Zelenskyj vyhrál nad Porošenkem – co se bude dít dál?

The Saker

29.4.2019 Komentáře Témata: Ukrajina 1135 slov

Jak všichni předpovídali, Porošenko ve volbách totálně prohrál. Už v předchozím článku jsem psal, že to bylo zároveň ohromující (s ohledem na poroušovy obrovské, rozsáhlé zdroje a na fakt, že protikandidát je ve skutečnosti klaun (dobrá, komik, jestli vám to zní líp) a zároveň tak předvídatelné, až to hraničilo s nevyhnutelností: toho muže po celé Ukrajině nejen upřímně nenáviděli (jedinou výjimku tvořili nacističtí magoři ve lvovské oblasti), ale navíc udělal pár fatálních bot, kvůli kterým si zasloužil ještě větší opovržení, než je obvyklé.

Zaprvé se mu povedl tenhle majstrštyk:

[21. duben....]
21. duben. Klíčové rozhodování!

Člověk by Porošenka skoro politoval: „strašák Putin“ sice báječně zabíral na hlavní sponzory ukronacistického puče a na všudypřítomná siomédia, ale nikdo si Porošenkovi netroufl říct, že většina Ukrajinců tomu nesmyslu nevěří ani za mák. O nic méně směšný není ani názor, že všichni ostatní kandidáti jsou Putinovi agenti. Klamné zdání odstupu od toho počinu (ten billboard prý nebyl vztyčen v rámci Porošenkovy oficiální kampaně – údajně byl dílem „dobrovolníků“) selhalo, každý to hned prohlédl a výsledkem byl poroušův první pád na ústa v kampani.

Jako další přišla tahle katastrofa:

Toto video opět nebylo součástí oficiální kampaně, ale i u něj bylo všem jasné, o co jde. Jasně naznačenou hrozbu vraždy Zelenského Ukrajinci přijali s hrůzou a tento PR průšvih představoval druhý kontakt poroušových úst se zemí.

Pak se ten chudák přestal ovládat. Nebudu vypisovat všechny ty hlouposti a absurdity, které ten člověk říkal a dělal; jen zkonstatuji, že jeho výkon v debatě na stadionu byl také katastrofální.

Tou dobou už bylo jasno, a proto si oba kandidáti museli popovídat se svými pány (osobně v Německu a Francii, telefonicky s Trumpem). Bylo jim sděleno pár věcí:

  • Porošenkovi bylo bez obalu řečeno, že nesmí rozpoutat válku, zorganizovat na poslední chvíli falešnou vlajku, zavraždit Zelenského ani zapojit jiné „metody kreativního vedení kampaně“.
  • Zelenskyj byl jasně informován, že pokud má vyhrát volby, nesmí na Porošenka ani sáhnout.  Zdá se, že USA poskytly Porošenkovi záruku osobní bezpečnosti.
[Seznamte s...]
Seznamte se s novým prezidentem úkáček (ne, není to fór!)

Západ si to spočítal jednoduše: zkusme Porošenka udržet naživu (doslovně i politicky) a uvidíme, jakou část Rady si udrží. Zelenskyj je extrémně slabý (nemá žádnou osobní mocenskou základnu) a bude skákat, jak Kolomojskyj píská. Chování Kolomojského může Impérium snadno držet pod kontrolou. Nakonec je tu současný premiér Volodymyr Hrojsman, který moc nevystrkuje hlavu, NEMÁ na rukou krev (aspoň ve srovnání s lotry typu Turčynova či Avakova) a neudělal zatím žádný krok, který by ho v Kremlu dostal na černou listinu. Hrojsman je navíc Žid (Židy ve funkci prezidenta a ministerského předsedy mají v současnosti na světě dvě země, Izrael a Ukrajina. Trochu paradox, když si vzpomenete na ten historický festival lásky mezi Židy a ukrajinskými nacionalisty…). Impériu by mohl sloužit jako mnohem efektivnější ukrajinský Gauleiter než Porošenko nebo Zelenskyj. Prozatím odešel z Porošenkovy strany a vytváří si svou. A nezapomeňme na Avakova a Parubije, jimž oběma kape z rukou krev nevinných a kteří si budou chtít udržet svou nezanedbatelnou moc za použití různých nacistických komand smrti, která mají pod kontrolou. A konečně tu máme respekt vzbuzující (a relativně oblíbenou) Julii Tymošenkovou, jejíž politické ambice je nutno držet na uzdě. Porošenko se svým nezměrným bohatstvím a se svými konexemi může tedy být Impériu nadále užitečný.

