Washington v Kolumbii hlasuje pro kandidáta války

Nil Nikandrov

13.6.2014 Komentáře Témata: Jižní Amerika 1024 slov

Druhé kolo prezidentských voleb v Kolumbii se odehraje 15. července. Navzdory předpovědím první kolo neskončilo ve prospěch současného prezidenta Juana Manuela Santose, který za svým hlavním konkurentem Oscarem Zuluagou zaostal o 3%. Člověk by si myslel, že je tento rozdíl malý a že Santos má nyní šanci zvrátit situaci ve svůj prospěch. Významná část těch, kteří hlasovali pro kandidáty, kteří vypadli, má však v úmyslu odevzdat svůj hlas Santosovi, který vede svoji volební kampaň pod hesly dosažení občanského smíru, demilitarizace a vytvoření příznivých podmínek pro sociální a ekonomické reformy.

Vyhlídky na novou Santosovu politiku, která byla v minulosti bezpodmínečně podřízena příkazům z Washingtonu, nicméně přiměly Obamovu vládu provést revizi vlastní politiky ve vztahu ke Kolumbii. Vsadilo se na Oscara Zuluagu, kandidáta pravičáckého konzervativního hnutí Demokratické centrum a chráněnce bývalého prezidenta Alvaro Uribeho, stínového bosse kolumbijské drogové mafie a organizátora a iniciátora krajně pravičáckých polovojenských organizací.

Čas od času se v médiích objevovaly zprávy o jejich rozpuštění, spolu s historkami o tom, jak jejich vůdci byli odsouzeni za terorismus, ale nakonec se ukázalo, že většina bojeschopných polovojenských skupin nadále operuje. Jsou soustředěné na hranicích s Venezuelou a Ekvádorem a jejich střelci jsou používáni k provádění teroristických útoků v dalších zemích, včetně Brazílie, jejíž vládu Washington považuje za nepřátelskou, obzvláště od doby, kdy Dilma Rousseff požaduje jasnou veřejnou omluvu od Obamovy vlády za totální americkou elektronickou a lidskou špionáž v Brazílii, a začíná se distancovat od Říše, včetně sféry vojenské a technické spolupráce. V reakci na to používá Washington, jako obvykle, své agenty z „páté kolony“ a NGO k vedení proti-fotbalových protestů ohrožujících Světový pohár v Brazílii.

Přední venezuelský politik José Vicente Rangel nedávno uvedl, že USA zvýšily infiltraci polovojenských uskupení do oblastí na hranici s Venezuelou, aby tam „obhajovaly“ potřebu nasazení amerických ozbrojených sil a jejich nejbližších spojenců v zemi, „v souladu s mandátem OAS“. Zuluaga je považován za slibného hráče při naplňování tohoto cíle. Je silně kritický vůči mírovým rozhovorům se zástupci Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) a upřednostňuje jejich totální kapitulaci a jednostranné odzbrojení. Také se netají svým zuřivě kritickým přístupem k jakékoliv možnosti, jejíž součástí je účast levicových odbojářů v politickém životě země.

Během důvěrných setkání se zástupci amerického velvyslanectví v Bogotě Zuluaga zaručil další posilování spojeneckých vztahů Kolumbie s Amerikou. Věří, že regionální organizace, jako CELAC, UNASUR, ALBA, PETROCARIBE a další, které vylučují členství USA, nemají budoucnost. Podle jeho názoru implementace dohody o volném obchodu mezi Kolumbií a USA ukáže bratrským zemím směr, kterým by se měly vydat. Zuluaga také upřednostňuje zachování amerických vojenských základen na území Kolumbie, protože demontáž teroristických skupin FARC a ELN si bude vyžadovat mnoho času a úsilí, takže pomoc poradců z řad amerických tajných služeb bude klíčová. Zuluaga Washington ujistil, že bude prosazovat zkušenosti Kolumbie v boji s populistickými excesy v celém regionu, především pak s vlivem bolívarské revoluce v latinsko-amerických zemích…

