Diskuze k článku

Ach vy ľudia!

Příspěvků 89

18.1.2005 3:32

Ach vy ľudia!

Stojan Jakotyč rainyday333 (zavináč) hotmail (tečka) com 69.?.?.?

Good article! Carvao vegetal e espinheira santa. Beijos, Stojan

40767

18.1.2005 9:46

Ach vy ľudia!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 212.?.?.?

k tomu citátu "jak nakládá se svými zvířaty.".

Nemůžu se ubránit dojmu, že Gándhí měl na mysli hlavně zvířata hospodářská a ne ta co jsou chována pro zábavu.
Chov zvířat pro zábavu je pro mne na pomezí zdravého rozumu a nemá daleko k týrání zvířat. Viz včerejší zpráva v TV o přetučnělých psech.

40782

19.1.2005 7:46

RE: Ach vy ľudia!

Michal Bartek bartek (zavináč) galanta (tečka) sk 62.?.?.?

Reakce na 40782

>Chov zvířat pro zábavu je pro mne na pomezí zdravého rozumu
>a nemá daleko k týrání zvířat. Viz včerejší zpráva v TV o
>přetučnělých psech.

Je to len a len o prístupe. Pokiaľ by bol každý zodpovedný a dôsledný, tak by správa v TV o pretučnelých psoch nikdy nebola odvysielaná. Tak isto ani o pretučnelých deťoch, čo ma trápi viacej ako pretučnelí psi a považujem to za týranie detí vlastnými rodičmi.
Apropo, Vy ste nikdy nebol v cirkuse? Tiež je to na "pomezí zdravého rozumu"?

40838

18.1.2005 18:32

Ach vy ľudia!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 194.?.?.?

Dovolte mi svůj komentář, přestože s ním bude asi málokdo z vás souhlasit. Na Zvědavci jsem potkal jedny z nejchytřejších lidí, třebaže s nimi ne ve všem souhlasím. Ale podobné články a potažmo vztah k některým zvířecím druhům od tak chytrých lidí opravdu nechápu. Musím se ptát:
Proč právě psi? Čím si oni zasloužili to, že se k nim chováme jako ke vým dětem a přitom jiné zvířecí druhy (zajíce, krávy, prasta, myši) buďto chováme pro kůži, maso a nebo je hromadně hubíme? Jenom proto, že umí štěkat a že je to dnes u nás moderní? Co všechno jsme ještě ochotni udělat, abychom splnili společenské konvence?

Na světě je tolik jedinců našeho druhu - a zejména mláďat, kteří potřebují naši pomoc 1000x víc, než psi v útulku, kterým ve srovnání s našimi dětmi trpícími hladem, nic neschází.
Pokud máte 100 Kč a chce je darovat jinému živočichovi, můžete je poslat charitativní organizaci, která za ně nakoupí očkovací vakcíny pro 2 děti, kterým tak zachrání život. Nebo je můžete utratit za psí dečku, aby se mu lépe spalo. Děti můžou umřít. Daleko od vás. Vy je neuvidíte. Neuvidíte je se svíjet v křečích, umírat. Vás to trápit nemusí.

Ale co kdyby někdo do obchodu se psími dečkami přímo do regálu vedle deček posadil 2 umírající děti, na kterých by byla cenovka za záchranu jejich života - 100 Kč. Jak byste se rozhdli investovat svých 100 Kč? Je snad vzdálenost trpících lidí důvodem k tomu, abychom si cenili pohodlí psů před jejich životy?

Žádný živočich na světě nepomůže jinému druhu, pokud ví, že jedinec jeho druhu je v ohrožení života. Pouze člověk je schopen této "nehumánnosti".

40794

18.1.2005 20:52

RE: Ach vy ľudia!

Modráček meskal (zavináč) seznam (tečka) cz 62.?.?.?

Reakce na 40794

Proč právě psi? Odpověď je jednoduchá - důvodem je již 5000(pět tisíc)letá koexistence psa a člověka. Pes je oddaný svému pánovi, na rozdíl např. od kočky. Pokud má člověk ke psům opravdu vztah, zjistí, že mu pes dokáže porozumět, vycítit jeho (pánovu) náladu, odhadnout nejrůznější situace. Nepokouším se zpochybňovat, že by podobnými schopnostmi neoplývala i jiná zvířata, ale důvodem preferování psů je právě těch pět tisíc let. Není to tedy dnešní módní záležitost, jak tvrdíte. Naopak bych řekl, že dnes letí různé exotické druhy, od krokodýlů až po medvídka mývala. Já to těm lidem nezakazuji, jen se tomu musím trošku smát, třebaže je to spíše k pláči, poněvadž si to většinou odnesou právě ta zvířata, když se do módy dostane nějaké jiné, než to, které má ten dotyčný člověk zrovna doma. Přiznám se, že pro mě jsou psi trochu srdeční záležitost, od mého dětství jsme doma vždy psa měli a můj vztah k nim je o to větší.

40797

19.1.2005 12:58

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 203.?.?.?

Reakce na 40797

Pokud je domestikace psa důvodem pro to, aby měl jeho život pro nás větší cenu než život dítěte, pak není něco v pořádku.

Budeme se snad po přestěhování do Indie chovat ke kravám jako k posvátným bytostem proto, že je to v Indii moderní?

40860

19.1.2005 13:40

RE: Ach vy ľudia!

Modráček meskal (zavináč) seznam (tečka) cz 62.?.?.?

Reakce na 40860

Nesnáším urážky, ale vy jste buď blázen, nebo žijete v klášteře. Podle vás tedy nemám koupit psí dečku, ale takto "ušetřené" peníze poslat na hladovějící děti do rozvojové země. Když se přikloním k první, pravděpodobnější možnosti vašeho zařazení, určitě máte doma televizi, lednici, hi-fi věž. Mají pro vás tyto věci větší cenu, nežli život dítěte? Jak je možné, že tyto spotřebiče okamžitě neprodáte a peníze nepoukážete na konta charitativních organizací, samozřejmě pouze do exotických zemí? Prostě vás nechápu, nechci nikoho urážet, snad to editor přijme. Ale pochybuji o vašem působení ve společnosti, asi žijete na jiné planetě, nebo v inkubátoru. A propos, úcta ke kravám v Indii opět není moderní, nýbrž vychází z podstaty hinduismu. Vzpamatujte se, člověče! [oči v sloup]

40863

19.1.2005 16:35

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40863

> Když se přikloním k první, pravděpodobnější možnosti vašeho zařazení, určitě máte doma televizi, lednici, hi-fi věž. Mají pro vás tyto věci větší cenu, nežli život dítěte?

Myslím, že jsem vás konečně správně pochopil. Skutečnost, že někdo někde na Zemi vlastní televizi a ledničku vás ospravedlňuje preferovat život psa před životem dítěte. Dokonalé.

A mimochodem - ledničku vlastním. Stejně jako třeba boty, které bych mohl prodat a peníze poslat na pomoc těm, kteří je potřebují. Ale to bych nemohl chodit do práce a vydělávat peníze, které jim posílám.

Zkuste mi prosím alespoň jednou odpovědět na položenou otázku:
Přijdete do obchodu se psími dečkami. V regálu vedle deček sedí dvě děti, které potřebují vitamínovou výživu (v ceně dečky), aby příští den trvale neosleply. Pro co se rozhodnete?
A pokud ty děti nebudou sedět v regálu vedle deček, ale budou stát před obchodem?
A pokud ty děti budou ve vedlejším městě?
Ve vedlejším státu? Kontinentu? Kam až bude sahat váš soucit?

40883

19.1.2005 17:19

RE: Ach vy ľudia!

kavol 193.?.?.?

Reakce na 40883

Jen mi nejde na rozum, proč ty děti sedí jenom vedle psích deček a nikoliv vedle ledniček ... [zmaten]

btw, mám pocit, že v normální češtině se "psí dečka" nepoužívá jako terminus technicus pro deku (oblečení) pro psa, nýbrž pro druh kožených bot, případně pro návleky na nohy, případně pro dečku zakrývající nasávání chlazení (např. u aut v zimě) ...

40892

20.1.2005 14:48

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40892

Ledničku si lidé kupují, aby jim potraviny déle vydržely, aby nemusely chodit jíst do restaurací a tudíž aby ušetřili. Při koupi ledničky se lidé rozhodují mezi ledničkou velkou, malou, s mrazákem, levnou, drahou... a nakonec si koupí tu, která má pro ně největší cenu - která jim přinese největší užitek.

Ale domácí pejsky a jejich hračky, šampóny, atd. si lidé kupují, protože chtějí jednak udělat tomu nebohému stvoření radost a tím pádem udělat radost i sobě. A právě ve chvíli, kdy tyto peníze utrácejí se rozhodují, čemu nejvíce prospějí - z čeho bude mít ten obdarovaný největší radost - a tudíž co má pro ně větší hodnotu - čeho si váží více.

Pokud si při koupi ledničky vyberu bílý model XY s mrazákem, pak má tato lednička pro mě největší cenu.

Pokud se při rozhodování koho obdarovat rozhodnu pro zvířata (ať už v útulku nebo vlastní), dokazji tím, že jejich pohodlí má pro mě větší cenu než život dítěte, které jsem tímto mohl zachránit.

Zkuste tento logický postup něčím napadnout. Mně se to nepovedlo.

40946

19.1.2005 17:23

RE: Ach vy ľudia!

Modráček meskal (zavináč) seznam (tečka) cz 62.?.?.?

Reakce na 40883

Ta série otázek je natolik nesmyslná a nelogická, že opravdu nevím, jestli jste mimo objektivní realitu, nebo mě jen provokujete. Až budou v českém obchodě se psími potřebami sedět dvě podvyživené děti, budu vědět, že už u nás máme váš vysněný multikulturalismus a je třeba zmizet na jinou planetu. Odpovím rovnou i na váš příspěvek níže, abych neztrácel tolik času, i když je to evidentně házení hrachu na zeď. Hodnota dítěte nebo člověka obecně se odvíjí od jeho původního prostředí. V prostředí zemí třetího světa, neřkuli ještě nábožensky zfanatizovaných, způsobí západní mesiášský pošuk více škody, než užitku. Já jsem se na vytváření životní úrovně a hodnot zemí třetího světa nikterak nepodílel a nemám tedy vůči jejich obyvatelům žádné dluhy ani pohledávky. Dokonce ani moji předkové - ČR nikdy nebyla koloniální mocností. Ale už cítím, že s vámi bude debata asi jako s Chomejním. [chechtot]

40893

20.1.2005 15:01

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40893

Chápu, že jsou moje otázky pro vás velmi nepříjemné, ale to neznamené, že jsou nesmyslné nebo nelogické. Jsou to jen otázky - na které se vám nechce odpovědět.

> Hodnota dítěte nebo člověka obecně se odvíjí od jeho původního prostředí.
Mluvíte o hodnotě na vašem vlastním žebříčku hodnot nebo o objektivní hodnotě jejich života? Pokud by se nějaká rodina přestěhovala z Česka do Afriky, tak neztrácí na vašem žebříčku jejich život hodnotu? A co jejich děti? A co uprchlická rodina, která se z Afriky přestěhuje do ČR? Kolika jejich generacím budete upírat hodnotu jejich životů - právo na pomoc? Neříkejte mi, že kdyby někdo pře vás postavil africké dítě trpící hlady, že byste mu nedal najíst s důvodem, že vůči němu nemáte žádné dluhy ani pohledávky.

40947

20.1.2005 20:51

RE: Ach vy ľudia!

Modráček meskal (zavináč) seznam (tečka) cz 62.?.?.?

Reakce na 40947

Pokud se česká rodina přestěhuje do Afriky, bude to jejich rozhodnutí a musí za to nést důsledky. Když se africká rodina přestěhuje do naší země, radostí z toho skákat do stropu nebudu. Právo na pomoc? Toto spojení jste vymyslel vy, nebo vám ho někdo podstrčil? Záleží čistě na mně, jestli někomu pomohu, nebo ne. Je to záležitost mého charakteru a svědomí. Hladové africké dítě přede mě nikdo nepostaví - nevím, kde by se v Praze vzalo. Pokud by k tomu nějakým zázrakem došlo, najíst bych mu nedal a kontaktoval bych cizineckou policii. A přestaňte s těmi nesmyslnými konstrukcemi, začínám nad nimi zívat. [oči v sloup]

40991

21.1.2005 12:35

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40991

Vždy mě dokáže udivit, co si lidé dokáží vymyslet, když se dostanou do úzkých, aby obelhali svůj pocit viny.

41070

19.1.2005 14:16

RE: Ach vy ľudia!

kavol 193.?.?.?

Reakce na 40860

>Pokud je domestikace psa důvodem pro to, aby měl jeho život
>pro nás větší cenu než život dítěte, pak není něco v
>pořádku.

ehm, myslímže předchozí příspěvek odpovídal na otázku výběru psů mezi jinými zvířaty a otázku, jestli pes nebo dítě vůbec neřešil; buď jste ho nepochopil anebo já jsem nepochopil, že Váš příspěvek nemá přímou souvislost s tím, na který reagujete ...

a jen tak mimochodem, kočky mají své společenské postavení také už tisíce let ...

40871

19.1.2005 16:38

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40871

Předchozí příspěvek jsem, domnívám se, pochopil, neboť jsem jeho autorem. Otázku srovnání hodnoty života psa a člověka řeší druhá půlka onoho prvního příspěvku. S těmi kočkami máte pochopitelně pravdu. Ale na mých arhumentech to nic nemění.

