). Aby to tak mohlo být, musí fungovat rodina. Příčinu nefungování rodiny vidím ve velkém odstupu státu a jeho občanů. Osobně vnímám stát jako sdružení, kterému všichni platíme členské příspěvky a podílíme se na jeho činnosti. Podle tohoto pohledu by stát měl zajišťovat právě ty činnosti, které může hromadně zajišťovat efektivněji než neorganizovaný soubor jednotlivců. Nedokážu si představit, že by např. jednotlivec zároveň hlídal své vlastní území, k tomu jel někam za obchodem a dozoroval nad pořádkem ve vlastní ulici.

Penzi považuji za příjem, na jehož výši má každý z nás nějaký zájem. O zabezpečení v penzi bychom se tedy měli starat především sami. Jistě, je tu i sociální aspekt (a to i v péči o zdraví). Nikdo z nás přece nechce, aby na ulici umíraly stařenky na podchlazení a podvýživu. Také nechceme, aby ostatní byli vážně nemocní jen proto, že nemají jak uhradit zdravotní péči. Na druhou stranu asi nikdo se nechce účastnit na úhradě aspirinu nikomu, kdo těch pár korun má. Stejné je to (alespoň podle mne) i s důchody. Rozumné minimum můžeme zajistit každému - ale jen v objemu, na který máme a který jsme společně ochotni obětovat. O zbytek se musí zasloužit každý sám. Kdyby totiž ten zbytek měl jistý, ztratil by motivaci myslet na budoucnost (a to se právě děje).

Pryč se státem jako "patronem", ať žije občanská společnost (založená na odpovědnosti každého jednotlivce a solidaritě s těmi, kteří jsou bezmocní).

108604

22.6.2006 12:27

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Karel4u 207.?.?.?

Reakce na 108604

Nezapomente, ze nejvetsim podporovanym v kapitalismu jsou prave korporace. At jsou to danove ulevy, restrukturovani v bankrupcich, tedy reorganisace dluhu, at je to prave jejich povinnost k pracujicim. Napriklad Enron. Kolik lidi ztratilo sve pense. V osumdesatych letech to byl Chrysler, potom pomoc bankam. Atd.
Kolik penez bylo promrhano v Cechach pri zachrane bank? Mohl bych popisovat do nekonecna.
Kdyz ctu prispevky lidi kteri prave dokoncili cteni textu toho, ci onoho ekonoma bych chtel jen pripomenout, ze tito nejsou ti nejkvalifikovanejsi ucitele ekonomie. Kdyby jejich ekonomicke schopnosti byly opravdove, tak by penize vydelavali.
Usmivam se srdecnemu nadseni studentu ekonomie z Cech kteri veri vsemu co ctou.
Pece o stare lidi a slabe obcany by mela patrit k moralite statu. Stat by mel byt hrdy na to jak se stara o sve slabe. Ale na druhe strane by mel umoznit moznosti pro ambiciosni. Dusledna omezeni korupce a ulehceni obchodu.
Staty Jizni Ameriky nejsou temi nejlepsimi priklady ekonomickeho rozvoje.

108689

22.6.2006 18:01

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

osd 81.?.?.?

Reakce na 108689

Je vidět, že jste mne nepochopil. Právě daňové úlevy a pobídky jsou hezkou ukázkou zásahů do trhu. Zásahy se projevují tržní deformací, a příčinou je obvykle korupce (lobbying). Pokud jde o ztracené penze, jde (jak už jsem psal v jiném příspěvku k tomuto článku) o bezhlavé a neinformované svěřování prostředků třetím osobám. Právě nedostatek vzdělání považuji za problém. V dalším příspěvku k této diskusi jsem se vyjadřoval k penzijním systémům. Právě volatilitu trhů považuji za faktor, který ukazuje proti investičnímu penzijnímu systému.

Stát tvoří jeho občané. Naši delegáti (poslanci a senátoři) i představenstvo (vláda) jsou jen takové, jaké je chceme - resp. jakými jim dovolíme být. To, že máme krátkou paměť je jen náš problém. Ukazovat na Jižní Ameriku je laciné, protože prostředí tam je jiné. Střídají se období se sociální podporou i období vyloženě asociální (typické "zavádění a rušení školních autobusů v Sao Paulu" - z našeho pohledu se to může zdát směšná záležitost, pro vzdělání je to tam však velmi důležité).

K Vašim narážkám psaným ve třetí osobě snad jen tolik: Míníte-li nadšené studenty ekonomie obecně, nechápu, jaký vztah mají Vaše tvrzení ke zbytku Vašeho příspěvku. Míníte-li tím nadšeným studentem moji osobu, urážíte mne tvrzením, že věřím všemu, co čtu. Osobní útoky obvykle výrazně snižují kredibilitu přispěvatele, předpokládám proto, že jste z mně neznámého důvodu tuto vsuvku vložil v obecném smyslu. Celý život se vzdělávám, jsem tedy průběžným studentem mnoha oborů.

108709

23.6.2006 0:44

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Karel4u 207.?.?.?

Reakce na 108709

Mily pane OSD, ve sve prvni odpovedi jsem myslel studenty ekonomie generalne. Kazdy z nich ma totiz sveho preferovaneho ekonoma ktereho cituje. Pan Klaus ma sve krivky, Vy mate pana Pareta.
Ovsem precetl jsem si Vase prispevky a rozhodl jsem se, ze jste to Vy, kdo si zaslouzi byt adresovan.
Svym tonem mi pripominate pana dr. Pytlika ze slavne knihy o Ferdovi.
Vase diskuse spise smeruje k tomu aby jste ukazal sve znalosti nez k praktickemu reseni. Zapadni ekonomie v praxi ma miliony variaci ktere se nemohou obsahnout jednou teorii. Napriklad v USA je penezni prumysl regulovan statem do nejmensich detajlu. Cili ta teorie o trzich ktere se postaraji sami o sebe je cirou fantazii.
Napriklad rozpad rodiny neni zpusoben nezajmem deti, ale nutnosti se stehovat za zamestnanim. Casto jsou lide premisteni z jednoho konce zeme do druheho.
Ci toto, drive zeny pro nedostatek zamestnani byly doma, nyni maji nezavisle moznosti. Zena=clovek. Tedy ma cloveci instinkty. Proc by teda mela rodit deti kdyz muze vydelavat penize? Tedy ji to musite zvyhodnit. Zase zasah statu.
Mimochodem ceho jste manazerem? Neni slovo manazer jen presmycka " zere-mana? Hynduisticky nazev pro ty kteri maji moznost pozivat "manu"?

108730

23.6.2006 8:36

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

osd 81.?.?.?

Reakce na 108730

[smích] Pana Pareta má každý ekonom, položil základy definice užitku. Stejně tak každý ekonom zná díla jako Bohatství národů od Adama Smithe ("neviditelná ruka trhu" ) a Kapitál (Karel Marx), u něj doporučuji hlavně poslední kapitolu (kde Marx nevědomky vyvrací kapitoly předchozí). Teď byste opět mohl říci, že se snažím předvést své znalosti. Není to tak - mluvíte o tom, že mám za vzor Pareta. Argumentuji, že Paretovy principy jsou jedněmi ze základních. Stejně tak i jiná díla, která obsahují různá pochopení principů (např. ten Kapitál).

Znalosti se snažím uplatnit stejně jako ostatní diskutující. A že existuje více teorií? Samozřejmě. Každý si vysvětlujeme věci svým způsobem. Já používám ekonomické teorie. Ty jsou svojí povahou především sociologické.

Netvrdím, že USA je ideálním kapitalistickým státem. Zrovna FED do značné míry trh ovládá. Také netvrdím, že fiat money, které FED vydává jsou něčím, co považuji za dobré. K ženě a dětem: žena bude mít děti, když k tomu bude mít důvod. Ten důvod může být interní (instinkt, touha) jako u mojí ženy či externí ("koukej mít děti, ať tě má kdo živit, až budeš starý a nemohoucí" ). Nahrazení trhu státem považuji za špatné ("odváděj nám důchodovou daň a my se o tebe možná postaráme" - žádná motivace). Za daleko lepší považuji návrh, který svého času prosazoval jeden poslanec za KDU-ČSL (nevzpomenu si na jméno): "Když už to řešíme systémově - rozumějte zákonem - předávejme část odvodů přímo na důchodové výplaty rodičů". A hle, je tu sice velká míra průběžné solidarity, ale motivace (rodičů pořádně vychovat a vzdělat děti a děti pořádně odvádět, ať mají rodiče z čeho žít).

Na osobní útoky nebudu reagovat. [vyplazený jazyk]

108748

23.6.2006 9:28

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

V. Sodek 62.?.?.?

Reakce na 108748

Panove
Tak uz se tady neprete o prkotiny a radej, jako ekonomice rozumejici, poradte lidem v CR, co s temi fiat money delat, protoze se tady vsude válí, cekajici na ty kolemjdouci sberace.Desitky, ne-li stovky miliard uvolnovanych z bank na zaklade rozhodnuti vlady ( cti tajtrliku na provazku ).
Sama dotace, support zacinajicim az do pul mega,...staci si zajit vyplnit nejake ty prihlasky a nejakou tu hodinu poslouchat prednasky zn.BlaBla
Povetsinou za urokovou sazbu kolem 5% pa, v nekterych pripadech i bezurocne.
Jenze ne kazdy je umi posbirat tak, aby si nepopalil prsty.
A hlavne, teda.
Uvolnovane dotace versus nemovitosti. Tam je cesta asi nejlepsi. Tak pokud neco o tom vite, poradte konkretni radou, s minimalizovanymi problemy,...pokud mozno [mrknutí jedním okem]

108754

23.6.2006 9:53

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

osd 81.?.?.?

Reakce na 108754

Díky za přerušení pranice [smích]. Přikládám svůj názor na nastolené..

Co dělat s penězi, které "leží na ulici". Za nejbezpečnější a dobře dostupný produkt, který je na trhu považuji úvěry ze stavebního spoření. Sice to znamená bezpečně šetřit za nevelký úrok, avšak můžete si vzít naprosto bezpečný úvěr za nízký úrok. Pokud při uzavření vhodně zvolíte cílovou částku (celkovou částku k čerpání - tj. úspory+úvěr), můžete dobře investovat do nemovitostí. Úvěry ze stavebního spoření jsou totiž zatíženy výhradně pevnou úrokovou sazbou s horním limitem. Horní limit jsou dva procentní body nad spořící úrokovou sazbou (pokud spoříte na stavebním spoření za 2%, úrok z úvěru může být max 4%). Pevnost úroku je také skvělá. Pokud se totiž začne hroutit peněžní trh, budou se peníze znehodnocovat a úrokové sazby vyletí vzhůru. Budete tedy platit v nominálu pořád stejně, v reálu jen málo. A nemovitost vám zůstane (pokud ji fyzicky ubráníte) i v případě totálního krachu ve stylu velké hospodářské krize [velký smích] ).

Pokud jde o důchody, doporučuji diversifikovat rizika. Rozlišuji tři formy důchodového zabezpečení:
1) průběžný solidární (dnešní způsob zajišťovaný ČSSZ)
2) investiční (tzv. "důchodové připojištění" - individuální z pohledu klienta, hromadný-solidární [rozložení rizik] z pohledu pojišťovny)
3) průběžný individuální (péče o rodiče dětmi)

První variantu (průběžný solidární) zajišťuje stát, ten platit musí každý (a účastní se jej také každý). Druhá varianta je dobrovolná, doporučuji alespoň něco investovat (řádově alespoň 1.500 Kč měsíčně v dnešních cenách). Třetí varianta představuje splození potomstva a jejich přípravu na další život včetně morální přípravy (také proto, aby se na vás "nevykašlali"[mrknutí jedním okem].

Doufám, že jsem byl dostatečně konkrétní.. [oči v sloup]

108757

23.6.2006 10:15

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

V. Sodek 62.?.?.?

Reakce na 108757

Teoretik jste dobry, ale tyto rady vam reknou na kazde pobocce nejake te stavebni sporitelny.
Ja jsem chtel naznacit to, abyste jako o ekonomiku se zajimajici, naznacili treba Babe Blazkove, jak prijit temer bez rizika k hromade, ktera uzivi jeji deti. Takovou tu radu, ktera se prodava, nikoliv verejne vytrubuje na webu. [mrknutí jedním okem]
Takovou tu nezistnou pomoc, ...jako treba kdyz utikate pres hranice s cizim ditem v naruci [smích]

108761

23.6.2006 10:28

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

osd 81.?.?.?

Reakce na 108761

Praktik se snažím být také dobrý. Máme 6 stavebních spoření, která průběžně využíváme (mám 4 děti). Nikomu neřeknu, jak přijít bez rizika k hromadě, která uživí její děti. Říká se, že "riziko a výnos" cestují stejným směrem. Bez rizika je tedy výnos nulový (rozumějte "do míry inflace"[mrknutí jedním okem]. Pokud jde o nezištnou pomoc, tu je třeba hradit z vlastní kapsy.

Nezištná pomoc se poskytuje individuálně a cíleně. Dvakrát jsem takto pomohl nastávajícím maminkám, které jsem na rok zaměstnal, aby měly nárok na mateřskou dovolenou (žena se musí v posledních dvou letech účastnit 270 dnů nemocenského pojištění v ČR, aby měla nárok na podporu v mateřství).

Mimochodem, pokud bych skutečně měl nějakou radu "jak přijít bez rizika a úsilí" k hromadě peněz a zveřejnil bych jej, vznikla by poptávka (generována čtenáři a těm, kterým to čtenáři sdělí) a stoupna by cena této hromady (ať ve formě rizika či ve formě nákladů - třeba úsilí nutného pro jejich získání).

108763

23.6.2006 10:34

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Had 88.?.?.?

Reakce na 108757

>A nemovitost vám zůstane (pokud ji fyzicky ubráníte) i v případě totálního >krachu ve stylu velké hospodářské krize [velký smích] )
[velký smích] [velký smích] když jsou to návody k praktickým krokům, tak tedy se stavebním spořením zafinancovat takové nemovitosti, které mají naprojektovanou pozorovatelnu s kulometným hnízdem, radarem, kamerou atd.??

108766

23.6.2006 10:43

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

osd 81.?.?.?

Reakce na 108766

To byla pochopitelně nadsázka [chechtot] . Jak je uvedeno, mluvil jsem o krajní možnost - velké hospodářské krizi. To je stav, kdy může být velmi obtížné ubránit i svůj vlastní život, natož pak nemovitosti (před postupujícími vojsky či drancujícími ozbrojenci) - a to bez ohledu na způsob, kterým byly financovány. Pochopitelně jsem se snažil vyjádřit, že tento druh úvěrů je imunní proti potížím na peněžním trhu. [cool]

108768

23.6.2006 11:15

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 108757

Jakmile slyším "produkt", "procentní body", "nominál", "diversifikovat rizika"...etc... naskakuje mi kopřivka po celém těle. Je to jazyk idiotů, tzv. expertů trhu a na "trh", expertů růstu "růstu". Ekonomických idiotů, kteří si myslí, že bezuzdná spotřeba a plýtvání je ekonomika... Technokratů, že život na dluh je životem a že růst a "spotřebovávat" lze donekonečna, že skrze úvěry a zadlužování "vede" cesta. Ano, do prdele! Do vazalství a otroctví bank. Do nesvobody a navoněné bídy zvané: svoboda a blahobyt. K "vymoženostem" a moderním "zázrakům" západního světa v podobě pletení biče z hovna a koláčů bez práce, "světlým zítřkům" a komunismu v jiné podobě. Huráááá... Dohnat a předehnat...

Doufám, že jsem dostatečně konkrétní..

108769

23.6.2006 11:42

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

osd 81.?.?.?

Reakce na 108769

Slova, na která máte alergickou reakci, jsem použil já. Za idiota se nepovažuji, neboť nesplňuji formální podmínky (zjištěné IQ menší než 20). Testování v Mense ukázalo hodnotu mimo tento rozsah. Viz http://en.wikipedia.org/wiki/Idiot.

K věci: netvrdím, že ekonomika postavená na budoucích hodnotách (úvěrech, fiat money) je dobrá. Kritizoval jsem ji v několika jiných (dřívějších) příspěvcích k tomuto článků.

Než budete reagovat, přečtete si, prosím, pořádně řetěz zpráv, na které reagujete. Osobními útoky (použití slova "idiot"[mrknutí jedním okem] jen snižujete hodnotu Vašeho příspěvku.

108773

23.6.2006 13:12

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 108773

>Než budete reagovat, přečtete si, prosím, pořádně řetěz
>zpráv, na které reagujete. Osobními útoky (použití slova
>"idiot"[mrknutí jedním okem] jen snižujete hodnotu Vašeho příspěvku.

Jsem člověk, myslící bytost, nazývám věci a jevy pravými jmény. Idioty a nedovzdělanci nazývám všechny, kteří nevědí, že kromě IQ existuje EQ. Že život není trh, resp. není jen trh. Pokud stojíte na straně idiotů a omezenců, na straně "světonázoru" a současně pseudonázoru a iluzi o "volné soutěži", o růstu "růstu", pseudovíry ve "všespasitelný" trh, je to myslím Váš problém, nikoli můj. Stejně jako je to a veskrze Vaší věcí, za co se považujete či nepovažujete, za co považujte či nepovažujete to či ono.

Než budete něco považovat, reagovat, než Vám "naroste" názor, doplňte si vzdělání a přemýšlejte. Přemýšlejte, važte slova, abyste si mohl vážit sám sebe. Zde Vám žádné pojmové kejklířství, manipulace a argumentace "dojmy", "předpoklady", "ukazately" a "čísly" či "testování" v Menze nepomůže. Protože nad veškerou inteligencí, nad veškerým IQ, nad veškerými dojmy, iluzemi a zdánlivými pravdami stojí to, čemu se říká: lidská moudrost a schopnost rozlišovat. Moudrost, že bez práce nejsou koláče, že dluhy vedou do otroctví, že "růst", krást a lhát, nelze donekonečna. Moudrost, která navzdory všemu a všem, všem "expertům", "plánovačům" a "znalcům" přetrvala věky: "Mějte se na pozoru před falešnými proroky, kteří k vám přicházejí v ovčím rouchu, ale uvnitř jsou draví vlci. Po ovoci jejich, poznáte je". Moudrost: jak kdo myslí, jaká slova a jazyk volí, tak mluví. No řekněte, považte sám... není to pravda?

108778

23.6.2006 14:03

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

osd 81.?.?.?

Reakce na 108778

Netvrdím, že nejste člověk a myslící bytost. Vážím si jak jiných lidí, tak i názorů nekompatibilních s mými názory. Máte svůj názor, já mám také svůj. Proto spolu diskutujeme, názory si vyměňujeme a můžeme se navzájem přesvědčovat relevantními argumenty.

Na Vaši výzvu k doplnění vzdělání a přemýšlení mohu reagovat takto: Vzdělání si doplňuji celý život a snažím nejdříve přemýšlet a poté vypouštět slova z úst či klávesnice. Menzou neargumentuji (koneckonců jsem nenapsal, zda mi naměřili IQ 80 nebo 150 - a psát to nechci, neboť velikost IQ nepovažuji za argument).

Nerozumíme si proto, že ekonomii (jako vědu) spojujete výhradně s kapitalismem a peněžní výměnou. Já nikoliv. Ekonomii považuji za vědní obor obsahující soubor teorií a hypotéz popisujících chování společnosti a jednotlivců ve společnosti. Asi nemá smysl vše dokola opakovat, proto Vás odkazuji na můj příspěvek (v této diskusi) číslo 108638. K pochopení je nutné rozlišit pojmy "ekonomie" a "ekonomika". Ekonomie je vědní obor - tedy záležitost teoretická. Ekonomika je skutečné prostředí, které pro jednoduchost pracuje s penězi jako obecnou jednotkou (nemůže tedy zahrnovat penězi neocenitelné "statky" - další termín, používám je pro jejich jednoznačnost).

Pokud jde o dluhy (na úvěrech a fiat money založené hospodářství) - asi jste nečetl příspěvek, na který reagujete. Pokud jde o výzvy "Mějte se na pozoru" a podobně: Kdo si myslíte, že jste? Můj táta? Bůh? [velký smích]

108783

25.6.2006 19:31

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Had 86.?.?.?

Reakce na 108783

>Pokud jde o dluhy (na úvěrech a fiat money založené hospodářství) - asi jste >nečetl příspěvek, na který reagujete. Pokud jde o výzvy "Mějte se na pozoru" >a podobně: Kdo si myslíte, že jste? Můj táta? Bůh? [velký smích]
[chechtot] sákryš! Vy Jste zde nějaká "novinka", není-liž pravda?
Ale osvěžující [velký smích]
Debaty s "Jendouvočkem" se často nasměrují "biblácky", takže si připravte k ruce nějakou aktuální verzi této pro mě nepochopitelně a nelogicky uctívané knihy a rychle zalistujte, neboť tyto citáty a jejich odvozeniny směrem k exoternímu křesťanství převládají.. [mrknutí jedním okem]

108903

26.6.2006 17:08

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 108903

>Debaty s "Jendouvočkem" se často nasměrují "biblácky",

[chechtot] [chechtot] Milý Hade... důvod je prostý. Jazyk idiotů je totiž neskonale chudý, omezený, bez fantazie. Jazyk idiotů je prostě handikepem a svým způsobem bariérou. K vyjádření některých věcí je naprosto nedostačující a nevyhovující, neschopný překročit "vlastní stín" a neumožňující vidět věci a jevy i jinak. Bible a "jazyk" Bible, to jsou podobenství, metafory a "obrazy". "Obrazy", "znamení doby", které je možné vidět i dnes, všude okolo nás. A Bible je pouze takový "manuál" k vidění a naslouchání... vidění věcí (i) jinak... jinak než vidí většina. Většina, která se zpravidla mýlí. Kdo chce vidět, vidí, kdo nechce vidět, nevidí... To dá rozum...

108974

26.6.2006 7:50

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 108783

K
>pochopení je nutné rozlišit pojmy "ekonomie" a "ekonomika".
>Ekonomie je vědní obor - tedy záležitost teoretická.
>Ekonomika je skutečné prostředí, které pro jednoduchost
>pracuje s penězi jako obecnou jednotkou (nemůže tedy zahrnovat
>penězi neocenitelné "statky" - další termín, používám je
>pro jejich jednoznačnost).

