Diskuze k článku

Jidášovo evangelium

Příspěvků 73

26.4.2006 4:38

Pekne nesmysly.

Hastrman 71.?.?.?

Verit, ze toto je soucasti biblicke pravdy a ze po staleti ztracene, otevira dvere k jakekoliv "pravde", kterou si muze kdokoliv pridat [oči v sloup]
Zajimalo by me, jake maji ruzne cirkve komentare. Jak tyto spisy hodnoti teologove [překvapení]

104369

26.4.2006 9:10

RE: Pekne nesmysly.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 193.?.?.?

Reakce na 104369

"Apokryfní texty vznikaly již v počátcích křesťanského písemníctví a nebyly z různých důvodů zařazeny do biblického kánonu: často pro svůj pozdější původ, většinou však pro odchylný výklad nejstarších křesťanských tradic.
Na mnoha místech sice jen popustily uzdu obrazotvornosti tehdejšího lidového křesťanství, nicméně odrážejí i některé závažné problémy své doby (vztah k jiným náboženským a filizofickým proudům, hledání lidových forem křesťanské zbožnosti)."
CBS, AVCR UK: Neznámá evangelia I. Praha:Vyšehrad, 2001. Levá záložka

104382

26.4.2006 10:57

RE: Pekne nesmysly.

pindick microelephant (zavináč) centrum (tečka) cz 80.?.?.?

Reakce na 104369

Pan magister ve svém lepém komentáři uvádí cosi o 80 kilobudhistech vítavších své druhy na Cejlonu. Alexandrie v té době měla kolísavé obyvatelstvo v celkovém součtu 200-250 tisíc hlav.

Buddhisté tedy tvořili 30-40% tamní populace. Úsudek o pravdivosti magisterových slov nechť udělá každý sám sobě.

104388

26.4.2006 15:30

RE: Pekne nesmysly.

Vanguard 62.?.?.?

Reakce na 104388

No, a to ještě určitě ani zdaleka nejeli na výlet na Cejlon všichni...

104410

26.4.2006 19:30

RE: Pekne nesmysly.

DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 104388

A Vy jste četl kroniku Mahávamsó? Že víte, co je tam napsáno a odsuzujete podle toho autora, který ji cituje.

104431

26.4.2006 19:38

RE: Pekne nesmysly.

Adapa 82.?.?.?

Reakce na 104431

Zdravím, pane David.
Podle toho, že se autor komentáře nad tím počtem nezastavil a že sem tento citát z kroniky vložil, domnívám se stejně jako pan Pindick, že s tím počtem souhlasí.
A proto i já osobně beru celý zbytek komentáře od pana Kozáka značně s rezervou.

104433

26.4.2006 19:50

RE: Pekne nesmysly.

DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 104433

Hmm, mě ten odstavec spíš připadá jako námět k zamyšlení. Jako, že když v nějaké kronice Mahávamsó napsali něco o 80000 budhistech, tak jich tam fakt mohlo být docela dost a co kdyby to byli ti vznešení lidé.

Vysvětlit a pochopit něco, jsou dvě strany téže mince. Pochopit, vyžaduje určitou míru empatie a ne napadat napadnutelný údaj, aniž bychom pochopili jeho smysl. Ale to je věc názoru. Třeba máte pravdu Vy.

104435

26.4.2006 23:40

RE: Pekne nesmysly.

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 104435

Údaje starověkých autorů jistě nelze brát zcela doslovně i když u kronikáře se dá jistá věrnost skutečnosti předpokládat. S číslem 80 tisíc bude jistě blíže skutečnosti, než dnešní holokoustníci se 6 miliony. Bylo by jistě třeba důkladněji si předmětnou cejlonskou kroniku přečíst, ale i tak lze předpokládat, že pro Cejlonce lidmi z Alexandrie byli všichni ze Středomoří. To však není v souvislosti s Jidášovým evangeliem podstatné.
Mnohem zajímavější je skutečnost, že již v době sepisování evangelií Judeánci neměli dobrou pověst a že celé to křesťanské náboženství je judeánský plagiát gnostické nauky, vyzdvihující za bohem vyvolené právě ostatními lidmi opovrhované judeánce (označení Žid vzniklo až někdy v 17. či 18. století).
Velmi zajímavé je v té souvislosti, že tím nejvyšším božím vyvoleným byl právě udavač a prodejná děvka Jidáš = judeánec, který za mrzký peníz zradí a prodá bližního svého. Že by již v té době celý známý svět byl rasisticky zaměřený proti judeáncům? To snad není ani možné. V té době to přece nemohlo být z jakýchkoliv rasových pohnutek, protože Římská říše byl mnohonárodní stát.
Přímo se v té souvislosti nabízí i paralela současnosti, kdy práskačství bylo uloženo bušistáncům zákonem (Patriot act) jako vlastenecká povinnost. Morální hodnoty Bible, pokud by do ní bylo Jidášovo evangelium zařazeno, by byly dost z všeobecně lidského hlediska nemorální. Církevní otcové v počátcích křesťanství tedy věděli velmi dobře, co dělají, když judeánký protikřesťanský plagiát součástí Bible neučinili.

104452

27.4.2006 8:05

RE: Pekne nesmysly.

DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 195.?.?.?

Reakce na 104452

>pro Cejlonce lidmi z Alexandrie byli všichni ze Středomoří.

No, dobrý nápad, tak nějak by to mohlo být. Jak jsem psal, údaj je míněn jako námět k zamyšlení.

>To však není v souvislosti s Jidášovým evangeliem podstatné.

Také bych řekl, že celá záležitost tohoto dílka je trochu (nebo spíš dost?) jinde, než o počtu budhistů na výletě.

>Že by již v té době celý známý svět byl
>rasisticky zaměřený proti judeáncům? To snad není ani
>možné. V té době to přece nemohlo být z jakýchkoliv
>rasových pohnutek, protože Římská říše byl mnohonárodní
>stát.

Rasismus je věčný. Jen občas ho silný vládce (zpravidla diktátor) dokáže potlačit. Řím, SSSR, Jugoslávie.


Jinak. Docela by mě potěšilo, kdybych si mohl poslechnout, za 2000 let, spor dvou "odborníků" nad papírem, vytrženým z kontextu, kde schází řádky a je napsán současným eurospeakem. Jak si asi poradí s tímhle [smích]
Cílem projektu bylo zjištění dosaženého pokroku v implementaci programu, jeho relevance ve vztahu k dosažení cílů, zkoumání efektivnosti implementačního systému, monitorování, finančního řízení a úspěšnosti začlenění horizontálních témat do programu.

104467

27.4.2006 9:33

RE: Pekne nesmysly.

J. H. 62.?.?.?

Reakce na 104452

>Morální hodnoty Bible, pokud by do ní bylo Jidášovo evangelium zařazeno, by byly dost z všeobecně lidského hlediska nemorální.
>Církevní otcové v počátcích křesťanství tedy věděli
>velmi dobře, co dělají, když judeánký protikřesťanský
>plagiát součástí Bible neučinili.
Problém většiny lidí je v tom, že si neuvědomují, jaké byly "z všeobecně lidského hlediska" morální hodnoty, než do světa vstoupilo Evangelium. Pár příkladů: V Eposu o Gilgamešovi si Uta-napištim staví archu, aby se zachránil před potopou. Na rozdíl od biblického Noa jí nestaví na kopci jako varování pro své spoluobčany, ale pěkně nenápadně v přístavu. Místním, kterým stavbu zadal slibuje hory doly. Ví, že jim může slíbit co chce, protože až bude loď hotová se všichni utopí. Nebo: V Kamasutře se můžete dočíst, jak sexuálně zblbnout cizí manželku, aby vám pomohla zabít svého manžela a zmocnit se jeho majetku. Nekánonická evangelia jsou také obrazem toho, co bylo normální a morálně přijatelné před příchodem Evangelia. V jednom z nich Ježíš v dětském věku prokleje kluky, kteří do něj strčli a oni okamžitě umřou. Když se to jejich rodičům nelíbí, řekne slovo a rodiče oslepnou. V jiném je Ježíš veden k ukřižování, řekne "čárymáryfuk" a místo něj je ukřižován Šimon z Kyrény, který mu pomáhal nést kříž. Prostě tak se moc projevovala před příchodem Evangelia a začíná se znovu projevovat tam, kde o ně není zájem.
J. H.

104473

27.4.2006 1:05

RE:ti pravoslavní takto

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 104369

www.mosnews.com/news/2006/04/17/judasgospel.shtml

104455

28.4.2007 14:37

RE: Pekne nesmysly.

logan 87.?.?.?