40884

19.1.2005 17:11

RE: Ach vy ľudia!

kavol 193.?.?.?

Reakce na 40884

>Předchozí příspěvek jsem, domnívám se, pochopil, neboť jsem
>jeho autorem.

ehm, buď má Zvědavec opět nějaký problém se zobrazením diskusních vláken nebo je problém mezi klávesnicí a židlí, leč onen "předchozí" příspěvek, od něhož se reakce odvíjely, nese podpis "Modráček" ...

40890

19.1.2005 0:39

RE: Ach vy ľudia!

Sidonius ZdenekM (zavináč) Shaw (tečka) ca 24.?.?.?

Reakce na 40794


>Žádný živočich na světě nepomůže jinému druhu, pokud ví, že
>jedinec jeho druhu je v ohrožení života. Pouze člověk je
>schopen této "nehumánnosti".
------------------------------------------------------------------
Člověče anonymní, povylezte ze svého jezeveckého brlohu a podívejte se trošku důkladněji kolem. Viděl jste někdy slepce a kým byl veden ? Všimnul jste si, že psi jsou ve službách policie, celníků, strážných, ovčáků, myslivců, dokonce jedna velmi chytrá a praktická lékařka v České republice provádí tzv. "canis-therapy", doslovně léčení psem. Většinou se jedná o malé děti postižené obrnou a nemohou se moc, nebo vůbec hýbat, ale když mají psí společnost, tak se jim nějakou záhadou daří překonat ten "handicap". Ten pes ale musí být větší, ratlíci a pod. se na to nehodí. Ještě bych Vám doporučil přečíst si pár knih, jedna taková, která Vám určitě pomůže k tomu, abyste pozměnil svůj názor na psy je "Psí hvězda Sírius" od Jiřího Marka. Těch pár pomatenců, kteří říkají, že mají radši zvířata než lidi, těch si není třeba všímat, ono jich zase tak moc není. BTW, ještě k té Vaší úvaze, na kterou vlastně reaguji, slyšel jste něco o delfínech, že jsou kolikrát taky pěkně "nehumánní" ? [oči v sloup]

40807

19.1.2005 13:12

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 203.?.?.?

Reakce na 40807

Je mi líto, ale nebyl jsem pochopen. Nepsal jsem o zvířatech, které slouží lidem - ať už to jsou kanárci v dolech, poštovní holubi, policejní a slepečtí psi apod. Psal jsem domácích zvířatech, které si člověk pořizuje z důvodu citového strádání. Kupují si psy a investují do něj peníze. Peníze, které by mohly zachránit desítky dětí. Ale to ty lidi netrápí. Oni je nevidí. Proč bych měl zachraňovat život podvyživenému dítěti, když ten pejsek má tak smutné oči? To dítě neuvidím umírat, ale ten pejsek se tak smutně dívá...

> Těch pár pomatenců, kteří říkají, že mají radši zvířata než lidi
Jen pár? Běžte někdy do kina na válečný film. Na plátně umírají stovky vojáků a s nikým to ani nehne. Ale když trefí koně, začnou všichni brečet.

Vám bych nedoporučoval číst žádné knížky, ale podívat se na REALITU. Přihlašte se jako dobrovolník v Unicef a jeďte třeba na týden na nějakou humanitární misi. Kdybyste tam byl a měl po ruce psa, sám byste ho naporcoval, abyste zachránil život těm, kteří umírají hladem.

40861

19.1.2005 13:56

RE: Ach vy ľudia!

Aja 24.?.?.?

Reakce na 40861

> Těch pár pomatenců, kteří říkají, že mají radši zvířata než lidi
Jen pár? Běžte někdy do kina na válečný film. Na plátně umírají stovky vojáků a s nikým to ani nehne. Ale když trefí koně, začnou všichni brečet.

Cemu se divite? Lidi si valku zvolili, kone nikoliv.
Vám bych nedoporučoval číst žádné knížky, ale podívat se na REALITU. Přihlašte se jako dobrovolník v Unicef a jeďte třeba na týden na nějakou humanitární misi. Kdybyste tam byl a měl po ruce psa, sám byste ho naporcoval, abyste zachránil život těm, kteří umírají hladem.
Z jakeho duvodu by vztah ke zviratum vylucoval lasku k detem a clovecenstvu vubec?
Pokud je nekdo citove vyrazne vazany ke zvireti( vetsinou starsi, opusteni lide), je to zase chyba lidi, nechaji nekoho ve spolecenske izolaci; ke komu se ma onen jeden upnout?
P.S.Jeste v takove situaci nejsem, presto mam moji kocku docela rada. [velký smích]

40865

19.1.2005 14:15

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 203.?.?.?

Reakce na 40865

> Cemu se divite? Lidi si valku zvolili, kone nikoliv.
Lidi? Jací lidi? Lidi jako Bush si zvolí válku z bezpečí svého Bílého domu a statisíce vojáků a civilistů musí kvůli tomu nedobrovolně zemřít. Snižuje snad rozhodnutí Bushů a jemu podobných hodnotu jejich života?

> Z jakeho duvodu by vztah ke zviratum vylucoval lasku k detem a clovecenstvu vubec?
Z žádného, ale o tom nemluvím. Pokud se někdo láskyplně stará o svého psa a je mu jendo, že za dveřmi mu umírá dítě hladem, je to nehumánní. (za dveřmi možno nahradit slovy "v sousedním bytě, domě, státu, kontinentu...)

V případě starých lidí to je z větší části chyba společnosti. Ale i oni mohou teoreticky adoptovat třeba sirotka aids, zachránit mu tak život a upnout se na něj. Která africká matka by neposlala své hladovějící dítě na výchovu z jejího pohledu extrémně bohatým a luxusně si žijícím důchodcům z ČR? Té se třeba o policii, o povinném zdravotním pojištění nebo jen o tekoucí vodě nemůže ani zdát.

40870

19.1.2005 15:30

RE: Ach vy ľudia!

Aja 24.?.?.?

Reakce na 40870


Lidi? Jací lidi? Lidi jako Bush si zvolí válku z bezpečí svého Bílého domu a statisíce vojáků a civilistů musí kvůli tomu nedobrovolně zemřít. Snižuje snad rozhodnutí Bushů a jemu podobných hodnotu jejich života?

O nikoliv, nesnizuje. Jen lide se mohou Bushum branit, kone ne.
Jste 100% pacifista, nebo jen nemate rad zvirata?

Z žádného, ale o tom nemluvím. Pokud se někdo láskyplně stará o svého psa a je mu jendo, že za dveřmi mu umírá dítě hladem, je to nehumánní.

Generalizujete.
Opakuji,i presto, ze tvrdite, ze o tom neni rec- vztah ke zvireti nevylucuje empatii k utrpeni deti, potazmo lidi(..az na patologicke vyjimky-psi boticky, kabatky, maslicky, diamantove obojky atd., ale ty se najdou v kazde oblasti).

Ale i oni mohou teoreticky adoptovat třeba sirotka aids, zachránit mu tak život a upnout se na něj. Která africká matka by neposlala své hladovějící dítě na výchovu z jejího pohledu extrémně bohatým a luxusně si žijícím důchodcům z ČR? Té se třeba o policii, o povinném zdravotním pojištění nebo jen o tekoucí vodě nemůže ani zdát.

Vidite v tehle ceste reseni problemu? Adoptovani deti do rodin ceskych duchodcu?
To je kratkozrake.
Souhlasim s " das hladovemu rybu a nasytis ho na den, naucis ho rybolovu a on bude schopen zivit se sam".
Kdyz pomuzete s prevenci a vzdelavanim, bude to trvale reseni a nemusite prestat mit rad vaseho psa.

40879

19.1.2005 16:51

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40879

> Jste 100% pacifista, nebo jen nemate rad zvirata?
To prosím o mně neříkejte. Zvířata mám hrozně rád. Stejně jako všechno živé na této planetě. Ale lidský život je pro mě nesrovnatelně cennější než život kteréhokoliv zvířete. Stejně jako každý jedinec jiného živočišného druhu chrání v první řadě život svého druhu.

> Opakuji,i presto, ze tvrdite, ze o tom neni rec- vztah ke zvireti nevylucuje empatii k utrpeni deti, potazmo lidi....
V tom s vámi vřele souhlasím. Už to vidím - špatně jsem se vyjádřil. I já mám vřelý vztah ke zvířatům. Ale pokud se má někdo rozhodnout, zda darovat 100 Kč na psí útulek nebo na hladovějící děti a rozhodne se pro psí útulek (pro psí šampon, dečku...), pak jedná nehumánně. Dokazuje tím, že pohodlí zvířete je pro něj cennější než život člověka.

> Vidite v tehle ceste reseni problemu? Adoptovani deti do rodin ceskych duchodcu?
Nevidím, ale ani obecné řešení problému zde v diskuzi nehledám. Šlo mi o princip. S tím rybolovem/vzděláváním pochopitelně souhlasím (právě proto dotuji mj. školu v již zmíněné Africké Malawi).

40885

19.1.2005 17:04

RE: Ach vy ľudia!

Lojza 70.?.?.?

Reakce na 40885

Ale lidský život je pro mě nesrovnatelně cennější než život kteréhokoliv zvířete.

To je od vas moc, moc hezke. My si tak vazime lidskeho
zivota stejne. A k tomu navic jeste dovedeme mit radi
zvirata, trebas psa. Tak to prosim berte jako positivni
stranku naseho charakteru a ne jako negativni.

40888

19.1.2005 21:12

RE: Ach vy ľudia!

Aja 24.?.?.?

Reakce na 40885

> Opakuji,i presto, ze tvrdite, ze o tom neni rec- vztah ke zvireti nevylucuje empatii k utrpeni deti, potazmo lidi....
V tom s vámi vřele souhlasím. Už to vidím - špatně jsem se vyjádřil. I já mám vřelý vztah ke zvířatům. Ale pokud se má někdo rozhodnout, zda darovat 100 Kč na psí útulek nebo na hladovějící děti a rozhodne se pro psí útulek (pro psí šampon, dečku...), pak jedná nehumánně. Dokazuje tím, že pohodlí zvířete je pro něj cennější než život člověka.


Snazite se dostat lidi do nekomfortni situace, totiz aby se citili provinile, ze maji radi sveho psa (coz ztotoznujete s nelaskou k diteti).
Travale posazujete hladove deti do pet shopu, vedle psich decek.
TUMAS, VYBER SI.
To je muzete posadit do kasy kina, divadla, vystavni sine. Same "zbytecnosti", vedle zakladniho prava na slusny zivot.
Ale o tom to prece neni.
Je to o vztahu pes-clovek,clovek-pes.
B.Bardottovou vetsinou lidi povazuji za cvoka, ale ma pravdu v jednom, "mam jedno srdce a tam se musi vejit clovek i zvire".

40900

20.1.2005 15:15

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40900

>Snazite se dostat lidi do nekomfortni situace, totiz aby se citili provinile, ze maji radi sveho psa (coz ztotoznujete s nelaskou k diteti).
Tak to přesně není. Na tom, že má někdo rád psy není nic špatného. I já je mám velmi rád. Snažím se, aby si lidé uvědomili, že když chtějí darovat peníze živému tvorovi, vždy mají na výběr mezi psem, kočkou, ale i trpícím člověkem. To nelze vyvrátit. A pokud se rozhodnou pro psa, znamená to, že pohodlí psa je pro ně cennější než život člověka, kterého mohli zachránit. A ani toto nedokázal zatím nikdo vyvrátit.

> To je muzete posadit do kasy kina, divadla, vystavni sine. Same "zbytecnosti", vedle zakladniho prava na slusny zivot.
I to je částečně pravda. Ono to tak ve skutečnosti je, jen se nám to těžko přiznává. Příklad se psy jsem vybral, protože se v něm, na rozdíl od kina, jedná o investici (dar) živému tvorovi. Dále viz můj dnešní příspěvek o výběru ledničky.

40950

20.1.2005 19:26

RE: Ach vy ľudia!

Aja 24.?.?.?

Reakce na 40950

> To je muzete posadit do kasy kina, divadla, vystavni sine. Same "zbytecnosti", vedle zakladniho prava na slusny zivot.
I to je částečně pravda. Ono to tak ve skutečnosti je, jen se nám to těžko přiznává. Příklad se psy jsem vybral, protože se v něm, na rozdíl od kina, jedná o investici (dar) živému tvorovi. Dále viz můj dnešní příspěvek o výběru ledničky.

Myslim, ze dalsi diskuze ztraci smysl.
Zaciname se opakovat a tak, jako nekteri "milovnici domacich zviratek" i vy zacinate prechazet do absurdna a uchylujete se k extremum.
Pravdepodobne jste rozeny misionar a to, jak uznate, neni dano vsem.

40982

13.5.2016 20:30

RE: Ach vy ľudia!

esthel 90.?.?.?

Reakce na 40885

zajímavá diskuze našla jsem ji po 7 letech. Z mého úhlu pohledu jsem ráda nehumánní, protže začínám podporou od těch co sjou nejslabší a závislý na lidech a to je příroda, zvířata a třeba psi. Hladovějící dítě chápu, ale právě jsou tu jiní kteří na něj přispějí a cítí to jinak než já. Vše je spravedlivě zařízeno a je důležití aby každý člověk cítil něco jiného. Duše psa je čístá a nevím proč by měl trpět kvůli chování lidí.

348514

19.1.2005 14:02

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 203.?.?.?

Reakce na 40807

Navíc se domnívám, že vy byste, stejně jako matka v africe, dal všechno člověku, který zachrání život vašeho dítěte a udělá z něj doprovod pro slepce.