Pro skutečné pochopení je nutné skutečně rozlišovat, nestačí pouze operovat pojmy. Není totiž vůbec důležité jak to či ono názýváme, jak tomu Vy, já... kdokoli říkáme, ale veskrze jaká je skutečnost. A skutečnost je zkrátka taková, že ta tzv. ekonomika není nic jiného než přerozdělovávací systém, "věda" o vytloukání klínu klínem. Nevím jak Vy vnímáte termín ekonomika, ale skutečná ekonomika a ekonomie je o hospodářství, hospodaření... o šetření v nejširším slova smyslu. Nikoli! o plýtvání, zadlužování, umělé spotřebě, přerozdělovávání bídy. [mrknutí jedním okem]

108928

23.6.2006 13:42

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

V. Sodek 62.?.?.?

Reakce na 108769

Honzo777
Obetuji svuj posledni prispevek, abych Vam jen naznacil, ze dnes je i takova moznost, ktera tady dlouho nebyla, ne-li jestli vubec byla.
Pokud Vam nekdo 100% zafinancuje Vas projekt, ktery Vam muze v pripade uspechu ulehcit zivot -ten materialni- nic nechce a kdyz udelate chybu, nebo budete liny se o sebe starat, tak si to proste jen veme zpet.
Jeho riziko, ze sadil na "spatneho kone".
Jakapak nesvoboda, zadluzovani....
Mluvim jen o 100% investicich z jine, nez z Vasi strany.
Toto je podana ruka, at uz prichazi od kohokoliv.
Duvody, proc to dela, jsou nepruhledne nam obycejnym goyim,
ale tak to je, tak proc nebrat, kdyz uz za to platime danou celosvetovou situaci.
Takova podobna vlna se v USA jednou za cas ukazala.
Tady to je jeste snadnejsi, ale lide jsou radej slepi, hlusi, pohodlni.....
Investicni a rozvojova,...jedna z instituci, ktera ma povinnost rozdavat( dle danych podminek).
Pokud kdokoliv zhodnoti, ze riziko je mensi nez je ochoten riskovat ( ztrata casu, pohodli...blabla ), tak at do toho jde, protoze uz se to taky nemusi opakovat. Ten, kdo se na teto vlne "zadarmo" sveze, muze mit aspon nadeji. Ten, kdo je bezduvodne proti, kaka si do kalhot.
P.S. Jsem na vlastnich nohou jiz 21let.
Neni to jednoduche, ale [smích]
Staci si jen davat trochu bacha na zada. [cool]
Ale protoze jsem jen chybujici praktik, zadam teoretiky o radu pro lidi. Ja uz se nezmenim,...chyby budu idealisticky delat dale,...ale uz si zadneho "samovyvoleneho" k telu nepripustim,....pichaj zezadu nozem. Ale nejsou sami,....zmrdi jsou vsude [velký smích]

V [cool]
přežijem

108779

26.6.2006 4:45

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

ethernal 88.?.?.?

Reakce na 108779

Neni to zadna podana ruka ale rybareni s prutem pucenym cernou zmiji ktera ho vzala od spiciho rybare. Az se rybar probudi svihne se zmiji o zem a upece si ji na ohni.

108922

26.6.2006 11:46

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 108779

>Pokud Vam nekdo 100% zafinancuje Vas projekt, ktery Vam muze v
>pripade uspechu ulehcit zivot -ten materialni- nic nechce a kdyz
>udelate chybu, nebo budete liny se o sebe starat, tak si to
>proste jen veme zpet.

To byste byl z hodně "laciného" kraje. Pokud vím, nic není zadarmo. Pokuste se primárně pochopit to, že "zafinancuje-li" Vás "někdo", pak se z Vás stává DLUŽNÍK! Dlužník, nesvobodný člověk - otrok, se všemi atributy z toho vyplývajícími. O podané ruce lze v daném případě hovořit pouze jako o iluzi podané ruky. Podaná ruka ve skutečnosti znamená: poddanství, poslušnost, vazalství, lhostejno v jakém měřítku či na jaké úrovni se tak děje.

Píšete:dnes je i takova moznost, ktera tady dlouho nebyla, ne-li jestli vubec byla. Ještě předtím, než se začnete zabývat otázkami souvisejícími s "takova moznost" (taková vymoženost), položte si primárně otázku PROČ? Jinými slovy, hledejte odpověď na otázky typu, pro je tady ta "možnost", stejně jako proč a komu ve skutečnosti a zejména k čemu takové "možnosti" slouží. Tvrdím, že ÚVĚR včetně veškerých souvislostí a kontextů, je pouhý NÁSTROJ kontroly a regulace životů lidí. Součást iluze zvané tržní hospodářství/svoboda/demokracie. Pane Sodek, všechno už tu bylo, pouze to mělo jinou podobu. Být člověkem, být na vlastních nohou, být pevně na Zemi, znamená uvědomovat si to - nazývat věci pravými jmény a nechodit po cestách které vedou do pekel. Netačí se jen dívat, ale je třeba přemýšlet nejen nad tím kam vlaje "kouř" možností, které tady dlouho nebyly, ale zejména odkud "vítr" možností, které tady dlouho nebyly, rep. odkud vítr sející programově dluhy, zadlužování a zavázanost vane. [mrknutí jedním okem]

108943

26.6.2006 14:02

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

V. Sodek 62.?.?.?

Reakce na 108943

Honzo777
Sam sobe otviram dvere.
Nikoho o to nezadam a umim za sebou i zavrit.
Ten kdo dokaze kazde rano v 6hod cvakat kartu,
neni o nic mensi otrok nez ten, ktery kartu necvaka.
Zijeme v civilizaci pod jhem pseudodemokracie.
Tomu, kdo se dokaze o sebe a svou rodinu postarat,
povetsinou se zije lepe nez tomu, kdo s rukama v kline ceka na
pomoc od mocnosti vyssi.
Stwora se rozhodl ohledne financi taky nejakym zpusobem,
...a udelal dobre.
Prosel jsem si tvrdou skolou v Kalifornii, pokracoval v CR a reknu to
jeste jednou: Je logicke a je i dobra doba sbirat volne lezici fiat money.
A to hlavne proto, abychom my , nase deti, i cela tato spolecnost
jsme byli schopni konkurovat "samovyvolenym".
Je treba makat a hlavne davat pozor na zada jeden druhemu.
....coz Cesi moc neumi.
Ani tady, ani v emigraci.

108957

26.6.2006 14:56

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 108957

Pan Sodek, myslím, že Vám rozumím. Nicméně, k Vašemu
: Je treba makat a hlavne davat pozor na zada jeden druhemu - snad malou poznámku v tom smyslu, že je třeba spíše makat sám na sobě, nebýt lhostejný a líný přemýšlet, davat pozor na ruce, kecy a "plody" všech těch "věrozvěstů" trhu a "neviditelné ruky", "ekonomických" expertů na korupci a zadlužování, "světlých a zářných" zítřků vůbec. Dnešní doba je totiž dobou expertů. Expertů a odborníků na kde co, kteří unisono vysílají jedno: svěřte nám (odevzdejte do našich roukou svoji budoucnost) své životy, zdraví, děti, peníze a majetky, nechte to na nás, vy tomu nerozumíte. Já říkám: bacha! "Mějte se na pozoru před falešnými proroky - experty, kteří k vám přicházejí v ovčím rouchu, ale uvnitř jsou draví vlci. Po jejich ovoci je poznáte". Expert = znamení doby.

108967

27.6.2006 13:55

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

osd 81.?.?.?

Reakce na 108967

Nedá mi to, abych se neozval. Existuje snad pravidlo, že každý, kdo používá odborné termíny, se snaží z Vás něco vylákat? Peníze, životy, zdraví, děti? Pokud tvrdíte, že ano, vyvracím Vaše tvrzení sporem. Sám odborné termíny používám (pro jejich přesnost a definovanost) a nikoho nepřesvědčuji, aby mi něco svěřoval. Nemám zájem starat se o cizí hodnoty, rád se postarám především o ty vlastní.

109103

27.6.2006 17:46

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 109103

Existuje snad pravidlo, že
>každý, kdo používá odborné termíny, se snaží z Vás
>něco vylákat?

Jistě, že ne! Nic takového přece netvrdím. Mluvím o "jazyku". Chybí Vám představivost.

K: Nemám zájem starat >se o cizí hodnoty, rád se postarám především o ty vlastní.

Tomu se říká: lhostejnost a sobectví. "Nemám zájem" je zpravidla vyvěsním štítem všech sobců, kteří by pro tu svou malou kuličku obětovali klidně celou Zeměkouli. Jak uvedené koresponduje - ladí / neladí - spíše však skřípe až to za uši tahá s Vaším nedávným výrokem: Uznávám hodnoty, které nedokážu převést na "směnitelné materiální hodnoty" - na to si odpovězte sám. Napovím Vám - říká se tomu pokrytectví. Protože existuje pravidlo, že mravní hodnoty a zásady jsou vždy jen jedny. Buď dobré (kvalitní) nebo špatné (nekvalitní). Kvalita člověka se právě pozná podle toho jak přistupuje ke všem hodnotám, niko-li jen k těm, které se mu hodí do krámu. Že k takovým hodnotám patří neodmyslitelně jazyk, reč, způsob mluvy, tak o tom diskutovat nemíním. Existuje totiž pravidlo, že každý si může za svou nevědomost sám.
Po ovoci jejich, poznáte je...

109121

27.6.2006 22:13

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

osd 81.?.?.?

Reakce na 109121

Ano, pokud někdo chce něco obětovat, musí to chtít (tautologie). Překvapuje mne Vaše troufalost. Nazýváte mne pokrytcem, dokonce sobcem. Tomu se říká arogance. Nelze vést diskusi v případě, že se partneři navzájem nerespektují. Místo argumentů používáte osobní útoky.

Původně jsem chtěl pokračovat v argumentaci, rozmyslel jsem si to však. Nemá smysl mluvit na někoho, kdo neslyší nebo slyšet nechce.

109141

27.6.2006 20:27

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

V. Sodek 62.?.?.?

Reakce na 108967

Hele, Honzo777
Bud mam plny talir, nebo zeru omitku.
Nejsem zvykly na milodary.
A pokud mi dana situace napovida, ze se mam postarat,
tak do toho jdu a dam bacha, abych to zmakl s bradou
v poloze vodorovne a nemusel se za sve ciny stydet.
Pomerne jednoduche, nemyslite? [mrknutí jedním okem]

P.S. Vse v souladu se zakony vsech rozumnych bohu, buzku, anebo toho Jedineho
[cool]

109131

27.6.2006 20:41

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 109131

>Bud mam plny talir, nebo zeru omitku.

Ano... jednoduché... opravdu jednoduché...To musím uznat... [chechtot] [velký smích] Takhle uvažuje můj pes... a podle toho se i chová...[velký smích]

109133

23.6.2006 10:19

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

osd 81.?.?.?

Reakce na 108754

Zapomněl jsem ještě na ty dotace. Situace je podobná jako u stavebního spoření. Pokud splňujete podmínky a náklady investice jsou menší než v penězích vyjádřený výnos, jděte do toho. Snažím se říci jen tolik, že u takových dotovaných úvěrových produktů obvykle existují dodatečná omezení týkající se převoditelnosti a omezení práv k majetku (zatížení věcným břemenem). Pokud plánujete v nemovitosti sami bydlet po dobu trvání omezení, určitě do toho jděte. Pevná a nízká úroková sazba má výhody, které jsem uvedl v předchozí zprávě. Při pádu či velkém znehodnocení peněžního trhu tyto ztráty zacelí ti, kteří používají méně bezpečné produkty. Myslím tím ty, kteří si na kapitálových trzích šetří na penzi nebo ty, kteří si berou hypotéku s plovoucí úrokovou sazbou (jo jsou snad všechny hypotéky v ČR - fixace bývá jen na určitou dobu, tuším nejvýše cca 5 let). Představte si, že se z hypotéky s úrokovou sazbou 5% stane vlivem problémů na peněžním trhu hypotéka s úrokovou sazbou 50%. Každý rok zaplatíte polovinu dlužné částky jen na úrocích... A to je pro většinu rodin likvidační...

Ještě bych se chtěl zastavit u firem. EU i jednotlivé státy vyhlašují různé podpůrné programy. Pokud se program shoduje s předmětem Vaší činnosti či dokonce vlastního výzkumu, jděte do toho. Výsledek vytvoříte jako by-product a obvykle ušetříte až polovinu vlastních nákladů [chechtot] (výhoda proti konkurenci, která to neudělá). Stát či EU tímto způsobem vlastně říká "chceme, aby se přednostně pracovalo na tomto". Abych zůstal věrný teoriím, musím zdůraznit, že díky menšímu než 100% krytí jde spíše o přístup "trh-kultivující" než "trh-nahrazující" - tedy lepší varianta státních zásahů.

108762

22.6.2006 0:18

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

Belveder 64.?.?.?

Reakce na 108572

plne s vami souhlasim,zda se mi,ze k opratim sveta se asi skutecne dostal samotny satan,moudrost a tradice prastare stovky ba i tisice let [propagace homosexuality] se nam primo hrouti pred ocima a skutecne z tohoto globalniho rychle narustajiciho chaosu zacinam mit vazne obavy

108664

22.6.2006 1:49

RE: kto vladne svetu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 84.?.?.?

Reakce na 108664

>plne s vami souhlasim,zda se mi,ze k opratim sveta se asi
>skutecne dostal samotny satan,moudrost a tradice prastare stovky
>ba i tisice let [propagace homosexuality] se nam primo hrouti
>pred ocima a skutecne z tohoto globalniho rychle narustajiciho
>chaosu zacinam mit vazne obavy

za prve,
sa nedostal satan "k opratim" az teraz, ale je tam od zaciatku.
spomente si na novozakonne pokusenie Krista, ked mu diabol ponuka vladu nad svetom.
ak vychadzame z toho, ze Kristus je syn bozi a vie ako sa veci maju v skutocnosti, tak mu nemoze diabol ponuknut nieco, cim nedisponuje, pretoze by sa len zosmiesnil.

co z toho vyplyva pre nas, je druha vec.

za druhe, existuju este na tejto planete ostrovy zdraveho rozumu. aj tam, kde by ich clovek cakal najmenej. v us-army.
vcera som sa napr.docital v Spiegli:

http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,422562,00.html

ze pre americku armadu, nadalej plati homosexualita za dusevnu poruchu

je to po nemecky, preto prelozim cast:
"Pentagon ma nadalej homosexualitu zaradenu ako dusevnu poruchu."

v direktive pod cislom 1332.38, v liste s dusevnymi poruchami, je homosexualita uvedena spolu s inymi poruchami osobnosti a mentalnej zaostalosti.

uverejnila to University of California, na co okamzite zareagovalo 9 clenov kongresu s poziadavkou, okamzite to zmenit.

stavil by som svoje papuce, ze tito uctihodni, "americki" clenovia kongresu trpia tou divnou novodobou chorobu, tzv. dvojitou (izraelskou) az trojitou (homosexualnou) lojalitou.
nieco podobne ako vtacia chripka, len s dalekosiahlejsimi dosledkami.
typicky prikladom, je napr.Richard Norman Perle, zidovsky agent v usraelskej vlade.

108670

26.6.2006 16:08

RE: kto vladne svetu

Druid 81.?.?.?

Reakce na 108670

>a prve, sa nedostal satan "k opratim" az teraz, ale je tam od zaciatku. spomente si na novozakonne pokusenie Krista, ked mu diabol ponuka vladu nad svetom. ak vychadzame z toho, ze Kristus je syn bozi a vie ako sa veci maju v skutocnosti, tak mu nemoze diabol ponuknut nieco, cim nedisponuje, pretoze by sa len zosmiesnil.

Je az komicke pozorovat jak hledate toho dabla vne sveho tela nebo vne tel jinych lidi. Takovychto nabidek se odehravaji denne miliony az stamiliony. Kdo prijme, dostane co chce, dabel nikdy nenabizi to co nema. Staci mala zmena cesty, malickost, treba jen neco nevidet nebo nerict. Nekdy chce vic. Cim vetsi odmena tim vetsi sluzba ala za prodanou dusicku vam poskytne COKOLIV. I tu posranou svetovladu.

108972

4.8.2006 17:05

RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!

seda 82.?.?.?

Reakce na 108572

Jen tak zběžně lítám (asi mě někdo za to zkritizuje) po zvedavci, ale myslím si, že ten kapitalistický systém je "nemocný". A v oblasti vztahu k důchodcům je to zvláště zjevné. Ideální stav pro kapitalistické zřízení by byl, kdyby po ukončení produkční etapy objektu (v kapitalizmu člověk je právě jen objekt), následovalo ukončení jeho existence (smrt). Protože člověk je však přece jen tvor myslící a brání se tomuto pojetí, musí kapitalisti volit jakési kompromisy. A protože nenažranost kapitalistů je bezmezná, a možnosti pracujícího lidu se stále krátí tím, jak vzrůstá vliv peněz, není pochyb, že dříve nebo později dojde ke konfliktu. Jak brzo, na to má vliv propaganda.
Kapitalističtí nenažranci ze svých miliard investují miliony do propagandy, proto je sofistikovaná a účinná,ale k pravdě má daleko.
Z kapitalizmu je mi na [bliji] .

112672

21.6.2006 3:24

Prechazi mi mraz po zadech

Ezop cz_dragon (zavináč) post (tečka) cz 4.?.?.?

máte v podstatě naprostou pravdu, dalo by se o urcitych bodech vice diskutovat, ale celkem by to neovlivnilo závěry ke kterym jste došel! Zničenim rodineho kruhu socialnim statem(byrokracii) musi zákonite vést dříve či později ke spolecenskemu krachu.

108573

21.6.2006 6:10

Zlocin na nevinnych.

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 220.?.?.?

Nejdrive si musime rici ,nez clovek se stal duchodcem a byl manuelne cinnym ,tak prinasel spolecnosti uzitek, jinymi slovy i pomoci dani za svou produktivni praci na ktere spolecnost bohatla ,tak si na sebe na sve stari vydelal.Kde jsou vsechny ty penize?
Amerika uvazuje ,ze zvysi duchodovou vekovou hranici na 85 roku, rovnez i jine staty budou v kratkosti nasledovat,ze nejsou dalsi,co by vydelavali penize,tvorili hodnoty,ci je to vina?
Je to vina neproduktivnich ,ale vedoucich sil v narode,kteri ridi vse od skolstvi az po svetle zitrky.Kde jsou ty doby ,kdy za komunismu na hrade Oklik a v rekreacnim stredisku Slapy se nase garnitura povznasela ve vecirkach ,kde sampanske teklo proudem a holky tancily na stole ,za ci penize?
Jste neproduktivni,tedy stary,tak jste pro ne ztratil svou hodnotu,je jedno,ze jste si na sve stari vydelal,nebot bosove si vezmou na svuj duchod tolikrate vic ,na coz si nikdy realne vydelat nemohli,ktery nepostradatelny "BoSS" muze mit hodnotu prace 2-3 tisice za minutu,co se mu plati a mnozi berou jeste vic.
Tito lid e,uz jsou v nebi za sveho zivota a neni jich malo,pocet stale pribyva,zatimco tem normalnim duchodcum potraviny a benzin a najem stale vic roste,ale ne jejich duchody.
Na zapade ,v tak zvane demokracii to neni o nic lepsi ,garnitura samovyvolenych,clenove bohemistickeho klubu,jak se nekdy prosekne ,nechtene,tak ziji v razich hotelich ,se vsim vsudy i s divkami ,jez venuji panum svuj cas,pro ostatni ,mene cenny obcany jsou to k.....,to ,co ma pensista na celych ctrnact dni,to je poatek priviligovanych na pul dne v tom hotelu,pracujicich tvoricich hodnoty malo,ale o to mnoho vic ,zijicich a to velmi dobre z tech pracujicich,jen si pripomenme to odmenovani,kde obcan zapasi ,aby vubec dostal duchod ,tak ,takovy reditel banky dostane odstupne na 30 milionu,a byvaly clen Exxonu dostal na duchod jenom 600 milionu se vsim vsudy,volne letenky,sofera ,sekretarku,rikejme ji tak ,jako,kdysi soudruzky,proste tem se zije a tak tedy musi utahovat opasky tem pod nimi,aby si mohli povolit jete vice sve opasky,jestli nekdo mluvi o lidskych pravech,demokracii a svobode ,tak momentalne zije "Alenka ,v risi divu",nebot realita zivota je zcela jina ,proto krmi hollyvood svet filmy o super.......a nikdy neukazi zkutecny zivot.
Nejzranitelnejsi je tedy duchodce ,ne jenom od statu-statnich byrokratu,ale i od vsech tech zlodejskych pojistoven a ruznych spolecnosti,co dbaji o nase "blaho" ,tak ,jak Maxwel jez okradl tisice britskych duchodcu,tak ,jak Evron a tak ,jak v Australii a tak ,jak... proste do nekonecna,jak muze jeden clovek ukrast vic jak 5 bilionu,jen to co mu dokazali a dat mu jen par mesicu vezeni,takze poctem vezenskych hodin k pomeru co nakradl ,kazda minuta je tisice dolaru, co zasantrocil a co na ne ceka ,az vyjde ven, palac mu nevzali,ten byl prepsan na manzelku a jine ksefty k tomu.Na celem svete je jen par rodin ,jez vlastni 70% veskereho bohatstvi teto zeme a ti jsou abnormalne bohatsimi kazdym uplynulym dnem,zatimco duchodce ,pokud nevyplni spravne dotaznik ,je pokutovan 130 dolary a nebo mu je ducho...Kráceno (Editor)

108580

21.6.2006 6:42

A taky pise toto:

V. Sodek 62.?.?.?

Nově příchozí nebudou podporovat současné důchodce, proč by to dělali? Ti přicházejí, aby se sami měli dobře, budou sami čerpat ze sociálního systému státu (a tak jej ještě více zatěžovat).
------------------
Mili Kanadane
A jakpak to bylo s vami prvni rok v Kanade?
Podporovali jste kanadske duchodce, nebo jste cerpali z fondu?
A bez vytacek, prosim......pokud odpovite [mrknutí jedním okem]

108582

21.6.2006 10:56

RE: A taky pise toto:

zapa 70.?.?.?

Reakce na 108582

To bejvavalo, p. Sodek.

pobidky pro pristehovalce, ktere Kanada nabizela, byly asi unikatni v celem svete. To je ale historie, 20-40 let stara. Pokud mluvim za sebe, vypadalo moje 'cerpani vyhod' takto: ve ctvrtek jsem priletel do Kanady a v pondeli jsem sel do prace. Muj prvni 'nabytek' nabidli spoluzamestnanci (byl by jinak sel do odpadu...). Prvni nezamestnaneckou podporu (propusteni jsem si nezpusobil) jsem videl az po 16-ti letech. Brzo budu zapasit o duchod - bude to zrejme jen par stovek mesicne. A ruku pritom MAM na srdci...
[smích]

108586

21.6.2006 17:42

RE: A taky pise toto:

Zubr 207.?.?.?