Reakce na 104369

Tva vule je slobodna a ty taky. Rozhodni se sam a nedivej se na to co delaji ve veci druzi. Tva rozhodnuti jsou tva zodpovednost. Ich rozhodnuti jsou ich zodpovednosti. Nebo se chces vymlouvat, ze ty ses rozhodl na zaklade ich rozhodnuti a proto za to jak ses rozhodl nemuzes..... Lidi mozek je k poizivani - nejn k noseni .... [smích] [smích] [smích]

134151

26.4.2006 17:09

Nelehke tema...

SandWalker 80.?.?.?

Neco vice o 52 textech nalezenych v Egypte - oblasti Nag Hammadi roku 1945, ktere udajne obsahovaly take "tajna" atributovana gospels & poems Jezisi, jez jsou ve velkem vykladovem rozporu a rozdilne od pozdejsich Novych Testamentu.

http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/religion/story/pagels.html


Myslim, ze neni na skodu projit toto zajimave cteni o nalezeni a osudu zminenych starych knih - tedy pri nejmensim. [cool]

104416

26.4.2006 18:14

Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Vždy po přečtení takových textů jsem docela jakoby ve zmatku, zároveň však ale jakoby i ne. Věřím tomu, že všechna ta světová mytologie mluví stále o tom samém - to jest o minulosti, o vzniku vesmíru, o vzniku života, o vzniku lidstva, o základech vzniku současna. Zároveň jsem svým způsobem věřící člověk a věřím, že je jediný jeden Bůh. A není to evidentně ten, o kterém se nejčastěji mluví v té spoustě náboženství a sekt. Jsem patrně docela nechápavý člověk - ale současnému světu prakticky moc nerozumím, nebo lépe řečeno - ten svět tady jakoby nedával smysl. Čili ještě dále - tento svět se mi nejčastěji jeví jako naprosto nesmyslný. [velký smích]

Já totiž přečetl (a snažil se logicky vstřebat) veškerou literaturu starověké mytologie, co se kolem mě šustla. Sem tam avšak dost zřídka se u mě dostaví pocit, že už konečně něčemu rozumím. No a pak přijde nějaký takový text, jako je tento. A opět mě jímají pochyby a úpřimně závidím těm, co v tom mají jasno. Přečetl jsem kdejaké proroctví, abych do toho všeho vnesl trochu jasno - stejně však stále pochybuji. V tomto světě, ve kterém žiju, mám pocit, že tu nepatřím. nerozumím mu. Akorát vím, že tu jsou jakási pravidla ve stylu "žer neb budeš sežrán" a jelikož stále zatím žiju, tak by se dalo říci, že alespoň utilitárně těm pravidlům rozumím - jinak bych nepřežil. Ale je to stále jen tak tak.

Ptám se "s jiskrou naděje v oku" - našel by se tu někdo, kdo tomu všemu rozumí ? Připadá mi, jako bych žil ve světě fraktálů. Kdykoliv mé vědomí (zřejmě jen zdánlivě) postoupí o schodeček na pomyslném schodišti o krok výše k poznání a můj obzor se rozšíří - opět vidím, že jsem tam, kde jsem byl o schod níže - zas to samé.

Jedno ale mám jisté - žijeme ve světě bludů, ve lži. Přece nemůže být pravda, když existuje jediný Bůh, aby se třeba pan Bush "oháněl" stejným, jako je ten, o kterém mluvím jako o Bohu já ! Jak to působí na Vás ?? [zmaten]

Jedno ale považuji za jisté - existuje zde na Zemi "někdo", kdo zná pravdu a tají ji před námi. V jednom kterémsi "svitku od Mrtvého moře se píše:
"Toho dne společnost božských bytostí a sbor smrtelníků budou bojovat bok po boku v bitvě a krvavé lázni. Synové světla budou bojovat proti synům temnot a zjeví jim svou božskou moc, uprostřed válečného ryku, uprostřed bojového pokřiku bohů a lidí."

Takže jednoho krásného dne konečně zavládne pravda... [smích]

104421

26.4.2006 18:58

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

krysa 84.?.?.?

Reakce na 104421

ad: Ptám se "s jiskrou naděje v oku" - našel by se tu někdo, kdo tomu všemu rozumí ?

re: nenašel a asi nejen tady... a kdyby takový byl, je nesmyslné, aby to nkde takhle hlásal! Buď by ho zastřelili, nebo by "upad pod auto", nebo by ho rdousili na Guantanámu...


Připadá mi, jako bych žil ve světě fraktálů. Kdykoliv mé vědomí (zřejmě jen zdánlivě) postoupí o schodeček na pomyslném schodišti o krok výše k poznání a můj obzor se rozšíří - opět vidím, že jsem tam, kde jsem byl o schod níže - zas to samé.

Re: to je ovšem logické a možná i správné! problém není vtěch co to přiznávají, ale v těch co to naopak nepřiznávají...Jedno ale mám jisté - žijeme ve světě bludů, ve lži. Přece nemůže být pravda, když existuje jediný Bůh, aby se třeba pan Bush "oháněl" stejným, jako je ten, o kterém mluvím jako o Bohu já ! Jak to působí na Vás ??

Re: stejně....

Jedno ale považuji za jisté - existuje zde na Zemi "někdo", kdo zná pravdu a tají ji před námi. V jednom kterémsi "svitku od Mrtvého moře se píše:
"Toho dne společnost božských bytostí a sbor smrtelníků budou bojovat bok po boku v bitvě a krvavé lázni. Synové světla budou bojovat proti synům temnot a zjeví jim svou božskou moc, uprostřed válečného ryku, uprostřed bojového pokřiku bohů a lidí."

Re: myslíte třeba "Devatero neznámých" ??? coby "někdo?"

Takže jednoho krásného dne konečně zavládne pravda...

Re: ale to my už tu nebudem....

104426

26.4.2006 19:07

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 104421

...- stejně však stále pochybuji...

Ale pane Gejdoš, vždyť to je jenom dobře. Vaše pochybnosti - etapy útlumu, krize a opětovné obnovy - svědčí to o tom, že Vaše víra je živá , že není schematická, zkostnatělá či dogmatická "jednou pro vždy". Víra přece není "světový názor", jak se mnozí mylně domnívají, není to pouhé zastávání určitého "přesvědčení, a už vůbec ne něco statického, nehybného. Jste důkazem, a pro mě potvrzením, že opravdová živá víra je permanentní zápas s naším "já". [smích]

104427

27.4.2006 8:41

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Pavel -Čert- Němec 62.?.?.?

Reakce na 104427

>Jste důkazem, a pro mě potvrzením,
>že opravdová živá víra je permanentní zápas s naším
>"já". [smích]

to je i zivot bez viry... [oči v sloup]

104469

27.4.2006 11:19

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 104469

Život bez víry je život? [překvapení] To jsem fakt nevěděl. Vždycky jsem si myslel a měl za to, že jedině smrt, něco mrtvého, něco bez duše, bez ducha a bezduchého, prázdného a tupého, tupec nebo tvrdohlavá opice může být bez víry. Vždycky jsem si myslel a měl za to, že víra může být pouze a jedině tam kde je život. No to jsou panečku mi věci, co se člověk nedoví.

Kdepak, "vědecký pokrok" je už tak daleko, že na světě pomalu není zdravého člověka.

Docela by mě zajímalo, jak takový zápas se svým "já" u jedinců, "živých mrtvol" bez duše a bez víry probíhá a funguje, resp. může fungovat. Neumím si to, vzhledem ke všem známým a všeobecně platným zákonistem, vůbec představit. Bůh je mi svědkem.

Holt každý má nějakou víru, každý něčemu věří. Otázkou vždy je, čemu věří. Na to si musí ovšem odovědět každý sám. To dá rozum. Jisté je jedno: mnozí věří snůšce nesmyslů.

104479

27.4.2006 12:29

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Pavel -Čert- Němec certbox (zavináč) icqmail (tečka) com 62.?.?.?

Reakce na 104479

Bez viry v boha se da zit uplne bez problemu, to se nebojte...

>Jisté je jedno: mnozí věří snůšce nesmyslů.
aspon v necem se shodneme... [mrknutí jedním okem]

104484

27.4.2006 13:06

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 104484

>Bez viry v boha se da zit uplne bez problemu, to se nebojte...

Ale já se přece nebojím... Navíc, žít (???) Jedině přežívat. Přežívat jako živá mrtvola, ze dne na den, potácet se odnikud nikam, plout jako osamocená loď bez kotvy a přístavu, to bych Vám věřil. Ale žít... žít skutečný a plnohodnotný život bez hlubšího poznání smyslu života, coby Božího daru, to vylučuji, to je nemožné.

104488

28.4.2006 8:35

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Pavel -Čert- Němec certbox (zavináč) icqmail (tečka) com 62.?.?.?