40869

19.1.2005 4:47

RE: Ach vy ľudia!

Lojza 70.?.?.?

Reakce na 40794

Jenom proto, že umí štěkat a že je to dnes u nás moderní?

A kolik je vam chlapce let ?


Ano za jediny den zemre asi 45.000 deti hlady. Kolik
deti zemre hlady trebas v Svedsku ? Ci v Portugalsku ?
Umiraji deti hlady v Italii, nebo v USA ? Mam za to
ze ne . Cim to tak asi je ? Nezda se vam moudry muzi
ze je to asi tim ze ten trebas pan Josef Novak ze Sum-
perku nebo John McClaud se o sve decka stara uz davno
pred tim nez je zacne pocinat. To se neda rict o otcich
a matkach jinych zemi. Tem je to uplne jedno. Bylo a
bude. Je jim jedno jestli s jejich 15 deti jiz zemre
do rana polovicka. Proto bezte delat kazani tam do
Afriky ci do Indie. Stante se misionarem. Nakupte
tunu preservativu a hura do Sudamu. To bude vas nej-
vetsi prinos humanismu. Potom se budete citit uzitecny.


40824

19.1.2005 11:42

RE: Ach vy ľudia!

Modráček meskal (zavináč) seznam (tečka) cz 62.?.?.?

Reakce na 40824

Milý Lojzo, občas mě dokonce i vy dokážete příjemně překvapit. Máte v tomto úplnou pravdu. Není možné poměřovat evropské a africké standardy a pokoušet se je někomu vnutit. [smích]

40857

19.1.2005 16:58

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40857

> Není možné poměřovat evropské a africké standardy a pokoušet se je někomu vnutit.
Pochopitelně. Život afrického dítěte nemá pro západní společnost takovou hodnotu, jako život evropského dítěte. Před několika staletími, podobně jako vy dnes, nikdo nevěřil, že by dítě černocha mohlo mít stejnou hodnotu jako dítě bělocha.

A opět se musím ptát - a velmi prosím o odpověď - který faktor snižuje hodnotu života afrických děti? Je to jejich rasa? Barva kůže? Jejich chudoba, jazyk, kultura, národnost nebo jen jejich umístění na Zemi?

Jak se změní ve vašich očích hodnota života takového dítěte, pokud jej vykoupu, dám mu léky, peníze, převezu jej do ČR, naučím češtinu a dám mu vzdělání?

40887

19.1.2005 13:28

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 203.?.?.?

Reakce na 40824

Přesně na takovou reakci jsem čekal. Mluví úplně o něčem jiném, bez špetky vlastních zkušeností a neodpovídá na žádnou z položených otázek. Zkuste to napravit a na nějakou otázku odpovědět.

> Nezda se vam moudry muzi ze je to asi tim ze ten trebas pan Josef Novak ze Sumperku nebo John McClaud se o sve decka stara uz davno pred tim nez je zacne pocinat.
Přestaňte teoretizovat a bežte se sám na vlastní oči přesvědčit, jak se o své potomky stará romská majorita. Jediné, na co toto etnikum myslí, je jak si co nejrychleji užít a jak mít co nejvyšší dávky. Tomu říkáte starost o děti?

Já vím z první ruky o tom, jak žijí děti např. v Africké Malawi. Rodiče se starají o své potomky s mnohem větší zodpovědností než většina západní civilizace nemluvě o zmíněných romech. Ale když přijde válka, cholera nebo AIDS, rodičovská péče nestačí.

> To se neda rict o otcich a matkach jinych zemi. Tem je to uplne jedno. Bylo a bude.
Mohu se zeptat, na základě jakých svých zkušeností můžete toto tvrdit? Já jsem na svých cestách nikde neviděl, že by se matky nestaraly o své děti s maximální péčí - častokrát se naopak starají s péčí větší než naše západní civilizace.

A ikdyby tomu tak bylo - je to opravdu pro vás ten pravý důvod, proč si života psa vážit více než života těchto dětí? Pokud ano, tak pak to neříkete mně, ale vysvětlujte těm dětem, proč musí zemřít, aby měl váš psí miláček na nový voňavý šampón.

40862

19.1.2005 14:31

RE: Ach vy ľudia!

zdenek 24.?.?.?

Reakce na 40862

Ze se mezi vas pletu,

>Přestaňte teoretizovat a bežte se sám na vlastní oči
>přesvědčit, jak se o své potomky stará romská majorita.
>Jediné, na co toto etnikum myslí, je jak si co nejrychleji
>užít a jak mít co nejvyšší dávky. Tomu říkáte starost o
>děti?

toto presne Lojza tvrdi

>
>Já vím z první ruky o tom, jak žijí děti např. v Africké
>Malawi. Rodiče se starají o své potomky s mnohem větší
>zodpovědností než většina západní civilizace nemluvě o
>zmíněných romech. Ale když přijde válka, cholera nebo AIDS,
>rodičovská péče nestačí.

myslite, ze tim, ze se zbavim sveho psa, zabranim valce, AIDS ap?


>A ikdyby tomu tak bylo - je to opravdu pro vás ten pravý
>důvod, proč si života psa vážit více než života těchto dětí?
>Pokud ano, tak pak to neříkete mně, ale vysvětlujte těm
>dětem, proč musí zemřít, aby měl váš psí miláček na nový
>voňavý šampón.

Takze, kdyz koupim svemu psovi "vonavy sampon" davam najevo pohrdani zivotem ostatnich.
toto uz nekde bylo, v nejake literature, zly kapitalista se svym rozmazlenym psem a na druhe strane chuda 16clenna rodina.

Mala otazka na konec, ze Vas nekdy v minulosti pokousal pes ?
40873

19.1.2005 17:10

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40873

> toto presne Lojza tvrdi
Ať si Lojza radí komu chce co chce, své argumenty tím nepodpoří. Já se domnívám, že ze své země mohu těmto dětem pomoct víc, než kdybych byl s nimi. Dokažte mi opak a já se balím a jedu tam.

> myslite, ze tim, ze se zbavim sveho psa, zabranim valce, AIDS ap?
Ne, a oni to nikde netvrdím. Pouze se snažím, abyste si uvědomili, že pokud věnujete peníze určené na psí dečku humanitárním organizacím, zachráníte tím život několika dětem - a naopak - pokud koupíte psí dečku, několik dětí - zemře v zájmu většího pohodlí vašeho psa.

> Mala otazka na konec, ze Vas nekdy v minulosti pokousal pes ?
Je mi moc líto, že jsem nebyl pochopen. Pes mě nikdy nepokousal. Psy mám velmi rád - stejně jako všechna jiná zvířata. Ale přesto dělám velkou propast mezi láskou ke psům a láskou k vlastnímu druhu - k lidem. Pokud by mně před dům někdo posadil hladovějícího psa a hladovějící dítě, pomužu tomu dítěti. A nic na tom nezmění ani fakt, že to dítě je odě mě místo 2 metrů vzdálené 2 000 km.

40889

19.1.2005 18:38

RE: Ach vy ľudia!

zdenek 24.?.?.?

Reakce na 40889


>
>> myslite, ze tim, ze se zbavim sveho psa, zabranim valce,
>AIDS ap?

>Ne, a oni to nikde netvrdím.

Ale presto to uvadite
>> Mala otazka na konec, ze Vas nekdy v minulosti pokousal
>pes ?

>Je mi moc líto, že jsem nebyl pochopen. Pes mě nikdy
>nepokousal. Psy mám velmi rád - stejně jako všechna jiná
>zvířata. Ale přesto dělám velkou propast mezi láskou ke psům
>a láskou k vlastnímu druhu - k lidem. Pokud by mně před dům
>někdo posadil hladovějícího psa a hladovějící dítě, pomužu
>tomu dítěti. A nic na tom nezmění ani fakt, že to dítě je
>odě mě místo 2 metrů vzdálené 2 000 km.

furt nechapu, proc tim, ze se staram o sveho psa nekoho zanedbavam, ale budiz po Vasem, mate svuj nazor, ja svuj.

Pokud dojde na situaci hladove dite, hladovy pes, ja na rozdil od Vas nakrmim oba.

40897

20.1.2005 15:25

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40897

> Ale presto to uvadite
Je pro vás skutečnost, že svou pomocí lidem, kteří trpí hladem nebo válkami, nevymítíte světový hlad ani války dostačující argument k tomu, abyste těmto lidem nepomáhal? Pomohl zachránit hladovějící české dítě, které by vám někdo přinesl před práh vašeho domu? A kdyby to dítě bylo africké?

> Pokud dojde na situaci hladove dite, hladovy pes, ja na rozdil od Vas nakrmim oba.
A pokud byste měl prostředky (stejně jako v realitě) na to zachránit jen jednoho z nich? Koho byste volil?

40952

19.1.2005 14:54

RE: Ach vy ľudia!

kavol 193.?.?.?

Reakce na 40862

ne že bych s Lojzou zcela souhlasil, ale v tom hlavním má pravdu - ty děti se především vůbec neměly narodit!
... je to téma, které se tu probíralo již několikrát - když jim "humánně" pomůžeme, vznikne další generace, která bude závislá na naší pomoci ... další lidé znamenají další zátěž pro tuto planetu, např. v produkci tzv. skleníkových plynů (+), a tedy zhoršení životních podmínek pro všechny, čili tím, že teď někomu pomůžeme, zároveň uškodíme někomu za pár generací - to je morální, pomoci jednomu za cenu škody druhému?

(+) možná namítnete, že to dítě, co chcete očkovat, nikdy auto mít nebude a žádnou škodu životnímu prostředí nezpůsobí a blabla ... ano, ale k tomu, abychom my, "západní civilizace", vytvořili prostředky k pomoci někomu, ty spalovací motory a další svinstvo prostě potřebujeme ...

>Já vím z první ruky o tom, jak žijí děti např. v Africké
>Malawi. Rodiče se starají o své potomky s mnohem větší
>zodpovědností než většina západní civilizace nemluvě o
>zmíněných romech. Ale když přijde válka, cholera nebo AIDS,
>rodičovská péče nestačí.

nemáte na hlavě bouli od toho hřebíčku, na který jste uhodil? [mrknutí jedním okem]

právě o tom to je - rodiče tam byli zvyklí se o děti pečlivě starat, aby jim zajistili vůbec přežití; kolik se jich třeba v sedmnáctém století dožilo dospělosti, jaký byl průměrný věk?
... důsledky vpádu naší civilizace jsou pak jasné

>A ikdyby tomu tak bylo - je to opravdu pro vás ten pravý
>důvod, proč si života psa vážit více než života těchto dětí?

ehm, a kde berete tu morální jistotu, že život lidský má větší cenu, nežli život jakéhokoliv jiného tvora?

40875

19.1.2005 17:40

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40875

další lidé znamenají další zátěž pro tuto planetu, např. v produkci tzv. skleníkových plynů...
Také dobrá myšlenka. Ale mám jednu otázku - podle jakých kritérií budeme vybírat děti, které necháme žít a děti, které necháme zemřít hladem? Podle barvy jejich pleti? Podle národnosti, IQ, podle státu, ve kterém se zrovna nachází nebo podle jejich víry?

Necháme romy sterilizovat, abychom zabránili přelidnění? Nepřišel s podobnou myšlenkou v minulosti už někdo?

> k tomu, abychom my, "západní civilizace", vytvořili prostředky k pomoci někomu, ty spalovací motory a další svinstvo prostě potřebujeme ...
Skvělé. Ale tohle nevysvětlujte mně. To říkejte té mamince, které umírá dítě hladem, že jí potraviny na záchranu jejího dítěte nekoupíte, protože byste je musel přivézt autem a to dělá hrozný smrad.

> kde berete tu morální jistotu, že život lidský má větší cenu, nežli život jakéhokoliv jiného tvora?
Ale já nemluvím o nějaké globální cenně života, ale mém a vašem žebříčku hodnot. To, že jsem trefil hřebíček na hlavičku (a ne naopak, jak tvrdíte) dokazuje i skutečnost, že mi dosud nikdo nebyl ochoten odpovědět na mé dvě poslední otázky v mém první příspěvku.

40894

20.1.2005 14:48

RE: Ach vy ľudia!

kavol 193.?.?.?

Reakce na 40894

>Také dobrá myšlenka. Ale mám jednu otázku - podle jakých
>kritérií budeme vybírat děti, které necháme žít a děti,
>které necháme zemřít hladem? Podle barvy jejich pleti? Podle
>národnosti, IQ, podle státu, ve kterém se zrovna nachází
>nebo podle jejich víry?

jakákoliv kriteria v tomto stylu jsou samozřejmě nesmyslná ...
kdo je to "my" (...budeme vybírat) ? - já osobně se nehodlám podílet na nějakém principu kolektivní viny, já jsem utrpení oněch dětí nijak nezpůsobil ... tedy já si budu vybírat, komu pomohu, čistě na základě svého citového vztahu k dotyčnému

>Necháme romy sterilizovat, abychom zabránili přelidnění?

proč?
nestačilo by prostě přestat je podporovat, a když začnou jídlo krást, tak provést dostatečně tvrdá opatření? - já myslím, že by si pak rozmysleli sami, kolik dětí jsou schopni uživit (a neříkejte oblíbený argument, že cikáni žijí jen přítomností a budoucnost plánovat neumí, to je nesmysl)

...
>Skvělé. Ale tohle nevysvětlujte mně. To říkejte té mamince,
>které umírá dítě hladem, že jí potraviny na záchranu jejího
>dítěte nekoupíte, protože byste je musel přivézt autem a to
>dělá hrozný smrad.

věřím, že pro dotčenou matku je to problém abstraktní a nepochopitelný, a že i po jeho přeložení do jednoduché řeči, že když pomohu jejímu dítěti, zabiji tím jiné, by stále trvala na záchraně toho svého - ale to je problém její a ona (byť Vašimi ústy) nemá právo nutit mě k tomu, abych vyměnil jeden život za druhý

>> kde berete tu morální jistotu, že život lidský má větší
>> cenu, nežli život jakéhokoliv jiného tvora?
>Ale já nemluvím o nějaké globální cenně života, ale mém a
>vašem žebříčku hodnot.

jistě, já se jen ptám, na základě čeho je ve Vašem žebříčku hodnot dítě z Afriky nejvýše?

