Hra bez pravidel

Právní imperialismus proti Rusku

Valentin Katasonov

25.2.2015 Komentáře Témata: Finance, peníze, Rusko-americký konflikt 1258 slov

Když píšu o západním právním imperialismu, zdůrazňuji fakt, že Západ rozjel kampaň cílenou na vyvlastnění ruských aktiv v zahraničí (státních, soukromých společností a bank, jednotlivců). Tyto aktivity budou zintenzivněny přidáním všemožných černých listin, včetně seznamů právních subjektů a jednotlivců Ruské federace, připravujících se na žaloby v zahraničí.

Vydírání falšováním historie SSSR

Především, některé bývalé sovětské republiky připravují vznesení nároků na to, aby Ruská federace kompenzovala „sovětskou okupaci let 1940-1991“. Estonsko, Litva, Lotyšsko a Moldávie mají podniknout právní kroky. Tabulka níže (vytvořená autorem) nabízí některé odhady na základě použití různých zdrojů.

Tabulka 1: Kompenzace za „sovětskou okupaci“ požadované po Ruské federaci některými zeměmi „blízkého zahraničí“

Země Odhadované škody Datum a žalobce
Lotyšsko Přes 300 miliard euro září 2014. Ruth Pazdera, předsedkyně Lotyšské společnosti výzkumníků okupantů
Litva 28 miliard dolarů Leden 2008. Prezident Valdas Adamkus
Estonsko 100 miliard dolarů 2004. profesor Velo Salo, předseda Estonské státní komise pro výzkum politiky útlaku (ESCEPR)
Moldávie 28 miliard dolarů 2010. moldavský historik Vjačeslav Stavile, šéf Komise pro studium a vyhodnocení komunistického totalitního režimu republiky Moldávie

Stojí za zmínku, že odhady jsou pravidelně přehodnocovány směrem nahoru. Například před pár lety chtělo Lotyšsko pár miliard dolarů. Nyní jeho představitelé rozhodli, že to vezmou důkladně, a zvýšili odhad na 300 miliard (pro srovnání, v r. 2012 činil lotyšský GDP 28 miliard dolarů). Je jasné, že nebes se dotýkající požadavky jsou koordinovány se západními sankcemi uvalenými na Rusko.

Požadavky Kyjeva

Kvalitativně nové ekonomické požadavky se objevily v r. 2014. Očekává se, že odhady škod porostou rychle. Tempo udala nová ukrajinská vláda, která se doslova dostala k moci v důsledku puče v únoru 2014. Koncem dubna 2014 ukrajinský ministr spravedlnosti Pavel Petrenko uveřejnil následující prohlášení: „K dnešnímu dni činí suma veškerých škod 950 miliard ukrajinských hriven. Tyto ztráty nezahrnují ztráty zisků, které budou vypočteny dodatečně. Navíc tyto ztráty nezahrnují cenu minerálů, mořského šelfu, a v podstatě jsou to ztráty, které jsou přímé, a ztráty způsobené ilegálním zabavením a vytvořením bariér pro používání majetku našich národních společností, ministerstev a rezortů.“ Vzhledem k fluktuacím hrivny činila odhadovaná suma 84-100 miliard dolarů a od té doby je neustále navyšována. V červnu 2014 to bylo 1,08 bilionu hriven, v červenci 1,18 bilionu. 28. července ukrajinský ministr energetiky a uhlí Jurij Prodan poznamenal, že ruská jednostranná „anexe“ Krymu 18. března způsobila Ukrajině masivní ztráty energetických aktiv (uapress, Info, 28. července). Prodan řekl: „Vezmeme-li v úvahu veškerá energetická zařízení na Krymu, mluvíme o ztrátě miliard dolarů pro Ukrajinu v energetickém sektoru. Odhadujeme to na asi 300 miliard dolarů.“ (Birževoj Liděr, 28. července). Podle Kyjeva má činit celková kompenzace od Moskvy 400 miliard dolarů. v r. 2013 byl GDP Ukrajiny 182 miliard dolarů.

Zároveň Ukrajina zahájila přebírání ruského majetku na svém území. A co víc, Kyjev začal používat argument kompenzace za Krym, když odmítal zaplatit své dluhy Rusku. Krymský argument byl použit při rozhovorech o ruských dodávkách plynu, aby se získaly větší slevy.

V létě 2014 někteří členové ukrajinského parlamentu (Věrchovnej rady) začali připravovat vznesení nároků za události v Novorusku. Věrchovna rada odhadla částku potřebnou pro kompenzaci průmyslových škod. Zmiňovaná čísla jsou od 3 do 6 miliard dolarů. Podle odhadů ukrajinského parlamentu je celková škoda odhadována na 8-10 miliard dolarů. Tyto sumy mají být zahrnuty do požadavků na kompenzace škod způsobených Ukrajině v důsledku „ozbrojené agrese“.

