Snaha Kanady kriminalizovat kritiku Izraele

17.2.2010 Komentáře Témata: Kanada, Sionismus 962 slov

Izraelský útok na Gazu z ní udělal „uzavřenou zónu“ – žádný přístup, žádný únik, odříznutou od světa. V rámci pokusu umlčet kritiky izraelských praktik kanadští stoupenci izraelské vlády vytváří další „uzavřenou zónu“ v Kanadě – kde nebude kritika, otevřená diskuze a svoboda projevu umožněna.

Kdo to dělá? V tichosti, bez oprávnění od parlamentu, byla vytvořena všestranická skupina, která se sama nazvala Kanadskou parlamentní koalicí boje proti antisemitismu (CPCCA), aby vyšetřovala antisemitismus v Kanadě. Nikoliv antisemitismus, jak je chápán tradičně: diskriminace nebo upírání práva židům žít jako rovnocenní členové společnosti. (Členové této koalice jsou si dobře vědomi, že tradiční antisemitismus existuje v Kanadě pouze mezi okrajovými skupinami).

Místo toho se zaměřuje na něco, co onálepkovávají jako „nový antisemitismus“ – který definují jako kritiku státu Izrael!

Co je tato Kanadská parlamentní koalice boje proto antisemitismem zač?

Kdykoliv dojde k nárůstu kritiky Izraele, jak tomu bylo v r. 2006 za izraelského útoku na Libanon a poté v r. 2009 u masakru v Gaze, organizace podporující stát Izrael trvají na tom, že je to známkou „nového antisemitismu“. Tento argument je určen k tomu, aby odvrátil pozornost od skutečných zločinů Izraele tím, že se budou očerňovat a likvidovat kritici Izraele.

CPCCA, která je integrální součástí úsilí ochránit Izrael před kritikou, byla vytvořena v březnu 2009. Skládá se s dvaceti dvou poslanců, včetně členů všech čtyř stran ve sněmově. Jason Kenney, ministr pro občanskost, přistěhovalectví a multikulturalismus Harperovy vlády a hlavní osoba konzervativní vlády pro otázky Izraele, a Irwin Cotler, bývalý liberální ministr spravedlnosti a dlouhodobý podporovatel Izraele, jsou členy ex-officio (Úplný seznam členů výboru a více podrobností o tomto výboru viz www.cpcca.ca).

CPCCA zahájila svoji činnost oficiálně 2. června 2009 výzvou za písemné náměty zabývat se důkazy o povaze antisemitismu… a zabývat se dalšími opatřeními, která by mohla být užitečné zavést“. Získala více než 150 takových námětů. Na rozdíl od námětu generální ředitelky CPCCA nebyla však nicméně většina těchto námětů na jejich internetové stránce zveřejněna. A CPCCA ani nesplnila svůj závazek zveřejnit zdroj svého financování.

Pracovní skupina o CPCCA Výboru Seriously Free Speech, PO Box 57112, RPQ E. Hastings St., Vancouver, BC V5K 1Z0

Internetová stránka http://www.seriouslyfreespeech.ca, e-mail: info@seriouslyfreespeech.ca

Vytváření uzavřené zóny v Kanadě

K čestným členům Výboru Seriously Free Speach: Ali Abunimah, Tariq Ali, dr. Federico Allodi, rev. Robert Assaly, Omar Barghouti, Michael Byers, Noam Chomsky, Libby Davies

VANCOUVER – V přímém útoku na svobodu projevu mediální gigant Canwest podal bezprecedentní občanskou žalobu na aktivisty z oblasti Vancouveru za „konspirování“ *Yani Goodman, Uzavřená zóna, kvůli zveřejňování obrázků z útoku na Gazu, www.closedzone.com

Co CPCCA sleduje?

CPCCA začala s veřejnými slyšeními v Ottawě 2. listopadu 2009. Téměř bez výjimky nebyla pozvána, aby mohla předložit svůj názor vyšetřovací komisi, žádná z mnoha organizací, které vyjádřily kritiku mandátu CPCCA nebo které kritizovaly zmínku o „novém antisemitismu“. Zatímco představitelé organizací, které námitky nepodaly, včetně univerzitních prezidentů a představitelů policejních oddělení, byli pozváni jako svědci. CPCCA zcela jasně předpokládala, že tyto náměty podpoří jejich předem stanovený závěr, že nový antisemitismus je velkým a narůstajícím problémem, který si vyžaduje naléhavou legislativní reakci.

