O juanu, dolaru a o tom, kdo bude vládnout světu

Jelena Pustovojtova

20.10.2010 Komentáře Témata: Finance, peníze, Krize 1141 slov

Poté, co rok co rok nutil Čínu ke zvýšení kurzu juanu, se americký kongres nakonec urazil. Sněmovna schválila návrh zákona, kterým se v odvetu za čínské „stlačování“ kurzu své měny zvyšují cla u čínského zboží.

Na zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve Washingtonu byl předseda Národní banky Číny (NBC) Zhang Xiaoqiang nucen Američanům vysvětlit, že „vytváření politiky týkající se směnného kurzu je velké umění. Je třeba brát v úvahu takové okolnosti, jako míra vnitřní inflace, nezaměstnanosti, tempo ekonomického růstu, vnější příjmy a výdaje“. Je jasné, že tyto velké pravdy Američané znají, avšak zcela neznámým jim je to, že každá země, nejen Spojené státy, má své vlastní národní zájmy.

Doslova následující den stanovila Čína kurz juanu vůči dolaru na nové rekordně vysoké úrovni – 6,6732 juanu za dolar. To znamená, že říše středu bere kritiku USA vážně. Nicméně ve světle blížících se amerických voleb je kurz juanu pouhou obětí vnitroamerické politiky. Je známo, že 93 kongresmanů ve společném dopise vůdci demokratů ve sněmovně požadovalo zaujmout „tvrdou pozici ve vztahu ke kurzu juanu“, což v důsledku vedlo k zákonu o výšení cel u čínského zboží.

Je zajímavé, že ve stejnou dobu však Američané zavírají oči před důležitým faktem, že dnes Čína tvrdě směřuje k tomu, aby se stala nejen velkou pozemní, ale také velkou námořní velmocí.

V říjnu 2006 čínská ponorka sledovala americkou letadlovou loď Kitty Hawk, kdy se pak vynořila v její blízkosti, v dostřelu torpéd. V listopadu dalšího roku Číňané nedovolili Kitty Hawk a její doprovodné skupině, hledající úkryt před tvořící se bouří, vstoupit do hongkongského přístavu Victoria. V březnu 2009 uskupení čínských vojenských lodí bránilo práci americké lodi Impeccable, provádějící dálkový hydroakustický průzkum, která otevřeně operovala za 12 mílovou hranicí čínské teritoriální zóny, a skupina provedla výstražné manévry, kdy se zdálo, že tuto loď vezme taranem. To vše svědčí o tom, že Peking chce uzavřít svá moře nezvaným hostům.

Aby zablokovala americké flotile přístup do Jihočínského moře a do čínských pobřežních vod, Čína zmodernizovala torpédoborce a chystá se pořídit si jednu až dvě letadlové lodi. Aby dosáhl kontroly nad pobřežní zónou v Taiwanském zálivu a Východočínském moři, Peking rovněž modernizuje uskupení minolovek, kupuje od Ruska stíhačky čtvrté generace a podél pobřeží rozmístil kolem tisíce a půl ruských raket země-vzduch. Jak tvrdí Seth Cropsi, bývalý asistent náměstka ministra amerických námořních sil, a Ronald O’Rurke, spolupracovník výzvědné služby amerického kongresu, je Čína do patnácti let schopna vybudovat flotilu ponorek, které předčí americké, kdy jich dnes USA mají v bojové pohotovosti 75. Tito američtí specialisté tvrdí, že čínské námořní síly se chystají zprovoznit systém navádění protilodních balistických raket, ve kterém budou použity přeshorizontální radary, satelity, podvodní hydrolokační sítě a vybavení pro kybernetickou válku. V kombinaci s vytvářenou flotilou ponorek bude tento systém bránit nerušenému přístupu amerických námořních sil do strategicky nejdůležitějších oblastí Pacifiku.

A zákon, schválený americkým kongresem kvůli „nespokojenosti“ kongresmanů s kurzem juanu, je jen hloupé pozérství. Neřeší problémy, kvůli kterým se přijímal. A ještě znepokojivější je, že je součástí rostoucích protičínských nálad v Americe, které brání vidět skutečnou povahu výzvy, představované Pekingem.