Reakce na 108586

Ceska imigrace byla pro Canadu velice vyhodna. V dobe kdy Canada potrebovala pracovni sily, stredo a vysokoskolaci z Cech se zapojili do ekonomie behem nekolika tydnu ci mesicu. CSR zaplatilo skolne pro Canadu.
V prvnim roce nase podpora zdejsich duchodcu nebyla asi velka, v dalsich 30+ letech urcite ano.
To ze nynejsi penzijni system ma problemy je hlavne zpusobeno tim ze nase ekonomie ted sidli v Japanu a v Cine.

108630

21.6.2006 11:08

I Češi byli emigranty ...

Norikazu Okamoto norikazuokamoto (zavináč) seznam (tečka) cz 212.?.?.?

Reakce na 108582

...,ale Kanada byla zemí bílých Evropanů. Stejně jako USA či Austrálie. Barevným imigrantům nic nedlužíme, pokud narážíte na tohle! Jinak detaily ze života pana Stwory mě samozřejmě zajímají taky. Asi to tu někde psal, ale já to nenašel. Čím byl v Československu? Proč potom zrovna Kanada?

108587

22.6.2006 13:46

RE: I Češi byli emigranty ...

V. Sodek 62.?.?.?

Reakce na 108587

Barevným imigrantům nic nedlužíme, pokud narážíte na tohle!
=========
Mno,...jakou dedukci jste prisel k tomuto, tak to teda fakt nevim.
Ale kdyz uz se o tech "barevnejch Kanadanech" zminujete, tak si myslim,
ze tech je, dle "evropskych norem ", nejvice mezi temi domorodymi. [mrknutí jedním okem]
Vite, to jsou ti,kterym v minulosti nektere zle duse bilych evropanu zneuzitim latky zvane alkohol, a jeho aplikaci do telesne schranky domorodcu, srazili jejich dobrou dusi na kolena.
Geneticky na to nebyli pripraveni.
Hold duverivost a naivita se tresta. Dostali tzv."po kulich" od pristehovale zle duse.
Nasledky vidite i dnes, pokud jste kanadsky danovy poplatnik.

V [cool]

108694

21.6.2006 16:26

RE: A taky pise toto:

Aja 24.?.?.?

Reakce na 108582

-Mate pravdu, pane Sodku, cely jeden rok se o nas, po prichodu, Kanada starala (byt, zakladni zarizeni, penize na potraviny, zakladni jazykovy kurz-francouzstina), uz behem tohoto roku, jsme si s manzelem nasli praci a domnivam se, ze jsme vratli vse, co jsme dluzili.
- Ke Columbii. Mela jsem v praci kolegu z Pakistanu (ale ano, muslim), v podstate z jeho vypraveni vyplynulo to same. Vlada se financne o obcany nijak nestara, ale take jim zadne penize nebere v podobe dani. Ten clovek byl po case propusten a nikdy si nezazadal o podporu v nezamestnanosti, bylo by to, jak rikal, pod jeho uroven; dokud nenasel novou praci, zil z uspor. Ja vim, vyjimka.
- Financni poradce. O tom je zminka v clanku s poznamkou, ze lide sluzeb poradcu nevyuzivaji. Z vlastni zkusenosti- poradce mame a uz nekolikrat se stalo, ze nas uchranil, pred spatnou investici. Neni treba byt milionarem, umi zachazet i s "nevelkou sumou penez", dulezite je, aby byl slusnak. No a kdyz to "bouchne" ve svete financi ve velkem, bude nam i poradce na houby.
-Mindy. Dva nejhorsi zazitky ze socialnich zarizeni v Ceskoslovensku. Domov duchodcu v byvalem zamku, starecci a starenky v obrovskych loznicich, bez nejmensiho naznaku soukromi. Tam nekde se vytracela lidska dustojnost.
Detske jesle.. ty vyvolavaji vzpominku na zimni, jeste do tmy ponorena rana (no, spis to byla noc ) a deticky, ktere jeste spi, nebo se vzpouzeji, pripadne jsou naprosto apaticke.

108623

21.6.2006 9:17

Evoluce

vrabcak 193.?.?.?

Jak jinak se ma lidstvo rozvijet nez soutezenim o omezene zdroje. Berte to pozitivne, mejte deti, naucte je strilet, naucte je bojove sporty. Pripravte je a mozna i sebe na dobrodruzstvi. Bude to lepsi nez Disneyland.

108585

21.6.2006 15:17

RE: Evoluce

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 108585

Vidite v vrazdeni svych bliznich dobrodruzstvi lepsi nez Disneyland? [zmaten]

Ale i kdyz vlastne - lidi jsou premnozeny - mozna jo.
I kdyz moc jisty si nejsem [chechtot]

Prusvih je jen v tom, ze v Disneylandu to neni "bud on nebo ty" a jak se "cosi vzdalene pripominajici civilizaci" zvrhle v bezbrehe nasili a anarchii tak to tady bude vypadat jak svet z Mad Maxe - zadne pocitace, net, elektrina, potraviny - nic. A boj o kazdy litr benzinu na zivot a na smrt a pokud neumite rychle mirit a strilet na zasah + nevlastnite dostatek zbrani, neprustrelnou vestu - lepe cely oblecek + helmu tak nemate sanci.

Specialne ne proti gangu, jenz zrovna vykradl vojakum ci policajtum zbrojnici... A specialne ne, pokud nekdo z vaseho gangu (muze byt i rodinny gang [smích] ) by mel tu chut zkusit s druhymi vyjednavat misto jejich postrileni a nejlepe ze zalohy.

PS. zapomnel jste na potrebu chirurgickeho vzdelani na zakladni "opravy" po prustrelech [mrknutí jedním okem]

PS2. lide, jenz nerespektuji zakaz drzeni automatickych zbrani budou automaticky ve vyhode [mrknutí jedním okem]

108617

21.6.2006 11:26

Pozdní sběr

Mindy 217.?.?.?

[cool] .To jako nemyslím na druh vína. Ale na sklizeň ano.
Myslím na to, že dnešní důchodci byli ještě nedávno právě ti sociální inženýři,ti daňový mágové a modernizátoři všeho.
Myslím na to, že dnešní pensioneers, senioři, důchodci prostě ty dědové a babky, jsou hippies z let šedesátých, kdy s kratícimi se sukněmi a prodlužujícími se pačesy, přišla i PILULKA. Antikoncepce. Velkou službu neudělala. Myslím si alespoň, když vidím ty "babičky" bez vnoučat, která alternuje voříšek a další pilulky. Na "špatný nervy". Vymknuty ze starých poměrů a musů, se ženy dychtivě osvobodily od svého ženství. Děti si pořídily jen TAKÉ. Aby měly kam zavěšovat citové přebytky a jako rituální obětinu matce Přírodě a vlastní matce. Víc než rannou péči si ovšem zakázaly, aby nebyly za "blbé". Dělaly kariéru proti svým mužům. Za léta "poroby". Co potom ale čekat od generací opuštěných jeslově-školkových mimin? Jak by mohli odpustit matkám, které je nevychovaly. To neudělá žádná zvířecí matka. Takovou mizernou surovost. Nevědomost hřích ČINÍ a né, že né.

PILULKU vymyslel muž. Respektive muži. Z mnoha různých důvodů jim to připadalo jako dobrý nápad. Přerušit odvěký ženský koloběh početí, potratů,porodů,úmrtí a zrození. Oddělit sex od reprodukce lidského druhu navždy. Osvobodili se od odpovědnosti za vznik života. Směnili roli otců za roli věčných milenců. Nenarozeným dětem vzali život, narozeným matky, sobě rovnováhu. Zpupně zhlouplí svou vědeckostí, šáhli kam neměli. A pak jen čuměli.
Nějak se to celý nepovedlo [oči v sloup] .
Staříci a stařenky nemůžou zestárnout. Teď už ne.Opuštěný mimina jim to vrací i s úroky. Ty nejvíc trestající opuštěnci se stali politiky, propagátory fitness-wellness a plastickými chirurgy. Udavte se tou kariérou matko a otče. A hlavně zůstaňte Mladí. Do rakve bez vrásek a svěží. Sklidíte, co jste zasadili, staroušové. Pozdní sběr. Pozdní lítost. [cool]Mindy

108589

21.6.2006 12:08

RE: Pozdní sběr

Peter Velkej 72.?.?.?

Reakce na 108589

S timhle nahledem na katastrofu bile rasy (ano, prevazne bile rasy) musi kazdy souhlasit. Vidime ty priznaky i v nasich vlastnich rodinach. Kolik z nas ma vice ne dve deti?
V mem vlastnim manzelstvi (to jeste v CSSR nebyli birth control pills)ma manzelka mela dva nucene potraty, jen proto, ze jsme byli pohodlni a nechtelo se nam ve veku 24 let starat se o deti. Namisto toho jsme si koupili Warburga. Jen cikani tehdy v Cesku meli vice jak 3 deti.
Mluvil jsem zde v Kanade s clovekem ktery dlouha leta ztravil v jizni Africe. Zminil se o Ethiopickem hladomoru ktery tehdy byl 'popularni' u rockovych kapel (charitativni sbirky, v televizi ukazovali pomalu kazdou pul hodinu vychrtle mimina. Tak tenhle znamej tvrdil ze priroda sama se postarala o prelidnene cast Afriky.
Vcera v Kanadskych zpravach oznamili ze Kanada prijme 800 bezencu odkudsi z jakesi Burmy. Tak to se mohou Kanadsti danovi poplatnici naco tesit.
Urcite ti lide nemaji zadne profese, skonci pravdepodobne v Torontu uz i tak prelidnene, prekriminalizovane metropoli.. V zaberu televiznich novin ukazovali i jejich docasny utecensky tabor (kde nekteri uz ziji leta). I tam se jim rodi deti jako kralikum.
Uhrnem, na generaci po nas uz zadny duchodovy fond nezbyde. I tak zvani 'Baby Boomers' generace si pekne utrou pod nosem, pokud nemaji statisice ulozene v RRSP.

108591

21.6.2006 13:17

RE: Pozdní sběr

DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 195.?.?.?

Reakce na 108589

Fakt dobré! Gratuluji.

108594

21.6.2006 13:24

RE: Pozdní sběr

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 108589

Smekám Mindy! Nejen nad celým obsahem Vašeho příspěvku, ale zejména pak nad: Zpupně zhlouplí svou vědeckostí, šáhli kam neměli. Podstata, která je určující.

108595

21.6.2006 13:58

RE: Pozdní sběr

Tatranka 85.?.?.?

Reakce na 108589

Na Vašem příspěvku je jistě řada pozoruhodných postřehů a pravd. Ale lze takto jednoznačně říci, kdo za to může? Kdo může za to, že muslimské státy se propadly na chvost vývoje, přestože ve středověku udávaly jeho tón. Kdo může za to, že komunisté podporovali plnou zaměstnanost žen, přestože se to v národním hospodářství nijak neodrazilo jeho zvýšenou výkonností. Kdo může za to, že v západních zemích zavládl svého času bezbřehý liberalismus, přestože komunitní společnost by zřejmě byla schopna řešit své problémy lépe? Je to jen otázka samovolného vývoje, nebo za tím něco nebo někdo stojí, kdo to řídí? Nechci vidět za vším spiknutí a stále se snažím věřit, že celosvětové spiknutí pár jedinců proti všem není možné (i když Jirásek si to nemyslel). Ale považte, podmínky jsou tak nastaveny a málokdo může s určitostí odhadnout, co přinesou do budoucna. Ostatně i futurologové se občas seknou. Jistě, rodina by měla být tou nejmenší společenskou jednotkou, která svým členům přinese pocit bezpečí, zázemí a ochrany. Kam se mohou utéci a odkud mohou čekat pomoc. Ale může být rodina ještě funkční, když muži dávají přednost ženám, které je dokážou reprezentovat ve společnosti spíše, než ustarané mámy, které za sebou vláčejí pět děcek ? Když ženy dávají přednost finančnímu zabezpečení s partnerem, který jim dokáže poskytnout především peníze, ale nikoliv již cit či náklonnost ? Když se dává přednost nevázanému sexu před opravdovou láskou? Když klesá reprodukční schopnost obou pohlaví, ale především té mužské poloviny lidstva a kdy řada párů vůbec děti mít nemůže ? Z biologických důvodů. Kdo by se tedy měl postarat o ně. A čím to je dáno? Stresem, smogem, chemií v potravinách ? Anebo už opravdu naše civilizace překročila svůj zenit a spěje zákonitě k zániku tak jako řada civilizací před ní, aby se nejprve zbarbarštěla a posléze začala zase stoupat vzhůru a opakovat stejné chyby? A kdo to vůbec může vyřešit? My všichni, politici, zájmová sdružení nebo nějaký osvícený diktátor, který ovládne celou Zemi ? Spíš se mi zdá, že nastává střídání civilizací. Ta naše, západní, už upadla do dekadence a nejvyššího stupně samolibosti a proto je odsouzena k zániku. Na její místo nastoupí civilizace nové, které ještě mají tu sílu ji ovládnout. Jedno, zda to budou Asiaté, Afričané příp. Arabové. Dělo se tak v minulosti a není důvodu, aby se tak nedělo i v budoucnosti. Na troskách byzantské říše vznikla kultura muslimská, helénské období vystřídalo starověké Řecko a Germány a Galy převálcoval starý Řím. Indiáni zmizeli téměř z povrchu zemského, když na ně padla horda dobrodruhů ze staré Evropy a na troskách říše Chanů vzniká moderní Čína. Zřejmě nám nezbude než splynout s našimi dobyvateli a najít si mezi nimi svoje místo. Pokud ještě je čas, pokud ...Kráceno (Editor)

108603

21.6.2006 14:11

RE: Pozdní sběr

Pavel -Čert- Němec 62.?.?.?

Reakce na 108589

>PILULKU vymyslel muž. Respektive muži. Z mnoha různých
>důvodů jim to připadalo jako dobrý nápad. Přerušit
>odvěký ženský koloběh početí, potratů,porodů,úmrtí a
>zrození. Oddělit sex od reprodukce lidského druhu navždy.
>Osvobodili se od odpovědnosti za vznik života. Směnili roli
>otců za roli věčných milenců. Nenarozeným dětem vzali
>život, narozeným matky, sobě rovnováhu. Zpupně zhlouplí
>svou vědeckostí, šáhli kam neměli. A pak jen čuměli.

A co Vy pani vedatorko? Vy jste jim na to urcite neskocila, ale priznejte se, kolikrat ste si ho tam nechala "soupnout" jen tak pro zabavu? Nebo ji mate jen na piss a plozeni deti, ktere se o Vas na stara kolena budou starat a chvalit do nebes, za to ze ste je z pridavku sotva oblikla, hlavne abyste misto kariery mela cas je vychovavat?
-mimochodem babka Blazkova by asi mohla vypravet...

>Nějak se to celý nepovedlo [oči v sloup] .
>Staříci a stařenky nemůžou zestárnout. Teď už
>ne.Opuštěný mimina jim to vrací i s úroky. Ty nejvíc
>trestající opuštěnci se stali politiky, propagátory
>fitness-wellness a plastickými chirurgy. Udavte se tou kariérou
>matko a otče. A hlavně zůstaňte Mladí. Do rakve bez vrásek
>a svěží. Sklidíte, co jste zasadili, staroušové. Pozdní
>sběr. Pozdní lítost. [cool]Mindy

Muzete prosim konkretne vyjmenovat par tech trestajicich opustencu z rad politiku, fitness-wellness a plastickych chyrirgu? Nebo jsou to zas jen nepromyslene blaboly do vetru s nadechem jakehosi moudra?

108607

21.6.2006 15:07

RE: Pozdní sběr

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 70.?.?.?

Reakce na 108607

Poslyšte, jste nechutně osobní a napadáte diskutujícího, čímž porušujete pravidla v této diskuzi. Berte to jako varování.

108614

21.6.2006 15:49

RE: Pozdní sběr

Pavel -Čert- Němec 62.?.?.?

Reakce na 108614

>Poslyšte, jste nechutně osobní a napadáte diskutujícího,
>čímž porušujete pravidla v této diskuzi. Berte to jako
>varování.

Vite pane Stwora, rikejte tomu treba "alergie na pindy", nedalo mi abych na to nezareagoval, prestoze je v tom nadech pravdy. Jenze to je to co tu Mindy prezentuje, nadech pravdy zabalenej do "cool" obalu spolecne s hromadou blabolu. Neobsahuje ani rozumny pohled na vec ani navod na reseni problemu. Proto sem taky na jeden jeji blabol zareagoval a zeptal se co konkterne dela ona ze tu rozhazuje rukama a prednasi o pilulkach, vecnych milencich a opustenych miminech, i kdyz me ve skutecnosti vubec nezajima jeji prirozeni, natoz co s nim dela(boze chran) a tusil sem, ze na obranu sve oblibenkyne zakrocite. Nimene Vase varovani beru na vedomi a priste si dam vice pozor na formu a pokusim se to same napsat jinak, popripade vubec, coz uz ted delam z 99%... hezky den

108620

21.6.2006 16:53

RE: Pozdní sběr

TomasEU 86.?.?.?

Reakce na 108620

Jste (cenzurováno. urážíte). A dopustil jste se několika argumentačních nesmyslů. Dostal jste se na úroveň bývalých STB fízlů a zlodějů z PFF. Kteří kritizovali václava Havla, za to, že přednáší příspěvky o ekologii a sám jezdí 4litrovým mercedesem.
Uvědomte si, že člověk může kritizovat (v tomto případě i oprávněně) cokoli chce, i když se sám v duchu svých ideálů nechová.
Já třeba jezdím také autem (ne moc často) a přesto kritizuji přeplněná města auty, exhalaci skleníkových plynů, lidi co jezdí dennodenně do práce autem, jenž zaplnili jen oni samotní atd.
A kdyby mi někdo v hospodě řekl, proč kritizuji, když sám občas jezdím autem, tak bych mu hned rozbil hubu. Takže si laskavě uvědomte, že člověk má práve kritizovat cokoli, bez toho,aby ho hulváti jako jste vy vulgárně uráželi!

108626

21.6.2006 17:50

RE: Pozdní sběr

Koumeles 194.?.?.?

Reakce na 108626

To vam moc nerozumim. Jak muzete neco kritizovat a zaroven to provadet?
Jinak je opravdu smesne mluvit o ekologii a jezdit 4litrem. Nebo ochrance zvirat, ktery nosi kozich ze lva, boty z krokodyla a cepici z tulene [mrknutí jedním okem]....omlouvam, se jestli jste to myslel jako vtip [mrknutí jedním okem]

108631

21.6.2006 18:12

RE: Pozdní sběr

osd 81.?.?.?

Reakce na 108626

Souhlasím s Vámi v tvrzení, že to Pavel-Čert-Němec vzal z nesprávného konce a použil nepřípustné prostředky (osobní útok). Kdybyste mi však chtěl rozbít hubu pro otázku, proč kritizujete, když to sám děláte, divil bych se.

Tak tedy tvrdím. Pokud něco kritizujete a zároveň to děláte (tj. nesnažíte se být zářným příkladem), zastáváte zároveň dva protichůdné názory (jeden slovy, druhý činy). Pokud mi za to tvrzení chcete rozbít hubu, můžeme se domluvit. Kdykoliv v Praze, ve všední dny v době mezi 16-17 hodinou (a připravte si náhradní zuby [velký smích] ).

108633

21.6.2006 22:01

RE: Pozdní sběr

Jarmila 85.?.?.?

Reakce na 108620

(Příspěvek zrušen. Osobní útoky.)

108650

22.6.2006 6:33

RE: Pozdní sběr

Jarmila 85.?.?.?

Reakce na 108650

Nebyly to žádné osobní útoky pane Stworo, jenom jsem napsala, že to byly blbé kecy a pindy, co tady paní Mindy ohledně antikoncepce napsala- a na tom si trvám. Pokud chcete až takto důsledně cenzurovat, tak já tady nemusím vůbec přispívat.

Nazdar! A sbohem šáteček.

108678

22.6.2006 7:54

RE: Pozdní sběr

Mindy 217.?.?.?

Reakce na 108678

[zmaten] Paní Jarmilo, malujete půvabné obrázky a umíte si říct svoje. Počkejte ještě chviličku, prosím. Chtěla bych se dozvědět, proč blbě kecám a pindám. Abych si to svoje mohla zkusit obhájit. [smích] . Mindy
PS: Jo a taky se tu cítím trochu hodně dost (děsněěě) přechlapovaná. Holek je tu děsně pomálu.

108680

22.6.2006 13:26

RE: Pozdní sběr

Jarmila 85.?.?.?

Reakce na 108680

Jéžiš, díky za pochvalu- to si tedy za ty své nadávky ani nezasloužím. [zmaten] Ale jestli chcete ty obrázky uvidět i vytištěné na křídovém papíře, tak si můžete zakoupit nejnovější číslo časopisu Krásná paní a tam jsou vytištěné na straně 46.[smích]

Teď se Vám pokusím vysvětlit, proč jsem tak nadávala. Vůbec si nemyslím, že by kolumbijský důchodový systém byl lepší než západní- že by měli vyšší úroveň než my. Domnívám se, že hlavní chyba je v tom, že samovyvolení vládci vysávají a ožebračují nejen důchodce, ale i mladé lidi promyšleně a cíleně. Že by vše mohlo být jinak- že už dávno by lidé na Západě neměli pracovat 8 hodin, ale jen 6 hodin a i důchody by mohly být mnohem větší, i přesto, že se lidé dožívají vysokého věku. Nač proboha rodit nové lidi, nové otroky, když existují celé regiony, kde ani mladí lidé nemohou zaboha sehnat práci? PRÁCE JE PROSTĚ NEDOSTATEK!

Kolik už toho bylo napsáno, že je planeta přetížena a že by se dosavadní počet lidí měl snížit z 6,5 miliardy alespoň na 3 miliardy. Čili ne další kolo množení, aby se i Západ začal množit, ale naopak- aby rozvojové země se přestaly množit. Čili zatracovat antikoncepci, když je to ve skutečnosti pro ženy, muže i pro planetu velké dobro mi připadá velmi zpozdilé. Rodina se nerozpadá proto, že je v ní málo dětí, ale proto, že jsou muži vychováváni k nevěře. A péče o staré rodiče? Pokud je postavena jen na dobrovolnosti, ne zákonem, pak je to taky nalevačku. Příklad: ze 6 sourozenců jsem se o matku 8 let starala jen já. Zatímco sourozenci si užívali svých nejlepších let, já jsem spoluprožívala matčino depresivní stáří. Když lidé nebudou vedeni k obětavosti, pak se o rodiče nepostará NIKDO, i kdyby si nadělali 10 dětí.

108692

22.6.2006 13:55

RE: Pozdní sběr

Pavel -Čert- Němec 62.?.?.?

Reakce na 108692

>Jéžiš, díky za pochvalu- to si tedy za ty své nadávky ani
>nezasloužím.

ted ste me teda zklamala, takhle se nechat pochlebovanim uplatit... [chechtot]

108695

22.6.2006 14:01

RE: Pozdní sběr

Jarmila 85.?.?.?