CPCCA vydá zprávu o závěrech těchto slyšení a „předjímá, že vláda na tuto zprávu zareaguje nejpozději na podzim 2010“. Uvedeným cíle Koalice je zahrnout kritiku Izraele do rozšířené verze existující legislativy proti zločinům nenávisti. Navíc se zvažuje provést něco podobného u kanadské legislativy lidských práv. Kanada, považovaná Izraelem za jednoho z nejsilnějších spojenců, by pak mohla poskytnout model pro podobné legislativní kroky v dalších zemích.

Co je v sázce?

Podstatou této kampaně „nového antisemitismu“ je pokus sjednotit diskriminaci židů – něco, co je stejně nelegitimní, jako jakákoliv jiná forma rasismu a diskriminace a je třeba se proti tomu postavit – s kritikou státu Izrael, jeho činů nebo jeho vládnoucí ideologie, sionismu. Podle názoru člena CPCCA ex-officio Irwin Cotlera, je Izrael „kolektivním židem mezi národy“. Z této perspektivy je kritika Izraele totéž, co diskriminace židů.

V době, kdy rasismus a fanatismus ve vztahu k mnoha komunitám v Kanadě – prvním národům, muslimům, Jihoasiatům a Číňanům, Haiťanům a dalším – představuje mnohem větší problém, než antisemitismus, není jasné, proč si Koalice zvolila soustředit svoji pozornost výhradně na posledně jmenovaný.

CPCCA akceptuje, že jistá kritika Izraele může být legitimní. Ale také prohlašuje, že kritika Izraele jako židovského státu – spíše než státu, kde se všichni občané těší stejným právům – je neodmyslitelně antisemitismus. A že podpora mezinárodního bojkotu, kampaně za stažení investic a sankce ze strany lidí odhodlaných změnit chování Izraele, je antisemitismem.

Ironicky, pokud se tato rozšířená definice antisemitismu stane zákonem, bude možné kritizovat činy kanadské vlády, ale ne činy vlády Izraele. Jen strach z trestního stíhání pravděpodobně vyvolá „mráz na zádech“ jak na univerzitních půdách, tak v médiích. Ale proč by měl být Izrael jedinou zemí na světě, kterou není dovoleno kritizovat?

Navíc, označování těch, kteří nesouhlasí s Izraelem za „antisemity“, je součástí kampaně, jak pomoct organizacím jako Kanadský židovský kongres (CJC) a B’nai B‘rith – které poskytují nekritickou podporu Izraeli – aby se mohly začít vydávat za jediné legitimní představitele kanadských židů. Ačkoliv existuje mnoho židovských organizací a jedinců, jak v Izraeli, tak na celém světě, jejichž pohled na Izrael se dramaticky liší od pohledu CJC a B’nai B‘rith, nemá CPCCA zájem jejich hlas vyslyšet.

SFSC trvá na tom, že kritizování Izraele není antisemitismus a že omezování diskuse o ilegální okupaci Gazy a apartheidové povaze izraelské společnosti pouze umožní pokračování útlaku Palestinců a z politicky svobodného vyjadřování v Kanadě učiní frašku. Pokud budeme ohledně CPCCA mlčet, dokonce i dokument, který nyní čtete, může být nakonec považován za protizákonný.

Co můžete udělat?

Informujte se. Zajděte na seriouslyfreespeech.wordpress.com/cpcca/, kde se dozvíte o CPCCA více a přečtěte si návrhy Výboru Seriously Free Speach a dalších organizací.

Pošlete nám svoji e-mailovou adresu na mailto:info@seriouslyfreespeech.ca, abyste dostávali aktualizace.

Kontaktujte své poslance a řekněte jim, že se stavíte proti tomu, aby se jejich strany účastnily v CPCCA.

Pomozte nám šířit informace o CPCCA. Pozvěte nás prostřednictvím info@seriouslyfreespeech.ca, abychom promluvili před vaším sdružením, komunitní skupinou nebo církví.