>To, že jsem trefil hřebíček na
>hlavičku (a ne naopak, jak tvrdíte)

to netvrdím; zdá se mi jen, že ten úder nebyl příliš šťastný - namísto zatlučeného hřebíčku zde máme problém aneb předpoklad může být správný, leč závěr souladící s Vaším světonázorem z něj nijak nevyplývá ...

>dokazuje i skutečnost,
>že mi dosud nikdo nebyl ochoten odpovědět na mé dvě
>poslední otázky v mém první příspěvku.

... pokračování v dalším příspěvku

40945

20.1.2005 16:40

RE: Ach vy ľudia!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 203.?.?.?

Reakce na 40945

> já osobně se nehodlám podílet na nějakém principu kolektivní viny, já jsem utrpení oněch dětí nijak nezpůsobil ... tedy já si budu vybírat, komu pomohu, čistě na základě svého citového vztahu k dotyčnému

Takže pokud budete svědkem dopravní nehody, kde bude umírající člověk potřebovat vaši pomoc, také jej odmítnete s odůvodněním, že jste jeho utrpení nijak nezpůsobil a nemáte k němu žádný citový vztah? A co opuštěný pes? Ani jeho utrpení jste nezpůsobil. Je váš citový vztah k cizímu psu větší než k cizímu člověku? Já vám něříkám, koho si máte vybrat pro svou pomoc. Pouze vám pomáhám si uvědomit, že pokud dáme přednost pomoci zvířeti před pomocí člověku, znamená to, že má pro nás nehumánně život zvířete zvětší cenu. A tento fakt nikdo nemůže vyvrátit.

> nestačilo by prostě přestat je podporovat, a když začnou jídlo krást, tak provést dostatečně tvrdá opatření?

Takže je nechat vymřít hlady? Velmi civilizované. Asi byste nechtěl bydlet v ulici s rómy umírajícími hladem.

> abych vyměnil jeden život za druhý

Teorie o umírání lidí z důvodu znečištění prostředí při dopravě humanitární pomoci je nesmysl a nemá smysl pokračovat v této diskuzi.

> jistě, já se jen ptám, na základě čeho je ve Vašem žebříčku hodnot dítě z Afriky nejvýše?

Ne dítě z Afriky, ale každé dítě, každý lidský tvor. A na základě toho, že jsou stejný živočišný druh, jako já. Stejné chování je možno také najít u všech živočichů kromě člověka.

40964

21.1.2005 17:28

RE: Ach vy ľudia!

kavol 193.?.?.?

Reakce na 40964

>Takže pokud budete svědkem dopravní nehody, kde bude
>umírající člověk potřebovat vaši pomoc, také jej odmítnete s
>odůvodněním, že jste jeho utrpení nijak nezpůsobil a nemáte
>k němu žádný citový vztah?

neodpustím si cynickou poznámku, že k pomoci oběti dopravní nehody mě zavazuje právní řád české republiky [oči v sloup]

nicméně ten citový vztah (čili pocit morální povinnosti pomoci) se naváže právě tím, že se stanu svědkem oné události - postižený pak pro mě přestane být anonymem z davu
(tím ovšem nepopírám tvrzení, že vzdálenost je irelevantní - pokud by se dostal do nesnází přítel na druhém konci světa, budu se mu snažit pomoci také)

navíc, když se mi třeba podaří zastavit fatální krvácení, nejspíše lékaři tu ránu zašijí a za nějaký pátek zbude jen jizva a utrpení je konec - naopak když přispěji těm virtuálním dvěma dětem na jedno očkování, není to pomoc definitivní, mohou zemřít na cokoliv jiného, na což už jsem neměl prostředky jim přispět - a sám na jiném místě uznáváte, že není reálné vzdát se všeho ... tak kde je ta hranice, oč je morálnější přispět nedostatečně (a třeba prodloužit smrtelnou agónii) než nepřispět vůbec? podle hesla "snaha se cení"?

>Já vám něříkám, koho si máte
>vybrat pro svou pomoc.

hm, jenom říkáte, že kdo si vybere psa je špatný, fajn [oči v sloup]

>Pouze vám pomáhám si uvědomit, že
>pokud dáme přednost pomoci zvířeti před pomocí člověku,
>znamená to, že má pro nás nehumánně život zvířete zvětší
>cenu. A tento fakt nikdo nemůže vyvrátit.

aha, tak mi ještě vysvětlete, proč by to měl kdokoliv vyvracet?

>Takže je nechat vymřít hlady?

to jsem řekl?

>Velmi civilizované. Asi byste
>nechtěl bydlet v ulici s rómy umírajícími hladem.

a myslíte si, že by v naší zemi cikáni umírali hlady, i kdyby jim stát nesypal peníze horem dolem a kdyby neměli možnost krást?
fakt jste ještě neviděl cikána třeba pracovat?

>Teorie o umírání lidí z důvodu znečištění prostředí při
>dopravě humanitární pomoci je nesmysl a nemá smysl
>pokračovat v této diskuzi.

nesmysl z toho děláte Vy
- to Vy jste to omezil pouze na dopravu pomoci ... to, že abych mohl tu stovku dát, ji musím nejprve vydělat, nějak opomíjíte; přitom do práce nechodím pěšky (= znečištění autobusem), v práci nám teď v zimě topí (tuším elektřinou = znečištění z tepelných elektráren) atd.

pochopitelně i se započtením úplně všeho se to bude jevit jako zanedbatelně malé; jde ovšem celkově o náš přístup ke zdrojům planety, které jsou omezené, neuživí příliš mnoho života (nejen lidí), a bagatelizovat jej na úroveň, že "doprava pomoci neuškodí", je krátkozraké - ono na tom "tisíckrát nic umořilo vola" něco je ... ano, jeden kamion s pomocí neuškodí - a kolikže těch dětí je, miliony? kolik je na to potřeba kamionů? kolik tun bordelu a toxických látek, s nimiž si příroda neporadí, z toho množství bude? - lze to omluvit tím, že můj podíl bude jen miligramy?

41094

21.1.2005 20:24

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 41094

> pokud by se dostal do nesnází přítel na druhém konci světa...
Přítele ani zákony sem nepleťte. Mluvíme o dobrovolné pomoci cizím lidem.

> nicméně ten citový vztah (čili pocit morální povinnosti pomoci) se naváže právě tím, že se stanu svědkem oné události...
Ano! To je to, co jsem chtěl od vás celou dobu slyšet. Svědkem události umírání dětí hladem jste už teď, protože o nich víte. Ale nepomůžete jim jenom proto, že je nevidíte. Skutečnost, že je nevidíte, pro vás snižuje hodnotu jejich života pod hodnotu hračky pro psa...

> když přispěji těm virtuálním dvěma dětem na jedno očkování, není to pomoc definitivní, mohou zemřít na cokoliv jiného...
[smích] To mě pobavilo. Ale tohle nevysvětlujte mě, ale té matce, které umírá její dítě. A vy být tou matkou - vy byste pochopil jako dostačující argument, že život vašemu dítěti někdo nezachrání, protože stejně může umřít na něco jiného? Tohle musím říct svému kolegovi doktorovi, aby vysvětloval svým pacientům, proč jim tu operaci neprovede...

> tak kde je ta hranice, oč je morálnější přispět nedostatečně...
Neexistuje termín přispět nedostatečně. Musím opakovat, že humanitární pomoc neřeší většinou podstatu problémů, ale jejich následky. Ale jsou i vyjímky (školství, očkování, apod.).

> hm, jenom říkáte, že kdo si vybere psa je špatný, fajn
Vymýšlíte si. Nikde jsem neřekl, že je někdo špatný. Stále opakuji jen jednu věc. Pokud dám v květinářství při nákupu přednost jedné květině před ostatními, znamená to, že se mi líbí nejvíc, že má pro mě nejvyšší hodnotu. Pokud si v touze někomu pomoci vyberu psa, zanmená to, že je pro mě cennější než ostatí, kterým jsem mohl zachánit život.

> aha, tak mi ještě vysvětlete, proč by to měl kdokoliv vyvracet?
Na to se neptejte mě, ale všech zdějších diskutujících, proč se usilovně (ač zatím marně) snaží toto tvrzení vyvrátit. Snad proto, že se neztotožňují s jeho závěrem?

> to jsem řekl?
Ano, to jste řekl. Přestat podporovat rodiny, které žijí na podpoře (ať už z důvodu tělesného postižení nebo neexistence volného místa v okolí) znamená v mnoha případech jejich smrt hladem.

> jde ovšem celkově o náš přístup ke zdrojům planety
Musím se opakovat - toto nevysvětlujte mně, ale té matce, co jí umírá dítě. A přeji vám, abyste se nikdy nedostal do opačné situace, kdy vám nějaký chytrák bude povídat o přístupu ke zdrojům... Skutečnost, že vydělat 100 Kč na hračku pro psa, vyčerpá zdoje planety úplně stejně, jako vydělat 100 Kč na 2 vakcíny pro děti vám zřejmě nedochází.

Dál asi netřeba pokračovat. Ve vašem případě jsem již docílil toho, o co jsem se od začátku snažil - abyste si přiznal, jak málo vám záleží na vlastním druhu, pokud jeho utrpení nevidíte, přestože o něm víte.

41119

24.1.2005 12:12

RE: Ach vy ľudia!

kavol 193.?.?.?

Reakce na 41119

>> hm, jenom říkáte, že kdo si vybere psa je špatný, fajn
>Vymýšlíte si. Nikde jsem neřekl, že je někdo špatný.

označil jste při několika příležitostech toto jednání za nehumánní

nezdá se, že byste jednání nehumánní považoval za správné či alespoň neutrální, ergo kladívko nehumánní = špatné

takže pokud Vám jde o slovíčkaření, bezva, vedete nade mnou 1:0, opravdu jste nikde neřekl doslovně, že je někdo "špatný"; pokud jde ovšem o smysl textu, pak jste buď právě schválně zalhal anebo máte problémy s vnímáním textu a užíváním logiky ...
vzhledem k tomu, že vytrhnout z kontextu můj výrok o nepodpoře a aplikovat jej místo na (normální, zdravé) cikány na (fatálně) tělesně postižené, Vám nečinilo žádný problém, tipuji si spíše na to prvé
- v každém případě považuji další diskusi za bezpředmětnou

41265

21.1.2005 17:44

RE: Ach vy ľudia!

kavol 193.?.?.?

Reakce na 40964

>> jistě, já se jen ptám, na základě čeho je ve Vašem
>žebříčku hodnot dítě z Afriky nejvýše?

>Ne dítě z Afriky, ale každé dítě, každý lidský tvor. A na
>základě toho, že jsou stejný živočišný druh, jako já. Stejné
>chování je možno také najít u všech živočichů kromě člověka.

nějak si nejsem jist, jak mám toto chápat ... "u všech živočichů" [zmaten]

na jiném místě už je uveden příklad, kdy si jiní živočichové v rámci druhu nijak nepomáhají ...
dost často si dokonce škodí ...
někdy dokonce v zájmu jiného druhu - např. ovčáčtí psi chrání ovce; historky o psech bránících své pány před jinými psy také nejsou všechny pouze vybájené ...

nevím, co Vás přimělo se domnívat, že lidé jsou něco víc - já tento názor nesdílím, což považuji za hlavní překážku naší domluvy; ostatně zatím jste v diskusi nepředvedl nic, co by mě nutilo se domnívat, že lidé mají na tuto planetu větší právo, než cokoliv jiného (ať už z říše živočišné či rostlinné) ...

ve Vašem příkladu s autonehodou, kdyby byl zároveň zraněn člověk i pes, téměř jistě bych upřednostnil pomoc člověku - ale moje pohnutky se v žádném případě nedají shrnout do prostého "je to můj druh" (přestože to s tím do značné míry souvisí)

41096

21.1.2005 19:30

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 203.?.?.?

Reakce na 41096

> historky o psech bránících své pány před jinými psy také nejsou všechny pouze vybájené ...
A o to jde. Myslíte si, že by takový pes bránil svého pána před jiným útočícím psem, kdyby nějaký třetí agresivní pes útočil na jeho štěně (nebo na štěně jeho sourozenců)? Samozřejmě že by v první řadě chránil své štěně. Člověk se chová jinak. Problémy dětí vlastího druhu ho netrápí, pokud je nevidí. A co oči nevidí...

> nevím, co Vás přimělo se domnívat, že lidé jsou něco víc
Ale to já přece nikde netvrdím. Já říkám, že pokud si při adopci vyberu v dětsém domově rómského chlapce, je tento chlapec pro mě víc než všechny ostatní děti v tom domově. A pokud si při stejné logice vyberu při rozdávání pomoci psa, je tento pes pro mě víc, než všichni ostatní živí tvorové, kterým jsem mohl pomoci.