Americký politolog James Petras píše: „Zvláštní jednotky a ideologové USA vstoupili do Kolumbie, aby tam rozvíjeli vojenské a polovojenské teroristické operace – jejichž cílem je primárně pronikání do politické opozice a sociálních hnutí občanské společnosti a jejich decimování, vraždění aktivistů a vůdců… Tisíce aktivistů, odborářů, lidsko-právních pracovníků a rolníků byly zavražděny, mučeny a uvězněny. „Kolumbijský systém“ (vládnutí) zkombinoval systematické používání polovojenských útvarů (eskader smrti) k likvidaci místních a regionálních odborů, rolnické opozice a lidového odboje s „vylidňováním venkova“ a vesnic sympatizantů vzbouřenců. Rozsáhlé pašování drog za miliardy dolarů a praní peněz vytvořily „finanční lepidlo“, které zacementovalo vztahy mezi oligarchy, politiky, bankéři a americkými proti-odbojovými poradci – což vytvořilo děsivý high-tech policejní stát.

Zástupci FARC pak oznámili jednostranné „zastavení útočných operací proti ozbrojeným silám a ekonomické infrastruktuře“ od 9. do 30. června: „Nikdy jsme neztratili naději, že takováto gesta budou oceněna… Věříme, že většina Kolumbijců je proti takové krvavé žlučovitosti (nepřátelské propagandy). V důsledku mírových snad by se Kolumbie mohla stát pozoruhodnou zemí. To je něco, co stojí za zamyšlení.“

Volební kampaň je doprovázena hojným množstvím usvědčujících informací. Aby pomohl svému chráněnci, obvinil Alvaro Uribe Santose z uzavření „neformálních dohod“ s vůdci FARC, aby upustili od tvrdého postoje u mnoha bodů projednávané agendy. Uribe však musel brzy od těchto obviňování upustit, kvůli nedostatku důkazů. S nemenší houževnatostí používá Uribe tezi, že partyzáni „vydělali“ miliardy dolarů na pomoci drogovým kartelům, vydírání a zastrašování. „Teroristé FARC mají údajně používat tyto peníze na platby odškodného všem obětím svých zločinů,“ prohlásil Uribe. „Ale na toto nikdy použity nebudou.“

Před prvním kolem voleb vypukl kolem Zuluagy skandál, jehož následky jsou nyní sotva tušitelné. Kolumbijské tajné služby odhalily profesionálního hackera Andrese Sepulvedu, který prováděl rozsáhlé šmírování mírových procesů mezi zástupci Santose a delegáty FARC v Havaně. Kancelář veřejného prokurátora autentičnost videa, na kterém je setkání mezi Zuluagou a hackerem, potvrdila. Nejdříve Zuluaga prohlásil, že video je montáž, pak začal předkládat další vysvětlení. Postava Sepulvedy, který se ukázal být tím, kdo kontaktoval zástupce kolumbijské tajné služby, vyvolává řadu otázek. Byl prakticky šéfem mezinárodní hackerské skupiny, jejíž aktivity poměrně dlouho nebudily zájem ani kolumbijských tajných služeb, ani, což je důležitější, amerických tajných služeb, které kontrolují kolumbijský radio-elektronický prostor tím nejkomplexnějším způsobem.

Během prohledávání Sepulvedovy kanceláře byly objeveny materiály důvěrné povahy o latinsko-amerických zemích, které Washington považuje za „nepřátelské“. Některé materiály neměly hackerský původ – ofocené dokumenty obdržel prostřednictvím operací v různých zemích. Jinými slovy, dosti vlivná tajná služba (evidentně ne kolumbijská) používala Sepulvedu v kybernetické válce. Konkrétně vyšlo najevo, že Sepulveda zveřejnil na internetu materiály „černé propagandy“ o vůdcích Venezuely, Ekvádoru, Nikaragui a Brazílie. To mohl dělat pouze v zájmu USA. Shromažďování informací o vyjednávacím procesu v Havaně bylo prováděno z pověření klientů z amerického velvyslanectví a Sepulveda pak předal některé získané „inkriminující“ materiály prezidentskému kandidátovi Zuluagovi.