Reakce na 104488

>>Bez viry v boha se da zit uplne bez problemu, to se nebojte...
>
>Ale já se přece nebojím... Navíc, žít (???) Jedině
>přežívat. Přežívat jako živá mrtvola, ze dne na den,
>potácet se odnikud nikam, plout jako osamocená loď bez kotvy a
>přístavu, to bych Vám věřil. Ale žít... žít skutečný a
>plnohodnotný život bez hlubšího poznání smyslu života,
>coby Božího daru, to vylučuji, to je nemožné.

Pokud je u vas kotva nebo pristav to, ze si svuj zivot narysujete az do smrti podle pevne stanoveneho mustru dle evangelia, tak je to vas problem. Ja to hlubsi poznani zivota nehledam ctenim knih, ale tim ze zivot ziju. A nemusim verit v boha abych si uvedomil, ze zivot je dar a musim s nim nakladat tak abych ho nepromarnil. Kazdopadne prestoze Vy svuj zivot prozijete dost mozna mnohem klidneji s berlickou o kterou se muzete kdykoliv oprit, tak ja Vam nezavidim ani co by se za nehet veslo. Protoze to co je pro vas kotva jsou pro me pouta a ja si rad zachovam alespon zbytek svobodne mysleni co ve me zustal, protoze to je to co je nejcenejsi a nejhure udrzitelne v jakekoliv dobe i bez falesnych model v podobe neexistujiciho boha a podobnych celebrit!

104592

26.4.2006 20:44

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

SandWalker 80.?.?.?

Reakce na 104421

...pocity ktere popisujete pane Petre znam vcetne te palcive touhy po poznani. Dominantni je pri tom a v tom Vas rad podporim - neco vice nez "jen" vira spise jde o klidny, zretelny a jasny prozitek nebo rekneme hluboce vnitrni presvedceni o existenci jednoho Boha.

Jednoho Boha - tedy jedne veliciny pro vsechny bez rozdilu. Neni dulezite jestli jej nazyvame Buh, God nebo Allah. Je dulezite naopak jak dalece jsme schopni jako lidstvo zajit v jeho nasledovani nebo naopak zneuziti. A jako ze je lodstvo lidstvem od pokoleni - toto obe se jiste delo a dit po spirale bude.

Myslim si osobne, ze pri techto a mnoha dalsich otazkach stoji zato vnimat napriklad jakousi napovidajici radu spasitelu, nebo chceteli proroku jako vyvojovou casovou linku v niz je poslednim z nich Mohammed. Je jiste zajimave premyslet o tom proc jeho uceni ciste a jasne uznava napriklad vsechny predesle proroky a proc oproti tomu cim plitsi a povrchnejsi, konzumnejsi skupina radoby vericich lidi zneuziva k udrzeni sveho postaveni prave usurpovanim toho sveho Boha jen jejich vyvolene rade. Je to porad dokola - komousi zahnali kulturu a vedeni do uranovych dolu nebo exilu, hlavne nesmel doma nikdo moc hluboce premyslet, soucasni reditele planety si plati sve zoldaky a media, hlavne aby nevyslo najevo, ze pravda je nekde jinde a prava cista vira neco naprosto jineho nez na co oni nemohou jiz ze sve nenazranosti nikdy dosahnout.

104441

26.4.2006 23:41

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

brano 213.?.?.?

Reakce na 104421

Ak dovolite skusim ja, sice v tom tiez nemam jasno na 100% ale dospel som k tomu po rokoch a nie je to ani tak tym ze sa clovek vzdelava a cita kde co ako skor skusenostou. Takze podla mna "tomuto svetu" ide o dve veci - vyvoj a skusenost. Cez vsetky prekazky vyvoj stale "funguje" podla rovnice n+1, sice sa obcas zastavi, obcas sa dokonca zda ze ide spat ale o to vacsou silou sa potom rozbehne dalej. Uvedomte si ze z prvopociatocneho chaosu sa vesmir dopracoval az do tak velkej formy existencie ze dokaze pozorovat sam seba. Proste od mensieho k vacsiemu, od jednoduchsieho ku komplikovaniejsiemu, od nicoho k niecomu... Tazke prvou je vyvoj ale nepytajte sa ma k comu smeruje, co je ten ciel, lebo to neviem - len tak tusim.

Druha vec je skusenost, vasa osobna skusenost a skusenost kazdeho jedneho cloveka, lebo ta vasa skusenost neni len vasou skusenostou ale je skusenostou "vsehomira". Nieco ako kolektivne vedomie alebo skor nevedomie. Nieco kam sa to uklada a odkial si clovek podvedome berie.

To su dve veci ku ktorym som dospel ja a ktore toho vysvetluju strasne vela a ktore mi uz asi tazko vyvratia nejake ine pravdy.

104453

27.4.2006 9:15

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Baldi 212.?.?.?

Reakce na 104453

Rád by som upozornil, že vesmír nevznikol zo žiadneho chaosu, ale s neuveritelne presne stanovenými konštantami od prvého okamihu svojej existencie. Takto stanovené konštanty rôznych parametrov následne priamo vylúčili, aby sa vesmír vyvíjal náhodne, ale naopak podľa presne stanoveného scenára.

104472

27.4.2006 13:59

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 104472

Jsem téhož názoru. Bůh nehraje v kostky. Kdo nevidí v přírodě uspořádanost a složitost, kdo tam nevidí konstrukční prvky přesahující chápání i těch nejvzdělanějších lidí, kdo nevidí miliony kopií programů umožňujících plavat, dýchat, chodit, létat, myslet a žít, ten by měl chodit s bílou holí...

104490

27.4.2006 16:56

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Tom 24.?.?.?

Reakce na 104490

>Bůh nehraje v kostky. Kdo nevidí v přírodě uspořádanost a složitost, kdo tam nevidí konstrukční prvky přesahující chápání i těch nejvzdělanějších lidí, kdo nevidí miliony kopií programů umožňujících plavat, dýchat, chodit, létat, myslet a žít, ten by měl chodit s bílou holí...

... oč jednodušší je, belhat se světem s vševysvětlující berličkou víry, že?

104504

27.4.2006 18:53

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 104504

.. belhat se světem s vševysvětlující
>berličkou víry, že?

Přímo učebnicový výrok sebestředného tvora, nepokorného ega, které si vystačí samo se sebou, a které o tom, co to je víra nemá ponětí. Ó, jak jsou tito tvorové svou charakteristickou prefabrikovanou nevzdělaností a materiální bezduchostí všichni tak neskutečně stejní. Ó, jak je ta materiální stádnost a hlupství do očí bijící vidět.

104513

27.4.2006 20:48

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

YAMATO 62.?.?.?

Reakce na 104513

Pane editore, pan Honza 777 zde opakovaně uráží diskukící a nic se neděje. Kde je vaše nestrannost?

104522

27.4.2006 20:57

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 70.?.?.?

Reakce na 104522

Ne. Nikoho neuráží konkrétně. Ale přesto bych rád Honzu777 požádal, aby se mírnil ve své náboženské agitaci. Tohle není stránka Svědků Jehvových ani žádná jiná náboženská stránka.

104525

27.4.2006 21:03

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

YAMATO 62.?.?.?

Reakce na 104525

Toto napsal panu Tomovi jako reakci na jeho příspěvek: "Přímo učebnicový výrok sebestředného tvora, nepokorného ega, které si vystačí samo se sebou, a které o tom, co to je víra nemá ponětí. Ó, jak jsou tito tvorové svou charakteristickou prefabrikovanou nevzdělaností a materiální bezduchostí všichni tak neskutečně stejní. Ó, jak je ta materiální stádnost a hlupství do očí bijící vidět."

IMHO mu napsal, že je sebestředný, prefabrikovaně nevzdělaný, materiálně bezduchý, stádní a hlupský.

To nejsou urážky???

104527

27.4.2006 21:58

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 104527

>To nejsou urážky???

Ne! To je chrakteristika, charakteristické znaky! Naučte se rozlišovat. Vím... zaregistroval jsem, máte s tím místy problém.

(Nechcete spolecne s panem Vodnikem konecne zanechat toho uz unavneho spickovani? Myslim, ze to k tematu nepatri. E.)

104539

27.4.2006 22:28

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

YAMATO 62.?.?.?

Reakce na 104539

>Ne! To je chrakteristika, charakteristické znaky! Naučte se
>rozlišovat. Vím... zaregistroval jsem, máte s tím místy
>problém.

Opět urážíte! Umíte i něco jiného?