> ve Vašem příkladu s autonehodou, kdyby byl zároveň zraněn člověk i pes, téměř jistě bych upřednostnil pomoc člověku
Ale! Otázka však stále zůstává - PROČ člověku? Respektive proč v tomto případě, kdy on k nám nemá žádný citový vztah a proč ne v případě, kde stejný člověk potřebuje od nás stejnou pomoc, ale je pouze ve vedlejší vesnici, státu, kontinentu...?

41114

11.2.2005 23:56

RE: Ach vy ľudia!

Marián Čavojský 62.?.?.?

Reakce na 41114

>A o to jde. Myslíte si, že by takový pes bránil svého pána
>před jiným útočícím psem, kdyby nějaký třetí agresivní pes
>útočil na jeho štěně (nebo na štěně jeho sourozenců)?
>Samozřejmě že by v první řadě chránil své štěně. Člověk se
>chová jinak. Problémy dětí vlastího druhu ho netrápí, pokud
>je nevidí. A co oči nevidí...

V prvom rade by bránil svoje steňa alebo steňatá jeho súrodencou.

Vy ste otec, alebo iný priamy pribuzný detí v Afrike keď ich tak bránite? Nechcem vam tvdiť, ze nesmiete, ale pravda je, že košela
je bližšia ako kabát a myslím, že vôbec nezáleží na druhu.

Poďme ďalej do extrému, keď ste tak pekne začali. Ako môžete tvrdiť, že máte rád zvieratá, keď všetky (prízvukujem všetky) prostriedky, ktoré nepotrebujete ku svojmu životu, posúvate deťom do afriky. To znamená, že už nezostávajú žiadne na poskytnutie žiadnemu inému živočíchovi. Lebo podľa vašej logiky, čokoľvek by ste chceli poskytnút inému druhu, automaticky ochudobňuje druh ľudský a tým pádom ste "nelida", ktorú nenávidí svoj druh. Alebo má minimálne pokryvený rebríček hodnôt.

>Ale! Otázka však stále zůstává - PROČ člověku? Respektive
>proč v tomto případě, kdy on k nám nemá žádný citový vztah a
>proč ne v případě, kde stejný člověk potřebuje od nás
>stejnou pomoc, ale je pouze ve vedlejší vesnici, státu,
>kontinentu...?

Ste si istý, že dokážete všetko zdôvodniť? Ja teda nie a mám obavy, že by som sa s vami nechcel stretnúť. Mohol by som mať strašný pocit, že všetko dokážete zdôvodniť a ja som taký nedokonalý.

43094

20.1.2005 15:13

RE: Ach vy ľudia!

kavol 193.?.?.?

Reakce na 40894

tak tu to je:

> Ale co kdyby někdo do obchodu se psími dečkami přímo do regálu
> vedle deček posadil 2 umírající děti, na kterých by byla cenovka
> za záchranu jejich života - 100 Kč. Jak byste se rozhdli
> investovat svých 100 Kč?

pokud by ta cena byla 100 Kč, pak bych ji zaplatil ... ovšem, odhlédneme-li od korupce a že z mého příspěvku dostanou ony děti minimum, pak je tu stále problém, že těch 100 Kč je pouze momentální pomoc - než ty děti vyrostou, prožijí dospělost a sejdou přirozenou smrtí, budou potřebovat ještě spousty léků, potravin a kdovíčeho v ceně celkem mnohonásobně vyšší, přičemž nikdo nezaručí, že ta investice 100 Kč je jediná a tyto ostatní náklady že už si pokryjí zachráněnci sami, ba dokonce že nikdy v dospělosti nezplodí další děti, které budou potřebovat opět mých 100 Kč

kdo mi zaručí, že i přes moji pomoc nebudou dále trpět?

a 100 Kč = 2 děti ... a kolik dětí, co tuto pomoc potřebují, tam celkově je? posadíte je nejen vedle psích vymožeností, ale také vedle těch kin, divadel apod., jak už zde někdo jmenoval? nemám se vzdát svých plánů našetřit si na pohodlný dům, nýbrž bydlet v levném stanu a mýt se v řece a svými úsporami zachránit x tisíc dětí? a co moje děti, jestli někdy nějaké budu mít, nebude nespravedlné, že na jejich zdravotní péči vydám více, než oněch 100 Kč jako jiným?

takže ještě jednou odpověď na Váš hypotetický problém - pokud by na cenovce viselo 100 Kč, pak bych je zaplatil; v reálném problému ovšem na cenovce visí daleko více, na což nemám, a odmítám tedy dávat první splátku 100 Kč na něco, co si stejně nebudu moci koupit

> Je snad vzdálenost trpících lidí důvodem k tomu, abychom si
> cenili pohodlí psů před jejich životy?

vzdálenost fyzická nikoliv; vzdálenost citová ANO ... tedy v tom případě, co zde nastiňujete - pokud jde o ulehčení utrpení, pak příspěvek na prodloužení agonie je blbost, s prominutím (hej, nechcete začít vybírat na eutanasii? [oči v sloup] )

40948

20.1.2005 16:49

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 203.?.?.?

Reakce na 40948

Chápu vás tedy dobře, že pokud by na světě trpěli hladem jen 2 děti, tak byste jim pomhl, ale protože jich jsou miliony, tak nepomůžete ani těm 2, protože všechny děti nezachráníte? A kdyby ty 2 děti z milionu byly před vaším domem - pomohl byste jim? Co způsobuje tu jejich citovou vzdálenost? Jejich rasa, chudoba, národnost, kultura nebo jayzk?

40966

21.1.2005 16:42

RE: Ach vy ľudia!

kavol 193.?.?.?

Reakce na 40966

>Chápu vás tedy dobře, že pokud by na světě trpěli hladem jen
>2 děti, tak byste jim pomhl, ale protože jich jsou miliony,
>tak nepomůžete ani těm 2, protože všechny děti nezachráníte?

nikoliv, nechápete
... leč všiml jsem si, že myšlenka na systémové řešení namísto krátkozraké charity, se Vám nezamlouvá na kterémkoliv místě této diskuse, ať už byla podána jakkoliv a kýmkoliv, takže se mi nechce (ano, jsem sobecký a líný) pouštět se do dalšího vysvětlování

>A kdyby ty 2 děti z milionu byly před vaším domem - pomohl
>byste jim? Co způsobuje tu jejich citovou vzdálenost? Jejich
>rasa, chudoba, národnost, kultura nebo jayzk?

nevím, proč sem neustále pletete otázky odlišnosti lidí - rasa, národnost či jazyk jsou přece naprosto irelevantní ...
pokud Vás opravdu zajímá, "Co způsobuje...", jděte se těch dvou dětí zeptat, jaký mají citový vztah k diskutérovi ze Zvědavce s přezdívkou "kavol"

41091

21.1.2005 20:36

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 203.?.?.?

Reakce na 41091

> jděte se těch dvou dětí zeptat, jaký mají citový vztah k diskutérovi ze Zvědavce s přezdívkou "kavol"
A když pomáháte psovi, kterého vidíte poprvé v životě nebo když posíláte peníze na Karlův most nebo na oběti Tsunami - jaký mají oni citový vztah k diskutérovi kavolovi?

> leč všiml jsem si, že myšlenka na systémové řešení namísto krátkozraké charity, se Vám nezamlouvá na kterémkoliv místě této diskuse...
Ukažte mi jediné místo, kde tu někdo mluvil o systémovém řešení. Nebo myslíte ten váš originální nápad nikomu nepomáhat (pokud není před mýma očima nebo pokud to není kamarád), a nechat lidi, ať si pomůžou sami, nebo ať zemřou? Bez ohledu na to, zda se mi zamlouvá nebo ne, splňuje tento závěr bezezbytku to, oč jsem se zde od začátku snažil.

41122

19.1.2005 15:38

RE: Ach vy ľudia!

Michal Bartek bartek (zavináč) galanta (tečka) sk 62.?.?.?

Reakce na 40862

>Přesně na takovou reakci jsem čekal. Mluví úplně o něčem
>jiném, bez špetky vlastních zkušeností a neodpovídá na
>žádnou z položených otázek. Zkuste to napravit a na nějakou
>otázku odpovědět.

Ja som tiež čakal na takúto reakciu.
Vážený Vlada (Vláďa,Vláda alebo ako, bez diakritiky Vás ani neviem osloviť), skúste si prečítať článok a vyjadrite sa k nemu. Teda k opätovanej láske priateľa, o ktorého sa staráme hoci sme ho nechceli (viď. http://www.zvedavec.org/zvirata_1032.htm)
Ostatné nie je hodné komentára, pretože už dávno J.A.Komenský povedal:
"Rozčilovati se znamená mstíti se na sobě samém pro blbost druhých"

40880

19.1.2005 17:42

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40880

Domníváte se, že lidé budou reagovat na váš příspěvek, pokud je označíte za blbce?

40895

20.1.2005 11:46

RE: Ach vy ľudia!

Michal Bartek bartek (zavináč) galanta (tečka) sk 62.?.?.?

Reakce na 40895

>Domníváte se, že lidé budou reagovat na váš příspěvek, pokud
>je označíte za blbce?

Stokrát som si povedal, že nebudem reagovať na príspevky podobné Vašim. Vám sa vôbec nedá dôvodiť. Stále meliete svoje a nepripúšťate názory iných. A nedovolíte iným mať iný názor, než je Váš. Takže skúste trochu počúvať aj názory iných a viacej výrok J.A.Komenského na Vás nepoužijem.
Deti mám už odrastené, takže máme ďalšie dieťa, psa menom Oscar. Bol nechcený, ale stal sa členom našej rodiny. Plnoprávnym členom! To znamená, že tak, ako som vlastným deťom kúpil deku, tak som ju kúpil aj Oscarovi. Tak ako som prispieval na humanitu dovtedy, kým som psa nemal, tak isto prispievam teraz, keď psa mám. Tak ako som sa staral o zdravie svojich detí, tak sa starám o zdravie svojho psa. A ak bude v regále pri niečom, čo potrebujem africké dieťa, tak si to kúpim, lebo to ptrebujem a na to dieťa prispejem tiež. Súdim podľa Vašich príspevkov, že by som mal dať Oscara utratiť, aby mi zostalo viac peňazí pre deti v afrických krajinách. Sorry, ale to NIE! Každý živý tvor tejto planéty má právo na plnohodnotný život. Aj náš Oscar a tisícky ďalších nemých tvárí, ktoré sú odkázané na našu opateru.
Zaujímalo by ma, čo robí vláda jednotlivých afrických štátov pre svojich občanov, pre matky a ich hladujúce deti. Všade ukazujú len podviživené deti, ale ich vládnych činiteľov nie. Prečo?

40937

20.1.2005 14:42

RE: Ach vy ľudia!

zdenek 24.?.?.?

Reakce na 40937

>Zaujímalo by ma, čo robí vláda jednotlivých afrických štátov
>pre svojich občanov, pre matky a ich hladujúce deti. Všade
>ukazujú len podviživené deti, ale ich vládnych činiteľov
>nie. Prečo?

no co by delali, pokud zrovna neprobiha statni prevrat, tak se ceka na dalsi zasilky s pomoci a pritom proklinaji ty, kteri ji tam posilaji. Na rozdil od psa, ktery nasi starost o nej oplati vernosti bez hranic.
znate takove ty figurky, potahnete za nohu nebo za ucho a ona mele furt to same(na rozdil od nekterych lidi to je nekdy zabavne)
s ni se taky nedomluvite.

40944

20.1.2005 16:12

RE: Ach vy ľudia!

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 40937

Pane Barteku, kdybych chtěl být zlomyslný, tak napíši, že jste si Vladu sjednal, aby nesmyslnou otázkou vyprovokoval diskuzi. Otázka, zda dát raději příspěvek na psí útulek nebo na děti v Africe, ač se zdá na první pohled logická, je, jak by řekl strejda Klaus, špatně položenou otázkou.
Pokud byste tento problém promýšlel do důsledku, musel byste dospět k závěru, že v zájmu jakési spravedlnosti byste si ze svého platu mohl ponechat částku méně než zcela nezbytkou pro holé přežití a zbytek byste měl věnovat na nejzákladnější humanitární pomoc hladovějícícm v Africe v Asiii a jinde. Tak by měli jednat lidé na celém světě a to by byl ten správný komunističtější než komunistický spravedlivý řád. Jak k tomu příjde hladovějící dítě v Africe, že vy s plným žaludkem sedíte doma v teple a koukáte na bednu? Vy takto žijete v luxusu a dítě strádá. Spravedlivé by bylo, abychom strádali všichni stejně.

Nesmyslnost Vladem položené otázky si myslím je zcela zřejmá. Otázka takto položená nemá racionální a (moderně) smysluplné řešení.

40958

20.1.2005 17:27

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 203.?.?.?

Reakce na 40958

Je mi líto, ale ani v tomto případě se necítím být zcela pochopen. Já v této diskuzi nehledám smysluplné řešení problému. A především ani v nejmenším nikomu neříkám, že má dávat peníze na hladovějící děti místo na psí hračky. A pokud bych to dělal, tak bych nikdy nikomu neříkal, aby věnoval celý svůj plat na charitu. Peníze se dají investovat (včetně investice do sebe sama, např. do ledničky), vhodně rozmnožit a pomoci tak více lidem než okamžitou pomocí maximální částou. Ale to je otázka na zcela jinou diskuzi.

Mohu se zeptat, co je na mnou položené otázce nesmyslné?