Konečný cíl požadavků na kompenzace – konfiskační sankce

Kompenzační žaloba bývalých sovětských republik na Ruskou federaci je mnohoúčelovou zbraní Západu.

Zaprvé, je to nástroj vedení ideologické, psychologické a informační války používaný ke zfalšování historie a k rozdmýchání proti-ruské hysterie.

Zadruhé, je to způsob vedení ekonomické války. S veškerou bezdůvodností a naprostou nekompetentností se odhadované sumy pravděpodobně stanou jakýmisi kompenzačními nároky schválenými parlamenty zemi, které „utrpěly škody“, předtím, než se půjde k mezinárodnímu soudu. Verdikty jsou známy předem.

Až Rusko odmítne podřídit se rozhodnutím soudů, Západ zahájí novou vlnu ekonomických sankcí, které doposud použity nebyly. Je možné je nazvat konfiskační sankce. Rezervy Ruské federace mohou být zmrazeny (zkonfiskovány). Nebude to stačit, zkonfiskují zahraniční aktiva.

Mělo by se Rusko připravit na „konfiskační válku“?

Podle Banky Ruska činila k 1. říjnu 2014 zahraniční aktiva Ruské federace 1410,9 miliard dolarů, včetně přímých investic – 466,6; portfoliových investic – 62,7; derivátů – 8,7; ostatní – 471,0; rezervních aktiv (zlato) – 454,2. Podívejme se, co zahrnuje největší kategorie „ostatní“: hotovost a bankovní vklady – 161,1; půjčky – 201,4; obchodní úvěry a zálohy – 32,5; ostatní investice – 23,3. Není to zdaleka vše.

Tuto sumu je třeba minimálně zdvojnásobit. Jde pouze o legální kapitálové investice registrované centrální bankou. Existují investice v zahraničí jdoucí přes nelegální kanály, které jsou monitorovány Západem, aby byly po rozhodnutí soudů zkonfiskovány, bude-li potřeba. Je to snadno proveditelné. Rozsah záminek je široký: „proti-americká propaganda“, „zasahování do práv teplých“. „sovětská okupace“ a „nezaplacené dluhy carského Ruska“.

Vezmeme-li v úvahu, jak vyšroubovaný střet mezi Ruskem a Západem je, Rusko by mělo jednat okamžitě a odsunout zahraniční aktiva z možného dosahu konfiskačních sankcí. Něco se dělá, ale příliš pomalu a zdaleka ne dost. Podle Banky Ruska se ruská zahraniční aktiva k 1. červenci 2014 rovnala 1514,4 miliardám dolarů. Ztratila jen 103,5 miliardy dolarů, či 7%, ve třetím čtvrtletí. Říkají, že pokud Západ začne konfiskovat ruská aktiva v zahraničí, pak Rusko odpoví konfiskací západních aktiv na své půdě. To není účinné opatření. Mezi ruskými aktivy v zahraničí a zahraničními aktivy v Rusku je nerovnováha. Jak jsem již zmínil, ruská zahraniční aktiva se rovnají 1410,9 miliardám dolarů, oproti 1178,0 miliardám. Je zde nerovnováha ve výši 232,9 miliard dolarů, bez stínových ruských investic v zahraničí, které činí odpovídající číslo mnohem vyšší. Abychom se aspoň vyhnuli být v konfiskační válce poraženými, ne-li byli vítězi, musí být ruská zahraniční aktiva zredukována, aby byla menší, než zahraniční investice v Rusku.

Co dělat

Situace si žádá rychlou „deoffshorizaci“ ruské ekonomiky. Bylo by to možné udělat vydáním prezidentského dekretu, činícího návrat aktiv domů povinným (čímž se vysvětluje, proč prakticky všichni ruští oligarchové na žádost Putina investice ze zahraničí domů vrátili – p.p.). Fyzicky tu jsou – zhmotněné v průmyslových podnicích, železnicích, komínech, ropných vrtech, elektrárnách, skládkách surovin atd. Ale de jure jsou tato aktiva na Západě, uváděná v bilancích offshorových, či „paralelních“ společností. Abychom se vyhnuli, tomu, co se stalo v případě Jukosu, musí být aktiva vrácena do Ruska de jure neprodleně. Na přeregistrování společnosti ze zahraničí stačí měsíc; někteří právní konzultanti nabízí urgentní přeregistraci do 24 hodin. Ti magnáti a další podnikatelé, kteří na to nejsou připraveni, by měli obdržet pomoc při tomto obtížném rozhodnutí. Je možné, aby dekret uváděl, že pokud společnost nezměnila svoji registraci do měsíce, budou její aktiva znárodněna. Znárodnění vztahy mezi Ruskem a Západem prudce nezhorší. Tyto vztahy stejně být horší nemohou. A není času nazbyt. Znárodnění je důležitým nástrojem mobilizace společnosti a ekonomiky v dobách „studených“ a „horkých“ válek.