Chápejte, že vaše subjektivní charakteristika podle vašeho subjektivního pohledu je pro jiné urážka! Já si o spoustě lidí či o jejich názorech myslím ledacos...a přesto neustále nepíši na jejich adresu různé varianty hlupáků, ignorantů, nechápavců.

Vy jste, zdá se, tak neuvěřitelně a sebestředně přesvědčený o své pravdě, že si asi ani neuvědomujete, jak arogantně si počínáte.

104545

28.4.2006 9:23

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 104545

>Chápejte, že vaše subjektivní charakteristika podle vašeho
>subjektivního pohledu je pro jiné urážka!

Nazývám věci a jevy pravými jmény. Jediným kritériem je pravda. Naučte se rozlišovat mezi: subjektivní a objektivní. Naučte se rozlišovat mezi: subjektivní názor / objektivní pravda. Pravda, která se nemusí vždy každému líbit a vnímá ji jako úražku. Což ovšem není problém můj, nýbrž toho, kdo to tak vnímá, kdo vnímá pravdu jako urážku.


Já si o spoustě
>lidí či o jejich názorech myslím ledacos...a přesto
>neustále nepíši na jejich adresu různé varianty hlupáků,
>ignorantů, nechápavců.

Vy si myslete co chcete, jak je libo. Pro člověka je důležité vědět. Vědět, že věci a jevy se rozhodně neposuzují podle toho jak si kdo myslí, nebo jak se někomu zdá, ale veskrze a jen podle toho co jsou, co znamenají ve skutečnosti, jaká je jejich pravá podstata a skutečnost, jaká je pravda. Naučte se rozlišovat mezi: myslet / vědět, mezi iluze / skutečnost, mezi: lež / pravda. Myslet a vědět není totéž. Iluze a skutečnost není totéž. Lež a pravda není totéž.

>
>Vy jste, zdá se, tak neuvěřitelně a sebestředně
>přesvědčený o své pravdě, že si asi ani neuvědomujete,
>jak arogantně si počínáte.

Co se zdá, je sen a vždycky iluze. Probuďte se ze svých snů, iluzí a nevědomí. Přesvědčte se konečně jaká je skutečnost, jaká je pravda. S někým povrchně a nekriticky myslícím, kdo není schopen primárního rozlišování, kdo ve skutečnosti spí a je tzv. "mimo", duchem nepřítomný, zakletý ve světě iluzí, se nejen špatně diskutuje, ale nelze brát jeho slova vážně, nebo jim dokonce přikládat nějaký význam. Snít a bdít dozajista není totéž. To dá rozum.

104599

29.4.2006 16:38

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 104545

Jak vidim, tak Toma to prilis nerozhodilo na rozdil od vas. Tohleto je o vire ne fakticka debata, takze bych rekl ze diskuse je velmi slusna. Jak rusovy element bych bral praskactvi a zkuset "prilit olej do ohne". Debatovat o vire je jako jit po minovem poli, nekdy nevite kdy co bouchne.

104688

28.4.2006 7:25

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 104539

>(Nechcete spolecne s panem Vodnikem konecne zanechat toho uz
>unavneho spickovani? Myslim, ze to k tematu nepatri. E.)

Rozumím... omlouvám se, připouštím, že se naše diskuse poněkud "rozlila", kam neměla.

104589

28.4.2006 18:19

Pane editore,

Vodník 62.?.?.?

Reakce na 104539

>(Nechcete spolecne s panem Vodnikem konecne zanechat toho uz
>unavneho spickovani? Myslim, ze to k tematu nepatri. E.)

V této diskusi jsem nenapsal ani jeden příspěvek, máte patrně na mysli vedlejší diskusi "Změny, změny..." Zcela to chápu, i když podíváte-li se na tu debatu, zjistíte, že jsem se několikrát snažil vrátit nit k té pornografii. Jen bych prosil pro příště o varování: nejsem nijak svéhlavý, rád se podřídím a ušetří mi to práci s psaním příspěvku, který pak vzápětí smažete.

104639

27.4.2006 21:16

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 104525

Ale přesto bych rád Honzu777 >požádal, aby se mírnil ve své náboženské agitaci.

Dobrá... ubereme. A co filosofie, ta se smí? [velký smích] No něco mi na ten "materiál" dovolit musíte [velký smích]

104532

28.4.2006 0:46

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

eugen 160.?.?.?

Reakce na 104525

>Honzu777
>požádal, aby se mírnil ve své náboženské agitaci.
moje rec neb jsem chtel navrhnouti,ze u teto osoby by jista forma cenzury neskodila cim vubec nemyslim jeho nazory,to jiste ne ale tu kvantitu s jakou je zde neustale vyjevuje.....

104562

29.4.2006 16:40

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 104525

Rekl bych pane Stwora, ze tema clanku jednoznacne pojima i "nabozenskou agitaci", i kdyz ja jsem osobne zadnou nezaregistroval.

104689

27.4.2006 21:08

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 104522

Ale co Vás vede... blouzníte snad... Pouze - jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá - v praxi. Příčina / následek. Moudrost, pravda, která přetrvala věky.
To nevíte?

104529

28.4.2006 8:40

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

J. H. 62.?.?.?

Reakce na 104513

>Přímo učebnicový výrok sebestředného tvora, nepokorného
>ega, které si vystačí samo se sebou, a které o tom, co to je
>víra nemá ponětí.
Prosím Vás Honzo, už se chci dlouho zeptat: Opravdu si myslíte, že někoho přesvědčíte, když mu vynadáte?
J. H.

104594

28.4.2006 10:57

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 104594

Opravdu si >myslíte, že někoho přesvědčíte, když mu vynadáte?

To si rozhodně nemyslím. Ale popravdě řečeno, nemíním nikoho přesvědčovat. Snažím se vždy suše konstatovat. Pravdu, třeba tvrdou, ale pravdu. Jistě...můžete namítat, forma, způsob, atd. Ale snažím se, aby se každý (pokud bude chtít) přesvědčil sám, protože jsem si příliš vědom, že přesvědčit nikoho nelze, že klíč k poznání a přesvědčení si nosí v sobě každý sám. Přiznám se, že mně docela mrzí, že jsou moje slova, zrovna Vámi u kterého si vážím schopnost rozlišovat a přemýšlet, takto vnímána. Jedno mi to není, rozhodně o tom co mi říkáte budu přemýšlet. Vás pro zmměnu poprosím, abyste přemýšlel a případně mi poradil: co na "hrubý pytel", když ne "hrubou záplatu". [smích]

104604

29.4.2006 8:25

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

J. H. 83.?.?.?

Reakce na 104604

>Vás pro zmměnu poprosím, abyste
>přemýšlel a případně mi poradil: co na "hrubý pytel",
>když ne "hrubou záplatu". [smích]
No, v první řadě bych nebral ta jejich moudra a jedovatosti moc vážně. Co jsem se třeba já za svých pohanských dob podobných šplechtů naplácal - a nakonec to ničemu nevadilo.
Za druhé bych si uvědomil, v čem dneska lidé žijí. Svět do nich na jedné straně leje řeči o svobodě, zároveň jim ale dává všemi možnými způsoby najevo, že jsou bezprávní otroci toho, čemu se říká „svoboda“. I ti, kteří zneužívají moc a bohatství jsou ve skutečnosti otroky systému. Všichni to v hloubi duše vědí. Není nutné, aby jim to spolu s jinými hlásnými troubami připomínal i Honza 777.
Co naopak potřebují: Lidé jsou naučeni nevěřit doktrínám, proto potřebují na věci pokud možno přijít sami. Jednoduchý příklad: Někdo napíše, že křesťani jsou povinni věřit v boha, který stvořil napřed světlo a pak teprve slunce. Když už chci reagovat, mohu se ho třeba zeptat, jestli on sám, když chce někomu něco vy-světlit, posvítí mu baterkou do očí. Když ne jeho, tak někoho jiného by mělo napadnout, že světlo nemusí být jen elektromagnetické záření o určité vlnové délce, ale všechno, co umožní věci o-světlit či vy-světlit. Třeba se i podiví, jaké to měli starosti lidé, kteří jsou nám představováni jako primitivové. A třeba půjde dál.
Lidé také potřebují vědět, že jsou i tací, kteří s nimi v daných poměrech žijí, ale nejsou těmito poměry určováni - jsou od nich svobodní. A zase - nepotřebují prohlášení a doktríny, ale vidět, jak se podobní lide v praxi projevují.
No a Vám osobně bych doporučoval pravidelný bohoslužebný život v konkrétním církevním společenství. A hlavně modlit se. Probírat své problémy s Bohem a prosit o moudrost, co říct a co ne.
J. H.

104662

29.4.2006 11:20

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 104662

Zde s dovolením "přičinim" poznámku. Lidé, kteří se cítí povoláni k tomu, aby zesměšnili nějaké náboženství, nějakou víru, třeba Bibli, postupují utilitárním způsobem.