Reakce na 108695

Ne, nikoliv, jsem naprosto neúplatná Pavle, jenom se mi to zrovna velmi hodilo nenápadně upozornit, že je o mně a mém webu v ženském časopise velmi pochvalný článek. [smích]

108698

22.6.2006 15:20

RE: Pozdní sběr

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 108698

...je o mně a mém
>webu v ženském časopise velmi pochvalný článek. [smích]

http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=4772


Všechno začalo Velkým třeskem... moře času a moře náhod - to byly v minulosti hlavní konstruktéři života na planetě....[chechtot] [chechtot] [chechtot] A "moře" hlouposti, nebetyčné pýchy a sebechvály, která vždycky smrdí...

108702

22.6.2006 17:08

RE: Pozdní sběr

Jarmila 85.?.?.?

Reakce na 108702

a to ještě vůbec nevíte pane Honzo, že já jsem ty ženské bulvární časopisy na svém webu zkritizovala ještě víc, než ten Osud. [chechtot] Ale ta Krásná paní není zas až tak úděsný bulvár- a krom toho oni si našli mne, nikoli já je, takže já jsem v tom naprosto nevinně.

Jo, jo moře hlouposti, nebetyčné pýchy a sebechvály- však ještě uvidíte! Není všem dnům ještě konec! A já to dokážu, co chci dokázat!!! [vyplazený jazyk]

108706

22.6.2006 17:21

RE: Pozdní sběr

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 108706

... oni si našli mne, nikoli já je...

To mě ovšem vůbec nepřekvapuje... [chechtot] [chechtot] [chechtot]

108707

22.6.2006 16:07

RE: Pozdní sběr

Mindy 217.?.?.?

Reakce na 108692

[smích] Pochvala byla upřimná - malujete poctivě jak cítíte a ty obrázky mají z těch pocitů v sobě záři, řekla bych.K jejich otištění v Krásné paní gratuluju. Kalendáře paní Kanyzové jsem si kupovala spoustu let. Letos sem to nějak prošvihla. K antikoncepci:
Já si netroufám obmýšlet takový globální lán jako vy, Jarmilo. Beru to tak, že člověk se má nejprve postarat sám o sebe. Aby dospěl a vyvinul se v přiměřeně adaptovanou a produktivní lidskou bytost. Potom by se měl postarat o svoje geny. Založit rodinu, zplodit děti a naučit je co nejvíce. Když to zvládne, pak je tu starost o širší okolí. O obec a o stát. Prověřen dobrou péčí o sebe, svou rodinu, svou obec a případně svůj stát, je pak morálně a zkušenostmi legitimován k tomu, aby se pokusil "vyřešit" Svět. A pokud je k erudovanosti, navíc ještě trochu snílek, Mesiáš,Don Quichot...prostě trošičku cvok, pak to i zkusí. Vyřešit to tak nějak globálně. [cool]

Já sem se zadrhla v činech u obce. O stát zavadím myšlenkou často, ale konám málo. Volby, berně,trocha remcání. Na Svět mi už nezbývá. Ani vhled, ani chuť. Hledím si svého dvorečku. Když mi foukne arktický vzduch ze Sibiře v září a tropický z Afriky v dubnu, znervozním. Zblbnou mi moje (naše) pole a sady a nedaří se dobře moji(naší) zvěři a mému (našemu) ptactvu. O účtech za topení a nudli u nosu nemluvě. Takže pohlednu směrem k Sibiři anebo Africe, ale zajímá hlavně ten můj (náš) dvorek.
Sibiřani a Afričani ať si hospodaří sami. Pokud hospodaří tak, že i nad mým dvorkem zmrtví vzduch a seberou mi vodu, rozlobím se. Právem, řekla bych. Nehodlám si nechat vecpat odpovědnost za cizí nedostačivost. Budu chtít a požadovat nápravu. Když já poctivě ohlídám svoje stádo,tak ohlídej ty svoje, Sousede. Moje tráva je pro moje zvířata a když mi jí začnou žrát tvoji neohlídaný zatoulanci, pošlu na ně psa. Zubatýho.
Teď to metaforický psaní shrnu k tý antikoncepci. Češi vymírají, protože se rodí málo dětí. Jsem Češka a nelíbí se mi to vůbec. Děsí mě to. Momentálně nepotřebujeme antikoncepci, ale koncepci záchrany tradiční rodiny. Kdybych nějakou komplexní použitelnou koncepci měla, vyřvávala bych jí po tom našem dvorku do ochraptění a úmoru.
Po černouškách a eskymácích je mi krancvajc... [cool].
Pro Češky mám nálehavý apel. Holky, dělejme děti a dějme jim veškerou pozornost, kterou dát dokážeme. Tohle je náš úkol na tomhle světě. Snažme se. A věřme svým chlapům, že nás a naše děti uživí a ochrání. Protože to dokážou. Když jim budeme věřit. [smích] . Mindy.
PS.Vy už nemusíte, paní Jarmilo - vy už máte uděláno [smích]

108704

22.6.2006 17:01

RE: Pozdní sběr

Jarmila 85.?.?.?

Reakce na 108704

píšete paní Mindy, že by se člověk měl postarat o své geny, založit rodinu a zplodit děti. Potíž je ale v tom, že v Česku přibývá čím dál víc mladých mužů, kteří nestojí o to množit své geny a starat se o rodinu. Tím pádem mladé ženy čím dál častěji nemohou najít vhodného partnera pro život. To se týká i mé dvacetisedmileté dcery, s kterou jsem teď byla na dovolené a vše s ní na tohle téma prodiskutovala. Tvrdí, že u nich v práci žije většina svobodných žen do třicítky bez partnera, protože nemohou žádného vhodného nalézt. Dcera sama kategoricky říká, že pokud nenalezne kluka, který by se choval k ní stejně slušně a zodpovědně jako ona k němu, tak prostě žádného nevěrného hajzla, co si dělá co chce nikdy akceptovat nebude a zůstane také radši sama. Takže zdá se, že mnoho českých žen na rozdíl od Vás nevěří tomu, že je chlapi ochrání a pomůžou s živením dětí. Koneckonců, vysoká rozvodovost, kdy se každé druhé manželství rozvádí svědčí o tom, že jejich předtuchy se bohužel vyplní.[zmaten]

Vymírání Čechů mi absolutně, ale vůbec nevadí, klidně jejich počet může klesnout třeba až na 5 milionů- krajině a životnímů prostředí to jen prospěje. Co mi vadí, to je multi-kulti, i když tohle není ještě až zas tak problém Česka jako problém většiny států Evropy. Tady by se měli Evropané jednotně domluvit, že by proti přistěhovalcům měli postupovat jednotně velmi tvrdě a jejich cizí kulturu poslat tak kam patří- zpátky. Jak řekl známý francouzský filosof a spisovatel Pascal Bruckner: Ve Francii jsou dnes vidět ženy v burkách, zcela zahalené od hlavy až k patě. Těm ženám nelze vidět ani obličej. To by podle mne mělo být zakázáno! Je to skandální, neboť to už není lidská bytost, ale chodící vězení.

Ano, já už mám uděláno, proto si mohu dovolit hloubat nad globálními problémy celého světa. [oči v sloup]

108705

22.6.2006 21:02

RE: Pozdní sběr

V. Sodek 62.?.?.?

Reakce na 108705

Pani Jarmilo

Chilly intima.....rika to neco, vam, ceskym zenam ?
Ano, prvni vlastovka.
Pak jeste nejaka druha, mozna v lekarnach pribyla i treti....
Tam zamerte, vy zeny, sve aktivity.
Jeste nedavno mistnim zenam nebylo doprano techto
"vymozenosti" zapadni civilizace.
Hlavne ze se starate, co nosi vase jizni sousedka.
Stara se ona o spodni pradlo nesssajici pot?.... o boty drtici malíčky, jinak tak krasnych nohou
ceskych zen?.....
Tak, jak se na nas v 70tych letech pres prsty divali kvuli poslouchani hard rock muziky, dnes nase generace naoplatku nemuze snest prvky jine kultury.
Prijmout cloveka a pak mu chtit prikazovat styl oblekani,...jak typicke pro evropske
maloměšťáctvo.

Nam taky kazal stoupenec bolsevika, ze rifle(blue jeans) a dlouhe vlasy nosi spinavci.
Ta zahalena dama vi, proc to nosi. A pokud s timto ma problem, at to rekne nahlas.
Vas, ani toho filozofa k tomu prozatim nepotrebuje.
A pokud je zde nechcete, zmente sve zakony,.....nikoliv jejich.
Nebo jednoduseji: Nedejte jim vstupni vizum a hotovo [mrknutí jedním okem]

V[cool]
world peace

108719

23.6.2006 6:47

RE: Pozdní sběr

SandWalker 80.?.?.?

Reakce na 108719

[smích] tlesk.....tlesk.....tlesk [cool]

108737

23.6.2006 7:22

RE: Pozdní sběr

Jarmila 85.?.?.?

Reakce na 108719

No, víte pane idealisto, mezi muslimkami a západními ženami je přece jen jeden veliký podstatný rozdíl, který jste zdá se jaksi nepostřehl. Západní ženy nosí nepohodlné boty drtící malíčky naprosto DOBROVOLNĚ, kdežto muslimky žijící na Západě chodí zahalené od hlavy až k patě NEDOBROVOLNĚ- čili třeba i pod pohrůžkou smrti POVINNĚ. Je ovšem pravda, že jejich otrocká výchova již od útlého dětství způsobuje, že své otroctví akceptují a považují za přirozené. Tak jako kdysi mnozí otroci v Americe nesouhlasili se zrušením otroctví, protože vůbec nevěděli, co by si se svou svobodou počali. Vlastně západní ženy jsou vychovávány prostřednictvím již zmiňovaných ženských časopisů také k jinému typu otroctví- ale přesto všechno je vše na bázi DOBROVOLNOSTI.

Takže muslimská rodinná totalita není pouhá „jiná kultura“, ale je to sprosté otroctví zaváděné zákeřně ve všech zemích Evropy. Že Vám za komoušů zakazovali dlouhé vlasy, hard rock a rifle bylo taky proto, že jsme žili v totalitě- dnes to nikdo nikomu nezakazuje. Ano, a proto je třeba ve všech evropských zemích změnit zákony tak, že by se velmi přísně trestalo jakýkoliv typ rodinné totality a otroctví- kdy se zrovna ve Francii nedávno přišlo na to, že opět jeden zaostalý muslim své tři dcery nepouštěl ani do školy a držel je 11 let zavřené na dvorku a nikdy je nepustil ani proběhnout se ven do parku. Takovýhle poměrů se Vy zastáváte?

V[cool] Světový mír do všech domácností!

108739

23.6.2006 9:57

RE: Pozdní sběr

V. Sodek 62.?.?.?

Reakce na 108739

Pani Jarmilo
Snazil jsem se Vam to podat tou nejsrozumitelnejsi cestou.
Pokud ovsem umyslne davate hranici svemu chapani a Sandwalker je pro Vas jen demagog,...
Jsme hlavne muzi, ...svetem sbehli muzi,....a zen si vazime. Skrz oci zeny muzeme videt do jeji duse. Vy ne, jste zena. Nam to staci. Tam to zacina i konci.

A abyste byla uplne v obraze,....
proto si taky dovolujeme po te ceste zivotem odhalovat zadky jinych zen, kdyz se stane.
A pokud nekdo pres ten odhaleny zadek vidi oci, tak to neni chlap, ale zmrd.
Prosim, nemichat.....maximalne jen protrepat [mrknutí jedním okem]

V [cool]

108758

23.6.2006 17:23

RE: Pozdní sběr

SandWalker 80.?.?.?

Reakce na 108758

....a kdyz protrepat tak nezne.....n e z n e

World Peace - at zije krasa jemnosti, originality a prave zenskosti kdy jen pouhym pohledem do oka je mozno se ztratit jak
v silne horske vanici,

kdy pak pohledem do toho druheho spatris vse to pro co stoji opravdu za to zit.
[cool]

108788

23.6.2006 7:09

RE: Pozdní sběr

SandWalker 80.?.?.?

Reakce na 108705

Jarmilo, dobry den a vitejte zpet z dovolene. Jak nam to muzete udelat, odjet nekam kde mate moznost za celou dobu odeslat jen jeden prispevek.
[mrknutí jedním okem]
Tak ja osobne Vas zase velmi rad ctu. Mimo jine jsem asi trochu zaspal - kde se daji videt Vase obrazky? K tomu casopisu se jen tezko asi dostanu!!

No a abych to byl ja [oči v sloup] - jen kratce a jak mohu nejnezneji (zadna provokace) se dotknu toho chodiciho vezeni.... ano multi-kulti je a bude problem - ale da se stale rasit - ovsem popisovat zahalene zeny jako chodici vezeni muze jen naprosto nevidomy, nevedomy a zaujaty clovek pln zluci - tim myslim ne Vas ale toho myslitele co to vypustil [překvapení]

Jarmilo, ze vy jim tak trochu zavidite? Ze vy jim zavidite ty pomery kdy jsou pro sveho manzela tim pravym diamantem, ze neexistuje aby si tyto zeny vzal nekdo jen tak na pohrani a na zkousku, ze manzel ma zasadni odpovednost za toho koho si k sobe pripoutal, ze rodina techto zen je na prvnim miste a toto je dano moralnim vzitym kodexem a ne pouze napsano na haldach stale vice bezcenejsich papiru kterym se rika radoby zakony, ze deti techto zen jaksi od prirody cti ano napsal jsem cti v plnem slova smyslu - sve rodice. Tak Jarmilo pekny den a netrapte zbytecne vice se zahalenim arabskych zen.

...ledazeby jste chtela tem vecem prijit po pravde na kloub
cesky se tomu rika "jadro pudla"


[cool]

108738

23.6.2006 7:45

RE: Pozdní sběr

Jarmila 85.?.?.?

Reakce na 108738

Nechci si zde dělat nemístnou reklamu, ale stačí když si vygůglujete prostě mé jméno a dozvíte se vše.[smích]

Víte SandWalkere, já jsem si už dávno všimla, že jste pěkný demagog. Když Vám tuhle někdo oponoval, že muslimské ženy mají u soudu jen poloviční hlas, tak Vy jste to podal jako jejich ohromnou výhodu. A tak je to u Vás se vším. Přečtěte si knížku Tajemná princezna, kterou napsala v exilu uprchlá muslimka ze Saudské Arábie a tam se dočtete všechny ty „velké vymoženosti“, které muslimky ve svých zemích mají. Jak je s nimi zacházeno jako s těmi největšími onucemi, a jak v nich samotných za to doutná nenávist k opečovávaným a privilegovaným bratrům, a zároveň i pravá a nefalšovaná freudovská závist penisu- velká lítost nad tím, že jim Állah nedopřál, že se nenarodily jako privilegovaní muži.

108741

23.6.2006 8:40

RE: Pozdní sběr

SandWalker 80.?.?.?

Reakce na 108741

....je mi lito, ale nejak mi uniklo kdo ze pani Jarmilo vydal tu knizku ...je mi lito,ze ctete takovou tendencni skvaru a utvarite si dle ni sve nazory....naopak neni mi lito, ze jste me nazvala demagogem - je mi lito Vas Jarmilo - ktera si utvarite predstavy presne tak jak vam to naprogramovali, pekne jim to papate z talire.

Vite ja se snazim sve nazory ve veci predmetne popisovat dle vlastnich zkusenosti a prozitku ne podle vycteninek z priblblych tendecnich knizek. Neziji pracovne v tech koncinach pouze rok ani dva a ani pet a tedy o teto problematice mohu myslim primerene zasvecene hovorit. Demagogie je Jarmilo to cemu bohuzel podlehate vy.

Na uplny zaver specialne pro Vas, co myslite tohle je lepsi nez zakryte vlasy a pripadne i oblicej ze ktereho koukaji jen krasne hnede oci...?

http://meganame.ru/uploads/20060331/1141987642.jpg

...jak pro koho Jarmilo, jak pro koho, ale pak si notoricky nestezujte na chlapy - na ty nehodne neverne zloduchy...Tak me nejak preslo hledat vase obrazky (mimochodem nevim jak bych asi googloval jmeno Jarmila - sorry)

Nic co pisi neznamena, ze bych si Vas nevazil jako zeny - cloveka zkuseneho a nikdy bych si nedovolil Vas jakkoli urazit - nechme tedy radeji te debaty ktera ve vasem pripade bohuzel nikam nevede.

A az nahodou nekde uvidite zahalenou zenu konecne na vlastni oci - divejte se dobre, ona je na ten satek patricne hrda. [cool]

108749

23.6.2006 8:46

RE: Pozdní sběr

osd 81.?.?.?

Reakce na 108749

Na Zvědavci jsem Jarmilu s obrázky našel.. Viz http://www.kubata.nazory.cz/

108750

23.6.2006 8:02

RE: Pozdní sběr

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 108705

Skandální je něco jiného. Skandální a projevem lhostejnosti a sobeckosti nejhrubšího zrna je Vaše: Vymírání Čechů mi absolutně, ale vůbec nevadí. To už není lidská bytost, ale chodící ignorant. Nepřeji Vám nic zlého, ale modlete se, aby jste se nedostala do situace, kdy bude o Vašem životě rozhodovat nějaký krásně lhostejný "tolerantní bližní", idiot podobně smýšlející. Byla-li v podobném "duchu", v prostředí povrchní namyšlenosti a sobecké pýchy vychovávana Vaše dcera, pak potěš pámbů... Co člověk zaseje, to sklidí... Koneckonců, to že nemůže najít vhodného partnera pro život, je to toho důkazem dostatečným. Život dozajista není o ignorantské lhostejnosti.

Podstatou lásky je vztah - a ostatní není až tak důležité. To, co se dneska nazýva láska a co vyplývá jen z potřeb člověka, to je chudé, pomijivé a hloupé. Zmizí to a nezůstane vzpomínka ani na sen, spíše na opilost, zaslepenost, zdá se Vám, že v minulosti žil za Vás úplně někdo jiný. Řekl bych, že žit podle sebe, svych potřeb, jaksi "sebestředne" je nejdokonalejší ztráta vlastní identity. Ještě dokonalejší než poslouchat společenské normy.

108744

21.6.2006 14:27

RE: Pozdní sběr

osd 81.?.?.?

Reakce na 108589

Pokud mluvíte za sebe, budiž. Osobně se však cítím být uražen, to proto, že ve Vašem článku ve zlém zmiňujete muže (obecně). Je možné, že antikoncepční pilulku vymyslel muž. I mnohem dříve však antikoncepce existovala. Vnímám to tak, že narážíte na antikoncepci obecně, ne jen na antikoncepční pilulky (které mají různé formy působení, často i vedlejší efekty). Osobně jsem rád, že jsme si s manželkou mohli užít blízkost spojenou i se sexem dříve, než jsme byli alespoň trochu připraveni na potomky. Tedy, než jsme měli kde bydlet a než jsme vydělávali peníze, které právě teď potomkům půjčujeme.

Jsem rád, že máme čtyři skvělé děti, o které se staráme, které vychováváme, a které se snažíme připravit na jejich budoucí život. Jsem rád, že se nám nenarodily do situace, kdy bychom se o ně jen těžko mohli postarat, neměli je z čeho živit a šatit. Samozřejmě, všechno jde. Jen by třeba umřely jako nemluvňata. Pokud takový svět považujete za lepší, je to Vaše věc.

Já si však myslím, že antikoncepce je věc dobrá. Je nástrojem, který umožňuje mladým párům efektivně převzít odpovědnost za sebe i své nedospělé (či nenarozené) děti.

108609

21.6.2006 18:42

RE: Pozdní sběr

Mindy 217.?.?.?

Reakce na 108609

[smích] V tom příspěvku jsem k mužům vlídnější než k ženám, osd. Nemáte proč být uražen. A jste-li, pak z důvodů mnohem osobnějších asi.

Antikoncepční pilulka udělala z magie početí, ke které vskutku vždycky patřila i snaha vyhnout se ženině těhotenství, předmět kalkulací, ovládání, manipulace s partnery i národy. Použil jste velmi trefné slovo. Nástroj.
Svou efektivitou je pilulka další skvělý nástroj k podmanění přírody. K vydělení zvířete jménem člověk z jejího řádu. Další příšerné vítězství.

Měli jsme si raději podržet ty předpilulkové metody.
Mizérie nespočívá ve věci samé. V antikoncepci. Jenom v té její současné efektivnosti.

Jednou na tu efektivnost doplatíme. Na tu splněnou touhu po snadném životě proti tvrdému životu, který nám nabídla příroda. Na všechny ty ovladače a techniku, pilulky a chemii, na virtualitu místo autenticity.

Zvolily jsme snadnost, protože jsem měli na výběr. A budeme to dělat dokud to půjde. Ovšem nevím, co budeme dělat až to už dál nepůjde. Žít mimo přirozený řád. Asi si dřepneme mezi svoje náhle přebytečné výdobytky a dočkáme konce. S nechápavým a ublíženým výrazem dítěte, které si just "muselo" hrát vedle rozpálených kamen s nožíkem, i když mu matka pořád říkala, ať to nedělá. Že kamna pálí a nožík řeže...AU. A teď tedy popálený a pořezaný harant nechápe, běduje a ječí... [oči v sloup] AU.

108637

21.6.2006 18:53

RE: Pozdní sběr

osd 81.?.?.?

Reakce na 108637

Možná jsem Vás tedy nesprávně pochopil. Považuji antikoncepci za dobrý nástroj. Ten, kdo děti nechce, je stejně mít nebude (v horším případě je po narození zahodí někam do popelnice - a ty případy známe [pláč] ). Nepovažuji antikoncepci za příšernou, v tom se asi neshodneme.

Proč si myslíte, že na antikoncepci doplatíme?

Překvapuje mne, že pokud si myslíte, že technika, pilulky, chemie a virtuality jsou špatné, tak že sedíte u počítače a píšete zprávy na internet. Vždyť je to virtualita i technika. Neříkejte mi, že nepoužíváte chemii pro praní prádla a prostředky pro úklid domácnosti (či mytí nádobí). Vaše slova bych bral vážně, kdybyste bydlela ve skromné chýši, bez přípojky proudu, vodovodu, kanalizace a bez dalších moderních výdobytků. Nemohu se zbavit pocitu, že "kážete vodu a pijete víno". [zmaten]

108641

21.6.2006 19:08

RE: Pozdní sběr

Mindy 217.?.?.?