Současné vztahy mezi Ruskem a Západem velmi připomínají situaci v první polovině r. 1918, kdy se bývalí spojenci Dohody připravovali na intervenci v Rusku. V Rusku působila pátá kolona, představovaná společnostmi se zahraniční účastí působícími ve prospěch Dohody a podkopávajícími situaci zevnitř. To přimělo bolševiky zahájit proces znárodňování zahraničního majetku na ruské půdě. V oněch dnech stálo Rusko proti všem.

Game with No Rules: Legal Imperialism against Russia (II) vyšel 18. února 2015 na Strategic Culture Foundation. Jde vlastně o dvoudílný článek, jehož první část jsem nepublikoval. Překlad v ceně 540 Kč Zvědavec.

Známka 1.2 (hodnotilo 160)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

37

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc srpen přispělo 72 čtenářů částkou 11 101 korun, což je 37 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Jak si rakouské dráhy představují rodinu16.08.18 16:51 Rakousko 2

Deep state ukazuje svou moc: 343 novin vyjde s uvodníkem proti Trumpovi16.08.18 12:58 USA 1

První transgender babochlap vyhrál/a nominaci demokratů na guvernéra Vermontu15.08.18 18:14 USA 2

Charitativní organizace Age UK radí britským dědkům a babkám, jak změnit pohlaví13.08.18 23:21 Británie 2

Pozvánka na dramatizovanou četbu hry Lenky Procházkové Rozhovor v Moskvě10.08.18 19:36 Česká republika 1

Ukrajinské zvěrstvo: Vojáci rozstříleli sanitku DLR - všichni zemřeli! 10.08.18 15:50 Ukrajina 1

Cikánské děti dráždily přivázaného psa, když je kousl, dospělí cikáni brutálně zbili majitelku09.08.18 12:25 Slovensko 9

Leteckým koridorem se budou přepravovat azylanti z táborů v Etiopii09.08.18 09:48 Itálie 3

Cikánská férovka na koupališti v Dubí08.08.18 16:46 Česká republika 6

Neříkejte nám žoldáci, žádají žoldáci08.08.18 16:22 Česká republika 8

Ministr povýšil padlé vojáky. A co na to padlí vojáci?08.08.18 10:09 Česká republika 2

Mainstream se zoufale snaží obhájit smrt českých žoldnéřů a udělat z nich hrdiny. Marně08.08.18 00:24 Česká republika 5

Izrael opět upirátil loď s humanitární pomocí směřující do Gazy07.08.18 14:35 Izrael 1

Maduro přežil údajný pokus o atentát prostřednictvím dronů05.08.18 20:25 Venezuela 2

V Afghánistánu zahynuli tři češti žoldnéři05.08.18 17:44 Česká republika 8

Britská NHS musí poskytnout transgenderům stejný přístup k fertilitním klinikám05.08.18 09:55 Británie 3

Další rasistický útok: JAR se chystá vyvlastňovat půdu bílým farmářům. Bez náhrady01.08.18 17:34 Jihoafrická republika 7

No konečně! Italská loď zachránila migranty, ale odvezla je zpět do Libye31.07.18 21:28 Itálie 3

Vyhrožovali muslimům v parku a vytáhli na ně zbraň. Policie je obvinila31.07.18 15:15 Česká republika 2

Dánský advokát napaden v no-go zóně31.07.18 15:12 Dánsko 2

Měnové kurzy

USD
22,56 Kč
Euro
25,69 Kč
Libra
28,70 Kč
Kanadský dolar
17,16 Kč
Australský dolar
16,41 Kč
Švýcarský frank
22,64 Kč
100 japonských jenů
20,34 Kč
Čínský juan
3,28 Kč
Polský zloty
5,97 Kč
100 maď. forintů
7,93 Kč
Ukrajinská hřivna
0,82 Kč
100 rublů
33,80 Kč
1 unce (31,1g) zlata
26 779,85 Kč
1 unce stříbra
333,41 Kč
Bitcoin
144 387,53 Kč

Poslední aktualizace: 16.8.2018 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 10 889