V Genesis si takový chytrák přečte, že zdejší biblický bůh stvořil světlo a až posléze Slunce. Nadšeně si výskne a v ten moment má pocit, že na to přišel, že všem těm "modličkářům" teď s touto ohromující vědomostí vytře zrak.

Jenže Bible je zpráva o dávných skutečnostech a jediná chyba je, že k nám promlouvá jazykem, kterému my nejsa v tom školeni nerozumíme. Zastavme se u tohoto jediného problému - jak je možné, že bylo světlo a Slunce nebylo, neb bylo zdánlivě nelogicky stvořeno později? Je zde totiž (a jinde taky) elegantní vysvětlení a tedy - potvrzení pravdivosti.

V mytech z Polynesie se mluví o tom, že kdysi dávno bylo období tzv. "nízkého nebe" - bylo nizko a ptáci dio něj naráželi. Bohové ale na tom zapracovali, nebe zvedli a objevilo se konečně Slunce. Nenapadá nikoho nic ?

Až jeden mírumilovný pán z White domku provede svou atomovou misi se slovy :demokracie v Iránu nebo nic... a ono skutečně nic !, nastane nukleární zima. Bude se mimo jiné vyznačovat znečistěnou atmosferou, mnoho let či staletí bude obloha jednotvárně černošedá a "nízká". Slunce nebude vidět. Pak na tom zase "někdo zapracuje" - asi chudák Matka Příroda - oblohu zvedne a objeví se Slunce.

V Genesis je ten příběh zkrácen do několika málo slov. Ostatně stejně jako hebrejští opisovači babylonských eposů (těch ze kterých pracně slepili Pentateuch) museli krutě zredukovat počet bohů na boha "svého jediného", stejně tak museli pracně redukovat texty ve všech oblastech. Tak se pak stane, když chytrák, který si nedá práci s hledáním skutečného obsahu, který si přečte pouze ten hebrejský "reader digest" a sám z toho vybere ještě v poměru jedna ku milionu jen pár slov, pak se takovému chytrákovi stane, že si myslí, že je nejchytřejší na světě.

Neví nic a svou blbost vystavuje na odiv "chytrostma", že Bible je zmatená slátanina, protože už na začátku je totální hovadina, že první bylo světlo a pak Slunce. Klidně pominu, že to tak opravdu bylo - první fakticky bylo světlo a až pak se začaly tvořit ve Vesmíru nějaká tělesa - tak tohle těm chytrákům uniká vůbec a tedy to skutečně můžu pominout. Ale i v těch našich malých pozemských podmínkách je ta zpráva správná.

Po vzniku Země odštěpením z původní planety Tiamat = biblická "vodní příšera Tehom" je logické, že Slunce sice bylo, ale nebylo pod "katastrofickou" atmosferou vidět. Ale světlo vidět bylo !

Osobně bych to doporučil každému - čtěte starověkou mytologii. Je to dobrodružství ducha, uvědomovat si, že to nejsou bludy, že nám někdo z hlubin času posílá zprávy o skutečných dějích. A toto "osvětlení" z hlubin času objasní spoustu dnešních problémů.

104666

29.4.2006 18:28

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

J. H. 83.?.?.?

Reakce na 104666

>V Genesis je ten příběh zkrácen do několika málo slov.
>Ostatně stejně jako hebrejští opisovači babylonských eposů
>(těch ze kterých pracně slepili Pentateuch) museli krutě
>zredukovat počet bohů na boha "svého jediného", stejně tak
>museli pracně redukovat texty ve všech oblastech.
No, nebyl jsem u toho a nekoukal jsem dávným spisovatelům přes rameno, tak si dovolím jen připodotknout, že se text dá číst i tak, jak je a pak přeložit do moderního jazyka, třeba takhle: Bůh stvořil nebe a zemi. Povolal světlo a oddělil je od tmy - tedy vytvořil prostředí, ve kterém je možno rozeznat řád od chaosu. Pak oddělil suchou zemi od vod, které symbolizují chaos. Tma i chaos nebyly zničeny, ale odsunuty - dostaly své místo. To byl první stupeň k vytvoření jeviště pro člověka, který se bude jednou rozhodovat mezi řádem a chaosem, světlem a tmou, mezi Bohem a hříchem.
Dále už je to jednoznačně polemika s přírodními mýty, zvláště pak s babylonskými. Zatímco tyto mýty vidí boha, ducha či démona nejen v nebi a zemi, ale v každém stromě, prameni a kamenu, Bible říká jednoznačně, že to všechno stvořil Bůh proto, aby sem jednou postavil člověka a dal mu úkol nad tím vším panovat - ve smyslu vše poznat, řídit, střežit, obdělávat a pečovat o to tak, aby to vzkvétalo. Jestliže existují nějací duchové lesů, vod a strání, jsou také stvořeni a podřízeni Bohu.
Je to vše nápadně podobné modernímu materializmu s jedním naprosto zásadním rozdílem: Člověk je odpovědný za to, co mu bylo svěřeno. A rozhodčím, jak hospodařil nejsou jeho rozumy, filozofie a sofistika, ale Bůh osobně.
J. H.

104709

1.5.2006 8:00

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

J. H. 83.?.?.?

Reakce na 104662

P. S. Nevím, jestli to budete ještě číst, ale přesto - přečetl jsem si diskuse k jiným článkům, na které se přes týden nedostanu. Máte pravdu v tom, že hájíte pravdu. Samozřejmě, že je jen jedna pravda, přestože jí nikdo nemá a můžeme se k ní leda přiblížit. Sám obsah tohoto pojmu znamená, že nemůže být v jedné věci z jednoho pohledu víc než jedna pravda. Lidé, kteří mluví o více pravdách říkají ve skutečnosti, že není žádná pravda - kromě pravdy, že není žádná pravda. Pro tohle stojí za to se pohádat. Tak promiňte, nevěděl jsem, z čeho jste tak rozpálený.
J. H.

104811

1.5.2006 17:50

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

Honza777 213.?.?.?

Reakce na 104811

Lidé, kteří mluví o více pravdách
>říkají ve skutečnosti, že není žádná pravda - kromě
>pravdy, že není žádná pravda. Pro tohle stojí za to se
>pohádat. Tak promiňte, nevěděl jsem, z čeho jste tak
>rozpálený.

Především děkuji za Vaše reakce, první i tu následnou, doplňující. Je zřejmé, že jste mě pochopil. [smích]

104851

29.4.2006 20:27

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

chorche 85.?.?.?

Reakce na 104504

>
>... oč jednodušší je, belhat se světem s vševysvětlující
>berličkou víry, že?

>

vira neni jako jizdenka kterou koupite.
Ta je dana z milosti tomu kdo prosi. A pote je casto notne testovana.

Vira prijde s uvedomenim si Nejvyssiho.
Z toho plyne i zavazek pribiti vlastniho ega na Kriz.

(disclamer:to neni agitace, ale vysvetleni, ze to takove lala jak si pan Tom predstavuje, neni)

104721

28.4.2006 22:31

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

fjodor 87.?.?.?

Reakce na 104421

M A T R I X

104647

29.4.2006 15:16

RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...

brano 213.?.?.?

Reakce na 104647

Presne toto ma napadlo vcera ked som sledoval na STV2 relaciu Pod Lampou, kde rozoberali Cernobil a jadrovu fyziku vobec, az sa dostali k jadrovej fuzii a k tomu ake neskutocne mnozstvo energie je obsiahnute v nepatrnom mnozstve hmoty. V porovnani so silnou interakciu je gravitacia ktora urcuje nas svet tak nepatrna az ma clovek pocit ze je to len akesi fluidom [smích] Take male nic ale predsa to urcuje nasu existenciu a dynamiku sveta tak ako ho pozname. No a napadlo ma, co ak existuje este slabsia sila ako gravitacia. A keby existovala a bola by od gravitacie o tolko krat slabsia ako je gravitacia od silnej interakcie, ze ci by sme ju vobec dokazali vnimat. Co ak je presne toto ten dalsi stupen ktory volame bohom. A k comu mu vlastne sme? Nie sme len nejake jeho (ich) nanoroboty? Nejake hlupe baterky v Matrixe?

Starame sa my o pocity mysi v laboratoriu? Nestarame! Preco by sa mal boh starat o nase pocity. Mozno aj ta mys v labaku si mysli ze clovek je boh a urcite jej chce len dobre a ak je ublizuje tak to ma nejaky vyznam. Ono to sice vyznam ma ale nie pre nu - ona je len cislo v statistike.

Cim viac o tom viem, tym horsi pocit z toho mam...

