Poté, co se banksteři pokusili ukrást peníze z bankovních účtů na Kypru, chtějí s tím začít všude

Michael Snyder

20.3.2013 Komentáře Témata: Evropská unie, Krize, Banksteři, Kypr 1428 slov

Článek byl napsán 18. března. Dnes (o dva dny později) je už zastaralý, jak víte, k této loupeží nakonec nedošlo, ale obsahuje zajímavé myšlenky, které stojí za zveřejnění. Editor

Kypr je beta testem. Banksteři se pokouší spáchat bankovní loupež za bílého dne a chtějí zjistit, jestli zbytek světa dovolí, aby jim to prošlo. Kypr byl vybrán pravděpodobně proto, že je velmi malý (proto se o něj nebude nikdo příliš mnoho starat), a proto, že je tam uložena spousta cizích (tj. ruských) peněz. MMF a EU mohly Kypr snadno nouzově vyplatit bez jakýchkoliv problémů, ale účelově se tak rozhodly neučinit. Místo toho rozhodly, že je to skvělá doba pro otestování nápadu s „daní pro bohaté“. Vláda Kypru dostala od MMF a EU dvě možnosti – buď zkonfiskuje peníze na soukromých bankovních účtech, nebo opustí eurozónu. Očividně to bylo prezentováno jako návrh „berte nebo jděte“, a mnozí používají pro popis toho, co se stalo, slovo „vydírání“. Bohužel toto rozhodnutí stanoví velmi zlověstný precedent pro budoucnost, a bude to mít nepříznivý dopad i mimo Kypr. Poté, co banksteři ukradnou peníze z bankovních účtů na Kypru, začnou dělat totéž jinde. Pokud poběží tato „bankovní loupež“ dobře, bude jen záležitostí času, než budou vkladatelé v zemích jako Řecko, Itálie, Španělsko a Portugalsko požádání o „desátek“ také. A co se stane jednoho dne, když zkolabuje americký finanční systém? Budou americké bankovní účty také zatíženy „jednorázovou“ daní pro bohaté? Pomyšlení na to je velmi děsivé.

Kypr je velmi malá země, takže nejde o tak velké peníze. Spíše je důvodem, proč je to tak znepokojivé, to, že tato „daň pro bohaté“ otřásá důvěrou v evropský bankovní systém. Nikdy předtím banksteři po bankovních účtech přímo nešli.

Pokud půjde vše podle plánu, bude každý bankovní účet na Kypru zatížen „jednorázovým poplatkem“ tento týden. Účty s méně než 100,000 euro budou zatíženy daní ve výši 6,75% a účty s více než 100,000 euro daní ve výši 9,9%.

Jak byste se cítili, kdyby se něco podobného stalo tam, kde žijete?

Jak byste se cítili, kdyby banksteři náhle požadovali, abyste jim předali 10% z veškerých peněz, které máte v bance?

A proč by po tom všem někdo chtěl ještě ukládat peníze do banky v zemích jako Řecko, Itálie, Španělsko nebo Portugalsko?

Jeden autor pro Forbes to označil za „pravděpodobně jedno z nejvíce nevysvětlitelných nezodpovědných rozhodnutí v bankovním dohledu ve vyspělém světě od 30. let“. A já s tímto výrokem souhlasím. Určitě jsem neočekával, že něco podobného uvidím v Evropě. To způsobí, že lidé budou stahovat peníze z bank po celém kontinentu. Pokud bych žil v Evropě (a obzvláště pokud bych žil v jedné ze zemí s většími finančními problémy), tak bych udělal právě to.

Runy na banku, kterých jsme byli svědky na Kypru během víkendu, mohou být jen předpremiérou toho, co přichází. Když byla tato „daň pro bohaté“ oznámena, spustilo to run na bankomaty a těm došla hotovost velmi rychle. Bankovní prázdniny byly vyhlášeny v pondělí a všechny elektronické převody peněz byly zakázány.

Netřeba říkat, že lidé na Kypru nebyli tím vším příliš potěšeni. V podstatě jeden velmi naštvaný muž zaparkoval svůj buldozer u jedné z poboček banky a vyhrožoval, že si cestu dovnitř jeho pomocí proklestí.

Ale tato loupež banksterů nebyla zatím dokončena. Zaprvé, kyperský parlament musí v pondělí schválit nový zákon, který tuto konfiskaci bohatství autorizuje. Pokud bude schválen, pak dojde k faktické konfiskaci bohatství v úterý ráno.