Reakce na 108641

[cool] Ale kdeže kazatelka. Jsem jako všichni. Pohodlný harant s vydobytkama.I ječet bych ječela, kdybych se těch konců bez výdobytků dožila. Ale nejspíš nedožiju, tak jen tak kibicuju. Trochu abych kibicovala a trochu dost z jakési úzkosti z budoucna, kterou mi ukazuje už jsoucno. Třeba to prapodivné počasí. Nebo rychlost, z jakou raději mizí živočišné a rostlinné druhy. Nebo, že pilulkové ženy už skoro neumí mimina bez zase jiných pilulek a rodí jako by to byla nemoc. Je to všechno takové...divné. Divné a průšvihové. [pláč] .Mindy

108642

21.6.2006 19:16

RE: Pozdní sběr

osd 81.?.?.?

Reakce na 108642

[velký smích] Tak to jste mne uklidnila. Jsem tu poměrně nový a lekl jsem se, že jste právě fanatická kazatelka. Vnímám teď Váš příspěvek jako "postěžování si" nad současným stavem. To velmi dobře chápu. Také chápu Vaši obavu o další generace, když mnoho žen oddaluje mateřství na dobu, kdy už na to tělo rezignovalo.

Vnímám svět (asi jako všichni) především z vlastní perspektivy. My jsme pilulky používali právě proto, abychom měli děti připraveni. První dítě jsem měl v 25 letech (manželce bylo 24). Nyní máme děti čtyři a už bychom asi měli končit s plozením dalších. Pilulku proto vnímám jako velmi užitečný nástroj.

Jakkoliv užitečný nástroj (např nůž či dynamit) se však může změnit v nástroj smrtící, pokud s ním uživatel nesprávně zachází. Vnímám to tak, že problémem není pilulka, ale právě ty potencionální maminy a tátové, kteří s pomocí pilulky stále oddalují potomstvo (až je jednou pozde). [pláč]

108644

22.6.2006 13:15

RE: Pozdní sběr

J. H. 62.?.?.?

Reakce na 108637

>Antikoncepční pilulka udělala z magie početí, ke které
>vskutku vždycky patřila i snaha vyhnout se ženině
>těhotenství, předmět kalkulací, ovládání, manipulace s
>partnery i národy. Použil jste velmi trefné slovo. Nástroj.
Naprosto přesné. Ne antikoncepce sama, ale způsob, jakým k ní spousta lidí velice ochotně přistoupila.
>Mizérie nespočívá ve věci samé. V antikoncepci. Jenom v té
>její současné efektivnosti.
K té efektivnosti bych si dovolil poznamenat, že je to jedna z mnoha věcí, které si namlouváme. V dobách první antigestové vlny, kdy jsem byl víc při věci se dosti často stalo, že se nedopatřením narodila "antigestová dvojčata". Obvykle se poznala na první pohled podle toho, že si nebyla podobná. Pokud byla dáma veselejší, mohlo mít i každé jiného tatínka. Pak se to vyřešilo uvolněním interrupcí. Funguje to tak dodnes. Kamarádce mojí dcery se před několika lety podobná dvojčata narodila. Protože je katolička, odmítla interrupci, do které jí samozřejmě tlačili.
Mimochodem - právě v těchto lidech je naděje pro budoucnost. Nemyslím samozřejmě jen některé katolíky. Myslím všechny, kteří si mohou i zablbnout, ale pak přijmou odpovědnost za svoje uklouznutí.
H. H.

108691

21.6.2006 14:30

RE: Pozdní sběr

SandWalker 80.?.?.?

Reakce na 108589

Mindy - zdravim a docela souhlasim - pekna a rekl bych docela platna analyza.

Mozna bych ale az tak prilis nelpel na generalizovani toho terminu "dnesni duchodci" asi se totiz nebude takto Vas prispevek cist dobre vsem (ja vim tak uz to v zivote byva)

Za mnohe a mnohe uvedu jeden priklad:
Zena ktera nastoupila po zdravotnicke skole do zamestnani (na prahu Vami popisovane heppies ery) a z tehoz stejneho zarizeni kteremu zustala verna po 40 plus nejaky ten rok verna - take odesla do duchodu.
Behem sveho zivota na myslim velmi exponovanem miste asistovala u tisicu porodu novorozenat jako zdrav. sestra - coz prezentuje mimo bezne sluzby napriklad neco kolem 4700 nocnich jen tak od oka to je dohromady asi 6.5 neprospanych roku za zivot. Prosla pri vykonu sveho povolani ruznymi situacemi kdy perfektni odborniky na primariatu vystridaly tupohlave neschopne komousske dosazene kadry aby v poslednim useku aktivni casti zivota musela vykonavat odbornou a odpovednou profesi v podminkach zlatokopeckych privatizaci ktere snad byly nutne a mnohdy mozna i dobre, ale profesne znamenaly obrovskou zatez pro kvalitni a bezpecny chod zmineneho zarizeni - porodnice. Jak se odvdecil system za tuto celozivotni tvrdou praci v duchodu nyni? Krasny pribeh ma hodne smutny konec. Jeji vymereny duchod staci jen tak tak na najem a naklady jednopokojoveho bytu v panelaku, (zadne velke mesto) neco do ust a .... hotovo.
Neco o tom pribehu konkretne vim - jedna se o moji maminku.

Tak Mindy jiste mi date za pravdu, ze takovych pribehu jsou jiste vice nez tisice. Ne vsichni ti dedkove a baby jak pisete - staly u te zminovane socialni, danove, pilulkove a jine magie.

Genialni verze cinskeho rybare by se temto lidem asi cetla lepe nez Vas prispevek v jeho stavajici forme.
Nic ve zlem samozrejme – to byla jen takova mala vsuvka, takova mala piosonka jak by rekl pan Slitr
Pekny den Mindy.

[cool]

108610

21.6.2006 22:13

RE: Pozdní sběr

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 84.?.?.?

Reakce na 108589

teda podla mna, anonyma, ma Mindy celkom pravdu. pripomina mi to jednu budhisticku anekdotu.
vecer sa chlap ozral do nemoty, rozmlatil nabytok vo svojom pribytku, porozbijal po zemi flasky a odpadol do vlastnej postele.
rano sa zobudil, dorezal si na crepinach nohy a bol pritom velmi zdiveny a rozhorceny, kto mu znicil jeho obydlie a zacal bedakat nad nespravodlivostou toho sveta [překvapení]

108654

22.6.2006 12:52

RE: Pozdní sběr

J. H. 62.?.?.?

Reakce na 108589

Dobrýýýý. Skoro není co dodat.
J. H.

108690

21.6.2006 12:59

Proto mame v Beskydech

Koumeles 194.?.?.?

v horach domecek, pozemek, za pozmekem les, par slepic, kraliku, zahradku, par ovocnych stromu a policko...mam na pozemku i vlasntni studanku....tam vidim svou budoucnost

108593

22.6.2006 3:21

RE: Proto mame v Beskydech

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 108593

Bohuzel zijem tak nejak v globalnim svete. Snad vam to vyjde. [smích]

108675

22.6.2006 13:57

RE: Proto mame v Beskydech

Koumeles 194.?.?.?

Reakce na 108675

Mam vse krome kraliku a slepic [smích]

108697

21.6.2006 13:29

Systém rozvojových zemí, tj. o rodiče se stará rodina,

qwe 193.?.?.?

je dlouhodobě rovněž nestabilní, obávám se. Bude rovnice 1dítě = 1rodič platit? Tj. kolik je třeba mít dětí, aby rodiče co - pouze uživily, nebo se i postarali o jejich slušnou resp. přiměřenou životní úroveň?(Tuším, že něco takového bylo i v socialistickém zákonu o rodině). A je-li potřeba dětí více, jsme u problémů populační exploze, a to nám navěky nevydrží. Platí-li rovnice, proč by potom neměl fungovat průběžný systém. Kdybychom přešli na systém děti->rodiče, celkově by to asi znamenalo pokles životní úrovně a s tím i pokles poptávky. Životní úroveň je v rozvojových zemích nižší, rovněž i u nás před 100lety byla nižší, tehdy také děti rodiče zabezpečovaly. Nejodolnější by podle mě byla kombinace průběžného systému s podílem dětí. Kdo nemá děti, má (alespoň zatím měl) vyžší životní úroveň a mohl by si spořit, avšem problém je s garancí úspor (rozkradení, inflace...). I z tohoto důvodu bycho se měli zamýšlet nad euthanasií.

108596

21.6.2006 14:06

RE: Systém rozvojových zemí, tj. o rodiče se stará rodina,

osd 81.?.?.?

Reakce na 108596

To, co se děje, je jen přirozenou reakcí na aktuální stav. Lidé, kteří si zvykli, že se o ně stát postará, nemyslí na budoucnost. Proč by měli děti? Vždyť dostanu penzi.. Problémem investičního důchodového systému je možnost kolapsu (fiat money generované centrálními bankami a druhotné fiat money generované pomocí úvěrů komerčními bankami - multiplikátor = 1/podíl minimálních povinných rezerv). Jinými slovy, systém je založen na očekáváních a jakmile tato očekávání budou výrazně narušena, systém se může zhroutit. Rozdíl mezi systémem "děti podporují rodiče" a "pracující podporují důchodce" je ve vztahu těch dvou. Co mi je jako důchodci po někom, kdo pracuje? Stejně ho neznám - ať maká a já budu vysedávat v parku a pít pivo z jeho odvodů. Jako rodiči mi však obvykle nebude lhostejné, jak využiji peníze, které vyprodukuje můj potomek. Stejně tak při vědomí, že mne jednou potomci budou živit, budu usilovat o jejich vzdělání a kvalitní přípravu na "dospělý život". A hle - rozdíl tu je a klíčové slovo je "motivace". Investiční systém je motivační, ale nebezpečný (může dojít ke ztrátě hodnoty investic pouhou změnou očekávání). Průběžný systém není téměř vůbec motivační (degresivnost výplaty důchodu s růstem osobního důchodového konta, zdanění důchodů nad určitou hranicí - a hlavně, neovlivním pracovní schopnosti cizích lidí). Individuální (rodinný) systém považuji za nejlepší, protože se každý může rozhodnout jak se zajistí a především může kvalitu zajištění přímo ovlivnit.

108606

22.6.2006 8:48

RE: Systém rozvojových zemí, tj. o rodiče se stará rodina,

qwe 193.?.?.?

Reakce na 108606

Nepovažuji věc za tak jednoduchou. Přečtete-li si Jiráska, Raise apod., uvidíte, že postavení výměnkářů na české vesnici v 19 stol (sic!), tj. v době, o které jsme přesvědčeni, že ctila rodinnou morálku, nebylo vždy radostné. Uzavírali se smlouvy, ve kterých se přesně definovalo, čím je potomek rodiči povinen, což slušné chování a dobré vztahy zrovna nevypadá. Leccos podobného najdete i u I.Hermanna, který psal o městě. Je to celé o lidech, neboť pro lidské povahy jistě platí nějaká rozdělovací funkce. Váš přístup je idealistické přání. Obávám se, že proklamacemi, ale ani zákony – viz mnou zmiňovaný zákon o rodině – nijak moc neuspějeme, zvláště v dnešní době. Co tu můžeme často číst v příspěvcích jsou zbožná přání, to nemá vůbec žádnou cenu. Zaměňujete přístup deterministický se stochastickým, řešení systémové s individuálním. Jestliže neplatí, že jeden pracující člověk uživí kromě sebe ještě jednoho, tak prostě systém založený na dětech je pouze odklad obrovských problémů, neboť Země není nafukovací. Jde o geometrickou řadu, spočtěte si to sám.
Samosebou souhlasím, že vývoj není dobrý a nelíbí se mi, že funkce rodiny klesá, ale prostě dle mého názoru je do budoucna schůdná pouze cesta kombinací – důchodové spoření (ale už jsem zmiňoval problém garance), dětí – to jsou individuální věci, ale základ musí být v průběžném financování – systémové pojetí. Nakonec vždyť průběžné financování používají i penzijní fondy. Nemůžete přenášek sem to, co funguje v třetím světě a myslet si že neklesnete na jejich úroveň. Ale koneckonců, komu vyhovuje bydlet s dětmi a rodiči ve 1+1, proč ne, takový člověk pak má právo to propagovat.
U průběžného systému neovlivníte pracovní schopnosti jiných lidí, ale je to systém stochastický, já se svou penzí nejsem odkázán na pracovní schopnosti konkrétních lidí. Že není motivační, nesouhlasím. Penze se vypočítává podle nějaké metodiky z Vašeho průměrného platu, takže čím je Váš plat vyšší, tím máte vyšší penzi, tedy se Vám v životě vyplatí pracovat a snažit se a ještě je to garantováno státem. Spoříte-li si, negarantuje Vám nikdo nic. Vámi navrhovaný systém dětí je v podstatě také průběžný, ale je závislý na pracovních schopnostech konkrétních lidí, Vašich dětí, což je přesně to, co považuji za nedostatek. Budou-li to lemplové, skončíte pod mostem. Ještě k jednomu aspektu: nastane-li třeba i velká, ale kontrolovaná inflace (nekontrolovanou inflací myslím např. inflaci ve 20tých letech v Německu, to ale pak přestávají fungovat všechny systémy) zůstává průběžný systém stabilní; nevím jak si v takovém případě poradíte u penzijního spoření.

108681

22.6.2006 11:56

RE: Systém rozvojových zemí, tj. o rodiče se stará rodina,

Baldi 212.?.?.?

Reakce na 108681

Súhlasím s Vami v tom, že systém rozvojových štátov s vysokou pôrodnosťou nie je do budúcna stablný pretože viac detí= vyššia spotreba, ale zdroje sú obmedzené.
Lenže toto isté platí aj o finančnom systéme. Ten je totiž nastavený na nekonečný ekonomický rast, pretože dlhy+ úrok možno splácať iba z väčšej produkcie. Lenže toto tak isto znamená rast spotreby zdrojov, ale Zem je veľkosťou obmedzená. Z tohto vyplýva, že týmto smerom cesta tak isto nevedia. Cesta by mohla viesť radikálnou zmenou finančného systému, to by však určité kruhy radšej obetovali celú Zem, ako sa vzdali svojej po stáročia budovanej moci. Čaká nás asi ťažká budúcnosť.

108686

21.6.2006 13:41

příčina či důsledek?

osd 81.?.?.?

Článek mluví v podstatě především o důsledcích. Vždy se však vyplácí jít po příčinách a ty zkoumat. Dnešní společnost má (již vcelku dlouhou dobu) několik trendů souvisejících s technologickým pokrokem:
1) "padají" hranice, snižují se transakční náklady na přeshraniční obchod
2) "západní" systémy podporují ochranářství a ve velkém pracují s cizími prostředky

Padání hranic je jev, kterému je možné zabránit buď násilně (jednostrannými ochrannými opatřeními) či výrazným technologickým krokem zpět (např. zastavení výroby elektřiny a převozu paliv v důsledku jaderné války - přerušení obchodních cest). Sociální systém (včetně důchodového) je jedna strana mince. Tou druhou jsou výrobní náklady. Nákladem každé ekonomické činnosti (i té spotřební, kterou provozujeme každý den) je také "náklad obětované příležitosti". Tedy to, co ztratím, když nevyužiji nejlepší alternativu k té, kterou jsem zvolil. Snažím se říci, že si také (v ČR, Kanadě či USA) nebudete kupovat stejný výrobek za 100USD, když naprosto stejný je k dostání za 20USD. Vysoké náklady na místní produkci jsou dané vysokou mírou zatížení práce (daně, odvody) a ochranářskými opatřeními (např. min. mzda, omezení práce cizinců apod.).

Můj názor je následující - máme dvě možnosti:
1) buď "si budeme produktovat sami pro sebe" a odřízneme kontakt s okolním světem (bude méně pracovníků ve výrobním procesu, reálná cena práce stoupne) - pomalejší pokrok a podobně - vlastně to známe z období před 1989
2) nebo zrušíme ochranářství (volný vstup na pracovní trh) a minimalizujeme zátěž na nezbytné a umožníme každému, aby byl skutečně odpovědný za vlastní budoucnost (např. individuální pojištění) - skutečná hyperkonkurence na trhu práce

Jinou cestu nevidím. Současný stav neumožňuje narovnání cen na trhu práce, ale umožňuje volnou soutěž (konkurence, narovnané ceny) na trhu produktů. Důsledkem je samozřejmě nezaměstnanost (práce by byla, ale pracovníci jsou příliš drazí, neboť konkurence vyrábí v Číně a tomu odpovídají náklady). Za velký problém také považuji také malou vzdělanost investorů, kteří často bezhlavě svěřují své prostředky do nedostatečně zajištěných fondů.
Pokud jde o NWO a spol., mám za to, že každý kriminálník patří před soud.

108597

21.6.2006 14:31

Jak to vidím já jako důchodce

bývalý antikomunista 193.?.?.?

Jak to bylo za komoušů jednoduché, asi nějak podobně jako s tím čínským rybářem. Celý život jsem odevzdával svou část mzdy těm starým a nemohoucím v naději, že až budu stár u mladých se to bude opakovat. Naše peníze šly takto přímo důchodcům a žádný jiný z toho neprospíval. Neměli jsme na přepych, ale všem stačilo na bydlení a základní životní potřeby. A zdravotnictví bylo zcela zdarma….

Není pravdou, že dřívějším způsobem se nelze o důchodce postarat. Co ten důchodce potřebuje, najíst a v případě nemohoucnosti a umírání mělo by být důstojně o člověka postaráno. Vždyť výroba potravin a jiné potřeby se dají vyprodukovat nejméně desetkrát menším počtem lidí, než to bylo za důchodcova mládí.

I to prodlužování lidského věku také nevzniklo najednou. I za mého mládí průměrný věk populace rostl daleko rychleji než dnes. Před padesátými léty minulého století mnoho lidí umíralo na infekční nemoci, protože nebyly známé moderní antibiotika. Později bylo zavedeno povinné očkování a prováděly se prevence, tehdejší Československo mělo prvenství v potlačení mnoha chorob. Například se zcela odstranila dětská obrna, nebo téměř úplně potlačila tuberkulóza. Později lékaři prováděli preventivní vyšetření, tak na mnohé choroby se přišlo v počátku a choroby byly léčené v počátcích. Nynější prodloužení věku můžeme přičítat lepšímu léčení nemocí cév a srdce. Nelze říct, že za totality u nás nebyly prováděny transplantace, nebo operace či náhrady cév, socialistické Československo nezůstávalo nijak pozadu. Vadou bylo, že lékařské fakulty dostávaly seznamy dětí komunistických prominentů, které musely vystudovat. Ostatně takto vystudování lékaři léčí naší populaci nadále.

Dějiny člověka v postoji o staré a nemocné se mění. Z archeologických nálezů se dovídáme, že i prvotně pospolný člověk se dovedl o staré a nemocné z láskou postarat. Na druhé straně byla období člověka, kdy staří a nemocní byli například shazování ze skály.

Středoevropská civilizace bývala na tom v postoji k nemohoucím vždy poněkud lépe, než např. civilizace západní.

108611

21.6.2006 14:41

RE: Jak to vidím já jako důchodce

osd 81.?.?.?

Reakce na 108611

"a zdravotnictví bylo zcela zdarma". Zdravotnictví nikdy nebylo zcela zdarma. I v úplně altruistické společnosti by mělo náklady ochoty lékařů léčit a subdodavatelů vyrábět a zdarma dodávat přístroje a zdravotnický materiál (což by předpokládalo "zdarma" celý výrobní proces). Říká se tomu komunismus. Heslo dne bylo "Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb". Až potud je to všechno hezké. Problém je v tom, kdo o tom bude rozhodovat. Pokud si dobře vzpomínám, oním osvícencem v ČSSR byla Státní plánovací komise. Jednou za pět let naplánovala výrobu kol, dobrá - byly k dostání Favoriti (kola), jindy nebyly vůbec. Zdravotnictví také nebylo zadarmo. Bylo financováno v rámci "plánu" a tedy interní státní produkce. Měl jsem v osmdesátých letech velké problémy s alergiemi. Na tři dávky Polinexu ročně (jediné, co u mě zabíralo, jinak jsem byl 4 měsíce úplně mimo provoz) jsme museli sehnat 4.000 Kč (na úhradu dodávky, v tehdejších penězích pěkný balík). Něco zdarma znamená, že je to hrazeno nějakým přerozdělováním. Pokud "osvícenec" rozhodne, že něco není v plánu, prostě to "není". To je realita dnes (úhradová vyhláška pro příklad) i před rokem 1989 (viz příklad výše).

Zdravotnictví není zdarma nikdy. Lékaři potřebují z něčeho žít (je tedy zapotřebí je platit). Zdravotnický materiál, léky a přístroje je také z něčeho potřeba zaplatit. Jde jen o to, jaký model daný systém zvolí. Osobně si myslím, že je lepší solidaritu využít na nákladné výjimečné události (např. operace) než na financování nemocničního jídla (co pacient v nemocnici projí, to doma ušetří - měl by to tedy i v nemocnici platit sám).

Vidím, že se zásadně rozcházíme. Zvažte, prosím, argumenty, které uvádím v tomto příspěvku.

108612

21.6.2006 15:10

RE: Jak to vidím já jako důchodce

bývalý antikomunista 193.?.?.?

Reakce na 108612

>"plánu" a tedy interní státní produkce. Měl jsem v
>osmdesátých letech velké problémy s alergiemi. Na tři dávky
>Polinexu ročně (jediné, co u mě zabíralo, jinak jsem byl 4
>měsíce úplně mimo provoz) jsme museli sehnat 4.000 Kč (na
>úhradu dodávky, v tehdejších penězích pěkný balík).

Dávka Polinexu se používá jednou ročně a to v období, kdy nejsou alergény. Další dávky jsou již neúčinné.

>Něco zdarma znamená, že je to hrazeno nějakým
>přerozdělováním. Pokud "osvícenec" rozhodne, že něco není
>v plánu, prostě to "není". To je realita dnes (úhradová
>vyhláška pro příklad) i před rokem 1989 (viz příklad
>výše).
Nebylo to řízeno osvícením, ale vědeckým plánováním podle možnosti. Ty možnosti byly daleko větší než dnes. Prostor pro rozkrádání, jako je tomu dnes nebyl.
>
>Zdravotnictví není zdarma nikdy. Lékaři potřebují z
>něčeho žít (je tedy zapotřebí je platit). Zdravotnický
>materiál, léky a přístroje je také z něčeho potřeba
>zaplatit. Jde jen o to, jaký model daný systém zvolí. Osobně
>si myslím, že je lepší solidaritu využít na nákladné
>výjimečné události (např. operace) než na financování
>nemocničního jídla (co pacient v nemocnici projí, to doma
>ušetří - měl by to tedy i v nemocnici platit sám).

Za komoušů byl pacient v nemocnici zpravidla až do vyléčení a nemocnic bylo dost.

>Vidím, že se zásadně rozcházíme. Zvažte, prosím,
>argumenty, které uvádím v tomto příspěvku.