Santos zasáhl do této pro něj nepřátelské kombinace včas a Sepulveda a jeho komplici odevzdávají důkazy. Hlavní hádankou nyní je, jestli se Santos rozhodne ve svém příběhu odhalit neblahý americký stín.

Washington is Voting for the Candidate of War in Colombia vyšel 12. června 2014 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 488 Kč Zvědavec.

Známka 1.1 (hodnotilo 40)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

46

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc srpen přispělo 92 čtenářů částkou 13 777 korun, což je 46 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Düsseldorf: V pondělí ráno ubodal íránský migrant na ulici německou ženu21.08.18 01:28 Německo 0

Chorvatsko: Ve srovnání s minulým rokem se počet migrantů zvýšil o 26 %21.08.18 01:05 Chorvatsko 0

Převálcují na podzim volební žoldáci vůli občanů ČR?21.08.18 00:46 Česká republika 0

Útok na policajtov v Katalánsku, muž kričal Alláhu akbar. Polícia to vyšetruje ako teroristický čin21.08.18 00:04 Španělsko 1

V roce 1968 pozvali cizí armádu, v roce 2018 pozvali cizího prezidenta - historie se opakuje21.08.18 00:00 Česká republika 0

Konec promenády v plavkách u Miss Germany17.08.18 10:46 Německo 6

Jak si rakouské dráhy představují rodinu16.08.18 16:51 Rakousko 8

Deep state ukazuje svou moc: 343 novin vyjde s uvodníkem proti Trumpovi16.08.18 12:58 USA 4

První transgender babochlap vyhrál/a nominaci demokratů na guvernéra Vermontu15.08.18 18:14 USA 2

Charitativní organizace Age UK radí britským dědkům a babkám, jak změnit pohlaví13.08.18 23:21 Británie 2

Pozvánka na dramatizovanou četbu hry Lenky Procházkové Rozhovor v Moskvě10.08.18 19:36 Česká republika 1

Ukrajinské zvěrstvo: Vojáci rozstříleli sanitku DLR - všichni zemřeli! 10.08.18 15:50 Ukrajina 1

Cikánské děti dráždily přivázaného psa, když je kousl, dospělí cikáni brutálně zbili majitelku09.08.18 12:25 Slovensko 9

Leteckým koridorem se budou přepravovat azylanti z táborů v Etiopii09.08.18 09:48 Itálie 3

Cikánská férovka na koupališti v Dubí08.08.18 16:46 Česká republika 6

Neříkejte nám žoldáci, žádají žoldáci08.08.18 16:22 Česká republika 8

Ministr povýšil padlé vojáky. A co na to padlí vojáci?08.08.18 10:09 Česká republika 2

Mainstream se zoufale snaží obhájit smrt českých žoldnéřů a udělat z nich hrdiny. Marně08.08.18 00:24 Česká republika 5

Izrael opět upirátil loď s humanitární pomocí směřující do Gazy07.08.18 14:35 Izrael 1

Maduro přežil údajný pokus o atentát prostřednictvím dronů05.08.18 20:25 Venezuela 2

Měnové kurzy

USD
22,31 Kč
Euro
25,71 Kč
Libra
28,63 Kč
Kanadský dolar
17,13 Kč
Australský dolar
16,41 Kč
Švýcarský frank
22,57 Kč
100 japonských jenů
20,26 Kč
Čínský juan
3,26 Kč
Polský zloty
5,97 Kč
100 maď. forintů
7,94 Kč
Ukrajinská hřivna
0,81 Kč
100 rublů
33,32 Kč
1 unce (31,1g) zlata
26 642,31 Kč
1 unce stříbra
330,42 Kč
Bitcoin
140 738,23 Kč

Poslední aktualizace: 21.8.2018 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 188