Zachovávajíc poměrně nízký směnný kurz juanu se Čína snaží nadále pomáhat svým výrobcům levných hraček, textilu a elektroniky prodávat na zahraničních trzích levněji, obzvláště v USA a Evropě. Je to jeden z hlavních nástrojů, který Číně umožnil stát se hlavní výrobní základnou světa. Nízké mzdy, skvělá infrastruktura, prostředí, získávání zahraničních investic, přístupnost odborů a pracovití zaměstnanci poskytli zemi možnost zaplavit světové trhy levným zbožím. A jednoduché zvýšení kurzu juanu na tom nic nezmění. Čínské firmy, například, vyrábí spoustu zboží za čtvrtinu nákladů, než v USA. Dokonce i kdyby toto čínské zboží podražilo o 20%, jak chtějí Američané, americké továrny se konkurenceschopnými nestanou. Ale zato to pomůže jiným ekonomikám s levnou pracovní silou – Vietnamu, Indii, Bangladéši – které vyrábí skoro stejné zboží, jako Čína.

Od června 2005 do července 2008 Peking, pod nátlakem americké vlády, již kurz juanu vůči dolaru zvýšil o 21%. Avšak objem čínského exportu do USA nadále prudce rostl. V r. 1985 si USA vynutily na Japonsku zvýšení kurzu jenu o 50%. Ale také to nepomohlo zvýšení konkurenceschopnosti amerického zboží. A navíc: od r. 2002 kurz dolaru vůči měnám amerických obchodních partnerů poklesl o 23%, ale k oživení amerického exportu to nevedlo…

Takže juanem to není. Před našima očima se Čína v oblasti reálné výroby rychle dostává nahoru po žebříčku přidané hodnoty. A to představuje nebezpečí nejen pro americkou, ale pro jakoukoliv jinou ekonomiku.

Během posledních třiceti let věnovala Čína hlavní pozornost rozvoji své fyzické infrastruktury. Cílem byla výroba zboží s minimálními mzdovými náklady. Dokud byli čínští dělníci levní a hodně pracovali, nebylo to vůbec špatné. Rychlost a rozsah výstavby neměla ve světové historii precedent. Ale nyní chce Čína vstoupit na trh zboží a služeb vyšší kvality, a k tomu je potřeba vysoké úrovně znalostí a profesionality pracovníků. Na obzoru je nová fáze ekonomického rozvoje, stanovená vládou, ve které je třeba stejné cílevědomosti u investic do lidského kapitálu. Během posledních deseti let se počet vysokých škol v Číně zvýšil na dvojnásobek, a počet studentů pětinásobně. Prezident jedné z nejznámějších amerických univerzit – Yale – Richard Levin říká: „Čína za pouhých deset let vytvořila největší sektor vysokoškolského vzdělávání na světě. Vlastně na počátku nového tisíciletí nárůst u počtu studentů čínských univerzit znamenal, že jejich počet převýšil počet studentů nastupujících na americké univerzity.“

Zvýšení počtu vysoce kvalifikovaných pracovníků silně zvýší tempo ekonomického růstu v Číně již během života pouhé jedné generace. Do r. 2040 dosáhne čínský hrubý národní produkt, podle odhadů Američanů, 123 bilionů dolarů, a čínská ekonomika se stane největší na světě a všichni ostatní zůstanou daleko vzadu.

A to, že nyní Čína začíná vyrábět zboží, jehož produkce byla ještě nedávno považována za výsadní právo vyspělých zemí západního světa, a která bude zítra monopolizovaná čínskými vzdělanými, disciplinovanými a levnými pracovníky, je pravou, a nejzávažnější, výzvou ze strany Číny. Takový průnik na světové trhy se nevytváří manipulacemi s měnou, ale strategickými investicemi a houževnatou prací. Pro srovnání poznamenáme, že ruští reformátoři, kteří se zbavili neocenitelných pracovníků z dob SSSR, kteří byli neméně vzdělaní a levní, jako čínští, zlikvidovali rezervu, bez které nejsou v současné době možné žádné hluboké strukturální reformy ve výrobě.