Pokud chci investovat do ledničky, vybírám tu, která má pro mě největší užitek - nejvěší cenu. Pokud dávám peníze na charitu, stejným principem vybírám tu, která mi přinese největší užitek - má pro mě nejvěší cenu. A pokud mezi konty na psí útulek, na oběti tsunami a na pomoc hladovějícím dětem vyberu konto psího útulku, znamenáto, že tato investice mi přinesla největší přínos - psi pro mě mají ze zmíněné nabídky největší cenu.

A o to mi jde - aby si lidé tuto souvislost a své osobní preference uvědomili.

To jsou ekonomické zákony, se kterými by myslím pan Klaus souhlasil (učili nás je v hodinách ekonomie). Pokud se vám zdají nesmyslné, můžete mi přesně ukázat na místo, kde tato úvaha začne postrádat logiku?

A vy byste snad sám nepomohl hladovějícímu dítěti, kdybyste mu tváří v tvář mohl zachránit život?


40971

20.1.2005 19:32

RE: Ach vy ľudia!

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 40971

Pane Vlado, ve svých předchozích komentářích jste napsal :
Žádný živočich na světě nepomůže jinému druhu, pokud ví, že jedinec jeho druhu je v ohrožení života. Pouze člověk je schopen této "nehumánnosti".

To je v zásadě nepravdivé tvrzení. Můžete uvést nějaký příklad, kdy by jakýkoliv živočich pomohl jinému živočichovi, byť i stejného druhu? Pouze u savců pomůže matka pudově svému mláděti, je-li to v jejích možnostech. Vyjimečně u savců žijících ve stádu je to někdy i jinak, ale zásadně stádo třeba pakoňů netečně přihlíží, jak lev loví a požírá člena stáda. Jistý druh vzájemné pomoci lze nalézt pouze u některých druhů zvířat, žijících ve smečkách. Je to ovšem pouze pomoc členovi smečky proti jiné smečce, nikoliv pomoc jedinci stejného druhu.

40983

20.1.2005 21:19

RE: Ach vy ľudia!

Lojza 70.?.?.?

Reakce na 40983

KARLE,
zase s tebou musim souhlasit. Cekam az pochopis, ze
Bush a USA jsou ve valecnem stavu s terorismem a
budu ti tady pleskat za kazdym radkem a rikat, to
mame chytreho Karlicka ze Suche Vrbky. Ted si nedelam
zadnou legraci, ale beru to vazne.

41000

20.1.2005 22:21

RE: Ach vy ľudia!

Lev 82.?.?.?

Reakce na 41000

Lojzo, uz jste se podival pod vase luzko, nez jdete spat, jestli tam nahodou neni ukryty terorista ? Ja uz mam taktez ten Bushistatskej syndrom. Vidim teroristy vsude - moje zena, deti, muj pravnik, muj sofer, muj presidet, moji pasazeri v letadle, i vy Lojzo a kdyz se s hruzou zpoceny rano probudim ze snu o teroristech a kdyz vstanu z postele divam se na sebe do zrcadla a tazi se ho: "zrcadlo, zrcadlo, rekni mi kdo je na svete ten nejkrasnejsi terorista", tak zrcadlo mi odpovi "no prece ty, ty stary ..." [velký smích] [velký smích]

41007

20.1.2005 22:49

RE: Ach vy ľudia!

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 41000

>KARLE,
>to mame chytreho Karlicka ze Suche Vrbky. Ted si nedelam
>zadnou legraci, ale beru to vazne.
>
>

Já to beru také vážně - jak jinak a navrhuji tě za prezidenta. Samozřejmě bušistánu, protože pro naší Vrbku by tě bylo škoda.

41011

21.1.2005 12:12

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40983

Nikdy jste neviděl, jak si opice navzájem vybírají parazity? Jak jedna kočka olizuje druhou? A nebo jak mravenec táhne za sebou poraněného mravence? Slyšel jste, jak si mravenci pomáhají navzájem tím, že budují farmy biologických kultur, které pak požírají? Neslyšel jste nikdy o delfínech, které zachránili potomeným rybářům život? A myslíte si, že takový delfín by rybářovi pomohl, kdyby věděl, že kus od něj umírá jiný delfín hlady?

41064

20.1.2005 19:40

RE: Ach vy ľudia!

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 40971

…pokud se má někdo rozhodnout, zda darovat 100 Kč na psí útulek nebo na hladovějící děti a rozhodne se pro psí útulek (pro psí šampon, dečku...), pak jedná nehumánně. Dokazuje tím, že pohodlí zvířete je pro něj cennější než život člověka.
…Pokud dávám peníze na charitu, stejným principem vybírám tu, která mi přinese největší užitek - má pro mě největší cenu. A pokud mezi konty na psí útulek, na oběti tsunami a na pomoc hladovějícím dětem vyberu konto psího útulku, znamená to, že tato investice mi přinesla největší přínos - psi pro mě mají ze zmíněné nabídky největší cenu.
A o to mi jde- aby si lidé tuto souvislost a své osobní preference uvědomili.

Rovněž nemohu takové tvrzení považovat za pravdivé. V praktickém životě člověk nejedná pouze tak, aby získal maximální prospěch. Dám-li peníze na psí útulek, na oběti tsunami či na hladovějící děti, tak ve všech případech z toho nebudu mít ekonomický prospěch naprosto žádný. O své peníze přijdu. Získám tím pouze dobrý pocit, že jsem možná někomu nebo něčemu potřebnému pomohl a to ať dám peníze na jakýkoliv účel, třeba na opravu kulturní památky nebo jako dar do tomboly. Pocit, že z hlediska morálky jsem udělal dobrý skutek.
Při páchání dobrých skutků člověk nikdy nezvažuje, jaký skutek by byl nejhodnotnější. Mnohdy je i obtížné zvážit, co je účelnější a prospěšnější, tedy jaký skutek je hodnotnější. Zda dát stovku na opravu Karlova mostu nebo psímu útulku na nákup konzerv nebo pro veterináře, aby dal smrtící injekci starým bezmocným psům. Jak se rozhodnout? Co je hodnotnější? Obdarovat psí útulek nebo kočičí útulek? Obojí je přece stejně záslužné, všechny útulky jsou potřebné. Přispívám tedy náhodně a s vědomím, že já dám na ten účel a jiný člověk na jiný účel tak, aby potřeby potřebných byly pokryty pokud možno rovnoměrně. Je přece naprostý nesmysl, aby všichni lidé přispívali pouze na hladovějící děti v Africe a nikdo by nepřispěl na oběti zemětřesení, povodní apod.,protože pouze děti jsou nejvyšší hodnota.

40984

20.1.2005 19:54

RE: Ach vy ľudia!

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 40971

Pane Vlado, chápe vaše pohnutky. Děti v Africe potřebují pomoc a poskytovaná pomoc je nedostatečná.
Vaše argumentace, že kdo raději přispěje na psí útulek než na africké děti, jedná nehumáně, je zcestná a zavádějící a svým charakterem demagogická.
Není žádného důvodu považovat člověka, který přispěje na opravu Karlova mostu a nepřispěje na oběti tsunami, přispěje na oběji povodní na Moravě či v čechách a nepřispěje na africké děti za méně humáního. Dobročinnost je dobrovolná. Soucítící člověk poskytne pomoc jak se mu příležitost naskytne a podle svých momentálních možností.
Není dobročinnost větší a menší. Dobročinnost buď je anebo není a pokud je, tak je záslužná v každém případě. Nelze ani spravedlivě posuzovat míru dpbročinnosti. Je snad dobročinnější milionář, který poskytne dar sto tisíc Kč než důchodce, co věnuje dvě stovky?
Proto vaše otázka není na místě.

40986

21.1.2005 12:21

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 40986

Teď jste vážně porušil logiku věci. Pokud chci někomu, kdo potřebuje pomoc, darovat peníze a mezi psem a člověkem vyberu psa, tak ten člověk zemře. To je prostě fakt. A nemůžu se ospravedlňovat tím, že tomu člověku pomůže někdo jiný.

Každý člověk si vybírá to, co pro něj přinese největší užitek - má pro něj největší cenu. To jsou zákony ekonomie. Pokud nevěříte mně, mohu doporučit řadu literatury ke studiu.

Stále jste neodpověděl na mou poslední otázku.

41067

21.1.2005 12:59

RE: Ach vy ľudia!

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 41067

Pane Vlado, viděl jsem, i jak naše očka olizuje čumák našemu psovi. Ovšem rozdíl mezi chováním zvířat a chováním lidí je v tom, že zvířata jednají pudově. Člověk se rozhoduje vlastním rozumem.
Lidí a věcí potřebných naší pomoci je mnoho. Všechny potřebné neuspokojíte, ani kdybyste rozdal miliardy. Vždy musíte volit na co přispějete a na co již ne. Nevolíte podle absolutbní hodnoty potřebnosti (zpravidla, jen jde-li o událost skutečně mimořádnou). Nevolíte ani podle toho, jaký ekonomický či jiný přínos můžete za to očekávat. Ročně mi chodí desítky žádostí o příspěvek. Prostě náhodně někomu dám a jinému nikoliv a rozhodně za to nic od nikoho nečekám.

41073

21.1.2005 14:35

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 41067

Pokud zachrání delfín tonoucího se rybáře, rozhodně se nejedná o pudovou záležitost. A tím spíš, že se člověk rozhoduje rozumem, by měl více myslet na svůj vlastí druh než na zvířata.

Co řeknete mamince, které zemřelo její dítě, protože se mu nedostalo včas základní očkování? Že by vaše pomoc stejně nevyřešila problémy nemocí na celém světě? Že jste přispěl na Karlův most a jí má přispět někdo jiný? A teď si představte být v kůži té maminky, která přišla o své dítě, které mohl zachránit někdo, kdo místo konta pro pomoc dětem zvolil konto pro pomoc Karlovu mostu. Který z těcho argumentů byste chápal jako vysvětlující, proč vaše dítě muselo zemřít?

> Nevolíte ani podle toho, jaký ekonomický či jiný přínos můžete za to očekávat.
Ale já také nikde nemluvím o ekonomickém přínosu. Proč chodí křesťané do kostela? Také z toho nemají ekonomický přínos. Ale stejně jako člověk někomu pomáhající mají z návštěvy kostela duševní (duchovní) přínos. A každou neděli křesťané zjistí, že nejvyšší duševní přínos pro ně má návštěva kostela (např. před návštěvou zoo) - stejně jako když si vybíráme film, na který půjdeme do kina - vybíráme ten, který nám přinese největší hodnotu - největší uspokojení - stejně jako když vybíráme, komu darujeme peníze.

Já bych byl velmi rád, kdyby se někomu podařilo rozbít tuto argumentaci, ale jak vidím, tak to zřejmě není možné.

41079

20.1.2005 17:06

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 203.?.?.?

Reakce na 40937

> Každý živý tvor tejto planéty má právo na plnohodnotný život. Aj náš Oscar a tisícky ďalších nemých tvárí, ktoré sú odkázané na našu opateru.
To tu raději neříkejte moc nahlas - většina zdejších diskutujících by nechala ty živé tvory zemřít hlady, pokud by to byli lidé, s odůvodněním, že jejich život nemá takovou cenu, že jejich utrpení nezpůsobili a že k nim nemají žádný citový vztah.

> Súdim podľa Vašich príspevkov, že by som mal dať Oscara utratiť, aby mi zostalo viac peňazí pre deti v afrických krajinách.
Ale vždyť to nikde netvrdím. Pouze se snažím, abyste pochopili, že pokud si při rozhodování, kterému živému tvoru dáte přednost, vyberete psa, dáváte tím jednoznačně najevo, že je jeho život pro vás cennější než život člověka. A to zatím nikdo nedokázal vyvrátit.

> Zaujímalo by ma, čo robí vláda jednotlivých afrických štátov pre svojich občanov, pre matky a ich hladujúce deti.
Je toto snad relevantní argument, který by nám měl říkat, jak si máme cennit života dětí žijících v těchto státech?

40968

20.1.2005 21:12

RE: Ach vy ľudia!

Lojza 70.?.?.?

Reakce na 40895

Domníváte se, že lidé budou reagovat na váš příspěvek, pokud je označíte za blbce?

Chlapce, asi malo ctes prispevky pana Pelesky.
Slovo "blbec" by se dalo brat malem jako pochvala.

40998

21.1.2005 10:41

RE: Ach vy ľudia!

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 40998


>Domníváte se, že lidé budou reagovat na váš příspěvek, pokud
>je označíte za blbce?

>
>Chlapce, asi malo ctes prispevky pana Pelesky.
>Slovo "blbec" by se dalo brat malem jako pochvala.
>
>

Tady jsi se Lojzíku trochu spletl. To nebyl pan Peleška, ale pan Bartek.
Předpokládám, že jako slušný člověk se panu Peleškovi omluvíš.

41059

20.1.2005 21:12

RE: Ach vy ľudia!

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 40824

>Ano za jediny den zemre asi 45.000 deti hlady. Kolik
>deti zemre hlady trebas v Svedsku ? Ci v Portugalsku ?
>Umiraji deti hlady v Italii, nebo v USA ? Mam za to
>ze ne . Cim to tak asi je ? Nezda se vam moudry muzi
>ze je to asi tim ze ten trebas pan Josef Novak ze Sum-
>perku nebo John McClaud se o sve decka stara uz davno
>pred tim nez je zacne pocinat. To se neda rict o otcich
>a matkach jinych zemi. Tem je to uplne jedno. Bylo a
>bude. Je jim jedno jestli s jejich 15 deti jiz zemre
>do rana polovicka.

Lojzo, to si se zase předvedl.
I v té Africe a v Indii mají rodiče rádi své děti a starají se o ně, jak mohou podle svých možností nejlíp. Na rozdíl od nás, zajištěných penzijním systémem, oni musí spoléhat na to, že jejich děti je ve stáří budou živit.