104681

26.4.2006 18:32

Nesmysl

JAX 88.?.?.?

Je to taková sci-fi. Asi bylo v té době populární psát na téma Ježíš Kristus vlastní evangelium... Až se za tisíc let najdou knihy od Franka Herberta, co si asi budou všichni myslet??? Že je Mars Arrakisem???

Největším nepřítelem člověka je člověk.

Je jen jediný tvor, kterého znám, co si dovede neuvěřitelně vymýšlet a lhát.

Je to člověk.

104423

27.4.2006 2:30

[....]

Tom 24.?.?.?

"A ti muži, kteří stáli před oltářem, vzývali tvé jméno a ve všech činech nepravosti jim oběti sloužily k jejich naplnění [...].“

http://www.internetweekly.org/images/bush_money_changers.jpg

104459

27.4.2006 10:01

revisionismus

Pavel -Čert- Němec certbox (zavináč) icqmail (tečka) com 62.?.?.?

Je videt, ze revisionismus ma svou tradici, i kdyz v tomto pripade se jedna spis o revisionismus mytologicky nez historicky, ale zase sou u toho ti zidi... [chechtot]

104475

27.4.2006 12:52

RE: revisionismus

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 62.?.?.?

Reakce na 104475

ono to velice uzce souvisi. Lez a maska byla a je Jahveho zbrani. Nehlede na lid ktery se mu koril,ci kori.

104486

27.4.2006 15:33

RE: revisionismus

eugen 160.?.?.?

Reakce na 104486

>Lez a maska byla a je Jahveho zbrani.
to mi silne pripomina slogan mossadu : lsti a klamem

104497

28.4.2006 0:33

Jidas je novym mesias - neokonservative

Belveder 64.?.?.?

Z Jidase nakonec vsichni ti anti Kristove udelaji mesiase a z pana Krista vytvori samotneho dabla,je to tragicky sledovat tu nehoraznou agendu medialniho zapadniho sveta,ktera podkopava vse co jest pro zapadni krestansky svet vlastnim,fuj tajbl uz to nemuzu ani cist ani poslouchat a o to si vice cenim moznosti,kdy se mohu zaposlouchat do inteligentni debaty na WWW.RBNLIVE.COM ,doporucuji Piper show od 7pm eastern a pote samozrejmne Ricka Adamse od 9pm.
Tato nezavisla radio stanice ma rozsahle archivy,kde si muzete vyslechnout mnoho predeslych programu,kuprikladu ten,ktery mluvi o JFK a izraelskem mossadu etc.Preji vam vsem moc prijemny poslech.

104560

28.4.2006 9:17

Krátké srovnání s kánonickými texty.

J. H. 62.?.?.?

Na úvod: Bible v kánonické podobě není přírodopis ani dějepis, ale svědectví. Navíc to není svědectví o událostech samých, ale o jejich vnitřním významu. Dobře je to vidět na evangeliích, zvláště pak Janově, které bylo do kánonu dáno zjevně právě pro svojí vykladačskou hodnotu. Pokud budeme něco zkoumat z historického hlediska, budeme na to stále narážet.
Z „teologického“ pohledu je rozdíl mezi evangelii a zdejším textem jednoduchý a jednoznačný. Ježíš mluvil vždycky veřejně a pokud něco vysvětloval učedníkům, tak jen proto, aby to bylo „hlásáno ze střech“ - tedy zveřejněno. Když přišel Duch svatý, objasňoval věci zase celé církvi, aby je hlásala světu. Církev tedy vždycky odmítala a odmítá tajné a tajemné nauky, přístupné jen zasvěcencům a lidem se zvláštním poznáním, kterými (nebo náznaky na ně) se tento text hemží.
J. H.

104598

29.4.2006 4:50

Vsichni mluvi o Bohu,vsichni vrazdi ve jemnu sveho Boha,neznaji smilovani ve jmenu Boha

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 202.?.?.?

(Vypusteno, anglictina. E.)
----Nepocitej sve mrtve,kdyz je Buh na tve strane*

With God on Our Side
BOB DYLAN
The Times They Are A-Changin' 10feb1964
Co se zmenilo od doby kamenne v halve lidstva,naprosto nic ,jen prostredky k zabijeni,muceni a propagace valky,ve jmenu Boha,spravedlnosti ,demokracie se zdokonalily,ale clovek neprekonal svou chut vladnout a k tomu prislusi zabijet,zejmena Ti jezse boji byt zabiti,po nabiti moci ,jsou temi nejhorsimi.Vse je jen a jen ideologie,politika,nabozenstvi,humanitarni "pomoc" a jine,vse ma jediny cil ,ovladnout druhe a snadno zit na jejich ucet,parazitovat na druhych i za pomoci tech nejvetsich lzi.Za ten cas ,co svet je svetem ,co krv evyteklo ve jmenu Boha nemohouciho tomu zabranit.
jestli by byl Buh ,tak urcite pod jeho trestem by tu nebyl ani jeden z nas.
http://www.opusdeialert.com/jew-ratzinger.jpg

(Vypusteno, anglictina. E.)

Dnes i cirkev sama o sobe zapasi o svou moralni existenci,nebot v modernich prostredcich komunikac esvet vidi,jak to Vatikan provadi ,tu svou politiku viry,jak od tisiciletych zakonu a prohlaseni vse meni ve smer vanouciho-dnesniho vetru politicke spravnosti Jedne Svetove Vlady,kde ovsem chteji mit sve misto,ale nebudou.
Not John Paul the "Great", but John Paul the Jew
(CNN News Service Confirms Karol Wojtyla's Mother was Jewish)
http://www.thejewishnation.com/

104658

29.4.2006 19:45

Manipulace?

DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 85.?.?.?

Nejsem expert na teologii, proto prosím lépe zasvěcené o názory.

Z tohoto nalezeného evangelia a z diskuze kolem něj mě se nemohu zbavit nepříjemného pocitu. Pokud totiž bylo evangelií napsáno více (a lze předpokládat, že o hodně víc), musí bible nutně obsahovat jejich výběr. A ten výběr NĚKDO musel udělat. A to ani nemluvím o možnosti jejich korekce směrem k ... mainstreamu?

Každá doba má svá mainstreamová media.

104718

29.4.2006 22:14

RE: Manipulace?

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 104718

Na zacatku kazde Bible mate pozadi s historickym kontextem. Jinak vira je neco z mala, co vykazuje obdivuhoudnou odolnost vuci vymyti mozku. Abyjste znicil viru musite pobit verici ci se smirit se stavajicim stavem a trochu vyckat na budouci generace. Trosku zapracovat na demoralizaci, rozbit rodinu, vytvorit nejake ismy, v ktere mene vzdelana populace bude stejne pouze verit... V pripade islamu se druha taktika prilis neosvedcila, takze lze pouzit bod jedna a zkusit je zmasakrovat. [pláč]

104726

29.4.2006 22:58

RE: Manipulace?

DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 104726

[smích] Asi si nerozumíme. Bibli jsem četl ale až v těchto souvislostech mě napadá, že je od začátku určena k výplachu mozků. A to nemá co dělat s vírou. Bible přece není víra. Chci řít, že pokud je bible souhrn svědectví o nějakých událostech a NĚKDO vybral, která svědectví budou předávána dál, nutně tam musí jiná scházet. A tedy to jsou svědectví nekompletní a účelově vybraná. Je to tedy pohled na události TOHO, jehož postoje se shodují s prezentovanými svědectvími.

Bible je tedy mainstream víry. A kdo spoléhá, při interpretaci světa, pouze na ni a na zdroje, pro něž je bible pramenem, je obětí stejné manipulace, jako ten, kdo spoléhá na "Stars and stripes" nebo na Karla Marxe. I když bude v průměru mnohem vzdělanější a inteligentnější než průměrný demokratista, komunista, či jiný ista.

104731

30.4.2006 13:43

Pane Davide,

Vodník 62.?.?.?

Reakce na 104731

je tomu skutečně tak: těch evangelií, epištol a apokalyps kolovalo fůra. To, která z nich jsou opravdu od Boha, opravdu inspirovaná, to určila Tradice, jejímž ztělesněním je Církev. Skrze Církev působí Duch svatý, tj. Bůh, tj. sám Autor Písma. Je pošetilé předpokládat (když už věříme v Boha), že by tento Autor dopustil, aby se zprávy o něčem tak důležitém, jako byl Kristův příchod, ukřižování a zmrtvýchvstání, staly skupině mocichtivých prostředkem k "ovládání mas".

