Diskuze k článku

Monsanto si nechala patentovat nový objev: vepř domácí

Příspěvků 127

12.8.2005 9:17

Patent na rozum

Tom 84.?.?.?

Patent na rozum
http://www.bruntal.net/view.php?cisloclanku=2005040503

65734

12.8.2005 16:12

No....

Krysa 81.?.?.?

..to už snad někomu hrabe?!!! Nejenom že mám žrát geneticky upravený svinstva o jejichž důsledcích nikdo nic neví ale eště si to bude někdo patentovat?! Asi se dám k "ekoterorisům"....
nejvíc mne fascinují ty "produkty" co se dále už nedají množit, takže si např. každý rok musíte koupit obilí aby něco vyrostlo... a jednoho krásnýho dne vyroste leda hovno a scípnem hladem!
Vážně bezvadný vyhlídky!
Vono nestačí mlíko co není mlíko a jogurt co není jogurt???
Někdo asi potřebuje přes držku...
..jenže ono se nedemonstruje proti takovým sračkám (nevim jak to jinak nazvat) ale kvuli bordelu na "čekštěku" se sejde halda lidí...
Užasný..a pak se nedivte až to dopadne jak to dopadne!!!

Zdá se mi, že tihle lidi jsou reinkarnovaní obyvatelé Atlantidy
neb ta asi na podobné prasárny dojela taky.

65762

12.8.2005 18:31

nezůstane jen u vepře

Karel z Čech 212.?.?.?

Jistě se také dočkáme brzy doby, kdy si Monsanto nechá patentovat techniku sexuálního staku a plození dětí.

To pak bude ta správná sranda. Z každého sexuálního styku se budou platit autorské poplatky. A dozírat na techniku styku bude patentový úředník. To už nebude Mámo, dnes večer na to vlítnem!, ale Dnes si podáme kolkovanou žádost, aby nám byl styk povolen.

65780

12.8.2005 19:26

...

Mondieu 24.?.?.?

"Orwellovský newspeak: Země je plochá, Monsanto vynalezla prasata a GM potraviny jsou bezpečné"

Ano, patentovat svinu je nezmysel. Patenty ako take su zle. Ale hore uvedena citacia je ukazkovou manipulaciou - v tom, ze dva nezmysly (Země je plochá, Monsanto vynalezla prasata) spoji s niecim uplne inym (GM potraviny jsou bezpečné). Ci su GM potraviny (ne)bezpecne je diskutabilne a to od pripadu k pripadu. Nie je mozne to zovseobecnit.
Rovnakym sposobom manipuluju media. Netreba ani argumenty.
Cierna je biela, v Toronte pristalo UFO a Vladimir Stwora je clovek. Ridiculous, eh?

65786

12.8.2005 20:33

RE: ...

TS 213.?.?.?

Reakce na 65786

Osobne nepovazuji GM potraviny za nebezpecne per se. Riziko je spis napr. v tom, ze Roundup-Ready kukurice snese vyssi davky pesticidu, a je tedy vetsi sance, ze v ni budou zbytky toho pesticidu, nebo v tom, ze treba v jahodach bude nepriznany gen z orisku kodujici nejaky alergen a alergik na orisky si nabehne.

Ale z ceho bych neustupoval je striktni pozadavek na oznacovani potravin kde jsou GM slozky pouzity. (A vypis barviv, prichuti, a vsech pouzitych komponent a alespon nekterych technologickych postupu, napr. v pripade mleka pouziti rustoveho hormonu. Do detailu, bez milosti, to co je uz ted tak drasticky zprisnit. Zadne "aromatizovano", hezky vypis molekul. Kdyz ne na obalu tak alespon databazi na Internetu, indexovanou podle carovych kodu vyrobku.) Firmy by nemely mit pravo skryvat pred spotrebiteli slozeni svych produktu.

65792

13.8.2005 0:19

RE: ...

Vcelicka 24.?.?.?

Reakce na 65792

OK TS souhlasim s tim co pises, ted ale aby kazdej vzal rychlo-kurz chemie a biologie, nebo holt jist co se da koupit, clovek stejne nevi z ceho tloustne [velký smích]

65814

13.8.2005 22:37

RE: ...

Cygnus 84.?.?.?

Reakce na 65792

Souhlasím. Firma NESMÍ mít právo skrývat, ingredience použité ve výrobku. Snad jedině postup výroby u některých tradičně unikátních výrobků (Becherovka, Coca Cola a podobné nesmysly), kterým se ovšem můžeme snadno vyhnout, chceme-li

Zvlášť velká zkurvenost jsou výrobky s výrazným nápisem "přírodní" a pod, které při podrobnějším zkoumání obsahují nějakou srágoru. To je ostatně na žalobu s velkou nadějí na úspěch.

Ostatně, patenty obecně známých a používaných postupů jsou neplatné. Bohužel jediný zádrhel je v prokazování a soudních sporech. Doufám, že se toho jednou chytne nějaká právní kacelář, která usoudí, že by z Monsanta, nebo jiné podobně velké firmy mohla vytřískat dost peněz pro sebe a případně i pro zúčastněné svědky, poškozené ... prostě lidi, které lze použít k vytřískání peněz. To je totiž jedna z mála šancí, jak může být veřejnosti pomoženo, prostřednictvím právníků, kterým nejde o nic jiného než o prachy, ale veřejnost se jim hodí jako důvod, aby se sami o své peníze přičinili.

65942

13.8.2005 0:21

RE: ...

deu 24.?.?.?

Reakce na 65786

>Ci su GM potraviny (ne)bezpecne je diskutabilne a to od pripadu k pripadu. Nie je mozne to zovseobecnit.

Neviem co to mate za logiku. Predsa uz len preto, ako sam pisete, ze je to "diskutabilne", tak je to aj "nebezpecne" a preto je "mozne zovseobecnit".

Ak vy chcete slepo verit GMO, tak dobru chut, ale nevnucujte svoje chute a "istoty" ostatnym.

65815

13.8.2005 0:30

RE: ...

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65815

> Predsa uz len preto, ako sam pisete, ze je to "diskutabilne", tak je to aj "nebezpecne" a preto je "mozne zovseobecnit".

Výborná logika. Pokud je něco diskutabilní, je to tím pádem i nebezpečné, a proto je to možné zevšeobecnit, že jako celek je to nebezpečné. Můžete mi říct, co podle vaší logiky není nebezpečné?

> Ak vy chcete slepo verit GMO, tak dobru chut, ale nevnucujte svoje chute a "istoty" ostatnym.

Kdo tady prosím komu co vnucuje?

A jen tak mimochodem, mohl byste mi říct jeden vědecký článek, jednoho vědce nebo alespoň jeden Váš názor, podle kterého řadíte GMO mezi nebezpečné věci? A nebo je to jen strach z neznámého?

65818

13.8.2005 2:13

RE: ...

deu 24.?.?.?

Reakce na 65818

>Kdo tady prosím komu co vnucuje?
V severnej Amerike udajne az vyse 90% potravin je geneticky modifikovanych. Europa ju usilovne dobieha. Dufam, ze to vam ako odpoved staci.

>A jen tak mimochodem, mohl byste mi říct jeden vědecký článek, jednoho vědce nebo alespoň jeden Váš názor, podle kterého řadíte GMO mezi nebezpečné věci? A nebo je to jen strach z neznámého?
K tzv. vedeckym clankom som uz dost dlho skepticky. Zhruba odvtedy, ako som zistil, ze veda zvana historia je jeden velky podfuk. Odvtedy som sa zacal viackrat pozerat aj na veci, o ktorych som dovtedy nerozmyslal. Oblast masovej vyroby potravin a zdravej vyzivy je jedna z nich. GMO potravinam jednoducho neverim, nemam dovod im verit. Smiem?


65824

13.8.2005 2:32

RE: ...

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65824

> V severnej Amerike udajne az vyse 90% potravin je geneticky modifikovanych. Europa ju usilovne dobieha. Dufam, ze to vam ako odpoved staci.

Mohl byste prosím uvést zdroj těchto tvrzení? Děkuji.

> GMO potravinam jednoducho neverim, nemam dovod im verit. Smiem?

Smíte. Nikdo neříká, že ne. Ale nemůžete říkat, že vám GM potraviny někdo vnucuje. Vždy máte v hypermarketu možnost sáhnout po zboží, které na sobě nemá poznámku o genetické modifikaci nebo dokonce má značku BIO. A věřte, že kontroly na GM potraviny se dělají velmi často a jsou velmi přísné.

65829

13.8.2005 3:11

RE: ...

deu 24.?.?.?

Reakce na 65829

>Vždy máte v hypermarketu možnost sáhnout po zboží, které na sobě nemá poznámku o genetické modifikaci nebo dokonce má značku BIO.
Nie nemam. Za prirodzenymi potravinami sa vela nachodim a platim minimalne 2-nasobok. Nie ze by som na to nemal, ale je to diskriminacia.

>Ale nemůžete říkat, že vám GM potraviny někdo vnucuje.
Nemame na vyber, preto je to vnucovanie.

>Mohl byste prosím uvést zdroj těchto tvrzení? Děkuji.
Genetically modified foods did not exist prior to 1995. Ninety percent of the money Americans spend on food is spent on processed foods and seventy percent of processed foods have genetically modified foods in them.
Toto bolo r. 2002 a nasiel som to po 2 minutach na Internete. Viac vam nevenujem, lebo z vas nemam dobry pocit.

65839

13.8.2005 3:23

RE: ...

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65839

> Nie nemam. Za prirodzenymi potravinami sa vela nachodim a platim minimalne 2-nasobok.

A teď si představte, jak jsou podle této logiky diskriminování takoví židé, když chtějí vařit košer.

> Nemame na vyber, preto je to vnucovanie.

A takový žid také nemá na výběr, a proto má právo si stěžovat na vnucování? Zvláštní logika...

> Ninety percent of the money Americans spend on food is spent on processed foods and seventy percent of processed foods have genetically modified foods in them.

To ale přece neznamená, že 90% pokrmů jsou v Americe GMO, jak jste tvrdil. Navíc se podívejte na zdroje, které tuto zprávu otiskují...

65841

13.8.2005 3:43

RE: ...

Arkan 69.?.?.?

Reakce na 65841

Židé, kteří chtějí vařit kosher mohou nakupovat své potraviny v kosher obchodech buď u mojžíšů nebo v arabských obchodech, které se specializují na hallal produkty (a těch skoro denně přibývá v těch islámských ghetech). Obě náboženství mají velice podobné dietní zákazy či doporučení.
Tyto produkty jsou pochopitelně dražší, někdo holt musí zaplatit to "posvěcení" od rabína či práci ortodoxního řezníka. Pokud na to nemá, pak musí nakupovat v normálních prodejnách a o šábesu poprosit Boha o odpuštění.

65843

13.8.2005 7:42

RE: ...

Mondieu 24.?.?.?

Reakce na 65815

Ja Vam nieco vnucujem? Aj na reklamy reagujete ako na povel? Alebo sa viete obcas aj sam rozhodnut? [mrknutí jedním okem]

Tvrdim, ze clanok pouziva manipulativny jazyk (asi pre nedostatok argumentov). O ziadnej slepej viere, ci vnucovani z mojej strany nemozno hovorit.

65849

12.8.2005 20:23

Pravnici

TS 213.?.?.?

Jednoho dne to prepisknou, a prijde revoluce, nejaka forma Velkeho Ocisteni, po ktere budou poulicni lampy zdobeny ve vetru se houpajicimi pravniky mezinarodnich megakorporaci.

Bez pravniku je i takovy kolos jako Monsanto bezmocny, a skoro neskodny.

65791

12.8.2005 22:16

Všem zvědavcům

Vlada 194.?.?.?

Vážení zvědavci,

rád bych jen upozornil, že pan Stwora zapomněl pod článek dopsat, že se jedná pouze o ukázku, jak vypadá manipulace s fakty v podání GreenPeace. Prohlášení této společnosti pochopitelně nelze brát vážně.

Co se týče firmy Monsanto:
1. Nikdo nenutí farmáře kupovat jejich osiva.
2. Co se týče terminátorů - neplodného GM osiva, firma Monsanto od něj na žádost farmářů odstaoupila. Pročpak se o tomto článek také nezmiňuje?
3. Firma Monsanto (spolu např. s firmou Syngente) poskytla 72 patentů na výrobu zlaté rýže bohaté na vitamín A zdarma pro humanitární účely ve 3. světě. Pro pana Stworu je toto typické chování "nejhoršího a nejnebezpečnějšího zloducha globálního korporačního světa".
4. GMO jsou nejdokonaleji testované potraviny na světě, takže je u nich jistota, že u nich nevznikla samovolná mutace způsobující produkci organických jedů, jak se tomu stalo v minulosti u některých plodin a nikdo tomu nevěnoval větší pozornost. Věděli jste, že farmáři nechávají zrna radioaktivně ozařovat a proplachují je v mutagenních roztocích, aby zvýšili pravděpodobnost prospěšné mutace? Ale takové zprávy dnes nejsou IN. Dnes je v kurzu hon proti GMO, tak Zvědavec nesmí být pozadu. [pláč]

Jsem zděšen z faktu, že stránka, která nám předkládá informace jako zcela důvěryhodné a ověřené se sníží k publikaci takovéto propagandy.

Čili všem a zejména panu Stworovi, kteří mají zájem dozvědět se pravdu o probíraných tématech doporučuji přečíst si nejprve nějaké informace na odborných serverech než uvěří propagandě "ekologů".

Dobrým začátkem by mohlo být přečtění těchto článků a následných diskuzí:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=1257&akce=show2
http://www.osel.cz/index.php?clanek=1207&akce=show2
http://www.osel.cz/index.php?clanek=667&akce=show2
http://www.osel.cz/index.php?clanek=421&akce=show2
http://www.osel.cz/index.php?clanek=112&akce=show2
http://www.osel.cz/index.php?clanek=230

Je smutné číst o vědcích, kterým bylo zakázáno exportovat geneticky modifikované obiloviny odolné např. proti plísním nebo suchu do chudých afrických zemí kvůli ekoteroristům, jakými jsou GreenPeace. Zřejmě je pro ně smrt hladem menší zlo než pojídání GM plodin. Kdyby však viděli, jaké to je, když vám dítě umírá hlady, asi by rychle otočili...

65799

12.8.2005 23:56

RE: Všem zvědavcům

Bisteverrueckt 213.?.?.?

Reakce na 65799

Tak tohle Re: mohl napsat jen absolutni demagog.

1. Mate-li namitky, obratte se laskave na autora clanku, ne na prekladatele.
2. At si Americane sve super GM potraviny sezerou sami!
3. Uslo Vam, ze Africane prokoukli celou fintu a GM potraviny ve vetsine pripadu striktne odmitli. Hned nato se tyto predtim nesmirnou Ami dobrotou a dobrou vuli "poctene" staty staly cilem politickeho natlaku, podminujiciho vyrizeni uplne jinych, s touto veci nijak nesouvisejicich zalezitosti bezpodminecnym prijetim "zarucene neskodnych plodin". Danajsky dar...
4. Prostudujte si neco o GM plodinach, ne jen stranky priznivcu a odpurcu, a zejmena ne web s priznacnym nazvem OSEL, ktery je patrne maskovanym webem pro voly..., ale zcela nestrannych vedcu. GM plodiny mohou byt zacatkem konce diverzibility vsech kulturnich rostlin, nemluve o prenositelnosti upravenych genu na plevele. Poucte se o tom, jakym zpusobem se nove geny do rostlin preparuji... a potom snad pochopite.

65809

13.8.2005 2:43

RE: Všem zvědavcům

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65809

Vážený pane Bisteverrueckte,

přesně takovou rekci jsem očekával. Jen samé urážky, žádný argument, žádný důkaz o škodlivosti GMO, dokonce ani žádný vědecký názor, prostě jen plácnutí do vody.

1. Obracím se ne na překladatele, ale na vydavatele, neboť on je zodpovědný za to, jaké nesmysly na svém webu publikuje.
2. Proč by je nemohli jíst i ostatní, když o to budou mít zájem nebo když to bude jediná šance na jejich přežití?
3. Mohl byste být prosím konkrétnější, které Africké státy kdy odmítly které GMO od kterého státu? Já jsem zmínil příklad, kdy blokáda zelených mozků způsobila nenahraditelné škody na úrodě zamítnutím zcela neškodné GM obiloviny - viz jeden z uvedených odkazů.
4. To se opravdu snížíte až na takovou úroveň, že budete argumentovat názvem domény nějaké stránky? To už opravdu nemáte lepší argument? Kolik článků jste na Oslovi četl? Znáte snad nějaký důvěryhodnější server zabývající se GM problematikou? Kde jsou ty stránky zcela nestraných vědců, o kterých mluvíte? Rád se poučím...

> GM plodiny mohou byt zacatkem konce diverzibility vsech kulturnich rostlin, nemluve o prenositelnosti upravenych genu na plevele.

[chechtot] Nevěřte všemu, co píšou v Blesku... [mrknutí jedním okem]

65832

20.8.2005 0:03

Dukaz o skodlivosti GMO

js 201.?.?.?

Reakce na 65832

Mnohokrat se stalo, jak sam rikate, ze nektere GMO produkovaly jedy - to se muse stat i bez toho, ze to odhalime. Kdo vi co uz ted jime. Dalsi: velka cast modifikaci byla zamerena na moznost pouziti vetsiho mnoztvi insekticidu, a jinych latek. Takoveho mnoztvi, ze originalni rostlinu to zabije - a to jsme nuceni jist. Doslo to tak daleko, ze mnoha zelenina a ovoce GM ma v sobe neuveritelne vysoke mnoztvi jedu, specialne to ze supermarketu. Pokud tohle svinstvo jim poznam to i na sobe, proste je mi z toho nekdy blbe. To je dukaz pro vsechny, ze se tu o tom nepisou hovadiny. [zmaten]

66920

13.8.2005 17:44

RE: Všem zvědavcům

kavol 195.?.?.?

Reakce na 65809

>Tak tohle Re: mohl napsat jen absolutni demagog.

bravo, vy jste toho našeho milého Vladu odhalil nějak rychle [velký smích]

on je to takový náš druhý Nohejl nebo jak bych to řekl ... zatímco ten originální prakticky do všeho dokázal zatáhnout Židy (ale v poslední době nějak dal pokojo, jakto? [zmaten]), tenhle do všeho tahá hladovějící africké děti [oči v sloup]

65916

15.8.2005 14:50

RE: Všem zvědavcům

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65809

Vážený pane Bisteverrueckte,

můj příspěvek byl "nedopatřením" smazán, proto jej píšu znovu. Přesně takovou rekci jsem očekával. Jen samé urážky, žádný argument, žádný důkaz o škodlivosti GMO, dokonce ani žádný vědecký názor, prostě jen plácnutí do vody.

1. Obracím se ne na překladatele, ani na autora, ale na vydavatele, neboť on je zodpovědný za to, jaké nesmysly na svém webu publikuje.
2. Proč by je nemohli jíst i ostatní, když o to budou mít zájem nebo když to bude jediná šance na jejich přežití?
3. Mohl byste být prosím konkrétnější, které Africké státy kdy odmítly které GMO od kterého státu? Já jsem zmínil příklad, kdy blokáda zelených mozků způsobila nenahraditelné škody na úrodě zamítnutím zcela neškodné GM obiloviny - viz jeden z uvedených odkazů.
4. To se opravdu snížíte až na takovou úroveň, že budete argumentovat názvem domény nějaké stránky? To už opravdu nemáte lepší argument? Kolik článků jste na Oslovi četl? Znáte snad nějaký důvěryhodnější server zabývající se GM problematikou? Kde jsou ty stránky zcela nestraných vědců, o kterých mluvíte? Rád se poučím. Vycházejí Vaše názory snad z nějakého článku uvedeného v odborných časopisech jako Science nebo Nature?

> GM plodiny mohou byt zacatkem konce diverzibility vsech kulturnich rostlin, nemluve o prenositelnosti upravenych genu na plevele.

[chechtot] Nevěřte všemu, co píšou v Blesku... [mrknutí jedním okem]

66184

13.8.2005 0:27

RE: Všem zvědavcům

Vcelicka 24.?.?.?