Je také možné, že si to Západ spočítal špatně: v první řadě Zelenskyj nemůže ukrajinskému lidu dát *nic* smysluplného, především prosperitu a čest. Ukrajinci brzy dospějí ke zjištění, že když si zvolili „novou tvář“ Zelenského, získali nakonec „nikterak novou tvář“ Kolomojského se vším, co k tomu nechvalně proslulému jménu patří. Zelenskyj možná nebude mít jinou možnost než zavřít Porošenka do vězení, což napůl slíbil během debaty na stadionu. Prozatím ovšem říká, že bude s Porošenkem leccos konzultovat a že mu možná přidělí i nějakou oficiální funkci, jenže sliby, které na Ukrajině padnou při volebních kampaních, mají jepičí život. Porošenkova mocenská základna se rapidně zmenšuje, protože nikdo nechce jít ke dnu s ním. Osobně se domnívám, že Porošenko přestal být pro anglosionisty užitečný, protože se z něj přes noc stala politická mrtvola. Jenže tohle je Ukrajina, tak nikdy neříkejme nikdy.

Nelze ignorovat ani fakt, že Impérium tlačí na reformu politického systému Ukrajiny za účelem omezení moci prezidenta a Rady. Z tohoto hlediska dává současný vývoj smysl: Zelenskyj je neznámý herec a členové Rady jsou povětšině na výplatní listině americké vlády (napříč politickým spektrem).

Jakou roli v tom všem hraje Rusko?

[Marija Zac...]
Marija Zacharovová: prozatím zaujímá opatrný a skeptický postoj

Inu, Rusové byli nesmírně obezřetní a nikdo z nich podle všeho nemá o Zelenském žádné iluze. Ostatně Zelenskyj hned den po svém zvolení přišel s řadou protiruských prohlášení. Navzdory názorům tvůrců Porošenkova billboardu (že jeho prohra bude znamenat Putinovo vítězství) v Rusku nikdo neslaví. Nad situací na Ukrajině převládá naprosté znechucení; postupné a bolestné prozření, že naši takzvaní „bratři“ jsou asi takoví bratři, jako byl Kain Ábelovi a že v Kyjevě není s kým mluvit. Rusko bude tudíž vůči Ukrajině muset přistoupit k politice jednostranných akcí. K těm by mohlo náležet:

  • Rozhodnutí o uznání či neuznání výsledku voleb. Myslím, že Rusko pravděpodobně uzná fakt, že většina Ukrajinců volila Zelenského, ale nic víc. Prostě uzná tuto skutečnost.
  • Zvýšení tempa přidělování ruských pasů občanům DNR a LNR.
  • Uvalení dalších hospodářských sankcí na Ukrajinu (Rusko právě zakázalo vývoz energetických zdrojů na Ukrajinu - konečně!).
  • Prohlášení, že jelikož miliony Ukrajinců nehlasovaly (jak na Ukrajině, tak v DNR/LNR a v Rusku) a jelikož jsou Minské dohody mrtvé (jestli ne de iure , tak de facto rozhodně), Rusko výsledek voleb neuznává a místo toho se rozhodlo uznat obě zmíněné lidové republiky. Nemyslím si, že by to Kreml udělal, pokud by nedošlo k ukronacistickému útoku na Novorusko (v tom případě by se Rusové zachovali stejně jako po Saakašviliho napadení Jižní Osetie).

Prozatím mluvčí Ruské federace uvedli jen to, že „respektují hlasování ukrajinského lidu“ a že Zelenského budou posuzovat „podle činů, ne podle slov“. Tento postoj mi každopádně přijde vyrovnaný a rozumný.