104768

30.4.2006 15:09

RE: Pane Davide,

DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 104768

Děkuji. Tak nějak jsem si to představoval. Jenže pořád mi nějak uniká ta spojitost mezi Církví a Bohem. Já ji vnímám jako partu chlápků, kteří si pro své mocenské plány uzurpovali Boha. Což mi při každé příležitosti dokazuje kardinál Vlk. A nikoli, že Bůh určil Církev k šíření pravdy. Už jen proto, že jich je tolik (církví).

Nicméně prosím, nevnímejte tento názor jako útok na Bibli. Je to kniha, kterou si cením velmi vysoko. Ale jako bývalý policista [smích] jsem zvyklý vyslechnout všechny svědky. Kdyby mi někdo určil, které mám poslouchat, šel bych od toho.

104774

30.4.2006 15:41

RE: Pane Davide,

Vodník 62.?.?.?

Reakce na 104774

Kristus přišel na zem, aby založil Církev. To je mystické Tělo Kristovo, v ní je plnost darů Ducha svatého, tedy i správný výklad Písma, správná věrouka, správná theologie, správná mystika. Od této Církve v průběhu věků odpadávali různí heretici a schismatici, různí církevní hierarchové se někdy nechali zneužít k plánům mocichtivých, to ale na svatosti Církve samotné nic neubralo. Protože světská moc byla zcela v rukou císaře (cara), nedošlo nikdy k tomu pokušení jako na Západě, kde papež a církevní struktury vystupovaly mnohdy jako nezávislá (světská) moc, jak píšete: "parta chlápků, kteří si pro své mocenské plány uzurpovali Boha." I když ani tam to nebylo zas tak hrozné, jak se nám snaží namluvit antikřesťanská propaganda zleva i zprava.

104777

30.4.2006 16:23

RE: Manipulace?

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 104731

Mozna, ze je urcena k vyplachu mozku, v tom mate zrejme pravdu. To vsak neznamena, ze to tak bude fungovat. [smích]

104782

30.4.2006 15:43

RE: Manipulace?

J. H. 83.?.?.?

Reakce na 104718

>Z tohoto nalezeného evangelia a z diskuze kolem něj mě se
>nemohu zbavit nepříjemného pocitu. Pokud totiž bylo
>evangelií napsáno více (a lze předpokládat, že o hodně
>víc), musí bible nutně obsahovat jejich výběr. A ten výběr
>NĚKDO musel udělat.
Máte samozřejmě pravdu, a je to přirozené. Pojmout celou skutečnost je naprosto mimo lidské možnosti. Představte si, že by před Vás bylo předloženo všechno, co se na celém světě stalo ne od jeho počátku, ale za jedinou hodinu. Nebo ještě méně. Máte vyhodnotit, co si za jedinou hodinu pomyslel milion lidí. Milion hodin by trvalo, než to všechno vyslechnete. Pokud byste neznal další souvislosti u každého z toho milionu, bylo by to stejně nepoužitelné. A po celou dobu, co byste se tím zabýval se budou dít další a další věci. Všechno, co považujeme za své znalosti a vzdělání je otřesně úzký výřez skutečnosti, který za nás a pro nás „vyřízli“ jiní lidé. Ve věci, nad kterou se pozastavujete, máte naproti tomu poměrně slušně doloženo, že:
a) Evangelijní svědectví sepsali a později oddělili od plev lidé, kteří buď osobně Ježíše znali, nebo o něm slyšeli od svědků, které oni sami považovali za věrohodné.
b) Tito lidé se setkali s Ježíšem vzkříšeným, buď přímo, nebo ve vidění, nebo tak, že byli naplněni Duchem svatým - dá se tomu říkat i jinak. V mnoha případech jde o zkušenost zvenku neověřitelnou, která probíhá u každého jinak, často nepopsatelně. Přesto všichni, kteří jí prošli, tvrdí nakonec to samé.
c) Tato skupina nejen že přežila, ale nakonec změnila svět, přestože když uvážíme co byli a co učili, bylo jejich vítězství možná ještě méně pravděpodobné, než že Ježíš vstane z mrtvých.
Pro Vaší informaci o tom, jak byla vybírána psaná evangelia jsem se podíval do biblických slovníků. Materiál je obsáhlý a každý pan badatel to říká trochu jinak. Shoda je v tom, že do roku 150 se slovo evangelium používalo ve smyslu „radostná zvěst“. Pokud některý autor zmiňuje události z Ježíšova života, říká zhruba to, co první tři evangelia, aniž by některé přesně citoval. První, kdo mluví o evangeliích jako o spisech zvláštní autority je Justin Mučedník kolem r.150. Znal Matoušovo, Markovo i Lukášovo. Janovo mu nebylo sympatické. Před rokem 200 se církev musela vymezit proti Markionovi, který vyhlásil pro svou skupinu první sbírku autoritativních spisů, tedy kánon, skládající se z upraveného Lukášova ev. a některých apoštolských spisů. Už tehdy nebylo pochyb o čtyřech evangeliích. Kánonizace v roce 397 už jen definitivně přidala některé apoštolské listy a vyřadila knihy jako Didache a Pastýř Hermův. T. zv. „evangelia dětství“ se v církvi četla, i když neměla autoritu Písem. Gnostické spisy byly odmítány z důvodů, o kterých jsem se už zmínil.
J. H.

104778

1.5.2006 7:42

RE: Manipulace?

J. H. 83.?.?.?

Reakce na 104778

> První, kdo
>mluví o evangeliích jako o spisech zvláštní autority je
>Justin Mučedník kolem r.150.
P. S. Justin Mučedník - martyr by asi bylo lepší překládat jako Justin svědek. V té době byl za křesťanství trest smrti a "vydat svědectví" znamenalo umřít v cirku nebo na mučidlech. Lidé, kteří za svojí víru ručí životem obyčejně nelžou - což samozřejmě neznamená, že se nemohou mýlit.
J.H.

104810

1.5.2006 21:04

RE: Manipulace?

DavidZ zatrepalek (zavináč) ctechnet (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 104810

Děkuji za obsáhlý výklad.

104878

1.5.2006 13:02

The Christian Party-Strana Krestanu s velkym seznamem prispevku z jejich pohledu na svet.

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 202.?.?.?

How The Jews Have Repaid America
http://christianparty.net/wm0200a.htm
Jak zide se ovdecili Americe,za to,ze je vzali k sobe ze sveta ,kde je nenavideli.Cele pojednani je na historickem zaklade ,spojene ovsem z jejich pohledu viry a ma celkem na devet casti,myslim,ze mnozi z Vas ,ctouci anglicky ,sizde doplnite znalosti o vecech minulych a nynejsisch.Otisteni stranek je v triceti listech,samozrejme ,ze v celkovem seznamu najdete mnohem vice zajimavych veci.
Dalsi zajimava linka z nabozenskeho pozadi ,dnesniho Vatikanu je: http://www.opusdeialert.com/opus-deis-rabbis.htm
*Please see the erudite Fr. Denis Fahey's, C.S.Sp., work: The Catholic Church and Anti-Semitism.
http://www.opusdeialert.com/john-paul--synagogue-jew-opus-dei.jpg
Anti-Pope John Paul II in Jewish Synagogue-Anti-papez,John Paul II v zidovske synagoze.Jak se zda ,tak ,katolicky kostel se rozdelil na dva tabory,po precteni vsech jejich prispevku na teto lince ,dojdete k poznani,ze dnesni kostel,vira a verici rovnez prochazeji kritickym obdobim ,k tomu pripocteme skandaly sexualniho a nemoralniho razu a muzem si klast otazku,jestli tato instituce ma cokoliv spolecneho s Bohem, ne vsevedoucim,ale ,spise ,nemohoucim.
http://www.stsimonoftrent.com/stgemma-com-web-productions-1.jpg

104828

6.5.2006 23:32

Zpochybnit bibli

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Celé toto Jidášovo "evangelium" řadím mezi snahy jistého národa zpochybnit a zlehčit bibli.Pak ji zneváženou a zpochybněnou přepracovat.Vypustit z bible postupně vše, co se ukazuje v negativním světle tento podivný,nesnášenlivý,rasistický,povýšenecký,národ.

105180

1.10.2008 17:30

spatny preklad

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 217.?.?.?

pochybuji, ze si tento prispevek kdokoliv precte, ale presto:
To si nikdo nevsiml, ze je ten text spatne prelozeny?
V porovnani s puvodnim prekladem z koptstiny do anglictiny maji nektere vety dokonce uplne jiny vyznam!!