Reakce na 65799

tak mi napada pane Vlado, jestli jste nekdy premyslel o bohu (muzete si misto boha napsat priroda) Ptam se proto, ze bible rika, ze vse, co Buh stvoril bylo dobre, dalo by se rict perfektni. Pokud clovek zacne prevyrabet co priroda dodala, muze se mu stat, ze za nedlouho prijde na to, ze se pomalu hubi.
Viz DDT nebo jine zarucene latky. Clovek toho jeste moc o prirode nevi, urcite by ste nebyl nadsen, kdyby vas soused mel dve hlavy a obe prazdne.

65817

13.8.2005 0:44

RE: Všem zvědavcům

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65817

Vážený pane Včeličko,

ano, o Bohu jsem již přemýšlel. Bible sice říká, že všecho, co Bůh stvořil, bylo dobré, ale vědci již přišli na to, že člověk je tak nedokonalý tvor... Jen si vemte například zuby osmičky. Připadá Vám jako perfektní dát někomu zuby, které mu mohou přivodit jen bolesti, v horším případě sepsi? A co takové války nebo maligní nádory, to jsou také výtvory Boha, které bychem se neměli snažit opravovat? A co když umírají tisíce lidí, protože jejich pole postihlo sucho nebo nálety kobylek - těm bychom se také neměli pokusit zachránit život odolnějšími rostlinami, protože si to tak Bůh nepřeje? Ono když Vám umírá dítě hlady, tak se Vám začnou trochu měnit priority a kázání pána Boha nebo pána Stwory začnete vidět v úplně jiném světle.

Nakonec - kdyby Bůh nechtěl, abychom geneticky modifikovali plodiny, tak by nás přece nenechal vymyslet genetické inženýrství.

Mimochodem právě kauza DDT byla sdělovacími prostředky značně dramatizována (viz mnou uvedené odkazy).

65820

13.8.2005 2:14

RE: Všem zvědavcům

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 65820

Dekuju za odkazy bylo to zajimave cteni, ale vite ja jsem od doby, co jsem se seznamil s pojmy Hirosima a Nagasaki, krajne neduverivy clovek. Termonuklerni fuzi ridit neumime, ale vodikove bomby mame uz vice nez 50 let. Velmi by melo lidi zajimat jak se k biotechnologiim stavi armada. Jinak tam byl zajimavy odkaz na pribuzne viry HIV v mase opic. Leccos vysvetluhje, ze by vir HIV nemusel byt umele vyroben, no i kdyz jsem asi paranoik, ale mohl by byt lehce modifikovan. V kazdem pripade at se to komu libi nebo ne geneticky upravene plodiny tady jsou a paradoxne v zemich tretiho sveta. To znamena, ze neexistuje zpusob, jak to zmenit. Tezko presvedcite nekoho v Indii, aby tu novou skvelou ryzi co mel minuly rok nechtel pestovat, obvzlast kdyz neplodne mutace prestali dodavat a je pouze na nem co zaseje. Chytry tah od tech korporaci, takze se nezbyva modlit, aby to neskoncilo pruserem. Pokud jde ovoce, ktere bastim v USA, tak opravdu krasne vypada pro oko ( treba jahody ), ale nema to vuni ani chut. Nevim jestli se necim konservuje ohledne dopravy, nebo jsem byl mlady, kdyz jsem to jedl na zahrade v Cechach, ale tento nazor zastavaji vsichni znami, co byli v Cechach nebo Polsku a do statu prijeli. [překvapení] Pokud jde o ty patenty, velmi by me zajimalo, jak to chteji kontrolovat, jestli je lidi nesidi? V kazdem pripade tyto nove druhy v zemedelstvi vytlaci stare, nenavratne vyhynou!!! Kdoby pestoval ztratove prasata nebo psenici, ze ano? A to neni prave pro me prijemna predstava. Stejne tak neverim v neomylnost lidskou, a v prirode existuji zpetne mechanismy, ktere nevhodne mutace zlikviduji, takze sice nemame rychlerostouci lososi, ale ziva jezera a rybniky. A k tomu, ze budeme schopni uzivit potravinove 14 mld lidi, nu coz snad je dokazeme uzivit i s konzumnimi naroky, ktere uspesne exportujeme do tretiho sveta. Ja se denne sprchuju spalim hopne elektriny, spalimu hromadu kysliku ( jezdim denne v aute), kupuju zbozi zabalene v igelitu nebo papiru.... Mam mnohonasobne vyssi naroky nez nekdo v Bangladesi nebo Kongu!! [oči v sloup]

65825

13.8.2005 2:21

RE: Všem zvědavcům

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 65825

Zapomel jsem dodat, ze pokud se ozenim chci dve deti a ne sedm!! Rad bych se o ne totiz slusne postaral!! [mrknutí jedním okem]

65827

13.8.2005 6:32

RE: Všem zvědavcům

dusan 70.?.?.?

Reakce na 65827

Zapomel jsem dodat, ze pokud se ozenim chci dve deti a ne sedm!! Rad bych se o ne totiz slusne postaral!!

Rene

Lehka pomoc, nechte se vykastrovat.

65846

13.8.2005 14:38

RE: Všem zvědavcům

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 65846

Dobry napad a na ty dve dett si pozvu hodneho dedulu v kondici Dusana!! [velký smích] [velký smích] [velký smích]

65890

13.8.2005 8:11

RE: Všem zvědavcům

Vcelicka 24.?.?.?

Reakce na 65827

>Zapomel jsem dodat, ze pokud se ozenim chci dve deti a ne sedm!!
>Rad bych se o ne totiz slusne postaral!! [mrknutí jedním okem]

pane Bartosek, pokud se ozenite a budete chtit dve deti, bude pozde. Drive nez se ozenite, se laskave zeptejte kolik deti chce vase budouci manzelka, oni totiz deti, nejsou spotrebni zbozi a manzelstvi je dohoda dvou rozdilnych nazoru [smích] Pokud to jeste nevite, rodice jsou schopni se postarat o sve deti a vubec nezalezi kolik jich je. Horsi je, ze deti nejsou schopne se postarat o sve rodice a muze tech deti byt treba deset.

65852

13.8.2005 14:41

RE: Všem zvědavcům

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 65852

Pane vcelicko vyber meho partnera nechte na me, ale dekuju za radu budu opravdu opatrny. [mrknutí jedním okem]

65891

13.8.2005 15:02

RE: Všem zvědavcům

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 65852

Pokud jde o dobre zabezpeceni 10 deti, tak ted zrejme nemluvite o Cesku ani o byvalych postkomunistickych zemich, taky uz vubec neni rec o zemich tretiho sveta, dokonce z vlastni zkusenosti vim, ze pro americkou rodinu s prijmem rekneme 70-80 000 $ za rok od manzela, predpokladam ze manzelka se doma bude starat o skoro kompletni fotbalovy tym NENI MOZNE zabezpecit plnohodnotnou vychovu 10 deti, napr. naklady na universitni vzdelani jsou vysoke. IQ je dedicne z nejakych 80 $, manzelka muze pouzit spermobanku vysoce inteligentnich osob ( taky penize) tak presto nelze pocitat, ze polovina deti bude genialnich, takze americke university se budou predhanet v nabizeni stipendii. Pamatuju si jednoho pohodoveho klienta plat 1 500 $ tydne, slusny barak ve slusne ctvrti, ctyri male deti a mel se co ohanet, aby to zvladl. Vyrostl nekde ve Wisconsin na vesnici, takze spoustu vec si na baraku udelal sam, aby usetril. A ted je rec pane vcelicka o nejbohatsi zemi na svete, takze ze sebe nedelejte hlupaka. V zemich typu Ceska jsou pocetne rodiny typicke pro cigany, tam to zatahne vetsinova bila spolecnost, ktera starne a vymira, protoze chape, ze deti jsou draha vec. Muzu vam jmenovat nekolik kamaradek, ktery by rady druhe dite, ale prednost dostali jine veci treba bydleni. A vzemich tretiho sveta umiraji deti miliony deti v pocetnych rodinach hlady. Pokud chcete presnou statistiku mortality deti do ve rekneme 3 let v Africe a rekneme Cesku neni zadny problem ji nekde vyhledat!!

65892

13.8.2005 15:08

RE: Všem zvědavcům

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 65892

Preklep ne 80$, ale 80%.

65893

15.8.2005 23:29

RE: Všem zvědavcům

Druid 84.?.?.?

Reakce na 65892

>tam to zatahne vetsinova bila spolecnost, ktera starne a vymira, protoze chape, ze deti jsou draha vec.

Jsem rad, ze nejsem clenem vasi vetsinove spolecnosti. Nechapu deti jako vec a uz vubec je nevyvazuji penezi. Jinak myslim, ze na zeneni mate jeste cas, planujete na dvacet let dopredu a to je moc i na postkomunisty.

66256

17.8.2005 1:35

RE: Všem zvědavcům

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 66256

Bohuzel lide, kteri odkladaji dite, z duvodu ekonomicky zabezpecene vychovy je jako mych znamych pomerne dost. To je realita.

66437

17.8.2005 7:59

RE: Všem zvědavcům

Ben Hur 69.?.?.?

Reakce na 66437

>Bohuzel lide, kteri odkladaji dite, z duvodu ekonomicky
>zabezpecene vychovy je jako mych znamych pomerne dost. To je
>realita.

Pro dobrou vychovu ditete neni nutne perfektni ekonomicke zabezpeceni, to s ni nema nic spolecneho. Odkladani ditete ma vic spolecneho se sobectvim, nez s ekonomii. Clovek, ktery nemysli jen na sebe, se dokaze naopak prinutit k vykonu, kterym svemu diteti zajisti vedle dobre vychovy i tu materialni stranku.

66482

18.8.2005 3:41

RE: Všem zvědavcům

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 66482

V USA souhlas, ale v postkomunistickem bloku to pro vetsinu populace bude onecem jinem.

66601

29.8.2005 21:33

Je to tak, sobectvi a ne ekonomie...

elKombajnero buri (tečka) home (zavináč) winet (tečka) cz 80.?.?.?

Reakce na 6

je i v Cechach hlavnim a zasadnim duvodem neporidit si vice nez jedno dite (jestli vubec). Nalada ve spolecnosti burcovane masmedii k vetsimu a jeste vetsimu konzumu v zadnem pripade nenahrava detem. Tady v Cechach jezdi o prazdninach 50% lidi k mori, vetsina lidi ma auto, mikrovlnku, satelit, mycku, dobre bydleni, penetrace mobilnimi telefony je kolem 100%, NIC NAM NECHYBI!!! Presto porodnost rapidne klesa, jediny duvod je ze lide chteji na vzdalenejsi dovolenou, silnejsi auto, vetsi mikrovlnku, tissi mycku, jeste lepsi bydleni a nejmin dva mobilni telefony... a to proto, aby byli bliz tem krasnym a uspesnym (byt virtualnim) lidem z reklam.
Moje prognoza na rok 2007 [smích] [vyplazený jazyk]orodnost o 50% dolu, penetrace mobilnimi telefony 200% [chechtot]

68261

29.8.2005 21:42

RE: Je to tak, sobectvi a ne ekonomie...

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 0

Ale zato naroste procentuálně o 100% počet ofroadů a SUVeček, nejlépe těch s výkonem 300 HP a výše. Rovněž drasticky naroste počet Mercedesů a BMW. USA náš vzor ! [velký smích]

68265

29.8.2005 22:29

RE: Je to tak, sobectvi a ne ekonomie...

TS 213.?.?.?

Reakce na 0

>Ale zato naroste procentuálně o 100% počet ofroadů a
>SUVeček, nejlépe těch s výkonem 300 HP a výše. Rovněž
>drasticky naroste počet Mercedesů a BMW.

Nenaroste. Naprosta vetsina lidi nema na benzin pro takovy monstra.

Coz je jenom dobre. Lehci auta na silnici -> mensi nasledky pri jejich srazce -> mate lepsi sanci na preziti i v lehcim aute -> nepotrebujete tezke vozidlo na to, abyste byl v aute v relativnim bezpeci.

Americani jsou v horsi situaci. Tech SUV maji moc a rovnovaha na silnicich je tedy trochu jinde. To, ze maji jeste porad relativne lacinejsi palivo nez v Evrope, pusobi ze SUV (resp. skoro-SUV, vetsina tech co tak vypadaji nejsou "plnohodnotna" a i kdyz zerou hodne, nezerou tolik) je tam jeste porad relativni vyhoda. Ono je to taky prejde.

Nekteri tam uz maji auta na rostlinny olej.

68272

13.8.2005 2:48

RE: Všem zvědavcům

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65825

Děkuji za klidný a rozumný názor a komentář. Dovolil bych si přidat jen jednu odpověď:

> Kdo by pestoval ztratove prasata nebo psenici, ze ano? A to neni prave pro me prijemna predstava.

To je jednoduché. Vždy bude ve společnosti poptávka po BIO a po ne-GM potravinách, takže dnešní obiloviny určitě jen tak nezmizí ze světa.

65834

13.8.2005 8:02

RE: Všem zvědavcům

Vcelicka 24.?.?.?

Reakce na 65820

pane Vlado, dekuji za vase uvahy, jsou velice dobre psane ovsem pokud se zmyslite pripominaji mi obhajobu advokata strany zalovaneho. Vysvetlit se da vse, dokonce muzeme i vysvetlit proc na Americke TV je tretina reklam o zazracne medicine na kterou sice nereknou k cemu je, ale optejte se vaseho doktora jestli vam pomuze. Pak je jeste dlouhe povidani, jestli si tento prasek koupite, bude vas bolet hlava, dostanete prujem, nesmite jezdit autem, pokud mate nejake zdravotni potize tak vas ten prasek muze zabit. Je zdanlive samozrejme zebychom se nemeli branit vyvoji a vede, ovsem je na povazenou proc mame clonovat proc mame prekopavat prirodu? Nase moudrost opravdu jeste neni ani v pocatku pochopeni. Jedine co vime, ze voda je zaklad zivota, dalsi je pouze o penezich. Jiste, jidlo je dulezite, ovsem je opravdu dulezita kvantita versus kvalita? Je opravdu dulezite nacpat nacek kamenim? [zmaten]

65850

15.8.2005 15:05

RE: Všem zvědavcům

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65850

Pane Včeličko,
děkuji za Váš příspěvek. Já chápu Vaši starost o to, jestli již příliš nezasahujeme do role přírody. Kolik neštěstí způsobily v Africe dívčí obřízky z nedostatku úcty k lidskému tělu. Na druhou stranu právě takové názory způsobily zdržení vědeckého pokroku z iracionálního strachu veřejnosti z pitev a z chirurgických operací.

Je velmi obtížné objektivně posoudit, kde leží hranice, za kterou by se již vědecký obor neměl dostat. Můj pouhý osobní názor je, že GM a klonování tuto hranici nepřekračují, zvláště vzhledem k pokorku, o který může věda díky nim pokročit a vzhledem k milionům lidí, kterým by mohly GM a klonování zachránit život.

Skutečností zůstává, že vědecký pokrok nelze zastavit. Žádným nařízením ani zákonem.

66187

15.8.2005 16:48

RE: Všem zvědavcům

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 66187

To je bez debaty, ale odpovednost zvazit dusledky sveho jednani vzhledem k urovni vedy stale stoupa. Atomova bomba je take produkt vedeckeho pokroku, a dusledky?

66209

15.8.2005 23:49

RE: Všem zvědavcům

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 66209

Ano, máte pravdu, jen 2 poznámky:

1. Myslíte si, že se zvýší "odpovědnost za důsledky jednání" tím, že budeme otiskovat propagandu serveru GreenPeace? (toto prosím nebrat osobně)

2. Domníváte se, že lidstvu by bylo lépe bez jaderné energie? Jaderné elektrárny zamořují planetu nesrovnatelně méně než uhelné, solární...

66259

17.8.2005 1:42

RE: Všem zvědavcům

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 66259

Vybral jsem to jako obecny priklad. Mam chemicke vzdelani, takze osobne si myslim, ze jaderne elektrarny jsou prijatelne riziko. V pripade havarie Cernobylu selhal nekolikrat v rade hrubym zpusobem lidsky faktor. Jestli je vsak jaderna energie nejvyhodnejsi je diskutabilni. Problem jsou nezavisle informace, jaderna lobby vam dava sve ruzove udaje, stejne tak ekologicka hnuti vam davaji cerna cisla. Musi byt zahrnuta likvidace odpadu. Otazka zni zda to lze udelat bezpecne? Jak prominout cenove pripadne riziko havarie... V tomhle to vidim analogicky, neni podstatne zda se bavime o atomu ci o genech. To je pouze omacka strategie stran zustava stejna. [mrknutí jedním okem]

66438

14.8.2005 22:17

RE: Všem zvědavcům

JirkaF 212.?.?.?

Reakce na 65820

Jen si vemte například zuby osmičky. Připadá Vám jako perfektní dát někomu zuby, které mu mohou přivodit jen bolesti, v horším případě sepsi?

Zuby osmičky nejsou, respektive nebyly na ošťaru, ale dřív se lidem do úst normálně vešly. Ústa se nám zmenšují. (resp. čelisti) to Vám poví každý zubař. Údajně je to změnou stravovacích návyků. Dříve se jedlo daleko více rostlinné stravy, kterou bylo třeba rozmělňovat, hádejte čím? Dnes už spoustě lidí ani nevyrostou. Já to štěstí neměl vyrostly mi 3 (teda cpaly se za sedmičky, kde už nebylo místo), šel jsem pod kudlu, nebo spíš kladivo.

A co takové války nebo maligní nádory, to jsou také výtvory Boha, které bychem se neměli snažit opravovat?

Ne pane, to jsou výtvory člověka. O válkách snad diskutovat nemusíme, ty chroustáním GM asi nepřestanou. Nádory? Za ty si taky můžem sami. Dýcháme a cpem se svinstvama, všude samý stres a emoce, které nejdou ven (duševní hygiena je nulová) a tak to máme.

A co když umírají tisíce lidí, protože jejich pole postihlo sucho nebo nálety kobylek - těm bychom se také neměli pokusit zachránit život odolnějšími rostlinami, protože si to tak Bůh nepřeje?

Ti lidé, než vyroste nová úroda zemřou, takže GM zase nic. Těm lidem mohou pomoci zase lidé a nemyslím že GM je ta nejlepší cesta.

Ono když Vám umírá dítě hlady, tak se Vám začnou trochu měnit priority a kázání pána Boha nebo pána Stwory začnete vidět v úplně jiném světle.
Nakonec - kdyby Bůh nechtěl, abychom geneticky modifikovali plodiny, tak by nás přece nenechal vymyslet genetické inženýrství.


Hezky emotivní demagogie, nic víc. A eště si vemete do úst překroucené rádoby kazatelské slovo. Proč se teda běžně neválčí ZHN, dyď nám je Bůh dovolil vymyslet, ne?

Mimochodem právě kauza DDT byla sdělovacími prostředky značně dramatizována (viz mnou uvedené odkazy).

To máte recht. Proto je po skoro celém světě zakázáno používat a i po desítkách let se v půdě drží. Jo a mi co jíme banány, pomeranče, pijem z nich nápoje ho chroupem doposavaď a jsme zdraví jak řípy, že? Taky argument. Nebo nevíte, že v Africe a možná i jinde se používá dosud? [pláč]

66103

15.8.2005 15:18

RE: Všem zvědavcům

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 66103

Vážený pane Jirko,

člověk je tak nedokonalý tvor... Zkuste si přečíst pár článků na serveru, který jsem zde uváděl. Nebo můžete zajít do knihovny a přečíst si pár čísel časopisu Nature.

Vy to máte velmi jednoduché. Všechno žlé je produktem člověka a všechno dobré je od Boha. To je pak snadné uvěřit tomu, že Bůh je na nás tak laskavý... [mrknutí jedním okem]

> Ti lidé, než vyroste nová úroda zemřou, takže GM zase nic. Těm lidem mohou pomoci zase lidé a nemyslím že GM je ta nejlepší cesta.