Není ani vina afričanů, že jich miliony v sedmdesátých a osmdesátých letech v důsledku sucha zemřely hladem. Za ty mrtvé nesemy plnou odpovědnost my z Evropy a USA, protože naše země byly a jsou hlavními světovými znečišťovateli ovzduší- viz např. globální stmívání http://www.blisty.cz/2005/1/17/art21551.html
My jsme jim to sucho a následný hladomor svým průmyslem přivodili. Na Sahaře toho těžkého průmyslu mnoho není. A dosud USA nejsou ochotny snižovat znečišťování ovzduší, aby americké firmy nepřišly o své zisky.

40997

20.1.2005 23:00

RE: Ach vy ľudia!

zdenek 24.?.?.?

Reakce na 40997


>Není ani vina afričanů, že jich miliony v sedmdesátých a
>osmdesátých letech v důsledku sucha zemřely hladem. Za ty
>mrtvé nesemy plnou odpovědnost my z Evropy a USA, protože
>naše země byly a jsou hlavními světovými znečišťovateli
>ovzduší- viz např. globální stmívání
>http://www.blisty.cz/2005/1/17/art21551.html

>My jsme jim to sucho a následný hladomor svým průmyslem
>přivodili. Na Sahaře toho těžkého průmyslu mnoho není. A
>dosud USA nejsou ochotny snižovat znečišťování ovzduší, aby
>americké firmy nepřišly o své zisky.

a ja jeste do toho vypustim jed z nejmene 30 cigaret denne.

41014

21.1.2005 11:58

RE: Ach vy ľudia!

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 41014

>
> a ja jeste do toho vypustim jed z nejmene 30 cigaret
>denne.

>
Přestože jsme se všichni jako jeden muž (včetně žen) pustili do pana Vlady, nutno mu uznat, že má pravdu v zásadním požadavku, abychom jako civilizovaní lidé uznali sounáležitost s lidským druhem jako takovým a cítili a svým jednáním dali najevo jistou míru solidarity s lidmi na celém světě. Právě vzájemná pomoc v tlupě, kmenu, národu z nás lidí vytvořila nejvyšší živočišný druh v přírodě, umožňuje nám nejen přežít, ale i přírodu podle svých představ přetvářet a částečně ovládat. Vzájemná součinnost a vzájemná pomoc lidí je prapůvodním zdrojem vzniku a vývoje civilizace. Není proto nemístné v globálním světě 21. století požadovat, aby si lidé význam této skutečnosti uvědomovali a podle toho také jednali.
S panem Lojzou jsme se od smečky lidsko-psí dostali až ke vztahu smečky židovsko-křesťansko-ateistické a smečky muslimské. Na současném stupni civilizace stále existují různé lidské smečky, které spolu soupeří. K jednotné lidské civilizaci jsme zatím nedospěli. V globálním světě je však potřeba se o toto sjednocení velmi rychle usilovat v zájmu naší budoucnosti, aby toto soupeření nebylo příčinou zániku civilizace a lidí jako živočišného druhu. Euroatlantská civilizace, jako smečka nejvyspělejší organizačně i ekonomicky máme povinnost podporovat rozvoj ostatních lidských smeček, které našeho stupně vývoje ještě nedosáhly. Je to v zájmu nejen celého lidstva, ale hlavně nás samotných. Hladové černošské děti jsou proto i naším dluhem, zvláště když v rámci hospodářské kooperace vyspělé státy odírají ty chudé a ještě navíc i neúmyslně stojí za zhoršováním přírodních podmínek v těch chudých.
Tento stav však není řešitelný charitou.
Charitativní pomocí lze řešit události mimořádné, nikoliv stav chronický.

41062

21.1.2005 12:28

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 194.?.?.?

Reakce na 41062

Ano, ano, ano. To je to, co se tu celou dobu snažím říct.

Jen poznámku k poslední větě - charitativní pomoc není od toho, aby řešila podstatu problému, ale jeho následky. Celou dobu se tu snažím, aby si lidé uvědomili, že lidský život má (mít) stejnou, nevyčíslitelnou cenu, ať už se jedná o prezidenta Bushe nebo o hladovějící dítě v Africe. A že jediný důvud, proč my těm dětem nepomůžeme, je ten, že my jsme "zde" a oni jsou "tam".

41068

21.1.2005 15:41

RE: Ach vy ľudia!

zdenek 24.?.?.?

Reakce na 41062

> Euroatlantská
>civilizace, jako smečka nejvyspělejší organizačně i
>ekonomicky máme povinnost podporovat rozvoj ostatních
>lidských smeček, které našeho stupně vývoje ještě nedosáhly.
>Je to v zájmu nejen celého lidstva, ale hlavně nás
>samotných.

Ale to uz tady bylo, rikalo se tomu sice kolonialismus, ale fungovalo to. Akorat to trvalo velmi "kratkou" dobu na to aby to mohlo zanechat nejake pozitivni nasledky.
Cechum take 300 let "upeni v zalari narodu" pomohlo jak po strance ekonomicke, kulturni ap. Po 20 letech samostatnosti bylo vedeni naroda na takove urovni, ze nebylo schopno se branit prvnimu nepriteli, ktery se objevil.
No a v Africe to nezvladli nejen po politicke strance, ale a coz je pro ne horsi ani po ekonomicke.
Obdobi sucha, morove epidemie, 30leta valka to vsechno bylo i v Evrope, akorat po vsech tech nestestich nikdo nesedel pod stromem a cekal na pomoc, nikoho druheho z toho neobvinoval, ale pracoval 2x vice, aby se z tech sracek dostal co nejdrive.

41081

21.1.2005 17:27

RE: Ach vy ľudia!

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 41081

Zdeňku, vy jste srandista. Vy víte, že nemáte pravdu. Nelze přirovnávat poměry ve středověké Evropě ke stavu v době zániku kolonialismu. Kdyby bývalé koloniální mocnosti neinstalovaly při odchodu své poskoky jako nové vlády a nedodávali jim zbraně proti vlastnímu lidu, tak se situace v nově osvobozených státech také vyvinula jinak. S odchodem koloniální správy také z kolonií odešla inteligence, zkušení řídící pracovníci a odborníci. Po rozpadu Rakousko-Uherska v ČSR zůstali nejen výrobní prostředky, ale i řídící pracovníci i zkušení dělníci.

41093

21.1.2005 19:51

RE: Ach vy ľudia!

zdenek 24.?.?.?

Reakce na 41093

> S odchodem
>koloniální správy také z kolonií odešla inteligence, zkušení
>řídící pracovníci a odborníci. Po rozpadu Rakousko-Uherska v
>ČSR zůstali nejen výrobní prostředky, ale i řídící
>pracovníci i zkušení dělníci.

V zadnem pripade neodesli vsichni, kolik jich v dalsich letech studovalo ve vyspelejsich statech a co to pomohlo, situce tam je rok od roku horsi. Dve generace po odchodu kolonialistu.
S tim srovnavanim situaci mate pravdu, Evropane v te dobe nemohli ocekavat pomoc od nikoho a navic se museli po dlouha leta branit turecke expanzi( taky ti Turci mohli pockat par stoleti az bude ta unie a misto valceni si podat jen zadost ) coz ekonomicke situaci moc neprospelo.
Pokud by jste chtel namitnout, ze v te dobe prislo do Evropy bohatstvi z kolonii (coz je pravda), tak to poslouzilo k dalsimu rozvoji. K jakemu rozvoji slouzi nase pomoc? Za poslednich 40 let uz te pomoci bylo tolik, ze to dovezene uz je tam zpatky 10x a furt nic, akorat je nam vtloukano do hlavy, ze jsme necim vinni a proto musime pomahat do roztrhani tela.
Kdyz pomoc trosku slabne, tak se par preplnenych clunu odstrci smerem k Evrope nebo Americe, aby nam pripomnelo nasi "povinnost".41115

21.1.2005 20:27

RE: Ach vy ľudia!

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 41115

> Pokud by jste chtel namitnout, ze v te dobe prislo do
>Evropy bohatstvi z kolonii (coz je pravda), tak to
>poslouzilo k dalsimu rozvoji. K jakemu rozvoji slouzi nase
>pomoc? Za poslednich 40 let uz te pomoci bylo tolik, ze to
>dovezene uz je tam zpatky 10x a furt nic, akorat je nam
>vtloukano do hlavy, ze jsme necim vinni a proto musime
>pomahat do roztrhani tela.

> Kdyz pomoc trosku slabne, tak se par preplnenych clunu
>odstrci smerem k Evrope nebo Americe, aby nam pripomnelo
>nasi "povinnost".

>
Vezměte třeba takovou americkou humanitární pomoc iráckému zemědělství : http://www.blisty.cz/2004/11/22/art20765.html

Jestli taková pomoc Irácké zemědělství zcela nezlikviduje, tak pak už přežije úplně všechno.

41120

21.1.2005 22:45

RE: Ach vy ľudia!

zdenek 24.?.?.?

Reakce na 41120


> Vezměte třeba takovou americkou humanitární pomoc iráckému
>zemědělství : http://www.blisty.cz/2004/11/22/art20765.html
>

>
>Jestli taková pomoc Irácké zemědělství zcela nezlikviduje,
>tak pak už přežije úplně všechno.

1) bavime se uplne o necem jinem
2) kdyz to nezabije jina zemedelstvi, proc by to melo zabit zrovna Iracke ?
3) ona ta Corporate Watch, z ktere clanek pochazi je taky zajimava organizace, prectete si neco z jejich stranek.

41125

18.1.2005 21:57

Ach vy ľudia!

Had 194.?.?.?

Nebude to nejspíše případ autora článku, ale poznal jsem lidi, kteří MILUJÍ(?) zvířata a NENÁVIDÍ lidi. A je v tom i jakási úměra.
Prostě to, co nenalezli (nenaplnili své představy a přání) u lidí, tak si mohou vcelku bez velkého sebezapírání a snahy po poznání "naplnit" tím, že omašličkovávají psi, kočky atd.

Mít rád lidi jako celek je velmi těžké, zvláště když kdekdo kdekoho sere a nasírá a metoda zpracování("vynulování"[mrknutí jedním okem] tohoto vzájemného ubližování málokoho zajímá a navíc není ani žádaná, ani populární, ani jednoduchá.

Mít rád zvířata je jednodušší - stále si člověk ponechává rádoby moudrou nadřazenost a pocit moci, což je velmi lehce dokazatelné tím hlavním - POCITEM VLASTNICTVÍ dotyčného tvora.
Nechci generalizovat, ovšem s nevídaným rožšířením "mazlíků" se tento jev stává silnějším - mohu to pozorovat i ve svém příbuzenstvu.
Zdá se mi to být v nerovnováze, "ujeté", jako více aspektů našeho současného žití.
Jeden extrém je týrání a lhostejnost s nezodpovědností (štěnátka pod vánoční stromeček a za dva dny jsou uvázaná u velkého, nevánočního stromečku), druhý jsou mašličky a líbání čenichů chlupáčů kapánek potřísněných trusíkem před malou chvilkou koštovaným.

Lidé by neměli své "světlo, vyzařování" devalvovat ještě nekritickou "láskou" ke zvířecímu("podlidskému"[mrknutí jedním okem] světu.
To si ovšem musí srovnat každý sám.Jako všechno.

Útulkáři budou asi jiná kategorie, někdo se tím živí (většinou nic moc) a nekritické "láskování" z nich vytřepává to kvantum zvířat, jež jim prochází rukama.

40799

19.1.2005 8:16

RE: Ach vy ľudia!

Modráček meskal (zavináč) seznam (tečka) cz 62.?.?.?

Reakce na 40799

Ač nerad, musím přiznat, že máte v mnohém pravdu. Na případnou položenou otázku bych já osobně ihned reagoval, že mám raději zvířata, než lidi. Asi to bude tím, že od lidí mohu očekávat podraz na každém kroku, což je v případě zvířat vyloučeno. Na druhou stranu se mně stejně jako vám protiví lidé, kteří své zvířecí miláčky omašličkovávají, líbají je na čenich a vůbec je příliš personifikují. Neuvědomují si, že tím zvířatům škodí.

Pak je tady věta o "podlidském" světě zvířat. Ve francouzské sci-fi knize Mravenci jsem našel velmi zajímavou myšlenku: Kde bereme my lidé jistotu, že by se mimozemšťané při své případné návštěvě planety Země snažili zkontaktovat zrovna lidský druh? Co když by se obrátili na nějaký úplně jiný (zvířecí)? Tady samozřejmě vůbec nejde o mimozemšťany, jako spíše o náš pocit lidské jedinečnosti, který se lidem už tolikrát vymstil. [mrknutí jedním okem]

40842

19.1.2005 23:56

RE: Ach vy ľudia!

Had 194.?.?.?