172077

13.12.2008 21:28

vskaz do diskuze

Vikula 217.?.?.?

nechce se mi to číst celý
ani jidáš ani diskuze
mám tu řešení pro všechny
jestly chcete vědět pravdu tak se zeptejte BOHA
"mocná je modlitba spravedlivého"
jestli to je BOŽÍ vule tak vám to určitě ukáže
stačí se pomodlit a věřit
on vám ukáže co je duležité
jestli má bible o 1. 2. 3. 4. ... knihy víc nebo ne

já myslím že je důležitý věřit a nechat se vést BOHEM

178094

20.5.2010 23:51

To se divím ,kdo by to brál vážně jako pravdu

Jozinka 85.?.?.?

Já jsem věřící křesťanka,ale to se poněkud vymyká mé víře.Kde se například v tehdejší době vzalo...vědění,že planety se otáčejí dokola/ o tom neměli lidé ani páru.Že s tím přišel Ježíš by musela být alespoň malá zmínka v Písmu Svatém.Novém Zákoně.Že by vše bylo vymazáno a nalezeno až v Jidášově evangeliu,to se mě vymyká pravdě.Nedokázala jsem ani celý článek o tomto evangeliu/které ani jako evangelium neuznávám/přečíst,jelikož to na mne působí negativně.Tím nechci odsuzovat autora tohoto článku,ale samotné Jidášovo evangelium a jeho znění-jestli to vůbec je ztracený spis.Zabývám se někdy historií,čtením i dokumenty,ale toto jde mimo můj zájem.Vypadá to na nesmysl,musejí posoudit v budoucnu kompetentní lidé v oblasti historie,ale hlavní pravdu ví jen Bůh.

219792

Příspěvků: 73

26.04. 04:38 Hastrman  Pekne nesmysly.
26.04. 09:10  RE: Pekne nesmysly.
26.04. 10:57 pindick  RE: Pekne nesmysly.
26.04. 15:30 Vanguard  RE: Pekne nesmysly.
26.04. 19:30 DavidZ  RE: Pekne nesmysly.
26.04. 19:38 Adapa  RE: Pekne nesmysly.
26.04. 19:50 DavidZ  RE: Pekne nesmysly.
26.04. 23:40 Karel z Čech  RE: Pekne nesmysly.
27.04. 08:05 DavidZ  RE: Pekne nesmysly.
27.04. 09:33 J. H.  RE: Pekne nesmysly.
27.04. 01:05  RE:ti pravoslavní takto
28.04. 14:37 logan  RE: Pekne nesmysly.
26.04. 17:09 SandWalker  Nelehke tema...
26.04. 18:14 Petr Gejdoš  Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
26.04. 18:58 krysa  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
26.04. 19:07 Honza777  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 08:41 Pavel -Čert- Němec  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 11:19 Honza777  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 12:29 Pavel -Čert- Němec  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 13:06 Honza777  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
28.04. 08:35 Pavel -Čert- Němec  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
26.04. 20:44 SandWalker  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
26.04. 23:41 brano  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 09:15 Baldi  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 13:59 Honza777  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 16:56 Tom  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 18:53 Honza777  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 20:48 YAMATO  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 20:57 Vladimír Stwora  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 21:03 YAMATO  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 21:58 Honza777  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 22:28 YAMATO  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
28.04. 09:23 Honza777  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
29.04. 16:38 Rene Bartosek  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
28.04. 07:25 Honza777  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
28.04. 18:19 Vodník  Pane editore,
27.04. 21:16 Honza777  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
28.04. 00:46 eugen  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
29.04. 16:40 Rene Bartosek  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
27.04. 21:08 Honza777  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
28.04. 08:40 J. H.  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
28.04. 10:57 Honza777  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
29.04. 08:25 J. H.  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
29.04. 11:20 Petr Gejdoš  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
29.04. 18:28 J. H.  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
01.05. 08:00 J. H.  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
01.05. 17:50 Honza777  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
29.04. 20:27 chorche  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
28.04. 22:31 fjodor  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
29.04. 15:16 brano  RE: Mám pocit, jako bych byl zase na počátku ...
26.04. 18:32 JAX  Nesmysl
27.04. 02:30 Tom  [....]
27.04. 10:01 Pavel -Čert- Němec  revisionismus
27.04. 12:52 MedaBeda  RE: revisionismus
27.04. 15:33 eugen  RE: revisionismus
28.04. 00:33 Belveder  Jidas je novym mesias - neokonservative
28.04. 09:17 J. H.  Krátké srovnání s kánonickými texty.
29.04. 04:50 Robert Nohejl  Vsichni mluvi o Bohu,vsichni vrazdi ve jemnu sveho Boha,neznaji smilovani ve jmenu Boha
29.04. 19:45 DavidZ  Manipulace?
29.04. 22:14 Rene Bartosek  RE: Manipulace?
29.04. 22:58 DavidZ  RE: Manipulace?
30.04. 13:43 Vodník  Pane Davide,
30.04. 15:09 DavidZ  RE: Pane Davide,
30.04. 15:41 Vodník  RE: Pane Davide,
30.04. 16:23 Rene Bartosek  RE: Manipulace?
30.04. 15:43 J. H.  RE: Manipulace?
01.05. 07:42 J. H.  RE: Manipulace?
01.05. 21:04 DavidZ  RE: Manipulace?
01.05. 13:02 Robert Nohejl  The Christian Party-Strana Krestanu s velkym seznamem prispevku z jejich pohledu na svet.
06.05. 23:32  Zpochybnit bibli
01.10. 17:30  spatny preklad
13.12. 21:28 Vikula  vskaz do diskuze
20.05. 23:51 Jozinka  To se divím ,kdo by to brál vážně jako pravdu

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

50

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc září přispělo 101 čtenářů částkou 17 396 korun, což je 50 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Takhle se říká ne tyranii! Australané se postavili proti policejnímu státu24.09.21 18:44 Austrálie 0

35 000 neočkovaných řidičů kamionů bude blokovat od 27. září Itálii24.09.21 18:40 Itálie 1

Klimatičti alarmisté demonstrují v Praze24.09.21 15:45 Česká republika 2

Svědectví lidí po vakcinaci24.09.21 15:00 Izrael 4

Nový návrh zákona by omezil podporu v nezaměstnanosti pro ty, kteří byli propuštěni kvůli odmítnutí očkování24.09.21 11:40 Izrael 0

Patnáctiletý "hoch" ubodal v Sasku o rok starší dívku24.09.21 11:26 Německo 0

Až na konci roku Němci odstaví tři tisíce megawattů v jaderkách24.09.21 09:12 Německo 2

I obhájci obviněných ze zločinů nenávisti půjdou za katr23.09.21 12:55 Česká republika 2

Jak reagovali američtí astronauti, když měli přísahat na bibli, že se skutečně procházeli po měsíci23.09.21 08:31 USA 3

Vyšetřování dvou mnichů kvůli zapálení antén 5G21.09.21 16:34 Francie 15

Izraelský lidový výbor – Ještě žádná vakcína nikdy nezpůsobila tolik zranění. Zpráva o nežádoucích účincích vakcín.21.09.21 15:49 Izrael 2

Výzva lékařů a odborníků zabývajících se problematikou nemoci Covid-1921.09.21 15:45 Česká republika 1

Šest válek, které Rusko ostudně prohrává20.09.21 21:43 Rusko 7

Zaočkovaný arcibiskup Babjak sa počas návštevy pápeža nakazil covidom-19. Hovorí sa aj o ďalších menách20.09.21 15:24 Slovensko 1

Jak vypadá elektromobilita v praxi :-)20.09.21 15:21 Česká republika 8

Náhubky u dětí způsobily oslabení imunity a teď se plní ordinace20.09.21 01:35 Česká republika 1

Odsunutý sudeťák potomkem sv. Ludmily - církev opět ukázala, kdo je jejím skutečným spojencem19.09.21 12:00 Česká republika 5

Ópiová akože "epidémia" v USA: Ako vyzerá jedna ulica vo Philadelphii19.09.21 10:43 USA 0

Očkovaná učitelka nakazila 3 očkované učitele a 60 dětí musí do karantény :-)18.09.21 14:24 Česká republika 3

Izraelští vědci hlásí, že třetí dávka vakcíny může ochránit očkované 12 dnů :-)18.09.21 13:56 Izrael 5

Měnové kurzy

USD
21,68 Kč
Euro
25,40 Kč
Libra
29,67 Kč
Kanadský dolar
17,11 Kč
Australský dolar
15,73 Kč
Švýcarský frank
23,45 Kč
100 japonských jenů
19,59 Kč
Čínský juan
3,35 Kč
Polský zloty
5,51 Kč
100 maď. forintů
7,12 Kč
Ukrajinská hřivna
0,81 Kč
100 rublů
29,80 Kč
1 unce (31,1g) zlata
37 994,77 Kč
1 unce stříbra
487,52 Kč
Bitcoin
914 186,60 Kč

Poslední aktualizace: 24.9.2021 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 7 876