Podle Reuters nový kyperský prezident varuje, že pokud nebude daň na bankovní účty schválena, dvě největší kyperské banky zkolabují a nastane totální finanční chaos v zemi…

Prezident Nicos Anastasiades, zvolený před třemi týdny, za slibu, že vyjedná rychlé nouzové vyplacení, řekl, že odmítnutí odsouhlasit podmínky by vedlo ke kolapsu dvou největších bank.
„V úterý… si buď zvolíme katastrofický scénář chaotického bankrotu, nebo scénář bolestivého, ale řízeného průběhu krize,“ uvedl Anastasiades v písemném prohlášení.
V několika prohlášeních po svém zvolení dříve ostříhání vkladů kategoricky vyloučil.

Fakt, že nový prezident dříve jakýkoliv typ daně pro bohaté vyloučil, spoustu lidí velmi, velmi naštval. Považují to za lhaní do očí…

Jsem rozzuřený,“ řekl Chris Drake, bývalý korespondent BBC na Středním východě, který žije na Kypru. „Byla spousta příležitostí peníze vybrat; neudělali jsme to, protože nám bylo slíbeno, že je to červená čára, která nebude překročena.

Ale očividně mohla být konfiskace bohatství mnohem horší. Podle jedné zprávy MMF a EU původně požadovaly u bankovních účtů na Kypru daň ve výši 40%...

Jak prohlašuje kyperský prezident ke svým lidem: „Všichni bychom měli vzít zodpovědnost“, protože jeho historické rozhodnutí „povede k permanentní záchraně ekonomiky“. Zdá se, že dohodnuté ostříhání o 9,9% je „dobrým obchodem“, v porovnání s neskutečnými 40% z celkových vkladů, které požadoval německý ministr financí Schaeuble a MMF.

Umíte si to představit?

Jak byste se cítili, kdybyste se jednoho dne probudili a 40% z veškerých vašich peněz na bankovních účtech by vám sebrali?

V tuto chvíli existují stále ještě určité pochyby, jestli bude tento plán skutečně přijat, či nikoliv.

Právě nyní nový kyperský prezident nemá dost potřebných hlasů, ale můžete si být jisti, že na vysoké úrovni působí nějaká ruka v pozadí.

Původně se mělo hlasovat v neděli, ale bylo to odloženo na pondělí, aby se umožnilo další „přesvědčování“.

A samozřejmě, že lidé na Kypru jsou z velké části proti této dani pro bohaté. V podstatě jeden průzkum zjistil, že 71% celé populace Kypru chce, aby byl tento plán vetován.

Legrační je, že Kypr ani v tak špatném stavu nebyl.

Míra nezaměstnanosti je asi 12%, ale v ostatních evropských zemích, jako v Řecku a Španělsku, je míra nezaměstnanosti více než dvojnásobná.

Kypr má podíl zadlužení na GDP asi 87%, ale Spojené státy mají dluh vůči GDP hodně přes 100%.

Takže pokud půjdou přímo po bankovních účtech na Kypru, co jim zabrání, aby nešli po bankovních účtech ve větších zemích, až nadejde čas?

V konečné analýze to mění hru. Žádný bankovní účet v západních zemích již nebude považován za 100% bezpečný.

Důvěra je zvláštní. Trvá dlouho ji vybudovat, ale zničit ji lze během okamžiku.

Důvěra v Evropské banky byla nyní vážně pošramocena, a toto pošramocení nebude napraveno v nijak krátké době.

Nedávný blog, jehož autorem je generální ředitel Saxo Bank Lars Christensen, odvedl skvělou práci při vysvětlení, jak neskutečně poškozujícím tento krok MMF a EU skutečně je…

Jde o porušení základních majetkových práv, nadiktované malé zemi cizími mocnostmi, a musí z něj každému vkladateli v Evropě běhat mráz po zádech. Ačkoliv se představitelé na tiskové konferenci o nouzovém vyplacení pokusili prezentovat tento krok jako jednorázové opatření, nebyli ochotni vyloučit podobná opatření jinde – ne že by na tom tolik záleželo, protože důvěra je pryč tak jako tak. Nyní je obtížné očekávat jakékoliv omezení ohledně toho, jaká opatření Triumvirát a EU mohou podniknout, když krize začne opravdu kousat.
Když to můžete udělat jednou, můžete to udělat znova. Když zkonfiskujete 10% peněz klientů bank, můžete zkonfiskovat 25, 50 či dokonce 100%. Nyní věřím, že budeme svědky horších věcí, jak bude panika růst, jak se budou politici zoufale pokoušet udržet euro naživu.
Vkladatelé v dalších perspektivních zemích, které bude třeba nouzově vyplatit, musí být vyděšení – je ještě bezpečné mít peníze v italské, španělské nebo řecké bance? Odpovědí musí být nevím. Je rozumné podstupovat toto riziko? To rozhodněte vy. Bojím se, že to povede k masivnímu odlivu kapitálu ze slabých evropských zemí, což je ta poslední věc, kterou potřebují.