Ano zásadně se rozcházíme, dříve lékař byl zaměstnanec a o vše mu bylo postaráno, takže se staral jen o zdraví pacientů. Po práci mohl jít třeba na ryby a do práce se vrátil odpočinut. Dnes pokud je lékař soukromý vynákladá veškeré úsilí na provoz ordinace a na léčení již mu nezbývá času. Dnes při nových úhradových vyhláškách a nařízeních žije lékař jen ve stresu. [pláč]

108615

21.6.2006 15:25

RE: Jak to vidím já jako důchodce

osd 81.?.?.?

Reakce na 108615

K Polinexu - nejsem lékař. Tehdy jedno balení obsahovalo tři injekce. Je možné, že v dnešní době je dávka jen jedna. Tehdy byly tři v odstupu 2-3 týdnů od sebe.

Vědecké plánování, ten pojem si z 80. let také pamatuji. Kdo může lépe určit potřebnost produktů než ten, kdo je potřebuje? A ten, kdo je potřebuje určuje i cenu, protože za určitou cenu si produkt koupí a za jinou ne. Pokud znáte alespoň základy ekonomie, jistě znáte "vězňovo dilema" (na něm se shodnou všichni - tedy keynesiánci, klasici i monetaristé). Snažím se říci, že ten, kdo umí nejlépe rozhodnout o ceně a potřebnosti výroby, je trh (tedy střet poptávky s nabídkou). Stát může z mikroekonomického hlediska zastávat dvě různé role: může trh nahradit nebo může trh kultivovat (nebo také nemusí dělat nic). Rozdíl mezi nahrazením a kultivací trhu je v tom, že nahrazení určí přesná pravidla/rozdělení a podobně - zásadně potlačí motivaci a autonomní ovlivňování tržních procesů jeho účastníky (jak by to bylo možné, když je trh nahrazen a neexistuje).

Nyní, když píšete, že jste byl lékařem-zaměstnancem, chápu lépe Váš postoj. Jako lékař byste samozřejmě chtěl (a měl) především léčit lidi, věnovat se své profesi. Ve volném čase byste asi také chtěl mít klid, mimo jiné proto, abyste mohl profesi vykonávat i nadále (odpočinek, doplňování vzdělání, plnění rodinných úkolů).

Dnešní doba je (alespoň tak to vidím já) pokřivená tržními deformacemi. První je na úrovni zdravotního pojištění. Zdravotní pojištění (stejně jako za komunistů) nahrazuje trh, úplně chybí motivace k péči o vlastní zdraví. Částka pojištění je závislá na příjmů a je nezávislá na vlastní péči (zda se pojištěnec stará chrup, jestli kouří, jestli jen nejí a netloustne a podobně). Další deformovaný trh (a teď víc než dřív) je na úrovni péče o zdraví. Není to totiž tak, že platby reflektují výkony (papírově ano), ale provedené výkony kopírují limity. Opět jde o "osvícené" rozhodování řízené MZČR a pojišťovnami.

Podle mého by se dnes lékaři (nejsou-li OSVČ) mohli v klidu starat jen o svoji odbornou práci. V takovém případě mohou pracovat pro zdravotnická zařízení, která pro ně budou vést potřebnou agendu. Lékař by mohl obhajovat jen odborné rozhodnutí. Nesměly by však existovat limity, a zdravotní pojištění by muselo být skutečným pojištěním. Nemluvím teď o péči o seniory a dlouhodobě nemohoucí. Úhrada péče o ně patří dle mého názoru do sociální oblasti.

108618

21.6.2006 16:18

RE: Jak to vidím já jako důchodce

bývalý antikomunista 193.?.?.?

Reakce na 108618

Nyní si již více rozumíme, není dobré si názory vyměňovat? [smích]
>K Polinexu - nejsem lékař. Tehdy jedno balení ...
Pollinex již není v číselníku VZP, je nahrazen účinnějšími léky, ta injekce později stačila jen jedna.
>Vědecké plánování, ten pojem si z 80. let také pamatuji.
>Kdo může lépe určit potřebnost produktů než ten, ....
>rozhodnout o ceně a potřebnosti výroby, je trh (tedy střet
>poptávky s nabídkou)....
To tržní hospodářství není to nejlepší, vzniká nadprodukce a zbytečné plýtvání energií a surovinami, zpětně se to odráží v životním prostředí. I za těch komoušů však docházelo ke zbytečnému plýtvání, např. pro výrobu a výzkum moderních zbraní. Antagonistický rozdílné systémy se neobešly bez vycvičené armády a vyspělé voj. techniky a vkládání nemalých prostředků právě do zbrojení. Nakonec SSSR byl uzbrojen. Byla však rovnováha sil, v té době prospěšná pro nepoučitelné lidstvo.
>Nyní, když píšete, že jste byl lékařem-zaměstnancem,..
Dělal jsem všemožné profese, nějaké znalosti z medicíny mám, ale lékařem jsem nebyl. Lékařům pomáhám a tak do jejích problémů vidím.
>Dnešní doba je (alespoň tak to vidím já) pokřivená
>tržními deformacemi....
Až na některé výhrady celkem s Vámi souhlasím. Chtělo by to rozsáhlejší diskusi a výměnu informací.

108622

21.6.2006 18:08

RE: Jak to vidím já jako důchodce

osd 81.?.?.?

Reakce na 108622

Jistě, že je dobré si názory vyměňovat. Přináší to přidanou hodnotu všem stranám a z ekonomického hlediska jde tedy o paretovské zlepšení (podle italského ekonoma Vilfreda Pareta) [smích]. Máme spolu profesně mnoho společného. Já také lékařem nejsem, avšak ke zdravotnictví mám skutečně velmi blízko.

V tržním hospodářství skutečně "nadprodukce" vzniká, jde ovšem výhradně o nadprodukci efektivní. Tedy nadprodukci vzniklou nesprávným odhadem potřeb trhu. Narozdíl od plánovaného hospodářství však tržní hospodářství disponuje interními mechanismy pro regulaci výroby i spotřeby. Má tedy automatický feedback. Jeho absence byla jedním z největších problémů socialismu. Nejdůležitější bylo plnění plánu, nikoliv poskytování informace (zpět Plánovací komisi) "vyrábíme příliš másla a málo sýrů - máslo se nám tu kazí v lednicích a sýrů je nedostatek". Tržní hospodářství řeší tuto situaci snadno. Jelikož je vyrobeno, je zapotřebí prodat (i pod cenou, lepší nějaká tržba než žádná). Máslo tedy zlevní, sýry zdraží. Lidé budou kupovat víc másla (a budou si z něj dělat třeba pomazánky) a méně sýrů. Protože je však máslo prodáváno pod cenou, budou výrobci raději vyrábět sýry (tam je teď zisk velký). Tím se srovná výroba s poptávkou a systém tak nastolí (automaticky, bez zásahů) rovnováhu.

Můžete namítnout protipříklad - velkou hospodářskou krizi 30. let. Tehdy docházelo k likvidaci zboží (namísto snížení ceny). Problém nevidím v tom, že by tržní hospodářství nefungovalo. Problém byl podle mého názoru v tom, že tehdy legálně existovaly monopoly a kartely. Monopoly a kartely působí proti tržním silám. Šlo jim o "nekažení ceny" a trh tak nemohl fungovat.

V dnešní době trh také nefunguje na 100%. Například ve zdravotnictví má skutečně velké mezery (jakákoliv nařízená regulace nahrazující tržní sílu je proto špatná). V regulovaném (či plánovaném) hospodářství jsme totiž závislí na osvícenosti rozhodovacích činovníků (např. MUDr. Ratha, dnešního ministra zdravotnictví). [naštvaný]

108632

21.6.2006 18:32

RE: Jak to vidím já jako důchodce

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 108632

K tomu tržnímu hospodářství. Potíž je, že se o nic jiného nestará než o trh. Život je ovšem poněkud pestřejší než jenom nakupování. Tržní hospodářství ignoruje všechny, z kterých už nekouká zisk, důchodce si už nic moc nekoupí, banka mu stejně nepučí, tak co s ním? Jsme právě proto v této situaci, že ignorujeme vše ostatní kromě prodeje, zisku, trhu atd. Otázka tedy je, zda je tento svět pro trh, nebo je trh pro lidi. Pokud, a to se zdá že ano, je existence společnosti pouze pro trh, pak funguje výborně, trh jede, prachy se dělaj, úspěšně se podařilo dokonce lidi tak zamotat, že jim nakonec nic nezbude. Skvělé. Ovšem pokud by tato společnost lidí měla sloužit jim, tak je to katastrofální kalamita. Takže jde o to se rozhodnout o co nám všem kolektivně jde, zda je důležitější aby každý měl něco a nebo zda se nám zdá lepší když raději bude mít pár jednotlivců co nejvíc. Boháčů, ani chudáků se ptát nemusíte, víme co by odpověděli. [chechtot]

108636

21.6.2006 18:46

RE: Jak to vidím já jako důchodce

osd 81.?.?.?

Reakce na 108636

Je vidět, že termíny, které používám vnímáte jinak než já. Zkusím v tom udělat trochu jasno, abychom si rozuměli. Peníze jsou jen prostředkem směny v případech, kdy takový prostředek chceme použít. Zkusím použít základní ekonomické termíny, abych osvětlil, co trhem míním.

Spotřebitel si pořizuje statky, protože z nich má užitek. Statkem nemusí být rohlík nebo zájezd na Bali. Takovým statkem (velmi vzácným) jsou třeba sociální vztahy. Asi nebudete oponovat, když budu tvrdit, že pro vytvoření a udržení vztahu (např. mezi partnery) je zapotřebí něco obětovat. Ať jde o čas, trpělivost či cokoliv jiného (třeba i ty peníze). Ekonomická směna se (alespoň teoreticky) uskuteční, pokud oběma stranám více přináší než bere. Jsme u dalšího termínu - paretovská změna. Znamená to, že všichni účastníci "akce" mají kladnou bilanci. Takovou paretovskou změnou je třeba vztah muže a ženy, kteří spolu chtějí žít. Tím, že vytvoří sociální (společenskou, mezilidskou) vazbu, něco získávají (mají partnera, na kterého se mohou spolehnout, který je jim blízký atd) a něco ztrácejí (musejí vydržet období, kdy se partnerovi nedaří a je třeba nepříjemný, často se vzdávají hledání jiného partnera a podobně).

Mám za to, že tržní vztahy v ekonomice (tj. ty, které se týkají peněz) a ve společnosti jsou de-facto totožné. Pokud mi něco víc bere než přináší, nebudu to dělat. Netvrdím, že je možné vše převést na peníze. Každý z nás má hodnoty, kterých není ochoten se vzdát (i kdyby mi někdo přivezl vlak zlatých cihel, nedám mu ani jedno z mých dětí - pochopitelně). I v takovém extrémním případě však je však prokazatelně často možné najít něco s větší hodnotou. Typickým případem je "poslání dítěte do zahraničí", když mu doma hrozí téměř jistá smrt (WWII, film Všichni moji blízcí - snad jsem se nespletl v názvu).

Závěrem: Souhlasím s Vámi, peníze nejsou všechno. Ne vše lze vyjádřit penězi. Tržní prinicipy však považuji za odraz principů, které uplatňují lidé obecně (aniž si to třeba uvědomují).

108638

21.6.2006 22:24

RE: Jak to vidím já jako důchodce

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 108638

S tím nemám problém. Ovšem vezmu-li tržní vztahy, tak to tam nevidím. Totiž jako obyčejný člověk musím soupeřit z kolosy, co si navzájem hrajou do kapsy, využívají všelijaké offshore výhody, doslova vydírají vlády, které jsme si my obyčejní lidé prý zvolili, avšak oni si je předem všechny koupili. Není to rovný boj, tudíž se to podobá tržní ekonomice asi jako kolo stíhačce. Oboje je z kovu a má sedadlo, ale skuste spolu závodit. Tržní princip je moc hezká teorie, možná že kdysi i fungovala, ale dnes je to už natolik vychýlený, že to jen tak vypadá z dálky. Z blízka je to ovšem jinak. Příklad, pracuji-li 20 km od domova v místě kam nejezdí městská doprava (zde celkem běžné), benzin zdražej, s tím se zdraží doslova vše, neb to souvisí, jenom mě nikdo nic nedá, každá pumpa má stejnou cenu a zaměstnavatel mi nepřidá, naopak mě spíš vyhodí, neboť i jeho výdaje stouply a bude je chtít ušetřit. Na co narážím je fakt že obyčejnej člověk holt nemá tu možnost strčit problém dál někomu jinému, za ním už nikdo totiž není, ale on je ten komu všechny problémy nakonec strčili jiní.

108657

21.6.2006 22:34

RE: Jak to vidím já jako důchodce

osd 81.?.?.?

Reakce na 108657

Ano, máte pravdu. Reálný svět kolem nás není ideálním tržním hospodářstvím. V tržním hospodářství musí být splněno několik podmínek. Určitě nejsou splněny přinejmenším tyto:
1) volný vstup na trh (žádná omezení, náklady)
2) úplné, přesné a okamžité informace dostupné všem účastníkům trhu

Současný stav není čisté tržní hospodářství, jen se mu vzdáleně podobá.

108658

23.6.2006 11:45

RE: Jak to vidím já jako důchodce

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 108658

>Současný stav není čisté tržní hospodářství, jen se mu
>vzdáleně podobá.


Jistě... [chechtot] [chechtot] [chechtot] Celé to slavné "tržní hospodářství" je takové gigantické Bio Ilusion. [chechtot] [chechtot] [chechtot] Zdánlivé hospodářství, pouhý dojem a sofistikované iluze... Iluze na hony vzdálená skutečnosti. Stejně jako jsou vzdálení a "mimo" všichni, kteří této gigantické iluzi a lži uvěřili a podlehli.

Materialismus je víra, že existuje-li v životě kromě peněz něco jiného, potřebujete peníze, abyste si to mohli dopřát.(Evan Esar)

108774

23.6.2006 14:15

RE: Jak to vidím já jako důchodce

osd 81.?.?.?

Reakce na 108774

Nevím, proč jste tak posedlý materialismem, ale to je Vaše věc. Skutečnost, že ve světě neexistují jen peníze a že jsou hodnoty, které nelze penězi vyjádřit, si uvědomuje většina ekonomů.

Skodneme se v konstatování, že dnešní "tržní hospodářstvím" je skutečnému tržnímu hospodářství velmi vzdáleno. Není splněno mnoho podmínek, které jsou pro existenci skutečného tržního hospodářství nutné. Jde o podmínky jako "volný přístup na trh" a "dokonalá informovanost".

Osobně se necítím být čistým materialistou. Uznávám hodnoty, které nedokážu převést na "směnitelné materiální hodnoty". Jde třeba o účast v mé rodině, existenci a vztah k mé ženě, existenci a vztah k našim dětem. Stejně tak peněžně nedokážu ocenit užitek, který mi přináší pocit, který se dostaví, když někomu v nouzi pomohu. To jsou neocenitelné hodnoty, avšak snadno vysvětlitelné pomocí ekonomických teorií. Znovu opakuji - ekonomika (hospodářství) a ekonomie jsou naprosto odlišné pojmy.

108784

26.6.2006 10:33

RE: Jak to vidím já jako důchodce

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 108784

>Nevím, proč jste tak posedlý materialismem, ale to je Vaše
>věc. Skutečnost, že ve světě neexistují jen peníze a že
>jsou hodnoty, které nelze penězi vyjádřit, si uvědomuje
>většina ekonomů.

Ponechejme prosím staranou co si uvědomuje či neuvědomuje většina ekonomů. Protože co si uvědomuje či neuvědomuje většina ekonomů se neprojevuje tím, že o tom žvaní, ale veskrze tím, jak se ono uvědomování či neuvědomování projevuje - všude okolo nás i v nás samých. Neboli, samy skutky hovoří, neboli, po ovoci jejich, poznáte je. Peníze, umělá spotřeba i celá "filosofie" individualismu a liberalismu, "svoboda" bez odpovědnosti, "dohnat" a "předehnat" udělaly z lidí štvance, pacholky, novodobé otroky, nemyslící ovce, pokrytce nejhrubšího zrna - taková je realita. Stačí se podívat jak se k sobě chováme, jak se chováme k přírodě, k životnímu prostředí, k dědictví předků, ke statkům hmotným i duchovním, ke starým lidem, k zvířatům, atd... Z lhostejnosti, víry "po nás potopa", se stalo de facto i de iure globální náboženství. Společnost složená z lhostejných lidí s individuálními zájmy nemá vůbec budoucnost.

K: dnešní "tržní hospodářstvím" je skutečnému tržnímu hospodářství velmi vzdáleno

Ano. Definice se stává frází v momentě, kdy obsah definice nekoresponduje se skutečností, neodpovídá realitě, resp. je s ní v rozporu. Pokud pojem, resp. jeho sémantický obsah je na hony vzdálen realitě a neodpovídá skutečnosti, nelze hovořit nejen o vyprázdnění pojmu samého, ale jde o fikci, iluzi, zavádějící představě. Není důležité jak to či ono "definujeme", ale je veskrze podstatné a určující, co to či ono ve skutečnosti znamená, co je jeho skutečným obsahem. To tzv. tržní hospodářství - růst "růstu" - je ve skutečnosti prachsprostá "ekonomická" zvůle a násilí, kolonizace a monopolizace planety, globální zglajchšaltování, "zestejnění" všeho a všech, cesta do otroctví stejně jako cesta prdele. Nazývejme věci a jevy pravými jmény. Ostatně, má-li být diskuze diskuzí - pak jiné cesty není. Pojmy opravdu nejsou dojmy ani falešné představy.

PS: Na základě čeho (jaké falešné představy) jste "usoudil", že jsem posedlý materialismem, to zřejmě nevíte ani Vy sám, že... Odmítám "ismy" a ideologie v jakékoli podobě. Znovu okakuji, jsem člověk. Nic víc, nic míň. [mrknutí jedním okem]

108939

21.6.2006 19:14

RE: Jak to vidím já jako důchodce

Aja 24.?.?.?

Reakce na 108636

Vracim se k vasemu postrehu, ze krome pokory nam chybi stridmost. Pridala bych k tomu i radost z tvorive prace.
Tady u nas ve vsi je clovek (ach, duchodoveho veku), ma tu maly kvelb, ktery je soucasne dilnou a vyrabi nabytek. Je radost se na nej divat, pozitek s nim komunikovat. Koupila jsem si u nej malou skrinku, kdykoliv se ni ni podivam, vidim jeho, pracujiciho duchodce s dusi.
Kdyz se podivam do me skrine, vidim globalizaci a cinske "sicky", ktere ty hadriky "tvori" v desivych podminkach pro anonymni zakazniky po celem svete.
K duchodovemu veku se propracujeme vsichni, pokud neumrem driv. Neprodlouzil se lidsky zivot, ale jen stari, jak ho prozijem, kdo vi?

108643

21.6.2006 21:55

RE: Jak to vidím já jako důchodce

bývalý antikomunista 193.?.?.?

Reakce na 108643

>Kdyz se podivam do me skrine, vidim globalizaci a cinske sicky",
>ktere ty hadriky "tvori" v desivych podminkach pro anonymni
>zakazniky po celem svete.
A ty čínské „šičky“ ze své mzdy vyžijí, mají kde bydlet, mohou mít rodinu, dítě a jsou i spokojené. Jejich životní náklady jsou totiž jen přizpůsobené jejich mzdě. Dostával-li by tam někdo můj důchod, žil by si více než nad poměry dobře. Toto jsou jen prostá ekonomická fakta.

108649

21.6.2006 22:03

RE: Jak to vidím já jako důchodce

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 108649

To je jenom částečná pravda. Pokud by tyto čínské spokojené šičky prodávali hadříky pouze v Čině a za čínské ceny, bylo by po spokojenosti. Někde něco smrdí.

108651

22.6.2006 2:14

RE: Jak to vidím já jako důchodce

Aja 24.?.?.?

Reakce na 108649

>A ty čínské „šičky“ ze své mzdy vyžijí, mají kde
>bydlet, mohou mít rodinu, dítě a jsou i spokojené. Jejich
>životní náklady jsou totiž jen přizpůsobené jejich mzdě.
>Dostával-li by tam někdo můj důchod, žil by si více než
>nad poměry dobře. Toto jsou jen prostá ekonomická fakta.

Ale o tom prece neni rec, nebo ne tak docela.
Kdybych v dobe, kdy jsem v Ceskoslovensku vydelavala 1 800 kcs cisteho mesicne, dostavala to, co dnes vydelam v Kanade v dolarech, byla bych tehdy "bohata".To je o zivotnich nakladech v te ktere zemi a v tom ci onom politickem systemu.
Mne spis slo o to, ze mizi pracovni prilezitosti, investori jdou tam, kde mohou vyrabet co nejlevneji a konkretne v popsanem pripade tech "cinskych sicek" se mi jednalo o pracovni podminky. Videla jsem dokument natoceny skrytou kamerou, bylo to z cinske textilni tovarny, ktera "sije" pro francouzskou haute couture. Bylo to desive, ty holky ve fabrice bydli cely tyden, no bydli je prehnany vyraz, na 100 zamestnankyn jeden "zachod" a jedna "sprcha" (hadice se studenou vodou). Zamestnane tam mohou byt, jen dokud nemaji dite , je evidentni proc. Otroctvi, nebo skoro. Ale mate pravdu, zijou a uzivi rodinu. [pláč]

108671

22.6.2006 18:27

RE: Jak to vidím já jako důchodce

Zubr 207.?.?.?

Reakce na 108649

Jak to vis ze jsou cinske sicky spokojene a ziji dobre? Moc pochybuji. A co tvuj duchod ma s tim spolecneho?

108713

22.6.2006 21:01

RE: Jak to vidím já jako důchodce

bývalý antikomunista 193.?.?.?

Reakce na 108713

>Jak to vis ze jsou cinske sicky spokojene a ziji dobre? Moc
>pochybuji. A co tvuj duchod ma s tim spolecneho?
Mám oblečené kapsáče se kterýma jsem velmi spokojen a koupil jsem je za pouhých 85,- Kč – vyrobily je asi ty čínské šičky. Ty čínské šičky jsou asi tak podobně spokojené, jako ženy a dívky u nás, které se musí v nepřetržitém provoze fabriky se střídat 12 hod směnami.
Odvodíme-li z cen čínského zboží mzdu šičky, tak můj důchod je mnohonásobný.

Můj příspěvek vypadl trochu z kontextu, navazuje i na příspěveky 108621 a 108635:
>Země, která mě umožnila skoro 40 let se uživit mě nabízí na >stáří tak málo, že jí to nebudu moci vracet. Abych vůbec přežil >stáří, tak se budu muset opět přestěhovat, tentokrát ty >parametry jsou jiné. Nejde o pracovní příležitosti ale o >relativní cenu přežití. Tedy zem teplou, s lacinými potravinami >a dostupným nájmem za bydlení.