Ale GM nemá pomoci lidem, kteří dnes trpí hladem, ale těm, kteří budou trpět hladem zítra. Pokud nemyslíte, že je toto ta nejlepší cesta, tak se pak musím zeptat na dvě věci: 1. Co že je ta lepší cesta, která by měla nasytit miliony lidí lépe než GM? 2. Co vy osobně děláte pro to, aby těchto lidí ubylu?

> Proč se teda běžně neválčí ZHN, dyď nám je Bůh dovolil vymyslet, ne?

Špatně jste pochopil, že má věta o dovolení Boha k výrobě GM byla jen parafráze na argumet z předchozího příspěvku.

> Nebo nevíte, že v Africe a možná i jinde se používá dosud?

Ano, DDT se dodnes používá a dodnes zachraňuje miliony životů.

66189

15.8.2005 21:42

RE: Všem zvědavcům

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 66189

Pane Vlado, vcelku to cítím jako značně zbytečné Vám vyvracet ty utkvělé představy o skvělosti vědy a všech těch úžasně užitečných vynálezů, jako třebas zrovna GMP. Neboť jsem si Vás představil - patrně správně - jako relatívně mladého, relatívně vzdělaného, zdravého a zřejmě docela úspěšného člověka - ovšem patrně s mizivou schopností systematické empatie vůči přírodě a životu tak nějak vcelku.

Vy mi pane ze všeho nejvíce připomínáte člověka se zapáleným cigárem ve skladu střelného prachu, který tím cigárem máchá nad otevřeným sudem prachu a s úsměvem na rtech mi vysvětluje, že se ale vůbec nemám čeho bát. [velký smích]

Já Vám položím sugestívní otázku - zkuste se silně zamyslet - jestli by jste dokázal uvést alespoň jeden absolutně nezpochybnitelný vědecký vynález, který lidstvu skutečně nesporně něco dobrého přinesl z hlediska všech důsledků. Ale pozor, nemíním čas mařit vyvracením nadutých pošklebků - které jako reakci tak nějak tuším - a sice typu, že se mám vrátit na stromy, protože bez vědy a jejích skvělých přínosů pro život nikde jinde nepatřím. [smích]

Tedy, jestli máte ochotu, uveďte takový příklad. A já Vám to na oplátku promptně vyvrátím ! [velký smích]

66234

16.8.2005 12:17

RE: Všem zvědavcům

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 66234

> jestli by jste dokázal uvést alespoň jeden absolutně nezpochybnitelný vědecký vynález, který lidstvu skutečně nesporně něco dobrého přinesl z hlediska všech důsledků.

Domnívám se, že to nebude problém:
1. PI
2. Obecná teorie relativity
3. Pasivní očkování
4. Protijedy
5. Altruismus

Teď jen doufám, že mi nenapíšete něco podobného jako že PI se používá při návrhu jaderných raket... On je totiž propastný rozdíl mezi tím něco vymyslet a pak výzkum nějakým způsobem aplikovat. Samotný výzkum by neměl být nijak omezován (pokud neporušuje zákon), neboť to ani není možné. Naopak diskuze nad aplikací výzkumu je to, co v této společnosti chybí. Volám tedy - diskutujme o důsledcích aplikace GMO, ale na serióznější bázi než publikací čláků z GreenPeace. Navíc je zde spousta individuí (jmemovitě Trodas, Modráček), kteří se domnívají, že snědli všechnu moudrost a vědí lépe než všichni vědci, jak nebezpečé GMO mohou být. Ve skutečnosti i samotní vědci vědí o rizicích, které mohou GMO přinést, ale s těmito riziky racionálně počítají. Nejsou to šílení vědci, kteří se snaží o zkázu lidstva, jak si je tu mnozí představují.

A pánové, pokud chcete mít z něčeho strach, tak se nebojte GMO, to je sranda. Bojte se kvantového urychlovače částic, který se staví v CERN. Tam se totiž budou srážet částice s takovou energií, že nikdo neví, co z toho vznikne. Vždy je několik teorií a když nějaký urychlovač nějakou prokáže, tak daný autor dostane Nobelovku a postaví se urychlovač větší. Ale ten součaný urychlovač už může například vytvořit miniaturní černou díru, která se bude stále zvětšovat a strhávat do sebe větší a větší mnohžství hmoty až roztrhá celou Zemi. Kdepak jsou ti Modráčkové a Trodasové, kteří bojují proti urychlovačům?

66323

16.8.2005 20:47

RE: Všem zvědavcům

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 66323

Byl bych nerad, kdyby ve Vás vznikl dojem, že vědu a vědce apriori nějak nenávidím - je mi jí a jich líto. Toto, co jsme zde "nakousli" - to je velmi vážný problém, spíše filosofického rázu. Mám obavy, že nedokážu na tak malém prostoru sdělit a zdůvodnit, proč jsem vůbec zpochybnil přínosnost vědy pro lidi a lidstvo obecně. Totiž, neměl bych nic proti vědě, která by se snažila pracovat s Přírodou, popisovat co a jak se děje. Ale tato aristotelovská buldozerová mašina, produkující na běžícím pásu jednu nesmyslnost za druhou, hlavně, že to matematicky jde popsat - toto já totiž ani nepovažuji za Vědu !! Vidím, že jste nepochopil, co jsem chtěl naznačit.

Vy patrně si myslíte, že lidský druh se vzepne k takovým výkonům a získá takovou moc nad přírodou, že padnou jakákoliv omezení - člověk bude moci cokoliv, co si usmyslí. Tedy už zase poručíme větru dešti !

Já jsem ale hluboce přesvědčen, že tomu tak není. Pokud technický vývoj nekoresponduje s duchovním vývojem, je veškerý technický pokrok kontraproduktivní a v konečných důsledcích lidstvu uškodí. Jak Vám to říci ? Prostě - Vy si myslíte, že Boha šoupnete pod mikroskop a vše se vysvětlí.. hm

A teď ty Vaše nezpochybnitelné vědecké vynálezy.

ad1) Pí, máte na mysli nesporně Ludolfovo číslo. Tak s tímhle číslem v podstatě nemá současná věda nic společného a v zásadě se přece ani nejedná o vynález. Je to převodní konstanta, kterou člověk lehce empiricky stanovil, aniž by nutně potřeboval takovou tu moderní vědu, co přináší jen škody.

ad2)OTR - to taky není žádný vynález. Je to pouhá teorie, která se nyní jaksi postupně mění zpátky na pouhou hypotézu. Lidstvu navíc neprospěla vůbec ničím, pane, to by jste snad mohl vědět. Jestli ale spoustu podivínů, co vymýšlí ještě podivnější částice, aby každoročně získali Nobelovku, považujete za příspěvek lidstvu ke štěstí, pak bych ale neměl co dodat.

ad3)Přiznám se, že jaksi netuším, co máte na mysli - to vynalezla nějak naše věda ? O očkováni obecně a principiálně se lze dočíst v 5000 let starých vedaistických dílech. Přiznám se teď, že netuším, co máte na mysli tím pasivním očkováním.

ad4)Tady už mi rozum stojí - vysvětlete, co máte na mysli. Totiž, doufám, že chápete, že jed/protijed - to jsou jen slova a slova. Vypijte najednou 20 litrů čisté vody a patrně to nepřežijete. A otrávit se můžete i kyslíkem, žejo !

ad5)Ani zde si nejsem jistý, co máte na mysli. Třeba aspoň tady nějak vysvětlete zásluhy vědy ?

Nemůžu si pomoci, já myslel, že třeba řeknete to nešťastné DDT, že lidstvu pomohlo. A vy na mě s altruismem - nevím co s tím. [smích]

66389

16.8.2005 21:06

RE: Všem zvědavcům

dusan 70.?.?.?

Reakce na 66389

Pane Gajdos,
muzete mi prosim napsat jakou vedu v soucasne dobe
povazujete za positivni a kterou zase naopak za
negativni ?

66394

16.8.2005 21:20

RE: Všem zvědavcům

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 66394

Jmenuji se Petr Gejdoš, jistě si všimnul, že já nikomu jméno nekomolím - můžu ale k tomu eventuálně recipročně přistoupit.

K těm vědám positívním a negatívním - já to takhle přece ani nikde nedělím, tedy dost uvažuji, na co se ptáte. Pokud ale máte na mysli to, že tvrdím, že současná věda lidstvu nikterak neprospívá, že tedy by mohla být naopak nějaká snad dřívější věda, která lidem prospívala, potom máte zčásti pravdu. Ale tím pádem opravdu nemůžu tu Vaší otázku zodpovědět...

Existuje ale jistý klíč, kterým by šlo i dnešní vědecké obory jakoby onálepkovat. To ale nechci - já se domnívám, že v relatívně nedávné době řádu staletí se Věda zlomila a stala se z ní věda dnešní, škodící tu méně, tu více. Tato věda již není o moudrých pánech - dámy prominou, v inkriminované době té mojí správné Vědy se tam jaksi moc nevyskytovaly - nýbrž o strojově buldozerové cestě za tituly, penězi a prospěchem, bez ohledu na prospěch obecně, bez skrupulí...

Musím ale dodat dodatek ! [smích] Vypadá to, jako bych házel vědce šmahem do jednoho pytle. Tak to se omlouvám, jestli tento dojem vzniká - není tomu tak - nehážu..

66397

16.8.2005 23:31

RE: Všem zvědavcům

TS 213.?.?.?

Reakce na 66389

Totiž, neměl bych nic proti vědě, která by se snažila pracovat s Přírodou, popisovat co a jak se děje. Ale tato aristotelovská buldozerová mašina, produkující na běžícím pásu jednu nesmyslnost za druhou, hlavně, že to matematicky jde popsat - toto já totiž ani nepovažuji za Vědu !!

Matematika je velmi silny nastroj na popis a predvidani fyzikalnich jevu. Tudiz i na popisovani "co a jak se deje". Vy byste okopaval zahradku paratkem, kdyz mate ryc?

Prostě - Vy si myslíte, že Boha šoupnete pod mikroskop a vše se vysvětlí.. hm

Ze struktury vyplyva funkce. Problemy, ktere mame s aplikaci soucasneho poznani, tkvi v disproporci mezi kompletnosti poznani a rozsahem aplikace.

Je to pouhá teorie, která se nyní jaksi postupně mění zpátky na pouhou hypotézu.

Ohhhh. Neni to nahodou spis tak, ze se teorie zpresni tak, aby vysvetlovala nektere okrajove podminky? Newtonovska mechanika taky v sobe nema rozpory, pokud nejdeme do jistych okrajovych podminek; pro mensi rychlosti a mene presne vypocty se pouziva porad.

Jestli ale spoustu podivínů, co vymýšlí ještě podivnější částice, aby každoročně získali Nobelovku, považujete za příspěvek lidstvu ke štěstí, pak bych ale neměl co dodat.

V jadru hmoty se skryva mnoho odpovedi, o podstate samotneho casu, prostoru, a hmoty. Je jenom logicke pokusit se je najit. Aplikace prijdou o par desetileti pozdeji. Vy jste jako malej nerozebiral hracky abyste videl co je uvnitr?

Přiznám se teď, že netuším, co máte na mysli tím pasivním očkováním.

Nejspis pouziti fragmentu bunek nebo celych mrtvych bunek patogenu s antigeny na povrchu?

Totiž, doufám, že chápete, že jed/protijed - to jsou jen slova a slova.

Molekularni biologie vysvetluje ucinky jedu a protijedu. Pricemz ktery je ktery pak zavisi na davce a kontextu. Takovy atropin vas treba muze otravit (jed), nebo ochranit pred ucinkem organofosfatu (protijed).

Ani zde si nejsem jistý, co máte na mysli. Třeba aspoň tady nějak vysvětlete zásluhy vědy ?

Vysvetleni altruistickeho chovani pomoci teorie her a matematickeho modelovani. Mozna proto maji humanizujici filozofove takovou hruzu z exaktnich ved, a to zejmena matematiky - pripravuje je o chlebicek i o respekt bliznich, nebot misto planeho blaboleni poskytuje konzistentni vyklad.

Matematika, zejmena ve spojitosti s pocitacovymi simulacemi, je podstatne silnejsi nastroj, nez o jakem se nejruznejsim blekotajicim takyfilozofum kdy snilo - a to vcetne halucinogennich hub.

66413

17.8.2005 13:10

RE: Všem zvědavcům

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 66413

Díky, že jste zde za mě zodpověděl otázky pana Bartoška. Lépe bych to sám neřekl.

Co jsem chtěl říci bylo, že nelze vědu rozdělovat na "v souladu s přírodou" a na "aristotelovskou buldozerovou mašinu produkující na běžícím pásu jednu nesmyslnost za druhou". Věda, pokud je prováděna v mezích zákona a uznávané morálky, může přinést pouze poznání. A poznání je vždy pozitivní. Nikdy nemůžete říct, že by lidem bylo lépe, kdyby neznali ... (možno dosadit libovolný vynález). To platí i pro DDT. Vždyť jen díky DDT nezemřely miliony lidí ma malárii. Skutečnost, že bylo DDT nadužíváno bez podrobnějších výzkumů na dlouhodobý vliv na přírodu ale nelze vytýkat vědě. To je již otázka aplikace vědeckých poznatů. A k těm černým dírám - také si nemyslím, že by byly pro lidstvo hrozbou. Jen jsem jsem ukázat, jakých malicherností se tu lidé bojí a že než obavy z GM plodin je racionálnější mít strach např. z války s ufony.

66515

17.8.2005 13:30

RE: Všem zvědavcům

TS 213.?.?.?

Reakce na 66515

Věda, pokud je prováděna v mezích zákona a uznávané morálky, může přinést pouze poznání.

Zakon a moralku bych do toho netahal. Viz afera Galileo. Taky sel proti tomu co mocni oznacovali za zakon/moralku doby, a to byl jenom astronom.

Skutečnost, že bylo DDT nadužíváno bez podrobnějších výzkumů na dlouhodobý vliv na přírodu ale nelze vytýkat vědě.

Bohuzel o aplikacich rozhoduji kravataci bez hlubsiho porozumeni.

Jen jsem jsem ukázat, jakých malicherností se tu lidé bojí a že než obavy z GM plodin je racionálnější mít strach např. z války s ufony.

Stat se muze hodne veci. Osobne se neobavam GM per se, spis toho, ze Monsatan nebo jemu podobne struktury se dozvi o pruseru a zamlci ho aby nahodou neprisli o penizky. Viz jak detailne Grunenthal informoval pacienty v pripade teratogenity thalidomidu, a jak ho jeste nejakou dobu pote prodavali s puvodni indikaci(!) v rozlicnych zemich v Africe - a to byla jenom blba pilulka.

66523

17.8.2005 18:09

RE: Všem zvědavcům

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 66413

Hm, v této debatě tahám spíše za kratší konec - nedokáži totiž jednoduše a krátce vysvětlit, co přesně na vědě odmítám. Máte oba, Vy i Vlado samozřejmě pravdu - vědění není na škodu. Tedy se mi samému chce říci, že na vědě nemůže být nic špatného. A přesto na ní je něco a to velmi podstatného špatně - na vědě jsou špatní lidé !!

Nebudu se přít dále, neboť vidím, že oba jste tak nějak natěšeni tím, jak móóc dobře se tomuto světu daří - a to patrně zejména díky vědě. I ten alibismus, když říkáte, že kupříkladu věda nemůže za DDT - to za to můžou pak ti, co to DDT používají a ještě tím stejným dechem dodáváte, že to DDT milionům lidí pomohlo. [velký smích] To je skutečně skvělý příklad uvažování, proti kterému prostě není obrana. Nechcete rozumět - nerozumějte, s tím nenadělám já nic.

Chtěl jsem jeden jediný, zato betonově nesporný příklad vynálezu, který skutečně lidstvu prospěl, abych to vyvrátil a demonstroval, co myslím - ten jsem nedostal. Zato jsem se dozvěděl něco o mocnosti matematických aparátů a td. tedy ano - neryju zahrádku párátkem. Ovšem taky si na zahradě nekopu studnu vodíkovou bombou.

Já již jen zopakuji ten můj základní postulát, se kterým jsem fakticky do této diskuse vstoupil - *dokud rozvoj technických schopností lidstva nebude v souladu s jeho duchovním rozvojem a lidstvo nebude postupovat pokorně a v souladu s přírodou, je v konečných důsledcích věda a vše z ní vycházející pro totéž lidstvo zcela fatálně škodlivé - tečka. [velký smích]

66566

17.8.2005 18:47

RE: Všem zvědavcům

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 66566

Petře Gejdoši, přece cokoliv se dá využít i zneužít. Záleží na člověku. Nožem si mohu krájet chleba a stejně tak někoho podřezat. Autem se mohu dopravovat do vzdáleného cíle nebo také někoho přejet. Problém proto nespočívá ve vynálezu samotném, ale v člověku, který vynález použije.

66570

17.8.2005 21:09

RE: Všem zvědavcům

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 6

Souhlasím. Ale uvedu příklad, abych vzdáleně naznačil, oč mi jde primárně.

Představte si, že si postavíte na zahradě krásný veliký skleník, aby Vám tam nenalezly myší a jiné havěti, bude pěkně do 1,5 metrů hloubky oddělený betonovým základem a větrat jej budete kvůli strachu z GM pylů přes důkladný filtr. A tam si budete plánovat, že vypěstujete dokonalou bio-zeleninu pro sebe. Ale ejhle - za pár dní zjistíte, že se Vám tam "zrodilo mraveniště" takových malilinkých mikromravenců. V okamžiku, kdy již již mraveniště budete chtít zlikvidovat nějakým zaručeným způsobem, tak zpozorníte !!

Zjistíte totiž něco divného - totiž, že ti mravenci evidentně projevují inteligenci takřta lidskou. Vykašlete se primárně na zeleninu a necháte svůj skleník mravencům, aby jste je mohl sledovat. Budete s největší možnou diskrétností sledovat, jak se mravenčí civilizace bleskově rozvíjí, začnete pozorovat technický rozvoj, časem ke svému úžasu zjistíte, že mají něco jako střelné zbraně, letadla a tanky.

To už Vám začne být dost podezřelé - známe přece, jak by se dále chovali lidé, že ? - a zakoupíte dokonalejší sledovací aparaturu a ke svému úžasu zjistíte, že se milí mravenečkové propracovali k jákesi zničující jaderné zbrani, jejíž ekvivalent by byl schopen rozhodit na padrť nejen ten skleník, ale i Váš dům a i sousedy kolem v okruhu 1 km.

Sice Vás to bude intelektuálně velmi zajímat, jak to dopadne, ale na druhou stranu - co kdyby ta mravenčí věda uspěla ? Tedy urychleně pro jistotu opustíte svůj odpor k chemii a použijete ten nejsilnějsí insekticid, co mají v obchoďáku a milým mravenečkům uděláte takový malý "Soudný den". Konec světa - tedy konec jejich světa .. [velký smích] [velký smích]

*A budete se v duchu ospravedlňovat, že kdyby ti mravenečci aspoň trošku mysleli na následky, kdyby nemysleli furt jen a pouze, jak někoho "přečůrat", vybabrat s ním, vydělat na něm, udělat z něj idiota, zotročit a zlikvidovat, tak že by jste je nechal žít - vždyť to byl velmi zajímavý svět - svět mravenů. Ale bohužel - jejich technika šla kupředu asi milionkrát rychleji, než inteligence obecně.

K čemu těm hypotetickým mravencům vlastně byl ten jejich pokrok ? Nebylo by jím líp v obyčejném mraveništi nakonec ? Třeba, kdyby se vyvíjeli technicky pomaleji a spolů s technikou by rostla i jejich moudrost žití ? Takže by se nevraždili, spolupracovali by, vytvořili by mírumilovnou společnost ?

Neuvažoval by jste takto ? Nemáte tak trochu pocit, že my lidé jsme možná taky pod drobnohledem ? A že tam kdesi se na nás díva velké oko, stále více a více zachmuřené ? A že už ten "jistý" byl nakoupit nějaký ten zaručeně fungující sajrajt spray ?

66575

16.8.2005 22:24

RE: Všem zvědavcům

TS 213.?.?.?