Reakce na 40842

>jako spíše o náš pocit lidské jedinečnosti, který se lidem už >tolikrát vymstil
Možná Vás trochu udivím, ale souhlasím.
Jde mi o jiné dělení - z pohledu buddhismu - a z tohoto pohledu je zrození v lidském těle "těžko dosažitelné a velmi žádané", kdežto svět zvířat nikoliv, jelikož zvířata nemají možnost jako lidé - realizovat nejvyšší možný bytostný stav a to ještě v lidském těle.
Pocit jedinečnosti s aspektem nafoukané nadřaženosti může z každého spolehlivě vymlátit sebedrezůra založená na důkladném a UPŘÍMNÉM sebepozorování pokud možno v každém okamžiku, ale postačí sledovat pohnutky, myšlenky a nálady i zpětně a ty pak "pokládat na oltář" třeba i "obyčejného" desatera (což potom ještě konkrétnějších a přísnějších pravidel buddhismu - do tohoto se má zahrnout i tělo, jako nádoba, nosič veškerého pocitového, emocionálního, myšlenkového atd. života)... kde je pak jaká skvělost a důvod k nafoukanosti? Podmínkou je ta UPŘÍMNOST k sobě, nenalhávat si a neomlouvat své špatnosti.
Při upřímné snaze o maximální sebereflexi se člověk poznává né právě jako nádoba zářivé čistoty, ale jako pořádně zasviněný kyblík..
Čili na jednu stranu jedinečnost ano - to jde o MOŽNOSTI bytostného růstu, sebepřeměny v bytost mnohem vyššího řádu, než je třeba lidmi obdivovaný genius.
A na druhou stranu je to aspekt pocitu jedinečnosti zasviněný EGOISMEM a běžným lidstvím, nicméně již se chovajícím jako "oblíbenec Boha" - to je průser.A to tedy ne.
To i ten vesnickej vořech po odžití nezásluh na tom může být lépe [velký smích]...

40910

21.1.2005 12:12

RE: Ach vy ľudia!

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 40910

V zásadě plně souhlasím, ale ten použitý odborný termín "zvířecí - podlidský - druh", mi v této laické diskuzi připadá nepatřičný,posouvající člověčí druh vysoko nad rámec ostatní přírody.
Přece jen i jako lidé jsme součástí přírody a jako nejvýše postavený druh přírodu přetvářející máme odpovědnost za všechny druhy nižší - živočišné i rostlinné, za životní prostor, který jim k jejich žití necháme, za podmínky, které jim k jejich životu vytvoříme - či spíše k jejich živoření ponecháme.

41065

21.1.2005 12:29

RE: Ach vy ľudia!

Lev 82.?.?.?

Reakce na 41065

Vazeny pane Karle z Cech. Jen nekolika slovy jste vyjadril velikou vec a sice, ze my lide, jsme nejvice zodpovedni na teto planete, ze veskere preziti - mimo prirodnich katastrov, ktere prozatim nemuzeme ovlivnit. Moc si Vas vážím pane ! [smích]

41069

21.1.2005 17:51

RE: Ach vy ľudia!

Karel z Čech 212.?.?.?

Reakce na 41069

Vážený pane Lve, myslím si, že přestože se tady dohadujeme a i přímo hádáme, že to tak, jak jsem to v předchozím příspěvku napsal, cítíme všichni. Jen to říkáme každý svými slovy.
Ovšem máme tu pak hlavní rozpor mezi mezi teoriá a praxí. Víme sice co je správné a co bychom měli dělat, avšak děláme jen to, na co nám síly stačí, co nás baví a co nám obecně přinese nějaký přímý prospěch - byť by to byl i jen dobrý pocit z dobře vykonané práce. Možnosti jednotlivce jsou omezené, naši politici (nejen v ČR) ve své činnosti však jen vyjímečně dohlédnou dál, než jen do konce svého funkčního období. A to je pro naši budoucnost velmi málo.

41097

19.1.2005 14:00

RE: Ach vy ľudia!

Vlada 203.?.?.?

Reakce na 40799

Tohle je příspěvek, který podepisuji.

40868

19.1.2005 17:18

Ach vy ľudia!

Alena 4.?.?.?

Clovek, ktery umi dat lasku zvireti je urcite blize k tomu, aby mel rad lidi nez ten, co ten cit zatracuji. Mit rad aspon nekoho, ci neco je lepsi nez nemit rad.
Jeslize mam rad sveho psa,kocoura, jesterku ci fretku (atd....) mohu byt clovekem, ktery take souciti s lidmi v nouzi. Kdyz ma muj pes svoji teplou postel/polstar je lidem v Sudanu o to hur? Kdyz ho necham spat na zemi vyresi to nejaky z velkych svetovych problemu?
Je to vice o tom, kdo jsme my lidi, nez jestli si nas pet zaslouzi teply pelech ci kousek jidla. Jak zvladame my byt lidma - ne domaci zvirata zviratama.
Je hezke jet treba do Africke Malawi a davat lidem jidlo ci je lecit, urcite to pomuze na par chvil par lidem a vy mate special do nebe... [smích]
Ja(a vetsina "civilizovanych" lidi) ale jsem vazana zivotem tu a mou rodinou. Me dite mne potrebuje a snazim se, aby se naucilo starat se do budoucna o sebe, aby nepotrebovalo misionare zase ono. Kazdy pode svych zivotnich postoju a zkusenosti, ze ano.
A do meho zivota a meho postoje k nemu patri nas pes a kocour, jsme jedna smecka, ktera si pomaha zit. Jen tak mimochodem, oba jsou "nalezenci".
Vy pane,pomahate lidem v Malawi, ja jsem vice pomohla zviratum v utulku. Jen proto, ze nejak nemam dostup do Malawi. Ale citim se dobre, ze aspon me zvirectvo ma lepsi zivot, nez by melo na ulici.
Moc by jsem si prala, aby zivot byl lepsi pro lidi - i pro zvirata. Jelikoz ale nejsem Buh, mohu si to vice-mene jen prat a moc toho nedokazu. Nemam obrovske fondy zmenit situaci rapidne a vsude. Rada by jsem otevrela oci treba Africanum, ze namisto zbrani by si treba mohli postavit odsolovaci stanice pri oceanech a mit vice vody. Nebo otevrit skoly, nebo...
Jo - je mnoho veci, ktere by se meli zmenit. Zacina to od kazdeho z nas - delej zivot hezci pro lidi( a zvirata) kolem sebe. A kruh se muze zvetsovat...ale zname se, ze ano.
Alena40891

24.1.2005 4:38

Ach vy ľudia!

google 217.?.?.?

vec sa ma tak, ze ked kupujem deku pre psa, tak to nema nic spolocne so ziadnym deckom na svete, dokonca ani s vlastnym. tento akt je jedine a vylucne aktom kupovania deky a nie je ani aktom nesolidarity s hladujucim budhistom z Indie alebo s moslimom s Pakistanu, ani aktom znecistovania prostredia alebo zneuzivania rastlin. samozrejme, ze ak ma niekto zalubu v intelektualnej determinacnej masturbacii, tak si to moze vsetko pospajat a este tym aj otravovat innych ludi. konkretne miesto, konkretny cas a vzdialenost od rovnika a konkretna osoba robia tuto situaciu jedinecnou a vysledkom nie je vyhladnute africke decko, ale vlastnictvo deky pre psa.

41244

24.1.2005 20:31

Ach vy ľudia!

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Abych se vratil k tematu - jsem rad, ze neziji v zemi, jenz ma za prezidenta TOTO:

http://ax2.old-cans.com/moron_bush.jpg

...ale "jen" Klause, jehoz osobnost by se dala vyjadrit asi takhle:

Přijdou George Bush, Vladimir Putin a Václav Klaus do nebe. Stojí před Bohem, ten ukáže na Bushe. "Kdo jsi ty?" ptá se. Bush odpoví: "Já jsem George Bush, president Spojených států amerických." "Dobře, posaď po mé pravici. A kdo jsi ty?" ptá se Putina. Ten odpoví: "Já jsem Vladimir Putin, president Ruska." "Dobře, posaď se po mé levici. A kdo jsi ty?" zeptá se nakonec Klause. Ten na něj ukáže prstem a řekne: "Já jsem Václav Klaus a TY mi sedíš na židli!!!" [chechtot] [chechtot] [chechtot]

41285

Příspěvků: 89

18.01. 03:32 Stojan Jakotyč  Ach vy ľudia!
18.01. 09:46  Ach vy ľudia!
19.01. 07:46 Michal Bartek  RE: Ach vy ľudia!
18.01. 18:32  Ach vy ľudia!
18.01. 20:52 Modráček  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 12:58 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 13:40 Modráček  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 16:35 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 17:19 kavol  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 14:48 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 17:23 Modráček  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 15:01 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 20:51 Modráček  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 12:35 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 14:16 kavol  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 16:38 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 17:11 kavol  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 00:39 Sidonius  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 13:12 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 13:56 Aja  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 14:15 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 15:30 Aja  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 16:51 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 17:04 Lojza  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 21:12 Aja  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 15:15 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 19:26 Aja  RE: Ach vy ľudia!
13.05. 20:30 esthel  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 14:02 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 04:47 Lojza  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 11:42 Modráček  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 16:58 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 13:28 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 14:31 zdenek  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 17:10 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 18:38 zdenek  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 15:25 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 14:54 kavol  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 17:40 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 14:48 kavol  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 16:40  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 17:28 kavol  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 20:24 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
24.01. 12:12 kavol  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 17:44 kavol  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 19:30 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
11.02. 23:56 Marián Čavojský  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 15:13 kavol  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 16:49 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 16:42 kavol  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 20:36 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 15:38 Michal Bartek  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 17:42 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 11:46 Michal Bartek  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 14:42 zdenek  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 16:12 Karel z Čech  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 17:27 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 19:32 Karel z Čech  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 21:19 Lojza  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 22:21 Lev  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 22:49 Karel z Čech  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 12:12 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 19:40 Karel z Čech  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 19:54 Karel z Čech  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 12:21 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 12:59 Karel z Čech  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 14:35 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 17:06 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 21:12 Lojza  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 10:41 Karel z Čech  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 21:12 Karel z Čech  RE: Ach vy ľudia!
20.01. 23:00 zdenek  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 11:58 Karel z Čech  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 12:28 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 15:41 zdenek  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 17:27 Karel z Čech  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 19:51 zdenek  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 20:27 Karel z Čech  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 22:45 zdenek  RE: Ach vy ľudia!
18.01. 21:57 Had  Ach vy ľudia!
19.01. 08:16 Modráček  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 23:56 Had  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 12:12 Karel z Čech  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 12:29 Lev  RE: Ach vy ľudia!
21.01. 17:51 Karel z Čech  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 14:00 Vlada  RE: Ach vy ľudia!
19.01. 17:18 Alena  Ach vy ľudia!
24.01. 04:38 google  Ach vy ľudia!
24.01. 20:31 trodas  Ach vy ľudia!

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

50

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc září přispělo 101 čtenářů částkou 17 396 korun, což je 50 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Takhle se říká ne tyranii! Australané se postavili proti policejnímu státu24.09.21 18:44 Austrálie 0

35 000 neočkovaných řidičů kamionů bude blokovat od 27. září Itálii24.09.21 18:40 Itálie 1

Klimatičti alarmisté demonstrují v Praze24.09.21 15:45 Česká republika 2

Svědectví lidí po vakcinaci24.09.21 15:00 Izrael 4

Nový návrh zákona by omezil podporu v nezaměstnanosti pro ty, kteří byli propuštěni kvůli odmítnutí očkování24.09.21 11:40 Izrael 0

Patnáctiletý "hoch" ubodal v Sasku o rok starší dívku24.09.21 11:26 Německo 0

Až na konci roku Němci odstaví tři tisíce megawattů v jaderkách24.09.21 09:12 Německo 2

I obhájci obviněných ze zločinů nenávisti půjdou za katr23.09.21 12:55 Česká republika 2

Jak reagovali američtí astronauti, když měli přísahat na bibli, že se skutečně procházeli po měsíci23.09.21 08:31 USA 3

Vyšetřování dvou mnichů kvůli zapálení antén 5G21.09.21 16:34 Francie 16

Izraelský lidový výbor – Ještě žádná vakcína nikdy nezpůsobila tolik zranění. Zpráva o nežádoucích účincích vakcín.21.09.21 15:49 Izrael 2

Výzva lékařů a odborníků zabývajících se problematikou nemoci Covid-1921.09.21 15:45 Česká republika 1

Šest válek, které Rusko ostudně prohrává20.09.21 21:43 Rusko 7

Zaočkovaný arcibiskup Babjak sa počas návštevy pápeža nakazil covidom-19. Hovorí sa aj o ďalších menách20.09.21 15:24 Slovensko 1

Jak vypadá elektromobilita v praxi :-)20.09.21 15:21 Česká republika 8

Náhubky u dětí způsobily oslabení imunity a teď se plní ordinace20.09.21 01:35 Česká republika 1

Odsunutý sudeťák potomkem sv. Ludmily - církev opět ukázala, kdo je jejím skutečným spojencem19.09.21 12:00 Česká republika 5

Ópiová akože "epidémia" v USA: Ako vyzerá jedna ulica vo Philadelphii19.09.21 10:43 USA 0

Očkovaná učitelka nakazila 3 očkované učitele a 60 dětí musí do karantény :-)18.09.21 14:24 Česká republika 3

Izraelští vědci hlásí, že třetí dávka vakcíny může ochránit očkované 12 dnů :-)18.09.21 13:56 Izrael 5

Měnové kurzy

USD
21,68 Kč
Euro
25,40 Kč
Libra
29,67 Kč
Kanadský dolar
17,11 Kč
Australský dolar
15,73 Kč
Švýcarský frank
23,45 Kč
100 japonských jenů
19,59 Kč
Čínský juan
3,35 Kč
Polský zloty
5,51 Kč
100 maď. forintů
7,12 Kč
Ukrajinská hřivna
0,81 Kč
100 rublů
29,80 Kč
1 unce (31,1g) zlata
37 994,77 Kč
1 unce stříbra
487,52 Kč
Bitcoin
914 186,60 Kč

Poslední aktualizace: 24.9.2021 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 551