Závěr:

Pravda je taková, že nikdo neví, co se bude dít dál, dokonce ani Kolomojskyj nebo sám Zelenskyj. Je zapotřebí vzít v úvahu mnoho faktorů; nový mocenský poměr se tak krátce po volbách ještě nestihl projevit. Co se týče skutečných ambic a nadějí ukrajinského národa, ty byly zcela ignorovány: Porošenka nahradí Kolomojskyj pod maskou Zelenského. To je jen stěží důvod k jásotu…

Navzdory velkému počtu kandidátů neměli ukrajinští voliči žádnou smysluplnou alternativu. Udělali tudíž to jediné, co mohli: hlasovali tak, aby vykopli Porošenka. To musel být určitě báječný pocit.

Bude však Zelenskyj lepší? O tom silně pochybuji, ačkoli stejně silně doufám, že se mýlím.

Zelenskii beat Poroshenko – what will happen next? vyšel 24. dubna 2019 na thesaker.is. Překlad v ceně 475 Kč Zvědavec.

Známka 1.1 (hodnotilo 96)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

 

Káva pro Zvědavce

24

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 62 čtenářů částkou 8 526 korun, což je 24 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Brexit prý bude Brity stát tolik, co jejich členství za 47 let, tvrdí eurohujeři v iDěs16.01.20 21:50 Británie 3

Neuvěřitelné: Čtyři soutěže královny krásy -- všechny vítězky barevné16.01.20 18:07 USA 3

Další krok k likvidaci národních států: žádné vlaječky poslanců16.01.20 16:28 Evropská unie 2

Vyvadil podal trestní oznámení na Novotného14.01.20 22:31 Česká republika 2

Perfektně organizovaná štvanice na Válkovou. I Soukup si přihřál polívčičku14.01.20 15:20 Česká republika 2

Britský Independent označil Kotlebovce za neo-nacisty14.01.20 15:16 Slovensko 5

A nedá pokoj a nedá. Téma "sirotků" opět na stole. Zrůda Šojdrová je neúnavná14.01.20 14:52 Česká republika 2

Vztahy Ruska a Německa se mění (i otevřeně)13.01.20 17:02 Rusko 9

Škola v Británii povzbuzuje chlapce, aby nosili sukně09.01.20 19:05 Británie 3

Opilá Britka nabízela mužům v letadle sex, dostala šest měsíců09.01.20 15:07 Británie 6

Ministr Vojtěch: Kdo se neočkuje, má si výlohy za léčbu hradit sám09.01.20 15:00 Česká republika 2

Somálský okupant zavolal policii na chlapa, který se příliš bránil napadení09.01.20 14:49 Německo 3

V Íránu spadlo letadlo ukrajinských aerolinií. Nikdo nepřežil08.01.20 10:47 Írán 3

Írán zaútočil na americké základny v Iráku08.01.20 10:25 Írán 0

Titulek CT24 vítězoslavně hlásá: "Státní zástupce podal obžalobu kvůli schvalování smrti vojáků, obviněnému hrozí až 15 let"06.01.20 18:03 Česká republika 5

Nastane-li chaos, nebraňte se!06.01.20 16:57 Česká republika 2

Přes 5 miliónů Íránců přišlo na pohřeb zavražděných vojáků06.01.20 16:53 Írán 0

Íránci v Londýně oslavovali smrt Soleimaniho.Na transparent napsali: "Uzavřete špionážní centra vykladačů islámu v Evropě"05.01.20 20:30 Írán 7

Generál Naqdi (IRGC): Bílý dům musí vyklidit vojenské základny z islámského regionu, sionisté se musí vrátit zpět do Evropy05.01.20 20:12 Írán 1

Irán nabízí 80 milionů USD za vraždu Donalda Trumpa05.01.20 19:37 Írán 2

Měnové kurzy

USD
22,60 Kč
Euro
25,16 Kč
Libra
29,54 Kč
Kanadský dolar
17,32 Kč
Australský dolar
15,58 Kč
Švýcarský frank
23,41 Kč
100 japonských jenů
20,51 Kč
Čínský juan
3,29 Kč
Polský zloty
5,93 Kč
100 maď. forintů
7,52 Kč
Ukrajinská hřivna
0,94 Kč
100 rublů
36,65 Kč
1 unce (31,1g) zlata
35 160,35 Kč
1 unce stříbra
407,43 Kč
Bitcoin
198 792,56 Kč

Poslední aktualizace: 17.1.2020 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 955