Reakce na 66323

Bojte se kvantového urychlovače částic, který se staví v CERN. Tam se totiž budou srážet částice s takovou energií, že nikdo neví, co z toho vznikne. Vždy je několik teorií a když nějaký urychlovač nějakou prokáže, tak daný autor dostane Nobelovku a postaví se urychlovač větší. Ale ten součaný urychlovač už může například vytvořit miniaturní černou díru, která se bude stále zvětšovat a strhávat do sebe větší a větší mnohžství hmoty až roztrhá celou Zemi.

Miniaturni cerne diry[1] o hmotnosti odpovidajici v soucasnosti dostupnym energiim maji Schwarzschilduv polomer porad mnohem mnohem mensi nez subatomove castice, takze nemaji moc sance s necim interagovat, zakriveni prostoru v jejich okoli je prilis "ostre" na to aby neco ovlivnily i v nejblizsim okoli, a vyparovani[2] se o ne postara.

Navic se docela dobre mohou obcas objevit v kosmickem zareni. Tam jsou energie o kterych se urychlovacum jeste moc dlouho bude jenom zdat.

[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Micro_black_hole
[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Hawking_radiation

66402

17.8.2005 1:47

RE: Všem zvědavcům

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 66323

Vite ja se domnivam, ze neexistuje nic bile ani cerne. Obecna teorie relativity to je otazka aplikace treba v budoucnu, ockovani drtive vetsine pomuze, ale nekteri lide mohou i zemrit. Navic nejsou verejne pristupne statistiky, zarazejici vzhledem k faktu, ze je povinne ze zakona. A mohl bych v tom seznamu pokracovat.

66440

13.8.2005 2:00

Vladovi - budicek, clovece!

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 65799

Jak se o agronomii moc nezajimam, tak beznym prohledanim netu jsem zjistil, ze nas tu bulikujete. Ale hezky v bodech, jako vy:

ad 1) nikdo sice nenuti farmare kupovat osiva od Mosanta, nicmene je to asi stejne, jako nas nikdo nenuti pouzivat tu parodii na operacni system, zvanou windows, a stejne tak cinime, protoze je nam cpana horem a dolem a protoze jinak mame neco nestandardniho a tim padem mame problem... stejne je to i s Mosantem. Mosanto zbohatlo na herbicidu Roundup. Jenze skudci si proti nemu casem zacali vypestovat oddolnost a tak bylo treba zvysovat davky. Pokracovalo to jako s DDT az do extremu, az prisla zachrana. GM osivo, jenz je superoddolne proti Roundupu. Samo, opet od Mosanta. A farmari, jejichz pole a puda jsou Roundupem tak znicena, ze na nich nic jineho nez GM plodiny od Misanta neroste, opravdu "nejsou nuceni" osivo od Mosanta kupovat, ze [zahanbení]
Vzpamatujte se, clovece!

ad 2) neplodne osivo je vyrazeno "jen na oko", protoze zasetim GM osiva od Mosanta se zavazujete, ze si nenechate cast sklizne pro dalsi rok na osivo, ale naopak ze vse prodate a opet znova, kazdy rok, nakoupite od Mosanta nove osivo. Farmari jsou babadani aby hlasili nelegalni skladovani urody na osivo a vinici jsou tahani po soudech a pokutovani. Zkuste se nejdrive zeptat US farmaru, nez napisete takovou zhovadilost, jako ze se od neplodneho osiva ustoupilo. Dyt o tom referovali i sdelovaci prostredky a BL to replozili zde:
http://www.blisty.cz/2004/11/22/art20765.html
...ze se podobne praktiky Mosanto pokousi zavadet a uzakonit i v Iraku!!! [naštvaný] [naštvaný] [naštvaný] Budiceeeeek!!!! [naštvaný]


ad 3) vy tomu rikate humanitarni ucely, ja tomu rikam testovani na lidech a rozsirovani nebezpecne pusobnosti GM sracek do sveta... [naštvaný] [naštvaný] [naštvaný]

ad 4) nezavisle testy nebyly nikdy provedeny a verit testum, sponzorovanym (placenym) zainteresovanymi firmami mi prijde prinejmensim sebevrazedne... [zahanbení] Ale dobre, rekneme (a ja si to take myslim), ze pozivani GM neni zdravi nebezpecne.
Ale uvazoval jste nekdy o tom, ze pokud se budou vsude pestovat super plodiny, jenz samy zlikviduji sve skudce, tak ze kdyz znemoznime prirode aby si byt jen tu trosku prostoru pro sebe urvala, tak ze nenapravitelne zasahneme do prirodniho retezce? Nenapada vas, ze ty hromady "skudcu" tvori nedilnou soucast potravniho retezce, ze ktereho kdyz vyradite jeden clanek, tak se cely sesype i s nami, jako domecek z karet?
Opravdu jste pozbyl soudneho mysleni? Nechapete, ze GM, vyrazujici skudce tak vyradi vsechny nasledne male predatorky, jenz se temi skudci zivi a tak ze to bude postupovat dal az k vrcholu pyramidy? Jiste, my lide si vzdy neco vypestujeme pro sebe... Ale na prirodu se budeme chodit divat uz jen do kina, vazeny! [naštvaný]

PS. bezna psenice je typicky priklad GM plodiny. Jenze jsme si ji "vymutovali" pomalu v prubehu staleti a tak se priroda mela cas trosku adaptovat a prizpusobit. S GM ty staleti nema a prirodu neuspechate... [zahanbení]

65823

13.8.2005 2:18

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 65823

Velmi dobra argumentace Trodas!!! Poslyste myslim to v dobrem, nejste tak Greenpeace? [mrknutí jedním okem]

65826

13.8.2005 16:38

RE: Vladovi - budicek, clovece!

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 65826

Rene - dekuji a ne, nejsem, ale pravidelne volim zelene. Dela to ze me Greenpeace?
Na druhou stranu zvazim clenstvi, nebot sice to obcas trosku "prehaneji", nicmene Monsanto to prehani mnohem vice, az nesrovnatelne vice [zahanbení] [naštvaný]

A Vladovi bych chtel doporucit studium dostupnych podkladu k nazorum, postojum a problemum spojenymi s GM potravinami a jejich pestovanim, pronikanim modifikovanych genu do prirody a nasledkum takoveho cineni...

Podstatne argumenty uz rozdrtili ze me jini, a k prispevkum typu "zadne GM osovi neni modifikovano tak, aby oddolalo pesticidu Roundupu" se nehodlam ani vyjadrovat, jak je to nesmyslne tvrzeni z vody, jenz se da vyvratit pouhou navstevou webu Monsanta a reklamacnimi kecy o imunite vici Roundupu, jenz prinasi dramaticke zvyseni zisku minimalizaci skudcu a plevele... [zahanbení]

Jedine, co me zarazilo je, ze nikdo Vladovi nerekl, ze klasicka psenice je typicka ukazka GM obilniny, slechtene po staleti a staleti... [oči v sloup] No, ja to napravovat nebudu, ztrata casu [zahanbení]

65909

13.8.2005 17:46

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 65909

Jedna vec je geneticka modifikace plodiny probihajici dlouhodobe, coz nenarusuje slozite mechanismy v ekosystemu. A druha vec je vyhodit v masivnim meritku do ekosystemu uplne novou modifikaci. A bylo by dobre se zamyslet nad tim, proc existuji v prirode mechanismy, ktere brani mezidruhovemu krizeni, protoze i kdyz se neco takoveho podarilo drive v laboratori, tak potomstvo bylo vzdy neplodne. Nez teda nastoupilo geneticke inzenyrstvi. Nepredpokladam, ze jakoukoliv jinou cestou mohla ziskat ryze geny kukurice anebo prase lidske. V teto souvislosti nechci vubec premyslet, jake zvireci geny by mohli byt vhodne " na vylepseni vlastnosti" pro cloveka. Otevrela se Pandorina skrinka a bylo by naivni se domnivat, ze se na lidstvo nevysype cely obsah. Nemyslim si, ze by Vatikanu vadila psenice nebo ryze, ale je jasne, ze vyzkum se bude tykat nejenom mediciny. " Zeleny mozek" zustane "zelenym mozkem"!!! [naštvaný] Ted nemyslim ekology. [mrknutí jedním okem]

65917

13.8.2005 22:50

RE: Vladovi - budicek, clovece!

TS 213.?.?.?

Reakce na 65917

A bylo by dobre se zamyslet nad tim, proc existuji v prirode mechanismy, ktere brani mezidruhovemu krizeni, protoze i kdyz se neco takoveho podarilo drive v laboratori, tak potomstvo bylo vzdy neplodne.

Otazkou je, jestli je to umyslny mechanismus, nebo jenom vedlejsi efekt parovosti chromozomu a dusledku rozdilu mezi nimi - dve prilis rozdilne verze jednoho proteinu muzou delat problemy, a kdyz je tech proteinu hodne, tj. dve kompletni sady z ruznych zdroju, tak nejspis i budou. Vzhledem k tomu, kolik subsystemu ma plozeni potomstva, je i sance ze problem bude aspon tam, kdyz uz neni jinde, podstatne vyssi.

Mezi bakteriemi se geny vymenuji docela cile. Viry taky obcas dostanou kousek genetickeho kodu hostitele do sveho vlastniho; pri jejich mnozeni se toho spousta nepovede, a ty co jsou nefunkcni se proste nebudou mnozit nebo se dokonce ani neslozi jejich kapsida.

V teto souvislosti nechci vubec premyslet, jake zvireci geny by mohli byt vhodne " na vylepseni vlastnosti" pro cloveka.

To uz spis geny bakterialni nebo rostlinne. Pro zacatek napriklad synteza vitaminu a esencialnich aminokyselin.

65943

14.8.2005 3:30

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 65943

Dekuju za upresneni, musel bych si zopaknout zaklady genetiky ze stredni skoly, ale obavam se, ze to jsou pouze technicke detaily. [mrknutí jedním okem]

65980

16.8.2005 3:25

RE: Vladovi - budicek, clovece!

TS 213.?.?.?

Reakce na 65980

Dalsi vec co by mohla pomoct by byla oprava genu co se kdysi podelal a zpusobil otoceni vrstev sitnice. Mohlo by to udelat oci citlivejsi a presnejsi.

Zajimava aplikace genetickeho inzenyrstvi, tedy nikoliv na cloveka, by mohla byt v ovlivneni migracnich vzorcu ryb. Udelat rybi hejna, co se pres leto vykrmi planktonem a pak se samy vlastnim pricinenim vrati zpet do tovarny na zpracovani. Pouzitim casti zraloci DNA pro enzymy kodujici replikaci DNA by se pak dalo minimalizovat mnozstvi mutaci a stabilizovat vysledek. Vhodne navrzenymi nekompatibilitami pak pujde omezit/vyloucit mezidruhove krizeni ve volne prirode.

Dalsi moznost je pestovani masa jako tkanove kultury. Pry se uz podarily nadejne vyhlizejici experimenty, a mohlo by to byt i levnejsi nez chov zvirat. Neco jako "Kuratko" z romanu "Obchodnici s vesmirem" (The Space Merchants). http://www.villagevoice.com/arts/0531,education4,66451,12.html

Akorat se museji vychytat mouchy nez se dana vec uvede do praxe, coz je neco, v cem jsou megakorporace typicky nespolehlive. Specificky Monsatan je zvlast neduveryhodny.

66279

17.8.2005 1:50

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 66279

Vite to vsechno je hezke, ale o tomhle vyzkumu vzhledem na naklady rozhoduji penize. Je spousta krasnych, ale neuskutecnitelnych idei.

66442

15.8.2005 15:38

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65909

> A Vladovi bych chtel doporucit studium dostupnych podkladu k nazorum, postojum a problemum spojenymi s GM potravinami a jejich pestovanim, pronikanim modifikovanych genu do prirody a nasledkum takoveho cineni...

Pane Trodasi,
dovolím si Vám něco vysvětlit. Pokud budete argumentovat slovy "...bych chtel doporucit studium dostupnych podkladu..." a neuvedete jediný odkaz na nějaký renomovaný článek, tak tím dáváte jen najevo, že nemáte žádný argument a jen plácáte do vody, aby to jako vypadalo, že víte něco víc. Prosím, neustále opakuji, uveděte mi alespoň jediný odborný článek, ze kterého vycházejí Vaše názory nebo alespoň jednu citaci nějakého renomovaného vědce, prostě cokoliv, aby to nevypadalo, že Vaše názory neutvářeli jen redaktoři Blesku. Pokud totiž budete stále uvádět jen "Podstatne argumenty uz rozdrtili ze me jini...", tak tu budete jen k smíchu.

> "zadne GM osovi neni modifikovano tak, aby oddolalo pesticidu Roundupu"

A tohle zde tvrdil kdo? To je náhodou dobrá taktika. Dát někomu do úst něco, co nikdy neřekl, a pak to vyvrátit. Ale já to chápu. Asi není příliš snadné vyvrátit mé skutečné argumenty. [mrknutí jedním okem]

> Jedine, co me zarazilo je, ze nikdo Vladovi nerekl, ze klasicka psenice je typicka ukazka GM obilniny, slechtene po staleti a staleti...

Pane Trodasi, přečtěte si prosím, jaký je rozdíl mezi šlechtěním a genetickou modifikací plodin. Třeba i ze stránek toho GreenPeacu. Takhle Vás přece nikdo nemůže brát vážně...

Abyste měl co číst (zejména vhodné čtení pro pana Stworu):
http://www.transhumanismus.cz/blog.php?time=040712#498
http://www.biotrin.cz/czpages/inf051303c.htm
http://www.osel.cz/soubory/kabinet/462/pc-franken.pdf

66198

15.8.2005 17:04

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 66198

Zajimave clanky obvzlast vytah a lecba rakoviny. Pojdme, ale k dusledkum aplikace genetickeho inzenerstvi. Takze pokud se aplikuje cast geneticke informace, jez pusobi jako toxin na skudce kukurice, ktery se jiste nevyvinul ze dne na den, pak soucasti ekosystemu maji dostatek casu na prizpusobeni, pripadne specialiste na kukurici postupne vyhynou. V kazdem pripade na jejich misto se tlaci jini. Pri aplikaci na ryzi to vsecko je uplne jinak, neni zadny cas na adaptilitu, i kdyz v pripade DDT se skudci aklimatizovali velice rychle. A prave to je o odpovednosti, lze spolehat v techto zavaznych vecech na nahodu? [oči v sloup]

66214

13.8.2005 2:28

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65823

Trodasi, trodasi... [pláč]

1. Nikdo, opakuji NIKDO vás nenutí používat GMO ani OS Windows. Ano, pokud chcete používat Internet Explorer a Microsoft Office, tak vám nic jiného nezbyde, ale toto pokud je pouze Vaše vlastní rozhodnutí. GM osivo není žádné jediné východisko proti škůdcům, jak se nám tu snažíte namluvit. To je prostě nesmysl. A ikdyby tomu tak bylo - je to snad chyba Monsanta, že farmáři si dobrovolně zvolili používat jejich herbicid? Myslíte si, že by farmáři byli šťastnější, kdyby jim Monsanto oznámilo, že s výrobou GMO končí a ať si farmáři na svých polích sejí co chtějí? Vy sám byste snad byl raději, kdyby Microsoft vývoj Windows ukončil s tím, ať si každý používá jaký systém chce? Uvědomte si, že Monsanto i Microsoft Vám dávájí MOŽNOST se pro ně rozhodnout. A už jen proto je výběr Vašich možností širší, a právě proto zde nelze mluvit o žádném nucení.

2. V článku se mluvilo o neplodných osivech a já jsem pouze uvedl tuto informaci na pravou míru. Ano, je pravda, že ve smlouvě má Monsanto nepoužívání obilovin pro novou výsadbu, to jsem nikde nepopřel, ale je opět jen na dobrovolném rozhodnutí farmáře, jestli na takové podmínky přistoupí. Ono kdyby Monsanto takové podmínky nemělo, tak by se mu těžko vrátily miliony dolarů investované do výzkumu. A firma Monsanto je ekonomický subjekt, jehož podstatou je generování zisku. Není to humanitární organizace, se kterou si ji pletete.

4. Jak můžete tvrdit, že nezávislé testy nebyly nikdy provedeny? Vždyť jsem Vám dával tolik odkazů, kde se dočtete o nezávislých testech a jejich výsledcích. Dokonce si můžete i promluvit s těmi vědci, kteří tyto testy prováděli.

> Ale uvazoval jste nekdy o tom, ze pokud se budou vsude pestovat super plodiny, jenz samy zlikviduji sve skudce, tak ze kdyz znemoznime prirode aby si byt jen tu trosku prostoru pro sebe urvala, tak ze nenapravitelne zasahneme do prirodniho retezce?

Tak tady už plácáte vysloveně od cesty. Copak GMO likvidují nějaké škůdce? Znáte nějaký takový případ? GMO plodiny nikoho nelikvidují, jen jsou více odolné proti suchu, plísním, jednomu konkrétnímu herbicidu nebo jednomu konkrétnímu druhu přemnoženého škůdce, takže z nějakého zásahu do biodiverzity skutečně nemusíte mít strach.

> PS. bezna psenice je typicky priklad GM plodiny.

Tak to pane Trodasi, opravdu, ale opravdu není. [mrknutí jedním okem]

65828

13.8.2005 2:36

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 70.?.?.?

Reakce na 65828

Poslyšte, Vlado, vy jste asi ten článek nečetl, že? Já vám napovím, o čem to je. Je to o patentu na prasata. I když se tam zmiňuje agrokultura (neboť Monsanto má své drápy skutečně všude), není to to hlavní. Hlavní v tom je myšlenka, že se jedné firmě daří vlastnit všechny složky potravinového řetězce a na celé planetě. Jestli vás to nechává klidným, tak si klidně spěte dál, ale nevidím žádný důvod, proč mrhat energii hledáním protiargumentů na vaše silly názory.

65830

13.8.2005 2:58

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65830

Vážený pane Stworo,

jestli Vám přijde publikace obyčejné propagandy jedné velmi neobjketivní a zdiskreditované společnosti jako dostatečně důvěryhodný zdroj pro článek a nepřidáte žádné informace z pohledu "druhé strany", žádný odkaz na nějaký renomovaný server, ale ještě jej doplníte svým komentářem, aby byl dojem bulvárnosti úplný, pak máte pravdu. Pak jsem se mýlil já s názorem, že Zvědavci jde o hledání objektivní pravdy. [pláč]

A co se týče patentu na prasata - nemusíte se obávat, že by se svině bez povolení od Monsanta přestaly samy množit. A farmář - ten má vždy možnost dobrovolně využít možnosti Monsanta nebo ne. Rozhodnutí je na něm. Ne na Monsantu.

65835

13.8.2005 3:15

RE: Vladovi - budicek, clovece!

TS 213.?.?.?

Reakce na 65835

A co se týče patentu na prasata - nemusíte se obávat, že by se svině bez povolení od Monsanta přestaly samy množit.

Jenomze pokud se nahodou namnozi do podoby prilis podobne variante Monsanto, prijdou pravnici, a za nimi exekutor, a odnese si prasata i farmu.

A farmář - ten má vždy možnost dobrovolně využít možnosti Monsanta nebo ne. Rozhodnutí je na něm. Ne na Monsantu.

Abyste se pak jednoho dne neprobudil do zvuku pravnika busiciho na vase dvere, nebot jste nelicencovanym nositelem patentovaneho genu.

Taktice pouzivane firmami jako Monsanto se rika "biopiracy":
http://en.wikipedia.org/wiki/Biopiracy

V roce 1993 pul milionu indickych farmaru demonstrovalo mj. proti zavedeni GM psenice. Nebyli vyslyseni.

65840

15.8.2005 16:52

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Dana 82.?.?.?

Reakce na 65835

Pane Vlado, můžu se zeptat jaký máte vztah k firmě Monsanto? Z Vaší bouřlivé reakce mám takový vtíravý pocit, že jste na jejich výplatní listině. Prosím neberte to jako snahu o urážku, nebo provokaci. Prostě mám jen takový pocit.

66210

16.8.2005 12:23

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 66210

Vážená paní Dano,

můj vztah k firmě Monsanto je zcela neutrální. Chápu, že z mých příspěvků by se mohlo zdát, že jsem jejím ředitelem, skutečností ale zůstává, že jsem se jen snažil uvedenými důkazy uvést na pravou míru omyly, které zde byly tak často, tak afektovitě a tak bezdůkazově prezentovány.