108718

21.6.2006 16:01

RE: Jak to vidím já jako důchodce

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 108611

Problém je mnohem víc fundamentální. Jak já, jako v brzku nastávající penzista a nebo mrtvola (whichever comes first), to vidím. Naše civilizace, slavná, dobyvačná a samochválou oplývající si totiž sama na sebe nikdy nevydělala a vydělat ani nemůže. Dokud byly kolonie, tak se to čerpalo z nich. Žijeme celkově nad poměry, utrácíme kolektivně peníze které nejen nemáme ale ani nikdy mít nebudeme, místo jistot stále na sebe bereme nová risika, půjčky, hypotéky, investice, a to nejen jako jednotlivci, tam máme ještě jakš takš osobní výběr, ale i celospolečensky a s tím prd uděláme. Země, která mě umožnila skoro 40 let se uživit mě nabízí na stáří tak málo, že jí to nebudu moci vracet. Abych vůbec přežil stáří, tak se budu muset opět přestěhovat, tentokrát ty parametry jsou jiné. Nejde o pracovní příležitosti ale o relativní cenu přežití. Tedy zem teplou, s lacinými potravinami a dostupným nájmem za bydlení.
Všechny doposud zmíněné důvody tohoto problému ostatními diskutujícími jsou v celku správné, avšak fundamentální problém je ve stylu života. Blahobyt západu, jak ho známe, byl původně založen na levných surovinách zpracovaných zde k velkému zisku. Dnes se to otočilo, neb levné suroviny jaksi došly. Aby se dále udržela úroveň zisku, výroba se přemísťuje tam kde jsou levné pracovní síly. Nejen že se takto nedá vybudovat nic co vydrží, ke všemu se zapomíná na cenu transportu, která je sice dnes směšně levná ale nemusí ani nemůže levnou zůstat. Mimo to čím víc přemístíme výrobu do levných zemí, tím méně peněz zbude v těch bohatších na kupování produktů z těch levných. Jsme prostě zcela mimo rovnováhu, v honbě po rychlém a velkém zisku jsme zrušili, a to už hodně dávno, rovnováhu. Dnešní ekonomika není rovnice, jen se tak tváří, neboť to rovnice teoreticky být vlastně musí. Prostě se určité věci, které by rovnici zrušili v teorii, vypustí a zapomenou. Jádro pudla je v tom, že globálně se to vyřešit vlastně nedá ani teoreticky, a uzavřenou strukturu nezávislých zemí a komunit, kde se to vyřešit dá, jsme zrušili. Ovšem největší problém do budoucnosti je v tom, že rušíme rovnováhu i ve třetím světě a ti, až na ně dojde, nás udupou do rozpraskanýho betónu bosýma nohama, a já se jim ani divit nebudu.
"...wont be nothing you can measure any more, the blizzard of the world had crossed the treshold and it overturned the order of the soul.." Leonard Cohen The Future
Omluva, přeložit to nedokážu, alespoň ne dostatečně obstojně.

108621

21.6.2006 17:07

RE: Jak to vidím já jako důchodce

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 70.?.?.?

Reakce na 108621

Toto je velmi dobrý argument do diskuze. Máte pravdu. Dříve se tomu říkalo střídmost. To je to, co nám chybí. spolu s pokorou. Ale zase to možná má něco do činění s generací X - vychovanou k bezohlednosti a upřednostňování sebe před ostatními.

108627

21.6.2006 17:18

RE: Jak to vidím já jako důchodce

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 108627

Jistě, hodně to má co dělat z výchovou nové generace. Ta byla vychována nikoliv školním systémem ale reklamou. Ona reklama má mnohem horší vliv na výchovu než se na první pohled zdá. Není to jen věčná iritace, ale formuje to očekávání příští generace, lze koupit či pronajmout auto, ač na něj nemáme, vychovává to lidi k přesvědčení že to mít prostě musí hned teď, neb na to mají nárok. Mě to neoblbne, ale novou generaci? V klidu.

108628

21.6.2006 17:33

RE: Jak to vidím já jako důchodce

TomasEU 86.?.?.?

Reakce na 108621

(Příspěvek zrušen. Příliš připomíná nacistickou propagandu.)

108629

21.6.2006 18:15

RE: Jak to vidím já jako důchodce

osd 81.?.?.?

Reakce na 108629

Hmmm, a já bych se na ten příspěvek rád podíval. Co takhle místo rušení příspěvků místo něj umístit odkaz pro zobrazení (třeba jen pro předplatitele)? Mám za to, že jsme dospělí a schopni si na příspěvky vytvořit vlastní názor.

108634

22.6.2006 9:51

RE: Jak to vidím já jako důchodce

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 108634

Ja take. Chtelo by to mene cenzury - prinejmensim pokud nejde o ciste nasiraci prispevky s osobnimi vypady a nulovym vztahem k diskutovanemu problemu.

108683

21.6.2006 18:19

RE: Jak to vidím já jako důchodce

bývalý antikomunista 193.?.?.?

Reakce na 108621

Já tu svou zem zas nevidím tak teplou a mám obavy o její budoucnost.
Můj přítel z mládí také důchodce, odešel po 68. roce do zahraničí a právě pro klidnější a zajištěnější stáří se vrátil zpět. Tam kde pracoval by měl sotva na byt, zde zásluhou jiného poměru kupní síly své měny si žije spokojeně a nad poměry. Nechal si odstranit ještě poměrně zdarma své zdravotní neduhy a nyní je ke svému věku zdráv a v dobré kondici. Má u nás svou rodinu staré i nové přátele. Momentálně odjel na měsíc do země, kde pracoval a kde měl skutečně slušné zaměstnání. Má nyní dva domovy a přátele v obou zemích.
Politickou situaci u nás vidí podobně jako já, o tom koho máme volit, nebo vůbec jít k volbám jsme se však neshodli.
Můj přítel je také z té dobré staré generace, marketingem, masmédii a reklamou méně ovlivnitelný. Ovlivnitelní jsme bohužel všichni.

108635

22.6.2006 3:38

RE: Jak to vidím já jako důchodce

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 108621

Skvely komentar. Preavda nekteri si mysli, ze zakony rovnovahy pro ne neplati, ale obavam se jeste za nasich zivotu se nam ustali nova rovnovaha o nekolik pater nize, nez uroven kterou momentalne okupujeme. Je to jako zhoupnuti na houpacce. Impuls jdete nahoru, pak se to zastavi, protoze uz nam nikdo dalsi impuls neda a fici se dolu. Nejhorsi na tom je, ze dusledky ponesou hlavne ti co do toho vseho maji, co nejmin mluvit. [pláč] [naštvaný]

108676

21.6.2006 22:07

v tomto světě

Ibrahim Ag Al Habib 85.?.?.?

v tomto světě, kde se bohem stal mamon, není místo pro děti...odvrátili jsme se od Boha, sešli jsme z cesty...ne, nejsem náboženský fanatik...neradi vidíme staré, nemocné, neradi vydíme bezdomovce, neradi vydíme umírající... ale jakou teda má Bůh tvář?...Bůh, to jsme přece My, se vším, co k tomu patří...spousta mladých chce (možná) dítě až budou "zabezpečeni"... co je to vlastně být "zabezpečen"? co je být "zabezpečen" když ani děti se kvůli tomu nerodí? kdo nám vsugeroval, že tak je to správné? ale něco jsme přece jen udělali, dokázali jsme zbudovat domy pro staré a nemocné, protože jejich potomci se snaží být "zabezpečeni"...v tomto světě, kde se bohem stal mamon, není místo pro děti...v tomto světě, kde se bohem stal mamon, není místo pro děti a starce...v tomto světě už není místo pro nikoho...

108653

21.6.2006 22:16

RE: v tomto světě

osd 81.?.?.?

Reakce na 108653

Naprosto nesouhlasím. Podporuji to, co považuji za užitečné. Mám rodinu (s dětmi), pracuji na sobě (průběžně se vzdělávám) a spolupracuji se zaměstnanci mé firmy (jsou to mí kolegové).

Jako manažer se za penězi hnát musím (dvě nutně sledované cesty: hospodářský výsledek a hodnota firmy). Nemyslím si však, že by u mne nebylo místo pro děti. To místo tu je a je docela velké. A v Boha (jako bytost) nevěřím. Samozřejmě věřím v "příčinu" existence mé a mých blízkých, Bohem ji však nenazývám.

Kariéra a rodina mohou jít ruku v ruce. Jedno bez druhého není dlouhodobě udržitelné (buď nebudeme mít co jíst nebo po smrti bezdětného kariéristy nebude pokračovatel).

108655

21.6.2006 22:42

RE: v tomto světě

Ibrahim Ag Al Habib 85.?.?.?

Reakce na 108655

nepsal jsem o vás, bylo to jen takové sdělení...vy jste manažer, já jsem dělník, nic nám nebrání, aby jsme měli děti...víš, nejhorší jsou tací, kteří říkají, že dítě počká, protože napřed "musí" našetřit na auto...s manželkou jsme se vzdali vyšších příjmů jen proto, aby jsme se mohli naplno věnovat péči o moji starou a nemocnou matku...peněz máme míň, ale je nám vlastně líp...

108659

26.6.2006 12:19

RE: v tomto světě

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 108655

>Jako manažer se za penězi hnát musím (dvě nutně sledované
>cesty: hospodářský výsledek a hodnota firmy).

Nemusíte... Mýlíte se... Pouze jste uvěřil všem těm iluzím a bludům, zavádějícím nesmyslům kterými je celé to absurdní "tržní hospodářství" vyfutrované od A do Zet. Nesmyslům jako jsou: "hospodářský výsledek", "hodnota firmy" patřící k jazyku idiotů a sloužící jen k oblbování. Pouze otrok stále něco "musí". Svobodný člověk nemusí. Svobodný člověk ví, že nejvyšší hodnota je lidský život.

K: Kariéra a rodina mohou jít ruku v ruce.
Tak jako nelze sedět na dvou židlích, nelze sloužit dvěma pánům. Nelze sloužit současně Bohu i bohu mamonu.

108945

21.6.2006 22:43

Péče dětí o rodiče?

Asinacista 85.?.?.?

Povinnost dětí postarat se o své rodiče považuji za naprosto nepřípustné omezování svobody. Dospělý člověk má vlastní život, vlastní práci, starosti i radosti a nikdo po něm nemá právo chtít, aby toto vše obětoval pro někoho jiného jen proto, že dotyčný nebyl schopen včas zemřít. Navíc je tato povinnost diskriminační. Neříká totiž, kdo se postará o lidi, se kterými všechny osoby druhého pohlaví odmítly mít sex a oni tedy nemohli mít děti.

Co se týče sociálního systému: díky za něj. Nevím, jak jste na tom vy, ale já pocházím z velmi chudé rodiny a nebýt sociálního systému, někde bych pásl krávy jako moji předkové. Takhle jsem díky němu mohl vystudovat a najít si práci, která mě baví a dává mi solidní plat (ano, stát mi z toho něco málo vezme, ale vždyť i já jsem si od něj předtím něco vzal, tak to vidím tak, že si to teď bere zpátky). Nemusím život strávit na ulici v nějakém slumu mezi špínou a nemocemi, jak je tomu v Kolumbii. Koneckonců, i v civilizovaných zemích si můžete vlastními schopnostmi vydělat dost peněz (a jde to rozhodně lépe než v Jižní Americe, kde jsou bohatí akorát mafiáni) - a nemyslete si, stát vám z nich sebere jen velmi malou část.

Řešení důchodového systému bych viděl jediné. Eutanázii pro ty, kteří nejsou schopni života bez trvalé lékařské pomoci, zároveň už nejsou schopni pracovat a nemají dost našetřeno na to, aby se z toho uživili. Že je to neúcta ke stáří? Že před generací X by si tohle nedovolil napsat? Před generací X by 95% dnešních důchodců už nežilo, protože lékařská věda nebyla na takové úrovni.

A že národ vymře, protože nikdo nebude mít děti? Tak zaveďme něco jako "továrny na výrobu dětí", prostě nějaké instituce, v nichž budou děti plozeny a vychovávány. Já vím, teď to zní směšně, ale za sto let se něco podobného dost možná stane realitou. Koneckonců, lidé stále více činností svěřují profesionálům - sami si ani neopraví žehličku, tak proč by měli amatéři vychovávat děti?

108660

21.6.2006 22:58

RE: Péče dětí o rodiče?

Antiseptik 65.?.?.?

Reakce na 108660

Tak tohle je model o chlup lepší než rovnou zmáčknout knoflík a poslat celou planetu do pekel, vlastně asi spíš o chlup horší. Kdo by v tom chtěl žít? Dost bylo sci-fi napsáno ale jako odstrašující příklad, ne jako návod.

108661

21.6.2006 23:30

v takovem Brave New World

420 152.?.?.?

Reakce na 108661

se nezilo spatne a jeste dostavali od statu i dobre drogy.

108662

22.6.2006 0:52

RE: Péče dětí o rodiče?

osd 81.?.?.?

Reakce na 108660

Máte samozřejmě, stejně jako ostatní, právo na vlastní názor. Jde o to, jak vnímáte "povinnost starat se o své rodiče". Já ji vnímám jako morální, soudně nevynutitelnou povinnost. Patří to, podle mého názoru, k dobrým mravům. Protože jsme však různí, máme i jiné žebříčky hodnot. Předpokládám, že onou povinností míníte jakousi zákonem danou povinnost (např. asignace části odvodů na důchodové pojištění dětí přímo na důchodové výplaty rodičům).

Podívejme se na to z druhé strany. Dnes nám systém nařizuje postarat se stejně o všechny spoluobčany. Abych kopíroval Váš postoj, musím říci, že to považuji za více diskriminační. Jsou to přece moje peníze, tak bych měl mít možnost o nich rozhodovat, ne?

K eutanázii - velmi zapeklité téma.. Je hezké říci "eutanázii pro toho a toho". Kdo o tom rozhodne? Chtěl byste, aby to byl "osvícený Rath" či samotný soudruh Paroubek? Nebo Topolánek? Nebo úředník "od stolu"? To je velký problém. Myslím si, že třetí osoba nemůže učinit kvalifikované rozhodnutí. Byli bychom zpět v totalitě, která by rozhodovala i o žití a nežití.

108666

21.6.2006 23:51

Latinsky model nefunguje - ZNAM HO!

Jakub Sika 201.?.?.?

Tedy mohl by, pokud se smirite s tim, ze budete zakopavat o stare, opustene lidi, o ktere se nema kdo postarat a praci jim nikdo neda. Opet se dostaneme tam, nebo hure, nez kde jsme. Zvyknout si na to (coz ja odmitam), nebo to financovat stejne z jinych fondu - napr. dobrovol. prispevku. Kolumbijsky model je opacny extrem a podle me ostrasujici priklad!!! Jsme (radoby)civilizovana spolecnost, staci zmenit system kontroly prostredku na obecne transparentni, zavrit par zlodeju a je to - jednoduse receno. V opacnem pripade si pak muzete udrzovat vlastni ochranku, policii ci armadu a zajistit si bezpecnost sami. Je fajn na to mit, ale neni fajn nemit a zaviset. Kazdy si predstavuje ze svou motivaci dosahne lepsiho, ale to nemuze fungovat u vsech, nekdo musi byt vys, nekdo niz.
Je zakladni omyl myslet si, ze mohu motivovat lidi tim, ze jim hrozi bida, nebo jina forma zla. To funguje momentalne, ale nemuze to byt nastrojem trvalym. Stejne tak, pokud odriznete lidem socialni davky, momentalne nektere muzete motivovat, aby se pohnuli, ale trvale to pusobi zhoubne na napr. kvalitu i produktivitu (pozor, na tom zapadni civilizace zvisi a bude vice, pokud ma dominovat), nase spolecnost je jiz jineho charakteru a instinkty se zde nedaji aplikovat v teto mire. Pokud mi neverite, prestehujte se sem a vyzkousejte si to!

108663

22.6.2006 3:40

Jako duchodci mnohe nevime ,co vime a vime ,co mnohdy nevime a tak nejak dal.

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 220.?.?.?

http://rense.com/1.imagesH/rumrum.jpg
"As we know, there are known knowns. There are things we know we know. We also know there are known unknowns. That is to say, we know there are some things we do not know. But there are also unknown unknowns, the ones we don't know we don't know."

- Donald Rumsfeld, Feb. 12, 2002,
Department of Defense News Briefing
Oblbovani lidi do nekonecna ,ze jmena starych lidi a druha strana propagandy ,pro mlade.Duchodce ,ktery potrebuje lekarskou peci ,ceka 3-5 roku na operaci, soukromne by se nedoplatil a nebo po operaci a zaplaceni lekarum ,by musel se stehovat do parku a nebo jeskyne,neni DOSTATEK DOKTORU,ALE NA VALKU PENEZ HABADEJ,tak tvrdeji politici ,co vystudovali na tyhle hovadiny -propagandu za penize rodicu-dnes duchodcu.Rodice -dnesni duchodci delali za dest dolaru na hodinu,za jejich preziti platili devet dolaru a dolar pri stridmosti ulozili na knizku s tim ,ze az nasetri budou mit svuj barak,ale ,ouha,dnes pri jakekoliv situaci musite mit pravnika a ten Vas obhaji,Vase pravo,Vasi pravdu u dlouzedobeho a vlekleho soudu za 300-500 dolaru na hodinu,takze ,z Vaseho duchodu nesmite mit narok,protoze na to nemate, na pravdu a sve pravo,kdo to muze platit,uznejte sami,Platite najem ,platite ze sveho majetku poplatky radnici,ktera si zvysuje sazbu ,jak se jim zlibi,takze jsou oblasti,de duchodci ,co zili zde triceta vice roku se musi vystehovat,prodat majetek ,protoze ,dyz nebudou platit,tak jim radnice zkonfiskuje dum,tomu rikam vydobytky spolecnosti,kde ,kdo kouka ,jak by vyuzil stare lidi,od prepadavani v autoparku pri nakupu az po legalni ucty hrnouci se do vasi postovni schranky a tak duchodci zakladaji na svou obranu politickou stranu,ktera aspon trochu upozornuje jine na jejich problemy,aby nepachali sebevrazdy,kdyz se maji vzdat vseho ,na co kdysi poctive vydelavali.Proc je to tak?
Prvni chybou je ,ze Vase zeme jde do valky,ktera stoji biliony,takze ,doma ,se musi uvalit velke dane,nebot tato "legrace" neco stoji.
Druhou veci je ,ze vsichni mladi ,chteji byt v kancelarich a u kompjutru ,a pres ne delat sve penize,ale nikdo nechce byt produktivnim ,zednikem ,truhlarem,lakyrnikem ,zamecnikem a jinym
Takze,stat dovazi levne pracovni sili,levne pro stat ,ale drahe pro danoveho polatnika,nebot zahranicni koncerny neplati nic a nebo hodne malo do statni pokladny a jeste chce ,abychom se o levne pracovni sili "postrali".
Proste v kratkosti ,na jedne strane nemame penize a na starne druhe jimi mrhame v bilionovem mnozstvi a to tak ,ze kazda zeme je v bilionovych a trilionovych dluzicha jeste na vic vede valku a jejich velmi drahou propagandu,ze jednaji spravne,jen si spoctete ,ze reklama vlady v TV stoji jen za minutu vice jak 5000 dolaru, na druhou stranu Vam reknou ,ze stat nemuze platit nekomu pojizdny vozicek,protoze ten slovek je mrzak na nohy,nemuzou zamstnat vic doktoru,ackoliv na valku se vydalo na 1,25 trilionu dolaru.
A ,tady je ten "zakopany pes".Takze ,jako duchodci vime ,ze je penez dost,ale nevime ,kam se ztraci,ale vime,kam se daji,ale musime delat,ze to jako nevime,proto...Kráceno (Editor)

108677

22.6.2006 10:40

Zeme tretiho sveta a letadlovy princip rodiny a deti.

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Do duchodoveho veku mam daleko a pri pohledu na situaci, v jake se svet nachazi mam duvodnou obavu, ze zadne sporeni mi nepomuze, kdyz dojde ropa - a ona dojde. Nebo respektive - nedojde, ale prestane se prodavat za penize a bude jen pro ty, kdoz si ji vybojuji...

Co mi zde v nazorech ale chybi je fakt, ze princip, kdy si rodiny v zemich tretiho sveta udelaji hodne deti, aby je ty pak na stari zivili, pripomina princip penezni "hry" letadlo. Ano, je zde spousta duvodu, proc by rodice meli (musi) byt osobne zainteresovani na svych detech, jejich vychove, vzdelani a uspesnosti. Ano, posili to rodinu, spolecnost a vubec. Ma to cele ovsem jedinou chybku. Cely tento princip stoji a pada na faktu pomerne vysokeho mnozstvi deti. Cize je to jako letadlo - muze to fungovat, dokud budou mit vsichni vic deti, aby je tyto uzivily, nicmene Zeme jako takova je jen omezene velka, cize neni udrzitelne, aby meli vsichni dost deti - drive ci pozdeji narazime na problem omezenych zdroju a to uz pred nejakym patkem nastalo (Cina, Afrika...).

Cize - zakladni principy systemu rodinneho zabezpeceni jsou nesmirne spravne, jen je treba, aby i jedno dite dokazalo sve rodice (a sebe a svou rodinu) zabezpecit. Urcite to mozne je, pri nastaveni vhodnych parametru spolecnosti, ale k tomu se nikdo nema.

Dve deti by totiz znamenaly udrzeni soucasneho stavu co se mnozstvi populace tyce, a ten je neudrzitelny.

Reseni je jen jedno dite + system se musi nejakym zpusobem vyporadat s situacemi kdy dite zemre drive nez rodice + moznost ze jsou rodice bezdetni (a nemusi se jednat zrovna o homosexualni par) [zahanbení]

108684

22.6.2006 12:11

RE: Zeme tretiho sveta a letadlovy princip rodiny a deti.

Pavel -Čert- Němec 62.?.?.?

Reakce na 108684

>moznost ze jsou rodice bezdetni

"bezdetni rodice" je nesmysl [mrknutí jedním okem]

108688

22.6.2006 13:38

Všechno je jinak.