Pracovní skupina o CPCCA Výboru Seriously Free Speach, PO Box 57112, RPO E. Hastings St., Vancouver, BC V5K 1Z0.

Internetová stránka www.seriouslyfreespeech.ca, e-mail info@seriouslyfreespeech.ca

Článek Canada’s Effort to Criminalize Criticism of Israel vyšel 11. února na blogu alethonews.wordpress.com. Překlad L. Janda.

Známka 1.0 (hodnotilo 10)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

 

Káva pro Zvědavce

16

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc prosinec přispělo 33 čtenářů částkou 4 742 korun, což je 16 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
1CuErU28m5a2tod9eZjnkY4sdidBVMpX6K
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Cultural Enrichment #1309.12.19 19:39 USA 1

Belgie: Muslimský mob podpaluje vánoční strom na náměstí a řve "Allahu akbar"09.12.19 19:27 Belgie 0

Hihi. Chvilkaři se zlobí na Klause mladšího. Nemohou zneužit symbol trikolory09.12.19 17:51 Česká republika 1

Z dcery Angeliny Jolie a Brada Pitta se stává kluk09.12.19 11:20 USA 1

Chvilkaři proti Babišovi, Sardinky proti Salvinimu - stejný scénář, jak přes kopírák09.12.19 11:15 Itálie 1

Augsburg: Muslimové na vánočních trzích ubili hasiče09.12.19 11:11 Německo 0

V Jizerských horách místní obyvatelé obnovili nacistický památník padlým vojákům Wehrmachtu a oddílů SS 08.12.19 21:01 Česká republika 3

Istanbulská dohoda - čeští občané jsou záměrně podváděni08.12.19 20:02 Česká republika 1

Neschválení Istanbulské dohody je neakceptovatelné, řve feministka. Odhlasujeme, že k Istanbulské dohodě přistoupí EU jako celek, vyhrožuje EU komisař06.12.19 11:41 Evropská unie 5

Národná rada SR schválila Dodatkový protokol, zavádzajúci nové trestné činy za vyjadrenia rasovej a xenofóbnej povahy06.12.19 10:56 Slovensko 2

ODS: Občané ČR nesmí platit za podnikání premiéra Babiše, víme, jak na to dohlédnout06.12.19 10:50 Česká republika 1

Nejvyšší soud se zastal somálské studentky s hidžábem. Česko musí tolerovat náboženský pluralismus06.12.19 10:24 Česká republika 1

Představitelka Havlovy nadace Forum 2000 vyhazovala české vlastence z Česko-německé vládní konference06.12.19 00:49 Německo 1

Cca 300 ilegálních migrantů denně překročí hranice z Turecka do řecké provincie Evros06.12.19 00:02 Řecko 3

Řecká policie zlikvidovala jednu z mnoha nebezpečných skupin, které ve spolupráci s neziskovkami naplňují Řecko migranty05.12.19 23:32 Řecko 1

Turecko se dohodlo s libyjskou vládou a ufiklo řeckým ostrovům teritoriální i exkluzivní ekonomické zóny05.12.19 23:10 Řecko 1

Řecké město Kalamata zrušilo záměr zavést 5G, občané se obávají zdravotních následků05.12.19 22:34 Řecko 2

Jsme palivem pro elitu05.12.19 14:36 Neurčeno 2

Společnost nám nějak fízlovatí už i v lese - udavači likvidují trampské osady04.12.19 03:19 Česká republika 4

Soud EU zamítl českou žalobu proti zbraňové směrnici04.12.19 02:54 Česká republika 3

Měnové kurzy

USD
23,06 Kč
Euro
25,52 Kč
Libra
30,33 Kč
Kanadský dolar
17,43 Kč
Australský dolar
15,75 Kč
Švýcarský frank
23,34 Kč
100 japonských jenů
21,23 Kč
Čínský juan
3,28 Kč
Polský zloty
5,95 Kč
100 maď. forintů
7,70 Kč
Ukrajinská hřivna
0,97 Kč
100 rublů
36,29 Kč
1 unce (31,1g) zlata
33 703,16 Kč
1 unce stříbra
383,01 Kč
Bitcoin
170 074,25 Kč

Poslední aktualizace: 10.12.2019 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 15 982