66324

16.8.2005 13:03

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Dana 82.?.?.?

Reakce na 66324

Díky za odpověď.

66329

13.8.2005 3:48

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 65830

Tohodle bych se tak nebal, tady o potraviny a pokud oni nebudou mit v zaloze nejakou opravdu " VELKOU VSIVARNU", tak je ostatni zeme i s jejich patenty poslou do prd..le. Zkusit si nejakou velkou vsivarnu na Rusko nebo Cinu a ve svem dusledku vyvolat hladomor. To si nemuze nikdo lajznout, obavam se ze Rusove by byli schopni poslat puvodci takove veci na uvod rekneme jedno varle jeho ratolesti, jak to udelali v 80-tych letech v pripade zabiti svych obcanu arabskymi teroristy na Blizskem vychode.

65844

13.8.2005 5:44

RE: Vladovi - budicek, clovece!

zalozak 202.?.?.?

Reakce na 65830

Pane Stwora, v tomto se musim zastat Vladi. Nehodlam se poustet do diskuzi o patentovani procesu v zivocisne vyrobe (a tim ani nezpochybnuji co jste publikoval) ale v tech otazkach se sadbou se opravdu hodne lze.

Predevsim zapomente na metody "babicek a dedecku". Kvalitni osivo (lhostejno ci GMO ci nikoliv) se kupuje od specializovanych dodavatelu. Soucast nakupu je take garance urcite vynosnosti a prirozene i zakaz osivat z ulozenych zasob pokud chcete tyto garance mit. (Ve skutecnosti je to zakaz mixovani osiva coz mnozi farmari delali). Ono to opravdu neni cernobile jak to ze stranek mnohych kritiku vypada. A mimochodem roundup nici naprosto vsechno ... zadne GMO odolne pesticidu neexituji... jediny rozdil je ze na rozdil od mnoha ostatnich prostredku (vcetne tech zhusta pouzivanych drive v CR) pomerne rychle se rozklada a "mizi". (Zda dostatecne rychle ... je prirozene debata druha)


Argumenty proti GMO . Otazky prokazanosti jejich skodlivosti jsou velmi zavadejici. V podstate nebudeme vedet odpoved drive nez za nekolik generaci jak "potravin" tak i jejich konzumentu. To je to same jako podavani leku tehotnym zenam ci malym detem... nektere "side efects" se objevily az po desitkach let.


Z meho hlediska vidim nebezpecnost GMO v tzv preslechteni... proste situaci kdy by treba 90% potravin pochazelo jen z GMO jejichz osivo muze byt pouze pripraveno ve specialnich podminkach pak skutecne s lidstvem muze napriklad energeticka krize huste zamavat. (lidove receno nebudeme mit ani co zasit (resp. jak pripravit osivo) bez pristupu k energii )

65845

13.8.2005 2:40

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 65828

Vlado pokud si myslite, ze mame volne rozhodovaci moznosti ohledne napr. systemu jste vedle. Existuje uzka spoluprace Intelu jalo mariotniho vyrobce procesoru na svete a Microsoftu. Takze uzivatelu linuxu, macapple je jako safranu. Dam vmysleny pripad, jestlize geneticky upravene prase bude mit cenu masa rekneme polovicni oproti prirodnimu, tak je jasne, ze farmar pokud chce prezit NEMA NAPROSTO ZADNOU VOLBU. Jedina moznost zachovat neupravene potraviny pro zrejme bohatou klientelu je prosadit oznaceni nepravenych, ale nakladnejsich potravin.

65831

14.8.2005 10:11

RE: Vladovi - budicek, clovece!

KillerZero 194.?.?.?

Reakce na 65831

Co to je za pitomost, Intel je už nějakej rok v úpadku, na trhu se drží jen díky svým nekalým praktikám.(AMD už na ně podala žalobu) Intel je technologicky a rychlostně dost pozadu.

66017

14.8.2005 18:26

RE: Vladovi - budicek, clovece!

kavol 195.?.?.?

Reakce na 66017

>Co to je za pitomost, Intel je už nějakej rok v úpadku, na
>trhu se drží jen díky svým nekalým praktikám.(AMD už na
>ně podala žalobu) Intel je technologicky a rychlostně dost
>pozadu.

hm, proč pitomost? zdá se mi, že tvrzení kolegy Bartoška se s Vaším příspěvkem nijak nevylučuje; píšete-li například o nekalých praktikách, nepatří snad mezi ně spolčování s výrobci software, které p. Bartošek na konkrétním příkladu Micro$oftu zmiňuje?

66066

14.8.2005 18:56

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 66017

Nemel jsem na mysli pouze CPU, v grafickych procesorech je treb Intel stale jednicka co se tyce obchodniho podilu na svetovem trhu, nemluvim o dalsi vyrobe. Ale v CPU si AMD vede opravdu skvele. [mrknutí jedním okem]

66072

15.8.2005 16:04

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65831

Pane Bartošku,

vždy máte na výběr. Můžete používat Intel, AMD, GMO, BIO osivo... Něco jiného je "Pokud chce farmář přežít...". To je neviditelná ruka trhu. Pokud je situace na trhu taková, že GMO vykazují ve všech ohledech lepší parametry než tradiční osivo, pak je jen správné, že se GMO stane majoritní na trhu. A tradiční farmář se může zaměřit na BIO produkty. Po těch bude vždy poptávka...

66202

15.8.2005 17:27

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 66202

Prectete si na BL clanek od pana Vita na tema ISEW ( index rustu udrzitelneho blahobytu) a zjistite, ze neviditelna ruka trha je na strane velkych korporaci a zaplatit za vyssi zisky maji obycejni lide. Had se vsak staci dokola a pozira sam sebe. Stagnace stredni tridy a propad zivotni urovne vetsiny bezne populace na Zapade miri jednoznacne k tvrde krizi. Vzhledem k tomu, ze v takovem okamziku se stanou akcie bezcennymi papiry a nase papirove penize nejsou kryty ani realnym hospodarskym, natoz drahym kovem, zustava otazkou do ceho kapital investuje sve zisky, aby nic netratil. Uvedomme si, ze tizi krize pomesou zase obycejni lide, pokud korporace proste omezi stavy, zakonzervuji technologicka zarizeni a nebudou proste par let vydelavat, jaky problem? Bankroty procisti mensi firmy, takze ubude i konkurence, takhle to vidim ja. Je to jako s ohnem dobry sluha, ale zly pan. Vlady v 80-tych letech doprovolne za jidasky gros predali svou ekonomickou odpovednost kapitalu a ten se chova presne na zaklade neviditelne ruky roste sily, a posiluje svuj politicky vliv. Tento stav vsak nemuze jit do nekonecna a velci hraci na trhu, prestoze to vedi, tak nikdy nebyli schopni omezit svou hltavost a vzdat se casti zisku ve prospech ekonomickeho rustu vetsinove populace. Tuto autoregulaci za ne vzdy musel prevzit stat, skvelym pripadem jak by to mohlo fungovat jsou skandinavske zeme, tezko je obvinit z komunismu.

66217

15.8.2005 22:00

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Petr Gejdoš 83.?.?.?

Reakce na 66217

Pane Rene, ačkoliv s tím, co píšete, bych mohl docela sympatizovat, přesto je zde zase jiný zádrhel ! Je to například v tomto, co píšete :Tento stav vsak nemuze jit do nekonecna a velci hraci na trhu, prestoze to vedi, tak nikdy nebyli schopni omezit svou hltavost a vzdat se casti zisku ve prospech ekonomickeho rustu vetsinove populace. Tuto autoregulaci za ne vzdy musel prevzit stat, skvelym pripadem jak by to mohlo fungovat jsou skandinavske zeme, tezko je obvinit z komunismu.

Tohleto může třeba zrovna v těch skandinávských zemích přechodně fungovat zase jen a pouze proto, že tyto země tvoří jen malilinkatý díleček světové ekonomiky a tyto státy se třeba chovají dovnitř laskavě vůči vlastním občanům, ale navenek docela nemilosrdně vydělávají "hlava nehlava", aby to bylo čím zaplatit - tedy zamyslemež se, na kom že to vlastně vydělávají ? Ten totiž pro změnu zákonitě prodělává.

Ovšem zkuste si představit, že by se takto "skandinávsky" chovaly všechny státy světa a byli bychom zrovna tam, kde jsme globálně již teď, tedy v pr...! Ne ne, nevidím žádné jednoduché řešení, ovšem to, co se děje teď globálně, to už tedy na beton vůbec nic neřeší ! [velký smích]

Zásadně ale je absolutně jisté, že budoucnost nemůže tkvět v neustálém růstu - to je již z principu nesmysl. To by nám časem jaksi nestačil ani celý myslitelný Vesmír ! [velký smích] A alternatívou je sebezničující válka. (Nostradamus by mohl povídat ! [smích] )

66236

17.8.2005 13:13

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Eva setma (zavináč) quick (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 65831

Já myslím, že určitá volba tady je, ovšem musely by se o to postarat vlády států. Namísto, aby dotovaly umělé potraviny pěstované ve velkovýrobách s použitím všech negativních pomůcek, jako jsou herbicidy, pesticidy a umělá hnojiva, event. i GMO, tak by měly naopak tyto dotace vložit do biozemědělství. Protože tohle je jediná cesta jak ozdravit národ, jelikož všechna tato negativa se nakonec sečtou a pak tu máme všechny ty rakoviny, cévní příhody a jánevímcoještě.

66516

13.8.2005 3:03

RE: Vladovi - budicek, clovece!

TS 213.?.?.?

Reakce na 65828

Ano, pokud chcete používat Internet Explorer a Microsoft Office, tak vám nic jiného nezbyde, ale toto pokud je pouze Vaše vlastní rozhodnutí.

Tento vyrok je platny v pripadech, kdy uzivatel neni zavisly na dokumentech posilanych v MS-only formatech tretimi stranami, neni zavisly na software ktery neni dostupny v non-MS verzich (napr. rozlicny software pro komunikaci s bankami ci urady), a nikdy nemusi pouzit ani jednu aplikaci vyuzivajici ActiveX (napr. weby nekterych bank).

A ikdyby tomu tak bylo - je to snad chyba Monsanta, že farmáři si dobrovolně zvolili používat jejich herbicid?

Pokud jsou tyto zavislosti znamy, je chyba Monsanta, ze zakaznikum nedali kompletni informace o produktu, vcetne jeho znamych rizik.

Vy sám byste snad byl raději, kdyby Microsoft vývoj Windows ukončil s tím, ať si každý používá jaký systém chce?

VELMI! V tom okamziku dojde k demonopolizaci a fragmentaci trhu, a kajicnemu navratu k otevrenym, kompatibilnim formatum a protokolum, spolu s obnovenim toho, co bylo kdysi znamo jako konkurence.

Uvědomte si, že Monsanto i Microsoft Vám dávájí MOŽNOST se pro ně rozhodnout. A už jen proto je výběr Vašich možností širší, a právě proto zde nelze mluvit o žádném nucení.

Pouze do okamziku, kdy dana megakorporace vytlaci alternativy tak daleko na okraj, ze je ve vetsine pripadu nemozne nebo velmi neprakticke je pouzit - tehdy dochazi naopak ke ZUZENI moznosti. Proto tendence firem ovladat distribucni retezce a uvadet uzivatele do prime ci neprime zavislosti na jejich produktech.

A firma Monsanto je ekonomický subjekt, jehož podstatou je generování zisku.

Zde je otazkou, zda by vsechno, vcetne vyroby potravin, melo byt striktne podrizeno generovani zisku, nebo zda by v zivotne dulezitych zalezitostech mely byt nejake limity.

Copak GMO likvidují nějaké škůdce? Znáte nějaký takový případ?

"Bt corn", obsahujici gen z Bacillus thuringiensis, vytvarejici toxin zabijejici hmyz co se dotycnou kukurici pokusi zrat.

Namitky?

65836

15.8.2005 23:38

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65836

>> A ikdyby tomu tak bylo - je to snad chyba Monsanta, že farmáři si dobrovolně zvolili používat jejich herbicid?
> Pokud jsou tyto zavislosti znamy, je chyba Monsanta, ze zakaznikum nedali kompletni informace o produktu, vcetne jeho znamych rizik.

Ne. To je chyba farmářů, že si nezjistili sami potřebné informace resp. že používali osivo, o kterém neměli dostatek informací. Farmáře nemůže nikdo k ničemu donutit. Je to vždy on, kdo nakonec rozhoduje, co se zaseje.

> Pouze do okamziku, kdy dana megakorporace vytlaci alternativy tak daleko na okraj, ze je ve vetsine pripadu nemozne nebo velmi neprakticke je pouzit - tehdy dochazi naopak ke ZUZENI moznosti.

A víte, čím může vytlačit megakorporace alternativy za okraj? Jedině tím, že bude lepší než všechy alternativy. Pokud je nějaký OS nejpoužívanější, je z pohledu trhu nejlepší, protože je nejúspěšnější. Třebaže jednotlivci by více vyhovoval alternativní produkt. Kdyby vznikla alternativa, která je lepší a úspěšnější než megaprodukt, tak megaprodukt převálcuje.

>> Copak GMO likvidují nějaké škůdce? Znáte nějaký takový případ?
> "Bt corn", obsahujici gen z Bacillus thuringiensis, vytvarejici toxin zabijejici hmyz co se dotycnou kukurici pokusi zrat.

Pokud byste si přečetl pozorněji příspěvek pana Trodase, mluví zde o GMO, které likvidují škůdce (plurál). Já jsem upozornil pana Trodase na skutečnost, že GMO likvidují (přesněji řečeno brání se napadení) jednoho konkrétního škůdce (viz Váš příklad) a vybídl pana Trodase, aby mi uvedl nějakou rostlinu, u které by hrozilo, jak píše, že likviduje "všechny" škůdce, že přírodě žádné nezůstanou...

Myslím, že námitek je tu požehnaně. [mrknutí jedním okem]

66257

16.8.2005 22:41

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Jiri Satanek 62.?.?.?

Reakce na 66257

Reaguji v zasade i na nekolik Vasich predchozich prispevku.
Nejprve bych rad zduraznil, ze nemam naprosto nic proti GMO.
Vase predstavy o "neviditelne ruce trhu"(KEZ BY NAM JI BUH SESLAL [smích]) by platily, kdyby nepusobily dalsi casto zanedbavane regulacni mechanismy.
Za nejvyznamnejsi povazuji existenci patentoveho a autorskeho prava, ktere trh vyznamnym zpusobem deformuje(smutne pozustatky feudalnich privilegii).
JE NA PROSTO NEPRIJATELNE ABY NEKDO PATENTOVAL JIZ EXISTUJICI GENOVOU SEKVENCI apod. .
JSEM ZASADNE PROTI EXISTENCI AUTORSKEHO A PATENTOVEHO PRAVA.
P.S. Jsem spoluvlastnikem spolecnosti, ktera technologicke inovace vytvari.

66407

17.8.2005 13:23

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 66407

K tomu mohu říci jen jediné - kdyby neexistovalo patentové právo, pak všechny společnosti zabývající se výzkumem ukončili svou činnost, neboť by se jim náklady na výzkum nikdy nemohly vrátit.

Představte si, že by se rozšířila nějaká nová, třeba prionová choroba. Bylo by potřeba nalézt rychle nějaký lék. Ale která laboratoř by takový lék vynalézala a který vědec by na jejím výzkumu bezplatně pracoval, pokud by patent na takový lék mohl okamžitě použít každý farmakolog na světě, aniž by platil sebemenší poplatek objevitelům tohoto léku?

Myslíte si, že já bych se podílel na vývoji softwarových nástrojů, kdyby mohl kdokoliv náš nástroj použít? Z čeho bych pak zaplatil své lidi?

66520

17.8.2005 13:41

RE: Vladovi - budicek, clovece!

TS 213.?.?.?

Reakce na 66520

Ale která laboratoř by takový lék vynalézala a který vědec by na jejím výzkumu bezplatně pracoval, pokud by patent na takový lék mohl okamžitě použít každý farmakolog na světě, aniž by platil sebemenší poplatek objevitelům tohoto léku?

Zaplatit muze treba konsorcium zdravotnich pojistoven. Mohla by to byt o dost levnejsi alternativa nez cpat prachy do chrtanu farmaceutickych megakorporaci, ktere z nich pak pulku vyhodi na reklamu na zazracne pilulky proti padani vlasu nebo na vstavani neceho jineho, za hlasiteho kriku ze jsou to naklady na vyzkum.

Myslíte si, že já bych se podílel na vývoji softwarových nástrojů, kdyby mohl kdokoliv náš nástroj použít?

Jenomze byste taky mohl pouzit cikoliv jiny nastroj. Coz to do znacne miry kompenzuje.

Taky pisu software. GPL rules.

Z čeho bych pak zaplatil své lidi?

Z penez za konkretni aplikace zminenych nastroju? Mnoho nakladu se usetri tim, ze se nemusi znovu vyvijet kolo ani za nej platit licencni poplatky nekomu kdo ho dostatecne gumove popsal v jazyce pravnickem.

Relevantnich obchodnich modelu bylo popsano uz hodne. Jeden priklad za vsechny: http://ars.userfriendly.org/cartoons/?id=20050814

66525

17.8.2005 2:00

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 66257

Zapomente, ze pouze lepsi produkt zdrti svoui konkurenci. Pamatuji casi a jsem pouze laik, kdy kamosi programatori nerekli na MS-Dos nic dobreho, ale ten se prosadil na zaklade marketingu a financi. Skoupil cast firem i s patenty napojil se na spickove vyrobce technologii a slibil softwareve tuto technologii v budoucnu podporovat. Podivejte se na prvni hybridni auta u Toyty ty tady z ciste technickeho hlediska mohly byt davno, ale ve chvili kdy barel ropy stal 20 $ a existovala silna zajmova skupina za ropou to nebylo mozne prosadit, a pritom ohledne ekologie to je vynikajici vec. Tyhle auta prichazeji ted, kdy experti zacinaji tvrdit, ze do dvaceti let tezba s to uspokojit poptavku.

66444

17.8.2005 13:27

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 66444

Ale vždyť jsem jasně vysvětloval, že některý produkt může být pro jednotlivce lepší, ale pokud se prosadí jiný, pak tento majoritní produkt je lepší z toho hlediska, že je úspěšnější.

Co dělá OS Windows tak atraktivním, že jej všichni kupují? Není to to, že by byl tak skvělý. Je to zejména to, že je tak rozšířený. A už jen proto je pro většinu lidí lepší než třeba Linux, třebaže jim samotným by Linux vyhovoval více.

66522

16.8.2005 16:17

RE: Vladovi - budicek, clovece!

google 84.?.?.?

Reakce na 65828

>Nikdo, opakuji NIKDO vás nenutí používat GMO

pan Vlado, vy ste demagog jak vysity. je sice pravda, ze vam zaklady logiky nie su cudzie, ale operujete s faktami, ktore su neoveritelne, nedostupne alebo tazko dokazatelne(Monsanto nikoho nenuti, neexistuje vedecky dokaz o skodlivosti GM-Food a ak tak az za 20 rokov, atd...) a na nich vybudujete konstrukt, zdanlivo nenapadnutelny. nazyva sa to odborne sofistika.
dal som si vcera tu pracu trochu pogooglovat(verny svojemu menu) a objavil som zaujimavy fakt. ak zadate Monsanto do googla(po nemecky), tak narazite len na politicky korektne zvasty. nikto sa neodvazi utrusit ani len jedneho zleho slovka na najväcsich altruistov tejto planety(samozrejme po vyvolenych), zdruzenych pod nazvom Monsanto. ani len zelena ministerka polnohospodarstva R. Kühnast vo vlade G.Schrödera v BRD. v jej vsetkych interview, ktore som na intersieti nasiel, bola podozrivo opatrna, ked doslo na vyraz Monsanto. bolo mi to celkovo velmi divne, ale len do momentu kym som nenarazil na jednu zaujimavu poznamku v nemeckom diskusnom fore, od jedneho svajciarskeho advokata. Monsanto viedlo po celom svete desiatky sudnych procesov, proti kazdemu, kto sa odvazil nieco zleho na ich produkty povedat a vytiahlo aj na najmensieho "burica" hned kaliber, akym sa normalne ostreluju krizniky. najdrahsie zidovske advokatske kancelarie palili najtvrdsou pravnickou municiou: odskodnenie za miliardove straty sposobene obzalovanym, za sirenie nepravdivych informacii. o objektivite sudnych procesov, moze väcsina z nas zaspievat labutiu piesen (Zündel, kauza Nova/Zelezny...). hlavne, ak stojite zoci voci lobystickemu zdruzeniu, ktore zapoji vsetky paky, ake len existuju a tym zidovskych advokatov, ktori si pocitaju na hodinu 35 000 $ a vam stoji po boku nadsenec, ktory popri fajceni marihuani v studentskej komunite, len zazrakom dokazal vystudovat pravo v Tirane.

takze to cele badanie o altruizme alebo falosnosti Monsanto-managerov je zalezitost indicii.

teraz k tej dobrovolnosti. povedzte mi, preco sa presadenie povinnosti oznacovat kazdy GM-Food v obchodoch taha uz niekolko rokov, ked to ma byt taka dobrovolna zalezitost?

kto to je, kto skusa zabranit povinnemu oznacovaniu GM-Food?
exhippisaci, fanaticki GM-zboznovaci, brontosauri alebo Monsanto&Comp.?

Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedlo v septembri 1996, ze v ankete o povinnem oznacovani GM-Foodu v Europe, bolo 97% opytanych za.
nevidim pre politikov, ktori maju tu moc a pravo to povinne oznacovanie GM-Food-u v EU-Parlamante odhlasovat, jasnejsi znak volica za povinne oznacovanie. 97% naroda chce oznacovanie GM-Food-u, 2,99% je to jedno a to zvysne 1 promile dokaze ten proces pretahovat a zdrziavat uz desatrocia.

aka dobrovolnost, ked sa v tlaci dnes uvadza, ze sa "znecistenie" normalnych potravin GM-svinstvom priblizuje k 80%? kravy zeru GM-kukuricu, my pijeme ich mlieko(neoznacovane ako GM)...
podla vasej logiky, to vyzera asi tak:

mas slobodnu volbu!
zer GM-Food alebo zdochni!

a viete co, mate pravdu. aj to je slobodne rozhodnutie. [mrknutí jedním okem]

66364

16.8.2005 18:58

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 66364

Tak nějak nevím jak reagovat na Váš příspěvek, protože v něm vlastně nic není. Jen pro upřesnění - já nejsem zastáncem GM, ani firmy Monsanto. Jsem jen odpůrcem nesmyslného odsuzování vědeckých objevů, ať se už jedná o pitvu, atomovou energii nebo genetické modifikace.

> aka dobrovolnost, ked sa v tlaci dnes uvadza, ze sa "znecistenie" normalnych potravin GM-svinstvom priblizuje k 80%? kravy zeru GM-kukuricu, my pijeme ich mlieko(neoznacovane ako GM)...

Mohu Vás ubezpečit, že mléko krávy, která se pásla na GM trávě je molekulárně identické s mlékem krávy, která se pásla na normální trávě. Není totiž ani teoreticky možné, aby geny z jídla "přešly" do strávníka nebo do jeho produktů. Takže z mléka rozhodně mít strach mít nemusíte kvůli genetické modifikaci trávy.

> mas slobodnu volbu!
> zer GM-Food alebo zdochni!

Ale no tak, GM potraviny jsou a vždy budou jasně označeny a Vy máte a vždy budete mít možnost vybrat si normální potraviny, GM potraviny, BIO potraviny...

66375

17.8.2005 1:05

RE: Vladovi - budicek, clovece!

google 84.?.?.?

Reakce na 66375

>Tak nějak nevím jak reagovat na Váš příspěvek, protože v
>něm vlastně nic není.

tak ja vam to este raz skusim vysvetlit. ak vam nejde dobre slovencina, citajte pomalsie. pre lepsie zrozumenie textu, budu dolezite vyrazy TLUSTE [mrknutí jedním okem]

vyzadujete tu od prispievatelov fakty, ja som vam napisal, ze fakty nie su k "dostani", pretoze Monsanto zazaluje kazdeho, kto sa odvazi co len kychnut v ich smere, nieto nieco o ich genetickych vylomeninach napisat. takze clovek, ktory sa nezucastnil konkretneho vyskumu priamo v laboratoriach, sa musi spolahnut na INDICIE.

jedna z tych indicii je fakt, ze zavedenie povinnosti oznacovania GM-Food v Europe, je ocividne uspesne sabotovana, za pomoci premyslenych, velkoplosne zorganizovanych utokov na odporcov GM. (sudy, vyhrazanie sa procesmi, kupovanie novinarov a lobystickych zakulisnych praktik, inak nazvanych aj korupcia politikov)

pytal som sa vas konkretne, KTO STOJI ZA TYM, ze sa v EU-Parlamente uz viac ako 12 rokov nedokazu dohodnut na jednoduchych pravnych liniach, o povinnosti oznacovania kazdeho geneticky manipulovaneho zradla, ked podla vyskumu, to vyzaduje viac nez 97% obyvatelstva Europy.
ked sa jedna o odtisky palcov do cestovneho pasu, nepotrebuju v Brusseli ani dva tyzdne a su dohodnuti a pritom je, aspon v Nemecku viac nez 69% obyvatelstva proti...


>Mohu Vás ubezpečit, že mléko krávy, která se pásla na GM
>trávě je molekulárně identické s mlékem krávy, která se
>pásla na normální trávě.
>Není totiž ani teoreticky
>možné, aby geny z jídla "přešly" do strávníka nebo do jeho
>produktů. Takže z mléka rozhodně mít strach mít nemusíte
>kvůli genetické modifikaci trávy.

dakujem vam za ubezpecenie, uz sa viac nebojim. konecne sa na planete nasiel clovek, pre ktoreho priroda uz nema tajomstiev a on z nej cita ako z otvorenej knihy. gratulujem, hned budem kludnejsie spat.
mimochodom, ako ste ten traviaci a mlieko vytvarajuci system kravy, po zozrani genetickej kukurice, teoreticky prepocitali? za pomoci integralov?

poculi ste uz niekedy o homeopatii? vyskusane aj na zvieratach (vo Svajciarsku aj v Bavorsku). funguje to, len sa nevie preco.PS.: neznasam Zelenych, ak by existovala povinnost volit, tak volim CSU(najciernejsi konzervatisti z Bavorska) a najradsej by som mal malu osobnu atomovu elektraren na zahrade, aby som nebol zavisly na monopolistoch!
len za energiu som zaplatil v minulom roku 4978 EUR.. [pláč]

66430

17.8.2005 1:48

RE: Vladovi - budicek, clovece!

TS 213.?.?.?

Reakce na 66430

mimochodom, ako ste ten traviaci a mlieko vytvarajuci system kravy, po zozrani genetickej kukurice, teoreticky prepocitali? za pomoci integralov?

K tomu aby se protein vubec dal absorbovat, musi se nejdriv enzymaticky rozstipat na oligopeptidy. Velka molekula skrz strevni stenu neprojde, a jeji fragmenty se pak uz nelisi od fragmentu ostatnich ne-GM molekul.

Pokud ovsem vyse zmineny protein je soucasti syntezy nejakych mensich molekul, je to jina zalezitost, a problemem jsou tyto molekuly.

Existuji vyjimky, napr. botulin (ktery je svou podstatou protein), ale ten se obvykle musi vyskytovat v komplexu s jinymi proteiny chranicimi jej pred hydrolyzou, a mechanismus jeho absorpce ze zaludku jeste neni plne znam; pravdepodobne jde o formovani komplexu s receptory zajistujicimi prenos vetsich molekul pres bunecnou stenu.

A prave kvuli takovym vyjimecnym chovanim, co se daji blbe predvidat, je potreba dusledne a plne znaceni co je v cem.

poculi ste uz niekedy o homeopatii? vyskusane aj na zvieratach (vo Svajciarsku aj v Bavorsku). funguje to, len sa nevie preco.

Homeopatie? Neni to nahodou podavani naredene vody, co funguje tim hure, cim lepe je provedena studie?

66441

17.8.2005 9:22

RE: Vladovi - budicek, clovece!

google 84.?.?.?

Reakce na 66441

>mimochodom, ako ste ten traviaci a mlieko vytvarajuci system
>kravy, po zozrani genetickej kukurice, teoreticky prepocitali? za
>pomoci integralov?

>K tomu aby se protein vubec dal absorbovat, musi se nejdriv
>enzymaticky rozstipat na oligopeptidy. Velka molekula skrz
>strevni stenu neprojde, a jeji fragmenty se pak uz nelisi od
>fragmentu ostatnich ne-GM molekul.
>Pokud ovsem vyse zmineny protein je soucasti syntezy nejakych
>mensich molekul, je to jina zalezitost, a problemem jsou tyto
>molekuly.
>Existuji vyjimky, napr. botulin (ktery je svou podstatou
>protein), ale ten se obvykle musi vyskytovat v komplexu s jinymi
>proteiny chranicimi jej pred hydrolyzou, a mechanismus jeho
>absorpce ze zaludku jeste neni plne znam; pravdepodobne jde o
>formovani komplexu s receptory zajistujicimi prenos vetsich
>molekul pres bunecnou stenu.


13 riadkov a system je vysvetleny. klobuk dole. zacinam mat pocit, ze tu kravu zanedlho na to mlieko ani nebudeme potrebovat. tak nejak si predstavujem, ze to vysvetluju aj experti od Monsanta, ked to vysvetluju "zodpovednym" politikom. len tych 13 riadkov je napisanych zozadu na mastnom seku.

>poculi ste uz niekedy o homeopatii? vyskusane aj na zvieratach
>(vo Svajciarsku aj v Bavorsku). funguje to, len sa nevie
>preco.


>Homeopatie? Neni to nahodou podavani naredene vody, co funguje
>tim hure, cim lepe je provedena studie?

tak to ste si museli pomylit s niecim uplne inym. homeopatia funguje o to lepsie o co väcsi odbornik ju prevadza, pan doktor.

poculi ste niekedy o vysledkoch anylyzy posobenia celostatneho strajku lekarov v Izraeli a v Anglicku na znizenie celkovej umrtnosti pacientov? je to v internete k nahliadnutiu.
ta umrtnost sa v case strajku dochtorov znizila oproti "normalnym" casom, ked su doktori v plnom nasadeni o viac nez 80% ako v Izraeli tak v Anglicku.
trochu tomu nerozumiem, ked to vo casom podani tak jednoducho a jasne zneje.

66492

18.8.2005 2:49

RE: Vladovi - budicek, clovece!

TS 213.?.?.?

Reakce na 66492

13 riadkov a system je vysvetleny. klobuk dole.

Dal bych prednost vyrazu "nastineny", a klobouk nechte na hlave, tohle byla rychlovka. Presnejsi vysvetleni by bylo na hezkych par tisic stranek, ale i tak by to nebylo nic vic nez spousta a spousta biochemie.

tak to ste si museli pomylit s niecim uplne inym. homeopatia funguje o to lepsie o co väcsi odbornik ju prevadza, pan doktor.

Tak jak to ze jeste nejsou nezvratne studie jev prukazne statisticky potvrzujici? Nebo ze by to "funguje" bylo ponekud nekompatibilni s dvojitym slepym pokusem s dobre provedenym vyberem vzorku?

poculi ste niekedy o vysledkoch anylyzy posobenia celostatneho strajku lekarov v Izraeli a v Anglicku na znizenie celkovej umrtnosti pacientov?

Ano. Viz analyza napr. zde: http://yarchive.net/med/doctor_strikes.html

66587

17.8.2005 14:19

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 66430

Já mám dojem, že pro vás platí GM = Monsanto. To ale pochopitelně není pravda. GM se prování i v našich českých laboratořích. A mohu Vás ubezpečit, že i vědci si velmi hlídají všechny možné negativní důsledky GM a že firma Monsanto nemá naprosto žádný vliv na výzkum nebo publikování výsledků takových výzkumů. Pokud se chete skutečně něco dozvědět o nebezpečnosti GM, přečtěte si odkazy, které jsem zde uváděl, včetně diskusí jednotlivých vědců. Uvidíte, že Váš strach není nic jiného než strach z neznámého.

66534

18.8.2005 1:25

RE: Vladovi - budicek, clovece!

google 84.?.?.?

Reakce na 66534

Monsanto je pre mna len synonymom pre typickeho, bezohladneho predstavitela nadnarodneho monopolistu, tentoraz z oblasti GM, pre ktorych su ludia len prostriedkom k udrzaniu vlastnej moci, penazi a vplyvu a pre ktorych je korumpovanie politikov kazdodennou zalezitostou, normalnejsiou od dychania. viem ze ich je v oblasti GM viac, ale o to horsie pre mna.

akurat prebehol v Nemecku proces proti sekretarovi vo vlade Helmuta Kohla istemu Pfahlsovi(dostal 3 roky), ktoreho skorumpovali zbrojne firmy a financne prispevky isli aj na konto vtedy vladnucej strany CDU. Vtedajsi minister vnutra Kanther dostal dva roky!!?? (minister vnutra[naštvaný])
H.Kohla nezavru len preto, ze je to symbol zjednotenia Nemecka a Nemci si nechcu az tak srat do vlastneho hniezda.
dalsie korupcne procesy prebiehaju proti top managerom VW, BMW, Deutsche Bank(Ackermann).
najvyssi predstavitel Commerzbank-y Deutschland bol zbaveny funkcie a prebieha proti nemu proces za pranie "spinavych penazi". Deutsche Telekom, ktorej vacsinovi podiel drzi nemecky stat, "sprivatizoval"(nie je to ironia, ked statne firmy privatizuju) Slovensky Telekom a dostal na privitanie, ako darcek, monopolne postavenie, zarucene na 5 rokov. co to znamenalo pre slovenskeho spotrebitela? zdrazenie telefonovania az o 500%, drahsie ceny za internet, nez v Nemecku, co je znova spojene s tazsi pristupom k informaciam len kvoli jednemu zasranemu statnemu monopolistovi, ktory podplatil hyeny v slovenskej vlade.
firma Pampers si roky kupovala profesorske znalecke posudky o skodlivosti "skoreho" ucenia deti na nocnik. keby bolo podla nich, tak by deti nosili pampersy do maturity, chlape. najdite si to na internete, bol medzi nimi aj jeden znamy kanadsky profesor.

mohol by som vam len z hlavy vymenovat dalsich 15 velkych pripadov(nezatahujuc do toho USA) korumpovania statnej moci cez nadnarodne ale aj narodne firmy, ktore maju za nasledok vzdy nepriaznivy dopad na miliony "obycajnych ludi", ci uz v podobe zvysenych cien(napr. privatizacia elektrarni=zvysenie prudu a s tym spojene komplexne zvysenie cien), alebo innych neprijemnych zdravotnych side effect zvanych nonsalantne aj collateral damages:

vas pristup je len prechod od jednej krajnosti do druhej. ja viem co za svinstva sa deju pod vlajkou Greenpeace a viem tiez, ze existuju aj velke koncerny, ktore dodrzuju aj urcity eticky kodex. len ich je coraz menej, maju to coraz tazsie a Monsanto, Enron ani Microsoft k nim urcite nepatria.

namiesto toho aby ste mi odpovedali na konkretne otazky z mojho prispevku, fusujete mi do fachu a skusate mi zostavit psychologicky vzor mojho spravania sa:

>Uvidíte, že Váš strach není nic jiného než strach z neznámého.

alebo blabolite cosi, co ma s realitou tolko spolocneho ako Monsanto s altruizmom..

>A mohu Vás ubezpečit, že i vědci si velmi hlídají všechny možné
>negativní důsledky GM a že firma Monsanto nemá
>naprosto žádný vliv na výzkum nebo publikování
>výsledků takových výzkumů.

chlape, ked toto myslite vazne, tak to vyzera s vami velmi vazne.....
...Kráceno (Editor)

66580

18.8.2005 2:02

RE: Vladovi - budicek, clovece!

TS 213.?.?.?

Reakce na 66534

...a že firma Monsanto nemá naprosto žádný vliv na výzkum nebo publikování výsledků takových výzkumů.

John Stauber[1], Sheldon Rampton[2]: Trust Us, We're Experts[3]. Velmi pekna kniha, prectete si predtim, nez neco takoveho reknete priste. Prikladem budiz napr. rafineriemi sponzorovany "vyzkum" skodlivosti tetraethylolova, nebo vliv najatych "expertu" v soudnich sporech v pripade Hawk's Nest incidentu[4].

Stejna dvojice autoru, "Toxic sludge is good for you: lies, damn lies, and the public relations industry". Hned prvni kapitola popisuje incidenty kdy se firmy s penezi pokusily, v nekterych pripadech i uspesne, potlacit publikace kriticke k jejich podnikani; popsany pripad je o knize "Diet for a poisoned planet", ktera se dostala pod palbu PR agentu najatych CALRAB a vyrobci pesticidu. Tehdejsi predsedkyne ACSH[5] dokonce zaslala dopis personalnimu rediteli Bileho Domu, kde autor knihy byl oznacen jako ohrozujici zivotni standard USA a ze muze predstavovat "hrozbu pro narodni bezpecnost". (Vsimnete si odkud ACSH bere vetsinu prostredku. Stare uslovi rika "follow the money".)

Mnoho clanku o problematice je k dispozici na webu PR Watch[6][7].

[1] http://en.wikipedia.org/wiki/John_Stauber
[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Sheldon_Rampton
[3] http://en.wikipedia.org/wiki/Trust_Us%2C_We%27re_Experts
[4] http://en.wikipedia.org/wiki/Hawk%27s_Nest_incident
[5] http://en.wikipedia.org/wiki/ACSH
[6] http://en.wikipedia.org/wiki/PR_Watch
[7] http://www.prwatch.org/

66581

16.8.2005 22:35

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Jiří Táborský 71.?.?.?

Reakce na 65828

Řekl bych, že pan trodas posuzuje vliv GM organismů na přírodu a ekonomii příliš dramaticky, ale v mnoha aspektech nemá zase tak daleko od pravdy.

Například, šlechtitelství je forma genetické modifikace. I ta sebenevýznamnější spontánní mutace je, ve vlastním slova smyslu, genetická modifikace. Různé formy pšenice jsou také výsledkem genetické modifikace. Výsledkem čeho jiného by mohly být?

Zeptat se o uvedení příkladu na likvidaci škůdcu GM plodinami je OK, říkat, že pan trodas plácá vysloveně od cesty však moudré není, protože všechny GM rostliny s geneticky implantovanou vlohou produkovat vlastní bioinsekticid, např. BT toxin, to dělají.

66406

16.8.2005 22:49

RE: Vladovi - budicek, clovece!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 66406

Co se týče těch GM plodin, již jsem to zde vysvětloval. Přečtěte si prosím, co pan Trodas napsal:

Ale uvazoval jste nekdy o tom, ze pokud se budou vsude pestovat super plodiny, jenz samy zlikviduji sve skudce, tak ze kdyz znemoznime prirode aby si byt jen tu trosku prostoru pro sebe urvala, tak ze nenapravitelne zasahneme do prirodniho retezce?

Na mě ta věta dělá dojem, že se pan Trodas bojí, že GMO zlikvidují všechny škůdce, takže jejich predátoři vymřou hlady. To je pochopitelně nesmyl, což musí vědět každý, kdo si o GMO alespoň něco přečetl.

66409

13.8.2005 18:08

RE: Dr. Schweitzer

Modráček 213.?.?.?

Reakce na 65823

Čekal jsem, kdy do toho Vláďa "Schweitzer" zatáhne hladovějící černoušky. Věru to moc dlouho netrvalo. [chechtot] Ale k věci: Zřejmě se nepodaří zabránit zvýšenému dovozu toho GMO svinstva do Evropy. V tom případě musíme důsledně trvat na značení GMO na obalech výrobků, aby se každý mohl zařídit podle svého mínění. Monsanto a podobní spasitelé třetího světa se samozřejmě budou snažit značení GMO zabránit, protože by v Evropě neprodali ani granuli. [zmaten]

65919

15.8.2005 23:43

RE: Dr. Schweitzer

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65919

Vážený pane Modráčku,

na Vás jsem čekal tak dlouho, až jsem se dočkal. [mrknutí jedním okem]

Tak jste nás obšťastnil Vaší vírou, že se výrobci GMO budou snažit, aby nebyly GMO plodiny označovány, což je samozřejmě nesmysl. Mám na Vás tedy jen 2 otázky:

1. Na základně jakých informací jste dospěl k tomuto názoru?
2. Na základně jakých informací se z Vás stal bytostný odmítač GMO?