J. H. 62.?.?.?

Abychom mohli posoudit možnosti, musíme si napřed ujasnit, jak se věci mají.
1) Za doby ortokářství musel pán živit svého otroka, i když pro něj neměl práci. Tržní cena otroka byla většinou vysoká, takže ho majitel nenechal umřít hladem nejen z lidských, ale i z ekonomických důvodů. Například podle Twainova Dobrodružství Hucklberryho Finna stál černoch Jim šest set dolarů - podle stejného zdroje to byl plat venkovského faráře skoro za dva roky.
Kapitalista podobné problémy nemá. Sebere pracovní sílu na ulici a po použití jí vyhodí do příkopu. Tradiční model společnosti - nízké daně a žádné státní podpory pro chudé, pro ty nejbídnější soukromá dobročinnost - je tedy možný jen tam, kde se je hospodářství společnosti tvořeno většinou rodinnými farmami a řemeslnickými dílnami. Tam, kde neviditelná ruka trhu tohle hospodářství rozkrade a zničí a nahradí ho fabrikami, vznikne zákonitě masa „odpadní pracovní síly“. Za dob ranného kapitalizmu byli tito nešťastníci, pokud mohli pracovat, houfně vyváženi do kolonií. O staré a nemocné se, čím dál bídněji, starala rodina a soukromá dobročinnost. Dnes tyto možnosti nejsou, nemusím snad vykládat proč. Je tedy naprosto nezbytné, aby péče o nepotřebné, nemocné a staré byla široce organizována. Jediným možným organizátorem pak je stát. A je naprosto spravedlivé, aby náklady nesli z největší části zaměstnavatelé, jejichž zájmy tento systém ve skutečnosti hájí. Tím, co jsem napsal se nesnažím obhajovat jakýkoli systém sociální podpory či zajištění lidí ve stáří. Snažím se ukázat, jak to celé funguje.
2) Základním heslem kapitalizmu je zisk. Výsledkem je, že se na jedné straně hromadí zboží, které si nemůže nikdo koupit, protože lidé, kteří se podílejí na výrobě, distribuci, správě státu, školství a dalších potřebných službách dostanou méně peněz, než je cena vytvořeného. To by ještě nebylo tak velké neštěstí, protože tyto výrobky je možno zničit. Na druhé straně se ovšem hromadí peníze - a v tom je lesk i bída kapitalizmu. Dokud je do čeho investovat, umožňují tyto peníze bleskový rozvoj. Když se trh nasytí, vyvolají krizi. Zákonitým důsledkem krize je znehodnocení peněz. Spořit si na stáří je tedy totální nesmysl. Pro názornost: V padesátých létech jsem uzavřel životní pojištění. Při dosažení věku 65 let má být ukončeno a má mi být vyplacena částka tuším osmnáct tisíc. Když jsem to spoření uzavíral, bylo za ní nové auto. Co si za to koupím dneska, to si každý spočítá. Co si za to koupím, až to dostanu, to můžu jen hádat. Jediným řešením je systém průběžný. Ostatně moudrý čínský rybář, o kterém se zmiňuje úvodní článek na to přišel taky. (Nerad otravuju, ale přesně stejná povídka byla ve starých čítankách, kde jejími hrdiny byl Josef II a jistý řemeslník. Jde zřejmě o všelidskou moudrost.)
J. ...Kráceno (Editor)

108693

22.6.2006 18:13

RE: Všechno je jinak.

osd 81.?.?.?

Reakce na 108693

1) Musel k tomu být důvod. Buď to bylo lidské cítění otrokáře nebo to byla jeho povinnost (vymahatelná panovníkem a jeho ozbrojenci). Pokud jde o cenu, vysoká cena odráží jeho vzácnost. Pokud by po okolí bylo mnoho nevyužitých otroků, cena by jistě byla výrazně nižší (lepší peníze na nákup čehokoliv než otrok, který má své náklady i když nic nedělá. Pokud jde o kapitalistu, také nesouhlasím. Zaměstnavatel a zaměstnanec jsou smluvní strany. Když zaměstnavatel nechce zaměstnance, neuzavře smlouvu. Když zaměstnanec nechce pro zaměstnavatele pracovat, také nepodepíše smlouvu. Zaměstnanců je mnoho, zaměstnavatelů však také. Pokud by někdo měl monopolistické postavení na trhu (z kterékoliv strany), začal by to být problém (nefungovaly by tržní síly). Pro Vaši informaci - v dnešním systému zaměstnavatel NAVÍC k hrubé mzdě zaměstnance platí navíc 26% na sociální pojištění a 9% na zdravotní pojištění zaměstnance. Když má tedy zaměstnanec plat 30.000 Kč, zaplatí zaměstnanec 1350 Kč (4,5%) na zdravotní pojištění a 2400 Kč (8%) na důchodové a nemocenské pojištění. Zaměstnavatel zaplatí NAVÍC 2700 Kč (9%) na zdravotní pojištění a 7800 Kč (26%) na sociální a nemocenské pojištění. Celkem jsou tedy náklady na zaměstnance s 30.000 Kč hrubého 40.500 Kč.

2) Jak se může hromadit zboží, které nikdo nemůže koupit? Vždyť kapitalistovi jde o zisk. Nebude tedy vyrábět na sklad zboží, které neprodá (bude mít náklady, ale ne výnosy).. Znehodnocení peněz, tedy inflace, je v dnešním systému nutností. Nemáme totiž "reálné" peníze, ale virtuální (fiat money). Vydávané nejsou kryté a ještě k tomu se zmnohonásobují v komerčních bankách. Jak? Centrální banka vydá 1.000.000 Kč. Ty si za diskontní sazbu půjčí komerční banka a peníze umístí do povinných rezerv. Řekněme, že povinné min. povinné rezervy jsou 10%. Znamená to, že na těch uložených 1.000.000 Kč může půjčit 10.000.000 Kč. A ejhle - vzniklo nám 9.000.000 Kč jen tak na papíře.. Inflace a víra v její relativní stálost je nutnou podmínkou pro udržení tohoto systému. Jinak řečeno - dnešní peníze jsou postaveny na dluhovém principu (představují budoucí hodnoty a mají investiční charakter).

108710

24.6.2006 15:36

RE: Všechno je jinak.

J. H. 83.?.?.?

Reakce na 108710

>1) Musel k tomu být důvod. Buď to bylo lidské cítění
>otrokáře nebo to byla jeho povinnost (vymahatelná panovníkem
>a jeho ozbrojenci). Pokud jde o cenu, vysoká cena odráží jeho
>vzácnost.
No, mně šlo hlavně o to, že kapitalizmus vytvořil masu lidí, kteří sice mají různá „práva“ a „svobody“, ale nemají žádné existenční zajištění, takže v tom podstatném jsou na tom hůř než otroci. Kapitalista, i když může osobně být docela hodný člověk, proti tomu nemůže nic dělat, protože je koneckonců stejný otrok systému jako všichni.
Protože diskutovaný článek je o důchodcích, měl jsem možná začít jednak tím, že patriarchální majitel statku či dílny považoval za otázku cti snažit se být dobrým „otcem“ pro všechny. I stařečkům, kteří zestárli v jeho službách, našel „práci“, spočívající třeba v tom, že pomaloučku zametali dvůr, čímž si „zasloužili“ skromnou obživu. Za druhé jsem měl zmínit úctu ke stáří, vlastní každé zdravé společnosti.
Mimochodem: Posláním starců je pamatovat si. Společnost, která odmítne naslouchat starcům, se automaticky stane obětí orwellovské manipulace. Vždyť si přečtěte ty bláboly, které se občas objevují ve zdejší diskusi. A píší je sem docela chytří lidé. Bohužel můžete také poznamenat, že ti starci by si měli být vědomi svého poslání a chovat se podle toho. Když dneska posloucháte pamětníky, slyšíte většinou buď blboučkou protikomunistickou propagandu, nebo nekritickou chválu starých zlatých časů. Oboje je zjevný nesmysl.
Každopádně: Masu lidí, kteří vypadli z výrobního procesu dokáže existenčně zajistit jedině instituce tak mocná, jako je silný a zdravý stát. Jestliže jiná možnost není, je zbytečné bulet nad tím, že to ten dnešní nemocný nedokáže. Buď se to naučíme, nebo na to pojdeme. Ostatně tato společnost má tolik smrtelných nemocí, které tu docela dobře popsali jiní, že její přežití v dnešní podobě opravdu není pravděpodobné.
J. H.

108815

24.6.2006 15:39

RE: Všechno je jinak.

J. H. 83.?.?.?

Reakce na 108710

>2) Jak se může hromadit zboží, které nikdo nemůže koupit?
>Vždyť kapitalistovi jde o zisk. Nebude tedy vyrábět na sklad
>zboží, které neprodá (bude mít náklady, ale ne výnosy)..
Dokud křesťané za něco stáli, říkali a zdůrazňovali, že může být velký rozdíl mezi tím, jak věci vypadají a tím, co jsou. Tomu, co říkáte se dalo věřit v době, když to vykládal Ota Šik do socialistické reality. Ovšem dneska, když chodíte po ulici a všude ve výlohách vidíte akce, slevy, pobídky - každý se snaží prodat za jakoukoli cenu, aby vyhodit musela konkurence bych doporučoval věřit spíš vlastním očím.
Skutečný problém v době krize jsou ovšem peníze, které není do čeho investovat. Likvidace těchto peněz se provádí hlavně bankroty a inflací. Je zájmem velkých dravců, aby postiženi byli v první řadě drobní střadatelé, zvláště ti, kteří si spoří na rentu. Investováním těchto svých peněz můžete samozřejmě i vydělat - stejně jako můžete v loterii vyhrát milion.
J. H.

108816

23.6.2006 7:54

Duchod pro duchodce je a neni ,jak se to vezme.

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 220.?.?.?

Muzeme hazet cisli,co se ma a co se nema,ale zkutecnosti je to ,ze dnes co bereme duchod ,tak zitra jej nemusime mit ,banka ,satat ,zrizeni udela krach a o tech par svestek pres noc prijdete a otazkou je ,zda Vam stat vyplati duchod ,kdyz s nekolika triliny se tak zadluzi a valkou jeste na vic ,ze tam nic na vyplaceni nezustane.Banka proste zavre dvere a poilici pronesou bezucelny dlouhy projen ,ale penze nebude,V kazdem krachu ,tak zvane zkrachovale banky nezkrachovaly ,ale jen duchodci a lide sporivi o vsechno prisli,milionar snizil pocet milionu,ale ten ,co o vsechno prisel ,tak nemel ,co snizovat,nakonec stat ,tak valkami zadluzeny,vyhlasi konfiskaci stribra a zlata ,aby byla jistota ,ze tomu nikdo z tech "malych "lidi neusel.Uz jsme zde meli malou ukazku pred nekolika roky, s pohybem dolaru,milionar ztratil 30 na 26 milionu ,ale pristi rok mel dvojnasobek zisku ,nemot vsichni maly konkurenti byli zcela na mizine ,proto se delaji dluhy a velke krachy na kterych malo bohatne a hodne lidi chudne.
Co se tyka rodiny,tak jedna matka uzivi deset deti ,ale deset deti nejsou schopni uzivit starnouci mamu-to je dlouholeta zkusenost.
Komunismus stval mlade lidi proti starym ,kdyz byl nedostatek bytu,mladi cekali,az stari umrou,aby meli kde bydlet a nekde si dokonce troufli si starym postezovat ,jak uz dlouho prekazi v jejich rozvoji,tim ,ze prezivaji.
Dnesni skoly a skolsky system je celosvetove zameren timto smerem,to predevsim mejme na pameti,pouziva se to i v nezamestnanosti,pres padesat je stary a tobe mlademu a nadejnemu zabira misto,abys mohl nastoupit a zajistit si lepsi prijem ,lepsi budoucnost-proste ,politici vedi ,jak na to,nezapomente ,ze tlak na nezamestnane byl vytvoren i zamestnanosti zen a deti bez dozoru rodicu ,jsou vlastne detmi statu a podle toho to tak vypada ,denni zlocinost mladych proti starym ,jsou videt denne na nasich TV.Takze ,si udelejte obrazek ,jak by to u vas vypadalo ,kdyby doslo k celosvetovemu krachu dolaru a nebo ceny na preziti by byly tak velke ,ze duchodci a nezamestnani by bojovali ze dne na den o preziti a nikde ,zadny dolar,ani od statu,ani od bank.

108742

Příspěvků: 138

21.06. 03:01 zapa  Autor pise:
21.06. 03:04 Norikazu Okamoto  Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
21.06. 13:58 osd  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
22.06. 12:27 Karel4u  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
22.06. 18:01 osd  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 00:44 Karel4u  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 08:36 osd  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 09:28 V. Sodek  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 09:53 osd  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 10:15 V. Sodek  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 10:28 osd  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 10:34 Had  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 10:43 osd  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 11:15 Honza777  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 11:42 osd  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 13:12 Honza777  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 14:03 osd  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
25.06. 19:31 Had  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
26.06. 17:08 Honza777  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
26.06. 07:50 Honza777  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 13:42 V. Sodek  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
26.06. 04:45 ethernal  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
26.06. 11:46 Honza777  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
26.06. 14:02 V. Sodek  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
26.06. 14:56 Honza777  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
27.06. 13:55 osd  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
27.06. 17:46 Honza777  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
27.06. 22:13 osd  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
27.06. 20:27 V. Sodek  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
27.06. 20:41 Honza777  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
23.06. 10:19 osd  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
22.06. 00:18 Belveder  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
22.06. 01:49  RE: kto vladne svetu
26.06. 16:08 Druid  RE: kto vladne svetu
04.08. 17:05 seda  RE: Moc jste mě potěšil, pane Stworo!
21.06. 03:24 Ezop  Prechazi mi mraz po zadech
21.06. 06:10 Robert Nohejl  Zlocin na nevinnych.
21.06. 06:42 V. Sodek  A taky pise toto:
21.06. 10:56 zapa  RE: A taky pise toto:
21.06. 17:42 Zubr  RE: A taky pise toto:
21.06. 11:08 Norikazu Okamoto  I Češi byli emigranty ...
22.06. 13:46 V. Sodek  RE: I Češi byli emigranty ...
21.06. 16:26 Aja  RE: A taky pise toto:
21.06. 09:17 vrabcak  Evoluce
21.06. 15:17 trodas  RE: Evoluce
21.06. 11:26 Mindy  Pozdní sběr
21.06. 12:08 Peter Velkej  RE: Pozdní sběr
21.06. 13:17 DavidZ  RE: Pozdní sběr
21.06. 13:24 Honza777  RE: Pozdní sběr
21.06. 13:58 Tatranka  RE: Pozdní sběr
21.06. 14:11 Pavel -Čert- Němec  RE: Pozdní sběr
21.06. 15:07 Vladimír Stwora  RE: Pozdní sběr
21.06. 15:49 Pavel -Čert- Němec  RE: Pozdní sběr
21.06. 16:53 TomasEU  RE: Pozdní sběr
21.06. 17:50 Koumeles  RE: Pozdní sběr
21.06. 18:12 osd  RE: Pozdní sběr
21.06. 22:01 Jarmila  RE: Pozdní sběr
22.06. 06:33 Jarmila  RE: Pozdní sběr
22.06. 07:54 Mindy  RE: Pozdní sběr
22.06. 13:26 Jarmila  RE: Pozdní sběr
22.06. 13:55 Pavel -Čert- Němec  RE: Pozdní sběr
22.06. 14:01 Jarmila  RE: Pozdní sběr
22.06. 15:20 Honza777  RE: Pozdní sběr
22.06. 17:08 Jarmila  RE: Pozdní sběr
22.06. 17:21 Honza777  RE: Pozdní sběr
22.06. 16:07 Mindy  RE: Pozdní sběr
22.06. 17:01 Jarmila  RE: Pozdní sběr
22.06. 21:02 V. Sodek  RE: Pozdní sběr
23.06. 06:47 SandWalker  RE: Pozdní sběr
23.06. 07:22 Jarmila  RE: Pozdní sběr
23.06. 09:57 V. Sodek  RE: Pozdní sběr
23.06. 17:23 SandWalker  RE: Pozdní sběr
23.06. 07:09 SandWalker  RE: Pozdní sběr
23.06. 07:45 Jarmila  RE: Pozdní sběr
23.06. 08:40 SandWalker  RE: Pozdní sběr
23.06. 08:46 osd  RE: Pozdní sběr
23.06. 08:02 Honza777  RE: Pozdní sběr
21.06. 14:27 osd  RE: Pozdní sběr
21.06. 18:42 Mindy  RE: Pozdní sběr
21.06. 18:53 osd  RE: Pozdní sběr
21.06. 19:08 Mindy  RE: Pozdní sběr
21.06. 19:16 osd  RE: Pozdní sběr
22.06. 13:15 J. H.  RE: Pozdní sběr
21.06. 14:30 SandWalker  RE: Pozdní sběr
21.06. 22:13  RE: Pozdní sběr
22.06. 12:52 J. H.  RE: Pozdní sběr
21.06. 12:59 Koumeles  Proto mame v Beskydech
22.06. 03:21 Rene Bartosek  RE: Proto mame v Beskydech
22.06. 13:57 Koumeles  RE: Proto mame v Beskydech
21.06. 13:29 qwe  Systém rozvojových zemí, tj. o rodiče se stará rodina,
21.06. 14:06 osd  RE: Systém rozvojových zemí, tj. o rodiče se stará rodina,
22.06. 08:48 qwe  RE: Systém rozvojových zemí, tj. o rodiče se stará rodina,
22.06. 11:56 Baldi  RE: Systém rozvojových zemí, tj. o rodiče se stará rodina,
21.06. 13:41 osd  příčina či důsledek?
21.06. 14:31 bývalý antikomunista  Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 14:41 osd  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 15:10 bývalý antikomunista  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 15:25 osd  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 16:18 bývalý antikomunista  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 18:08 osd  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 18:32 Antiseptik  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 18:46 osd  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 22:24 Antiseptik  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 22:34 osd  RE: Jak to vidím já jako důchodce
23.06. 11:45 Honza777  RE: Jak to vidím já jako důchodce
23.06. 14:15 osd  RE: Jak to vidím já jako důchodce
26.06. 10:33 Honza777  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 19:14 Aja  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 21:55 bývalý antikomunista  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 22:03 Antiseptik  RE: Jak to vidím já jako důchodce
22.06. 02:14 Aja  RE: Jak to vidím já jako důchodce
22.06. 18:27 Zubr  RE: Jak to vidím já jako důchodce
22.06. 21:01 bývalý antikomunista  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 16:01 Antiseptik  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 17:07 Vladimír Stwora  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 17:18 Antiseptik  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 17:33 TomasEU  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 18:15 osd  RE: Jak to vidím já jako důchodce
22.06. 09:51 trodas  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 18:19 bývalý antikomunista  RE: Jak to vidím já jako důchodce
22.06. 03:38 Rene Bartosek  RE: Jak to vidím já jako důchodce
21.06. 22:07 Ibrahim Ag Al Habib  v tomto světě
21.06. 22:16 osd  RE: v tomto světě
21.06. 22:42 Ibrahim Ag Al Habib  RE: v tomto světě
26.06. 12:19 Honza777  RE: v tomto světě
21.06. 22:43 Asinacista  Péče dětí o rodiče?
21.06. 22:58 Antiseptik  RE: Péče dětí o rodiče?
21.06. 23:30 420  v takovem Brave New World
22.06. 00:52 osd  RE: Péče dětí o rodiče?
21.06. 23:51 Jakub Sika  Latinsky model nefunguje - ZNAM HO!
22.06. 03:40 Robert Nohejl  Jako duchodci mnohe nevime ,co vime a vime ,co mnohdy nevime a tak nejak dal.
22.06. 10:40 trodas  Zeme tretiho sveta a letadlovy princip rodiny a deti.
22.06. 12:11 Pavel -Čert- Němec  RE: Zeme tretiho sveta a letadlovy princip rodiny a deti.
22.06. 13:38 J. H.  Všechno je jinak.
22.06. 18:13 osd  RE: Všechno je jinak.
24.06. 15:36 J. H.  RE: Všechno je jinak.
24.06. 15:39 J. H.  RE: Všechno je jinak.
23.06. 07:54 Robert Nohejl  Duchod pro duchodce je a neni ,jak se to vezme.

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

5

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc prosinec přispělo 12 čtenářů částkou 1 726 korun, což je 5 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Chytrá karanténa se ukazuje jako krádež stovek milionů z majetku nás všech03.12.21 23:02 Česká republika 1

Vrak letounu F-35, který havaroval ve Středozemním moři, ukradla neznámá země.03.12.21 15:59 Neurčeno 4

Mutace Omicron – globalistická autoritářská příručka svlečená do naha02.12.21 20:21 Neurčeno 0

Turecko si uzurpuje enormní množství ruského plynu pro sebe02.12.21 18:35 Turecko 1

Vakcínu Valneva ČR neobjednala!02.12.21 17:46 Česká republika 8

Profesor Alexander Reďko o Covid-1930.11.21 17:25 Rusko 2

Dostálovi hrozí vyhazov z týmu Pirátů. Nelíbí se jim, jaká data šíří o covidu30.11.21 16:49 Česká republika 1

Deklarace lékařů k nátlaku na očkování30.11.21 15:25 Česká republika 1

Vláda chce zavést povinné píchání mRNA injekcí - přesto, že tvrdila, že to je lež30.11.21 10:54 Česká republika 4

Otevřeli nové očkovací centrum - už ne "udělejme tečku" ale "jedna tečka za druhou"30.11.21 10:34 Česká republika 2

Slovinsko: Řidiči musí při tankování předložit osvědčení COVID29.11.21 21:21 Slovinsko 3

Návštěva u MUDr. Kubka29.11.21 18:16 Česká republika 3

Legální eutanazie v Německu pro očkované - mají s tím historické zkušenosti29.11.21 11:39 Německo 1

Ředitel řecké JIP: Umírají vakcinovaní. Vláda musí přestat dělat rozdíly mezi očkovanými a neočkovanými28.11.21 12:49 Řecko 2

Povinnou vakcinací namydlí Babiš starší generaci schody do hrobové jámy28.11.21 08:54 Česká republika 4

Lidé po napíchání mRNA utrejchem ztratili 40% imunity, dále ztrácejí 3,3% až až 6,4% týdně až k 0%28.11.21 08:32 Neurčeno 3

Ukrajinská armáda zaútočila vo viacerých regiónoch Donbasu. Objavili sa pripravení americkí vojnoví poradcovia28.11.21 07:28 Ukrajina 0

Švýcarsko omezilo vstup Čechů do země28.11.21 07:22 Švýcarsko 0

Nejvíce proočkované Portugalsko vyhlašuje výjimečný stav a zavádí opatření kvůli covid-1928.11.21 07:12 Portugalsko 1

Ladislav Větvička také začíná mít problémy s cenzurou na blogu iDnes26.11.21 23:08 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
22,50 Kč
Euro
25,46 Kč
Libra
29,78 Kč
Kanadský dolar
17,51 Kč
Australský dolar
15,76 Kč
Švýcarský frank
24,52 Kč
100 japonských jenů
19,95 Kč
Čínský juan
3,53 Kč
Polský zloty
5,54 Kč
100 maď. forintů
6,98 Kč
Ukrajinská hřivna
0,82 Kč
100 rublů
30,42 Kč
1 unce (31,1g) zlata
40 130,28 Kč
1 unce stříbra
507,18 Kč
Bitcoin
1 082 188,30 Kč

Poslední aktualizace: 4.12.2021 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 8 998