Jde o největší okamžik, kterého jsme byli svědky od počátku evropské finanční krize.

Finanční úřady v Evropě by se mohly pokusit zklidnit nervy aspoň tím, že by předstíraly, že se to již nikdy nestane v žádné jiné zemi, ale doposud tak učinit odmítají

Jeroen Dijsselbloem, prezident skupiny ministrů eurozóny, v sobotu odmítl vyloučit uvalení daně na vkladatele v zemích mimo Kypr, ačkoliv řekl, že takové opatření není v současné době zvažováno.

Takové opatření „není v současné době zvažováno“ pro další členy eurozóny?

Jo, díky tomu se lidé určitě budou cítit ohledně toho, co přijde jako další, klidněji.

Opakovaně jsem trval na tom, že příští vlna ekonomického kolapsu bude mít původ v Evropě, a možná jsme nyní byli svědky rozhodnutí, které způsobí, že domino začne padat.

Banksteři vyslali velmi jasný signál. Když půjde do tuhého, přijdeme si pro vaše peníze.

Známka 1.2 (hodnotilo 141)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

49

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc říjen přispělo 100 čtenářů částkou 14 806 korun, což je 49 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Podle politiků islamizace Německu nehrozí20.10.18 12:04 Německo 2

Talibán v Afghánistánu zaútočil na schůzku velitelů Američanů a Afghánců19.10.18 14:37 Afghánistán 0

Sudety sobě: koho vlastně zvolili Pražané? Kvalitní analýza na aeronet.cz17.10.18 00:53 Česká republika 7

Ženy, pořiďte si šálu nápadně připomínající vaginu16.10.18 02:11 Británie 3

Soumrak mužství: Gucci odhalilo chystanou pánskou kolekci, muži vypadají příšerně15.10.18 19:23 Neurčeno 5

Porcování Trhání medvěda v Kladně15.10.18 15:01 Česká republika 3

Sýrie poukazuje v OSN na válečné zločiny USA15.10.18 03:42 Sýrie 1

Černoch, který měl být deportován, byl "zachráněn" cestujícími, přitom je to zločinec15.10.18 02:09 Británie 4

Juncker bude poroučet V4?14.10.18 22:58 Česká republika 3

Automatizace v Amazonu selhala. Robot u uchazečů o práci preferoval muže14.10.18 11:35 USA 3

Polsko nepodepíše OSN Globální pakt pro migraci - je hrozbou pro národní bezpečnost 14.10.18 05:34 Polsko 4

Dvěma samičkám myší se narodilo 29 potomků12.10.18 18:15 Čína 1

EU je úžasný projekt? Tvrdí to prezidenti V412.10.18 04:33 Evropská unie 12

V ČR a na Slovensku se prohánějí americká vojenská vozidla11.10.18 20:32 Česká republika 7

ČR vysílal pohádku, ve které gang ruských koček terorizuje Prahu10.10.18 21:08 Česká republika 8

Vstoupím do školky a zabiju bílé děti10.10.18 02:03 Francie 2

Americké úřady zmrazily majetky Olega Deripasky ve Spojených státech09.10.18 16:21 Neurčeno 1

Příjem azylantů je zastaven09.10.18 16:20 Švýcarsko 0

7. říjen - den obětí tzv. Rozmanité republiky Německo08.10.18 20:25 Německo 3

Marseille: 22 členů Generace identity bylo uvězněno kvůli vniknutí do ředitelství neziskovky SOS Mediterranean08.10.18 22:15 Francie 1

Měnové kurzy

USD
22,46 Kč
Euro
25,89 Kč
Libra
29,35 Kč
Kanadský dolar
17,12 Kč
Australský dolar
15,99 Kč
Švýcarský frank
22,55 Kč
100 japonských jenů
19,95 Kč
Čínský juan
3,24 Kč
Polský zloty
6,02 Kč
100 maď. forintů
8,00 Kč
Ukrajinská hřivna
0,80 Kč
100 rublů
34,29 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 542,37 Kč
1 unce stříbra
328,66 Kč
Bitcoin
145 057,14 Kč

Poslední aktualizace: 21.10.2018 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 16 507