Úplně mi stačí nějaký link, nebo číslo časopisu Nature nebo alespoň citace nějakého vědce. Odkazy začínající www.blesk.cz uvádět nemusíte.

66258

13.8.2005 18:47

RE: Všem zvědavcům

kavol 195.?.?.?

Reakce na 65799

>1. Nikdo nenutí farmáře kupovat jejich osiva.

viz srovnání s Micro$oftem na jiném místě

mimochodem, žijete v ČR?
- můžete si vybrat, od koho budete nakupovat elektřinu, nutí Vás někdo použít konkrétního dodavatele?
- dtto s vodou, s teplem (nemáte-li vlastní zdroje - v tom případě opět, byla volba nevyužití místních rozvodů zcela svobodná)?
používáte pevnou telefonní linku?
- můžete si vybrat, že za ní nechcete (ani nepřímo) platit Telecomu?

>2. Co se týče terminátorů - neplodného GM osiva, firma
>Monsanto od něj na žádost farmářů odstaoupila. Pročpak se
>o tomto článek také nezmiňuje?

protože je o prasatech

budete-li psát článek dejme tomu o letecké bitvě o Británii, zahrnete do něj zmínku o vyřazení Tirpitze, jenom proto, že se to náhodou týká stejné války a stejných mocností?

>3. Firma Monsanto (spolu např. s firmou Syngente) poskytla 72
>patentů na výrobu zlaté rýže bohaté na vitamín A zdarma
>pro humanitární účely ve 3. světě. Pro pana Stworu je toto
>typické chování "nejhoršího a nejnebezpečnějšího
>zloducha globálního korporačního světa".

na jiném místě píšete:
"A firma Monsanto je ekonomický subjekt, jehož podstatou je generování zisku. Není to humanitární organizace, se kterou si ji pletete."

- tak se mi zdá, že do posice "humanitární organisace" jste se snažil výše uvedeným firmu Monsanto pasovat spíše Vy ...

>4. GMO jsou nejdokonaleji testované potraviny na světě, takže
>je u nich jistota, že u nich nevznikla samovolná mutace
>způsobující produkci organických jedů, jak se tomu stalo v
>minulosti u některých plodin a nikdo tomu nevěnoval větší
>pozornost.

hm, a jak to souvisí s tématem článku, kterým je, doufám, nesouhlas s monopolisací trhu s potravinami?

znamená snad ta Vaše poznámka o důsledné kontrole to, že budu-li mít firmu na výrobu osvětlení, tak to, že jeho kvalita bude "nejdokonaleji testována" mě opravňuje k tomu, abych svým zákazníkům nainstaloval štíty proti slunci, aby jednou zakoupené umělé osvětlení museli používat až na věky, a abych ostatní donutil k přechodu na moje osvětlení vybíráním nehorázných patentových poplatků, neboť se mi podaří protlačit patent na libovolné osvětlení včetně toho slunečního?

>Věděli jste, že farmáři nechávají zrna
>radioaktivně ozařovat a proplachují je v mutagenních
>roztocích, aby zvýšili pravděpodobnost prospěšné mutace?

důkaz?
- několikrát zde voláte po odkazech, aby protivníci doložili svá tvrzení, mohl byste prosím tedy sám být tak laskav? (v uvedených článcích na Oslu jsem to neobjevil, možná jsem nečetl dostatečně pozorně, každopádně hodil by se i nějaký důvěryhodnější zdroj ...)

>Jsem zděšen z faktu, že stránka, která nám předkládá
>informace jako zcela důvěryhodné a ověřené

a to prosím píše pan redaktor kde?

65920

16.8.2005 14:13

RE: Všem zvědavcům

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65920

No vina, opravdu povedaná reakce. A mě budou přezdívat demagog... [mrknutí jedním okem]

> můžete si vybrat, od koho budete nakupovat elektřinu, nutí Vás někdo použít konkrétního dodavatele?

Nikdo mě k ničemu nenutí. Pokud už se sám dobrovolně rozhodnu využívat elektřinu, mohu si buď nainstalovat solární panely, malou vodní elektrárnu, pokud bydlím u vody, mohu si pronajmout větrnou elektrárnu, pokud bydlím na vhodném pozemku, a nebo nakonec mohu využít nabídky jedné firmy, které mi přivede dráty až k domovu. Takže tady jste se netrefil. Je ale pravda, že si nemohu vybrat například firmu, která přijede v případě požáru (ikdyž i tady mám možnost hasit sám). Nicméně nějak jste zapomněl vysvětlit, jakou má tato skutečnot, tedy že existují věci, které si člověk nemůže vybrat, souvislost s tím, že si farmář může vybrat, jaké osivo zaseje.

>>2. Co se týče terminátorů - neplodného GM osiva, firma
>>Monsanto od něj na žádost farmářů odstaoupila. Pročpak se
>>o tomto článek také nezmiňuje?
>protože je o prasatech

Tak to si ještě přečtěte poznámku vydavatele, na kterou reaguje celý můj příspěvek. Vám přijde objektivní resp. správné informovat o skutečnosti jen z jedné strany? Jsou takové články opravdu pro Vás přínosem? Chcete si po přečtení článku jen zanadávat nebo být objektivně a nestraně informován?

> tak se mi zdá, že do posice "humanitární organisace" jste se snažil výše uvedeným firmu Monsanto pasovat spíše Vy ...

Ne, to se Vám zdá špatně. Já jsem jasně psal, že firma Monsanto je ekonomický subjekt jako každý jiný. Jejím cílem tedy vždy bude generování zisku a nikdo jí to nemůže zazlívat. Nelze čekat od firmy na liberálním trhu, že bude investovat miliony do výzkumu, který pak buď rozdá jiným firmám nebo prostě ukončí, protože pánové Modráčkové, Trodasové a další pánové z GreenPeace podlehli jedné propagandě... Pokud už takováto firma, která je tu prezentována jako "nejhorší a nejnebezpečnější zloduch globálního korporačního světa" udělá nějaké humánní gesto, bylo by vhodné (tedy alespoň objektivní), kdyby se o tom článek zmiňoval. Ale to jaksi nezapadá do autorovy připravené koncepce článku, tak se takové informace zatají. Stejně jako v případě článku o panu Zuendelovi.

66344

17.8.2005 2:06

RE: Všem zvědavcům

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 66344

Ja se obavam, ze humanitarni gesto je v tonto pripade dlouhodoba obchodni strategii, pres tvrdohlavy, ale marny odpor Evropy, takze Evrope nezbyde za par let zadna moznost svobodne volby!! [zahanbení]

66445

16.8.2005 14:14

RE: Všem zvědavcům

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65920

> znamená snad ta Vaše poznámka o důsledné kontrole to, že budu-li mít firmu na výrobu osvětlení, tak to, že jeho kvalita bude "nejdokonaleji testována" mě opravňuje k tomu, abych svým zákazníkům nainstaloval štíty proti slunci, aby jednou zakoupené umělé osvětlení museli používat až na věky, a abych ostatní donutil k přechodu na moje osvětlení vybíráním nehorázných patentových poplatků, neboť se mi podaří protlačit patent na libovolné osvětlení včetně toho slunečního?

Ne. Ta moje poznámka znamená jen to, že GM potraviny jsou testovány dokonaleji než kterékoliv jiné, a proto i riziko z nich plynoucí je menší. Vztah mezi testováním GM plodin a mezi patentem na všechny potraviny, který jste zde nastínil, je celkově patetický, nechci-li říct demagogický.

>>Věděli jste, že farmáři nechávají zrna
>>radioaktivně ozařovat a proplachují je v mutagenních
>>roztocích, aby zvýšili pravděpodobnost prospěšné mutace?
>důkaz?
>- několikrát zde voláte po odkazech, aby protivníci doložili svá tvrzení, mohl byste prosím tedy sám být tak laskav?

On je celkem podstatný rozdíl mezi tím, dokázat svůj odborný názor na nějakou věc, což jsem zde učinil odkazy na několik odborných serverů a sám po ostatních marně vyžadoval a mezi tím, chtít po někom prokázat něco, co někdo někde tajně dělá, aby se o tom nevědělo, třebaže je to obecně známá věc. To je jako dokázat, že mezi politiky bují korupce. Také to každý ví, ale exaktní důkaz o tom sehnat nelze, pokud člověk sám není zkorumpovaným politikem. Tudíž jako důkaz mého tvrzení mohu uvést pouze rozhovor s jedním mým známým, který tyto praktiky sám provádí a který se shoduje s informacemi, které se objevily v diskuzních příspěvcích právě na serveru osel.cz.

>>Jsem zděšen z faktu, že stránka, která nám předkládá
>>informace jako zcela důvěryhodné a ověřené
>a to prosím píše pan redaktor kde?

To prosím píše pan redaktor například v článku o oranžové revoluci. Dušuje se, ze vždy studuje všechny dostupné informace a na situaci pohlíží ze všech možných úhlů pohledu, než si vytvoří vlasntí názor. Nicméně v tomto případě tak tomu zjevně nebylo.

66345

16.8.2005 15:04

RE: Všem zvědavcům

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 66345

Pokud se kříží rostlina s rostlinou, tak proti tomu nic nemám. Ale když se do genů rostlin přidávají geny živočichů a lidí (GMO), tak v tom nevidím nic dobrého.
To ať si žerou majitelé Monsanta sami.

Teď si budou patentovat prasata, pak krávy a co zbyde pro lidi? To už si mohou přímo patentovat i vzduch, který dýcháme. Vodu již mají patentovanou jiné korporace.

66351

13.8.2005 18:49

RE: Všem zvědavcům

kavol 195.?.?.?

Reakce na 65799

(pokračování)

>Čili všem a zejména panu Stworovi, kteří mají zájem
>dozvědět se pravdu o probíraných tématech doporučuji
>přečíst si nejprve nějaké informace na odborných
>serverech než uvěří propagandě "ekologů".

a to jsou které? - který odborný server má dlouhodobé zkušenosti s věcmi, které se mohou projevit až po generacích (nemyslím jen lidských) ... který odborník dopředu přesně věděl, co v Austrálii napáchá vysazení kaprů, který odborník dnes přesně ví, co s lidmi (a jejich potvůrkami) napáchá dlouhodobé předávkovávání vitamíny a teď už dokonce i antibiotiky z potravin?

> chudých afrických zemí
...
>Kdyby však viděli, jaké to je, když vám dítě umírá hlady,

vážený, strčte už si ty africké děti třeba do p... [naštvaný]

jsem přesvědčen, že nikdo z okruhu Zvědavce není za stav v Africe přímo zodpovědný a jen velmi málo lidí za něj je zodpovědných nepřímo, tak se tu nesnažte neustále iracionálně působit na city místo argumentace!

tento článek je o prasatech, ne o plánovaném rodičovství [oči v sloup]

65921

16.8.2005 14:28

RE: Všem zvědavcům

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 65921

> a to jsou které? - který odborný server má dlouhodobé zkušenosti s věcmi, které se mohou projevit až po generacích (nemyslím jen lidských) ... který odborník dopředu přesně věděl, co v Austrálii napáchá vysazení kaprů, který odborník dnes přesně ví, co s lidmi (a jejich potvůrkami) napáchá dlouhodobé předávkovávání vitamíny a teď už dokonce i antibiotiky z potravin?

Pane Kavole, odborný server dělá odborný nikoliv to, že jeho redaktoři mají zkušenosti se vším a vědí všechno. Odborný server je takový, který zastává vědecký názor. Každá problematika je rozebrána z několika úhlů pohledu, každý článek je vystaven oponentuře. Publikované názory vychází z výsledků exaktních testů a nikoliv z neotřesitelného fundamentálního základu. Vědec je vždy připraven změnit svůj názor, pokud někdo jiný prokáže, že se mýlil.

Pokud chcete nějaké odkazy na odborné servery:
http://www.osel.cz/
http://www.transhumanismus.cz/
http://www.biotrin.cz/
http://www.the-scientist.com/
http://www.nature.com/

A pro ilustraci odkazy na fundamentální neodborné servery:
http://www.greenpeace.cz/
http://www.blesk.cz/
http://www.vesmirnilide.cz/
http://www.buh.cz/

> vážený, strčte už si ty africké děti třeba do p...

Ano, já zcela chápu, že altruistické vidění světa je pro Vás zcela nepochopitelné, ale přeji Vám, abyste sám jednou poznal, že altruismus je nejvyšší forma ochrany vlastních zájmů.

66348

13.8.2005 1:43

Jinymy slovy

js 200.?.?.?

Kdyz se komusi nebude libit vas zpusob chovu, zabavi vam vsechno co mate, o nic jineho nejde. Oni vase prasata nechteji, jen chteji mit moznost sejmout kohokoli, na koho si ukazi. Ten kdokoli bude patrne vyrobce pouzivajici puvodni metody, bez PCB, insekticidu a GM, tedy ten diky komu mohu zdrave jist. Mimochodem, jaka je pozice 'nasich' zidovskych spoluobcanu v techto aktivitach? Nemam k tomu zadne podklady. [pláč]

65822

13.8.2005 12:03

RE: Jinymy slovy

gůl 84.?.?.?

Reakce na 65822

Vaši židovští spoluobčané mají tolik práce s utajováním svého židovství před xenofobií úřadů a spoluobčanů, že na takové hovadiny nemají chuť ani čas ...

65877

15.8.2005 12:38

Neprehanite to?

Druid 81.?.?.?

>Jediné, v co snad lze v budoucnosti doufat, je to, že dojde k tragedii, kterou nebude >možno ututlat a následné soudní procesy by mohly firmě zlomit vaz.

Doufate, ze dojde k tragedii jen proto aby se tim dokazalo, ze Vy mate pravdu?

66167

17.8.2005 6:17

Silenci v bilych plastich

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 202.?.?.?

A "Genetic Bomb" worse than the Nuclear Bomb.

Terminator Technology is the name given by RAFI (The Rural Advancement Fund International) to the genetic engineering technique developed and patented (Patent No.5,723,765) by U.S.D.A. ( U.S. Department of Agriculture), and Delta & Pine Land, which was bought by Monsanto for U.S. $1.8 billion on 11th May 98. The patent is broad and applies to plants and seeds of all species. The only objective of this application of genetic engineering is to create sterile seed that farmers are forced to buy seed every year. It does nothing to enhance the quality or quantity of food. Its only logic is death and destruction for the maximisation of profits.
The Terminator Technology reminds us that the nuclear bomb was not the ultimate expression of human ingenuity dedicated to death and destruction. The human mind has capacity to go beyond the nuclear bombs and create the equivalent of genetic bombs.
The Terminator system has three systems.

A gene for a toxin that will kill the seed late in development, but that will not kill any other part of the plant.

A method for allowing a plant breeder to grow 8 several generations of cotton plants, already genetically-engineered to contain the seed-specific toxin gene, without any seeds dying. This is required to produce enough seeds to sell for farmers to plant.

A method for activating the engineered seed-specific toxin gene after the farmer plants the seeds, so that the farmer’s second generation will be killed.
Through these acquisitons Monsanto has monopoly control over food and fibre. Delta and Pine Land had 73% of the cotton seed market with its purchase. Monsanto now controls 85% of the U.S. cotton seed market and is moving to a dominant position in cotton seed markets in Australia, Mexico, China, Argentina and South Africa. Through its purchase of Calgene it owns the broad species patent on cotton. It is also more dangerous because the hazards it unleashes multiply and grow and cannot be stopped since `genetic bombs’ like the Terminator work through living systems which regenerate and multiply. The Terminator will kill silently and invisibly without the drama of flames and mushroom clouds.

66469

17.8.2005 6:31

RE: Silenci s kravatami

TS 213.?.?.?

Reakce na 66469

Tahle myslenka se mohla zrodit jedine v hlave kravataka. Kteremu pak ostatni kravataci zatleskali a naridili jeji aplikaci. Pokud by ti v laboratorich nahodou nechteli spolupracovat, vyhodeji se a nahradeji se jinymi.

Tohle je ale jen strednedobe riziko. Geny mutuji, a vetsina mutaci je destruktivnich - neboli neco nekde selze. Terminator gen je pro rostlinu velmi neprakticky, nebot eliminuje jeji dalsi mnozeni a tim ji znacne znevyhodnuje. Pri dostatecnem mnozstvi semen se pak najdou alespon nektera schopna nadale rust, nebot selhani genu, samo o sobe dost pravdepodobne, je pro rostlinu vyhodne.

Podobne chovani, bez GM, bylo pozorovano v Latinske Americe. Pole Erythroxylon coca, tamni cash-crop, jsou pravidelne postrikovany silnymi davkami herbicidu (ktere za prispeni bohateho strycka Sama milerad dodal Monsatan); ovsem objevila se odruda na dany herbicid rezistentni. Byly dohady o pouziti genoveho inzenyrstvi tamnimi mafiemi, ovsem analyza rostlin ukazala, ze Roundup-Ready gen neni pritomen, ze rezistence pravdepodobne vznikla spontanni mutaci a o jeji rozsireni se pak postarali mistni farmari, konajici cily vymenny P2P obchod s rizky rostlin s vyhodnymi vlastnostmi.

Stejna metoda "genove modifikace" je nyni pouzivana v laboratornim meritku k vyslechteni vodik produkujicich bakterii schopnych existovat v kyslikove atmosfere: puvodne anaerobni bakterie se vystavuji postupne zvysovane koncentraci kysliku a co prezije to se samo vybere pro dalsi generaci.

66470

17.8.2005 21:00

Pokud by někoho zajímalo...

Vlada 194.?.?.?

http://www.tiscali.cz/mult/mult_center_050624.864138.html
http://archiv.tiscali.cz/mult/mult_center_geneti.475586.html

66574

20.8.2005 12:54

Herbi-pesti :o)

Pavel 147.?.?.?

HERBICID = PESTICID... Stacilo napsat pesticidy. Je to jako by autor napsal: napoje, limonady...

66976

27.8.2005 7:42

Generic modification

Krakonos CDN ptacibirds (zavináč) yahoo (tečka) ca 154.?.?.?

neboli kurveni zradla pro lidi , ja vo tom vim svoje a vim co to je za svinstvo a jen totalni idiot to muze ignorovat . Pan Stwora ma naprostou pravdu a clanek vystihuje pro laika to podstatny . Existuji uz dnes dukazy jaky nasledky GM bude met a to ne jen na prirodu ...... Jenze to vam nikdo kvuli velkymu profitu nerekne . Dalsi generace ktery budou dokurveny tak jak Generic modified food ktery po nas zustanou vas vsechny budou proklinat ! To vam nestaci ze uz dnes se prezirate denne chemikaliema , dokonce jste nuceny je vdechovat a ne jen ve velkejch mestech , voni totiz v dnesni dobe prsej kysely deste a nebo se snasej k zemi vlocky snehu ktery vobsahujou jisty chemikalie i v panensky prirode na severu Canady ! [naštvaný]

67910

27.8.2005 15:21

Mozno je to inak

rorinka 193.?.?.?