Dokonce i mezi na Čínu „naštvanými“ Američany jsou rozumní, kteří dospěli k závěru, že zvýšení směnného kurzu čínské měny americký obchodní deficit nezlikviduje a nesníží míru nezaměstnanosti v zemi. Nedávno 36 amerických oborových organizací, včetně Národní rady pro americko-čínský obchod, Americké asociace sóji a Americké asociace masného průmyslu, v písemné výzvě kongresu uvedly, že tím, že neustále věnuje pozornost pouze otázce směnného kurzu juanu, americká vláda nakonec poškodí rychle se rozvíjející oblasti amerického exportu.

V USA si nechtějí přiznat, že země nemá dostatek sil pro ekonomické zotavení. Dokonce i Wall Street Journal tvrdí, že otázka určování kurzu juanu je využívána pro odpoutání pozornosti Američanů. A Foreign Affairs napsal: „Potenciální zóna vlivu Číny se rozkládá od střední Asie, s jejími bohatými zdroji nerostů a uhlovodíků, po klíčové námořní cesty přes Pacifik… V konečném důsledku bude Čína vládnout světu spolu se Spojenými státy a Velkou Británií.“ Rusku je, jak vidíme, do této budoucnosti vstup zakázán. A nejsou tím vinni Číňané.

Článek О юане, долларе и о том, кто будет править миром vyšel 19. října na serveru fondsk.ru. Překlad L. Janda.
Známka 1.4 (hodnotilo 26)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

49

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc říjen přispělo 100 čtenářů částkou 14 806 korun, což je 49 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Podle politiků islamizace Německu nehrozí20.10.18 12:04 Německo 1

Talibán v Afghánistánu zaútočil na schůzku velitelů Američanů a Afghánců19.10.18 14:37 Afghánistán 0

Sudety sobě: koho vlastně zvolili Pražané? Kvalitní analýza na aeronet.cz17.10.18 00:53 Česká republika 7

Ženy, pořiďte si šálu nápadně připomínající vaginu16.10.18 02:11 Británie 3

Soumrak mužství: Gucci odhalilo chystanou pánskou kolekci, muži vypadají příšerně15.10.18 19:23 Neurčeno 5

Porcování Trhání medvěda v Kladně15.10.18 15:01 Česká republika 3

Sýrie poukazuje v OSN na válečné zločiny USA15.10.18 03:42 Sýrie 1

Černoch, který měl být deportován, byl "zachráněn" cestujícími, přitom je to zločinec15.10.18 02:09 Británie 4

Juncker bude poroučet V4?14.10.18 22:58 Česká republika 3

Automatizace v Amazonu selhala. Robot u uchazečů o práci preferoval muže14.10.18 11:35 USA 3

Polsko nepodepíše OSN Globální pakt pro migraci - je hrozbou pro národní bezpečnost 14.10.18 05:34 Polsko 4

Dvěma samičkám myší se narodilo 29 potomků12.10.18 18:15 Čína 1

EU je úžasný projekt? Tvrdí to prezidenti V412.10.18 04:33 Evropská unie 12

V ČR a na Slovensku se prohánějí americká vojenská vozidla11.10.18 20:32 Česká republika 7

ČR vysílal pohádku, ve které gang ruských koček terorizuje Prahu10.10.18 21:08 Česká republika 8

Vstoupím do školky a zabiju bílé děti10.10.18 02:03 Francie 2

Americké úřady zmrazily majetky Olega Deripasky ve Spojených státech09.10.18 16:21 Neurčeno 1

Příjem azylantů je zastaven09.10.18 16:20 Švýcarsko 0

7. říjen - den obětí tzv. Rozmanité republiky Německo08.10.18 20:25 Německo 3

Marseille: 22 členů Generace identity bylo uvězněno kvůli vniknutí do ředitelství neziskovky SOS Mediterranean08.10.18 22:15 Francie 1

Měnové kurzy

USD
22,46 Kč
Euro
25,89 Kč
Libra
29,35 Kč
Kanadský dolar
17,12 Kč
Australský dolar
15,99 Kč
Švýcarský frank
22,55 Kč
100 japonských jenů
19,95 Kč
Čínský juan
3,24 Kč
Polský zloty
6,02 Kč
100 maď. forintů
8,00 Kč
Ukrajinská hřivna
0,80 Kč
100 rublů
34,29 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 542,37 Kč
1 unce stříbra
328,66 Kč
Bitcoin
145 057,14 Kč

Poslední aktualizace: 21.10.2018 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 16 188