Preco ked sa povie geneticke inzinierstvo, si kazdy hned predstavi nieco zmutovane a nebezpecne pre cloveka. Najviac maju k tomu povedat vzdy prave ti, ktori o pojem genetika ani nezavadili. Chcem povedat len tolko, ze ani ja nesuhlasim aby Monsanto bolo monopolom a to dokonca z viacerych dovodov - lenze co ak za tym ich patentovanim nie su len financne dovody ale aj snaha o ochranu ... vratme sa napr k tym rastlinam - predstavme si len obycajnu kukuricu, clovek sa dostane k takemu obycajnemu zrniecku ktore vsak pochadza z GM kukurice, doma na zahradke si ho zasadi a tesi sa a je pred susudmi pysny, ze aku on ma krasnu a velku kukuricu. Lenze problem je ze aj sused pestuje kukuricu, no inu odrodu. Priroda je prefikana a ked sa tieto dve kukurice skrizia vznika mutant. S povodnej obycajnej a zdravej kukurice a GM kukurice, taktiez nezavadnej, vznikne nieco, co bude mat novy geneticky kod a to moze byt nebezpecne. A presne toto sa moze stat aj s prasiatkami ... prave preto chce Monsanto zabranit takemuto krizeniu. Mozno to nerobi prave tou najspravnejsou cestou, ale snazi sa. A tym ze ziada platenie autorskych honorarov v pripade pouzitia genetickych informacii z tychto prasiatiek, si zarucila to, ze bude vediet o ich nahodnom krizeni, o potomkoch (bude moct kontrolovat ich vyvin) a tym mozno zabrani katastrofe, ktora by vznikla pri nekontrolovatelnom sireni geneticky modifikovanej informacie, prenasanej rozmnozovanim dalej a dalej.

67934

27.8.2005 16:45

RE: Mozno je to inak

TS 213.?.?.?

Reakce na 67934

>Preco ked sa povie geneticke inzinierstvo, si kazdy hned
>predstavi nieco zmutovane a nebezpecne pre cloveka.

Protoze se bojej toho co neznaj, a protoze mezitim zapomneli to, co se ucili v sedme tride v prirodopise.

>lenze co ak za tym ich patentovanim nie su len financne dovody ale aj
>snaha o ochranu ...

Leda tak jejich vlastni srajtofle. Pokud by to melo i jine duvody, uz by jich meli plnou hubu kvuli tomu ze by to lip vypadalo v Public Relations.

>Priroda je prefikana a ked sa tieto dve kukurice
>skrizia vznika mutant. S povodnej obycajnej a zdravej kukurice a
>GM kukurice, taktiez nezavadnej, vznikne nieco, co bude mat novy
>geneticky kod a to moze byt nebezpecne.

Vznikne obycejny krizenec. Diploidni organismy, napr. zminena kukurice, maji dve sady chromozomu; pri krizeni se vezme nahodne vybrana polovina od jednoho rodice a nahodne vybrana polovina od druheho, z kazdeho paru chromozomu jeden. Vlastnosti potomka jsou pak definovany vysledkem.

Na vyjadreni nekterych vlastnosti staci aby z paru genu kodujicich danou vlastnost byl pritomny ci funkcni i jenom jeden, napr. gen pro cervene barvivo pro Mendelovy hrachory. Na jine vlastnosti jsou potreba geny oba, jinak se prislusneho enzymu produkuje prilis male mnozstvi. Soucasti genu je i jeho promoter, sekvence regulujici jeho aktivitu, jak silne bude dana vlastnost vyjadrena (jeden gen se silnym promoterem tedy muze byt lepsi nez dva geny se slabsim, ale pak mame riziko 1:4 ze potomek nezdedi ani jeden).

U GM rostliny neni technicky rozdil proti non-GM rostline. Hardware je stejny, jen s manualne provedenou zmenou v genetickem "assembleru". Tato se pak muze nebo nemusi prenest na potomka. Pokud je vlastnost prizniva, vice potomku s ni prezije. Pokud ne, prezije mene. Pokud je irelevantni, vlivem nahodnych mutaci postupne vymizi. V pripade Bt genu vlastnost poskytuje vyhodu odolnosti proti urcitemu hmyzu, takze bude mit tendenci prezit i ve volne prirode. Coz ale predstavuje riziko pro zemedelce - ani ne tak z hlediska rostlin samotnych, jako z hlediska pravniku jdoucich za "kytkami piraty" co se nechaly opylit bez zaplaceni poplatku - a kdyz najdou takovou jednonohou rostlinu s papouskem na rameni, nechaji zabasnout farmare. Odstrante pravniky, a velka cast problemu s GM vymizi.

V pripade roundup-ready je problem zase trochu jinde: vyssi odolnost kytky proti pesticidu vede k moznosti pouzit vyssich davek jedu proti plevelum, takze jich vic (a podpurnych latek pro aplikaci, napr. detergentu, na ty se casto zapomina) skonci v potravnim retezci. Gen rezistence sam o sobe nepredstavuje problem, je to jenom alternativni forma enzymu potrebneho pro syntezu Tyr, Trp, a Phe aminokyselin, ktera neni citliva na glyphosate protoze ma v citlive casti retezce bilkoviny trosicku jiny tvar. Podobne mutace vznikaji i spontanne, ve vsech rostlinach, a jsou zvyhodnovany pri aplikaci pesticidu (rostliny bez mutace nepreziji, a variantni forma je tedy ve vysledne populaci "zahustena"[mrknutí jedním okem]. Stejne jako vznika rezistence na antibiotika u bakterii.

67951

27.8.2005 16:56

RE: Mozno je to inak

TS 213.?.?.?

Reakce na 67934

(pokracovani)
Vetsi problem je vzajemna interakce modifikovane a nemodifikovane formy s prostredim a plevely v pritomnosti daneho pesticidu, a vznik rezistentnich forem plevelu co pak budou predstavovat vetsi problem pro non-GM farmare, kteri pak ponesou naklady na prechod na jinou odplevelovaci technologii drive, nez jejich roundup-ready kolegove o policko dal.

Hlavni problem tady je technologie vyroby zalozena na lokalni monokulture. Pole jenom jedne plodiny je system mimo rovnovahu; komplexni system s mnoha ruznymi rostlinami vcetne "plevelu" je naopak v dynamicke rovnovaze, cehoz se priroda snazi dosahnout. Pokud tomu chceme predejit, musime vynalozit energii na udrzeni nerovnovazneho systemu tam, kde ho chceme mit - treba pouzitim herbicidu. (Cimz ziskame jenom docasne vitezstvi, nebot mutace-selekce nam povede k vytvoreni herbicid-rezistentnich plevelu.)

Mozna by bylo vyhodnejsi s rovnovahou pocitat, pouzit vyssi rostliny, a plevely (ev. vhodne neplevelne rostliny) nechat rust pod nimi a pak je zaorat a vyuzit jako zelene hnojeni? Zde sice budeme mit nizsi vynosy primarni plodiny, jelikoz nam o stejnou sadu zivin soutezi vic kytek, ale s mensim vynalozenim agrochemikalii i umelych hnojiv (a s tim souvisejicich fosilnich paliv). Vyuzit chovani prirody tak jak je misto toho se ji pokusit prinutit k chovani jinemu.

>A tym ze ziada platenie autorskych
>honorarov v pripade pouzitia genetickych informacii z tychto
>prasiatiek, si zarucila to, ze bude vediet o ich nahodnom
>krizeni, o potomkoch (bude moct kontrolovat ich vyvin) a tym
>mozno zabrani katastrofe, ktora by vznikla pri nekontrolovatelnom
>sireni geneticky modifikovanej informacie, prenasanej
>rozmnozovanim dalej a dalej.

O prachy jim jde, a o kontrolu vyrobniho retezce (aby se mohli napichnout do jeho klicovych mist a odcucavat penizky). Kdyby jim slo o bezpecnost, uz davno toho budou mit plnou hubu.

67953

27.8.2005 18:08

RE: Mozno je to inak

rorinka 193.?.?.?

Reakce na 67953

Hehe, neboj tomu clanku som rozumela, aj ked mi to pripadalo ako vypisky z ucebnic z ktorych som sa ucila ... podotykam nie v 7 triede na zakladke. Ja som sa to snazila napisat menej vedecky, ale tak take krizenie diploidnych rastlin si dobre vysvetlil [smích]

67972

6.3.2006 20:44

Názor z opačné strany

Špajda 193.?.?.?

Jak jsem si všiml, tak to mnozí z vás berou strašně bojovně! Zkusili jste se nad daným problémem zamyslet-myslím tím použít vlastní hlavu? Z vašich odpovědí typuji, že ne… Duševní vlastnictví v dané firmě je pouze na danou vlastnost chovaného zvířete (gen), kterou chovatel nemůže získat jinak, než koupí daného zvířete (popřípadě rostliny). Pokud se mu to nebude líbit, tak může zůstat u chování (pěstování) svých starých dobrých vepříků-a na GMO supervepře si může nechat zajít chuť! Patent je tam proto, aby mělo pro danou firmu smysl vůbec GMO produkovat! Pokud je to jinak, tak bych byl rád, kdybyste mi poslali odkaz s důkazy-nechci emocionální argumenty-chci fakta.

96248

Příspěvků: 127

12.08. 09:17 Tom  Patent na rozum
12.08. 16:12 Krysa  No....
12.08. 18:31 Karel z Čech  nezůstane jen u vepře
12.08. 19:26 Mondieu  ...
12.08. 20:33 TS  RE: ...
13.08. 00:19 Vcelicka  RE: ...
13.08. 22:37 Cygnus  RE: ...
13.08. 00:21 deu  RE: ...
13.08. 00:30 Vlada  RE: ...
13.08. 02:13 deu  RE: ...
13.08. 02:32 Vlada  RE: ...
13.08. 03:11 deu  RE: ...
13.08. 03:23 Vlada  RE: ...
13.08. 03:43 Arkan  RE: ...
13.08. 07:42 Mondieu  RE: ...
12.08. 20:23 TS  Pravnici
12.08. 22:16 Vlada  Všem zvědavcům
12.08. 23:56 Bisteverrueckt  RE: Všem zvědavcům
13.08. 02:43 Vlada  RE: Všem zvědavcům
20.08. 00:03 js  Dukaz o skodlivosti GMO
13.08. 17:44 kavol  RE: Všem zvědavcům
15.08. 14:50 Vlada  RE: Všem zvědavcům
13.08. 00:27 Vcelicka  RE: Všem zvědavcům
13.08. 00:44 Vlada  RE: Všem zvědavcům
13.08. 02:14 Rene Bartosek  RE: Všem zvědavcům
13.08. 02:21 Rene Bartosek  RE: Všem zvědavcům
13.08. 06:32 dusan  RE: Všem zvědavcům
13.08. 14:38 Rene Bartosek  RE: Všem zvědavcům
13.08. 08:11 Vcelicka  RE: Všem zvědavcům
13.08. 14:41 Rene Bartosek  RE: Všem zvědavcům
13.08. 15:02 Rene Bartosek  RE: Všem zvědavcům
13.08. 15:08 Rene Bartosek  RE: Všem zvědavcům
15.08. 23:29 Druid  RE: Všem zvědavcům
17.08. 01:35 Rene Bartosek  RE: Všem zvědavcům
17.08. 07:59 Ben Hur  RE: Všem zvědavcům
18.08. 03:41 Rene Bartosek  RE: Všem zvědavcům
29.08. 21:33 elKombajnero  Je to tak, sobectvi a ne ekonomie...
29.08. 21:42 Petr Gejdoš  RE: Je to tak, sobectvi a ne ekonomie...
29.08. 22:29 TS  RE: Je to tak, sobectvi a ne ekonomie...
13.08. 02:48 Vlada  RE: Všem zvědavcům
13.08. 08:02 Vcelicka  RE: Všem zvědavcům
15.08. 15:05 Vlada  RE: Všem zvědavcům
15.08. 16:48 Rene Bartosek  RE: Všem zvědavcům
15.08. 23:49 Vlada  RE: Všem zvědavcům
17.08. 01:42 Rene Bartosek  RE: Všem zvědavcům
14.08. 22:17 JirkaF  RE: Všem zvědavcům
15.08. 15:18 Vlada  RE: Všem zvědavcům
15.08. 21:42 Petr Gejdoš  RE: Všem zvědavcům
16.08. 12:17 Vlada  RE: Všem zvědavcům
16.08. 20:47 Petr Gejdoš  RE: Všem zvědavcům
16.08. 21:06 dusan  RE: Všem zvědavcům
16.08. 21:20 Petr Gejdoš  RE: Všem zvědavcům
16.08. 23:31 TS  RE: Všem zvědavcům
17.08. 13:10 Vlada  RE: Všem zvědavcům
17.08. 13:30 TS  RE: Všem zvědavcům
17.08. 18:09 Petr Gejdoš  RE: Všem zvědavcům
17.08. 18:47 Karel z Čech  RE: Všem zvědavcům
17.08. 21:09 Petr Gejdoš  RE: Všem zvědavcům
16.08. 22:24 TS  RE: Všem zvědavcům
17.08. 01:47 Rene Bartosek  RE: Všem zvědavcům
13.08. 02:00 trodas  Vladovi - budicek, clovece!
13.08. 02:18 Rene Bartosek  RE: Vladovi - budicek, clovece!
13.08. 16:38 trodas  RE: Vladovi - budicek, clovece!
13.08. 17:46 Rene Bartosek  RE: Vladovi - budicek, clovece!
13.08. 22:50 TS  RE: Vladovi - budicek, clovece!
14.08. 03:30 Rene Bartosek  RE: Vladovi - budicek, clovece!
16.08. 03:25 TS  RE: Vladovi - budicek, clovece!
17.08. 01:50 Rene Bartosek  RE: Vladovi - budicek, clovece!
15.08. 15:38 Vlada  RE: Vladovi - budicek, clovece!
15.08. 17:04 Rene Bartosek  RE: Vladovi - budicek, clovece!
13.08. 02:28 Vlada  RE: Vladovi - budicek, clovece!
13.08. 02:36 Vladimír Stwora  RE: Vladovi - budicek, clovece!
13.08. 02:58 Vlada  RE: Vladovi - budicek, clovece!
13.08. 03:15 TS  RE: Vladovi - budicek, clovece!
15.08. 16:52 Dana  RE: Vladovi - budicek, clovece!
16.08. 12:23 Vlada  RE: Vladovi - budicek, clovece!
16.08. 13:03 Dana  RE: Vladovi - budicek, clovece!
13.08. 03:48 Rene Bartosek  RE: Vladovi - budicek, clovece!
13.08. 05:44 zalozak  RE: Vladovi - budicek, clovece!
13.08. 02:40 Rene Bartosek  RE: Vladovi - budicek, clovece!
14.08. 10:11 KillerZero  RE: Vladovi - budicek, clovece!
14.08. 18:26 kavol  RE: Vladovi - budicek, clovece!
14.08. 18:56 Rene Bartosek  RE: Vladovi - budicek, clovece!
15.08. 16:04 Vlada  RE: Vladovi - budicek, clovece!
15.08. 17:27 Rene Bartosek  RE: Vladovi - budicek, clovece!
15.08. 22:00 Petr Gejdoš  RE: Vladovi - budicek, clovece!
17.08. 13:13 Eva  RE: Vladovi - budicek, clovece!
13.08. 03:03 TS  RE: Vladovi - budicek, clovece!
15.08. 23:38 Vlada  RE: Vladovi - budicek, clovece!
16.08. 22:41 Jiri Satanek  RE: Vladovi - budicek, clovece!
17.08. 13:23 Vlada  RE: Vladovi - budicek, clovece!
17.08. 13:41 TS  RE: Vladovi - budicek, clovece!
17.08. 02:00 Rene Bartosek  RE: Vladovi - budicek, clovece!
17.08. 13:27 Vlada  RE: Vladovi - budicek, clovece!
16.08. 16:17 google  RE: Vladovi - budicek, clovece!
16.08. 18:58 Vlada  RE: Vladovi - budicek, clovece!
17.08. 01:05 google  RE: Vladovi - budicek, clovece!
17.08. 01:48 TS  RE: Vladovi - budicek, clovece!
17.08. 09:22 google  RE: Vladovi - budicek, clovece!
18.08. 02:49 TS  RE: Vladovi - budicek, clovece!
17.08. 14:19 Vlada  RE: Vladovi - budicek, clovece!
18.08. 01:25 google  RE: Vladovi - budicek, clovece!
18.08. 02:02 TS  RE: Vladovi - budicek, clovece!
16.08. 22:35 Jiří Táborský  RE: Vladovi - budicek, clovece!
16.08. 22:49 Vlada  RE: Vladovi - budicek, clovece!
13.08. 18:08 Modráček  RE: Dr. Schweitzer
15.08. 23:43 Vlada  RE: Dr. Schweitzer
13.08. 18:47 kavol  RE: Všem zvědavcům
16.08. 14:13 Vlada  RE: Všem zvědavcům
17.08. 02:06 Rene Bartosek  RE: Všem zvědavcům
16.08. 14:14 Vlada  RE: Všem zvědavcům
16.08. 15:04 Karel z Čech  RE: Všem zvědavcům
13.08. 18:49 kavol  RE: Všem zvědavcům
16.08. 14:28 Vlada  RE: Všem zvědavcům
13.08. 01:43 js  Jinymy slovy
13.08. 12:03 gůl  RE: Jinymy slovy
15.08. 12:38 Druid  Neprehanite to?
17.08. 06:17 Robert Nohejl  Silenci v bilych plastich
17.08. 06:31 TS  RE: Silenci s kravatami
17.08. 21:00 Vlada  Pokud by někoho zajímalo...
20.08. 12:54 Pavel  Herbi-pesti :o)
27.08. 07:42 Krakonos CDN  Generic modification
27.08. 15:21 rorinka  Mozno je to inak
27.08. 16:45 TS  RE: Mozno je to inak
27.08. 16:56 TS  RE: Mozno je to inak
27.08. 18:08 rorinka  RE: Mozno je to inak
06.03. 20:44 Špajda  Názor z opačné strany

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

48

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 72 čtenářů částkou 16 804 korun, což je 48 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Majú rúška a respirátory v školách význam?18.01.22 09:37 Sierra Leone 0

Rusko stahuje své diplomaty a jejich rodiny z Ukrajiny18.01.22 07:03 Rusko 0

Soňa Peková: 15.1.2022 Lékařský dům17.01.22 22:01 Česká republika 3

Covidové zpovědi17.01.22 17:48 Česká republika 1

S pravdou ven - svědectví zdravotních sester17.01.22 17:46 Česká republika 0

Studie firmy Pfizer – mýty a fakta o studii, která spustila celosvětové očkování17.01.22 16:38 Kanada 0

Mezioborová konference lékařů - 4. díl: otázky a odpovědi16.01.22 16:52 Česká republika 1

„Pryč s očkovacími nácky.“ Tisíce lidí v Evropě protestovaly proti očkování16.01.22 16:36 Evropská unie 0

Kardioložka Jana Gandalovičová kritizuje povinné očkování - hrozí vlna onemocnění srdce15.01.22 22:31 Česká republika 0

European Green Deal15.01.22 16:42 Evropská unie 1

USA hrozí silnou reakcí na rozmístění ruských sil v Latinské Americe!14.01.22 09:51 USA 4

České maso zmizí a budete kupovat jen dražší dovážené. Růst cen o stovky procent?13.01.22 09:53 Česká republika 15

NATO upírá Rusku právo veta při vstupu Ukrajiny do aliance!12.01.22 21:06 Neurčeno 11

Ivermectin "funguje ve všech fázích" COVIDu podle uniklých vojenských dokumentů americké armády12.01.22 09:11 USA 5

Vystoupili na demonstraci s vlastním názorem. Policisty čeká kárné řízení11.01.22 19:12 Česká republika 2

Fialova vláda navrhuje pokuty až 3 miliony korun!11.01.22 15:53 Česká republika 1

Gruzínský tenista náhle přerušil zápas kvůli problémům s dýcháním11.01.22 15:45 Austrálie 1

Neskutečné chucpe: Pekarová a teď i Lipavský šijou do Orbana11.01.22 15:01 Česká republika 0

Mezioborová lékařská konference - třetí díl PCR testy09.01.22 18:56 Česká republika 2

Šílená vláda vymyslela další paskvil - pracovní karanténu07.01.22 19:08 Česká republika 6

Měnové kurzy

USD
21,46 Kč
Euro
24,47 Kč
Libra
29,27 Kč
Kanadský dolar
17,14 Kč
Australský dolar
15,44 Kč
Švýcarský frank
23,46 Kč
100 japonských jenů
18,69 Kč
Čínský juan
3,38 Kč
Polský zloty
5,41 Kč
100 maď. forintů
6,87 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,15 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 016,47 Kč
1 unce stříbra
491,04 Kč
Bitcoin
903 303,92 Kč

Poslední aktualizace: 18.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 8 984